Nokia N91-2 User Manual [no]

Tilleggs­programmer
Nokia N91 8GB
Nokia N91-2
OM TILLEGGSPROGRAMMER FOR NOKIA N91-2 I minnet på enheten og på CD-ROM-platen som fulgte med enheten, finner du flere programmer fra Nokia og utviklere av tredjepartsprogr amvare. Innholdet i og tilgjengeligheten til programmer og tjenester kan variere avhengig av land,
forhandler og/eller nettverksoperatør. Programmene og mer informasjon om bruken av programmene på www.nokia.com/support, er bare tilgjengelig på enkelte språk. Noen operasjoner og funksjoner avhenger av SIM-kort og/eller nettverk, MMS eller kompatibiliteten til enheter og innholdsformatene som støtte s. For noen tjenester er det en egen avgift.
INGEN GARANTI Tredjepartsprogrammene som leveres med enheten, kan væ re laget av og være eid av personer eller selskaper som ikke har tilknytning til Nokia. Nokia eier ikke opphavsrettighetene eller immaterielle rettigheter til tredjepartsprogrammene.
Nokia har derfor intet ansvar for brukerstøtte for eller funksjonaliteten til programmene eller informasjonen som presenteres i disse programmene eller materialene. Nokia har i den utstrekning som tillates av gjeldende lovgivning intet garantiansvar for tredjepartsprogrammene. VED Å BRUKE PROGRAMMENE GODTAR DU AT PROGRAMMENE LEVERES SOM DE ER UTEN GARANTI AV NOE SLAG, VERKEN UTTALT ELLER UNDERFORSTÅTT. DU GODTAR VIDERE AT VERKEN NOKIA ELLER NOKIAS SAMARBEIDSPARTNERE GIR GARANTIER, UTTALT ELLER UNDERFORSTÅTT, INKLUDERT, MEN IKKE BEGRENSET TIL GARANTIER OM EIERSKAP, SALGBARHET ELLER EGNETHET FOR ET BESTEMT FORMÅL, ELLER AT PROGRAMMENE IKKE VIL KRENKE PATENTER, OPPHAVSRETTIGHETER, VAREMERKER ELLER ANDRE RETTIGHETER TIL TREDJEPARTER. DETTE GJELDER I DEN UTSTREKNING SOM TILLATES AV GJELDENDE LOVGIVNING.
© 2006 Nokia. Alle rettigheter forbeholdt. Nokia, Nokia Connecting People, Nseries, N91, Pop-Port og Visual Radio er
varemerker eller registrerte varemerker for Nokia Corporation. Nokia tune er et varemerke (lydmerke) som tilhører Nokia Corporation. Andre produkt eller firmanavn som nevnes her, kan være varemerker eller produktnavn for sine respektive eiere.
Nokia har en uttrykt målsetting om fortsatt utvikling. Vi forbeholder oss derfor retten til uten varsel å endre og forbedre alle produktene som er omtalt i dette dokumentet.
NOKIA CORPORATION NOKIA MULTIMEDIA MARKETING P.O. BOX 100, FIN-00045 NOKIA GROUP, FINLAND TLF. +358 7180 08000 TELEFAKS +358 7180 34016 WWW.NOKIA.COM
1. utgave NO, 9254736
2
Innhold
Introduksjon ...............................................4
Nettverkstjenester.................................................................4
Brukerstøtte............................................................................ 4
For enheten ................................................5
Nokia Podcasting................................................................... 5
Quickoffice .............................................................................9
Adobe Reader........................................................................10
For din PC................................................ 12
Nokia PC Suite......................................................................12

Introduksjon

Modellnummer: Nokia N91-2 Heretter referert til som Nokia N91.
Introduksjon
Nokia N91 er en kraftfull og intelligent multimedieenhet. Det finnes forskjellige programmer som leveres av Nokia, og forskjellige tredjepartsutviklere av programvare som hjelper deg med å gjøre mer med Nokia N91.
Noen av programmene som leveres, finnes i enhetsminnet eller på harddisken, og noen finnes på CD-ROM-en som fulgte med enheten.
Hvilke programmer som er tilgjengelige, kan variere avhengig av land eller salgsområde.
Bruk av enkelte av programmene krever at du godtar de gjeldende lisensvilkårene.
Du må installere programmene på CD-ROM-platen på en kompatibel PC før du bruker dem.

Nettverkstjenester

Du trenger en tjeneste fra en leverandør av trådløse tjenester for å kunne bruke telefonen. Mange av funksjonene krever spesielle nettverksfunksjoner. Disse funksjonene er ikke tilgjengelige i alle nettverk.
4
Det kan hende at andre nettverk krever at du må inngå bestemte avtaler med tjenesteleverandøren før du kan bruke nettverkstjenestene. Tjenesteleverandøren kan gi deg instruksjoner og forklare hvilke priser som gjelder. Enkelte nettverk kan ha begrensninger som påvirker hvordan du kan bruke nettverkstjenester. Det kan for eksempel være at enkelte nettverk ikke støtter alle språkspesifikke tegn og tjenester.

Brukerstøtte

Programmer som leveres av tredjepartsutviklere av programvare, støttes av disse utviklerne. Hvis du har problemer med et program, kan du skaffe brukerstøtte fra det aktuelle web-området. Se web-koblingene på slutten av programkapitlene i denne håndboken.

For enheten

Nokia Podcasting

Podcasting er metoden for å levere lyd- eller videoinnhold over Internett, ved hjelp av enten RSS- eller ATOM­teknologier, for avspilling på mobile enheter og PC-er.
Med programmet Nokia Podcasting kan du søke etter, finne, abonnere på og laste ned podcaster trådløst. Du kan også spille av, håndtere og dele lyd- og video-podcaster med enheten.
Du åpner Podcasting ved å trykke og velge
Download! > Podcasting.
Innstillinger
Før du bruker Nokia Podcasting, må du konfigurere innstillingene for tilkobling og nedlasting.
Den anbefalte tilkoblingsmetoden er trådløst lokalnett (WLAN). Ta kontakt med tjenesteleverandøren for å finne ut mer om betingelser og priser på datatjenester, før du bruker andre tilkoblinger. En bruksuavhengig prisavtale kan tillate store dataoverføringer for kun en månedlig avgift.
Du kan søke etter trådløse lokalnett innenfor rekkevidde ved å trykke og velge Tools > Tilk.beh. > Tilgj. WLAN.
Hvis du vil opprette et Internett-tilgangspunkt i et nettverk, velger du Valg > Angi tilgangspunkt.
Tilkoblingsinnstillinger
Du kan redigere tilkoblingsinnstillingene ved å trykke og velge Download! > Podcasting > Valg >
Innstillinger > Tilkobling. Angi følgende: Standard tilgangspunkt – Velg tilgangspunktet for å
definere tilkoblingen til Internett.
Søk etter tjeneste-URL – Angi podcast-søketjenesten du
vil bruke i Søk.
Nedlastingsinnstillinger
Du kan redigere nedlastingsinnstillingene ved å trykke og velge Download! > Podcasting > Valg >
Innstillinger > Last ned. Angi følgende: Lagre i – Angi stedet der du vil lagre podcastene dine. Det
er mest hensiktsmessig å lagre på harddisken.
Oppdateringsintervall – Angi hvor ofte podcastene skal
oppdateres.
For enheten
5
Dato for neste oppdat. – Angi datoen for den neste
automatiske oppdateringen.
Kl.slett - neste oppdat. – Angi tidspunktet for den neste
automatiske oppdateringen. Automatiske oppdateringer oppstår bare hvis et bestemt
For enheten
standard tilgangspunkt er valgt og Nokia Podcasting kjører. Hvis Nokia Podcasting ikke kjører, aktiveres ikke de automatiske oppdateringene.
Nedlastingsgrense – Angi størrelsen på minnet som
brukes til podcast-nedlastinger.
Hvis grensen overstiges – Angi hva som skal gjøres hvis
nedlastingene overskrider grensen for angitt nedlasting. Hvis du angir at programmet skal hente podcaster
automatisk, kan dette medføre overføring av store mengder data via tjenesteleverandørens nettverk. Kontakt tjenesteleverandøren for informasjon om priser for dataoverføring.
Hvis du vil gjenopprette standardinnstillingene, velger du
Valg > Gjenopprett standard i visningen Innstillinger.
Søk
Ved å bruke Søk kan du finne podcaster ved å bruke søkeord eller tittel.
Søkemotoren bruker podcast-søketjenesten du konfigurerte i Podcasting > Valg > Innstillinger >
Tilkobling > Søk etter tjeneste-URL.
Hvis du vil søke etter podcaster, trykker du på og velger
Download! > Podcasting > Søk og angir ønskede søkeord.
Tips! Søk-funksjonen søker etter podcast-titler og
søkeord i beskrivelser, ikke i bestemte episoder. Generelle emner, for eksempel fotball eller hip-hop, gir vanligvis bedre resultater enn søk på et bestemt lag eller en bestemt artist.
Hvis du vil abonnere på en merket kanal (eller merkede kanaler) og legge den til Podcaster, velger du Abonner. Du kan også legge til en podcast i din Podcaster ved å velge den.
Hvis du vil starte et nytt søk, velger du Valg > Nytt søk. Hvis du vil gå til podcastens web-område, velger du Valg >
Åpne Web-side (krever nettverkstilkobling).
Hvis du vil vise detaljene for en podcast, velger du Valg >
Beskrivelse.
Du kan sende utvalgte podcaster til en annen kompatibel enhet ved å velge Valg > Send.
Hvilke alternativer som er tilgjengelige, kan variere.
6
Kataloger
Kataloger hjelper deg å finne nye podcast-episoder du kan abonnere på, ved å gi deg mulighet til å opprette og åpne web-kataloger.
Du åpner Kataloger ved å trykke på og velge
Download! > Podcasting > Kataloger.
Innholdet i Kataloger endres. Velg ønsket katalogmappe for å oppdatere den (krever nettverkstilkobling). Når fargen på mappen endres, trykker du styrespaken på nytt for å åpne den.
Katalogene kan inneholde podcast-lister som er sortert etter popularitet eller tema.
Du kan åpne ønsket mappeemne ved å trykke styrespaken. En liste over podcaster vises.
Hvis du vil abonnere på en podcast og legge den til i dine Podcaster, velger du tittelen og trykker styrespaken. Etter at du har abonnert på bestemte podcast-episoder, kan du laste dem ned, administrere dem og spille dem av i Podcaster.
Hvis du vil legge til en ny katalog eller mappe, velger du
Valg > Nytt > Web-katalog eller Mappe. Velg en tittel,
URL til .opml (Outline Processor Markup Language) og
Utført.
Hvis du vil redigere den valgte mappen, web-koblingen eller web-katalogen, velger du Valg > Rediger.
Hvis du vil importere en .opml-fil som er lagret på enheten, velger du Valg > Importer OPML-fil. Velg plassering for filen og importer den.
Hvis du vil sende en katalogmappe som en multimedimelding eller via Bluetooth-tilkobling, velger du mappen og Valg > Send.
Når du mottar en melding som inneholder en .opml-fil som er sendt via Bluetooth-tilkobling, åpner du filen for å lagre den under Mottatt i Kataloger. Åpne Mottatt for å abonnere på koblingene du vil legge til i din Podcaster.
Laste ned
Når du har abonnert på en podcast fra Kataloger, Søk eller ved å angi en URL, kan du administrere, laste ned og spille av episoder i Podcaster.
Hvis du vil vise podcastene du har abonnert på, velger du
Podcasting > Podcaster. Hvis du vil se individuelle
episodetitler (en episode er en bestemt mediefil for en podcast), velger du tittelen på podcasten.
Du begynner nedlastingen ved å velge episodens tittel. Hvis du vil laste ned, eller fortsette nedlastingen av utvalgte eller merkede episoder, velger du Valg > Last ned eller Fortsett nedlasting. Du kan laste ned flere episoder om gangen.
For enheten
7
Hvis du vil spille av en del av podcasten under eller etter nedlastingen, velger du Podcasts > Valg > Spill
forhåndsvisning.
Ferdig nedlastede podcaster finner du under Sjangere i Musikkavspiller, men de vises ikke under Alle sanger før
For enheten
musikkbiblioteket er oppdatert. Hvilke alternativer som er tilgjengelige, kan variere.
Spille av og håndtere podcaster
Hvis du vil vise tilgjengelige episoder fra den valgte podcasten, velger du Valg > Åpne. Under hver episode vil du se størrelse og format for filen samt opplastingstidspunktet.
Når podcasten er ferdig nedlastet, kan du spille av hele episoden ved å velge Podcasts > Valg > Spill av, eller du trykker og velger Music > Musikkavspiller.
Hvis du vil oppdatere den valgte podcasten, eller merkede podcaster, for en ny episode, velger du Valg > Oppdater.
Hvis du vil stoppe oppdateringen av den valgte podcasten, eller de merkede podcastene, velger du Valg > Stopp
oppdatering
Hvis du vil fjerne den valgte podcasten og legge den til i Kataloger som en web-katalog, velger du Valg > Flytt til
katalog.
Hvis du vil legge til en ny podcast ved å angi URL-en for podcasten, velger du Valg > Ny podcast.
Hvis du ikke har et definert tilgangspunkt eller hvis du under en pakkedatatilkobling blir bedt om å angi brukernavn og passord, må du kontakte tjenesteleverandøren.
Hvis du vil redigere URL-en for den valgte podcasten, velger du Valg > Rediger.
Hvis du vil slette en nedlastet podcast eller merkede podcaster, fra enheten, velger du Valg > Slett
Hvis du vil sende den valgte podcasten eller merkede podcaster, til en annen kompatibel enhet som .opml-fil (Outline Processor Markup Language) i en multimediemelding eller via Bluetooth-tilkobling, velger du Valg > Send.
Hvis du samtidig ønsker å oppdatere, slette og sende en gruppe utvalgte podcaster, velger du Valg > Merk / fjern
merking, merker ønskede podcaster og velger Valg for å
velge ønsket handling. Hvis du vil åpne podcastens web-område (krever
nettverkstilkobling), velger du Valg > Åpne Web-side. Hvis du vil koble til Internett for å samhandle med dem
som har laget podcasten, ved å stemme og kommentere, velger du Valg > Vis kommentarer
8

Quickoffice

Trykk på og velg Office > Quickoffice for å bruke Quickoffice-programmene. En liste over filer med filformatene doc, xls, ppt og txt som er lagret på enheten, åpnes.
Du kan åpne en fil i respektivt program ved å trykke styrespaken. Du sorterer filene ved å velge Valg > Sorter
etter.
Hvis du vil åpne Quickword, Quicksheet eller Quickpoint, blar du til høyre for å finne ønsket visning.
Quickword
Med Quickword kan du vise Microsoft Word-dokumenter på skjermen på enheten. Quickword støtter farger, fet, kursiv og understreket skrift.
Quickword støtter visning av dokumenter lagret i DOC-
format i Microsoft Word 97, 2000 og XP samt Palm eBooks i DOC-format. Ikke alle varianter av eller funksjoner i de nevnte filformatene, støttes.
Vise Word-dokumenter
Hvis du vil bevege deg i dokumentet, bruker du styrespaken.
Hvis du vil søke etter tekst i dokumentet, velger du Valg >
Søk.
Du kan også velge Valg og et av disse alternativene:
Go to – for å gå til begynnelsen av, slutten av eller en
valgt posisjon i dokumentet
Zoom – for å zoome inn eller ut Start Autoscroll – for å bla automatisk i dokumentet. Hvis
du vil stoppe, trykker du på styrespaken.
Quicksheet
Med Quicksheet kan du lese Microsoft Excel-dokumenter på skjermen på enheten.
Quicksheet støtter visning av regnearkfiler lagret i XLS-
format i Microsoft Excel 97, 2000, 2003 og XP. Ikke alle varianter av eller funksjoner i de nevnte filformatene støttes.
Se også ‘Mer informasjon’ på side 10.
Vise regneark
Hvis du vil bevege deg i regnearket, bruker du styrespaken. Du kan bytte mellom flere regneark ved å velge Valg >
Panorer.
Hvis du vil søke etter tekst i en verdi eller formel i regnearket, velger du Valg > Søk.
For enheten
9
Hvis du vil endre hvordan regnearket vises, velger du Valg og blant følgende alternativer:
Zoom – for å zoome inn eller ut Frys – hvis du vil at den merkede raden, kolonnen eller
begge to skal være synlige når du beveger deg i regnearket
For enheten
Endre størrelse – for å justere størrelsen på kolonner eller
rader
Quickpoint
Med Quickpoint kan du vise Microsoft PowerPoint­presentasjoner på skjermen på enheten.
Quickpoint støtter visning av presentasjoner opprettet i
PPT-format i Microsoft PowerPoint 97, 2000 og XP. Ikke alle varianter av eller funksjoner i de nevnte filformatene støttes.
Vise presentasjoner
Du kan bytte mellom lysbilde-, disposisjons- og notatvisning ved å bla til venstre eller høyre.
Bla opp eller ned for å gå til forrige eller neste lysbilde i presentasjonen.
Hvis du vil vise presentasjonen i full skjermstørrelse, velger du Valg > Full skjerm.
Hvis du vil utvide elementer i presentasjonsdisposisjonen i disposisjonsvisningen, velger du Valg > Disposisjon > Vis.
Mer informasjon
Hvis det oppstår problemer med Quickword, Quicksheet eller Quickpoint, kan du besøke www.quickoffice.com for å få mer informasjon. Støtte er også tilgjengelig hvis du sender en e-postmelding til supportS60@quickoffice.com.

Adobe Reader

Med Adobe Reader kan du lese PDF-dokumenter på skjermen på enheten.
Merk: Dette programmet er optimalisert for PDF-
dokumentinnhold på mobiltelefoner og andre mobile enheter, og har bare et begrenset sett av funksjoner sammenlignet med en PC-versjon.
Merk: Programmet er bare tilgjengelig på et
begrenset antall språk.
Få tilgang til og åpne dokumenter på disse måtene:
• Trykk , og velg Office > Adobe PDF. Velg Valg > Bla
til fil for å bla gjennom og åpne dokumenter lagret i
enhetsminnet og på minnekortet.
10
• Åpne et e-postvedlegg fra mottatte e-postmeldinger (nettverkstjeneste).
• Send et dokument ved hjelp av Bluetooth-tilkobling til
Innboks i Meldinger.
•Bruk Filbeh. til å bla gjennom og åpne dokumenter lagret i enhetsminnet og på minnekortet.
• Bla gjennom web-sider. Kontroller at enheten er konfigurert med tilgangspunkt for Internett før du skal surfe.
Behandle PDF-filer
Hvis du vil bla gjennom og behandle PDF-filer, trykker du på , og deretter velger du Office > Adobe PDF. Nylig åpnede filer vises i filvisningen. Hvis du vil åpne et dokument, blar du til det og trykker styrespaken.
Du kan også velge Valg og et av disse alternativene:
Bla til fil – for å bla etter PDF-filer i enhetsminnet eller på
et minnekort.
Innstillinger – for å endre standard zoomnivå og
visningsmodus for PDF-dokumenter.
Vise PDF-filer
Når en PDF-fil er åpen, velger du Valg og et av disse alternativene:
Zoom – for å zoome inn, ut, eller til en valgt prosent. Du
kan også endre størrelse på dokumentet slik at den tilsvarer skjermbredden, eller du kan tilpasse hele PDF­siden til skjermen.
Finn – for å søke etter tekst i dokumentet. Visning – for å vise dokumentet i fullskjermmodus. Du kan
også rotere PDF-dokumentet med 90 grader i begge retninger.
Gå til – for å flytte til en valgt side, neste side, forrige side,
første side eller siste side.
Lagre – for å lagre filen i enhetsminnet eller på
minnekortet.
Innstillinger – for å endre standard zoomnivå og standard
visningsmodus.
Detaljer – for å vise egenskapene for PDF-dokumentet.
Mer informasjon
Hvis du vil ha mer informasjon, kan du gå til
www.adobe.com
Hvis du vil dele spørsmål, forslag og informasjon om programmet, kan du besøke brukerforumet for Adobe Reader for Symbian OS på
http://adobe.com/support/forums/main.html
.
.
For enheten
11

For din PC

For din PC
Nokia PC Suite er et sett av PC-programmer som er utviklet for bruk med Nokia N91.
Når du skal installere og bruke Nokia PC Suite, må du ha en PC som kjører Microsoft Windows 2000 eller XP, og som er kompatibel med den medfølgende USB­datakabelen, eller med Bluetooth-tilkobling. Før du kan bruke Nokia PC Suite, må du installere den på en kompatibel PC. Du finner mer informasjon på CD-ROM­platen som fulgte med enheten.
En fullstendig brukerhåndbok for Nokia PC Suite er tilgjengelig i elektronisk format på CD-ROM-platen. Hvis du vil ha mer informasjon og laste ned den nyeste versjonen av Nokia PC Suite, kan du besøke www.nokia.com/pcsuite.
Noen nyttige programmer i Nokia PC Suite:
Get Connected – for å koble enheten til en kompatibel PC
for første gang
12

Nokia PC Suite

Nokia PC Sync – for å synkronisere kontakt-, kalender-,
gjøremål- og notatelementer mellom enheten og en kompatibel PIM-PC (Personal Information Manager), for eksempel Microsoft Outlook eller Lotus Notes, og Internett-bokmerker mellom enheten og kompatible lesere
Content Copier – for å sikkerhetskopiere data fra enheten,
eller gjenopprette lagrede data fra den kompatible PC-en til enheten
Nokia Phone Browser – for å administrere innholdet i
mappene på enheten gjennom Windows Explorer
One Touch Access – for å opprette en nettverkstilkobling
ved å bruke enheten som et modem
Mer informasjon
Hvis du vil ha mer informasjon og laste ned den nyeste versjonen av Nokia PC Suite, kan du besøke www.nokia.com/pcsuite.
Loading...