Omron F3SP-U3P-TGR User Manual [da]

Advanced Industrial Automation
Enkeltstrålet sikkerhedsstyringsenhed, sikkerhedsniveau 2
F3SP-U3P-TGR Series
Cat. No. E04E-DA-01
Kort oversigt
5 Tilslutninger
6 Justeringsprocedure
7 Betjeningsprocedurer
8 Diagnosticering med lysdioder
12 Tekniske data
BRUGERVEJLEDNING
F3SP-U3P-TGR Brugervejledning
Denne enhed overholder EU-kravene for følgende standarder:
Lavspændingsdirektivet 73/23/EEC
EMC-direktiv 89/336/EEC
Maskindirektiv 89/392/EEC
IEC 61496-1: 1997
IEC 61496-2 2. udg. IEC 2001 (CDV udkast 8)
DIN V VDE 0801: 1990 og tillæg A1: 1994
EN 61000-4-2,-3,-4,-5,-6
EN 55022: 1994
DIN EN 60204-1: 1993
EN 50178: 1998
IEC 664-1: 1997
Producent: TECHNO-GR s.r.l. Via Torino, 13/15 10046 Poirino (TO) - ITALY Tlf.: +39 011 9452041 FAX +39 011 9452090
Brugervejledning: Version 3.0, 12/06/2003
3
F3SP-U3P-TGR Brugervejledning

Indholdsfortegnelse

1 Inden du anvender denne enhed................................................. 5
1-1 Generel vejledning ............................................................................................5
1-2 Sikkerhedsforholdsregler ..................................................................................5
1-3 Rutinemæssig vedligeholdelse .........................................................................5
2 Generelle oplysninger og vigtigste anvendelser ....................... 6
3 Betjening ....................................................................................... 8
4 Forholdsregler og installationskriterier...................................... 9
4-1 Beregning af den minimale installationsafstand ...............................................9
4-2 Reflekterende overflader ................................................................................11
5 Tilslutninger ................................................................................ 12
5-1 Referencer på klemmekortet ..........................................................................12
5-2 Oversigt over ben ...........................................................................................13
5-3 Eksempel på ledningsføring ...........................................................................14
6 Justeringsprocedure .................................................................. 16
7 Betjeningsprocedurer ................................................................ 17
7-1 Konfiguration af dip-switche............................................................................17
7-2 Konfiguration af antallet af fotoceller...............................................................18
7-3 Forbikoblingsfunktionen ..................................................................................18
7.3.1 Beskrivelse ............................................................................................18
7.3.2 Installationskriterier ...............................................................................19
7-4 Tilsidesættelse ................................................................................................22
7-5 Start af tilsidesættelsesfunktionen ..................................................................22
7-6 Begrænsninger for forbikobling (forbikoblingsfunktionen) ..............................23
8 Diagnosticering med lysdioder ................................................. 24
9 Afsluttende kontrol..................................................................... 25
10 Handlinger ved rutinemæssig vedligeholdelse ....................... 25
11 Generelle oplysninger og nyttige data...................................... 26
12 Tekniske data .............................................................................. 27
13 Overordnede mål ........................................................................ 28
4
F3SP-U3P-TGR Brugervejledning

1 Inden du anvender denne enhed

1-1 Generel vejledning

Læs hele denne vejledning og hele vejledningen til sikkerheds-FES'en (sikkerhedsfotoelektrisk afbryder) grundigt. Sørg for, at du har forstået brugeroplysningerne, inden du forsøger at anvende sikkerheds-FES'en. Opbevar brugervejledningen på et sikkert og praktisk sted, og kontroller om nødvendigt oplysningerne. Følg omhyggeligt instruktionerne i denne vejledning for at sikre en korrekt installation.
Rør ikke ved ikke-isolerede kabler, medmindre de er koblet fra strømforsyningen.
Kontroller, at de kabler, der er tilsluttet styringsenheden, ikke er strammet, og at de ikke hindrer personers eller genstandes bevægelser.
Sluk for strømmen, inden du foretager nogen ydre operationer.
Hvis dette ikke overholdes, kan det medføre dødelige eller alvorlige legemsbeskadigelser.

1-2 Sikkerhedsforholdsregler

Følgende symboler bruges til at fremhæve emner, der bidrager til sikker og korrekt brug af F3SP-U3P-TGR. De fremhævede emner er af afgørende betydning for sikkerheden og skal altid efterleves.
BEMÆRK!
ADVARSEL

1-3 Rutinemæssig vedligeholdelse

Sørg for, at der foretages regelmæssige inspektioner. Yderligere oplysninger finder du i afsnit 10 og i vejledningen til sikkerheds­FES'en.
Omron Europe og Techno-GR fralægger sig ethvert ansvar for skader på personer eller genstande, der skyldes forkert brug/installation af styringsenheden og sikkerheds-FES'en.
5
F3SP-U3P-TGR Brugervejledning

2 Generelle oplysninger og vigtigste anvendelser

Den enkeltstrålede sikkerhedsstyringsenhed F3SP-U3P-TGR er udviklet og produceret med henblik på at imødekomme behovet for at beskytte personer i områder, hvor det er nødvendigt at garantere sikkerheden for den operatør, der anvender maskiner, robotter eller i almindelighed automatiseringssystemer, der anses for farlige, eller som er udsat for tilfældig eller uønsket adgang til usikre dele. Systemet overholder kravene til sikkerhedsenheder af type 2 i overensstemmelse med internationale standarder, f.eks. IEC 61496 1-2. Denne sikkerhedsenhed består af en plastikbeholder, der gør det muligt at installere den på en DIN/OMEGA-skinne. Den har 16 aftagelige skrueklemmer, som giver mulighed for tilslutning af 1-2 par fotoceller.
Denne version af den enkeltstrålede sikkerhedsstyringsenhed har 'forbikoblingsfunktionen' integreret. Denne funktion gør det muligt at tilslutte eller frakoble et eller flere par fotoceller – for eksempel for at tillade materialepassage, uden at maskinen stoppes. Desuden gør ‘tilsidesættelsesfunktionen’ det muligt for systemet at holde outputrelæerne lukket selv med afbrudte stråler for at muliggøre materialetransport efter en systemnedlukning. Både forbikoblingsfunktionen og tilsidesættelsesfunktionen giver et system, der kræver ekstra forholdsregler for at begrænse reduktionen af sikkerhedsniveauet. Disse forholdsregler skal der tages omhyggeligt hensyn til. Forbikoblingsfunktionen og tilsidesættelsesfunktionen kan tages i brug ved simpelthen at tilslutte forbikoblingslampen F39-A11 (eller en tilsvarende lampetype med gul pære til 24V DC/3-7W), som leveres separat.
Tilstedeværelsen af en kropsdel eller en genstand, der afbryder en stråle, får sikkerhedsudgangene til at åbnes, så den tilsluttede maskine stopper. Sikkerhedssensorerne skal være tilsluttet i den rigtige position på en sådan måde, at det ikke er muligt at kravle over eller på anden måde omgå systemet. Her er en liste over almindelige anvendelser:
Maskiner til behandling af træ, glas og keramiske produkter. Automatiske lagre. Transportbånd. Palleteringsmaskiner.
6
F3SP-U3P-TGR Brugervejledning
Enheden er udviklet i overensstemmelse med følgende standarder:
IEC 61496-1: 1997. Maskinsikkerhed: elektrisk følsomme
beskyttelsesenheder - Generelle krav og test.
FDIS IEC 61496-2: 1997. Maskinsikkerhed: elektrisk følsomme
beskyttelsesenheder - Særlige krav til systemer, der anvender aktive opto­elektroniske enheder.
7
F3SP-U3P-TGR Brugervejledning

3 Betjening

Enhedens elektroniske styresystem udgøres af en mikroprocessor. Ved hjælp af den nødvendige hardware styrer og kontrollerer den løbende de tilsluttede fotoceller. styres sekventielt. Det er derfor muligt at installere en eller to fotoceller ved siden af hinanden. system udgangene. Fotocellerne er blevet aktiveret og vises af lysdioderne på huset. Styringsenheder kan fungere i to forskellige tilstande (se afsnit 7 på side 14), som kan bruges til at udføre følgende operationer:
De to eksterne knapper, som skal tilsluttes, bruges til:
Der findes to forskellige driftstilstande:
Når enheden er i drift, involverer operationer, der indstilles via brugerfladen, ikke funktioner, der kan påvirke systemets sikkerhed.
Der kan ikke forekomme interferens mellem fotocellerne, idet de
Når en eller flere stråler afbrydes, åbner det elektroniske
TEST: Denne knap bruges til at kontrollere, om hele systemet fungerer, som det skal. Når du trykker på TEST-knappen (åbning af kontakten), simuleres en afbrydelse af en eller flere sikkerheds-FES'er. Denne handling får maskinen til at stoppe, så der kan foretages systemcheck i overensstemmelse med de gældende tidspunkter og tilstande. Hvis der trykkes på knappen efter en fejldetektering på enheden (se tabellen med fejlkoder), skal systemet nulstilles.
RESET-knap: Bruges til at starte systemet og til manuel nulstilling efter en aktivering af relæet eller efter en fejl, der kan nulstilles (se tabellen med fejlkoder).
1. Automatisk nulstilling: Systemet vil starte automatisk, efter at en stråleafbrydelse er blevet fjernet.
2. Manuel nulstilling: Systemet vil forblive i den sikre, deaktiverede tilstand, indtil der trykkes på RESET-knappen. Denne manuelle nulstilling betyder, at systemet kun kan startes, når brugeren direkte vælger at gøre det.
8
F3SP-U3P-TGR Brugervejledning

4 Forholdsregler og installationskriterier

De sikkerhedsprodukter, der anvendes, skal være egnet til den pågældende applikation, og der skal også tages hensyn til andre påvirkninger som for eksempel rumtemperatur, elektromagnetisk interferens, stærke lyskilder osv. Du kan finde specifikationen i manualen eller kontakte producenten for at få yderligere oplysninger.

4-1 Beregning af den minimale installationsafstand

Sikkerhedsafstanden 'S' skal være tilstrækkelig til at sikre, at det farlige område ikke kan nås af operatøren før det tidspunkt, hvor maskinen med den bevægelige del stopper. Sikkerhedsafstanden skal beregnes i overensstemmelse med EN999 (europæiske standarder. Maskinsikkerhed – Placering af beskyttelsesudstyr i forhold til den hastighed, menneskekroppens dele nærmer sig med) Anvendelse af EN 999-formlen:
S = ( K * T ) + C
S = sikkerhedsafstand. T = T1 + T2 hvor T1 = maskinens responstid i sekunder. T2 = enhedens responstid i sekunder inklusive sikkerhedssensorens responstid. K = 1600 mm/s (kroppens hastighed, når den nærmer sig det farlige område). C = yderligere afstand, der afhænger af SLC-opløsningen og af den relevante
standard
9
Loading...
+ 19 hidden pages