Stabo Co Alarm II User guide [cs]

Detektor úniku oxidu uhelnatého CO - Alarm II
Obj. č.: 75 44 30
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup detektoru oxidu uhelnatého Stabo CO-Alarm II. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Co je oxid uhelnatý
Oxid uhelnatý (CO) je bezbarvý plyn, který je bez chuti a zápachu a rychle se může stát smrtelně nebezpečným. Mimo jiné vzniká oxid uhelnatý v průběhu nedokonalých spalovacích procesů (např. v případě vadného kotle, nebo ucpaného komínu). Baterií napájený hlásič Stabo CO II je určen pro stacionární použití v obytných domech a detekuje oxid uhelnatý už při nízkých koncentracích. V případě nebezpečí vydává hlásič jak akustickou (85 dB/3 m), tak i optickou varovnou signalizaci (blikání červené LED kontrolky). Přístroj je určen k ochraně osob před náhlým nebezpečím účinků oxidu uhelnatého.
Nedokáže však zabránit chronickým účinkům působení oxidu uhelnatého a nemůže ani poskytovat 100% ochranu osobám s určitými zdravotními indispozicemi (v případě pochybností byste se měli poradit s lékařem). Hlásič úniku CO neslouží jako náhrada za detektory kouře, ohně, nebo jiné detektory. Nezjišťuje ani přítomnost kouře ani tepla, nebo jiných plynů. Elektrochemický senzor přístroje umožňuje detekci plynu oxidu uhelnatého pouze v omezené vzdálenosti (max. 60 m).
Příznaky otravy oxidem uhelnatým
Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo hemoglobin a brání tak cirkulaci kyslíku, což může vést k smrti udušením. Při vysoké koncentraci zabíjí oxid uhelnatý v několika minutách!
Typické příznaky otravy při: a) Nízké koncentraci: mírná bolest hlavy, zvedání žaludku, pocit únavy (symptomy jsou podobné,
jako při chřipce); b) Střední koncentraci: silná bolest hlavy, zrychlení srdeččinnosti, zvracení; c) Vysoké koncentraci: křeče, ztráta orientace, bezvědomí, srdeční arytmie.
Vezměte do úvahy, že symptomy se mohou objevit dříve u malých dětí, těhotných žen, starších osob a u osob s plicními a srdečními nemocemi a že i nízká kontaminace oxidem uhelnatým může způsobit poškození orgánů ještě nenarozených dětí ve fetálním období vývoje plodu.
Preventivní opatření
Instalováním detektoru CO se nenahrazuje správná instalace, používání a údržba zařízení spalujících palivo, včetně patřičného větrání a systémů výfukových plynů. Zabezpečte, aby každou instalaci takových zařízení a systémů prováděl výhradně kvalifikovaný personál. Zajistěte, aby bylo Vaše zařízení (systém) vždy v perfektním technickém stavu a pravidelně je kontrolujte. Dejte pozor, aby kamna, krby, komíny apod. byly stále čisté! Grily, venkovní vařiče, ohřívače a podobná zařízení, která jsou určena pro venkovní použití, nepoužívejte nikdy v uzavřeném prostoru!
Bezpečnostní pokyny
Za každých okolností dodržujte výše uvedená preventivní opatření! Zabezpečte co možno nejlepší pokrytí celého obydleného prostoru detektory CO. Detektor totiž dokáže rychle zachytit plyn oxidu uhelnatého pouze v omezeném prostoru (max. 60 m3)! Detektor CO instalujte na dobře přístupném místě (čištění, testování, výměny baterie)! Každý detektor CO by se měl kontrolovat jedenkrát týdně. Detektor nikdy nezakrývejte, nenatírejte barvou a nic na něj nelepte! Otvory v přístroji musí zůstat vždy volné a otevřené a nesmí se zakrývat například záclonami apod. Elektrochemický senzor detektoru podléhá procesu opotřebování, a proto je jeho užitečná životnost omezena maximálně na 7 let. Senzor není možné vyměnit. Každých 7 let od data výroby proto vyměňte celý detektor (datum výroby je označeno na typovém štítku přístroje).
Jak postupovat v případě poplachu
Okamžitě otevřete všechna okna a dveře, a pokud je to možné, vypněte všechny potencionální zdroje nebezpečí, které mohou produkovat oxid uhelnatý (např. plynové ohřívače, kamna, trouby, krby)! Stisknutím tlačítka test/reset vypněte poplašný signál detektoru. Nevstupujte do zasaženého prostoru, dokud se dobře nevyvětrá a hodnoty koncentrace oxidu uhelnatého neklesnou pod kritickou úroveň, kdy se poplašný signál přestane znovu spouštět. Příslušné topné, nebo varné zařízení uveďte znovu do provozu až poté, pokud bylo odborně zabráněno úniku CO! Je-li kontaminace oxidem uhelnatým příliš vysoká (při hodnotách nad 999 ppm nelze poplašný signál vypnout!) a obzvláště není-li možné identifikovat zdroj emise CO, resp. jej nelze vypnout, okamžitě vyjděte ven do otevřeného prostoru. V případě potřeby upozorněte i všechny ostatní obyvatele domu.
Instalace a uvedení do provozu
Zabezpečte, aby přístroj nainstalovala kvalifikovaná osoba. Pro zajištění optimální bezpečnosti nainstalujte jeden detektor CO do každé ložnice a do všech místností, ve kterých se nachází potencionální zdroj nebezpečí (např. plynové topení, kamna, trouba, krb) a také na chodbu v každém patře. Pokud se rozhodnete nainstalovat pouze jeden detektor, vyberte pro instalaci vhodné místo, z kterého bude slyšet poplašný signál ve všech ložnicích!
Montáž hlásiče CO v místnostech s potencionálním zdrojem nebezpečí:
Pokud dochází k úniku plynu z varného, nebo topného zařízení, CO stoupá kvůli teplu vzhůru. Namontujte proto hlásič oxidu uhelnatého co možno nejvýše (ve vzdálenosti 2 - 3 m od zařízení určeného k topení, nebo k vaření) na volnou zeď (tak, abyste se k detektoru mohli dostat bez použití nějakých dalších pomůcek), ale minimálně 20 cm od stropu a od rohů místnosti.
Montáž hlásiče CO v místnostech bez potencionálního zdroje nebezpečí:
V ostatních místnostech se plyn unikající z topného, nebo varného zařízení již ochladil na pokojovou teplotu. Protože hustota oxidu uhelnatého je téměř stejná jako hustota vzduchu, míchá se téměř rovnoměrně se vzduchem v místnosti. Detektor namontujte na volnou zeď, přibližně do úrovně očí, aby byl volně přístupný pro případ údržby, čištění a výměny baterie a abyste dobře viděli na kontrolní prvky (LED kontrolky a displej). I v tomto případě zabezpečte, aby byl detektor minimálně 20 cm od stropu a od rohů místnosti. Otvory v přístroji musí zůstat vždy volné a otevřené a nesmí se zakrývat například záclonami, nábytkem apod.
Místa, která nejsou vhodné pro instalaci:
Hlásič CO by se neměl instalovat:
Na vnější straně budov (je určen jen pro použití uvnitř místností).
Na stropech (je určen jen pro montáž na zeď).
Na místech, kde může teplota klesnout pod -10 ºC, nebo naopak stoupnout nad 38 ºC.
V místnostech s vysokou koncentrací prachu, špíny, nebo mastných výparů.
V místnostech, kde může být detektor vystaven vysoké vlhkosti, stříkající vodě
nebo kondenzaci (např. v koupelnách).
V bezprostřední blízkosti zařízení určených k vaření.
V blízkosti stropních ventilátorů, teplovzdušných ohřívačů, klimatizačních systémů,
přivaděčů venkovního vzduchu a jiných zdrojů proudění vzduchu.
Pod špičkou sedlové střechy.
Na místech kde je detektor vystaven chemickým látkám, jak aerosolovým rozprašovačům
nebo rozpouštědlům.
Správné fungování senzoru a vyvolávání falešného poplachu mohou ovlivňovat následující látky: Metan, propan, isobutan, isopropyl alkohol, etylenglykol, benzen, toluen, ethylacetát, sirovodík, oxid siřičitý, produkty na bázi alkoholu, barvy a laky, ředidla, rozpouštědla, lepidla, spreje na vlasy, kosmetika po holení, parfémy a některé prášky na praní.
Instalace
Označte si na zdi dva body pro vyvrtání děr (ve vzdálenosti 54 mm od sebe) a pomocí 5 mm vrtáku vyvrtejte do zdi dva otvory. Dávejte přitom pozor, abyste nepoškodili vedení uvnitř zdi! Do otvorů vložte dvě plastové hmoždinky a zašroubujte do nich dva přiložené šrouby, přičemž nechte šroubky asi 3 mm vyčnívat ze zdi.
Vložení baterie a uvedení do provozu
Zatlačte na vroubkovanou část krytu schránky pro baterii na zadní straně přístroje a posunutím krytu ve směru šipky schránku otevřete. Na 9 V baterii pevně nasaďte držák a baterii vložte do schránky (zatlačením červené bezpečnostní západky dolů). Schránku pro baterii znovu uzavřete. Krátce zabliká zelená LED kontrolka a na displeji se na okamih objeví všechny symboly. Detektor CO vydá asi po 5 sekundách pípnutí, čímž se potvrzuje uvedení do provozu. Na displeji se ukáže hodnota 0 PPM a zelená LED kontrolka bude přibližně 2 minuty blikat v intervalu 6 sekund (obdobně při výměně baterie). Následně je detektor CO schopen provozu a zelená LED kontrolka bliká každých 30 sekund.
Přes dva otvory na zadní straně přístroje zavěste detektor na šrouby a jemným potažením dolů jej připevněte na zeď. Nakonec zkontrolujte funkčnost hlásiče CO stisknutím tlačítka test/reset. Udržujte přitom od detektoru vzdálenost natažené paže, abyste si chránili sluch.
Indikátory a funkce
LCD displej
V normálním režimu displej ukazuje hodnotu 0 PPM (částic v milionu). Při koncentraci CO cca 20 ppm bude displej ukazovat danou hodnotu. Stoupne-li hodnota nad 1 000 ppm, bude na displeji blikat 999 PPM.
Funkce paměti s ukazatelem nejvyšší hodnoty
Pokud došlo během Vaší nepřítomnosti k detekci oxidu uhelnatého (naměření hodnoty nad 20 ppm), ale detektor se již resetoval na normální režim, protože nezjistil žádnou další kontaminaci, příslušná nejvyšší naměřená hodnota se uloží do paměti přístroje. Danou hodnotu můžete zobrazit na 5 sekund na displeji stisknutím tlačítka test/reset. Když tlačítko test/reset uvolníte, přístroj se vrátí do normálního režimu. Pro vymazání uložené hodnoty podržte 5 sekund stisknuté tlačítko set/reset. Uložená hodnota se automaticky vymaže i při výměně baterie. V případě poplachu se předešlá uložena hodnota přepíše novou hodnotou.
Tlačítko test/reset
Stisknutím tlačítka test/reset buď kontrolujete elektroniku přístroje, aktivujete poplašný signál (viz také bezpečnostní pokyny), nebo detektor po poplachu resetujete.
Upozornění na nízkou kapacitu baterie
Pokud napětí baterie klesne, začne hlásič CO vydávat cca každých 30 sekund jedno pípnutí, rozbliká se zelená LED kontrolka a na displeji se na 5 sekund ukáže "b-Lo". V takovém případě vyměňte co nejdříve baterii!
Žlutá LED kontrolka - upozornění na chybu senzoru
Pokud přístroj zjistí chybu senzoru, bude žlutá LED kontrolka blikat každých 30 sekund a ozve se akustická signalizace. Na displeji se ukáže "Err". Senzor není možné vyměnit, a proto okamžitě vyměňte celý detektor!
Zelená LED kontrolka
Po vložení baterie (při uvedení přístroje do provozu, nebo po výměně baterie) bude zelená LED kontrolka přibližně 2 minuty blikat v intervalu 6 sekund. Následně bude zelená LED kontrolka blikat každých 30 sekund, čímž se signalizuje správná funkčnost přístroje. Zelená LED kontrolka bude rovněž blikat, když se ozývá akustická signalizace slabé baterie (detektor vydává pípání a na displeji se zobrazuje "b - Lo"): okamžitě vyměňte baterii!
Červená LED kontrolka - optická signalizace poplachu
V případě zvýšené koncentrace CO ve vzduchu v místnosti bude červená LED kontrolka nepřetržitě blikat (a ozve se akustický poplach o síle 85 dB).
Akustická signalizace poplachu
Pokud se spustí poplach na přítomnost oxidu uhelnatého, ozývá se akustický signál 4x během 5 sekund (a červená LED kontrolka zabliká 4x). Tento sled signalizace se opakuje, dokud stisknutím tlačítka test/reset poplach nevypnete (pozor: v případě velmi vysoké koncentrace CO (nad 999 ppm) nelze poplach vypnout!), nebo dokud se signalizace nevypne automaticky, když koncentrace CO klesne opět pod kritickou hodnotu. Pokud je koncentrace CO po vypnutí poplašné signalizace stále vysoká, poplach se spustí znovu. Čím je koncentrace CO vyšší, tím rychleji dojde k opětovnému spuštění poplachu.
Loading...
+ 1 hidden pages