Reely Carbon Fighter User manual [cs]

1:10 EP „Carbon Fighter“ Brushless 4WD RtR
Obj. č.: 23 81 11
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup modelu auta Carbon Fighter. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
1
Účel použití
U tohoto výrobku se jedná o model vozidla s pohonem na všechna kola, ovládaný bezdrátově rádiem pomocí dálkového ovládače, který je součástí dodávky.
Šasi je smontované a připravené k provozu. Výrobek není hračka, není vhodný pro děti do 14 let.
Rozsah dodávky
Vozidlo připravené k provozu, RtR
Vysílač (dálkový ovladač)
Klipy pro seřízení tlumičů
Trubička pro přijímací anténu
Vysvětlivky k symbolům
Symbol vykřičníku odkazuje na možná nebezpečí při manipulaci, provozu a obsluze přístroje.
Symbol šipky označuje speciální tipy a pokyny k obsluze.
Bezpečnostní pokyny
Nelze uplatnit záruku na poškození vzniklé v důsledku nedodržení tohoto návodu k obsluze. Za následné škody nepřebíráme odpovědnost!
Za věcné škody a škody na zdraví, které vznikly neodbornou manipulací nebo zanedbáním bezpečnostních pokynů, nepřebíráme odpovědnost! V takových případech zaniká nárok na záruku.
Ze záruky je dále vyloučeno běžné opotřebení při provozu (např. ojeté pneumatiky, opotřebování ozubených kol) a škody vzniklé při nehodách (např. prasklé příčné rameno nápravy, poškrábaná či zničená karoserie apod.).
Vážení zákazníci, tyto bezpečnostní pokyny slouží nejenom k ochraně výrobku, nýbrž také k zajištění Vaší osobní bezpečnosti a bezpečnosti dalších osob. Proto si tuto kapitolu pozorně přečtěte, než začnete výrobek používat!
Všeobecně
Pozor, důležitá informace!
Během provozování modelu může dojít k osobním a/nebo věcným škodám. Proto rozhodně dbejte na to, abyste byli při provozování modelu dostatečně pojištění, abyste měli uzavřené např. pojištění odpovědnosti. Pokud již máte uzavřené pojištění odpovědnosti za škody, informujte se před uvedením modelu do provozu u Vaší pojišťovny, zda je provozování modelu v pojistce zahrnuto.
Z bezpečnostních a schvalovacích důvodů (CE) není dovoleno svévolné přestavování nebo pozměňování výrobku.
Výrobek není hračka, není vhodný pro děti do 14 let.
Výrobek nesmí přijít do styku s vlhkostí nebo se namočit.
Obalové materiály neponechávejte ležet v dosahu dětí, mohly by se pro ně stát nebezpečnou hračkou.
Máte-li otázky, které nebyly zodpovězeny v tomto návodu k obsluze odborníka.
2
Obsluhovat a provozovat dálkově ovládané modely vozidel se člověk musí naučit! Pokud jste ještě podobné vozidlo neřídili, jezděte obzvláště opatrně a nejprve se seznamte s tím, jak vozidlo reaguje na Vaše pokyny. Mějte trpělivost!
Při provozování modelu neriskujte! Vaše vlastní bezpečnost a bezpečnost Vašeho okolí závisí výhradně na Vašem zodpovědném zacházení s modelem.
Provoz vozidla v souladu s účelem použití vyžaduje občasnou údržbu nebo i opravy. Například se při provozu opotřebovávají pneumatiky, nebo také můžete utrpět nějaké poškození při „nehodě“.
Pro nutnou údržbu a opravy používejte výhradně originální náhradní díly!
Uvedení do provozu
Pro vozidlo používejte pouze vhodné akumulátory. Nikdy neprovozujte řídicí jednotku připojenou přes síťový adaptér, a to ani za účelem testování.
Pro toto vozidlo se hodí výhradně NiMH akupacky se 6 články (jmenovité napětí akupacku 7,2 V) nebo Li-Pol akupacky se 2 články (jmenovité napětí akupacku 7,4 V).
Při používání akupacků s větším počtem článků se zvyšuje nebezpečí vzniku požáru vlivem přehřátí řídicí jednotky, kromě toho je hnací jednotka vozidla přetěžována a tím poškozována (např. diferenciál). Výsledkem je ztráta nároku na záruku!
Při uvedení do provozu vždy zapněte jako první vysílač. Teprve poté smíte spojit akupack vozidla s řídicí jednotkou a zapnout ji. Jinak by mohlo dojít k nepředvídatelné reakci vozidla!
Před připojením akupacku postavte vozidlo na vhodnou podložku, aby se kola mohla volně otáčet. Zkontrolujte polohu vypínače řídicí jednotky a přepněte ho do polohy „OFF“ (vypnuto). Zapněte vysílač, pokud jste tak dosud neučinili. Zkontrolujte jeho funkci (např. provozní kontrolku vysílače). Nastavte trimování pro funkci plynu/brzdy na vysílači do střední polohy. Nyní k řídicí jednotce připojte plně nabitý akupack. Jak již bylo popsáno výše, smíte používat výhradně
NiMH akupack se 6 články (jmenovité napětí akupacku 7,2 V) nebo Li-Pol akupack se 2 články (jmenovité napětí akupacku 7,4 V).
Vozidlo držte pevně, nikdy se nedotýkejte hnací jednotky – nebezpečí úrazu! Nikdy vozidlo nedržte za kola! Nyní zapněte řídicí jednotku (poloha vypínače „ON“).
Předtím, než vozidlo sundáte z podložky a postavíte je na zem, vyzkoušejte, zda reaguje na pokyny
z dálkového ovladače (řídicí ústrojí a hnací jednotka) tak, jak očekáváte. Případně nastavte trimování na vysílači, resp. naprogramujte polohu pro neutrál a plný plyn.
Jízda s vozidlem
Nesprávné zacházení může vést k závažným osobním a věcným škodám! Jezděte pouze tehdy, máte-li
přímý vizuální kontakt s modelem. Proto také nejezděte v noci.
Jezděte pouze tehdy, když Vaše schopnost reagovat není omezená. Únava a ovlivnění alkoholem
nebo léky může stejně jako u opravdového motorového vozidla vést k chybným reakcím.
Uvědomte si, že tento model vozidla nesmíte provozovat na veřejných silnicích, prostranstvích a cestách.
Rovněž ho nepoužívejte na soukromém pozemku bez souhlasu majitele.
Nejezděte v dešti, mokrou trávou, vodou, blátem nebo sněhem. Model není voděodolný a nepromokavý.
3
Vlhkost nezpůsobuje pouze korozi, ale také poškozuje elektroniku. U Li-Pol akumulátorů může vniknutí vlhkosti způsobit požár akumulátoru nebo dokonce jeho výbuch!
Vyhněte se ježdění za nízkých venkovních teplot. V chladnu může umělá hmota karoserie ztratit svou pružnost; potom vedou i malé nehody k poškození modelu.
Nejezděte za bouřky, pod vedením vysokého napětí nebo v blízkosti radiovysílačů.
Dokud je vozidlo v provozu, nechte vysílač vždy zapnutý. Chcete-li vozidlo odstavit, vždy nejprve vypněte
řídicí jednotku vozidla a následně úplně odpojte akupack od řídicí jednotky.
Teprve nyní smíte vypnout vysílač.
Jsou-li baterie (resp. akumulátory) v dálkovém ovládači slabé, snižuje se dosah. Baterie resp. akumulátory vyměňte za nové.
Je-li slabý akumulátor vozidla, vozidlo se zpomaluje, resp. přestává správně reagovat na vysílač.
Akupack ve vozidle neslouží pouze k napájení motoru prostřednictvím řídicí jednotky, ale řídicí jednotka také vytváří napětí/proud potřebný pro přijímač a servořízení.
Z toho důvodu je v řídicí jednotce zabudovaný „BEC“ (anglicky „Battery Eliminator Circuit“, elektronický obvod pro přímé napájení přijímače bez přídavného akumulátoru přijímače).
V případě příliš nízkého napětí akupacku může klesnout také napětí na přijímači, což vede k tomu, že vozidlo přestane reagovat na pokyny z vysílače.
V takovém případě okamžitě ukončete jízdu s vozidlem (vypněte řídicí jednotku, odpojte akupack od vozidla, vypněte vysílač). Poté vyměňte akupack vozidla, resp. tento akupack znovu nabijte.
Při provozu se ohřívá jak motor a pohon, tak i řídicí jednotka a akupack vozidla. Před každou výměnou akumulátoru vyčkejte po dobu nejméně 5 až 10 minut. Před nabíjením nechte akupack zcela vychladnout.
Nedotýkejte se motoru, řídicí jednotky a akumulátoru, dokud nevychladnou. Nebezpečí popálení!
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
4
Akupack dobíjejte přibližně každé 3 měsíce, protože jinak může samovolným vybíjením dojít až k úplnému vybití, čímž se může stát nepoužitelným.
Vždy vyměňte celou sadu baterií, resp. akumulátorů ve vysílači. Nemíchejte plné baterie/akumulátory s poloprázdnými. Používejte vždy baterie resp. akumulátory stejného typu a výrobce.
Nikdy nemíchejte baterie s akumulátory! Pro vysílač používejte vždy buď baterie, nebo akumulátory.
Při vkládání Li-Pol akumulátorů do vozidla v každém případě respektujte informace výrobce ohledně
manipulace s nimi resp. jejich nabíjení.
Provoz vysílače s akumulátory namísto baterií je možný.
Nižší napětí (baterie = 1,5 V, akumulátory = 1,2 V) a nižší kapacita akumulátorů ovšem vede ke zkrácení doby provozu. Toto normálně nehraje žádnou roli, protože doba provozu vysílače je mnohem delší než doba provozu akumulátorového bloku ve vozidle.
Pokud ve vysílači používáte baterie, doporučujeme Vám používat kvalitní alkalické baterie.
Nabíjení akumulátorů
a) Nabíjení akumulátoru ve vozidle
Součástí dodávky modelu vozidla není akupack – tento musíte zakoupit zvlášť. Můžete se rozhodnout, zda chcete pro vozidlo použít cenově výhodný akupack pro začátečníky nebo kvalitní profesionální akupack s velkou kapacitou.
Akupack je při dodání zpravidla prázdný a je třeba ho nabít. Předtím, než se akumulátor dostane na svůj maximální výkon, musí projít několika úplnými vybíjecími a nabíjecími cykly.
Pokud je to možné, akupack vždycky úplně vyjezděte NiCd, neboť při několikanásobném nabíjení „poloprázdného“ NiCd bloku může dojít k tzv. memory-efektu (paměťovému efektu). To znamená, že akupack ztrácí svoji kapacitu, už nedodává všechnu uloženou energii, doba provozu vozidla se zkracuje.
U akumulátorů konstrukce NiMH nebo Li-Pol není s nabíjením poloprázdných akumulátorů problém.
Kvalitní akupacky mají nejen vyšší kapacitu, takže můžete se svým modelem vozidla jezdit déle, ale při zatížení poskytují též vyšší výstupní napětí. Díky tomu má motor k dispozici vyšší výkon, což se projeví lepším zrychlováním a vyšší rychlostí.
Používáte-li více akupacků nebo akumulátorů, vyplatí se pořízení kvalitní nabíječky. Ta obyčejně nabízí také funkci rychlonabíjení akumulátorů.
Akumulátory se při nabíjení a vybíjení (tj. při provozu vozidla) zahřívají. Nabíjejte akumulátory až poté, co se ochladily na pokojovou teplotu. Totéž platí také po nabíjení; používejte akumulátor ve vozidle teprve poté, co se po nabíjení dostatečně ochladil.
Používejte pouze takovou nabíječku, která je pro používaný typ akumulátoru vhodná (Li-Pol resp. NiCd/NiMH).
Před nabíjením musíte akupack vyjmout z vozidla.
5
b) Nabíjení akumulátorů ve vysílači
Je možné, že vysílač, který je součástí dodávky, není vybaven nabíjecí zdířkou; respektujte návod k obsluze konkrétního vysílače. V takovém případě vložené akumulátory vyjměte a nabíjejte je externě, mimo vysílač.
Před připojením nabíječky k nabíjecí zdířce vysílače je třeba přezkoušet, zda v něm jsou skutečně umístěny akumulátory. Při nabíjení baterií (které nejsou určeny k nabíjení), vzniká riziko požáru a výbuchu!
Doporučujeme Vám nenabíjet akumulátory přímo ve vysílači, nýbrž mimo vysílač (pomocí kvalitní nabíječky pro jednotlivé články).
Akumulátory ve vysílači se nesmějí nabíjet v režimu rychlonabíjení, neboť se tím vysílač poškozuje, kromě toho se mohou články ve vysílači silně zahřívat. Respektujte údaje na vysílači resp. v návodu k obsluze pro dálkový ovladač týkající se maximálního přípustného nabíjecího proudu.
Používejte pouze takovou nabíječku, která je určena pro konkrétní počet článků a odpovídající typ akumulátorů.
Uvedení do provozu
Instalace kabelu antény přijímače
Nejprve sejměte karoserii. Musíte odstranit klipy a karoserii stáhnout směrem nahoru. Poté otevřete box přijímače, jehož víčko je rovněž zajištěno klipy.
Kabel antény úplně rozviňte a opatrně ho vyrovnejte. Následně prostrčte kabel antény zespoda skrz odpovídající otvor ve víčku boxu přijímače a poté skrz trubičku, která je součástí dodávky.
Nasaďte trubičku antény do odpovídajícího držáku ve víčku boxu přijímače.
Nikdy nezkracujte kabel antény! Nikdy kabel antény nesvíjejte! Tím byste silně snížili dosah!
Vložení akumulátorů/baterií do vysílače
Otevřete přihrádku na baterie na vysílači a vložte do ní buď baterie, nebo plně nabité akumulátory. Dbejte na správnou polaritu (plus/+ a minus/–), viz popisky na přihrádce na baterie. Přihrádku na baterie znovu uzavřete. Kromě toho také respektujte přiložený návod k obsluze dálkového ovladače.
Uvedení vysílače do provozu
Zapněte vysílač a nastavte trimování funkce řízení a plynu do střední polohy. Pokud vysílač disponuje funkcí Dual Rate, musíte ji deaktivovat resp. nastavit tak, aby rejd nebyl omezen.
Respektujte zvláštní návod k obsluze pro dálkový ovladač!
Vložení akumulátoru do vozidla
Pozor! Akupack ještě nesmíte spojit s řídicí jednotkou! Nejprve zapněte vysílač. Důležité! Pro toto vozidlo se hodí výhradně NiMH akupacky se 6 články (jmenovité napě
akupacku 7,2 V) nebo Li-Pol akupacky se 2 články (jmenovité napětí akupacku 7,4 V).
Při používání akumulátorů s větším počtem článků se zvyšuje nebezpečí vzniku požáru vlivem přehřátí řídicí jednotky, kromě toho je hnací jednotka vozidla přetěžována a tím poškozována (např. diferenciál). Výsledkem je ztráta nároku na záruku!
6
Loading...
+ 7 hidden pages