Samsung DVD-HR750 User Manual [pl]

Instrukcja obsługi
DVD-HR749 DVD-HR750
< DVD-HR749 >
< DVD-HR750 >
Producent, importer oraz sprzedawca nie ponoszą odpowiedzialności za używanie urządzenia w sposób niezgodny z prawem obowiązujacym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Polski
www.samsung.com/pl
AK68-01392M
Ostrzeżenie
Warning
Pierwsze kroki
DEMONTAŻ OBUDOWY (LUB TYLNEJ POKRYWY) GROZI PORAŻENIEM PRĄDEM ELEKTRYCZNYM. WEWNĄTRZ URZĄDZENIA NIE MA ŻADNYCH ELEMENTÓW PRZEZNACZONYCH DO SAMODZIELNEJ NAPRAWY/WYMIANY. CZYNNOŚCI SERWISOWE MOGĄ WYKONYWAĆ TYLKO WYKWALIFIKOWANI PRACOWNICY SERWISU.
PRZESTROGA
RYZYKO PORAŻENIA
PRĄDEM NIE OTWIERAĆ
Ten symbol oznacza “niebezpieczne napięcie” wewnątrz urządzenia stwarzające ryzyko porażenia prądem elektrycznym lub obrażeń ciała.
Ten symbol wskazuje ważne instrukcje dotyczące urządzenia.
Urządzenia nie należy ustawiać w zamkniętych przestrzeniach, takich jak półki na książki itp.
To urządzenie spełnia wymogi związane z oznakowaniem CE, o ile do połączenia go z innymi urządzeniami używane są przewody i złącza ekranowane. Urządzenie należy podłączać przy użyciu przewodów i złączy ekranowanych, aby zapobiec powstawaniu zakłóceń elektromagnetycznych wpływających na działanie urządzeń elektrycznych, takich jak radia i telewizory.
WAŻNA INFORMACJA
Wraz z tym urządzeniem jest dostarczany przewód sieciowy wyposażony w formowaną wtyczkę z bezpiecznikiem. Parametry bezpiecznika podano po stronie wtyczki z bolcami. W razie konieczności wymiany należy użyć bezpiecznika o takiej samej wartości znamionowej, spełniającego wymogi normy BS1362.
Nie wolno używać wtyczki, w której brak zdejmowanej osłony bezpiecznika. Osłonę bezpiecznika można w razie potrzeby wymienić tylko na osłonę w tym samym kolorze, jak strona bolców wtyczki. Osłony zamienne są dostępne w sprzedaży detalicznej.
Jeżeli fabryczna wtyczka nie pasuje do gniazdek lub kabel jest zbyt krótki, aby do nich dosięgał, należy użyć przedłużacza z odpowiednim atestem bezpieczeństwa lub zwrócić się po radę do sprzedawcy.
OSTŻERZENIE : Wystawianie urządzenia na działanie
deszczu lub wilgoci może spowodować uszkodzenia stwarzające zagrożenie wybuchem pożaru lub porażeniem elektrycznym.
PRZESTROGA : DZIAŁANIE NAGRYWARKI HDD/DVD
ZWIĄZANE JEST Z WYTWARZANIEM NIEWIDZIALNEJ WIĄZKI LASEROWEJ, KTÓRA W BEZPOŚREDNIM KONTAKCIE MOŻE SPOWODOWAĆ NIEBEZPIECZNE NAPROMIENIOWANIE. NAGRYWARKI NALEŻY UŻYWAĆ ZGODNIE Z JEJ INSTRUKCJĄ
PRZESTROGA
W TYM URZĄDZENIU ZASTOSOWANO LASER. UŻYCIE ELEMENTÓW STERUJĄCYCH, DOKONYWANIE REGULACJI LUB WYKONYWANIE PROCEDUR INNYCH NIŻ OPISANE W NINIEJSZEJ DOKUMENTACJI MOŻE NARAZIĆ UŻYTKOWNIKA NA NIEBEZPIECZNE PROMIENIOWANIE. NIE NALEŻY OTWIERAĆ OBUDOWY ANI DOKONYWAĆ SAMODZIELNYCH NAPRAW. CZYNNO WYKONYWAĆ TYLKO WYKWALIFIKOWANI PRACOWNICY SERWISU.
ŚCI SERWISOWE MOGĄ
Jeżeli jednak jedynym wyjściem jest odcięcie wtyczki, należy usunąć bezpiecznik i pozbyć się wtyczki. Samej wtyczki nie wolno wkładać do gniazda sieci elektrycznej, ponieważ występuje ryzyko porażenia prądem przez nieosłonięty elastyczny przewód.
W celu odłączenia urządzenia od zasilania należy wyjąć wtyczkę z gniazda zasilania; z tego powodu należy zapewnić łatwy dostęp do wtyczki zasilania.
W produkcie, do którego dołączona jest niniejsza instrukcja obsługi, zastosowano na mocy licencji rozwiązania będące własnością intelektualną podmiotów trzecich. Licencja ta zezwala wyłącznie na prywatne, niekomercyjne użytkowanie przedmiotu licencji przez końcowych klientów indywidualnych. Licencja nie obejmuje prawa do użytku komercyjnego. Licencja nie dotyczy produktów innych niż ten, do którego dołączona jest niniejsza instrukcja; licencją nie są objęte nielicencjonowane produkty ani procesy zgodne z normą ISO/IEC 11172-3 lub ISO/IEC 13818-3 używane bądź sprzedawane razem z tym produktem. Licencja obejmuje wyłącznie użycie tego produktu do kodowania i/lub dekodowania plików audio zgodnych z normą ISO/IEC 11172-3 lub ISO/IEC 13818-3. Licencja nie zezwala na korzystanie z cech lub funkcji produktu, które nie są zgodne z normą ISO/IEC 11172-3 lub ISO/IEC 13818-3.
Polski - 2
Środki ostrożności
Ważne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa
Przed rozpocząciem eksploatacji urządzenia należy uważnie przeczytać niniejsze instrukcje dotyczące obsługi. Należy przestrzegać poniższych instrukcji bezpieczeństwa. Niniejszą instrukcję obsługi należy zachować do użycia w przyszłości.
1)
Przeczytać tę instrukcję.
2)
Zachować instrukcję
3)
Zwrócić uwagę na wszystkie ostrzeżenia.
4)
Przestrzegać wszystkich instrukcji.
5)
Nie używać urządzenia w pobliżu wody.
6)
Czyścić wyłącznie suchą ściereczką.
7)
Nie zasłaniać otworów wentylacyjnych; zamontować
zgodnie z instrukcjami producenta.
8)
Nie montować w pobliżu źróde
grzejniki, promienniki, piece lub inne urządzenia (również wzmacniacze) wytwarzające ciepło.
W żadnym wypadku nie próbować obchodzić
9) zabezpieczeń konstrukcyjnych wtyczki i gniazda z bolcem uziemiającym. Wtyczka ma dwa bolce i otwór na bolec uziemiającym. Bolec uziemiający chroni przed porażeniem prądem elektrycznym. W celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzenie wyposażono we wtyczką ze stykiem uziemiającym. Jeśli wtyczka dołączona do urządzenia nie pasuje do gniazdka, należy zwrócić się do elektryka celem wymiany przestarzałego gniazdka ściennego.
Zabezpieczyć przewód sieciowy, tak aby nie być
10) przydeptywany ani ściskany; szczególną uwagę należy zwrócić na wtyczki, rozgałęźniki i miejsce, w których przewód wychodzi z urządzenia.
11)
Używać wyłącznie elementów wyposażenia/akcesoriów
zalecanych przez producenta.
ądzenie umieszczać tylko na wózku, stojaku,
12)
Urz
trójnogu, półce lub stole zalecanym przez producenta lub sprzedawanym razem z urządzeniem. W przypadku użycia wózka podczas przemieszczania zestawu wózek-urządzenie należy zachować ostrożność, aby uniknąć obrażeń spowodowanych jego wywróceniem.
13)
W czasie burzy z wyładowaniami atmosferycznymi lub
w przypadku nieużywania urządzenia przez dłuższy czas należy odłączyć urządzenie od zasilania.
14)
Wszelkie czynności serwisowe należy powierzyć
wykwalifi kowanym pracownikom serwisu. W przypadku uszkodzenia urządzenia w jakikolwiek sposób, np. w razie uszkodzenia przewodu zasilającego lub wtyczki, rozlania płynu lub upadku przedmiotów na urządzenie, wystawiania urządzenia na działanie deszczu lub wilgoci, nieprawidłowości w działaniu lub upadku urządzenia, należy oddać urządzenie do serwisu.
ł ciepła, takich jak
Ostrzeżenia dotyczące sposobu postępowania
Przed przystąpieniem do podłączania innych urządzeń do
• tej nagrywarki należy je wyłączyć.
Podczas odtwarzania płyty nie należy poruszać
• nagrywarki, ponieważ może dojść do porysowania lub pęknięcia płyty bądź do uszkodzenia wewnętrznych części nagrywarki.
Na nagrywarce nie należy stawiać wazonów z kwiatami
• wypełnionych wodą ani kłaść małych przedmiotów metalowych.
Nie należy wkładać dłoni do otworu tacy na płyty.
• Na tacy nie należy umieszczać przedmiotów innych niż
• płyty.
Wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wyładowania
• atmosferyczne lub elektrostatyczne, mogą zakłócić działanie nagrywarki. W takim wypadku nale nagrywarkę i włączyć ją ponownie przyciskiem STANDBY/ON albo odłączyć kabel zasilający od gniazdka elektrycznego i podłączyć go ponownie. Nagrywarka będzie teraz działała prawidłowo.
Po zakończeniu korzystania z urządzenia należy wyjąć płytę i wyłączyć nagrywarkę
Jeżeli nagrywarka nie będzie używana przez dłuższy czas, należy odłączyć przewód zasilający od gniazda elektrycznego.
Płytę należy czyścić, wycierając ją w linii prostej od środka do zewnątrz.
Urządzenie nie powinno być nara rozlanie płynu, nie należy na nim stawiać przedmiotów wypełnionych cieczą np. wazonów.
Wtyczka sieci zasilającej stosowana jest jako urządzenie rozłączające, dlatego powinna być łatwo dostępna przez cały czas.
żone na kapanie lub
ży wyłączyć
Konserwacja obudowy
Ze względów bezpieczeństwa należy upewnić się, że przewód zasilający został odłączony od gniazda elektrycznego.
Do czyszczenia nie należy stosować benzenu, rozcieńczalnika ani innych rozpuszczalników.
Obudowę wycierać miękką ściereczką.
HDD (dysk twardy)
Dysk twardy ma wysoką gęstość zapisu, co umożliwia długotrwałe nagrania i szybki dostęp do zapisanych danych. Jednak dysk może łatwo ulec uszkodzeniu wynikającego ze wstrząsu, wibracji lub zanieczyszczenia, stąd należy go przechowywać z dala od magnesów. Aby uniknąć utraty ważnych danych, należy przestrzegać poniższych środków ostrożności.
Nie używać nagrywarki HDD/DVD w miejscach szczególnie narażonych na duże zmiany temperatur.
Nie narażać nagrywarki HDD/DVD na duże wstrząsy.
Pierwsze kroki
Polski - 3
Nie umieszczać nagrywarki HDD/DVD w miejscach
• narażonych na wibracje lub niestabilnych.
Nie umieszczać nagrywarki HDD/DVD na źródłach ciepła.
• Nie odłączać kabla zasilającego, gdy urządzenie jest
• włączone.
Nie podejmować próby zmiany dysku twardego.
Pierwsze kroki
W przeciwnym razie może ulec uszkodzeniu.
Uszkodzenie dysku twardego uniemożliwia odzyskanie utraconych danych. Dysk twardy jest tylko tymczasowym nośnikiem danych.
Sposób postępowania z płytą
Należy używać płyt o
• standardowym kształcie. W razie użycia nietypowej płyty (płyty o specjalnym kształcie) może dojść do uszkodzenia nagrywarki HDD/DVD
Przechowywanie płyt
Należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić płyty, ponieważ dane zapisywane na tego typu płytach są wysoce podatne na uszkodzenia.
Nie należy wystawiać płyt na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego.
Przechowywać płyty w suchym, dobrze przewietrzanym miejscu.
Płyty należy przechowywać w pozycji pionowej.
Płyty należy przechowywać w czystych pudełkach.
W przypadku gwałtownej zmiany temperatury otoczenia nagrywarki HDD/DVD z niskiej na wyższą może wystąpić zjawisko kondensacji pary wodnej na częściach i soczewkach, powodujące nieprawidłowe odtwarzanie. W takim wypadku nie podłączaj wtyczki do gniazdka elektrycznego i odczekaj dwie godziny. Następnie ponownie włóż płyty ponów próbę odtwarzania.
Chwytanie płyt
Należy unikać dotykania płyt po
• stronie nagrywanej.
Płyty DVD-RAM, DVD-RW i DVD-R
Płyty należy czyścić za pomocą
• opcjonalnego środka do czyszczenia płyt DVD-RAM/PD (LF-K200DCA1, jeśli jest dostępny). Do czyszczenia płyt DVD-RAM/-RW/-R nie należy używać środków czyszczących ani ściereczek używanych do czyszczenia płyt CD.
Płyty DVD-Video, Audio-CD
Zanieczyszczenia można usuwać z płyty za pomocą
• miękkiej ściereczki.
Ostrzeżenia dotyczące sposobu postępowania z płytami
Nie należy pisać na zadrukowanej stronie długopisem ani
• ołówkiem.
Nie należy używać środków do czyszczenia płyt
• winylowych ani substancji antystatycznych. Nie używać również lotnych substancji chemicznych, takich jak benzen czy rozcieńczalnik.
Nie należy umieszczać na płycie etykiet ani nalepek. (Nie
• należy używać płyt naprawianych przy użyciu taśmy klejàcej lub noszących ślady po zdartych nalepkach.)
Nie należy używać osłon i elementów zabezpieczających przed porysowaniem.
Nie należy używać płyt opisanych przy użyciu drukarek do etykiet dostępnych w handlu.
Nie należy wkładać pokrzywionych ani pękniętych płyt.
Dane techniczne płyty
DVD-HR749 / DVD-HR750
• Urządzenie to umożliwia nagrywanie i odtwarzanie
wysokiej jakości wideo cyfrowego na płytach DVD-RAM/-RW/-R lub dysku twardym. Można także edytować obrazy cyfrowe nagrane na płytach DVD-RAM/-RW lub dysku twardym.
Typ płyty
DVD-Video
Na płycie DVD (ang. digital versatile disc) może być
• zapisanych maksymalnie 135 minut fi lmu, 8 języków audio i 32 wersje językowe napisów. Istnieje możliwość kompresji obrazu metodą MPEG-2 oraz uzyskanie dźwięku przestrzennego (Dolby digital), dzięki czemu we własnym domu można czerpać radość z żywych i czystych obrazów oraz dźwięku o jakości kinowej.
W przypadku dwuwarstwowych płyt DVD Video podczas
• przełączania z jednej warstwy na drugą mogą wystąpić chwilowe zakłócenia obrazu i dźwięku. Nie jest to objawem usterki urządzenia.
Po sfi nalizowaniu płyty DVD-RW/-R nagranej w
• nagrywarce płyta ta staje się płytą DVD-Video.
Audio CD
Płyta audio, na której zapis odbywa się w formacie PCM z
• częstotliwością próbkowania 44,1 kHz.
Urządzenie odtwarza płyty CD-R i CD-RW w formacie
• audio CD-DA.
Ze względu na warunki nagrywania urządzenie może nie
• odtwarzać niektórych płyt CD-R lub CD-RW.
Polski - 4
CD-R/-RW
Należy używać płyt CD-R/-RW o pojemności 700MB (80
• minut). Należy unikać stosowania płyt 800 MB (90 minut) lub o większej pojemności, ponieważ ich odtwarzanie może okazać się niemożliwe.
Jeżeli sesja nagrywania płyty CD-R/-RW nie została
• zamknięta, możliwe jest występowanie opóźnień na początku nagrania, a odtwarzanie niektórych zapisanych plików może nie być możliwe.
Odtwarzanie niektórych płyt CD-R/-RW za pomocą tego
• urządzenia może nie być możliwe; zależy to od urządzenia, za pomocą którego płyty zostały nagrane. Możliwość odtwarzania materiałów przeznaczonych do użytku własnego przegranych na nośnik CD-R/-RW z płyty CD zależy od rodzaju materiałów i płyty.
DVD-R Disc Odtwarzanie and Recording
Po sfi nalizowaniu płyty DVD-R nagranej w trybie wideo
• płyta ta staje się płytą DVD-Video.
Przed sfi nalizowaniem płyty, jeżeli jest na niej dostępne
• miejsce, można dodawać nagrania i dokonywać edycji, wykorzystując takie funkcje, jak nadawanie tytułów płytom i programom oraz usuwanie programów.
Usunięcie programu z płyty DVD-R nie powoduje
• zwolnienia miejsca. Jeżeli na płycie DVD-R zostało utworzone nagranie, obszar ten pozostaje niedostępny, niezależnie od tego, czy nagranie zostało później usunięte, czy nie.
Po zakończeniu nagrywania jeszcze przez ok. 30 sekund
• trwa uzupełnianie informacji administracyjnych dotyczących nagrania.
Urządzenie optymalizuje każde naganie na płycie DVD-R.
• Optymalizacja jest przeprowadzana przy rozpoczęciu nagrania, po włożeniu płyty lub włączeniu urządzenia Nagranie płyty może okazać się optymalizacja była przeprowadzona zbyt wiele razy.
W niektórych przypadkach ze względu na jakość nagrania
• odtwarzanie może być niemożliwe.
To urządzenie może odtwarzać nagrania z płyt DVD-R
• nagranych z sfi nalizowanych za pomocą nagrywarek DVD fi rmy Samsung. W zależności od płyty i jakości nagrania odtwarzanie nagrań z niektórych płyt DVD-R może nie być możliwe.
niemożliwe, jeżeli
Nagrywanie i odtwarzanie płyt DVD-RW
Nagrywać i odtwarzać można na płytach DVD-RW
• zarówno w trybie wideo, jak i w trybie VR.
Po sfi nalizowaniu płyty DVD-RW nagrywanej w trybie
• wideo lub VR nagranie dodatkowego materiału na tej płycie nie jest możliwe.
Po sfi nalizowaniu płyty DVD-RW nagranej w trybie wideo
• płyta ta staje się płytą DVD-Video.
W obu przypadkach odtwarzanie jest możliwe przed i po
nalizacji, jednak po sfi nalizowaniu płyty dodatkowe nagrywanie, usuwanie i edycja nie są możliwe.
Aby nagrać płytę w trybie VR, a następnie nagrywać w
• trybie wideo, należy przeprowadzić formatowanie. Podczas formatowania należy zachować ostrożność, ponieważ wszystkie nagrane dane mogą zostać utracone.
Podczas inicjalizacji nowej płyty DVD-RW wybierany jest
• tryb VR.
Nagrywanie i odtwarzanie płyt DVD-RAM
Nagrywanie należy zawsze przeprowadzać w trybie VR.
• W przeciwnym razie nie będzie możliwe odtwarzanie nagrania nawet na tej nagrywarce.
W większości urządzeń DVD nie jest możliwe
• odtwarzanie płyt DVD-RAM ze względu na problemy z kompatybilnością.
Za pomocą tego urządzenia można odtwarzać tylko
• standardowe płyty DVD-RAM w wersji 2.0.
Płyty DVD-RAM nagrane w tym urządzeniu mogą nie
• działać z innymi urządzeniami DVD. Aby sprawdzić, czy dany odtwarzacz jest zgodny z takimi płytami DVD-RAM, należy zapoznać się z instrukcją obsługi odtwarzacza.
Płyty DVD-RAM typu kasetowego należy wyjmować z
• kasety i używać wyłącznie płyt.
Pierwsze kroki
Polski - 5
Kopiowanie płyt
Dane techniczne dotyczące kopiowania danych
Zawartość HDD DVD DVD HDD
Tytuł nagrania wideo
Pierwsze kroki
Kopiowanie zabezpieczonego tytułu
Kopiowanie tytułu przeznaczonego do jednokrotnego kopiowania
MP3 Obsługiwane Obsługiwane JPEG(photo) Obsługiwane Obsługiwane DivX Obsługiwane Obsługiwane
Po nagraniu na płycie DVD programu z możliwością jednokrotnego kopiowania odpowiedniego tytułu nie można już skopiować na dysk twardy.
Jeśli jednak program z możliwością jednokrotnego kopiowania został nagrany na dysku twardym, odpowiedni tytuł można skopiować na płytę DVD-RW (tryb VR) lub DVD-RAM.
Przy kopiowaniu plików MP3/JPEG/DivX z dysku twardego na płytę DVD, dostępne są tylko płyty DVD-RW(V)/-R.
Obsługiwane Obsługiwane
Nieobsługiwane Nieobsługiwane
Przenoszenie (po skopiowaniu usuwa tytuł z dysku twardego)
Nieobsługiwane
W celu uzyskania informacji na temat kompatybilności
nagrań DVD należy zwrócić się do producenta płyty DVD-RAM/-RW/-R.
Użycie niskiej jakości płyt DVD-RAM/-RW/-R może być przyczyną niespodziewanych problemów, takich jak niepowodzenie nagrywania, utrata nagranych lub edytowanych materiałów lub uszkodzenie nagrywarki HDD/DVD.
Formát płyty
Korzystanie z płyt MP3
Możliwe jest odtwarzanie płyt CD-R/-RW, DVD-
• RAM/±RW/±R, dysku twardego zawierającego pliki MP3 zapisane w formacie UDF, ISO9660 lub JOLIET.
Możliwe jest odtwarzanie wyłącznie plików MP3 z
• rozszerzeniem “.mp3” lub “.MP3”.
W przypadku plików MP3 ze zmienną szybkością
• transmisji (VBR, ang. Variable Bit Rate), od 32 kb/s do 320 kb/s, dęwięk może “rwany”.
Możliwe jest odtwarzanie plików z szybkością transmisji
• od 56 kb/s do 320 kb/s.
Każdy folder może zawierać maksymalnie 500 pozycji
• włącznie z plikami i podfolderami.
ZABEZPIECZENIE PRZED KOPIOWANIEM
Często zdarza się, że materiały zapisane na płycie DVD są
• zakodowane w celu zabezpieczenia ich przed skopiowaniem. Dlatego nagrywarkę HDD/DVD należy podłączać bezpośrednio do telewizora, a nie do magnetowidu. Podłączenie do magnetowidu spowoduje, że obrazy pochodzące z płyt DVD zabezpieczonych przed kopiowaniem będą zniekształcone.
W tym produkcie zastosowano technologię ochrony praw
• autorskich objętą zgłoszeniami patentowymi w USA oraz podlegającą innym prawom własności intelektualnej fi rmy Macrovision Corporation, jak również innych właścicieli. Wykorzystanie tej technologii ochrony praw autorskich musi odbywać się za zgodą fi rmy Macrovision Corporation, ponadto technologia ta udostępniana jest do zastosowań domowych i innych zastosowań z niewielką liczbą widzów, chyba że Macrovision Corporation udzieli zgody na inne zastosowanie. Niedozwolone jest odtwarzanie (ang. reverse engineering) i dezasemblacja.
Ochrona
Nagrywarka HDD/DVD umożliwia zabezpieczani zawartości płyt w sposób opisany poniżej.
Zabezpieczenie programu: Patrz strona 74 “Blokowanie (zabezpieczenie) tytułu”
Zabezpieczenie płyty: Patrz strona 91 “Ochrona płyty”
Płyty DVD-RAM/±RW/±R niekompatybilne z formatem DVD-VIDEO nie mogą być odtwarzane przy użyciu tego urządzenia.
Korzystanie z płyt JPEG
Możliwe jest odtwarzanie płyt CD-R/-RW, DVD-
• RAM/±RW/±R, HDD nagranych w formacie UDF, ISO9660 lub JOLIET.
Możliwe jest wyświetlanie wyłącznie plików JPEG z
• rozszerzeniem “.jpg” lub “.JPG”.
Każdy folder może zawierać maksymalnie 500 pozycji
• włącznie z plikami i podfolderami.
Formaty MOTION JPEG i progressive JPEG nie są
• obsługiwane.
Korzystanie z płyt DivX
Płyta: CD-RW/-R, DVD-RAM/±RW/±R, HDD
• Istnieje możliwość odtwarzania plików wideo z
• następującymi rozszerzeniami. : .avi, .divx, .AVI, .DIVX
Format kodeka DivX Video: DivX 3.11 DivX 4.x DivX 5.x
• (bez QPEL i GMC)
Format kodeka DivX Audio: MP3, MPEG1 Audio Layer2,
• Windows Media Audio, LPCM, AC3
Obsługiwane formaty plików z napisami: .smi, .srt, .sub, .
• psb, .txt, .ass
Każdy folder może zawierać maksymalnie 500 pozycji
• włącznie z plikami i podfolderami.
Nie można odtwarzać zawartości płyty, której
• rozdzielczość przekracza 720 x 576 pikseli.
Polski - 6
Nie należy używać następujących płyt!
Płyty LD, CD-G, CD-I, CD-ROM i DVD-ROM nie powinny
• być używane z tym urządzeniem.]
[Uwaga] Płyty, jakie można odtwarzać: CD/CD-R/-RW/MP3/
JPEG/DVD-Video/DVD-RAM/-RW/-R. Płyta DVD-RW/-R nagrana w trybie wideo na innym urządzeniu może być odtwarzana jedynie po sfi nalizowaniu.
Odtwarzanie za pomocą tego urządzenia niektórych
• komercyjnych płyt i płyt DVD nabytych w innym regionie może nie być możliwe. W takim przypadku wyśietlony zostanie komunikat “Brak dysk.” lub “Sprawdź kod regionu dysku.”
Jeżeli płyta DVD-RAM/±RW/±R stanowi kopię nielegalną
• lub nie jest zapisana w formacie DVD-Video, jej odtwarzanie również może nie być możliwe.
Zgodność płyt
W tym urządzeniu można używać płyt przystosowanych
• do nagrywania z dużą prędkością.
Płyty niektórych marek mogą nie być zgodne z tym
• urządzeniem.
Pierwsze kroki
Polski - 7
Pierwsze kroki
Zawartość
Ostrzeżenie
Warning ....................................................................... 2
Środki ostrożności ....................................................... 3
Ważne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa ................................ 3
Ostrzeżenia dotyczące sposobu postępowania............................. 3
Konserwacja obudowy .................................................................... 3
HDD (dysk twardy).......................................................................... 3
Sposób postępowania z płytą......................................................... 4
Przechowywanie płyt ...................................................................... 4
Dane techniczne płyty .................................................................... 4
Kopiowanie płyt ............................................................................... 6
Właściwości ogólne................................................... 10
Przed przeczytaniem Instrukcji obsługi .................... 11
Korzystanie z nagrywarki HDD/DVD ........................ 11
Rozpakowanie........................................................... 13
Opis ........................................................................... 15
Panel przedni ................................................................................ 15
Panel tylny..................................................................................... 16
Wyświetlacz na panelu przednim ................................................. 16
Opis pilota ..................................................................................... 17
Połączenia z gniazdem AV 3 IN, DV ....................... 23
Wariant 1: Podłączenie magnetowidu, urządzenia typu Set-Top Box (STB), odtwarzacza DVD lub kamery do
gniazd AV3 IN ............................................................................... 23
Wariant 2 : Podłączanie kamery do gniazda DV IN .................... 23
Konfi guracja systemu
Nawigacja w menu ekranowym ................................ 24
Podłączanie i automatyczna konfiguracja ................ 24
Ustawianie zegara .................................................... 25
Ust kanału ................................................................. 26
Auto ustaw. ................................................................................... 26
Ust. ręczne .................................................................................... 26
Konfigurowanie opcji języka ..................................... 27
Ustawianie opcji menu System ................................ 28
Ustawianie automatycznego wyłączania ..................................... 28
Automatyczne tworzenie rozdziałów ............................................ 28
Ustawianie czasu dla trybu EP ..................................................... 29
Nagranie EZ .................................................................................. 29
Rejestracja DivX(R) ...................................................................... 30
Podłączanie i Konfi guracja
Podłączanie nagrywarki HDD/DVD RECORDER .... 18
Połączenia dodatkowe .............................................. 18
Antena + nagrywarka HDD/DVD + zewnętrzny dekoder
+ telewizor ................................................................ 19
Inne sposoby podłączania wyjściowego przewodu
wideo ......................................................................... 19
Wariant 1: Podłączenie do gniazda wyjściowego Video
(zespolonego sygnału wizyjnego) ................................................ 20
Wariant 2: Podłączenie do gniazda wyjściowego S-Video .......... 20
Wariant 3: Gniazda wyjściowe składowych sygnałów wideo ...... 21
Inne sposoby podłączania wyjściowego przewodu
audio .......................................................................... 21
Wariant 1 : Podłączenie do telewizora ......................................... 21
Wariant 2 : Podłączenie do wzmacniacza
stereofonicznego przez gniazda wyjściowe AV ........................... 22
Wariant 3 : Podłączenie do wzmacniacza AV przez
cyfrowe gniazdo wyjściowe ......................................................... 22
Wybór opcji audio ..................................................... 30
Konfigurowanie opcji wideo ...................................... 32
Konfiguracja funkcji Blok. rodzic. .............................. 35
Jeśli zapomniano hasła ................................................................ 35
Informacje o poziomie klasyfikacji ................................................ 35
Informacja o zmianie hasła ........................................................... 35
Odtwarzanie
Kod regionu (tylko DVD-Video) ................................ 36
Logotypy płyt, które mogą być odtwarzane .............. 36
Typy płyt, które można odtwarzać ............................ 36
Odtwarzanie płyty ..................................................... 37
Korzystanie z menu płyty i tytułu .............................. 38
Korzystanie z przycisków sterowania
odtwarzaniem ............................................................ 39
Polski - 8
Korzystanie z przycisku INFO .................................. 41
Wybór języka napisów .............................................. 41
Wybór ścieżek dźwiękowych kanałów audio ........... 42
Wybór kąta/kamery ................................................... 42
Odtwarzanie .............................................................. 43
Powiększanie ............................................................ 44
Korzystanie ze znaczników ...................................... 45
Korzystanie z zakładek ............................................. 46
Odtwarzanie płyt audio/MP3 ..................................... 47
Wyświetlanie obrazów .............................................. 52
Odtwarzanie formatu DivX ........................................ 54
Nagrywanie
Płyty z możliwością nagrywania ............................... 56
Formaty nagrań ......................................................... 57
Tryb nagrywania ....................................................... 58
Obrazy zabezpieczone przed nagrywaniem ............ 59
Nagrywanie natychmiastowe .................................... 60
Kopiowanie z kamery ................................................ 62
Nagrywanie jednoprzyciskowe (OTR) ...................... 63
Odtwarzanie z doganianiem ..................................... 64
Funkcja przesunięcia w czasie dla sygnałów
na żywo ..................................................................... 65
Nagrywanie zaprogramowane ................................. 66
Edycja listy zaplanowanej ............................................................. 68
Dodawanie listy harmonogramu ................................................... 68
Usuwanie listy zaplanowanej ....................................................... 69
Korzystanie z funkcji ShowView ............................... 70
Funkcja wydłużonego nagrywania ShowView ......... 71
Edycja
Edycja podstawowa (lista tytułów) ............................ 73
Odtwarzanie tytułu ........................................................................ 73
Zmiana nazwy (tworzenie etykiet) tytułu ...................................... 73
Blokowanie (zabezpieczanie) tytułu ............................................. 74
Usuwanie tytułu............................................................................. 75
Dzielenie sekcji tytułu (podział) .................................................... 76
Usuwanie sekcji tytułu (Częśc. usuw.) ......................................... 77
Korzystanie z funkcji Sortuj (Lista tytułów) ............... 78
Nawigacja Menu ....................................................... 78
Wybór Treści ............................................................. 79
Edycja zaawansowana (Playlista) ............................ 80
Tworzenie listy odtwarzania ........................................................ 80
Odtwarzanie wpisów z listy odtwarzania ...................................... 81
Zmiana nazwy wpisu z listy odtwarzania ..................................... 81
Edycja scen z listy odtwarzania ................................................... 82
Usuwanie wpisu z listy odtwarzania ............................................. 84
Korzystanie z funkcji Sortuj (Playlista) ......................................... 85
Kopiowanie z dysku twardego na DVD .................... 85
Kopiowanie z DVD na dysk twardy .......................... 87
Kopiowanie plików MP3, JPEG lub DivX ................. 88
Kopiowanie pliku ........................................................................... 88
Kopiowanie folderu ....................................................................... 88
Zmiana nazwy pliku muzycznego/zdjęcia/
pliku DivX .................................................................. 90
Menedżer płyt ........................................................... 91
Edycja nazwy płyty ....................................................................... 91
Ochrona płyty ................................................................................ 91
Usuwanie wszystkich list tytułów .................................................. 92
Usuwanie wszystkich list tytułów/DivX/utworów/zdjęć ................. 92
Formatowanie płyty ....................................................................... 93
Finalizacja płyty ............................................................................. 94
Anulowanie finalizacji płyty (tryb V/VR) ........................................ 95
Pierwsze kroki
Przechodzenie do listy nagrań ................................. 71
Polski - 9
Informacje dodatkowe
Rozwiązywanie problemów ...................................... 96
Dane techniczne ....................................................... 98
Właściwości ogólne
DVD-HR749 / DVD-HR750
• Urządzenie to umożliwia nagrywanie i odtwarzanie
wysokiej jakości wideo cyfrowego na płytach DVD-RAM/-RW/-R lub dysku twardym.
Pierwsze kroki
Można także edytować obrazy cyfrowe nagrane na płytach DVD-RAM/-RW lub dysku twardym.
Nagrywanie na dysku twardym
DVD-HR749 / DVD-HR750
Na dysku twardym o pojemności 160 GB można zapisać do 199 godzin nagrań wideo (w trybie EP).
Dzięki temu, że ta sama nagrywarka umożliwia zapis na płytach DVD przeznaczonych do nagrywania oraz na dysku twardym o dużej pojemności, istnieje możliwość przechowywania nagrań na dysku twardym - co zapewnia szybki dostęp w dowolnej chwili, lub zapisu nagrań na płycie DVD - co umożliwia ich archiwizację i odtwarzanie w innych odtwarzaczach DVD.
Dostępne tryby nagrywania
Istnieje możliwość wyboru jednej z czterech różnych szybkości nagrywania, zależnie od jakości i długości nagrania. Tryb EP (6 godzin lub 8 godzin) umożliwia najdłuższyczas nagrania; tryby LP i SP umożliwiają krótszy czas nagrywania przy wyższej jakości nagrania; tryb XP umożliwia nagrywanie z najwyższą jakością.
Pojemność dwuwarstwowych płyt DVD-R jest w przybliżeniu dwukrotnie większa niż pojemność jednowarstwowych płyt DVD-R. (Patrz strona 36.)
Automatyczna regulacja jakości dla zaprogramowanego nagrywania
W trybie FR automatycznie ustawiana jest jakość obrazu, co umożliwia zapis całego zaprogramowanego nagrania na wolnym obszarze płyty. (Patrz strona 66.)
Tworzenie tytułów DVD-Video na płytach DVD-RW/-R
Nagrywarka HDD/DVD umożliwia tworzenie własnych tytułów DVD-Video na płytach DVD-RW/-R o pojemności 4,7 GB.
Kopiowanie pomiędzy dyskiem twardym a płytą DVD
Nagrania można kopiować z dysku twardego na płytę DVD przeznaczoną do nagrywania i odwrotnie.
Kopiować można tylko w tym samym trybie nagrywania, w którym zapisany był tytuł źródłowy.
Jednoczesne nagrywanie i odtwarzanie
Nagrywanie i odtwarzanie na płytach DVD i wbudowanym dysku twardym jest całkowicie niezależne. Na przykład można nagrać nadawany program na płycie DVD przeznaczonej do nagrywania lub dysku twardym, oglądając w tym samym czasie inne nagranie zapisane na tej samej płycie DVD lub dysku twardym.
Nagrywanie wysokiej jakości materiałów audio i wideo oraz ich odtwarzanie
Możliwe jest nagranie do 16 godzin fi lmu na dwustronnej płycie DVD-RAM o pojemności 9,4 GB, do 15 godzin lmu na dwustronnej płycie DVD-R o pojemności 8,5 GB oraz do 8 godzin na płycie DVD-RAM/-RW/-R o pojemności 4,7 GB.
Kopiowanie danych z kamery cyfrowej korzystając z gniazda wejściowego DV
Istnieje możliwość nagrywania materiałów wideo z urządzenia DV na dysk twardy i płytę DVD-RAM/-RW/-R za pośrednictwem gniazda wejściowego DV (IEEE 1394, 4 wyprowadzenia / 4 wyprowadzenia). (Patrz strona 62)
Wybieranie kolejnoliniowe wysokiej jakości
Wybieranie kolejnoliniowe umożliwia uzyskanie obrazu o wysokiej rozdzielczości, bez migotania. 10-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy działający z częstotliwością 54 MHz oraz zespół obwodów separujących 2D-Y/C zapewniają najwyższą jakość nagrywania odtwarzania obrazu. (Patrz strony 33~34.)
Certyfi kat DivX
DivX, DivX Certifi ed oraz odpowiednie symbole grafi czne są znakami towarowymi DivXNetworks, Inc i są używane na licencji.
Tryb Nagranie EZ
Funkcja ta umożliwia automatyczną inicjalizację i fi nalizację płyty. (Patrz strona 29.)
Polski - 10
Przed przeczytaniem Instrukcji obsługi
Przed przeczytaniem instrukcji obsługi należy zapoznać się z następującą terminologią.
Ikony używane w instrukcji
Ikona Termin Defi nicja
S Z X
C
HDD
DVD
RAM
-RW
V B
G A D J
M N
Korzystanie z niniejszej instrukcji obsługi
Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia
1)
należy zapoznać się z Zasadami bezpieczeństwa. (Patrz strony 2~7.)
W razie problemów należy posłużyć się
2)
instrukcjami dotyczącymi rozwiązywania problemów. (Patrz strony 96~97.)
CD
JPEG
MP3
DivX
Przestroga
UWAGA
Sterowanie
jednoprzyciskowe
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na dyskach twardych.
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na płytach DVD lub DVD±R/-RW(V), które zostały sfi nalizowane.
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na płytach DVD-RAM.
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na płytach DVD-RW.
Stosowana jest tutaj funkcja
-R dostępna na płytach DVD-R.
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na płytach CD (CD-R lub CD-RW) z danymi.
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na płytach CD-R/-RW/, DVD±R/±RW/­RAM lub dyskach twardych.
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na płytach CD-R/-RW/, DVD±R/±RW/­RAM lub dyskach twardych.
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na płytach CD-R/-RW/, DVD±R/±RW/­RAM lub dyskach twardych.
Wskazuje sytuacje, w której funkcja nie działa lub możliwe jest anulowanie ustawień.
Oznacza wskazówki lub instrukcje pomagające korzystać z danej funkcji.
Oznacza wskazówki lub instrukcje pomagające korzystać z danej funkcji.
Copyright
©2007 Samsung Electronics Co. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabronione jest powielanie lub kopiowanie niniejszej instrukcji obsługi lub jej części bez uzyskania wcześniejszej pisemnej zgody fi rmy Samsung Electronics Co.
Korzystanie z nagrywarki HDD/DVD
Krok 1: Wybór typu płyty lub dysku twardego
Przed rozpoczęciem nagrywania sprawdź typ płyty.
DVD-HR749 / DVD-HR750
Aby wielokrotnie nagrywać na tej samej płycie lub edytować nagrane na płycie materiały, należy wybrać płytę wielokrotnego zapisu DVD-RW lub DVD-RAM. Jeżeli zapisane materiały nie wymagają wprowadzania zmian, należy wybrać płytę DVD-R bez możliwości ponownego zapisu. Istnieje możliwość zapisu plików bezpośrednio na wbudowanym dysku twardym oraz edycja zapisanych plików.
Krok 2: Formatowanie płyty przed rozpoczęciem nagrywania
W przeciwieństwie do magnetowidu nagrywarka po włożeniu nowej, nieużywanej płyty automatycznie rozpoczyna jej formatowanie. Jest to konieczne w celu przygotowania płyty do nagrywania.
Korzystanie z dysku twardego
Formatowanie nie jest konieczne.
Korzystanie z płyty DVD-RAM
Płyta tego typu może zostać sformatowana do zapisu w trybie DVD-Video Recording (tryb VR). Istnieje możliwość edycji nagranych obrazów, tworzenia list odtwarzania oraz edycji obrazów w określonej kolejności.
Korzystanie z płyty DVD-RW
Płyta tego typu może zostać sformatowana do zapisu w trybie DVD-Video (tryb V) lub DVD-Video Recording (tryb VR). W przypadku płyt używanych po raz pierwszy pojawia się zapytanie o zainicjowanie płyty. Jeśli wybrany zostanie typ „DVD-VR” lub „DVD-V”, rozpocznie się inicjalizacja. Płyty nagrane w trybie wideo można odtwarzać na różnych nagrywarkach DVD. Tryb VR daje natomiast więcej możliwości edycji.
Pierwsze kroki
Polski - 11
Korzystanie z płyty DVD-R
Formatowanie płyt DVD nie jest konieczne i obsługiwane jest tylko nagrywanie w trybie wideo. Płyty tego typu można odtwarzać na różnych urządzeniach DVD dopiero po sfi nalizowaniu.
Pierwsze kroki
Na płycie DVD-RW można jednocześnie używać
M
albo trybu VR, albo wideo, ale nie obydwu trybów naraz.
Płytę DVD-RW można sformatować na tryb V lub
VR przy użyciu funkcji Menedż dysku. Należy zaznaczyć, że podczas zmiany formatu dane zapisane na płycie zostaną utracone.
Krok 3: Nagrywanie
Krok 5: Edycja nagranej płyty
Edycja na płycie jest łatwiejsza niż na tradycyjnej kasecie wideo. Nagrywarka obsługuje wiele różnych funkcji edycji, które są dostępne tylko na płytach DVD idysku twardym.
Za pomocą prostego w użyciu menu edycji można na nagranym tytule wykonywaćżne operacje, takie jak usuwanie, kopiowanie, zmiana nazwy, blokowanie, itp.
Tworzenie listy odtwarzania (DVD-RAM/-RW w trybie VR, dysk twardy)
Ta nagrywarka umożliwia utworzenie listy odtwarzania na tej samej płycie, na której znajdują się nagrania, i edytowanie ją bez zmiany oryginalnego nagrania.
Krok 6: Finalizowanie i odtwarzanie na innych urządzeniach DVD
Wyróżnia się dwie różne metody nagrywania: nagrywanie bezpośrednie i zaprogramowane nagrywanie. Zaprogramowane nagrywanie jest klasyfi kowane.
Tryb nagrywania: XP (tryb wysokiej jakości), SP (tryb normalnej jakości), LP (tryb długiego nagrywania) oraz EP (tryb wydłużonego nagrywania). Gdy wybrany jest tryb nagrywania FR, nagrywany jest obraz o najwyższej możliwej jakości, z uwzględnieniem ilości wolnego miejsca pozostałego na płycie.
Krok 4: Odtwarzanie
Możliwe jest wybranie tytułu do odtwarzania z wyświetlonego menu i natychmiastowe odtworzenie go.
Płyta DVD podzielona jest na części nazywane tytułami i podczęści nazywane rozdziałami.
Podczas nagrywania tytuł tworzony jest pomiędzy dwoma punktami, w których rozpoczęto i zatrzymano nagrywanie. Rozdziały będą tworzone automatycznie po sfi nalizowaniu nagrania na płycie DVD-RW/-R w trybie wideo, pod warunkiem, że włączony został Kreator rozdziałów. Długość rozdziału (odstęp pomiędzy rozdziałami) zależy od trybu nagrywania.
W celu odtworzenia płyty DVD na innych urządzeniach DVD konieczne może być sfi nalizowanie płyty. Najpierw należy zakończyć wszystkie operacje edycji i nagrywania, a następnie sfi nalizować płytę
W przypadku płyt DVD-RW w trybie VR
Mimo że fi nalizowanie zasadniczo nie jest konieczne, gdy płyty odtwarzane będą na urządzeniu obsługującym tryb VR, do odtwarzania w tego typu urządzeniu powinno się używać płyt sfi nalizowanych.
W przypadku płyt DVD-RW w trybie wideo
Aby możliwe było odtwarzanie na jakimkolwiek urządzeniu innym niż ta nagrywarka, płyta powinnazostać sfi nalizowana. Kiedy płyta zostaniesfi nalizowana, nie będzie możliwe edytowanie ani nagrywanie na niej dodatkowych materiałów. Aby możliwe był powinnabyć ona sfi nalizowana.
W przypadku płyt DVD-R
Płyta powinna zostać sfi nalizowana, by można ją byłoodtwarzać na urządzeniu innym niż ta nagrywarka. Po sfi nalizowaniu płyty nie będzie możliwe edytowanie ani nagrywanie na niej dodatkowych materiałów.
Płytę można sfi nalizować automatycznie przy
M
użyciu funkcji Nagranie EZ. (Patrz strona 29.)
o ponowne nagranie płyty, nie
Polski - 12
Rozpakowanie
Akcesoria
Sprawdź, czy opakowanie zawiera wszystkie akcesoria wymienione poniżej:
Przewód wideo/audio
Pilot zdalnego sterowania
Przewód antenowy RF
do telewizora
Baterie do pilota
(rozmiar AAA)
Przygotowanie pilota
Wkładanie baterii do pilota
Otwórz pokrywę baterii na spodzie pilota.
• Włóż dwie baterie AAA. Zachowaj prawidłową
• biegunowość (+ i –).
Z powrotem załóż pokrywę baterii.
Gdy pilot nie działa prawidłowo:
Sprawdź ustawienie biegunów + – baterii (ogniw suchych).
Sprawdź, czy baterie nie są zużyte.
Sprawdź, czy nie ma przeszkód na drodze sygnału do czujnika zdalnego sterowania.
Sprawdź, czy w pobliżu nie ma lamp jarzeniowych.
Baterie należy poddawać utylizacji zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Nie należy wyrzucać ich z odpadami komunalnymi.
Pierwsze kroki
Instrukcja obsługi Skrócona instrukcja
Aby sprawdzić, czy pilot obsługuje dany telewizor, wykonaj następujące czynności.
1.
Włącz telewizor.
2.
Skieruj pilota w stronę telewizora.
3.
Naciśnij przycisk TV STANDBY/ON i wprowadź dwucyfrowy kod właściwy dla marki telewizora, naciskając odpowiednie przyciski na pilocie.
Polski - 13
Kody kompatybilnych telewizorów
MARKA PRZYCISK
SAMSUNG 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09 AIWA 82 ANAM 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
Pierwsze kroki
BANG & OLUFSEN BLAUPUNKT 71 BRANDT 73 BRIONVEGA 57 CGE 52 CONTINENTAL
EDISON
DAEWOO
EMERSON 64 FERGUSON 73 FINLUX 06, 49, 57 FORMENTI 57 FUJITSU 84 GRADIENTE 70 GRUNDIG 49, 52, 71 HITACHI 60, 72, 73, 75 IMPERIAL 52 JVC 61, 79 LG 06, 19, 20, 21, 22, 78 LOEWE 06, 69 LOEWE OPTA 06, 57 MAGNAVOX 40 METZ 57 MITSUBISHI 06, 48, 62, 65 MIVAR 52, 77 NEC 83 NEWSAN 68 NOBLEX 66 NOKIA 74 NORDMENDE 72, 73, 75 PANASONIC 53, 54, 74, 75 PHILIPS 06, 55, 56, 57 PHONOLA 06, 56, 57 PIONEER 58, 59, 73, 74 RADIOLA 06, 56 RADIOMARELLI 57 RCA 45, 46 REX 74 SABA 57, 72, 73, 74, 75 SALORA 74
57
75
19, 20, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
MARKA PRZYCISK
SANYO 41, 42, 43, 44, 48 SCHNEIDER 6 SELECO 74 SHARP 36, 37, 38, 39, 48 SIEMENS 71 SINGER 57 SINUDYNE 57 SONY 35, 48 TELEAVA 73 TELEFUNKEN 67, 73, 75, 76 THOMSON 72, 73, 75 THOMSON ASIA 80, 81 TOSHIBA 47, 48, 49, 50, 51, 52 WEGA 57 YOKO 6 ZENITH 63
Rezultat: Jeśli telewizor może być sterowany z pilota, to
wyłączy się. Od tej pory będzie już zaprogramowany na działanie z pilotem.
Jeżeli dla danej marki telewizora podano kilka
M
kodów, należy spróbować każdego, aż do skutku.
Po wymianie baterii w pilocie należy ponownie ustawić kod marki.
Teraz możliwe będzie sterowanie telewizorem - należy nacisnąć przycisk TV, a potem jeden z następujących przycisków:
Przycisk Funkcja
TV STANDBY/ON Służy do włączania i wyłączania telewizora. INPUT SEL. TV VOL (+ –) PROG (,.) TV MUTE liczb
Niektóre funkcje mogą nie działać na różnych
M
telewizorach. W przypadku problemów należy obsługiwać telewizor bezpośrednio.
Służy do wybierania źródła zewnętrznego. Służy do regulowania głośności telewizora. Powoduje wyciszanie i włączanie dźwięku. Powoduje wyciszanie i włączanie dźwięku. Służą do bezpośredniego wprowadzania
numeru.
Polski - 14
Opis
Panel przedni
< DVD-HR749 >
< DVD-HR750 >
Pierwsze kroki
Przycisk STANDBY/ON
1. Służy do włączania i wyłączania nagrywarki.
TACA NA PŁYTĘ
2. Po otwarciu można na niej położyć płytę
Przycisk Otwórz/Zamknij
3. Otwiera i zamyka tacę na płytę.
WYŚWIETLACZ
4. Wyświetla informacje o odtwarzaniu: czas. itp.
Wejście AV 3
5. Podłączanie urządzeń zewnętrznych
DV-INPUT
6. Podłączanie zewnętrznych urządzeń cyfrowych z gniazdem DV. (takich jak kamera wideo).
Przycisk P.SCAN
7. Włącza tryb wybierania kolejnoliniowego.
Przycisk DVD
8. Wybór trybu DVD.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
Polski - 15
Przycisk HDD
Wybór trybu dysku twardego.
Przyciski PROG
Służą do wybierania zaprogramowanych kanałów telewizyjnych. Pełnią tę samą funkcję, co przycisk PROG na pilocie.
Przycisk REC
Rozpoczyna nagrywanie.
Przycisk STOP
Zatrzymuje odtwarzanie.
Odtwórz/Wstrzymaj
Odtwarzanie płyty lub wstrzymanie odtwarzania.
Przyciski Wyszukaj
Przechodzi do następnego tytułu/rozdziału/utworu lub przechodzi do poprzedniego tytułu/rozdziału/utworu.
Panel tylny
Pierwsze kroki
Wentylator
Wentylator obraca się zawsze, gdy urządzenie jest włączone. Wybierając miejsce dla urządzenia, należy zapewnić co najmniej 10 cm wolnego miejsca po każdej stronie wentylatora.
DIGITAL AUDIO OUT(OPTICAL)
1. Podłączenie do wzmacniacza z optycznym cyfrowym gniazdem audio.
DIGITAL AUDIO OUT(COAXIAL)
2. Podłączenie do wzmacniacza z koncentrycznym cyfrowym gniazdem audio.
AUDIO OUT
3. Połączenie z wejściem audio urządzenia zewnętrznego za pomocą przewodów audio.
4.
VIDEO OUT
Połączenie z wejściem urządzenia zewnętrznego za pomocą przewodu wideo.
S-VIDEO OUT
5. Połączenie z wejściem urządzenia zewnętrznego za pomocą przewodu S-Video.
Wyjście COMPONENT VIDEO OUT
6. Połączenie z urządzeniem wyposażonym w wejście składowych sygnałów wideo.
Gniazdo SCART AV1(TV) OUTPUT
7.
Gniazdo SCART AV2(EXT) INPUT
8.
9.
Wejście sygnału z anteny
10.
Do gniazda w telewizorze
Przez gniazdo antenowe nie jest przesyłany sygnał
M
wyjściowy z DVD. Aby oglądać DVD na ekranie telewizora, należy połączyć te urządzenia przewodami audio/wideo lub SCART.
Wyświetlacz na panelu przednim
Świeci, gdy w środku jest płyta.
1. Świeci podczas nagrywania.
2. Świeci po wybraniu dysku twardego/płyty DVD.
3. Świeci, gdy w środku jest płyta DVD-RAM/-RW/-R.
4.
5.
6.
7.
Polski - 16
Czas odtwarzania/zegar/aktualny status. Świeci podczas pracy w trybie wybierania
kolejnoliniowego. Świeci podczas pracy w trybie zaprogramowanego
nagrywania.
Opis pilota
Pilot NAGRYWARKI HDD/DVD działa z telewizorami fi rmy Samsung oraz kompatybilnymi telewizorami innych marek.
Przycisk INFO
13. Spowoduje wyświetlenie aktualnych ustawień lub statusu płyty.
Przycisk TITLE LIST/DISC MENU
14. Służy do wyświetlania listy nagrań/menu płyty.
Przyciski KOLORÓW: CZERWONY (A), ZIELONY
15.
(B), ŻÓŁTY (C), NIEBIESKI (D)
Umożliwiają dostęp do powszechnych funkcji NAGRYWARKI HDD/DVD.
Przycisk COPY
16. Służy do kopiowania z płyty DVD na dysk twardy lub z dysku twardego na płytę DVD Aby rozpocząć kopiowanie, należy nacisnąć przycisk COPY na ekranie listy tytułów lub nacisnąć przycisk COPY podczas odtwarzania.
Przycisk REC
17. Służy do nagrywania na płycie DVD-RAM/-RW/-R i dysku twardym.
Przycisk MARKER
18. Umożliwia dodanie zakładki podczas odtwarzania płyty.
Przycisk HDD
19. Służy do obsługi dysku twardego.
Przycisk INPUT SEL.
20.
DVD Przycisk
1. Służy do obsługi płyt DVD.
Przycisk TV
2. Służy do obsługi płyt TV.
Przycisk STANDBY/ON
3.
Pryciski NUMERYCZNE
4.
TV/DVD Przycisk
5.
Przycisk SUBTITLE
6. Umożliwia zmianę języka napisów odtwarzanych z płyty DVD.
Przyciski Przeskocz wstecz/naprzód
7. umożliwiają przechodzenie wstecz lub naprzód.
Przycisk STOP
8. Zatrzymuje płytę.
Przyciski Wyszukaj wstecz/naprzód
9. Służą do przeglądania płyty do przodu/do tyłu.
Przycisk TV VOL.
10. Regulacja głośności telewizora
Przycisk MENU
11. Służy do wyświetlania menu konfi guracji nagrywarki HDD/DVD.
Przyciski OK/DIRECTION (▲▼◀▶ Przyciski)
12.
Wybiera sygnał wejściowy w trybie wej zewnętrznego (PROG, AV1, AV2, AV3 lub wejście DV)
Przycisk Otwórz/Zamkni
21. Służy do otwierania i zamykania tacy na płytę.
Przycisk TV STANDBY/ON
22.
Przycisk REPEAT A-B
23. Umożliwia powtarzanie odtwarzania tytułu, rozdziału, utworu lub płyty.
Przycisk REPEAT
24. Umożliwia powtarzanie odtwarzania tytułu, rozdziału, utworu lub płyty.
Przycisk Odtwórz/Wstrzymaj
25. Odtwarza/wstrzymuje odtwarzanie płyty.
Przycisk PROG
26. Służy do wybierania kanału telewizyjnego.
Przycisk TV MUTE/AUDIO
27. Umożliwia dostęp do różnych funkcji audio na płycie (tryb DVD). Powoduje wyciszenie dźwięku.(tryb TV).
Przycisk RETURN
28.
Przycisk EXIT
29.
Przycisk PLAY LIST/TITLE MENU
30. Umożliwia powrót do menu tytułów lub wyświetlenie listy nagranych plików.
Przycisk TIMER
31. naciśnięcie spowoduje bezpośrednie wejście do menu zaprogramowanego nagrywania.
Przycisk REC PAUSE/TIME SHIFT
32. Wstrzymuje nagrywanie. W trybie TV służy do obsługi funkcji Time shift (Przesunięcie w czasie).
Przycisk REC MODE
33. Służy do ustawiania czasu nagrywania oraz jakości obrazu.(XP/SP/LP/EP)
ścia
Pierwsze kroki
Polski - 17
Podłączanie i Konfi guracja
Podłączanie nagrywarki HDD/DVD RECORDER
W tym rozdziale omówiono różne metody podłączania nagrywarki HDD/DVD do innych urządzeń zewnętrznych oraz wymagane ustawienia wstępne.
Nagrywarkę HDD/DVD można podłączyć do telewizora przewodem SCART, o ile telewizor jest wyposażony w odpowiednie gniazdo wejściowe.
1.
Podłącz przewód antenowy RF zgodnie z ilustracją.
2.
Podłącz jeden koniec przewodu SCART do gniazda AV1
Podłączanie i konfi guracja
z tyłu nagrywarki HDD/DVD.
3.
Podłącz drugi koniec do odpowiedniego gniazda w telewizorze.
4.
Podłącz nagrywarkę HDD/DVD i telewizor do zasilania.
5.
Włącz nagrywarkę HDD/DVD i telewizor.
6.
Naciskaj przycisk INPUT SEL na pilocie telewizora, dopóki sygnał wideo z nagrywarki DVD nie zostanie wyświetlony na ekranie telewizora.
Połączenia dodatkowe
Nagrywarkę HDD/DVD można podłączyć do tunera telewizji satelitarnej lub cyfrowej.
urządzenie zewnętrzne
(magnetowid/odbiornik satelitarny)
Do ANT INPUT
Przez gniazdo antenowe tego urządzenia iprzewód
M
RF przesyłany jest tylko sygnał telewizyjny. Aby oglądać obraz z płyt DVD odtwarzanych w nagrywarce HDD/DVD, należy podłączyć przewód SCART lub przewody audio/wideo.
Tryb TV Naciśnij przycisk TV/DVD na pilocie, co spowoduje wyświetlenie symbolu “TV” na przednim wyświetlaczu LED (lub wyłącz nagrywarkę HDD/DVD). Można teraz oglądać programy odbierane przez przewód TV.
Do DO RF IN
Do telewizora
Przewód antenowy
- Tryb DVD
Połącz gniazdo AV2 nagrywarki HDD/DVD z
1.
magnetowidem/tunerem telewizji satelitarnej lub cyfrowej za pomocą przewodu SCART.
Połącz gniazdo AV1 z gniazdem SCART AV w
2.
telewizorze. Włącz nagrywarkę HDD/DVD, magnetowid/tuner
3.
telewizji satelitarnej lub cyfrowej i telewizor. Dla opcji Input mode wybierz ustawienie AV2.
4.
- Tryb TV
Naciśnij przycisk TV/DVD na pilocie, co spowoduje
1.
wyświetlenie symbolu “TV” na przednim wyświetlaczu LED. (lub wyłącz nagrywarkę HDD/DVD.)
Programy z tunera telewizji satelitarnej lub cyfrowej
2.
podłączonego do tej nagrywarki HDD/DVD można oglądać nawet wtedy, gdy nagrywarka HDD/DVD jest wyłączona.
Polski - 18
Antena + nagrywarka HDD/DVD + zewnętrzny dekoder + telewizor
Inne sposoby podłączania wyjściowego przewodu wideo
Po podłączeniu do nagrywarki HDD/DVD zewnętrznego dekodera możliwe będzie nagrywanie programów zakodowanych (np. CANAL+ lub Premiere) odbieranych przez wbudowany tuner telewizyjny nagrywarki HDD/ DVD.
Gniazdo ścienne
1
3
DEKODER
4
2
Podłącz przewody antenowe (RF) w przedstawiony
1. sposób.
Połącz gniazdo AV1 tej nagrywarki z gniazdem SCART
2. AV telewizora za pomocą przewodu SCART.
Połącz gniazdo AV2 z gniazdem SCART AV na
3. dekoderze.
Aby oglądać lub nagrywać kanały zakodowane (PAY-
4. TV, Canal+), zaprogramuj nagrywarkę HDD/DVD na odbiór tych kanałów za pomocą menu ekranowego. (Patrz strony 26~27.)
Istnieje kilka sposobów przesyłania sygnału wideo bez użycia przewodów SCART. Wybierz jeden z poniższych wariantów najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.
Wariant 1 : Podłączenie do gniazda wyjściowego Video
(zespolonego sygnału wizyjnego)
Wariant 2 :
Wariant 3 :
Podłączenie do gniazda wyjściowego S-Video Gniazda wyjściowe składowych sygnałów wideo
Tryby S-Video, składowych sygnałów wideo i wybierania kolejnoliniowego
Wyjścia S-Video i składowe sygnały wideo mogą być
• używane tylko wtedy, gdy telewizor jest wyposażony odpowiednio w wejście S-Video i wejścia składowych sygnałów wideo. Jeśli wyjście S-Video lub składowych sygnałów wideo nie działa, należy sprawdzić połączenia po stronie telewizora i opcje wyboru wejścia w telewizorze.
W porównaniu ze standardowym sygnałem wideo z
• przeplotem (wybieranie międzyliniowe) tryb wybierania kolejnoliniowego pozwala na uzyskanie dwukrotnie większej liczby linii na obrazie telewizyjnym, a w rezultacie bardziej stabilnego, niemigoczącego i czystego obrazu. Tryb ten jest dostępny tylko w telewizorach, które obsługują wybieranie kolejnoliniowe.
Sygnał z wybieraniem kolejnoliniowym (576p)
• Informacja dla klientów: nie wszystkie telewizory klasy “high defi nition” są w pełni kompatybilne z tym produktem, dlatego na obrazie mogą pojawić się zakłócenia. W razie problemów z wyświetlaniem obrazu 576-liniowego w trybie kolejnoliniowym zaleca się przełączenie wyjścia w tryb “standard defi nition”. Z pytaniami dotyczącymi kompatybilności telewizora z tym modelem nagrywarki HDD/DVD w trybie 576p należy zwracać się do naszego centrum obsługi klienta.
Podłączanie i konfi guracja
Polski - 19
1.
2.
Podłączanie i konfi guracja
Wariant 1: Podłączenie do gniazda wyjściowego Video (zespolonego sygnału wizyjnego)
Przewodem wideo (żółtym) połącz gniazdo VIDEO OUT (żółte) nagrywarki HDD/DVD z gniazdem VIDEO INPUT (żółtym) w telewizorze (lub wzmacniaczu)
Takie połączenie umożliwia oglądanie obrazów o
• standardowej jakości.
Za pomocą przewodów audio (biały i czerwony) połącz gniazda AUDIO OUT nagrywarki HDD/DVD z gniazdami AUDIO IN telewizora (lub wzmacniacza). (Patrz strony 21~22.)
Żółty
Przewód wideo/audio
Żółty
Wariant 2: Podłączenie do gniazda wyjściowego S-Video
Za pomocą przewodu S-Video (nie należy do
1. wyposażenia) połącz gniazdo S-VIDEO OUT nagrywarki HDD/DVD z gniazdem S-VIDEO INPUT telewizora (lub wzmacniacza).
Takie połączenie umożliwia oglądanie obrazów o standardowej jakości.
2.
Za pomocą przewodów audio (biały i czerwony) połącz gniazda AUDIO OUT nagrywarki HDD/DVD z gniazdami AUDIO IN telewizora (lub wzmacniacza). (Patrz strony 21~22.)
Polski - 20
Wariant 3: Gniazda wyjściowe składowych sygnałów wideo
Przewodami składowych sygnałów wideo (nie należą do
1. wyposażenia) połącz gniazda COMPONENT OUT(Y,
, PR) nagrywarki HDD/DVD z gniazdami
P
B
COMPONENT IN(Y, PB, PR) w telewizorze.
Umożliwia to oglądanie obrazów o wysokiej jakości i
• dokładne odtwarzanie kolorów obrazów.
Za pomocą przewodów audio (biały i czerwony) połącz
2. gniazda AUDIO OUT nagrywarki HDD/DVD z gniazdami AUDIO IN telewizora (lub wzmacniacza AV). (Patrz strony 21~22).
Po wykonaniu połączeń przejdź do procedur opisanych
3. na stronach 33~34.
Inne sposoby podłączania wyjściowego przewodu audio
Istnieje kilka sposobów przesyłania sygnału audio bez użycia przewodów SCART. Wybierz wariant połączeń audio, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Wariant 1 : Podłączenie do telewizora
Wariant 2 : Podłączenie do wzmacniacza
• stereofonicznego przez gniazda wyjściowe AV
Wariant 3 : Podłączenie do wzmacniacza AV przez
• cyfrowe gniazdo wyjściowe
Wyprodukowano na licencji Dolby Laboratories. “Dolby” i symbol dwóch D są znakami towarowymi Dolby Laboratories.
„DTS” i „DTS Digital Out” są znakami towarowymi fi rmy DTS, Inc.
Wariant 1 : Podłączenie do telewizora
Podłączanie i konfi guracja
Zielony
Niebieski
Czerowny
Należy zwrócić uwagę na dopasowanie kolorów
M
połączeń. Gniazda wyjściowe sygnałów składowych Y, PB, PR nagrywarki HDD/DVD muszą być podłączone do odpowiadających im gniazd wejściowych w telewizorze.
Tryb wybierania kolejnoliniowego jest dostępny
tylko wtedy, gdy jako wyjście wideo wybrano składowe sygnały wideo. (Patrz strona 33~34.)
Czerowny
Niebieski
Zielony
Tego wariantu należy użyć, jeśli telewizor jest wyposażony w gniazda wejściowe audio.
Czerowny
Żółty
Biały
Czerowny
Żółty
Biały
Polski - 21
Wariant 2 : Podłączenie do wzmacniacza stereofonicznego przez gniazda wyjściowe AV
Wariant 3 : Podłączenie do wzmacniacza AV przez cyfrowe gniazdo wyjściowe
Jeśli wzmacniacz stereofoniczny ma tylko gniazda AUDIO INPUT (L i R), należy skorzystać z gniazd AUDIO OUT.
Podłączanie i konfi guracja
BiayCzerwony
BiayCzerwony
Tego wariantu należy użyć, jeśli wzmacniacz AV jest wyposażony w dekoder Dolby Digital, MPEG2 lud DTS i cyfrowe gniazdo wejściowe. Aby słuchać dźwięku w systemie Dolby Digital, MPEG2 lub DTS, W zależności od wzmacniacza należy podłączyć przewód optyczny lub przewód koncentryczny. (Zobacz strony 30~31)
lub
Gośnik
przedni (L)
Głośnik
Przedni(R)
Tylni(L)
Przednit(L)
Subwoofer
Tylni(R)
Przedni(R)
Centralny
Polski - 22
Połączenia z gniazdem AV 3 IN, DV
Gniazda te umożliwiają podłączenie nagrywarki HDD/ DVD do innych urządzeń zewnętrznych i oglądanie lub nagrywanie obrazu z tych urządzeń.
Wariant 1: Podłączenie magnetowidu, urządzenia typu
• Set-Top Box (STB), odtwarzacza DVD lub kamery do gniazd AV3
Wariant 2 : Podłączanie kamery do gniazda DV IN
Wariant 1: Podłączenie magnetowidu, urządzenia typu Set-Top Box (STB), odtwarzacza DVD lub kamery do gniazd AV3 IN
Podłączenie magnetowidu lub urządzenia zewnętrznego do gniazd AV3 IN nagrywarki HDD/DVD. Umożliwia nagrywanie z podłączonych urządzeń (magnetowidu, STB, odtwarzacza DVD lub kamery).
Wariant 2 : Podłączanie kamery do gniazda DV IN
Jeśli kamera cyfrowa jest wyposażona w gniazdo wyjściowe DV, można podłączyć ją do gniazda wejściowego DV nagrywarki HDD/DVD.
Podłączanie i konfi guracja
Kamera
Kamera
VCR
Biały
STB
DVD
Żółty
Biały
Czerowny
Wejście AV3 IN zostanie wybrane automatycznie.
M
Jeśli wejście nie zostanie wybrane automatyczne, należy wybrać je za pomocą przycisku INPUT SEL.
Nie ma możliwości nagrywania materiałów
zabezpieczonych przed kopiowaniem.
Żółty
Czerowny
Jeśli wejście nie zostanie wybrane automatyczne,
M
należy wybrać je za pomocą przycisku INPUT SEL.
Polski - 23
Konfi guracja systemu
Konfi guracja systemu
NAGRYW. HDD I DVD Biblio.
HDD
m
PRZEN.
Press 1 English Нажмите 2 Русский Nac. 3 Polski Nyomja Le 4 Magyar Stisk 5 Český Stlač 6 Slovenský Πιέστε 7 Ελληνικά Натиснете 8 Български MACROVISION MP12
Tytuł
Biblio.
DivX
Nagr. z timer
Muzyka
Menedż dysku
Zdjęc.
Ustaw.
s
A NL S PL B I CH CZ DK N TR Inne FIN P GR D E HU
r
WYBÓR
Nastąpi rozp. auto ustaw.
Tak Nie
Wybór kraju
e
POWRÓT
WYJ.
Nawigacja w menu ekranowym
| | | |
Menu ekranowe umożliwia włączanie lub wyłączanie różnych funkcji nagrywarki HDD/DVD. Naciśnij przycisk MENU, aby otworzyć menu ekranowe, a następnie użyj następujących przycisków do nawigacji po opcjach menu ekranowego.
Przyciski
1.
▲▼
, ◀▶ Naciskanie tych przycisków na pilocie powoduje przemieszczanie paska wyboru w kierunku ▲▼◀▶ a tym samym zaznaczanie poszczególnych opcji menu.
Przycisk OK
2.
Naciśnięcie tego przycisku na pilocie potwierdza nowe ustawienia. Przycisk RETURN
3.
Naciśnij ten przycisk na pilocie, aby wrócić do poprzednio wyświetlanego ekranu menu lub aby zamknąć menu ekranowe.
Przycisk EXIT
4. Aby zamknąć MENU ekranowe, naciśnij ten przycisk.
Podłączanie i automatyczna konfi guracja
Nagrywarka HDD/DVD skonfi guruje się automatycznie po pierwszym podłączeniu do zasilania. W pamięci zostaną zapisane stacje telewizyjne i ustawienia zegara. Proces trwa kilka minut. Nagrywarka HDD/DVD będzie teraz gotowa do użycia.
1.
Podłącz przewód antenowy w sposób przedstawiony na stronie 18. (Podłączanie nagrywarki HDD/DVD do telewizora za pomocą przewodu antenowego i SCART.)
2.
Podłącz nagrywarkę HDD/DVD do sieci elektrycznej. Na wyświetlaczu na panelu przednim zacznie migać napis “AUTO”.
3.
Naciśnij przycisk z numerem wybranego języka.
4.
Naciśnij przycisk OK, aby rozpocząć automatyczną kon gurację.
5.
Wybierz kraj za pomocą przycisków ▲▼◀▶
Na ekranie wyboru kraju używane są następujące skróty.
A(Austria) NL(Netherlands) S(Sweden) PL(Poland) B(Belgium) I(Italy) CH(Swiss) CZ (Czech) DK(Denmark) N(Norway) TR(Turkey) Inne FIN(Finland) P(Portugal) GR(Greece) D(Deutschland) E(Spain) HU(Hungary)
Nagrywarka HDD/DVD wyszukuje stacje zgodnie z fabrycznie zaprogramowaną listą właściwą dla wybranego kraju.
Polski - 24
Auto ustaw.
Zaczekaj.
Zatrz.
Auto. skan. kanałów zakończ. pomyślnie. Naci. [OK], aby auto. ustawić zegar.
Nie
Tak
Zaczekaj. Trwa ustawianie zegara. Aby opuścić ustawienia zegara, naciśnij przycisk [MENU].
Auto ust zegara
m-c dz. rok godz. min. Auto
STY 01 2007 12 00 Wł
Pon
63%
Rozpocznie się automatyczne wyszukiwanie kanałów.
6.
Liczba stacji automatycznie zapamiętanych przez nagrywarkę HDD/
• DVD zależy od liczby znalezionych stacji.
W ciągu 10 sekund od zakończenia automatycznego wyszukiwania
7.
kanałów rozpocznie się automatyczne ustawianie zegara. Aby natychmiast rozpocząć automatyczne ustawianie zegara, naciśnij przycisk OK. Jeśli nie chcesz przeprowadzać automatycznego ustawiania zegara, wybierz opcję Nie przy użyciu przycisków ◀▶, a następnie naciśnij przycisk OK.
8.
Poczekaj, aż automatycznie wyświetlona zostanie aktualna data i godzina. Aby zakończyć automatyczne ustawianie zegara, naciśnij przycisk MENU.
Nagrywarka HDD/DVD jest teraz gotowa do użytku. Funkcja
M
“Podłączenie i automatyczna konfi guracja” zakończyła działanie. Aby zmienić ustawienia, można zaprogramować stacje za pomocą menu ekranowego. Procedurę tę opisano w sekcji “Ust kanału - Ust. ręczne”. (Patrz strony 26~27.)
Automatyczną konfi gurację można powtórzyć, naciskając i przytrzymując
przycisk STOP ( ) na urządzeniu przez co najmniej 5 sekund w trakcie wyłączania zasilania urządzenia bez włożonej płyty.
Sprawdź datę i godzinę.
9.
Jeśli jest prawidłowa: Naciśnij przycisk OK, co spowoduje zapamiętanie
• daty i godziny. Jeśli nie naciśniesz przycisku OK, po 5 sekundach data i godzina zostanie zapamiętana automatycznie.
Jeśli nie jest prawidłowa: Wprowadź poprawną Mies., Dzień, Rok,
Godz. lub Minute pomocą przycisków ▲▼◀▶ lub przycisków numerycznych. Naciśnij przycisk OK, co spowoduje zapamiętanie daty i godziny. Jeśli zachodzi potrzeba zmiany ustawienia zegara, można zmienić je ręcznie.
Konfi guracja systemu
NAGRYW. HDD I DVD Ustaw.
HDD
m
PRZEN.
NAGRYW. HDD I DVD Ustaw.
HDD
m
PRZEN.
NAGRYW. HDD I DVD Ust zegara
HDD
<
PRZEN.
Biblio.
Nagr. z timer
Menedż dysku
Ustaw.
s
Biblio.
Nagr. z timer
Menedż dysku
Ustaw.
s
Biblio.
Nagr. z timer
Menedż dysku
Ustaw.
s
System Ust zegara Ust kanału Język Audio Video Blok. rodzic.
WYBÓR
System Ust zegara Ust kanału Język Audio Video Blok. rodzic.
WYBÓR
WYBÓR
1
r
r
m-c dz. rok godz. min. Auto
STY 01 2007 12 00 Wł
Pon
r
e
POWRÓT
1
e
POWRÓT
e
POWRÓT
WYJ.
WYJ.
WYJ.
| | | | | | |
| | | | | | |
Ustawianie zegara
To menu służy do ustawiania aktualnej godziny. Ustawienie godziny jest niezbędne, aby możliwe było zaprogramowane nagrywanie.
Gdy urządzenie jest w trybie zatrzymania, naciśnij przycisk MENU.
1. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Ustaw. i naciśnij przycisk OK
2.
lub ▶. Naciskając przyciski ▲▼ aby wybrać Ust zegara, natępnie naciśnij OK
3.
lub ▶. Za pomocą przycisków ▲▼◀▶ wprowadź Mies., Dzień, Rok, Godz. lub Minute. Wartości w polach zegara można również wprowadzać bezpośrednio za pomocą przycisków numerycznych. Dni tygodnia zostaną wyświetlone automatycznie.
Naciśnij przycisk OK, co spowoduje zapamiętanie daty i godziny. Jeśli
4. przycisk OK
M
nie zostanie naciśnięty, dane nie zostaną zapamiętane.
Aby można było korzystać z automatycznego ustawiania zegara, musi być podłączony przewód antenowy. (Patrz strona 18)
Nagrywarka HDD/DVD będzie wówczas automatycznie ustawiała zegar na podstawie sygnału nadawanego między kanałami od PR1 do PR5. Jeśli nie chcesz korzystać z funkcji Auto ust zegara, wybierz opcję Wył. Za pomocą przycisków.
Polski - 25
Konfi guracja systemu
NAGRYW. HDD I DVD Ust kanału
HDD
m
PRZEN.
Biblio.
Nagr. z timer
Menedż dysku
Ustaw.
s
Auto ustaw.
Zaczekaj.
Auto ustaw. Ust. ręczne
r
WYBÓR
Zatrz.
e
POWRÓT
WYJ.
3%
Ust kanału
| |
Auto ustaw.
Ta funkcja umożliwia ręczne wybranie pasma tunera nagrywarki HDD/ DVD odpowiedniego do odbioru sygnału z anteny lub TV kablowej, w zależności od tego, do jakiego źródła podłączone jest gniazdo Antenna In.
1.
Gdy urządzenie jest w trybie zatrzymania, naciśnij przycisk MENU.
2.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Ustaw. i naciśnij przycisk OK lub ▶.
3.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Ust kanału i naciśnij przycisk OK lub ▶.
4.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Auto ustaw. i naciśnij przycisk OK lub ▶.
Zostanie wyświetlony komunikat “Dane zostaną utracone. nac. [OK] : KONT. lub [RETURN]: ZAKOŃCZ.”
5.
Naciśnij przycisk OK, a następnie wybierz kraj za pomocą przycisków ▲▼◀▶
Nagrywarka HDD/DVD wyszukuje stacje zgodnie z fabrycznie zaprogramowaną listą
Na ekranie wyboru kraju używane są następujące skróty.
A(Austria) NL(Netherlands) S(Sweden) PL(Poland) B(Belgium) I(Italy) CH(Swiss) CZ (Czech)
DK(Denmark) N(Norway) TR(Turkey) Inne FIN(Finland) P(Portugal) GR(Greece) D(Deutschland) E(Spain) HU(Hungary)
właściwą dla wybranego kraju.
PR CH Nazwa Dekoder 01 002 - - - - Wył 02 004 - - - - Wył 03 - - - - - - - - ­ 04 - - - - - - - - ­ 05 - - - - - - - - ­ 06 - - - - - - - - ­ 07 - - - - - - - - -
Ust. ręczne
Edyt Kasuj Zam.
6.
Naciśnij przycisk OK. Rozpocznie się wyszukiwanie kanałów
Przeskanowane zostaje pierwsze pasmo częstotliwości oraz wyświetlona i zapisana pierwsza znaleziona stacja. Następnie nagrywarka HDD/DVD wyszukuje drugą stację itd.
Liczba stacji automatycznie zapamiętanych przez nagrywarkę HDD/ DVD zależy od liczby znalezionych stacji.
Naciśnij przycisk OK, aby zatrzymać funkcję Auto ustaw.
M
Ust. ręczne
Istnieje możliwość zaprogramowania kanałów, które nie zostały znalezione podczas automatycznego wyszukiwania. Można również usunąć zbędne kanały. Ponadto możliwe jest zaprogramowanie kolejności kanałów.
1.
Gdy urządzenie jest w trybie zatrzymania, naciśnij przycisk MENU.
2.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Ustaw. i naciśnij przycisk OK lub ▶.
3.
Za pomocą przycisków ▲▼ opcję Ust kanału i naciśnij przycisk OK lub ▶.
4.
Za pomocą przycisków ▲▼ opcję Ust. ręczne i naciśnij przycisk OK lub ▶.
Polski - 26
Ust. ręczne
PR 01
CH 002
Nazwa - - - -
Dekoder Wył
MFT
Zapisz
m
PRZEN. sWYBÓR
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz PR (program), który chcesz
5.
edytować, usunąć lub zamienić miejscami z innym, a następnie naciśnij przycisk KOLORU. Wybierz opcję Edyt, Kasuj lub Zam..
Jeśli wybrano opcję Edyt (CZERWONY przycisk (A)) : można dodać lub
edytować informacje o programie. Po zmianie informacji o programie (CH., Nazwa, Dekoder, MFT), wybierz opcję Zapisz, a następnie naciśnij przycisk OK.
- CH : Dostrój kanał za pomocą przycisków ◄►.
- Nazwa : Wyświetla nazwę stacji odczytaną automatycznie z
nadawanego sygnału. Jeśli nazwa nie zostanie wykryta, można zmienić nazwę, korzystając z przycisków
▲▼◄►
- Dekoder : Wybranie opcji Wł umożliwi nagrywanie kanałów
zakodowanych odbieranych z zewnętrznego dekodera. Przed włączeniem tej opcji należy zapoznać się z informacjami o podłączaniu zewnętrznego dekodera na stronie 19.
- MFT(Ręczne dostrajanie częstotliwości) : Za pomocą przycisków
◀▶ można lepiej dostroić tuner do częstotliwości kanału.
Jeśli wybrano opcję Kasuj (ZIELONY przycisk (B)) : informacje o kanale skojarzone z wybranym PR (programem) zostaną usunięte.
Jeśli wybrano opcję Zam. (ŻÓŁTY przycisk (C)) : Można zamienić miejscami informacje o kanałach przypisane do dwóch PR programów). Na przykład, aby zamienić kanały PR2 i PR5, ależy wybrać opcję Zam. dla PR2, po czym nacisnąć przycisk OK po uprzednim wybraniu PR5.
.
Konfi guracja systemu
NAGRYW. HDD I DVD Język
HDD
m
PRZEN.
Biblio.
Nagr. z timer
Menedż dysku
Ustaw.
s
Audio : Orygin. Napisy : Autom. Menu Dysk : Polski Menu : Polski
r
WYBÓR
e
POWRÓT
WYJ.
|
Konfi gurowanie opcji języka
| | |
Jeśli użytkownik z góry ustawi opcje języka, będą one obowiązywać dla każdego oglądanego fi lmu.
Gdy urządzenie jest w trybie zatrzymania, naciśnij przycisk MENU.
1. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Ustaw. i naciśnij przycisk OK
2.
lub ▶. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Język i naciśnij przycisk OK
3.
lub ▶. Zostanie wyświetlone menu konfi guracji języka.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz żądaną opcję języka i naciśnij
4. przycisk OK lub ▶.
Audio : Język audio płyty.
Napisy : Język napisów odtwarzanych z pł
Menu Dysk : Język menu zapisanego na płycie.
Menu : Język menu ekranowego nagrywarki HDD/DVD.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz żądaną opcję języka
5.
yty.
i naciśnij przycisk OK lub ▶.
Jeśli na płycie nie ma materiałów w wybranym języku, wybierany jest
M
domyślny język płyty.
Wybrany język będzie używany tylko wtedy, gdy jest uwzględniony na płycie.
Polski - 27
NAGRYW. HDD I DVD System
HDD
m
PRZEN.
Biblio.
Nagr. z timer
Menedż dysku
Ustaw.
s
Auto wył zasil. : Wył Kreator rozdziałów : Wył Czas trybu EP : 6 godz. Nagranie EZ : Wył Rejestracja DivX(R)
r
WYBÓR
e
POWRÓT
WYJ.
Ustawianie opcji menu System
| | | | |
Ta funkcja umożliwia skonfi gurowanie ustawień systemu.
Gdy urządzenie jest w trybie zatrzymania, naciśnij przycisk MENU.
1. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Ustaw. i naciśnij przycisk OK
2.
lub ▶. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję System i naciśnij przycisk OK
3.
lub ▶. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz żądaną opcję systemu i naciśnij
4.
przycisk OK lub Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz żądany element i naciśnij przycisk
5. OK lub ▶.
Konfi guracja systemu
NAGRYW. HDD I DVD System
HDD
m
PRZEN.
NAGRYW. HDD I DVD System
DVD-RW(V)
m
PRZEN.
Biblio.
Nagr. z timer
Menedż dysku
Ustaw.
s
Biblio.
Nagr. z timer
Menedż dysku
Ustaw.
s
Auto wył zasil. : Wył
Wył
Kreator rozdziałów : Wył
2 godz. 6 godz.
Czas trybu EP : 6 godz. Nagranie EZ : Wył Rejestracja DivX(R)
r
WYBÓR
Auto wył zasil. : Wył Kreator rozdziałów : Wył Czas trybu EP : 6 godz. Nagranie EZ : Wył Rejestracja DivX(R)
r
WYBÓR
e
POWRÓT
Wył Wł
e
POWRÓT
WYJ.
WYJ.
Ustawianie automatycznego wyłączania
| | | | |
Funkcja ta umożliwia automatyczne wyłączenie nagrywarki HDD/DVD, jeśli przed wybrany czas nie zostanie naciśnięty żaden przycisk.
1.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Auto wył zasil. i naciśnij przycisk OK lub ▶.
2.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz żądaną opcję i naciśnij przycisk OK lub ▶.
Wył : Automatyczne wyłączanie nieaktywne.
2 godz. : Nagrywarka DVD-HDD zostanie automatycznie wyłączony po
2 godzinach od ostatniego naciśnięcia przycisku.
6 godz. : Nagrywarka DVD-HDD zostanie automatycznie wyłączony po
6 godzinach od ostatniego naciśnięcia przycisku.
Jeśli podczas odtwarzania lub nagrywania osiągnięty zostanie czas wyłączenia ustawiony za pomocą funkcji automatycznego wyłączania, urządzenie będzie działać, dopóki odtwarzanie lub nagrywanie nie zostanie zakończone.
Automatyczne tworzenie rozdziałów
| | | | |
(Tryb V)
Płyta DVD-Video składa się z tytułów i rozdziałów. Nagranie jednego programu powoduje utworzenie jednego tytułu. Użycie kreatora rozdziałów umożliwia podział tytułu na rozdziały.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Kreator rozdziałów i naciśnij
1.
przycisk OK lub ▶. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Wył lub Wł i naciśnij przycisk
2. OK lub ▶.
Wył : Wybierz tę opcję, jeśli nie chcesz używać Automatycznego
• kreatora rozdziałów.
Wł : Wybierz tę opcję, jeśli chcesz używać Automatycznego kreatora
rozdziałów.
Aby wyjść z menu, naci
Naciśnij przycisk REC, aby rozpocząć nagrywanie.
3.
śnij przycisk EXIT ( ).
(Informacje o ustawianiu szybkości nagrywania można znaleźć na stronie
58.) Wyświetlony zostanie komunikat “Czy po zakończeniu nagrywania chcesz utworz. menu rozdziału?”.
CV
Polski - 28
1/1
Jan/1/2007 17:30 PR1
Poprzedni Początek Następny
ROZDZIAŁ 1/1
Poprzedni Początek Następny
Jan/1/2007 17:30 PR1
Za pomocą przycisków ◀▶ wybierz opcję OK i naciśnij przycisk OK.
4.
Długość nowego rozdziału zależy od wybranego trybu nagrywania.
W trybach XP i SP rozdział będzie trwał około 5 minut, natomiast w trybach LP i EP - około 15 minut.
Naciśnij przycisk STOP, aby zatrzymać nagrywanie.
5.
Aby wyświetlić utworzone tytuły, sfi nalizuj płytę (patrz strona 94), a
6.
następnie naciśnij przycisk TITLE MENU. Zostanie wyświetlone menu tytułów.
Aby wyświetlić utworzone rozdziały, wybierz żądany tytuł, a następnie
7.
naciśnij przycisk DISC MENU. Dla wybranego tytułu wyświetlone zostanie menu rozdziałów.
Funkcja automatycznego tworzenia rozdziałów nie działa podczas
J
zaprogramowanego nagrywania lub po wyłączeniu zasilania.
NAGRYW. HDD I DVD System
HDD
m
PRZEN.
NAGRYW. HDD I DVD System
HDD
m
PRZEN.
Auto wył zasil. : Wył
Biblio.
Kreator rozdziałów : Wł
Nagr. z timer
Czas trybu EP : 6 godz.
Menedż dysku
Nagranie EZ : Wył
Ustaw.
Rejestracja DivX(R)
s
Nagr. z timer
Menedż dysku
s
Finalizowanie...
r
WYBÓR
Auto wył zasil. : Wył
Biblio.
Kreator rozdziałów : Wył Czas trybu EP : 6 godz. Nagranie EZ : Wył
Ustaw.
Rejestracja DivX(R)
r
WYBÓR
Inicjowanie dysku (DVD-V) Trwa inicjow.
6 godz. 8 godz.
e
POWRÓT
Wył Wł
e
POWRÓT
WYJ.
WYJ.
50%
50%
Ustawianie czasu dla trybu EP
| | | | |
Naciskając kilkakrotnie przycisk REC MODE, można wybrać jeden z czterech trybów nagrywania. Tryb EP to jeden z czterech trybów nagrywania (XP, SP, LP, EP). Dla trybu EP (Extended Play, wydłużone odtwarzanie) można wybrać
Konfi guracja systemu
czas nagrywania równy 8 albo 6 godzin.
6 Godz.
8 Godz.
Nagranie EZ
| | | | |
(Tryb V)
Funkcja ta umożliwia automatyczną inicjalizację i fi nalizację płyty.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Nagranie EZ i naciśnij przycisk
1. OK lub ▶.
Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Wł i naciśnij przycisk OK lub ▶.
2.
Aby wyjść z menu, naciśnij przycisk EXIT ( ). Włóż płytę.
3.
Jeśli płyta jest nowa, nastąpi automatyczna inicjalizacja. Naciśnij przycisk REC.
4.
Funkcja Nagranie EZ spowoduje automatyczne sfi nalizowanie płyty pod
5.
następującymi warunkami.
Gdy naciśnięty zostanie przycisk OPEN/CLOSE NAGRYWARKI HDD/
• DVD po nagraniu na przynajmniej 70% miejsca na płycie, płyta zostanie sfi nalizowana, a następnie taca zostanie wysunięta.
Powyższa funkcja jest dostępna tylko, gdy włożona jest płyta
• DVD-RW(V) lub DVD-R.
CV
Jeśli włożona zostanie nowa płyta DVD-RW, nastąpi jej automatyczna
M
inicjalizacja, a następnie zostanie sformatowana w trybie V. Jeśli funkcja zostanie wyłączona, konieczna będzie ręczna
inicjalizacja (patrz strona 57) i fi nalizacja płyty w menu Menedż dysku (patrz strona 94).
Długość nagrywania zależy od trybu nagrywania. (Patrz strona 36.)
Polski - 29
NAGRYW. HDD I DVD System
HDD
Auto wył zasil. : Wył
Biblio.
Video On Demand DivX(R)
Kreator rozdziałów : Wył
Nagr. z timer
Czas trybu EP : 6 godz.
Twój kod rejestracji to: XXXXXXXX
Menedż dysku
Anynet+ (HDMI CEC) : Wył
Dalsze inf. na str www.divx.com/vod
Ustaw.
Nagranie EZ : Wył
Ok
Rejestracja DivX(R)
Rejestracja DivX(R)
| | | | | |
Po wprowadzeniu kodu rejestracyjnego możliwe jest zarejestrowanie tej nagrywarki HDD/DVD i uzyskanie dostępu do usług DivX(R) Video On Demand. Więcej informacji znajduje się na stronie
www.divx.com/vod
Konfi guracja systemu
s
NAGRYW. HDD I DVD Ustaw.
HDD
Nagr. z timer
Menedż dysku
m
s
PRZEN.
Biblio.
Ustaw.
r
WYBÓR
System Ust zegara Ust kanału Język Audio Video Blok. rodzic.
r
WYBÓR
e
POWRÓT
1
e
POWRÓT
WYJ.
WYJ.
Wybór opcji audio
| | | | | | |
Nagrywarkę HDD/DVD można podłączyć do zewnętrznego wzmacniacza lub zestawu kina domowego. Opcje audio umożliwiają skonfi gurowanie urządzenia audio oraz statusu dźwięku odpowiednio do używanego systemu audio. Można także włączyć tryb NICAM.
Gdy urządzenie jest w trybie zatrzymania, naciśnij przycisk MENU.
1. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Ustaw. i naciśnij przycisk OK
2.
lub ▶. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Audio i naciśnij przycisk OK
3.
lub ▶. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz żądaną opcję audio i naciśnij
4.
przycisk OK lub ▶. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz żądaną
5.
opcję
i naciśnij przycisk OK lub ▶.
Aby wrócić do poprzedniego menu, naciśnij przycisk RETURN lub ◀.
M
Aby wyjść z menu, naciśnij przycisk EXIT ( ).
NAGRYW. HDD I DVD Audio
HDD
m
PRZEN.
Biblio.
Nagr. z timer
Menedż dysku
Ustaw.
s
Wyjście cyfr. : PCM
PCM
DTS : Wył
Bitstream
DRC : Wł NICAM : Wł Zgodność z V-Mode : Wył
r
WYBÓR
e
POWRÓT
WYJ.
Wyjście cyfr
| | | | |
PCM : Tę opcję należy wybrać, jeśli podłączone urządzenie nie umożliwia
dekodowania sygnału Dolby Digital.
Bitstream : Powoduje przesyłanie dźwięku w formacie Dolby Digital (lub
MPEG- 2) jako strumienia bitów. Należy wybrać tę opcję, jeśli używany amplituner lub wzmacniacz AV jest wyposażony w dekoder Dolby Digital (lub MPEG-2).
Ustawienia Wyjście cyfr. obowiązują zarówno dla dźwięku w
M
formacie Dolby Digital, jak i MPEG-2. Ścieżka dźwiękowa w formacie LPCM jest zawsze odtwarzana jako sygnał PCM. Nie jest wówczas brane pod uwagę ustawienie Wyjście cyfr..
Należy zwrócić uwagę na wybór prawidłowego trybu wyjścia
cyfrowego, gdyż nieprawidłowe ustawienie spowoduje, że nie będzie słychać d
źwięku lub dźwięk będzie bardzo głośny.
Polski - 30
Loading...
+ 70 hidden pages