SHARKS SH 810 User Manual [cz]

Návod na obsluhu a údržbu
Úhlová bruska Sharks SH 810
Distributor: Steen QOS, s.r.o., Bor 3, Karlovy Vary Distributor do SR: Sharks Slovakia, s.r.o., Športová 198/61, Hozelec
PLASTOVÝ OBAL ODSTRAŇTE Z DOSAHU DĚTÍ, HROZÍ NEBEZPEČÍ UDUŠENÍ! Upozornění:
Před užitím tohoto výrobku prostudujte tento návod a držte se všech bezpečnostních pravidel a provozních instrukcí. Tento výrobek je určen pro hobby a kutilské používání, nejedná se o PROFI – řadu! Návod je přeložen z originálu výrobce.
www.sharks-shop.cz
servis +420774335397
1
PŘEDSTAVENÍ
Vaše nové SHARKS elektrické nářadí uspokojí Vaše očekávání. Je vyráběno pod nejpřísnějšími standardy kvality SHARKS tak, aby splňovalo vysoká kriteria hobby provozu a užívání. Zjistíte, že se Vaše nové elektrické nářadí lehce obsluhuje a poskytuje bezpečný provoz. A pokud mu poskytnete odpovídající péči, zajistí Vám spolehlivý provoz po dlouhou dobu.
UPOZORNĚ
Před použitím Vašeho nového výrobku SHARKS si pečlivě přečtěte vstupní Instrukční manuál. Věnujte zvláštní pozornost UPOZORNĚNÍM A VAROVÁNÍM. Váš SHARKS produkt má mnoho vlastností, které Vaši práci ulehčí a zrychlí. Při vývoji tohoto nářadí byla věnována velká pozornost bezpečnosti, provozu a spolehlivosti, s ohledem na jednoduchou údržbu a provoz.
Před použitím nástroje, si prosím přečtěte tyto provozní instrukce a neustále je při práci dodržujte!
POPIS BEZPEČNOSTNÍCH ZNAČENÍ
Přečtěte si tento návod k obsluze!
Přístroj nepoužívejte za deště!
Používejte ochranu zraku a sluchu!
Okolostojící osoby se musí při provozu přístroje nacházet ve vzdálenosti alespoň 5 metrů
Vysvětlení bezpečnostních termínů uvedených v návodu: „Varování“ znamená riziko, které může způsobit vážné zranění nebo smrt, nejsou-li dodržena doporučená bezpečnostní opatření. „Upozornění“ znamená riziko, které může způsobit menší až středně velké zranění, nejsou-li dodržena doporučená bezpečnostní opatření.
Dvojítá izolace
Vyhovuje evropským standardům
www.sharks-shop.cz
servis +420774335397
2
OBECNÁ BEZPEČNOSTNÍ PRAVIDLA
VAROVÁNÍ!
Přečtěte si všechny pokyny! Nedodržení všech níže uvedených předpisů může vést k úderu elektrickým proudem,
požáru anebo vážnému poranění. Pojem „mechanický přístroj“ uvedený ve všech varováních znamená napájený mechanický přístroj (zapojený do zdroje elektrického proudu) nebo bateriový (akumulátorový) mechanický přístroj.
TYTO POKYNY SI USCHOVEJTE PRO POZDĚJŠÍ POUŽITÍ!
1) Pracoviště
a) Pracoviště musí být čisté a dobře osvětlené. Místa s rozházenými věcmi a tmavé prostory bývají příčinou nehod. b) Mechanické přístroje nepoužívejte ve výbušném prostředí, např. v přítomnosti hořlavých tekutin, plynů nebo prachu. Mechanické přístroje vytváří jiskry, které mohou zapálit prach nebo výpary. c) Děti a okolostojící osoby musí být při provozu přístroje opodál. Následkem rozptýlení můžete ztratit kontrolu.
2) Elektrická bezpečnost
a) Zástrčka mechanického přístroje musí odpovídat zásuvce. Zástrčku nikdy žádným způsobem neupravujte. Nepoužívejte rozvodné zástrčky s uzemněnými mechanickými přístroji. Originální, neupravená zástrčka a odpovídající zásuvka sníží riziko úderu elektrickým proudem. b) Zabraňte fyzickému kontaktu s uzemněnými povrchy, např. s trubkami, radiátory, sporáky a lednicemi. Při uzemnění těla se zvyšuje riziko úderu elektrickým proudem. c) Nevystavujte mechanické přístroje dešti nebo vlhku. Voda v mechanickém přístroji zvyšuje riziko úderu elektrickým proudem. d) Kabel používejte odpovídajícím způsobem. Nikdy jej nepoužívejte k přenášení, tažení nebo odpojování mechanického přístroje od zdroje elektrické energie. Udržujte jej mimo zdroje tepla, olej, ostré předměty nebo pohyblivé části. Poškozené nebo zamotané kabely zvyšují riziko úderu elektrickým proudem. e) Používáte-li mechanický přístroj ve venkovních prostorách, tak použijte prodlužovací kabel vhodný k venkovnímu použití. Použití kabelu vhodného pro venkovní použití snižuje riziko úderu elektrickým proudem.
3) Osobní bezpečnost
a) Při práci s mechanickým přístrojem buďte ostražití, sledujte, co děláte a používejte zdravý rozum. Přístroj nepoužívejte, pokud jste unavení nebo pod vlivem drog, alkoholu či léků. Chvíle nepozornosti při práci s mechanickým přístrojem může způsobit vážné poranění. b) Používejte bezpečností zařízení. Vždy používejte odpovídající ochranu zraku. Bezpečnostní zařízení, např. maska proti prachu, protiskluzová bezpečnostní obuv, pevná pokrývka hlavy nebo ochrana sluchu, používaná v odpovídajících podmínkách, snižují riziko poranění. c) Zabraňte nechtěnému nastartování. Před zapojením zástrčky do zásuvky se přesvědčte, zda je spínač v poloze vypnuto. Přenášení mechanických přístrojů s prstem na spínači nebo zapojování mechanických přístrojů ke zdroji elektrické energie se zapnutým spínačem bývá častou příčinou nehod. d) Před zapnutím mechanického přístroje je zapotřebí z něj odstranit veškeré stavitelné klíče. Zapomenutý klíč v rotující části přístroje může způsobit poranění. e) Zajistěte správné postavení a rovnováhu. Mechanický přístroj lze pak lépe kontrolovat v nepředvídaných situacích. f) Noste vhodné oblečení. Nenoste volný oděv ani šperky. Vlasy, oděv a rukavice udržujte mimo pohybující se části. Volný oděv, šperky nebo dlouhé vlasy se mohou zachytit do pohybujících se částí. g) Je-li možné k přístroji připojit odsávač a lapač prachu, tak jej připojte a správně používejte. Použití odsávače a lapače prachu může snížit rizika spojená s prachem.
4) Používání a péče o mechanický přístroj
a) Nevyvíjejte na mechanický přístroj příliš velkou sílu. Pro svoji práci vždy používejte správný přístroj. Správný mechanický přístroj provede práci lépe a bezpečněji a v souladu s účelem pro který byl vyroben.
www.sharks-shop.cz
servis +420774335397
3
b) Mechanický přístroj nepoužívejte, pokud nelze zapnout nebo vypnout spínač. Mechanický přístroj, který není možné řídit spínačem, je nebezpečný a musí být opraven. c) Před jakýmikoliv úpravami nebo změnou příslušenství či před uložením mechanického přístroje je zapotřebí jej odpojit od zdroje elektrické energie. Tato preventivní bezpečnostní opatření snižují riziko nechtěného spuštění mechanického přístroje. d) Vypnuté mechanické přístroje uložte mimo dosah dětí. Nedovolte přístroj používat osobám neseznámeným s přístrojem nebo s tímto návodem k obsluze. Mechanické přístroje jsou v rukou nezkušených uživatelů nebezpečné. e) Mechanické přístroje udržujte v odpovídajícím stavu. Zkontrolujte, zda nejsou pohyblivé části nesprávně srovnány nebo zda nejsou ohnuté, zlomené nebo v jiném stavu, který by mohl negativně ovlivnit funkci přístroje. Je-li mechanický přístroj poškozen, tak jej nechte před dalším použitím opravit. Mnoho nehod je způsobeno nesprávně udržovanými mechanickými přístroji. f) Řezné nástroje udržujte ostré a čisté. U správně udržovaných řezných nástrojů s ostrými břity je nižší pravděpodobnost ohnutí a lze je snadněji ovládat. g) Mechanický přístroj, příslušenství a vsazené nože, atd. používejte v souladu s těmito pokyny a způsobem určeným pro daný typ mechanického přístroje. Berte přitom ohled na pracovní podmínky a na práci, která má být vykonána. Použití mechanického přístroje pro činnosti, pro které není určen, může vést k nebezpečným situacím.
5) Servis
Mechanický přístroj nechte servisovat kvalifikovaným opravářem, za použití pouze identických náhradních dílů. Tímto způsobem zajistíte bezpečnost mechanického přístroje.
BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ
Zajistěte, aby se děti a slabší osoby nacházely mimo prostor Vaší práce. Není-li přístroj používán, tak by měl být uložen mimo dosah dětí a slabších osob.
1 Držák brusného kotouče 29 Přidržovací kroužek 2 Držák brusného kotouče 30 Ložisko
3 Výstupní hřídel 31 Ložiskové pouzdro 4 Kotoučové pero 32 Rozrážeč větru
5 Kryt brusného kotouče 33 Šroub 6 Šroub 34 Stator
7 Čtyřhranná matice 35 Kryt 8 Protiprachový kryt 36 Tlačítko
9 Šroub 37 Napětí 10 Pružinové těsně 38 Šroub 11 Těsně 39 Lisovací destička
12 Přední krytka 40 Štítek/značení 13 Ložisko 41 Uhlíkový kartáč
14 Jazýček 42 Rám uhlíkového kartáče 15 Velké převody 43 Vinutá pružina 16 Jazýček 44 Kapacitní odpor 17 Ložisko 45 Spínač 18 Šroub 46 Indukční odpor 19 Pojistný kroužek 47 Šroub ST3,5x14 20 Pružina 48 Průsvitný potah reflektoru 21 Kolíková zarážka 49 Horní kryt 22 Hlavice 50 Hlavní kryt 23 Kónická 6-tihranná matice 51 Šroub ST4x18 24 Malé převody 52 Opláštění 25 Ložisko 53 Kabely/zástrčka 26 Těsnění ložiska 54 Rukojeť
27 Šroub 55 Kotoučové pero 28 Rotor 56 Brusný kotouč
www.sharks-shop.cz
servis +420774335397
4
NÁVOD K OBSLUZE ÚHLOVÉ BRUSKY
NAPĚ
Před prvním použitím přístroje je zapotřebí zkontrolovat, zda napětí vyznačené na výkonovém štítku odpovídá napětí vaší sítě. Napětí sítě se od napětí vyznačeném na výkonovém štítku nesmí za žádných okolností odlišovat o více než 10%.
SPÍNAČ
Zapnutí: Posuňte spínač směrem dopředu a držte jej stisknutý. Vypnutí: Pusťte spínač.
Spínač nemá z bezpečnostních důvodů funkci nepřetržitého chodu – při práci musí být neustále stisknutý.
VÝMĚNA BRUSNÉHO KOTOUČE
Vytáhněte zástrčku ze zdroje elektrické energie.
Jednoduchá výměna kotouče pomocí aretace vřetene: stiskněte aretaci vřetene
a nechte brusný kotouč dosednout. Rozvidleným klíčem s čípky pak povolte matici s nákružkem.
Vyměňte brusný nebo řezný kotouč a matici s nákružkem pomocí klíče opět utáhněte. Důležité! Aretaci vřetene stiskněte pouze tehdy, je-li motor a brusné vřeteno v klidu!
Při výměně kotouče je nutné držet aretaci stisknutou!
U brusných nebo řezných kotoučů do tloušťky přibližně 3 mm našroubujte matici s nákružkem tak,
aby rovná plocha směrovala k brusnému nebo řeznému kotouči.
www.sharks-shop.cz
servis +420774335397
5
ZKUŠEBNÍ PROVOZ NOVÝCH BRUSNÝCH KOTOUČŮ
Nechte úhlovou brusku běžet naprázdno přibližně jednu minutu, přičemž brusný nebo řezný kotouč jsou nainstalovány na přístroj. Pokud kotouč vibruje, tak jej ihned vyměňte.
BRUSNÉ KOTOUČE Nikdy nepoužívejte brusný nebo řezný kotouč s větším než uvedeným průměrem. Před použitím brusného nebo řezného kotouče zkontrolujte jeho jmenovitou rychlost. Ta musí být vyšší než jsou otáčky naprázdno úhlové brusky. Používejte pouze brusné nebo řezné kotouče, které jsou schváleny pro maximální rychlost 11 000 otáček za minutu a pro obvodovou rychlost 80 metrů za vteřinu.
PROVOZNÍ REŽIMY I. Hrubé broušení:
Pro dosažení nejlepších výsledků je nutné brusný kotouč přidržovat v úhlu mezi 30° a 40° k povrchu obrobku a pohybovat bruskou sem a tam pravidelnými pohyby.
II. Řezání:
Při použití úhlové brusky k řezání je důležité brusku v řezné rovině nenaklánět. Ostří řezného kotouče musí být čisté. Diamantový řezný kotouč je ideální pro řezání tvrdého kamene.
Přístroj je zakázáno používat na azbestových materiálech!
Řezný kotouč nikdy nepoužívejte k hrubému broušení.
TECHNICKÁ DATA
Napětí: 220V/50Hz Výkon: 710W Otáčky při chodu naprázdno: 11000 ot/min Max. průměr kotouče: 115 mm Závit unášecího vřetene: M 14 Hladina akustického tlaku LPA: 84,5 dB(A) Hladina akustického výkonu LWA: 97,5 dB(A) Vibrace a Hmotnost: 1,6 kg
w
aw = 2.6 m/s
2
www.sharks-shop.cz
servis +420774335397
6
Loading...
+ 12 hidden pages