Rigol DM3068 User guide [cs]

Stolní multimetr DM3068
Obj. č.: 40 97 56
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup stolního multimetru RIGOL DM3068. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Bezpečnostní pokyny
Návod k obsluze si pozorně přečtěte ještě předtím, než začnete přístroj používat, abyste se vyhnuli úrazům, poškození výrobku a ostatních přístrojů, které jsou k němu připojeny. Abyste předcházeli možným nebezpečím, používejte přístroj pouze v souladu s pokyny, které jsou uvedeny v tomto návodu k obsluze.
Používaní vhodného napájecího kabelu
Používejte jen vhodný napájecí kabel, který je určen pro napájení přístroje a je schválen pro použití ve Vaší zemi.
Uzemnění přístroje. Přístroj je uzemněn zemnícím vodičem napájecího kabelu. Aby se zamezilo zásahu elektrickým proudem, musí být zemnící vodič (vodiče) správně uzemněn ještě před připojením vstupních a výstupních konektorů.
Dodržujte všechny jmenovité hodnoty. Aby se zamezilo riziko vzniku požáru a zásahu elektrickým proudem, dodržujte všechny jmenovité hodnoty a označení na přístroji. Před připojením přístroje zkontrolujte další informace o jmenovitých hodnotách, které jsou uvedeny v návodu k obsluze.
Používejte vhodnou ochranu proti přepětí.
Dávejte pozor, aby přístroj nezasáhlo přepětí (způsobené např. blesky) a uživatel nebyl vystaven nebezpečí zásahu elektrickým proudem.
Nepoužívejte přístroj bez připevněného krytu.
Neprovozujte přístroj, když je odstraněn kryt nebo panely.
Používejte správnou pojistku. Používejte pouze pojistku stejného typu a stejných jmenovitých hodnot napětí a proudu, jak je stanoveno pro tento přístroj.
Neodkrývejte elektrický obvod a vodiče. Nedotýkejte se odhalených vodičů a komponentů, když je přístroj připojen k elektrickému proudu.
Nepoužívejte přístroj při podezření na závadu. Pokud budete mít podezření na nějakou závadu přístroje, nechte ho před dalším použitím zkontrolovat pracovníky specializovaného servisu. Jakékoliv úpravy nebo opravy přístroje, zejména pak zásahy do obvodů a příslušenství musí provádět pouze kvalifikovaný personál autorizovaný společností RIGOL:
Zajistěte dobré větrání. Nedostatečné větrání může způsobit zvýšení teploty nebo poškození přístroje. Zabezpečte proto jeho dobré větrání a pravidelně kontrolujte větrák a cirkulaci vzduchu.
Neprovozujte přístroj na mokrých a vlhkých místech.
Aby se zamezilo zkratu uvnitř přístroje nebo zásahu elektrickým proudem, nepoužívejte prosím výrobek ve vlhkém prostředí.
Neprovozujte přístroj v prostředí, kde hrozí nebezpečí výbuchu. Aby se zamezilo poškození přístroje nebo úrazu osob, je důležité, aby se přístroj nepoužíval v prostředí, kde hrozí nebezpečí výbuchu.
Povrch přístroje udržujte v čistotě a v suchu. Aby se zamezilo působení vlivu prachu a/nebo vlhka ve vzduchu, udržujte povrch přístroje čistý a v suchu.
Prevence elektrostatických výbojů
Přístroj provozujte v prostředí, kde je chráněn proti elektrostatickým výbojům, aby se chránil proti poškození způsobenému statickými výboji. Před připojením vždy uzemněte jak interní, tak externí vodiče kabelu, aby se uvolnila statická energie.
Manipulace s přístrojem
Během přepravy zacházejte s přístrojem opatrně, aby nedošlo k poškození tlačítek, knoflíků a rozhraní, ani ostatních částí a panelů.
Všechny testy rušení všech modelů splňují limitní P/F hodnoty A Nařízení EN 61326 (EMC): 1997+A1+A2+A3, ale nesplňují limitní hodnoty B.
Omezení ochrany na vstupech
Ochrana na vstupech je omezena následujícím způsobem:
1. Hlavní vstupy (HI a LO)
Vstupy HI a LO se používají pro měření napětí, odporu, kapacity, průchodnosti obvodu, frekvence, a testování diod a měly by se používat při dodržení následujících dvou podmínek:
1) Ochranný limit HI-LO: Max. 1 000 V DC nebo 750 V AC (jedná se zároveň o maximální měřitelné napětí). Limit je možné vyjádřit jako 1 000 Vpk.
2) Ochranný limit LO-zem: Bezpečně může protékat proud max. 500 Vpk (rel.).
Protože vstup HI má maximální ochranu, která je relativně k zemi 1 000 Vpk, celkový protékající a měřené napětí nesmí překročit 1 000 Vpk.
2. Vstupy vzorkovacích svorek HI Sense a LO Sense / 200 mA
Vstupy HI Sense a LO Sense / 200 mA se používají pro měření odporu (4 drátově) a měly by se používat při dodržení následujících dvou podmínek:
1) Ochranný limit HI Sense a LO Sense / 200 mA: 200 Vpk
2) Ochranný limit LO Sense / 200 mA-LO: 0,5 Vpk. Proudová pojistka vstupu na zadním panelu poskytuje ochranu pro tok proudu přes LO Sense / 200 mA až do 500 mA.
3. Vstup proudu (10 A a Sense / 200 mA)
VAROVÁNÍ:
UPOZORNĚNÍ:
CAT I (1
000 V)
CAT II (300 V)
Nebezpeč
Přečtěte si
Ochranná
Zemnící svorka
Testovací
Vstupy 10 A a LO se používají pro měření proudu 2 A a 10 A. Maximální proud na svorce 10 A je omezen interní pojistkou na 10 A. Vstupy LO Sense / 200 mA a LO se používají pro měření proudu v rozsahu od 200 µA do 200 mA. Maximální proud na svorce LO Sense / 200 mA je omezen interní pojistkou na 500 mA.
Pozor: Aby se zabránilo spálení pojistky a v zájmu ochrany multimetru, dodržujte při používání vstupních svorek následující pravidla:
1) Nepřipojujte k měřenému obvodu současně obě vstupní svorky 10 A a LO Sense / 200 mA.
2) Svorky 10 A a LO používejte k měření proudu, jen když se efektivní hodnota AC + DC RMS pohybuje v rozsahu 200 mA a 10 A.
3) Když chcete provést měření proudu, před připojením multimetru k napájení vyberte vhodnou vstupní svorku podle odhadované hodnoty proudu.
4) Proud na svorce 10 A nesmí překročit 13,5, A protože jinak dojde ke spálení interní pojistky. Proud na svorce LO Sense / 200 mA nesmí přesáhnout 650 mA|, protože v opačném případě dojde ke spálení pojistky na zadním panelu.
Ochrana proti přepětí IEC II
Aby se zabránilo zásahu elektrickým proudem, je DM3068 vybaven ochranou proti přepětí na síťových připojeních, která splňují následující podmínky:
1. Vstupní svorky HI a LO se připojují k proudu za podmínek kategorie měření II, které jsou definovány níže.
2. Síťové napětí je omezeno na max, hodnotu 300 V AC.
VAROVÁNÍ: IEC II se vztahuje na elektrická zařízení, která jsou připojena k zásuvce koncového obvodu. Tato zařízení zahrnují většinu malých spotřebičů, testovacích přístrojů a ostatní zařízení, která se připojují k síťové zásuvce. DM3068 se může používat k měření se vstupy HI a LO připojenými k takovým síťovým zařízením (až do 300 V AC) nebo s vlastním připojením k síťové zásuvce. Nesmí se však používat se vstupy HI a LO připojenými k síti na trvale instalovaných elektrických zařízeních, jako je panel hlavního jističe, odpojovače nebo elektrické motory. Na taková zařízení a obvody se ochrana DM3068 nevztahuje.
Pozor: Napětí nad 300 V AC lze měřit jen v obvodech, které jsou odděleny od sítě. Nicméně i v takových obvodech se vyskytuje přechodné přepětí. DM3068 je konstruován tak, aby odolal příležitostnému přechodnému přepětí až do 2 500 Vpk. Nepoužívejte tento přístroj k měření obvodů, jejichž přechodné přepětí může překročit tuto úroveň.
Bezpečnostní pojmy a symboly
V návodu se mohou objevit následující pojmy:
za následek úraz, nebo ztrátu života.
které mohou mít za následek poškození výrobku, nebo jiného majetku.
Kategorie měření I. Maximální napětí, které lze měřit na vstupu HI-LO je 1 000 Vpk.
Kategorie měření II. V kategorii II lze vstupy v případě přepětí připojit k síti (až do 300 V AC).
Toto varování upozorňuje na podmínky, nebo postupy, které mohou mít
Toto sdělení upozorňuje na podmínky, nebo postupy,
Pojmy na výrobku: Na výrobku se mohou vyskytovat tyto pojmy: DANGER - Označuje bezprostřední nebezpečí poranění. WARNING - Označuje nebezpečí poranění, i když nehrozí bezprostředně. CAUTION - Signalizuje, že může dojít k poškození přístroje, nebo jiného majetku. Symboly na výrobku: Na výrobku se mohou vyskytovat tyto symboly:
napě
Seznamte se s DM3068
DM3068 je stolní multimetr s duálním displejem 6 ½ digitů (číslic). Představuje perfektní kombinaci základních funkcí měření, různých matematických operací a také měření pomocí senzoru. Splňuje požadavky uživatele na vysokou přesnost, různé funkce a automatické měření.
DM3068 nabízí monochromatický LCD s vysokým rozlišením 256 x 64, snadno použitelné ovládací prvky s podsvícením tlačítek a provozní upozornění na displeji. Podporuje rozhraní RS232, USB, LAN a GPIB, ukládání na USB FLASH disky a dálkové ovládání pomocí (web a komunikace protokolem SCPI).
pokyny
zemnící svorka
šasi
zemnicí svorka
Základní vlastnosti
Rozlišení pro čtení 6 ½ digitů (číslic)
Minimální čas integrace: 0,006 PLC
Duální displej: synchronizuje zobrazení dvou různých charakteristik stejného signálu
Přepínání běžného („Normal“) a přednastaveného („Preset“) provozního režimu.
Možnost rychlého vyvolání přednastavených konfigurací v režimu „Preset“.
Rozsah měření stejnosměrného (DC) napětí: -1050 V až 1050 V
Rozsah měření stejnosměrného (DC) proudu: -10,5 A až 10,5 A
Rozsah měření střídavého (AC) napětí: TRMS, 0 V až 787,5 V
Rozsah měření střídavého (AC) proudu: TRMS, 0 A až 10,5 A
Rozsah měření odporu: 0 až 110 M 2 - drátově (2WR) i 4 - drátově (4WR)
Rozsah měření kapacity: 0 F až 110 mF
Rozsah měření frekvence: 3 Hz až 1 MHz
Test diod a průchodnosti obvodu
Senzorická měření definovaná uživatelem a 3 typy měření teplotním senzorem: TC, RTD
a THERM
Množství matematických operací jako STA (MAX, MIN, AVG, ALL), P/F, dBm, dB, REL a také grafické zobrazení tendence v reálném čase a zobrazení histogramu
Možnost ukládání dat a konfigurace na USB disku
Velký počet rozhraní: USB zařízení, USB Host, GPIB, RS232 a LAN
Podpora příkazové sady RIGOL DM3068, Agilent 34401A (včetně některých rozšíření) a Fluke 45
2 režimy řízení spotřeby: Vypínač na předním panelu
Možnost uložení 10 skupin systémového nastavení a 5 skupin nastavení senzorů do interní
paměti a jejich vyvolání v případě potřeby
Klonování konfigurace: zálohování nastavení přístroje na USB disk nebo naklonování nastavení na jiný přístroj DM3068
Menu v angličtině a v čínštině a integrovaný systém nápovědy
Výkonné dálkové ovládání a software pro editaci libovolného senzoru
Obsah návodu
Část 1: Rychlý start
Rychle seznámí uživatele s čelním a zadním panelem, s uživatelským rozhraním a s připojením multimetru pro měření.
Část 2: Práce s čelním panelem
Tato část seznamuje uživatele s funkcemi multimetru, které se ovládají na čelním panelu.
Část 3: Dálkové ovládání
V této části se seznámíte s dálkovým ovládáním multimetru.
Část 4: Řešení problémů
Tato část nabízí seznam problémů, které se můžou během používání multimetru objevit a jejich řešení.
Část 5: Tutoriál měření
Ukazuje jak se vyhnout možným chybám při měření a získávat přesné výsledky měření.
Část 6: Technická data
Uvádí technickou specifikaci výrobku.
Část 7: Příloha
Tato část nabízí informace k příslušenství a servisní informace.
Konvence použity v tomto návodu:
Tlačítko:
Funkční tlačítka na čelním panelu multimetru jsou uváděna symbolem. Například označuje tlačítko funkce měření stejnosměrného napětí.
Menu:
Provozní menu v dolní části obrazovky se uvádí jako „slovní označení + zvýrazněné pozadí“ Např. menu „REL“ se uvede jako „REL“.
Krok pracovního postupu:
Pro označení kroků pracovního postupu se používá symbol šipky „ “. Například „ REL“ znamená, stiskněte tlačítko a poté stiskněte REL.
1. Rychlý start
V této části se uživatel může rychle seznámit s čelním a zadním panelem, s uživatelským rozhraním a s připojením multimetru pro měření.
Kontrola obsahu dodání
1. Zkontrolujte, zda není poškozen přepravný obal. Poškozený přepravný obal a vnitřní materiál tlumící otřesy si uschovejte, až dokud nezkontrolujete celistvost obsahu a neprovedete elektrické a mechanické prozkoušení. Za poškození během dopravy odpovídá konsignant nebo přepravce. RIGOL nenese za tento typ poškození odpovědnost, a proto neumožňuje v tomto případě bezplatnou výměnu nebo opravu.
2. Zkontrolujte přístroj
V případě jakéhokoliv poškození kontaktujte svého prodejce.
3. Zkontrolujte příslušenství
Zkontrolujte příslušenství podle seznamu jednotlivých částí. V případě, že příslušenství není úplné nebo je poškozeno, kontaktujte svého prodejce.
Nastavení držadla
Při nastavení držadla multimetru uchopte držadlo po obou stranách a povytáhněte ho. Poté s ním otočte do požadované polohy, jak ukazuje níže uvedený obrázek.
Obrázek 1 – 1 Nastavení držadla
Pohled na držadlo Způsob držení
Obrázek 1 – 2 Umístění multimetru
Vzhled a rozměry
Obrázek 1 – 3 Pohled zepředu Jednotka: mm
Obrázek 1 – 4 Pohled ze strany Jednotka: mm
Čelní panel
1. USB Host
K tomuto rozhraní lze připojit úložné zařízení USB. Použitím USB rozhraní můžete provádět nastavení systému nebo ukládat naměřená data na USB disk a později je v případě potřeby vyvolat.
2. LCD
Přístroj je vybaven monochromatickým LC displejem 256 x 64, který dokáže zobrazovat nabídky funkcí nastavení parametrů měření, stav systému, systémové výzvy apod.
3. Tlačítko AUTO / HOLD
Přidržením tohoto tlačítka můžete přepínat funkce AUTO a HOLD.
Auto: Trvalé podsvícení displeje; multimetr nepřetržitě načítá data nejrychleji, jak to umožnuje
aktuální konfigurace.
HOLD: Podsvícení bliká a multimetr dostává pevná data, která se zobrazují na displeji.
Obrázek 1 – 5 Popis čelního panelu
4. Single Trigger / Local Mode
Pokud je multimetr v režimu Local, stiskněte toto tlačítko, aby multimetr vygeneroval jeden záznam nebo určený počet záznamů (S No.) a poté čeká na další spuštění. Pokud je přístroj v režimu dálkového ovládání, přejdete stisknutím tohoto tlačítka do režimu Local.
5. Vypínač
Toto tlačítko použijte pro zapnutí a vypnutí multimetru. Uživatel může podle potřeby toto tlačítko aktivovat nebo deaktivovat.
Stiskněte System Cfg Switch a zvolte „ON“ nebo „OFF“.
6. Tlačítka funkcí měření
7. Tlačítka pro práci s menu
8. Menu pokročilých operací
Měření napětí DC (DCV) Měření napětí AC (ACV) Měření proudu DC (DCI) Měření proudu AC (ACI) Měření odporu (OHM) Měření kapacity (CAP) Test propojení (CONT) Test diody (DIODE) Měření frekvence / periody (FREQ / PERIOD) Senzorické měření libovolným senzorem (SENSOR), jako DCV, DCI, 2WR, 4WR, FREQ,
TC (termočlánek), RTD (odporový snímač teploty) a THERM (termistor).
Rychlé uložení nebo vyvolání 10 skupin nastavení přístroje Tlačítko sekundární funkce
Umožňuje funkci duálního zobrazení
Když se použije spolu s , rychle uloží aktuální konfiguraci přístroje.
Rychlý přechod do rozhraní nastavení pro relativní měření (REL)
Pro aktivaci příslušného menu stiskněte libovolné softwarové tlačítko
Nastavení parametrů všech měření Provedení matematických operací (statistických, P/F, dBm, dB, REL) s výsledky měření
a zobrazení grafu tendence v reálném čase a histogramu. Automatické, jednotlivé, externí a úrovňové spuštění, umožňuje nastavení funkce přidržení záznamu, počet vzorků každého spuštění, čas zpoždění před načtením, spouštěcí hranu vstupního signálu a také výstupní parametry. Ukládá nastavení systému a měřená data do interní paměti nebo na USB disk a v případě potřeby je načte nebo vymaže. Výběr příkazu nastavení, konfigurace parametrů rozhraní a systémových parametrů; provedení automatického testu a náhled systémových informací a chybových zpráv. Nápověda pro běžné operace a použití metody vložené nápovědy. Multimetr umožňuje uživatelům rychle vyvolat nápovědu k libovolnému tlačítku na čelním panelu a softwarovým tlačítkám menu.
Tlačítka základních funkcí měření
Tlačítka běžných funkcí
9. Tlačítka navigace a rozsahu
VAROVÁNÍ:
Aktivuje automatický rozsah.
Nastavení parametrů měření
Výběr polohy kurzoru při vkládání parametru
Zvýšení nebo snížení rozsahu měření
Vložení požadované numerické hodnoty při nastavení parametru
Posun nahoru nebo dolů
10. Vstupní svorky signálu Přes tyto svorky se připojí k multimetru měřený signál (zařízení). Různé objekty měření mají různé způsoby připojení. Podrobněji viz „“Připojení při měření“.
Zadní panel
1. Pojistka na vstupu proudu
V multimetru se používají dva druhy pojistek, které slouží k ochraně vstupu nízkého a vysokého rozsahu proudu. Interní pojistka multimetru poskytuje max. ochranu vstupu 10 A pro velký proudový rozsah, a když proud na vstupu přesáhne 13,5 A, tak se spálí. Na druhé straně, pojistka na zadním panelu přístroje poskytuje max. ochranu vstupu 500 mA pro malý proudový rozsah a spálí se, když proud přesáhne 650 mA. Pojistka na vstupu vysokého proudového rozsahu byla instalována, když přístroj opouštěl výrobní závod. Pojistku nízkého proudu vyměníte následujícím způsobem:
1) Vypněte multimetr a odpojte napájecí kabel.
2) Pomocí šroubováku otáčejte držákem pojistky proti směru
hodinových ručiček a držák vytáhněte.
3) Vyměňte starou pojistku za novou pojistku stejného typu.
4) Držák pojistky znovu zašroubujte na místo.
Poznámka: Pojistka vysokého proudu je uložena uvnitř přístroje a její výměna uživatelem není dovolena. Když bude potřebné nahradit ji novou pojistkou, kontaktujte prosím společnost RIGOL.
2. LAN
Přes toto rozhraní můžete multimetr připojit k síti pro dálkové ovládání. Multimetr vyhovuje standardu LXI-C a lze ho používat pro připojení s ostatními standardními zařízeními pro rychlé vytvoření testovacího systému a snadné začlenění do systémů založených na místní síti LAN.
Obrázek 1 – 6 Popis zadního panelu
Pojistka AC 250 V F500 mA
3. GPIB
Multimetr vyhovuje standardu IEEE-4888.2.
4. Zásuvka napájecího kabelu
Multimetr lze připojit k proudu s různým napětím. Pro připojení k proudu (AC) připojte k této zásuvce napájecí kabel, který je součástí dodávky. Poznámka: Před připojením kabelu musíte nejdříve příslušným přepínačem zvolit správné napětí (viz níže „Přepínač napětí“).
Obrázek 1 – 7 Připojení napájecího kabelu
5. VMC
Pokud je povolen výstup VM ( VMC ON), multimetr vysílá na konektoru [VM Comp] po každém měření nízký pravdivý impuls.
6. Ext Trig
Umožňuje spouštění multimetru připojením konektoru externího spouštěcího impulsu [Ext Trig]. Pozor: Musí se zvolit externí zdroj spouštění ( Source Ext).
7. Vstup USB
Přes toto rozhraní připojíte přístroj k PC. K dálkovému ovládání DM3068 můžete použít příkazy SCPI nebo PC software.
8. RS232
Přes toto rozhraní můžete připojit PC. K dálkovému ovládání DM3068 můžete použít příkazy SCPI nebo PC software. Rozhraní RS232 můžete použít také pro výstup výsledku testu P/F.
9. Pojistka
Proudová pojistka byla instalována, když přístroj opouštěl výrobní závod. Při její výměně za novou se postupuje podle níže uvedených kroků_
1) Vypněte multimetr a odpojte napájecí kabel.
2) Pomocí šroubováku s plochým hrotem zatlačte na jazýček pojistky (ve směru přerušované čáry na obrázku) a vytáhněte držák pojistky.
3) Vyberte správnou hodnotu napětí.
4) Vyměňte pojistku za novou pojistku stejného typu.
Obrázek 1 – 8 Výměna pojistky
5) Držák pojistky znovu vložte na místo.
Aby se zabránilo zásahu elektrickým proudem nebo požáru, používejte jen určený typ pojistky a dávejte pozor, aby nedošlo ke zkratu na držáku pojistky.
10. Přepínač napě
Tímto přepínačem vyberete správnou hodnotu napětí (115 V nebo 230 V) podle toho, která hodnota napětí je v místní síti.
11. Vypínač Tímto vypínačem se zapíná nebo vypíná napájení přístroje. Pokud je použití přepínače na čelní
straně vypnuto ( System Cfg Switch OFF), můžete tímto přepínačem multimetr okamžitě zapnout.
Uživatelské rozhraní
Měření DCV
Měření ACV
Měření DCI / ACI (nízký proud)
Měření DCI / ACI (vysoký proud)
Obrázek 1 – 9 Uživatelské rozhraní (jeden displej)
Obrázek 1 – 10 Uživatelské rozhraní (duální displej)
1. Záznam na hlavním displeji
2. Indikace průběhu
3. Funkce (hlavní displej)
4. Rozsah
5. Parametr měření
6. REL zapnuto
7. Matematické funkce STA, MAX, MIN, AVG, P/F, dBm, dB
8. Režim: LXI: úspěšné připojení LXI Rmt: Dálkové ovládání Local: Přímé ovládání
9. Hodnota na vedlejším displeji
10. Funkce na vedlejším displeji
11. Provozní menu
Uvedení multimetru do provozu
Při prvním uvedení do provozu postupujte podle níže uvedených kroků.
1. Připojte multimetr k napájení
1) Přepínačem napětí na zadním panelu vyberte správné napětí, které se používá v místní síti.
2) Napájecím kabelem, který je součástí dodávky, připojte multimetr ke zdroji napájení.
2. Zapněte multimetr
Zapněte přepínač, který je pod zásuvkou připojení napájecího kabelu a vypínač (5) na čelním panelu. Nezapomeňte, že pokud je použití přepínače na čelní straně vypnuto ( System Cfg Switch OFF), multimetr se zapne okamžitě po zapnutí přepínače na zadním panelu.
3. Proces spuště
1) Normální spuštění: Multimetr provede vlastní test a poté se objeví uživatelské rozhraní.
2) Spuštění s připojeným USB paměťovým zařízením, které obsahuje soubor s aktualizací:
Jakmile multimetr objeví soubor s aktualizací, automaticky se aktualizuje a poté se spustí.
4. V případě, že se multimetr normálně nespustí:
1) Ubezpečte se, že je správně připojen napájecí kabel.
2) Ubezpečte se, že je zapnutý vypínač napájení na zadním panelu.
3) Zkuste multimetr restartovat. Pokud se to nepovede, zkontrolujte pojistku a v případě potřeby
ji vyměňte.
4) Pokud problém přetrvává, kontaktujte RIGOL.
Připojení multimetru při měření
DM3068 má mnoho funkcí měření. Když si vyberete požadovanou funkci, připojte k multimetru podle níže uvedeného postupu signál (zařízení), který chcete měřit. Volbu funkce měření nevolte náhodně, protože během měření by mohlo dojít k poškození multimetru. Například, když jsou měřicí vodiče připojeny k příslušným proudovým vstupům, nelze měřit AC napětí.
Pozor: Aby se multimetr chránil, dodržujte při měření DC/AC následující pravidla:
1. Nepřipojujte k měřenému obvodu současně obě vstupní svorky 10 A a LO Sense / 200 mA.
2. Když chcete provádět měření proudu, vyberte před připojením multimetru ke zdroji AC proudu vhodnou vstupní svorku podle odhadované velikosti měřeného proudu.
3. Když je hodnota AC+DC RMS měřeného proudu v rozsahu 200 mA a 10 A, použijte k měření jen svorky 10 A a LO.
Měření odporu (dva vodiče)
Měření odporu (4 vodiče)
Měření senzorem (Senzory DCV, 2WR, FREQ,
Měření senzorem (senzor DCI*)
Měření senzorem (senzor 4WR, 4W
-
RTD
Menu
a 4W-THERM
Měření kapacity
Měření frekvence / periody
Měření Propojení
Testování diod
TC, 2W-RTD a 2W-THERM)
Pozor *: Předtím než nastavíte parametry DCI senzoru, připojte senzor podle výše uvedeného obrázku a stiskněte mA.
Použití integrované nápovědy
Integrovaná nápověda DM3068 poskytuje rychlé vysvětlivky ke všem tlačítkům na čelním panelu a softwarovým tlačítkům menu a také ke způsobu použití nápovědy. Pro otevření nápovědy stiskněte
tlačítko .
Obrázek 1 – 11 Témata nápovědy
Tabulka 1 – 1 Menu nápovědy
Popis
Select Jdi na zvolené téma nápovědy
Kurzor nahoru Kurzor dolů Stránka nahoru Stránka dolů Jdi k předchozímu menu
Témata nápovědy
1. The method of the test leads. 6. Utility
2. Common measurement 7. I/O interface
3. Math 8. Online help
4. Sensor 9. To change the power fuse
5. Store and recall 10. Support
Montáž do police
1 - 2
Základna
1 RM-DM-3-02
1 - 5
Úchyt 2 RM-DM-3-05
2 - 3
Matice M6
4 RM-
SCREW
-03
DM3068 lze namontovat do standardní 19 palcové police. Před instalací odstraňte z multimetru obalový materiál.
Součásti sady police
Tabulka 1 – 2 seznam součástí sady
Č. Název Počet Číslo části
1 - 1 Čelní panel 1 RM-DM-3-01 1 - 3 Levá bočnice 1 RM-DM-3-03
1 - 4 Pravá bočnice 1 RM-DM-3-04 2 - 1 Šroub M4 16 RM-SCREW-01
2 - 2 Šroub M6 4 RM-SCREW-02
Rozměry multimetru namontovaného do police
Potřebné nástroje
K instalaci budete potřebovat křížový šroubovák.
Požadavky na místo instalace
Polička by měla splňovat následující požadavky:
Standardní velikost 19 palců (šířka)
Výška alespoň 133,5 mm (3U)
Hloubka by neměla být menší než 400 mm.
Postup instalace
Přístroj by měla instalovat jen autorizovaná osoba. Nesprávným postupem se může přístroj poškodit nebo se nenainstaluje správně do poličky.
1. Odstraňte držadlo multimetru. Uchopte držadlo po stranách a vytáhněte úchyty směrem ven. Poté ho vytáhněte nahoru.
2. Nasaďte levou a pravou bočnici. Zarážky na levé a pravé bočnici nasaďte do otvorů na základně a poté je upevněte 8 šrouby M4.
Rozlišení
Integraččas
Stavový řádek displeje
3. Vložte multimetr do police. Rohy přístroje vložte do příslušných otvorů v základní desce.
4. Upevněte přístroj pevně na základní desku pomocí dvou úchytů a čtyřmi šrouby M4.
5. Namontujte čelní panel. Otvor čelního panelu nasaďte na přední část přístroje a upevněte ho 4 šrouby M4.
6. Vložte poličku do stojanu. Poličku s přístrojem namontujte do standardního 19 palcového stojanu pomocí čtyř šroubů M6 a čtyř matic M6.
Operace na čelním panelu
V této části návodu popisujeme, jak používat funkce multimetru z čelního panelu.
Nastavení rozsahu
DM3068 má 2 režimy pro výběr rozsahu – manuální a automatický. V automatickém režimu multimetr volí rozsah automaticky na základě vstupního signálu. V manuálním režimu můžete pro nastavení rozsahu použít tlačítka na čelním panelu nebo tlačítka v menu. Výhodou automatického režimu je pohodlné nastavení, zatímco v manuálním režimu dosáhnete větší přesnosti dat.
Metoda 1: K nastavení rozsahu použijete čelní panel.
Automatický režim: stiskněte , aby se aktivoval automatický režim.
Manuální režim: Pro zvýšení nebo snížení rozsahu stiskněte některé
z tlačítek .
Metoda 2: K nastavení rozsahu se použijí tlačítka v menu.
7. Po instalaci: Výška poličky ve stojanu je 3U (133,5 mm). Otvory, které jsou označeny na obrázku šipkami jsou instalační otvory a během instalace se musí správně zarovnat.
Automatický režim: Pro přímé spuštění automatického režimu stiskněte Auto.
Manuální režim: Pro manuální určení požadovaného rozsahu stiskněte Rng+ nebo Rng-
Poznámky:
Pokud vstupní signál překročí rozsah proudu, objeví se na displeji „OVER LOAD“.
Ve výchozím nastavení se po zapnutí a resetování přístroje vždy aktivuje režim automatického
nastavení rozsahu.
Pokud si nejste jisti, jaký rozsah máte použít, doporučujeme používat automatický režim,
aby se přístroj chránil a abyste získali přesná data.
Při měření FREQ/PERIOD používá multimetr různé doby hradlování, aby se všechny vstupní
signály dostaly mezi 3 Hz a 1 MHz.
Rozsah měření CONT je pevně stanoven na 2 k; rozsah testu diod se odvíjí od právě zvoleného zdroje proudu.
Nastavení rozlišení
DM3068 udržuje rozlišení dat na úrovních 3½, 4½, 5½ a 6½ číslice. Rozlišení se volí automaticky podle nastavení právě probíhajícího měření. Čím vyšší je rozlišení, tím vyšší je přesnost měření a naopak čím je rozlišení menší, tím bude měření rychlejší. Různé funkce měření mají různá rozlišení.
1. Při měřeních DCV, DCI a OHM stiskněte pro nastavení citlivosti levé a pravé navigační tlačítko a nastavte rozlišení na 5½ nebo na 6½ číslice. Rozlišení má vliv na integraččas a naopak. Tabulka 2 – 1 Vztah mezi rozlišením a integračním časem
0,006 PLC
0,02 PLC 0,06 PLC 0,2 PLC 1 PLC
2 PLC
10 PLC 100 PLC
0,006 0,02 0,06 0,2 1 2 10 100
2. Při měření ACV a ACI je rozlišení pevně dané na 6½ číslice. Stisknutím navigačních tlačítek nastavte typ filtru.
Tabulka 2 – 2 Vztah mezi frekvencí a rychlostí AC filtru
Rozlišení
AC filtr
Rychlost
Stavový řádek displeje
Rozlišení
Doba otevření hradla
Stavový řádek displeje
6½ 1 ms 1 ms
6½ 1 s 1 s
Rozsah
Rozsah
200 Hz Vysoká 200 Hz 6½ 20 Hz Střední 20 Hz 6½ 3 Hz pomalá 3 Hz
3. Při měření FREQ a PERIOD je rozlišení pevně dané na 6½ číslice. Pro nastavení doby hradlování použijte navigační tlačítka.
Tabulka 2 – 3 Vztah mezi rozlišením a dobou hradlování
6. Matematické operace
S každým výsledkem měření DCV může uživatel provádět matematické operace (STA, P/F, dBm, dB a REL). Při operacích REL multimetr odečte předem stanovenou hodnotu REL od skutečného výsledku a zobrazí výsledek. Podrobněji viz níže „Matematické operace“.
7. Přehled historických dat
V přehledu můžete vidět až 5 000 dat z posledních měření. Pro zobrazení níže uvedeného rozhraní stiskněte History.
10 ms 10 ms 6½ 100 ms 100 ms
4. Při měření CAP je rozlišení 3½.
5. Při měření se senzorem přístroj vždy zobrazuje po desetinném místě 3 číslice.
6. Při měření CONT přístroj vždy zobrazuje po desetinném místě 1 číslici.
7. V průběhu testu diod je rozlišení 5½.
Základní funkce měření
Měření stejnosměrného napětí (DCV)
Postup měření:
1. Výběr měření DCV
2. Proveďte připojení
3. Nastavte rozsah a rozlišení
4. Nastavte parametry měření (volitelně)
5. Načtení naměřené hodnoty
: 200 mV, 2 V, 20 V, 200 V, 1000 V
Max. rozlišení: 100 nV (v rozsahu 200 mV) Ochrana vstupu: V každém rozsahu je dostupná ochrana 1 000 V a 10% přesahu s výjimkou
rozsahu 1 000 V. Pokud naměřený údaj v rozsahu 1 000 V překročí 1050 V, objeví se na displeji „OVER LOAD“.
Stiskněte na čelním panelu, abyste přešli k níže uvedenému rozhraní. Ve výchozím nastavení se po zapnutí přístroje vždy aktivuje měření DCV.
Připojte měřicí vodiče k měřenému signálu (viz výše „Připojení multimetru při měření“).
Určete vhodný rozsah a rozlišení podle druhu měřeného signálu a požadavků měření. Pokud zvolíte rozsah 1000 V, objeví se v levém horním rohu displeje symbol blesku.
Měření DCV umožňuje uživateli nastavit integraččas, impedanci dc a automatické nastavení nuly. Podrobněji viz níže „Nastavení měření“.
Multimetr měří vstupní signál podle aktuálního nastavení měření a naměřenou hodnotu zobrazuje na displeji.
Pro zobrazení určité položky měření, rozsahu měření, číselných hodnot, maxima, minima,
průměru a standardní odchylky stiskněte Info a směrová tlačítka nahoru a dolů.
Když chcete zobrazit ve formě tabulky všechny výsledky měření, které jste získali před
poslední aktualizací, stiskněte List a směrová tlačítka nahoru a dolů nebo tlačítka v menu.
Pro zobrazení histogramu průměru (AVG) a standardní odchylky (SDEV) stiskněte HistoG.
Pro aktualizaci položek „Records“, „Maximum“, Minimum“ „Average“ a „SDEV“ a jejich
zobrazení v List a HistoG, stiskněte Update pod Info.
Pro přechod k rozhraní pro ukládání a vyvolání dat stiskněte Save a tlačítko se rozsvítí.
Data aktuálního měření můžete uložit do interní paměti nebo na externí disk USB. Podrobněji viz níže „Ukládání a vyvolání dat“.
8. Skrýt menu
Když chcete provozní menu skrýt, abyste mohli lépe pozorovat výsledky měření, stiskněte Hide. Pro opětovné zobrazení menu stiskněte libovolné softwarové tlačítko.
Měření střídavého napětí (ACV)
Postup měření:
1. Výběr měření ACV
2. Proveďte připojení
3. Nastavte rozsah
4. Nastavte parametry měření (volitelně)
: 200 mV, 2 V, 20 V, 200 V, 750 V
Max. rozlišení: 100 nV (v rozsahu 200 mV) Ochrana vstupu: V každém rozsahu je dostupná ochrana 750 V a 10% přesahu s výjimkou
rozsahu 750 V. Pokud naměřený údaj v rozsahu 750 V překročí 787,5 V, objeví se na displeji „OVER LOAD“.
Stiskněte na čelním panelu, abyste přešli k níže uvedenému rozhraní.
Připojte měřicí vodiče k měřenému signálu (viz výše „Připojení multimetru při měření“).
Určete vhodný rozsah (rozlišení je pevně dané na 6½ číslice) podle druhu měřeného signálu a požadavků měření. Když zvolíte rozsah 750 V, objeví se v levém horním rohu displeje symbol blesku.
Měření ACV umožňuje uživateli nastavit filtr. Podrobněji viz níže „Nastavení měření“.
5. Načtení naměřené hodnoty
Rozsah
Multimetr měří vstupní signál podle aktuálního nastavení měření a naměřenou hodnotu zobrazuje na displeji. V případě AC signálu můžete měřit také frekvenci signálu. V průběhu měření ACV
stiskněte a poté stiskněte . Objeví se výsledek měření, jak ukazuje níže uvedený obrázek.
Postup měření
1. Výběr měření DCI
Stiskněte na čelním panelu, abyste přešli k níže uvedenému rozhraní.
:
6. Matematické operace
S každým výsledkem měření ACV může uživatel provádět matematické operace (STA, P/F, dBm, dB a REL). Při operacích REL multimetr odečte předem stanovenou hodnotu REL od skutečného výsledku a zobrazí výsledek. Podrobněji viz níže „Matematické operace“.
7. Přehled historických dat
V přehledu můžete vidět až 5 000 dat z posledních měření. Pro zobrazení níže uvedeného rozhraní stiskněte History.
Pro zobrazení určité položky měření, rozsahu měření, číselných hodnot, maxima, minima,
průměru a standardní odchylky stiskněte Info a směrová tlačítka nahoru a dolů.
Když chcete zobrazit ve formě tabulky všechny výsledky měření, které jste získali před
poslední aktualizací, stiskněte List a směrová tlačítka nahoru a dolů nebo tlačítka v menu.
Pro zobrazení histogramu průměru (AVG) a standardní odchylky (SDEV) stiskněte HistoG.
Pro aktualizaci položek „Records“, „Maximum“, Minimum“ „Average“ a „SDEV“ a jejich
zobrazení v List a HistoG, stiskněte Update pod Info.
Pro přechod k rozhraní pro ukládání a vyvolání dat stiskněte Save a tlačítko se rozsvítí.
Data aktuálního měření můžete uložit do interní paměti nebo na externí disk USB. Podrobněji viz níže „Ukládání a vyvolání dat“.
8. Skrýt menu
Když chcete provozní menu skrýt, abyste mohli lépe pozorovat výsledky měření, stiskněte Hide. Pro opětovné zobrazení menu stiskněte libovolné softwarové tlačítko.
Měření stejnosměrného proudu (DCI)
V zájmu dosažení přesnějších výsledků měření DM3068 pracuje s malými a vysokými vstupními proudy odděleně. Multimetr používá režim měření nízkého proudu pro měření proudu do 200 mA a režim měření vysokého proudu pro měření proudu na úrovni 2 A nebo vyššího.
: 200 µA, 2 mA, 20 mA, 200 mA, 2 A, 10 A
Max. rozlišení: 0.1 nA (v rozsahu 200 µA) Ochrana vstupu: Multimetr používá pro proudovou ochranu dva druhy pojistek: rychlou pojistku
nízkého proudu (500 mA) a integrovanou pojistku vysokého proudu (10 A). V každém rozsahu s výjimkou rozsahu 10 A je možný 10% přesah. Pokud naměřený údaj v rozsahu 10 A překročí 10,5 A, objeví se na displeji „OVER LOAD“.
2. Proveďte připojení
Připojte měřicí vodiče k měřenému signálu (viz výše „Připojení multimetru při měření“).
3. Nastavte rozsah a rozlišení
Určete vhodný rozsah a rozlišení podle druhu měřeného signálu a požadavků měření. Pokud zvolíte rozsah 10 A, objeví se v levém horním rohu displeje symbol blesku.
4. Nastavte parametry měření (volitelně)
Měření DCI umožňuje uživateli nastavit integraččas a automatickou nulu. Podrobněji viz níže „Nastavení měření“.
5. Načtení naměřené hodnoty
Multimetr měří vstupní signál podle aktuálního nastavení měření a naměřenou hodnotu zobrazuje na displeji.
6. Matematické operace
S každým výsledkem měření DCI může uživatel provádět matematické operace (STA, P/F a REL). Při operacích REL multimetr odečte předem stanovenou hodnotu REL od skutečného výsledku a zobrazí výsledek. Podrobněji viz níže „Matematické operace“.
7. Přehled historických dat
V přehledu můžete vidět až 5 000 dat z posledních měření. Pro vyvolání níže uvedeného rozhraní stiskněte History.
Pro zobrazení určité položky měření, rozsahu měření, číselných hodnot, maxima, minima,
průměru a standardní odchylky stiskněte Info a směrová tlačítka nahoru a dolů.
Když chcete zobrazit ve formě tabulky všechny výsledky měření, které jste získali před
poslední aktualizací, stiskněte List a směrová tlačítka nahoru a dolů nebo tlačítka v menu.
Pro zobrazení histogramu průměru (AVG) a standardní odchylky (SDEV) stiskněte HistoG.
Pro aktualizaci položek „Records“, „Maximum“, Minimum“ „Average“ a „SDEV“ a jejich
zobrazení v List a HistoG, stiskněte Update pod Info.
Pro přechod k rozhraní pro uložení a vyvolání dat stiskněte Save; tlačítko se rozsvítí.
Data aktuálního měření můžete uložit do interní paměti nebo na externí disk USB. Podrobněji viz níže „Ukládání a vyvolání dat“.
8. Skrýt menu
Když chcete provozní menu skrýt, abyste mohli lépe pozorovat výsledky měření, stiskněte Hide. Pro opětovné zobrazení menu stiskněte libovolné softwarové tlačítko.
Měření střídavého proudu (ACI)
Rozsah
Rozsah
V zájmu dosažení přesnějších výsledků měření DM3068 pracuje s malými a vysokými vstupními proudy odděleně. Multimetr používá režim měření nízkého proudu pro měření proudu do 200 mA a režim měření vysokého proudu pro měření na úrovni 2 A nebo vyššího.
Postup měření
1. Výběr měření ACI
2. Proveďte připojení
3. Nastavte rozsah
4. Nastavte parametry měření (volitelně)
5. Načtení naměřené hodnoty
: 200 µA, 2 mA, 20 mA, 200 mA, 2 A, 10 A
Max. rozlišení: 0.1 nA (v rozsahu 200 µA) Ochrana vstupu: Multimetr používá pro proudovou ochranu dva druhy pojistek: rychlou pojistku
nízkého proudu (500 mA) a integrovanou pojistku vysokého proudu (10 A). V každém rozsahu s výjimkou rozsahu 10 A je možný 10% přesah. Pokud naměřený údaj v rozsahu 10 A překročí 10,5 A, objeví se na displeji „OVER LOAD“.
:
Stiskněte na čelním panelu, abyste přešli k níže uvedenému rozhraní.
Připojte měřicí vodiče k měřenému signálu (viz výše „Připojení multimetru při měření“).
Určete vhodný rozsah (rozlišení je pevně dané na 6½ číslice) podle druhu měřeného signálu a požadavků měření. Když zvolíte rozsah 10 A, objeví se v levém horním rohu displeje symbol blesku.
Měření ACI umožňuje uživateli nastavit filtr. Podrobněji viz níže „Nastavení měření“.
Multimetr měří vstupní signál podle aktuálního nastavení měření a naměřenou hodnotu zobrazuje na displeji. V případě AC signálu můžete měřit také frekvenci / periodu signálu. V průběhu měření
ACI stiskněte a poté stiskněte . Objeví se výsledek měření, jak ukazuje níže uvedený obrázek.
Pro zobrazení určité položky měření, rozsahu měření, číselných hodnot, maxima, minima,
průměru a standardní odchylky stiskněte Info a směrová tlačítka nahoru a dolů.
Pokud chcete zobrazit ve formě tabulky všechny výsledky měření, které jste získali před
poslední aktualizací, stiskněte List a směrová tlačítka nahoru a dolů nebo tlačítka v menu.
Pro zobrazení histogramu průměru (AVG) a standardní odchylky (SDEV) stiskněte HistoG.
Pro aktualizaci položek „Records“, „Maximum“, Minimum“ „Average“ a „SDEV“ a jejich
zobrazení v List a HistoG, stiskněte Update pod Info.
Pro přechod k rozhraní pro uložení a vyvolání stiskněte Save a tlačítko se rozsvítí.
Data aktuálního měření můžete uložit do interní paměti nebo na externí disk USB. Podrobněji viz níže „Ukládání a vyvolání dat“.
8. Skrýt menu
Když chcete provozní menu skrýt, abyste mohli lépe pozorovat výsledky měření, stiskněte Hide. Pro opětovné zobrazení menu stiskněte libovolné softwarové tlačítko.
Měření odporu
DM3068 umožňuje dvouvodičové (2WR) a čtyřvodičové (4WR) měření odporu. Pokud je měřený odpor nižší než 100 k, doporučuje se používat 4 vodičovou metodu měření, aby se omezila chyba měření způsobovaná odporem měřicího vodiče a kontaktním odporem mezi sondou a měřeným bodem, protože tyto dva odpory nelze v porovnání s měřeným odporem ignorovat.
Postup měření
1. Výběr měření 2WR/4WR
Stiskněte na čelním panelu, abyste vybrali měření 2WR (dvouvodičový odpor) nebo 4WR (čtyřvodičové odpor) a přešli k níže uvedenému rozhraní.
: 200 , 2 k, 20 k, 200 k, 1 M, 10 M, 100 M
Max. rozlišení: 100 µΩ (v rozsahu 200 ) Ochrana vstupu: V každém rozsahu je možná ochrana vstupu 1 000 V s přesahem 10%.
:
6. Matematické operace
S každým výsledkem měření ACI může uživatel provádět matematické operace (STA, P/F a REL). Při operacích REL multimetr odečte předem stanovenou hodnotu REL od skutečného výsledku a zobrazí výsledek. Podrobněji viz níže „Matematické operace“.
7. Přehled historických dat
V přehledu můžete vidět až 5 000 dat z posledních měření. Pro zobrazení níže uvedeného rozhraní stiskněte History.
2. Proveďte připojení
Připojte měřicí vodiče k měřenému odporu (viz výše „Připojení multimetru při měření“).
3. Nastavte rozsah a rozlišení
Určete vhodný rozsah a rozlišení podle druhu měřeného signálu a požadavků měření.
4. Nastavte parametry měření (volitelně)
Měření 2WR/4WR umožňuje uživateli nastavit integraččas, automatickou nulu a kompenzaci ofsetu. Podrobněji viz níže „Nastavení měření“.
5. Načtení naměřené hodnoty
Multimetr měří odpor podle aktuálního nastavení měření a naměřenou hodnotu zobrazuje na displeji.
Loading...
+ 25 hidden pages