Toshiba EQUIUM P300, EQUIUM P300D User Manual [sv]

Användarhandbok

P300-/P300D-serien

computers.toshiba-europe.com
Copyright
P300-/P300D-serien
© 2008 by TOSHIBA Corporation. Med ensamrätt. Enligt lagen om upphovsrätt får handboken inte mångfaldigas i någon form utan ett på förhand inhämtat skriftligt tillstånd från TOSHIBA. Inga patentförpliktelser gäller för användandet av informationen som finns i denna handbok.
Användarhandbok för TOSHIBA P300-/P300D-serienbärbar dator
Första utgåvan, februari 2008 Äganderätt och upphovsrätt för musik, video, datorprogram, databaser osv
skyddas av upphovsrättslagar. Upphovsrättsskyddat material får endast kopieras för egen användning eller för användning i hemmet. Om du utöver begränsningarna ovan kopierar (inklusive överför dataformat) eller ändrar sådant material, överför eller distribuerar det via Internet utan samtycke från ägaren av upphovsrätten kan det leda till skadestånd och/eller rättslig påföljd på grund av överträdelse mot upphovsrätten eller personliga rättigheter. Notera vilka upphovsrättslagar som gäller innan du använder den här produkten för kopiering av upphovsrättsskyddat arbete eller utför andra handlingar.
Observera att du kan överträda ägarens rättigheter, som skyddas av upphovsrättslagen, om du använder omkopplingsfunktionen för skärmläget (t.ex. lägena Wide och Wide Zoom o.s.v.) på den här produkten för att visa förstorade bilder/videoklipp på kaféer eller hotell i syfte att göra vinst eller visa dem offentligt.
Den här produkten innehåller upphovsrättsskyddad teknik och den skyddas av amerikanska patent och andra immateriella rättigheter. Användning av denna upphovsrättsskyddade teknik måste sanktioneras av Macrovision. Produkten är endast avsedd för hemmabruk och annan begränsad visning, om inte annat godkänts av Macrovision. Bakåtutvecklande eller demontering är förbjudet.
Ansvarsfriskrivning
Handboken har granskats med avseende på innehållets riktighet. De instruktioner och beskrivningar som finns här gäller för den bärbara datorn i P300-/P300D-serien när den här handboken trycktes. Efterföljande datorer och handböcker kan emellertid komma att undergå förändringar utan föregående meddelande. TOSHIBA påtar sig inget ansvar för skador som åsamkas direkt eller indirekt genom fel, försummelser eller avvikelser mellan datorn och användarhandboken.
Varumärken
Microsoft, Windows och Windows Vista är registrerade varumärken eller varumärken som tillhör Microsoft Corporation.
DirectX, ActiveDesktop, DirectShow och Windows Media är registrerade varumärken som tillhör Microsoft Corporation.
Intel, Intel Core, Celeron, Centrino och Pentium är varumärken eller registrerade varumärken som tillhör Intel Corporation.
Användarhandbok ii
P300-/P300D-serien
AMD, AMD-pillogitypen, AMD Athlon, AMD Turion, Radeon och härledningar därav samt ATI Mobility Radeon är varumärken som tillhör Advanced Micro Devices, Inc.
Adobe och Photoshop är varumärken eller registrerade varumärken som tillhör Adobe Systems Incorporated.
Bluetooth är ett registrerat varumärke som ägs av respektive ägare och används av TOSHIBA under licens.
ConfigFree är ett registrerat varumärke som tillhör TOSHIBA Corporation. HD DVD-logotypen är ett varumärke som tillhör DVD Format/Logo
Licensing Corporation. DVD MovieFactory är ett varumärke som tillhör Ulead Systems, Inc. BizCard är ett registrerat varumärke som tillhör NewSoft Technology
Corporation. Dolby är ett registrerat varumärke som tillhör Dolby Laboratories. ExpressCard är ett registrerat varumärke som tillhör PCMCIA. HDMI, HDMI:s logotyp och gränssnittet High-Definition Multimedia är
varumärken eller registrerade varumärken som tillhör HDMI Licensing LLC. Labelflash är ett varumärke som tillhör YAMAHA CORPORATION. Memory Stick, Memory Stick PRO och i.LINK är registrerade varumärken
och i.LINK är ett varumärke som tillhör SonyCorporation. MultiMediaCard och MMC är varumärken som tillhör MultiMediaCard
Association. Photo CD är ett varumärke som tillhör Eastman Kodak. Secure Digital och SD är varumärken som tillhör SD Card Association. xD-Picture Card är ett varumärke som tillhör Fuji Photo Film, Co., Ltd. Wi-Fi är ett registrerat varumärke som tillhör Wi-Fi Alliance. Andra varumärken och registrerade varumärken som inte visas ovan kan
förekomma i handboken.
Säkerhetsinstruktioner
Följ nedanstående säkerhetsanvisningar så att du skyddar dig och din dator.
När du arbetar med datorn
Arbeta inte med den bärbara datorn i knät under en längre tidsperiod. Vid långvarigt arbete kan värme ackumuleras i bottenplattan. Värmen kan i sin tur orsaka obehag och i värsta fall brännskador.
Försök inte med att sköta underhållet av datorenheten själv. Följ
installationsanvisningarna noggrant.
Placera inte batteriet i byxfickan, portmonnän eller annan behållare där
det kan finnas metallföremål (t ex bilnycklar) som kan kortsluta batteripolerna. Den resulterande strömstyrkan kan orsaka extremt höga temperaturer och leda till brandskador.
Användarhandbok iii
P300-/P300D-serien
Kontrollera att inget ligger ovanpå nätadapterns strömkabel och att
kabeln inte ligger på ett sådant sätt att någon kan snubbla eller trampa på den.
Placera nätadaptern i ett ventilerat område, tex på ett skrivbord eller på
golvet, när du använder datorn eller när du laddar upp batteriet. Täck inte över nätadaptern med papper eller andra föremål som leder till minskad avkylning. Du ska heller inte använda adaptern när den ligger i transportförpackningen.
Använd endast nätadaptrar och batterier som är godkända för att
användas tillsammans med datorn. Eventuell användning av annan typ av batteri eller nätadapter kan leda till brand eller explosion.
Innan du ansluter till en strömkälla ska du kontrollera att nätadapterns
spänning överensstämmer med den tillgängliga strömkällan. I de flesta nord- och sydamerikanska länder samt vissa länder i Fjärran östern och Taiwan gäller 115 V/60 Hz. I östra Japan gäller 100 V/50 Hz och i västra Japan 100 V/60 Hz. I större delen av Europa, Mellanöstern och främre Fjärran östern gäller 230 V/50 Hz.
Om du använder en förlängningskabel till nätadaptern måste du
kontrollera att den totala amperestyrkan i de produkter som kopplas in i förlängningskabeln inte överstiger förlängningskabelns amperekapacitet.
När du kopplar bort strömmen från datorn ska du först stänga av den,
sedan koppla bort batteriet och dra ut kabeln ur vägguttaget.
För att undvika risker med elektriska chocker får du inte koppla in eller
koppla ur kablar eller göra underhåll eller omkonfigurering av denna produkt under åskväder.
Placera datorn på ett jämt underlag när du arbetar med den.
EU-försäkran om överensstämmelse
CE-märkning
Produkten är CE-märkt i enlighet med EU-direktivet 1999/5/EG om radio­och teleterminalutrustning och om ömsesidigt erkännande av utrustningens överensstämmelse som omfattar direktivet 2004/108/EG om tillnärmning av medlemsstaternas lagstiftning om elektromagnetisk kompatibilitet (EMC-direktivet) och lågspänningsdirektivet 2006/95/EG.
Ansvarig för CE-märkningen är TOSHIBA EUROPE GmbH, Hammfelddamm 8, D-41460 Neuss, Tyskland, telefon +49-(0)-2131-158-01.
Om du vill ha en kopia av den relaterade EU-försäkran om överensstämmelse kan du gå till följande webbplats: http://epps.toshiba-teg.com.
Användarhandbok iv
P300-/P300D-serien
Den här produkten och de medföljande tillbehören följer obligatoriska EMC­standarder (Electromagnetic compatibility). TOSHIBA kan dock inte garantera att produkten fortfarande följer dessa EMC-standarder om tillbehör eller kablar som inte tillverkas/distribueras av TOSHIBA ansluts och används. Du undviker vanliga EMC-problem genom att:
Endast ansluta/använda CE-märkta tillbehör
Endast ansluta de bäst skärmade datakablarna
Arbetsmiljö
Den här produkten har utformats för att uppfylla EMC-standarder för hemmiljö, kommersiell miljö och lätt industri. Följande arbetsmiljöer är inte godkända:
I följande miljöer kan användning av den här produkten begränsas:
Industrimiljöer (dvs. miljöer där en spänning på 380 V trefas används).
Medicinska miljöer: den här produkten är inte certifierad för att
användas för medicinska tillämpningar enligt Medicintekniska direktivet 93/42/EEC, men den kan däremot användas utan restriktioner på kontor. Inaktivera det trådlösa nätverket eller Bluetooth-funktionen i utrymmen där medicinteknisk utrustning förekommer om dessa funktioner inte officiellt stöds av tillverkaren av den medicinska utrustningar.
Fordonsmiljöer: Läs i användarhandboken från fordonstillverkare om du
vill veta mer om ytterligare begränsningar vid användning.
Flygplansmiljöer: Följ flygpersonalens anvisningar gällande begränsad
användning.
Toshiba Corporation tar inget ansvar för eventuella konsekvenser som uppstår som ett resultat av att produkten används i miljöer som inte är godkända eller där användningen är begränsad. Sådana konsekvenser kan vara:
Störning med andra enheter eller maskiner i det närliggande området
Funktionsstörningar eller dataförlust på grund av störningar som
orsakas av andra enheter eller maskiner i det närliggande området
Av säkerhetsskäl bör produkten heller inte används där atmosfären är explosiv.
Varningsmeddelande för modem
Godkännanden
Utrustningen har godkänts [Rådets beslut 98/482/EC - ”TBR 21”] för enkel terminalanslutning i det allmänna europeiska telenätet (PSTN).
På grund av skillnader mellan telefonnäten i olika länder/regioner är denna överensstämmelse dock inte någon försäkran om att produkten fungerar i alla anslutningspunkter i nätverken.
Om du råkar ut för problem bör du i första kontakta tillverkaren av utrustningen.
Användarhandbok v
P300-/P300D-serien
Telefonnätverkskompatibilitet
Den här produkten är avsedd att fungera med följande telenätverk. Den har testats och funnits uppfylla kraven som ingår i EG 201 121.
GOST
Tyskland ATAAB AN005, AN006, AN007, AN009, AN010 och
Grekland ATAAB AN005, AN006 och GR01, 02, 03, 04 Portugal ATAAB AN001, 005, 006, 007, 011 och P03, 04, 08,
Spanien ATAAB AN005, 007, 012 och ES01 Schweiz ATAAB AN002 Alla andra
länder/regioner
Särskilda inställningar av parametrar eller programinställningar krävs för nätverken. Under respektive avsnitt i användarhandboken finns mer information.
Funktionen som kopplar ned linjen en kort stund och sedan kopplar upp den igen (Hookflash-funktion) är föremål för olika nationella godkännanden. Produkten har inte testats enligt nationella regler och därför garanterar vi inte att produkten fungerar i alla nationella nätverk.
DE03, 04, 05, 08, 09,12,14,17
10
ATAAB AN003, 004
Användarhandbok vi
P300-/P300D-serien
ENERGY STAR®-programmet
Din dator kan vara ENERGY STAR®-kompatibel. Om modellen är kompatibel har den etikett med ENERGY STAR information gäller. TOSHIBA är en partner i Environmental Protection Agencys (EPA) ENERGY STAR®-program och har utformat den här datorn så att den uppfyller de senaste ENERGY STAR energieffektivitet. Datorn levereras med energihanteringsalternativ som har en förinställd konfiguration som tillhandahåller den mest stabila driftmiljön och de mest optimala systemprestanda för både nätströms- och batteriläge. I syfte att spara energi är datorn inställd på att försättas i vänteläge. Systemet och skärmen stängs då av inom 15 minuter av inaktivitet i nätströmsläge. TOSHIBA rekommenderar att du låter den här och andra energisparfunktioner vara aktiva så att din dator drivs med högsta möjliga energieffektivitet. Du kan ”väcka” datorn ur vänteläget genom att trycka på strömknappen. Produkter som är märkta med ENERGY STAR utsläpp av växthusgaser genom att uppfylla de stränga riktlinjerna om energieffektivitet som har ställts upp av US EPA och EU-kommissionen. Enligt EPA använder en dator som uppfyller de nya ENERGY STAR mellan 20 och 50 % mindre energi, beroende på hur den används. Besök
http://www.eu-energystar.org
mer information om ENERGY STAR-programmet
®
-logotypen på datorn och följande
®
eller
http://www.energystar.gov
-riktlinjerna när det gäller
®
motverkar
om du vill ha
Följande information gäller endast EU:s medlemsstater:
Symbolen används för att visa att den här produkten inte kan hanteras som hushållsavfall. Se till att produkten kasseras enligt lokala föreskrifter eftersom en oriktig hantering kan skada människor och miljö. Om du vill ha mer detaljerad information om återvinning av produkten kontaktar du lokala myndigheter, företaget som sköter avfallshanteringen där du bor eller affären där du köpte produkten.
Den här symbolen finns endast på produkter inköpta i vissa länder.
®
-kraven
Säkerhetsanvisningar för optiska enheter
Kontrollera de internationella säkerhetsanvisningarna i slutet av det här avsnittet.
Användarhandbok vii
Hitach-LG Data Storage
DVD Super Multi-enheten GSA-T40F/GSA-T40N
I DVD Super Multi-enheten används ett lasersystem. För att du ska
kunna använda enheten på ett säkert och korrekt sätt är det viktigt att du läser dessa anvisningar noggrant och sparar dem för framtiden. Om enheten skulle behöva service ska du kontakta ett auktoriserat serviceställe.
Användning av kontroller och justeringar som avviker från dem som
specificeras i handboken kan resultera i farlig strålningsexponering.
Undvik strålning genom att låta släden vara stängd.
P300-/P300D-serien
Användarhandbok viii
Panasonic
DVD Super Multi-enheten UJ-870B
I DVD Super Multi-enheten används ett lasersystem. För att du ska
kunna använda enheten på ett säkert och korrekt sätt är det viktigt att du läser dessa anvisningar noggrant och sparar dem för framtiden. Om enheten skulle behöva service ska du kontakta ett auktoriserat serviceställe.
Användning av kontroller och justeringar som avviker från dem som
specificeras i handboken kan resultera i farlig strålningsexponering.
Undvik strålning genom att låta släden vara stängd.
P300-/P300D-serien
Användarhandbok ix
Pioneer
DVD Super Multi-enheten DVR-KD08
I DVD Super Multi-enheten används ett lasersystem. För att du ska
kunna använda enheten på ett säkert och korrekt sätt är det viktigt att du läser dessa anvisningar noggrant och sparar dem för framtiden. Om enheten skulle behöva service ska du kontakta ett auktoriserat serviceställe.
Användning av kontroller och justeringar som avviker från dem som
specificeras i handboken kan resultera i farlig strålningsexponering.
Undvik strålning genom att låta släden vara stängd.
P300-/P300D-serien
Användarhandbok x
TOSHIBA SAMSUNG STORAGE TECHNOLOGY
CD-RW/DVD-ROM-enhet TS-L462D
I CD-RW/DVD-ROM-enheten används ett lasersystem. För att du ska
kunna använda enheten på ett säkert och korrekt sätt är det viktigt att du läser dessa anvisningar noggrant och sparar dem för framtiden. Om enheten skulle behöva service ska du kontakta ett auktoriserat serviceställe.
Användning av kontroller och justeringar som avviker från dem som
specificeras i handboken kan resultera i farlig strålningsexponering.
Undvik strålning genom att låta släden vara stängd.
P300-/P300D-serien
Användarhandbok xi
TOSHIBA SAMSUNG STORAGE TECHNOLOGY
8x tunn skrivbar DVD-enhet TS-L632H
Den skrivbara DVD-enheten innehåller ett lasersystem och för att du
ska kunna använda enheten på ett säkert och korrekt sätt är det viktigt att du läser dessa anvisningar noggrant och sparar dem för framtida bruk. Om enheten skulle behöva service ska du kontakta ett auktoriserat serviceställe.
Användning av kontroller och justeringar som avviker från dem som
specificeras i handboken kan resultera i farlig strålningsexponering.
Undvik direkt strålning genom att inte försöka öppna höljet.
P300-/P300D-serien
Användarhandbok xii
TOSHIBA
HD DVD-ROM-enhet SD-L802B
Den HD DVD-ROM-enheten innehåller ett lasersystem och för att du
ska kunna använda enheten på ett säkert och korrekt sätt är det viktigt att du läser dessa anvisningar noggrant och sparar dem för framtida bruk. Om enheten skulle behöva service ska du kontakta ett auktoriserat serviceställe.
Användning av kontroller och justeringar som avviker från dem som
specificeras i handboken kan resultera i farlig strålningsexponering.
Undvik direkt strålning genom att inte försöka öppna höljet.
P300-/P300D-serien
Användarhandbok xiii
TOSHIBA
HD DVD-RW-enhet SD-L912A
Den skrivbara DVD-enheten innehåller ett lasersystem och för att du
ska kunna använda enheten på ett säkert och korrekt sätt är det viktigt att du läser dessa anvisningar noggrant och sparar dem för framtida bruk. Om enheten skulle behöva service ska du kontakta ett auktoriserat serviceställe.
Användning av kontroller och justeringar som avviker från dem som
specificeras i handboken kan resultera i farlig strålningsexponering.
Undvik direkt strålning genom att inte försöka öppna höljet.
P300-/P300D-serien
Användarhandbok xiv
Föreskrifter för den internationella marknaden
CAUTION: This appliance contains a laser
system and is classified as a ”CLASS 1 LASER PRODUCT”. To use this model properly, read the instruction manual carefully and keep this manual for your future reference. In case of any trouble with this model, please contact your nearest ”AUTHORIZED service station”. To prevent direct exposure to the laser beam, do not try to open the enclosure.
VORSICHT: Dieses Gerät enthält ein Laser-System und ist als "LASERSCHUTZKLASSE 1 PRODUKT" klassifiziert. Für den richtigen Gebrauch dieses Modells lesen Sie bitte die Bedienungsanleitung sorgfältig durch und bewahren diese bitte als Referenz auf. Falls Probleme mit diesem Modell auftreten, benachrichtigen Sie bitte die nächste "autorisierte Service-Vertretung". Um einen direkten Kontakt mit dem Laserstrahl zu vermeiden darf das Gerät nicht geöffnet werden.
ADVARSEL: Denne mærking er anbragt udvendigt på apparatet og indikerer, at apparatet arbejder med laserstråler af klasse 1, hviket betyder, at der anvendes laserstrlier af svageste klasse, og at man ikke på apparatets yderside kan bilve udsat for utilladellg kraftig stråling.
APPARATET BOR KUN ÅBNES AF FAGFOLK MED SÆRLIGT KENDSKAB TIL APPARATER MED LASERSTRÅLER!
Indvendigt i apparatet er anbragt den her gengivne advarselsmækning, som advarer imod at foretage sådanne indgreb i apparatet, at man kan komme til at udsatte sig for laserstråling.
P300-/P300D-serien
Användarhandbok xv
P300-/P300D-serien
OBS! Apparaten innehåller laserkomponent som avger laserstrålning överstigande gränsen för laserklass 1.
VAROITUS. Suojakoteloa si saa avata. Laite sisältää laserdiodin, joka lähetää näkymätöntä silmilie vaarallista lasersäteilyä.
CAUTION: USE OF CONTROLS OR ADJUSTMENTS OR PERFORMANCE OF PROCEDURES OTHER THAN THOSE SPECIFIED IN THE OWNER’S MANUAL MAY RESULT IN HAZARDOUS RADIATION EXPOSURE.
VORSICHT: DIE VERWENDUNG VON ANDEREN STEUERUNGEN ODER EINSTELLUNGEN ODER DAS DURCHFÜHREN VON ANDEREN VORGÄNGEN ALS IN DER BEDIENUNGSANLEITUNG BESCHRIEBEN KÖNNEN GEFÄHRLICHE STRAHLENEXPOSITIONEN ZUR FOLGE HABEN.
Viktigt meddelande
Copyrightskyddat material, inte bara musik, videofilmer, datorprogram och databaser, är skyddade enligt gällande copyrightlagstiftning. Om det inte uttryckligen är tillåtet enligt gällande lagstiftning får du inte kopiera, ändra, överlåta, skicka eller på annat sätt disponera copyrightskyddat material utan samtycke från den som har copyrighträttigheterna för materialet. Observera att otillåten kopiering, förändring, överlåtelse, överföring och disponering kan leda till skadestånd och rättslig påföljd.
Undvik att använda en vanlig telefonlinje vid risk för åska. Risken finns
att blixten kan orsaka skador.
Använd inte telefonen för att rapporterna gasläckor i närheten av
läckan.
Använd endast den nätsladd som beskrivs i den här handboken.
Ersätt endast med en likadan eller motsvarande batterityp som
rekommenderas av tillverkaren.
Gör dig av med förbrukade batterier i enlighet med tillverkarens
instruktioner.
Använd endast batteriet som kom med datorn eller ett extrabatteri. Om du använder fel batteri kan datorn förstöras.
TOSHIBA tar i sådana fall inget ansvar för eventuella skador.
Användarhandbok xvi
Allmänna föreskrifter
TOSHIBAs datorer är konstruerade för att optimera säkerhet, minimera påfrestningar och tåla de prövningar som bärbarhet medför. Vissa säkerhetsaspekter bör dock iakttas för att ytterligare minska risken för personskada eller skada på datorn.
Läs nedanstående allmänna säkerhetsanvisningar och observera varningarna i handbokens text.
Skapa en datorvänlig miljö
Placera datorn på en plan yta som är tillräckligt stor för att rymma datorn och andra tillbehör som du behöver, exempelvis en skrivare.
Lämna tillräckligt med utrymme runt datorn och övrig utrustning för erforderlig ventilation. De kan i annat fall överhettas.
Om du vill hålla driftsförhållandena perfekta för datorn ska du skydda din arbetsstation från:
Damm, fukt och direkt solljus.
Utrustning som genererar ett starkt elektromagnetiskt fält, exempelvis
stereohögtalare (utöver de högtalare som är anslutna till datorn) och högtalartelefoner.
Snabba förändringar i temperatur eller luftfuktighet och apparater som
framkallar temperaturförändringar, exempelvis luftkonditionering och värmeelement.
Extrem värme, kyla eller luftfuktighet.
Vätskor och frätande kemikalier.
P300-/P300D-serien
Belastningsskada
Läs häftet Instruktionshäfte för säkerhet och komfort. Den innehåller information om hur du förebygger belastningsskador, på händer och handleder, som kan orsakas av långvarigt arbete vid tangentbord. Kapitel 3, Komma igång, innehåller information om hur arbetsställningar och belysning samt arbetsplatsens utformning kan bidra till att minska fysiska påfrestningar.
Användarhandbok xvii
Värmevarning
Undvik lång fysisk kontakt med datorn. Om datorn används under en
längre period kan ytan bli het. Även om temperaturen inte känns särskilt hög kan långvarig kontakt med huden (exempelvis när du har datorn i knäet eller händerna på handlovsstödet) medföra att huden får lågvärmeskador.
Rör inte metallplattorna vid portarna när datorn använts under en längre
period eftersom de kan bli heta.
Nätadapterns yta kan bli het när den används, men detta är helt i sin
ordning. Om du behöver transportera nätadaptern, ska du koppla loss den och låt den svalna innan du flyttar den.
Lägg inte nätadaptern på ett värmekänsligt material eftersom materialet
kan skadas.
Tryck- och stötskada
Utsätt inte datorn för högt tryck eller hårda stötar eftersom detta kan skada komponenterna i datorn eller orsak andra störningar.
Överhettning av ExpressCard-kort
Vissa PC Card- och ExpressCard-kort kan bli varma om de används länge vilket kan orsaka fel eller instabillitet i den aktuella enheten. Tänk också på att vara försiktig när du tar bort ett PC Card- eller ExpressCard-kort som har använts under lång tid.
P300-/P300D-serien
Mobiltelefoner
Ljudsystemet kan störas om du använder mobiltelefoner i närheten av datorn. Datorn kommer inte att skadas men vi rekommenderar att du inte har en mobiltelefon som du använder närmare är 30 cm från datorn.
Instruktionshäfte för säkerhet och komfort
All viktig information om säkerhet och rätt användning av datorn finns i det medföljande häftet Instruktionshäfte för säkerhet och komfort. Läs igenom det innan du börjar använda datorn.
Användarhandbok xviii

Innehåll

Kapitel 1 Inledning
Checklista för tillbehör. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-1
Funktioner. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-2
Specialfunktioner . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-12
TOSHIBA Value Added Package . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-13
Verktyg och program . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-14
Tillbehör. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-17
Kapitel 2 Beskrivning av datorn
Framsidan med bildskärmen hopfälld . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-1
Vänster sida . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-3
Höger sida. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-4
Baksidan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-5
Undersida . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-5
Framsidan med bildskärmen uppfälld . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-6
Optisk mediaenhet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-8
Nätadapter. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-13
Fjärrkontroll (ingår i vissa modeller) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-14
P300-/P300D-serien
Kapitel 3 Komma igång
Installera huvudbatteriet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-1
Ansluta nätadaptern . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2
Fälla upp bildskärmen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-4
Slå på strömmen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-4
Installera Windows Vista™ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-5
Stänga av. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-5
Starta om datorn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-9
Alternativ för systemåterställning och återställning av den
förinstallerade programvaran . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-9
Användarhandbok xix
P300-/P300D-serien
Kapitel 4
Datorns grundläggande funktioner
Använda pekplattan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-1
Använda fingeravtryckssensorn (finns i vissa modeller) . . . . . . . . . 4-2
Funktionen för USB-viloläge och -uppladdning . . . . . . . . . . . . . . . . 4-9
Använda webbkameran . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-10
Använda mikrofonen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-12
Använda den optiska enheten. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-12
Skriva till CD/DVD med DVD Super Multi-enhet eller
HD DVD-ROM-enhet med stöd för DVD±R DL . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-16
Skriva på CD-/DVD-/HD DVD-skivor med HD DVD-RW-enheter . . . 4-20
TOSHIBA Disc Creator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-24
Dataverifiering. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-25
Video . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-26
Använda Ulead DVD MovieFactory® för TOSHIBA . . . . . . . . . . . . . 4-26
Skötsel av skivor och disketter. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-28
Modem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-29
Använda FM-mottagaren . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-32
Trådlös kommunikation . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-32
Nätverk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-35
Rengöra datorn. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-36
Flytta datorn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-36
Kapitel 5 Tangentbordet
Vanliga tangenter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-1
Funktionstangenterna F1…F12. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-2
Mjuka tangenter: Fn-tangentkombinationer. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-2
Snabbtangenter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-3
Specialtangenter för Windows® . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-5
Framställa ASCII-tecken . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-5
Kapitel 6 Strömförsörjning och startlägen
Strömförsörjning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-1
Kontrollampor för ström . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-2
Batterityper . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-3
Skötsel och hantering av huvudbatteriet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-4
Byta huvudbatteri . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-10
Starta datorn med lösenord. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-12
Startlägen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-12
Automatisk av/på vid uppfällning/hopfällning av skärm . . . . . . . . 6-13
Automatisk avstängning av systemet? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-13
Kapitel 7 HW Setup
använda HW Setup. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7-1
Fönstret HW Setup . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7-1
Användarhandbok xx
P300-/P300D-serien
Kapitel 8
Extra utrustning
ExpressCard . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-1
Minneskortstyperna SD/SDHC/MMC/MEMORY STICK/
MEMORY STICK PRO/xD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-3
Extra minne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-6
Extra huvudbatteri . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-9
Extra nätadapter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-9
Extern bildskärm . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-9
Teve . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-10
HDMI (tillbehör). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-11
i.LINK (IEEE1394) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-12
Stöldskyddslås . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-14
Kapitel 9 Felsökning
Lösa problem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-1
Kontrollista för maskinvara och system . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-3
TOSHIBA support . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-21
Bilaga A Specifikationer Bilaga B Bildskärmsstyrenhet och skärmlägen Bilaga C Trådlöst nätverk Bilaga D Nätkabel och kontakter Bilaga E Juridisk information Bilaga F Om datorn blir stulen
Ordlista Sakregister
Användarhandbok xxi
Förord
P300-/P300D-serien
Gratulerar till köpet av P300-/P300D-serien-datorn. Denna kraftfulla dator har flera expansionsmöjligheter för bland annat multimediautrustning. Datorn är byggd för många års tillförlitlig användning.
I den här handboken beskrivs hur du ställer in och använder P300-/P300D­serien-datorn. Här finns också detaljerad information om hur du konfigurerar datorn, grundläggande funktioner och handhavande, information om felsökning och hur du använder kringutrustning.
Om du inte har använt någon dator tidigare eller om detta är din första bärbara dator, bör du börja med att läsa vad som står i kapitlen Inledning och Beskrivning av datorn för att bekanta dig med datorns funktioner och enhetstillbehör. Därefter bör du läsa Komma igång för att få stegvisa instruktioner om hur du ställer in datorn.
Om du är van datoranvändare bör du först läsa igenom förordet för att se hur handboken är uppbyggd. Bekanta dig sedan med handboken genom att ögna igenom sidorna. Titta speciellt på avsnittet Specifikationer i Inledning om du vill lära dig funktioner som är ovanliga eller unika för datorn. Om du tänker installera ExpressCard-kort eller ansluta externa enheter, som exempelvis en extern bildskärm, bör du läsa kapitel 8, Extra
utrustning.
Handbokens innehåll
Handboken består av nio kapitel, fem bilagor, en ordlista och ett register. Kapitel 1, Inledning, ger en översikt över datorns funktioner, verktyg och
tillbehör. Kapitel 2, Beskrivning av datorn, beskriver datorns delar och förklarar
kortfattat deras funktion. Kapitel 3, Komma igång, ger en snabb översikt över hur du gör för att börja
använda din dator samt tips om säkerhet och arbetsmiljö. Kapitel 4, Datorns grundläggande funktioner, innehåller anvisningar om hur
du använder följande enheter: pekplattan, ljudsystemet, optiska medieenheter, modem, trådlös kommunikation och nätverk. Här får du också tips om hur du sköter om datorn och CD-/DVD-skivor.
Kapitel 5, Tangentbordet, innehåller information om olika tangentbordsfunktioner inklusive snabbtangenter.
Användarhandbok xxii
Kapitel 6, Strömförsörjning och startlägen, innehåller information om datorns strömförsörjning och batterisparlägen.
Kapitel 7, HW Setup förklarar hur du konfigurerar datorn med hjälp av programmet HW Setup.
Kapitel 8, Extra utrustning, innehåller information om de maskinvarutillval som finns att köpa.
Kapitel 9, Felsökning, innehåller information om diagnostiska test och förslag på vad du kan göra om datorn inte verkar fungera som den ska.
Bilagor innehåller teknisk information om datorn.
I Ordlista hittar du förklaringar till allmänna datatermer och förkortningar som används i texten.
Med hjälp av bokens Sakregister hittar du snabbt den information du söker.
Konventioner
Denna handbok använder följande konventioner för att beskriva, markera och framhäva termer och anvisningar.
Förkortningar
Första gången en förkortning förekommer, och när det behövs för tydlighetens skull, skrivs den ut inom parentes, exempelvis ROM (Read Only Memory). Exempel: ROM (Read Only Memory). Förkortningarna finns också definierade i ordlistan.
P300-/P300D-serien
Symboler
Symboler representerar portar, knappar och andra delar på datorn. För datorns kontrollpanel används också symboler för att visa vilken komponent som avses.
Tangenter
I texten beskrivs hur du med hjälp av tangenttryckningar aktiverar olika funktioner. Tangentsymboler markeras med ett avvikande teckensnitt. Exempelvis skrivs Retur-tangenten Retur.
Tangentkombinationer
Vissa funktioner aktiveras genom att du trycker på två eller flera tangenter samtidigt. Sådana tangentkombinationer skrivs i boken med tangentsymbolerna åtskilda av ett plustecken (+). Ctrl+C betyder exempelvis att du ska hålla Ctrl-tangenten nedtryckt och samtidigt trycka på C. Om tre tangenter anges håller du ned de två första och trycker samtidigt på den tredje.
Användarhandbok xxiii
P300-/P300D-serien
ABC När det krävs att du exempelvis ska klicka på en
ikon eller skriva in text visas ikonens namn, eller den text som du ska skriva, med det teckensnitt som visas här till vänster.
Bildskärm
ABC
Namn på fönster, ikoner eller text som genereras av datorn och visas på skärmen, skrivs i boken med den stil som visas här till vänster.
Meddelanden
I boken används nedanstående två typer av meddelanden för att göra dig uppmärksam på viktig information. Alla typer av meddelanden identifieras såsom visas här nedan.
Varning! Här visas information om att data kan förloras eller skada uppstå om du använder utrustningen på fel sätt eller inte följer anvisningarna.
Läs detta. Information om hur du använder utrustningen på bästa sätt.
Visar potentiella faror som kan resultera i dödsfall eller allvarliga skador om inte anvisningarna följs.
Terminologi
Den här termen är definierad på följande sätt i det här dokumentet:
Start Ordet ”Start” avser knappen i Microsoft
Windows Vista™.
®
Användarhandbok xxiv
Inledning
Detta kapitel innehåller en kontrollista över utrustningen samt information om datorns funktioner, extra utrustning och tillbehör.
Det kan hända att vissa av de funktioner som beskrivs i den här handboken inte fungerar korrekt om du använder ett annat operativsystem än det som installerats av TOSHIBA.

Checklista för tillbehör

Packa försiktigt upp datorn. Behåll lådan och förpackningsmaterialet för framtida bruk.
Maskinvara
Kontrollera att du har följande:
P300-/P300D-serienBärbar dator
Universell nätadapter och nätkabel
Modemkabel (ingår i vissa modeller)
Inledning
Kapitel 1
Du måste sätta i batteriet för att det ska gå att använda datorn. Mer information finns i avsnittet Installera huvudbatteriet i kapitel 3, Komma
igång.
Program
Microsoft® Windows Vista™
Följande programvara är förinstallerad:
Microsoft
Microsoft Internet Explorer
TOSHIBA Value Added Package
TOSHIBA Hardware Setup
TOSHIBA Supervisor Password
TOSHIBA Assist
TOSHIBA ConfigFree
Användarhandbok 1-1
®
Windows Vista™
Inledning
TOSHIBA HD DVD PLAYER*
TOSHIBA HD DVD PLAYER* (endast HD DVD-modell)
TOSHIBA Fingeravtrycksverktyg* (endast modeller med
fingeravtrycksstöd)
TOSHIBA SD Memory Utilities
TOSHIBA Disc Creator
TOSHIBA Face Recognition*
TOSHIBA Acoustic Silencer
Ulead MovieFactory
Presto! BizCard 5* (Medföljer vissa modeller.)
Onlinehandbok (tillval)
Andra program kan beroende på modell finnas förinstallerade. * Den här programvarans tillgänglighet beror på vilken modell du köpt.
®
för TOSHIBA*
Dokumentation
P300-/P300D-serienBärbar dator Användarhandbok
P300-/P300D-serien Snabbstart
Garantiinformation
Instruktionshäfte för säkerhet och komfort
Om något saknas bör du genast kontakta återförsäljaren.

Funktioner

Konfigurationsinformation för den modell du köpt hittar du på webbplatsen för ditt land.
Processor
Inbyggd Beroende på vilken modell du har.
Konfigurationsinformation för den modell du köpt hittar du på webbplatsen för ditt land.
Kretskort Beroende på vilken modell du har.
Mobile Intel
Chipset
eller
AMD RS690M Chipset
Användarhandbok 1-2
®
PM965/GM965/GL960 Express
Minne
Inledning
Kortplatser PC2-5300 (PM965/GM965/RS690M)/PC2-
4200(GL960) 512 MB, 1024 MB eller 2048 MB. Modul med upp till 2 GB minne kan installeras i minnesplatsen för maximalt 4 GB (PM965/GM965/M690G), 2 GB (GL960) totalt systemminne, beroende på vilken modell du har valt.
Förbehåll gällande huvudminnet
Delar av primärminnet kan utnyttjas för att förbättra grafikprestandan och därmed minska minnesutrymmet för andra datoraktiviteter. Hur mycket av minnet som tilldelas till grafiksystemet beror på vilka program som används, minnets storlek och andra faktorer. För datorer med 4 GB systemminne kommer det fullständiga systemminnesutrymmet för datoraktiviteter att bli mycket mindre och kan variera mellan olika modeller och systemkonfigurationer.
Om datorn är konfigurerad med två 2 GB minnesmoduler är det möjligt att minnet endast visas som ungefär 3 GB (beroende på datorns maskinvaruspecifikationer). Detta är korrekt eftersom operativsystemet vanligtvis visar det tillgängliga minnet istället för det fysiska minnet (RAM) som är inbyggt i datorn. Olika systemkomponenter (till exempel videoadapterns grafikkort och PCI­enheter som trådlös LAN osv.) kräver eget minnesutrymme. Eftersom ett 32-bitars operativsystem inte kan hantera mer än 4 GB minne överlappar de här systemresurserna det fysiska minnet. Det är en teknisk begränsning att det överlappande minnet inte är tillgängligt för operativsystemet. Även om vissa verktyg möjligen visar det faktiska fysiska minnet som är
inbyggt i datorn är det tillgängliga minnet för operativsystemet fortfarande endast cirka 3 GB.
Användarhandbok 1-3
Bildskärmsminne Beroende på vilken modell du har.
Mobile Intel® GM965 Express Chipset/Mobile
®
Intel
GL960 Express Chipset, modell:
Bildskärmsminnets kapacitet delas med huvudminnet, proportionerna avgörs av tekniken Dynamic Video Memory Technology.
®
Mobile Intel
®
Intel
GM965 Express Chipset/Mobile
PM965 Express Chipset, modell i
grafikkrets från ATI Mobility Radeon™ HD 3470: Extern, 64/128/256 MB.
®
Mobile Intel
®
Intel
GM965 Express Chipset/Mobile
PM965 Express Chipset, modell i
grafikkrets från ATI Mobility Radeon™ HD 3650: Extern, 256/512 MB. AMD M690G Chipset Chipset, modell: Bildskärmsminnets kapacitet delas med
huvudminnet, proportionerna avgörs av tekniken ATI HyperMemory™.
AMD M690G Chipset, modell i grafikkrets från ATI Mobility Radeon™ HD 3470:
Extern, 64/128/256 MB. AMD M690G Chipset, modell i grafikkrets från ATI
Mobility Radeon™ HD 3650: Extern, 256/512 MB.
Inledning
Strömförsörjning
Batteripaket Datorn strömförsörjs med ett laddningsbart
litiumjonbatteri.
Batteri för realtidsklocka
Nätadapter Den universella nätadaptern strömförsörjer
Användarhandbok 1-4
Datorn har ett inbyggt klockbatteri som strömförsörjer realtidsklockan och kalendern.
systemet och laddar batterierna. Nätadaptern levereras med löstagbar nätkabel.
Eftersom adaptern är universell kan den anslutas till alla nätspänningar mellan 100 och 240 volt. Uteffekten kan dock variera bland de olika modellerna. Om du använder fel typ av nätadapter kan datorn gå sönder. Mer information finns i avsnittet Nätadapter i kapitel 2, Beskrivning
av datorn.
Disketter
Inledning
Förbehåll för hårddisken
1 Gigabyte (GB) innebär 109 =1 000 000 000 byte med basen tio. Datorns operativsystem rapporterar dock lagringskapaciteten med talbasen två för definitionen av 1 GB = 2
30
= 1 073 741 824 byte, och kan därför ha en lägre lagringskapacitet. Det tillgängliga lagringsutrymmet är också mindre om produkten innehåller ett eller flera förinstallerade operativsystem, exempelvis Microsofts operativsystem eller förinstallerade program eller medieinnehåll. Den faktiska formaterade kapaciteten kan variera.
Hårddisk Beroende på vilken modell du har.
120 GB
160 GB
200 GB
250 GB
320 GB
400 GB
500 GB
Andra hårddiskar kanske kommer att presenteras i framtiden.
Datorer i den här serien kan förses med en optisk medieenhet. De optiska medieenheterna beskrivs nedan.
Användarhandbok 1-5
Inledning
DVD Super Multi­enhet (stöd för DVD±R DL)
En del modeller är utrustade med en DVD Super Multi-enhet i normalstorlek. Med enheten kan du spela in data på omskrivningsbara CD-/DVD-skivor samt använda CD-/DVD-skivor i storlekarna 12 cm och 8 cm utan adapter. Enheten läser DVD-ROM­skivor med maximalt 8x hastighet och CD-ROM­skivor med maximalt 24x hastighet. Den skriver på CD-R-skivor med maximalt 24x hastighet, och CD-RW-skivor med maximalt 16x hastighet, DVD-R-skivor maximalt 8x hastighet, DVD-RW­skivor med maximalt 6x hastighet. DVD+R-skivor med maximalt 8x hastighet, DVD+RW-skivor med maximalt 8x hastighet, DVD+R(DL)-skivor med maximalt 4x hastighet och DVD-R(DL)-skivor med maximalt 4x hastighet.
DVD-RAM skrivs med maximalt 5x hastighet.
DVD-ROM-enhet
DVD -Video
DVD-R
DVD-RW
DVD+R
DVD+RW
DVD-RAM
DVD+R DL
DVD-R DL
CD-DA
CD-Text
Photo CD (singel-/multisession)
CD-ROM Mode 1, Mode 2
CD-ROMXA Mode 2 (Form1, Form2)
Enhanced CD (CD-EXTRA)
CD-G (endast ljud-CD)
Adressering enligt metod 2
Användarhandbok 1-6
Loading...
+ 170 hidden pages