TOOLCRAFT 79 17 84, 79 17 85, 79 17 86 Instructions [cs]

Analogová pájecí stanice ST-100A
Obj. č. 79 17 84
ST-50A
ST-80A
Obj. č. 79 17 86
ST-100A
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup analogové pájecí stanice Toolcraft. Tento návod k obsluze je nedílnou součástí tohoto výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení
výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Tato analogová pájecí stanice slouží k pájení v elektrotechnické a elektronické oblasti. Spoje se pak pomocí této páječky tvoří prostřednictvím různých měkkých pájek (olověné a stříbrné pájky). Teplota pájení je plynule nastavitelná. Pájecí hrot můžete snadno vyměňovat. Pájecí stanice je určena k provozu a napájení ze síťového zdroje (230 V AC, 50 Hz).
Rozsah dodávky
Pájecí stanice Odkládací stojan Drátěnka (mosazná vlna) Podpěra odkládacího stojanu Houba Pájecí pero Pájecí hrot (připevněný k pájecímu peru) Návod k obsluze
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do pájecí stanice. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro stanice.
Pájecí stanice je vyrobena v ochranné třídě II. Elektrická zásuvka, do které pájecí stanici připojíte, musí zůstat po celou dobu provozu vždy snadno přístupná. Při odpojování přívodního kabelu ze zásuvky vždy tahejte za zástrčku, nikoli za samotný kabel.
Pájecí stanici nikdy neprovozujte v prostorách s výskytem nebezpečných plynů, prachu, výparů chemikálií a barev. V opačném případě hrozí nebezpečí požáru nebo výbuchu! Během provozu dochází k běžnému ohřevu interních komponentů stanice. Nejedná se tak o žádnou závadu. Na pájecí stanici však proto nikdy nepokládejte žádné předměty, ani jí ničím nezakrývejte. Hrozí tak nebezpečí požáru!
Dbejte na to, aby nedošlo k potřísnění povrchu stanice pájkou. Stejně tak zajistěte, aby nedošlo ke kontaktu topného tělesa a pájecího hrotu s povrchem pájecí stanice. Stanici nikdy nevystavujte přílišné vlhkosti ani stříkající vodě. V případě použití navlhčené houby pro ošetření pájecího hrotu, vložte houbu pouze do příslušného otvoru odkládacího stojanu. Pájecí stanici nikdy nepoužívejte pro ohřev kapalin. Nikdy neprovádějte pájení částí a komponentů, které jsou pod napětím. Vždy nejprve pájené části odpojte od zdroje napětí!
Upozornění! Při pájení kondenzátorů (a podobného kapacitního zařízení) nebo obvodu připojeného k síťovému zdroji, může dojít k ohrožení života v důsledku úrazu elektrickým proudem! Kondenzátory mohou i po odpojení od zdroje po určitou dobu uchovávat velké množství elektrické energie a mohou tak dále generovat nebezpečné napětí! V závislosti na komponentu nebo pájecím procesu zajistěte jeho dostatečné a bezpečné upevnění pomocí vhodných přípravků. Navíc tím získáte obě volné ruce pro práci s pájecím perem a pájkou. Pracovní prostředí udržujte vždy v čistotě. Během samotného pájení zajistěte dostatečnou ventilaci pracovního prostoru. Výpary, které vznikají během pájení mohou být zdraví nebezpečné. Po práci a kontaktu s pájkou si vždy důkladně omyjte ruce. Obzvláště při použití pájky s obsahem olova. Pájku nikdy nevkládejte do úst a zabraňte jejímu kontaktu se sliznicemi. Během práce s pájkou nikdy nejezte ani nepijte. Při pájení používejte vhodný ochranné pracovní prostředky (oděv a brýle). Tekutá (roztavená) pájka může způsobit vážný úraz v důsledků popálení! Při pájení nikdy nepoužívejte žádné pájecí tuky, kyseliny nebo jiné pomocné prostředky. Použití takových prostředků vede ke zhotovení nekvalitního spoje a stejně tak i k poškození pájecího hrotu. Doporučujeme použití pájky s tavidlem uvnitř jádra drátu. Při manipulaci a pájení držte pájecí pero vždy pouze za jeho rukojeť. Nikdy se nedotýkejte topného tělesa ani pájecího hrotu! Hrozí tak riziko vážného popálení! Pájení provádějte pouze na nehořlavém povrchu a z blízkosti pracovního prostoru odstraňte i všechny snadno vznětlivé předměty. Dbejte zvýšené opatrnosti na přítomnost okolních předmětů, které mohou být poškozeny v důsledku teploty pájecího pera. Pájecí pero vždy odkládejte pouze do odkládacího stojanu. V případě poškození pájecí stanice nebo jejího přívodního kabelu, se zařízení nikdy nedotýkejte! Hrozí tak riziko úrazu elektrickým proudem! Odpojte stanici od síťového zdroje a elektrického obvodu použitím příslušného jističe nebo pojistky. Teprve poté můžete pájecí stanici odpojit z elektrické zásuvky. Pájecí stanici v případě poškození nikdy neuvádějte do provozu a kontaktujte servis.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Uvedení do provozu
Instalace zařízení
Pro instalaci pájecí stanice vyberte vodorovnou, stabilní a dostatečně velkou plochu. Nepoužívejte pájecí stanici v blízkosti předmětů a povrchů, které mohou být poškozeny v důsledku vyšších teplot. Pájecí stanici nikdy neumisťujte na nábytek nebo na podlahu a koberec. Odstraňte snadno vznětlivé předměty z blízkosti pracovní plochy.
Pájecí stanice umožňuje oddělení ovládané jednotky od odkládacího stojanu. Z tohoto důvodu můžete zvolit vlastní, optimální pozici pro obě části. Odstraňte ochranný kryt z pájecího hrotu. Kryt pájecího hrotu slouží pouze jako ochrana při přepravě stanice.
Pouze ručním dotažením překontrolujte dostatečné uchycení vroubkované kovové matice. Pro její utažení nepoužívejte žádné nářadí! Pájecí pero do otvoru v držáku umístěte vždy tak, aby nemohlo dojít k jeho uvolnění a pádu. Pokud chcete k čištění pájecího hrotu použít čistící drátěnku (mosaznou vlnu), vložte ji do příslušné přihrádky u odkládacího stojanu. Čisticí houbičku pak můžete umístit do vhodného otvoru odkládacího stojanu.
Připojení pájecího pera
Kulatý konektor pájecího pera zapojte do odpovídající zdířky na přední straně pájecí stanice. Dbejte přitom správné orientace kruhového konektoru a rukou jej pevně zašroubujte. Nepoužívejte přitom žádné nářadí! Napravo této zdířky se nachází vysoko-impedanční konektor pro vyrovnávání potenciálů. Tento konektor je určen pro aplikaci stanice u MOS komponentů nebo ESD pracovních stanic a slouží jako ochrana před statickým výbojem během pájení. Pomocí tohoto konektoru a kompatibilního kabelu propojte pájecí stanici s vaší ESD Workstation. Přívodní kabel pájecí stanice připojte do řádně instalované a uzemněné elektrické zásuvky.
Zapnutí stanice
Pájecí stanici zapněte pomocí hlavního vypínače (Poloha „I“ = zapnuto / On). Po zapnutí stanice bude kontrolka spínače trvale svítit. Otočným ovladačem teploty nastavte požadovanou teplotu pájecího hrotu. Pro nastavení optimální teploty postupujte podle pokynů uvedených v návodu výrobce používané pájky. Pájka vyžaduje pro dosažení bodu tání určitou dobu. Před prvním pájením proto vyčkejte přibližně 2 – 3 minuty. Během fáze ohřevu pájecího hrotu bude LED indikátor nad ovladačem krátce problikávat. Po dosažení přednastavené teploty pak bude LED blikat v delších intervalech. V horní části odkládacího stojanu se nachází malá kovová miska, kterou můžete použít například jako ukládací prostor pro pájecí drát. Po kontaktu pájecího hrotu a pájky dojde téměř okamžitě k roztavení pájky. Kouř, který se při tomto procesu tvoří je způsoben odpařováním pájedla, které se nachází uvnitř jádra pájky. Pro urychlení pájecího procesu můžete nastavit o něco vyšší teplotu pájecího hrotu. Během delších přestávek mezi pájením nastavte pájecí teplotu na nižší hodnotu. Tím dojde k úspoře energie a zároveň i prodloužení životnosti pájecího hrotu. Během ohřevu a při přestávkách mezi pájením umístěte pájecí pero vždy pevně do odkládacího stojanu. Během přestávky mezi pájením a stejně tak i před vypnutím pájecí stanice dbejte na to, aby byl pájecí hrot dostatečně pocínovaný. Mechanické poškození pájecího hrotu má za důsledek poškození ochranné vrstvy, která se na povrchu hrotu nachází a tím výrazné snižování životnosti hrotu. Dbejte na čistotu a preciznost pájených spojů. Používejte pouze vhodné a kvalitní vodiče a komponenty. Dostatečně ohřejte pájený spoj a současně přitom přidejte samotnou pájku. Po vytvoření spoje odstraňte ze spoje pájku a teprve poté i hrot pájecího pera. Celý pájecí proces musí trvat optimálně dlouho. Za příliš dlouhého pájení a ohřevu spoje může dojít k poškození ostatních částí spoje, jiných komponentů (například kondenzátorů, diod) nebo samotné DPS. Pájený spoj ponechejte dostatečně vychladnout. To může v závislosti na velikosti spoje trvat přibližně 1 – 2 sekundy. Během této doby nijak nehýbejte pájeným komponentem ani vodiči. V opačném případě dojde k vytvoření tzv. „studeného spoje“. Takový spoj má pak výrazně matný povrch a vykazuje velmi nízkou vodivost a pevnost. Kvalitní spoj má na povrchu pájky viditelně velmi lesklý „chromový“ povrch. Po zhotovení spoje očistěte pájecí hrot od zbytků pájecí látky čistící drátěnkou (mosazná vlna) nebo navlhčenou houbou.
Pájecího hrotu se však těmito prostředky dotýkejte pouze velmi krátce. Při použití obou metod čištění na hrot nikdy netlačte směrem dovnitř (k rukojeti pájecího pera) a nikdy pájecí hrot nečistěte příliš dlouho. V případě, že se nachází příliš velké množství zbytků pájky v čistící drátěnce, můžete ji vyjmout a znovu umístit do jiného tvaru. Použitou suchou čistící drátěnku můžete vyměnit za novou.
Toto potřebné příslušenství (drátěnka i houbička) je k dispozici na webu www.conrad.com.
Pájecí stanice vyžaduje pro dostatečné vychladnutí alespoň 10 minut! Během této doby se nedotýkejte ani pájecího hrotu a ani odkládacího stojanu. V opačném případě hrozí nebezpečí popálení! Totéž platí při výměně pájecího hrotu. Zařízení uskladněte v době úplného vychladnutí uskladnění celé pájecí stanice. V opačném případě hrozí nebezpečí požáru!
Výměna pájecího hrotu
Během procesu pájení dochází k postupnému mechanickému opotřebení pájecího hrotu. Poté, co dojde k otupení pájecího hrotu, nebude možné provádět pájení drobných částí a komponentů. V takovém případě proveďte výměnu pájecího hrotu. Nový pájecí hrot není součástí dodávky.
Jako volitelné příslušenství jsou k dispozici pájecí hroty s různý tvarem. Čím menší je použitý pájecí hrot, tím menší a preciznější pájení můžete provádět. Větší pájecí hroty slouží spíše pro pájení elektrotechnických součástek elektrických
obvodů. Při výměně pájecího hrotu postupujte následovně:
Vypněte pájecí stanici a ponechejte zcela vychladnout pájecí hrot.
Uvolněte rýhovanou, kovovou matici páječky a odejměte rukojeť pájecího pera.
Velmi opatrně vytáhněte pájecí hrot z keramického topného tělesa pájecího pera.
Zabraňte poškození a mechanickému namáhání topného tělesa. V případě mechanického poškození topného tělesa dochází k zániku záruky!
Nasaďte nový pájecí hrot na topné těleso.
Připevněte rukojeť a znovu opatrně pouze rukou dotáhněte kovovou matici.
K dotažení této matice nepoužívejte žádné nářadí!
Výměna pojistky
V případě, že se po zapnutí pájecí stanice (přepnutí hlavního vypínače do polohy On) hlavní vypínač nerozsvítí, odpojte přívodní kabel stanice z elektrické zásuvky. Ve spodní části pájecí stanice se nachází držák pojistky. Vyjměte držák pojistky pomocí vhodného šroubováku. Otočíte jím proto mírně doleva (proti směru hodinových ručiček). Poté můžete držák s pojistkou pohodlně vyjmout. Přepálenou pojistku vyměňte za novou pojistku stejného typu a stejné jmenovité hodnoty. Všimněte si typového označení a hodnot na pojistce nebo výrobním štítku pájecí stanice. Hodnoty vhodné pojistky naleznete také v části „Technické údaje“.
Nikdy nepoužívejte pojistku s jinými jmenovitými hodnotami. V žádném případě nepoužívejte pájecí stanici bez vložené pojistky. Nepoužívejte proto namísto pojistky různé spoje a propojky. V opačném případě hrozí nebezpečí požáru!
Držák s pojistkou vložte zpět do pájecí stanice a zajistěte jej mírným zatlačení a otočením ve směru hodinových ručiček. V případě, že po uvedení pájecí stanice do provozu dojde k opětovnému přepálení pojistky, odpojte znovu pájecí stanici od elektrické sítě a obraťte se na autorizovaný servis. Výměnu pojistky smí provádět pouze kvalifikovaný odborník!
Loading...
+ 1 hidden pages