Renkforce RCW-6007-01 User guide [cs]

Analogové / digitální náramkové DCF hodinky RCW-6007-01
Obj. č. 105 23 77
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup náramkových hodinek Renforce. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Výrobek je určen pro zobrazení času a data. Pomocí integrovaného DCF rozhlasového přijímače je automaticky nastavován čas.
Popis ovládacích prvků
Tlačítko A
1. Tlačítko B
2. Symbol DCF
3. Zobrazení minut
4. Symbol DST
5. Zobrazení hodin
6. Symbol baterie
Radiový signál DCF-77
DCF-77 je rozhlasový vysílač zakódovaných časových znaků, který je šířen v pásmu dlouhých vln (77,5 kHz) a jehož dosah je cca 1 500 km. Tento vysílač, který je umístěn v Mainflingenu poblíž Frankfurtu nad Mohanem, šíří a kóduje časový signál DCF-77 z césiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Odchylka tohoto času činí méně než 1 sekundu za 1 milion let.
Tento rádiový časový signál automaticky zohledňuje astronomicky podmíněné opravy času (letní a normální neboli zimní čas), přestupné roky a změny data. Pokud se Vaše hodinky budou nacházet v dosahu příjmu z tohoto vysílače, pak začnou tento časový signál přijímat, provedou jeho dekódování a budou po celý rok zobrazovat přesný čas, a to nezávisle na letním nebo na normálním (zimním) čase.
Zkratka DCF znamená následující: D (Deutschland = Německo), C (označení pásma dlouhých vln) a F (frankfurtský region).
Příjem tohoto rádiového časového signálu DCF-77 je závislý na zeměpisných a stavebních podmínkách. V normálních podmínkách lze tento signál zachytit bez problému až do vzdálenosti 1 500 km od vysílače ve Frankfurtu nad Mohanem (za ideálních podmínek až do vzdálenosti 2 000 km od tohoto vysílače). V noci mívají atmosférické poruchy obvykle nižší intenzitu a příjem tohoto signálu je možný téměř na všech místech. Stačí jediný příjem během dne (i v noci), aby hodinky udržely nastavený čas s odchylkou menší než 1 sekunda.
V normálních podmínkách (v bezpečné vzdálenosti od zdrojů rušení, jako jsou např. televizní přijímače, monitory počítačů) trvá zachycení časového signálu několik minut. Pokud by hodinky tento signál nezachytily (nebo bude-li příjem rušený), pak je třeba, abyste provedli kontrolu podle následujících bodů:
1) Přemístěte se s hodinkami na jiné místo a pokuste se o nové zachycení signálu DCF-77.
2) Vzdálenost hodinek od zdrojů rušení, jako jsou monitory počítačů nebo televizní přijímače, by měla být při příjmu tohoto signálu alespoň 1,5 až 2 metry. Nedávejte hodinky při příjmu časového signálu do blízkosti kovových dveří, okenních rámů nebo jiných kovových konstrukcí či předmětů (pračky, sušičky, chladničky atd.).
3) V prostorách ze železobetonových konstrukcí (sklepy, výškové domy atd.) je příjem signálu DCF­77 podle podmínek slabší. V externích případech podržte hodinky poblíž okna a/nebo hodinkami otočte zadní nebo přední stranou směrem k vysílači ve Frankfurtu nad Mohanem.
Manuální vyhledání příjmu
Stiskněte tlačítko A (1), dokud nezačne blikat symbol DCF (3).
Čím lepší je příjem DCF, tím více segmentů příjmu se na displeji zobrazí (3).
Po úspěšném příjmu DCF signálu se ukazatel automaticky čas změní na aktuální
čas a symbol DCF (3) se trvale zobrazí na displeji.
Manuální vyhledávání příjmu ukončíte stisknutím a přidržením tlačítka A (1) po dobu cca 2 sekund.
Aktualizace časového signálu a jeho vyhodnocení může trvat i několik minut. Během této doby zabraňte pohybu hodinek a nemačkejte ani žádná tlačítka! Špatný příjem signálu je možné očekávat v prostorách za izolačním sklem, železobetonovými konstrukcemi, v blízkosti elektronických zařízení nebo v suterénu objektu.
Pokud při vyhledávání signálu na displeji zmizí symbol DCF, změňte umístění hodinek a spusťte vyhledávání příjmu znovu podle předchozích pokynů.
Pozice ručiček
V případě, že analogová ručička neodpovídá digitálně zobrazovanému času, proveďte ruční nastavení analogového ukazatele. Nastavení ručiček je také nezbytné provést po výměně baterie.
Stiskněte tlačítko B (2) po dobu delší než 5 sekund.
Hodinová ručička se začne otáčet a na displeji bliká údaj 00:00.
Chcete-li posunout hodinovou ručičku manuálně, stiskněte tlačítko A (1). Ručka se zastaví.
Pokud krátce stisknete tlačítko A (1), ručka se bude pohybovat po jednotlivých dílcích. Pokud tlačítko stisknete a přidržíte, hodinová ručička se automaticky otáčí. Zastavit pak lze stiskem tlačítka A (1).
Jakmile hodinová ručička dosáhne pozice 12:00 hodin, krátce stiskněte tlačítko B (2).
Hodinky poté začnou vyhledávat signál.
Po úspěšném příjmu signálu hodinky nastaví aktuální čas.
Manuální nastavení času
Pokud nelze získat příjem DCF signálu pro nastavení času, je možné jej nastavit ručně. Předpokladem je, aby byl ukazatel hodin nastaven na pozici 12:00 (více v části Pozice ručiček).
Stiskněte tlačítko B (2) po dobu asi 2 vteřin.
Pomocí tlačítka A (1) nastavte režim pro změnu letního času:
AUTO = Automatické přepínání letního času ON = Manuální zapnutí letního času OFF = Manuální vypnutí letního času
Stiskněte tlačítko B (2) a pomocí kolečka A nastavte hodiny.
Stejným způsobem nastavte minuty, sekundy, rok, měsíc a den.
Tlačítkem B (2) zvolíte nastavovanou hodnotu a tlačítkem A (1) se příslušná hodnota změní.
Na závěr stiskněte tlačítko B (2) pro uložení nastavení a pro návrat do normálního zobrazení.
Hodinová ručička se spustí v nastaveném čase (pozici).
Zobrazení displeje
Na displeji se zobrazuje čas.
Stisknutím tlačítka A (1) se zobrazí datum a měsíc.
Opětovným stiskem tlačítka A (1) se zobrazí sekundy a den v týdnu.
Dalším stiskem tlačítka A (1) se zobrazí vybrané časové pásmo.
Dalším stiskem tlačítka A (1) dojde zpět k zobrazení času.
Během letního období se na displeji zobrazuje symbol DST (5).
Výměna baterie
Pokud se na displeji zobrazí symbol baterie (7), je nezbytné provést výměnu baterie. Výměna baterie by měla být prováděna kvalifikovanou osobou, která má odpovídající odborné znalosti s hodinkami těchto funkcí. Pro výměnu baterie odstraňte spodní kryt. Poté vyjměte baterii z úchytu a vyměňte ji.
Uvedení do provozu po výměně baterie
Po výměně baterie se na displeji zobrazí čas 00:00. Hodinovou ručičku nastavte na pozici 12:00 hodin, jak je popsáno v části „Pozice ručiček“. Hodinky poté vyhledávají DFC signál a po jeho úspěšném příjmu nastaví správný čas.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do náramkových hodinek. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
Náramkové hodiny nevyžadují kromě výměny baterie žádnou speciální údržbu. K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro hodinek.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Odolnost proti nárazu
Hodinky jsou, při běžném používání, odolné proti nárazu. Přesto hodiny nevystavujte silným nárazům. Pádem hodinek na tvrdou podlahu může dojít k jejich poškození, při kterém se může nevratně poškodit hodinový strojek.
Loading...
+ 1 hidden pages