Sony DSLR-A200W User Manual [sl]

Digitalni zrcalno-refleksni fotoaparat
Navodila za uporabo
DSLR-A200
Priprava fotoaparata
Pred upravljanjem
Snemanje slik
Uporaba funkcij snemanja
Uporaba funkcij prikaza
Spreminjanje nastavitev
Prikaz slik na osebnem računalniku
© 2008 Sony Corporation
Zapis o lastništvu
Na dnu strani se nahajata ime modela in serijska številka. Zapišite serijsko številko na črto. Navedite te številke, kadar potrebujete pomoč pri pooblaščenem Sony prodajalcu.
Št. Modela: DSLR-A200 Serijska Št.:
OPOZORILO
Da preprečite nevarnost vžiga ali električnega udara, naprave ne izpostavljajte dežju ali vlagi.
Simbol strele v trikotniku se nanaša na prisotnost neizolirane napetosti znotraj naprave, ki je lahko dovolj visoka, da predstavlja nevarnost električnega šoka.
Simbol klicaja v trikotniku v priloženih navodilih opozarja uporabnika na prisotnost pomembnih navodil za upravljanje in vzdrževanje.
2
POMEMBNI VARNOSTNI UKREPI
Prosimo vas, da za varno upravljanje naprave temeljito preberete ta navodila in jih shranite za morebitna vprašanja v prihodnje. Previdno upoštevajte vsa opozorila, varnostne ukrepe in navodila na napravi ali opisana v teh navodilih in se jih držite.
UPORABA
Napajanje z električno energijo
Ta naprava je namenjena delovanju z napetostjo navedeno na označbi. Če niste povsem prepričani o tipu električne energije v vašem domu, se posvetujte z dobaviteljem. Pri napravah namenjenih delovanju z baterijami ali drugimi viri, si preberite navodila za uporabo.
Polarizacija
Ta naprava je lahko opremljena s polariziranim električnim vtičem. Takšen vtič lahko v vtičnico vstavite samo na en način. To je zaščitni ukrep. Če vtiča ni možno do konca vstaviti v vtičnico, obrnite vtič. Če vtiča še vedno ni možno potisniti v vtičnico, je potrebna zamenjava vtičnice. Ne poskušajte obiti varovala tako, da bi na silo potisnili vtič v vtičnico.
Preobremenitev
Ne preobremenjujte električnih vtičnic, podaljškov ali električnih doz, ker lahko to pripelje do požara ali električnega udara.
Vdor predmeta ali tekočine
Skozi odprtine v napravo ne vtikajte kakršnihkoli predmetov, saj lahko s tem pridete v stik z nevarno napetostjo ali povzročite kratek stik, ki ima lahko za posledico vžig ali električni udar. Na napravo ne polivajte kakršnekoli tekočine.
Priključki
Uporaba priključkov, ki jih proizvajalec ne priporoča, je lahko nevarna.
Čiščenje
Pred čiščenjem ali brisanjem odklopite napravo iz električne vtičnice. Ne uporabljajte tekočih čistil ali razpršilcev. Uporabite rahlo navlaženo cunjo, s katero očistite zunanjost naprave.
NAMESTITEV
Voda in vlaga
Naprav priključenih na električno omrežje ne uporabljajte v bližini vode – npr. blizu kopalne kadi, umivalnika, kuhinjskega korita ali pralnih čebrov, v vlažni kleti ali v bližini plavalnega bazena.
Zaščita električnega kabla
Kabel napeljite tako, da je verjetnost, da bi nanj kdo stopil ali ga preščipnil s postavitvijo predmeta, čim manjša in pri tem upoštevajte vtičnice, doze in točko, kjer kabel zapusti napravo.
Pripomočki
Naprave ne nameščajte na nestabilen voziček, stojalo, stativ, polico ali mizo. Naprava lahko pade in pri tem resno poškoduje otroka ali odraslo osebo in pri tem nastanejo tudi okvare naprave. Uporabite samo voziček, stojalo, stativ, polico ali mizo, kot jo priporoča proizvajalec.
Zračenje
Reže in odprtine na ohišju so namenjene prezračevanju. Za zagotovitev zanesljivega delovanja naprave in za zaščito pred pregrevanjem te odprtine in reže ne zapirajte ali pokrivajte.
3
- Reže in odprtine ne pokrijte z blagom ali drugimi materiali.
- Nikoli ne zaprite rež in odprtin s postavitvijo naprave na posteljo, preprogo ali drugo podobno površino.
- Naprave ne namestite v zaprt prostor, kot npr. knjižna polica ali vzidana omarica, razen če zagotovite pravilno zračenje.
- Naprave ne nameščajte v bližino vode ali nad radiator ali grelnik, ali pa na mesto neposredno izpostavljeno soncu.
Udar strele
Za dodatno zaščito te naprave med nevihto ali če je dalj časa nenadzorovana in ni v rabi daljše časovno obdobje, napravo izklopite in odklopite iz električnega omrežja. S tem preprečite škodo zaradi morebitnega udara strele.
POPRAVILA
Okvare kjer je potreben strokovno popravilo
Napravo odklopite iz električnega omrežja in popravilo prepustite strokovno usposobljenemu osebju pri sledečih pogojih:
- Če je električni kabel poškodovan.
- Če ste napravo polili ali če so v notranjosti tujki.
- Če ste napravo zmočili z vodo ali izpostavili dežju.
- Če je naprava padla na tla ali če je ohišje poškodovano.
- Če naprava ne deluje pravilno, čeprav ste upoštevali navodila za uporabo. Izvedite samo tiste nastavitve, ki so opisane v navodilih. Nepravilne nastavitve lahko povzročijo poškodbe in lahko zahtevajo obširno popravilo usposobljenega strokovnjaka.
- Če naprava ne dosega želenih rezultatov – to je lahko znak okvare, ki jo odpravite s popravilom na servisu.
Servisiranje
Naprave ne poskušajte popraviti sami. Vsa popravila naj opravlja pooblaščeno osebje.
Nadomestni deli
Če potrebujete nadomestne dele, se prepričajte, da je serviser uporabil nadomestne dele, ki jih določa proizvajalec in imajo enake lastnosti kot izvirni deli. Nepravilne zamenjave lahko pripeljejo do vžiga, električnega udara ali drugih nevarnosti.
Varnostni pregled
Po opravljenih popravilih naročite serviserju, da izvede rutinski varnostni pregled (kot ga določa proizvajalec) in s tem ugotovi, če je naprava varna za uporabo.
4
NAJPREJ PREBERITE TO POGLAVJE
OPOZORILO
Stare baterije zamenjajte samo z novimi navedenega tipa. V nasprotnem primeru lahko pride do vžiga ali poškodbe.
5
ZA KUPCE V EVROPI
Ta izdelek je bil testiran in je v skladu z omejitvami, kot jih določa EMC direktiva za uporabo povezovalnih kablov krajših od 3 metrov.
Opozorilo
Elektromagnetna polja pri določeni frekvenci vplivajo na sliko in zvok na tej napravi.
Opomba
Če statična elektrika ali elektromagnetizem povzroči prekinitev prenosa podatkov, ponovno zaženite aplikacijo ali odklopite in ponovno priklopite povezovalni kabel (USB, itd.).
Odpadna električna in elektronska oprema (velja za Evropsko Unijo in druge evropske države s sistemom ločevanja odpadkov)
Če se na izdelku ali na njegovi embalaži nahaja ta simbol, pomeni, naj z izdelkom ne ravnamo enako kot z gospodinjskimi odpadki. Odložiti ga morate na ustreznem zbirnem mestu za električno in elektronsko opremo. S tem ko izdelek pravilno odvržete, pripomorete k preprečevanju potencialnih negativnih posledic za okolje in naše zdravje, ki bi ga povzročilo nepravilna odstranitev tega izdelka. Z recikliranjem materialov bomo ohranili naravne vire. O podrobnostih glede recikliranja tega izdelka lahko povprašate na upravni enoti ali v trgovini, kjer ste izdelek kupili.
6
Odpadne izrabljene akumulatorske baterije (velja za države EU in druge evropske države s sistemom zbiranja ločenih odpadkov)
Z baterijami označenimi s tem simbolom ne ravnamo kot z ostalimi gospodinjskimi odpadki. S tem ko izdelek pravilno odvržete, pripomorete k preprečevanju potencialnih negativnih posledic za okolje in naše zdravje, ki bi ga povzročilo nepravilna odstranitev tega izdelka. Z recikliranjem materialov bomo ohranili naravne vire. Pri izdelkih, kjer je zaradi varnosti, delovanja ali ohranjanja podatkov potreben stalen stik z vgrajeno baterijo, se pri zamenjavi posvetujte s pooblaščenim in primerno usposobljenim osebjem. Pri vse drugih baterijah si preberite poglavje o zamenjavi baterije, da boste to opravili na ustrezen način. Baterijo oddajte na posebnem zbirnem mestu, kjer se potem preda v ustrezno reciklažo. O podrobnostih glede recikliranja tega izdelka lahko povprašate na upravni enoti ali v trgovini, kjer ste izdelek kupili.
Opomba za kupce v državah, kjer veljajo EU direktive
Proizvajalec tega izdelka je družba Sony 1-7-1 Konan Minato-ku Tokio, 108-0075, Japonska. Pooblaščeni predstavnik za EMC in varnost izdelka je Sony Deutschland GmbH, Hedelfinger Strasse 61, 70327 Stuttgart, Nemčija. Za popravila in garancijske zahtevke se obrnite na naslove navedene v ločenih servisnih ali garancijskih dokumentih.
7
OPOMBE O UPORABI FOTOAPARATA
Povračilo za posneto vsebino
Za vsebino ni možno denarno ali drugačno povračilo, če snemanje ali predvajanje ni možno zaradi napake v delovanju kamere ali nosilca podatkov.
Priporočilo rezervne kopije
Da se izognete morebitni izgubi podatkov, zmeraj posnemite podatke na drug nosilec podatkov.
Opombe o LCD zaslonu in objektivu
• Pri izdelavi LCD zaslona je uporabljena izjemno visoko natančna tehnologija in tako je več kot 99,99% točk uporabnih za učinkovito uporabo. Kljub temu pa je možen pojav majhnih črnih in/ali svetlih točk (bele, rdeče, modre ali zelene), ki se vedno pojavijo na zaslonu. Te točke so normalen pojav v proizvodnem postopku in na nikakršen način ne vplivajo na podobe.
Črne, bele, rdeče, modre in zelene točke
• Fotoaparata ne izpostavljajte neposredni sončni svetlobi. Če usmerite svetlobo na bližnji predmet, lahko povzročite vžig. Če morate postaviti fotoaparat neposredno na sončno svetlobo, namestite zaščitni pokrov na objektiv.
• V mrzlem okolju je možno, da slike puščajo sledi na LCD zaslonu. To ni napaka v delovanju. Pri vklopu kamere v mrzlem okolju se LCD zaslon lahko trenutno zatemni. Ko se fotoaparat ogreje, bo zaslon deloval normalno.
• Ne pritiskajte na LCD zaslon. Zaslon se lahko razbarva in to lahko vodi do napak v delovanju.
Opozorilo o avtorskih pravicah
Televizijski programi, filmi, videokasete in druge vsebine so lahko zaščitene z avtorskimi pravicami. Nepooblaščeno snemanje takšnih vsebin je lahko v nasprotju z določbami zakona o avtorskih pravicah.
Slike uporabljene v teh navodilih
Fotografije uporabljene kot primeri slik v tem priročniku so ponatisnjene podobe in niso dejanske slike posnete s to kamero.
8
KAZALO
VARNOSTNA OPOZORILA ...........................................................3
Najprej preberite to poglavje .............................................................5
Opombe o uporabi fotoaparata .........................................................8
Priprava fotoaparata
Pred upravljanjem fotoaparata
Snemanje
Preverjanje priložene opreme .......................................................... 13
Priprava akumulatorske baterije ...................................................... 14
Nameščanje objektiva ...................................................................... 19
Vstavljanje spominske kartice ......................................................... 21
Priprava fotoaparata ......................................................................... 25
Uporaba priloženih pripomočkov ................................................... 27
Preverjanje števila slik, ki jih lahko posnamete .............................29
Čiščenje ............................................................................................. 31
Razlaga delov in oznak na zaslonu ................................................. 34
Sprednja stran ..........................................................................34
Zadnja stran .............................................................................35
Stranski pogled/spodnja stran ................................................36
LCD zaslon (Prikaz informacij o snemanju) ........................ 37
Iskalo .........................................................................................40
Izbira funkcije/nastavitve ................................................................. 41
Funkcije, ki jih izberete s Fn (Funkcija) tipko ...................... 43
Funkcije, ki jih izberete s
Funkcije, ki jih izberete s tipko MENU ................................. 43
Snemanje podob brez tresenja fotoaparata .................................... 45
Pravilna drža ............................................................................45
Uporaba funkcije Super SteadyShot ...................................... 46
Uporaba stativa ........................................................................ 47
Snemanje z ustreznimi nastavitvami za motiv
(Izbira prizora) ........................................................................ 50
Snemanje pokrajine ........................................................... 51
Snemanje s samodejnimi nastavitvami ....................... 48
Snemanje portretov ...........................................................50
Snemanje makro posnetkov .............................................. 52
Snemanje športnih posnetkov .......................................... 53
Snemanje sončnih zahodov .............................................. 54
Snemanje nočnih posnetkov .............................................55
(Pogon) tipko ..................43
9
Snemanje po vaših željah (Način osvetlitve) .................................56
P Snemanje s programsko avtomatiko ........................................... 57
A Snemanje z nadzorom zameglitve ozadja
(Prednost zaslonke) ................................................................. 59
S Snemanje motiva v gibanju z različnimi izrazi
(Prednost zaklopa) .................................................................. 61
M Snemanje z ročnimi nastavitvami osvetlitve
(Ročna osvetlitev) .................................................................... 63
M Snemanje sledi z dolgimi osvetlitvenimi časi
(BULB način) .......................................................................... 65
Uporaba funkcij snemanja
10
Izbira načina ostrenja ....................................................................... 67
Uporaba samodejnega ostrenja ..............................................67
Snemanje z želeno postavitvijo (blokada ostrenja) ..............69
Izbira načina ostrenja, ki ustreza gibanju motiva
(Način samodejnega ostrenja) ...........................................69
Izbira območja ostrenja (AF območje) .................................70
Ročna nastavitev ostrine (Ročno ostrenje) ........................... 71
Uporaba bliskavice ........................................................................... 72
Izbira načina bliskavice ........................................................... 74
Snemanje z brezžično bliskavico ............................................ 74
Spreminjanje svetlosti posnetka (Osvetlitev, Kompenzacija
bliskavice, Merjenje) ................................................................ 76
Snemanje z določeno svetlostjo (AE blokada) ..................... 76
Uporaba kompenzacije svetlosti za celotno sliko
(Kompenzacija osvetlitve) ...................................................... 78
Nastavitev moči bliskavice
(Kompenzacija bliskavice) ................................................. 79
Izbira načina nadzora bliskavice za nastavitev moči
bliskavice (Nadzor bliskavice)...........................................79
Izbira načina za merjenje svetlosti motiva
(Način merjenja) ................................................................ 80
Nastavitev ISO vrednosti ................................................................. 82
Nastavitev barvnih tonov (Izravnava beline) ................................. 83
Nastavitev izravnave beline, da ustreza določenemu svetlobnemu viru (Samodejno/Prednastavljena
izravnava beline) ................................................................. 83
Nastavitev topline barve in učinka filtra
(Barvna temperatura/Barvni filter) .................................. 84
Zaznava barvnih tonov (Izravnava beline po meri) .............85
Obdelava slike ................................................................................... 87
Izboljšava svetlosti slike (D-Range Optimizer) ..................... 87
Izbira želene obdelave slike (Creative Style) ........................ 87
Izbira načina snemanja ...................................................... 89
Napredovanje po posameznih posnetkih ..............................89
Zaporedno snemanje ............................................................... 89
Uporaba samosprožilca ........................................................... 90
Snemanje podob s stopnjevanjem osvetlitve
(Stopnjevanje osvetlitve) .................................................... 90
Snemanje s stopnjevanjem ravnovesja beline
(WB bracket) ...................................................................... 92
Uporaba funkcij prikaza
Spreminjanje nastavitev
Prikaz posnetkov na osebnem računalniku
Tiskanje fotografij
Prikaz posnetkov .............................................................................. 93
Preverjanje podatkov o posnetih slikah .......................................... 98
Zaščita posnetkov (Protect) .......................................................... 101
Izbris posnetkov (Delete) ..............................................................102
Prikaz posnetkov na TV zaslonu ................................................... 104
Nastavitev velikosti in kakovosti posnetka ................................... 106
Nastavitev načina snemanja na spominsko kartico ..................... 108
Spreminjanje nastavitve za odpravljanje šuma..............................110
Spreminjanje pogojev pod katerimi se lahko zaklop zapre ..........111
Spreminjanje funkcij tipk in kolesc ............................................... 112
Spreminjanje drugih nastavitev ......................................................113
Nastavitve LCD zaslona .................................................................114
Priklic tovarniških nastavitev .........................................................116
Kopiranje slik na osebni računalnik ............................................. 119
Prikaz slik na osebnem računalniku .............................................123
Uporaba programske opreme ........................................................ 127
Določitev DPOF ............................................................................. 133
Tiskanje fotografij s priklopom fotoaparata
na tiskalnik združljiv s PictBridge ........................................ 135
11
Drugo
Tehnične lastnosti ...........................................................................139
Odpravljanje težav .......................................................................... 143
Opozorilna sporočila ...................................................................... 152
Opozorila......................................................................................... 154
Abecedno kazalo ................................................................................................... 156
12
Preverjanje priložene opreme
Številka v oklepajih pomeni število kosov.
• BC-VM10 polnilec za baterije (1) / Električni kabel (1)
• Akumulatorska baterija NP-FM500H (1)
• USB kabel (1)
• Video kabel (1)
• Naramni trak (1)
• Pokrov za okular (1)
• Zaščitni pokrov na ohišju (1) (pritrjen na fotoaparat)
• Obroba okularja (1) (Pritrjeno na fotoaparat)
• CD-ROM (Programska oprema za D fotoaparat) (1)
• Kratka navodila (1)
• Navodila za uporabo (ta navodila) (1)
13
PRIPRAVA AKUMULATORSKE BATERIJE
Ko prvič uporabite kamero, morate napolniti NP-FM500H »InfoLITHIUM« akumulatorsko baterijo (priložena).
Polnjenje akumulatorske baterije
»InfoLITHIUM« akumulatorsko baterijo lahko polnite, čeprav je še niste povsem izpraznili. Lahko jo tudi uporabljate, ko še ni povsem napolnjena.
1 Vstavite baterijo v polnilec
za baterije.
Vstavite jo tako, da se zaskoči.
2 Priključite električni kabel.
Prižgana lučka: polnjenje je v teku Lučka je ugasnjena: postopek običajnega polnjenja je zaključen Eno uro po tem, ko se lučka ugasne: Zaključen je postopek celovitega polnjenja
V električno vtičnico
Približno trajanje polnjenja baterije
• Potreben čas za polnjenje povsem izpraznjene akumulatorske baterije (priložena) pri temperaturi 25° C.
Polno polnjenje (Full) Navadno polnjenje (Normal)
Pribl. 235 min. Pribl. 175 min.
• Polnjenje lahko traja dlje pri določenih okoliščinah ali pogojih in glede na stanje akumulatorske baterije.
CHARGE lučka
14
• Priporočamo vam polnjenje akumulatorske baterije pri temperaturi okolja med 10 in 30°C. Izven tega temperaturnega obsega polnjenje morda ne bo povsem učinkovito.
Opombe
• Polnilec priključite na zlahka dostopno vtičnico.
• Čeprav lučka CHARGE ni osvetljena, polnilec ni odklopljen iz vira električnega toka, dokler je vtič v električni vtičnici. Če se pri uporabi polnilca pojavijo težave, takoj odklopite vir napajanja tako, da izvlečete vtič iz električne vtičnice.
• Ko se postopek polnjenja zaključi, odklopite električni kabel iz električne vtičnice in odstranite akumulatorsko baterijo iz polnilca.
• S priloženim polnilcem za baterije polnite samo »InfoLITHIUM« baterije serije M. Pri drugih baterijah obstaja nevarnost izlitja, pregretja ali celo eksplozije, če jih poskušate napolniti, in s tem lahko ogrozite sebe ali druge zaradi posledic udara električnega toka ali opeklin.
• Če CHARGE lučka utripa, lahko to pomeni napako v delovanju baterije ali pa da ste vstavili neustrezno vrsto baterije. Preverite vrsto baterije. Če akumulatorska baterija ne ustreza zahtevam, jo odstranite in zamenjajte z ustrezno ter preverite pravilno delovanje polnilca za baterije. Če polnilec deluje pravilno, so se pojavile napake v delovanju baterije.
• Če je polnilec za baterije umazan, se postopek polnjenja morda ne bo uspešno zaključil. Baterijski polnilec očistite s suho krpo.
Uporaba fotoaparata v tujini
Fotoaparat in polnilec za baterije ter AC-VQ900AM omrežni pretvornik / polnilec (ni priložen) lahko uporabljate v vsaki državi ali regiji, kjer je napetost električnega toka med 100 V in 240 V, 50/60 Hz. Uporabite pretvornik za vtičnico, ki je na voljo v prosti prodaji [a], če je to potrebno glede na obliko omrežne vtičnice [b].
Opomba
• Ne uporabljajte elektronskega pretvornika, ker lahko povzročite napake v delovanju.
15
Vstavljanje napolnjene akumulatorske baterije
1 Pritisnite in sprostite zapiralni
vzvod pokrova baterije in odprite prostor za baterijo.
2 Akumulatorsko baterijo vstavite
do konca in pri tem pritiskajte na zapiralo z vrhom baterije.
3 Zaprite prostor z baterijo.
Odstranjevanje akumulatorske baterije
Zapiralni vzvod potisnite v smeri puščice. Pazite, da vam akumulatorska baterija ne pade na tla. Preden odstranite akumulatorsko baterijo preverite, če je naprava izklopljena.
Zapiralni vzvod
16
Zapiralni vzvod
Odstranjevanje pokrova prostora za baterijo
Pokrov lahko odstranite, da lahko namestite navpično držalo (ni priloženo). Za odstranitev pokrova potisnite vzvod v smeri puščice in ga iztaknite. Za ponovno namestitev pokrova vtaknite vtič v odprtino, povlecite vzvod in vtič vstavite do konca.
Preverjanje stanja baterije
Stikalo POWER prestavite na ON in preverite stanje na LCD zaslonu. Stanje je poleg sledečih indikatorjev prikazano še v odstotkih. LCD zaslon Pri določenih okoliščinah prikazano stanje morda ne bo pravilno.
»Battery Stanje baterije
Visoko Nizko
exhausted«
Snemanje slik
ni več možno.
Kaj je »InfoLITHIUM« akumulatorska baterija
»InfoLITHIUM« akumulatorska baterija je litij-ionska akumulatorska baterija s funkcijami za izmenjavo informacij glede delovanja z vašim fotoaparatom. Z uporabo »InfoLITHIUM« akumulatorske baterije se preostali čas delovanja prikaže v odstotkih glede na delovne pogoje fotoaparata.
Opombe
• Prikazano stanje pri določenih pogojih morda ne bo povsem natančno.
• Pazite, da akumulatorska baterija ne pride v stik z vodo. Baterija vodotesna.
• Baterije ne puščajte na zelo vročih mestih, kot je notranjost avtomobila ali na neposredni sončni svetlobi.
Razpoložljive akumulatorske baterije
Uporabljajte samo NP-FM500H akumulatorsko baterijo. Uporaba NP-FM55H, NP-FM50H in NP-FM30H akumulatorskih baterij ni možna.
17
Učinkovita uporaba baterije
• V hladnih prostorih se baterija hitreje izprazni. Za učinkovitejšo uporabo baterij priporočamo naslednje: baterijo shranjujte v žepu blizu vašega telesa. Tako se baterija zaradi telesni temperature bolje ogreje. Baterijo vstavite v fotoaparat tik preden jo začnete uporabljati.
• Pri pogosti uporabi bliskavice se baterija izprazni hitreje.
Življenjska doba baterije
• Življenjska doba baterije je omejena. Kapaciteta baterije se postopoma manjša. Če se čas baterije občutno skrajša, je potekla njena življenjska. Kupite nove baterijo.
• Življenjska doba baterije se razlikuje glede na to, kako jo shranjujete in pod kakšnimi pogoji jo uporabljate.
Shranjevanje baterije
Če baterije ne boste uporabljali dlje časa, jo napolnite in jo enkrat letno popolnoma izpraznite, potem jo hranite v suhem hladnem prostoru. Postopek ponovite enkrat na leto. S tem boste ohranili delovanje baterije.
18
NAMEŠČANJE OBJEKTIVA
1 Odstranite zaščitni pokrov na
ohišju in na zadnji strani objektiva.
Zaščitni pokrov
Zaščitni pokrov na zadnji strani objektiva
ohišja
2 Namestite objektiv in pri tem
pazite na poravnavo oranžnih oznak na objektivu in na ohišju.
Oranžne oznake
3 Zavrtite objektiv v smeri
urinega kazalca, da se zaskoči v končni položaj.
Opombe
• Ko nameščate objektiv, ne pritiskajte na tipko za odklop objektiva.
• Pri nameščanju objektiva ne ravnajte na silo z opremo.
Sončna zaslonka
Pri snemanju z bliskavico je priporočljiva uporaba sončne zaslonke, s čimer preprečite vpliv neželene svetlobe. Za več podrobnosti o nameščanju sončne zaslonke si preberite navodila priložena objektivu.
19
Odklop objektiva
1 Do konca pritisnite tipko za
odklop objektiva in zavrtite objektiv v nasprotni smeri urinega kazalca, dokler se ne ustavi.
• Pri zamenjavi objektiva bodite pozorni na to, da postopek izvedete v čim krajšem času in na mestih, ki niso izpostavljena prahu. S tem preprečite, da bi v notranjost zašli prašni delci.
Tipka za odklop objektiva
2 Ko odstranite objektiv, ponovno
namestite zaščitna pokrova na zadnji strani objektiva in na ohišju (ali pa namestite drug objektiv).
• Preden namestite zaščitni pokrov, odstranite morebitne prašne delce na pokrovu.
Opomba glede menjave objektiva
Če v notranjost zaidejo prašni ali drugi majhni delci in pristanejo na površini slikovnega tipala (del fotoaparata, ki ima isto funkcijo kot film), je to lahko vidno na sliki glede na okolje snemanja. Fotoaparat je opremljen s protiprašno funkcijo, s katero preprečite nabiranje prahu na slikovnem senzorju. Kljub temu se izogibajte menjavi objektivov v prašnem okolju ko nameščate/odklapljate objektiv.
Če v notranjost zaidejo prašni ali drugi delci
Če v notranjost zaide prah ali drugi delci, v nastavitvenem meniju Setup izberite [Cleaning mode] (stran 32) in očistite slikovno tipalo.
20
VSTAVLJANJE SPOMINSKE KARTICE
Kot spominsko kartico lahko uporabite »Memory Stick Duo«, CompactFlash kartico (CF kartica) ali Microdrive.
1 Odprite pokrov prostora s
spominsko kartico.
2 Vstavite spominsko kartico
(ni priložena) s strani kontaktov (ta stran ima več majhnih luknjic) in tako, da je stran z nalepko obrnjena proti LCD zaslonu.
• Pri »Memory Stick Duo« (ni priložen) uporabite Memory Stick Duo adapter za CompactFlash režo (ni priložen) in nato vstavite adapter v fotoaparat.
Sprednja stran z nalepko
Sprednja stran z nalepko
3 Zaprite vratca.
21
Odstranjevanje spominske kartice
Preverite stanje lučke delovanja in če ni osvetljena, odprite vratca prostora s spominsko kartico in pritisnite sprostitveni vzvod za kartico. Ko je položaj kartice sproščen, izvlecite spominsko kartico.
Sprostitveni vzvod
Lučka zasedenosti (Access)
spominske kartice
Opombe o uporabi spominskih kartic
• Ko je lučka zasedenosti osvetljena, ne odstranjujte spominske kartice ali akumulatorske baterije. Možne so okvare podatkov.
• Možne so poškodbe podatkov, če se snemalni medij nahaja zraven magnetnih predmetov ali če se uporablja v okolju s statično elektriko ali električnimi motnjami.
• Snemalni medij je lahko po uporabi vroč. Z njim ravnajte pazljivo.
• Priporočamo vam izdelavo rezervnih kopij pomembnih podatkov (npr. na trdem disku osebnega računalnika).
• Snemalni medij morate shranjevati v embalaži, ki je bila priložena.
• Snemalni medij ne sme priti v stik z vodo.
• Dela snemalnega medija s kontakti se ne smete dotikati z rokami ali kovinskimi predmeti.
O CF kartici/Microdrive
• Pred prvo uporabo morate snemalni medij formatirati s tem fotoaparatom.
• Na snemalni medij ne smete lepiti nalepk ali dodajati novih nalepk.
• Na spominsko kartico ne pritiskajte premočno.
Opombe o uporabi medija Microdrive
Microdrive je kompakten in lahek pogon s trdim diskom, ki je skladen s CompactFlash Type II standardom.
22
• Microdrive je kompakten pogon s trdim diskom. Microdrive je disk, ki rotira, zato ni dovolj močan, da bi se uprl vibracijam in šokom, kot je to primer pri spominskih karticah. Med predvajanjem ali slikanjem Microdrive ne izpostavljajte vibracijam ali šokom.
• Uporaba Microdrive pogona pri temperaturah pod 5°C vpliva na delovanje pogona. Uporabljate napravo pri temperaturi okolice med 5°C in 40°C.
• Microdrive ne morete uporabljati pri nizkem pritisku (nad 3000 m nadmorske višine)
• Na nalepko, ki je nalepljena na pogon, ne pišite.
O uporabi »Memory Stick« spominskega medija
• »Memory Stick«: Uporaba »Memory Stick« spominskega medija s tem fotoaparatom ni možna.
• »Memory Stick Duo«: »Memory Stick Duo« lahko uporabite, če ga vstavite v Memory Stick Duo adapter za CompactFlash režo (ni priložen).
• Delovanje »Memory Stick PRO Duo« ali »Memory Stick PRO-HG Duo« z nosilnostjo do 8 GB na tem fotoaparatu je bilo preverjeno in potrjeno.
• Delovanje Memory Stick Duo, ki je bil formatiran na računalniku, ni zagotovljeno na tem fotoaparatu.
• Hitrosti branja/zapisovanja podatkov se razlikujejo glede na kombinacijo »Memory Stick Duo« in uporabljene opreme.
Opombe o uporabi »Memory Stick Duo«
• Ko na mesto namenjeno zapiskom pišete, ne pritiskajte premočno na Memory Stick Duo.
• Na spominsko kartico ali adapter spominske kartice ne smete lepiti nalepk.
• Pazite, da ne udarite po »Memory Stick Duo«, da ga ne upognete ali da ne pade na tla.
• Predela s kontakti na spominski kartici se ne smete dotikati z rokami.
• Ne poskusite razstavljati Memory Stick Duo.
• Memory Stick Duo morate shraniti izven dosega otrok. Lahko bi ga ponesreči pogoltnili.
23
• Memory Stick Duo ne smete uporabljati ali shranjevati v naslednjih primerih:
- Mesta izpostavljena vročini (npr. vroč avtomobil, sončna svetloba)
- Na lokacijah, ki so izpostavljene neposredni sončni svetlobi.
- Vlažna mesta ali mesta, kjer so prisotne jedke snovi.
24
PRIPRAVA FOTOAPARATA
Nastavitev datuma
Ko kamero prvič vklopite, se pojavi zaslon za nastavitev datuma/časa.
1 Stikalo POWER premaknite v smeri
puščice na položaj ON.
• Za izklop kamere ga premaknite na položaj OFF.
2 Preverite, če je na LCD zaslonu
izbrana možnost [OK] in pritisnite sredino izbirnika.
3 S pritiskom v
posamezne postavke in nastavite številske vrednosti s pritiskom v
v/V
smer.
b/B
smer izberite
25
4 Za nastavitev drugih postavk ponovite korak 3 in nato pritisnite
sredino izbirnika.
• Ko spreminjate zaporedje [YYYY/MM/DD], najprej s pritiskom v b/B smer izberite [YYYY/MM/DD] in nato spremenite s pritiskom v
v/V smer.
5 Preverite, če je izbrana možnost [OK] in nato pritisnite sredino
izbirnika.
Za preklic postopka nastavitve datuma/časa
Pritisnite tipko MENU.
Nastavitev ostrine na iskalu (nastavitev dioptrije)
Spremenite položaj kolesca za nastavitev dioptrije glede na svoj vid tako, da se indikatorji v iskalu jasno prikažejo.
• Kolesce zavrtite proti +, če ste daljnovidni in proti -, če ste kratkovidni.
• Nastavitve najlažje izvedete na svetlobi.
Če s težavo vrtite kolesce za nastavitev dioptrije
Odstranite okular.
• Če na kamero nameščate FDA-M1AM povečevalo (ni priloženo) ali FDA-A1AM kotno iskalo (ni priloženo), odstranite okular na prikazan način in pritrdite dodatno opremo.
26
UPORABA PRILOŽENE DODATNE OPREME
V tem poglavju je opisana uporaba naramnega traka in pokrova okularja. Ostala dodatna oprema je opisana na sledečih straneh:
• Akumulatorska baterija (stran 14)
• Polnilec za baterije, električni kabel (stran 14)
• Okular (stran 26)
• USB kabel (strani 120, 136)
• Video kabel (stran 104)
• CD-ROM (stran 128)
Nameščanje naramnega traku
Pritrdite oba konca naramnega traku na fotoaparat.
• Na trak lahko namestite tudi pokrov okularja.
Uporaba pokrova okularja
S pokrovom lahko preprečite vdor neželene svetlobe skozi iskalo, ki bi lahko vplivala na osvetlitev. Če se odpre zaklop in se pri tem ne uporablja iskalo, kot je to pri snemanju pri dolgih osvetlitvenih časih ali snemanju s samosprožilcem, namestite pokrov okularja.
Pokrov okularja
27
1 Previdno odstranite okular tako,
da ga z drsnim gibom na obeh straneh pritisnete navzgor.
2 Pokrov okularja potisnite preko iskalo.
Opomba
• Senzorji iskala, ki so nameščeni pod iskalom, se lahko vklopijo glede na okoliščine in ostrina se lahko spremeni ali pa LCD zaslon še naprej utripa. V tem primeru nastavite [Eye-Start AF] (stran 69) in [Auto off w/ VF] (stran 115) na [Off].
28
PREVERJANJE ŠTEVILA SLIK KI JIH LAHKO POSNAMETE
Ko vstavite spominsko kartico in premaknete stikalo POWER na ON položaj, se število slik, ki jih lahko posnamete pri trenutnih nastavitvah, prikaže na LCD zaslonu.
Opomba
• Če utripa »0« v rumeni barvi, je spominska kartica polna. Zamenjajte spominsko kartico ali pa izbrišite posnetke na trenutno vstavljeni spominski kartici (strani 21, 102).
Število slik, ki jih lahko posnamete na spominsko kartico
V tabeli je prikazano približno število podob, ki jih lahko posnamete na nosilce podatkov formatirane s tem fotoaparatom. Vrednosti se lahko razlikujejo glede na okoliščine pri snemanju.
Število posnetkov (Enote: Posnetki) Velikost posnetka: L 10M Razmerje stranic: 3:2*
Capacity
Size
Standard 325 653 1307 2606 Fine 241 484 969 1933 RAW & JPEG 48 98 198 397 RAW 61 124 250 500
* Če je [Aspect ratio] nastavljeno na [16:9], lahko posnamete več slik, kot pa je prikazano
v zgornji tabeli. Če pa je nastavitev kakovosti na [RAW], je število slik isto kot pri [3:2] razmerju stranic.
1GB 2GB 4GB 8GB
29
Število slik, ki jih lahko posnamete z enim polnjenjem baterije
Približno število slik, ki jih lahko posnamete, če uporabljate kamero s priloženo akumulatorsko baterijo pri polni kapaciteti in pri temperaturi okolja 25o C, je 750. Pri navedenem številu posnetih slik je bila upoštevana menjava nosilca podatkov po potrebi. Dejansko število posnetih slik je lahko manjše od navedenega zaradi okoliščin pri uporabi.
• Število je izračunano s povsem napolnjeno akumulatorsko baterijo in pri sledečih pogojih: – [Quality] (kakovost) je nastavljena na [FINE]. – Temperatura okolice je 25°C. – Način ostrenja je nastavljen na – Snemanje enkrat vsakih 30 sekund. – Bliskavica utripne pri vsakem drugem snemanju. – Naprava se vklopi in izklopi po vsakem desetem poskusu.
• Meritve so zasnovane na CIPA standardu (CIPA: Camera & Imaging Products Association).
• Pri snemanju na Microdrive se število posnetih slik lahko razlikuje.
(samodejno ostrenje).
30
Loading...
+ 128 hidden pages