T.I.P. LGW 12000 UV 13 User guide [cs]

Ponorné čerpadlo s filtrem TIP LGW 12000 UV 13 (30284)
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup ponorného čerpadla společnosti T.I.P. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Rozsah dodávky
Speciální filtr s UV-C lampou o výkonu 13 W, čerpadlo, filtrační materiál (3 filtrační pěny z toho 1 filtr s aktivním uhlíkem), 3 balení kompaktních skleněných prvků tzv. fritů ve tvaru válečku (hrubší rastr průchodu), 1 balení kompaktních skleněných fritů (jemný rastr průchodu), 3 m připojovací hadice (Ø 25 mm), 2 x 2 m vypouštěcí hadice (Ø 32 mm), propojovací kusy se šroubovými kroužky a těsněním, vypouštěcí ventil, návod k obsluze k filtru s UV-C lampou a návod k obsluze k čerpadlu.
Důležitá bezpečnostní opatření
Před použitím tohoto zařízení si nejprve pečlivě přečtěte tento návod k obsluze a seznamte se se všemi ovládacími prvky a tedy i správnou obsluhou tohoto zařízení. Za škody způsobené nedodržením bezpečnostních pokynů nenese výrobce žádnou odpovědnost. Zároveň tím i dochází k zániku záruky. Zařízení není hračka a nepatří tak do rukou malých dětí! Za provozu zařízení mějte děti neustále pod dohledem. Zabraňte, aby si děti s čerpadlem hrály. Toto zařízení není určeno k tomu, aby jej obsluhovaly osoby (včetně dětí) s omezenými fyzickými, senzorickými nebo duševními schopnostmi, nebo s nedostatkem zkušeností a s nedostatkem znalostí. To neplatí v případě, že jsou takové osoby pod neustálým dohledem osoby, odpovědné za jejich bezpečnost. Zvýšenou pozornost věnujte informacím a částem označeným následujícími symboly:
Kromě základních bezpečnostních pokynů dodržujte také všechna následující opatření:
1. Upozornění: Při samotné instalaci nebo při provádění údržby v době, kdy je čerpadlo ponořené ve vodě, jej odpojte od zdroje napájení vytažením zástrčky z elektrické zásuvky. Zařízení nesmí být nikdy provozováno, pokud se ve vodě nacházejí osoby. V případě, že je zástrčka čerpadla nebo síťová zásuvka mokrá, vypněte hlavní jistič domácí elektroinstalace a teprve poté vytáhněte napájecí kabel čerpadla ze zásuvky. Zařízení nikdy nepřemisťujte přenášením za přívodní kabel!
2. Ujistěte se, že napětí uvedené na výrobním štítku zařízení odpovídá síťovému napětí používané elektrické sítě.
3. Před zapojením zařízení do elektrické sítě se ujistěte, že samotné zařízení ani jeho napájecí kabel není viditelně poškozen.
4. Síťový kabel čerpadla musí mít tvar a formu odkapávající smyčky „DRIP LOOP“ tak, aby se zabránilo zpětnému natečení vody do propojovací zásuvky.
5. Zařízení musí být provozováno pouze v obvodu s instalovaným proudovým chráničem (RCD) se jmenovitým reziduálním proudem max. 30 mA. V případě instalace proudové ochrany se obraťte se na kvalifikovaného elektrikáře.
6. Chraňte přívodní kabel čerpadla před mechanickým poškozením. Neumisťujte jej proto do míst, kde by byl vystaven zvýšenému mechanickému namáhání častým průchodem osob. Samotný přívodní kabel nikdy neukládejte do země. Ochranu kabelu před mechanickým poškozením (uložení do speciálních chrániček) konzultujte s kvalifikovaným odborníkem.
7. Před prvním uvedením zařízení do provozu se ujistěte, že celá instalace byla provedena bezpečně a plně v souladu s tímto návodem a zároveň i platnými bezpečnostními předpisy.
8. Filtrační nádobu umístěte nejméně 2 metry od okraje rybníka / jezírka a zajistěte jej tak, aby v žádném případě nemohlo dojít k jeho pádu do vody, nebo k jeho zaplavení.
9. Zařízení nepoužívejte ani neponechávejte v místech s rizikem zamrznutí. Pro zimní období celé zařízení odinstalujte, vyprázdněte a uskladněte do suchých prostor s teplotami nad bodem mrazu.
10. Zařízení nikdy neprovozujte na sucho (bez vody).
11. Zabraňte použití zařízení pro čerpání kapaliny s obsahem kyselin nebo jiných chemikálií.
12. Teplota přečerpávané kapaliny nesmí překročit +35 °C a nesmí být nižší než +2 °C.
UV-C filtr
13. Upozornění: UV-C filtr je možné použít pouze s dodávaným bezpečnostním transformátorem typu Watton PL13W.508. V případě závady musí být vyměněn kompletní UV-C modul.
14. Použití zařízení s poškozeným krytem může vést k nežádoucímu úniku nebezpečného UV-C záření. UV-C záření může způsobit nevratné poškození zraku a pokožky. Nikdy se proto nedívejte přímo do UV-C trubice, v případě, že je zapnutá.
15. UV-C lampa nesmí být v žádném případě provozována, po vyjmutí z původního umístění ve filtrační nádobě.
16. Celé zařízení je vyrobeno zčásti ze skla! Zacházejte s ním proto velmi opatrně!
17. Maximální teplota čerpané vody nesmí překročit +35 °C.
18. Filtr nikdy nepřipojujte do veřejného vodovodního řadu.
19. UV filtr není určen pro ponořování do vody. V případě náhodného pádu zařízení do vody se jej v žádném případě nepokoušejte vyjmout z vody dříve, než celé zařízení odpojíte od elektrické sítě. Vytáhněte zástrčku ze zásuvky i v případě, že zařízení je mokré.
20. Zařízení s poškozeným krytem nesmí být v žádném případě uvedeno do provozu. Upozornění! Použití v zahradních jezírcích a obdobných nádržích je povoleno pouze
v případě, že instalace vyhovuje platným předpisům a normám. Pro ověření stavu elektroinstalace se obraťte na kvalifikovaného elektrikáře. Zařízení není určeno pro použití
v zahradním bazénu nebo v jeho blízkosti a ani ve veřejných plaveckých bazénech!
Účel použití a princip funkce
Výrobek obsahuje speciálně vyvinutý gravitační filtr v své třídě, se spékaným sklem o různé velikosti. Filtr s vestavěnou UV-C lampou a větším počtem filtračních stupňů je ideální pro použití v zahradních jezírcích bez ryb, ale i s rybami. Zařízení je určeno výhradně pro soukromé využití. Není vhodné pro průmyslové ani komerční účely.
Uhynulé rostliny a odpad z ryb v jezírku výrazně podporují růst řas a vznik amonia, které může v podobě jedovatého amoniaku a hodnoty PH 8,5 představovat vysoké nebezpečí úhynu ryb. Tomu je možné zabránit pouze pomocí několika filtračních stupňů, které zahrnuje toto filtraččerpadlo. UV-C záření redukuje nadměrný růst řas, bakterií a škodlivých zárodků. Dodávaný filtr je obzvlášť vhodný pro biologickou / mechanickou filtraci znečištěné vody v jezírku. Filtr eliminuje rozvoj bakteriálních procesů v kombinaci se skleněnými frity a mění v tomto procesu amoniak na dusičnany nebo plynné formy dusíku. Filtr s aktivním uhlíkem vodu čistí fyzikální formou absorpce.
Princip funkce filtrace
1. Voda protéká UV-C lampou do filtru. Tímto procesem jsou zničeny jednobuněčřasy a zároveň
i jiné, nežádoucí druhy baterií.
2. Bakterie, které se mohou rozvinout v plísně / houby a škodlivé dusitany, filtr mění na méně škodlivé
dusičnany. Hrubé nečistoty jsou navíc díky jemným pórům filtrační pěny vždy bezpečně zachyceny.
3. V dalším kroku voda protéká pomaleji skrze tvrzený, skleněný materiál (frity – se speciální
povrchovou úpravou). V této fázi dochází k redukci škodlivých dusičnanů na těkavý a plynný dusík.
4. Filtrovaná voda dále prochází přes vyvýšenou hranu komory, přičemž dochází k jejímu obohacení o okolní vzduch. Poté voda protéká do další (středové) komory, ve které jsou skleněné frity s větším průměrem. Tento proces vede k rozvoji prospěšných bakterií.
5. V poslední fázi voda vtéká do poslední části filtru s aktivním uhlíkem, který dokáže absorbovat toxické sloučeniny (například těžké kovy).
Celý filtrační systém podporuje biologické samočištění zahradního jezírka. Výsledná efektivita a správná funkce filtračního systému však vždy závisí na různých provozních podmínkách a okolnostech. Jeden z důležitých faktorů pro dostatečnou účinnost celého systému je množství chovaných ryb a pěstovaných rostlin, množství a dopad přímého slunečního záření na jezírko (popřípadě filtraci), celkový objem vody a spad různých nečistot do jezírka. Všechny tyto faktory tak různým způsobem ovlivňují samotnou funkci a účinnost filtračního systému.
Instalace
Při instalaci se vyhněte přílišnému dotahování šroubových spojů. Spoje dotáhněte do optimální úrovně a počínejte si přitom velmi opatrně. V opačném případě může dojít k poškození celého zařízení.
Montáž filtru
Vybalte filtr a otevřete jeho víko (25). Zkontrolujte, zda nechybí žádná z dodávaných částí. UV-C lampa a její modul je již z výroby sestavena. Ověřte pouze, zda je pevně a bezpečně instalována a v případě potřeby dotáhněte šroubovací kroužek UV-C lampy (3 – 10) tak, aby všechny komponenty byly dostatečně propojeny. Následně připevněte hadicový vstup na vstup UV-C lampy a opatrně pouze rukou dotáhněte hadičku (17), šroubovací matici (18) a těsnění (16). Vypouštěcí ventil (38) instalujte do boční stěny filtrace. Díl se šroubením (36) vložte z vnitřní strany a poté nasaďte těsnění (37). Ventil je umístěn u dna filtrační nádoby pro snazší vypouštění obsahu vody při čištění filtrace. Ventil opatrně dotáhněte tak, aby nemohlo dojít k úniku vody z filtrační nádoby. Výstup z UV-C lampy sestavte nejlépe až po vložení filtračních materiálů počínaje transparentním hrdlem (20) s těsněním (16) a připevněním šroubovým kroužkem (21) na závěr. UV-C lampa se nachází přímo pod víkem filtru (25). Ujistěte se o tom, že otvory na průsvitném hrdle (20) směřují směrem dolů ke dnu filtrační nádoby.
Vložení filtračního materiálu
Ve spodní části filtrační nádoby naleznete celkem 3 sáčky se šestihrannými skleněnými frity (34) o hrubším průchodu. Doporučujeme si ponechat sáčky pro případ následné údržby a uložení fritů. Před prvním použitím propláchněte skleněné frity čistou vodou a teprve poté vyplňte frity všechny 3 filtrační přepážky první komory. Následně do filtrační nádoby vložte filtry v tomto pořadí: modrý filtr (41), hrubší filtr zelené barvy (40) a jako poslední (navrch) hrubý filtr černé barvy (39). U posledního černého filtru dbejte na to, aby hrubý strukturovaný povrch houby byl umístěn směrem nahoru. Obsah sáčku se skleněnými, cylindrickými frity a jemnějším rastrem (35) vložte do prostřední filtrační komory. Černý filtr s aktivním uhlíkem (42) vložte do filtračního zásobníku (30), který vsadíte do úzkého otvoru v dělící přepážce přímo před výstupem z filtrační nádoby.
Použití filtrace v zahradním jezírku
Celé zařízení vždy umístěte do vyšší úrovně, než je hladina vody v jezírku (výstup z nádoby musí být alespoň 15 cm nad vodní hladinou) a ve vzdálenosti nejméně 2 m od břehu jezírka. Samotná filtrační nádoba musí být umístěna vodorovně a na stabilním povrchu (například kamenný nebo betonový podklad). Zajistěte, aby v žádném případě nemohlo dojít k pádu filtrace do jezírka a zároveň, že nemůže dojít k zaplavení celého zařízení jiným zdrojem vody. Filtraci instalujte tak, aby nebyla vystavena přímým dopadům slunečních paprsků. V opačném případě filtrace nebude mít požadovanou účinnost. Výstup z čerpadla připojte pomocí hadice o Ø 25 mm (19) do vstupu filtrace (17) a UV-C lampy. Připevněte obě dodávané vypouštěcí hadice o Ø 32 mm (43) ke šroubení (31) výstupu z filtrace. Připojené hadice k výstupu připevněte pomocí standardních hadicových spon. U všech hadic používejte vždy co možná nejkratší délku. Vyhnete se tím nežádoucím ohybům a deformacím hadic a tudíž i možnému omezení průtoku vody systémem. Hloubka ponoření hadice vedoucí do čerpadla by měla být alespoň 40 cm. Jedině tak zajistíte optimální fungování celého filtračního systému.
Loading...
+ 2 hidden pages