VOLTCRAFT 1575717 Operation Manual [pl]

Instrukcja użytkowania

Termometr na podczerwień IRF 650-12DIP

Nr zam. 1575717

Zastosowanie zgodne z przeznaczeniem

Termometr na podczerwień umożliwia bezkontaktowy pomiar temperatury powierzchni. Określa on temperaturę za pomocą wypromieniowanej energii promieniowania podczerwonego emitowanej przez każdy obiekt. Jest to szczególnie przydatne w przypadku pomiarów temperatury gorących, trudno dostępnych lub ruchomych obiektów. Termometr nie może wykonywać pomiarów poprzez media transparentne, takie jak szkło, tworzywa sztuczne, woda, itp. Będzie on natomiast zawsze dokonywał pomiarów temperatury powierzchni. Zakres pomiarowy temperatur wynosi od -35 do +650 °C. Podwójna wiązka laserowa w celowniku laserowym ułatwia określenie zakresu pomiarowego. Sam termometr nie może mieć bezpośredniego kontaktu z mierzoną temperaturą. Należy przestrzegać odpowiedniego odstępu bezpieczeństwa oraz dopuszczalnych warunków otoczenia. Do zasilania służy bateria płaska 9 V (Typ E). Nie należy stosować innych źródeł zasilania, niż podane (np. akumulatory, itp.).

Zawartość zestawu

• Termometr na podczerwień

• (1) bateria płaska 9 V (rozmiar E - alkaliczna / NiZn)

• Instrukcja użytkowania

Aktualne instrukcje użytkowania

Pobierz aktualne instrukcje użytkowania za pomocą łącza www.conrad.com/downloads lub przeskanuj widoczny kod QR. Należy przestrzegać instrukcji przedstawionych na stronie internetowej.

Wyjaśnienie symboli

Symbol błyskawicy w trójkącie stosowany jest, gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia, takie jak np. porażenie prądem.

Symbol z wykrzyknikiem w trójkącie oznacza ważne zalecenia tej instrukcji, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Symbol strzałki pojawia się w miejscach, w których znajdują się dokładne wskazówki i porady dotyczące eksploatacji.

Funkcje

Klasa ochronności: IP65

Niezawodna konstrukcja: Próba spadowa 3 m

Ergonomiczny design: przyjazna i prosta obsługa

Maksimum, minimum, średnia oraz różnica są natychmiast pokazywane na wyświetlaczu

Duży podświetlany wyświetlacz

Podwójny laser dla optycznej rejestracji zakresu pomiaru

Wybór między °C i °F

Regulowana emisyjność od 0,1 do 1,0

Alarm przy przekroczeniu lub nieosiągnięciu wartości granicznych

Funkcja: Utrzymanie wartości zmierzonej

Automatyczna funkcja wyłączania (brak aktywności przez 8 sekund)

Rozpoznawanie niskiego napięcia ogniwa (<=6V)

Zasady bezpieczeństwa

Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i przestrzegać zawartych w niej zasad bezpieczeństwa. W przypadku uszkodzenia mienia lub ciała spowodowanego niewłaściwym użytkowaniem lub nieprzestrzeganiem niniejszej instrukcji i wskazówek bezpieczeństwa, producent nie ponosi żadnej odpowiedzialności! W takich przypadkach rękojmia/gwarancja wygasa!

Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i przestrzegać zawartych w niej zasad bezpieczeństwa. W przypadku uszkodzenia mienia lub ciała spowodowanego niewłaściwym użytkowaniem lub nieprzestrzeganiem niniejszej instrukcji i wskazówek bezpieczeństwa, producent nie ponosi żadnej odpowiedzialności! W takich przypadkach rękojmia/gwarancja wygasa!

Droga Klientko/Drogi Kliencie,

poniższe wskazówki bezpieczeństwa służą nie tylko do ochrony Państwa zdrowia, lecz również do ochrony produktu. W związku z tym należy uważnie przeczytać ten rozdział przed rozpoczęciem użytkowania produktu!

a) Informacje ogólne

Ze względu na bezpieczeństwo oraz certyfikat zabronione jest wprowadzanie nieautoryzowanych zmian i/lub modyfikacji produktu.

Urządzenie nie może być narażone na znaczne obciążenia mechaniczne lub silne wibracje.

Urządzenie nie może być narażone na działanie pól elektromagnetycznych, ekstremalnych temperatur, bezpośredniego promieniowania słonecznego lub wilgoci.

Urządzenia nie należy wystawiać na wilgoć lub wysoką wilgotność powietrza. Urządzenie może być użytkowane na zewnątrz jedynie przy sprzyjających warunkach pogodowych lub po zastosowaniu odpowiednich środków ochronnych.

Para wodna, kurz, dym i/lub opary mogą mieć wpływ na optykę termometru, co prowadzić może do uzyskania nieprawidłowych danych pomiarowych.

Nieprzestrzeganie instrukcji użytkowania może prowadzić do wypadków związanych z niebezpiecznym promieniowaniem (klasa lasera 2)

Urządzenie nie powinno być uruchamiane od razu, jeśli zostało przeniesione z obszaru o niskiej temperaturze do obszaru o wysokiej temperaturze. Kondensacja może uszkodzić urządzenie. Zamglenie obiektywu może natomiast prowadzić do błędnych pomiarów. Przed rozpoczęciem użytkowania należy odczekać, aż produkt dostosuje się do zmienionej temperatury otoczenia.

Jeżeli istnieją przypuszczenia, że bezpieczne użytkowanie produktu nie jest już możliwe, wyłącz go i zabezpiecz przed przypadkowym włączeniem. Bezpieczne użytkowanie nie może być zagwarantowane gdy:

-- produkt wykazuje widoczne uszkodzenia, -- produkt już nie działa lub

-- produkt przechowywany był przez dłuższy czas w niekorzystnych warunkach, -- produkt był wystawiony na ciężkie obciążenia podczas transportu.

Produkt nie jest zabawką. Powinien być trzymany z dala od dzieci i zwierząt domowych!

W przypadku użytkowania przemysłowego należy przestrzegać wydanych przez Związki Stowarzyszeń Zawodowych przepisów zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom, dotyczących urządzeń elektrycznych i urządzeń służących do produkcji energii elektrycznej.

Za działanie urządzeń elektrycznych w szkołach, ośrodkach szkoleniowych, warsztatach hobbystycznych i samopomocowych odpowiedzialny jest przeszkolony personel, który powinien również monitorować jego użytkowanie.

Podczas pracy urządzenia laserowego upewnij się, że wiązka lasera jest prowadzona w taki sposób, że nikt nie znajduje się w obszarze projekcji i że nieumyślnie odbite promienie (np. poprzez przedmioty o właściwościach odbijających) nie dostaną się do miejsc, w których znajdują się ludzie.

Promieniowanie laserowe może być niebezpieczne, gdy wiązka lasera lub odbicie trafi w oko niechronione w żaden sposób. Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia laserowego należy zasięgnąć informacji na temat ustaleń prawnych i środków ostrożności stosowanych w przypadku urządzeń tego typu.

Nie wolno patrzeć na promień lasera i nie należy kierować go na ludzi lub zwierzęta. Promieniowanie laserowe można powodować uszkodzenie wzroku.

Jeśli wiązka lasera natrafi na oko, należy je zamknąć i natychmiast zmienić pozycję głowy.

Jeśli Twoje oczy zostały podrażnione wiązką lasera, musisz niezwłocznie przerwać wykonywanie czynności grożących bezpieczeństwu, takich jak pracę przy maszynach, na dużej wysokości lub w pobliżu linii wysokiego napięcia. Dopóki podrażnienie nie minie, nie należy również prowadzić pojazdów.

Nigdy nie kieruj wiązki laserowej w lusterka lub inne powierzchnie odbijające. Niekontrolowane odbicie wiązki może spowodować skierowanie jej na ludzi lub zwierzęta.

Nie należy otwierać urządzenia. Prace regulacyjne lub konserwacyjne mogą być wykonywane jedynie przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy świadomi są konkretnych zagrożeń. Nieprawidłowe wykonanie prac regulacyjnych może spowodować narażenie na niebezpieczne promieniowanie laserowe.

Uwaga - jeśli wykonywane będą inne niż określone w niniejszej instrukcji zastosowania lub metody użytkowania, może to w efekcie spowodować narażenie na niebezpieczne promieniowanie.

Produkt jest wyposażony w laser klasy 2. Do zestawu dołączone zostały znaki informacyjne dotyczące lasera w różnych językach.

Jeśli etykieta informacyjna na laserze nie jest napisana w języku kraju użytkownika, należy umieścić odpowiednią etykietę na urządzeniu.

Serwisowanie, konserwacja lub naprawy mogą być wykonywane tylko przez wyspecjalizowane warsztaty.

W razie pytań dotyczących obchodzenia się z urządzeniem pomiarowym, na które odpowiedzi brak jest w niniejszej instrukcji, można skontaktować się z naszą pomocą techniczną.

Niedozwolone jest stosowanie urządzenia w diagnostyce medycznej.

VOLTCRAFT 1575717 Operation Manual

b) Baterie

Aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych wyciekiem z baterii, należy wyjąć baterie, jeśli urządzenie nie jest używane przez dłuższy czas. Nieszczelne lub uszkodzone baterie mogą powodować poparzenia kwasem w kontakcie ze skórą. Podczas zajmowania się uszkodzonymi bateriami należy więc nosić rękawice ochronne.

Baterie należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie należy pozostawiać ich bez nadzoru, gdyż mogą zostać połknięte przez dzieci lub zwierzęta domowe.

Nigdy nie należy rozmontowywać baterii, nie zwierać ich i nie wrzucać ich do ognia. Nigdy nie należy ładować baterii. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu.

Elementy obsługowe oraz wyświetlacz

Zasada pomiarów

Włączenie lasera

Górna/dolnawartośćgraniczna(alarm)

Bateria

Wskaźnik „Scan”

Wskaźnik „Hold”

Jednostka

Aktualna wartość pomiaru

Tryb

Emisyjność

Wynik pomiaru w zależności od trybu

Sposób działania

a) Zasada pomiarów

Termometrnapodczerwień służy dopomiarutemperaturypowierzchnidanegoobiektu.Czujnik produktu wykrywa wysyłane, odbite i przesyłane promieniowanie cieplne obiektu i przekształca tę informację w wartość temperatury. Emisyjność jest wartością, która jest używana do opisu właściwości promieniowania energetycznego danego materiału. Im wyższa jest ta wartość, tym wyższą zdolność do emitowania promieniowania posiada dany materiał. Wiele organicznych materiałów i powierzchni ma emisyjność około 0,95. Metalowe powierzchnie lub błyszczące materiały mają niższą emisyjność. Prowadzi to do niedokładności pomiaru. Z tego powodu na metalowych powierzchniach błyszczących należy stosować czarne matowe farby lub matowe taśmy. W przypadku innych materiałów emisyjność może zostać dopasowana do materiału, aby umożliwić wewnętrzną kalkulację.

b)Optyka pomiaru na podczerwień: Stosunek odległości pomiaru oraz powierzchni pomiaru

Aby dokonać dokładnych pomiarów, obiekt musi być większy niż plamka pomiaru termometru na podczerwień. Wykryta temperatura jest średnią temperatury mierzonej powierzchni. Im mniejszy obiekt pomiarowy, tym krótszy konieczny dystans od termometru na podczerwień.

Dokładnąwielkość plamkipomiarumożna odczytać znastępującegodiagramu.Jesttorównież wydrukowane na urządzeniu. Aby dokonać dokładnych pomiarów, obiekt pomiarowy powinien być przynajmniej dwukrotnie większy od plamki pomiaru.

(D: S = odległość pomiarowa: powierzchnia pomiarowa)

c) Laser celowniczy

W zależności od ustawień fabrycznych laser celowniczy jest aktywny podczas dokonywania pomiarów. Symbol ostrzegawczy pojawia się na wyświetlaczu podczas wciskania przycisku pomiarowego.

W czasie pomiaru nie wolno patrzeć w otwór pomiarowy oraz otwór lasera.

Celowanie jest wykonywane dwukrotnie i zaznacza przybliżony obszar krawędzi powierzchni pomiarowej. Przy większych odległościach dwa punkty laserowe leżą z dala od siebie na powierzchni pomiarowej.

Celowanie można aktywować lub dezaktywować zgodnie z opisem w punkcie 8.

Obsługa

Mogą Państwo zmienić Menu, klikając przycisk MODE.

a) Włączanie i wyłączanie

Przytrzymanie wyzwalacza powoduje włączenie wyświetlacza LCD. Po 8 sekundach bez obsługi termometr na podczerwień zostanie wyłączony.

b) Pomiar ręczny

Należy skierować urządzenie na mierzony obiekt. Należy przycisnąć i przytrzymać wyzwalacz. Podczas pomiaru wyświetlacz pokazuje znak SCAN.

Aby zakończyć pomiar, należy zwolnić wyzwalacz. Symbol SCAN przestaje być wyświetlany, na wyświetlaczu pojawia się symbol HOLD. Ostatnia zmierzona wartość zostaje pokazana na wyświetlaczu.

c) Pomiar ciągły

Aby uruchomić pomiar ciągły, należy wielokrotnie przycisnąć przycisk SET, aż na wyświetlaczu (lewy górny róg) pojawi się symbol kłódki.

Należy przycisnąć klawisz MODE, aby aktywować pomiar ciągły (na wyświetlaczu pojawi się symbol ON).

Aby rozpocząć pomiar, należy krótko nacisnąć wyzwalacz. Symbol SCAN pojawia się na wyświetlaczu.

Pomiar może zostać zakończony poprzez ponowne przyciśnięcie wyzwalacza. Symbol SCAN przestaje być wyświetlany. Ostatnia zmierzona temperatura zostaje pokazana na wyświetlaczu.

Aby zakończyć pomiar ciągły, należy wielokrotnie przyciskać klawisz SET, aż do pojawienia się symbolu kłódki. Tryb można wyłączyć poprzez kliknięcie przycisku MODE (na wyświetlaczu pojawi się symbol OFF)

Należy przy tym upewnić się, że mierzona powierzchnia jest większa od punktu lasera.

d) Pomiar MAX/MIN/AVG/DIF

Należy krótko nacisnąć przycisk MODE, aby przełączyć między trybami wartości maksymalnej (MAX), wartości minimalnej (MIN), wartości uśrednionej (AVG) oraz wartości różnicy (DIF). Obliczona wartość zostanie pokazana na drugim wyświetlaczu.

e) Górna wartość graniczna (alarm)

Należy nacisnąć przycisk SET, aby otworzyć Menu dla górnej wartości granicznej (High) - patrz poniżej. Za pomocą przycisku „w górę” (Up) / „w dół” (Down) wartość graniczna może zostać zmieniona o 1°C lub °F. Urządzenie automatycznie zapisuje tę wartość po 5 sekundach i zamyka Menu.

Loading...
+ 2 hidden pages