VOLTCRAFT LWT-03 User guide [cs]

Měřič elektrické vodivosti LWT-03
Obj. č.: 10 11 38
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za měřiče elektrické vodivosti. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Základní popis a účel použití
Tento přístroj měří hodnoty elektrické vodivosti vodě nebo v jiných nežíravých a nehořlavých kapalinách, které nesmějí být v žádném případě pod elektrickým napětím. Tímto přístrojem můžete změřit čistotu nebo kvalitu vody například v akváriích v domácnosti, kvalitu vody v rybnících (i v chovných s rybami), v jezerech, ve fotografických laboratořích, ve školách nebo v zahradnictvích atd.
Naměřené hodnoty elektrické vodivosti EC (Electric Conductance, Electric Conductivity) zobrazuje tento měřící přístroj na svém displeji v jednotce „µµµµS/cm“ (mikrosiemens na centimetr) v rozsahu od 0 až do 19990 µS/cm.
Tento měřící přístroj s jednobodovou kalibrací je vybaven automatickou teplotní kompenzací (ATC = Automatic Temperature Compensation), která zajišťuje přesná měření při různých teplotách.
K napájení tohoto měřícího přístroje slouží dvě lithiové knoflíkové baterie typu „CR 2032“. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení měřícího přístroje
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže tento měřící přístroj předáte nebo prodáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento
návod k obsluze. Ponechte si tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst! Abyste výrobek uchovali v dobrém stavu a zajistili jeho bezpečný provoz, je třeba, abyste tento návod
k obsluze dodržovali! Věnujte prosím několik minut času a přečtěte si pozorně tento návod k obsluze, dříve než uvedete tento měřící přístroj do provozu.
Tento výrobek odpovídá současnému stavu techniky a splňuje předpisy evropských norem o elektromagnetické slučitelnosti. U výrobku byla doložena shoda s příslušnými evropskými a národními normami a směrnicemi. Doklady o této shodě jsou uloženy u výrobce.
Nepoužívejte tento měřící přístroj v prostorách, kde se vyskytují hořlavé plyny, výpary chemických rozpouštědel, zvířený prach nebo silná elektrostatická pole.
Jiný způsob používání tohoto měřícího přístroje, než bylo uvedeno výše, by mohl vést k jeho poškození nebo ke zničení.
Na výrobku nesmějí být prováděny změny nebo přestavby v jeho vnitřním zapojení. Dodržujte bezpodmínečně bezpečnostní předpisy!
Rozsah dodávky
Měřič elektrické vodivosti LWT-03“ s měřící elektrodou
2 knoflíkové baterie CR 2032
Standardní roztok k provedení kalibrace přístroje
Šroubovák k provádění kalibrace
Kufřík k uložení měřícího přístroje a jeho příslušenství
U firmy Conrad si můžete objednat následující náhradní kalibrační roztoky: obj. č.: 10 02 97 (1413 µS/cm) nebo 12 11 64 (12880 µS/cm).
U firmy Conrad si můžete objednat rovněž náhradní měřící elektrodu pod obj. č.: 10 11 61
2
Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly. Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které byly způsobeny neodborným zacházením s přístrojem nebo nedodržováním bezpečnostních předpisů.
Měřící přístroje a jejich příslušenství nejsou dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí!
Před každým měřením zkontrolujte stav měřící elektrody, zda nedošlo k jejímu poškození.
Při nevhodných světelných podmínkách (například přímý dopad slunečního záření na měřící přístroj)
může dojít k ovlivnění zobrazení na displeji měřícího přístroje.
Násilné mechanické poškození přístroje (zdeformování) nebo provedení zásahu do jeho vnitřního zapojení znamená zánik záruky.
Buďte zvláště opatrní při manipulaci s hořlavými nebo agresivními (žíravými) kapalinami. V tomto případě použijte vhodné ochranné pomůcky (ochranné rukavice, brýle a zástěry). Měření provádějte pouze v dobře větraném prostředí.
Dejte pozor na to, že může dojít k poškození měřící elektrody pískem, který se může nacházet ve zvířené vodě.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento měřící přístroj používat a v návodu k obsluze nenajdete potřebné informace, spojte se prosím s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Vložení a výměna baterií
K napájení tohoto měřícího přístroje slouží 2 knoflíkové lithiové baterie 3 V typu „CR 3032“. Jakmile začne mizet zobrazení naměřené hodnoty na displeji přístroje nebo začne-li zobrazení na displeji
blikat, je třeba, abyste provedli v přístroji výměnu baterií následujícím způsobem:
1. Vypněte přístroj. Otevřete kryt bateriového pouzdra na horní straně přístroje jeho vyšroubováním
směrem doleva.
2. Vyndejte z bateriového pouzdra vybité baterie a nahraďte je novými bateriemi stejného typu.
Dejte přitom pozor na správnou polaritu kontaktů obou baterií.
3. Poté opět uzavřete kryt bateriového pouzdra jeho zašroubování směrem doprava.
Nepoužívejte tento přístroj v žádném případě v otevřený a nenechávejte v něm vybité baterie, protože i baterie s ochranou proti vytečení mohou zkorodovat, čímž se mohou uvolnit chemikálie, které by mohly ohrozit Vaše zdraví nebo poškodit či zničit bateriové pouzdro měřícího přístroje.
Vybité baterie jsou zvláštním odpadem (nepatří v žádném případě do normálního domovního odpadu) a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí. K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Uvedení do provozu
1. Sundejte z měřící elektrody její ochranný černý kryt. Opláchněte elektrodu v čisté vodě, nejlépe v destilované nebo v deionizované (demineralizované) vodě. Po opláchnutí nechte měřící elektrodu oschnout.
2. Otevřete na hodní straně přístroje kryt bateriového pouzdra a vyndejte z něho seřizovací šroubovák, který slouží k provedení kalibrace přístroje.
3.
Tento přístroj zapnete nebo vypnete stisknutím tlačítka .
Nedotýkejte se vnitřního senzoru měřící elektrody a neotírejte jej. Toto by mohlo způsobit poškození nebo zničení měřící elektrody.
Kalibrace měřicího přístroje
Poznámky k provádění kalibrace přístroje: Kalibraci tohoto měřícího přístroje není nutné provádět před každým měřením. Tuto kalibraci doporučujeme provádět před každým desátým měřením nebo jednou za 14 dní.
Spotřebujete-li kalibrační roztok, obraťte se na svého prodejce, u kterého si můžete objednat nebo zakoupit (respektive objednat) náhradní kalibrační roztoky – viz kapitola „3. Rozsah
Proveďte kalibraci měřícího přístroje při teplotě 25 °C následujícím způsobem:
1. Zapněte přístroj. Ponořte suchou měřící elektrodu do přiloženého kalibračního roztoku. Zamíchejte
2. Vyndejte měřící elektrodu z kalibračního roztoku. Opláchněte měřící elektrodu v destilované
Po provedení kalibrace uložte opět seřizovací šroubovák do bateriového pouzdra a kryt bateriového pouzdra uzavřete.
dodávky“.
krátce elektrodou v kalibračním roztoku a počkejte, dokud nedojde ke stabilizaci zobrazení na displeji přístroje. Poté nastavte pomocí kalibračního trimru „SPAM“ jeho otáčením seřizovacím šroubovákem na displeji přístroje přesně hodnotu „1413“. Tento trimr se nachází na levé straně bateriového pouzdra. Pokud použijete kalibrační roztok s elektrickou vodivostí 12880 µS/cm (obj. č.: 12 11 64), pak nastavte na displeji měřícího přístroje hodnotu „12880“.
nebo v deionizované (demineralizované) vodě a nechte ji oschnout.
Vlastní provádění měření
1. Sundejte z měřící elektrody ochranný černý kryt.
2. Nyní můžete elektrodu ponořit do kapaliny (roztoku, vody, kapaliny), u které chcete zjistit hodnotu elektrické vodivosti. Zapněte měřící přístroj stisknutím tlačítka .
3. Zamíchejte krátce elektrodou v kapalině. Po stabilizaci zobrazení můžete na displeji přístroje odečíst naměřenou hodnotu elektrické vodivosti. Automatická kompenzace teploty (ATC) zaručuje při různých teplotách kapalin vždy přesné naměřené hodnoty.
4. Po provedení měření vypněte měřící přístroj. Opláchněte měřící elektrodu v destilované nebo v deionizované (demineralizované) vodě a nechte ji oschnout. Poté zakryjte měřící elektrodu opět ochranným černým krytem.
3
4
Loading...
+ 1 hidden pages