TOOLCRAFT 588666, 58 87 77, 58 88 00 Instructions [hu]

Conrad Szaküzlet, 1067 Budapest, VI. Teréz krt. 23. Tel: 302 3588
Digitális forrasztó állomás
Megrend. szám: 58 88 88 - 50 W Megrend. Szám: 58 89 99 - 80 W Megrend.szám: 58 89 00 100 W
A forrasztóállomásnak digitális hőmérsékletszabályozása van, a pákahegy hőmérsékletet beállítható. A beállítható hőmérsékletnek köszönhetően az elektronika területén előforduló valamennyi forrasztási feladat, a különböző lágyforraszokkal (ólom tartalmú-, ólommentes- vagy ezüstforraszokkal) elvégezhető vele. A pákahegy cserélhető. A kijelzőn a beállított- és a tényleges hőmérséklet látható. Három szabadon megválasztható hőmérsékletre programozható külön billentyűvel. A forrasztó állomás a hozzátartozó forrasztópákával össze van hangolva (hőmérséklet pontossága). Amennyiben a forrasztópáka cserére szorul, azt újból össze kell hangolni a berendezéssel. A nagyohmos potenciálkiegyenlítő hüvely lehetővé teszi a munkát MOS-elemek esetében vagy ESD-munkahelyen is, és véd a forrasztási művelet során bekövetkező statikus feltöltődéstől. A forrasztóállomás II. érintésvédelmi osztályú (kettős- vagy megerősített szigeteléssel), csak általános használatú hálózati feszültséghez (230V~/50Hz) csatlakoztatható és csak arról üzemeltethető. Feszültség alatt álló alkatrészeken forrasztási munkák végzése nem megengedett. A fent leírtaktól eltérő használat nem megengedett, és a termék károsodásához vezet. Ezen túlmenően rövidzárlat, áramütés és tűzveszéllyel jár együtt. A terméket tilos módosítani ill. átépíteni. A biztonsági előírásokat feltétlenül be kell tartani!
Kezelőelemek
1. Főkapcsoló
2. Fűtési teljesítmény kijelző
3. Kivilágított kijelző
4. Hőfokszabályozó
5. Többfunkciós billentyűk
Biztonsági tudnivalók és figyelmeztetés veszélyekre
vagy a kezelési utasítást figyelmen kívül hagyó kezelésből eredő károkért nem felelünk és érvénytelen a garancia.
Jelképek magyarázata
A kezelési utasítás figyelmen kívül hagyásából eredő károk esetére a garancia nem érvényes. A következményi károkért nem felelünk! A szakszerűtlen,
A háromszögben lévő villám szimbólumot akkor használják, ha egészségkárosodás, pl. elektromos áramütés veszélye áll fenn.
A háromszögben lévő felkiáltójel a Kezelési utasításban lévő fontos, feltétlenül betartandó utasításokra hívja fel a figyelmet.
A „kéz” szimbólumnál különleges ötleteket és kezelést elősegítő javaslatokat találunk.
Biztonsági és engedélyezési (CE) okokból a forrasztóállomás önkényes átépítése és/vagy módosítása nem megengedett. A sérült csatlakozó vezetékeket csak szakember cserélheti. A forrasztóállomás felépítése a II. érintésvédelmi osztálynak felel meg. Ügyelni kell arra, hogy sem a ház, sem a csatlakozó vezeték ne sérüljön meg. Az elektromos berendezés és tartozékai gyerek kezébe nem valók, azok nem játékszerek. Ne csatlakoztasson elektromos berendezést a hálózathoz közvetlenül azután, hogy hideg helyről melegre vitte. A lecsapódó kondenzvíz kedvezőtlen esetben tönkre teheti a készüléket. Hagyja felmelegedni. Nedves, vizes kézzel ne nyúljon a készülékhez - elektromos áramütés veszély! Forrasztásnál gondoskodjon kellő szellőzésről. A forrasztóanyagok és folyatószerek gőzei károsak lehetnek az egészségre. Ha ólomtartalmú forrasztóónnal dolgozott, mosson alaposan kezet. Az ólomtartalmú forrasztóónt ne vegye a szájába, és ilyennel végzett munka közben ne étkezzen. Óvja a csatlakozókábelt a forróságtól és éles sarkoktól. A forrasztásnál viseljen védőöltözetet és védőszemüveget. Gyerekek legyenek állandó felügyelet alatt, ha a forrasztópáka közelében tartózkodnak. Kizárólag éghetetlen felületen forrasszon. Legyen tekintettel a környezetében lévő anyagokra, mivel ezek a forróságtól megsérülhetnek. Ha a veszélytelen működés lehetősége nem áll fenn, a készüléket azonnal üzemen kívül kell helyezni, és véletlen bekapcsolás ellen biztosítani kell.
Üzembe helyezés
- Csomagolja ki a forrasztóállomást, és ellenőrizze valamennyi alkatrész sértetlen voltát. Sérült alkatrészeket nem szabad üzembe helyezni.
- Állítsa a pákatartót a forrasztóállomás mellé. Nedvesítse be vízzel a tisztító szivacsot.
- Csatlakoztassa a forrasztópákát a forrasztóállomás 5-pólusú hüvelyéhez. A dugaszoló csak helyes polaritással illik a hüvelybe.
- Helyezze a pákát a tartóba. Vegye tekintetbe, hogy a pákatartó fém csészéje felmelegszik.
- Helyezze a forrasztóállomást egy stabil, nem érzékeny felületre.
- Csatlakoztassa a hálózati csatlakozót egy feszültség alatt álló dugaszoló aljzathoz, és kapcsolja be a főkapcsolóval (I = BE / = KI) a forrasztóállomást.
- Állítsa be a hőfokszabályozót a kívánt forrasztóhegy hőmérsékletre (ólomtartalmú forraszoknál kb. 270 – 3600C).
- Alternatívaként a hőmérsékletet a PRESET 1 – 3 funkció­billentyűk egyszerű megnyomásával is beállíthatjuk. A billentyűk a következő hőmérsékletekre vannak előre programozva: PRESET 1 = 1500C (készenlét) PRESET 2 = 270C PRESET 3 = 3600C Az előre beállított hőfokokat a másik gombot megnyomva lehet váltogatni. Az előre beállított pozíciót a hőmérsékletszabályozón való állítással hagyhatjuk el.
- A (2) oszlopdiagram a forrasztópáka fűtőteljesítményét mutatja. Az oszlop zsugorodik, ha a páka a beállított hőmérsékletet elérte. Amennyiben a lefelé szabályozás során a hőmérséklet még a beállított fölött van, kialszik ez a kijelzés, amíg a helyes hőmérséklet be nem áll.
A forrasztópákát mindig csak a markolatánál fogja meg. Sohase érintse meg a forró pákahegyet, vagy a burkot. Égési sérülésveszély! A felfűtés alatt és a forrasztások közötti
szünetekben a pákát helyezze mindig a pákatartóba.
A munkadarab forrasztási pontjai legyenek mindig kellően tiszták.
- A felfűtött forrasztóhegyet vonja be ónnal. A felesleges forraszt húzza le a nedves tisztító szivacson.
- Hevítse fel a forrasztási helyet és juttasson oda a forrasztóónt.
- Hagyja lehűlni a forrasztási helyet.
- A forrasztóhegyet tisztítsa meg a nedves szivacson minden forrasztás után.
- A forrasztási munka befejezte után helyezze a forrasztópákát a tartójába, és kapcsolja ki a forrasztóállomást a főkapcsolójával.
- A forrasztóhegyet nem szabad reszelővel tisztítani, mivel ettől a hegy tönkremegy.
- Használat után a forrasztópákát hagyni kell lehűlni. Nem szabad vízbe meríteni.
A funkcióbillentyűk hőmérsékletének beállítása
A digitális forrasztóállomás funkcióbillentyűit be lehet állítani három leggyakrabban használt hőmérséklet tárolására. Ezzel elesik a hőfokszabályozón a beállítási művelet. A billentyűk gyárilag előre vannak programozva, és szabadon átprogramozhatók. A programozást a következőképp végezze:
- Nyomja meg és tartsa megnyomva a kívánt PRESET billentyűt.
- Kb. három másodperc múlva a kijelzőn a következő jelenik meg (PS2 = PRESET 2).
- Állítsa be a hőfokszabályozón a kívánt hőmérsékletet.
- A felső érték a PS1 / PS2 / PS3 után az adott tárolóhely elérendő hőmérsékletét mutatja.
- Miután elengedte a PRESET billentyűt, az új érték a memóriába kerül. Ismételje ezt meg a többi billentyű esetében is.
- A tárolt értékek a berendezés kikapcsolása után is megmaradnak.
A forrasztóhegy hőmérsékletének korrekciója
A hőmérséklet kijelző össze van hangolva a mellékelt forrasztóhegy típussal. Egy más alakú forrasztóhegy használatánál a hőmérséklet kijelzés kismértékben eltér a hegy tényleges hőmérsékletétől. Ezt az eltérést a digitális forrasztóállomásnál kompenzálni lehet. A következőképp járjon el:
- Egyidejűleg nyomja meg a „PRESET 1” és a „PRESET 3”
billentyűket, és tartsa őket megnyomva.
- Kb. három másodperc elteltével a következő üzenet jelenik meg:
- Eressze el a két billentyűt.
- A tartalék forrasztóhegyekhez egy
korrekciós érték van mellékelve, amelyet negatív érték esetében a „PRESET1” billentyűvel legfeljebb -200C-ig, illetve pozitív érték esetében a „PRESET 3” billentyűvel +300C-ig lehet beállítani.
- A kijelzőn megjelenik például:
- Ekkor nyomja meg a tárolás végett röviden a „PRESET2” billentyűt.
- Az érték a tárolóba került. A kijelzőben megjelenik pl. —> A TMP után látható nyíl az érték aktív korrekcióját jelenti (< negatív / > pozitív)
A negatív érték azt jelenti, hogy az új forrasztóhegy az eredetinél több hőt von el a fűtőelemtől, és a beállított hőmérséklethez nagyobb fűtőteljesítményre van szükség. A pozitív értéknél a helyzet éppen fordított. A beállított értéket a berendezés kikapcsolás esetén is megőrzi.
Kalibrálás
A hőmérséklet kijelzésénél a legnagyobb pontosság elérése érdekében a forrasztóállomás gyárilag a mellékelt forrasztópákával össze lett hangolva. Amennyiben a forrasztópáka helyett egy másikat kell csatlakoztatni, vagy ki kell cserélni, új kalibrálási eljárást kell lefolytatni. A procedúra 8 percig tart és három részből áll. A kalibrálást a következőképp végezze:
- Kapcsolja ki a forrasztóállomást és hagyja a forrasztópákát lehűlni.
- Cserélje ki a tönkrement pákát egy azonos típusú és teljesítményű új példányra.
- Helyezze a pákát a pákatartóba.
- Egyidejűleg nyomja meg a „PRESET1” és a „PRESET3” billentyűket és tartsa őket megnyomva.
- Kapcsolja be a forrasztóállomást. A kalibrálási menü elindul. A kijelzőn a következő jelenik meg:
- Most eressze el a két billentyűt.
A kalibráló program egy felfűtési fázissal indul. Ez kb. három percig tart, és a kijelző TMP sorában egy 15-ről induló visszaszámlálás jelzi. Ezen idő eltelte után a forrasztóhegy hőmérséklete kb. 270 és 4000C között van.
- A második fokozat automatikusan indul.
- A forrasztóhegy hőmérséklete automatikus szabályozás alatt áll. Ezt ismét egy 24-ről 0-ra kifutó visszaszámlálás jelzi.
- Öt perc eltelte után a pákahegy hőmérséklete stabil. A hőmérséklet 2200C körül áll be.
Kerülje el a kalibrálási szakaszban a huzatot, mert az a kalibrálási folyamatot zavarhatja.
- A harmadik fokozat szintén automatikusan indul. A
hőmérséklet értékeket most meg kell mérni, és be kell állítani.
- A kijelzőn a következő ábra látható. A „TMP” sorban három vonás van, a „SET” sor a hőmérsékletszabályozó értékét
mutatja, az aktuális beállítástól függően.
- Precíz hőfokérzékelővel mérje meg a forrasztóhegy csúcsának hőmérsékletét, és olvassa le a hőmérőn a mért tényleges értéket.
A méréshez kisméretű hőfokérzékelőt használjon ­nagyfelületű érzékelők meghamisíthatják a mérési eredményt. Különösen alkalmasak a K-típusú érzékelők.
- Állítsa be a leolvasott értéket a hőfokszabályozón. Elforgatásával változik a „SET” sorban látható érték.
- Nyomja meg röviden a „PRESET 2” billentyűt. A beállítási menü befejeződik, és az aktuális pákacsúcs hőmérséklet látható.
- Befejezésül tartsa hosszabb ideig megnyomva a „PRESET 2” billentyűt, ezáltal a „PRESET 2” hőmérséklete lett beállítva. Az új forrasztópáka kalibrálása mindkét vonatkozásban sikeresen befejeződött. Amennyiben nem használja, kapcsolja ki a forrasztóállomást.
Egy véletlenül elindított kalibrálási folyamatot a készülék kikapcsolásával bármikor meg lehet szakítani, amennyiben a „PRESET 2” billentyű még nem lett megnyomva. A korábban beállított értékek változatlanul fennmaradnak.
Loading...
+ 1 hidden pages