Reely Lightning 600 User manual [cs]

Elektro model člunu Lightning 600, ARR
Obj. č.: 51 79 16
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup elektrického modelu člunu Reely Lightning 600, ARR. Tento výrobek je vyroben v souladu a platnými národními a evropskými předpisy. K udržení tohoto stavu a k zajištění bezpečného provozu, musíte Vy, jako uživatel, dodržovat tento návod!
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechte si proto tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Všechny názvy společností a výrobků jsou obchodními značkami příslušných vlastníků. Všechna práva k nim jsou vyhrazena.
1. Účel použití
Tento výrobek představuje elektřinou poháněný model člunu, který se ovládá systémem dálkového ovládání (dálkové ovládání lze zakoupit samostatně). Model je určen pro venkovní použití a smí se používat jen na vodě. Dálkové ovládání ani komponenty pohonu se nesmí namočit ani navlhnout. Výrobek není hračka. Udržujte ho mimo dosah dětí do 14 let.
Dodržujte všechny bezpečnostní pokyny v tomto návodu k obsluze. Obsahují důležité informace k zacházení s výrobkem.
Jen vy sám (sama) jste zodpovědní za bezpečný provoz modelu!
2. Vysvětlení symbolů
Symbol ukazuje na možné nebezpečí související se špatným zacházením, manipulací nebo s nevhodným použitím výrobku.
Symbol uvádí speciální radu, nebo informaci k obsluze.
3. Účel použití
Model člunu „Lightning“ představuje konstrukčně pokročilý typ modelu určený pro ty, kteří začínají s řízením pokročilých modelů. Zkompletování modelu a jeho pozdější řízení vyžaduje jen základní znalosti k manipulaci s modely lodí. Rychlostní model člunu není vhodný pro úplné začátečníky, kteří jen začínají řídit modely člunů!
Celý model je vyroben ze sklolaminátového posíleného plastu. Palubní část lodi lze oddělit a je už nabarven. K modelu člunu je potřebné ještě dokoupit pohonný akumulátor, vhodnou nabíječku, dvoukanálové dálkové ovládání a servo řízení.
Uživatel může řídit: plynulé ovládání rychlosti elektrického motoru a natáčení závěsného motoru pro změnu směru. Potřebný elektronický regulátor rychlosti je nainstalován v modelu a připraven k použití. Součástí dodávky není servo řízení, které se musí zakoupit samostatně.
4. Rozsah dodávky
Model člunu s oddělitelnou palubní části
Stojánek
Návod k obsluze
K provozu modelu člunu budete potřebovat následující komponenty, které nejsou součásti dodávky a musí se objednat samostatně:
Pohonný 3 - článkový akupack Li-Pol (jmenovité napětí 11,1 V), s kapacitou min. 2200 mAh, rychlost vybíjení 30C
Nabíječka pohonného akupacku
2 - kanálové dálkové ovládání (doporučeno 2,4 GHz)
Servo řízení (krouticí moment alespoň 60 Ncm)
Doporučuje se pořídit si také jeden nebo několik náhradních lodních šroubů
K sestavení modelu budete rovněž potřebovat oboustrannou lepicí pásku (páska na servo) nebo suchý zip, nástroje (šroubovák a nůž) a také viskózní vteřinové lepidlo, nebo 5 minutové epoxidové lepidlo.
5. Bezpečnostní pokyny
Nelze uplatňovat záruku na poškození vzniklé v důsledku nedodržení tohoto návodu k obsluze! Za takto vzniklé následné škody nepřebíráme odpovědnost! Nepřebíráme odpovědnost ani za věcné škody, nebo škody na zdraví způsobené nevhodným použitím nebo nedodržením bezpečnostních pokynů! V takových
Záruka se dále nevztahuje na běžné opotřebení během provozu a na poškození způsobené nehodou (například zlomený lodní šroub, nebo poškození pohonu a částí dálkového ovládání vodou). Vážení zákazníci, tyto bezpečnostní pokyny slouží nejen k ochraně výrobku, ale také pro vaši vlastní bezpečnost. Čtěte je proto pozorně ještě před prvním použitím výrobku.
a) Všeobecné informace
případech bude záruka neplatná.
Pozor, důležitá informace!
Používáním tohoto modelu můžete způsobit škodu na majetku, nebo na zdraví. Ujistěte se proto, že máte při jeho používaní uzavřené patřičné pojištění odpovědnosti za škodu. Pokud už máte uzavřené pojištění za způsobené škody, ověřte si, ještě předtím, než model uvedete do provozu, jestli se vaše pojištění vztahuje i na použití tohoto výrobku.
Neoprávněné úpravy nebo modifikace výrobku jsou zakázány z bezpečnostních a schvalovacích důvodů (CE).
Výrobek není hračka a není vhodný pro děti dětí do 14 let.
Dálkové ovládání a součásti pohonu se nesmí namočit ani navlhnout.
Model je vhodný jen pro použití v čerstvé vodě.
Pokud nemáte dostatek zkušeností z řízení dálkově ovládaných modelů lodí, obraťte se prosím na
zkušeného modeláře, nebo na klub modelářů.
Nenechávejte obalový materiál bez dozoru. Mohl by se stát nebezpečnou hračkou pro děti.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné
informace, spojte se s naším oddělením technické podpory nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
b) Před uvedením do provozu
Ubezpečte se, že v dosahu dálkového ovládání se nepoužívá žádný jiný model, který je řízen na stejném kanálu (na kmitočtu vysílače 27 nebo 40 MHz). V opačném případě ztratíte kontrolu nad svým dálkově ovládaným modelem. V případě systémů dálkového ovládání 2,4 GHz zkontrolujte také, jestli je možný souběžný provoz dvou nebo vícero ovládacích systému v těsné blízkosti, aniž by docházelo k vzájemnému rušení.
Pravidelně kontrolujte provozní spolehlivost Vašeho modelu a systému dálkového ovládání. Věnujte pozornost jakémukoli viditelnému poškození, jako např. vadným spojům konektorů nebo poškozeným kabelům. Všechny pohyblivé prvky se musí pohybovat lehce, ale nesmí mít příliš velkou vůli v ložisku.
Akupack v modelu, který je nezbytný k provozu, stejně jako nabíjecí akumulátory, které se můžou používat v dálkovém ovládání, nabíjejte v souladu s pokyny uváděnými výrobcem akumulátorů.
Používáte-li pro napájení vysílače baterie, ujistěte se, že mají dostatečnou kapacitu (zkoušečkou baterií). Pokud jsou baterie vybité, vždy vyměňujte celou sadu, nikdy neměňte jen jednotlivé články.
Před každým použitím zkontrolujte nastavení trimování na vysílači pro ovládání jednotlivých směrů řízení, a pokud je to nezbytné, upravte jejich nastavení.
Před každým uvedením do provozu zkontrolujte, zda je lodní šroub usazen správně, těsnost usazení a také, jestli není šroub poškozený.
Při uvedení do provozu vždy zapněte jako první vysílač. Teprve poté můžete připojit pohonný akupack. V opačném případě může dojít k nepředvídatelným reakcím systému přijímače a šroub člunu se může nechtěně dát do pohybu! Nebezpečí havárie nebo úrazu!
Anténu na vysílači dálkového ovládání vždy nasměrujte tak, aby její konec byl v maximálně svislé poloze. V opačném případě nemusí vysílač přenášet signály správně a může to vést k značnému snížení dosahu.
Když běží lodní vrtule, dávejte pozor, aby se do prostoru jejího otáčení a sání nedostaly žádné předměty nebo části těla.
c) Během provozu
Při provozování výrobku neriskujte! Vaše bezpečnost i bezpečnost Vašeho okolí závisí výhradně na Vaší zodpovědnosti při manipulaci s modelem. Jste plně zodpovědní za bezpečné provozování modelu!
Pro provoz modelu si vyberte vhodnou vodní plochu. V případě pochybností se zeptejte správce vodní plochy, jestli je na vodní ploše povoleno provozování lodních modelů.
Na vodní ploše, kterou si zvolíte pro provoz modelu, se nesmí vyskytovat popínavé rostliny (např. řasy) a rovněž tam nesmí plavat žádné předměty (např. větve).
Všímejte si vodních proudů a dalších podmínek, které můžou být na překážku pohybu modelu nebo jeho pohyb dokonce znemožnit. Nebezpečí ztráty modelu!
Nesprávným používáním můžete způsobit vážné úrazy a hmotné škody! Proto buďte během provozu opatrní a vždy udržujte dostatečnou vzdálenost modelu od osob, zvířat nebo okolních objektů.
Nikdy neřiďte člun přímo proti koupajícím se osobám nebo zvířatům.
S modelem jezděte, pouze pokud vaše reakční schopnosti nejsou omezeny. Vliv únavy, alkoholu
nebo léků může vést k chybným reakcím.
V průběhu řízení se vyhněte náhlým a prudkým změnám směru, protože by to mohlo vést k převrhnutí modelu. Pokud se v takovém případě model rychle nevyjme z vody, může se do trupu dostat voda a model se potopí. Hrozí ztráta modelu!
Nikdy nesměrujte anténu vysílače přímo na model. Značně se tím zkracuje dosah.
Motor, řídící jednotka i pohonný akupack v modelu se během provozu můžou zahřívat. Proto před
opětovným nabíjením akupacku nebo před jeho výměnou za nový, počkejte alespoň 5 až 10 minut. Pohonný motor se musí ochladit na teplotu okolního prostředí.
Nikdy nevypínejte dálkové ovládání (vysílač), dokud se model ještě používá. Po plavbě vždy nejdříve odpojte jako první akumulátor v modelu, nebo model vypněte. Teprve potom je možné vypnout dálkové ovládání.
V případě poruchy nebo selhání nepoužívejte model, dokud závadu neodstraníte.
Model ani vysílač nevystavujte po delší dobu přímému slunečnímu světlu a velkému teplu.
Pokud se během provozu vyskytne nějaké porucha a model pluje nekontrolovaně po hladině,
nesmíte se vy, ani žádná jiná osoba vystavovat nebezpečí pro jeho záchranu.
6. Pokyny ohledně baterií a akumulátorů
I když je dnes používání baterií a akumulátorů běžnou záležitostí, stále je s ním spojena řada problémů a nebezpečí. Obzvláště pro Li-Pol / Li-Ion akumulátory platí různá nařízení,
akumulátory NiCd nebo NiMH) za všech okolností dodržovat, protože jinak hrozí nebezpečí výbuchu, nebo požáru. Při manipulaci s bateriemi a s akumulátory proto dodržujte následující bezpečnostní pokyny a opatření.
které se musí vzhledem k jejich vysoké energetické kapacitě (v porovnání s klasickými
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
7. Příprava k uvedení do provozu
Model člunu „Lightning 600“ se dodává téměř připraven k provozu. K uvedení do provozu je potřebné provést jen několik kroků, jako např. instalaci systému přijímače. Před dokončením modelu nebo jeho uvedením do provozu si pozorně přečtěte každou část návodu. Pro lepší pochopení jsou jednotlivé části přípravy znázorněny na obrázcích. Všimněte si, že čísla v textu odkazují vždy na součásti na obrázku, který je uveden vedle textu. Kroky popsané v jednotlivých částech provádějte, až když plně pochopíte pracovní postup a budete přesně vědět jak postupovat.
a) Instalace a připojení serva
Voda je mnohem pevnější než vzduch, a proto modely lodí vyžadují vzhledem k velikosti lodě, servo řízení s mnohem vyšším momentem, než je tomu u leteckých modelů. Viz náš katalog na www.conrad.com, kde najdete vyzkoušené a ověřené příslušenství.
Na obrázku vpravo je otevřený trup člunu se
servem řízení (1), regulátorem rychlosti (2) a možným místem pro uložení přijímače (3).
Zatlačte na aretační úchyt palubní části, otočte ho
o 90 stupňů a odpojte palubní část.
Připojte servo řízení ke kanálu 1 přijímače.
Zapněte dálkové ovládání. Systém přijímače se zatím v ideálním případě nenapájí z BEC regulátoru rychlosti, ale z baterie přijímače (příslušenství dálkového ovládání). Dodržujte návod k obsluze k systému dálkového ovládání.
Na zapnutém vysílači nastavte řízení a jeho
trimování do neutrální polohy.
Obrázek 1
Připevněte páku kormidla, aby s pákou serva a táhlem tvořila „Z“. Pokud jsou obě páky (kormidla a serva) v neutrální poloze, spojnice os otáčení a osy obou pák jsou na sebe kolmé. Páku kormidla upevněte na výstupu serva šroubem a vyzkoušejte fungování serva.
Nyní připevněte servo v držáku k desce utahovací páskou, jak ukazuje obrázek 1. postupujte
velmi opatrně a použijte protitlak, aby se držák serva nevylomil. Připojení kormidla k řídící páce popisujeme níže.
b) Instalace a připojení přijímače
Regulátor rychlosti připojte ke kanálu č. 2 přijímače. Dodržujte přitom návod k obsluze systému
dálkového ovládání.
Připevněte přijímač k desce uvnitř trupu kouskem oboustranné lepicí pásky nebo páskou suchého
zipu.
V připojovacím kabelu přijímače pro regulátory rychlosti jsou často zabalena tzv. feritová jádra. Slouží k omezení rušení a měla by být umístěna co nejblíže k přijímači. Volné části kabelu přichyťte utahovací páskou, aby se při řízení nedostaly do spojů páky serva.
c) Instalace antény přijímače
V závislosti na použitém systému dálkového ovládání (27 nebo 40 MHz nebo 2,4 GHz) bude potřeba nainstalovat na RC desku přijímač podle pokynů v návodu k obsluze. Jedno z možných umístění pro dálkové ovládání 2,4 GHz je znázorněno na obrázku 1 (bod 3). Při instalaci antény přijímače dodržujte následující body.
V moderních systémech dálkového ovládání s technologií 2,4 GHz postačují pro bezpečný provoz jen krátké antény na vysílači a na přijímači. Anténu představuje několik centimetrů
drátu bez izolace. Zbývající část kabelu antény slouží jako záloha pro prodloužení, aby ji bylo možné vytáhnout z pouzdra. Pro zajištění příjmu bude úplně postačovat, pokud se koncové 3 centimetry antény přijímače umístí svisle v trupu, např. pomocí bovdenu, který se přilepí k trupu (obr. 1, bod 4). V případě, že používáte dálkové ovládání 27 nebo 40 MHz, doporučujeme, abyste vedli anténu přijímače svisle nahoru k palubě člunu v bovdenové hadičce s dostatečnou délkou.
Důležité! Dosah dálkového ovládání se může výrazně snížit, pokud se anténa přijímače neumístí správným způsobem (např., když se anténa nechá jen volně uvnitř člunu). V takovém případě nebude možné model ovládat. Před každým použitím zkontrolujte, jestli je anténa umístěna správně.
d) Kontrola připojení lodního šroubu
Před každou plavbou zkontrolujte lodní vrtuli a její kontramatici, jestli dobře sedí a není poškozena. Poškozený lodní šroub se musí před plavbou vyměnit. V opačném případě se může lodní šroub během plavby uvolnit a zlomit. Hrozí nebezpečí dalšího poškození modelu a model nebude možné déle ovládat. Viz také další informace k lodní vrtuli v části „Výměna lodního šroubu“.
Pozor!
Hrany lodní vrtule jsou velmi ostré a při manipulaci, výměně a během provozu můžou způsobit poranění a/nebo poškození.
e) Kontrola připojení kormidla
Na obrázku 2 vidíte kormidlo (1), připevňovací šrouby kormidla (2), pákové připojení táhla (3), Připojení vodního chlazení (4) a vstupní otvory vodního chlazení (5). Před první plavbou se musí kormidlo (1) připevnit pomocí dvou šroubů (M3 x 185 mm) svisle k trupu lodě (viz připojovací páka – bod 3). Zkontrolujte funkčnost pákového připojení kormidla (viz níže obsluha modelu). Nakonec připojte hadičku vodního chlazení (4).
Před každým použitím modelu zkontrolujte pevnost připojení, a jestli není připojení
Obrázek 2
narušeno. Poškozené nebo uvolněné připojení (např. uvolněné šrouby) se musí před plavbou opravit. V opačném případě se připojovací páka může během plavby nechtěně uvolnit. Hrozí nebezpečí dalšího poškození modelu (např. bloků serva řízení) a model nebude možné déle ovládat. Dodržujte také níže uvedené pokyny – viz níže část „Obsluha modelu“.
Šroubové spoje mezi kovovými částmi se musí zajistit proti uvolnění buď samojisticí maticí, nebo kapkou laku pro zajištění šroubových závitů.
f) Nastavení trimovacích klapek
Váš model má dvě trimovací klapky na levé a na pravé straně zadní části (viz obr. 2, bod 6). Tyto klapky slouží k optimalizaci klouzání modelu po vodě. Trimovací klapky lze částečně upravil kroucením nastavovacích šroubů. Po úpravě nastavení se šrouby musí zajistit kontramaticemi, aby se chránily proti nechtěnému uvolnění.
Charakter klouzání modelu po vodě závisí na mnoha faktorech. Má na něj vliv například hmotnost a míst instalace pohonného akupacku a/nebo vlastnosti vodního povrchu (hodně
rozvlněná, nebo jen málo vln). Proto tento návod k obsluze nedokáže podat konkrétní informace k správnému nastavení. Abyste našli optimální nastavení, musíte provést zkušební platby a nastavení přizpůsobit konkrétním podmínkám.
c) Instalace stojanu
Součástí dodávky je dřevěný stojan člunu, který se však musí před použitím nejdříve složit a slepit. Sestavte čtyři dřevěčásti stojanu dohromady, jak ukazuje obrázek č. 3. Dvě boččásti (obr. 3, bod 1) se musí postavit tak, aby široká strana směrovala dolů. Podélné části (obr. 3, bod 2) se připojí k bočním částem. Dřevěčásti přilepte k sobě kapkou viskózního sekundového lepidla nebo 5 - minutovým epoxidovým lepidlem.
Obrázek 3
8. Obsluha modelu
a) Vložení pohonného akumulátoru
Otevřete kryt modelu. Pohonný akupack (1) se musí připevnit ke spodní části trupu a zabezpečit suchým zipem, aby držel pevně uvnitř modelu i v případě náročné plavby. Pro dosažení co nejlepšího plavebního výkonu by se měl akupack instalovat co nejblíže k motoru (2).
Dávejte pozor, aby byl akumulátor pevně uchycen. Doporučujeme ho kromě stávajícího suchého zipu připevnit k dřevěné desce ještě jedním proužkem suchého zipu. Materiál potřebný k uchycení není součástí dodávky.
b) Připojení pohonného akumulátoru
Zapněte vysílač a trimování všech ovládacích funkcí nastavte do neutrální polohy. Řiďte se informacemi a pokyny v návodu k obsluze dálkového ovládání.
Položte člun na vhodný povrch (např. na přiložený stojan), aby se lodní šroub mohl volně pohybovat. Konektory nabíjecího akumulátoru připojte k ovládací elektronice (k regulátoru rychlosti). Regulátor rychlosti se aktivuje okamžitě po připojení. Pokud je všechno v pořádku, ozve se krátký zvukový signál. Regulátor rychlosti je nyní připraven k provozu. V tomto případě není účinná ochrana proti podpětí. Řiďte se také pokyny, které jsou uvedeny níže v části „Programování regulátoru rychlosti“. Regulátor rychlosti je připraven k provozu také v případě, že se ozve několik zvukových signálů (např. 3 pípnutí). Signalizace v tomto případě však znamená, že je naprogramován na provoz s 3 – článkovým akupackem Li-Pol a na detekci podpětí. Řiďte se také pokyny, které jsou uvedeny níže v části „Programování regulátoru rychlosti“.
Pokud se zvuková signalizace úspěšné aktivace neozve, regulátor rychlosti není připraven k provozu. V takovém případě opatrně upravte jeho trimování na vysílači (viz návod k obsluze
dálkového ovládání), až dokud se neozve zvukový signál. Může být přitom také potřebné odpojit na 10 sekund pohonný akumulátor, aby se regulátor rychlosti mohl restartovat. Pokud tato opatření nevedou k úspěchu, bude potřebné naprogramovat neutrální polohu funkce „plynu“. Postupujte podle níže uvedených pokynů v části „Programování regulátoru rychlosti“.
c) Kontrola ovládacích funkcí
Po zapnutí vysílače a připojení pohonného akumulátoru k regulátoru rychlosti je váš model připraven k použití. Motor by v této chvíli neměl ještě nastartovat, ani vydávat žádný zvuk.
Pozor!
Hrany lodní vrtule jsou velmi ostré a při manipulaci, výměně a během provozu můžou
způsobit poranění a/nebo poškození.
Zkontrolujte připojení kormidla. Pohybujte kolečkem řízení (obr. 5, bod 1). Při řízení doleva se musí kormidlo vyklonit rovněž doleva (při pohledu zezadu ve směru jízdy). V opačném případě budete muset na vysílači zvolit reverzní funkci serva řízení (viz návod k obsluze dálkového ovládání). Pokud je kolečko řízení směru na vysílači a také jeho trimování v neutrální poloze, musí se kormidlo vyrovnat zpříma do středové polohy. V opačném případě se bude muset adekvátním způsobem upravit trimování na vysílači (viz návod k obsluze dálkového ovládání). Jestliže k nápravě nestačí trimování na vysílači, budete muset poopravit nastavení připojení kormidla při poloze řídícího kolečka a trimování v neutrálních polohách uvolněním šroubů na připojení táhla řízení (obr. č. 2).
Šroubové spoje mezi kovovými částmi se musí zajistit proti uvolnění buď samojisticí maticí, nebo kapkou laku pro zajištění šroubových závitů.
Zkontrolujte funkci „plavby dopředu“. Spoušť plynu na vysílači (obr. 5, bod 2) dovoluje plynulou úpravu rychlosti plavby modelu. Čím dále zatlačíte páčku směrem k rukojeti, tím rychleji se musí kroutit lodní šroub a tím rychleji se bude člun pohybovat dopředu. Pokud se motory nastartují, jen když se páčka plynu zatlačí dopředu, budete muset aktivovat reverzní funkci pro pohyb dopředu na vysílači (viz návod k obsluze dálkového ovládání).
Obrázek 5
d) Zkouška dosahu
Před prvním použitím se musí podle pokynů výrobce nabít pohonný akupack, a pokud používáte akumulátory ve vysílači, tak i tyto nabíjecí akumulátory. Poté proveďte zkoušku dosahu dálkového ovládání. Zapněte dálkové ovládání a poté přijímač. Ke kontrole dosahu svého dálkového ovládání budete potřebovat pomocníka. Požádejte ho, aby podržel model a vy se s vysílačem postupně od modelu vzdalujte. Ovládání musí fungovat bez problémů alespoň do vzdálenosti minimálně 50 metrů.
e) První plavba
Ovládací elektronika je z výroby naprogramována pro plavbu modelu směrem dopředu. Při manévrování si uvědomte, že model neumožňuje zpětný chod tak, jak ho znáte např. z modelů automobilů.
V průběhu řízení se vyhněte náhlým a prudkým změnám směru, protože by to mohlo vést k převrhnutí modelu a nebude možné ho déle ovládat. Pokud se v takovém případě model rychle nevyjme z vody, může se do trupu dostat voda a model se potopí. Model se smí používat pouze s nasazenou horní částí trupu, který se musí přilepit před každou plavbou několika proužky průsvitné lepicí pásky. V opačném případě se může do člunu dostat stříkající voda a zničit dálkové ovládání a součásti pohonu. Na tento druh poškození se nevztahuje záruka! Z bezpečnostně – technických důvodů je pohonný akupack vybaven vestavěnou ochranou proti podpětí. Pokud se akupack z důvodu ochrany před hlubokým vybitím vypne, model by mohl samovolně odplout, nebude možné ho déle ovládat a mohlo by dojít k jeho ztrátě. Proto provoz modelu včas přerušte (v závislosti na způsobu řízení plavby a použitých akumulátorech ne déle než po 5 až 8 minutách) a přiveďte ho včas ke břehu ještě s dostatkem anergie, abyste tak předešli hlubokému vybití pohonného akupacku. Plavba v případě nevhodných podmínek jako je například silný vítr nebo velké vlny není přípustná a může způsobit vést ke ztrátě modelu. Pokud si v průběhu plavby všimnete jakýchkoli neobvyklých zvuků, prudkého otáčení modelu, nebo ztráty rychlosti, ukončete co nejrychleji plavbu a zjistěte příčinu.
Před každou plavbou kontrolujte funkci vodního chlazení. Použijte k tomu malou hadičku, pomocí které foukněte do vstupu chlazení vzduch (viz obr. 2, bod 4). Vzduch (nebo voda během provozu) musí zase vstupem vyjít ven výstupem na boku trupu. Nikdy nepoužívejte model, když je hadička, kterou teče chladicí voda, ucpána, nebo POKUD je zkroucena. Zkontrolujte také otvory v kormidlu (obr. 2, bod 5). Tyto otvory slouží k nasátí vody do chlazení. Aby mohl systém vodního chlazení pracovat, musí voda trubičkou za všech okolností volně protékat. V opačném případě by se komponenty pohonu přehřívaly a došlo by k jeho poškození. Na tento druh poškození se nevztahuje záruka! Člun umisťujte na vodní hladinu opatrně a ve vodorovné poloze. Dávejte pozor, aby se kormidlo a lodní šroub volně otáčely a nebyly v kontaktu se zemí. Opatrně zatáhněte páčku plynu na dálkovém ovládání směrem k rukojeti. Model se začne pohybovat vpřed. Otáčení směrového kolečka doleva nebo doprava způsobí zatáčení modelu v příslušném směru. Doba plavby je v závislosti na stylu řízení plavby přibližně 5 až 8 minut. Plavbu včas ukončete a vraťte se s modelem zpět ke břehu. Otevřete horní část trupu, odpojte pohonný akumulátor v modelu, vypněte vysílačku a ověřte, jestli dovnitř modelu nepronikla voda. Voda, která vnikla do modelu, musí být okamžitě odstraněna. Zvláštní pozornost věnujte tomu, aby během vylévání vody nedošlo k vniknutí vody do dálkového ovládání nebo do pohonných částí modelu.
Malé množství vody uvnitř modelu (přibližně 30 ml při jedné plavbě) je normální, ale musí se po každé plavbě vylít. Po plavbě se musí motor a regulátor rychlosti ochladit na běžnou teplotu okolního prostředí. Proto si před další plavbou udělejte přestávku alespoň 5 až 10 minut. Pro rychlejší ochlazování by měl zůstat horní kryt trupu oddělený.
9. Výměna lodního šroubu
Při výměně lodního šroubu postupujte následujícím způsobem:
Pomocí vhodného nástroje (není součástí
dodávky) otáčejte pojistnou matici (obr. 6, bod 1) doleva proti směru hodinových ručiček a odstraňte ji.
Lodní šroub sejměte z hřídele.
Na hřídel nasuňte nový lodní šroub, aby drážky
v šroubu zapadly do drážek hřídele (obr. 6, bod
2). Poté lodní šroub zajistěte bezpečnostní maticí, kterou jste předtím odšroubovali.
Obrázek 6
10. Programování regulátoru rychlosti
Regulátor rychlosti je už z výroby perfektně nastavený na motor. Proto doporučujeme, abyste jeho nastavení neměnili. Programování se provádí na základě zvukových signálů, které se generují krátkým spouštěním elektrického motoru a ne z nějakého reproduktoru.
a) Možnosti nastavení regulátoru rychlosti
Funkce 1 – Režim ovládání pohonu Zde se určuje režim pohonu.
Forward = pohyb jen ve směru dopředu. Forward/reverse = je možný pohyb jak dopředu tak dozadu. Přepínání pohybu dopředu směrem dozadu se neděje okamžitě, ale po přesně stanovené pauze regulátoru rychlosti, aby se chránil motor a akupack. Když se však přepne ze zpětného chodu na chod dopředu, ke změně chodu motoru dojde okamžitě. Nedoporučuje se používat tento režim ovládání, protože motor a hnací ústrojí není chráněno a také se zvyšuje zatížení pohonného akumulátoru. Proto vždy při změně směru plavby ze zpětného chodu na chod dopředu udělejte krátkou pauzu (na chvilku nechte plynovou páku v neutrální poloze).
Funkce 2 – Počet článku akupacku
Tuto funkci použijete, abyste určili, zda se počet článků nabíjecího akupacku detekovat automaticky, nebo vybrat manuálně. Pokud k provozu modelu používáte akumulátory NiMH nebo NiCd, naprogramujte funkci na automatickou detekci. Regulátor rychlosti (při připojení pohonného akupacku) akusticky signalizuje zvolené nastavení. V případě, že používáte pohonný akupack Li-Pol, můžete také zvolit možnost „Automatic“ a regulátor rychlosti rozpozná počet článků pohonného akupacku automaticky. Automatické nastavení však představuje nebezpečí, že nedostatečně nabité články akupacku nebudou správně detekovány a regulátor rychlosti může rozpoznat o jeden článek méně. Vedlo by to k nesprávným hodnotám při určování podpětí a připojený nabíjecí akupack by se mohl hluboce vybít a zničit. Doporučujeme proto, abyste při používání akumulátoru Li-Pol naprogramovali skutečný počet článku manuálně. Když například vyberte akupack Li-Pol s 3 články, ozvou se po aktivaci regulátoru rychlosti 3 zvukové signály (při připojení pohonného akupacku).
Funkce 3 – detekce podpě
V případě, že je detekce článků nastavena na „Automatic“, hodnota podpětí se po aktivaci regulátoru rychlosti vypočítává podle napětí akupacku. Předpokladem ovšem je, že akupack musí být plně nabitý. K výpočtu příslušné mezní hodnoty podpětí se používá automatická detekce (nebo manuální nastavení) počtu článku akupacku.
Používání funkce detekce podpětí se nedoporučuje, pokud používáte akumulátory NiCd nebo NiMH. V takovém případě naprogramujte funkci na „Off“ (vypnuto).
Li-Pol akupack se hlubokým vybitím zničí. Naléhavě proto doporučujeme, abyste detekci podpětí při používání Li-Pol akupacku aktivovali. Pro detekci můžete nastavit následující hodnoty: 2,8 V/článek, 3,0 V/článek, 3,2 V/článek (doporučená hodnota) a 3,4 V/článek. Když se během provozu při detekci podpětí zjistí, že je akupack slabý (např. když se nastaví hodnota 3,2 V/článek a používá se akupack s 3 články, tak při napětí akupacku přibližně 9,6 V), výkon regulátoru se sníží na 50 % výstupu (motor se otáčí jen pomalu). Pokud po delší plavbě zpozorujete, že motor náhle ztratil rychlost, tak funkce detekce napětí detekovala téměř vybitý akupack a snížila proto výkon. V takovém případě okamžitě přiveďte člun k břehu a ukončete plavbu. V opačném případě se totiž akupack bude dále vybíjet a dojde k jeho poškození.
Funkce 4 – Časování motoru
Tímto nastavením se ovlivňují vlastnosti běžícího motoru (podobně, jako v případě předčasného zážehu spalovacího motoru). Můžete nastavit následující hodnoty: 0°; 3,75°; 7,5°, 11,25°; 15°; 18,25°; 22,5°; 26,25°. Časování motoru závisí na mnoha faktorech. Pro základní nastavení můžete použít následující referenční hodnoty, které se odvíjí od počtu pinů motoru.
Počet pinů motoru Doporučené časování motoru 2 0° až 5° 4 5° až 10° 6 až 8 0° až 15° 10 až 12 15° až 25° > 14 25° až 30°
Při nastavení nízkého časování (nízký počet stupňů) v rámci dané referenční hodnoty má motor oproti základnímu nastavení o něco vyšší točivý moment a o něco nižší maximální rychlost. Při nastavení vysokého časování (vyšší počet stupňů) má motor oproti základnímu nastavení o něco menší točivý moment a o něco vyšší maximální rychlost. Aktuální hodnoty se v obou případech mění. Řiďte se proto specifikací motoru a regulátoru rychlosti. Sledujte také teplotu jednotlivých komponentů. Doporučuje se, abyste v případě této funkce neměnili výchozí tovární nastavení.
Počet signálů 1 2 3 4 Funkce 1 = Režim pohonu Dopředu Dopředu - Dozadu - ­Funkce 2 = počet článků Auto 2 3 4 Funkce 3 = detekce podpě
Funkce 4 = časování motoru 3,75° 7,5° 11,25°
Počet signálů 1 dlouhý 1 dlouhý a 1 krátký 1 dlouhý a 2 krátké 1 dlouhý a 3 krátké Funkce 1 = Režim pohonu - - - ­Funkce 2 = počet článků 5 6 - ­Funkce 3 = detekce podpě 3,4 V / článek Funkce 4 = časování motoru 15° 18,75° 22,5° 26,25°
Vypnuto 2,8 V / článek
- - -
3 V /
článek
3,2 V / článek
b) Programování regulátoru rychlosti
Zapněte vysílač. Páku plynu dejte do polohy plného plynu a podržte ji tam.
K regulátoru rychlosti připojte pohonný akupack (páka plynu je stále v poloze „plný plyn“).
Uslyšíte nejdříve dvě krátká pípnutí a s odstupem asi 5 sekund po nich následuje krátká zvuková sekvence (melodie). Páka plynu je stále v poloze „plného plynu“.
Po výše uvedené zvukové signalizaci přejde regulátor rychlosti do režimu programování.
Můžete nastavit 4 různé parametry (viz část 11 nebo 11a). Tyto parametry se opakují v nekonečné smyčce. První možnost nastavení se uvádí jedním pípnutím. Poté se regulátor rychlosti přepne na druhé nastavení a signalizuje to dvěma pípnutími, atd., až ke čtvrté možnosti nastavení, která je oznámena 4 zvukovými signály. Poté následuje výše popsaná krátká zvuková sekvence (melodie) a znovu se nabídne první možnost nastavení. Možnosti nastavení funkcí najdete ve výše uvedené tabulce.
Pokud se akusticky signalizuje funkce, kterou chcete nastavit, posuňte plynovou páku na vysílači
do neutrální polohy (vypnutý motor). Regulátor rychlosti se nyní přepne na vybranou funkci. Nechte páku plynu v neutrální poloze.
U každé funkce máte až 8 možností nastavení (viz výše uvedená tabulka), které jsou znovu
signalizovány zvukovými signály. Každé nastavení je akusticky oznámeno příslušným počtem pípnutí (1 pípnutí až 1 dlouhé a 3 krátké). Když zazní zvukový signál, můžete přistoupit ke změně funkce podle výše uvedené tabulky.
Když zvuková signalizace oznámí správné nastavení, dejte páku plynu do polohy plného plynu,
aby se nastavení uložilo. Páka se musí držet v této poloze, dokud regulátor rychlosti nepotvrdí úspěšné nastavení krátkou zvukovou sekvencí (melodií). Pokud chcete provést další nastavení, držte stále plynovou páku v poloze plného plynu. Zvuková signalizace potvrdí právě uloženou položku a můžete přistoupit k dalšímu programování, které provedete podle výše popsaných kroků v opakující se smyčce 4 dostupných funkcí.
Když nastavení uložíte (nebo zrušíte) a nechcete hned s modelem zahájit plavbu, držte plynovou
páku v poloze plného plynu a odpojte pohonný akupack. Pokud chcete nastavení uložit a okamžitě zahájit plavbu, dejte plynovou páku hned po zaznění signálu, který potvrzuje ukončení kroku nastavení (zvuková sekvence - melodie) do polohy neutrálu. Současně s melodií se ozve i zvuk potvrzení. Poté můžete začít model používat s pozměněným nastavením regulátoru rychlosti.
c) Programování neutrální polohy spouště pistolového ovladače
Spouští pistolového ovladače se pomocí ukazováku ovládá rychlost modelu (viz výše obr. 5, bod 2). Možnost nastavení pohybu páky pro pohyb směrem dopředu (zatažení páky spouště k rukojeti) je obvykle o něco větší než možnost nastavení pohybu dozadu (zatlačení páky od rukojeti). Pokud s pákou spouště nepohybujete, zůstane v neutrální poloze a motor by se měl vypnout. Plavba směrem dozadu je možná po provedení příslušného nastavení regulátoru rychlosti. Při programování neutrální polohy postupujte následujícím způsobem:
Zapněte vysílač. Páku plynu dejte do polohy plného plynu a podržte ji tam.
K regulátoru rychlosti připojte pohonný akupack (páka plynu je stále v poloze „plný plyn“).
Asi po 5 sekundách uslyšíte dvě krátká pípnutí, která signalizují, že poloha páky plného plynu byla rozpoznána.
Hned po zaznění zvukového signálu páku uvolněte, aby se dostala do své neutrální polohy.
Ozve se jeden zvukový signál, který oznamuje úspěšné naprogramování neutrální polohy. Nyní můžete odpojit pohonný akupack od regulátoru rychlosti, nebo zahájit plavbu.
d) Programování neutrální polohy na ručních ovladačích
Na ručních ovladačích je obvykle jedna nebo dvě ovládací páky pro řízení modelu. Jejich pohyb je obvykle kompenzován sílou pružiny. Někdy se pružina páky plynu odstraní, aby se zachovalo vedení ovládací páky, která se automaticky nevrací do neutrální polohy. Pokud používáte vysílač, jehož ovládací páka plynu se sama vrací do neutrální polohy, můžete naprogramovat neutrální polohu stejným způsobem, jak popisujeme výše v případě pistolových ovladačů. Plavba směrem dozadu je v tomto případě možná po provedení příslušného nastavení regulátoru rychlosti. Na ovladačích, jejichž ovládací páka plynu se sama nevrací do neutrální polohy (vypnutý motor = páka plynu je v zadní poloze; plný plyn = páka plynu je v přední poloze), musíte neutrální polohu nastavit následujícím způsobem:
Zapněte vysílač. Páku plynu dejte dopředu, do polohy plného plynu a podržte ji tam.
K regulátoru rychlosti připojte pohonný akupack (páka plynu je stále v poloze „plný plyn“).
Asi po 5 sekundách uslyšíte dvě krátká pípnutí, která signalizují, že poloha páky na plný plyn byla rozpoznána.
Hned po zaznění zvukového signálu dejte páku plynu do polohy „bez plynu“ (zatáhněte ji úplně
dozadu). Ozve se jeden zvukový signál, který oznamuje úspěšné naprogramování neutrální polohy v zadním koncovém bodu pohybu plynové páky. Nyní můžete odpojit pohonný akupack od regulátoru rychlosti, nebo zahájit plavbu. Při tomto nastavení nelze s člunem plout dozadu.
11. Čištění a údržba
Pravidelně kontrolujte funkce pohonu a ovládání elektroniky modelu. Veškeré pohyblivé části se musí hladce pohybovat, ale nesmí mít přílišnou vůli v ložisku. Vnější část modelu by se měla čistit pouze měkkým, navlhčeným hadříkem. Nikdy nepoužívejte agresivní čistící přípravky nebo chemická rozpouštědla, protože by mohlo dojít k poškození povrchu.
Důležité!
Pokud musíte vyměnit jakékoli poškozené nebo opotřebované části, vždy používejte originální náhradní díly.
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
12. Technické údaje
Pohotovostní h
motnost
cca 1 7
50 g
Důležité!
a dojde k
jejich poškození. Na tento typ poškození se nevztahuje z
áruka.
Model
Délka trupu člunu 600 mm Celková délka 630 mm Šířka 180 mm Výška 130 mm Lodní vrtule 40 x 56 mm (40 mm x P1,4)
Ovládání 2 kanály (dopředu, doleva/doprava)
Regulátor rychlosti
Vstupní napě Li-Pol akupack, 2 – 4 články,
S regulátorem rychlosti lze použít 2 až 4 Li-Pol články, ale motor, který je dodávám s člunem je určen jen k provozu s 3 články Li-Pol
Při provozu s více než 3 Li-Pol články se bude motor a regulátor rychlosti přetěžovat
Kapacita proudu Stálý proud 25 A, krátkodobě (1 s) max. 50 A Výstup BEC 6 V DC, 1 A (krátkodobě 1 s max. 1,5 A)
Doporučené akumulátory
Napětí akumulátoru 3 článkový akupack Li-Pol (jmenovité napětí 11,1 V) Kapacita akumulátoru 2 200 mAh / 30C
Záruka
Na elektrický model člunu Reely „Lightning 600“ ARR poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného zacházení, nehody, běžného opotřebení, nedodržení návodu k obsluze nebo změn na výrobku, provedených třetí osobou.
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou př edmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. VAL/01/2017
Loading...