Renkforce RF101 User guide [cs]

Bezdrátový detektor kouře RF101
Obj. č.: 127 48 68
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup bezdrátového hlásiče kouře Renkforce RF101 Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Bezdrátový detektor funguje na principu optického měření kouřových částic, které pronikají do jeho měřící komory. Přístroj se smí instalovat a provozovat jen v suchých a bezprašných místnostech, ve kterých se za normálních okolností nevytváří pára ani kouř (např. v kuchyni nebo u otevřeného krbu). Bezdrátový detektor kouře se používá pro včasnou detekci vytváření kouře v obývacích pokojích a ložnicích, a jakmile detekuje kouř, vydává hlasitou zvukovou signalizaci výstrahy, aby přítomné osoby včas upozornil na nebezpečí. Pomocí jednotky bezdrátového vysílače/přijímače lze navzájem propojit několik bezdrátových detektorů kouře. V případě, že jeden z nainstalovaných detektorů zachytí kouř a spustí poplach, současně se spustí poplach na všech nainstalovaných hlásičích. Bezdrátový detektor kouř je napájen 1 baterií 9 V a 3 bateriemi AA.
Rozsah dodávky
Bezdrátový detektor kouře
1 x baterie 9 V
3 x baterie AA
Návod k obsluze
Výběr místa instalace
Požár nemusí být nutně nebezpečný jen z důvodu ohně, ale i z důvodu toxického kouře, který vzniká při hoření. I několik nádechů, zvláště během spánku, může vést k bezvědomí. Proto se musí instalaci výrobku věnovat velká pozornost.
Doporučená místa instalace detektorů kouře
Teplo a kouř z ohně
Typická instalace v jednopodlažním domě Typická instalace ve vícepodlažním domě
o Detektor kouře pro minimální ochranu
Detektor kouře pro posílenou ochranu
Detektor kouře instalujte přímo v těsné blízkosti ložnic. Všechny únikové cesty z ložnic nechte volné, protože to jsou místa, která jsou obvykle nejdále od východů. Pokud je v domě víc než jedno místo, kde se spí (jako např. dětské pokoje, pokoj pro hosty, atd.), nainstalujte další detektory kouře do všech těchto místností.
Umístěte detektory kouře k ochraně schodišť. Schodiště můžou snadno sloužit jako komín pro kouř a oheň a můžou napomáhat dalšímu šíření požáru.
Na každém poschodí nainstalujte alespoň jeden detektor kouře.
Instalujte detektory kouře do všech místností, kde se vyskytují elektrická zařízení (např. TV
v obývacím pokoji).
V případě, že se jedná o větší místnost, doporučujeme instalovat i více než jeden detektor kouře.
Kouř a další zplodiny hoření stoupají nahoru ke stropu a tam se šíří horizontálně.
Umístěte detektor na strop uprostřed místnosti, protože toto místo je nejblíže ke všem ostatním místům v místnosti. Montáž na strop se doporučuje u většiny standardních rodinných domů. V karavanech, obytných přívěsech apod. se však musí instalovat na stěnu, aby se zabránilo působení termální bariéry na stropu.
Pokud montujete detektor kouře na strop, dejte pozor, aby byl alespoň 50 cm od bočních stěn a 60 cm od rohů místnosti. Detektor kouře se musí instalovat na trámu, který vyčnívá ze stropu, nebo na podobných místech. Vždy zabezpečte dostatečnou vzdálenost od rohů a stěn. V případě místností s klenutým stropem (v podkroví) se doporučuje nainstalovat detektor kouře na každou šikmou stěnu.
Neinstalujte bezdrátové detektory kouře na těchto místech:
Kuchyně, koupelny a toalety: Kuchyňské nebo vodní výpary můžou způsobovat falešný poplach.
Garáž: Zplodiny spalování se vytváří i při startování automobilu a můžou způsobovat falešný
poplach.
V blízkosti topných těles a klimatizace.
V místnostech kde teplota klesá pod 5 ºC, nebo stoupá nad 38 ºC.
Štítové střechy: V nejvyšších bodech střech ve tvaru "A" se může v létě nebo při topení hromadit
teplý vzduch, který brání kouřovému plynu z nebezpečných zplodin hoření, aby se dostaly k detektoru kouře.
Stropy obytných přívěsů a karavanů: Sluneční paprsky zahřívají strop a proto i vzduch v horní části přívěsu. Horký vzduch tak může zabránit kouři z nebezpečného doutnajícího ohně, aby se
dostal k detektoru.
Stacionární stěny v obytných domech: K detekci kouře zde dochází velmi pozdě a varování tak přichází se zpožděním.
Rohy budov: K detekci kouře zde dochází velmi pozdě a varování tak přichází se zpožděním.
Instalace a vložení baterií
Bezdrátový detektor nemůže fungovat bez baterií, nebo když se baterie vybijí. Pokud se ozve zvuková signalizace upozorňující na slabé baterie (jedno krátké pípnutí každých 60 sekund), baterie se musí vyměnit za nové. Vždy vyměňte všechny baterie v detektoru kouře najednou. Detektory kouře by se měly prozkoušet jedenkrát týdně a po každé výměně baterií stisknutím testovacího tlačítka „TEST“ pod dobu 3 sekund. Bezdrátový detektor kouře pak vydá pípnutí a LED kontrolka začne blikat (viz také níže „Zkouška funkčnosti“). Z důvodů provozní bezpečnosti nepoužívejte k napájení nabíjecí akumulátory. Do hlásiče vkládejte pouze standardní baterie, které nejsou určeny k nabíjení. Z bezpečnostních důvodů nelze bezdrátový detektor upevnit na montážní desku, pokud v něm nejsou vloženy baterie.
Otáčejte bezdrátovým detektorem kouře a odpojte základní desku (otáčejte horní částí proti směru
hodinových ručiček, doleva směrem k označení „ TWIST TO REMOVE“).
Základní desku použijte jako šablonu a přes dva otvory na vnější straně si označte místa
pro vrtání.
Základní desku přišroubujte vhodnými šrouby a v případě potřeby použijte hmoždinky.
Dejte pozor, abyste při vrtání nepoškodili vedení nebo trubky v stěně.
Protože detektor kouře je poměrně těžký, z bezpečnostních důvodů doporučujeme ho ještě zajistit lepicími podložkami nebo magnetem.
Vložte do přístroje 9 V baterii při dodržení její správné polarity, která je vyznačena v schránce pro baterii. Vložte do schránky baterií 3 baterie typu AA. Dejte pozor na jejich správnou polaritu, která je vyznačena v schránce. Červená páčka na kraji schránky baterií se musí otočit dovnitř.
9 V baterie slouží jako zdroj energie pro elektroniku detektoru kouře (ne pro bezdrátový přenos) a 3 baterie AA zabezpečují funkčnost bezdrátového přenosu. Proto vždy vkládejte do přístroje jak 9 V blokovou baterii, tak tři baterie AA. Z bezpečnostních důvodů nelze bezdrátový detektor upevnit na montážní desku, pokud v něm nejsou vloženy baterie.
Položte bezdrátový detektor kouře na základní desku a zajistěte ho otáčením doprava (otáčejte horní část ve směru hodinových ručiček, směrem k označení „TWIST TO TIGHTEN “).
Výměna baterií
Pokud se ozve zvuková signalizace upozorňující na slabé baterie (jedno krátké pípnutí každých 60 sekund), baterie se musí vyměnit za nové.
Při výměně postupujte následujícím způsobem:
Otáčejte bezdrátovým detektorem a odpojte základní desku (otáčejte horní částí proti směru hodinových ručiček, doleva směrem k označení „ TWIST TO REMOVE“).
Vyměňte 9 V baterii. Vložte novou baterii při zachování její správné polarity. Dejte pozor na její správnou polaritu, která je vyznačena v schránce.
Vyměňte 3 baterie AA. Vložte do schránky baterií 3 nové baterie typu AA a také v tomto případě dejte pozor na jejich správnou polaritu, která je vyznačena v schránce. Červená páčka na kraji schránky baterií se musí otočit dovnitř.
Položte bezdrátový detektor kouře na základní desku a zajistěte ho otáčením doprava (otáčejte horní část ve směru hodinových ručiček, směrem k označení „TWIST TO TIGHTEN “).
Z bezpečnostních důvodů nelze bezdrátový detektor upevnit na montážní desku, pokud v něm nejsou vloženy baterie.
Programování detektorů kouře
Je možné spárovat dohromady několik bezdrátových detektorů kouře. Pokud později jeden z nainstalovaných detektorů zachytí kouř a spustí poplach, současně se spustí poplach na všech nainstalovaných hlásičích (pokud jsou v dosahu). Tímto způsobem kouř v obývacím pokoji spustí poplach na detektoru kouře v obývacím pokoji a také na všech ostatních detektorech kouře v domě (pokud jste je tak naprogramovali).
Určete si jeden z bezdrátových detektorů jako „Master“. Pouze tento detektor se pak použije
k programování ostatních detektorů kouře, které se označují jako „Slave“. Ve velkých bytech nebo domech je možné používat také několik navzájem nezávislých skupin detektorů kouře (např. jedna skupina na přízemí, druhá skupina v prvním patře, atd.). Bez ohledu na to, zda poplach spustí detektor „Master“ nebo „Slave“, spustí se vždy všechny detektory kouře v dané skupině. Ostatní skupiny však poplach nespustí (například, když poplach hlásí skupina na přízemí, nemá to vliv na skupinu v prvním patře a detektory této skupiny poplach nehlásí). Pokud má jeden z detektorů určité skupiny závadu, nemá to vliv na ostatní detektory v stejné skupině, a pokud jsou v dosahu, spustí poplach.
Postupujte následujícím způsobem:
Pokud chcete zahájit programování, sundejte detektor „Master“ ze stropu (pokud je už nainstalován). Položte ho vedle ostatních detektorů kouře označených jako „Slave“, které je potřebné s ním nově spárovat.
Stiskněte několikrát rychle po sobě tlačítko „LEARN“ na detektoru „Master“, dokud se nerozsvítí zelená LED kontrolka vedle tlačítka (za normálních provozních podmínek se tlačítko „LEARN“ stiskne 2x krátce). Párování pak můžete provést v průběhu následujících 20 sekund.
Aby se spároval detektor kouře „Slave“, stiskněte několikrát rychle po sobě tlačítko „LEARN“, dokud se nerozsvítí červená LED kontrolka vedle tlačítka (za normálních podmínek se tlačítko „LEARN“ stiskne jedenkrát krátce).
Nyní podržte asi 5 sekund tlačítko „TEST“ na detektoru kouře „Master“, aby se v průběhu programovacího procesu odeslal signál na detektor kouře „Slave“. Poté tlačítko uvolněte. Obě LED kontrolky budou nyní blikat a detektor kouře „Master“ vydá pípnutí.
Stiskněte a asi 5 sekund podržte tlačítko „TEST“ také na detektoru kouře „Slave“ (obě LED kontrolky blikají a uslyšíte pípnutí), aby se odeslal signál zpět na detektor kouře „Master“ a „Master“ tak mohl dokončit párování. Poté tlačítko uvolněte. Pokud bezdrátový detektor kouře „Master“ přijme signál, vydá pípnutí.
Po několika sekundách se pípání na obou detektorech kouře zastaví a LED kontrolky se vypnou. Bezdrátový detektor kouře „Slave“ je nyní spárován s bezdrátovým detektorem kouře „Master“.
Loading...
+ 2 hidden pages