Reely Brushless controller User guide [pl]

Instrukcja użytkowania
Bezszczotkowy kontroler
www.conrad.com
Wersja 01/14
Zamówienie nr. 808623
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Ten elektroniczny kontroler prędkości przeznaczony jest do bezczujnikowych, bezszczotkowych silników (nie dostarczonych wraz z kontrolerem) i jest podłączany do wyjścia odbiornika w pojazdach.
Ze względów bezpieczeństwa oraz certykacji (CE) nie można w żaden sposób przebudowywać lub zmieniać urządzenia. W przypadku korzystania z produktu w celach innych niż opisane, produkt może zostać uszkodzony. Niewłaściwe użytkowanie może ponadto spowodować zagrożenia, takie jak zwarcia, oparzenia, porażenie prądem, itp. Dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i zachować ją do późniejszego wykorzystania. Produkt można przekazywać osobom trzecim wyłącznie z załączoną instrukcją obsługi.
Produkt jest zgodny z obowiązującymi wymogami krajowymi i europejskimi. Wszystkie nazwy rm i produktów są znakami towarowymi ich właścicieli. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakres dostawy
Bezszczotkowy kontroler
Instrukcja użytkowania
Produkt należy chronić przed ekstremalnymi temperaturami, promieniami słonecznymi, silnymi
wstrząsami, wilgocią, gazami palnymi, oparami oraz rozpuszczalnikami.
Nie wolno ściskać produktu.
Jeżeli niemożliwe jest zachowanie bezpieczeństwa należy wyłączyć produkt i nie dopuścić do jego
nieprawidłowego zastosowania. Niemożliwe jest zachowanie bezpieczeństwa jeśli produkt:
- jest wyraźnie uszkodzony,
- nie działa prawidłowo,
- był przechowywany przez dłuższy okres czasu w nieodpowiednich warunkach,
- był źle transportowany.
Należy ostrożnie obchodzić się z produktem. Jeżeli spadnie nawet z niskiej wysokości może się
uszkodzić.
Należy zastosować się do instrukcji użytkowania i wskazówek dot. bezpieczeństwa wszystkich podłączanych urządzeń.
W przypadku wątpliwości związanych z funkcjonowaniem lub podłączaniem produktu należy zwrócić się do serwisu.
Wszelkie naprawy, korekty lub konserwacje powinny być wykonywane przez autoryzowany serwis.
W przypadku jakichkolwiek innych pytań nie zawartych w załączonej instrukcji skontaktuj się z
naszym biurem obsługi klienta.
Połączenia i Przyciski Kontrolne
1 2 8 3 4
7
Wyjaśnienia symboli
Symbol z wykrzyknikiem wskazuje na specjalne zagrożenia związane z obsługą, funkcjonowaniem lub warunkami pracy.
Symbol „strzałki” oznacza szczególne wskazówki i informacje.
Wskazówki dot. bezpieczeństwa
Przeczytaj uważnie załączoną instrukcję obsługi zwracając szczególną uwagę na wskazówki dot. bezpieczeństwa. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikłe z nieprzestrzegania wskazówek dot. bezpieczeństwa lub innych zawartych w instrukcji zaleceń. Obydwa przypadki wiążą się z utratą gwarancji.
Produkt nie jest zabawką. Należy trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Kontroler prędkości nie powinien się zamoczyć, w przeciwnym wypadku może dojść do jego
uszkodzenia.
Zawsze włączaj nadajnik przesuwając jego dźwignię na neutralną pozycję w celu uruchomienia funkcji napęd/hamulec. Tylko wtedy kontroler prędkości może być podłączony do akumulatora. Przed wyłączeniem nadajnika należy najpierw odłączyć kontroler prędkości od baterii.
Jeśli kontroler prędkości nie jest używany należy odłączyć od niego baterię. W trakcie krótkich przerw kontroler prędkości można wyłączać za pomocą wyłącznika.
W zależności od zastosowania (na lub obok trasy) oraz powierzchni drogi (smoła, piasek, trawa) można zastosować różne wartości prądu. Należy ściśle zastosować się do instrukcji użytkowania. Nieprzestrzeganie wyznaczonych granic może doprowadzić do uszkodzenia silnika i/lub kontrolera prędkości. Może to doprowadzić do utraty gwarancji.
Kontroler prędkości, zamocowany silnik oraz akumulator bardzo się nagrzewają w trakcie pracy. Niebezpieczeństwo poparzenia!
W przypadku korzystania z pojazdów należy unikać kontaktu z ich ruchomymi częściami. Ryzyko obrażeń!
Kontroler prędkości powinien być zasilany tylko akumulatorem, nigdy natomiast zasilaczem.
Do regulatora prędkości należy połączać tylko jeden bezszczotkowy silnik.
Bezszczotkowy regulator prędkości nie nadaje się do pracy z konwencjonalnymi silnikami
elektrycznymi posiadającymi dwa połączenia! Regulator prędkości nadaje się tylko do bezczujnikowego bezszczotkowego silnika.
Podczas instalacji należy zachować możliwie jak największą odległość pomiędzy kontrolerem a odbiornikiem lub silnikiem aby uniknąć zakłóceń. Kabla od kontrolera nie należy kłaść obok kabla antenowego odbiornika.
W trakcie pracy należy upewnić się że kontroler prędkości jest odpowiednio chłodzony. Nie wolno przykrywać elementu chłodzącego oraz znajdującego się na kontrolerze wentylatora.
Sprawdzaj działanie wentylatora po każdym uruchomieniu, nie blokuj wentylatora, usuwaj z niego kurz nagromadzony podczas eksploatacji pojazdu.
Nie należy blokować napędu. Wszelkie dodatkowe napięcie mogłoby uszkodzić silnik i/lub kontroler prędkości.
Układ napędowy należy regularnie konserwować.
Należy regularnie sprawdzać czy pojazd, kontroler prędkości oraz silnik nie są uszkodzone. W
przypadku uszkodzeń nie wolno włączać pojazdu lub kontrolera prędkości.
Przed ładowaniem akumulatora należy go wyjąć z kontolera prędkości.
Elementy opakowania należy zdejmować ostrożnie. Nie powinny nimi bawić się dzieci.
6
5
1 Wtyczka T do podłączania baterii 2 Wentylator 3 Przycisk do ustawień 4 Przycisk on/off 5 Wtyczka serwo do podłączania odbiornika 6 Kabel do podłączania silnika 7 Kondensator wejściowy 8 Kabel do wentylatora z 2-stykową wtyczką
Montaż i podłączanie
Przymocuj kontroler prędkości do pojazdu. Użyj w tym celu dwustronnej taśmy klejącej lub kawałka taśmy Velcro. Kontroler prędkości należy zainstalować możliwie jak najdalej od odbiornika i silnika w pojeździe.
Podłącz trzy kable łączące (6) w kontrolerze prędkości z tymi w silniku. Należy pamiętać o podłączaniu tych samych kolorów kabli. Jeżeli kierunek obrotów silnika jest nieprawidłowy (w zależności od przekładni pojazdu) wystarczy zamienić dwa z trzech terminali. Silnik będzie się wtedy obracał w przeciwnym kierunku.
Sprawdź, czy cztery śruby mocujące wentylator (2) są dokręcone. Czynność tą wykonuj zawsze po wyłączeniu pojazdu.
Przełącznik on/off (4) należy podłączyć do zintegrowanego przycisku ustawień (3). W tym celu należy użyć dwustronnej taśmy klejącej lub kawałka taśmy Velcro.
Kable należy układać tak aby nie miały kontaktu z ruchomymi częściami pojazdu. Do zamocowania kabli należy używać opasek.
Trzy-stykową wtyczkę serwo (5) regulatora prędkości należy podłączyć do wyjścia odbiornika dostarczającego sygnały sterowania dla funkcji jazda/hamulec. Należy zwrócić uwagę na to aby styki były prawidłowo przydzielone (patrz instrukcja obsługi lub nadruk na odbiorniku).
Żółty/biały/pomarańczowy kabel: Sygnał kontrolny Czerwony kabel: Napięcie robocze Brązowy/czarny kabel: Minus/GND
Pierwsze kroki
Uwaga! Pojazd należy umieścić w taki sposób by koła napędowe nie miały kontaktu z podłożem lub innymi obiektami. Nie wolno dotykać napędu! Ryzyko obrażeń!
Regulowany nadajnikiem trim może uruchomić silnik zaraz po włączeniu kontrolera prędkości!.
Włącz nadajnik a następnie sprawdź stan jego baterii. Trim dla funkcji jazda/hamulec należy przesunąć na środkową pozycję a następnie sprawdzić, czy dźwignia sterowania dla funkcji jazda/ hamulec jest w pozycji neutralnej (położenie spowodowane siłą sprężyny).
Przełącznik on/off (4) na kontrolerze prędkości ustaw na pozycję off. Pozycja off zaznaczona jest z boku przycisku ustawień (3).
Włóż akumulator do pojazdu a następnie podłącz kontroler prędkości do akumulatora napędowego za pomocą wtyczki T (1) zabezpieczonej przed odwrotną polaryzacją.
Uwaga! Należy zwrócić uwagę na prawidłową polaryzację kabla łączącego złącza prędkości: czerwony = plus (+) i czarny = minus (-). Jeśli kable są podłączone nieprawidłowo, regulator prędkości i akumulator mogą być uszkodzone. Niebezpieczeństwo poparzenia!
W trakcie podłączania w pełni ładowalnych akumulatorów mogą pojawić się iskry na stykach łącznika wtykowego. Jest to normalne gdyż kondensatory wejściowe kontrolera prędkości ładują się w tym krótkim czasie poprzez wysoki impuls prądu.
Wyłącz kontroler prędkości naciskając przycisk on/off (4). Pozycja on znajduje się na przeciwko czerwonego przycisku konguracji. Poczekaj kilka sekund (nie przesuwaj pedału napędu/hamulca na nadajniku)
Po włączeniu kontrolera wentylator uruchomi się automatycznie.
Testowanie kontrolera prędkości
Jeżeli dźwignia kontrolna na odbiorniku dla funkcji napędu/hamowania znajduje się w pozycji środkowej, koła mogą się nie obracać. W razie konieczności popraw trim na odbiorniku.
Przesuń dźwignię kontrolną dla funkcji napędu/hamowania na pozycję napędu. Napędzane koła muszą się poruszać do przodu.
Dźwignię szybko przesuń z pozycji ruchu do przodu na pozycję środkową a następnie na pozycję ruchu do tyłu. Teraz napędzane koła muszą być zatrzymane.
Aby ustawić pozycję wsteczną zwolnij dźwignię tak aby przeskoczyła na pozycję środkową następnie przesuń ją na pozycję do tyłu. Napędzane koła powinny teraz poruszać się do tyłu.
Jeśli funkcja napęd/hamulec działa w odwrotnym kierunku do ruchu dźwigni sterowania na nadajniku, należy aktywować znajdującą się na nadajniku funkcję wstecz. Dalsze informacje można znaleźć w instrukcji obsługi.
Jeżeli koła obracają się w kierunku odwrotnym do tego opisanego powyżej należy rozłączyć dwa łączące silnik kable a następnie połączyć je ponownie.
Po sprawdzeniu funkcji wyłącz kontroler prędkości. Wyłącz także odbiornik.
Specjalne funkcje programowania
Kontroler prędkości jest ustawiony na idealnej pozycji dla pojazdu (czas silnika, tryb startu tip.) Kontroler można przeprogramować za pomocą karty programowej dostępnej jako akcesorium.
Kartę tą należy zamówić oddzielnie gdyż nie jest dołączona do kontrolera. Wszystkie specjalne funkcje oraz sposoby ich programowania opisane są w załączonej instrukcji.
Można zaprogramować funkcje pokazane na tablicy T-1.
a) Zabezpieczenie podnapięciowe
Akumulator LiPo
Jeżeli korzystasz z akumulatora LiPo, upewnij się że zabezpieczenie podnapięciowe jest aktywne (min. 3.0V na komorę). Jeżeli wykrywanie spadku napięcia jest wyłączone, nastąpi głębokie rozładowanie akumulatora LiPo.
Jeżeli kontroler określi napięcie 2-komorowego akumulatora LiPo na 6.0V (naładowany w pełni ok. 8,4 V) oraz przerywane napięcie 3V/komora, silnik wyłączy się automatycznie, aby zapobiec rozładowaniu akumulatora LiPo.
Należy pamiętać, że kontroler nie uaktywni silnika jeżeli napięcie komory Lipo wynosi poniżej 3.5 V.
Akumulator NiMH-/NiCd
Jeżeli korzystasz z akumulatora NiMH/NiCd, powinieneś wyłączyć podnapięciowe zabezpieczenie. Zabezpieczenie to można ewentualnie ustawić na 2.6 V/komórka.
Jeżeli napięcie akumulatora NiMH/NiCd wynosi poniżej 9V, kontroler prędkości interpretuje to jako 2-komorową baterię LiPo. Odcięcie powinno wtedy nastąpić przy 5.2 V (2 x 2.6 V).
Jeżeli napięcie akumulatora NiMH/NiCd wynosi pomiędzy 9V a 12V, kontroler prędkości interpretuje to jako 3-komorową baterię LiPo. Odcięcie powinno wtedy nastąpić przy 7.8 V (3 x 2.6 V).
b) Funkcja napędu
Dla funkcji napędu dostępne są następujące ustawienia:
Napęd/hamulec (brak opcji wstecz)
Napęd/hamulec/wstecz [zmiana na wstecz przez pozycję neutralną (min. 2s)]. To jest podstawowe
ustawienie.
Napęd/wstecz (brak hamulca)
c) Czas pracy silnika oraz obciążenia
Dla czasu pracy silnika i obciążeń dostępne są następujące ustawienia:
Dłuższy czas działania
Bardzo nisko / nisko / normalnie (podst. ustaw.) / wysoko / bardzo wysoko
Uwaga! Regularnie sprawdzaj temperaturę silnika. Przegrzanie (ok.74-82°C) może zniszczyć silnik i kontroler.
d) Tryb włączania podczas uruchamiania
W zależności od wybranego ustawienia pojazd porusza się z dużą lub małą mocą:
Więcej mocy
Programowanie końcowych pozycji
Aby upewnić się że kontroler prawidłowo reaguje na wysyłane przez nadajnik polecenia, należy dokładnie zaprogramować końcową pozycję napęd/wstecz oraz neutralną. Wykonaj następujące kroki:
Upewnij się że kontroler prędkości jest wyłączony.
Umieść pojazd na odpowiedniej powierzchni tak aby koła mogły się swobodnie obracać.
Włącz nadajnik. Uaktywnij funkcję REV i ustaw wartość 100% dla EPA / ATV (pozycja końcowa dla
przepustnicy i jednostki kontrolnej). Zdezaktywuj funkcję ABS na odbiorniku.
2. Naciśnij przycisk ustawień. Silnik wyda jeden (1) dźwięk.
3. Przesuń dźwignię jazdy/hamulca do pozycji końcowej napędu.
4. Naciśnij przycisk ustawień. Silnik wyda dwa (2) dźwięki.
5. Przesuń dźwignię jazdy/hamulca do pozycji końcowej odwrotu.
6. Naciśnij przycisk ustawień. Silnik wyda jeden (1) dźwięk.
7. Przesuń dźwignię jazdy/hamulca na pozycję neutralną.
8. Wyłącz kontroler prędkości aby zakończyć i zapisać program.
Po ponownym włączeniu kontrolera prędkości kontroler jest gotowy do użytku.
Uwaga! Jeśli nie przesuniesz wystarczająco daleko dźwigni sterowania dla funkcji jazda/ hamulec podczas programowania, może się zdarzyć, że pojazd odpowie na małe ruchy dźwigni sterowania lub nie będzie go można kontrolować po zakończeniu programowania. Należy powtórzyć programowanie.
Niskie przyspieszenie
Niskie/ średnie / wysokie / bardzo wysokie
Upewnij się, że do ustawień „wysokie“ oraz „bardzo wysokie“ używany jest wysokiej jakości akumulator aby zapewnić wysokie napięcie w trakcie ruchu pojazdu.
Ponadto ustawienia „wysokie“ i „bardzo wysokie“ powinny być stosowane tylko w przypadku bardzo luźnej gleby.
Wysokie przyspieszenie
e) Ustawienie mocy dla odwrotu
Ustawienie mocy dla odwrotu można ograniczyć do następujących procentów: 20 %, 30 %, 40 %, 50 %, 60 % (podst. ustawienie), 70 %, 80 %, 90 % i 100%
Im niższa wartość tym mniej dostępnej mocy.
f) Ustawienie mocy dla napędu
Ustawienie mocy dla napędu można ograniczyć do następujących procentów: 0% (podst. ustawienie), 20 %, 30 %, 40 %, 50 %, 60 %, 70 %, 80 % i 90 %
Im niższa wartość tym mniej dostępnej mocy.
g) Maksymalna moc hamowania
Moc hamowania może być ograniczona do następujących procentów: 10 %, 20 %, 30 %, 40 %, 50 % (podstawowe ustawienie), 60 %, 70 %, 80 % i 100%
Czym wyższa wartość, tym większa moc hamowania.
Wysokie ustawienie (np. 100%) skraca drogę hamowania, ale ma negatywny wpływ na żywotność
przekładni (koła zębate).
Loading...
+ 1 hidden pages