Stihl HS 45 Instruction Manual [hu]

{
STIHL HS 45
Használati utasítás
Tartalomjegyzék
magyar
Ehhez a használati utasításhoz 2 Biztonsági előírások és
munkatechnika 2 Alkalmazás 8 Üzemanyag 9 Üzemanyag betöltése 10 Motor beindítása / leállítása 11 Üzemeltetési tanácsok 12
Eredeti használati utasításKlórmentesen fehérített papírra nyomtatott.
Levegőszűrő tisztítása 13 A gázosító beállítása 13 Gyújtógyertya 15 Motor működése 16 Hajtómű kenése 16 A berendezés tárolása 17 Vágókések élezése 17 Ellenőrzés és karbantartás a
szakkereskedésben 17 Karbantartási és ápolási tanácsok 18 Az elkopás csökkentése és a
károsodások elkerülése 20 Fontos alkotórészek 21 Műszaki adatok 22
A nyomdafesték növényi olajokat tartalmaz, a papír újból
felhasználható.
Javítási tanácsok 23 Eltávolítása 23 EK Megfelelőségi nyilatkozat 23
Tisztelt Vevő! Köszönjük, hogy a STIHL minőségi
termékét választotta. Ez a termék modern gyártási
technikával és széleskörű minőségbiztosítási intézkedések mentén készült. Cégünk mindent megtesz azért, hogy Ön ezzel a berendezéssel elégedett legyen és azzal probléma nélkül dolgozhasson.
Ha a berendezéssel kapcsolatban kérdései lennének, kérjük, forduljon a kereskedőjéhez, vagy közvetlenül cégünk képviseletéhez.
Tisztelettel,
Dr. Nikolas Stihl
{
© ANDREAS STIHL AG & Co. KG, 2018
0458-253-1121-B. VA1.E18.
HS 45
Ez a használati utasítás szerzői jogvédelem alatt áll. Minden jog fenntartva, különös tekintettel a sokszorosításra, a fordításra és az elektronikus rendszerekben történő feldolgozásra.
1
magyar
Ehhez a használati utasításhoz
Képi szimbólumok
A berendezésen található képi szimbólumok jelentését ebben a használati utasításban részletesen ismertettük.
A készüléktől és a felszereltségtől függően a készüléken a következő képi szimbólumokat helyezhetik el.
Üzemanyagtartály; benzinből és motorolajból álló üzemanyag-keverék
A kézi üzemanyagpumpa működtetése
Nyílás a hajtóműzsír számára
Készár
Elforgatható fogantyú
A szövegrészek jelölése
FIGYELMEZTETÉS
Figyelmeztetés baleset- és személyi sérülés, valamint jelentős anyagi károk veszélyére.
TUDNIVALÓ
Figyelmeztetés a berendezés vagy az alkotórészek sérülésének veszélyére.
Műszaki továbbfejlesztés
A STIHL cég valamennyi gépének és munkaeszközének állandó továbbfejlesztésén fáradozik; ezért a gép formájára, műszaki paramétereire és felszerelésére vonatkozóan a változtatás jogát fenntartjuk.
Ezért az ebben a használati utasításban közöltek alapján, és az ábrák szerint támasztott követeléseknek eleget tenni nem tudunk.
Biztonsági előírások és munkatechnika
A motoros berendezéssel történő munkavégzéskor különleges óvintézkedéseket kell foganatosítani, mivel a munkavégzés éles szerszámokkal és a kés nagy sebessége mellett történik.
Az első üzembe helyezés előtt figyelmesen át kell olvasni a teljes használati utasítást és biztonságos helyen kell őrizni azt a későbbi használathoz. A használati utasításban közölt szabályok figyelmen kívül hagyása életveszélyt okozhat.
Tartsa be az adott országban érvényes biztonsági előírásokat, pl. a szakmai szervezetek, a társadalombiztosítási pénztárak, a munkavédelmi hatóságok és hasonlók előírásait.
Aki először dolgozik a motoros berendezéssel: Kérje meg az eladót vagy más szakembert, hogy mutassa be a berendezés biztonságos használatát – vagy vegyen részt szaktanfolyamon.
Fiatalkorúak nem dolgozhatnak a motoros berendezéssel – kivéve azokat a 16 éven felüli fiatalokat, akik felügyelet melletti betanításon vesznek részt.
Tartsa távol a gyermekeket, az állatokat és a nézelődőket.
2
HS 45
magyar
Ha a motoros berendezést nem használja, akkor azt úgy állítsa le, hogy az senkit se veszélyeztessen. Illetéktelenek ne férjenek hozzá a motoros berendezéshez.
A felhasználó tartozik felelősséggel a más személyeket vagy azok tulajdonát érintő balesetekért, illetve veszélyekért.
A motoros berendezést csakis olyan személyeknek adja oda vagy kölcsönözze, akik ezt a kivitelt és annak kezelését jól ismerik – minden esetben adja át a használati utasítást is.
A hangot kibocsátó motoros berendezések használatának időtartamát országos és helyi előírások korlátozhatják.
Aki a motoros berendezéssel dolgozik, legyen kipihent, egészséges és jó testi állapotban.
Aki egészségügyi okok miatt nem végezhet nehéz testi munkát, az kérdezze meg kezelőorvosát, hogy dolgozhat-e a motoros berendezéssel.
Csak szívritmus-szabályozóval rendelkezőknek szóló tanácsok: A gép gyújtóberendezése nagyon gyenge elektromágneses erőteret gerjeszt. Ennek hatása bizonyos típusú szívritmus-szabályozók esetén nem zárható ki teljesen. Az egészségügyi kockázatok elkerülése érdekében a STIHL javasolja, hogy érdeklődjön kezelőorvosánál és a szívritmus­szabályozó gyártójánál.
Alkohol fogyasztása után, ill. a reakcióképességet csökkentő gyógyszerek vagy drogok hatása alatt tilos a motoros berendezéssel dolgozni.
A motoros berendezést csakis bokrok, sövények, bokros növények, bozótok és hasonlók vágására használja. Más célra nem használható a motoros berendezés – Balesetveszély!
A motoros berendezés más célra történő használata nem engedélyezett, és az balesetet vagy a motoros berendezés károsodását okozhatja. A berendezésen semmiféle változtatás sem végezhető – ez is balesetet vagy a motoros berendezés károsodását okozhatja.
Csakis olyan vágókéseket vagy tartozékokat alkalmazzon, melyek használatát a STIHL cég ehhez a motoros berendezéshez engedélyezte, vagy melyek műszaki szempontból egyenértékűek. Az ezzel kapcsolatos kérdéseikkel forduljanak a szállítóhoz. Csak nagyon jó minőségű szerszámokat vagy tartozékokat használjon. Különben balesetek adódhatnak, vagy a motoros berendezésben károk keletkezhetnek.
A STIHL eredeti STIHL szerszámok és tartozékok használatát ajánlja. Azok tulajdonságaik szempontjából optimálisan megfelelnek a terméknek és a felhasználó követelményeinek.
A berendezésen ne végezzen semmiféle változtatást – az a biztonságot veszélyeztetheti. Azokért a személyi sérülésekért és anyagi károkért, amelyek a nem engedélyezett adapterek használata miatt következnek be, a STIHL semminemű felelősséget nem vállal.
A berendezés tisztításához ne használjon magasnyomású tisztítókészüléket. Az erős vízsugár megrongálhatja a berendezés alkatrészeit.
Ruházat és felszerelés
Viseljen az előírásnak megfelelő ruházatot és felszerelést.
A ruházat legyen a célnak megfelelő, és ne akadályozza a mozgásban. Testhez simuló ruházat – egybeszabott overall, nem munkaköpeny.
Ne viseljen olyan ruházatot, amely beakadhat fába, bozótba vagy a gép mozgó alkatrészeibe. Sál, nyakkendő és ékszer viselete is tilos. A hosszú hajat kösse össze és rögzítse (fejkendővel, sapkával, sisakkal stb.).
Viseljen recézett, csúszásgátló talpú erős cipőt.
FIGYELMEZTETÉS
A szemsérülések veszélyének elkerülése érdekében az EN166 szabvány szerinti, szorosan az archoz simuló védőszemüveget kell viselni. Ügyeljen a védőszemüveg szabályos illeszkedésére.
Viseljen "személyre szabott" hallásvédőt – pl. fülvédő tokot.
HS 45
3
magyar
Ellenálló anyagú (pl. bőr) erős munkakesztyűt kell viselni.
A STIHL a személyi védőfelszerelések széles skáláját kínálja.
A motoros berendezés szállítása
Mindig állítsa le a motort. A késvédőt mindig helyezze fel, még
kisebb távolságra történő szállításkor is. A motoros berendezést a fogantyúnál
fogva vigye – a vágókések hátrafelé nézzenek. A berendezés forró részeit, mindenek előtt a kipufogó felületét és a hajtóműházat tilos megérinteni – Égési sérülés veszélye!
Járműveken: Ügyeljen arra, hogy a berendezés ne dőljön el, ne sérülhessen meg és az üzemanyag ne folyhasson ki belőle.
Tankolás
A benzin rendkívül gyúlékony – A nyílt lángtól tartson megfelelő távolságot – az üzemanyagot ne csepegtesse el –
dohányozni tilos. Tankolás előtt állítsa le a motort. Addig ne tankoljon, amíg a motor forró –
az üzemanyag kifolyhat – Tűzveszély! A tankelzárót óvatosan nyissa ki, hogy a
fennálló túlnyomás lassan csökkenjen és az üzemanyag ne freccsenjen ki.
A tankolás csakis jól szellőzött helyen történjen. Az üzemanyag kiloccsanása esetén a motoros berendezést azonnal tisztítsa meg – a ruházatra ne kerüljön üzemanyag; máskülönben azonnal öltözzön át.
A motoros berendezések alapkivitelben különféle tankelzárókkal lehetnek felszerelve.
A tankolás után a csavaros tankelzárót a lehető legszorosabban húzza meg.
A csapószárnyas (bajonettzáras) tankelzárót megfelelően helyezze be, csavarja be ütközésig és csukja le a szárnyat.
Ezáltal csökken annak veszélye, hogy a tankelzáró a motor rezgése miatt kinyílik és az üzemanyag kifolyik.
Ügyeljen a tömítetlenségekre – ha az üzemanyag szivárog, akkor a motort beindítani tilos –Életveszély égési sérülések miatt!
Beindítás előtt
Ellenőrizze a motoros berendezés üzembiztos állapotát – ehhez tartsa be a használati utasítás megfelelő fejezetét:
Vizsgálja meg az
üzemanyagrendszert a tömítettség szempontjából, különös tekintettel az olyan látható alkatrészekre, mint pl. a tankelzáró, a tömlőkötések és a kézi üzemanyagpumpa (csak kézi üzemanyagpumpával rendelkező
motoros berendezéseknél). Tömítetlenségek vagy sérülés esetén a motort nem szabad beindítani – Tűzveszély! Az üzembe helyezést megelőzően a berendezést márkaszervizben meg kell javíttatni
A készár (ha van) behelyezése A kombinált retesz / a stop kapcsoló
legyen könnyen a STOP ill. a 0 irányba állítható.
A gázemeltyűzár és a gázemeltyű
legyen könnyen mozgatható – a gázemeltyű önmagától ugorjon vissza az üresjárati állásba.
Ellenőrizze a gyújtásvezeték-
dugasz szoros illeszkedését – lazán illeszkedő dugasz esetén szikra képződhet, amely meggyújthatja a kiáramló üzemanyag-levegő keveréket – Tűzveszély!
A vágókések legyenek kifogástalan
állapotúak (tiszták, könnyen mozgathatóak és nem deformálódottak), szorosan illeszkedjenek, megfelelően felszereltek, utánélezettek és a STIHL gyantaoldó szerrel (kenőanyag) alaposan befújtak
A késvédőt (ha van) ellenőrizze,
hogy nem sérült-e
Ne végezzen semmiféle
változtatást a kezelőelemeken és a biztonsági berendezéseken
A fogantyúk legyenek tiszták és
szárazak, olaj- és szennyeződésmentesek – ez fontos a motoros berendezés biztonságos vezetéséhez
4
HS 45
magyar
A motoros berendezést kizárólag üzembiztos állapotban szabad működtetni – Balesetveszély!
A motor beindítása
Legalább 3m távolságban a tankolás helyszínétől – nem zárt helyiségben.
Csakis vízszintes talajon; ügyeljen a szilárd és biztonságos álláshelyzetre, a motoros berendezést biztonságosan fogja – a vágókések semmilyen tárgyhoz, még a földhöz sem érhetnek hozzá, mert ezek a beindításkor esetleg együtt foroghatnak.
A motoros berendezést csak egy személy kezeli – senki mást se engedjen a munkaterületre – még a beindításkor sem.
Kerülje a vágókések érintését – Sérülésveszély!
A motort ne indítsa be "kézben tartva" – a beindítást a használati utasítás szerint végezze.
A vágókések még rövid ideig tovább mozognak, amikor a gázemeltyű elengedett – Utánfutási hatás!
Ellenőrizze a motor üresjárati fordulatát: A vágókések üresjárati futás esetén – elengedett gázemeltyűvel – nyugalmi helyzetben legyenek.
A berendezés tartása és vezetése
A motoros berendezést két kézzel, a fogantyúknál fogva erősen tartsa. A fogantyúkat erősen markolja a hüvelykujjaival.
Jobbkezesek
Jobb keze a kezelő fogantyún, bal keze pedig a fogantyúcsövön legyen.
Balkezesek
Bal keze a kezelő fogantyún, jobb keze pedig a fogantyúcsövön legyen.
Legyen biztos álláshelyzetben és a motoros berendezést vezesse úgy, hogy a vágókések mindig a kezelőszemély testével ellentétes irányba mutassanak.
Munkavégzés közben
Ha veszély fenyget, ill. vészhelyzetben a motort azonnal állítsa le – a kombi tolókát / stop kapcsolót állítsa 0, ill. STOP állásba.
Győződjön meg arról, hogy senki más nem tartózkodik a munkaterületen.
Mindig figyelje a vágókéseket – a sövény olyan részeit, melyeket nem látja jól, ne vágja le.
Nagyon vigyázzon a magas bozótok vágásakor, mögötte esetleg lehet valaki – előtte ellenőrizze a terepet.
Ügyeljen a motor kifogástalan üresjárati fordulatára; így a vágókések a gázemeltyű elengedése után már nem forognak.
Ha a vágókések mégis tovább mozognak, márkaszervizben javíttassa meg őket. Rendszeresen ellenőrizni, illetve korrigálni kell az üresjárat beállítását.
A vágókések még rövid ideig tovább mozognak, amikor a gázemeltyű elengedett – Utánfutási hatás!
A hajtómű az üzemeltetés közben felforrósodik. A hajtóműházat megérinteni tilos – Égésveszély!
Vigyázat jeges talajon, nedvesség, hó esetén, lejtőn, egyenetlen felületen stb. – Csúszásveszély!
A leeső ágakat, hajtásokat és a levágott növénydarabokat takarítsa el.
Ügyeljen az akadályokra: fatörzsekre, gyökerekre – Botlásveszély!
Mindig ügyeljen arra, hogy stabilan és biztonságosan álljon.
Ha magasban dolgozik: – mindig használjon emelő
munkaállványt
sose dolgozzon létrán vagy a fán
állva
sose dolgozzon instabil helyzetben sose dolgozzon egy kézzel
HS 45
5
magyar
Ha hallásvédőt visel, akkor még nagyobb figyelem és körültekintés szükséges – mivel a veszélyt jelző zajok (többek között kiáltások, jelzőhangok és hasonlók) kevésbé észlelhetőek.
Idejében tartson munkaszünetet a fáradtság és a kimerültség elkerülése érdekében – Balesetveszély!
Nyugodtan és megfontoltan – csak jó fény- és látási viszonyok mellett dolgozzon. Körültekintően dolgozzon, ne veszélyeztessen másokat.
Amikor a motor jár, a
motoros berendezés
mérgező
kipufogógázokat bocsát
ki. Ezek a gázok esetleg
szagtalanok és
láthatatlanok, és el nem
égett szénhidrogén-
vegyületeket, ill. benzolt
tartalmazhatnak. A
motoros berendezéssel
tilos zárt vagy rosszul
szellőzött helyiségekben
dolgozni – ez a
katalizátoros gépekre is
vonatkozik. Ha árokban, gödörben vagy szűk helyen
dolgozik, akkor mindig ügyeljen a megfelelő légcserére – Életveszély mérgezés miatt!
A munkálatot azonnal hagyja abba hányinger, fejfájás, látási zavarok (pl. ha a látókör beszűkül), hallászavarok, szédülés, csökkenő koncentrálóképesség esetén – ezek a tünetek többek között a túl nagy kipufogógáz-koncentráció hatását is jelezhetik – Balesetveszély!
A motoros berendezést ne túl zajosan és lehetőleg kevés kipufogógázt termelve működtesse – a motort feleslegesen ne járassa, gázadagolás csak munkavégzés közben legyen.
Dohányozni tilos a berendezés használatakor és a motoros berendezés közvetlen közelében – Tűzveszély! Az üzemanyagrendszerből elillanó benzingőz rendkívül tűzveszélyes.
Ha a motoros berendezés igénybe vétele a szokványostól eltérő (pl. erőszakos hatások, ütés vagy esés miatt), akkor a további használat előtt feltétlenül ellenőrizze, hogy a berendezés üzembiztos állapotban van­e – lásd még a "Beindítás előtt" c. részt is. Mindenek előtt az üzemanyagrendszer szigetelését és a biztonsági berendezések megfelelő működését ellenőrizze. Azokat a motoros berendezéseket, amelyek működése már nem üzembiztos, semmi esetre sem szabad tovább használni. Kétség esetén forduljon márkaszervizhez.
Indítógáz állásban a munkavégzés tilos – a motor fordulatszáma a gázemeltyű ilyen beállításakor nem szabályozható.
A sövényt és a munkaterületet ellenőrizze annak érdekében, hogy a vágókések ne sérüljenek meg:
A köveket, fém tárgyakat, valamint
a kemény tárgyakat távolítsa el.
A vágókések közé se homok, se
kövek ne kerüljenek, pl. a talaj közelében történő munkavégzéskor.
A fém drótból készült kerítések
közelében levő bokrok esetén a vágókésekkel tilos megérinteni a fém drótot
Ne fogja meg az áramvezető vezetékeket – az elektromos vezetékekbe tilos belevágni – Áramütés veszélye!
Amikor a motor jár, a vágókéseket tilos megérinteni. Ha a vágókések egy idegen tárgy miatt leblokkoltak, a motort azonnal állítsa le – és csak azután távolítsa el az idegen tárgyat – Sérülésveszély!
A vágókések blokkolásával egyidejű gázadagolás növeli a motor terhelését és csökkenti a motor üzemi fordulatszámát. Ez a kuplung állandó csúszása miatt túlmelegedést és fontos működési egységek (pl. a kuplung, a gépház műanyagból készült alkotórészei) károsodását okozza, pl. üresjáratban a vágókések mozgása miatt – Sérülésveszély!
Az erősen beporosodott vagy nagyon piszkos sövények esetén a vágókéseket fújja be STIHL gyantaoldó szerrel – szükség szerint. Ezáltal a vágókések
6
HS 45
magyar
súrlódása, a növényi savak maró hatása és a szennyező részecskék lerakódása lényegesen csökken.
A munkavégzés közben keletkező por az egészségre ártalmas lehet. Erős porképződés esetén viseljen porvédő maszkot.
Mielőtt a berendezést felügyelet nélkül hagyná: A motort állítsa le.
A vágókéseket rendszeresen, rövid időközönként és az érzékelhető elváltozás esetén azonnal ellenőrizze:
Állítsa le a motort Várja meg, míg a vágókések
nyugalmi helyzetbe kerülnek
Ellenőrizze a vágószerszám
állapotát és szoros illeszkedését,
ügyelve a beszakadásokra – Figyelje meg az élek állapotát A bozótot, a levágott fadarabokat, a
faleveleket és a túl sok kenőanyagot tartsa mindig távol a motortól és a kipufogótól – Tűzveszély!
Munkavégzés után
A motoros berendezést tisztogassa meg a portól és szennyeződéstől – zsíroldószerek használata tilos.
A vágókéseket fújja be STIHL gyantaoldó szerrel – a motort még egyszer röviden pörgesse át, így az aeroszol egyenletesen eloszlik.
Rezgések
A berendezés huzamos használata esetén a rezgésektől vérkeringési zavarok jelentkezhetnek a kezekben ("fehérujj betegség").
Ezzel kapcsolatban általános érvényű használati időtartam nem adható meg, mivel az több tényezőtől függ.
A berendezés hosszabb időn keresztül használható, ha:
a kezek védettek (meleg
kesztyűvel) – munkaszüneteket iktatnak be A berendezés csak rövidebb ideig
használható, ha: – a berendezés kezelőjének
különleges egyéni hajlam miatt
rossz a vérkeringése (ismertetőjele:
gyakran hideg ujjak, bizsergés)
alacsony a külső hőmérséklet erősen szorítja a berendezést (az
erős szorítás akadályozza a
vérkeringést) A berendezés rendszeres, huzamos
használata és a felsorolt jelek (pl. ujjbizsergés) ismételt jelentkezése esetén forduljon szakorvoshoz.
Karbantartás és javítások
A motoros berendezés rendszeres karbantartása szükséges. Csakis azokat a karbantartási és javítási munkálatokat szabad elvégezni, melyek a használati utasításban leírtak. Az összes többi munkálatot a szakkereskedéssel végeztessük el.
A STIHL-cég azt ajánlja, hogy a karbantartási munkálatokat és a javításokat csakis a STIHL szakkereskedés végezze. A STIHL szakkereskedés dolgozói rendszeres továbbképzésen vesznek részt, és ott a Műszaki Ismertetések is rendelkezésre állnak.
Csakis jó minőségű alkatrészeket alkalmazzunk. Máskülönben balesetek történhetnek, vagy maga a berendezés megsérülhet. Az ezzel kapcsolatos kérdések esetén kérjük, forduljon a szakkereskedéshez.
A STIHL-cég az eredeti STIHL alkatrészek használatát ajánlja. Ezek az alkatrészek a berendezéshez kiválóan alkalmasak és a berendezés kezelőjének igényei szerintiek.
Javítási, karbantartási és tisztítási munkálatok esetén mindig állítsuk le a motort – sérülésveszély! – Kivétel: Porlasztó- és üresjárai fordulat beállítása.
A motort lehúzott gyújtásvezeték dugasz, vagy kicsavarozott gyújtógyertya esetén csak akkor hozzuk mozgásba a beindító berendezéssel, ha a kombi-tolóka / stop-kapcsoló STOP ill. 0 helyzetben áll – Tűzveszély a hengeren kívüli gyújtószikra miatt.
A motoros berendezésnek se a karbantartása, sem pedig tárolása ne történjen nyílt láng közelében – tűzveszély az üzemanyag miatt!
A tartályzár szigetelését rendszeresen ellenőrizzük.
Csakis kifogástalan állapotú, a STIHL cég által engedélyezett gyújtógyertyát – lásd "Műszaki adatok" – alkalmazzunk.
HS 45
7
Loading...
+ 19 hidden pages