Omron F3SN-A TECHNICAL MANUAL [cz]

Advanced Industrial Automation
Optická bezpečnostní závora
F3SN-A
TECHNICKÁ PŘÍRUČKA
Stručný přehled
2 Postupy pro montáž a nastavení
3 Obecné údaje
6 Odstraňování poruch
Cat. No. SCEE713-CZ2-02
F3SN-A
Optická bezpečnostní závora
Technická příručka
Listopad 2002
i
Úvod
Děkujeme vám za zakoupení optické bezpečnostní závory řady F3SN-A (dále jen „F3SN-A“). Toto je provozní příručka popisující práci se zařízením F3SN-A. Při práci se zařízením F3SN-A dbejte na dodržování následujících bodů:
• Podrobně si přečtěte tuto příručku. Před zahájením práce se zařízením F3SN-A se ujistěte, že rozumíte zde uvedeným informacím.
• Výrobce předpokládá, že budete zařízení F3SN-A používat v souladu s údaji o provozním prostředí, výkonu a funkci stroje. Před instalací musí kvalifikovaný pracovník zhodnotit rizika stroje a stanovit, zda je pro něj tento výrobek vhodný.
• Ujistěte se, že je obsluha zařízení F3SN-A informována o funkci zařízení a o funkci stroje, u kterého je zařízení nainstalováno.
•Příručku uschovejte na bezpečném a pohodlně přístupném místě a podle potřeby do ní nahlížejte.
Směrnice a normy
1. Zařízení F3SN-A není schváleno podle článku 44-2 japonského zákona o bezpečnosti a zdraví v průmyslu. Proto ho v Japonsku nelze používat jako bezpečnostní zařízení pro lisy a řezací stroje podle článku 42 tohoto zákona.
2. a) Zařízení F3SN-A je elektrické snímací ochranné zařízení (ESPE) splňující podmínky směrnice EU pro strojní zařízení, dodatek IV, B, bezpečnostní části, položka 1.
b) Zařízení F3SN-A splňuje následující směrnice a normy:
1. Směrnice EU
Směrnice pro strojní zařízení:Směrnice 98/37/EC Směrnice pro elmag. kompatibilitu:Směrnice 89/336/EEC
2. Evropská norma: EN61496-1 (TYP 4, ESPE)
3. Mezinárodní norma: IEC61496-1 (TYP 4, ESPE), IEC61496-2 (TYP 4, AOPD)
c) Zařízení F3SN-A obdrželo od agentury DEMKO A/S, akreditované EU, následující
certifikáty:
- Ověření EC podle směrnice EU pro strojní zařízení
- Certifikát oprávněného úřadu podle pravidel pro elmag. kompatibilitu
- Schválení typu DEMKO ESPE TYP 4 (EN61496-1)
AOPD TYP 4 (IEC61496-2) Použití: EN954-1 kategorie B, 1, 2, 3, 4
d) Zařízení F3SN-A obdrželo od nezávislé zkušební agentury UL následující certifikáty:
- Certifikát UL o bezpečnostních normách pro USA a Kanadu
Pro: ESPE TYP 4 (IEC61496-1)
AOPD TYP 4 (IEC61496-2)
- Certifikát programovatelného systému (UL1998, IEC61496-1)
1. Zařízení F3SN-A je navrženo podle následujících norem: Má-li zařízení F3SN-A odpovídat následujícím normám a předpisům, musíte ho umístit a používat podle všech odpovídajících norem, zákonů a předpisů. V případě nejasností se obrat’te na standardizační organizace jako jsou TÜV, UL či jiné.
EN415-4, prEN691, EN692, prEN693 (evropská norma) OSHA 29 CFR 1910,212 (předpis USA pro bezpečnost a zdraví v průmyslu) OSHA 29 CFR 1910.217 (předpis USA pro bezpečnost a zdraví v průmyslu) ANSI B11.1~B11.19 (norma USA) ANSI/RIA 15.06 (norma USA)
ii
Poznámka Pokud zařízení F3SN-A používáte za následujících podmínek, zvažte, zda
jsou bezpečnostní opatření dostatečná, a počítejte pro hodnoty a funkce systému s rezervou:
a) Podmínky nebo prostředí neuvedené v této příručce. b) Použití u zařízení nebo v prostředí vyžadujícím zvláštní bezpečnostní
opatření, například řízení jaderných zařízení, železnice, letectví, vozidla, kotelny, lékařské systémy, stavebnictví, velké zábavní stroje atd.
Bezpečnostní opatření Obecné konvence pro bezpečný provoz
V této příručce jsou pro odstavce popisující bezpečné a řádné provozování zařízení F3SN-A používány následující konvence. Zde uvedené položky jsou kritické pro zachování bezpečnosti a musíte se jimi za všech okolností řídit.
!VAROVÁNÍ
POZOR !VAROVÁNÍ
Upozorňuje na možná rizika, která mohou vést ke smrtelnému úrazu nebo k závažnému zranění.
Označuje zakázané operace.
Po nastavení pevného vypínání zkontrolujte, zda zařízení F3SN-A detekuje tes­tovací tyčinku ve všech místech detekční zóny, kterými by obsluha mohla dosáhnout na nebezpečné části stroje. Pokud takovou kontrolou najdete průcho­zí místa, nainstalujte proti průniku místy, která zařízení F3SN-A nedetekuje, pevné překážky. Nevhodné uspořádání může vést k vážnému úrazu. (Kapitola 1-2)
Plovoucí vypínání zmenšuje rozlišení. Při výpočtu bezpečné vzdálenosti použijte upravené rozlišení. Pokud tak neučiníte, stroj se nezastaví dříve, než obsluha dosáhne do nebezpečné oblasti a může dojít k vážnému zranění. (Kapitola 1-2)
Zařízení F3SN-A nepoužívejte pro stroje, které nelze v případě nouze zastavit elektrickým ovládáním, jako jsou například lisy s plně rotačními spojkami. Pokud stroj nezastaví včas, než pracovník dosáhne na nebezpečné části, může dojít k vážnému úrazu. (Kapitola 2-1)
Pokud stroj pracuje v režimu PSDI (zařízení pro zjišt’ování přítomnosti), je nutné správně nakonfigurovat řídicí obvod mezi zařízením F3SN-A a strojem. Podrobnosti o režimu PSDI naleznete v normách OSHA1910.217, IEC61496-1 a v dalších podobných normách a předpisech. (Kapitola 2-1)
Ochranné prvky nainstalujte kolem stroje tak, abyste cestou k nebezpečným částem stroje museli proniknout detekční zónou zařízení F3SN-A. Zařízení F3SN-A nainstalujte tak, aby při práci na nebezpečných částech stroje zůstávaly některé části těla obsluhy v detekční zóně. (Kapitola 2-1)
Přepínač pro vymazání stavu blokování musí být nainstalován tak, aby od něj bylo vidět na celou nebezpečnou oblast. Přepínač nesmí být možné použít z nebezpečné oblasti. (Kapitola 2-1)
Zařízení F3SN-A nepoužívejte v hořlavých nebo výbušných prostředích. Nesplnění této podmínky může vést k vážnému úrazu. (Kapitola 2-1)
Zařízení F3SN-A nechrání tělo obsluhy před částmi vystřelovanými z nebezpečné oblasti. Před takovými nebezpečnými částmi musí obsluhu chránit mechanické ochranné prostředky. (Kapitola 2-1)
Za všech okolností dodržujte vypočítanou bezpečnou vzdálenost mezi zařízením F3SN-A a nebezpečnou částí stroje. Zabráníte tak vážným zraněním způsobeným dotykem nebezpeččásti před zastavením stroje. (Kapitola 2-1)
Zařízení F3SN-A neinstalujte na místa, kde by ho mohly ovlivnit odrazy od stěn. Selhání detekce by mohlo vést k vážnému zranění. (Kapitola 2-1)
Vysílače a přijímače instalujte na vhodná místa, aby nevznikly zóny bez detekce. Typ přijímače a vysílače v sadě musí vždy souhlasit. (Kapitola 2-1)
Zařízení F3SN-A bezpečně připevněte ke stroji a utáhněte konektor kabelu. (Kapitola 2-1)
iii
Při použití více sad zařízení F3SN-A sestavte systém tak, aby nedocházelo ke vzájemnému rušení. (Kapitola 2-1)
Nezkratujte výstupy na svorku +24V. V takovém případě by byl výstup stále ve stavu ZAPNUTO a vznikla by nebezpečná situace. Signál napájení 0V připojte přímo k ochrannému zemnímu signálu. Zabráníte tak selhání zemnění. Selhání zemnění může způsobit přepnutí výstupů do stavu ZAPNUTO. (Kapitola 2-4)
Zátěž připojujte mezi výstup a signál 0V. (Výstup PNP) Pokud zátěž připojíte mezi výstup a signál +24V, bude invertován provozní režim a stroj bude při přerušení světla v zóně ZAPNUT. (Kapitola 2-4)
Bezpečnostní systém vždy konfigurujte pomocí dvou výstupů OSSD. Pokud použijete pouze jeden výstup OSSD, může při selhání obvodu dojít k vážnému zranění. (Kapitola 2-4)
Signály F3SN-A nepřipojujte ke stejnosměrnému napájení o napětí vyšším než 24 Vss +10% nebo ke střídavému napájení. Mohlo by dojít k úrazu elektrickým proudem. (Kapitola 2-4) Aby zařízení F3SN-A splňovalo normy IEC 61496-1 a UL 508 musí stejnosměrné napájecí zdroje splňovat všechny následující podmínky.
• Napájecí napětí musí být v mezích jmenovité hodnoty (24 Vss ±10 %).
• Napájení je připojeno pouze k zařízení F3SN-A a k zařízením souvisejícím s elektrickými snímacími ochrannými funkcemi zařízení F3SN-A, jako jsou řídicí jednotky zabezpečení a vypínací čidla, a má dostatečnou jmenovitou hodnotu proudu pro všechna zařízení.
• Napájení nesmí být připojeno k jiným zařízením nebo strojům.
• Napájení má dvojitou nebo posílenou izolaci mezi primárním a sekundárním obvodem. Napájení automaticky restartuje charakteristiku proudové ochrany (pokles napětí).
• Napájení dodržuje minimální dobu podržení výstupu 20 ms. Pokud používáte komerčně dostupný spínací regulátor, musíte svorku FG (uzemnění kostry) spojit se svorkou PE (ochrana zemněním).
• Napájení musí vykazovat výstupní charakteristiky třídy 2 podle normy UL508 (omezovací napět’ový obvod – proudový obvod, viz pozn.“2-4-1“).
• Napájecí zdroj musí splňovat požadavky předpisů a norem týkajících se elektromagnetické kompatibility (EMC) a bezpečnosti elektrických zařízení platných v zemi, kde bude zařízení F3SN-A nainstalováno a používáno u strojů. Příklad: Směrnice Evropské unie pro elektromagnetickou kompatibilitu (průmyslové prostředí) a pro nízkonapět’ová zařízení.
Oprávněná osoba musí potvrdit, že bylo zařízení F3SN-A nainstalováno, zkontrolováno a je udržováno řádně podle předpisů platných v místě instalace a použití.
Zařízení F3SN-A nerozebírejte, neopravujte ani neupravujte. Zařízení F3SN-A nepoužívejte v prostředí s odrazy. Detekce by mohla selhat.
(Kapitola 2-1)
iv
Odrazný panel
Z bezpečnostních důvodů vždy dodržujte následující body:
1. Pečlivě si přečtěte postupy pro instalaci, prohlídku a údržbu uvedené v této příručce.
2. Zátěž musí splňovat následující podmínky:
- Nesmí být zkratována.
- Nesmí mít charakteristiky přesahující technické údaje.
3. Všechny vstupní a výstupní linky zařízení F3SN-A musí být v rámci ochrany proti úrazu elektrickým proudem izolovány proti nebezpečnému napětí (230 Vst, atd.), nikoli pouze proti napětí 24 Vss, a to dvojitou nebo posílenou izolací. V kombinaci se zařízením F3SP-B1P musí být všechny svorky reléových výstupů (13-14, 23-24, 33-34 a 41-42) izolovány proti nebezpečnému napětí základní izolací.
4. Zařízení F3SN-A likvidujte jako průmyslový odpad.
Správné používání Z bezpečnostních důvodů vždy dodržujte následující body:
Prostředí pro instalaci
•Zařízení F3SN-A neinstalujte v těchto prostředích:
-
Místa s intenzivním rušivým světlem, například s přímým slunečním
světlem.
- Místa s vysokou vlhkostí, kde může docházet ke kondenzaci.
- Místa vystavená žíravým plynům.
- Místa vystavená otřesům nebo rázům o vyšších hodnotách než je uvedeno ve specifikaci.
- Místa, kde by se optická závora mohla dostat do přímého styku s vodou.
• V blízkosti zařízení F3SN-A nepoužívejte radiová zařízení jako jsou mobilní telefony, vysílačky nebo výkonné vysílače.
Zapojení a montáž
•Před zapojováním vypněte napájení. Diagnostická funkce by mohla zabránit v provozu optické závory.
•Při prodlužování komunikačních linek jiným než dodaným kabelem (F39-JC) používejte kroucenou dvojlinku (průřez 0,3 mm
a stínění připojte k signálu 0V.
•Při výměně konektoru kabelu (například za pryžové) zkontrolujte, zda má konektor krytí IP54 nebo vyšší.
2
nebo větší)
v
Před zahájením práce
Š
• Je-li vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem menší než 0,2 m, může dojít k selhání, kdy zařízení F3SN-A chvilkově přejde do stavu VYPNUTO. Zařízení F3SN-A instalujte v rámci provozního rozsahu.
•Při zapojování kontrolujte názvy signálů (kabely a svorky).
•Při používání dvou nebo více zařízení F3SN-A u sebe navrhněte opatření pro zamezení vzájemnému rušení.
Řídicí systém začněte používat nejdříve jednu sekundu po zapnutí napájení zařízení F3SN-A.
• Kabel zařízení F3SN-A veďte jinou trasou než napájecí vedení nebo vlastním kanálem.
•Vysílač a přijímač montujte paralelně proti sobě.
Zařízení F3SN-A nečistěte rozpouštědly jako jsou ředidla, benzin nebo aceton. Rozpustili byste plast a barvu. Zařízení F3SN-A nedetekuje průhledné nebo poloprůhledné materiály.
Zkontrolujte, zda je se zařízením F3SN-A dodáno následující příslušenství, Pokud nějaké příslušenství chybí, obrat’te se na nejbližšího zástupce nebo distributora společnosti OMRON.
Jednotka F3SN-AP (1 vysílač, 1 přijímač)
• 4 montážní úchytky (horní a spodní)
• Montážní úchytky (střední) Jsou dodávány s optickými závorami s montážní vzdáleností 640 nebo
více mm. Podle výšky optické závory mohou být na 640 mm namontovány nejvíce 4 sady (max. 2 sady pro každý vysílač a přijímač).
rouby 8xM4
Montážní úchytka
(horní a spodní)
vi
Š
M5x8
rouby
Střední úchytky(3))
Šrouby
M4x6
• 1 testovací tyč Prům. 14mm pro F3SN-A

P14 / P14-01 Prům. 25mm pro F3SN-AP25 / P25-01 Prům. 40mm pro F3SN-A (S modelem F3SN-A

P40 / P40-01
P70 / P70-01 se testovací tyč nedodává.)
• 1 štítek chybového režimu
• 1 provozní příručka (tato příručka)
Střední úchytky(2)
Střední úchytky(1) Vloženy do čidla
vii
viii
Kapitola 1 - Popis
1-1 Vlastnosti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
1-2 Funkce. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
1-2-1 Funkce blokování . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
1-2-2 Testovací funkce . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
1-2-3 Rezervní výstup (nezabezpečený výstup). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
1-2-4 Výstup externího indikátoru . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
1-2-5 EDM (funkce externího sledování zařízení). . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6
1-2-6 Funkce pevného vypínání (volitelná) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6
1-2-7 Funkce plovoucího vypínání (volitelná). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
1-2-8 Detekční zóna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
1-2-9 Sériové zapojení . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8
1-2-10 Kontrolky . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
1-3 Charakteristiky a provozní hodnoty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
1-3-1 Specifikace . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
1-3-2 Reakční doba . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
Kapitola 2 - Postupy pro montáž a nastavení
2-1 Podmínky instalace . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
2-1-1 Detekční zóna a směr narušení . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
2-1-2 Bezpečná vzdálenost. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
2-1-3 Vzdálenosti od odrazných ploch. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19
2-1-4 Zabránění vzájemnému ovlivňování. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20
2-2 Kótované výkresy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22
2-3 Montáž . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27
2-3-1 Montáž zařízení . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27
2-3-2 Kótovaný výkres montážní úchytky . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28
2-4 Zapojení . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 32
2-4-1 Napájecí zdroje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 32
2-4-2 Schéma zapojení . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 34
2-4-3 Postup zapojování. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 36
2-4-4 Postupy nastavení . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 38
2-5 Seznam úkonů . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 38
Kapitola 3 - Obecné údaje
3-1 V/V obvod. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 42
Kapitola 4 - Ukázky obvodů
4-1 Použití . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 46

OBSAH

Kapitola 5 - Údržba
5-1 Obecné . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 50
5-2 Denní kontroly . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 50
5-3 Kontrola každých 6 mesícu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 51
ix
Kapitola 6 - Odstraňování poruch
6-1 Stav zablokování . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 54
6-2 Jiné problémy. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 55
Dodatek
Dodatek A - Volitelné příslušenství . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 57
Dodatek B - Použité normy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 61
Dodatek C - Nastavování funkcí . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 63
Dodatek D - Prohlášení o shodě EU . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 65
x
KAPITOLA 1
1-1 Vlastnosti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2
1-2 Funkce. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
1-2-1 Funkce blokování . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
1-2-2 Testovací funkce . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
1-2-3 Rezervní výstup (nezabezpečený výstup). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
1-2-4 Výstup externího indikátoru . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
1-2-5 EDM (funkce externího sledování zařízení). . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6
1-2-6 Funkce pevného vypínání (volitelná) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6
1-2-7 Funkce plovoucího vypínání (volitelná). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
1-2-8 Detekční zóna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
1-2-9 Sériové zapojení . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8
1-2-10 Kontrolky . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
1-3 Charakteristiky a provozní hodnoty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
1-3-1 Specifikace . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
1-3-2 Reakční doba . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
Popis
1
Funkce Kapitola 1-1

1-1 Funkce

Možné detekční vzdálenosti 7 nebo 10 m:
Řada F3SN-A Řada F3SN-A Řada F3SN-A Řada F3SN-A
Rozlišovací schopnost:
Řada F3SN-A Řada F3SN-AP25: prům. 25 mm. Řada F3SN-A Řada F3SN-AP70: prům. 70 mm. (viz pozn. 1)
Výška ochrany (délka optické závory) Široká nabídka odpovídající konkrétním požadavkům
Řada F3SN-A Řada F3SN-A Řada F3SN-A
(viz pozn. 1) Řada F3SN-A
(viz pozn. 1)










P14: 7 m P25: 10 m P40: 10 m (viz pozn. 1) P70: 10 m (viz pozn. 1)
P14: prům. 14 mm.
P40: prům. 40 mm. (viz pozn. 1)
P14: 53 modelů v krocích po 18 mm mezi 189 a 1125 mm P25: 108 modelů v krocích po 15 mm mezi 217 a 1822 mm P40: 54 modelů v krocích po 30 mm mezi 217 a 1807 mm
P70: 27 modelů v krocích po 60 mm mezi 277 a 1777 mm
Poznámka 1: Dodává se na požádání. Pro objednání kontaktujte obchodního
zástupce společnosti OMRON.
Vnější rozměr optické závory odpovídá výšce ochrany:
(Kromě řady F3SN-A
Indikace intenzity světla
Při přesném nastavení čoček zařízení pomáhá 5prvkový displej sledující intenzitu přijímaného světla.
Indikace chybového režimu
Chybový režim je indikován samostatným 3prvkovým displejem.
Bezpečnostní funkce:
• Funkce externího testu (funkce vypnutí světla)
• Funkce EDM (externí sledování zařízení)
• Funkce blokování
• Funkce pevného blokování / Funkce plovoucího blokování (musí být nastavena jednotkou F39-MC11)
Rezervní výstup (nezabezpečený výstup)
Umožňuje přenos informací o stavu optické závory do programovatelného automatu nebo do jiného zařízení.
Řídicí jednotka: F3SP-B1P (nepovinné příslušenství)
Umožňuje rychlé zapojení optické závory do bezpečnostního obvodu.

P14)
Konzola pro nastavení: F39-MC11 (nepovinné příslušenství)
Po připojení této ruční konzoly můžete ovládat různé funkce optické závory.
2
Funkce Kapitola 1-2
Krytí: IP65 (pouze pro optickou závoru)
Modely, které lze zapojit do série
Typ pro sériové zapojení umožňuje vzájemné propojení více zařízení bránící vzájemnému ovlivňování nebo připojení externího indikátoru stavu optické závory.
Poznámka Na požádání lze dodat modely pro zapojení do série (kromě modelu F3SN-

A
[Označení] 1) 2)3) 4) 5)
F3SN – A
1) Výška ochrany (mm)
2) P: Typ výstupu PNP
3) Rozlišení (mm)
4) Prázdné: sada vysílače a přijímače,
5) Prázdné: samostatné
P25-01). Pro objednání kontaktujte obchodního zastoupení.
 P – – 
L: vysílač, D: Přijímač
01: Sériové zapojení

1-2 Funkce

1-2-1 Funkce blokování
Funkce automatického a ručního restartování jsou volitelné funkce zařízení F3SN-A, které lze nastavit odpovídajícím zapojením čidla.
Režim automatického restartování
1-2-1-1 Zapnutí režimu automatického restartování:
Režim ručního restartování
Pokud po zapnutí napájení není přerušen žádný z paprsků, přejdou výstupy OSSD (Output Signal Switching Device, přepínací zařízení výstupních signálů) do stavu ZAP.
1) Ponechejte vstup volby blokování rozpojen nebo ho připojte k signálu 0Vss.
2) Restartovací vstup připojte k signálu 24 Vss. (9 Vss minimálně, jmenovitých 24 Vss)
3) Zapněte napájení zařízení F3SN-A.
Ruční restartování pracuje ve třech režimech:
• Blokování při spuštěči restartování Po zapnutí napájení nebo při přerušení alespoň jednoho paprsku
přechází optická závora do stavu blokování.
• Blokování při spuštění Optická závora přejde do stavu blokování pouze po zapnutí napájení.
• Blokování při restartování Optická závora přejde do stavu blokování pouze při přerušení alespoň
jednoho paprsku.
Z výroby je pro režim ručního restartování nastaveno blokování při spuštění či restartování. Další možnosti lze zvolit volitelnou konzolou pro nastavení F39­MC11. Pokud optická závora přejde do stavu blokování, zůstanou výstupy OSSD ve stavu VYP. Výstupy OSSD nepřejdou do stavu ZAP ani po uvolnění všech paprsků. Pokud žádný z paprsků v detekční zóně není narušen, restartuje použití příslušného vstupu (viz poznámku) stav blokování a výstupy OSSD přejdou do stavu ZAP.
Poznámka Na restartovací vstup přiveďte na dobu nejméně 100 ms napětí 24 Vss (9 Vss
minimálně, jmenovitých 24 Vss), poté napětí odpojte nebo přiveďte napětí 0 Vss.
3
Funkce Kapitola 1-2
1-2-1-2 Zapnutí režimu ručního restartování:
1. Připojte restartovací vstup na signál 24 Vss (9 Vss minimálně, jmenovitých 24 Vss).
2. Připojte restartovací vstup přes restartovací spínač (spínací kontakt) na signál 24 Vss (9 Vss minimálně, jmenovitých 24 Vss).
3. Při nesepnutém restartovacím spínači zapněte napájení optické závory.
Poznámka 1:Přepínač pro restartování blokování musí být nainstalován mimo
nebezpečnou oblast. Před restartováním blokování spuštěči restartování nesmí být v nebezpečné zóně žádná osoba.
2: Zajistěte, aby se nezapojené vodiče optické závory nedostaly do
zkratu s jinými vodiči.
1-2-2 Testovací funkce
1-2-2-1 Samočinný test
Do 1 sekundy po zapnutí provede zařízení F3SN-A úplný samočinný test. Další samočinné testy probíhají periodicky za provozu (během reakční doby).
1-2-2-2 Externí test
Tato funkce kdykoli zhasne optickou závoru pro kontrolu, zda bude výstup normálně přepnut do stavu VYP. Po připojení napětí 24 Vss (9 V minimálně, jmenovitých 24 Vss) (viz poznámku 1) k testovacímu vstupu vysílače přestane vysílač svítit.
x 4 max.
T
OFF
Testovací vstup
Výstupy OSSD
TON: Reakční doba výstupu OSSD (z VYP na ZAP)
T
OFF
L (rozpojeno)
: Reakční doba výstupu OSSD (ze ZAP na VYP)
H
ZAP
VYP
Poznámka 1: Použijte delší čas než čtyřnásobek T
2: Hodnoty TON a T
OFF
a provozní hodnoty".
1-2-2-3 Zjišt’ování a opravy chyb (stav zablokování)
Pokud zařízení při samočinném testu zjistí chybu, přejde optická závora do stavu zablokování, ponechá výstupy OSSD ve stavu VYP a zobrazí chybový režim (viz poznámku 1).
Další zapnutí zařízení nebo připojení napájení k restartovacímu vstupu optické závory (viz poznámku 2) stav zablokování restartuje. (Při zablokování šumem je stav zablokování automaticky restartován po odstranění šumu.)
Poznámka 1: Indikace je popsána v části "1-2-10 Kontrolky".
2: V režimu ručního restartování:
Na 100 nebo více ms připojte na restartovací vstup napětí 24 Vss (9 Vss minimálně, jmenovitých 24 Vss) a poté napájení odpojte nebo použijte napětí 0 Vss. V režimu automatického restartování: Rozpojte restartovací vstup nebo ho připojte na dobu 100 nebo více ms k napětí 0 Vss a poté znovu připojte napětí 24 Vss (9 Vss minimálně, jmenovitých 24 Vss).
x 2 max.
T
ON
(poznámka 2)
(poznámka 2)
.
OFF
, jsou popsány v části "1-3 Charakteristiky
4
Funkce Kapitola 1-2
1-2-3 Rezervní výstup (nezabezpečený výstup)
Výchozí hodnotou tohoto výstupu je opačný signál než mají zabezpečené výstupy (výstup Nesvítí-ZAP). Tento výstup lze použít pro účely sledování (po připojení například k automatu PLC).
T
x 5 max.
T
x 2 max.
OFF
:
T
OFF
Vstup světla Přerušení světla
Výstupy OSSD
Rezervní výstup
(Režim výstupu Nesvítí-ZAP)
: Reakční doba výstupu OSSD (z VYP na ZAP)
T
ON
T
: Reakční doba výstupu OSSD (ze ZAP na VYP)
OFF
ZAP VYP
ZAP
VYP
Rezervní výstup lze jednotkou F39-MC11 nastavit do jednoho z následujících režimů.
• Režim výstupu Nesvítí-ZAP
• Režim výstupu Svítí-ZAP
• Režim světelné diagnostiky
• Režim zablokování
• Režim sledování krajních čoček
• Režim zadaných čoček
• Režim sledování vypínání
Předcházející schéma zobrazuje časový graf režimu výstupu Nesvítí-ZAP. Podrobnější informace naleznete v provozní příručce k jednotce F39-MC11.
OFF
TON:
1-2-4 Výstup externího indikátoru
Tento výstup lze připojit k externímu indikátoru pro zobrazování jednoho z provozních režimů nastaveného jednotkou F39-MC11. Výchozí nastavení tohoto výstupu je Svítí-ZAP. Můžete zvolit následující režimy výstupu:
• Režim výstupu Nesvítí-ZAP
• Režim výstupu Svítí-ZAP
• Režim světelné diagnostiky
• Režim zablokování
Výstupy OSSD
Výstup externího indikátoru
(Režim výstupu Svítí-ZAP)
T
ON
T
OFF
T
x 5 max.
T
x 2 max.
OFF
:
T
OFF
Vstup světla
Přerušení světla
ZAP
VYP
ZAP VYP
: Reakční doba výstupu OSSD (z VYP na ZAP)
: Reakční doba výstupu OSSD (ze ZAP na VYP)
OFF
:
T
ON
5
Funkce Kapitola 1-2
Předcházející schéma zobrazuje časový graf režimu výstupu Svítí-ZAP. Podrobnější informace naleznete v provozní příručce k jednotce F39-MC11.
Indikátor lze podle obrázku připojit přímo k optické závoře pomocí externího indikátoru F39-A01P
-. Platí pouze pro sériová zařízení.
Svítící část
1-2-5 Funkce EDM (externí sledování zařízení)
Tato funkce umožňuje sledování stavu rozpínacích kontaktů MPCE (*1), tj. detekování nefunkčních stavů MPCE, například visící kontakt. Rozpínací kontakt MPCE připojte (*2) ke vstupní lince EDM přijímače. Pokud nedodržíte správný logický vztah mezi výstupy OSSD a vstupem EDM, optická závora okamžitě přejde do stavu zablokování a výstupy OSSD přejdou do stavu VYP. Při běžném provozu optické závory je maximální doba 300 ms (*3) s ohledem na zpoždění uvolnění kontaktů MPCE. Pro správné využívání této funkce je nutné použít relé MPCE s nuceně vedenými kontakty s bezpečnostním atestem.
[Pokud funkci EDM nepoužíváte]
Pokud vstup EDM nepoužíváte, připojte ke vstupu EDM rezervní výstup režimu Nesvítí-ZAP EDM nebo pomocí jednotky F39-MC11 funkci EDM vypněte.
* 1. Kontakty MPCE (Machine Primary Control Elements, primární řídicí prvky
stroje) jsou obvykle relé nebo stykače přímo ovládající nebezpečné pohyby stroje.
* 2. Vodiče připojte tak, aby napětí 24 Vss bylo připojeno na vstup EDM přes
sériově zapojené rozpínací kontakty. (Viz část 2-4 Zapojení).
* 3. Hodnotu lze změnit pomocí jednotky F39-MC11.
Externí indikátor
1-2-6 Funkce pevného vypínání (volitelná)
!VAROVÁNÍ
6
Po nastavení pevného vypínání zkontrolujte, zda zařízení F3SN-A detekuje testovací tyčinku ve všech místech detekční zóny, kterými by obsluha mohla dosáhnout na nebezpečné části stroje. Pokud takovou kontrolou najdete průchozí místa, nainstalujte proti průniku místy, která zařízení F3SN-A nedetekuje, pevné překážky. Nevhodné uspořádání může vést k vážnému úrazu.
Tato funkce se nastavuje jednotkou F39-MC11 a vypíná část detekční zóny optické závory. Pokud nějaký předmět vnikne do vypnuté detekční zóny, stav výstupů OSSD se nezmění. Tato funkce slouží k ignorování pevných překážek v detekční zóně.
Podrobnější informace naleznete v provozní příručce k jednotce F39-MC11.
Funkce Kapitola 1-2
1-2-7 Funkce plovoucího vypínání (volitelná)
!VAROVÁNÍ
Plovoucí vypínání zmenšuje rozlišení. Při výpočtu bezpečné vzdálenosti použijte upravené rozlišení. Pokud tak neučiníte, stroj se nezastaví dříve, než obsluha dosáhne do nebezpečné oblasti a může dojít k vážnému zranění.
Tato funkce se nastavuje jednotkou F39-MC11. Pokud při běžném provozu s vypnutým plovoucím vypínáním dojde k
přerušení alespoň jednoho paprsku, přechází optická závora do stavu VYP. Tato funkce však brání přechodu optické závory do stavu VYP, dokud není přerušeno více paprsků (viz poznámky).
Poznámka 1: Počet paprsků pro plovoucí vypínání může být nastaven od 1
do 3.
2: Tuto funkci lze nastavit tak, aby byla aktivní pouze v případě, že
jsou přerušeny sousedící paprsky.
3: Tuto funkci lze nastavit tak, aby se netýkala horního a spodního
paprsku.
Použití funkce plovoucího vypínání zvětšuje rozlišení podle následující tabulky. Štítek na optické závoře uvádí všechny 4 možná rozlišení. Nepoužitá rozlišení na štítku začerněte a ponechejte pouze použité rozlišení.
Počet paprsků pro plovoucí vypínání
Ţádný 1 paprsek 2 paprsky 3 paprsky
F3SN-AP14/P14-01 14 mm 23 mm 32 mm 41 mm
F3SN-AP25/P25-01 25 mm 40 mm 55 mm 70 mm
F3SN-AP40/P40-01 40 mm 70 mm 100 mm 130 mm
F3SN-AP70/P70-01 70 mm 130 mm 190 mm 250 mm
Podrobnější informace naleznete v provozní příručce k jednotce F39-MC11.
1-2-8 Detekční zóna
[Výška ochrany] Řada F3SN-A_ _ _ _ P14: Výška ochrany = celá délka optického krytu
Ostatní řady: Výška ochrany = celá délka optické závory
[Osa čoček] Střed čoček označují dvě čáry vyznačené uprostřed krytů. (Viz následující
obrázek). Tato poloha je referenční čarou pro měření bezpečné vzdálenosti. Jako referenččáru použijte čáru bližší nebezpečné oblasti.
Osa čoček
Bezpečná vzdálenost
Výška ochrany
Výška ochrany
F3SN-AP14 řady
Ostatní řady
Nebezpecná oblast
7
Funkce Kapitola 1-2
1-2-9 Sériové zapojení
Optické závory lze pomocí konektorů pro sériové zapojení zapojit do série jako na následujícím obrázku. Na horním konci lze použít samostatný typ závory i typ pro sériové zapojení.
Při přerušení libovolného paprsku kterékoli optické závory přejdou oba výstupy OSSD do stavu VYP. Kontrolky každé optické závory se rozsvěcují samostatně.
•Počet optických závor zapojených v sérii: Do 3 sad:
•Počet paprsků: Do 240 čoček
• Délka propojovacího kabelu série: max. 3 m
Vysílač
Série vysílačů
propojovací kabel
nebo
Vysílač
Kabel vysílače
Přijímač
Série přijímačů
propojovací kabel
nebo
Přijímač
Kabel přijímače
8
Funkce Kapitola 1-2
1-2-10 Kontrolky
[Vysílač]
Kontrolka testu (oranžová)
Test indicator (Orange)
Lockout indicator (Red)
Kontrolka zablokování (červená)
Interlock indicator (Yellow)
Kontrolka blokování (žlutá)
Power indicator (Green)
Kontrolka napájení (zelená)
PowerInterlockLockoutTest
ABC1 2 3 45
Chybový režim
Error mode
(červená kontrolka)
indicator (Red)
Intenzita světla
Light intensity level
(zelená kontrolka)
indicator (Green)
LEVELERROR
[Přijímač]
Kontrolka stavu VYP (červená)
Kontrolka stavu ZAP (zelená)
Kontrolka zablokování (červená)
Kontrolka vypínání (zelená)
Kontrolka testu
Kontrolka napájení
Kontrolka zablokování
Kontrolka blokování
Kontrolka chybového režimu (červená)
Intenzita světla (zelená kontrolka)
Kontrolka intenzity světla (zelená)
Chybový režim (červená kontrolka)
Kontrolka napájení: Svítí při připojeném napájení. Kontrola blokování: Svítí ve stavu blokování Kontrolka zablokování: Bliká ve stavu zablokování. Kontrolka testu: Svítí při externím testu, bliká po 30 000 hodinách provozu. Kontrolka stavu ZAP: Svítí, jsou-li výstupy OSSD ve stavu ZAP. Kontrolka stavu VYP: Svítí, jsou-li výstupy OSSD ve stavu VYP. Kontrolka vypínání: Svítí při zapnutém vypínání, bliká při připojení jednotky F39-MC11, bliká po
30000 hodinách provozu. Kontrolka intenzity světla: Svítí podle intenzity světla. (Viz následující tabulku). Kontrolka chybového režimu: Bliká v chybovém režimu. (Typ blikání závisí na chybovém stavu. Viz následující
tabulku).
Kontrolka intenzity světla
Svítí Nesvítí
1 2 3 4 5 Intenzita světla
200 % prahu ZAP nebo více
150 až 200% prahu ZAP
100 až 150% prahu ZAP
75 až 100% prahu ZAP
50 až 75% prahu ZAP
méně než 50 % prahu ZAP
A B C Příčina chyby
9
Funkce Kapitola 1-2
Chybový režim (kontrolka)
Bliká Nesvítí
Vstup volby blokování nebo restartovací vstup není správně zapojen nebo byl rozpojen.
Visí reléový kontakt. Uvolnění relé trvá příliš dlouho. Vstup EDM není správně zapojen nebo byl rozpojen.
Komunikační linka (RS-485) není správně zapojena, byla rozpojena nebo způsobuje jiné chyby.
Jeden z výstupů OSSD je zkratován nebo není správně zapojen.
Vzájemné ovlivňování. Na přijímač působí rušící světlo.
Nesouhlasí typ přijímače a vysílače. Nesouhlasí počet přijímačů a vysílačů zapojených do série.
Vnější šum. Selhání interního hardwaru přijímače nebo vysílače.
Poznámka Připevnění přiloženého štítku chybového režimu k optické závoře usnadní
diagnostiku případných chyb.
10
Charakteristiky a provozní hodnoty Kapitola 1-3

1-3 Charakteristiky a provozní hodnoty

1-3-1 Technické údaje
4 číslice označují výšku ochrany a jsou v čísle modelu nahrazeny znaky

.
Typ /
Položka
Rozlišovací schopnost: min. průměr 14 mm,
Vzdálenost čoček (P) 9 mm 15 mm 30 mm 60 mm
Počet paprsků (n) 21 až 125
Výška ochrany (PH) 189 až 1 125 mm 217 až 1 822 mm 217 až 1 807 mm 277 až 1 777 mm
Provozní rozsah 0,2 až 7.0 m 0,2 až 10,0 m
Reakční doba ZAP na VYP: max. 10 ms až 15,5 ms, VYP na ZAP: 40 až 62 ms (při stabilních světelných
Čekací doba po zapnutí max. 1 s
Napájecí napětí (Vs) 24 Vss ±10 % (max. 10% zvlnění špička-špička)
Spotřeba proudu
(bez zátěže)
Zdroj světla Infračervené LED diody (vlnová délka 870 nm)
Efektivní vyzařovací úhel (EAA) Do ±2,5° pro vysílač i přijímač při detekční vzdálenosti 3 m podle normy IEC 61496-2
OSSD *1 Dva tranzistorové výstupy PNP, max. proudové zatížení 300 mA, zbytkové napětí max. 2 V
Rezervní výstup (nezabezpečený výstup)
Výstup pro externí indikátor (nezabezpečený výstup) *2
Provozní režim výstupů *1 Výstupy OSSD: Svítí-ZAP
Vstupní napětí Testovací vstup, vstup volby blokování, restartovací vstup, vstup EDM:
Kontrolky Vysílač Kontrolka intenzity světla (5 zelených): Svítí podle intenzity světla
Prevence vzájemného ovlivnění *2
Testovací funkce • Samočinný test (po zapnutí a za provozu)
Bezpečnostní funkce • Automatické restartování / ruční restartování (funkce blokování) *4
Samostatná F3SN-A
Sériové zapojení F3SN-A
Vysílač Do 50 čoček: max. 140 mA; 51 až 85 čoček: max. 155 mA,
Přijímač Do 50 čoček: max. 100 mA; 51 až 85 čoček: max. 110 mA,
Přijímač Kontrolka intenzity světla (5 zelených): Svítí podle intenzity světla

P14

F3SN-A
neprůhledné předměty
(pouze liché hodnoty)
PH = n x P PH = (n-1) x P + 37
podmínkách). Podrobnosti naleznete v části 1-3-2.
86 a více čoček: max. 170 mA
86 a více čoček: max. 120 mA
(kromě poklesu napětí na prodlužovacích kabelech)
Jeden tranzistorový výstup PNP, max. proudové zatížení 50 mA, zbytkové napětí max. 2 V (kromě poklesu napětí na prodlužovacích kabelech)
Jeden tranzistorový výstup PNP, max. proudové zatížení 50 mA, zbytkové napětí max. 2 V (kromě poklesu napětí na prodlužovacích kabelech)
Rezervní výstup: Nesvítí-ZAP (lze změnit pomocí F39-MC11) Výstup pro externí indikátor: Svítí-ZAP (lze změnit pomocí F39-MC11) *2
Napětí ZAP: 9 až 24 Vss (max. proud 3 mA) Napětí VYP: 0 až 1,5 Vss nebo rozpojené
Kontrolka chybového režimu (3 červené): Bliká v chybovém režimu Kontrolka napájení (zelená): Svítí při připojeném napájení Kontrolka blokování (žlutá) Svítí ve stavu blokování Kontrolka zablokování (červená): Bliká při zablokování Kontrolka testu (oranžová): Svítí při externím testu *3
Kontrolka chybového režimu (3 červené): Bliká v chybovém režimu Kontrolka stavu VYP (zelená): Svítí, jsou li výstupy OSSD ve stavu VYP Kontrolka stavu ZAP (žlutá): Svítí, jsou li výstupy OSSD ve stavu ZAP Kontrolka zablokování (červená): Bliká ve stavu zablokování Kontrolka vypínání (oranžová): Svítí při nastavení vypínání *3
• Počet optických závor zapojených v sérii: Až tři sady
• Počet paprsků: Až 240
• Délka propojovacího kabelu série: max. 3 m
• Externí test (vypnutí světla po spuštění testu)
• EDM (externí sledování zařízení)
• Pevné vypínání *5
• Plovoucí vypínání *5
P14-02

P14-01 F3SN-A

F3SN-A F3SN-A
min. průměr 25 mm, neprůhledné předměty
13 až 120 7 až 60 5 až 30


P25 P25-02
P25-01 F3SN-A

F3SN-A F3SN-A
min. průměr 40 mm, neprůhledné předměty


P40 P40-02
P40-01 F3SN-A
F3SN-A F3SN-A
min. průměr 70 mm, neprůhledné předměty
 

P70 P70-02
P70-0
1
11
Charakteristiky a provozní hodnoty Kapitola 1-3
Způsob připojení Konektor M12, 8 vývodů
Ochranný režim Ochrana proti zkratu výstupu, ochrana proti přepólování
Okolní teplota Provozní: -10 až 55°C (bez namrzání)
Okolní vlhkost Provozní: 35 až 95 % (nekondenzující)
Intenzita vnějšího světla Ţárovka: max. 3 000 Ix (intenzita na povrchu přijímače)
Izolační odpor 20 M min. (při 500 Vss)
Dielektrická pevnost 1 000 Vst, 50/60 Hz za 1 min.
Krytí IP65 (IEC60529)
Odolnost proti vibracím Běžný provoz: 10 až 55 Hz, dvojitá amplituda 0,7 mm, 20 otřesů ve směrech X, Y a Z
Odolnost proti nárazu
Kabel (volitelný) *6
Materiály Pouzdro: hliník, Kryt: pod tlakem litý zinek, Optický kryt: PMMA (akrylátová pryskyřice), Kabel:
Hmotnost *v zabaleném stavu Vypočtěte podle následující rovnice:
Příslušenství Testovací tyč *7, provozní příručka, montážní úchytky (horní a spodní),
Použité normy IEC61496-1, EN61496-1 Typ 4 ESPE (Elektrická snímací ochranná zařízení)
Skladovací: -30 až 70°C
Skladovací: 35 až 95 %
Sluneční světlo: max. 10 000 Ix (intenzita na povrchu přijímače)
Běžný provoz: 100 m/s2, 1 000 rázů ve směrech X, Y a Z
UL20276 (odolný proti plamenům:), 8 jader (0,3 mm2 x 4 páry), vnější průměr 6,6 mm, pletené stínění, povolený poloměr ohybu: R 36 mm.
olejovzdorné PVC
Hmotnost optické závory o výšce ochrany 180 až 738 mm (g) = (Výška ochrany + 100) x 2 + 1300) Hmotnost optické závory o výšce ochrany 747 mm až 1 402 mm (g) = (Výška ochrany + 100) x 2 +1700) Hmotnost optické závory o výšce ochrany 1 417 mm až 1 822 mm (g) = (Výška ochrany + 100) x 2 +2100)
montážní úchytky (střední)*8, štítek chybového režimu
IEC61496-2 Typ 4 AOPD (Aktivní optoelektronická ochranná zařízení)
Poznámka 1 Uvědomte si, že se funkce zařízení může kvůli bezpečnostnímu
obvodu lišit od běžných spínacích obvodů.
2 K dispozici pro model F3SN-A
P-01
3 Blikání po 30 000 provozních hodinách jako kontrolka preventivní
údržby.
4 Z výroby je pro režim ručního restartování nastaveno blokování
spuštění/restartování. Pomocí jednotky F39-MC11 můžete nastavit blokování spouštění nebo restartování.
5 Tato funkce není ve výrobě zapnuta. Lze ji zapnout jednotkou
F39-MC11.
6 Při prodlužování používejte kabely s minimálně stejným
výkonem. Kabely neprodlužujte více než je uvedeno v následujících bodech. Kabel zařízení F3SN-A veďte jinou trasou než napájecí vedení nebo vlastním kanálem.
• Bez sériového zapojení: max. 100 m.
• Dvě optické závory zapojené do série: max. 80 m
• Tři optické závory zapojené do série: max. 30 m
7 Se zařízením F3SN-A

P70 / P70-01 není dodávána
testovací tyč.
8 Střední montážní úchytka je dodávána s následujícími typy:
Typy o celkové délce závory 640 až 1 280 mm: 1 sada pro každý vysílač a přijímač Typy o celkové délce závory nad 1280 mm: Po 2 sadách pro vysílač i přijímač
12
Charakteristiky a provozní hodnoty Kapitola 1-3
1-3-2 Reakční doba
Výstupy OSSD mají následující reakční doby:
F3SN-A
F3SN-A F3SN-A
F3SN-A F3SN-A
F3SN-A F3SN-A

 
 
 
P14 řady
P25 P25-01
P40 P40-01
P70 P70-01
Výška ochrany (mm) Počet čoček Reakční doba v ms
(ZAP na VYP):
180 až 450 20 až 50 10.0 40
459 až 765 51 až 85 12.5 50
774 až 1080 86 až 120 15.0 60
1089 až 1125 121 až 125 15.5 62
Výška ochrany (mm) Počet čoček Reakční doba v ms
(ZAP na VYP):
217 až 772 13 až 50 10.0 40
787 až 1297 51 až 85 12.5 50
1312 až 1822 86 až 120 15.0 60
Výška ochrany (mm) Počet čoček Reakční doba v ms
(ZAP na VYP):
217 až 757 7 až 25 10.0 40
787 až 1297 26 až 43 12.5 50
1327 až 1807 44 až 60 15.0 60
Výška ochrany (mm) Počet čoček Reakční doba v ms
(ZAP na VYP):
277 až 757 5 až 13 10.0 40
817 až 1297 14 až 22 12.5 50
1357 až 1777 23 až 30 15.0 60
Reakční doba v ms (VYP na ZAP):
Reakční doba v ms (VYP na ZAP):
Reakční doba v ms (VYP na ZAP):
Reakční doba v ms (VYP na ZAP):
Reakční doba při zapojení do série se počítá takto:
2 sady: Reakční doba (ZAP na VYP): Reakční doba optické závory 1 + reakční doba
optické závory 2 + 3 ms
Reakční doba (VYP na ZAP): Reakční doba optické závory 1 + reakční doba
optické závory 2 +12 ms
3 sady: Reakční doba (ZAP na VYP): Reakční doba optické závory 1 + reakční doba
optické závory 2 + reakční doba optické závory 3 + 4 ms
Reakční doba (VYP na ZAP): Reakční doba optické závory 1 + reakční doba
optické závory 2 + reakční doba optické závory 3 +16 ms
Reakční doba jednotky F3SP-B1P je 10 ms, provozní doba 100 ms.
Poznámka Je-li v bezpečnostním obvodu zařazena řídicí jednotka F3SP-B1P, počítejte
bezpečnou vzdálenost přičtením reakční doby řídicí jednotky k reakční době zařízení F3SN.
13
Loading...
+ 53 hidden pages