Total tools TIWLI2001 User Manual

4.5 (2)
Total tools TIWLI2001 User Manual

RÁZOVÝ ŠROUBOVÁK LITHIUM-ION

TIWLI2001, UTIWLI2001, TIWLI20010, TIWLI2001E, TIWLI2001S, TIWLI2001M, TIWLI2001A, TIWLI2001X, TIWLI2001-X

Překlad původního návodu k používání

totaltoolsworld

TOTAL TOOLS WORLD

20 V

ÚVOD

Vážený zákazníku,

děkujeme za důvěru, kterou jste projevili značce TOTAL zakoupením tohoto výrobku. Výrobek byl podroben testům spolehlivosti, bezpečnosti a kvality předepsaných normami a předpisy Evropské unie.

S jakýmikoli dotazy se obraťte na naše zákaznické a poradenské centrum:

info@madalbal.cz; Tel.: +420 577 599 777

Dovozce: Madal Bal a. s., Průmyslová zóna Příluky 244, CZ-76001 Zlín, Česká republika. Výrobce: TOTAL TOOLS CO., PTE. LTD. No. 45 Shanghai Road, Suzhou Industrial Park,

Čína

Datum vydání: 8.1.2020

SYMBOLY POUŽITÉ V TOMTO NÁVODU A NA ŠTÍTCÍCH

Dodatečná ochrana dvojitou izolací.

Před použitím tohoto nářadí si prosím pečlivě přečtěte tento návod.

Označení shody CE.

Používejte certifikovanou ochranu sluchu, zraku a dýchacích cest s dostatečnou úrovní ochrany.

Dle směrnice (EU) 2012/19 nesmí být nepoužitelné elektrozařízení vyhazováno do komunálního odpadu, ale odevzdáno k ekologické likvidaci do zpětného sběru elektrozařízení. Před likvidací elektrozařízení z něho musí být odejmut akumulátor, který je nutné odevzdat do zpětného sběru akumulátorů samostatně k ekologické likvidaci (dle směrnice 2006/66 EC). Informace o sběrných místech elektrozařízení, akumulátorů a podmínkách sběru obdržíte na obecním úřadě nebo u prodávajícího.

Bezpečnostní upozornění

Baterii nevystavujte teplotám nad 50 °C.

Baterie vždy recyklujte.

Nevhazujte baterie do ohně.

Nevystavujte baterii působení vody.

Pro použití v interiéru.

2

BEZPEČNOSTNÍ POKYNY PRO ELEKTRICKÉ NÁŘADÍ

Je nutno přečíst všechny bezpečnostní pokyny, návod k používání, obrázky a předpisy dodané s tímto nářadím. Nedodržení veškerých následujících pokynů může vést k úrazu elektrickým proudem, ke vzniku požáru a/nebo k vážnému zranění osob.

Veškeré pokyny a návod k používání se musí uschovat, aby bylo možné do nich později nahlédnout.

Výrazem „elektrické nářadí“ ve všech dále uvedených výstražných pokynech je myšleno elektrické nářadí napájené (pohyblivým přívodem) ze sítě, nebo elektrické nářadí napájené z baterií (bez pohyblivého přívodu).

1)Bezpečnost pracovního prostředí

a)Pracoviště je nutné udržovat v čistotě a dobře osvětlené. Nepořádek a tmavé prostory bývají příčinou nehod.

b)Elektrické nářadí se nesmí používat v prostředí s nebezpečím výbuchu, kde se vyskytují hořlavé kapaliny, plyny nebo prach. V elektrickém nářadí vznikají jiskry, které mohou zapálit prach nebo výpary.

c)Při používáni elektrického nářadí je nutno zamezit přístupu dětí a dalších osob.

Bude-li obsluha vyrušována, může ztratit kontrolu nad prováděnou činností.

2)Elektrická bezpečnost

a)Vidlice pohyblivého přívodu elektrického nářadí musí odpovídat síťové zásuvce. Vidlice se nesmí nikdy jakýmkoliv způsobem upravovat. S nářadím, které má ochranné spojení se zemí, se nesmí používat žádné zásuvkové adaptéry.

Vidlice, které nejsou znehodnoceny úpravami, a odpovídající zásuvky omezí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

b)Obsluha se nesmí tělem dotýkat uzemněných předmětů, jako např. potrubí, tělesa ústředního topení, sporáky a chladničky. Nebezpečí úrazu elektrickým proudem je větší, je-li vaše tělo spojeno se zemí.

c)Elektrické nářadí se nesmí vystavovat dešti, vlhku nebo mokru. Vnikne-li do elektrického nářadí voda, zvyšuje se nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

d)Pohyblivý přívod se nesmí používat k jiným účelům. Elektrické nářadí se nesmí nosit nebo tahat za přívod, ani se nesmí tahem za přívod odpojovat vidlice ze zásuvky. Přívod je nutné chránit před horkem, mastnotou, ostrými hranami nebo pohyblivými částmi. Poškozené nebo zamotané přívody zvyšují nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

e)Je-li elektrické nářadí používáno venku, musí se použít prodlužovací přívod vhodný pro venkovní použití. Používáni prodlužovacího přívodu pro venkovní použití omezuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

f)Používá-li se elektrické nářadí ve vlhkých prostorech, je nutné používat napájení chráněné proudovým chráničem (RCD). Používání RCD omezuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

Pojem „proudový chránič (RCD)“ může být nahrazen pojmem „hlavní jistič obvodu (GFCI)“ nebo „jistič unikajícího proudu (ELCB)“.

3)Bezpečnost osob

a)Při používání elektrického nářadí musí být obsluha pozorná, musí se věnovat tomu, co právě dělá, a musí se soustředit a střízlivě uvažovat. Elektrické nářadí se nesmí používat, je-li obsluha unavena nebo pod vlivem drog, alkoholu nebo léků. Chvilková nepozornost při používání elektrického nářadí může vést k vážnému

3

poranění osob.

b)Používat osobní ochranné pracovní prostředky. Vždy používat ochranu očí.

Ochranné pomůcky jako např. respirátor, bezpečnostní obuv s protiskluzovou úpravou, tvrdá pokrývka hlavy nebo ochrana sluchu, používané v souladu s podmínkami práce, snižují nebezpečí poranění osob.

c)Je nutno vyvarovat se neúmyslnému spuštění stroje. Je nutno se ujistit, že je spínač před zapojením vidlice do zásuvky a/nebo při připojování bateriové soupravy, zvedáním či přenášením nářadí v poloze vypnuto. Přenášení nářadí

s prstem na spínači nebo zapojování vidlice nářadí se zapnutým spínačem může být příčinou nehod.

d)Před zapnutím nářadí je nutno odstranit všechny seřizovací nástroje nebo klí-

če. Seřizovací nástroj nebo klíč, který zůstane připevněn k otáčející se části elektrického nářadí, může být příčinou poranění osob.

e)Obsluha musí pracovat jen tam, kam bezpečně dosáhne. Obsluha musí vždy udržovat stabilní postoj a rovnováhu. To umožní lepší kontrolu nad elektrickým nářadím v nepředvídaných situacích.

f)Oblékat se vhodným způsobem. Nenosit volné oděvy ani šperky. Obsluha musí dbát, aby měla vlasy a oděv dostatečně daleko od pohyblivých částí. Volné oděvy, šperky a dlouhé vlasy mohou být zachyceny pohybujícími se částmi.

g)Jsou-li k dispozici prostředky pro připojeni zařízení k odsávání a sběru prachu, je nutno zajistit, aby se taková zařízení připojila a správně používala. Použití těchto zařízení může omezit nebezpečí způsobená vznikajícím prachem.

h)Obsluha nesmí dopustit, aby se kvůli rutině, která vychází z častého používání nářadí, stala samolibou, a začala ignorovat zásady bezpečnosti nářadí. Neopatrná činnost může ve zlomku vteřiny způsobit závažné poranění.

4)Používání a údržba elektrického nářadí

a)Elektrické nářadí se nesmí přetěžovat. Je nutné používat správné elektrické nářadí, které je určené pro prováděnou práci. Správné elektrické nářadí bude lépe a bezpečněji vykonávat práci, pro kterou bylo konstruováno.

b)Nesmí se používat elektrické nářadí, které nelze zapnout a vypnout spínačem.

Jakékoliv elektrické nářadí, které nelze ovládat spínačem, je nebezpečné a musí být opraveno.

c)Před jakýmkoliv seřizováním, výměnou příslušenství nebo před uskladněním elektrického nářadí je nutno vytáhnout vidlici ze síťové zásuvky a/nebo odejmout bateriovou soupravu z elektrického nářadí, je-li odnímatelná. Tato preventivní bezpečnostní opatření omezují nebezpečí nahodilého spuštění elektrického nářadí.

d)Nepoužívané elektrické nářadí je nutno skladovat mimo dosah dětí a nesmí se dovolit osobám, které nebyly seznámeny s elektrickým nářadím nebo s těmito pokyny, aby nářadí používaly. Elektrické nářadí je v rukou nezkušených uživatelů nebezpečné.

e)Elektrické nářadí a příslušenství je nutno udržovat. Je třeba kontrolovat seřízení pohybujících se částí a jejich pohyblivost, soustředit se na praskliny, zlomené součásti a jakékoliv další okolnosti, které mohou ohrozit funkci elektrického nářadí. Je-li nářadí poškozeno, před dalším použitím je nutno zajistit jeho opravu. Mnoho nehod je způsobeno nedostatečně udržovaným elektrickým nářadím.

f)Řezací nástroje je nutno udržovat ostré a čisté. Správně udržované a naostřené řezací nástroje s menší pravděpodobností zachytí za materiál nebo se zablokují

a práce s nimi se snáze kontroluje.

4

g)Elektrické nářadí, příslušenství, pracovní nástroje atd. je nutno používat v souladu s těmito pokyny a takovým způsobem, jaký byl předepsán pro konkrétní elektrické nářadí, a to s ohledem na dané podmínky práce a druh prováděné práce. Používání elektrického nářadí k provádění jiných činností, než pro jaké bylo určeno, může vést k nebezpečným situacím.

h)Rukojeti a úchopové povrchy je nutno udržovat suché, čisté a bez mastnot.

Kluzké rukojeti a úchopové povrchy neumožňují v neočekávaných situacích bezpečné držení a kontrolu nářadí.

5)Používání a údržba bateriového nářadí

a)Nářadí nabíjejte pouze nabíječem, který je určen výrobcem. Nabíječ, který může být vhodný pro jeden typ bateriové soupravy, může být při použití s jinou bateriovou soupravou příčinou nebezpečí požáru.

b)Nářadí používejte pouze s bateriovou soupravou, která je výslovně určena pro dané nářadí. Používání jakýchkoli jiných bateriových souprav může být příčinou nebezpečí úrazu nebo požáru.

c)Není-li bateriová souprava právě používána, chraňte ji před stykem s jinými kovovými předměty jako jsou kancelářské sponky, mince, klíče, hřebíky, šrouby, nebo jiné malé kovové předměty, které mohou způsobit spojení jednoho kontaktu baterie s druhým. Zkratování kontaktů baterie může způsobit popáleniny nebo požár.

d)Při nesprávném používání mohou z baterie unikat tekutiny; vyvarujte se kontaktu s nimi. Dojde-li k náhodnému styku s těmito tekutinami, opláchněte postižené místo vodou. Dostane-li se tekutina do oka, vyhledejte navíc lékařskou pomoc. Tekutiny unikající z baterie mohou způsobit záněty nebo popáleniny.

e)Bateriová souprava nebo nářadí, které je poškozeno nebo přestavěno, se nesmí používat. Poškozené nebo upravené akumulátory se mohou chovat nepředvídatelně, které může mít za následek oheň, výbuch nebo nebezpečí úrazu.

f)Bateriové soupravy nebo nářadí se nesmí vystavovat ohni nebo nadměrné teplotě. Vystavení ohni nebo teplotě vyšší než 130 °C může způsobit výbuch.

g)Je nutno dodržovat všechny pokyny nabíjení a nenabíjet bateriovou soupravu nebo nářadí mimo teplotní rozsah, který je uveden v návodu k používání.

Nesprávné nabíjení nebo nabíjení při teplotách, které jsou mimo uvedený rozsah, mohou poškodit baterii a zvýšit riziko požáru.

6)Servis

a)Opravy vašeho bateriového nářadí svěřte kvalifikované osobě, které bude používat identické náhradní díly. Tímto způsobem bude zajištěna stejná úroveň bezpečnosti nářadí jako před opravou.

b)Poškozené bateriové soupravy se nesmí nikdy opravovat. Oprava bateriových souprav by měla být prováděna pouze u výrobce nebo v autorizovaném servisu.

DOPLŇKOVÉ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY PRO RÁZOVÉ UTAHOVÁKY

a)Při provádění činnosti, kde se upevňovací prvek může dotknout skrytého vedení nebo svého vlastního přívodu, držte elektromechanické nářadí za izolované úchopové povrchy. Dotyk obráběcího nástroje se „živým“ vodičem může způsobit, že se neizolované kovové části elektromechanického nářadí stanou živými a mohou vést k úrazu uživatele elektrickým proudem.

b)Vždy udržujte pevný postoj. Při použití nářadí ve výšce zkontrolujte, zda se pod vámi nezdržují žádné osoby.

5

c)Při práci držte utahovák pevně za rukojeť. Během utahování či povolování může dojít ke vzniku vysokých reakčních momentů.

d)Při práci používejte vhodnou ochranu sluchu, zraku a rukavice.

e)Přichází-li to v úvahu, obrobek vždy před šroubováním zajistěte.

f)Nedotýkejte se pracovního nástroje nebo obrobku ihned po ukončení práce. Mohou být velmi horké a mohou způsobit popáleniny pokožky.

g)Před odložením utahováku vyčkejte, až se unášeč nástroje zastaví. Přepínač směru otáčení potom přepněte do střední polohy, aby nemohlo dojít k neúmyslnému stisknutí provozního spínače.

h)Udržujte ruce v bezpečné vzdálenosti od otáčejících se dílů.

BEZPEČNOSTNÍ POKYNY PRO NABÍJEČKU

a)Před nabíjením si přečtěte návod k použití.

b)Nabíječka je určena pouze pro vnitřní použití nebo nevystavujte ji dešti nebo vysoké vlhkosti.

c)Zamezte používání nabíječky osobám (včetně dětí), jimž fyzická, smyslová nebo mentální neschopnost či nedostatek zkušeností a znalostí zabraňuje v bezpečném používání spotřebiče bez dozoru nebo poučení. Děti si se spotřebičem nesmějí hrát. Obecně se nebere v úvahu používání nabíječky velmi malými dětmi (věk 0-3 roky včetně) a používání mladšími dětmi bez dozoru (věk nad 3 roky pod 8 let). Připouští se, že těžce hendikepovaní lidé mohou mít potřeby mimo úroveň stanovenou touto normou (EN 60335).

d)Při nabíjení zajistěte větrání, neboť při nabíjení může dojít k úniku par, je-li akumulátor poškozen v důsledku špatného zacházení.

e)Akumulátor nabíjejte v rozmezí teploty 10 °C až 40 °C. Horký akumulátor nechejte před nabíjením vždy vychladnout.

DOPLŇKOVÉ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY PRO AKUMULÁTOR

a)Akumulátor chraňte před deštěm, vysokou vlhkostí, vysokými teplotami, před mechanickým poškozením a nikdy jej neotvírejte.

b)Zajistěte, aby si s akumulátorem nehrály děti.

c)Nebudete-li akumulátor delší dobu používat (např. déle než šest měsíců), nabijte jej.

d)Před použitím akumulátoru si přečtěte všechny pokyny a výstrahy nacházející se na nabíječce, na akumulátoru a na výrobku, který bude tento akumulátoru používat.

e)Nepokoušejte se akumulátor rozebírat.

f)Dojde-li k nadměrnému zkrácení provozní doby, okamžitě přestaňte akumulátor používat. Mohlo by dojít k nebezpečnému přehřátí, popáleninám nebo dokonce k explozi.

g)Dostane-li se elektrolyt z akumulátoru do očí, okamžitě si je začněte vyplachovat čistou vodou a vyhledejte lékařské ošetření. Mohlo by dojít k ztrátě zraku.

h)Zabraňte zkratování akumulátoru.

(1)Nedotýkejte se kontaktů akumulátoru vodivými předměty.

(2)Vyvarujte se uložení akumulátoru na místech, kde mohou být jiné kovové předměty, jako jsou hřebíky, mince atd.

(3)Nevystavujte akumulátor vlivu vody nebo dešti. Zkratovaný akumulátor může způsobit velkou poruchu elektroinstalace.

i)Neukládejte nářadí a akumulátor na místech, kde může teplota dosáhnout nebo přesáhnout 50 °C.

6

j)Nespalujte akumulátor dokonce i v případě, je-li vážně poškozena nebo zcela opotřebována.

k)Dávejte pozor, aby nedošlo k pádu akumulátoru nebo k nárazu do akumulátoru.

l)Nepoužívejte poškozený akumulátor.

m)Dodržujte místní předpisy týkající se likvidace akumulátorů.

Rady pro zajištění maximální provozní životnosti akumulátoru

a)Před úplným vybitím akumulátor vždy nabijte. Jestliže zjistíte menší výkon nářadí, nářadí vždy zastavte a nabijte akumulátor.

b)Nikdy znovu nenabíjejte zcela nabitý akumulátor. Nadměrné nabíjení zkracuje provozní životnost akumulátoru.

c)Nabíjejte akumulátor při pokojové teplotě v rozsahu od 10 °C do 40 °C. Horký akumulátor nechejte před nabíjením vždy vychladnout.

d)Nebudete-li akumulátor delší dobu používat (to znamená déle než šest měsíců), nabijte jej.

ZBYTKOVÁ RIZIKA

I když je toto elektrické nářadí používáno podle uvedených pokynů, nemohou být eliminovány všechny faktory zbytkových rizik. Z důvodu konstrukce a designu tohoto nářadí se mohou objevit následující rizika:

Zdravotní problémy vzniklé v důsledku působení vibrací při použití elektrického nářadí

a)trvajícího delší dobu nebo v případě, kdy nebylo správně používáno nebo nebyla-li prováděna jeho správná údržba.

b)Zranění a škody způsobené zničeným příslušenstvím, u kterého došlo k náhlému poškození.

VAROVÁNÍ:

Toto elektrické nářadí vytváří během použití elektromagnetické pole. Toto elektromagnetické pole může v určitých případech narušovat funkci aktivních nebo pasivních lékařských implantátů. Z důvodu omezení rizika vážného nebo smrtelného zranění doporučujeme před použitím tohoto elektrického nářadí osobám s lékařskými implantáty, aby kontaktovaly své lékaře a výrobce příslušných implantátů.

7

TECHNICKÉ ÚDAJE

 

 

 

TIWLI2001, UTIWLI2001, TIWLI20010, TIW-

Číslo modelu

 

 

LI2001E, TIWLI2001S, TIWLI2001M, TIW-

 

 

LI2001A, TIWLI2001X, TIWLI2001-X (X značí

 

 

 

 

 

 

 

čísla od 1 do 9)

 

Upevňovací parametry

Strojní šroub

 

 

M10 – M20

 

Standardní šroub

 

 

M10 – M16

 

 

Vysokopevnostní šroub

 

5 mm – 14 mm

 

Otáčky naprázdno

Režim tvrdých rázů

 

 

0 – 2 100/min

 

(min-1)

Režim měkkých rázů

 

 

0 – 1 300/min

 

Počet rázů za minutu

Režim tvrdých rázů

 

 

0 – 3 300/min

 

Režim měkkých rázů

 

 

0 – 2 000/min

 

Jmenovité napětí

 

 

Maximálně 20 V

 

Doba nabíjení

 

 

Asi 1 hodina

 

 

 

 

TFCLI2001

 

TFCLI2001E

 

Není

Nabíječka

 

 

(Zástrčka

 

(Zástrčka

 

 

 

 

VDE)

 

uvedeno

 

 

 

VDE)

 

 

 

 

 

 

CE, EMC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baterie

 

 

2

 

2

 

Není

 

 

 

 

uvedeno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Číslo modelu

 

 

 

 

UTIWLI2001

 

Upevňovací parametry

Strojní šroub

 

 

3/8“ – 3/4“

 

Standardní šroub

 

 

3/8“ – 5/8“

 

 

Vysokopevnostní šroub

 

 

3/16“ – 9/16“

 

Otáčky naprázdno

Režim tvrdých rázů

 

 

0 – 2 100/min

 

(min-1)

Režim měkkých rázů

 

 

0 – 1 300/min

 

Počet rázů za minutu

Režim tvrdých rázů

 

 

0 – 3 300/min

 

Režim měkkých rázů

 

 

0 – 2 000/min

 

Jmenovité napětí

 

 

Maximálně 20 V

 

Doba nabíjení

 

 

Asi 1 hodina

 

 

 

 

TFCLI2001

 

TFCLI2001E

 

Není

Nabíječka

 

 

(Zástrčka

 

(Zástrčka

 

 

 

 

VDE)

 

uvedeno

 

 

 

VDE)

 

 

 

 

 

 

CE, EMC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baterie

 

 

2

 

2

 

2

Vibrace:

 

0,4 m/s2; nejistota K=±1,5 m/s2

 

Max. hladina vibrací ah na rukojeti

 

Hlučnost:

 

 

 

 

 

 

 

Akustický tlak LpA

 

57,5 dB; nejistota K= ±3

 

Akustický výkon LwA

 

68,5 dB; nejistota K= ±3

 

8

Loading...
+ 16 hidden pages