PHILIPS SA3113, SA3123 User Manual [fi]

Page 1
SA3104
SA3105
SA3114
SA3115
SA3124
SA3125
www.philips.com/welcome
Audiosoitin
Page 2
2
Tarvitsetko apua?
Vieraile sivuilla
www.philips.com/welcome
Page 3
3
1 Tärkeät turvallisuustiedot 5 2 Uusi soittimesi 8
2.1 Mitä laatikko sisältää 8
2.2 Rekisteröi tuotteesi 8
3 Miten pääset alkuun 9
3.1 Yleiskatsaus säätöihin ja liittymiin 9
3.2 Päävalikko 10
3.3 Asenna 10
3.4 Liitä ja lataa 11
3.4.1 Käytä mukana olevaa USB-kaapelia 11
3.5 Siirrä 12
3.5.1 Katkaise virta soittimestasi turvallisesti 12
3.6 Nauti 12
3.6.1 Virta on ja off (päällä ja pois päältä) 12
3.6.2 Navigoi valikkoa 12
3.6.3 Lukkoliuku 12
4 Yksityiskohtaiset toiminnot 13
4.1 Musiikkitila 13
4.1.1 Säädöt 13
4.1.2 Löydä musiikkisi 14
4.1.3 Soittolista 14
4.1.4 Lisää kappaleita soittolistaan tien päällä 14
4.1.5 Tyhjennä soittolista tien päällä 15
4.2 Kuvakirjasto 15
4.2.1 Siirrä kuvia koneelta soittimeesi 15
4.2.2 Katsele kuviasi 15
4.2.3 Diaesitys 15
4.3 Video 16
4.3.1 Siirrä videoita koneelta soittimeesi 16
4.3.2 Mediamuuntaja 16
4.3.3 Videon toisto 17
4.4 Nauhoitukset 18
4.4.1 Nauhoitusten toisto 18
4.4.2 Nauhoituksen poisto 18
4.4.3 Lataa nauhoitukset koneellesi 19
4.5 Radio 19
4.5.1 Valitse FM-alue 19
4.5.2 Automaattinen viritys 19
4.5.3 Soita esiasetettua radioasemaa 20
4.5.4 Manuaalinen viritys 20
4.6 Asetukset 20
4.7 Käytä soitintasi datatiedostojen tallentamiseen ja kantamiseen 21
Sisällysluettelo
Page 4
4
5 Päivitä soittimesi 22
5.1 Vahvista manuaalisesti kiinteän ohjelmiston ajanmukaisuus
22
6 Tekniset tiedot 23 7 Usein kysytyt kysymykset 25
Sisällysluettelo
Page 5
5
Yleishuolto
Vaurioiden ja toimintahäiriöiden välttäminen:
• Älä altista laitetta liialliselle lämmölletai suoralle auringonvalolle.
• Älä pudota soitinta äläkä pudota mitään sen päälle.
• Älä päästä soitinta uppoamaan veteen. Älä altista kuulokeliitäntää tai paristolokeroa vedelle. Vesi voi vahingoittaa laitetta.
• Älä käytä mitään alkoholia, ammoniakkia, bentseeniä tai hankausaineita sisältäviä puhdistusaineita, sillä ne voivat vahingoittaa laitetta.
• Toiminnassa olevat matkapuhelimet soittimen läheisyydessä voivat aiheuttaa häiriöitä.
• Ota tiedostoista varmuuskopiot. Varmista, että säilytät alkuperäiset tiedostot laitteeseen ladatuista tiedostoista. Philips ei vastaa menetetystä sisällöstä, jos tuote vaurioituu tai kiintolevyä ei enää voi lukea tai käyttää.
• Vältyt ongelmilta, kun hallitset tiedostoja (esimerkiksi siirtämistä ja poistamista) laitteen mukana toimitetulla ohjelmistolla.!
Tietoja käyttö- ja säilytyslämpötiloista
• Käytä soitinta vain paikassa, jonka lämpötila on välillä 0 ja +35 ºC.
• Säilytä soitinta aina paikassa, jonka lämpötila on välillä -20 ja +45 ºC.
• Soittimen akun käyttöikä voi lyhentyä matalissa lämpötiloissa.
Reservedele/ tilbehør
Besøg www.philips.com/support eller kontakt vores Kundeservice-helpline (telefonnummeret findes på den første side i denne manual) for at bestille reservedele/ tilbehør
Kuunteluturvallisuudesta
Kuuntele kohtuullisella äänenvoimakkuudella.
• Kuulokkeiden käyttö suurella äänenvoimakkuudella voi vahingoittaa kuuloa. Tämä tuote voi tuottaa ääntä, joka saattaa aiheuttaa kuulonaleneman tavallisilla ihmisillä jopa minuutin käytön jälkeen. Suuret äänenvoimakkuudet ovat tarkoitettu henkilöille, joiden kuulo on jo heikentynyt.
• Ääni voi olla petollista. Ajan myötä kuuntelun “mukavuustaso” sopeutuu suurille äänenvoimakkuuksille. Pitkällisen kuuntelun jälkeen “normaali” äänenvoimakkuus voi itse asiassa olla lujaa ja kuulolle haitallista. Suojaa kuuloasi säätämällä äänenvoimakkuus turvalliselle tasolle ennen kuin kuulosi mukautuu suurille äänenvoimakkuuksille.
Turvallisen äänenvoimakkuuden säätäminen:
• Aseta äänenvoimakkuuden säätö alhaiselle tasolle.
• Lisää äänenvoimakkuutta hitaasti kunnes ääni kuuluu miellyttävästi ja kirkkaasti ilman säröä.
Kuuntele kohtuullisen ajan verran:

1 Tärkeät turvallisuustiedot

Page 6
6
• Pitkittynyt altistuminen äänelle jopa “turvallisella” tasolla saattaa aiheuttaa kuulonalenemaa.
• Käytä kuulokkeita kohtuullisesti ja pidä taukoja.
Noudata seuraavia ohjeita kuulokkeiden käytön yhteydessä.
• Kuuntele kohtuullisella äänenvoimakkuudella kohtuullisen ajan verran.
• Älä säädä äänenvoimakkuutta sen jälkeen kun kuulosi on sopeutunut kuulokkeille.
• Älä säädä äänenvoimakkuutta niin korkealle, että et kuule ympäristön ääniä.
• Ole varuillasi vaaratilanteissa tai keskeytä kuulokkeiden käyttö.
• Älä käytä kuulokkeita käyttäessäsi moottoriajoneuvoa, pyöräillessäsi, rullalautaillessasi jne. sillä tämä saattaa aiheuttaa liikennevaaran ja on laitonta monissa maissa.
Tärkeää (malleissa, joihin sisältyy kuulokkeet):
Philipsin äänilaitteet noudattavat säädettyjä äänitehon enimmäisrajoituksia vain alkuperäismallisilla kuulokkeilla. Jos kuulokkeet on vaihdettava, suosittelemme, että otat yhteyttä jälleenmyyjään hankkiaksesi alkuperäisiä Philips-kuulokkeita vastaavan mallin.
Tekijänoikeustiedot
Kaikki mainitut kaupalliset nimet ovat vastaavien valmistajiensa tavaramerkkejä.
Internet ja CD-tallenteiden luvaton kopiointi ja jakelu on tekijänoikeuslakien ja kansainvälisten sopimusten vastaista.
Kopiosuojatun materiaalin esim. tietokoneohjelmien, tiedostojen, radio ja tv-lähetysten ja äänitallenteiden luvaton kopiointi rikkoo kopiosuojaoikeutta ja on siksi laitonta. Tätä laitetta ei saa käyttää sellaiseen tarkoitukseen.
Windows Media ja Windows-logo ovat Microsoft Corporationin tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä Yhdysvalloissa ja/tai muissa maissa.
Tietojen kerääminen
Philips on sitoutunut kehittämään tämän tuotteen laatua ja parantamaan Philipsin käyttäjien kokemusta. Ymmärtääkseen laitteen käyttöprofiilin laite kerää joitain tietoja/dataa laitteen pysyvälle muistialueelle. Näitä tietoja käytetään laitetta käyttäessäsi mahdollisesti eteesi tulevien ongelmien ja virheiden tunnistamiseen ja havaitsemiseen. Tallennettu data sisältää esimerkiksi musiikkitilassa musiikin soittamisen keston, viritintilassa soittamisen keston, tiedot siitä, kuinka usein akku on ollut heikkona jne. Tallennettu data ei paljasta laitteessa käytettyä sisältöä tai mediaa, josta lataaminen on suoritettu. Laitteeseen tallennettu data avataan ja otetaan käyttöön VAIN, jos käyttäjä palauttaa laitteen Philipsin huoltoon ja AINOASTAAN helpottamaan virheen etsintää ja sen ennalta ehkäisyä. Tallennettu data tulee antaa käyttäjän saataville käyttäjän ensimmäisestä pyynnöstä.
Vanhan tuotteen hävittäminen
Page 7
7
Tuotteesi on suunniteltu ja valmistettu laadukkaista materiaaleista ja komponenteista, jotka voidaan kierrättää ja käyttää uudelleen.
Tuotteeseen kiinnitetty yliviivatun roskakorin kuva tarkoittaa, että tuote kuuluu Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2002/96/EY soveltamisalaan.
Ota selvää sähkölaitteille ja elektronisille laitteille tarkoitetusta kierrätysjärjestelmästä alueellasi.
Noudata paikallisia sääntöjä äläkä hävitä vanhoja tuotteita tavallisen talousjätteen mukana. Vanhojen tuotteiden hävittäminen oikealla tavalla auttaa vähentämään ympäristölle ja ihmisille mahdollisesti koituvia haittavaikutuksia.
Muutokset
Muut kuin valmistajan valtuuttamat muutokset voivat mitätöidä käyttäjän käyttöoikeuden tähän laitteeseen.
Euroopan unionia koskeva ilmoitus
Tämä tuote on Euroopan unionin radiohäiriöitä koskevien vaatimusten mukainen.
Page 8
8

2 Uusi soittimesi

Uuden soittimesi kanssa voit nauttia seuraavista:
• MP3 ja WMA-toisto
• Kuvien katselu
• Videon toisto
• FM radio
• Äänen nauhoittaminen

2.1 Mitä laatikko sisältää

Seuraavat varusteet ovat soittimen mukana:

2.2 Rekisteröi tuotteesi

Suosittelemme, että rekisteröit tuotteesi saadaksesi mahdollisuuden ilmaisiin päivityksiin. Rekisteröidäksesi tuotteesi, loggaudu www.philips.com/welcome niin että voimme tiedottaa sinua heti kun uusia päivityksiä on saatavilla.
USB jatkokaapeli
Pikaopas
CD-ROM, joka sisältää Philipsin Laitehallintaohjelman, Philips Mediamuuntajan, Käyttöoppaan ja Usein kysytyt kysymykset
Kuulokkeet Soitin
Philips audio player
Quick start guide
Quick start guide 1
EN
Guide de démarrage rapide 12
FR
Guía de inicio rápido 23
ES
Kurzanleitungsanleitung 34
DE
Handleiding voor snel gebruik 45
NL
Guida di riferimento rapido 56
IT
Snabbstartsinstruktioner 67
SV
Быстрый запуск 78
RU
1
2
3
4
SA3104 SA3105 SA3114 SA3115 SA3124 SA3125
Install
Connect and charge
Transfer
Enjoy
Page 9
9
A Mikrofoni B
slider
Lukitse kaikki paitsi äänenvoimakkuusnäppäimet
C MENU Paina päästäksesi valikkoon /
Palaa edelliseen valikkoon
D y / 2; Paina lyhyesti soittaaksesi/
pitääksesi tauon kappaleessa/ videossa, paina pitkään kytkeäksesi virran päälle/ pois päältä
E p Kuulokejakkiliitin F Aseta uudelleen G USB-liitin
H 1 Palaa takaisin yksi valikkotaso
tai poistu toiminnosta Kappaleiden/nauhoituksen toiston aikana, paina siirtyäksesi edelliseen kappaleeseen/nauhoitukseen, tai paina ja pidä pikakelataksesi taaksepäin
2 Siirry eteenpäin yksi
valikkotaso tai valitse toiminto Kappaleiden/ nauhoituksen toiston aikana, paina siirtyäksesi seuraavaan kappaleeseen/nauhoitukseen, tai paina ja pidä pikakelataksesi eteenpäin
3 Rullaa listaa ylöspäin
Videon toiston aikana, paina siirtyäksesi edelliseen videonpätkään, tai paina ja pidä pikakelataksesi taaksepäin
4 Rullaa listaa alaspäin
Videon toiston aikana, paina siirtyäksesi seuraavaan videonpätkään, tai paina ja pidä pikakelataksesi eteenpäin
I Playlist Paina lisätäksesi kappale
Soittolistaan tien päällä
J - Vol + Äänenvoimakkuuden säätö

3 Miten pääset alkuun

3.1 Yleiskatsaus säätöihin ja liittymiin
I JE F G H
C
A
B
D
Page 10
10

3.3 Asenna

Tärkeää Varmista, että asennat mukana olleella CD:llä olevan ohjelman musiikin ja
videon siirtoa varten.
Järjestelmävaatimukset:
• Windows XP, ME tai 2000
• Pentium III 800MHz prosessori tai uudempi
• 128MB RAM
• 500MB kiintolevytilaa
• Internet-yhteys (suotavaa)
• Microsoft Internet Explorer 6.0 tai uudempi
• USB-portti
1 Aseta tuotteen mukana oleva CD tietokoneesi CD ROM-asemaan.
2 Seuraa ruudulla näkyviä ohjeita asentaaksesi Philips Device Manager
(Laitehallintaohjelman) ja Philips Media Converter (Philips Mediamuuntajan)
(muuntaaksesi videonpätkiä luettaviin tiedostomuotoihin soitinta varten).
3 Jos asennusohjelma ei käynnisty automaattisesti, selaa CD:n sisältöä Windows Explorer
(Windows Explorerissa) ja aja ohjelma kaksoisnäpäyttämällä tiedostoa, joka loppuu .exe.
Oletko hävittänyt CD:n? Älä huoli, voit ladata CD:n sisällön www.philips.com/support sivuilta.
Valikko Voidaksesi
Music (Musiikki) Soittaa digitaalisia musiikkikappaleitasi Picture (Valokuva) Katsella kuviasi Video (Video) Katsella videoitasi Radio* Kuunnella FM radiota Recording (Nauhoitus) Luoda tai kuunnella nauhoituksia Settings (Asetukset) Yksilöidä soittimesi asetukset

3.2 Päävalikko

Page 11
11
3.4.2 Pariston virtatason osoitin
Likimääräiset pariston virtatasot osoitetaan seuraavasti:
Täysi Kaksi kolmasosaa täysi Puolitäysi Alhainen Tyhjä
* Ladattavia paristoja voi ladata rajoitetusti ja ne täytyy mahdollisesti uusia jonkin ajan kuluttua.
Pariston käyttöikä ja latausten määrä vaihtelee käytön ja asetusten mukaan.

3.4 Liitä ja lataa

Soittimesi latautuu kun yhdistät sen tietokoneeseen.
3.4.1 Käytä mukana olevaa USB-kaapelia
1 Liitä mukana olevan USB-kaapelin toinen pää mini-USB-porttiin soittimen alaosassa, ja
toinen pää tietokoneeseesi.
2 Soitin aloittaa latauksen heti kun se on yhdistetty tietokoneeseen.
3 Lataa soitintasi ainakin 5 tuntia ennen kuin käytät sitä ensimmäistä kertaa. Paristo* latutuu
täysin (100%) 4 tunnissa ja 80% 2 tunnissa.
Huomio Soitin on täysin ladattu kun latausvilkku loppuu ja tulee näytölle. Täyteen
ladatulla soittimella voi toistaa noin 10 tuntia* musiikkia.
Huomio Kun paristot ovat melkein tyhjiä, alhainen paristo –ruutu vilkkuu.
Soittimesi sammuu 60 sekunnin sisällä. Soittimesi tallentaa kaikki asetukset ja keskeneräiset nauhoitukset ennen kuin se sammuu.
Page 12
12
Voidaksesi Tee näin
Palata edelliseen valikkoon Paina 1 tai MENU Palata päävalikkoon Paina ja pidä alhaalla MENU Selata valikkoja Paina 1 tai 2 Rullata listan läpi Paina 3 tai 4 Valita vaihtoehdon Paina 2
Vinkki Soittimesi virta sammuu jos sitä ei käytetä tai musiikkia tai videoita ei soiteta 10
minuuttiin.

3.5 Siirrä

Soittimesi ilmenee USB massamuistina Windows Explorer (Windows Explorerissa). Voit järjestää tiedostoja ja siirtää musiikkia ja kuvia soittimeesi USB yhteyden aikana. Käytä Philips Videomuuntajaa siirtääksesi videotiedoston. Katso Videomuuntaja lisätietoa halutessasi.
1 Klikkaa ja korosta yksi tai useampi kappale tehdäksesi siirron soittimen ja koneen välillä.
2 Käytä vedä ja pudota –tekniikkaa tehdäksesi siirron.
Vinkki Siirtääksesi musiikkia sisältäviä CD:itä soittimeesi käytä Musicmatch Jukebox tai
Windows Media Player -ohjelmia, muuta kappaleet musiikkia sisältävällä CD:llä MP3/WMA ­tiedostoiksi. Kopioi tiedostot digitaaliseen audiosoittimeesi Windows Explorerin kautta. Ilmaisia versioita näistä ohjelmista voi ladata internetistä.
3.5.1 Katkaise virta soittimestasi turvallisesti
Sulje kaikki aktiiviset toiminnot soittimessasi. Poista soittimesi turvallisesti klikkaamalla , joka näkyy koneesi tehtäväalustalla.

3.6 Nauti

3.6.1 Virta on ja off (päällä ja pois päältä)
Laittaaksesi virran päälle paina 2; kunnes Philips tervetuloa-ikkuna ilmaantuu.
Laittaaksesi virran pois päältä paina ja pidä lukittuna 2; kunnes ruudulla ei ole enää näyttöä.

3.6.2 Navigoi valikkoa

Soittimessa on intuitiivinen navigointijärjestelmä, joka opastaaa sinua asetuksissa ja toiminnoissa.

3.6.3 Lukkoliuku

Soittimessa on lukkoasetus vahingossa tehtävän toiminnon välttämiseksi. Kun liu’utat lukkoliu'un
asentoon virran ollessa päällä,
ilmaantuu näytölle ja kaikki toimintonäppäimet, paitsi - VOL + äänenvoimakkuuden säätöön, on lukittu. Liu’uta lukkoasetusta pois lukkoasennosta ja näppäimet toimivat taas normaalisti.
Page 13
13
Voidaksesi Tee näin
Soittaa / pitää tauon Paina 2; Hypätä seuraavaan kappaleeseen Paina 2 Palata edelliseen kappaleeseen Paina 1 Pikakelata eteenpäin Paina ja pidä alhaalla 2 Pikakelata taaksepäin Paina ja pidä alhaalla 1 Palata selausvalikkoon Pidä pitkään/lyhyesti alhaalla MENU Lisätä äänenvoimakkuutta Paina VOL + Vähentää äänenvoimakkuutta Paina VOL -

4 Yksityiskohtaiset toiminnot

4.1 Musiikkitila (koskee myös nauhoitusten toistoa)

Soittimesi tukee MP3 ja WMA –tiedostoja.

4.1.1 Säädöt

Voit käyttää seuraavia toimintoja musiikin toiston aikana:
Page 14
14
2 Paina 3 tai 4 rullataksesi listan läpi.
3 Paina 2 valitaksesi tai paina 1 palataksesi edelliselle tasolle.
4 Paina 2; soittaaksesi valintasi.

4.1.3 Soittolista

Playlist on the go (Soittolista tien päällä) soittolistavalikossa on soittolista, joka voidaan
luoda soittimeen tien päällä.
4.1.4 Lisää kappaleita soittolistaan tien päällä
Paina PLAYLIST, voit lisätä kappaleen korostetuista kappaleen nimistä tai kappaleen toiston aikana.

4.1.2 Löydä musiikkisi

1 Valitse päävalikosta syöttääksesi musiikkitilan.
Voit etsiä seuraavista musiikkivaihtoehdoista:
1
Vinkki Superplay™ avulla voit toistaa valitun musiikin tai albumin heti ja milloin
tahansa painamalla 2; valintavaihtoehdoista.
Huom. Tässä soittimessa ei voi soittaa tekijänoikeuslailla suojattuja (Digital Rights
Management –DRM) WMA-kappaleita, jotka on ostettu Internetistä.
All songs (Kaikki kappaleet)
Aakkosjärjestyksessä listatut kappaleet
Artists (Esiintyjä) Aakkosjärjestyksessä
listatut esiintyjät
Aakkosjärjestyksessä listatut albumit
Kappaleet listattu albumijärjestyksessä
Albums (Albumit) Aakkosjärjestyksessä
listatut albumit
Kappaleet listattu albumijärjestyksessä
Genres (Tyylilajit) Aakkosjärjestyksessä
listatut tyylilajit
Aakkosjärjestyksessä listatut kappaleet
Playlists (Soittolistat)
Soittolistakokoelmat Aakkosjärjestyksessä
listatut kappaleet
Page 15
15

4.2 Kuvakirjasto

4.2.1 Siirrä kuvia koneelta soittimeesi
1 Yhdistä soitin tietokoneeseesi.
2 Vedä ja pudota kuvasi PHOTO (KUVA)-kansioon soittimessasi.

4.2.2 Katsele kuviasi

Soitin tukee JPEG-grafiikkaa ja siinä on diaesitystoiminto.
1 Valitse päävalikosta syöttääksesi Kuvatilan.
2 Paina 3 tai 4 selataksesi pieniä kuvia.
3 Paina 2 nähdäksesi kuvan sen oikeassa koossa.
4 Suuren näytön selauksen aikana paina 3 tai 4 siirtyäksesi seuraavaan tai edelliseen kuvaan.

4.2.3 Diaesitys

Diaesitys näyttää kaikki kuvat isossa koossa. Kuvat näkyvät automaattisesti järjestyksessä tietyn aikavälin mukaisesti.
Aloittaaksesi diaesityksen paina 2; voit selata kuvia pienenä tai isolla näytöllä.
Peruuttaaksesi diaesityksen paina 1 tai MENU.
1
4.1.5 Tyhjennä soittolista tien päällä
Voit tyhjentää soittolistan kokonaan.
1 Paina PLAYLIST (SOITTOLISTA) ja valitse Clear ’Playlist on the go’? (Tyhjennä
‘Soittolista tien päällä?).
2 Valitse Clear (Tyhjennä) vahvistaaksesi kaikkien kappaleiden tyhjennyksen Soittolistasta
tien päällä, tai valitse Cancel (Peruuta) palataksesi edelliseen valikkoon.
> Viesti Cleared! (Tyhjennetty!) tulee näytölle.
Vinkki Tämä tyhjentää Soittolistan tien päällä mutta ei poista näitä kappaleita soittimestasi.
Page 16
16

4.3 Video

4.3.1 Siirrä videoita koneelta soittimeesi
Soitin tukee .SMV videotiedostoja. Jos haluat soittaa muita videotiedostoja, käytä mukana olleella CD:llä olevaa mediamuuntajaa siirtääksesi tiedostot soittimeesi.

4.3.2 Mediamuuntaja

Philips Videomuuntaja on ohjelma, jonka avulla voit muuttaa videon videomuodon sellaiseen, jota soitin tukee. Asenna Philips Media Converter (Philips Mediamuuntaja) mukana olleelta CD:ltä. Tuetut tiedostotyypit, joita voi muuntaa ovat:
• .wmv
1 Aloita Philips Media Converter (Philips Mediamuuntaja) seuraavasti: Start
(Käynnistä) > Programs (Ohjelmat) > Philips Media Converter (Philips Mediamuuntaja).
2 Yhdistä soitin tietokoneeseen.
3 Klikkaa valitaksesi videotiedostot jotka haluat muuntaa. Tai yksinkertaisesti vedä ja
pudota videotiedostot Windows Explorer (Windows Explorerista) muuntajaan.
4 Klikkaa jos haluat poistaa tiedostot listasta.
5 Klikkaa aloittaaksesi videon muuntamisen.
Page 17
17
6 Jos tiedoston kanssa tapahtuu virhe, siirrä hiiren nuoli , ja saat näkyviin tiedoston
virheraportin.

4.3.3 Videon toisto

Seuraa näitä ohjeita soittaaaksesi videonpätkiä, jotka on tallennettu soittimelle:
1 Valitse päävalikosta syöttääksesi Videotilan.
> Lista soittimelle tallennetuista videotiedostoista tulee näkyviin.
2 Paina 3 tai 4 valitaksesi tiedoston ja paina 2; aloittaaksesi toiston.
3 Paina lyhyesti MENU siirtyäksesi takaisin edelliseen valikkoon, ja paina pitkään MENU
palataksesi päävalikkoon.
1
Vinkki Voit klikata Support file format (Tukee tiedostomuotoa) apuvalikosta
tarkistaaksesi listan videomuodoista joita muuntaja tukee.
Huom. Jos muunnat tiedostot koneellesi. Seuraavan kerran kun siirrät nämä muunnetut
videotiedostot soittimellesi, siirrä ne VIDEO-kansioon soittimessasi, muuten soitin ei voi lukea videonpätkää.
Page 18
18

4.4 Nauhoitukset

Voit nauhoittaa ääntä soittimellasi. Katso Yleiskatsaus säätöihin ja liittymiin –osioita nähdäksesi missä nauhoittava mikrofoni sijaitsee.
1 Valitse päävalikosta.
2 Valitse Start voice recording (Aloita äänen nauhoittaminen) aloittaaksesi äänen
nauhoituksen.
> Soittimellasi näkyy äänen nauhoitus ruutu, ja äänen nauhoitus alkaa automaattisesti.
3 Paina 2; pitääksesi tauon.
4 Paina 1 lopettaaksesi ja tallentaaksesi äänen nauhoituksen.
> Äänen nauhoitus tallentuu soittimellesi. (Tiedoston nimen muoto: VOICEXXX.WAV missä XXX
on nauhoituksen numero, jonka soitin luo automaattisesti.)
5 Löydät tämän tiedoston > Recordings Library (Nauhoituskirjasto).

4.4.1 Nauhoitusten toisto

Valitse > Recordings Library (Nauhoituskirjasto) päävalikosta.
1 Valitse nauhoitus, jonka haluat kuulla.
2 Paina 2; vahvistaaksesi.

4.4.2 Nauhoituksen poisto

Voit myös poistaa nauhoitukset koneellasi.
1 Yhdistä soitin tietokoneeseesi.
2 Valitse soitin Window Explorer (Window Explorerissa).
3 Kaksoisnäpäytä VOICE (ÄÄNI)-kansiota
4 Valitse tiedostot jotka haluat poistaa ja paina Delete (Poista) tietokoneen näppäimistöstä.
Page 19
19

4.5.2 Automaattinen viritys

1 Valitse Auto tune (Automaattinen viritys) Radiovalikosta .
> Soitin etsii vahvimman signaalin asemat ja tallentaa ne automaattisesti maksimissaan 10
esiasetettuun kanavaan.
1
Vinkki Lopeta automaattinen viritys painamalla mitä tahansa paitsi äänenvoimakkuuden
säätönäppäintä.
4.4.3 Lataa nauhoitukset koneellesi
1 Yhdistä soitin tietokoneeseesi.
2 Valitse soitin Window Explorer (Window Explorerissa).
> Löydät Voice (Ääni)-kansion. Nauhoitukset ovat tässä kansiossa.
3 Kopioi ja liitä nauhoitukset minne haluat koneellasi.

4.5 Radio

Valitse päävalikosta syöttääksesi radiotilan.
Liitä kuulokeet
Mukana olevat kuulokkeet toimivat radioantennina. Varmista, että ne ovat kunnolla kiinni saadaksesi parhaan kuuluvuuden.

4.5.1 Valitse FM-alue

Valitse > Radioasetukset päävalikosta.
Alue Taajuusalue Viritysaskeleet
Eurooppa 87.5 - 108 MHz 0.05 MHz USA 87.5 - 108 MHz 0.1 MHz Aasia 87.5 - 108 MHz 0.05 MHz
Page 20
20
4.5.3 Soita esiasetettua radioasemaa
1 Valitse Presets (Esiasetukset) Radiovalikosta .
2 Paina 3 tai 4 selataksesi ja valitaksesi esiasetetut asemat.
3 Kun olet valinnut aseman, paina lyhyesti 1 / 2 ja voit siirtyä toiseen asemaan.

4.5.4 Manuaalinen viritys

1 Voit myös virittää valitun esiasetetun aseman taajuuden painamalla pitkään 3 / 4.
2 Paina lyhyesti 3 tai 4 siirtyäksesi yhden viritysaskeleen, tai paina pitkään 3 tai 4
etsiäksesi lähintä, vahvinta signaalia.
3 Taajuuspalkki osoittaa taajuuden muutoksen.
4 Paina 2; vahvistaaksesi ja tallentaaksesi signaalin.

4.6 Asetukset

Voit asettaa valintasi soittimessasi niin, että ne vastaavat tarpeitasi.
1 Paina MENU ja valitse .
2 Paina 3 tai 4 valitaksesi vaihtoehdoista.
3 Paina 2 siirtyäksesi seuraavalle tasolle tai paina 1 palataksesi edelliselle tasolle.
4 Paina 2 vahvistaaksesi valintasi.
5 Paina 1 poistuaksesi Settings (Asetukset)-valikosta
Page 21
21
Asetusvalikossa on seuraavat vaihtoehdot:
4.7 Käytä soitintasi datatiedostojen
tallentamiseen ja kantamiseen
Voit käyttää soitintasi tallentaaksesi ja kantaaksesi datatiedostoja kopioimalla datatiedostot soittimellesi Windows Explorerilla.
Asetukset Lisävaihtoehdot
Language (Kieli) Englanti / Ranska / Saksa / Espanja / Portugali / Italia / Hollanti /
Ruotsi / Venäjä / Puola / Yksinkertaistettu Kiina / Perinteinen Kiina / Japani / Korea
Playmode (Soittotila) Off (Pois päältä)/ Repeat 1 (Toista 1)/ Repeat All (Toista kaikki)/
Shuffle all (Sekoita kaikki)/ Repeat & Shuffle (Toista & Sekoita)
Equalizer (Taajuuskorjain) Off (Pois päältä)/ Rock/ Funk/ Jazz/ Classic (Klassinen)/ Hip-hop/
Dance
Slideshow setting 3sec (3sekuntia)/ 5sec (5sekuntia)/ 10sec (10sekuntia) (Diaesityksen asetukset)
Backlight (Takavalo) Always on (Aina päällä)/ 5 sec (5 sekuntia)/ 15 sec (15 sekuntia)/
30 sec (30 sekuntia)
Radio settings North & South America (Pohjois- ja Etelä-Amerikka) / (Radioasetukset) Asia (Aasia) / Europe (Eurooppa)
Information (Tiedot) Capacity (Kapasiteetti), Free space (Vapaa tila), Firmware version
(Kiinteän ohjelmiston versio), Device ID (Laitetunnus)
Factory settings Palauta alkuperäisiin asetuksiin (Alkuperäiset asetukset)
Page 22
22

5 Päivitä soittimesi

Soitintasi ohjaa sisäinen ohjelma nimeltään kiinteä ohjelmisto. Uudempia versioita kiinteästä ohjelmistosta on voitu tuoda markkinoille sen jälkeen kun ostit soittimesi.
Ohjelma nimeltään Philips Device Manager (Philips Laitehallintaohjelma) auttaa sinua päivittämään kiinteän ohjelmiston laitteellasi jos uusi kiinteä ohjelmisto on saatavilla koneellasi.
Asenna Philips Device Manager (Philips Laitehallintaohjelma) mukana olevalta CD:ltä tai lataa uusin versio sivulta www.philips.com/support.
5.1 Vahvista manuaalisesti kiinteän ohjelmiston
ajanmukaisuus
1 Yhdistä soitin tietokoneeseesi.
2 Aloita Philips Device Manager (Philips Laitehallintaohjelma) seuraavasti Start
(Käynnistä) > Programs (Ohjelmat) > Philips Digital Audio Player (Digitaalinen Audiosoitin) > SA31XX > Philips SA31XX Device Manager (Philips SA31XX Laitehallinta).
3 Varmista, että Internet-yhteys toimii.
4 Klikkaa Update (Päivitä).
> Philips SA31XX Device Manager (Philips SA31XX Laitehallintaohjelma) tarkistaa
onko uusi kiinteä ohjelmisto saatavilla Internetissä ja asentaa sen soittimellesi.
5 Kun Update completed (Päivitys suoritettu) ilmaantuu näytölle, klikkaa OK ja poista
yhteys soittimen ja koneen väliltä.
> Viesti Updating firmware (Päivittää kiinteää ohjelmistoa) tulee näytölle.
Soitin käynnistyy uudelleen automaattisesti kun kiinteä ohjelmisto on päivitetty kokonaan. Soitinta voi taas käyttää.
3 4
5
Page 23
23

6 Tekniset tiedot

Virta
• Virtalähde
310mAh Li-ion sisäinen ladattava paristo*
Näyttö
• Valkoinen takavalo LCD 128 x 160 pikseliä
65K väriä, QQCIF
Ääni
• Kanavaerotin: 40dB
• Taajuuskorjainasetukset:
Rock / Funk / Jazz / Klassinen / Hip-hop / Dance
• Taajuusalue: 80-18000Hz
• Signaalikohinasuhde: > 80dB
• Antoteho (RMS): 2x3mW
Äänentoisto
• Pakkausmuoto: MP3 (8-320kps ja VBR,
Näytteitystaajuus: 8, 11.025, 16, 22.050, 24, 32, 44.1, 48kHz), WMA (32-192kbps, Näytteitystaajuus: 8, 11.025, 16, 22.050, 24, 32, 44.1, 48kHz)
• Soittoaika: 10 tuntia*
• ID3-tagi tuki
Videotuki
• .SMV-muoto (muut muodot tuetaan
mukana olevan videomuuntajan kautta)
• 11 kehystä per sek., QQCIF
Videomuuntaja
• Tukimuoto:
.bmp, jpg, .wmv.
Nauhoitus
• Äänen tallennus: Sisäänrakennettu
mikrofoni (Mono)
Tallennus Media
• Sisäänrakennettu muistikapasiteetti:
SA310x 512MB NAND Flash+ SA311x 1GB NAND Flash+ SA312x 2GB NAND Flash+
Liittimet
• Kuulokkeet 3.5mm, USB 2.0 (täysi nopeus)++
Musiikin ja kuvien siirto
• Vedä ja pudota Windows Explorerissa
Videon siirto
• Philips Mediamuuntajan kautta
Tiedon siirto
• Windows Explorerin kautta
Järjestelmävaatimukset
• Windows® ME, 2000 tai XP
• Pentium III 800MHz prosessori tai uudempi
• 128MB RAM
• 500MB kiintolevytilaa
• Internet-yhteys
• Microsoft Internet Explorer 6.0 tai uudempi
• Videonäyttökortti
• Äänikortti
• USB-portti
Page 24
24
* Ladattavia paristoja voi ladata rajoitetusti ja ne täytyy mahdollisesti uusia jonkin ajan kuluttua.
Pariston käyttöikä ja latausten määrä vaihtelee käytön ja asetusten mukaan.
+ 1MB = 1 miljoona bittiä; saatavilla oleva tallennuskapasitetti on vähemmän.
1GB = 1 miljardi bittiä; saatavilla oleva tallennuskapasitetti on vähemmän. Täysi muistikapasiteetti ei ole välttämättä saatavilla koska soitin vie osan muistista. Tallennuskapasiteetti pohjautuu 4 minuuttiin per kappale ja 64kbp WMA koodaukseen.
++ Todellinen siirtonopeus riippuu käyttöjärjestelmästä ja ohjelmiston konfiguraatiosta.
Page 25
25
Soittimessa ei ole virtaa.
• Et ole ehkä pitänyt 2;-näppäintä painettuna tarpeeksi pitkään. Laittaaksesi virran päälle, paina 2; kunnes Philips tervetuloa-ikkuna ilmaantuu.
• Laitteesi paristossa ei ehkä ole virtaa jos sitä ei ole käytetty pitkään aikaan. Lataa soittimesi.
Jos laite ei toimi, palauta soitin Laitehallintaohjelmasta: 1 Aloita Philips Device Manager (Philips Laitehallintaohjelma) seuraavasti Start
(Käynnistä) > Programs (Ohjelmat) > Philips Digital Audio Player (Digitaalinen Audiosoitin) > SA31XX > Philips SA31XX Device Manager
(Philips SA31XX Laitehallinta) koneellasi. 2 Paina ja pidä painettuna 2;-näppäintä kunnes soitin on yhdistetty koneeseen. 3 Pidä näppäintä alhaalla kunnes Philips Device Manager (Philips
Laitehallintaohjelma) tunnistaa soittimen ja soitin menee palautustilaan. 4 Klikkaa repair (korjaa)-näppäintä ja seuraa Device Manager
(Laitehallintaohjelman) antamia ohjeita. 5 Kun soitin on korjattu, poista yhteys koneesta ja käynnistä laite uudelleen.
Soittimessa ei ole musiikkia siirron jälkeen.
Ovatko kappaleesi MP3 tai WMA muodossa?
Muut muodot eivät toimi soittimessa.
Soittimessa ei ole kuvia siirron jälkeen.
Ovatko kuvasi JPEG muodossa?
Muun muodon kuvia ei voi siirtää soittimellesi.
Soittimessa ei ole videota siirron jälkeen.
Varmista, että käytät mediamuuntajaa (mukana olevalla CD-romilla) muuntamaan videonpätkiä luettavaan muotoon soittimellesi.
Jos siirrät nämä muunnetut tiedostot koneellesi, siirrä ne VIDEO-kansioon soittimessasi, muuten soitin ei voi lukea videonpätkää.

7 Usein kysytyt kysymykset

Tarkista vian ilmetessä seuraavissa osioissa luetellut kohdat. Lisäohjeita ja vianmääritysohjeita löytyy usein kysytyistä kysymyksistä sivuilta www.philips.com/support.
Ota yhteyttä jälleenmyyjään tai palvelukeskukseen jos et löydä ratkaisua näiden vihjeiden avulla.
Varoitus Älä missään tapauksessa yritä korjata laitetta itse sillä tämä mitätöi takuun.
Page 26
26
2 Jos mitään ei tapahdu, lataa paristoa ainakin 4 tuntia ja yritä käynnistää virta tai asettaa
uudelleen. Jos tämä ei toimi, sinun tulee korjata soitin Philips Device Manager (Philips
Laitehallintaohjelma).
Ääntä ei kuulu.
Varmista, että kuulokkeet on asetettu kuulokeliitäntään kunnolla.
Joitakin kappaleita ei näy tai soitin ei toista niitä.
• Tässä soittimessa ei voi soittaa tekijänoikeuslailla suojattuja (DRM) WMA–kappaleita, jotka
on ostettu Internetistä, tässä soittimessa voi soittaa vain suojaamattomia WMA-tiedostoja. Kappale on formaatissa jota soitin ei tue. Vain MP3, WMA on tuettu.
• Äänitiedosto voi olla viallinen, yritä toistaa tiedosto koneellasi ensin. Jos se ei toimi,
muunna kappale uudelleen.
Soitin ei reagoi.
1 Jos soittimesi ei reagoi mihinkään, älä panikoi. Aseta pieni neula tai jokin muu terävä esine
uudelleenasetusreikään, joka on soittimen pohjassa. Pidä painettuna kunnes soitin sammuu.
Huom. Soittimessa oleva sisältö säilyy ennallaan.
Page 27
27
PHILIPS pidättää oikeuden tehdä malli- ja tavaraselostemuutoksia tuotteen parantamiseksi ilman ennakkoilmoitusta.
Page 28
Specifications are subject to change without notice. Trademarks are the property of Koninklijke Philips Electronics N.V. or their respective owners © 2007 Koninklijke Philips Electronics N.V. All rights reserved.
www.philips.com
Printed in China
wk7295
abc
Loading...