Reely GT2 EVO User guide [cs]

RC souprava GT2 EVO 2,4 GHz
Obj. č.: 130 22 21
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup RC soupravy Reely GT2 EVO 2,4 GHz. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
1. Vysvětlení symbolů
Symbol ukazuje na zvláštní nebezpečí spojené se zacházením, manipulací nebo nevhodným použitím.
Symbol uvádí speciální radu, nebo informaci k obsluze.
2. Účel použití
Dvoukanálový systém dálkového ovládání byl vyroben výhradně pro soukromé použití na poli modelářských výrobků a disponuje pro tento účel adekvátním provozním časem. Systém není vhodný pro průmyslové použití, jako např. v oblasti ovládaní strojů nebo zařízení.
3. Popis výrobku
Dvoukanálový systém dálkového ovládání „GT2 EVO“ je rádiem kontrolovaný systém, který je ideální pro ovládání modelů aut nebo modelů lodí. Pohonné a řídící funkce lze ovládat zvlášť při použití odpovídajících ovládacích kanálů. Ergonomický držák sedí pohodlně v ruce a dovoluje Vám snadný a bezpečný provoz modelu i ovladače. Dálkový ovladač vyžaduje 4 AA baterie (např. položka č. 652507, 1 objednávka 4 ks v balení), nebo 4 nabíjecí akumulátory AA. Pokud se nepoužívá stabilizátor napájení BEC (Battery Eliminator Circuit), přijímač také vyžaduje 4 AA baterie (1 x objednávka položky č. 652507, balení po 4 ks.) nebo 4 nabíjecí akumulátory AA.
4. Rozsah dodávky
Vysílač dálkového ovládání
Přijímač dálkového ovládání
Párovací konektor
Hadička antény
Návod k obsluze
5. Bezpečnostní pokyny
a) Všeobecné informace
Neoprávněné úpravy a/nebo modifikace výrobku jsou zakázány z bezpečnostních a schvalovacích důvodů (CE).
Výrobek není hračka. Udržujte jej mimo dosah dětí do 14 let.
Výrobek nesmí přijít do styku s vlhkem, nebo mokrem.
Doporučuje se, abyste si pro používání modelu uzavřeli pojištění odpovědnosti za způsobené
škody. Pokud už máte uzavřené patřičné pojištění, ověřte si, ještě předtím, než model použijete, jestli se vaše pojištění vztahuje i na použití modelu.
Nepřipojujte hnací motor k elektrickým modelům dříve, než se úplně nainstaluje systém přijímače. Zajistí se tím, aby se hnací motor náhodně nespustil.
Nenechávejte obalový materiál bez dozoru. Může být nebezpečný pro děti!
Před použitím modelu vždy zkontrolujte funkční bezpečnost Vašeho modelu a systému dálkového
ovládání. Dávejte si pozor na viditelná poškození, jako je např. vadné připojení konektorů nebo poškozené kabely. Všechny pohyblivé části modelu musí běžet hladce, ale neměly by mít zbytečnou vůli v ložisku.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s oddělením naší technické podpory nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
b)
Během provozu
Pokud zatím nemáte potřebné znalosti z používání dálkově ovládaných modelů, kontaktujte prosím zkušenějšího modeláře, nebo klub modelářů.
Při uvedení do provozu vždy zapněte jako první vysílač a až poté přijímač v modelu. V opačném případě může model vykazovat nepředvídatelné reakce!
Před použitím modelu zkontrolujte, zda nehybný model správně reaguje podle očekávání na pokyny dálkového ovládání.
Při používání modelu se vždy ujistěte, že v nebezpečné oblasti motorů a jiných rotujících částí se nenachází žádná část Vašeho těla, jiné osoby nebo předměty.
Nevhodné způsob použití může způsobit vážné úrazy osob nebo škody na majetku! Vždy se ujistěte, že máte model pod přímým dohledem a nepoužívejte jej v noci.
Používejte model, pouze pokud Vaše schopnost reakce není ničím omezena. Vliv únavy, alkoholu nebo léků může vést k nesprávným reakcím.
Provozujte svůj model pouze na místech, na kterých nemůžete ohrozit jiné lidi, zvířata, ani poškodit nějaké objekty. Provozujte model pouze na soukromých pozemcích nebo na místech, která jsou určena speciálně k danému účelu.
V případě poruchy zastavte okamžitě model a dříve, než jej začnete opět používat, odstraňte příčinu poruchy.
Nepoužívejte svůj systém dálkového ovládání během bouřek, pod vedením vysokého napě
nebo v blízkosti stožárů rádiových vysílačů.
Nikdy nevypínejte dálkový ovladač (vysílač) pokud je model v chodu. Poté, když ukončíte jízdu
s modelem, vždy nejdříve vypněte jako první motor a až potom systém přijímače.
Chraňte dálkový ovladač před vlhkem a hrubou nečistotou.
Dálkový ovladač nevystavujte po delší dobu přímému slunečnímu záření nebo nadměrnému teplu.
Dosah vysílače se zkracuje, pokud se sníží kapacita baterií (akumulátorů). V případě, že je
kapacita baterií nebo nabíjecích akumulátorů nízká, model nebude správně reagovat na dálkové ovládání. V takovém případě okamžitě zastavte jízdu s modelem. Vyměňte baterie za nové nebo dobijte nabíjecí akumulátory.
Při ovládání modelu neriskujte! Vaše vlastní bezpečnost i bezpečnost vašeho okolí závisí
při používání modelu jenom na Vás.
6. Pokyny ohledně baterií a akumulátorů
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
7. Nabíjení akumulátorů
Nabíjecí akumulátory, které jsou potřebné k provozu systému dálkového ovládání, se obvykle dodávají nenabité a před prvním použitím se musí nabít.
Mějte prosím na paměti, že:
Předtím, než nabíjecí akumulátory dosáhnou maximální kapacity, je potřebné je několikrát úplně vybít a znovu dobít. Akumulátory vždy vybíjejte v pravidelných intervalech, protože několik nabití částečně plných nabíjecích akumulátorů může vést k tzv. paměťovému efektu. Znamená to, že nabíjecí akumulátory ztrácejí kapacitu a není tak možné plně využívat jejich energii a provozní čas modelu a dálkového ovládání se zkracuje. Pokud používáte několik nabíjecích akumulátorů, stojí za to, zakoupit si kvalitní nabíječku. Taková nabíječka má obvykle i funkci rychlého nabíjení.
8. Ovládací prvky vysílače
1. Anténa vysílače
2. Ovládací kolečko funkce řízení
3. Ovládací páčka funkce pohonu
4. Základna vysílače se zabudovanou schránkou pro baterie.
5. Konektor PC rozhraní
6. Kryt ovládacího panelu
Pokud odklopíte kryt provozního panelu (6) směrem nahoru, zpřístupní se další ovládací prvky vysílače:
7. Přepínač reverze pohonu
8. Zelená LED kontrolka signalizující podpětí a speciální funkci
9. Tlačítko Dual rate funkce řízení
10. Přepínač ON / OFF
11. Tlačítko trimování funkce pohonu
12. Tlačítko trimování funkce řízení
13. Červená provozní LED kontrolka
14. Tlačítko párování
15. Přepínač reverze řízení
Obrázek 1
Obrázek 2
9. Příprava vysílače k použití
Čísla, která jsou uváděna níže v textu návodu k obsluze, odkazují vždy na vedle uvedené obrázky nebo na obrázky v dané části návodu. Odkazy na jiné obrázky jsou uvedeny s číslem konkrétního obrázku.
a) Vložení baterií
K napájení vysílače budete potřebovat 4 alkalické baterie (např. jedna obj. č. 652507, balení po 4 ks.). Při vkládání baterií postupujte níže uvedeným způsobem:
Kryt schránky pro baterie (1) je umístěn ve spodní části vysílače. Stiskněte prosím vroubkovanou část (2) a odsuňte kryt do strany ve směru šipky.
Nyní vložte do schránky 4 baterie. Vždy se přesvědčte, že polarita baterií je správná. Záporný pól baterie (3) se musí dotýkat spirálové pružiny (4). Příslušné označení (5) najdete ve spodní části držáku baterií.
Když jste do schránky vložili 4 baterie se správnou polaritou, zasuňte kryt schránky baterií na své místo a nechte ho zaklapnout.
Obrázek 3
b) Zapnutí vysílače
Pokud jste vložili nové baterie, zapněte provozním přepínačem (viz obr. 2, bod 10) na zkoušku vysílač. K zapnutí slouží přepínač ON/OFF, který posunete z levé polohy (OFF) do pravé polohy (ON).
Rozsvítí se červená provozní LED kontrolka (viz obr. 2, bod 13), která signalizuje, že Váš vysílač je zapnutý. Zelená LED kontrolka podpětí (viz také obr. 2, bod 8) zůstává svítit a ukazuje, že napájení vysílače je v pořádku.
Pokud dodávané napětí klesne pod 4,3 V, zelená LED kontrolka podpětí začne blikat. V takovém případě přestaňte model co nejdříve používat a před další jízdou vložte do vysílače nové baterie. Pokud jste si ověřili správné fungování svého vysílače, můžete ho vypnout.
Obrázek 4
10. Příprava přijímače k použití
a)
Připojení přijímače
Přijímač Vám umožňuje připojení až 3 serv (výstupy přijímače CH 1, CH 2, CH 3) a jednoho nabíjecího akupacku přijímače (Bind / VCC). Přípojky jsou určeny pro konektory Futaba s ochranou proti obrácené polaritě a v případě potřeby je můžete použít také pro konektory Graupner J/R.
Pokud připojujete regulátory rychlosti a serva, vždy věnujte zvýšenou pozornost správné polaritě konektorů. Připojovací konektor kladného vodiče (žlutý, bílý nebo oranžový v závislosti na výrobci) musí být připojen k vnitřnímu (levému) kolíkovému kontaktu. Připojovací konektor záporného vodiče (černý nebo hnědý v závislosti na výrobci) musí být připojen k vnějšímu (pravému) kolíkovému kontaktu. V závislosti na modelu, se kterým systém dálkového ovládání používáte, je možné připojení serva a napájení provést různými způsoby:
Výstup Výstup pro model se spalovacím motorem CH1 Servo řízení Servořízení
CH2 Servo plyn/brzda Regulátor rychlosti CH3 Kanál 3 * Kanál 3 * BIND / VCC Akupack/ akumulátory **
* Protože vysílač nepodporuje kromě kanálů pro funkce pohonu a řízení žádné jiné kanály, výstup přijímače CH3 se nepoužívá.
(obr. 6, A)
Obrázek 6
Obrázek 5
Elektrický model s regulátorem rychlosti
(obr. 6, B)
V případě elektrických modelů s elektronickým regulátorem rychlosti, který nemá stabilizátor napájení BEC, tak se k výstupu „Bind/VCC“ musí připojit samostatný napájecí akupack přijímače. Podrobnější informace najdete v technické dokumentaci k jednotce regulátoru rychlosti.
Pozor!
V případě, že použijete mechanický regulátor rychlosti s vysílačem, který je vybaven stabilizátorem BEC, nesmíte ho používat k napájení přijímače. Napětí na tomto konektoru je příliš vysoké. Namísto toho použijte samostatný zdroj napětí se čtyřmi bateriemi nebo 4 až 5 článkový akupack.
b) Instalace přijímače
Instalace přijímače závisí na používaném modelu. Z tohoto důvodu byste se měli při instalaci přijímače řídit vždy doporučením výrobce modelu.
Nezávisle na modelu byste se měli vždy snažit nainstalovat přijímač tak, aby byl co nejvíce chráněn proti prachu, znečištění, vlhku a otřesům. Pro bezpečné připevnění přijímače je vhodná dvoustranná samolepicí páska (servo páska) nebo gumové kroužky, které drží přijímač bezpečně na místě.
Pozor! Délka drátu antény (1) je přesně určena. Z tohoto důvodu se nesmí drát svinout, zkracovat, nebo smotat do smyčky. Mělo by to za následek výrazné snížení dosahu a mohlo by to představovat vážné bezpečnostní riziko. Drát antény vytáhněte ven z modelu přes otvor v trupu. Nejlépe se k tomu hodí použití hadičky antény, která je součásti dodávky dálkového ovládání.
Obrázek 7
11. Instalace servopohonu
Instalace servopohonu (1) vždy záleží na použitém modelu. Bližší informace najdete v dokumentaci dodávané s modelem. Nicméně, obecně platí, že servo by se měl připevnit šrouby, takovým způsobem, aby se zabránilo otřesům. Proto se obvykle spolu se servem, dodávají gumové vložky (2) s kovovými násadami (3). V případě, že jsou serva zablokovány, nemůžou se dostat do požadovaných poloh. Má to za následek zvýšenou spotřebu energie a navíc se model nedá správně ovládat. Spojovací články se musí pohybovat plynule a nesmí přitom mít žádnou vůli v ložiscích, ani se nesmí vychylovat. Dříve než nainstalujete páčku serva, uveďte do provozu vysílač a poté přijímač a zkontrolujte, zda je trimování na vysílači dálkového ovládání ve správné, tj. středové poloze (viz následující část návodu k obsluze). Páčku serva vždy montujte v úhlu 90° k spojovacímu táhlu (viz obr. 9, náčrtek A). Pokud je páčka serva namontována v jiném úhlu k spojovacímu táhlu (viz obr. 9, náčrtek B), nebude dráha řízení na obou stranách stejná. Nepatrné mechanické vychylování, které je způsobené propojením pák serva, lze odstranit později pomocí trimování.
Obrázek 8
Obrázek 9
Loading...
+ 4 hidden pages