Teka GBC 75030 KBN, GBC 64000 KBN User guide

PL Instrukcja obsługi
Seria GBC
www.teka.com
2
Model:
GBC 63010 KBN GBC 64000 KBN
GBC 64002 KBN GBC 64003 KBN GBC 75030 KBN
3
OPIS PŁYT KUCHENNYCH
700mm x 510mm
GBC 75030
600mm x 510mm
GBC 63010
600mm x 510mm
GBC 64002
600mm x 435mm
GBC 64003
600mm x 510mm
GBC 64000-64001
1 Palnik podwójna korona 3500 W 2 Palnik szybkogotujący 2800 W 3 Palnik średni zredukowany 1400 W 4 Palnik średni 1750 W 5 Palnik pomocniczy 1000 W 6 Pokrętło sterujące palnikiem nr. 1 7 Pokrętło sterujące palnikiem nr. 2 8 Pokrętło sterujące palnikiem nr. 3 9 Pokrętło sterujące palnikiem nr. 4 10 Pokrętło sterujące palnikiem nr. 5
UWAGA! Płyta została wyposażona w zabezpieczenie przeciwwypływowe, które podnosi bezpieczeństwo użytkowania. W momencie zgaśnięcia płomienia w palniku, zostaje automatycznie odcięty dopływ gazu do palnika. Ponowne uruchomienie płyty następuje po ponownym zapaleniu palnika.
4
Szanowni Państwo! Serdecznie gratulujemy trafnego wyboru. Jesteśmy przekonani, że to nowoczesne, funkcjonalne i praktyczne urządzenie, wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów, spełni wszystkie Państwa wymagania.
Instrukcję obsługi należy zachować, aby korzystać z niej podczas eksploatacji urządzenia.
Uwaga! Niniejs ze urządzen ie prz eznaczon e jest wyłąc znie do p rzygotow ywania posiłkó w w gospodarstwie domowym. Szkody powstałe w wyniku nie przestrzegania instrukcji obsługi lub użytkowania niezgodnie z
jego przeznaczeniem nie są objęte gwarancją.
Uwaga! Przyłączenia, regulacji oraz napraw płyty kuchennej może dokonać wyłącznie osoba posiadająca
stosowne uprawnienia! W przypadku konieczności wymiany przewodu zasilającego, instalator musi pamiętać, (B) iż przewód uziemienia musi być dłuższy niż fazy (patrz poniższy rysunek)
Niniejsza płyta kuchenna jest przeznaczona wyłącznie do
gotowania / przygotowywania posiłków: jakiekolwiek inne
użycie (np. ogrzewanie pomieszczeń) uznaje się za
niewłaściwe i niebezpieczne.
5
UWAGA!
Urządzenie może być używane przez dzieci powyżej 8. roku życia oraz osoby, których zdolności fizyczne, zmysłowe lub umysłowe są ograniczone bądź osoby nie posiadające doświadczenia i wiedzy, pod warunkiem że przebywają pod nadzorem oraz otrzymały stosowne instrukcje dotyczące obsługi urządzenia w sposób prawidłowy i bezpieczny, a także rozumieją zagrożenia związane z użytkowaniem. Nie pozwolić dzieciom manipulować przy urządzeniu. Bez nadzoru osoby odpowiedzialnej dzieci nie powinny użytkować ani czyścić urządzenia.
UWAGA:
W przypadku uszkodzenia szkła płyty grzewczej:
●wyłączyć natychmiast wszystkie palniki i elektryczne elementy grzewcze, następnie odłączyć zasilanie elektryczne urządzenia,
●nie dotykać powierzchni urządzenia,
●nie używać urządzenia.
6
1) PALNIKI
Na powierzchni płyty nad każdym pokrętłem znajduje się schemat, na którym przedstawiono, który palnik jest obsługiwany przez dane pokrętło. Po odkręceniu zaworu instalacji gazowej lub butli gazowej, palnik można zapalić w sposób następujący:
- zapalanie ręczne
Wcisnąć i przekręcić odpowiednie pokrętło w lewo, ustawić je w pozycji Maksimum (duży płomień, rys. 1) i zbliżyć do palnika zapaloną zapałkę.
- Zapalanie elektryczne
Wcisnąć i przekręcić odpowiednie pokrętło w lewo, ustawić je w pozycji Maksimum (duży płomień, rys. 1), a następnie nacisnąć i zwolnić przycisk zapalacza.
- Zapalanie elektryczne automatyczne
Wcisnąć i przekręcić w lewo odpowiednie pokrętło, ustawiając je w pozycji Maksimum (duży płomień, rys. 1) i wcisnąć je do końca.
- Z ap ala ni e pal ni ków w yp osa żo nyc h w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu
Aby zapalić palnik wyposażony w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, należy przekręcić odpowiednie pokrętło do pozycji Maksimum (duży płomień, rys. 1), a następnie wcisnąć pokrętło. Po zapaleniu się palnika przytrzymać wciśnięte pokrętło przez około 10 sekund).
OPTYMALNE WYKORZYSTANIE PALNIKÓW
Aby otrzymać jak najlepsze wyniki przy minimalnym zużyciu gazu, prosimy przestrzegać poniższych zaleceń:
- po uruchomieniu palnika, wyregulować płomień do odpowiedniej wielkości w zależności od potrzeb.
- Używać naczyń kuchennych o płaskim dnie. Płomień nie powinien wychodzić poza średnicę dna naczynia.
- Po doprowadzeniu zawartości naczynia do wrzenia, ustawić pokrętło palnika pozycji Minimum (symbol małego płomienia).
- Używać naczyń kuchennych łącznie z pokrywkami.
UWAGA:
- zapalanie palników z zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu jest możliwe tylko wtedy, gdy pokrętło ustawione jest w pozycji Maksimum (duży płomień, rys. 1).
- W przypadku braku zasilania elektrycznego, palniki można uruchomić ręcznie przy pomocy zapalniczki lub zapałek.
- Podczas korzystania z palników nie należy pozostawiać kuchni bez nadzoru i należy zwrócić uwagę, aby w pobliżu urządzenia nie przebywały dzieci. Przede wszystkim należy upewnić się, czy rączki garnków są ustawione w sposób właściwy. Prosimy zwrócić uwagę na potrawy zawierające olej lub inne tłuszcze – są łatwopalne.
- Nie używać środków chemicznych w postaci sprayu w pobliżu urządzenia.
- Jeśli płyta kuchenna wyposażona jest w pokrywę, przed otworzeniem jej, należy usunąć wszelkie resztki jedzenia rozsypane na jej powierzchni. W przypadku gdy urządzenie wyposażone będzie w szklaną pokrywę, to może ona pęknąć jeśli się rozgrzeje. Wyłączyć i schłodzić wszystkie palniki przed zamnkięciem pokrywy.
- Garnki nie powinny wystawać poza powierzchnię płyty grzejnej.
OBSŁUGA
RYS. 1 RYS. 2
Palnik
Ø naczynia w (cm)
podwójna korona 24 ÷ 26 szybkogotujący 20 ÷ 22 średni 16 ÷ 18 pomocniczy 10 ÷ 14
Pozycja Maksimum
Pozycja Minimum
Pozycja wyłączenia
7
OBSŁUGA
Uwaga: podczas użytkowania płyty kuchennej gazowej wydzielane jest ciepło oraz wilgoć. Pomieszczenie, w którym zainstalowane zostało urządzenie powinno posiadać odpowiednią (zgodną z wymogami Prawa Budowlanego) wentylację nawiewno – wywiewną np. grawitacyjną (rys. 3). UWAGA! W przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej pomieszczenie musi spełniać wszystkie wymagania dla tego typu wentylacji uregulowane przepisami Prawa Budowlanego (rys. 4 i 5). Przy intensywnym i długim wykorzystywaniu urządzenia, powinno się również korzystać z dodatkowych metod wentylacji.
●Nie podejmować prób zmiany charakterystyki technicznej produktu, ponieważ mogą być one niebezpieczne.
●W przypadku decyzji o zaprzestaniu użytkowania niniejszego urządzenia (lub wymianie starego modelu), przed oddaniem go do punktu utylizacji, zaleca się wyłączenie z eksploatacji w sposób określony w aktualnie obowiązujących przepisach w sprawie ochrony zdrowia i środowiska, a także zabezpieczenie części niebezpiecznych, w szczególności dla dzieci, które mogłyby wykorzystać nieużywane urządzenie do zabawy.
●Nie dotykać urządzenia mokrymi lub wilgotnymi dłońmi lub stopami.
●Nie używać urządzenia będąc boso.
● Producent nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku nieprawidłowego, błędnego i nierozsądnego użycia.
●Podczas pracy kuchenki i bezpośrednio po jej zakończeniu niektóre części kuchenki nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur – unikać ich dotykania.
●Po skorzystaniu z kuchenki należy upewnić się, że pokrętła znajdują się w pozycji zamkniętej, a także zakręcić główny kurek doprowadzający gaz lub kurek butli.
●W przypadku nieprawidłowej pracy kurków gazowych należy skontaktować się z Obsługą Klienta.
RYS. 3 RYS. 4 RYS. 5
(*) WLOT POWIETRZA: PATRZ CZĘŚĆ DOTYCZĄCA INSTALACJI ( rozdział 5 i 6)
Podczas gotowania elementy płyty nagrzewają
się do wysokich temperatur: trzymać dzieci z
dala od urządzenia.
W celu uzy skania maksy malnej wy dajności z minimalny m zużyciem energetycznym podczas gotowania z wykorzystaniem elementu grzejnego używać: garnków o płaskim dnie, o znacznej grubości oraz o odpowiedniej średnicy w stosunku do elementu grzejnego (patrz rysunek). Aby dodatkowo ograniczyć zużycie energetyczne gotować pod pokrywką. Ponadto dopasować moc elementu grzejnego w celu osiągnięcia punktu wrzenia.
8
CZYSZCZENIE
RYS. 6/A
RYS. 6/B
RYS. 6
UWAGA: przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności konserwacyjnych lub czyszczących, należy odłączyć urządzenie od sieci zasilającej oraz zamknąć dopływ gazu.
2) PŁYTA KUCHENNA
Aby zachować powierzchnię płyty kuchennej przez długi czas błyszczącą, bardzo ważne jest, aby po każdym użytkowaniu dokładnie umyć wilgotną ścierec zką z dod atkiem de tergentu rus zty, pokrywy emaliowane palników „A”, „B”, „C”, korony palników „T” (rys. 6/A - 6/B). Wyczyś ć je delikatn ie za pomocą pędze lka nylonowego jak pokazano na rysunku (patrz rys. 6) i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Nie myć w zmywarce. Nie nal eży używa ć deterg entów mogących zarysować powierzchnię płyty. Czyszczenia płyty dokonać można tylko i wyłącznie gdy płyta i jej elementy już ostygły. Plamy z octu, cytryny, sosu pomidor owego, mleka i słone j wody nal eży usuwać zaraz po powstaniu, nie należy dopuścić
aby ww. plamy pozostawały przez dłuższy czas na powierzchni płyty.
UWAGI: Przed zamontowa niem wyc zyszczon ych elementów płyty kuchennej:
- Upewnić się, czy otwory korony palnika „T” (rys. 6/B) są drożne.
- Sp rawdzić, czy emaliowa ne pokry wy palników „A", "B", "C” (rys. 6/A - 6/B) zostały prawidłowo / stabilnie zamocowane.
- Sprawdzić, czy ruszty poprawnie włożono otwory z najdując e się w podsta wach palników.
- Sprawdzić, czy zawory otwierają i zamykają się z łatwością. W przeciwnym wypadku należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem technicznym.
- Nie zaleca się czyścić płyty kuchennej za pomocą urządzeń parowych lub wodą pod ciśnieniem.
Uwaga: stałe użytkowan ie może powodować, zmiany oryginalnego zabarwi enia palnikó w wskutek działania wysokiej temperatury.
9
INSTALACJA
UWAGI DLA INSTALATORÓW
Instalacja, regulacje i konserwacja mogą być wykonyw ane wyłączn ie przez wykwalifikowanego specjalistę. Urządzenie musi być prawidłowo zainstalowane zgodnie z obowiązującym pra wem i instrukcjami producenta. Nieprawidłowa instalacja może spowodować uszkodzenie osób, zwierząt lub mienia, za które producent nie będzie odpowiedzialny. W trakcie użytkowania systemu automatyczne urządzenia zabezpieczające lub regulujące urządzenia mogą być modyfikowane tylko przez producenta lub jego należycie upoważnionego dealera.
3) MONTAŻ PŁYTY W BLACIE KUCHENNYM
Po rozpakowaniu opakowania zewnętrznego i rozpakowaniu części będących luzem, należy upewnić się czy urządzenie jest kompletne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie należy korzystać z urządzenia i zwrócić się do specjalisty.
Części opako wania (k arton, woreczki plastikowe, styropian, gwoździe...) nie należy pozostawiać w zasięgu dzieci, ponieważ mogą one spowodować zagrożenie.
Należy wyciąć w blacie kuchennym prostokątny otwór do założenia płyty o wymiarach wskazanych na rys. 7, zachowu jąc konieczn y odst ęp od obiektów sąsiadujących (rys. 8).
Urządzenie sklasyfikowano w klasie 3., dlatego podlega ono wszystkim normom odnoszącym się do tego typu urządzeń.
WAŻNE: w celu zapewnienia prawidłowej instalacji, regulacji kuchenki lub umożliwienia pracy innych urządzeń gazowych wymagane jest skorzys tanie z us ług WYKWALIFIKOWANEGO INSTALATORA: nieprzestrzeganie niniejszej zasady powoduje utratę gwarancji.
RYS. 8
RYS. 7
A B C D E F
GBC 63010-GBC 64002 GBC 64000-GBC 64001
GBC 75030
570 480 60 60 165 70 min.
GBC 64003
575 405 97,5 97,5 162,5 70 min.
ODLEGŁOŚCI JAKIE NALEŻY ZACHOWAĆ (podane w mm)
Loading...
+ 19 hidden pages