Sharp BD-HP25S User Manual [pl]

MODEL
BD-HP25S BD-HP35S
ODTWARZACZ PŁYT BLU-RAY/DVD
INSTRUKCJA OBSŁUGI
INSTRUKCJA OBSŁUGI

Wprowadzenie

POLSKI
OSTRZEŻENIE: ŻEBY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO WYBUCHU
POŻARU LUB PORAŻENIA PRĄDEM, NALEŻY CHRONIĆ URZĄDZENIE PRZED DESZCZEM I WILGOCIĄ.
ŻEBY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO WYBUCHU POŻARU, PORAŻENIA PRĄDEM I WYSTĄPIENIA ZAKŁÓCEŃ, NALEŻY KORZYSTAĆ JEDYNIE Z REKOMENDOWANYCH AKCESORIÓW.
OSTRZEŻENIE:
KORZYSTANIE Z USTAWIEŃ I WYKONYWANIE CZYNNOŚCI INNYCH NIŻ OPISANE W NINIEJSZEJ INSTRUKCJI MOŻE DOPROWADZIĆ DO WYSTAWIENIA NA NIEBEZPIECZNE PROMIENIOWANIE.
NIE NALEŻY PRÓBOWAĆ ROZMONTOWYWAĆ URZĄDZENIA, PONIEWAŻ UŻYTY W NIM LASER MOŻE USZKODZIĆ WZROK. NAPRAWY NALEŻY ZLECAĆ TYLKO AUTORYZOWANYM PUNKTOM SERWISOWYM.
•Odtwarzacz został sklasyfikowany jako urządzenie LASEROWE KLASY 1.
•Etykieta informująca u urządzeniu CLASS 1 LASER PRODUCT (LASEROWYM KLASY 1) znajduje się na tylnej osłonie.
•Opisywane urządzenie posiada laser niskiej mocy. Żeby zapewnić stałe bezpieczeństwo, nie należy zdejmować żadnych osłon ani próbować dostać się do środka obudowy. Czynności serwisowe należy zlecać wykwalifikowanemu personelowi.
Uwaga:
Urządzenie może zostać podłączone wyłącznie do prądu przemiennego 50/60 Hz o napięciu 100–240 V. Nie można go podłączać do innych źródeł zasilania.
Zabezpieczenie kabla zasilającego
Żeby zapewnić prawidłowe działanie odtwarzacza i zapobiec porażeniu prądem, wybuchowi pożaru lub zranieniu, prosimy o przestrzeganie poniższych wytycznych.
•Należy mocno trzymać wtyczkę w trakcie podłączania lub odłączania przewodu zasilającego.
•Kabel zasilający powinien znajdować się z daleka od urządzeń grzewczych.
•Nie wolno ustawiać ciężkich przedmiotów na kablu zasilającym.
•Nie należy próbować w żaden sposób naprawiać lub sztukować kabla zasilającego.
1
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I WAŻNE INFORMACJE
* Poniższe oświadczenie dotyczy tylko odtwarzacza BD-HP35S.
Oświadczenie CE:
Firma SHARP Electronics (Europe) GmbH niniejszym oświadcza, że karta USB bezprzewodowej sieci LAN (URCO-A002WJPZ) spełnia podstawowe wymagania i inne odpowiednie postanowienia wymienione w dyrektywie 1999/5/WE. Z deklaracją zgodności można zapoznać się pod adresem: http://www.sharp.de/doc/ URCO-A002WJPZ.pdf.
UWAGA
Karta USB bezprzewodowej sieci LAN przeznaczona jest wyłącznie do użytku w pomieszczeniach.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA

Energia elektryczna jest wykorzystywana w bardzo wielu pożytecznych zastosowaniach. Używana nieprawidłowo może być jednak niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego i dóbr materialnych. Opisywane urządzenie zostało zaprojektowane i skonstruowane w taki sposób, żeby zapewnić bezpieczeństwo osobom, które je obsługują i przebywają w jego pobliżu. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowa obsługa zwiększa ryzyko porażenia prądem i/lub wystąpienia pożaru. Żeby zapobiec ewentualnemu niebezpieczeństwu oraz zapewnić jak najdłuższą bezawaryjną pracę urządzenia, prosimy o zapoznanie się z poniższymi instrukcjami dotyczącymi jego instalacji, obsługi i konserwacji.
1) Przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi.
2) Przechowuj instrukcję w dostępnym miejscu.
3) Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi ostrzeżeniami.
4) Postępuj zgodnie ze wszystkimi zaleceniami.
5) Nie wolno używać urządzenia w pobliżu wody.
6) Do czyszczenia należy używać suchej ściereczki.
7) Nie wolno blokować otworów wentylacyjnych. Instalację urządzenia należy przeprowadzić zgodnie z wymaganiami producenta.
8) Urządzenia nie należy ustawiać w pobliżu źródeł ciepła - kaloryferów, pieców, ani żadnych innych urządzeń (włącznie ze wzmacniaczami) wytwarzających ciepło.
9) Kabel zasilający należy poprowadzić w taki sposób, żeby osoby przechodzące w pobliżu nie deptały go, nie był napięty szczególnie w pobliżu wtyczek, gniazdek podłączeniowych i miejsca, w którym podłączony jest do urządzenia.
10) Należy podłączać wyłącznie urządzenia dodatkowe i wyposażenie zalecane przez producenta.
11) Należy wyłącznie stosować wózki, stojaki, statywy, wsporniki lub stoliki zalecanie przez producenta lub sprzedawane razem z urządzeniem. Podczas przesuwania wózka z urządzeniem należy zachować ostrożność, żeby nie wywrócić wózka i nie spowodować obrażeń.
12) Należy odłączać urządzenie od sieci elektrycznej, podczas burzy lub jeśli ma ono pozostawać przez dłuższy czas nieużywane.
13) Wszelkie naprawy należy pozostawić wykwalifikowanym pracownikom serwisu. Naprawa jest konieczna w przypadku jakiejkolwiek usterki urządzenia, np.: uszkodzenia kabla zasilającego lub wtyczki, przedostania się do wnętrza płynu lub innego przedmiotu, wystawienia urządzenia na działanie deszczu lub wilgoci, nieprawidłowego działania urządzenia podczas normalnej obsługi lub jeśli zostało zrzucone.
Dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa
14) Źródło zasilania — opisywane urządzenie powinno być zasilane wyłącznie ze źródła zasilania zgodnego z wyszczególnionym na tabliczce znamionowej. W przypadku wątpliwości, co do rodzaju źródła zasilania należy porozumieć się ze sprzedawcą urządzenia lub lokalnym dostawcą energii elektrycznej. W przypadku urządzeń zasilanych z baterii lub innych źródeł zasilania postępuj zgodnie z załączoną do nich instrukcją obsługi.
15) Przeciążanie gniazdek elektrycznych — nie podłączaj zbyt wielu urządzeń do gniazdek elektrycznych, listew przedłużających lub gniazdek podłączeniowych, ponieważ mogłoby to spowodować pożar lub porażenie prądem.
16) Wprowadzanie przedmiotów i płynów do wnętrza — nie wsuwaj nigdy żadnych przedmiotów do wnętrza urządzenia poprzez otwory wentylacyjne, ponieważ mogą się one zetknąć z elementami pod wysokim napięciem albo częściami mogącymi spowodować zwarcie, co może prowadzić do pożaru lub porażenia prądem. Do wnętrza urządzenia nie należy wlewać żadnych płynów.
17) Serwis — jeśli wystąpi jedna z opisanych poniżej sytuacji, odłącz kabel zasilający od sieci i wezwij serwis:
a) Gdy kabel sieciowy lub wtyczka zostały uszkodzone, b) Jeśli jakikolwiek płyn lub przedmiot przedostał się do wnętrza urządzenia, c) Jeśli urządzenie zostało poddane działaniu wody lub deszczu,
2
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
d) Jeśli urządzenie nie działa prawidłowo podczas normalnej obsługi.
Prosimy o regulację tylko tych ustawień, które opisane zostały w niniejszej instrukcji, ponieważ nieprawidłowe ustawienia pozostałych opcji mogą spowodować uszkodzenie urządzenia, co może wymagać przeprowadzenia
skomplikowanych napraw, e) Jeśli urządzenie zostało zrzucone lub uszkodzone w jakikolwiek sposób oraz f) Jeżeli zauważalne jest wyraźne obniżenie jakości pracy urządzenia.
• Woda i wilgoć — nie należy używać opisywanego urządzenia w pobliżu wody, np. wanny, umywalki, zlewozmywaka, w pralni, w wilgotnej piwnicy, w pobliżu basenu lub w podobnych miejscach.
• Ustawienie na podstawie — urządzenia nie wolno ustawiać na niestabilnym wózku, stojaku, statywie lub stoliku. Umieszczenie produktu na niestabilnej podstawie może spowodować jego upadek, a w rezultacie poważne obrażenia osób i uszkodzenie urządzenia. Należy stosować wózki, stojaki, statywy, wsporniki lub stoliki zalecane przez producenta lub sprzedawane razem z urządzeniem.
• Wybór miejsca — opisywane urządzenie należy ustawić w miejscu dobrze wentylowanym i wolnym od bezpośredniego działania promieni słonecznych.
• Wentylacja — kratki wentylacyjne i inne otwory w obudowie mają na celu zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Nie wolno przykrywać ani blokować tych otworów, ponieważ niewłaściwa wentylacja może powodować przegrzewanie urządzenia i skrócenie jego żywotności. Nie wolno ustawiać urządzenia na łóżku, dywanie lub innej podobnej powierzchni, ani w innym miejscu, w którym mogłyby zostać zablokowane otwory wentylacyjne. Urządzenia nie wolno instalować w zabudowie, jeśli sposób instalacji nie spełnia wymagań określonych przez producenta.
18) Części zamienne — jeśli zachodzi konieczność wymiany pewnych elementów urządzenia, należy upewnić się, że serwisant wyposaża je w części zalecane przez producenta. Instalacja nieodpowiednich podzespołów może spowodować pożar lub być przyczyną porażenia prądem użytkowników.
19) Kontrola bezpieczeństwa — po zakończeniu czynności serwisowych lub naprawczych, należy poprosić pracownika serwisu, by skontrolował urządzenie pod względem bezpieczeństwa.
20) Główna wtyczka kabla zasilającego służy do odłączenia urządzenia i powinna być zawsze dostępna.
• Wysoka temperatura — urządzenia nie należy ustawiać w pobliżu źródeł ciepła — kaloryferów, pieców ani żadnych innych urządzeń grzewczych (także w pobliżu wzmacniaczy).
• Wyładowania atmosferyczne — jeśli urządzenie ma pozostawać bez nadzoru i być nieużywane przez dłuższy czas lub jeśli rozpocznie się burza, należy odłączyć kabel zasilający od gniazdka elektrycznego. Zapobiegnie to ewentualnemu uszkodzeniu w przypadku wyładowań atmosferycznych i gwałtownego wzrostu napięcia elektrycznego w sieci.
• Żeby uniknąć pożaru, na urządzeniu lub w jego pobliżu nie wolno ustawiać żadnych źródeł otwartego ognia (np. świec).
• Żeby uniknąć pożaru lub porażenia prądem, nie wolno narażać opisywanego urządzenia na działanie kapiącej cieczy lub zmoczenia wodą. Na urządzeniu nie wolno ustawiać przedmiotów wypełnionych cieczą (np. wazonów z wodą).
• Żeby uniknąć pożaru lub porażenia prądem, nie wolno umieszczać kabla zasilającego pod urządzeniem lub innymi ciężkimi przedmiotami.
Wprowadzenie
3

OSTRZEŻENIA

Ostrzeżenia dotyczące oglądania obrazów stereoskopowych
• Nie oglądaj obrazów stereoskopowych 3D, jeśli masz historię dolegliwości związanych z nadwrażliwością na światło, chorobami serca i słabym zdrowiem. Może to spowodować nasilenie objawów.
• Jeśli doświadczysz jakichkolwiek problemów zdrowotnych, takich jak zmęczenie lub uczucie dyskomfortu, natychmiast przerwij oglądanie obrazów stereoskopowych. Dalsze oglądanie po wystąpieniu niepokojących objawów może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Odczekaj aż dolegliwości całkowicie ustąpią.
• Zalecane jest oglądanie obrazów stereoskopowych przez osoby w wieku powyżej 5–6 lat. Objawy, takie jak zmęczenie i uczucie dyskomfortu, ciężko stwierdzić u małych dzieci, a co za tym idzie mogą one niespodziewanie zachorować. Gdy oglądasz obrazy 3D razem z dziećmi, zwróć uwagę na objawy nadwerężenia wzroku.
• Należy robić krótkie przerwy po obejrzeniu każdego materiału stereoskopowego. Oglądanie przez dłuższy czas może spowodować nadwerężenie wzroku.
Środki ostrożności przy czyszczeniu urządzenia
• Przed rozpoczęciem czyszczenia wyłącz główne zasilanie i wyciągnij wtyczkę z gniazdka sieciowego.
• Co jakiś czas należy miękką ściereczką (bawełnianą, flanelową itp.) przecierać z zewnątrz obudowę.
• Mocniejsze zabrudzenia należy czyścić miękką ściereczką (bawełnianą, flanelową itp.) zwilżoną w łagodnym detergencie rozpuszczonym w wodzie; zabrudzenia należy wytrzeć solidnie wyciśniętą ściereczką, a następnie ponownie przetrzeć powierzchnię miękkim, suchym materiałem.
• Do czyszczenia nie wolno używać żrących środków czyszczących lub zwilżonych w nich ściereczek. Można w ten sposób uszkodzić powierzchnię obudowy.
Uwagi dotyczące korzystania z bezprzewodowej sieci LAN
• Gdy odtwarzacz zostanie podłączony do bezprzewodowej sieci LAN, dane przesyłane będą między kartą bezprzewodowej sieci LAN (BD-HP25S: VR-WL25S, sprzedawana oddzielnie/BD-HP35S: dostarczona) a routerem szerokopasmowym bezprzewodowej sieci LAN (dostępny w sprzedaży).
Środki ostrożności podczas korzystania z bezprzewodowej sieci LAN
• Wymienione poniżej urządzenia, stacje radiowe itp. korzystają z tych samych pasm częstotliwości. Nie należy w ich pobliżu korzystać z bezprzewodowej sieci LAN.
Urządzenia przemysłowe/naukowe/diagnostyczne, takie jak rozruszniki serca itp.
Określone stacje radiowe niskiej mocy (nie wymagające licencji) Korzystanie z odtwarzacza w pobliżu tych urządzeń może spowodować interferencję fal radiowych. W takim przypadku transmisja może nie być możliwa lub jej prędkość może zostać ograniczona.
• Telefony komórkowe, radia itp. korzystają z innych pasm częstotliwości, więc nie mają one wpływu na przesyłanie danych a bezprzewodowa sieć LAN nie zakłóca ich pracy. Jednak w przypadku ustawienia odtwarzacza z bezprzewodową siecią LAN w pobliżu któregoś z tych urządzeń, mogą wystąpić zakłócenia dźwięku i obrazu spowodowane emisją fal elektromagnetycznych.
• Fale radiowe przenikają przez drewno, szkło i inne materiały powszechnie stosowane w typowym budownictwie, ale są blokowane przez pręty wzmacniające, metal, beton itp. Fale radiowe nie przedostaną się przez ściany i podłogi, jeśli zastosowano w nich takie materiały.
4

SZANOWNY KLIENCIE

Dziękujemy za zakup odtwarzacza płyt Blu-ray/DVD firmy SHARP. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i wielu lat bezawaryjnej pracy urządzenia, przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się z poniższymi informacjami.

Przygotowanie

Punkt 1: Rozpakowanie
Sprawdź, czy w zestawie z urządzeniem dostarczono poniższe akcesoria.
Pilot zdalnego sterowania
Karta bezprzewodowej sieci LAN
(dostarczana tylko z odtwarzaczem BD-HP35S)
Strony 15 i 20
Kabel zasilający
Strona 20
Punkt 2: Wybór sprzętu do podłączenia
W zależności od używanego sprzętu konieczne jest wykonanie różnych połączeń. Zapoznaj się z rozdziałem „Podłączenia” (strony 16-19). Wyłącz urządzenia przed ich podłączeniem.
Wprowadzenie
Korzystanie z funkcji BD-LIVE i usług wideo na żądanie (e-Contents)
Aby mieć w telewizorze dostęp do materiałów BD-LIVE lub przesyłanego strumieniowo wideo na żądanie, należy po nawiązaniu połączenia internetowego przeprowadzić konfigurację opcji komunikacji. Zapoznaj się z rozdziałem „Konfiguracja komunikacji” (strony 46-49).
Punkt 3: Odtwarzanie wideo/obrazów/muzyki
Można odtwarzać wideo, obrazy i muzykę z żądanego źródła multimedialnego, takiego jak płyty Blu-ray i DVD, a także z Internetu. Zapoznaj się z rozdziałem dotyczącym odtwarzania (strony 20–39) i przesyłanego strumieniowo wideo na żądanie (strona 55).
Punkt 4: Wyreguluj ustawienia wedle potrzeb
Wyreguluj ustawienia, żeby wykorzystać rozmaite funkcje odtwarzania płyt/ materiałów. Zapoznaj się z rozdziałem „Ustawienia” (strony 40-54).
Baterie typu „AA” (g2)
Strona 20
VR-WL25S
Strona 19
5

Spis treści

Wprowadzenie
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I WAŻNE INFORMACJE ............................................ 1
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA ..............................................2
OSTRZEŻENIA ..................................................................................................... 4
SZANOWNY KLIENCIE ........................................................................................5
Przygotowanie ..................................................................................................... 5
Spis treści .............................................................................................................6
Do jakich czynności chciałbyś wykorzystać odtwarzacz? .............................. 8
Informacje o nośnikach ......................................................................................9
Płyty Blu-ray ................................................................................................................. 9
Rodzaje płyt/formaty multimediów, których można używać w tym urządzeniu ........... 9
Rodzaje płyt, których nie można używać w tym urządzeniu .......................................10
Informacje o zawartości płyty ......................................................................................11
BD Video..................................................................................................................11
Tytuły, rozdziały i ścieżki ..........................................................................................12
Symbole umieszczane na opakowaniach płyt BD/DVD Video ................................12
Symbole użyte w instrukcji obsługi .............................................................................12
Ważne informacje .............................................................................................. 13
Środki ostrożności podczas korzystania z płyt ...........................................................13
Licencja i prawa autorskie ...........................................................................................13
Ważne elementy ................................................................................................14
Jednostka główna (przód) ...........................................................................................14
Jednostka główna (tył) .................................................................................................14
Pilot zdalnego sterowania ............................................................................................15
Funkcja blokowania przycisków ..................................................................................15
Podłączenia
Podłączanie do telewizora/projektora ............................................................. 16
Podłączanie do wzmacniacza/odbiornika AV ................................................. 17
Połączenie HDMI .........................................................................................................17
Cyfrowe połączenie audio ............................................................................................17
Szerokopasmowe połączenie internetowe ..................................................... 18
Połączenie przewodowe (kabel LAN) ...........................................................................18
Połączenie bezprzewodowe (bezprzewodowa sieć LAN) ............................................19
Odtwarzanie płyt
Przed rozpoczęciem odtwarzania ...................................................................20
Wkładanie baterii do pilota zdalnego sterowania ....................................................... 20
Przybliżony zakres działania pilota zdalnego sterowania ....................................... 20
Podłączanie kabla zasilającego .................................................................................. 20
Włączanie zasilania ..................................................................................................... 21
Włączanie zasilania ................................................................................................ 21
Przejście do trybu czuwania .................................................................................. 21
Wskaźniki na odtwarzaczu ..................................................................................... 21
Informacje o ekranie głównym ............................................................................... 21
Ustawienie języka ....................................................................................................... 22
Zmiana języka menu ekranowego .......................................................................... 22
6
Obsługa telewizora firmy SHARP przy pomocy pilota ............................................... 22
Sterowanie funkcjami telewizora ............................................................................ 22
Wyłączanie podświetlenia i wskaźników wyświetlacza LCD ...................................... 22
Korzystanie z systemu AQUOS LINK ......................................................................... 23
Sterowanie odtwarzaczem płyt Blu-ray poprzez system AQUOS LINK ................ 23
Tryb 3D ....................................................................................................................... 23
Funkcja Panel sterowania ........................................................................................... 24
Odtwarzanie wideo/obrazów/muzyki .............................................................. 25
Wkładanie płyty .......................................................................................................... 25
Odtwarzanie płyt BD/DVD video ................................................................................. 25
Wyświetlanie informacji o płycie ............................................................................ 26
Menu płyt BD/DVD ..................................................................................................... 26
Rozpoczęcie odtwarzania przez wybór tytułu w głównym menu .......................... 26
Obsługa menu płyty ............................................................................................... 26
Obsługa menu podręcznego .................................................................................. 27
Korzystanie z systemu BONUSVIEW lub BD-LIVE ..................................................... 27
Korzystanie z funkcji Picture in Picture (obraz w obrazie) (odtwarzanie
dodatkowego dźwięku/wideo) ............................................................................. 28
Funkcja Virtual Package ......................................................................................... 28
BD-LIVE ................................................................................................................. 28
Odtwarzanie płyt DVD-R/-RW (format VR) / BD-RE/-R (format BDAV) ....................... 29
Odtwarzanie poprzez wybór tytułu ........................................................................ 29
Odtwarzanie poprzez wybór rozdziału ................................................................... 30
Sortowanie tytułów ................................................................................................ 30
Odtwarzanie poprzez wybór listy odtwarzania ...................................................... 30
Odtwarzanie od początku lub wznawianie odtwarzania ........................................ 30
Odtwarzanie płyt Audio CD ........................................................................................ 31
Odtwarzanie od początku ...................................................................................... 31
Odtwarzanie poprzez wybór ścieżki ...................................................................... 31
Obsługa menu „Funkcje” ....................................................................................... 31
Odtwarzanie plików dźwiękowych (MP3).................................................................... 32
Wyświetlanie nieruchomych obrazów (pliki JPEG) ..................................................... 33
Uzyskiwanie dostępu do serwerów DLNA .................................................................. 34
Odtwarzanie poprzez wybór listy plików ................................................................ 34
Funkcje odtwarzania ......................................................................................... 35
Szybkie przewijanie do przodu/tyłu (wyszukiwanie) ................................................... 35
Przejście do następnego rozdziału (ścieżki/tytułu) lub powrót do początku
bieżącego ................................................................................................................. 35
Pauza/odtwarzanie klatka po klatce ........................................................................... 35
Odtwarzanie w zwolnionym tempie (do przodu/do tyłu) ............................................ 35
Powtarzanie tytułu lub rozdziału (tryb powtarzania) ................................................... 36
Powtarzanie fragmentu (tryb powtarzania określonej części) ..................................... 36
Wyświetlanie informacji o dźwięku ............................................................................. 37
Przełączanie napisów dialogowych ............................................................................ 37
Przełączanie kąta oglądania sceny ............................................................................. 37
Wyświetlanie informacji o dostępności nagrania pod różnymi kątami ....................... 37
Ustawienia podczas odtwarzania ....................................................................38
Sterowanie funkcjami ................................................................................................. 38
Obsługa okna sterowania funkcjami ...................................................................... 38
Funkcje, których można użyć ................................................................................. 39
Spis treści
Ustawienia
USTAWIENIA ...................................................................................................... 40
Typowe operacje ......................................................................................................... 40
Podstawowa obsługa ustawień odtwarzania .............................................................. 41
Ustawienia Audiowideo .............................................................................................. 42
Inteligentne ustawienia ............................................................................................... 43
AQUOS LINK .............................................................................................................. 43
Ustawienie odtwarzania .............................................................................................. 44
Język Ekranu .............................................................................................................. 45
Wersja .........................................................................................................................45
System ........................................................................................................................ 45
Ustawienia Komunikacji .............................................................................................. 46
Umożliwia wybranie dla połączenia sieciowego ustawienia „Kablowe” lub
„Bezprzewodowe”. .............................................................................................. 46
Jeśli wybrana zostanie opcja Kablowe .................................................................. 46
Jeśli wybrana zostanie opcja Bezprzewodowe ...................................................... 47
Ręczne wprowadzanie znaków .............................................................................. 49
Zarządz. Pamięcią USB .............................................................................................. 50
Aktualizacja Oprogram. .............................................................................................. 51
Automatyczna aktualizacja przez sieć ................................................................... 51
Ręczna aktualizacja poprzez sieć .......................................................................... 52
Ręczna aktualizacja z pamięci USB ....................................................................... 52
Zawartość przesyłana strumieniowo
Odtwarzanie przesyłanego strumieniowo wideo na żądanie ........................ 55
Odtwarzanie treści z serwisu YouTube ........................................................................ 55
Dodatek
Sterowanie odtwarzaczem przez komputer (tylko dla odtwarzacza
BD-HP35S) .......................................................................................................56
Ustawienia sterowania IP ............................................................................................ 56
Lista poleceń .............................................................................................................. 57
Rozwiązywanie problemów .............................................................................. 58
Resetowanie odtwarzacza ..................................................................................... 61
Komunikaty o błędach ...................................................................................... 62
Dane techniczne ................................................................................................63
Słowniczek .........................................................................................................65
Oświadczenie o usługach sieciowych .............................................................68
Informacje o licencjach oprogramowania ....................................................... 69
Utylizacja po zużyciu ........................................................................................ 70
Pierwsze czynności:
Zapoznaj się z rozdziałem „Przygotowanie” (str. 5), żeby przygotować odtwarzacz do pracy.
Wprowadzenie (str. 1-15)
Zawiera ważne informacje dotyczące obsługi.
Podłączenia (str. 16-19)
Opisuje opcje podłączeniowe dla opisywanego odtwarzacza.
Odtwarzanie (str. 20-39)
Zawiera opisy podstawowych funkcji odtwarzania i obsługi.
Ustawienia (str. 40-54)
Dodatkowe opcje pozwalają dostosować urządzenie do różnych sytuacji.
Zawartość przesyłana strumieniowo (str. 55)
Wyświetla internetowe usługi przesyłania strumieniowego dostępne dla tego odtwarzacza.
Dodatek (str. 56-70)
Zawiera poradnik rozwiązywania problemów i dodatkowe informacje.
Przedstawione w tej instrukcji ilustracje służą celom opisowym i mogą nieznacznie różnić się w rzeczywistych sytuacjach obsługowych.
7

Do jakich czynności chciałbyś wykorzystać odtwarzacz?

Oglądanie wysokiej jakości filmów na płytach Blu-ray
Opisywany odtwarzacz pozwala na odtwarzanie filmów z płyt Blu-ray w pełnej rozdzielczości HD.
Odtwarzanie wideo/obrazów/muzyki (str. 25)
Oglądanie trójwymiarowych obrazów 3D
Opisywany odtwarzacz może poprzez kabel HDMI odtwarzać trójwymiarowe materiały z kompatybilnych z systemem 3D płyt Blu-ray. Żeby obejrzeć obrazy 3D, podłącz telewizor 3D do odtwarzacza kablem HDMI i odtwarzaj materiały 3D po założeniu okularów 3D.
Tryb 3D (str. 23)
Oglądanie materiałów multimedialnych z różnych źródeł
Skorzystaj z urządzenia, żeby odtwarzać filmy, obrazy i muzykę z różnych źródeł, takich jak płyty DVD, pamięci USB i Internet.
Informacje o nośnikach (str. 9–12) Odtwarzanie wideo/obrazów/muzyki (str. 25)
Łatwe podłączenie i obsługa poprzez złącze HDMI
Opisywany odtwarzacz posiada złącze HDMI. Można przez nie podłączyć telewizor nie wykorzystując innych kabli do oglądania filmów. Jeśli telewizor jest zgodny z systemem AQUOS LINK, możesz wygodnie sterować telewizorem i odtwarzaczem.
Podłączanie do telewizora/projektora (str. 16)
Korzystaj z funkcji BD-LIVE łącząc się z Internetem
Opisywany odtwarzacz jest kompatybilny z systemem BD-LIVE. Możesz oglądać materiały dodatkowe, takie jak zwiastuny filmów z Internetu, gdy odtwarzasz płyty kompatybilne z systemem BD-LIVE.
Korzystanie z systemu BONUSVIEW lub BD-LIVE (str. 27–28)
Dostęp do filmów wideo, obrazów i muzyki z serwerów w sieci domowej
Za pomocą tego odtwarzacza można odtwarzać wideo, obrazy i pliki muzyczne zapisane na serwerach w sieci domowej, takich jak komputer z certyfikatem DLNA.
Uzyskiwanie dostępu do serwerów DLNA (str. 34)
Oglądaj na ekranie telewizora przesyłane strumieniowo wideo na żądanie o wyższej jakości obrazu
Odtwarzacz ten obsługuje usługi przesyłanego strumieniowo wideo na żądanie po nawiązaniu połączenia internetowego. Po podłączeniu odtwarzacza do Internetu można korzystać z różnych treści przesyłanych strumieniowo do telewizora. Ponadto dzięki dostępnej w odtwarzaczu funkcji „Super Picture” (Doskonały obraz) można oglądać przesyłane strumieniowo obrazy wideo o wyższej jakości obrazu.
Odtwarzanie przesyłanego strumieniowo wideo na żądanie (str. 55) SUPER PICTURE (Doskonały obraz) (str. 43)
8

Informacje o nośnikach

Płyty Blu-ray

Płyty Blu-ray to nowoczesny nośnik kolejnej generacji charakteryzujący się następującymi podstawowymi własnościami:
• Największa pojemność (25 GB przy jednej warstwie – 50 GB przy dwóch warstwach) – ponad 5 razy większa niż dla płyt DVD, szczególnie przydatna przy filmach w wysokiej rozdzielczości o rozbudowanych funkcjach interaktywnych
• Doskonała jakość obrazu z możliwością obsługi pełnej rozdzielczości HD 1920 x 1080p
• Najlepszy możliwy dźwięk przestrzenny bez kompresji (wyższa jakość niż w sali kinowej)
• Powszechnie uznany standard – pozwala klientom na większy wybór materiałów na rynku
• Sprzęt będzie zgodny wstecz z płytami DVD, pozwalając na korzystanie z istniejących materiałów na płytach DVD
• Wytrzymałe płyty – nowe przełomowe technologie utwardzanego powlekania zapewniają wysoką odporność płyt Blu-ray na zadrapania i chronią przed odciskami palców

Rodzaje płyt/formaty multimediów, których można używać w tym urządzeniu

• W urządzeniu można odtwarzać opisane poniżej płyty. Nie należy korzystać z adapterów z rozmiaru 8 cm na 12 cm.
• Korzystaj z płyt spełniających standardy zgodności oznaczone za pomocą oficjalnych logo na etykietach. Odtwarzanie płyt niezgodnych ze standardami nie jest zagwarantowane. Nawet jeśli płytę można odtworzyć, jakość obrazu i dźwięku może być niezadowalająca.
Rodzaj płyty
BD Video
Kod regionalny
Format
nagrania
Dźwięk
B/ALL
BD-RE DL BD-R DL
DVD Video
Kod regionalny
Format BDMV/BDAV
Format wideo Dźwięk
2/ALL
ALL
2
DVD+RW/DVD+R DVD-RW/DVD-R DVD+R DL/DVD-R DL
Format wideo/VR/ AVCHD (tylko zamknięte płyty)
DivX PlusTM HD (H.264/MKV)
J
JPEG
K
MP3
Audio CD
I
Audio CD (CD-DA)
CD-RW/CD-R Audio CD
(CD-DA)
J
JPEG
K
MP3
Spis
treści
Rozmiar
płyty
12 cm + obraz (film)
12 cm + obraz
8 cm (film)
Dźwięk + obraz
12 cm
8 cm (film)
Nieruchome obrazy (pliki JPEG)
Audio
Audio 12 cm
8 cm Audio
Nieruchome obrazy (pliki JPEG)
Audio
Format
Format nagrania
Spis treści
multimediów
Pamięć USB DivX Plus
(H.264/MKV)
JPEG
TM
HD
Dźwięk + obraz (film)
J
Nieruchome obrazy (pliki JPEG)
MP3
K
Audio
• Odtwarzacze i płyty BD/DVD video posiadają kody regionalne, które określają w jakich miejscach daną płytę można odtwarzać. Opisywany odtwarzacz posiada kod B dla płyt BD i kod 2 dla płyt DVD. (Płyty opatrzone oznaczeniem ALL mogą być odtwarzane w dowolnym urządzeniu.)
• Obsługa i funkcje płyt BD/DVD video mogą różnić się od przedstawionych w tej instrukcji, a niektóre czynności mogą być zabronione z uwagi na ustawienia producenta płyt.
• Jeśli podczas odtwarzania płyty wyświetla się menu ekranowe lub instrukcje obsługi, postępuj zgodnie z wyświetlanymi informacjami.
UWAGA
• Odtwarzanie płyt wymienionych w tabelce po lewej stronie może nie być możliwe w zależności od nośnika.
• Pojęcie „zamkniętej płyty” odnosi się do procesu przetworzenia płyty w nagrywarce w sposób umożliwiający odtwarzanie jej w innych czytnikach/ nagrywarkach DVD. Tylko zamknięte płyty zostaną odtworzone w opisywanym odtwarzaczu. (Urządzenie nie posiada funkcji zamykania sesji na płytach.)
• W przypadku płyt DVD+RW/+R/+R DL odtwarzać można tylko płyty w formacie wideo (zamknięte). Nie można odtwarzać plików JPEG, MP3, DivX Plus itp.
• Niektóre płyty mogą nie zostać odtworzone w zależności od formatu nagrania.
• Odtwarzanie plików DivX może nie być dostępne w zależności od zawartości i pliku DivX.
TM
HD
Wprowadzenie
9
Informacje o nośnikach

Rodzaje płyt, których nie można używać w tym urządzeniu

Wymienione poniżej płyty nie zostaną odtworzone lub zostaną odtworzone nieprawidłowo w odtwarzaczu. Przypadkowe odtworzenie takich płyt może spowodować uszkodzenie głośników. Nie próbuj odtwarzać takich płyt.
CDG, Video CD, Photo CD, CD-ROM, CD-TEXT, SVCD, SACD, PD, CDV, CVD, DVD-RAM, DVD­Audio, BD-RE z kasetą, CD-WMA
Nie można odtwarzać płyt o nietypowych kształtach.
• Nie można używać płyt o nietypowych kształtach (nośników w kształcie serca, sześciokątnych itp.). Użycie takich płyt spowoduje niewłaściwe działanie urządzenia.
Nie można odtwarzać następujących płyt BD video.
• Płyt nie posiadających kodu regionalnego „B” lub „ALL” (sprzedanych poza legalną dystrybucją).*
• Płyt wyprodukowanych niezgodnie z prawem.
• Zapisanych płyt do użytku komercyjnego.
Kod regionalny tego urządzenia to B.
*
Nie można odtwarzać następujących płyt DVD video.
• Płyt nie posiadających kodu regionalnego „2” lub „ALL” (sprzedanych poza legalną dystrybucją).*
• Płyt wyprodukowanych niezgodnie z prawem.
• Zapisanych płyt do użytku komercyjnego.
Kod regionalny tego urządzenia to 2.
*
Nie można odtworzyć następujących płyt BD­RE/R, DVD-RW/R i DVD+RW/R.
• Płyt, na których nie zapisano danych.
• Firma Sharp nie może zagwarantować możliwości
odtworzenia wszystkich samodzielnie nagranych płyt BD, ponieważ Blu-ray jest nowym, ewoluującym formatem. Możliwość odtworzenia będzie zależna od nagrywarki BD, płyty BD i oprogramowania nagrywającego. Prosimy zawsze upewniać się, że używane są najnowsze wersje programów i skontaktować się w razie potrzeby z poszczególnymi producentami.
Żeby uniknąć problemów, prosimy o sprawdzenie kompatybilności samodzielnie nagranych płyt przed zakupieniem opisywanego odtwarzacza. Firma Sharp zaleca użycie standardów BDMV/BDAV w celu zapewnienia maksymalnej kompatybilności nagrywanych płyt. Jeśli po zakupie wystąpią problemy z odtwarzaniem, prosimy ze strony internetowej firmy Sharp pobrać najnowszą wersję oprogramowania dla odtwarzacza lub poprosić o pomoc sprzedawcę. Opisywany odtwarzacz BD wykorzystuje najnowsze technologie dostępne w momencie projektowania urządzenia i nie może być zagwarantowane wsparcie dla przyszłych rozszerzeń lub zmian w standardach.
Nie jest możliwe odtwarzanie następujących płyt Audio CD*1.
• Płyty zawierające dane służące ochronie praw autorskich (sygnał kontroli kopiowania) mogą nie być odtwarzane w tym urządzeniu.
• Odtwarzacz został zaprojektowany z myślą o odtwarzaniu płyt Audio CD zgodnych ze standardami płyt CD (Compact Disc).
Nie można odtwarzać następujących płyt CD­RW/R.
• Płyt, na których nie zapisano danych.
• Płyt zapisanych w formatach innych niż Audio CD i
JPEG/MP3.
• Płyty mogą nie być odtwarzane w zależności od stanu nagrania i nośnika.
• Możliwość odtwarzania zależy od zgodności płyt z odtwarzaczem.
*2
Informacje o formacie plików JPEG
JPEG jest formatem pliku pozwalającym na przechowywanie nieruchomych obrazów (zdjęć, ilustracji itp.). Odtwarzacz pozwala na odtwarzanie takich plików.
Niekompatybilne formaty plików.
• Nieruchome obrazy w formatach innych niż JPEG (takie jak pliki TIFF).
• Niektóre formaty plików JPEG mogą nie być odtwarzane.
• Nie można odtwarzać progresywnych plików JPEG.
• Nie można odtwarzać ruchomych obrazów w formacie
Motion JPEG.
Inne pliki, których nie można odtwarzać.
• Może nie być możliwe odtworzenie niektórych nieruchomych obrazów poddanych edycji na komputerze.
• Może nie być możliwe odtworzenie niektórych nieruchomych obrazów, które zostały przetworzone (obrócone lub zapisane poprzez nadpisanie innych obrazów zaimportowanych z Internetu lub poczty e-mail).
Podczas odtwarzania plików mogą wystąpić poniższe problemy.
• W zależności od liczby folderów, plików i ilości danych odtworzenie plików może zająć więcej czasu.
• Dane EXIF mogą nie zostać wyświetlone. EXIF to akronim Exchangeable Image File Format (wymienny format plików graficznych) - jest to standard zapisywania dodatkowych informacji w plikach graficznych, szczególnie tych korzystających z kompresji JPEG. (Na stronie http://exif.org znajduje się więcej informacji na ten temat.)
*3
Informacje o formacie plików MP3
Pliki MP3 to dane audio skompresowane w formacie MPEG1/2 Audio layer-3. „Pliki MP3” posiadają w nazwach rozszerzenia „.mp3”. (Niektóre pliki z rozszerzeniami „.mp3” lub pliki, które nie zostały zapisane w formacie MP3 mogą podczas odtwarzania wytwarzać zakłócenia lub mogą nie być odtwarzane.)
Odtwarzanie plików w formacie MP3
• Pliki MP3 nie są odtwarzane w tej samej kolejności, w której zostały nagrane.
• Zaleca się nagrywanie danych przy niższych prędkościach, ponieważ podczas nagrywania przy dużych prędkościach mogą powstać błędy i odtwarzanie może być niemożliwe.
• Im więcej jest folderów, tym dłużej trwa wczytywanie.
• W zależności od struktury folderów wczytywanie plików
MP3 może trochę potrwać.
• Czas odtwarzania może być wyświetlany niepoprawnie podczas odtwarzania plików MP3.
Poniższych plików nie można odtworzyć w opisywanym urządzeniu.
• Gdy na płycie znajdują się zarówno dane w formacie Audio CD [CD-DA], jak i pliki JPEG/MP3. (Na płycie rozpoznane zostaną tylko ścieżki Audio CD [CD-DA] i zostaną odtworzone.)
• Nie jest możliwe odtwarzanie płyt wielosesyjnych.
10
Informacje o nośnikach
Informacje o formacie plików DivX Plus
TM
HD (H.264/MKV)
• Odtwarzanie plików DivX może nie być dostępne w zależności od zawartości i pliku DivX.
Informacje o plikach/folderach z nieruchomymi obrazami (pliki JPEG) i danymi audio (pliki MP3)
Korzystając z tego urządzenia możesz odtwarzać nieruchome obrazy (pliki JPEG) i dane audio (pliki MP3) tworząc foldery na płytach lub w pamięci USB według pokazanego poniżej wzorca.
Przykładowa struktura folderów:
Katalog główny
001.jpg/001.mp3
xxx.jpg/xxx.mp3
01 Folder
L
Folder
001.jpg/001.mp3
255.jpg/255.mp3
L
001.jpg/001.mp3
256.jpg/256.mp3
L
Wymagania dla plików i folderów
• Płyty i pamięci USB, które może odtwarzać (rozpoznawać) opisywane urządzenie podlegają następującym ograniczeniom:
Pliki muszą zawierać dane EXIF (tylko dla plików
JPEG)
Rozdzielczość obrazu: między 32 x 32 a 7680 x 4320
pikseli (tylko dla plików JPEG)
Maksymalna liczba folderów i plików w każdym
folderze: 256
Maksymalna liczba poziomów w hierarchii folderów: 5
Rozmiar pliku: 20 MB lub mniej (pliki JPEG)
200 MB lub mniej (pliki MP3)
UWAGA
• Nazwy plików i folderów wyświetlanych w urządzeniu mogą różnić się od nazw wyświetlanych w komputerze.
INFORMACJE NA TEMAT WIDEO W FORMACIE DivX
• DivX® to cyfrowy format wideo stworzony przez firmę DivX, Inc. Opisywane urządzenie jest opatrzone oznaczeniem DivX Certified® i odtwarza wideo w formacie DivX. Więcej informacji oraz narzędzia do konwersji plików na format wideo DivX można znaleźć na stronie www.divx.com.

Informacje o zawartości płyty

BD Video
Wykorzystaj funkcje przeznaczone dla płyt BD, takie jak BONUSVIEW (BD-ROM Profile 1 Version 1.1), obraz-w-obrazie i BD-LIVE (strona 28). W przypadku płyt BD kompatybilnych z funkcjami BONUSVIEW/BD-LIVE można przeglądać dodatkowe materiały kopiując dane z płyt lub pobierając je z Internetu. Funkcja pozwala na przykład na odtwarzanie oryginalnego filmu na dużym ekranie a komentarza reżysera w mniejszym oknie.
UWAGA
• Dostępne funkcje zależą od płyty.
Wprowadzenie
xxx Folder
L
Włącznie z katalogiem głównym obsługiwanych jest maksymalnie 256 folderów i plików w każdym folderze.
001.jpg/001.mp3
256.jpg/256.mp3
L
Certyfikat DivX Certified® do odtwarzania plików wideo DivX® i DivX Plus™ HD (H.264/MKV) w rozdzielczości do 1080p HD, włączając zawartość premium.
INFORMACJE NA TEMAT USŁUGI DivX VIDEO-ON-DEMAND (wideo na żądanie)
• Opisywane urządzenie jest opatrzone oznaczeniem DivX Certified® i musi zostać zarejestrowane, aby było możliwe odtwarzanie filmów zakupionych w ramach usługi DivX Video-on-Demand (VOD — wideo na żądanie). W celu uzyskania kodu rejestracyjnego należy odnaleźć sekcję DivX VOD w menu konfiguracji urządzenia. Więcej informacji dotyczących sposobu ukończenia rejestracji można znaleźć na stronie vod. divx.com.
11
Informacje o nośnikach
1
2
3
AUDIO CD
Tytuły, rozdziały i ścieżki
•Płyty Blu-ray i DVD są podzielone na „tytuły” i „rozdziały”. Jeśli na płycie znajduje się kilka filmów, każdemu z nich przyporządkowany jest inny „tytuł”. Każdy tytuł może być podzielony na wewnętrzne części zwane „rozdziałami”. (Patrz przykład 1.)
•Płyty Audio CD są podzielone na „ścieżki”. Można wyobrazić sobie ścieżkę jako jeden utwór na płycie. (Patrz przykład 2.)
Przykład 1: płyta Blu-ray lub DVD
Tytuł 1
Rozdział 1 Rozdział 2 Rozdział 3 Rozdział 1
Przykład 2: płyta Audio CD
Utwór 1 Utwór 2 Utwór 3 Utwór 4
Tytuł 2
Symbole umieszczane na opakowaniach płyt BD/DVD Video
Z tyłu opakowania płyt BD/DVD dostępnych w sprzedaży zazwyczaj znajdują się różne informacje na temat zawartości płyty.
1 2
1. English
2
2. Chinese
3 4 5
2
1. English
2. Chinese
Ścieżki dźwiękowe i formaty audio
Płyty BD i DVD mogą zawierać do 8 oddzielnych ścieżek w różnych językach. Pierwsza na liście jest ścieżka oryginalna. W tym miejscu znajdują się również informacje na temat formatu audio każdej ze ścieżek — Dolby Digital, DTS, MPEG itp.
Dolby Digital
System dźwiękowy opracowany przez firmę Dolby Laboratories Inc. zapewnia wrażenia podobne do efektów w sali kinowej, jeśli odtwarzacz jest podłączony do procesora dźwięku lub wzmacniacza Dolby Digital.
DTS
DTS to cyfrowy system dźwiękowy opracowany przez firmę DTS, Inc. do zastosowań kinowych.
Liniowy PCM
Liniowy PCM to format zapisu sygnału używany na płytach Audio CD i niektórych płytach DVD i Blu-ray. Dźwięk jest nagrywany przy częstotliwości próbkowania 44,1 kHz i 16 bitach. (Na płytach DVD video dźwięk jest rejestrowany od częstotliwości 48 kHz z 16 bitami do częstotliwości 96 kHz z 24 bitami, a na płytach BD video od częstotliwości 48 kHz z 16 bitami do częstotliwości 192 kHz z 24 bitami.)
Języki napisów
Informuje o rodzaju napisów dialogowych.
Proporcje obrazu
Filmy są kręcone z rozmaitymi proporcjami obrazu.
4
Kąt kamery
Na niektórych płytach BD/DVD nagrane są sceny nakręcone jednocześnie pod różnymi kątami (ta sama scena jest sfilmowana od przodu, z lewej strony, z prawej strony itp.).
5
Kod regionalny
Informacja o kodzie regionalnym (kod regionalny filmów, które można odtworzyć).

Symbole użyte w instrukcji obsługi

BD VIDEO
BD-RE
DVD VIDEO
DVD-RW
DVD-R
CD-RW
.............. Wskazuje funkcje, których można użyć
przy odtwarzaniu płyt BD video.
.............. Wskazuje funkcje, których można użyć
przy odtwarzaniu płyt BD-RE.
.............. Wskazuje funkcje, których można użyć
BD-R
przy odtwarzaniu płyt BD-R.
...........Wskazuje funkcje, których można użyć
przy odtwarzaniu płyt DVD video.
.............. Wskazuje funkcje, których można użyć
przy odtwarzaniu płyt DVD-RW.
.............. Wskazuje funkcje, których można użyć
przy odtwarzaniu płyt DVD-R.
.............. Wskazuje funkcje, których można użyć
przy odtwarzaniu płyt Audio CD.
.............. Wskazuje funkcje, których można użyć
CD-R
przy odtwarzaniu płyt CD-R.
.............. Wskazuje funkcje, których można użyć
przy odtwarzaniu płyt CD-RW.
.............. Wskazuje funkcje, których można użyć
USB
przy odtwarzaniu z pamięci USB.
12
16:9
LB
21 3
2
54 6
DVD Video BD Video

Ważne informacje

Środki ostrożności podczas korzystania z płyt

Należy uważać na zadrapania i kurz
• Płyty BD, DVD i CD są wrażliwe na obecność kurzu, odcisków palców i zadrapań. Rysy na powierzchni płyty mogą uniemożliwić odtwarzanie. Należy dbać o płyty i przechowywać je w bezpiecznym miejscu.
Właściwe przechowywanie płyt
Płyty należy trzymać wewnątrz odpowiednich opakowań i trzymać je w pozycji pionowej.
Należy unikać przechowywania płyt w miejscach wystawionych na działanie bezpośredniego światła słonecznego, w pobliżu urządzeń grzewczych i w miejscach o dużej wilgotności.
Nie należy upuszczać płyt i poddawać ich silnym wibracjom lub uderzeniom.
Należy unikać przechowywania płyt w miejscach z dużą ilością kurzu i wilgotności.
Ostrzeżenia dotyczące posługiwania się płytami
• Jeśli powierzchnia płyty jest zabrudzona, przetrzyj ją delikatnie miękką, wilgotną (należy moczyć tylko w wodzie) ściereczką. Podczas przecierania płyt należy zawsze przesuwać ściereczkę od środka płyty w kierunku zewnętrznej krawędzi.
• Nie należy używać spryskiwaczy do czyszczenia płyt analogowych, benzenu, rozpuszczalników, płynów do zapobiegania powstawaniu elektryczności statycznej i innych roztworów.
• Nie należy dotykać powierzchni z danymi.
• Nie należy przyklejać do płyty kartek samoprzylepnych.
• Jeśli powierzchnia z danymi jest zabrudzona lub zadrapana, odtwarzacz może rozpoznać płytę jako niekompatybilną i wysunąć ją albo odtworzyć niepoprawnie. Zetrzyj zabrudzenia z płyty miękką szmatką.
Czyszczenie soczewek czytających
• Nigdy nie należy używać dostępnych w sprzedaży płyt czyszczących. Ich użycie może uszkodzić soczewki.
• Zgłoś się do najbliższego autoryzowanego serwisu firmy SHARP, żeby wyczyścić soczewki.
Ostrzeżenia dotyczące kondensacji pary wodnej
• W następujących przypadkach na soczewkach lub płycie może nastąpić kondensacja:
− Zaraz po włączeniu grzejnika.
− W zaparowanym pomieszczeniu lub miejscu o dużej wilgotności.
− Po nagłym przeniesieniu odtwarzacza z zimnego środowiska do ciepłego.
Jeśli nastąpi kondensacja:
• Odtwarzacz może mieć problemy z odczytaniem
sygnałów z płyty, co uniemożliwia poprawną pracę urządzenia.
Żeby usunąć skondensowaną parę:
• Wyjmij płytę i pozostaw wyłączony odtwarzacz do
ustąpienia kondensacji. Korzystanie z odtwarzacza po wystąpieniu kondensacji może spowodować niewłaściwe działanie lub awarię.

Licencja i prawa autorskie

Nie wolno kopiować nagrań audiowizualnych chronionych prawami autorskimi bez zgody właściciela tych praw. Prosimy o postępowanie zgodne z obowiązującym prawem.
• „W opisywanym urządzeniu zastosowano technologię ochrony praw autorskich zabezpieczoną patentami w Stanach Zjednoczonych i innymi prawami własności intelektualnej należącymi do firmy Rovi Corporation. Modyfikacje lub demontaż urządzenia są zabronione.”
• Wyprodukowano na licencji firmy Dolby Laboratories. „Dolby” i symbol „podwójnego D” są znakami handlowymi firmy Dolby Laboratories.
• Wyprodukowano na licencji chronionej patentami noszącymi w Stanach Zjednoczonych następujące numery: 5 451 942; 5 956 674; 5 974 380; 5 978 762; 6 226 616; 6 487 535; 7 392 195; 7 272 567; 7 333 929; 7 212 872 oczekującymi na wydanie w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. DTS i jego symbol są zarejestrowanymi znakami handlowymi, a loga DTS-HD, DTS-HD Master Audio | Essential i DTS są znakami handlowymi firmy DTS, Inc. Do produktu dołączono oprogramowanie. ©DTS, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.
oraz innymi patentami wydanymi oraz
• Logo „BD-LIVE” jest znakiem handlowym organizacji
• „Skrót HDMI, logo HDMI oraz nazwa High-Definition
• „x.v.Colour” i logo „x.v.Colour” są znakami handlowymi
• Java i wszystkie oparte na nazwie Java znaki handlowe
• Logo „BONUSVIEW” jest znakiem handlowym
• „AVCHD” i logo „AVCHD” są znakami handlowymi firm
• „Blu-ray 3D” i logo „Blu-ray 3D” są znakami handlowymi
• Nazwa YouTube jest znakiem handlowym firmy Google
• Nazwy DivX®, DivX Certified®, DivX Plus
• LC
jest znakiem handlowym.
Blu-ray Disc Association.
jest znakiem handlowym DVD Format/Logo
Licensing Corporation.
Multimedia Interface są znakami handlowymi lub zarejestrowanymi znakami handlowymi firmy HDMI Licensing LLC w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.”
firmy Sony Corporation.
i loga są znakami handlowymi lub zarejestrowanymi znakami handlowymi firmy Sun Microsystems, Inc. w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.
organizacji Blu-ray Disc Association.
Panasonic Corporation i Sony Corporation.
Blu-ray Disc Association.
Inc.
związane z nimi znaki logo są znakami handlowymi firmy DivX, Inc. i są używane na mocy licencji.
TM
HD i
_LCFONT+ i logo LC
to zarejestrowane znaki towarowe firmy SHARP Corporation. Produkt ten wyposażono w technologię LC Font, która została opracowana przez firmę SHARP Corporation w celu wyraźnego wyświetlania czytelnych znaków na ekranie LCD. Do wyświetlania niektórych stron na ekranie użyto jednak czcionek innych niż LCD.
Wprowadzenie
13

Ważne elementy

Jednostka główna (przód)

1
2 13
8
1 B (zasilanie) (str. 21)
2 Wskaźnik B
(str. 21) 3 Przycisk d PLAY (str. 25) 4 Przycisk H STOP (str. 25) 5 Przycisk G REV (str. 35) 6 Przycisk J FWD (str. 35) 7 OPEN/CLOSE (str. 25) 8 Gniazdo USB2 (str. 27, 32) 9 Czujnik zdalnego sterowania (str. 20)
3 4 5 6 7
9 11 12
(włączony/czuwanie)
10
0 Wyświetlacz panelu przedniego (str. 21)
• Podczas odtwarzania wyświetlany jest czas, który upłynął od jego rozpoczęcia.
• Podczas wykonywania funkcji przeskoku wyświetlany jest numer rozdziału (lub ścieżki).
Q Wskaźnik trybu BD/DVD/CD (str. 21)
W Klapka kieszeni E Podajnik płyty (str. 25)

Jednostka główna (tył)

2
3 4 5
1 Gniazdo AC IN (str. 20)
2 Gniazdo ETHERNET (str. 18) 3 Gniazdo W-LAN 4 Gniazdo HDMI OUT (str. 16) 5 Gniazdo DIGITAL AUDIO OUT OPTICAL (str. 17)
W odtwarzaczu tym należy używać wyłącznie zalecanej karty bezprzewodowej sieci
*
LAN (VR-WL25S, dostarczana tylko z odtwarzaczem BD-HP35S).
/USB1 (str. 19, 27)
*
1
14
UWAGA
• Przy wkładaniu i wyjmowaniu pamięci USB upewnij się, że główne zasilanie jest wyłączone. Przed podłączeniem lub odłączeniem urządzenia należy także pamiętać o ustawieniu dla funkcji „Szybkie Uruchomienie” opcji „Nie” (patrz strona 43). Podłączenie lub odłączenie urządzenia przy włączonym odtwarzaczu lub aktywnej funkcji Szybkie Uruchomienie może spowodować uszkodzenie danych.
Ważne elementy

Pilot zdalnego sterowania

1 2
3
4
5 6
7 8
9
10
11
16
17
18 19 20 21
22
1 B (zasilanie) (str. 21)
2 m OPEN/CLOSE (str. 25) 3 AUDIO (str. 37), SUBTITLE (str. 37) 4 Przyciski cyfrowe (str. 39) 5 REPEAT (str. 36) 6 T SKIP/k (str. 29, 35) 7 U SKIP/l (str. 29, 35) 8 F PAUSE (str. 31, 32, 33, 35) 9 d PLAY (str. 25)
0 TOP MENU/TITLE LIST (str. 26, 29)
Q Przyciski kursora (a/b/c/d), Przycisk ENTER (str.
22, 40) W EXIT (str. 31, 34, 40) E A (czerwony), B (zielony), C (żółty), D (niebieski)
(str. 29, 30, 33, 49)
(blokada) (Patrz niżej.)
R T 3D (str. 23) Y DISPLAY (str. 26, 36) U Przyciski sterowania telewizorem (str. 22) I FUNCTION (str. 37, 38) O V FWD (str. 35) PS REV (str. 35)
A H STOP (str. 25)
SPOP-UP MENU (str. 27)
D n RETURN (str. 31, 33, 34, 36)
FPinP (str. 28)
G HOME (str. 22, 31–34, 40)
Wprowadzenie
12
13
14
15
23
24
25

Funkcja blokowania przycisków

Możesz zablokować przyciski, żeby zapobiec przypadkowym uruchomieniom różnych funkcji. W telewizorach zgodnych z systemem AQUOS LINK można również zablokować przyciski odtwarzacza. Wciśnij i przytrzymaj przycisk
• Po każdym wykonaniu tej czynności funkcja jest aktywowana lub dezaktywowana.
• W przypadku próby obsługi odtwarzacza przy aktywnej funkcji blokady przycisków na wyświetlaczu przednim zacznie migać wskazanie „Hold” (Blokada), oznaczające działanie funkcji blokady przycisków.
(blokada) przez ponad 2 sekundy.
15

Podłączenia

Podłączanie do telewizora/projektora

Korzystając z kabla HDMI, można uzyskać wysokiej jakości obraz i dźwięk cyfrowy. (Do tego odtwarzacza można podłączać tylko telewizory/projektory wyposażone w złącze HDMI). Jeśli korzystasz z systemu AQUOS LINK, upewnij się, że posiadasz certyfikowany kabel HDMI.
1 Przed rozpoczęciem podłączania wyłącz odtwarzacz oraz telewizor/
projektor.
2 Podłącz prawidłowo kabel HDMI (dostępny w sprzedaży) do złącza HDMI
OUT odtwarzacza (1) i do złącza HDMI IN telewizora/projektora (2).
Kabel HDMI (dostępny w sprzedaży)
UWAGA
• W odtwarzaczu tym dla pozycji „Wyjście Wideo HDMI” domyślnie ustawiona jest opcja „Automatyczna” (patrz strona 42). (Zwykle należy ustawić opcję „Automatyczna”). Jeśli po ustawieniu opcji „Automatyczna” dla pozycji „Wyjście Wideo HDMI” obraz nie będzie stabilny, należy wybrać rozdzielczość wyjściową odpowiednią dla podłączonego urządzenia.
• Aby móc oglądać obrazy 3D, urządzenie należy podłączyć do telewizora obsługującego technologię 3D.
• W celu uzyskania informacji na temat podłączania do telewizora/projektora należy zapoznać się z instrukcją obsługi telewizora/projektora.
E
Po podłączeniu
• W razie potrzeby podłącz urządzenia audio. (Strona 17)
• W razie potrzeby przeprowadź ustawienia audio i wideo. (strony 42–43)
• Zapoznaj się z opisem funkcji AQUOS LINK. (strony 23 i 43)
• Przygotuj żądaną płytę lub materiały i rozpocznij odtwarzanie. (strony 25-34,
55)
16
Projektor Telewizor

Podłączanie do wzmacniacza/odbiornika AV

Odtwarzacz ten można podłączyć do wzmacniacza/odbiornika AV w celu uzyskania cyfrowego dźwięku przestrzennego. W przypadku tego odtwarzacza połączenie audio można wykonać na jeden z poniższych sposobów, w zależności od właściwości podłączanego wzmacniacza/odbiornika AV.
• Połączenie HDMI
• Cyfrowe połączenie audio
UWAGA
• Przed rozpoczęciem podłączania wyłącz odtwarzacz i pozostałe urządzenia.
• Szczegółowe informacje na temat formatów wyjściowych audio można znaleźć na stronie 54.

Połączenie HDMI

Kabel HDMI
*
UWAGA
• Jeśli używane jest wyjście HDMI, dostępny jest cyfrowy sygnał wyjściowy w systemie 7.1 kan.
• Dźwięk przesyłany w formatach DTS-HD High Resolution Audio i DTS-HD Master Audio jest emitowany złączem HDMI w formacie Bitstream. Podłącz wzmacniacz z wbudowanym dekoderem, żeby uzyskać doskonałą jakość dźwięku.
• W przypadku podłączania odtwarzacza do telewizora 3D przez wzmacniacz/odbiornik AV konieczne jest podłączenie go do wzmacniacza/odbiornika AV obsługującego technologię 3D. Jeśli wzmacniacz/odbiornik AV nie obsługuje technologii 3D, kabel HDMI należy podłączyć bezpośrednio do telewizora, łącząc jednocześnie odtwarzacz ze wzmacniaczem/odbiornikiem AV przy użyciu cyfrowego kabla optycznego.

Cyfrowe połączenie audio

Wzmacniacz/odbiornik AV można podłączyć przy użyciu cyfrowego kabla optycznego audio (dostępny w sprzedaży).
Podłączenia
Telewizor
Dostępny w sprzedaży
*
Kabel HDMI*
Wzmacniacz/ Odbiornik AV
Cyfrowy kabel optyczny
*
Wzmacniacz/
odbiornik AV
Dostępny w sprzedaży
*
UWAGA
• Jeśli używane jest wyjście OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT, dostępny jest cyfrowy sygnał wyjściowy w systemie 5.1 kanałów. (Cyfrowy sygnał wyjściowy w systemie 7.1 kanałów nie jest dostępny).
E
Po podłączeniu
• W razie potrzeby przeprowadź ustawienia audio i wideo. (strony 42–43)
• Przygotuj żądaną płytę lub materiały i rozpocznij odtwarzanie. (strony 25-34, 55)
17

Szerokopasmowe połączenie internetowe

Po podłączeniu odtwarzacza do Internetu można za pomocą telewizora korzystać z rozmaitych zasobów funkcji BD-LIVE, usług wideo na żądanie (e-Contents) i sieci domowych, a także przeprowadzać aktualizacje oprogramowania. W opisywanym odtwarzaczu połączenie internetowe można nawiązać na dwa przedstawione poniżej sposoby.
• Połączenie przewodowe (kabel LAN)
• Połączenie bezprzewodowe (bezprzewodowa sieć LAN) (patrz strona 19)
UWAGA
• Przed rozpoczęciem podłączania wyłącz odtwarzacz i pozostałe urządzenia.
• Nie można jednocześnie korzystać z przewodowego i bezprzewodowego połączenia z Internetem. Należy używać tylko jednego rodzaju połączenia (patrz strona 46).
OSTRZEŻENIE
• Jeśli korzystasz z szerokopasmowego połączenia internetowego, wymagana jest umowa z dostawcą Internetu. W celu uzyskania dodatkowych informacji skontaktuj się z najbliższym dostawcą Internetu.
• Zapoznaj się z instrukcjami obsługi posiadanego sprzętu, ponieważ sposób połączeń może zależeć od środowiska Internetowego.

Połączenie przewodowe (kabel LAN)

Podłącz kabel LAN (dostępny w sprzedaży) do gniazda ETHERNET odtwarzacza (1) i do portu LAN routera szerokopasmowego (2).
Kabel LAN
Komputer
LAN
*
18
Internet Modem Router
szerokopasmowy
Dostępny w sprzedaży
*
UWAGA
• Korzystaj z kabla LAN/routera obsługującego standard 10BASE-T/100BASE-TX.
• Firma SHARP nie gwarantuje, że routery szerokopasmowe wszystkich firm będą działały z opisywanym odtwarzaczem.
E
Po podłączeniu
• Skonfiguruj ustawienia komunikacyjne. (strony 46-49)
• W przypadku korzystania z funkcji BD-LIVE zapoznaj się z informacjami na stronach 28 i 44.
• W przypadku korzystania z usług wideo na żądanie (e-Contents) zapoznaj się z informacjami na stronie 55.
• Aby móc odtwarzać pliki w sieci domowej, zapoznaj się z informacjami na stronie 34.
• Żeby przeprowadzić aktualizację oprogramowania przez Internet, postępuj według instrukcji z rozdziału “Ustawienia aktualizacji oprogramowania”. (strony 51-52)
Szerokopasmowe połączenie internetowe

Połączenie bezprzewodowe (bezprzewodowa sieć LAN)

Podłącz kartę bezprzewodowej sieci LAN (numer modelu VR-WL25S, dostarczana tylko z odtwarzaczem BD-HP35S) do gniazda W-LAN/USB1 z tyłu odtwarzacza.
Karta bezprzewodowej
sieci LAN*
(dostarczana tylko z
odtwarzaczem
BD-HP35S)
UWAGA
• Przed podłączeniem lub odłączeniem karty bezprzewodowej sieci LAN należy wyłączyć główne zasilanie i sprawdzić, czy dla funkcji „Szybkie Uruchomienie” ustawiono opcję „Nie” (patrz strona 43).
• Należy korzystać z bezprzewodowego routera/punktu dostępowego obsługującego standardy IEEE802.11 b/g/n. (system n jest zalecany dla stabilnego działania sieci bezprzewodowej.)
• Bezprzewodowa sieć LAN ze względu na swoją charakterystykę może powodować zakłócenia w zależności od warunków użytkowania (jakość pracy punktu dostępowego, odległość, przeszkody, wpływ innych urządzeń radiowych itp.).
• Ustaw tryb infrastruktury w bezprzewodowym routerze/punkcie dostępowym. Tryb Ad­hoc nie jest obsługiwany.
• Firma SHARP nie gwarantuje, że odtwarzacz ten będzie obsługiwał karty bezprzewodowej sieci LAN inne niż karta VR-WL25S (dostarczana tylko z odtwarzaczem BD-HP35S).
• Firma SHARP nie może zagwarantować, że bezprzewodowe routery wszystkich firm będą działały z opisywanym odtwarzaczem.
E
Po podłączeniu
• Skonfiguruj ustawienia komunikacyjne. (strony 46-49)
• W przypadku korzystania z funkcji BD-LIVE zapoznaj się z informacjami na stronach 28 i 44.
• W przypadku korzystania z usług wideo na żądanie (e-Contents) zapoznaj się z informacjami na stronie 55.
• Aby móc odtwarzać pliki w sieci domowej, zapoznaj się z informacjami na stronie 34.
• Żeby przeprowadzić aktualizację oprogramowania przez Internet, postępuj według instrukcji z rozdziału “Ustawienia aktualizacji oprogramowania”. (strony 51-52)
Podłączenia
Komputer Bezprzewodowy
Modem Internet
router
W przypadku ustanawiania połączenia bezprzewodowego w ustawieniach routera bezprzewodowego należy wprowadzić widoczny na karcie bezprzewodowej sieci LAN adres MAC. Zaleca się zapisanie adresu MAC w niniejszej instrukcji obsługi. (Patrz strona 48).
Akcesoria opcjonalne*
Karta bezprzewodowej sieci LAN
(dostarczana tylko z odtwarzaczem BD-HP35S)
VR-WL25S
19

Odtwarzanie płyt

Przed rozpoczęciem odtwarzania

Wkładanie baterii do pilota zdalnego sterowania

1
Przesuń zatrzask na osłonie pojemnika i zsuń ją w kierunku wskazywanym przez strzałkę.
2 Włóż dwie baterie typu „AA” (rozmiar R-06, UM/
SUM-3). Umieść baterie zgodnie z oznaczeniami końcówek m i n w pojemniku.
3 Włóż mniejszy zatrzask pokrywy baterii do
otworu 1, a następnie dociśnij pokrywę aż znajdzie się na swoim miejscu 2.
UWAGA
• Pilota nie należy poddawać wstrząsom, działaniu wody i nadmiernej wilgotności.
• Pilot może nie działać prawidłowo, jeśli na odbiornik sygnału w odtwarzaczu pada bezpośrednie światło słoneczne lub inne silne światło.
• Nieprawidłowe korzystanie z baterii może spowodować ich wyciek lub wybuch. Prosimy o przestrzeganie poniższych zaleceń.
• Nie należy równocześnie instalować starych i nowych baterii, a także baterii różnych producentów.
• Jeśli pilot ma pozostawać przez dłuższy czas nieużywany, należy wyjąć z niego baterie.
Przybliżony zakres działania pilota zdalnego sterowania
Czujnik zdalnego sterowania
15º
30º 30º
15º
*Ok. 7 m

Podłączanie kabla zasilającego

Podłącz dostarczony kabel zasilający do gniazda AC IN z tyłu odtwarzacza (1). Następnie podłącz go do gniazdka sieciowego (2).
UWAGA
• Ustaw odtwarzacz w pobliżu gniazdka sieciowego tak, aby dostęp do wtyczki zasilającej był zawsze łatwy.
• ŻEBY ZAPOBIEC PORAŻENIU PRĄDEM, NIE DOTYKAJ ŻADNYCH NIEZAIZOLOWANYCH ELEMENTÓW PRZEWODÓW, GDY WTYCZKA JEST PODŁĄCZONA DO GNIAZDKA.
• Wskaźnik B (włączony/czuwanie) miga podczas przygotowywania odtwarzacza do uruchomienia. Nie można włączyć odtwarzacza zanim wskaźnik B (włączony/czuwanie) nie przestanie migać.
• Jeśli nie zamierzasz używać odtwarzacza przez dłuższy czas, odłącz wtyczkę od gniazdka sieciowego.
OSTRZEŻENIE
• Nie należy przechowywać baterii i korzystać z nich w bezpośrednim świetle słonecznym lub innym nadmiernie nagrzanym miejscu, takim jak wnętrze samochodu lub w pobliżu grzejnika. Może to doprowadzić do wycieku, przegrzania, eksplozji lub zapłonu baterii. Może to również zmniejszyć żywotność i wydajność baterii.
20
Pilot zdalnego sterowania
Przed rozpoczęciem odtwarzania

Włączanie zasilania

1
2
1 Przycisk B (zasilanie) 2 Wskaźnik B (włączony/czuwanie) 3 Wyświetlacz panelu przedniego 4 Wskaźnik trybu BD/DVD/CD
3
4
Włączanie zasilania
Naciśnij przycisk B na pilocie lub odtwarzaczu, żeby włączyć zasilanie urządzenia.
UWAGA
• Jeśli włączasz odtwarzacz po raz pierwszy po zakupie lub po wybraniu funkcji „Resetowanie Systemu” (patrz strona 45), należy po pojawieniu się ekranu wyboru języka wybrać żądany język (patrz punkt 3 na stronie
22).
Przejście do trybu czuwania
Naciśnij przycisk B na pilocie lub odtwarzaczu, żeby przejść do trybu czuwania.
• Jeśli naciśniesz przycisk B od razu po przejściu do trybu czuwania, odtwarzacz może się nie włączyć. W takim przypadku należy odczekać 10 sekund i włączyć urządzenie ponownie.
UWAGA
• Nie można włączyć odtwarzacza, gdy miga wskaźnik B (włączony/czuwanie) (może to trochę potrwać).
Wskaźniki na odtwarzaczu
Wskaźnik B (włączony/czuwanie)
Świeci na zielono Zasilanie włączone Świeci na czerwono Tryb czuwania
Wskaźnik trybu BD/DVD/CD
Świeci na niebiesko Odtwarzanie Pulsuje na niebiesko Odczytywanie płyty/
aktualizacja
Informacje o ekranie głównym
Po włączeniu odtwarzacza wyświetlony zostanie ekran główny.
Ekran główny
Wideo
Muzyka
Obraz
e-Contents
Ustawienia
Wybierz Wejdź Powrót
1 Menu główne 2 Ikona włożonej płyty 3 Ikona podłączonego urządzenia pamięci USB 4 Ikona połączenia LAN 5 Informacje o sterowaniu przyciskami
BD-Video
Sieć domowa
Odtwarzanie płyt
Wyjdź
21
Loading...
+ 51 hidden pages