Sony SEL400F28GM Users guide [bg]

6
2 4
3 5
1
27 26
Сменяем обектив
Инструкции за работа
FE 400mm F2.8 GM OSS
E-байонет
4-737-309-02(1)
–2
(1)
(1)
(3)
(4)
(2)
SEL400F28GM
23
–1
©2018 Sony Corporation
7 98 1110
22
21
16
17
18
19
20
24 25
(2)
а
(1)
Български
Това ръководство с инструкции обяснява как
(3)
(2)
(3)
(1)
(2)
(1)
(3)
(2)
13
14
15
а
(1)
(2)
се използва обективът. Предпазни мерки, обичайни за всички обективи, например забележки относно употребата, можете да намерите в отделния документ „Предпазни мерки преди употреба“. Прочетете и двата документа, преди да използвате обектива си.
Този обектив е проектиран за използване с фотоапарати Sony α с E-байонет. Не можете да го използвате на фотоапарати с A-байонет.
FE 400мм F2.8 GM OSS е съвместим с обхвата на сензор за изображения с формат 35 mm. Фотоапарат, оборудван със сензор за изображения с формат 35 mm, може да бъде настроен да снима с размер APS-C. За подробности относно това как се настройва фотоапаратът ви вижте неговото ръководство с инструкции.
За допълнителна информация относно съвместимостта посетете уебсайта на Sony за вашия регион или се консултирайте с вашия търговец на Sony или местен упълномощен сервиз на Sony.
Забележки относно употребата
• Не оставяйте обектива изложен на слънце или източник на ярка светлина. Поради ефекта от фокусирането на светлината може да възникне вътрешна неизправност в корпуса на фотоапарата и обектива, дим или огън. Ако обстоятелства изискват оставяне на обектива на слънчева светлина, поставете капачките му.
• Когато снимате срещу слънцето, го дръжте напълно извън зрителния ъгъл. В противен случай слънчевите лъчи може да се концентрират във фокусната точка във фотоапарата, което да причини дим или огън. Поддържането на слънцето леко извън зрителния ъгъл също може да предизвика дим или огън.
• Когато носите фотоапарат с прикрепен обектив, хванете здраво корпуса на обектива, като например за яката за статив.
• Този обектив не е водоустойчив, въпреки че е проектиран с идеята да бъде защитен срещу прах и напръскване. Ако го използвате по време на дъжд и др., пазете обектива от водни капки.
Предпазни мерки относно използването на светкавица
• Не можете да използвате вградената във фотоапарата светкавица с този обектив.
Винетиране
• Когато използвате този обектив, ъглите на екрана стават по-тъмни от центъра. За да намалите това явление (наречено винетиране), затворете блендата с 1 до 2 стъпки.
Идентифициране на
компонентите
1 Бутон за задържане на фокуса 2 Пръстен за функция 3 Пръстен за фокусиране 4 Маркер на пръстена на яката за статив 5 Пръстен на яката за статив 6 Контактни точки на обектива*¹ 7 Маркер на пръстена на яката за статив 8 Копче за заключване на яката за статив 9 Копче за държач на филтър 10 Държач на филтър 11 Маркер за поставяне на обектива 12 Гумен пръстен за поставяне на обектива 13 Превключвател за напълно директен ръчен
фокус
14 Бутон SET 15 Превключвател за режим на
компенсация на трептенето 16 Превключвател на режима на фокус 17 Ограничител на обхвата на фокуса 18
Превключвател за избор на пръстен за функция 19 Превключвател за компенсация на трептенето 20 Превключвател BEEP 21 Отвор за лента за носене 22 Яка за статив 23 Отвори за винтове за прикрепяне на статива
(два 1/4-инча отвори, един 3/8-инча отвор)*²
24 Превключвател за заключване на пръстена на
яката за статив 25 Слот за сигурност*³ 26 Копче за заключване на сенника 27 Сенник на обектив
*¹ Не докосвайте контактните точки на обектива. *² Може да закрепите статива (не е включен,
дължина на винта до 5,5 mm), което изисква винт 1/4-20UNC или винт 3/8-16UNC за закрепване.
*³ Закрепете кабел за сигурност, наличен в
търговската мрежа, за защита срещу кражба.
Поставяне/отстраняване на
обектива
За да поставите обектива (Вижте илюстрацията –)
Премахнете задната и предната
1
капачка на обектива и капачката на корпуса на фотоапарата.
Подравнете бялата точка на
2
цилиндъра на обектива с бялата точка на фотоапарата (маркер за поставяне), натиснете внимателно и задръжте фотоапарата към обектива, след това бавно завъртете фотоапарата по посока на стрелката, докато щракне и се заключи.
• Когато поставяте обектива, не натискайте бутона на фотоапарата за освобождаване на обектива.
• Не поставяйте обектива под ъгъл.
За да отстраните обектива (Вижте илюстрацията –)
Докато държите бутона за освобождаване на обектива на фотоапарата, завъртете фотоапарата по посока на стрелката, докато спре, и след това отстранете обектива.
Използване на статив
Когато използвате статив, го прикрепете към яката за статив на обектива, а не в гнездото на фотоапарата.
За да промените вертикалната/ хоризонталната позиция
Разхлабете копчето за заключване на пръстена на яката за статив (1) и завъртете фотоапарата в съответната посока. Фотоапаратът може лесно да бъде превключен между хоризонтална или вертикална позиция без загуба на стабилност, когато се използва статив.
• Сиви точки (индекси за пръстен на яката за статив) са поставени на интервали от 90° по пръстена на яката. Подравнете сива точка на пръстена на яката за статив със сивата точка (индекс на пръстена на яката за статив) на обектива, за да регулирате прецизно позицията на фотоапарата (2).
• За да отговори на Вашия начин на използване или на предпочитанията Ви, може да включите или изключите щракащия звук, който указва позицията, когато пръстенът на яката за статив е завъртян на 90°. Отворете капака на яката за статив и завъртете превключвателя за заключване на пръстена на яката за статив с инструмент, като например плоска отвертка (3). Завъртете превключвателя в позиция CLICK ON, за да пуснете щракащия звук. За да изключите щракащия звук, завъртете в позиция OFF.
• Затегнете копчето за заключване на яката за статив здраво, след като установите позицията на фотоапарата.
• Пръстенът на яката за статив може да удари корпуса на фотоапарата или аксесоар, когато завъртите, в зависимост от модела на фотоапарата или аксесоара. За повече информация относно съвместимостта с фотоапарати и аксесоари посетете уебсайта на Sony за вашия регион.
Поставяне на сенника на
обектива
Препоръчва се да използвате сенник на обектива, за да намалите отблясъците и да осигурите максимално качество на изображението.
Разхлабете копчето за заключване на сенника върху сенника на обектива (1) и след това внимателно поставете сенника на обектива върху предната част на обектива (2). Уверете се, че сенникът на обектива е правилно закрепен и след това затегнете копчето за заключване на сенника.
Поставяне на предната капачка на обектива(Вижте илюстрацията
-a)
Когато приключите със снимането, следвайте тези стъпки, за да закрепите предната капачка на обектива към сенника на обектива.
Завъртете сенника на обектива
1
наобратно и го плъзнете върху обектива, след това затегнете копчето за заключване на сенника, за да закрепите сенника на обектива към обектива.
Подравнете копчето за заключване на
2
сенника върху сенника на обектива с прореза на предната капачка на обектива, плъзнете сенника на обектива изцяло в предната капачка на обектива и след това затегнете щипката.
Поставяне на лентата за
носене на обектива
Преди да почнете да носите обектива, закрепете лентата за носене към обектива.
• За да предотвратите падането на обектива, проверете дали сте прикрепили правилно лентата за носене, така че тя да не се откачи от обектива.
• Когато носите фотоапарата с прикрепен обектив, уверете се, че сте хванали лентата за носене на обектива, а не тази на фотоапарата.
Съхранение на обектива в
чантата
Оставете сенника и предната капачка
1
на обектива прикрепени и поставете обектива в чантата, като наместите яката за статива в специалната вдлъбнатина близо до дръжката отстрани на чантата (1).
• Поставете копчето за заключване на сенника в специалната вдлъбнатина близо до лявата закопчалка на чантата.
• При съхранение на лентата за носене на обектива я сгънете и след това я поставете в пространството под обектива.
Закрепете обектива с колана (2).
2
Затворете капака на чантата, натиснете
3
надолу закопчалките на чантата и след това ги заключете (3).
Фокусиране
• Превключвателят за режим на фокус на обектива не работи с някои модели фотоапарати. За допълнителна информация относно съвместимостта посетете уебсайта на Sony за вашия регион или се консултирайте с вашия търговец на Sony или местен упълномощен сервиз на Sony.
За да превключите AF (автоматичен фокус)/MF (ръчен фокус)
Режимът на фокус може да бъде превключен на обектива между AF и MF. За снимане с AF и фотоапаратът, и обективът трябва да са зададени на AF. За снимане с MF или фотоапаратът, или обективът трябва да е зададен на MF.
За да зададете режима на фокус на обектива
Плъзнете превключвателя на режим на фокусиране на подходящия режим: AF и MF (1).
• Вижте ръководствата на фотоапарата, за да зададете режима му на фокусиране.
• В режим MF завъртете пръстена за фокусиране, за да настроите фокуса (2), докато гледате през визьора и др.
• Когато превключвателя за напълно директен ръчен фокус е на ON, режимът на фокусиране автоматично се превключва на MF при въртене на пръстена за фокусиране, независимо от настройката на режим AF и настройката на фокуса (3).
За да използвате фотоапарат, оборудван с бутон за управление на AF/MF
• Като натиснете бутона за управление на AF/MF по време на операция на AF, можете временно да превключите на MF.
• Натискането на бутона за управление на AF/MF по време на операция на MF ви позволява временно да превключите на AF, ако обективът е настроен на AF, а фотоапаратът на MF.
Използване на функцията за
компенсация на трептенето
Превключвател за компенсация на трептенето
• ON: трептенето на фотоапарата се компенсира.
• OFF: трептенето на фотоапарата не се компенсира.
Препоръчваме да използвате статив по време на снимане.
Превключвател за режима на компенсация на трептенето
Поставете превключвателя за компенсация на трептенето на ON, след което задайте превключвателя на режима на компенсация на трептенето.
• РЕЖИМ 1: компенсира се нормално трептене на
• РЕЖИМ 2: Компенсирайте трептенето на
• MODE3: Компенсирайте трептенето на
фотоапарата.
фотоапарата, когато следите хоризонтално движещи се обекти.
фотоапарата, за да се намалят смущенията в кадъра. Това помага да се следят бързи и неравномерно движещи се обекти за снимане, като например при спортни игри.
Използване на бутони за
задържане на фокуса
• Бутонът за задържане на фокуса на обектива не работи с някои модели фотоапарати. За допълнителна информация относно съвместимостта посетете уебсайта на Sony за вашия регион или се консултирайте с вашия търговец на Sony или местен упълномощен сервиз на Sony.
Този обектив има 4 бутона за задържане на фокуса. Натиснете бутона за задържане на фокуса в режим на AF, за да отмените AF. Фокусът се фиксира и можете да освободите затвора на фиксирания фокус. Освободете бутона за задържане на фокуса, докато натискате бутона на затвора наполовина, за да включите отново AF.
Превключване на обхвата на
фокуса (AF обхват)
Ограничителят на обхвата на фокуса ви позволява да намалите времето за AF. Това е полезно, когато разстоянието до обекта е определено.
Плъзнете ограничителя на обхват на фокуса, за да изберете обхвата на фокусиране.
• FULL: Можете да регулирате фокуса от
• 7 m – 2,7 m:
• ∞ – 7 m: Можете да регулирате фокуса от 7 m
минималното фокусно разстояние до безкрайност.
Можете да регулирате фокуса от 7 m (23фута) на 2,7 m (8,86 фута).
(23 фута) до безкрайност.
Предварителни настройки на
фокусиране
Може да се съхрани конкретно разстояние до обект и да се използва по всяко време. Когато разстоянието е съхранено, това фокусиране позволява да се следят бързо движещи се обекти за снимане, като например при спортни игри.
За да съхраните разстоянието до обект
Плъзнете превключвателя за избор на
1
пръстен за функция на PRESET.
Фокусирайте обектива на
2
разстоянието, което ще съхраните.
• Фокусното разстояние може да се използва във всеки режим на фокус: AF, MF или DMF.
Натиснете и задръжте бутона SET, за да
3
съхраните разстоянието до обекта.
• Съхраненото разстояние до обект остава в сила, докато не се съхрани ново разстояние до обект.
• Когато превключвателят BEEP е в позиция ON, всеки път, когато се съхранява разстояние до обект, се чува звуков сигнал.
• При смяна на филтъра за поставяне в обектива, съхранете разстоянието до обект отново, след като смените филтъра.
За да извикате съхраненото разстояние до обект
Плъзнете превключвателя за избор на
1
пръстен за функция на PRESET.
Въртете пръстена за функция обратно
2
на часовниковата стрелка или по посока на часовниковата стрелка.
• Фокусът се настройва спрямо съхраненото разстояние до обект.
• Когато бутонът BEEP е в позиция ON, всеки път, когато се извиква разстоянието до обект, се чува звуков сигнал.
Мощно фокусиране
Можете да сменяте фокуса последователно, като въртите пръстена за функция. Това фокусиране е от полза при гладка промяна на фокусирането, като например по време на видео заснемане.
Плъзнете превключвателя за избор на
1
пръстен за функция на FUNCTION (1).
Завъртете пръстена за функция (2).
2
• Смяната на фокуса се извършва последователно в същата посока, в която се върти пръстена за фокусиране.
• Скоростта на смяната на фокуса може да бъде избрана в съответствие с ъглите на въртене на пръстена за фокусиране.
• Мощното фокусиране е налично във всеки режим на фокус: AF, MF или DMF.
Смяна на филтрите за
поставяне в обектива
Нормалният филтър е прикрепен към обектива при закупуване. Филтърът е компонент от оптичната система на обектива. Не забравяйте да прикачите един от филтрите, преди да започнете да снимате: нормален филтър или кръгъл поляризиращ филтър.
За да смените филтъра за поставяне в обектива
Натиснете надолу и завъртете копчето
1
на държача на филтъра обратно на часовниковата стрелка на 90° към предната част на обектива (1).
• Когато копчето на държача на филтъра е завъртяно на 90°, плоската гранична повърхност на копчето е обърната към предната част на обектива.
Повдигнете държача на филтъра право
2
нагоре (2).
Сменете филтъра (3).
3
Вкарайте държача на филтъра в
4
цилиндъра на обектива, като плоската гранична повърхност на копчето на държача на филтъра гледа към предната част на обектива.
Натиснете надолу и завъртете копчето
5
за държача на филтъра по посока на часовниковата стрелка на 90°, за да заключите държача на филтъра.
• Когато копчето на държача на филтъра е заключено, маркерът на плоската гранична повърхност на копчето на държача на филтъра е изравнен с маркера на държача на филтъра (4). След смяна на филтъра се уверете, че копчето на държача на филтъра е правилно заключено.
За да използвате VF-DCPL1 кръгъл поляризиращ филтър за поставяне в обектива (не е включен) (Вижте илюстрацията -a)
Настройте фокуса прецизно, като
1
гледате през визьора и т.н.
Завъртете пръстена за регулиране
2
върху държача на кръглия поляризиращ филтър за поставяне в обектив, докато гледате през визьора, и т.н., за да настроите степента на поляризация при снимане.
• Кръглият поляризиращ филтър може да намали или да премахне нежеланите отражения (поляризирана светлина) от неметални повърхности, като вода, стъкло, прозорци, лъскава пластмаса, керамика, хартия и др. Също така той може изобщо да филтрира поляризираща светлина от атмосферата, за да пресъздава по-наситени цветове. Може да настроите степента на поляризация, за да получите добър контраст, когато правите снимки на синьо небе.
• Най-общо във фотографията отразената светлина (поляризация) следва да се сведе до минимум. Въпреки това можете да настроите степента на поляризация, за да получите желания ефект.
• Количеството светлина, което достига до сензора за изображения намалява. Ако Вашият фотоапарат е настроен на режим на ръчна експонация и използвате наличен в търговската мрежа светломер или Вашият фотоапарат е настроен в режим на ръчна експонация и използвате функцията за ръчно управление на светкавицата, налична при някои външни светкавици, регулирайте компенсацията на експонацията, като отворите блендата с от 1 до 2 деления в посока +.
Спецификации
Име (име на модела)
Фокусно разстояние (mm) 400 Еквивалент на фокусно разстояние при формат 35 mm*1 (mm)
Групи и елементи на обектива
Зрителен ъгъл 1* Зрителен ъгъл 2* Минимален фокус* Максимално увеличение (×) 0,16 Минимална бленда f/22 Диаметър на филтъра (mm) 40,5 Размери (максимален диаметър × височина) (прибл., mm (инча) Тегло (прибл., g (унции) 2,895 (102,2) Функция за компенсация на трептенето
За повече информация относно съвместимостта с телепреобразувателя (продава се отделно) и спецификациите, които се използват с него, посетете уебсайта на Sony за вашия регион или се консултирайте с вашия търговец на Sony или местен упълномощен сервиз на Sony.
*¹ Това е еквивалентът на фокусно разстояние
във формат 35 mm при поставяне на цифров фотоапарат със сменяем обектив, оборудван със сензор за изображения с размер APS-C.
*² Зрителен ъгъл 1 е стойността за 35 mm
фотоапарати, а зрителен ъгъл 2 – за цифрови фотоапарати със сменяеми обективи, оборудвани със сензор за изображения с размер APS-C.
*³ Минималният фокус представлява разстоянието
от сензора за изображения до обекта.
• В зависимост от механизма на обектива фокусното разстояние може да се променя при всяка промяна на разстоянието на снимане. Фокусното разстояние, показано по-горе, предполага, че обективът е фокусиран в безкрайността.
2
2
3
(m (фута) 2,7 (8,86)
Включени елементи
(Числото в скобите посочва броя части.) Обектив (1), Предна капачка на обектив (1), Задна капачка на обектив (1), Лента за носене на обектив (1), Сенник на обектив (1), Чанта за обектив (1), Лента за носене на чанта (1), Ключове за заключване на чанта (2), Набор печатна документация
Дизайнът и спецификациите подлежат на промяна без предупреждение.
и са търговски марки на Sony Corporation.
FE 400мм F2.8 GM OSS (SEL400F28GM)
600
17 – 23 (включително един филтър) 6°10' 4°10'
158,1 × 359 (6 1/4 × 14 1/4)
Да
Loading...