Rigol DS1302CA, DS1202CA, DS1102CA, DS1062CA User guide [hu]

Conrad Szaküzlet, 1067 Budapest, VI. Teréz krt. 23. Tel: 302
3588
DS1200CA digitális tárolóoszcilloszkóp
122495 DS-1062CA 122496 DS-1102CA 122498 DS-1202CA 122499 DS-1302CA
Rendeltetésszerű használat
A digitális tárolóoszcilloszkóp elektromos értékek és jelek vizuális megjelenítésére szolgál. A mérésekre két egymástól független bemenőcsatorna áll rendelkezésre. A mérőfejeket BNC-csatlakozókra kell csatlakoztatni. A mérési értékek tárolhatók, és az oszcilloszkóp képernyőjén referenciaként megjeleníthetők. A mérések vezérlésére a képernyőn megjelenő menük szolgálnak. A készülékre megadott maximális mérési feszültséget (300Vegyen/váltó feszültségosztó-mérőfejet alkalmazzunk. Az oszcilloszkópot csak földelt, védőérintkezős dugasz-aljra szabad csatlakoztatni és arról működtetni. A fentiektől eltérő használat a műszer meghibásodását okozhatja, ezen felül rövidzár, tűz és áramütés veszélyét is magában rejti. A műszer egyetlen részét sem szabad önkényesen módosítani vagy átalakítani, és nem szabad felnyitni a készülékházat sem. Nem megengedett a mérés a műszerrel vizes helyiségben vagy szabad térben, ill. az alábbi mostoha körülmények között:
nedvesség vagy magas páratartalom;
por vagy éghető gázok, gőzök vagy oldószerek;
zivatar, vagy ahhoz hasonló körülmények, pl. erős elektrosztatikus tér stb.
Biztonsági előírások
A jelen kezelési utasítás figyelmen kívül hagyásából eredő károk esetére nem érvényes a garancia. A következményes károkért sem vállalunk semmiféle garanciát.
A szakszerűtlen kezelésből, vagy a biztonsági előírások be nem tartásából fakadó anyagi vagy személyi károkért nem vállalunk felelősséget. Ezekben az esetekben is érvényét veszti a garancia.
Biztonsági- és engedélyezési (CE) okokból nem megengedett a készülék önkényes átalakítása és/vagy megváltoztatása.
A készülék I. védelmi osztályú. Feszültségforrásul csak a közüzemi elektromos hálózat szabvány védő-érintkezős dugaszalját (100 ÷ 240V/50 Hz) szabad használni.
A hálózati táplálású mérőműszerek és készüléke nem valók gyerek kezébe, jelenlétükben emiatt tanúsítsunk különleges óvatosságot.
Előbb dugjuk rá a mérőkábel BNC-kimenetét az oszcilloszkópra, és csak azután kössük össze a mérő-fejet a vizsgálandó áramkörrel. A mérés befejezése után először a mérőérintkezőket bontsuk le a mért áramkörről, és csak azután bontsuk le a mérőfej BNC-kimenetét az oszcilloszkópról.
Legyünk különösen óvatosak a 25V-nál nagyobb váltó-, illetve 35V­nál nagyobb egyenfeszültség mérésekor. Már ilyen feszültségek megérintésekor is kaphatunk életveszélyes áramütést.
Minden mérés előtt vizsgáljuk meg a műszert és a mérőzsinórokat, hogy nem sérültek-e. Semmi esetre se mérjünk a műszerrel, ha sérült a védőszigetelés.
Az áramütés megelőzése érdekében ne érjünk hozzá a mérendő csatlakozásokhoz/mérőpontokhoz, még közvetve sem.
A jól érezhető fogási felületen kívül ne fogjuk meg mérés közben a mérőhegyeket.
Ne használjuk a műszert zivatar előtt, alatt vagy után (villámcsapás, nagy energiájú túlfeszültség). Legyen mindig száraz a kezünk, cipőnk, ruházatunk, a padló, a kapcsolás, az alkatrészek stb.
Ne használjuk az oszcilloszkópot erős mágneses- és elektromágneses tér, adóantenna vagy nagy-frekvenciás generátor közvetlen közelében, mert meghamisíthatják a mérési eredményeket.
A mérésekhez csak a műszer specifikációjának megfelelő mérőzsinórokat használjunk. Csak kétszeres vagy erősített szigetelésű mérőtartozékokat szabad használni (pl. teljesen leszigetelt BNC­adaptert stb.).
Ha feltételezhető, hogy már nem lehetséges a biztonságos üzemeltetés, mert
a készüléknek látható sérülései vannak,
a készülék már nem működik, vagy
/1MOhm) nem szabad túllépni. Adott esetben
csúcs
hosszabb időn át kedvezőtlen körülmények között volt tárolva, vagy
súlyos szállítási igénybevételnek volt kitéve, helyezzük használaton kívülre a készüléket, és gondoskodjunk arról, hogy véletlenül se lehessen üzembe helyezni.
Ne kapcsoljuk be azonnal a műszert olyankor, amikor éppen hideg helyiségből hoztuk át meleg helyiségbe. Az ilyenkor keletkező páralecsapódás adott esetben tönkre is teheti a műszert. Hagyjuk bekapcsolatlanul addig a műszert, ami fel nem veszi a helyiség hőmérsékletét.
Ne szereljük szét a mű szert, mert életveszélyes áramütést szenvedhetünk.
Ne hagyjuk szabadon heverni a csomagolást, mert veszélyes játékká válhat a gyerekek kezében.
A műszert csak száraz belső helyiségben szabad használni. Ne használjuk víz közelében, például a fürdőszobában vagy vizeshelyiségben, hogy ne érje víz vagy nedvesség, mert életveszélyes áramütést szenvedhetünk.
Iparszerű alkalmazás esetén vegyük figyelembe az illetékes szakmai szervezetnek az elektromos berendezésekre és üzemi felszerelésekre vonatkozó baleset-megelőzési rendszabályait is.
Ha kétségeink vannak a műszer működésével, biztonságával vagy csatlakoztatásával kapcsolatban, forduljunk szakemberhez.
Óvatosan bánjunk a készülékkel, mert ütések, vagy a még kis magasságból történő leesés következtében is megsérülhet.
Kicsomagolás
Kicsomagolás után vizsgáljuk meg az összes leszállított részt, hogy megvan-e és nem sérült-e. Figyelem! A sérült részeket biztonsági okokból ne vegyük használatba, hanem forduljunk a vevő-szolgálathoz.
A műszer felállítása
Állítsuk fel a műszert a fogantyú és a lábak segítségével úgy, hogy kényelmesen lehessen kezelni és leolvasni. Hosszabb időn át ne essen napfény a képernyőre, mert károsíthatja. Figyelem! A műszaki adatok között megadott tűrések betartása érdekében a műszernek már 30 percig üzemben kell lennie a megadott üzemi hőmérséklethatárok között. Gondosodjunk az oszcilloszkóp kielégítő hűtéséről. Ne takarjuk el a szellőzőnyílásokat.
Üzembeállítás
Dugjuk be a mellékelt hálózati kábelt a műszer hátoldalán lévő hálózati csatlakozóhüvelybe, majd dugjuk be a védő-érintkezős hálózati dugót egy földelt dugaszaljba. Kapcsoljuk be a műszert a hálózati kapcsolóval (POWER I/O). A műszer a kezdő képernyőképet jeleníti meg, és egy rövid iniciálási szakasz után használatra kész. Csatlakoztassuk a megfelelő mérővezetékeket/-fejeket a CH1 vagy/és CH2 bemenőcsatorna BNC-hüvelyére. Figyelem! A mérőfeszültség csak a belső érre kerülhet rá. A külső vezető a földdel (védővezetővel) van összekötve. Hozzuk érintkezésbe a mérőhegyeket a mérendő objektummal. Nyomjuk meg az „AUTO” gombot az automatikus jelbeállításhoz. Ezzel a funkcióval automatikusan állítja be az oszcilloszkóp az időalapot, a függőleges eltérítést és a triggerelési szintet a jel optimális megjelenítéséhez. A mérés befejezése után vegyük le a mérőhegyeket a mért objektumról, és kapcsoljuk ki a műszert.
Tisztítás és karbantartás Figyelem! Fedelek felnyitása, vagy alkatrészek kivétele esetén feszültség
alatt lévő alkatrészek válhatnak szabaddá. Tisztítás vagy üzembeállítás előtt válasszuk le a műszerről az összes csatlakoztatott vezetéket, és kapcsoljuk ki a műszert. A kiégett finombiztosítékot csak azonos típusú és névleges áramerősségű újjal cseréljük. A készüléket csak olyan szakember javíthatja, aki tisztában van a kapcsolódó veszélyekkel, és ismeri a vonatkozó előírásokat. Tilos megpatkolt biztosítékot berakni, vagy a biztosíték­foglalatot áthidalni. Ne használjunk a tisztításhoz súrolószert, vegyszert vagy agresszív tisztítószert, pl. benzint, alkoholt és hasonlókat, mert megtámadják a műszer felületét. Ezen kívül a gőzeik ártalmasak az egészségre és robbanékonyak. Ne használjunk éles szélű szerszámot, csavarhúzót vagy fémkefét sem a tisztításra. A készüléket, ill. a képernyőt egy tiszta, szálmentes, antisztatikus és enyhén megnedvesített ruhával tisztítsuk. Figyelem! Ha kérdéseink volnánk a műszer kezelésével kapcsolatban, forduljunk a műszaki vevőszolgálathoz.
Loading...