RC Logger Xtreme, 88007RC, 88008RC, 88009RC User guide [cs]

Quadrocopter EYE One Xtreme, M2
Obj. č.: 100 94 21
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup quadrocopteru Logger EYE One S, M2. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Model „Xtreme“ představuje letecký model quadrocopteru, který je určen výhradně k soukromému použití na místech určených k provozu leteckých modelů. „Xtreme“ není vhodný pro jiný typ použití ani pro komerční využití. Jakýkoliv jiné než výše popsaný způsob použití povede k poškození výrobku a navíc je spojen s nebezpečím vzniku zkratu, požáru, zásahu elektrickým proudem, atd. Výrobek se nesmí namočit ani navlhnout.
Výrobek není hračka a není vhodný pro děti do 14 let.
Rozsah dodávky
1 x RC EYE One Xtreme 1 x dálkové ovládání (vysílač není dostupný u verze ArF) 1 x Li-Pol akumulátor (800 mAh) 4 x náhradní vrtule [5,43“ (~138 mm), 2 x černá, 2 x červená] 2 x matice 2 x podložka pod matici 2 x baterie AAA (nejsou dostupné u verze ArF) 1 x samolepka 1 x spouštěcí kabel 1 x PPM kabel 1 x návod k obsluze
Popis výrobku
„Xtreme“ představuje už složený letecký model quadrocopteru se čtyřmi rotory. Na profesionálním poli se taková letecká zařízení používají pro ten nejširší okruh úkolů. Quadrocopter je vybaven kontrolou polohy, senzorem akcelerace a jeho elektroniku řídí nejmodernější mikroprocesor. Vysoce kvalitní stejnosměrné elektrické motory spolu se speciálně vyvinutým řízením umožňují dlouhý a výkonný letecký provoz. Inovované řízení a automatická elektronická stabilizace mají za následek vynikající charakteristiky řízení letu. Možnost použití různých letových programů zajišťuje, že si s modelem užijí hodně zábavy jak začátečníci, tak i zkušenější piloti. „Xtreme“ lze ovládat:
Sériovým vysílačem, který je součástí dodávky RC EYE OneLink (89036RC) + Váš vlastní vysílač (např. Futaba, Spektrum) PPM (pulzně polohová modulace) + Váš vlastní vysílač.
Quadrocopter lze používat jednak uvnitř místnosti a za příznivých povětrnostních podmínek i v otevřeném prostranství. Vestavěný elektronický ovladač dokáže vyrovnávat malé nechtěné změny letové výšky. Z důvodu své nízké hmotnosti je „Xtreme“ citlivý na vítr a vzdušní proudy.
Můžete si vybrat jeden ze 3 letových režimů:
Začátečník Sport Expert). Model je tak vhodný pro začátečníky, stejně jako pro zkušené piloty modelů vrtulníků. Pravidelné
létání s modelem Vám pomůže odhalit jeho celkový potenciál.
Popis a ovládací prvky
Xtreme
1. Zadní vrtule (černá) 10. PPM kabel
2. Rotor 11. Suchý zip
3. Pilotní kabina 12. Přihrádka pro baterii
4. Matice 13. Tlačítko BIND
5. Noha 14. Připojovací zdířka
6. Přední vrtule (červená) 15. Letový akumulátor
7. Orientační LED 16. 4 pinový konektor
8. Rameno 17. Nabíjecí zdířka
9. LED kontrolka stavu 18. USB nabíječka Li-Pol
1a. Tlačítko HEIGHT HOLD 6a. Tlačítko ON / OFF 2a. Pravá ovládací páka (plyn, klopení do stran) 7a. Tlačítka trimování otáčení kolem svislé osy 3a. Tlačítka trimování klopení do stran 8a. Tlačítka trimování náklonu vpřed a vzad 4a. Tlačítko MODE 9a. Levá ovládací páka (náklon a otáčení) 5a. Schránka pro baterie (na spodní straně) 10a. Tlačítko ACRO
Vysílač – Režim 2
1b. Tlačítko HEIGHT HOLD 6b. Schránka pro baterie (na spodní straně) 2b. Pravá ovládací páka (klopení do stran, náklon) 7b. Tlačítko ON / OFF 3b. Tlačítka trimování náklonu vpřed a vzad 8b. Tlačítka trimování otáčení kolem svislé osy 4b. Tlačítka trimování klopení do stran 9b. Levá ovládací páka (plyn a otáčení) 5b. Tlačítko MODE 10b. Tlačítko ACRO
akumulátoru
Režim 1
Vysílač
Směr letu
Vpřed a vzad
Přední a zadní strana „Xtreme“ je barevně označena. ČERVENÉ VRTULE (6) a NOHY (5) směrují dopředu a ČERNÉ VRTULE (1) a NOHY představují zadní část „Xtreme“.
Orientační LED kontrolky
Poloha a barvy orientačních LED (7) je daná mezinárodními standardy používanými v leteckém průmyslu. Všimněte si následující polohy a barvy:
A Bílá LED (přední strana) B Zelená LED (pravá strana) C Červená LED (levá strana)
Vysvětlení leteckých pojmů
Rudder
Rudder určuje otáčení modelu kolem svislé osy. K tomuto pohybu dochází buď nechtěně
z důvodu rychlosti točivého momentu vrtulí, nebo v důsledku úmyslné změny směru.
V případě „Xtreme“ se tento pohyb neovládá ocasní vrtulí, ale změnou rychlosti jednotlivých vrtulí.
Dvě červené vrtule ukazují PŘEDNÍ stranu modelu.
Elevator
Elevator určuje pohyb kolem příčné osy, který lze přirovnat pokyvování hlavou. Tímto pohybem získává „Xtreme“ letovou rychlost vpřed nebo vzad, resp. zpomaluje.
Aileron
Aileron určuje pohyb kolem středové linie, který lze přirovnat kutálení míče do strany (nebo
pomalému kolébání kraba do stran). Tímto způsobem se zvedá jedna strana modelu a „Xtreme“ se klopí do strany, nezávisle na směru letu vpřed.
Dvě červené vrtule ukazují PŘEDNÍ stranu modelu.
Hover
Hover označuje stav letu, při kterém model ani nestoupá, ani neklesá, takže vztlaková síla
směrem nahoru se rovná přítlačné hmotnosti, která působí směrem dolů.
Altitude Height hold
Altitude Height Hold je speciální funkcí „Xtreme“. Udržování stálé výšky lze nastavit na vysílači.
Pokud je funkce aktivní, „Xtreme“ bude udržovat výšku, při které byla funkce zapnuta.
Pro podrobnější informace viz níže „Funkce udržování stálé výšky“.
Mode 1, Mode 2
Režim 1 a režim 2 se vztahuje k různému použití ovládacích pák na vysílači a jejich funkcí. Pro podrobnější informace viz níže „Vysílač“.
Binding
Binding se vztahuje k párování vysílače a přijímače (vestavěného v modelu). Pokud se vysílač
a přijímač navzájem spárují, může dojít k přenosu signálu.
Pro správné spárování „Xtreme“ viz níže „Párování“.
Akumulátor
Používejte jen přiložený letový akumulátor nebo náhradní akumulátor RC Logger. Po dokončení letu se musí letový Li-Pol akumulátor odpojit od modelu. Dříve než připojíte letový akumulátor k modelu, musíte zapnout vysílač. Vyhněte se neočekávanému nastartování. Mohlo by to vést k vážnému úrazu nebo k poškození „Xtreme“. K napájení USB nabíječky nepoužívejte USB port počítače nebo notebooku. Počítač by se přitom mohl poškodit. Letový akumulátor nelze nabíjet běžnou nabíječkou Li-Pol akumulátorů. K nabíjení používejte jen přiloženou USB nabíječku, resp. jinou vhodnou nabíječku RC Logger.
Používejte vhodný napájecí adaptér nebo adaptér cigaretového zapalovače s jedním výstupním USB konektorem (výstup 5 V/DC a alespoň 2 A).
1. Přiloženou USB nabíječku (18) připojte k vhodnému napájecímu adaptéru a adaptér připojte ke zdroji proudu. Začnou blikat LED kontrolky na nabíječce.
2. Přiložený letový akumulátor (15) připojte do nabíjecí zdířky (17). Sledujte přitom obrysy zdířky. Není-li akumulátor vadný a v zdroji je proud, začne se nabíjení (viz obr. 2).
Proces nabíjení je signalizován dvěma červenými LED kontrolkami. Mohou se objevit následující
signalizace (každý článek má vlastní LED kontrolku):
- Nepřetržitě svítí červená LED kontrolka: běží nabíjení.
- Červená LED kontrolka bliká: je vadný akumulátor a/nebo kontakty zdířky, nebo akumulátor není připojen.
- Červená LED kontrolka nesvítí: akumulátor je plně nabitý, nebo se k nabíječce připojil plně nabitý akumulátor.
Jednotlivé články akupacku jsou obvykle odlišné. V USB nabíječce jsou integrovány 2 oddělené
nabíječky. Je proto možné, že jeden článek akupacku je už nabitý (LED kontrolka zhasne) a druhý článek se stále nabíjí (LED kontrolka svítí).
Obr. 2
Vložení baterií do vysílače
1. Zatlačte páčku na krytu schránky baterií na vysílači dolů a kryt odstraňte.
2. Vložte do schránky 2 baterie velikosti AAA při zachování jejich správné polarity. Sledujte příslušné symboly polarity v schránce baterií.
3. Kryt schránky baterií vraťte znova na místo a dávejte pozor, aby tam zaklapnul.
Protože vysílač vyžaduje velmi málo energie, baterie v něm vydrží mnohem déle. Doporučujeme používat vysoce kvalitní alkalické baterie.
Nedoporučujeme napájet vysílač nabíjecími akumulátory, protože nižší napětí akumulátorů (akumulátor = 1,2 V, baterie = 1,5 V) a jejich slabší kapacita zkracují provozní čas a dochází u nich k samovybíjení.
Připojení letového akumulátoru
Předtím než připojíte letový akumulátor, zapněte vysílač. Nespárovaný model nelze ovládat (vysílač a „Xtreme“ nemohou spolu komunikovat).
1. Opatrně otočte „Xtreme“ vzhůru nohama a položte jej na pevný a měkký povrch.
2. Ze spodní strany model patřičně podložte.
3. 4 pinový konektor (16) zapojte do zdířky pro připojení akumulátoru (14) ve spodní části modelu. Připojení lze provést pouze v jednom směru. Nepoužívejte proto sílu, abyste konektor nepoškodili. Dávejte pozor, aby bylo připojení zajištěno.
„Xtreme“ je nyní pod proudem! Odteď musíte být opatrní!
4. Akupack vložte do přihrádky (12). Kabely akupacku nesmí být překrouceny, proto v případě potřeby otočte akupackem o 180 stupňů.
5. Akupack pevně přichyťte páskou se suchým zipem 11).
Pro pozdější vyjmutí akupacku otevřete suchý zip a odpojte akupack od připojovací zdířky. Letový
akumulátor můžete nyní odpojit a odstranit jej z modelu.
Skladování
Po každém letu vyjměte z „Xtreme“ akumulátor a až poté vypněte vysílač. Akumulátor skladujte na tmavém, suchém a chladném místě mimo dosah dětí. Vlhko a přímé
sluneční světlo mohou vést k poškození akumulátoru nebo dokonce k explozi.
Pro skladování Li-Pol akumulátorů je nejlépe použít speciální nádoby, které lze zakoupit ve
specializovaných obchodech.
Vysílač
Vysílač není součástí dodávky modelu 88009RC (ArF).
Režim 1
Tato část návodu se zabývá vysílačem v režimu 1. V závislosti na nastavení svého vysílače
můžete eventuálně přeskočit na část „Režim 2“. Přečtěte si prosím pozorně níže uvedené části, abyste dobře pochopili funkce dálkového ovládání.
V této části jsou použity některé letecké termíny. Viz výše „Vysvětlení leteckých termínů“. Pojem TRIMOVÁNÍ se vztahuje na doladění nevyváženého nastavení, které se trimováním
vyrovnává. Příklad: Pokud má „Xtreme“ tendenci otáčet se doleva, aniž byste k tomu dali podnět, vyrovnáte tento pohyb pravým trimovacím tlačítkem. Má-li „Xtreme“ tendenci pohybovat se samovolně dopředu, vyrovnáte jeho pohyb zadním trimovacím tlačítkem.
Visení ve vzduchu (hover flight)
Viz obr. 3. Visení ve vzduchu se dosahuje, když je plynová páka zhruba ve středové poloze. Posuňte páku
plynu a klopení do stran (2a) dopředu, aby se zvýšila rychlost motoru a „Xtreme“ se zvednul.
Zatažením páky plynu a klopení do stran (2a) až na doraz dozadu se motory dostanou do
volnoběhu.
Otáčení kolem svislé osy (rudder)
Viz obr. 4. Pokud pohnete ovládací pákou náklonu a otáčení (obr. 9a) doleva, „Xtreme“ se otočí vlevo.
Pokud pohnete ovládací pákou doprava, „Xtreme“ se otočí vpravo.
Pokud se model při visení ve vzduchu pomalu otáčí kolem své osy, musí se vytrimovat
trimovacími tlačítky. Mačkejte trimovací tlačítko, dokud se model nepřestane otáčet kolem své vlastní osy.
Náklon vpřed a vzad (elevator)
Viz obr. 5. Pokud pohnete ovládací pákou náklonu a otáčení (obr. 9a) dopředu, „Xtreme“ nakloní přední část
a poletí dopředu. Když pohnete ovládací pákou dozadu, „Xtreme“ poletí dozadu.
Pokud se model pomalu pohybuje při visení ve vzduchu vzad, musí se vytrimovat trimovacími
tlačítky. Mačkejte trimovací tlačítko, dokud se model nepřestane pohybovat vpřed nebo vzad.
Klopení do stran (aileron)
Viz obr. 6. Pokud pohnete ovládací pákou plynu a klopení do stran (obr. 2a) doleva, „Xtreme“ se naklopí na
levou stranu. Když pohnete ovládací pákou plynu a klopení do stran (obr. 2a) doprava, „Xtreme“ se naklopí na pravou stranu.
Pokud se model pomalu naklopí při visení ve vzduchu vpravo, musí se pohyb vyrovnat
trimovacími tlačítky. Mačkejte trimovací tlačítko, dokud se model nepřestane klopit do stran.
Pokud se model pomalu naklopí při visení ve vzduchu doleva, musí se pohyb vyrovnat
trimovacími tlačítky. Mačkejte trimovací tlačítko, dokud se model nepřestane klopit do stran.
Režim 2
Tato část návodu se zabývá nastavením vysílače v režimu 2. Přečtěte si prosím pozorně níže
uvedené části, abyste dobře pochopili funkce dálkového ovládání.
V této části jsou použity některé letecké termíny. Viz výše „Vysvětlení leteckých termínů“. Pojem TRIMOVÁNÍ se vztahuje na doladění nevyváženého nastavení, které se trimováním
vyrovnává. Příklad: Pokud má „Xtreme“ tendenci otáčet se doleva, aniž byste k tomu dali podnět, vyrovnáte tento pohyb pravým trimovacím tlačítkem. Má-li „Xtreme“ tendenci pohybovat se samovolně dopředu, vyrovnáte jeho pohyb zadním trimovacím tlačítkem.
Visení ve vzduchu (hover flight)
Viz obr. 7. Visení ve vzduchu se dosahuje, když je plynová páka zhruba ve středové poloze. Posuňte páku
plynu a otáčení (9b) dopředu, aby se zvýšila rychlost motoru a „Xtreme“ se zvednul.
Zatažením páky plynu a otáčení (9b) až na doraz dozadu se motory dostanou do volnoběhu.
Otáčení kolem svislé osy (rudder)
Viz obr. 8. Když pohnete ovládací pákou plynu a otáčení (obr. 9b) doleva, „Xtreme“ se otočí vlevo.
Pokud pohnete ovládací pákou plynu a otáčení (obr. 9b) doprava, „Xtreme“ se otočí vpravo.
Pokud se model při visení ve vzduchu pomalu otáčí kolem své osy, musí se vytrimovat
trimovacími tlačítky. Mačkejte trimovací tlačítko, dokud se model nepřestane otáčet kolem své vlastní osy.
Náklon vpřed a vzad (elevator)
Viz obr. 9. Pokud pohnete ovládací pákou náklonu a klopení do stran (obr. 2b) dopředu, „Xtreme“ nakloní
přední část a poletí dopředu. Když pohnete ovládací pákou náklonu a klopení do stran dozadu, „Xtreme“ poletí dozadu.
Pokud se model pomalu pohybuje při visení ve vzduchu dopředu, musí se vytrimovat trimovacími
tlačítky. Mačkejte trimovací tlačítko, dokud se model nepřestane pohybovat vpřed nebo vzad.
Klopení do stran (aileron)
Viz obr. 10. Pokud pohnete ovládací pákou náklonu a klopení do stran (obr. 2b) doleva, „Xtreme“ se naklopí
na levou stranu. Pokud pohnete ovládací pákou náklonu a klopení do stran doprava, „Xtreme“ se naklopí na pravou stranu.
Párování vysílače a přijímače
Viz také výše „Vysvětlení leteckých termínů“. Dříve než začnete s párováním vysílače a přijímače, se musíte přesvědčit, že jste do vysílače vložili baterie. Viz výše „Vložení baterií do vysílače“.
1. Ovládací páku na vysílači dejte do nulové polohy.
2. Vložte do „Xtreme“ letový akumulátor a připojte jej k modelu. LED kontrolka (9) na modelu začne za chvilku svítit zeleně.
3. Stiskněte a podržte tlačítko párování BIND (13) na „Xtreme“, které je umístěno vedle držáku akumulátoru, až dokud LED kontrolka nezačne blikat červeně/zeleně.
4. Tlačítkem ON/OFF zapněte vysílač (dvě pípnutí) a znova jej vypněte (jedno pípnutí), (obr. 6a, 7b).
5. Stiskněte a podržte tlačítko ON/OFF, až dokud neuslyšíte pípaní, které se opakuje každé 3 sekundy. Pípání signalizuje, že jste v režimu párování. Uvolněte tlačítko.
6. Počkejte, dokud LED kontrolka stavu na modelu nebliká barvou, která odpovídá zvolenému letovému režimu, čímž se signalizuje, že proces párování je dokončen. Následně se ozvou ještě 2 pípnutí.
Kroky 3 až 5 se musí provést v určitém časovém rozmezí (přibližně 30 sekund), jinak nebude párování úspěšné!
Přeskakování mezi několika frekvencemi při přenosu – „FHSS“
Tato technologie se běžně označuje jako FREQUENCY HOPPING SPREAD SPECTRUM, nebo
ve zkratce FHSS.
Vysílač a přijímač „Xtreme“ používají technologii FHSS na frekvenci 2,4 GHz. Během přenosu signálu dochází k opakovanému přeskakování mezi frekvencemi s cílem
minimalizovat neoprávněný příjem a/nebo rušení z jiných vysílacích nebo přijímacích zařízení, jako jsou mobilní telefony, bezdrátové sítě, dálkově ovládané hračky, resp. všechny výrobky, které využívají frekvenci 2,4 GHz.
Uživatel si tak nemusí vybírat určitý přenosový kanál, protože se to děje automaticky pomocí
FHSS. Uživatelé různých dálkově ovládaných přístrojů tak mohou používat své vysílače a přijímače v určitém prostoru vedle sebe, aniž by si překáželi.
Ovládání „Xtreme“ přes Váš vysílač
Model „Xtreme“ můžete ovládat vlastním ovladačem 2,4 GHz buď
Přes „RC Logger OneLINK, nebo Přes PPM.
RC Logger OneLINK
Při používání RC Logger OneLINK, vypněte přenos signálu přes anténu na vysílači. Signál by se měl přenášet jen přes vstup trenéra. Přečtěte si návod k obsluze svého vysílače.
„Xtreme“ poskytuje uživateli možnost přidat k svému stávajícímu vysílači „RC Logger OneLINK“
a ovládat tak model standardním RC vysílačem namísto vysílače, který je součástí dodávky.
Po správném spárování s „Xtreme“ funguje „OneLINK“ jako rozhraní mezi Vaším vysílačem
a „Xtreme“.
Bližší informace o dostupnosti „RC Logger OneLINK“ najdete na www.rclogger.com.
Příprava
Abyste mohli použít „OneLINK“, budete si muset připravit následující: Váš vlastní vysílač s:
- Min. 6 kanály (doporučuje se 7 kanálů)
- Dva třícestné páčkové přepínače
- Jeden dvoucestný páčkový přepínač
Pozor: Pokud Váš vysílač není vybaven pro dva třícestné páčkové přepínače, použijte
dvoupolohový přepínač DX6i viz řešení uvedena níže na konci této části).
„RC Logger OneLINK“ (včetně dvou baterií typu AAA) Vhodný styčný kabel. V závislosti na svém vysílači propojíte kabelem konektor trenéra na vysílači
a „OneLINK“. Součástí dodávky je „OneLINK“ s několika kabely, z nichž si vyberete ten, který se Vám hodí.
1. Vytvoření nového modelu
Nejdříve budete muset vytvořit nový model (pro vysílače Spektrum je doporučen letoun). Dejte pozor, aby byly všechny propojitelné přepínače v poloze úplně nahoře. V podnabídce funkce trenér neměňte nastavení a nechte jej ve stavu „Inhibit“.
2. Zapnutí vysílače
Po vytvoření modelu vypněte vysílač. Když je konektor „OneLINK“ nainstalován v portu trenéra, vysílač se automaticky zapne.
3. Vložení baterií
Vložte do „OneLINK“ dvě baterie AAA. V případě potřeby se podívejte do přiloženého návodu.
4. Připojení propojovacího kabelu
Propojovací kabel (v tomto případě micro USB / 3,5 mm stereo konektor) propojte z vysílače do
„OneLINK“. Krátkým stiskem tlačítka úplně nahoře zapněte „OneLINK“.
V případě potřeby se podívejte do přiloženého návodu.
Důležité pokyny ohledně párování OneLINK
Na displeji monitoru se přesvědčte, že všechny přepínače fungují (jsou viditelné na DX8, DX7, DX7s a DX6i). Při přepínání přiřazení přepínačů (příklad pro DX8: Flap, Gyro, Aux 2 / Gov a Gear) byste měli vidět, jak se ikona pohybuje. Pokud se ikona na monitoru nehýbe, tak je přepínač kanálů zakázán a musí se povolit.
Když chcete povolit zakázané přepínače, řiďte se pokyny v návodu ke svému vysílači. Pro další informace k pohybu ikon na monitoru viz obr. 12.
Obr. 11
Montáž OneLINK na vysílač
Nejlepším a nejrychlejším způsobem připevnění je použití suchého zipu s lepicím podkladem. OneLINK pak můžete v případě potřeby kdykoliv odstranit. Použijte kousek suchého zipu na zadní straně vysílače a na OneLINK (viz obr. 11).
Příprava OneLINK pro vysílače Spektrum
V tomto návodu k obsluze je popsáno použití „OneLINK“ s vysílači Spektrum. V případě použití „OneLINK“ s jinými vysílači postupujte podle návodu příslušného vysílače.
Pokud používáte Spektrum DX6i, postupujte podle popisu uvedeného níže pro použití 6 kanálů (viz část „16.3.8 DX6i s dvoupolohovým přepínačem“)
Obr. 12
Párování ovladačů a přepínačů OneLINK
Kvůli vlastní bezpečnosti odstraňte před zahájením párování vrtule. Po ukončení párování a úspěšném provedení zkoušky můžete vrtule znova namontovat.
1. Příprava
Zapněte „OneLINK“. Přesvědčte se, že „OneLINK“ je připojen k portu trenéra na vysílači Spektrum. Před zahájením párování dejte všechny přepínače do polohy „OFF“ (vypnuto) a páku plynu
posuňte do nejnižší polohy.
Pozor:
První přiřaditelný přepínač přepínaný během procesu:
- Volič letového režimu (Beginner, Sport, Expert)
Druhý přiřaditelný přepínač přepínaný během procesu:
- Akrobatický režim / normální let (prostřední poloha) / režim udržování stejné výšky
Třetí přiřaditelný přepínač přepínaný během procesu:
- Port spouštění ON/OFF (volitelný a není nutný)
2. Zahájení párování
Po úspěšném dokončení každého kroku vydá „OneLINK“ zvukový signál, který potvrdí dokončení
Režim
Kanál Poloha
Funkce
kroku a připravenost k dalšímu kroku. Stiskněte a podržte druhé tlačítko na „OneLINK“, dokud jedenkrát neblikne horní červená LED
kontrolka, která signalizuje, že je aktivní párování na kanálu 1.
Ozve se zvuková signalizace, která oznamuje, že otevřen programovací režim.
3. Párování kanálu 1 (plyn)
Posuňte páku plynu nahoru a znova dolů (až na doraz). Červená LED kontrolka dvakrát zabliká a signalizuje, že kanál 2 je připraven k párování.
4. Párování kanálu 2 (rudder)
Posuňte páku pro ovládání otáčení kolem svislé osy doleva a zpět do středové polohy. Červená LED kontrolka třikrát zabliká a signalizuje, že kanál 3 je připraven k párování.
5. Párování kanálu 3 (elevator)
Posuňte páku pro ovládání náklonu nahoru a zpět do středové polohy. Červená LED kontrolka čtyřikrát zabliká a signalizuje, že kanál 4 je připraven k párování.
6. Párování kanálu 4 (aileron)
Posuňte páku klopení do stran doleva a zpět do středové polohy. Červená LED kontrolka pětkrát zabliká a signalizuje, že kanál 5 je připraven k párování.
7. Párování kanálu 5 (AUX-1)
Přepněte přepínač AUX-1 (3 polohy) z polohy 1 do polohy 2, poté do polohy 3 a zpět do polohy 1. Červená LED kontrolka šestkrát zabliká a signalizuje, že kanál 6 je připraven k párování.
8. Párování kanálu 6 (AUX-2)
Přepněte přepínač AUX-2 (3 polohy) z polohy 1 do polohy 2, poté do polohy 3 a zpět do polohy 1. Červená LED kontrolka sedmkrát zabliká a signalizuje, že kanál 7 je připraven k párování.
9. Párování kanálu 7 (AUX-3)
Přepněte přepínač AUX-3 (2 polohy) z polohy 1 do polohy 2 a zpět do polohy 1. Červená LED kontrolka bude nepřetržitě blikat.
Úspěšné dokončení párování bude potvrzeno finálním dlouhým zvukovým signálem (připravenost ke zkoušce / letu).
Pokud se přibližně do 5 sekund nezachytí žádný vstup z kanálu 7, párování se automaticky ukončí a poslední přepínač (AUX-3) bude ignorován! (Použitelné v případě DX6i).
Při zahájení zkoušky a / nebo letu v režimu SPORT se ubezpečte, že AUX-1 je ve středové poloze (poloha 2) a AUX-2 je také v středové poloze (poloha 2). Páka plynu musí být v spodní poloze.
Poznámky:
AUX-1 KANÁL 5
AUX-2 KANÁL 6
AUX-3 KANÁL 7
Poloha 1: Režim pro začátečníky (Beginner) Poloha 2: Režim SPORT Poloha 1: Režim EXPERT
Poloha 1: Režim AKROBAT Poloha 2: Režim NORMÁLNÍ Poloha 3: Režim UDRŽOVÁNÍ VÝŠKY
Poloha 1: SPOUŠTĚNÍ VYPNUTO Poloha 1: SPOUŠTĚNÍ ZAPNUTO (volitelně a při párování lze ignorovat; 5 sekund do ukončení
Párování OneLINK a Xtreme
1. Zapněte „OneLINK“.
2. Připojte k „Xtreme“ plně nabitý letový akumulátor. Stavová LED kontrolka (9) se rozsvítí zeleným světlem. Červená LED kontrolka na „OneLINK“ bude pomalu blikat.
3. Stiskněte a 2 až 3 sekundy podržte párovací tlačítko na „Xtreme“, které je umístěno vedle držáku akumulátoru. Počkejte, dokud LED kontrolka v závislosti na tom, který letový režim je na vysílači aktivován, nezačne blikat červeně, nebo zeleně.
4. Stiskněte a podržte prostřední tlačítko na „OneLINK“ a ozve se zvukový signál. Stavová LED kontrolka na „Xtreme“ začne blikat (zeleně, oranžově, nebo červeně) v závislosti na tom, který letový režim je na vysílači aktivován.
Ověření párování
DŮLEŽITÉ! Před letem se musí dokončit zkouška 1! Dávejte pozor, aby byl „Xtreme“ položen na rovném povrchu!
Zkouška 1 – resetování gyroskopu
Ovládání AILERON dejte doprava a ELEVATOR nahoru (páka bude v pravém horním rohu). GYRO by se mělo inicializovat (rozsvítí se zelená stavová LED).
Zkouška 2 – Orientační LED kontrolky
Ovládání AILERON dejte doprava a ELEVATOR dolů (páka bude v pravém spodním rohu). Orientační LED kontrolky se zapnou nebo vypnou v závislosti na své stavu. Opakujte kroky
pro změnu jejich stavu.
Zkouška 3 – Letové režimy
Přepněte první 3 polohový přepínač (AUX-1), (plyn musí být na nule). Polohy:
- Poloha 1 = Bliká zelená (režim Začátečník)
- Poloha 2 = Bliká oranžová (režim Sport)
- Poloha 3 = Bliká červená (režim Expert)
Zkouška 4 – Akrobat – Normální – Udržování výšky
Zkouška 4 se musí provést v režimu SPORT. Pro vypnutí režimu udržování výšky přepněte druhý přepínač (AUX-2) zpět do polohy 2 (prostřední poloha) a páku plynu posuňte nahoru nebo dolů.
Přepněte druhý třípolohový přepínač (AUX-2) do:
- Polohy 1 = Rychle bliká stavová LED (je aktivní režim akrobat)
- Polohy 2 = LED normálně bliká (normální letový režim)
- Polohy 3 = LED bliká rychle (režim udržování výšky)
DX6i s 2-polohovým přepínačem
Navrhované řešení
Když používáte Spektrum DX6i, nemůžete přepínat mezi 3 letovými režimy (začátečník, sport, expert). Kromě toho nelze používat jednu ze dvou funkcí v režimu SPORT, protože přepínání mezi 3 funkcemi vyžaduje třípolohový přepínač. Jak funkce udržování letové výšky, tak i akrobatický režim lze používat jen v režimu SPORT
a automaticky se vypínají v režimech Začátečník a Expert.
V případě použití DX6i však uživatel může přepínat mezi normálním letem a jednou speciální
funkcí.
Přečtěte si následující část návodu, abyste získali víc informací o možných řešeních.
Kanál plynu
Následující nastavení umožní uživatelům DX6i přepínání z režimu SPORT na režim EXPERT pomocí kanálu plynu na vysílači (Tyto dva režimy uvádíme, protože v případě pilotů používajících vlastní vysílač se jedná o nejčastěji používané režimy).
1. Začněte přiřazením nového modelu a ověřením, že jako typ modelu je zvolen „Airplane“.
2. Otevřete „Adjust list menu“ > “Travel adjust“ > přejděte na „Gear“. Zatímco je přepínač plynu v poloze „0“, zvýrazněte a nastavte „Travel“ na „0%“ (viz obr. 13).
3. Kanál plynu je nyní nastaven na programování.
Pozn.: Aby bylo možné přepínat mezi režimy Začátečník a Sport, jednoduše nastavte úroveň TRAVEL na přepínači GEAR v poloze „0“ na 100% a TRAVEL na přepínači v poloze „1“ na 0%.
Obr. 13
Kanál Flap/Gyro
Následující nastavení umožní pilotům přepínání režimů NORMAL a ALTITUDE HEIGHT HOLD (udržování letové výšky) v režimu SPORT. Režim AKROBAT bude vypuštěn ((Tyto dva režimy uvádíme, protože v případě pilotů používajících vlastní vysílač se jedná o nejčastěji používané režimy).
1. Otevřete „Adjust list menu“ > > „Flaps scroll to flap – norm“ > nastavte na „5“. Pozorně sledujte směr šipky. Viz obr. 14.
2. Přejděte na „Flap-land“ > upravte nastavení na „100“. Pozorně sledujte směr šipky. Viz obr. 14.
3. Zavřete menu „Flap“ > přejděte na “Setup list“ a otevřete “Reverse“. Budete muset obrátit (Flap“) kanál – viz obr. 15.
4. Zavřete menu „Setup list“.
5. Kanál „Flap“ je nyní připraven k programování.
Aby bylo možné přepínat mezi letovými režimy AKROBAT a NORMAL, jednoduše přepněte hodnoty NORN a LAND.
Obr. 14 Obr. 15
Proces párování DX6i
1. Příprava
Zapněte „OneLINK“ a přesvědčte se, že „OneLINK“ je připojen k portu trenéra na DX6i. Před zahájením párování dejte všechny přepínače do polohy „0“ a páku plynu posuňte do nejnižší polohy.
Pozn.: Prvním přiřaditelným přepínačem během párování bude přepínač GEAR.
- Volič letového režimu (Beginner / Sport nebo Sport / Expert) v závislosti na nastavení.
Druhým přiřaditelným přepínačem během párování bude přepínač FLAP.
- Režim Akrobatický let / Normální let, nebo Udržování letové výšky / Normální let
2. Zahájení párování
Po úspěšném dokončení každého kroku vydá „OneLINK“ zvukový signál, který potvrdí dokončení kroku a připravenost k dalšímu kroku.
Stiskněte a podržte druhé tlačítko na „OneLINK“, dokud jedenkrát neblikne horní červená
LED kontrolka, která signalizuje, že je aktivní párování na kanálu 1.
Ozve se zvuková signalizace, která oznamuje, že otevřen programovací režim.
3. Párování kanálu 1 (plyn)
Posuňte páku plynu nahoru a znova dolů (až na doraz). Červená LED kontrolka dvakrát zabliká a signalizuje, že kanál 2 je připraven k párování.
4. Párování kanálu 2 (rudder)
Posuňte páku pro ovládání otáčení kolem svislé osy doleva a zpět do středové polohy. LED kontrolka třikrát zabliká a signalizuje, že kanál 3 je připraven k párování.
5. Párování kanálu 3 (elevator)
Posuňte páku pro ovládání náklonu nahoru a zpět do středové polohy. Červená LED kontrolka čtyřikrát zabliká a signalizuje, že kanál 4 je připraven k párování.
6. Párování kanálu 4 (aileron)
Posuňte páku klopení do stran doleva a zpět do středové polohy. Červená LED kontrolka pětkrát zabliká a signalizuje, že kanál 5 je připraven k párování.
7. Párování kanálu 5 (AUX-1)
Přepněte přepínač GEAR (2 polohy) z polohy 0 do polohy 1 a zpět do polohy 0. Červená LED kontrolka šestkrát zabliká a signalizuje, že kanál 6 je připraven k párování.
8. Párování kanálu 6 (AUX-2)
Přepněte přepínač FLAP/GYRO (2 polohy) z polohy 0 do polohy 1, a zpět do polohy 0. Červená LED kontrolka sedmkrát zabliká a signalizuje, že kanál 7 je připraven k párování.
Po chvilce se ozve finální dlouhý zvukový signál, který potvrzuje, že nastavení bylo úspěšné. Pokračujte podle výše uvedeného návodu k párování OneLINK a „Xtreme“ a dokončete zbývající proces nastavení.
Režim PPM
„Xtreme“ umožňuje uživatelům instalovat přijímač PPM, aby bylo možné ovládat model běžným RC vysílačem namísto vysílače dodávaného s modelem.
Nezaměňujte PPM (Pulzně polohovou modulaci) a PWM (Pulzně šířkovou modulaci). PPM přijímač využívá technologii PPM, „Xtreme“ však můžete ovládat i RC vysílačem s technologií PWM.
„Xtreme“ detekuje nainstalovaný PPM přijímač automaticky. Automatická detekce vyžaduje, aby byl PPM přijímač úspěšně spárován s příslušným standardním RC vysílačem.
Když se detekuje přijímač PPM, budou pokyny z výchozího ovladače dodávaného s modelem ignorovány.
Aby bylo možné použít PPM, budete si muset připravit následující: Váš vlastní RC vysílač:
- Min. 6 kanálů (doporučuje se 7 kanálů)
- Dva třícestné přepínače
- Jeden dvoucestný přepínač
Pozor: Pokud Váš vysílač není vybaven pro dva třícestné páčkové přepínače, viz řešení uvedena
níže na konci této části (viz „Vysílače Futaba® bez třícestného přepínače“).
PPM přijímač podporující minimálně 6 kanálů (doporučuje se 7 kanálů)
PWM přijímače nejsou vhodné a nebudou fungovat. Připojovací kabel vysílače, kterým se propojuje PPM přijímač s konektorem PPM na „Xtreme“. Následující části návodu Vás provedou procesem instalace a nastavením. Žádnou část nevynechejte, protože se navzájem prolínají.
Kryt pilotního prostoru
Odstraně
Opatrně vytáhněte jednou rukou kokpit (3) z modelu „Xtreme“. Všechny čtyři strany se musí vytáhnout zároveň, aby nedošlo k jeho poškození.
Po odstranění krytu pilotního prostoru se objeví ovladač letu (hlavní deska). Nedotýkejte se elektronických komponentů. Elektrostatické výboje mohou způsobit její poškození.
Montáž
Kokpit se musí namontovat v jednom směru. Důvodem k tomu je, že uvnitř se nachází měřič
atmosférického tlaku, který se musí zakrýt pěnovým polštářem. Pěnový polštář minimalizuje zásahy způsobené proudem vzduchu.
Dávejte pozor, aby při montáži kokpitu nedošlo k narušení kabelů (viz obr. 16).
Příprava vysílače pro systém Futaba® FASST
1. Vytvořte nový profil modelu vrtulníku, typ H1.
2. Zakažte všechny mixy. V systémech, které jsou kompatibilní s Futaba® FASST, použijte režim 7 CH.
3. Kanály vysílače přiřaďte následujícím způsobem:
- Kanál 1: AILERON
- Kanál 2: ELEVATOR
- Kanál 3: THROTTLE
- Kanál 4: RUDDER
- Kanál 5: AUX-1 [ Volič letového režimu (Začátečník, Sport,
Expert), třícestný přepínač]
- Kanál 6: AUX-2: (Režim AKROBAT, NORNÁLNÍ LET, režim
UDRŽOVÁNÍ LETOVÉ VÝŠKY, třícestný přepínač)
- Kanál 7: AUX-3 (Volitelný spínací port, dvoucestný
přepínač).
4. Dávejte pozor, aby byla THROTTLE CURVE nastavena lineárně z 0% na 100%. PITCH CURVE není potřebná a musí se zakázat. Stejně tak zakažte všechny mixy! (Viz obr. 17). Obr. 16
Připojení a montáž PPM přijímače
VAROVÁNÍ!
Váš PPM přijímač může být vybaven drátovou anténou pro zlepšení příjmu. NIKDY nedovolte, aby se anténa dotkla připojení orientačních LED, nebo hlavní obvodové desky, protože by se okamžitě zničily.
Obr. 17
Konektory hlavní obvodové desky Kabel PPM
1. Připojte kabel PPM přijímače (10) k patici 3 pinovému konektoru umístěnému na horní obvodové desce řízení letu na „Xtreme“. Zemnící pin (černý je otočen ke kondenzátoru, kladný pin (červený) je uprostřed a signální pin (bílý) směruje k ramenu a ke konektoru motoru (viz obr. 18). Všimněte si následující barevné označení:
- W: bílý, B: černý, R: červený
Obr. 18
2. PPM kabel veďte přes spodní obvodovou desku řízení letu a hlavní rám směrem k přední orientační LED.
- Nejlepším způsobem vedení kabelu bude využití
mezery vedle konektoru motoru, jak ukazuje obr.
18.
- Kabel nesmí překážet žádným komponentům na
horní obvodové desce, protože by to mohlo ovlivňovat ovládací senzory letu a způsobovat špatné chování modelu za letu.
3. Pomocí oboustranné lepicí pásky nainstalujte PPM přijímač mezi přihrádku akupacku a přední orientační LED (viz obr. 19).
- Nad přihrádkou akupacku neveďte drát antény PPM
přijímače.
4. Připojte PPM kabel k PPM přijímači. Ohledně přiřazení pinů se řiďte pokyny výrobce PPM přijímače.
5. Nasaďte kokpit znovu na místo.
Pokud je PPM kabel nainstalován, zkontrolujte, zda se kokpit při nasazování nedře o kabel. Třením by se mohla poškodit izolace kabelu, což by následně mohlo vést ke zkratu.
Párování
Spárujte PPM přijímač se svým vysílačem. Dodržujte přitom pokyny v návodu k vysílači a PPM
přijímači.
V systému Futaba® FASST použijte režim 7 CH! Párování nelze provádět, pokud nedojde
k detekci PPM přijímače!
Kvůli vlastní bezpečnosti odstraňte před zahájením párování vrtule. Po ukončení párování a úspěšném provedení zkoušky můžete vrtule znova namontovat.
1. Zapnutí vysílače
Přepněte na režim „H1 helicopter“. Nepoužívejte mixy. Proveďte následující přiřazení:
- AUX-1: Třípolohový přepínač [Volič letového režimu (Začátečník, Sport, Expert), (kanál 5)]
- AUX-2: Třípolohový přepínač [Režim AKROBAT, NORNÁLNÍ LET (středová poloha), režim
UDRŽOVÁNÍ LETOVÉ VÝŠKY), (kanál 6)]
- AUX-3: Dvoupolohový přepínač [ Spínací port on/off (kanál 7, volitelný, ale nepotřebný spínací
port)].
Před zahájením párování dejte všechny přepínače do polohy „OFF“ (vypnuto) a páku plynu
posuňte do nejnižší polohy.
2. Připojení letového akumulátoru
Během připojování akupacku dávejte pozor, aby se nic nedostalo do prostoru rotorů a vrtulí. Stiskněte a podržte druhé tlačítko na „OneLINK“, dokud jedenkrát neblikne horní červená
LED kontrolka, která signalizuje, že je aktivní párování na kanálu 1.
Ozve se zvuková signalizace, která oznamuje, že otevřen programovací režim.
3. Zahájení párování
Stiskněte a podržte tlačítko párování BIND (13) na „Xtreme“, dokud jedenkrát neblikne červená stavová LED kontrolka, která signalizuje, že je aktivní párování na kanálu 1.
4. Párování kanálu 1 (plyn)
Posuňte páku plynu nahoru a znova dolů (až na doraz). Červená LED kontrolka dvakrát zabliká a signalizuje, že kanál 2 je připraven k párování.
5. Párování kanálu 2 (rudder)
Posuňte páku pro ovládání otáčení kolem svislé osy doleva a zpět do středové polohy. Červená LED kontrolka třikrát zabliká a signalizuje, že kanál 3 je připraven k párování.
6. Párování kanálu 3 (elevator)
Posuňte páku pro ovládání náklonu nahoru a zpět do středové polohy. Červená LED kontrolka čtyřikrát zabliká a signalizuje, že kanál 4 je připraven k párování.
7. Párování kanálu 4 (aileron)
Posuňte páku klopení do stran doleva a zpět do středové polohy. Červená LED kontrolka pětkrát zabliká a signalizuje, že kanál 5 je připraven k párování.
8. Párování kanálu 5 (AUX-1)
Přepněte přepínač AUX-1 (3 polohy) z polohy 1 do polohy 2, poté do polohy 3 a zpět do polohy 1. Červená LED kontrolka šestkrát zabliká a signalizuje, že kanál 6 je připraven k párování.
9. Párování kanálu 6 (AUX-2)
Přepněte přepínač AUX-2 (3 polohy) z polohy 1 do polohy 2, poté do polohy 3 a zpět do polohy 1. Červená LED kontrolka sedmkrát zabliká a signalizuje, že kanál 7 je připraven k párování.
10. Párování kanálu 7 (AUX-3)
Přepněte přepínač AUX-3 (2 polohy) z polohy 1 do polohy 2 a zpět do polohy 1. Červená LED kontrolka bude nepřetržitě blikat, čímž signalizuje úspěšné dokončení párování
PPM a připravenost ke zkoušce / letu.
Pokud se přibližně do 5 sekund nezachytí žádný vstup z kanálu 7, párování se automaticky ukončí a kanál 7 (AUX-3) bude ignorován!
Poznámky: Režim Kanál Poloha Funkce AUX-1 KANÁL 5
AUX-2 KANÁL 6
AUX-3 KANÁL 7
Při zahájení zkoušky a / nebo letu v režimu SPORT se ubezpečte, že AUX-1 je ve středové poloze (poloha 2) a AUX-2 je také v středové poloze (poloha 2). Páka plynu musí být v spodní poloze.
Poloha 1: Režim pro začátečníky (Beginner) Poloha 2: Režim SPORT Poloha 1: Režim EXPERT
Poloha 1: Režim AKROBAT Poloha 2: Režim NORMÁLNÍ Poloha 3: Režim UDRŽOVÁNÍ VÝŠKY
Poloha 1: SPOUŠTĚNÍ VYPNUTO Poloha 1: SPOUŠTĚNÍ ZAPNUTO (volitelně a při párování lze ignorovat; 3 sekundy do ukončení!)
Ověření párování
DŮLEŽITÉ! Před letem se musí dokončit zkouška 1! Dávejte pozor, aby byl „Xtreme“ položen na rovném povrchu!
Zkouška 1 – resetování gyroskopu
Ovládání AILERON dejte doprava a ELEVATOR nahoru (páka bude v pravém horním rohu). GYRO by se mělo inicializovat (rozsvítí se zelená stavová LED).
Zkouška 2 – Orientační LED kontrolky
Ovládání AILERON dejte doprava a ELEVATOR dolů (páka bude v pravém spodním rohu). Orientační LED kontrolky se zapnou nebo vypnou v závislosti na své stavu. Opakujte kroky
pro změnu jejich stavu.
Zkouška 3 – Letové režimy
Přepněte přepínač (AUX-1), (plyn musí být na nule). Polohy:
- Poloha 1 = Bliká zelená (režim Začátečník)
- Poloha 2 = Bliká oranžová (režim Sport)
- Poloha 3 = Bliká červená (režim Expert)
Zkouška 4 – Akrobat – Normální – Udržování výšky
Zkouška 4 se musí provést v režimu SPORT!
Přepněte druhý třípolohový přepínač (AUX-2) do:
- Polohy 1 = Rychle bliká stavová LED (je aktivní režim akrobat)
- Polohy 2 = LED normálně bliká (normální letový režim)
- Polohy 3 = LED bliká rychle (režim udržování výšky)
Pro vypnutí režimu udržování výšky přepněte druhý přepínač (AUX-2) zpět do polohy 2 (prostřední poloha) a páku plynu posuňte nahoru nebo dolů.
Vysílače Futaba® s třícestným přepínačem Navrhované řešení
DŮLEŽITÉ! Kanál 5 (CH 5) musí zahrnovat režim SPORT. Kanál 6 (CH 6) musí zahrnovat režim NORMALNÍHO letu.
Pokud na vysílači nemáte volný třícestný přepínač, můžete namísto něho použít dvoucestní přepínač a po provedení párování na vysílači změnit koncový bod (END POINT) kanálu (viz obr. 20). Ve výchozím nastavení na END POINT na kanálu 5 (AUX-1, volič letového režimu) nastaven na
„135 100“.
Výchozí nastavení Vám umožňuje přepínat režimy BEGINNER a SPORT. Když namísto toho
chcete přepínat režimy SPORT a EXPERT, jednoduše změňte END POINT AUX-1 (kanál 5) na „0 100“ (obr. 21).
Stejným způsobem můžete postupovat v případě kanálu 6 (AUX-2, režimy Akrobat, Normal
a udržování letové výšky (Altitude Height hold).
Obr. 20 Obr. 21
Práce s kamerou
S pomocí sady „RC Logger Aerial Kit“ (89064RC) máte možnost připevnit na „Xtreme“ kameru. Sada sice není součástí dodávky, ale podrobně si ji zde popíšeme, protože se jedná o nutné příslušenství, pokud chcete k „Xtreme“ připevnit kameru. Celá tato část pojednává o tom, jak připravit „Xtreme“ pro použití s kamerou. Kamera, která se má připojit, musí mít vlastní napájení. Výjimkou je kamera RC Logger „RC EYE OneCam TX“ (89049RC), kterou lze napájet z letového akumulátoru „Xtreme“ pomocí adaptéru (89080RC).
Doplňková sada pro kameru
Držák kamery
Účelem doplňkové sady je přizpůsobit „Xtreme“ pro použití kamery. Přiložený nosič kamery lze upevnit na kameru a připevnit k němu jakoukoliv kameru, která má
vhodnou velikost a hmotnost (viz níže „Hmotnost a užitečná zátěž“).
Pokyny pro připojení nosiče kamery najdete níže v této části návodu (viz „Přichycení nosiče
kamery“).
Nohy
Přiložené nohy jsou delší, než nohy, které jsou součástí dodávky a dostatečně zvětšují prostor
mezi nosičem kamery a zemí.
Pokyny pro výměnu noh najdete níže (viz „Výměna noh“).
Vrtule
Standardní vrtule neposkytují dostatečný zdvih pro model s připevněnou kamerou. Sada delších
vrtulí tak napomáhá zvýšení vztlakové síly a umožňuje větší užitečnou zátěž “Xtreme“.
Pokyn k výměně vrtulí najdete níže (viz „Výměna vrtulí“).
Připevnění nosiče kamery
Nosič kamery lze na „Xtreme“ namontovat bez dalších úprav. Otočte model opatrně vzhůru
nohama a položte ho na měkký povrch (viz níže uvedený nákres v části „Připevnění kamery“).
Nosič opatrně nasuňte na vodící tyče, až zaklapne na místo. Dávejte pozor, aby měl přitom
„Xtreme“ dostatečnou oporu a nepoškodily se nohy.
Když budete chtít později nosič odstranit, uvolněte úchyty a opatrně vytáhněte nosič kamery
z „Xtreme“.
Výměna noh
Mějte na paměti barevné označení noh.
Pamatujte na to, že červené nohy označují přední část modelu a černé nohy jsou vzadu. Pozor, abyste nohy pří výměně nezaměnili.
Postup výměny
K výměně noh budete potřebovat malý křížový šroubovák (není součástí dodávky). Postupujte podle nákresu (obr. 22), který zobrazuje postup výměny. Šrouby nepřekrucujte.
Obr. 22
Výměna vrtulí
Mějte na paměti označení „R“ a „L“ na vrtulích.
Pamatujte, že červené vrtule označují přední část a černé vrtule jsou vzadu. Pozor, abyste vrtule
při výměně nezaměnili.
Vrtule jsou navíc označeny písmeny „L“ = levá strana a „R“ = pravá strana. Nikdy je nesmíte
zaměnit.
Postup výměny
Při výměně vrtulí postupujte podle níže uvedených pokynů (viz „Výměna vrtulí“).
Připevnění kamery
Dávejte pozor, aby kamera nebyla větší, než je prostor mezi držákem kamery a zemí. „Xtreme“ musí vždy stát při přistávání a vzletu na nohách. Na webových stránkách www.rclogger.com jsou k dispozici další úchyty kamery, které lze namontovat na nosič a jsou kompatibilní s akčními kamerami RC Logger.
Oboustranná lepicí páska
Nejjednodušší způsob přichycení kamery
představuje použití oboustranné lepicí pásky. Ubezpečte se, že lepicí páska dokáže udržet hmotnost kamery i při otřesech.
Před přilepením lepicí pásky vyčistěte plochu
nosiče kamery. Mastnota a prach snižují pevnost lepidla.
Pro postup montáže viz obr. 23.
Obr. 23
Spouštěcí port / kanál Úvod
Za předpokladu, že kamera tuto funkci podporuje, můžete ji spouštět signálem z vysílače.
Spouštěcí signály umožňují pilotovi zapínat a vypínat kameru v průběhu letu.
Vysílač, který je součástí dodávky, nepodporuje spouštěcí signály. Budete k tomu potřebovat
nějaký standardní vysílač. Bližší informace viz výše „RC Logger OneLINK“ a „Režim PPM“.
Létání s „Xtreme“
Bezpečnostní prvky
„Xtreme“ je vybaven několikanásobnou ochranou na vysílači a na modelu, která chrání model před poškozením a/nebo snižuje potencionální poškození na minimum. Ochranné mechanizmy se signalizují LED kontrolkami (model) nebo akustickou varovnou signalizací (vysílač).
Vysílač (který je součástí dodávky)
Při každém zapnutí vysílače se kontroluje úroveň nabití vložených baterií. Pokud jsou baterie příliš
slabé, vysílač se okamžitě zase vypne. Daný stav je zároveň signalizován třemi po sobě jdoucími výstražnými tóny.
Úroveň nabití vložených baterií se nepřetržitě kontroluje i během provozu. Pokud úroveň nabití
klesne pod určitou hodnotu, vysílač to signalizuje třemi výstražnými tóny. V takovém případě zastavte okamžitě let a baterie vy vysílači vyměňte.
Ve vysílači je integrována rovněž funkce automatického vypnutí. Pokud se v průběhu 5 minut
neaktivuje žádný ovládací prvek, vysílač se automaticky vypne.
Pevně načasovaná varování:
Alarm I: 4 min 1 x pípnutí [3 s pauza], 1 x pípnutí [3 s pauza] 1 x pípnutí [3 pauza] 1 x píp. Alarm II: 5 min 2 x pípnutí [3 s pauza], 2 x pípnutí [3 s pauza] 2 x pípnutí [3 pauza] 2 x píp. Alarm III: 6 min 3 x pípnutí [3 s pauza], 3 x pípnutí [3 s pauza] 3 x pípnutí [3 pauza] 3 x píp. Alarm IV: 7 min 4 x pípnutí [3 s pauza], 4 x pípnutí [3 s pauza] 4 x pípnutí [3 pauza] 4 x píp.
„Xtreme“
LED kontrolka stavu bliká:
- Bliká pomalu, pokud je vysílač spárován s modelem a síla řídícího signálu je dostatečná.
- Bliká v barvě podle nastaveného letového režimu.
LED kontrolka stavu nepřetržitě svítí:
- Pokud jsou nějaké problémy s příjmem signálu.
- Jestliže problémy s příjmem jsou trvalého rázu, motory se asi po 5 sekundách vypnou a zahájí se nouzové přistání.
- Krátkodobé problémy s příjmem signálu model ignoruje a řídí se podle posledního přijatého signálu z vysílače.
Stav nabití připojeného akumulátoru je nepřetržitě sledován:
- Pokud napětí v určitém časovém úseku klesne pod kritickou úroveň, začne blikat oranžová LED kontrolka.
- Když je napětí trvale pod stanovenou kritickou hodnotou, oranžová LED kontrolka svítí nepřetržitě. V takovém případě se po chvilce iniciuje nouzové přistání a motory i LED se vypnou.
Pokud se k „Xtreme“ připojí ne zcela nabitý akumulátor, může to také vést k detekci podpětí ‚a motory nenastartují.
ZABLOKOVÁNÍ MOTORŮ
- Motory se vypínají i v případě, že se jedna nebo několik vrtulí zablokuje. V takovém případě
LED na modelu bliká rychle červeně. Po odstranění závady se motory mohu opět volně otáčet.
Prevence nehod
„Xtreme“ je profesionální hračka. Význam slova profesionální znamená, že je nutné mít dostatečnou znalost jeho funkcí a uvědomit si potencionální nebezpečí. Neopatrným provozem můžete způsobit vážné škody a úrazy. Létejte s „Xtreme“ s nezbytnou opatrností a nezkoušejte žádné manévry, které nezvládáte.
Na cestě od začátečníka k profesionální úrovni je spousta překážek.
Vizuální kontrola před každým letem
Před každým letem zkontrolujete, zda je model v perfektním stavu a poškozené části před dalším
letem vyměňte.
Sledujte stav motoru a především si všímejte hřídel motoru, drátová připojení, polohu a stav vrtulí. Poškozené části okamžitě vyměňte. Pokud nedokážete zhodnotit stav svého modelu, požádejte
o pomoc zkušeného pilota dálkově ovládaných leteckých modelů, nebo kontaktujte zákaznickou podporu na adrese contact@rclogger.com.
Prostor pro létání
„Xtreme“ lze používat jednak uvnitř, tak za příznivých povětrnostních podmínek i v otevřeném prostranství. Nelétejte s modelem za nepříznivých podmínek (déšť, sníh, silný vítr, atd.). Nelétejte s modelem v blízkosti lidí a zvířat. Udržujte jej vždy ve volném prostoru alespoň 10 x 10 m.
Učte se od zkušených pilotů
Považujeme za užitečné, abyste se radili se zkušeným pilotem dálkově ovládaných leteckých modelů, který Vám při Vašich prvních pokusech o létání dokáže poskytnout užitečné rady.
Nejlépe Vám dokáže pomoct pilot, který má zkušenosti s létáním se stejným typem modelu.
Žádné kaskadérské kousky při prvních pokusech o létání
Nepokoušejte se o akrobatické manévry, dokud jste plně nezvládli létání v normálním režimu.
Pokud zvládnete základní ovládání „Xtreme“, můžete přistoupit k pokročilým způsobům létání, jako jsou přemety vpřed a do stran. Pokročilé létání má svůj vlastní postup zdokonalování. Často a snadno může vést k nehodám a k poškození modelu, pokud nad ním ztratíte kontrolu. Doporučujeme, abyste se poradili se zkušeným akrobatickým pilotem, který Vám pomůže se základy akrobatického létání. Akrobatickým létáním se zabýváme v příslušné části návodu (viz níže „Režim akrobatického létání“).
První kroky
V této části popisujeme použití vysílače, který je součástí dodávky. V případě, že používáte svůj vlastní vysílač, řiďte se jeho návodem a vlastním nastavením.
Zapnutí a vypnutí vysílače
Přesvědčte se, že jste do schránky na vysílači vložili nové baterie.
Stiskněte jedenkrát tlačítko ON/OFF (6a), (6b) a zapněte vysílač. Vysílač vydá dvě krátká pípnutí. Když chcete vysílač vypnout, stiskněte znova tlačítko ON/OFF. Vysílač vydá jedno krátké pípnutí.
Přepínání letových režimů
1. Nastavte plyn zpět na nulu.
2. Vložte do „Xtreme“ letový akumulátor. LED kontrolka stavu by měla začít blikat buď, zeleně, oranžově, nebo červeně a to podle naposled použitého letového režimu.
3. Když chcete změnit letový režim, stiskněte dvakrát krátce tlačítko MODE, až uslyšíte pípnutí.
- Jedno pípnutí signalizuje, že jste v režimu pro začátečníky (BEGINNER, bliká zelená LED
a ovládací příkazy jsou striktně omezeny).
- Dvě pípnutí signalizují sportovní režim (SPORT, bliká oranžová LED a ovládací příkazy jsou
částečně omezeny.).
- 3 pípnutí signalizují, že jste v režimu pro zkušené piloty (EXPERT, bliká červená LED
a ovládací příkazy jsou bez omezení).
Režim Beginner
Tento letový režim je vhodný pro piloty, kteří zatím nemají žádné, nebo mají jen velmi málo
zkušeností s ovládáním quadrocopterů. Reakce modelu na řízení je pomalá a umožňuje pilotovi získat první zkušenosti, a poznal, jak model reaguje na pokyny.
V režimu „Beginner“ funguje funkce automatického vyrovnávání horizontální polohy. Po použití
ovládacích pák pohybu vpřed a vzad, resp. klopení do stran se tak „Xtreme“ vrátí zpět na vodorovnou úroveň. Malé výkyvy v směru jsou přitom normální, zvláště pak, když nepanuje úplné bezvětří.
Režim pro začátečníky používejte jen uvnitř místností, nebo za úplného bezvětří venku. Tento
režim není určen pro létání venku v mírné nebo slabém větru, protože výkon motoru a pohyblivost modelu jsou značně omezeny.
Stručná charakteristika režimu „Beginner“:
- Nikdy nelétejte v režimu pro začátečníky, pokud nevládne úplné bezvětří.
- Akrobatický způsob létání je v tomto režimu vypnut.
- Funkce ALTITUDE HEIGHT HOLD je vypnuta.
- Je povolena funkce automatického udržování horizontální polohy.
V tomto režimu se nedoporučuje připojovat k modelu kameru nebo jiní FPV příslušenství (řízení
modelu z vlastního pohledu), protože výkon motorů je omezen.
Režim SPORT
V režimu SPORT je přidána pohyblivost, výkon motoru a zvětšuje se úhel náklonu, což umožňuje,
aby model mohl létat venku i za mírného větru.
Režim Sport dovoluje i použití akrobatického létání v poloautomatických přemetech vpřed a do
stran.
Povolen je i režim automatického udržování letové výšky, která dovoluje modelu udržovat
poměrně vysokou výšku nad zemí.
Sportovní režim je určen pro létání venku a umožňuje rychlé přelety, létání v kruhu a smyčky ve
tvaru osmičky. Automatické vyrovnávání vodorovné polohy je v tomto režimu povoleno.
Předtím než přejdete do režimu EXPERT, zvládněte nejdříve plně ovládání v režimu SPORT.
Nepostupujte příliš rychle a před postupem na další úroveň, buďte trpěliví a disciplinovaní, abyste se vyhnuli nehodám a zklamání.
Stručná charakteristika režimu SPORT:
- Režim SPORT není určen pro omezené létání uvnitř interiéru.
- Je ideální pro prostorovou fotografii a poloautomatické akrobatické létání.
- Akrobatický režim je povolen.
- Funkce ALTITUDE HEIGHT HOLD je zapnuta.
- Je povolena funkce automatického udržování horizontální polohy.
V tomto režimu je povoleno použití kamery a FPV vybavení.
Režim EXPERT
Režim EXPERT uvolňuje plný potenciál „Xtreme“, úhly klopení a výkon motoru se podstatně
zvyšují, senzor akcelerace je vypnut a uživateli se tak umožňuje plně kontrolovat přemety a klopení do stran.
Při létání v režimu expert máte podobný pocit, jako při řízení 4 kanálového modelu vrtulníku
v režimu „heading lock“. Ovládání je agresivní a model bezprostředně reaguje na pokyny ovládací páky. Nejlepších výsledků se dosahuje v konfiguraci PPM.
Tento režim je určen pro piloty, kteří už mají potřebné zkušenosti a dokonale zvládají let
s „Xtreme“. Režim umožňuje pilotovi plně ovládat přelety, smyčky a přemety, protože další kontrolní funkce jako automatické udržování vodorovné polohy jsou zcela vypnuty.
Stručná charakteristika režimu EXPERT:
- Režim expert není určen pro omezené létání uvnitř interiéru.
- Režim je ideální pro akrobatické létání plně ovládané pilotem.
- Režim ACRO je zakázán.
- Funkce ALTITUDE HEIGHT HOLD je vypnuta.
- Není povolena funkce automatického udržování horizontální polohy.
Váš první let
Obecné informace
Řízení „Xtreme“ je v zásadě stejné jako u normálního vrtulníku, ačkoliv jsou zde drobné rozdíly.
V případě vrtulníků se jejich stabilizace kolem svislé osy provádí speciálními gyroskopy (zkráceně gyro) a to buď běžnými, nebo s funkcí „heading lock“.
Normální gyra stabilizují ocasní vrtuli před výkyvy, které způsobuje pilot (rychlost letu a /nebo
změny náklonu a/nebo vnější vlivy, jako např. vítr). Gyroskopy s funkcí heading lock mají schopnost nejen působit proti rušivým výchylkám okolo svislé osy, ale dokáží také model udržovat ve stálém kursu. Oba systémy reagují na řídící příkaz – např. „otočení doleva“ a následné nastavení řídicí páky do neutrální polohy okamžitým zastavením pohybu náklonu.
Na rozdíl od standardních vrtulníků je v modelu „Xtreme“ šest gyroskopů pro funkce rudder,
elevator a aileron (viz výše). Instalovaná gyra se nechovají ani jako normální, ani jako gyra s funkcí udržování stálého kurzu.
Gyra v modelu „Xtreme“ jsou navzájem propojena, takže po dokončení řídícího příkazu se model
vždy pokouší dostat se do neutrální polohy (visení ve vzduchu). Jak moc se mu podaří, závisí samozřejmě na dostupném prostoru, rychlosti letu, převládajících letových podmínkách, nastaveném trimovaní a na vnějších vlivech, jako je např. vítr.
Ovládací logika je v režimu expert vypnuta. Poloha a řízení letu modelu korespondují s posledním
řídícím příkazem a nevrací se do neutrální polohy.
Poloha při startu
Položte model na co nejrovnější povrch (například na kamennou podlahu). Koberec je pro start méně vhodný, protože přistávací nohy by se o něj mohly snadno zachytit.
Obr. 24 Obr. 26
Obr. 25 Obr. 27
Resetování gyra
Je dobrým zvykem provádět resetování gyra podle níže uvedených pokynů před každým letem (viz „Resetování gyra letové úrovně“).
Zapnutí a vypnutí orientačních LED
Orientační LED (7) se zapínají a vypínají na vysílači. Před nastartováním motorů je zapněte a vypněte. V této části popisujeme použití vysílače, který je součástí dodávky. V případě, že používáte svůj vlastní vysílač, řiďte se jeho návodem a vlastním nastavením. REŽIM 1: Páku pro řízení náklonu a otáčení kolem svislé osy (ELEVATOR / RUDDER) a páku
plynu a klopení (THROTTLE / AILERON) posuňte do poloh v pravém spodním rohu (viz obr. 24). LED kontrolky se v závislosti na svém stavu zapnou nebo vypnou.
REŽIM 2: Páku AILERON / ELEVATOR posuňte diagonálně do pravého spodního rohu (viz obr.
25). LED kontrolky se v závislosti na svém stavu zapnou nebo vypnou.
Nastartování motorů
V této části popisujeme použití vysílače, který je součástí dodávky. V případě, že používáte svůj vlastní vysílač, řiďte se jeho návodem a vlastním nastavením. Postup při startu a zastavení motorů závisí na použitém režimu.
REŽIM 1:
1. Páku pro řízení náklonu a otáčení kolem svislé osy posuňte opatrně diagonálně do levého spodního rohu (viz obr. 26). Podržte ji v této poloze, dokud se nenastartují motory. Může se stát, že bude potřebné s pákou trochu pohybovat, než najdete správnou polohu.
2. Opakujte popsané kroky a vypněte motory.
REŽIM 2:
1. Posunutím páky plynu a klopení diagonálně do levého spodního rohu zapněte motory (viz obr.
27). Podržte páku v této poloze, dokud se nenastartují motory. Může se stát, že bude potřebné s pákou trochu pohybovat, než najdete správnou polohu.
2. Opakujte popsané kroky a vypněte motory.
Kontrola ovládání směru
Velmi důležité je kontrolovat před každým letem správné fungování vysílače.
Zkontrolujte správné chování klopení a náklonu (AILERON / ELEVATOR). Zkontrolujte správné chování plynu a otáčení kolem svislé osy (THROTTLE / RUDDER)
Start
Přidejte plyn, aby se model dostal alespoň 50 cm nad zem. V této výšce jste už mimo dosah tzv.
přízemního efektu, takže poloha „Xtreme“ je stabilnější a lze jej snadněji ovládat.
Nyní jste zvládli kritickou část a můžete se pomalu a opatrně začít lépe seznamovat s ovládáním
plynové páky.
V průběhu letu nízko nad zemí a při startu působí na „Xtreme“ turbulence a vzdušní proudy, v jejichž důsledku model reaguje rychleji na ovládací pohyby a vychyluje se vpřed, vzad, nebo do
stran. Tento tzv. přízemní efekt mizí v letové výšce kolem 50 cm nad zemí.
Přistání
Když chcete s modelem přistát, uberte trochu plyn, dokud model nezačne klesat k zemi. O něco
silnější dopad na zem by neměl být problémem a nemusí se vyrovnávat trhavými pohyby plynové páky.
Pokud to je možné, zkuste přistávat ve svislé poloze (jako s vrtulníkem) a vyhněte se přistávání při
vysoké vodorovné rychlosti (jako s letadlem), aby se nohy nedostaly do problémů, což by vedlo k pádu.
Po přistání vypněte motory (zatáhněte plynovou páku dolů).
Trimování
Trimování Vám pomáhá vyrovnávat samovolný odklon „Xtreme“ v určitém směru při visení ve Jemný odklon modelu opravte opatrně trimovacími tlačítky pro rudder, elevator a aileron. Pokud je Pro vyrovnání odklonu modelu viz také výše část “Vysílač“. Když používáte vlastní vysílač, řiďte
vzduchu, aniž by dostal pokyn z řídicí páky. „Xtreme“ dostatečně vysoko ve vzduchu, uberte plyn, aby se volně vznášel. se při vyrovnávání pohybu jeho návodem k obsluze.
Postupné učení
Několikrát si vyzkoušejte start a přistání, abyste získali cit, jak quadrocopter ovládat. Pokud získáte pocit, že to zvládáte, můžete začít s řízením modelu při otáčení, náklon vpřed a
vzad a klopení do stran. Řiďte model vždy pomalu a opatrně a k dalšímu letovému manévru přejděte až poté, když zvládnete ten předešlý.
První lety by neměly trvat déle než 30 až 60 sekund. Pokud jste se seznámili s letovými vlastnostmi modelu, můžete přistoupit k dalším cvičením.
Začněte jednoduchým letovým manévrem jako je let na vzdálenost 1 metru vpřed a vzad (funkce náklonu) a poté si vyzkoušejte klopení do stran při visení ve vzduchu. Když jste zvládli, vše co potřebujete, začněte létat do kruhu a ve tvaru osmičky.
Buďte opatrní pří řízení otáčení modelu kolem vlastní osy (rudder), kdy může snadno dojít ke ztrátě orientace. Pečlivě nastudujte chování modelu při klopení do stran a při náklonu poté, když jste použili otáčení do stran.
Vypnutí modelu
1. Přistaňte s „Xtreme“ a vypněte motory.
2. Odpojte od modelu letový akumulátor a vyjměte jej z modelu.
3. Stisknutím tlačítka ON/OFF vypněte vysílač. Z vysílače se ozve jedno pípnutí.
Režim akrobatického létání
Akrobatické létání je dostupné jen v režimu Sport. Když jste v režimu Sport, „Xtreme“ Vám bude pomáhat při dokončení akrobatických letových manévrů.
Aktivace režimu akrobatického létání
Ubezpečte se, že máte dost místa pro přemety. Doporučuje se, abyste měli kolem sebe alespoň 15 x 15 metrů volného prostoru. Když s přemety začínáte, musíte si být jisti, že máte kolem dostatek volného prostoru pro jejich nacvičování a rozvoj svých dovedností! Vy, jako pilot jste zodpovědný za to, že před každým letem zkontrolujete, zda je model v perfektním stavu a připraven k letu, a to bez ohledu na to, zda se jedná o akrobatické nebo běžné létání. Záruka se nevztahuje na výměnu poškozených částí, náhradu za škody na majetku nebo úrazy osob způsobené v důsledku leteckých manévrů, při kterých pilot nedodržoval bezpečnostní pravidla.
Nepokoušejte se o akrobatické manévry, dokud jste plně nezvládli létání v režimech SPORT
a EXPERT, protože byste mohli svůj model snadno poškodit a poranit sebe nebo jiné osoby.
Předtím než začnete s prvními akrobatickými manévry, požádejte o pomoc zkušeného pilota
dálkově ovládaných leteckých modelů.
Příprava
Než začnete s přemety, je potřebné, abyste zkontrolovali, zda fungují správně všechny 4 motory.
Uděláte to tak, že když model visí ve vzduchu, dáte plynovou páku na maximum. Model by měl stoupat přímo nahoru, aniž by se nakláněl některým směrem, nebo se točil kolem svislé osy.
Pokud model nestoupá přímo nahoru, vyměňte motor (nebo jen vrtuli) na straně, do které má
tendenci se při plném plynu naklánět.
Opakujte tento krok, až dokud nebude model stoupat přímo nahoru. Aby se zabránilo úrazu nebo škodám na majetku, provádějte tuto zkoušku vždy po havárii nebo
po výměně některé části.
Aktivace akrobatického režimu
V této části popisujeme použití vysílače, který je součástí dodávky. V případě, že používáte svůj vlastní vysílač, řiďte se jeho návodem a vlastním nastavením.
Pro aktivaci akrobatického režimu stiskněte a podržte během letu tlačítko ACRO (10a), (10b). Když je akrobatický režim aktivní, tak:
- LED kontrolka stavu nepřetržitě a rychle bliká;
- Orientační LED kontrolky blikají nepřetržitě ve frekvenci tři rychlé bliknutí – pauza, atd.
Po uvolnění tlačítka ACRO se akrobatický režim znova deaktivuje.
Přemety vpřed a do stran
V této části popisujeme použití vysílače, který je součástí dodávky. V případě, že používáte svůj vlastní vysílač, řiďte se jeho návodem a vlastním nastavením. Když je režim aktivní, můžete si vybrat směr přemetu zatlačením ovládací páky náklonu do
kterékoliv maximální polohy.
Pro přemet do stran zatlačte v akrobatickém režimu ovládací páku klopení do strany do některé
z maximálních poloh.
První akrobatické manévry
V této části popisujeme použití vysílače, který je součástí dodávky. V případě, že používáte svůj vlastní vysílač, řiďte se jeho návodem a vlastním nastavením.
Pokud je akrobatický režim aktivní, LED kontrolka stavu rychle bliká a orientační LED kontrolky blikají nepřetržitě ve frekvenci tři rychlé bliknutí – pauza, tři rychlé bliknutí, atd.
Přemet v režimu SPORT
1. Když model visí asi 5 metrů nad zemí, stiskněte a podržte tlačítko ACRO.
2. Nyní zatlačte plynovou páku na maximum a asi po 1 sekundě zatlačte do požadovaného směru příslušnou řídicí páku (klopení do stran nebo náklonu vpřed a vzad) a hned ji zase uvolněte.
3. Plynovou páku držte ma maximu, dokud se model nestabilizuje a nezačne znova stoupat.
4. Jakmile model zahájí přemet, můžete tlačítko ACRO uvolnit.
5. Čím vyšší výkon se použije, tím menší výšku bude model ztrácet.
6. V letovém režimu SPORT model automaticky ztrácí výkon, když je převrácen vzhůru nohama.
Kombinované použití obou směrů přemetu není povoleno.
Doporučení pro přemety v režimu EXPERT
1. Zatlačte plynovou páku na maximum, aby model stoupal nahoru.
2. Zatlačením příslušné řídicí páky (klopení do stran nebo náklonu vpřed a vzad) do max. polohy zahajte přemet v požadovaném směru a snižte plyn na přibližně 25%.
3. Jakmile model dokončí přemet a je v normální poloze, zvyšte znova plyn, aby se mohl stabilizovat.
4. Na rozdíl od letového režimu SPORT, ve kterém model automaticky ztrácí výkon, pokud je převrácen vzhůru nohama, zde se výkon motoru mění jen na základě příkazů pilota.
Funkce udržování letové výšky
Funkce udržování letové výšky (LATITUDE HEIGHT HOLD) Vám umožňuje držet „Xtreme“ v nastavené letové výšce.
Když je tato funkce aktivní, bude LED kontrolka stavu a orientační LED kontrolky rychle blikat.
Aktivace
V této části popisujeme použití vysílače, který je součástí dodávky. V případě, že používáte svůj vlastní vysílač, řiďte se jeho návodem a vlastním nastavením.
Funkce udržování letové výšky je dostupná jen v režimu SPORT. Když je funkce aktivní, tak:
1. Aktivujte režim SPORT.
2. Zvedněte „Xtreme“ do požadované výšky a udržujte jej v stabilní poloze.
3. Stiskněte tlačítko HEIGHT HOLD.
4. Nyní můžete s Xtreme“ létat, aniž byste museli upravovat jeho výšku pomocí plynové páky.
5. Zatímco je funkce aktivní, můžete používat řízení ostatních směrů (RUDDER, AILERON
6. Když chcete funkci vypnout, snižte nebo zvyšte o trochu plyn.
Údržba, péče a opravy
- LED kontrolka stavu nepřetržitě a rychle bliká;
- Orientační LED kontrolky blikají nepřetržitě a rychle.
a ELEVATOR). Věnujte velkou pozornost tomu, abyste nechtěně nezatáhli příliš za plynovou páku, protože funkce automatického udržování stálé letové výšky by se tím vypnula.
Pravidelné čištění a údržba
Čiště
„Xtreme“ je jednoduchý, nicméně sofistikovaný letecký model. Nejsou na něm žádné části, které by vyžadovaly mazání nebo speciální údržbu. Po každém letu byste jej však měli zbavit nečistot (prach, tráva, atd.). K čištění povrchu modelu můžete použít lehce navlhčený hadřík, ale vyhněte se přitom kontaktu elektroniky, nabíjecího akumulátoru a motorů s vodou. Nelétejte bez krytu elektroniky. Dávejte pozor, aby se do vnitřního centrálního dílu nedostala vlhkost. Nikdy nelétejte za deště!
Údržba a opravy
Vadné součásti představují nebezpečí. Proto všechny vadné komponenty před letem vyměňte. Je důležité, abyste používali jen originální náhradní díly. Jiné díly nemusí mít dostatečnou kvalitu a mohou vést k poškození a k nehodám.
Resetování gyroskopu pro vyrovnávání letu
Obecně
V případě, že „Xtreme“ má evidentně tendenci nechat se unášet v jednom směru (obzvláště
v režimu pro začátečníky), může být potřebné resetovat kalibraci senzoru.
Když je nutné „Xtreme“ neustále trimovat pro dosažení správného letu, může být zapříčiněno
jedním ze dvou následujících důvodů:
1. Hřídel motoru je trochu zahnuta nebo se v důsledku otřesů poškodila vrtule. Tento problém může vyřešit buď výměna motoru (motorů), nebo instalace kompletní sady nových vrtulí.
2. K problému obvykle dochází, když je model vystaven mechanickému tlaku během přepravy, nebo po havárii.
3. Změnilo se tovární nastavení kalibrace senzoru. Obvykle se to stává po silném nárazu, např. při havárii, nebo když je model vystaven extrémně vysoké teplotě. Může to být zaviněno i jeho vystavením mechanickému tlaku během přepravy.
Na rozdíl od létání za ideálních podmínek při pokojové teplotě mohou citlivé elektronické
komponenty při létání v chladném prostředí vyžadovat delší čas, než dosáhnou optimální provozní teplotu. V takových chladných podmínkách může mít model stéle větší tendenci vychylovat se v určitém směru. Lze se tomu vyhnout, když zhruba po 3 – 4 minutách letu resetujete letový gyroskop. Menší odklony modelu jsou však normální. Odklon může způsobovat i navlhčení vrtulí při letu nízko nad zemí. V ideálním případě se vyhněte létání v chladných podmínkách (kolem ºC), aby se zabránilo poškození modelu.
Režim 1
V této části popisujeme použití vysílače, který je součástí dodávky. V případě, že používáte svůj vlastní vysílač, řiďte se jeho návodem a vlastním nastavením.
1. Položte „Xtreme“ na co nejrovnější povrch.
2. Zapněte vysílač a připojte letový akumulátor.
3. Páku THROTTLE/AILERON dejte do polohy vpravo dolů
a druhou ovládací páku ELEVATOR/RUDDER posuňte svisle úplně nahoru (obr. 28).
4. Držte obě ovládací páky v těchto polohách, dokud vysílač
nevydá akustický signál a nerozsvítí se zelená LED kontrolka stavu na „Xtreme“.
5. Kalibrace je dokončena a nemělo by už objevovat žádné
unášení modelu. V případě, že stále dochází k odklonu modelu jedním směrem, může být senzor vadný, nebo stále přetrvávají otřesy. Pokračujte výměnou všech 4 motorů, aby model zase létal jak má.
Obr. 28
Režim 2
V této části popisujeme použití vysílače, který je součástí dodávky. V případě, že používáte svůj vlastní vysílač, řiďte se jeho návodem a vlastním nastavením.
1. Položte model na co nejrovnější povrch.
2. Zapněte vysílač a připojte letový akumulátor.
3. Ovládací páku THROTTLE/RUDDER dejte do nulové polohy a druhou ovládací páku
AILERON/ELEVATOR posuňte diagonálně do polohy úplně vpravo nahoru (obr. 29).
4. Držte obě ovládací páky v těchto polohách, dokud vysílač nevydá akustický signál a nerozsvítí se
zelená LED kontrolka stavu na „Xtreme“.
5. Kalibrace je dokončena a nemělo by už objevovat žádné unášení modelu. V případě, že stále
dochází k unášení modelu jedním směrem, může být senzor vadný, nebo stále přetrvávají otřesy. Pokračujte výměnou všech 4 motorů, aby model zase létal jak má.
Obr. 29
Co dělat po havárii modelu
Obr. 30
Důrazně se doporučuje, abyste pravidelně kontrolovali, zda není model poškozen. Vadné části okamžitě vyměňte, protože nepříznivě ovlivňovat fungující komponenty!
Jednoduchým způsobem jak udržovat „RC EYE One S“ v perfektním stavu, je jeho vizuální
kontrola, byť i po nepatrné kolizi.
Při havárii může dojít k ohnutí hřídele motoru nebo k vychýlení ramena motoru v důsledku čehož
vrtule přestane sledovat stopu. V takovém případě zkontrolujte správné upevnění všech šroubů a v případě potřeby upravte nastavení. Opotřebované části okamžitě vyměňte.
Chod vrtulí můžete snadno vizuálně zkontrolovat. Nechte „Xtreme“ viset ve vzduchu asi 2 m od
sebe ve výšce očí a sledujte, zda se všechny vrtule otáčí v jedné úrovni. Pokud některou z vrtulí vidíte dvakrát (ve dvou úrovních), musí se její pohyb okamžitě vyrovnat!
Výměna vrtule
Za všech okolností bezvýhradně dodržujte směr otáčení příslušného motoru a výběr příslušné vrtule. Pokud se to neprovede správně a nevyberete správnou vrtuli, model nebude schopen létat a při dalším startu se bude chovat nevyzpytatelně! Ztráta práva na záruku! Směr otáčení je vyznačen na vrtulích („L“ nebo „R“). Značky „L“ nebo „R“ směrují nahoru. Vrtule se značkou „L“ se musí instalovat na motory, které se kroutí doleva (proti směru hodinových ručiček). Vrtule se značkou „R“ se musí instalovat na motory, které se kroutí doprava (ve směru hodinových ručiček).
Kontrola
Pokud se při nárazu nebo jiným způsobem poškodí vrtule, okamžitě ji vyměňte. To samé platí i v případě odření nebo trhlinek na vrtuli. Z důvodu vysokých rychlostí otáčení se
může část poškozené vrtule uvolnit a ohrozit někoho nebo něco v okolí.
Umístění předních a zadních vrtulí a směr jejich otáčení
Než začnete s výměnou vrtule, dávejte pozor na následující body a prostudujte si pozorně nákres na obrázku č. 30.
Motory se kroutí v opačných směrech (buď po směru, nebo proti směru hodinových ručiček. Vrtule jsou buď ČERVENÉ (označující přední část modelu), nebo ČERNÉ ((označující zadní část
modelu).
Výměna
> Viz obr. 31.
1. Uvolněte matici (4) proti směru hodinových ručiček a odstraňte ji.
2. Odstraňte podložku a vytáhněte poškozenou vrtuli z hřídele motoru.
3. Nasaďte novou vrtuli (dodržte označení směru: „L“ = levá vrtule, „R“ = pravá vrtule). Vrtule se dá upevnit jen v jednom směru. Opatrně ji otáčejte, abyste našli správnou polohu.
4. Nasaďte novou podložku.
5. Vložte matici a mírně ji utáhněte. Přetažení matice může vést k poškození závitu na hřídeli motoru a vrtule.
Výměna motoru
1. Odstraňte kryt kokpitu.
2. Zaznamenejte si polohu a barvu připojení vadného motoru k ovládací desce a motor od ní odpojte (udělejte si nákres, nebo fotografii).
3. Odstraňte všechny šrouby včetně nohy (5) a ramena (8).
4. Odpojte od těla „Xtreme“ rameno.
5. Dávejte pozor, aby byly odstraněny šrouby z nohy a mohli jste protáhnout vodiče motoru.
6. Odpojte motor s držákem od ramena a vytáhněte z ramena vodiče.
Obr. 31
7. Povolte upínací šroub motoru na držáku motoru a motor odstraňte.
8. Při namontování nového motoru postupujte v opačném pořadí.
Věnujte pozornost barevnému označení drátů. V případě nesprávného připojení hrozí nebezpečí vážného poškození. Šrouby a matice příliš neutahujte, aby nedošlo k poškození.
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Hmotnost a užitečná zátěž
Je velmi důležité, abyste si pozorně přečetli tuto část návodu. V případě, že se nebudete řídit pokyny, „Xtreme“ nemusí vzlétnout, nebo se dokonce může poškodit.
~221 g (7,8 unce) ~100 g (3,5 unce) ~321 g (11,3 unce)
Hmotnost prázdného
modelu
(včetně akumulátoru a
Vezměte prosím do úvahy, že hmotnost prázdného modelu a vzletová hmotnost je pevně dané hodnoty. Jedinou proměnnou je užitečné zatížení, tj. hmotnost kamery. Pokud dojde k překročení vzletové hmotnosti, „Xtreme“ z důvodu nedostatečného tahu nevzlétne.
Na vzletovou hmotnost mohou mít vliv i povětrnostní podmínky, nadmořská výška a teplota. Proto se doporučuje nepoužívat plnou vzletovou hmotnost.
Bezpečnostní pokyny
Výrobek není hračka. Udržujte jej mimo dosah dětí a domácích zvířat. Nenechávejte obalový materiál volně ležet, protože by se mohl stát nebezpečnou hračkou
pro děti.
Pokud máte důvod si myslet, že s přístrojem není možné déle bezpečně pracovat, vypněte jej
a zabezpečte proti neúmyslnému spuštění. Bezpečný provoz výrobku nelze déle zaručit, pokud model: >> jeví zřejmé známky poškození >> nepracuje správně, nebo vůbec >> byl skladován delší dobu v nevhodných podmínkách >> byl vystaven mimořádným otřesům při dopravě.
Výrobek se nesmí namočit ani navlhnout. Protože v quadrocopteru „Xtreme“ se používá jemná
elektronika, která je citlivá také na výkyvy teplot a je optimalizována na určitý rozsah teploty, nepoužívejte model při teplotách pod 0 ºC.
Nevystavujte výrobek velké mechanické zátěži. Zacházejte prosím s výrobkem opatrně. Nárazy, otřesy, nebo pád co i jen z malé výšky mohou
přístroj poškodit.
b
) Před uvedením do provozu
Před každým letem pravidelně kontrolujte funkční bezpečnost modelu a systému dálkového
ovládaní. Dávejte pozor na viditelná poškození, jako jsou například vadné konektory a poškozené kabely.
Všechny pohyblivé prvky se musí snadno pohybovat, ale neměly by mít zbytečnou vůli v ložisku. Před každým letem zkontrolujte správnou a bezpečnou polohu vrtulí. Akumulátor, který je potřebný k provozu modelu, se musí před použitím nabít podle pokynů
v tomto návodu k obsluze – viz níže.
Pomocí vhodné zkoušečky (není součástí dodávky) se ujistěte, že baterie ve vysílači mají
dostatečnou kapacitu. Pokud tomu tak není, vyměňte vždy celou sadu baterií a nikdy neměňte jenom jednotlivé články.
Při uvedení do provozu vždy zapněte jako první vysílač a až poté připojujte letový akumulátor
k „Xtreme“. Dejte přitom pozor, aby ovládací páka plynu byla v poloze na nule (vypnuté motory)! Až poté se může připojit letový akumulátor modelu. Rotory ba se mohly jinak nechtěně spustit!
nosiče akumulátoru)
Užitečné zatížení
(kamera)
Vzletová hmotnost
c
) Během provozu
Pokud běží rotory, dávejte pozor, aby se do prostoru sání a otáčení vrtulí nedostaly žádné
předměty ani částí lidského těla.
Při ovládání modelu neriskujte! Vaše vlastní bezpečnost i bezpečnost vašeho okolí závisí při
používání modelu jenom na vás.
Nevhodné ovládání může vést ke škodě na majetku, nebo k vážnému úrazu. Proto v průběhu
létání vždy udržujte dostatečnou vzdálenost od lidí, zvířat a objektů.
Pro létání si zvolte vhodný prostor. Používejte model jenom tehdy, když vaše schopnost reakce není omezena. Vlivem únavy,
alkoholu, nebo léků může docházet k nesprávným reakcím.
Nikdy s modelem nelétejte proti přihlížejícím osobám ani proti sobě. V průběhu provozu se motor, řídicí systém a akumulátor v modelu mohou zahřívat. Proto si před
opětovným dobytím akumulátoru v modelu, resp. před jeho výměnou udělejte 10-15 minutovou přestávku, aby se všechny části ochladily.
Nikdy nevypínejte dálkové ovládání (vysílač), když je „Xtreme“ v chodu. Po přistání vždy nejdříve
odpojte akumulátor v modelu. Až poté se může vypnout dálkové ovládání.
V případě poruchy se musí závada před opětovným použitím modelu odstranit. Model ani dálkové ovládání nikdy nevystavujte na delší čas přímému slunci, nebo zdroji velkého
tepla.
V případě vážné havárie (např. při pádu z velké výšky) může dojít k poškození elektrických gyro
senzorů a/nebo ke změně jejich nastavení. Před dalším použitím modelu je proto potřebné v každém případě prozkoušet jejich plnou funkčnost!
V případě havárie je nutné okamžitě snížit plyn na nulu. Točící se vrtule by se mohly při dotyku
s překážkou poškodit. Před dalším letem je nutné zkontrolovat, jestli nedošlo k jejich poškození.
Za všech okolností si vždy všímejte a respektujte výstražné světelné signály, abyste se vyhnuli
poškození (např. v případě slabého napětí v akumulátoru).
Li-Pol akumulátory
Po skončení létání je vždy nutné odpojit LI-Pol akumulátor od elektronického systému v „Xtreme“. Lithium je velmi reaktivní chemický prvek s vysokou hustotou energie.
V případě přebití se může nabíjecí Li-Pol akupack vznítit, nebo i explodovat. Proto se musí při nabíjení Li-Pol akupack položit na ohnivzdorný povrch a během nabíjení jej musíte mít pod dohledem. Za žádných okolností se nesmí překročit přípustná teplota akupacku 60 ºC. V opačném případě může nabíjecí akumulátor explodovat!
Nenechávejte akumulátor připojen k modelu, pokud ho nepoužíváte (např. během přepravy nebo
při uskladnění). V opačném případě může dojít k úplnému vybití akumulátoru a tím k jeho zničení a k znehodnocení! Hrozí rovněž nebezpečí selhání v důsledku rušivých zásahů. Rotory se mohou neočekávaně nastartovat a způsobit poranění nebo škodu.
Li-Pol akumulátory jsou kvůli obsaženým chemikáliím velmi citlivé na vlhko! Nevystavujte je vlhku
a mokru. Nebezpečí exploze!
Nevystavujte Li-Pol akumulátory nebo jejich nabíječku vysokým a nízkým teplotám nebo přímému
slunečnímu světlu. Při manipulaci s Li-Pol akumulátory dodržujte speciální bezpečnostní pokyny jejich výrobce!
Li-Pol akumulátor v modelu nikdy nenabíjejte bezprostředně po použití. Před opětovným nabitím
vždy počkejte 10 – 15 minut, aby se nejdříve ochladil na teplotu okolí.
K nabíjení letového akupacku používejte jenom přiloženou USB nabíječku, nebo „RC EYE
OneStation“ (89041RC).
Akumulátory nabíjejte pouze v případě, že jsou zcela nepoškozené a celistvé. Pokud je
poškozena vnější izolace nabíjecího akumulátoru, nebo je akumulátor zdeformovaný nebo nafouklý, nesmí se nabíjet. V takovém případě hrozí bezprostřední nebezpečí požáru a exploze!
Nikdy nepoškozujte vnější obal Li-Pol akumulátorů, neřežte jejich fólii a nepíchejte do nich ostré
předměty. Hrozí bezprostřední nebezpečí požáru a exploze!
Nabíječka a nabíjecí akumulátory se během nabíjení zahřívají a proto je při nabíjení zajistit
dostatečné větrání. Nabíječku ani Li-Pol akumulátor nikdy nezakrývejte! Platí to samozřejmě i pro všechny ostatní nabíječky a nabíjecí akumulátory.
Před nabíjením vyjměte pohonný akumulátor z modelu a položte ho na teplu odolný povrch
(například na kamenné dlaždice). Udržujte přitom dostatečnou vzdálenost od hořlavých předmětů.
Jakmile bude Li-Pol akumulátor plně nabitý, odpojte ho od nabíječky.
Hmotnost:
130 g
Vzletová hmotnost:
260 g (doplňková sada a užitečná zátěž)
Nabíječky ani nabíjecí akumulátory nesmí přijít do kontaktu s vlhkem a mokrem. Nabíjení
provádějte jen v suchých místnostech.
Nabíjecí akumulátory nikdy nerozebírejte a nevystavujte je mechanickému napětí! Jejich kontakty
se nesmí zkratovat, protože jinak hrozí nebezpečí exploze!
Nabíjecí akumulátory skladujte na suchém a chladném místě mimo dosahu dětí. Nabíjecí akumulátory likvidujte v souladu s předpisy na ochranu životního prostředí – viz níže. Obecné bezpečnostní pokyny pro manipulaci s bateriemi a akumulátory platí i pro nabíjecí Li-Pol
akupacky.
Úplné vybití
Protože vybití jednotlivých článků na úroveň pod 3 V vede k trvalému poškození nabíjecího
akupacku, mělo by se mu za každou cenu zabránit.
Z bezpečnostních důvodů by se programovatelné systémy regulace rychlosti a ovládání letu měly
nastavit takovým způsobem, aby reagovaly na detekci podpětí ještě dříve, než nastane pokles napětí pod úroveň 3 V (např. na 3,2 V). Jako alternativa se také doporučuje optická signalizace podpětí.
Správné dimenzování
Jak postupně stoupá odebíraný proud, akupack se zahřívá a snižuje se jeho využitelná kapacita.
Ideální provozní teplota během vybíjení je mezi +20 až +40 ºC a ani při extrémní zátěži nesmí překročit +60 ºC.
Maximální krátkodobý proud, kterým lze zatížit akupack, je uveden v technické specifikaci, nebo
jej můžete najít přímo na obalu. Hodnota „C“ se vždy vztahuje na kapacitu příslušného akupacku.
Příklad: Akupack s kapacitou 2100 mAh a „20 C“ lze zatížit maximálně hodnotou proudu 2100 mA x 20 = 42 A.
Nicméně maximální přípustný trvalý proud je pochopitelně nižší. Pokud není k dispozici přesná
specifikace od výrobce, neměl by se akupack dlouhodobě zatěžovat víc než na přibližně 50% max. přípustného nárazového proudu.
Technické údaje
Dálkové ovládání
Napájení: 3 V/DC (2 x baterie AAA) Přenosová frekvence: 2,4 GHz Počet přenosových kanálů: Auto výběr metodou kmitočtového skákání (HPSS) Dosah přenosu: Max. 122 m (400 ft), (v přímé viditelnosti) Rozměry (Š x V x H): 150 x 100 x 70 mm
„Xtreme“
Napájení: Li-Pol akupack 7,4 V Provozní teplota: 0 až +40 ºC Provozní relativní vlhkost vzduchu: Max. 75% (nekondenzující) Provozní prostředí: Interiér nebo venkovní prostředí (za sucha) Povětrnostní podmínky: Nulový nebo slabý vítr Průměr s vrtulemi: 180 mm Průměr vrtule: 138 mm (standard)
150 mm (doplňková sada)
Výška: 80 mm (standardní nohy)
115 mm (nohy v doplňkové sadě)
Doba letu: 5 až 7 minut (s akupackem 800 mAh, bez zátěže)
(nebo s akupackem 1150 mAh se zátěží)
Hmotnost: 157 g (standardní nohy)
161 g (nohy z doplňkové sady)
Užitečná zátěž: Přibližně 100 g (bez letového akumulátoru a příslušenství)
Nabíječka
Výstupní napětí: 5 V/DC Vstupní proud: Min. 2 A Nabíjecí proud: Max. 1000 mA na každý nabíjecí kanál
Rozměry
Záruka
Na RC model quadrocopteru Logger EYE One „Xtreme“ poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného zacházení, nehody, běžného opotřebení, nedodržení návodu k obsluze nebo změn na výrobku, provedených třetí osobou. Záruka se dále nevztahuje na běžné opotřebení během provozu a na poškození způsobené nehodou.
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. VAL/1/2015
Loading...