VOLTCRAFT 238784 Operation Manual [cs]

Nabíječka Li-Pol akumulátorů „E4“
Obj. č.: 23 87 84
Vážený zákazníku, děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup nabíječky Li-Pol akumulátorů.
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
2. Účel použití nabíječky a popis hlavních funkcí nabíječky
Tato nabíječka je určena pro modeláře k nabíjení akumulátorových baterií Li-Polymer (LiPo), které jsou složeny z 1 až ze 4 článků (jednotlivých akumulátorů) a které se používají k napájení modelů automobilů, letadel, vrtulníků, lodí (atd.).
Tato nabíječka automaticky rozezná počet článků (jednotlivých akumulátorů), ze kterých je akumulátorová baterie sestavena. Nabíječka provede automatické vypnutí procesu nabíjení, jakmile zaregistruje, že je k ní akumulátorová baterie zcela nabita.
Nabíjecí proud akumulátorové baterie lze plynule nastavit v rozsahu od 0,1 A až do 4,5 A. Tato nabíječka je dále vybavena takzvaným „balancerém“, který umožňuje použití funkce vyrovnání napětí jednotlivých článků při provádění nabíjení akumulátorových baterií Li-Polymer s více články (2 až 4).
K napájení nabíječky lze použít stabilizovaný zdroj stejnosměrného napětí 11 až 15 V DC (například automobilovou baterii s jmenovitým napětím 12 V).
Počet článků akumulátorové baterie a zvolené funkce (závady) nabíječky signalizují 4 kontrolky (LED) červenou nebo zelenou barvou.
3. Rozsah dodávky
Nabíječka
Kabel s krokosvorkami k připojení nabíječky k napájení (například k automobilové baterii)
Kabel s banánky o průměru 4 mm a s odizolovanými vodiči, který slouží k propojení nabíječky
s akumulátorovou baterií
Návod k obsluze
4. Bezpečnostní předpisy
Dříve než začnete tuto nabíječku používat, přečtěte si prosím následující pokyny:
V žádném případě nenabíjejte touto nabíječkou obyčejné baterie (zinko-uhlíkové nebo alkalické).
Elektrické a elektronické přístroje nejsou žádné dětské hračky a nepatří z tohoto důvodu do rukou
malých dětí. Při práci (při nabíjení akumulátorů) dávejte pozor na malé děti. Skladujte tuto nabíječku v suchých prostorách, do kterých nemají přístup malé děti.
Nepoužívejte tuto nabíječku ve vlhkém (mokrém) prostředí. Nevystavujte tuto nabíječku přímému slunečnímu záření, dešti nebo sněhu.
Opravu poškozených kabelů svěřte autorizovanému servisu. Neprovádějte sami žádné opravy nabíječky. V případě potřeby opravy nabíječky se spojte se svým prodejcem.
Nenabíjejte touto nabíječkou nikdy velmi podchlazené (zamrzlé) a poškozené (prasklé) baterie.
Nezapínejte tento tuto nabíječku nikdy okamžité poté, co jste ji přenesli z chladného prostředí do
prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se přitom objeví, by mohla tuto nabíjecí stanici za určitých okolností zničit. Nechte proto nabíječku vypnutou tak dlouho, dokud se její teplota nevyrovná s teplotou okolí (místnosti).
Nebudete-li nabíječku používat, odpojte ji vždy od napájení.
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které by byly způsobeny nedodržováním bezpečnostních předpisů nebo neodborným zacházením s touto nabíječkou a k ní připojeným akumulátorům. V těchto případech zaniká jakýkoliv nárok na záruku. Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly.
2
Nebudete-li si vědět rady, jak tuto nabíječku správně používat a nenaleznete-li v tomto návodu k obsluze potřebné údaje nebo informace, obraťte se na kvalifikovaného odborníka
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení nabíječky do provozu a
nebo na naši technickou poradnu.
k její obsluze. Jestliže tuto nabíječku předáte nebo prodáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechte si tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst! Abyste výrobek uchovali v dobrém stavu a zajistili jeho bezpečný provoz, je třeba, abyste tento návod k obsluze dodržovali!
Věnujte prosím několik minut času a přečtěte si pozorně tento návod k obsluze, dříve než uvedete tuto nabíječku do provozu a začnete ji používat.
Tento výrobek splňuje požadavky platných evropských a národních směrnic včetně elektromagnetické slučitelnosti. U výrobku byla doložena shoda s příslušnými normami (CE), odpovídající prohlášení a doklady jsou uloženy u výrobce. Z tohoto důvodu nesmíte tuto nabíječku sami opravovat, upravovat a provádět změny v jejím vnitřním zapojení. Pokud toto provedete, pak ztratíte jakékoliv nároky, které by jinak vyplývaly ze záruky výrobku.
Poznámky ke konstrukci a k nabíjení lithiových akumulátorů Li-Polymer
U lithiových akumulátorových baterií (Li-Polymer) dodržujte při jejich nabíjení a vybíjení bezpodmínečně pokyny, které uvádí jejich výrobce. Tyto akumulátory mají při velmi nízké hmotnosti značně vyšší kapacity než obyčejné akumulátory NiCd nebo NiMH. Z tohoto důvodu se tyto akumulátory (Li-Polymer) používají v modelářství k napájení modelů vozů, letadel, lodí atd., jakož i k napájení mobilních telefonů.
Lithiové akumulátory vyžadují při svém nabíjení nebo vybíjení či při manipulaci s nimi zvláštní péči z následujících důvodů:
Pouzdro těchto akumulátorů (Li-Polymer) je velmi choulostivé a náchylné na poškození, neboť je vyrobeno z poměrně tenké fólie. Dejte prosím z tohoto důvodu pozor na to, aby Vám tyto akumulátory nespadly na tvrdou podlahu. Nestrkejte do pouzdra těchto akumulátorů žádné předměty. V těchto případech hrozí nebezpečí vzniku požáru a exploze.
Při manipulaci s těmito akumulátory dejte pozor na to, aby nemohlo dojít k jejich přehřátí. Neumisťujete je proto v modelech do blízkosti zdrojů tepla (např. do blízkosti motorku nebo regulátoru rychlosti jízdy). Nevystavujte tyto akumulátory přímému slunečnímu záření. V těchto případech hrozí opět nebezpečí vzniku požáru a exploze. Teplota lithiového akumulátoru nesmí být nikdy vyšší než 60 °C (dodržujte pokyny jejich výrobce).
Zjistíte-li nějaké poškození akumulátoru (například po zřícení modelu letadla) nebo jeho prasklé či nafouklé pouzdro, pak tento akumulátor dále nepoužívejte (nenabíjejte jej). Pokud bude pouzdro akumulátoru prasklé a bude z něho vytékat elektrolyt, pak použijte vhodné ochranné rukavice a zlikvidujte takto poškozený akumulátor podle zákonných předpisů.
Bude-li akumulátorová baterie složena z více než z jednoho článku, pak použijete při jejím nabíjení funkci vyrovnání napětí jednotlivých článků akumulátorové baterie (tímto takzvaným „balancérem“ je tato multifunkční nabíječka vybavena).
Akumulátory Li-Polymer nabíjejte maximálním proudem 1C. To znamená, že nabíjecí proud u těchto akumulátorů nesmí překročit jejich jmenovitou kapacitu (je-li například na akumulátoru vytištěna kapacita 1000 mAh, pak takovýto akumulátor nabíjejte maximálním nabíjecím proudem 1000 mA).
Nevybíjejte tyto akumulátory nikdy vyšším vybíjecím proudem, než který je na nich uveden.
Napětí žádného ze článků lithiové akumulátorové baterie by nemělo poklesnout při jejím vybíjení pod
následující hodnoty: Li-Polymer 3,0 V.
Bude-li model vozu (letadla, lodi) vybaven ochranou proti podvybití akumulátoru nebo optickou signalizací nízkého napětí akumulátoru (a tato signalizace bude hlásit nízké napětí akumulátoru), pak přestaňte tento model dále používat a proveďte včasné dobití jeho napájecího akumulátoru.
Vadné (již nepoužitelné) akumulátory jsou zvláštním odpadem (nepatří v žádném případě do normálního domovního odpadu) a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí. K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Výhody akumulátorů Li-Polymer:
Velmi vysoká hustota (koncentrace) energie (vyšší než 130 Wh/kg). Tyto akumulátory netrpí žádným paměťovým efektem. Nízká hmotnost. Možnost nabíjení při libovolné kapacitě (při libovolném stavu vybití) akumulátoru. Nízké samovybíjení. Vysoké napětí jednotlivých článků (3,7 V). Téměř libovolný tvar, velmi ploché akumulátory. Možnost paralelního řazení (propojení) akumulátorů.Nevytékající polymerový elektrolyt.
Nevýhody akumulátorů Li-Polymer:
Omezený rozsah provozní teploty. Nízká schopnost dodávat velké proudy (malý odběr proudu). Nákladné ochranné zapojení. Tyto akumulátory jsou náchylné k přebití nebo k podvybití, které je může poškodit. Relativně dlouhá doba nabíjení. Fóliové pouzdro akumulátorů náchylné na poškození.
Vysvětlení pojmu C rate a
nabíjecí účinnost akumulátoru
U nabíječek je velmi významný pojem „C rate“ (anglicky „míra kapacity“, vybíjecí [nabíjecí] proud). Tato míra kapacity (dále jen „C“ nebo „CA“) představuje hodnotu elektrického proudu, která se normálně uvádí při nabíjení nebo vybíjení akumulátoru (tato takto označovaná hodnota znamená tedy nabíjecí nebo vybíjecí proud).
Přitom odpovídá tato hodnota v ampérech jmenovité kapacitě akumulátoru v ampérhodinách, to znamená, že pro akumulátor s jmenovitou kapacitou 2000 mAh platí „1C = 2000 mA“ (2C = 4000 mA).
Dejte přitom pozor na to, že kapacita (energie), kterou můžete odebrat z akumulátoru, závisí na vybíjecím proudu (na proudu, který z akumulátoru odebíráte). Čím nižší bude hodnota vybíjecího proudu, tím vyšší bude i energie (kapacita), kterou budete moci odebrat z akumulátoru.
Míra kapacity „C“ (nebo případně „CA“ = vybíjecí proud) bývá uváděna u renomovaných výrobců většinou jako „C/3“. To znamená, že můžeme z akumulátoru s jmenovitou kapacitou 2500 mAh odebírat proud o hodnotě 850 mA (= cca „C/3“), abychom z něho odebrali jeho plnou jmenovitou kapacitu.
Uvede-li naopak výrobce akumulátoru s jmenovitou kapacitou 2500 mAh vybíjecí proud „C/10“, což znamená 250 mA, pak musíme vycházet z toho, že při vybíjecím (odebíraném) proudu 850 mA neodebereme z akumulátoru jeho plnou kapacitu, tedy 2500 mAh! Akumulátory s označením „C/10“ patří mezi akumulátory horší kvality.
Nabíjecí účinnost akumulátoru (nabíjecí koeficient): K určení doby trvání nabíjení akumulátoru je třeba zohlednit jeho nabíjecí účinnost neboli nabíjecí koeficient (Charge factor). Energie, kterou budeme muset dodat akumulátoru s kapacitou 1500 mAh je třeba v normálním případě vynásobit koeficientem 1,4 (140 %), z toho vyplývá: 1,4 x 1500 mAh = 2100 mAh.
Bude-li činit u tohoto akumulátoru zvolený nabíjecí proud „2C = 3000 mA“, pak z toho vyplývá doba trvání nabíjení: 2100 Ah / 3000 mA = 0,7 hodin, čili asi 42 minut.
Pomocí této nabíječky můžete zkrátit doby trvání nabíjení akumulátoru zvýšením parametru „C rate“ čili zvýšením nabíjecího proudu.
3
4
Loading...
+ 3 hidden pages