Reely Dragonfly User guide [cs]

NÁVOD K OBSLUZE
Verze 05/2005
Obj. č. 23 04 18
Důležité upozornění: Tento návod k obsluze v českém jazyce byl upraven. V uspořádání kapitol a v jejich
V originálním návodu k obsluze jsou ovládací páčky na vysílači umístěny obráceně. Řídící páčka vzletu (stoupání a klesání vrtulníku neboli akcelerátoru) je v originálním návodu k obsluze uvedena na pravé straně. Ve skutečnosti se tato páčka nachází na vysílači dálkového ovládání na levé straně. V českém návodu k obsluze uvádíme skutečné umístění ovládacích páček. Pokud budete chtít provést přestavbu této páčky na pravou stranu, postupujte prosím podle kapitoly Návod k přestavbě polohy ovládacích páček, kterou naleznete na konci tohoto návodu k obsluze.
1. Popis základních funkcí vrtulníku a dálkového ovládání
Tato helikoptéra se dokáže svisle vznést, klesat (přistávat), létat vpřed i vzad. Tento model vrtulníku je vhodný pro zkušenější piloty, neboť je ovládán 4-kanálovým bezdrátovým proporcionálním ovládáním, pomocí kterého budete (budeš) moci řídit všechny tři osy vrtulníku odděleně. Jestli jste (jsi) začátečník, požádejte (požádej) nejprve o zaškolení zkušeného pilota (leteckého modeláře).
Kromě toho můžete provést naprogramování různých akrobacií simulačním programem pomocí osobního počítače nebo notebooku (po připojení vysílače dálkového ovládání k počítači). Získejte první zkušenosti ovládání svého modelu nejprve na virtuálním modelu vrtulníku na monitoru počítače. Tento zácvik Vám ukáže, jakým způsobem můžete svůj vrtulník řídit a ovládat, aniž byste způsobili jeho poškození.
2. Obsah zásilky
Vrtulník
Vysílač (4-kanálový)
Nabíječka akumulátorové baterie
Návod k obsluze a k montáži
3. Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly.Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob atd., které byly způsobeny neodborným zacházením s vrtulníkem nebo s dálkovým ovladačem či nedodržováním bezpečnostních předpisů. V těchto případech zaniká jakýkoliv nárok na záruku.
Nevystavujte se žádnému riziku! Dříve než začnete s tímto vrtulníkem létat, přečtěte si pozorně celý tento návod k obsluze.
Tento vrtulník nepatří do rukou malých dětí. Pokud si bude Vaše dítě, které je mladší než 14 let, hrát s tímto vrtulníkem, dohlížejte na něj (zajistěte dozor dospělé osoby).
Tento vrtulník je vhodný pro vnitřní prostory (sportovní haly, větší obývací pokoje atd.). Pokud budete létat s tímto vrtulníkem venku, pak toto provádějte pouze při absolutním bezvětří. Součásti dálkového ovládání nejsou vodotěsné. Z tohoto důvodu nesmí být tato helikoptéra používána ve venkovním prostředí při dešti.
Před použitím vrtulníku zkontrolujte všechna šroubová a zástrčková spojení. Zajistěte, aby byly zcela nabity akumulátory (baterie) ve vysílači a akumulátorová baterie napájení přijímače dálkového ovládání. Vybité baterie (akumulátory) mohou způsobit ztrátu kontroly ovládání modelu. Dejte levou páčku na vysílači dálkového ovládání do neutrální polohy, pravou páčku posuňte zcela dolů.
Nelétejte s tímto vrtulníkem v prostorách s mnoha překážkami (velké kusy nábytku, mnoho osob nebo zvířat).
Dávejte pozor na to, aby se přítomné osoby, zvířata nepřibližovaly k vrtulníku do menší vzdálenosti než 1 až 2
metry.
Při létání stále sledujte vrtulník svýma očima, aby tento vrtulník nemohl narazit na přítomné osoby nebo zvířata
(mohl by způsobit jejich zranění). Dejte pozor na své ruce a obličej. Rotující součásti (vrtule) by Vás mohly poranit. Z tohoto důvodu obsluhujte svůj vrtulník pouze ve stoje. Nesedejte si na podlahu nebo na židli. Pokud by se Vám vrtulník ztratil z očí a nemohli byste jej dále ovládat, vypněte okamžitě vysílač dálkového ovládání. Nepoužívejte nikdy tento model k létání, budete-li unaveni a Vaše schopnost reakce bude omezená (například po konzumaci alkoholu nebo po požití určitých léků).
Nikdy tento vrtulník a jeho příslušenství nerozbírejte a neprovádějte na něm žádné vlastní úpravy.
Nepoužívejte dále tento vrtulník, zjistíte-li jeho nějaká poškození.
Dávejte rovněž pozor na teleskopickou anténu vysílače dálkového ovládání. Nezaměřujte ji do obličeje jiných
osob. Hrot této antény by mohl poranit jejich oči.
Dávejte pozor na to, aby se Vaše helikoptéra nezřítila: Létejte pouze se zcela vytaženou teleskopickou anténou na vysílači dálkového ovládání.
Nejdříve zapněte vrtulník a teprve poté vysílač dálkového ovládání. Dříve než se pokusíte o vzlétnutí vrtulníku, zkontrolujte pevné usazení teleskopické antény na dálkovém ovladači a proveďte kontrolní let s vrtulníkem. Uvolnění této antény by mohlo způsobit pád vrtulníku. Pokud by se vrtulník zřítil nebo tvrdě př okamžité vysílač dálkového ovládání.
Nebudete-li model delší dobu používat vyndejte z něj akumulátorovou baterii. Totéž učiňte i s bateriemi (akumulátory) dálkového ovládání. Vybité baterie by mohly vytéci a způsobit poškození modelu nebo dálkového ovládání.
Nepoužívejte současně k napájení dálkového ovládání obyčejné baterie (zinko-uhlíkové, alkalické atd.) a akumulátory, jakož i baterie (akumulátory) s různými jmenovitými kapacitami a s různou úrovní jejich nabití. V žádném případě nenabíjejte obyčejné baterie. Tyto by mohly explodovat nebo vytéci.
Dejte pozor na to, že ovládání vrtulníku může být negativně ovlivněno jinými zařízeními, která vysílají na stejné frekvenci jako dálkový ovladač tohoto vrtulníku. Děti si nesmějí hrát s tímto vrtulníkem v blízkosti vysokonapěťových vedení a stožárů vysílačů. Nepoužívejte tento model vrtulníku k létání při bouřce. Atmosférické poruchy mohou způsobit nesprávné fungování dálkového ovládání.
Vlastní úpravy vrtulníku znamenají zánik jakýchkoliv nároků, které by vyplývaly z jeho záruky.
Používejte pouze originální náhradní díly. Jejich seznam včetně objednacích čísel naleznete v příloze tohoto
návodu k obsluze.
Upozornění: V místech, kde může docházet k výbojům elektrostatické elektřiny, se může helikoptéra nabít elektrostatickým nábojem, což může zp zpětné nastavení elektroniky helikoptéry. Toto provedete krátkým vyndáním akumulátorů z vrtulníku.
Kontrolujte pravidelně, zda nedošlo k poškození síťového transformátoru (nabíječky), kabelů a ostatního příslušenství vrtulníku. Zjistíte-li nějaké poškození, pak transformátor (nabíječku) dále nepoužívejte. V tomto případě se obraťte na svého prodejce, který Vám zajistí jejich opravu v autorizovaném servisu.
ůsobit poruchy (nesprávné fungování helikoptéry). V tomto případě je nutné provést takzvané
istál, vypněte
2
Manipulace s bateriemi a akumulátory:
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře!
Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte
vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto
případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory. Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu
a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí! K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně.
4. Součásti vysílače 4-kanálového dálkového ovládání
Přední strana vysílače
Vysílač dálkového ovládání je vybaven 2 páčkami (regulátory) ovládání (řízení). Každá z těchto ovládacích páček má 2 funkce, které zvolíte posunutím těchto páček (regulátorů) nahoru a dolů nebo doprava a doleva.
Funkce ovládacích páček a dolaďovacích regulátorů Stoupání a klesání vrtulníku
5
2. kanál - páčka ovládání vztlaku (nahoru a dolů). Pomocí této páčky nastavíte úhel vychýlení listů vrtule
pro vyšší a nižší aerodynamický vztlak (stoupání a klesání helikoptéry). Jedná se v podstatě o páčku akcelerátoru neboli plynu (= regulátor rychlosti letu).
6
2. kanál - dolaďovací regulátor nastavení neutrální polohy úhlu vychýlení listů vrtule pro vyšší a nižší
aerodynamický vztlak (stoupání a klesání helikoptéry). Viz 5.
Stoupavý let vrtulníku
Klesání (přistávání) vrtulníku
Let doprava a doleva (natočení zádě vrtulníku) 7
4. kanál - páčka ovládání zadní vrtule neboli směrovky (doprava a doleva). Pomocí této páčky nastavíte
směrovku vrtulníku. Vrtulník začne zatáčet doprava nebo doleva.
8
4. kanál - dolaďovací regulátor nastavení neutrální polohy směrovky. Pomocí tohoto regulátoru vyrovnáte
například vliv působení bočního větru, aby mohl vrtulník letět přímým směrem. Viz 7.
1Teleskopická anténa.
2Kontrolky (LED): Signalizace zapnutí vysílače a stavu nabití akumulátorů (baterií) do něho vložených. Zelená barva –
akumulátory (baterie) jsou zcela nabity, žlutá barva – proveďte nabití akumulátorů (výměnu baterií), červená barva – akumulátory (baterie) jsou zcela vybity.
3a a 3bčkové přepínače (tyto spínače nemají žádnou funkci).
4Tlačítko (tento spínač nemá žádnou funkci).
13Posuvný přepínač zapnutí a vypnutí vysílače dálkového ovládání.
3
Nasměrování (otočení) vrtulníku doprava
Nasměrování (otočení) vrtulníku doleva
4
Rolování (výkruty) vrtulníku 9
1. kanál - páčka ovládání křidélek (doprava a doleva). Otáčení (nastavení bočního sklonu) vrtulníku okolo příčné osy. Pomocí této páčky skloníte vrtulník na pravý nebo na levý bok. Vrtulník začne zatáčet (rolovat) neboli provádět výkrut doprava nebo doleva.
10
1. kanál - dolaďovací regulátor nastavení neutrální polohy křidélek neboli nastavení bočního sklonu vrtulníku. Viz 9.
Zadní strana vysílače
Výkrut vrtulníku doprava
Výkrut vrtulníku doleva
Let vrtulníku dopředu a dozadu 11
3. kanál - páčka ovládání výškovky (nahoru a dolů). Pomocí této páčky (jejím posunutím nahoru) skloníte příď vrtulníku dolů a zvednete jeho záď (po této akci se začne vrtulník pohybovat dopředu). Pomocí této páčky (jejím posunutím dolů) zvednete příď vrtulníku nahoru a skloníte jeho záď dolů (po této akci se začne vrtulník pohybovat dozadu).
12
3. kanál - dolaďovací regulátor nastavení neutrální polohy výškovky. Viz 11.
Snížení přídě vrtulníku (let dopředu)
Snížení zádě vrtulníku (let dozadu)
5
A
Přepínače DIP (dvoupolohové mikropřepínače) – přepínání reverzního (obráceného) chodu servopohonů (zadní vrtule, výškovka, výkruty vrtulníku, stoupání a klesání vrtulníku). Tyto přepínače mají polohy NORM (normální funkce servopohonů) a REV (obrácená funkce servopohonů).
Přepínače č. 5 až 8 nemají žádnou funkci. Krystal vysílače se zobrazenou frekvencí vysílání.
B
Konektor (zdířka) k připojení vysílače k osobnímu počítači – simulační program různých akrobacií
C
(létání s vrtulníkem) pomocí osobního počítače nebo notebooku. Zdířka (konektor) k připojení nabíječky (nabíjení akumulátorů vložených do vysílače).
D
Pouzdro pro vložení krabičky s akumulátory (bateriemi).
E
Krabička (držák) k vložení akumulátorů (baterií).
F
Průměr hlavní vrtule: 560 mm Celková délka: 570 mm Hmotnost: Cca 380 až 420 g Motor: Elektrický motorek 370
Hlavní vrtule
Slouží ke stoupání a k přistávání vrtulníku, dále k bočnímu zatáčení vrtulníku v závislosti na nastaveném úhlu sklonu listů vrtule k rotační rovině. Tato hlavní vrtule je dále vybavena řídícími lopatkami neboli stabilizátorem letu.
Gyroskop (setrvačník)
Každá změna otáček hlavní vrtule nebo každá změna nastavení úhlu listů hlavní vrtule způsobí změnu rotačního momentu, který musí být kompenzován zadní vrtulí. Gyroskop (setrvačník) působí jako automatický pilot, který automaticky přizpůsobuje úhel listů hlavní vrtule k provoznímu stavu hlavní vrtule.
Řídící lopatky (stabilizátory)
Tyto lopatky, které se nacházejí v rotační rovině hlavní vrtule, svisle vpravo a vlevo k podélné ose listů vrtule, stabilizují otáčení (rotaci).
Ovládací deska (řídící kotouč) vrtulníku
Nastavitelný úhel této ovládací desky k ose otáčení hlavní vrtule způsobuje cyklické změny úhlu nastavení listů vrtule. Podle toho, na které straně oběhu bude dosažen největší úhel nastavení (nejvyšší aerodynamický vztlak), poletí vrtulník vpřed, vzad nebo do strany.
Zadní vrtule
Rotační pohyb hlavní vrtule způsobuje protiběžné otáčení trupu vrtulníku okolo svislé osy. Zadní vrtule, jejíž rotační plocha (rovina) je nastavena svisle k rotační ploše (rovině) hlavní vrtule, p vrtulníku. Pomocí zadní vrtule se dále provádí otáčení vrtulníku okolo svislé osy.
ůsobí svým otáčením opačně na trup
6
Loading...
+ 4 hidden pages