Renkforce E0113R User guide [cs]

2
DCF digitální budík E0113R
Obj. č. 120 80 71
Děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup tohoto budíku. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení přístroje do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Popis a ovládací prvky
Vložení/výměna baterií/akumulátorů
Otevřete kryt bateriového pouzdra na zadní straně stolních hodin (7).
Vložte do přihrádky (7) baterii typu AA, dbejte přitom na správnou polaritu (plus/+ a minus/ - ),
ta je uvedena uvnitř přihrádky.
Uzavřete zpět kryt bateriového pouzdra (7).
Hodiny začnou vyhledávat DCF signál a snaží se jej přijmout.
Abyste zajistili co nejdelší provozuschopnost hodin, použijte alkalické baterie.
(1) ALARM tlačítko (2) Tlačítko SET (3) Tlačítko UP (4) Tlačítko SNOOZE/LIGHT (5) Tlačítko DOWN (6) Tlačítko WAVE (7) Kryt přihrádky baterie
Baterie je třeba vyměnit, jakmile začne displeji blednout nebo se nerozsvítí podsvícení displeje. Baterie vyměňte bez zbytečného prodlení, abyste zabránili poškození výrobku v důsledku vytečení
(1,5 V u alkalických baterií) a nižší kapacitě bude doba provozu kratší.
baterií do útrob výrobku. Můžete použít i dobíjecí akumulátor 1,2 V, ale z důvodu menšího napě
Umístění/nastavení
Postavte budík pouze na stabilní, neklouzavý a dostatečně velký podklad.
Při umístění budíku na nábytek je vhodné použít podklad, aby nemohl být nábytek znehodnocen
např. povrchovými otlaky nebo škrábanci.
Budík umístěte takovým způsobem, abyste viděli na jeho displej, ale aby nespadl. Neumisťujte hodiny do blízkosti topení, chraňte je před přímým slunečním zářením.
Jinak nebude docházet ke správnému měření pokojové teploty.
Příjem DCF-77 signálu
Po vložení baterií začne budík automaticky přijímat DCF-77 signál. V normálním prostředí (např. mimo dosah rušivých elementů jakými jsou např. televizory) to trvá přibližně 3-5 minut než úspěšně přijmou DCF signál. Pokud ani po 10 minutách není DCF-77 signál úspěšně přijat, můžete změnit umístění budíku, vyjmout a opětovně vložit baterie a pokud to nepomůže, stiskněte na 3 sekundy tlačítko WAVE (6) čímž dojde k novému pokusu o přijetí DCF signálu. Malý symbol rádiové věže bliká na displeji v průběhu vyhledávání DCF signálu. Po dobu letního času se, v pravém horním rohu displeje zobrazuje symbol malého slunce.
Dobrý příjem DCF signálu
Žádný příjem DCF signálu
DCF-77 je rozhlasový vysílač zakódovaných časových znaků, který je šířen v pásmu dlouhých vln (77,5 kHz)a jehož dosah je typicky 1 500 km, max.
2.000 km. Tento vysílač, který je umístěn v Mainflingenu poblíž Frankfurtu nad Mohanem, šíří a kóduje časový signál DCF-77 z césiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Odchylka tohoto času činí méně než 1 sekundu za 1 milion let. Tento rádiový časový signál automaticky zohledňuje astronomicky podmíněné opravy času (letní a normální neboli zimní čas), přestupné roky a změny data. Pokud se Váš budík bude nacházet v dosahu příjmu z tohoto vysílače, pak začne tento časový signál přijímat, provede jeho dekódování a bude po celý rok zobrazovat přesný čas, a to nezávisle na letním nebo na normálním (zimním) čase.
Zkratka DCF znamená následující: D (Deutschland = Německo), C (označení pásma dlouhých vln) a F (frankfurtský region).
Příjem tohoto rádiového časového signálu DCF-77 je závislý na zeměpisných a stavebních podmínkách. V normálních podmínkách lze tento signál zachytit bez problému až do vzdálenosti 1.500 km od vysílače ve Frankfurtu nad Mohanem (za ideálních podmínek až do vzdálenosti 2 000 km od tohoto vysílače). V noci mívají atmosférické poruchy obvykle nižší intenzitu a příjem tohoto signálu je možný téměř na všech místech. Stačí jediný příjem během dne (i v noci), aby budík udržel nastavený čas s odchylkou menší než 1 sekunda.
V normálních podmínkách (v bezpečné vzdálenosti od zdrojů rušení, jako jsou např. televizní přijímače, monitory počítačů) trvá zachycení časového signálu několik minut. Pokud by budík tento signál nezachytil (nebo bude-li příjem rušený), pak je třeba, abyste provedli kontrolu podle následujících bodů:
1) Přemístěte se s budíkem na jiné místo a pokuste se o nové zachycení signálu DCF-77.
2) Vzdálenost budíku od zdrojů rušení, jako jsou monitory počítačů nebo televizní přijímače, by měla být při příjmu tohoto signálu alespoň 1,5 až 2 metry. Nedávejte budík při příjmu časového signálu do blízkosti kovových dveří, okenních rámů nebo jiných kovových konstrukcí či předmětů (pračky, chladničky atd.).
3) V prostorách ze železobetonových konstrukcí (sklepy, výškové domy atd.) je příjem signálu DCF-77 podle podmínek slabší. V externích případech podržte budík poblíž okna nebo jím otočte zadní či přední stranou směrem k vysílači ve Frankfurtu nad Mohanem.
3
Ruční spuštění vyhledávání DCF signálu
4
Jakmile jsou vloženy baterie, hodiny začnou automaticky vyhledávat DCF signál. To je indikováno blikajícím DCF symbolem v pravém horním rohu displeje.
Za normálních okolností je synchronizace dokončena po několika minutách. Jakmile je DCF signál dekódován, DCF symbol věže se trvale zobrazí na displeji a současně se na displeji objeví aktuální čas a datum.
Ruční spuštění vyhledávání DCF signálu lze využít např. v případě, kdy např. selže automatické přenastavení letního/zimního času nebo pokud selže příjem DCF signálu a hodiny ukazují nesprávný čas.
Nejprve zkontrolujte, zdali za zobrazením nesprávného času není vybitá baterie.
Pro ruční spuštění vyhledávání DCF signálu stiskněte tlačítko WAVE (6).
Vyhledání a zpracování DCF může trvat od 3 do 10 minut. Po tuto dobu hodiny nikam nepřemísťujte a nemačkejte žádná tlačítka.
Dochází-li při příjmu DCF signálu k rušení, zkuste najít nové umístění a/nebo nechte hodiny přes noc u okna.
V noci je příjem lepší, takže jsou obvykle hodiny následující ráno seřízeny.
Režim nastavení
Pro vstup do režimu nastavení stiskněte a podržte stisknuté tlačítko SET (2) na přibližně 2 sekundy.
Nyní můžete přepínat mezi 12h a 24h režimem (ve 12h režimu se v odpoledních hodinách zobrazuje vedle
zobrazeného času PM. Pomocí tlačítek UP (3) a DOWN (5) měníte zobrazené hodnoty, stisknutím a podržením tlačítka dochází
k rychlejší změně nastavované hodnoty. Krátkým stisknutím SET tlačítka se přesunete k dalšímu nastavení. Posloupnost je následující: 12 h/24 h
režim časové pásmo hodiny minuty rok měsíc den jazyk zobrazení dne v týdnu.
Můžete si vybrat mezi následujícími jazyky pro zobrazení dne v týdnu: GER (německy), ENG (anglicky), ITA (Italsky), FRE (Francouzsky), DUT (Holandsky), SPA (Španělsky) a DAN (Dánsky).
Krátkým stisknutím WAVE tlačítka (6) opustíte režim nastavení.
Hodiny automaticky ukončí režim nastavení pokud není po dobu 30 sekund stisknuté žádné tlačítko. Předcházející nastavení se uloží.
Např. pokud pouze měníte režim zobrazení času 12h/24h, časové pásmo nebo jazyk pro zobrazení dne v týdnu, symbol věže DCF příjmu se dočasně ztratí. Nicméně hodiny začnou vyhledávat DCF signál v dalším pravidelném čase (1:00, 2:00, 3:00, 4:00 nebo 5:00 v noci)
Změna jednotek teploty °C/°F
Stiskněte krátce tlačítko DOWN (5) pro přepínání jednotek teploty mezi °C (Celsius) a °F (Fahrenheit). DCF hodiny nemusí být v režimu nastavení aby šla provést tato změna nastavení.
Nastavení budíku
a) Aktivace / Deaktivace
Pro zapnutí nebo vypnutí budíku, stiskněte tlačítko ALARM (1). Je-li budík aktivován, zobrazí se v horní části displeje symbol zvonku.
b) Nastavení času budíku
V režimu zobrazení normálního času stiskněte a podržte stisknuté tlačítko ALARM (1) na cca. 3 sekundy. Hodiny budíku začnou blikat.
Pomocí tlačítek UP (3) nebo DOWN (5) nastavte hodinu buzení. Stisknutím a podržením dochází k rychlejší změně.
Krátce stiskněte tlačítko ALARM (1), začnou blikat minuty.
Pomocí tlačítek UP (3) nebo DOWN (5) nastavte minutu buzení. Stisknutím a podržením dochází
k rychlejší změně.
Krátce stiskněte tlačítko ALARM (1), nastavení je uloženo a režim nastavení ukončen. c) Snooze/vypnutí budíku
V nastavený čas se na 2 minuty rozezní zvukový budík a na displeji bliká symbol zvonku.
Stisknete-li tlačítko SNOOZE/LIGHT (4), přerušíte buzení a odložíte na 5 minut jeho opětovné spuštění.
Po tuto dobu je na displeji zobrazen blikající symbol „Zz“ (funkce „dřímání“ je aktivována). Po uplynutí 5 minut se budík opět rozezní. Tento proces lze několikrát zopakovat.
Chcete-li budík úplně vypnout nebo deaktivovat funkci odloženého buzení, stiskněte jakékoliv jiné tlačítko než SNOOZE/LIGHT (4).
Podsvícení displeje
Stisknutím tlačítka SNOOZE/LIGHT (4) aktivujete na několik sekund podsvícení displeje. Podsvícení se po několika sekundách deaktivuje z důvodu úspory energie.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do DCF budíku. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro budíku.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí! K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Loading...
+ 1 hidden pages