Toshiba NB300, NB305 User Manual [pl]

Podręcznik użytkownika

TOSHIBA mini NB300/NB305

computers.toshiba-europe.com
Copyright
©2009 TOSHIBA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgodnie z prawem autorskim, tego podręcznika nie wolno powielać w żadnej formie bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody firmy TOSHIBA. Korzystanie z informacji zamieszczonych w podręczniku nie jest objęte zobowiązaniami patentowymi.
TOSHIBA mini NB300/NB305 Podręcznik użytkownika Wydanie pierwsze październik 2009 Prawa autorskie do utworów muzycznych, filmów, programów
komputerowych, baz danych oraz innych własności intelektualnych chronionych prawami autorskimi należą do autora lub właściciela praw autorskich. Materiał chroniony prawami autorskimi może być reprodukowany wyłącznie na użytek własny lub domowy. Każde inne użytkowanie oprócz wymienionego powyżej (w tym konwersja do formatu cyfrowego, zmiana, przesyłanie skopiowanych materiałów i dystrybucja w sieci) bez zezwolenia posiadacza prawa autorskiego stanowi naruszenie prawa autorskiego i praw autora i podlega odpowiedzialności cywilnej lub karnej. Podczas kopiowania tego podręcznika należy przestrzegać praw autorskich.
Zastrzeżenie
Ten podręcznik został zatwierdzony i poprawiony z zachowaniem należytej staranności. Zamieszczone w nim instrukcje i opisy przenośnych komputerów osobistych TOSHIBA mini NB300/NB305 były aktualne w czasie publikacji podręcznika. Komputer i podręcznik mogą ulec modyfikacjom bez powiadomienia. Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające bezpośrednio lub pośrednio z błędów, pominięć i niezgodności dostarczonego komputera z informacjami zamieszczonymi w tym podręczniku.
mini NB300/NB305
Znaki towarowe
IBM jest zastrzeżonym znakiem towarowym, a IBM PC jest znakiem towarowym firmy International Business Machines Corporation.
Intel i Intel Atom to zarejestrowane znaki towarowe lub znaki towarowe firmy Intel Corporation.
Microsoft, Windows i logo Windows są zastrzeżonymi znakami towarowymi lub znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation.
DirectX, ActiveDesktop, DirectShow i Windows Media są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation.
Adobe to zarejestrowany znak towarowy lub znak towarowy firmy Adobe Systems Incorporated w USA.
Bluetooth jest zastrzeżonym znakiem towarowym właściciela, używanym przez firmę TOSHIBA na podstawie licencji.
ConfigFree jest znakiem towarowym firmy TOSHIBA Corporation, Wi-Fi jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Wi-Fi Alliance.
Podręcznik użytkownika ii
Secure Digital i SD są znakami towarowymi firmy SD Card Association. MultiMediaCard i MMC są znakami towarowymi firmy MultiMediaCard
Association. W tym podręczniku mogą być również wykorzystane inne znaki towarowe i
zastrzeżone znaki towarowe, których nie wymieniono powyżej.
Deklaracja zgodności z przepisami UE
Na tym produkcie umieszczono znak CE zgodnie z odpowiednimi dyrektywami Unii Europejskiej. Firmą odpowiedzialną za umieszczenie symbolu CE na tym produkcie jest firma TOSHIBA Europe GmbH z siedzibą w Hammfelddamm 8, 41460 Neuss, Niemcy. Pełna, oficjalna treść Deklaracji zgodności z normami Unii Europejskiej znajduje się na stronie internetowej firmy TOSHIBA http://epps.toshiba-teg.com.
Zgodność ze standardem CE
Ten produkt został oznaczony znakiem CE zgodnie z odpowiednimi dyrektywami europejskimi, w szczególności dyrektywą w sprawie zgodności elektromagnetycznej (EMC) 2004/108/WE (komputer przenośny i akcesoria elektroniczne włącznie z dostarczonym zasilaczem), dyrektywą w sprawie wyposażenia radiowego i wyposażenia terminali telekomunikacyjnych 1999/5/WE (stosowane akcesoria telekomunikacyjne) oraz dyrektywą niskonapięciową 2006/95/WE (dostarczony zasilacz). Ten produkt oraz oryginalne urządzenia opcjonalne zostały zaprojektowane w sposób zapewniający zgodność z normami EMC (zgodność elektromagnetyczna) oraz standardami bezpieczeństwa. Firma TOSHIBA nie gwarantuje jednak zachowania zgodności z powyższymi normami, jeżeli w komputerze zostaną zastosowane urządzenia dodatkowe lub kable nie wyprodukowane przez firmę TOSHIBA. W przypadku podłączenia takich urządzeń dodatkowych / kabli należy zagwarantować, że system (komputer oraz urządzenia dodatkowe / kable) nadal spełnia wymagane standardy. Przestrzeganie poniższych reguł pozwoli uniknąć problemów związanych ze zgodnością elektromagnetyczną:
Do komputera należ
oznaczone symbolem CE.
Należy stosować wyłącznie ekranowane przewody najlepszej jakości.
y podłączać wyłącznie urządzenia opcjonalne
mini NB300/NB305
Podręcznik użytkownika iii
Środowisko pracy
Niniejszy produkt został zaprojektowany w sposób zapewniający zgodność ze standardami EMC (zgodność elektromagnetyczna) obowiązującymi dla tzw. środowiska mieszkalnego, handlu oraz przemysłu lekkiego. Firma TOSHIBA nie zaleca korzystania z tego produktu w środowisku innym niż wymienione powyżej "Środowisko domowe, handlu oraz przemysłu lekkiego". Miejsca, w których nie należy korzystać z tego urządzenia:
Przemysł (gdzie stosowane jest np. zasilanie trójfazowe, o napięciu
wyższym niż 380 V).
Ochrona zdrowiaSamochódSamolot
Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z korzystania z tego produktu w środowiskach nie zalecanych.
Szkody wynikające z korzystania z tego urządzenia w środowisku innym niż zalecane mogą obejmować:
wpływ na pracę innych urządzeń znajdujących się w pobliżu;awarię urządzenia lub utratę zgromadzonych danych, spowodowane
zakłóceniami wytwarzanymi przez inne urządzenia znajdujące się w pobliżu.
Toshiba zaleca zatem sprawdzenie kompatybilności elektromagnetycznej tego produktu w niezatwierdzonych środowiskach roboczych przed jego wykorzystaniem. W przypadku samochodu lub samolotu należy przed użyciem produktu uzyskać zgodę producenta lub linii lotniczej. Ponadto uwzględniając ogólne zasady zachowania bezpieczeństwa, użytkowanie tego produktu w środowiskach, w których występuje niebezpieczeństwo wybuchu, nie jest dozwolone.
Etykiety obowiązkowe i agencyjne mogą być umieszczone na podstawie komputera lub pod akumulatorem.
mini NB300/NB305
GOST
Podręcznik użytkownika iv
mini NB300/NB305
Następujące informacje dotyczą tylko krajów członkowskich UE:
Likwidacja zużytych produktów
Przekreślona ikona kosza w okręgu oznacza, że nie wolno gromadzić i likwidować zużytych produktów razem z odpadami komunalnymi. Zintegrowane akumulatory można likwidować razem ze zużytym produktem. Zostaną wyodrębnione w centrum recyklingu.
Czarny pasek oznacza, że produkt został wprowadzony na rynek po 13 sierpnia 2005 roku.
Uczestnicząc w programie zbierania zużytych produktów i baterii/akumulatorów, można przyczynić się do prawidłowej likwidacji produktów i baterii/akumulatorów oraz eliminacji potencjalnego niekorzystnego wpływu na środowisko i zdrowie.
W celu zdobycia bardziej szczegółowych informacji dotyczących programów segregacji i utylizacji obowiązujących w danym kraju, należy odwiedź naszą stronę internetową (http://eu.computers.toshiba-
europe.com) albo skontaktować się z lokalnym biurem miejskim lub ze
sklepem, w którym produkt został zakupiony.
Likwidacja zużytych baterii i/lub akumulatorów
Przekreślona ikona kosza w okręgu oznacza, że nie wolno gromadzić i likwidować zużytych baterii i/lub akumulatorów razem z odpadami komunalnymi.
3E+J&G
Jeżeli bateria lub akumulator zawiera ołów (Pb), rtęć (Hg) i/lub kadm (Cd) w ilości większej niż określona przez dyrektywę dotyczącą baterii (2006/66/EC), symbole chemiczne ołowiu (Pb), rtęci (Hg) i/lub kadmu (Cd) są umieszczane poniżej ikony przekreślonego kosza.
Uczestnicząc w programie zbierania zużytych baterii/akumulatorów, można przyczynić się do prawidłowej likwidacji produktów i baterii/akumulatorów oraz eliminacji potencjalnego niekorzystnego wpływu na środowisko i zdrowie.
W celu zdobycia bardziej szczegółowych informacji dotyczących programów segregacji i utylizacji obowiązujących w danym kraju, należy odwiedź naszą stronę internetową (http://eu.computers.toshiba-
europe.com) albo skontaktować się z lokalnym biurem miejskim lub ze
sklepem, w którym produkt został zakupiony.
Ten symbol może nie być umieszczony na produkcie zależnie od kraju i regionu, w którym został on zakupiony.
Podręcznik użytkownika v
mini NB300/NB305
Program ENERGY STAR
Model Twojego komputera może być zgodny ze standardem ENERGY STAR®. Jeżeli zakupiony model jest zgodny z tym programem, jest na nim umieszczone logo ENERGY STAR i obowiązują następujące informacje.
Firma TOSHIBA jest partnerem programu ENERGY STAR i zaprojektowała ten komputer zgodnie z najnowszymi zaleceniami ENERGY STAR dotyczącymi oszczędzania energii. Komputer jest dostarczany z ustawieniami zarządzania energią zapewniającymi najstabilniejsze środowisko pracy i optymalną wydajność systemu, zarówno w trybie zasilania prądem zmiennym, jak i w trybie zasilania z akumulatora.
Aby oszczędnie korzystać z energii, komputer jest przełączany do stanu wstrzymania, w którym system jest zamykany, a wyświetlacz jest wyłączany po 15 minutach braku aktywności w trybie zasilania sieciowego. Firma TOSHIBA zaleca uaktywnienie tej konfiguracji oraz innych funkcji oszczędzania energii, aby umożliwić najbardziej efektywne wykorzystanie energii przez komputer. Aby zakończyć stan wstrzymania, należy nacisnąć przycisk zasilania.
Produkty oznaczone symbolem ENERGY STAR zapobiegają emisji gazów cieplarnianych, ponieważ są zgodne z restrykcyjnymi zaleceniami dotyczącymi efektywnego korzystania z energii, określonymi przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) USA i Komisję Unii Europejskiej. Według agencji EPA komputer spełniający nowe wymagania standardu ENERGY STAR zużywa o 20 do 50% mniej energii, zale sposób jest używany.
Więcej informacji na temat programu ENERGY STAR znajduje się pod adresami http://www.eu-energystar.org lub http://www.energystar.gov.
®
żnie od tego, w jaki
Utylizacja komputera i akumulatorów
Komputer należy utylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami i
zarządzeniami. Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się z lokalnymi władzami.
Komputer jest wyposażony w akumulator. W przypadku częstego
używania akumulator po pewnym czasie utraci zdolność ładowania i konieczna będzie jego wymiana. Przepisy w niektórych krajach zabraniają utylizacji zużytych baterii i akumulatorów przez wyrzucenie ich razem z odpadami komunalnymi.
Należy chronić nasze wspólne środowisko naturalne. Szczegółowe
informacje na temat miejsca recyklingu lub właściwego sposobu utylizacji baterii i akumulatorów uzyskasz u lokalnych władz. Ten produkt zawiera rtęć. Ze względu na szkodliwość dla środowiska naturalnego utylizacja tego materiału może być uregulowana przepisami. Informacje na temat ponownego wykorzystania, utylizacji lub recyklingu uzyskasz u lokalnych władz.
Podręcznik użytkownika vi
Deklaracja zgodności z przepisami REACH
Nowe przepisy dotyczące rejestracji, oceny, autoryzacji i limitowania substancji chemicznych (REACH, Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals), obowiązujące w Unii Europejskiej (UE) od 1 czerwca 2007 roku. Firma Toshiba będzie zapewniać zgodność ze wszystkimi wymaganiami REACH i udostępniać naszym klientom informacje dotyczące substancji chemicznych wykorzystywanych w naszych produktach, zgodnie z przepisami REACH.
Należy skorzystać z następującej witryny
http://www.toshiba-europe.com/computers/info/reach w sieci Web, aby
uzyskać informacje dotyczące wykorzystywanych w naszych produktach substancji uwzględnionych na liście zgodnej z artykułem 59(1) Rozporządzenia KE nr 1907/2006 („REACH”) w stężeniu ponad 0,1 % (wagowo).
Następujące informacje dotyczą tylko Turcji:
Zgodność z przepisami EEE: Firma Toshiba spełnia wszystkie
wymagania obowiązujących w Turcji przepisów 26891 „Ograniczenia użytkowania określonych substancji niebezpiecznych w wyposażeniu elektrycznym i elektronicznym”.
Dopuszczalna liczba uszkodzonych pikseli wyświetlacza jest określana
zgodnie ze standardami ISO 13406-2. Jeżeli liczba uszkodzonych pikseli jest mniejsza niż wartość określona przez ten standard, nie będą uznawane za defekt lub usterkę.
Akumulator jest produktem ulegającym zużyciu, a jego trwałość jest
zależna od sposobu użytkowania komputera. Jeżeli nie można naładować akumulatora, oznacza to, że jest on wadliwy. Zmiany wydajności akumulatora nie są wadą lub usterką.
mini NB300/NB305
Podręcznik użytkownika vii

Spis treści

Rozdział 1 Wprowadzenie
Lista kontrolna wyposażenia. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-1 Charakterystyka urządzenia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-2 Funkcje specjalne. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-7 Pakiet dodatkowy firmy TOSHIBA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-10 Programy narzędziowe i aplikacje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-10 Wyposażenie dodatkowe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-11
Rozdział 2 Przewodnik po systemie
Przód komputera z zamkniętym wyświetlaczem . . . . . . . . . . . . . . . . 2-1 Wskaźniki systemowe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-1 Lewy bok komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-3 Prawy bok komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-4 Tył. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-5 Spód komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-6 Widok komputera z przodu po otwarciu panelu wyświetlacza . . . . 2-8 Zasilacz sieciowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-11
mini NB300/NB305
Rozdział 3 Uruchamianie
Podłączanie zasilacza sieciowego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2 Otwieranie wyświetlacza . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-4 Włączanie zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-5 Uruchamianie komputera po raz pierwszy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-6 Wyłączanie zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-7 Ponowne uruchamianie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-10 Opcje odzyskiwania systemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-11
Podręcznik użytkownika viii
mini NB300/NB305
Rozdział 4
Podstawowe funkcje produktu
Używanie tabliczki dotykowej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-1 Funkcje usypiania urządzeń USB i ich ładowania. . . . . . . . . . . . . . . 4-2 Program TOSHIBA Disc Creator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-4 Korzystanie z kamery internetowej. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-7 Korzystanie z programu TOSHIBA Web Camera Application . . . . . 4-8 Korzystanie z mikrofonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-9 Komunikacja bezprzewodowa. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-9 Instrukcja obsługi bezprzewodowej sieci WAN. . . . . . . . . . . . . . . . 4-12 Sieć LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-16 Czyszczenie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-17 Przenoszenie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-18 Rozpraszanie ciepła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-19 Korzystanie z ochrony dysku twardego HDD . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-19
Rozdział 5 Klawiatura
Klawisze standardowe w układzie maszyny do pisania . . . . . . . . . . 5-1 Klawisze funkcyjne: F1 ... F12 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-2 Klawisze programowalne (kombinacje z klawiszem Fn) . . . . . . . . . 5-2 Klawisze skrótu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-3 Klawisze specjalne systemu Windows. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-6 Mapowanie klawiatury numerycznej. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-6 Generowanie znaków ASCII . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-8
Rozdział 6 Zasilanie komputera
Warunki zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-1 Wskaźniki zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-2 Rodzaje akumulatorów . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-3 Właściwe korzystanie z zestawu akumulatorowego . . . . . . . . . . . . . 6-5 Wymiana akumulatora . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-9 Program TOSHIBA Password Utility. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-12 Tryby włączania zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-13
Rozdział 7 Program HW Setup i zabezpieczanie hasłem
Program do konfiguracji systemu HW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7-1 Uruchamianie programu HW Setup . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7-1 Okno programu HW Setup. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7-1
Podręcznik użytkownika ix
mini NB300/NB305
Rozdział 8
Urządzenia opcjonalne
Gniazdo Bridge media . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-2 Dodatkowy moduł pamięci . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-3 Akumulatory . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-7 Uniwersalny zasilacz sieciowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-7 Napęd dyskietek USB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-7 Stacja dysków optycznych USB . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-7 Monitor zewnętrzny . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-8 Blokada bezpieczeństwa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-9
Rozdział 9 Rozwiązywanie problemów
Proces rozwiązywania problemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-1 Lista kontrolna sprzętu i systemu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-3 Wsparcie firmy TOSHIBA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-15
Rozdział 10 Zastrzeżenia
CPU (Procesor)*1 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-1 Pamięć (system główny)*2 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-2 Wydajność akumulatora*3 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-2 Pojemność dysku twardego*4. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-3 Wyświetlacz LCD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-3 Procesor graficzny (GPU) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-3 Bezprzewodowa sieć LAN*7 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-3 Niemające zastosowania ikony . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-3 Ochrona przed kopiowaniem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-3 Funkcja wstrzymania i ładowania USB . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4
Załącznik A Dane techniczne Załącznik B Sterownik wyświetlacza Załącznik C Bezprzewodowa sieć LAN Załącznik D Przewody zasilające
Załącznik E TOSHIBA PC Health Monitor
Załącznik F Jeżeli komputer zostanie skradziony
Glosariusz
Indeks
Podręcznik użytkownika x
Wstęp
mini NB300/NB305
Gratulujemy wyboru komputera firmy mini NB300/NB305 TOSHIBA. Ten nowoczesny notebook wyposażono w wiele opcji umożliwiających rozszerzanie systemu (również o urządzenia multimedialne). Został on zaprojektowany w sposób gwarantujący niezawodne funkcjonowanie przez wiele lat.
W niniejszym podręczniku wyjaśniono, w jaki sposób dokonywać konfiguracji systemu i jak rozpocząć pracę z komputerem mini NB300/NB305 firmy TOSHIBA. Zamieszczono w nim również szczegółowe informacje dotyczące konfiguracji, podstawowych operacji, prawidłowej eksploatacji sprzętu, korzystania z urządzeń opcjonalnych oraz rozwiązywania problemów.
Początkujący użytkownicy komputerów lub komputerów przenośnych powinni najpierw dokładnie przeczytać rozdziały Wprowadzenie oraz
Przewodnik po systemie, aby zapoznać się z akcesoriami, elementami
oraz funkcjami komputera. Następnie przejść do rozdziału Uruchamianie, zawierającego szczegółowe instrukcje na temat dokonywania ustawień komputera.
Doświadczeni użytkownicy komputerów powinni przeczytać niniejszą przedmowę w celu zaznajomienia się z układem podręcznika oraz pokrótce zapoznać się z jego treścią. Należy również przeczytać sekcję Funkcje
specjalne w rozdziale Wstęp, aby dowiedzieć się więcej na temat
nietypowych lub unikatowych funkcji komputera, oraz dokładnie przeczytać sekcję Program HW Setup i zabezpieczanie hasłem. Jeżeli planowane jest podłączanie urządzeń zewnętrznych, takich jak drukarka, należy przeczytać rozdział 8, Urządzenia opcjonalne.
Układ podręcznika
Podręcznik użytkownika składa się z następujących rozdziałów, dodatków, glosariusza oraz indeksu.
Rozdział 1, Wprowadzenie, zawiera przegląd funkcji, możliwości oraz opcji komputera.
W rozdziale 2 (Przewodnik po systemie) opisano elementy komputera oraz wyjaśnia ich działanie.
Rozdział 3, Uruchamianie, zawiera podstawowe informacje potrzebne do rozpoczęcia korzystania z komputera.
Podręcznik użytkownika xi
Rozdział 4, Podstawowe funkcje produktu, zawiera porady dotyczące obchodzenia się z komputerem oraz korzystania z tabliczki dotykowej, kamery internetowej, mikrofonu, komunikacji bezprzewodowej i sieci LAN.
W rozdziale 5, Klawiatura, zamieszczono opis specjalnych funkcji klawiatury, między innymi mapowania klawiatury oraz klawiszy skrótu.
Rozdział 6, Zasilanie komputera, zawiera szczegółowe dane dotyczące źródeł zasilania komputera i trybów oszczędzania akumulatora.
Rozdział 7, Program HW Setup i zabezpieczanie hasłem zawiera informacje na temat konfiguracji komputera za pomocą programu HW Setup. Omówiono również sposób konfigurowania hasła.
W rozdziale 8 (Urządzenia opcjonalne) opisano dostępny sprzęt opcjonalny.
Rozdział 9, Rozwiązywanie problemów, zawiera wskazówki dotyczące przeprowadzania niektórych testów diagnostycznych oraz postępowania w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w pracy komputera.
Rozdział 10, Zastrzeżenia, zawiera uwagi prawne dotyczące komputera.
Załączniki zawierają dane techniczne komputera. Glosariusz wyjaśnia ogólne pojęcia z zakresu terminologii komputerowej i
zawiera listę użytych w tekście akronimów.
Indeks ułatwia szybkie odnalezienie w tym podręczniku potrzebnych
informacji.
Stosowane konwencje
Przy opisywaniu, określaniu oraz wskazywaniu terminów i procedur zastosowano w podręczniku następujące konwencje.
mini NB300/NB305
Skróty
Po terminie pojawiającym się w tekście po raz pierwszy i zawsze wówczas, gdy jest to konieczne dla zapewnienia czytelności tekstu, w nawiasie podawany jest skrót. Na przykład: Read Only Memory (ROM). Skróty uwzględniono również w glosariuszu.
Symbole
Ikony/symbole służą do oznaczania portów, elementów regulacyjnych oraz innych elementów komputera. Są również stosowane na panelu wskaźników w celu określenia elementów, których dotyczą przedstawiane informacje.
Klawisze
Symbole klawiszy stosowane w tekście podręcznika służą do opisu wykonywanych operacji. Zostały one przedstawione w sposób, w jaki są widoczne na klawiaturze, oraz wyróżnione specjalną czcionką. Na przykład ENTER odnosi się do klawisza ENTER.
Podręcznik użytkownika xii
mini NB300/NB305
Korzystanie z klawiszy
Niektóre operacje wymagają jednoczesnego użycia dwóch lub więcej klawiszy. Operacje takie zostały oznaczone symbolami klawiszy oddzielonymi znakiem plus +. Na przykład CTRL + C oznacza, że należy jednocześnie nacisnąć klawisz CTRL oraz klawisz C. W przypadku trzech klawiszy należy przytrzymać dwa pierwsze i nacisnąć trzeci
ABC Jeśli procedura wymaga operacji, np. kliknięcia ikony lub
wpisania tekstu, nazwa ikony lub wpisywany tekst są przedstawione czcionką widoczną po lewej stronie.
Wyświetlacz
ABC
Tytuły okienek, ikon, tekst wyświetlany przez komputer przedstawiono czcionką widoczną po lewej.
Komunikaty
Celem komunikatów używanych w podręczniku jest zwrócenie uwagi użytkownika na ważne informacje. Każdy rodzaj komunikatu jest oznaczony w sposób przedstawiony poniżej.
Ostrzeżenie! Ostrzeżenie informuje użytkownika, że korzystanie ze sprzętu w niewłaściwy sposób lub postępowanie niezgodne z przedstawionymi instrukcjami może spowodować utratę danych lub uszkodzenie komputera.
Informacja. Uwaga zawiera wskazówkę lub poradę ułatwiającą optymalne korzystanie z wyposażenia.
Oznacza potencjalnie niebezpieczną sytuację, mogącą doprowadzić do śmierci lub poważnego kalectwa, jeśli nie będą przestrzegane poniższe zalecenia.
Terminologia
Ten termin jest definiowany w tym dokumencie w następujący sposób:
Rozpocznij Słowo „Start” odnosi się do przycisku „ ” w
systemie Windows® 7.
Podręcznik użytkownika xiii
Informacje ogólne
Komputery TOSHIBA zaprojektowano w sposób zapewniający maksimum bezpieczeństwa, minimum zmęczenia podczas pracy oraz całkowitą zgodność z wymaganiami określonymi dla komputerów przenośnych. Aby jednak ograniczyć do minimum ryzyko zranienia użytkownika lub uszkodzenia komputera, należy uwzględnić określone zalecenia.
Należy zapoznać się przedstawionymi poniżej ogólnymi zaleceniami dotyczącymi pracy z komputerem, zwracając równocześnie uwagę na zawarte w tekście ostrzeżenia.
Zapewnij właściwą wentylację
Jeżeli zasilanie jest włączone i zasilacz jest podłączony do gniazda sieciowego (nawet po przełączeniu komputera do stanu wstrzymania), należy zawsze upewnić się, że komputer i zasilacz mają zapewnioną właściwą wentylację i są chronione przed przegrzaniem. W takiej sytuacji należy przestrzegać następujących zaleceń:
Nie należy przykrywać komputera lub zasilacza żadnymi przedmiotami.Nie należy umieszczać komputera lub zasilacza w pobliżu źródeł ciepła,
takich jak koce elektryczne i grzejniki.
Nie wolno przykrywać lub blokować szczelin wentylacyjnych, takich jak
szczeliny znajdujące się w podstawie komputera.
Komputer powinien zawsze być używany na twardym podłożu.
Używanie komputera na dywanie lub innym miękkim podłożu może powodować blokowanie szczelin wentylacyjnych.
Należy zawsze zachować odpowiednią ilość wolnego miejsca wokół
komputera.
Przegrzanie komputera lub zasilacza sieciowego może być przyczyną
awarii systemu, uszkodzenia komputera lub zasilacza albo pożaru i poważnego zranienia.
mini NB300/NB305
Podręcznik użytkownika xiv
mini NB300/NB305
Stworzenie przyjaznego dla komputera środowiska
Umieść komputer na płaskiej powierzchni, wystarczająco dużej, aby zmieścił się komputer i wszelkie inne urządzenia, których potrzebujesz, np. drukarka.
Zostaw wystarczająco dużo miejsca wokół komputera i sprzętu, aby zapewnić odpowiednią wentylację. W przeciwnym wypadku może nastąpić przegrzanie tych elementów.
Aby zapewnić odpowiednie warunki pracy komputera, zabezpiecz miejsce pracy przed następującymi czynnikami:
Kurz, wilgoć i bezpośrednie światło słoneczne.Sprzęt, który generuje silne pole elektromagnetyczne, taki jak głośniki
(inne niż głośniki podłączone do komputera) lub telefon głośnomówiący.
Gwałtowne zmiany temperatury lub wilgotności oraz źródła zmian
temperatury, takie jak wyloty urządzeń klimatyzacyjnych lub grzewczych.
Ekstremalne gorąco, zimno lub wilgotność.Ciecze i żrące chemikalia.
Nadwerężenia spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze
Zaleca się szczególnie dokładne zapoznanie z Podręcznikiem bezpiecznego i wygodnego użytkowania. Zamieszczono w nim informacje
dotyczące zapobiegania zmęczeniu i drętwieniu rąk na skutek długotrwałego korzystania z klawiatury.
Oparzenia
Należy unikać długotrwałego kontaktu fizycznego z komputerem. Jeżeli
komputer pozostaje włączony przez dłuższy czas, powierzchnia obudowy może ulec nagrzaniu. Chociaż temperatura sprawdzana dotykowo może nie wydawać się wysoka, to jednak długotrwały kontakt fizyczny z komputerem (np. trzymanym na kolanach) może spowodować powstanie na skórze lekkiego oparzenia.
W przypadku długotrwałego korzystania z komputera zaleca się
również unikanie kontaktu z metalową płytką portów interfejsu, która także może się silnie nagrzewać.
Obudowa zasilacza sieciowego może nagrzewać się podczas pracy,
jednak jest to zjawisko naturalne i nie świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu. W razie konieczności transportu zasilacza należy go wyłączyć i poczekać aż ostygnie.
Nie należy umieszczać zasilacza sieciowego na powierzchniach
wrażliwych na wysoką temperaturę, ponieważ mogą ulec zniszczeniu.
Podręcznik użytkownika xv
mini NB300/NB305
Uszkodzenia spowodowane naciskiem lub uderzeniem
Nie należy poddawać komputera silnemu naciskowi lub narażać go na jakiekolwiek uderzenia. Może to spowodować uszkodzenie elementów komputera lub w inny sposób spowodować niewłaściwe funkcjonowanie.
Telefony komórkowe
Korzystanie z telefonów komórkowych może powodować zakłócenia dźwięku w komputerze. Nie wpływa to na funkcjonowanie komputera, jednak zaleca się zachowanie odległości min. 30 cm między komputerem i używanym telefonem komórkowym.
Podręcznik bezpieczeństwa i wygody użytkowania
Wszystkie ważne informacje na temat bezpieczeństwa i właściwego użytkowania komputera znajdują się w załączonym Podręczniku bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Należy uważnie przeczytać ten podręcznik przed rozpoczęciem korzystania z komputera.
Podręcznik użytkownika xvi
Wprowadzenie
Rozdział ten zawiera listę kontrolną wyposażenia komputera oraz opis specjalnych funkcji, opcji i akcesoriów.
Niektóre z funkcji opisanych w podręczniku mogą działać nieprawidłowo, jeżeli używany jest inny system operacyjny niż zainstalowany fabrycznie przez firmę TOSHIBA.

Lista kontrolna wyposażenia

Należy ostrożnie rozpakować komputer i zachować pudełko kartonowe i elementy opakowania w celu ponownego wykorzystania.
Sprzęt
Sprawdź, czy dostarczono wszystkie następujące elementy:
TOSHIBA mini NB300/NB305 Przenośny komputer osobistyZasilacz sieciowy i przewód zasilający (wtyczka z 2 lub 3 bolcami)Zestaw akumulatorowy
Wprowadzenie
Rozdział 1
Oprogramowanie
Następujący system operacyjny Windows® i programy narzędziowe są preinstalowane.
Windows® 7 ■ Sterownik Bluetooth Sterowniki wyświetlacza dla systemu WindowsTOSHIBA HW SetupTOSHIBA Supervisor PasswordSterownik sieci LANSterownik urządzenia wskazującegoSterownik dźwięku do systemu WindowsSterownik bezprzewodowej sieci LAN (może być używany
wyłącznie z modelami obsługującymi bezprzewodowe sieci LAN)
Program TOSHIBA Disc Creator
Podręcznik użytkownika 1-1
Wprowadzenie
TOSHIBA Recovery Media CreatorProgram TOSHIBATOSHIBA PC Health MonitorPomoc TOSHIBATOSHIBA eco UtilityPodręcznik onlineTOSHIBA mini NB300/NB305 Podręcznik użytkownika
(Ten podręcznik)
Dokumentacja
TOSHIBA mini NB300/NB305 Podręcznik użytkownika komputera
osobistego
Podręcznik bezpieczeństwa i kontroli użytkowania Informacje dotyczące gwarancjiTOSHIBA mini NB300/NB305 Szybki start komputera osobistego
Jeżeli brakuje jakiegokolwiek elementu lub jest on uszkodzony, należy niezwłocznie skontaktować się ze sprzedawcą.

Charakterystyka urządzenia

Konfiguracja komputera:
Procesor
ConfigFreeTM
Zintegrowany Komputer jest wyposażony w pojedynczy
procesor, a typ procesora jest zależny od modelu. Aby sprawdzić, jaki procesor jest dostępny dla danego modelu, należy uruchomić program TOSHIBA PC Diagnostic Tool Utility, klikając przycisk Start All programs
(Wszystkie programy) TOSHIBA Utilities PC Diagnostic Tool.
Uwaga prawna (procesor)*1
Więcej informacji dotyczących procesora można znaleźć w sekcji
Zastrzeżenia w rozdziale 10 lub klikając *1 powyżej.
Mikroukład
Mikroukład Mikroukład Intel
Podręcznik użytkownika 1-2
®
NM10 Express.
Wprowadzenie
Pamięć
Szczelina W gnieździe pamięci można instalować moduły
pamięci 1 GB lub 2 GB PC2-4200 (DDR2-667) lub zgodne z nimi.
Maksymalny rozmiar pamięci systemowej wynosi 2GN.
Pamięć wideo RAM Pamięć wideo RAM jest wydzielana w obszarze
pamięci głównej, przy czym proporcje są ustalane przy użyciu technologii Dynamic Video Memory.
Uwaga prawna (pamięć systemowa))*2
Więcej informacji dotyczących pamięci (system główny) można znaleźć w sekcji Zastrzeżenia w rozdziale 10 lub klikając *2 powyżej.
Dyski
Dysk twardy Ten komputer obsługuje interfejs SATA 3 Gb/s i
Dostępne mogą być dodatkowe pojemności dysków twardych.
wyposażono go w następujące rodzaje dysków twardych (HDD): Pojemność dysku twardego jest zależna od modelu.
twardy
160 GB250GB
Część miejsca na dysku twardym jest zarezerwowana dla celów administracyjnych.
Uwaga prawna (pojemność dysku twardego)*4
Więcej informacji dotyczących pojemności dysków twardych (HDD) można znaleźć w sekcji Zastrzeżenia w rozdziale 10 lub klikając *4 powyżej.
Klawiatura
Zintegrowany Na wbudowanej klawiaturze uwzględniono
mapowane klawisze numeryczne, klawisze sterowania kursorem oraz klawisze oraz klawisze i . Klawiatura jest kompatybilna z rozszerzonym standardem klawiatury firmy IBM®. Więcej informacji znajduje się w rozdziale 5, Klawiatura.
Podręcznik użytkownika 1-3
Urządzenie wskazujące
Wprowadzenie
Wbudowana tabliczka dotykowa
Wbudowana płytka dotykowa z przyciskami sterującymi na podpórce pod dłonie umożliwia sterowanie wskaźnikiem na ekranie i przewijanie okien.
Zasilanie
Zestaw akumulatorowy
Komputer jest zasilany przy użyciu pojedynczego akumulatora litowo-jonowego.
Uwaga prawna (wydajność akumulatora) *3
Więcej informacji dotyczących żywotności akumulatora można znaleźć w
Zastrzeżenia w rozdziale 10 lub klikając *3 powyżej.
Akumulator zegara czasu rzeczywistego (RTC)
Zasilacz sieciowy Zasilacz sieciowy zasila system i doładowuje
Wewnętrzny akumulator RTC podtrzymuje wskazania zegara czasu rzeczywistego (RTC) i kalendarza.
rozładowane akumulatory. Jest on dostarczany z odłączanym kablem zasilającym (wtyczka z 2 lub 3 bolcami).
Zasilacz sieciowy jest uniwersalny, dlatego może być zasilany przy użyciu napięcia zmiennego od 100 do 240 V, jednak jego prąd wyjściowy jest zależny od modelu. Korzystanie z nieodpowiedniego zasilacza może być przyczyną uszkodzenia komputera. Patrz sekcja
Zasilacz sieciowy w rozdziale 2, Przewodnik po systemie.
porty
Monitor zewnętrzny To z łącze (15 końcówek) pełni funkcję
analogowego portu VGA. Ten port umożliwia podłączenie zewnętrznego monitora do komputera.
Port USB 2.0 Komputer jest wyposażony w kilka portów
Podręcznik użytkownika 1-4
uniwersalnej magistrali szeregowej zgodnych ze standardem USB 2.0. Porty z ikoną ( ) oferują funkcję Funkcje usypiania urządzeń USB i ich
ładowania.
Wprowadzenie
Gniazda
Moduł Bridge media Do tego gniazda można włożyć kartę pamięci
SD/SDHC i MultiMediaCard. Zobacz rozdział 8, Urządzenia opcjonalne.
Multimedia
System dźwiękowy Wbudowany system dźwiękowy obsługuje
głośnik i mikrofon komputera oraz umożliwia podłączenie zewnętrznego mikrofonu i słuchawek za pośrednictwem odpowiednich złączy.
Kamera internetowa Kamera internetowa jest urządzeniem
umożliwiającym rejestrowanie wideo lub wykonywanie fotografii przy użyciu komputera. Można z niej korzystać do prowadzenia rozmów lub konferencji wideo za pomocą narzędzia komunikacyjnego jakim jest na przykład
Windows Live Messenger. Program TOSHIBA Web Camera Application ułatwia dodawanie
żnych efektów wideo do wykonanego filmu lub fotografii.
Gniazdo sł
Złącze mikrofonu Złącze mikrofonu 3,5mm typu mini jack
uchawek To gniazdo służy do podłączenia głośników
cyfrowych lub słuchawek stereofonicznych. Po podłączeniu głośników zewnętrznych lub słuchawek automatycznie odłączane są wewnętrzne głośniki.
umożliwia podłączenie mikrofonu stereofonicznego (trzy przewody) lub innego wejściowego urządzenia audio.
Urządzenia komunikacyjne
Sieć LAN Komputer jest wyposażony w wbudowaną kartę
Bluetooth
Podręcznik użytkownika 1-5
TM
sieciową obsługującą standardy Ethernet LAN (10 Mb/s, 10BASE-T) i Fast Ethernet LAN (100 Mb/s, 100BASE-TX).
Niektóre modele są wyposażone w moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, który eliminuje konieczność korzystania z przewodów między urządzeniami elektronicznymi takimi jak komputery, drukarki i telefony komórkowe. Jeżeli funkcja Bluetooth jest włączona, oferuje środowisko sieci osobistej (PAN), które jest bezpieczne, niezawodne i łatwe w obsłudze.
Wprowadzenie
Bezprzewodowa sieć LAN
Niektóre modele są wyposażone w kartę bezprzewodowej sieci lokalnej (Wireless LAN), zgodną z innymi systemami sieci LAN opartymi na technologii radiowej DSSS/OFDM (Direct Sequence Spread Spectrum/Orthogonal Frequency Division Multiplexing), która jest zgodna ze standardem IEEE 802.11.
Prędkość transmisji oraz odległości pomiędzy punktami w
bezprzewodowej sieci LAN mogą się zmieniać i zależą od warunków elektromagnetycznych otoczenia, przeszkód, architektury i konfiguracji punktu dostępowego, parametrów komputera klienta oraz konfiguracji sprzętu i oprogramowania. Podana prędkość transmisji jest teoretyczną maksymalną prędkością dla odpowiedniego standardu. Rzeczywista prędkość transmisji będzie niższa niż teoretyczna wartość maksymalna.
Do włączania i wyłączania komunikacji bezprzewodowej służy klawisz
skrótu FN + F8. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Klawisze
skrótu rozdziału 5.
Uwaga prawna (bezprzewodowa sieć LAN)*7
Więcej informacji dotyczących bezprzewodowej sieci LAN można znaleźć w sekcji Zastrzeżenia w rozdziale 10 lub klikając *7 powyżej.
Bezpieczeństwo
Szczelina blokady zabezpieczającej
Umożliwia przymocowanie komputera do biurka lub innego dużego przedmiotu, chroniąc urządzenie przed kradzieżą.
Oprogramowanie
Wewnętrzny wyświetlacz komputera umożliwia wyświetlanie grafiki w wysokiej rozdzielczości i jest odpowiednio czytelny przy różnych kątach patrzenia.
®
System operacyjny Windows
dotyczącą preinstalowanego oprogramowania na początku tego rozdziału.
Programy narzędziowe firmy TOSHIBA
Aby zapewnić wygodę użytkowania komputera, zainstalowano wiele programów narzędziowych i sterowników. Informacje na ten temat zamieszczono w sekcji Programy narzędziowe w tym rozdziale.
Funkcja Plug and Play Po podłączeniu urządzenia zewnętrznego do
komputera lub zainstalowaniu podzespołu, funkcja Plug and Play umożliwia rozpoznanie połączenia przez system i automatyczne przeprowadzenie niezbędnej konfiguracji.
Podręcznik użytkownika 1-6
7 jest dostępny. Zobacz sekcję

Funkcje specjalne

Następujące funkcje są dostępne wyłącznie w przypadku komputerów firmy TOSHIBA lub są funkcjami zaawansowanymi ułatwiającymi obsługę komputera.
Następujące procedury umożliwiają dostęp do poszczególnych funkcji. *1 Aby uzyskać dostęp do Opcji zasilania, kliknij Start Panel
sterowania System i zabezpieczenia Opcje zasilania.
Klawisze skrótu Kombinacje klawiszy dostępu umożliwiają
Automatyczne wyłączanie monitora
Dysk twardy automatyczne wyłączanie
Automatyczne przełączanie systemu do stanu wstrzymania/ hibernacji
Mapowanie klawiatury numerycznej
Hasło włączania zasilania
Zabezpieczenie natychmiastowe
*1
Wprowadzenie
użytkownikowi szybką modyfikację ustawień systemu bezpośrednio przy użyciu klawiatury, bez konieczności uruchamiania programu do konfiguracji systemu.
Ta funkcja automatycznie odcina zasilanie wyświetlacza komputera, kiedy przez określony czas nie zostanie naciśnięty żaden klawisz. Następne naciśnięcie klawisza powoduje przywrócenie zasilania. Funkcję można skonfigurować w wartości Opcje zasilania.
Ta funkcja powoduje automatyczne wyłączenie
*1
dysku twardego, jeżeli nie jest on używany przez określony czas (próba uzyskania dostępu do dysku twardego powoduje przywrócenie zasilania). Funkcję można skonfigurować w wartości Opcje zasilania.
Ta funkcja powoduje automatyczne przełączenie systemu do stanu wstrzymania lub hibernacji, jeżeli przez określony czas użytkownik nie wykonał
*1
żadnej czynności i urządzenia sprzętowe nie były używane. Funkcję można skonfigurować w wartości Opcje zasilania.
10 klawiszy numerycznych zintegrowano z klawiaturą. Więcej informacji na temat korzystania z tej funkcji znajduje się w sekcji
Mapowanie klawiatury numerycznej w rozdziale
5, Klawiatura. Dostępne są dwa poziomy haseł (administratora i
użytkownika), które zapobiegają nieuprawnionemu dostępowi do komputera.
Określony klawisz skrótu automatycznie blokuje system, zabezpieczając dostęp do danych.
Podręcznik użytkownika 1-7
Wprowadzenie
Funkcja inteligentnego zasilania
*1
Mikroprocesor w inteligentnym zasilaniu komputera wykrywa poziom naładowania akumulatora, automatycznie oblicza pozostałą jego pojemność i chroni elementy elektroniczne przed niekorzystnymi warunkami, takimi jak przeciążenie napięcia z zasilacza. Funkcję można skonfigurować w wartości Opcje zasilania.
Tryb oszczędzania akumulatora
*1
Ta funkcja umożliwia konfigurowanie komputera do oszczędnego korzystania z energii akumulatora. Funkcję można skonfigurować w wartości Opcje zasilania.
Funkcja automatycznej hibernacji systemu przy niskim poziomie naładowania akumulatora
Rozpraszanie ciepła
*1
*1
Jeżeli poziom naładowania akumulatora jest zbyt niski, aby kontynuować pracę, system jest automatycznie przełączany do stanu hibernacji, a następnie komputer jest wyłączany. Funkcję można skonfigurować w wartości Opcje zasilania.
Aby chronić procesor przed przegrzaniem, wyposażono go w wewnętrzny czujnik temperatury, dzięki któremu po przekroczeniu pewnego poziomu wewnętrznej temperatury załącza wentylator chłodzący lub obniża prędkość przetwarzania danych. Funkcję można skonfigurować w wartości Opcje zasilania.
Jeżeli temperatura procesora osiągnie zbyt wysoki poziom, komputer jest automatycznie wyłączany, aby zapobiec uszkodzeniu (w tym wypadku wszystkie niezapisane dane przechowywane w pamięci zostaną utracone).
TOSHIBA HDD Protection
Korzystając z czujnika wbudowanego w komputer, ta funkcja, w którą wyposażone są modele z napędem dysku twardego, wykrywa wibracje, upadki i udary mechaniczne i automatycznie przesuwa głowicę dysku twardego do bezpiecznego położenia, aby ograniczyć ryzyko związane z możliwością zniszczenia powierzchni dysku przez głowicę. Informacje można znaleźć w sekcji Korzystanie z
Korzystanie z ochrony dysku twardego HDD w
rozdziale 4, Podstawowe funkcje produktu .
Funkcja ochrony dysku twardego nie gwarantuje pełnego zabezpieczenia dysku przed uszkodzeniem.
Podręcznik użytkownika 1-8
Wprowadzenie
Tryb hibernacji Ta funkcja umożliwia wyłączenie zasilania
komputera bez konieczności zamykania programów. Zawartość pamięci głównej jest automatycznie zapisywana na dysku twardym, dlatego po ponownym włączeniu zasilania komputera można kontynuować pracę. Więcej informacji znajduje się w części Wyłączanie
zasilania w rozdziale 3, Uruchamianie.
Stan wstrzymania Jeżeli konieczne jest przerwanie pracy, można
przy użyciu tej funkcji wyłączyć zasilanie komputera bez konieczności zamykania programów. Dane są zachowywane w głównej pamięci komputera, dzięki czemu po włączeniu zasilania komputera można kontynuować pracę.
Funkcja uaktywniania poprzez USB
Ta funkcja przywraca komputer ze stanu wstrzymania zależnie od urządzeń zewnętrznych podłączonych do portów USB.
Na przykład, jeżeli mysz komputerowa lub klawiatura USB jest podłączona do portu USB, próba korzystania z myszy/klawiatury spowoduje uaktywnienie komputera.
Funkcja uaktywniania poprzez USB jest dostępna w systemie operacyjnym Windows
®
dla wszystkich portów USB.
TOSHIBA PC Health Monitor
Program TOSHIBA PC Health Monitor monitoruje funkcje systemu takie jak zużycie energii, chłodzenie i czujnik dysku twardego. Ostrzega użytkowników o wystąpieniu specyficznych warunków w systemie za pośrednictwem komunikatów wyświetlanych w okienkach podręcznych. Monitoruje również użycie komputera i podłączonych urządzeń, rejestrując informacje serwisowe na dysku twardym komputera. Zobacz sekcję TOSHIBA PC Health
Monitor w Załączniku E.
TOSHIBA HDD/SSD Alert
W programie TOSHIBA HDD/SSD Alert dostępne są funkcje kreatorów monitorujące stan operacyjny dysku.
Program do konfiguracji systemu HW
Ten program narzędziowy umożliwia dostosowanie ustawień sprzętu zgodnie ze sposobem pracy z komputerem i wykorzystywanymi urządzeniami zewnętrznymi (peryferyjnymi).
7
Podręcznik użytkownika 1-9

Pakiet dodatkowy firmy TOSHIBA

TOSHIBA Flash Cards Program TOSHIBA Flash Cards umożliwia
szybką modyfikację wybranych funkcji systemu i uruchamianie aplikacji.
Klawisze dostępuProgram wywołujący aplikacje Toshiba
Program TOSHIBA Zooming Utility
TOSHIBA PC Diagnostic Tool
Ten program narzędziowy umożliwia zwiększenie lub zmniejszenie rozmiaru ikony na pulpicie systemu Windows lub współczynnika powiększenia związanego z obsługiwanymi aplikacjami.
Program TOSHIBA PC Diagnostic Tool umożliwia wyświetlenie podstawowych informacji dotyczących konfiguracji systemu i pozwala na testowanie funkcjonalności niektórych zintegrowanych urządzeń sprzętowych.

Programy narzędziowe i aplikacje

W tej sekcji omówiono wstępnie instalowane programy narzędziowe dostarczane z komputerem oraz sposób ich uruchamiania. Dalsze informacje dotyczące działania tych programów można znaleźć w podręcznikach online poszczególnych programów, plikach pomocy oraz plikach README.TXT.
Wprowadzenie
Program TOSHIBA ConfigFree
Program TOSHIBA Disc Creator
Podręcznik użytkownika 1-10
TOSHIBA ConfigFree jest pakietem programów narzędziowych ułatwiających korzystanie z urządzeń komunikacyjnych i połączeń sieciowych, identyfikację problemów komunikacyjnych i tworzenie profili, jeżeli konieczne jest przełączanie różnych lokalizacji i sieci komunikacyjnych. Aby uzyskać dostęp do tego programu, kliknij Start Wszystkie programy TOSHIBA ConfigFree.
Można tworzyć płyty CD i DVD w wielu formatach, np. płyty audio CD, które można odtwarzać w standardowych odtwarzaczach CD, a także płyty CD/DVD z danymi, przechowujące kopie zapasowe plików i folderów znajdujących się na dysku twardym komputera. Tego oprogramowania można używać w modelach ze stacją DVD Super Multi.
Aby uruchomić ten program, kliknij Start
Wszystkie programy Applications Disc Creator.
TOSHIBA CD&DVD
TOSHIBA eco Utility Program TOSHIBA eco Utility ułatwia
Toshiba LifeSpace Toshiba LifeSpace to dodatkowa aplikacja

Wyposażenie dodatkowe

Istnieje możliwość dodania do komputera wyposażenia dodatkowego, które pozwala na zwiększenie jego wydajności oraz wygody pracy. Dostępne jest następujące wyposażenie dodatkowe:
Moduł pamięci W komputerze można instalować moduły
Akumulator Dodatkowy akumulator można zakupić w celu
Zasilacz sieciowy Jeżeli komputer jest często używany w różnych
Stacja dyskietek USB Napęd dyskietek USB, po podłączeniu do
Stacja dysków optycznych USB
Wprowadzenie
monitorowanie oszczędzania energii, wyświetlając informacje dotyczące zużycia energii w przybliżeniu w czasie rzeczywistym. Ponadto wyświetla przybliżone łączne zużycie energii i zmniejszenie zużycia podczas korzystania z trybu Eco codziennie, co tydzień i co miesiąc. Konsekwentne korzystanie z trybu Eco umożliwia monitorowanie oszczędzania energii.
zapewniająca m.in. bardziej spersonalizowane uzyskiwanie dostępu do plików, organizowanie codziennych zajęć, projektów. Toshiba LifeSpace składa się z dwóch aplikacji: Bulletin Board — łatwego w użyciu narzędzia do organizowania czasu i ReelTime — graficznej skali czasu pokazującej ostatnio używane pliki.
Aby uruchomić te aplikacje, kliknij Start Wszystkie programy
TOSHIBA TOSHIBA
Bulletin Board lub StartWszystkie programyTOSHIBATOSHIBA Reeltime.
pamięci 1 GB lub 2 GB PC2-4200 (DDR2-667) lub zgodne z nimi.
wykorzystania jako akumulator zastępczy. Więcej informacji znajduje się w rozdziale 6,
Zasilanie komputera.
lokalizacjach, odpowiednim rozwiązaniem może być zakup dodatkowego zasilacza sieciowego, aby uniknąć konieczności noszenia zasilacza ze sobą.
jednego z portów USB komputera, umożliwia korzystanie z dyskietek o pojemności 1,44 MB lub 720 KB. W systemie Windows
®
7 nie można sformatować dyskietki o pojemności 720 kB, jednak można odczytywać i zapisywać dyskietki, które zostały już sformatowane.
Stacja dysków optycznych USB może obsługiwać dyski CD/DVD.
Podręcznik użytkownika 1-11
Przewodnik po systemie
Rozdział 2
Przewodnik po systemie
W tym rozdziale opisano poszczególne składniki komputera. Należy się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem pracy z komputerem.

Przód komputera z zamkniętym wyświetlaczem

Na rysunku przedstawiono widok komputera z przodu po zamknięciu panelu wyświetlacza.
1. Wskaźniki systemowe
Przód komputera z zamkniętą obudową
1

Wskaźniki systemowe

Wskaźniki systemowe są włączane podczas wykonywania przez komputer określonych operacji.
Wskaźniki systemowe
Złącze DC IN Wskaźnik DC IN jest włączony (kolor zielony)
wówczas, gdy używany jest zasilacz sieciowy. Jeżeli jednak napięcie wyjściowe zasilacza jest nieprawidłowe lub wystąpiły problemy z zasilaniem komputera, ten wskaźnik jest wyłączony.
Podręcznik użytkownika 2-1
Przewodnik po systemie
Zasilanie Wskaźnik Zasilanie zaświeci się (kolor zielony)
po włączeniu komputera. Jeżeli jednak komputer zostanie przełączony do trybu uśpienia ten wskaźnik miga (kolor bursztynowy; w przybliżeniu włączony przez dwie sekundy i wyłączony przez jedną sekundę) zarówno podczas wyłączania systemu, jak i wówczas, gdy system pozostaje w trybie uśpienia.
Akumulator Wskaźnik akumulatora informuje o stanie jego
naładowania - kolor zielony oznacza pełne naładowanie, bursztynowy oznacza ładowanie akumulatora, a migający bursztynowy informuje o niskim stanie akumulatora. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących tej funkcji, zobacz rozdział 6Zasilanie komputera.
twardy Wskaźnik dysku twardego HDD sygnalizuje
światłem zielonym wszystkie operacje
wykonywane przez komputer na wbudowanym dysku twardym.
Gniazdo Bridge media Wskaźnik gniazda Bridge media jest włączony
(kolor zielony) wówczas, gdy komputer uzyskuje dostęp do gniazda Bridge media.
Komunikacja bezprzewodowa
Bursztynowy wskaźnik Komunikacja bezprzewodowa jest włączony wówczas, gdy
aktywne są funkcje Bluetooth i bezprzewodowej sieci LAN. Tylko niektóre modele są wyposażone w funkcje Bluetooth i bezprzewodowej sieci lokalnej (LAN).
Bezprzewodowa komunikacja WAN
Wskaźnik komunikacji bezprzewodowej sieci WAN jest włączony lub miga (kolor niebieski)
wówczas, gdy obsługa bezprzewodowej sieci rozległej (WAN) jest aktywna. Wskaźnik jest włączony lub miga, aby sygnalizować stan połączenia funkcji bezprzewodowej sieci WAN. Aby korzystać z tej funkcji, należy zainstalować kartę bezprzewodowej sieci WAN. Niektóre modele są wyposażone w moduł bezprzewodowej sieci WAN.
Blokada trybu klawiszy kierunkowych
Jeżeli zielony wskaźnik trybu klawiszy kierunkowych jest włączony, można używać mapowanych klawiszy z szarymi etykietami, tak jak klawiszy kierunkowych.
Blokada trybu klawiszy numerycznych
Zielony wskaźnik blokady trybu klawiszy numerycznych (Num Lock) jest włączony wówczas, gdy można używać mapowanych klawiszy z szarymi etykietami do wprowadzania cyfr.
Podręcznik użytkownika 2-2

Lewy bok komputera

Poniższy rysunek przedstawia lewy bok komputera.
1 2 3 4 5
1. Port monitora zewnętrznego 4. Port uniwersalnej magistrali szeregowej (USB 2.0)
2. Gniazdo sieci LAN 5. Gniazdo Bridge media
3. Otwory wentylacji termicznej
Przewodnik po systemie
Lewy panel obudowy komputera
Port monitora zewnętrznego
Ten port umożliwia podłączenie zewnętrznego monitora do komputera.
Gniazdo sieci LAN To z łącze umożliwia podłączenie do sieci LAN.
Karta sieciowa zapewnia obsługę sieci Ethernet LAN (10 megabitów na sekundę, 10BASE-T) oraz Fast Ethernet LAN (100 megabitów na sekundę, 100BASE-Tx). Więcej informacji znajduje się w rozdziale 4, Podstawowe funkcje
produktu.
Do gniazda sieci LAN nie wolno podłączać innych przewodów. Może
to spowodować uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie komputera.
Przewodu sieci LAN nie należy podłączać do źródła zasilania. Może to
spowodować uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie komputera.
Otwory wentylacji termicznej
Otwory wentylacji termicznej pomagają zapobiegać przegrzaniu procesora.
Nie należy ich zasłaniać. Nie wolno dopuścić do przedostania się metalowych przedmiotów, takich jak śruby, zszywki lub spinacze biurowe, przez szczeliny wentylacyjne. Metalowe przedmioty mogą być przyczyną zwarcia, prowadzącego do uszkodzenia komputera i pożaru, a w następstwie poważnego zranienia.
Port uniwersalnej magistrali szeregowej (USB 2.0)
Port uniwersalnej magistrali szeregowej (USB, Universal Serial Bus) zgodny ze standardem USB 2.0 umieszczono na lewym panelu obudowy komputera. Port oznaczony ikoną () oferuje funkcję Funkcje usypiania urządzeń USB
i ich ładowania.
Podręcznik użytkownika 2-3
Loading...
+ 131 hidden pages