Reely Bravo III User guide [cs]

Vrtulník Reely Bravo III RtF
Obj. č.: 20 93 02
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup modelu vrtulníku Reely Bravo III RtF. Tento výrobek je vyroben v souladu a platnými, národními a evropskými předpisy a zákony. K udržení
tohoto stavu a k zajištění bezpečného provozu, musíte Vy jako uživatel, dodržovat tento návod!
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Model vrtulníku Reely Bravo III RtF je elektřinou poháněný model, dálkově ovládaný pomocí vysílače, který je součástí balení. Model není potřeba skládat. Součástí balení jsou i dálkové ovládání a komponenty pohonu, takže vrtulník je připravený k létání. Je určen výhradně k použití uvnitř místnosti.
Výrobek se nesmí namočit ani navlhnout. Výrobek není hračka, a proto jej uchovávejte mimo dosah dětí do 14 let.
.
Popis výrobku
Elektrický vrtulník je vybaven dvěma proti sobě se pohybujícími hlavními rotory a je připraven k použití. Díky své konstrukci se kolem svislé osy nevytváří žádná točivá síla a model tak nepotřebuje ocasní rotor pro udržení boční stability.
Listy horního, hlavního, nosního rotoru mají pevný úhel náběhu, který se nastavuje automaticky pomocí otočného odstředivého závaží. Spodní rotor je ovládacím rotorem a dovoluje létání všemi směry.
Řízení modelu kolem svislé osy se provádí odlišným otáčením dvou hlavních rotorů. Zvedání a klesání modelu se děje běžným přizpůsobením počtu otáček obou hlavních rotorů.
Díky velké vzdálenosti mezi nosním rotorem a těžištěm vrtulníku, je vrtulník, navzdory svým malým rozměrům, ve vzduchu velice stabilní, a proto je vhodný k tréninku létání s dálkově ovládanými modely vrtulníků. Připojený systém dálkového ovládání má zabudované nastavení citlivosti a umožňuje tak velmi citlivé řízení.
K provozu dálkového ovládání jsou potřebné 4 baterie AA (např. obj. č. v E-shopu Conrad 65 25 06).
Dodržujte všechny bezpečnostní pokyny v tomto návodu. Obsahují důležité informace pro práci s výrobkem. Jen Vy sám Jste výhradně odpovědný za bezpečný provoz modelu!
Vysvětlení symbolů
Symbol vykřičníku ukazuje na zvláštní nebezpečí spojené se špatným zacházením, manipulací nebo nevhodným použitím.
Symbol šipky uvádí speciální radu, nebo informaci k obsluze.
Rozsah dodávky
Model vrtulníku připravený k letu
Bezdrátový systém dálkového ovládání
Akumulátor
Šroubovák
Návod k obsluze
Bezpečnostní pokyny
Nelze uplatňovat záruku na poškození vzniklé v důsledku nedodržení tohoto návodu k obsluze! Za takto vzniklé následné škody nepřebíráme odpovědnost! Nepřebíráme odpovědnost ani za věcné škody, nebo škody na zdraví způsobené nevhodným použitím nebo nedodržením bezpečnostních pokynů! V takových případech je záruka neplatná.
Záruka se dále nevztahuje na běžné opotřebení během provozu (například opotřebení ozubených kol) a na poškození způsobené nehodou (například zlomené listy rotoru, nalomený držák ložiska atd.).
Vážený zákazníci, tyto bezpečnostní pokyny slouží nejen k ochraně výrobku, ale taktéž pro vaši vlastní bezpečnost. Čtěte je proto pozorně ještě před prvním použitím výrobku.
a) Všeobecné informace
Varování, důležitá informace!
Používání tohoto modelu může způsobit škodu na majetku, nebo na zdraví. Ujistěte se proto, že máte pro jeho používaní uzavřené patřičné pojištění. Pokud už máte uzavřené pojištění za způsobené škody, ověřte si, jestli se vaše pojištění vztahuje i na použití tohoto výrobku ještě předtím, než model použijete. Berte prosím na vědomí, že v některých zemích je vyžadováno pojištění pro používání všech leteckých modelů.
Neoprávněné úpravy a/nebo modifikace výrobku jsou zakázány z bezpečnostních a schvalovacích důvodů v rámci EU.
Výrobek není hračka. Udržujte jej mimo dosah dětí do 14 let.
Výrobek nesmí přijít do styku s vlhkem, nebo mokrem.
Pokud ještě nemáte potřebné znalosti z používání dálkově ovládaných leteckých modelů,
kontaktujte prosím zkušenějšího modeláře, nebo klub modelářů.
Nenechávejte obalový materiál bez dozoru. Může být nebezpečný pro děti!
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné
informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Používat a obsluhovat dálkově ovládané modely se musíte naučit. Pokud jste dosud takový model ještě neřídil, buďte obzvláště opatrný a zvykněte si nejdříve na to, jak vrtulník reaguje na dálkové ovládání. Buďte trpělivý!
b) Než začnete výrobek požívat
Při uvedení do provozu vždy zapněte jako první vysílač a až potom vrtulník. Jen tak docílíte správného naladění mezi vysílačem a přijímačem a spolehlivé kontroly vrtulníku ovladačem.
Zkontrolujte funkční bezpečnost modelu a systému dálkového ovládaní. Dávejte pozor na viditelné poškození, jako například vadné konektory a poškozené kabely. Všechny pohyblivé části modelu musí běžet hladce, ale neměly by mít zbytečnou vůli v ložisku.
Akumulátory, které jsou potřebné k provozu vrtulníku, se musí před použitím nabít. Ujistěte se, že i baterie ve vysílači mají dostatečnou kapacitu. Pokud tomu tak není, vyměňte vždy celou sadu baterií a nikdy jenom jednotlivé články.
c) Během provozu
Při ovládání modelu neriskujte! Vaše vlastní bezpečnost i bezpečnost vašeho okolí závisí při používání modelu jenom na vás.
Nevhodné ovládání může vést ke škodě na majetku, nebo na zdraví. Proto v průběhu létání vždy udržujte dostatečnou vzdálenost od lidí, zvířat a objektů.
Používejte model jenom tehdy, když vaše schopnost reakce není omezena únavou, alkoholem, nebo léky.
V průběhu provozu se motor, řídicí systém a akumulátory mohou zahřívat. Proto před nabíjením akumulátoru v modelu ponechte vrtulník 10-15 minut v klidu.
Nikdy nevypínejte vysílač (dálkové ovládání), když běží vrtulník. Vždy po přistání nejdříve vypněte model a až potom vysílač.
Vždy zkontrolujte funkční bezpečnost modelu a systému dálkového ovládaní. Dávejte pozor na viditelné poškození, jako například vadné konektory a poškozené kabely. V případě poruchy, nebo poškození, požívejte vrtulník až po jejich odstranění.
Model ani dálkové ovládání nikdy nevystavujte na delší čas přímému slunci, nebo zdroji silného tepla.
Pokyny ohledně baterií a akumulátorů
Baterie/akumulátory nepatří do rukou dětem.
Nenechávejte baterie/akumulátory volně ležet, existuje nebezpečí, že by je mohly spolknout děti
nebo domácí zvířata. V takovém případě ihned vyhledejte lékaře!
Baterie/akumulátory se nikdy nesmějí zkratovat, rozebírat nebo vhazovat do ohně – hrozí nebezpečí výbuchu!
Vyteklé nebo poškozené baterie/akumulátory mohou při styku s pokožkou způsobit poleptání; při manipulaci s nimi používejte vhodné ochranné rukavice.
Obyčejné baterie (které nejsou určeny k nabíjení) se nikdy nesmějí nabíjet – hrozí nebezpečí vzniku požáru a výbuchu! Nabíjejte výhradně k tomu určené akumulátory; používejte vhodné nabíječky. Jednorázové baterie (1,5V) musí být po vybití patřičným způsobem zlikvidovány.
Při vkládání akumulátoru, resp. při připojení nabíječky dbejte na správnou polaritu (plus/+ a minus/–). Špatná polarita může poškodit vysílač, helikoptéru i akumulátory a vést k riziku požáru a výbuchu.
V průběhu nabíjení nenechávejte akumulátory bez dozoru.
Vždy vyměňte celou sadu baterií resp. akumulátorů. Nemíchejte plné baterie/akumulátory s
poloprázdnými. Používejte vždy baterie resp. akumulátory stejného typu a od stejného výrobce.
Nikdy nemíchejte baterie s akumulátory! Pro vysílač dálkového ovládání používejte vždy jen baterie.
Při delším nepoužívání (např. při uskladnění) vyjměte baterie z vysílače, abyste předešli poškození zapříčiněnému jejich vytečením.
Informace o Li-Pol akumulátorech
Po skončení létání musíte z vrtulníku vybrat akumulátor. Nenechávejte akumulátor v modelu, když se nepoužívá (např. v průběhu transportu nebo při skladování). Jinak se mohou akumulátory zcela vybít, čím se zničí a budou nepoužitelné!
Akumulátory nenabíjejte nikdy okamžitě po skončení létání. Vždy je před opětovným nabitím nechejte nejdříve vychladnout na pokojovou teplotu.
K nabíjení používejte pouze neporušené a nepoškozené akumulátory. Když je poškozený obal akumulátoru, nebo je akumulátor nějak deformovaný, nesmí se nabíjet. Vedlo by to k bezprostřednímu nebezpečí požáru a exploze!
Nepoškozujte fólii obalu akumulátorů a nezasahujte do nich ostrými předměty. Hrozí nebezpečí požáru a exploze!
Při nabíjení nenechávejte akumulátory v modelu bez dozoru.
Akumulátor nesmí navlhnout, ani se namočit. Hrozí riziko požáru a výbuchu!
Nevystavujte akumulátory extrémně vysokým / nízkým teplotám, nebo přímému slunečnímu
ření.
Ovládací prvky vysílače
Obrázek 1
1. Anténa
2. Kolečko trimu
3. Ovládací páčka bez „latch“ funkce
4. Ovládací páka s „latch“ funkcí
5. Přepínač funkcí / spínač
6. Displej
Zobrazení na displeji:
1. Stav baterie
2. Zobrazení režimu
3. Citlivost ovládaní
4. Aktuální pozice ovládací páky s latch funkcí
5. Zobrazení trimu
Obrázek 2
Nastavení vysílače
Čísla, na které se odkazuje v textu návodu k obsluze, odkazují na čísla součástí na vedle zobrazených obrázcích. Odkazy na jiné obrázky jsou uvedeny s číslem konkrétního obrázku. Při dodání je vysílač nastaven na režim II.
a) Vložení baterií do vysílače dálkového ovládání
Vysílač je napájen 6 alkalickými bateriemi (například v e-shopu Conrad obj. číslo 652504). Důležité:
Ve vysílači používejte pouze 1,5 V bateriové články, ne akumulátory. Při vkládání baterií postupujte následovně: Víko bateriového pouzdra (1) se nachází na zadní
straně vysílače. Zatlačte na vroubkovanou část víka (2) a vysuňte jej směrem dolů. Vložte do pouzdra 8 baterií a dodržujte přitom správnou polaritu jednotlivých článků. Polarita je naznačena na spodku pouzdra (obr. 3).
Nasuňte zpátky kryt bateriového pouzdra směrem zespodu, až zapadne na svoje místo.
Obrázek 3
b) Zapnutí vysílače
Ovládací páku s latch funkcí (viz také obrázek 1, bod
4) dejte k sobě, do spodní polohy. Posuňte přepínač funkcí zleva doprava na pozici
„ON“. Na displeji (viz také obrázek 1, bod 6) běží text, co
naznačuje, že vysílač je zapnutý. Pozor!
¨ V případě, že kapacita baterií už nepostačuje
na provoz vysílače, začne vysílač vydávat
v pravidelných intervalech krátký zvuk upozornění. Obrázek 4
c) Změna režimu
Dálkové ovládaní vrtulníku můžete přepnout z režimu 2 do režimu (V závislosti od toho kde model používáte. V Evropě se používá režim 2.) 1 jeho jednoduchým přetočením.
Postupujte následovně: Vypněte dálkové ovládaní a vyšroubujte dva
šroubky (1) z anténní úchytky (2).
Obrázek 5
Nadzvedněte anténu (1) a otočte ji o 180° proti směru chodu hodinových ručiček. Nyní ji opět zasuňte do žlábku.
Dávejte pozor, aby se anténa dotýkala zasouvacího tlačítka (2). Tlačítko se zatlačí, když přišroubujete anténu nazpět a tím se změní režim signálu.
Obrázek 6
Přišroubujte nazpět dva šroubky (1) anténního úchytu (2) a zapněte dálkový ovladač.
Obrázek 7
Detailní popis ovládacích funkcí dvou rozdílných režimů najdete v další části návodu.
Loading...
+ 7 hidden pages