Nokia N81 User Manual [pl]

Instrukcja obs³ugi
Nokia N81-3
Wydanie 1 PL
DEKLARACJA ZGODNO¦CI Niniejszym NOKIA CORPORATION o¶wiadcza, ¿e produkt RM-223 jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami oraz pozosta³ymi stosownymi postanowieniami
Dyrektywy 1999/5/WE. Kopiê „Deklaracji zgodno¶ci” mo¿na znajdziesz pod adresem http://www.nokia.com/phones/declaration_of_conformity/. © 2007 Nokia. Wszelkie prawa zastrze¿one.
Nokia, Nokia Connecting People, N-Gage, Nseries, N81, Navi i Visual Radio s± znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Nokia Corporation. Sygna³ d¼wiêkowy o nazwie Nokia tune jest znakiem towarowym Nokia Corporation. Inne nazwy produktów i firm wymienione w niniejszym dokumencie mog± byæ znakami towarowymi lub nazwami handlowymi ich w³a¶cicieli.
Powielanie, przekazywanie, dystrybucja oraz przechowywanie elektronicznej kopii czê¶ci lub ca³o¶ci tego dokumentu w jakiejkolwiek formie bez wyra¿onej uprzednio na pi¶mie zgody firmy Nokia jest zabronione.
Patent amerykañski nr 5818437 i inne patenty w trakcie przyznawania. Oprogramowanie T9 do wprowadzania tekstu chronione prawami autorskimi (Copyright © 1997–2007) przyznanymi firmie Tegic Communications, Inc. Wszelkie prawa zastrze¿one.
Fragmenty oprogramowania Mapy firmy Nokia s± chronione prawami autorskimi.
© 2007 The FreeType Project. Wszelkie prawa zastrze¿one. This product is licensed under the MPEG-4 Visual Patent Portfolio License (i) for personal and noncommercial use in connection with information which has
been encoded in compliance with the MPEG-4 Visual Standard by a consumer engaged in a personal and noncommercial activity and (ii) for use in connection with MPEG-4 video provided by a licensed video provider. No license is granted
Produkt ten zawiera oprogramowanie licencjonowane przez firmê Symbian Software Ltd © 1998–2007. Symbian i Symbian OS s± znakami towarowymi firmy Symbian Ltd.
Java i wszystkie znaki zwi±zane z technologi± Java s± znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Sun Microsystems, Inc.
or shall be implied for any other use. Additional information, including that related to promotional, internal, and commercial uses, may be obtained from MPEG LA, LLC. See <http://www.mpegla.com>.
Ten produkt podlega licencji MPEG-4 Visual Patent Portfolio, która upowa¿nia do (i) korzystania z niego w prywatnych i niekomercyjnych celach w zwi±zku z informacjami zakodowanymi zgodnie ze standardem MPEG-4 przez konsumenta w toku jego dzia³añ o charakterze prywatnym i niekomercyjnym oraz do (ii) u¿ywania go w zwi±zku z nagraniami wideo w formacie MPEG-4, dostarczonymi przez licencjonowanego dostawcê takich nagrañ. Na wykorzystanie produktu w innym zakresie licencja nie jest udzielana ani nie mo¿e byæ domniemywana. Dodatkowe informacje, w tym dotycz±ce zastosowañ produktu w celach promocyjnych, wewnêtrznych i komercyjnych, mo¿na otrzymaæ od firmy MPEG LA, LLC. Patrz <http://www.mpegla.com>.
Firma Nokia promuje politykê nieustannego rozwoju. Firma Nokia zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian i usprawnieñ we wszelkich produktach opisanych w tym dokumencie bez uprzedniego powiadomienia.
W ¯ADNYM WYPADKU I W MAKSYMALNYM DOPUSZCZALNYM PRZEZ PRAWO ZAKRESIE FIRMA NOKIA ANI ¯ADEN Z JEJ LICENCJOBIORCÓW NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNO¦CI ZA JAK¡KOLWIEK UTRATÊ DANYCH LUB ZYSKÓW, ANI ZA ¯ADNE SZCZEGÓLNE, PRZYPADKOWE, WTÓRNE LUB PO¦REDNIE SZKODY POWSTA£E W DOWOLNY SPOSÓB.
ZAWARTO¦Æ TEGO DOKUMENTU PRZEDSTAWIONA JEST „TAK JAK JEST — AS IS”. NIE UDZIELA SIÊ JAKICHKOLWIEK GWARANCJI, ZARÓWNO WYRA¬NYCH, JAK I DOROZUMIANYCH, W£¡CZAJ¡C W TO, LECZ NIE OGRANICZAJ¡C TEGO DO JAKICHKOLWIEK DOROZUMIANYCH GWARANCJI U¯YTECZNO¦CI HANDLOWEJ LUB PRZYDATNO¦CI DO OKRE¦LONEGO CELU, CHYBA ¯E TAKOWE WYMAGANE S¡ PRZEZ PRZEPISY PRAWA. FIRMA NOKIA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO DOKONYWANIA ZMIAN W TYM DOKUMENCIE LUB WYCOFANIA GO W DOWOLNYM CZASIE BEZ UPRZEDNIEGO POWIADOMIENIA.
Dostêpno¶æ poszczególnych produktów i aplikacji, a tak¿e i zwi±zanych z tymi produktami us³ug mo¿e siê ró¿niæ w zale¿no¶ci od regionu. Szczegó³y, w tym dostêpno¶æ opcji jêzykowych, nale¿y sprawdziæ ze sprzedawc± produktów Nokia.
Kontrola eksportowa Produkt ten zawiera w sobie elementy, technologiê, i (lub) oprogramowanie
wyeksportowane z USA zgodnie z obowi±zuj±cymi w tym i w innych krajach przepisami. Odstêpstwa od tych przepisów s± zabronione. ANONS FCC/INDUSTRY CANADA
To urz±dzenie mo¿e powodowaæ zak³ócenia w odbiorze audycji radiowych i programów TV (g³ównie wtedy, gdy telefon jest blisko odbiornika).
Je¶li takich zak³óceñ nie uda siê wyeliminowaæ, wtedy FCC/Industry Canada mo¿e za¿±daæ zaprzestania korzystania z tego telefonu. Pomocy w eliminacji zak³óceñ udzieli personel lokalnego serwisu. Urz±dzenie to spe³nia warunki ujête w czê¶ci 15 przepisów FCC. Korzystanie z urz±dzenia podlega nastêpuj±cym dwóm warunkom: (1) dzia³anie urz±dzenia nie mo¿e powodowaæ szkodliwych zak³óceñ i (2) urz±dzenie musi odbieraæ zak³ócenia ³±cznie z tymi, które mog± powodowaæ niepo¿±dane dzia³anie. Dokonanie jakichkolwiek zmian lub modyfikacji bez wyra¼nej zgody firmy Nokia mo¿e uniewa¿niæ prawo u¿ytkownika do korzystania z tego urz±dzenia.
Dostarczone wraz z urz±dzeniem aplikacje autorstwa osób trzecich mog³y zostaæ opracowane przez osoby lub firmy niepowi±zane z firm± Nokia i mog± byæ w³asno¶ci± takich osób lub firm. W odniesieniu do tych aplikacji firmie Nokia nie przys³uguj± ¿adne prawa autorskie ani inne prawa w³asno¶ci intelektualnej. Nokia nie ponosi ¿adnej odpowiedzialno¶ci za obs³ugê u¿ytkowników koñcowych, za prawid³owo¶æ dzia³ania tych aplikacji, za zawarte w nich informacje czy inne materia³y. Firma Nokia nie udziela te¿ ¿adnych gwarancji na te aplikacje.
PRZEZ FAKT U¯YCIA TYCH APLIKACJI ICH U¯YTKOWNIK PRZYJMUJE DO WIADOMO¦CI, ¯E ZOSTA£Y ONE DOSTARCZONE „TAK, JAK S¡”, BEZ JAKICHKOLWIEK, JAWNYCH LUB DOROZUMIANYCH GWARANCJI W MAKSYMALNYM DOPUSZCZALNYM PRZEZ PRAWO ZAKRESIE. U¯YTKOWNIK PRZYJMUJE TE¯ DO WIADOMO¦CI, ¯E ANI FIRMA NOKIA, ANI PODMIOTY Z NI¡ ZWI¡ZANE NIE SK£ADAJ¡ ¯ADNYCH ZAPEWNIEÑ ANI O¦WIADCZEÑ, TAK WYRA¬NYCH, JAK I DOROZUMIANYCH, DOTYCZ¡CZYCH MIÊDZY INNYMI, LECZ NIE WY£¡CZNIE, TYTU£U PRAWNEGO DO APLIKACJI, ICH JAKO¦CI HANDLOWEJ, PRZYDATNO¦CI DO OKRE¦LONEGO CELU I NIENARUSZANIA PRZEZ NIE JAKICHKOLWIEK PRAW OSÓB TRZECICH, W TYM PRAW Z PATENTÓW, PRAW AUTORSKICH, ZNAKÓW TOWAROWYCH I INNYCH PRAW. Wydanie 1 PL
Witaj
Witaj
Numer modelu: Nokia N81-3. Nazywany w dalszej czê¶ci Nokia N81. Urz±dzenie Nokia N81 to przeno¶ne ¼ród³o rozrywki! Telefon w stylowej i smuk³ej obudowie z jasnym 2,4-calowym wy¶wietlaczem oraz specjalnym klawiszami
multimediów i gier umo¿liwia s³uchanie muzyki o najwy¿szej jako¶ci d¼wiêku oraz dostêp do doskona³ych gier. Dziêki telefonowi Nokia N81 mo¿esz s³uchaæ ulubionej muzyki w ka¿dym miejscu. Sklep muzyczny firmy Nokia*
umo¿liwia przegl±danie i kupowanie ponad miliona utworów. Pliki mo¿na pobieraæ bezprzewodowo za pomoc± urz±dzenia N81 lub kompatybilnego komputera PC pod³±czonego do sieci. Je¶li masz do¶æ pl±taniny przewodów, pod³±cz do urz±dzenia kompatybilne s³uchawki stereofoniczne za po¶rednictwem ³±czno¶ci Bluetooth.
Specjalne klawisze gier i doskona³ej jako¶ci grafika gwarantuj± najlepsz± zabawê. Menu multimediów zapewnia bezpo¶redni dostêp do materia³ów oraz umo¿liwia ich szybkie i ³atwe
przegl±danie. Dziêki funkcji inteligentnego pod¶wietlania znajdziesz w³a¶ciwe klawisze zawsze wtedy, gdy bêdziesz ich potrzebowaæ.
Zabawê czas zacz±æ!
* Aby sprawdziæ, czy sklep muzyczny firmy Nokia jest dostêpny w Twoim kraju, przejd¼ na stronê www.nokia.com/music.
4
Spis tre¶ci
Witaj ...........................................................4
Dla w³asnego bezpieczeñstwa...................8
Pomoc techniczna................................... 12
Pomoc ....................................................................................12
Szybki start............................................................................12
Dodatkowe aplikacje ..........................................................12
Pomoc techniczna firmy Nokia oraz
informacje kontaktowe......................................................12
Telefon Nokia N81 ................................. 13
Powitanie...............................................................................13
Ustawienia.............................................................................13
Przesy³anie materia³ów z innego urz±dzenia ..............13
Najwa¿niejsze wska¼niki...................................................15
Klawisz przewijania Navi™.................................................16
Menu multimediów.............................................................17
Wygaszacz LED.....................................................................17
Regulacja g³o¶no¶ci i g³o¶nika.........................................17
Zestaw s³uchawkowy..........................................................17
Wyd³u¿anie ¿ywotno¶ci baterii........................................18
Mapy ......................................................................................19
Pobierz ..................................................................................19
Aktualizacje oprogramowania.........................................19
Muzyka .....................................................20
Odtwarzacz muzyczny ......................................................20
Sklep muzyczny Nokia ......................................................25
Radio ......................................................................................25
Aplikacja Nokia Podcasting .............................................27
Gry.............................................................32
Kontakty (spis telefonów) .....................33
Zapisywanie oraz edycja opisów
i numerów telefonów.........................................................33
Kopiowanie kontaktów......................................................34
Dodawanie d¼wiêków dzwonka do kontaktów........... 35
Tworzenie grup kontaktów...............................................35
Wiadomo¶ci .............................................37
Wpisywanie tekstu..............................................................38
Pisanie i wysy³anie wiadomo¶ci......................................38
Skrzynka odbiorcza — odbieranie wiadomo¶ci ..........40
Skrzynka pocztowa ............................................................41
Ods³uchiwanie wiadomo¶ci..............................................43
Przegl±danie wiadomo¶ci na karcie SIM ......................43
Ustawienia wiadomo¶ci.....................................................43
Galeria .....................................................49
Wy¶wietlanie i przegl±danie plików ..............................49
Koszyk wydruku ...................................................................51
Albumy ...................................................................................51
Edycja zdjêæ...........................................................................51
Edycja plików wideo...........................................................52
Pokaz slajdów.......................................................................54
Prezentacje............................................................................55
Drukowanie zdjêæ................................................................55
Drukowanie online..............................................................56
Udostêpnianie online .........................................................56
Sieæ domowa i Galeria .......................................................57
Kamera......................................................59
Robienie zdjêæ ......................................................................59
Robienie serii zdjêæ.............................................................64
Ty na zdjêciu — samowyzwalacz.....................................65
Robienie zdjêæ dobrej jako¶ci — wskazówki ................65
Nagrywanie plików wideo.................................................66
Internet ....................................................70
Przegl±danie stron internetowych..................................70
Zabezpieczenia po³±czeñ...................................................73
Widok zak³adek.................................................................... 73
Koñczenie po³±czenia.........................................................74
Ustawienia ............................................................................75
Narzêdzia..................................................77
Mened¿er plików ................................................................77
Narzêdzie karty pamiêci ..................................................77
Polecenia g³osowe ............................................................. 78
Po³±czenia.................................................79
Bezprzewodowa sieæ lokalna (WLAN)........................... 79
Po³±czenie Bluetooth ........................................................81
Mened¿er po³±czeñ ...........................................................85
USB ........................................................................................86
Po³±czenia z komputerem.................................................86
Mened¿er urz±dzenia ........................................................87
Sieæ domowa ....................................................................... 88
Klawiatura bezprzewodowa ............................................91
Synchronizacja ...................................................................91
Aplikacje...................................................93
Zegar ......................................................................................93
Kalkulator .............................................................................94
Notatki ..................................................................................94
Mened¿er aplikacji ............................................................94
Kalendarz .............................................................................96
Dyktafon ...............................................................................98
RealPlayer .............................................................................98
Adobe Flash Player .............................................................99
IM — wiadomo¶ci b³yskawiczne......................................99
Nokia Lifeblog .................................................................. 102
Zarz±dzanie prawami cyfrowymi ................................106
Adobe Reader ................................................................... 107
Konwerter ..........................................................................108
Przystosowywanie urz±dzenia.............. 109
Profile — ustawianie d¼wiêków ...................................109
D¼wiêki 3D ........................................................................111
Zmiana wygl±du urz±dzenia ........................................111
Aktywny tryb gotowo¶ci................................................. 112
Nawi±zywanie po³±czeñ........................ 113
Po³±czenia g³osowe.......................................................... 113
Po³±czenia wideo..............................................................119
Udostêpnianie wideo.......................................................121
Odbieranie i odrzucanie po³±czeñ................................ 124
Rejestr .................................................................................125
Ustawienia ............................................ 127
Ogólne .................................................................................127
Telefon ................................................................................133
Po³±czenie ..........................................................................136
Aplikacje .............................................................................141
Rozwi±zywanie problemów:
pytania i odpowiedzi ............................ 142
Informacje o bateriach......................... 146
£adowanie i roz³adowywanie baterii...........................146
Sprawdzanie oryginalno¶ci baterii firmy Nokia........147
Eksploatacja i konserwacja.................. 148
Dodatkowe informacje
o bezpieczeñstwie ................................. 150
Indeks..................................................... 154
Dla w³asnego bezpieczeñstwa
Zapoznaj siê uwa¿nie z podanymi tu w skrócie wskazówkami. Nieprzestrzeganie tych wskazówek mo¿e byæ niebezpieczne lub niezgodne z prawem. Wiêcej informacji znajdziesz na dalszych stronach tej instrukcji.
NIE RYZYKUJ Nie w³±czaj urz±dzenia w miejscach, w których zabrania siê korzystaæ z telefonów komórkowych, ani wtedy, gdy mo¿e to spowodowaæ zak³ócenia lub inne zagro¿enia.
NAJWA¯NIEJSZE JEST BEZPIECZEÑSTWO W RUCHU DROGOWYM Stosuj siê do
wszystkich lokalnie obowi±zuj±cych przepisów. Prowadz±c samochód, nie zajmuj r±k niczym innym. W trakcie jazdy miej przede wszystkim na uwadze bezpieczeñstwo na drodze.
ZAK£ÓCENIA Wszystkie urz±dzenia bezprzewodowe mog± byæ podatne na zak³ócenia, które z kolei mog± wp³ywaæ na jako¶æ po³±czeñ.
WY£¡CZ TELEFON, GDY ZNAJDZIESZ SIÊ NA TERENIE SZPITALA Przestrzegaj
wszystkich ograniczeñ. Wy³±cz urz±dzenie w pobli¿u aparatury medycznej.
8
WY£¡CZ URZ¡DZENIE, GDY ZNAJDZIESZ SIÊ W SAMOLOCIE Przestrzegaj wszystkich
ograniczeñ. Urz±dzenia bezprzewodowe mog± byæ ¼ród³em zak³óceñ w samolocie.
WY£¡CZ URZ¡DZENIE, GDY TANKUJESZ PALIWO Nie u¿ywaj urz±dzenia na stacjach
benzynowych. Nie u¿ywaj go te¿ w pobli¿u sk³adów paliw i chemikaliów.
WY£¡CZ URZ¡DZENIE W REJONIE PRZEPROWADZANIA WYBUCHÓW
Przestrzegaj wszystkich ograniczeñ. Nie u¿ywaj urz±dzenia w rejonie odpalania ³adunków wybuchowych.
U¯YWAJ URZ¡DZENIA Z ROZWAG¡
Korzystaj z urz±dzenia u¿ywaj w pozycjach opisanych w dokumentacji. Nie dotykaj bez potrzeby obszaru w pobli¿u anteny urz±dzenia.
PROFESJONALNY SERWIS Instalowaæ i naprawiaæ ten produkt mo¿e wy³±cznie wykwalifikowany personel.
BATERIE I AKCESORIA U¿ywaj jedynie zatwierdzonych do u¿ytku baterii i akcesoriów. Nie pod³±czaj niekompatybilnych produktów.
WODOODPORNO¦Æ To urz±dzenie nie jest wodoodporne. Chroñ je przed wilgoci±.
KOPIE ZAPASOWE Pamiêtaj o wykonywaniu kopii zapasowych wszystkich zapisywanych w urz±dzeniu wa¿nych informacji lub prowad¼ ich pisemny zapis.
POD£¡CZANIE INNYCH URZ¡DZEÑ Zanim pod³±czysz dodatkowe urz±dzenie, zapoznaj siê z instrukcj± jego obs³ugi i przepisami bezpieczeñstwa. Nie pod³±czaj niekompatybilnych produktów.
TELEFONY ALARMOWE Upewnij siê, ¿e funkcja telefonu w urz±dzeniu jest w³±czona i ¿e telefon ma kontakt z sieci± komórkow±. Naci¶nij klawisz zakoñczenia tyle razy, ile potrzeba, aby z wy¶wietlacza usun±æ wszystkie wprowadzone znaki i wróciæ do trybu gotowo¶ci. Wprowad¼ numer alarmowy i naci¶nij klawisz po³±czenia. Podaj miejsce pobytu. Nie przerywaj po³±czenia, dopóki nie otrzymasz na to zgody.
Kilka s³ów o urz±dzeniu
Opisane w tej instrukcji urz±dzenie bezprzewodowe zosta³o zatwierdzone do u¿ytku w sieciach (E)GSM 850, 900, 1800 i 1900 oraz UMTS 2100. Aby uzyskaæ wiêcej informacji o sieciach komórkowych, skontaktuj siê ze swoim us³ugodawc±.
Korzystaj±c z funkcji tego urz±dzenia, stosuj siê do wszystkich przepisów prawa, przestrzegaj lokalnych obyczajów, szanuj prywatno¶æ i uzasadnione prawa innych osób, w tym prawa autorskie.
Ze wzglêdu na ochronê praw autorskich kopiowanie, modyfikacja, przesy³anie lub przekazywanie niektórych zdjêæ, utworów muzycznych (w tym równie¿ d¼wiêków dzwonka) i innych materia³ów mo¿e byæ niemo¿liwe.
Urz±dzenie to umo¿liwia nawi±zywanie po³±czeñ internetowych oraz udostêpnia inne metody ³±czno¶ci. Podobnie jak w przypadku komputerów, urz±dzenie mo¿e byæ nara¿one na dzia³anie wirusów, z³o¶liwych wiadomo¶ci oraz innych szkodliwych materia³ów. Nale¿y zachowaæ ostro¿no¶æ i otwieraæ wiadomo¶ci, akceptowaæ ¿±dania po³±czenia, pobieraæ materia³y oraz akceptowaæ instalacje oprogramowania tylko z zaufanych ¼róde³. Aby odpowiednio zabezpieczyæ urz±dzenie, nale¿y zainstalowaæ na nim oraz na pod³±czonym komputerze oprogramowanie antywirusowe, zaporê lub inne
9
podobne oprogramowanie, korzystaæ z niego i regularnie je aktualizowaæ.
Ostrze¿enie: Wszystkie funkcje tego urz±dzenia,
poza budzikiem, dzia³aj± dopiero po jego w³±czeniu. Nie w³±czaj tego urz±dzenia, je¶li mo¿e to spowodowaæ zak³ócenia lub inne zagro¿enia.
Aplikacje biurowe udostêpniaj± typowe funkcje programów Microsoft Word, PowerPoint i Excel (Microsoft Office 97, 2000 i XP). Nie wszystkie formaty plików mo¿na wy¶wietlaæ lub modyfikowaæ.
Podczas d³u¿szego dzia³ania, np. w przypadku aktywnej sesji udostêpniania wideo lub szybkiego po³±czenia transmisji danych, urz±dzenie mo¿e siê nagrzewaæ. W wiêkszo¶ci sytuacji jest to normalny objaw. Je¶li podejrzewasz, ¿e urz±dzenie nie dzia³a prawid³owo, oddaj je do naprawy w najbli¿szym autoryzowanym serwisie.
W urz±dzeniu mog± byæ zapisane zak³adki oraz ³±cza do witryn innych, niepowi±zanych z firm± Nokia organizacji. Dostêp do witryn innych, niepowi±zanych z firm± Nokia organizacji mo¿liwy jest równie¿ za po¶rednictwem urz±dzenia. Firma Nokia nie jest zwi±zana z tymi organizacjami oraz nie wspiera ich witryn i nie odpowiada za nie. Je¶li zdecydujesz siê z nich korzystaæ, zastosuj ¶rodki ostro¿no¶ci zarówno w odniesieniu do bezpieczeñstwa, jak i materia³ów.
W rzeczywisto¶ci wy¶wietlacz mo¿e siê ró¿niæ od przedstawionego na ilustracjach w instrukcji.
Us³ugi sieciowe
Aby u¿ywaæ telefonu, trzeba mieæ dostêp do us³ug ¶wiadczonych przez us³ugodawców sieciowych. Mo¿liwo¶æ korzystania z wielu funkcji zale¿y od charakterystyki sieci. Niektóre funkcje nie s± dostêpne we wszystkich sieciach; w innych sieciach mo¿e byæ wymagane zawarcie odpowiedniej umowy z us³ugodawc± przed umo¿liwieniem korzystania z us³ug sieci. O sposobie korzystania z us³ug sieciowych oraz o zwi±zanych z nimi op³atach mo¿na siê dowiedzieæ od us³ugodawcy. W niektórych sieciach mog± obowi±zywaæ ograniczenia wp³ywaj±ce na sposób korzystania z us³ug sieciowych. Niektóre sieci mog± na przyk³ad nie udostêpniaæ pewnych specyficznych dla danego jêzyka znaków lub us³ug.
Us³ugodawca móg³ za¿±daæ zablokowania pewnych funkcji lub uniemo¿liwiæ ich w³±czenie w urz±dzeniu. Takie funkcje nie bêd± wówczas dostêpne w menu urz±dzenia. Urz±dzenie mo¿e mieæ te¿ specjaln± konfiguracjê, polegaj±c± na zmianie nazw ró¿nych menu, przestawieniu ich kolejno¶ci lub na zmianie wygl±du ikon. Wiêcej na ten temat mo¿na siê dowiedzieæ od us³ugodawcy.
10
Urz±dzenie to korzysta z protoko³ów WAP 2.0 (HTTP i SSL), które bazuj± na protoko³ach TCP/IP. Niektóre funkcje tego urz±dzenia, takie jak MMS, przegl±danie internetu i obs³uga poczty e-mail dzia³aj± tylko wtedy, gdy sieæ komórkowa udostêpnia potrzebne do tego technologie.
Akcesoria, baterie i ³adowarki
Przed ka¿dym wyjêciem baterii nale¿y urz±dzenie wy³±czyæ i od³±czyæ je od ³adowarki.
Przed u¿yciem ³adowarki nale¿y sprawd¼ nazwê i numer jej modelu. Do zasilania tego urz±dzenia przeznaczone s± ³adowarki AC-3, AC-4 i AC-5 lub AC-1, ACP-8, ACP-9, ACP-12 albo LCH-12 w wypadku u¿ywania adaptera ³adowarki CA-44.
Do u¿ywania z urz±dzeniem przeznaczona jest bateria BP-6MT.
Ostrze¿enie: Korzystaj wy³±cznie z baterii,
³adowarek i innych akcesoriów zatwierdzonych przez firmê Nokia do u¿ytku z tym w³a¶nie modelem urz±dzenia. Stosowanie akcesoriów innego typu mo¿e uniewa¿niæ gwarancjê na urz±dzenie i byæ równie¿ niebezpieczne dla u¿ytkownika.
O dostêpno¶ci zatwierdzonych do u¿ytku akcesoriów dowiesz siê od sprzedawcy. Od³±czaj±c przewód któregokolwiek z akcesoriów, chwytaj za wtyczkê — nie za przewód.
11
Pomoc techniczna
Pomoc
Gdy aplikacja jest otwarta, w celu uzyskania pomocy dotycz±cej bie¿±cego widoku wybierz Opcje > Pomoc.
Czytaj±c tekst pomocy, mo¿esz prze³±czaæ miêdzy pomoc±
Pomoc techniczna
a aplikacj± otwart± w tle, naciskaj±c i przytrzymuj±c . Aby otworzyæ pomoc z menu g³ównego, wybierz
Narzêdzia > Apl. u¿ytk. > Pomoc. Wybierz ¿±dan±
aplikacjê, aby przejrzeæ tematy pomocy.
Szybki start
Informacje na temat klawiszy i innych elementów urz±dzenia, instrukcje dotycz±ce konfiguracji oraz inne wa¿ne informacje mo¿na znale¼æ w broszurze „Szybki start”.
Dodatkowe aplikacje
Ró¿ne aplikacje oferowane przez firmê Nokia i niezale¿nych dostawców umo¿liwiaj± maksymalne wykorzystanie mo¿liwo¶ci urz±dzenia Nokia N81. Aplikacje te s± opisane w przewodnikach dostêpnych na stronach pomocy technicznej urz±dzenia Nokia N81
12
pod adresem www.nseries.com/support lub w lokalnej witrynie firmy Nokia.
Pomoc techniczna firmy Nokia oraz informacje kontaktowe
Odwied¼ witrynê www.nseries.com/support lub lokaln± witrynê internetow± firmy Nokia. Znajdziesz tam najnowsze wersje podrêczników u¿ytkownika, dodatkowe informacje, pliki do pobrania, a tak¿e us³ugi zwi±zane z posiadanym produktem firmy Nokia.
Je¶li chcesz skontaktowaæ siê z biurem obs³ugi klienta, wejd¼ na stronê www.nokia.com/customerservice, na której znajdziesz listê lokalnych centrów kontaktowych firmy Nokia. Aby znale¼æ najbli¿szy punkt serwisowy firmy Nokia, odwied¼ najpierw witrynê www.nokia.com/repair.
Telefon Nokia N81
Powitanie
Po pierwszym w³±czeniu urz±dzenia zostanie wy¶wietlone
Powitanie. Okre¶l odpowiednie opcje: SettingWizard — aby skonfigurowaæ ró¿ne ustawienia,
na przyk³ad poczty e-mail.
¯ongler — aby przetransferowaæ materia³y, np. kontakty
i pozycje kalendarza, z kompatybilnego urz±dzenia firmy Nokia. Patrz „Przesy³anie materia³ów z innego urz±dzenia”, s. 13.
Prezentacja — aby wy¶wietliæ prezentacjê o urz±dzeniu.
Aby wy¶wietliæ Powitanie pó¼niej, naci¶nij i wybierz
Narzêdzia > Apl. u¿ytk. > Powitanie. Dostêp do
poszczególnych aplikacji mo¿esz równie¿ uzyskaæ, wybieraj±c je w menu.
Ustawienia
Ustawienia MMS, GPRS, transmisji strumieniowej i mobilnego internetu urz±dzenia s± zazwyczaj skonfigurowane automatycznie na podstawie informacji udostêpnionych przez us³ugodawcê. Ustawienia te mog± te¿ ju¿ byæ skonfigurowane
w urz±dzeniu albo mo¿esz je zamówiæ u us³ugodawcy i otrzymaæ w formie specjalnej wiadomo¶ci tekstowej.
Aby zmieniæ w urz±dzeniu ogólne ustawienia, na przyk³ad jêzyka, trybu gotowo¶ci i wy¶wietlania, patrz „Telefon”, s. 133.
Telefon Nokia N81
Przesy³anie materia³ów z innego urz±dzenia
Za pomoc± aplikacji ¯ongler mo¿na przesy³aæ dane, takie jak kontakty i pozycje kalendarza, miêdzy dwoma kompatybilnymi urz±dzeniami Nokia za po¶rednictwem ³±czno¶ci Bluetooth.
Po pierwszym w³±czeniu aplikacji mo¿na przes³aæ dane z kompatybilnego urz±dzenia Nokia do telefonu Nokia N81.
Typ materia³ów, które mo¿na transferowaæ, zale¿y od modelu urz±dzenia, z jakiego chcesz je skopiowaæ. Je¶li drugie urz±dzenie jest niekompatybilne, zostanie wy¶wietlony odpowiedni komunikat.
Aplikacja ¯ongler mo¿e te¿ byæ u¿ywana bez karty SIM. Je¶li drugiego urz±dzenia nie mo¿na w³±czyæ bez w³o¿enia
13
karty SIM, mo¿esz w nim umie¶ciæ swoj± kartê SIM. Po uruchomieniu urz±dzenia Nokia N81 bez karty SIM automatycznie jest w³±czany profil offline.
Transferowanie materia³ów
1 Aby po raz pierwszy pobraæ dane z innego urz±dzenia,
w telefonie Nokia N81 wybierz ¯ongler w aplikacji powitalnej lub naci¶nij i wybierz Narzêdzia >
Apl. u¿ytk. > ¯ongler.
2 Aby urz±dzenie Nokia N81 wyszuka³o urz±dzenia
Telefon Nokia N81
Bluetooth, wybierz Kontynuuj. Je¶li nie wybrano jeszcze nazwy dla telefonu Nokia N81, zostanie wy¶wietlony monit. Zaakceptuj nazwê domy¶ln± lub wybierz w³asn± nazwê.
3 W przypadku niektórych modeli do drugiego urz±dzenia
zostanie wys³ana aplikacja ¯ongler w postaci wiadomo¶ci. Aby zainstalowaæ aplikacjê ¯ongler w drugim urz±dzeniu, nale¿y otworzyæ wiadomo¶æ i postêpowaæ zgodnie z instrukcjami wy¶wietlanymi na ekranie.
4 Wybierz z listy urz±dzenie, z którego chcesz
transferowaæ materia³y. Pojawi siê ¿±danie wprowadzenia kodu do urz±dzenia Nokia N81. Wprowad¼ kod (zawieraj±cy od 1 do 16 cyfr) iwybierzOK. Wprowad¼ ten sam kod do drugiego urz±dzenia i wybierz OK. Teraz urz±dzenia s± powi±zane. Patrz „Tworzenie powi±zañ miêdzy urz±dzeniami”, s. 84.
5 Wybierz materia³ do przes³ania.
Mo¿esz zatrzymaæ rozpoczête przesy³anie i zakoñczyæ je pó¼niej.
Synchronizowanie, pobieranie i wysy³anie materia³ów
Po pierwszym przes³aniu plików mo¿na wybraæ jedn± z nastêpuj±cych opcji, zale¿nie od modelu drugiego urz±dzenia, aby rozpocz±æ nowe przesy³anie:
, aby synchronizowaæ materia³y w telefonie Nokia N81 i innym urz±dzeniu, je¶li drugie urz±dzenie obs³uguje funkcjê synchronizacji. Synchronizacja jest dwukierunkowa. Je¿eli usuwa siê element w jednym urz±dzeniu, zostanie on usuniêty z obu. Przy u¿yciu synchronizacji nie mo¿na przywróciæ usuniêtych elementów.
, aby pobraæ dane z innego urz±dzenia do telefonu Nokia N81. Funkcja pobierania umo¿liwia przesy³anie danych z innego urz±dzenia do telefonu Nokia N81. Zale¿nie od modelu urz±dzenia mo¿e zostaæ wy¶wietlony monit o zachowanie lub usuniêcie oryginalnych danych zapisanych w drugim urz±dzeniu.
, aby przes³aæ dane z telefonu Nokia N81 do innego urz±dzenia.
14
Je¶li narzêdzie ¯ongler nie mo¿e przes³aæ elementu, zale¿nie od typu drugiego urz±dzenia mo¿na dodaæ ten element do widoku Folder Nokia pod adresem C:\Data\Nokia lub E:\Data\Nokia i przes³aæ go stamt±d. Po wybraniu folderu do przes³ania elementy s± synchronizowane w odpowiadaj±cym folderze w innym urz±dzeniu, i odwrotnie.
U¿yj skrótów, aby powtórzyæ przesy³anie
Po zakoñczeniu przesy³ania danych mo¿na zapisaæ skrót z ustawieniami przesy³ania w widoku g³ównym, a nastêpnie wykonywaæ je w ten sam sposób pó¼niej.
Aby edytowaæ skrót, przewiñ do niego i wybierz Opcje >
Ustawienia skrótów. Mo¿na na przyk³ad utworzyæ
lub zmieniæ nazwê skrótu. Po zakoñczeniu ka¿dego przesy³ania wy¶wietlany jest
rejestr transferu. Aby wy¶wietliæ rejestr poprzedniego transferu, przewiñ do skrótu w widoku g³ównym iwybierzOpcje > Poka¿ rejestr.
Postêpowanie w wypadku konfliktów transferu
Je¶li element, który ma zostaæ przes³any, by³ edytowany w obu urz±dzeniach, urz±dzenie bêdzie próbowa³o automatycznie po³±czyæ zmiany. Je¶li nie bêdzie to mo¿liwe, wyst±pi³ konflikt transferu. Wybierz Spr. wszyst.
po kolei, Priorytet tego telefonu lub Priorytet drugiego tel., aby rozwi±zaæ konflikt. Aby uzyskaæ dodatkowe
instrukcje, wybierz Opcje > Pomoc.
Najwa¿niejsze wska¼niki
Urz±dzenie jest u¿ywane w sieci GSM.
Urz±dzenie jest u¿ywane w sieci UMTS
(us³uga sieciowa).
W folderze Sk. odbiorcza aplikacji Wiadomo¶ci
jest co najmniej jedna nieprzeczytana wiadomo¶æ.
Masz nowe wiadomo¶ci e-mail w zdalnej
skrzynce pocztowej.
W folderze Sk. nadawcza s± wiadomo¶ci
czekaj±ce na wys³anie.
Masz nieodebrane po³±czenia.
Wska¼nik jest wy¶wietlany, gdy dla opcji Rodzaj
dzwonka wybrano ustawienie Milcz±cy, a dla opcji Sygna³ odbioru wiad. i Alert e-mail wybrano
ustawienie Nie.
Klawiatura jest zablokowana.
Budzik jest w³±czony.
W u¿yciu jest druga linia telefoniczna
(us³uga sieciowa).
Wszystkie po³±czenia s± przekazywane na inny numer. Je¶li masz dwie linie telefoniczne (us³uga sieciowa), numer wskazuje aktywn± liniê.
Telefon Nokia N81
15
Do urz±dzenia jest pod³±czony kompatybilny zestaw s³uchawkowy. Wska¼nik informuje o utracie po³±czenia.
Do urz±dzenia jest pod³±czona kompatybilna pêtla indukcyjna.
Do urz±dzenia jest pod³±czony kompatybilny
Telefon tekstowy.
Jest aktywne po³±czenie transmisji danych.
Telefon Nokia N81
Jest aktywne po³±czenie pakietowe GPRS. Wska¼nik informuje o zawieszeniu po³±czenia, a wska¼nik o dostêpno¶ci po³±czenia.
Po³±czenie pakietowe jest aktywne w tej czê¶ci sieci, w której dzia³a technologia EDGE. Wska¼nik informuje o zawieszeniu po³±czenia, a wska¼nik o dostêpno¶ci po³±czenia. Ikony oznaczaj±, ¿e technologia EDGE jest dostêpna w sieci, ale urz±dzenie nie musi korzystaæ z technologii EDGE do transmisji danych.
Jest aktywne po³±czenie pakietowe UMTS. Wska¼nik informuje o zawieszeniu po³±czenia, a wska¼nik o dostêpno¶ci po³±czenia.
W urz±dzeniu w³±czono funkcjê skanowania sieci WLAN i jaka¶ bezprzewodowa sieæ lokalna jest dostêpna. Patrz „Bezprzewodowa sieæ lokalna (WLAN)”, s. 79.
Jest aktywne po³±czenie z sieci± WLAN z w³±czonym
szyfrowaniem.
Jest aktywne po³±czenie z sieci± WLAN
bez szyfrowania.
Modu³ Bluetooth jest w³±czony.
Trwa transmisja danych przez po³±czenie Bluetooth. Migaj±cy wska¼nik oznacza próbê nawi±zania po³±czenia z innym urz±dzeniem.
Po³±czenie USB jest aktywne.
Klawisz przewijania Navi
W dalszej czê¶ci instrukcji nazywany klawiszem przewijania.
Klawisz przewijania s³u¿y do przechodzenia miêdzy opcjami ró¿nych menu ( , , , ) oraz do wybierania elementów ( ). Aby uaktywniæ dodatkowe funkcje pokrêt³a Navi, naci¶nij i wybierz Narzêdzia >
Ustawienia > Ogólne > Tarcza Navi > Tarcza Navi > Tak.
Pokrêt³o Navi umo¿liwia szybkie przegl±danie list w galerii i odtwarzaczu muzycznym oraz poruszanie siê po menu multimediów. Wystarczy musn±æ palcem obrze¿e klawisza przewijania w prawo lub w lewo.
Wskazówka: Po otwarciu menu mo¿na
zamiast klawisza przewijania u¿ywaæ klawiszy numerycznych, i , aby szybko przej¶æ do aplikacji. W menu g³ównym naci¶nij na przyk³ad , aby otworzyæ Wiadomo¶ci.
16
Menu multimediów
Menu multimediów umo¿liwia szybki i ³atwy dostêp do materia³ów multimedialnych, gier, danych najwa¿niejszych kontaktów oraz zapisanych niedawno zak³adek internetowych i punktów orientacyjnych. Spróbuj uzyskaæ za jego pomoc± dostêp do obrazów i muzyki.
Aby otworzyæ lub zamkn±æ menu multimediów, naci¶nij . Aby przegl±daæ tytu³y, u¿yj klawisza przewijania lub funkcji pokrêt³a Navi. Aby powróciæ do menu multimediów z otwartej aplikacji, naci¶nij .
Aby zmieniæ kolejno¶æ wy¶wietlania ikon, wybierz Opcje >
Porz±dkuj elementy.
Wygaszacz LED
Po uaktywnieniu wygaszacza ekranu wy¶wietlacz jest wy³±czany w celu oszczêdzania baterii. Miganie diody LED oznacza, ¿e urz±dzenie jest w³±czone, ale dzia³a w trybie u¶pienia.
Aby wy³±czyæ diodê LED, patrz „Tryb u¶pienia”, s. 129.
Regulacja g³o¶no¶ci i g³o¶nika
Aby w trakcie rozmowy telefonicznej lub s³uchania d¼wiêku zwiêkszyæ lub zmniejszyæ g³o¶no¶æ, naci¶nij klawisz g³o¶no¶ci.
Wbudowany g³o¶nik pozwala rozmawiaæ przez telefon z pewnej odleg³o¶ci, dziêki czemu urz±dzenia nie trzeba trzymaæ przy uchu.
Ostrze¿enie: Gdy g³o¶nik jest w³±czony,
nie trzymaj urz±dzenia przy uchu, poniewa¿ d¼wiêki mog± byæ bardzo g³o¶ne.
Aby podczas rozmowy skorzystaæ z g³o¶nika, wybierz Opcje > W³±cz g³o¶nik.
Aby wy³±czyæ g³o¶nik, wybierz Opcje >
W³±cz mikrotelefon.
Zestaw s³uchawkowy
Kompatybilny zestaw s³uchawkowy lub kompatybilne s³uchawki mo¿na pod³±czyæ do z³±cza audio (3,5 mm) urz±dzenia. Mo¿e byæ konieczne wybranie trybu kabla.
Telefon Nokia N81
17
Nie nale¿y pod³±czaæ produktów, które generuj± sygna³ wyj¶ciowy, poniewa¿ mo¿e to spowodowaæ awariê urz±dzenia. Do z³±cza audio-wideo nie nale¿y pod³±czaæ ¿adnych ¼róde³ napiêcia.
Po pod³±czeniu do z³±cza audio-wideo jakiegokolwiek urz±dzenia zewnêtrznego lub zestawu s³uchawkowego innego ni¿ zalecane przez firmê Nokia do u¿ytku z tym urz±dzeniem nale¿y zwróciæ szczególn± uwagê na poziom g³o¶no¶ci.
Telefon Nokia N81
Ostrze¿enie: W czasie korzystania z zestawu
s³uchawkowego s³yszalno¶æ d¼wiêków z otoczenia mo¿e byæ ograniczona. Nie u¿ywaj zestawu s³uchawkowego, je¶li mo¿e to zagra¿aæ Twojemu bezpieczeñstwu.
Aby s³uchaæ d¼wiêku o najwy¿szej jako¶ci, pod³±cz do zestawu s³uchawkowego dostarczone z telefonem os³ony s³uchawek.
Aby u¿ywaæ zestawu s³uchawkowego lub s³uchawek razem z kompatybilnym pilotem zdalnego sterowania, np. adapterem s³uchawkowym AD-54, pod³±cz pilota do z³±cza w urz±dzeniu, a nastêpnie pod³±cz do niego zestaw s³uchawkowy lub s³uchawki.
Niektóre zestawy s³uchawkowe nie s± wyposa¿one w mikrofon. W przypadku po³±czeñ telefonicznych nale¿y u¿ywaæ takiego zestawu s³uchawkowego razem z pilotem
zdalnego sterowania lub mikrofonem wbudowanym wurz±dzenie.
Adapter s³uchawkowy AD-54 zawiera przyciski sterowania g³o¶no¶ci± multimediów, które s³u¿± tylko do regulacji g³o¶no¶ci muzyki i plików wideo.
W przypadku niektórych akcesoriów do zestawów s³uchawkowych, np. adaptera audio Nokia AD-54, do regulacji g³o¶no¶ci podczas rozmowy s³u¿y klawisz g³o¶no¶ci urz±dzenia.
Wyd³u¿anie ¿ywotno¶ci baterii
Funkcje wykorzystuj±ce technologiê Bluetooth, ³±czno¶æ WLAN oraz po³±czeñ pakietowych, nawet gdy dzia³aj± w tle podczas u¿ywania innych funkcji, zwiêkszaj± zapotrzebowanie na energiê i skracaj± ¿ywotno¶æ baterii.
Aby wyd³u¿yæ czas dzia³ania urz±dzenia, wy³±cz ³±czno¶æ Bluetooth, gdy z niej nie korzystasz. Je¶li ustawisz Po³±cz. pakietowe jako Kiedy potrzeba, urz±dzenie u¿yje po³±czenia transmisji danych dopiero po uruchomieniu przez Ciebie aplikacji, która korzysta z takiego po³±czenia. Patrz „Dane pakietowe”, s. 139.
Aby zamkn±æ wszystkie nieu¿ywane aplikacje dzia³aj±ce w tle, naci¶nij i przytrzymaj , a nastêpnie wybierz aplikacje z listy i naci¶nij .
18
Mapy
Naci¶nij i wybierz Mapy. Zewnêtrzny odbiornik Bluetooth GPS oraz aplikacja Mapy umo¿liwiaj± wy¶wietlanie aktualnego po³o¿enia na mapie, wyszukiwanie na mapach ró¿nych miast i krajów, wyszukiwanie adresów i ró¿nych interesuj±cych miejsc oraz planowanie tras miêdzy wybranymi miejscami.
Mo¿na równie¿ korzystaæ odp³atnie z dodatkowych us³ug, np. przewodników po miastach i nawigacji prowadzonej g³osem.
Wiêcej informacji o aplikacji mo¿na znale¼æ na stronie lub w lokalnej witrynie firmy Nokia.
Pobierz
Pobierz (us³uga sieciowa) jest dostêpnym w urz±dzeniu
„sklepem” materia³ów do urz±dzeñ mobilnych. Korzystaj±c z niego, mo¿esz przegl±daæ, pobieraæ i instalowaæ w urz±dzeniu pliki z internetu, np. aplikacje i pliki multimedialne.
Naci¶nij i wybierz Pobierz. Pliki s± podzielone na kategorie w katalogach i folderach
udostêpnianych przez ró¿nych us³ugodawców. Pobieranie niektórych z nich mo¿e byæ odp³atne, ale zazwyczaj mo¿na bezp³atnie zobaczyæ ich podgl±d.
Aktualizacje oprogramowania
Firma Nokia przygotowuje aktualizacje oprogramowania, które mog± zawieraæ nowe funkcje lub udoskonalenia dotychczasowych opcji albo umo¿liwiaæ wzrost wydajno¶ci. Aktualizacje te mo¿na pobieraæ za po¶rednictwem aplikacji komputerowej Nokia Software Updater. Do zaktualizowania oprogramowania urz±dzenia jest potrzebna aplikacja Nokia Software Updater i kompatybilny komputer z systemem operacyjnym Microsoft Windows 2000 lub XP, szerokopasmowy dostêp do internetu oraz kompatybilny kabel do transmisji danych, którym po³±czysz urz±dzenie z komputerem.
Wiêcej informacji na ten temat oraz gotow± do pobrania aplikacjê Nokia Software Updater mo¿na znale¼æ na stronie www.nokia.com/softwareupdate lub w lokalnej witrynie firmy Nokia.
Je¶li bezprzewodowe pobieranie aktualizacji jest obs³ugiwane w u¿ywanej sieci, mo¿na je pobieraæ za pomoc± urz±dzenia. Patrz „Mened¿er urz±dzenia” i „Aktualizacje oprogramowania”, s. 87.
Wskazówka: Aby uzyskaæ informacje o wersji
oprogramowania zainstalowanego w urz±dzeniu, w trybie gotowo¶ci wpisz *#0000#.
Telefon Nokia N81
19
Muzyka
Muzyka
Odtwarzacz muzyczny
Odtw. muzyczny obs³uguje takie formaty plików jak .aac,
.aac+, .eaac+, .mp3, .wav i .wma. Nie znaczy to jednak, ¿e Odtw. muzyczny obs³uguje wszystkie funkcje ka¿dego z tych formatów i wszystkie ich odmiany.
Odtwarzacz muzyki umo¿liwia te¿ s³uchanie podcastów. Podcasting to sposób udostêpniania w internecie materia³ów audio i wideo za pomoc± technologii RSS lub ATOM. Materia³y te mo¿na odtwarzaæ na urz±dzeniach mobilnych i komputerach.
Ostrze¿enie: S³uchaj muzyki na umiarkowanym
poziomie g³o¶no¶ci. D³u¿sze s³uchanie bardzo g³o¶nej muzyki mo¿e spowodowaæ uszkodzenie s³uchu. Gdy g³o¶nik jest w³±czony, nie trzymaj urz±dzenia przy uchu, poniewa¿ d¼wiêki mog± byæ bardzo g³o¶ne.
Aby przes³aæ utwory do urz±dzenia, patrz „Przesy³anie muzyki”, s. 23.
Aby uzyskaæ wiêcej informacji na temat ochrony praw autorskich, patrz „Zarz±dzanie prawami cyfrowymi”, s. 106.
20
Odtwarzanie utworu lub odcinka podcastu
Wskazówka: Aby otworzyæ tabliczkê odtwarzacza
muzyki w menu multimediów, naci¶nij . Patrz „Menu multimediów”, s. 17.
1 Naci¶nij i wybierz Muzyka > Odtw. muz.. 2 Wybierz przycisk Muzyka lub Podcasty. 3 Wybieraj kategorie, aby przechodziæ do ¿±danego
utworu lub odcinka podcastu.
4 Aby odtworzyæ wybrany plik lub listê plików,
naci¶nij .
Aby wstrzymaæ odtwarzanie, naci¶nij , aby je wznowiæ, naci¶nij ponownie . Aby zatrzymaæ odtwarzanie, naci¶nij .
Aby szybko przewin±æ plik do przodu lub do ty³u, naci¶nij i przytrzymaj lub .
Aby przej¶æ do nastêpnego elementu, naci¶nij . Aby powróciæ do pocz±tku elementu, naci¶nij . Aby przeskoczyæ do poprzedniego elementu, naci¶nij ponownie w ci±gu 2 sekund od momentu rozpoczêcia odtwarzania utworu lub podcastu.
Aby w³±czyæ lub wy³±czyæ odtwarzanie losowe ( ), wybierz Opcje > Odtwarzanie losowe.
Aby ponownie odtworzyæ bie¿±cy element ( ), wszystkie elementy ( ) lub wy³±czyæ powtarzanie, wybierz Opcje >
Powtarzanie.
Podczas odtwarzania podcastów funkcje aktywowania kolejno¶ci losowej oraz powtarzania s± automatycznie wy³±czane.
Do regulacji g³o¶no¶ci s³u¿y klawisz g³o¶no¶ci. Aby zmodyfikowaæ brzmienie odtwarzanej muzyki,
wybierz Opcje > Korektor. Aby zmodyfikowaæ balans kana³ów lub stereofoniê
albo wzmocniæ niskie tony, wybierz Opcje >
Ustawienia audio.
Aby wy¶wietliæ wizualizacje podczas odtwarzania, wybierz Opcje > Poka¿ wizualizacjê.
Aby powróciæ do trybu gotowo¶ci, zostawiaj±c dzia³aj±cy w tle odtwarzacz muzyczny, naci¶nij klawisz zakoñczenia. Aby prze³±czyæ siê na inn± uruchomion± aplikacjê, naci¶nij i przytrzymaj .
Menu Muzyka
Aby wybraæ inne pliki muzyczne do odtwarzania wwidokuOdtwarzanie, wybierz Muzyka.
W menu muzyki s± widoczne utwory dostêpne w urz±dzeniu. W widoku Wszys. utwory dostêpne s± wszystkie pliki muzyczne. Aby posortowaæ utwory, wybierz Albumy, Wykonawcy, Rodzaje muzyki lub
Kompozytorzy. Aby wy¶wietliæ listy odtwarzania,
wybierz Listy odtwarzania. Aby od¶wie¿yæ fonotekê po zaktualizowaniu utworów poza
odtwarzaczem muzycznym, wybierz Opcje > Od¶wie¿.
Listy odtwarzania
Aby wy¶wietliæ listy odtwarzania i zarz±dzaæ nimi, w menu muzyki wybierz Listy odtwarzania. Automatycznie s± wy¶wietlane nastêpuj±ce listy odtwarzania: Czêsto odtwarzane, Ostatnio
odtwarzane i Nowo dodane.
Aby wy¶wietliæ szczegó³owe informacje o li¶cie odtwarzania, wybierz Opcje > Szczegó³y listy odtw..
Tworzenie listy odtwarzania
1 Wybierz Opcje > Utwórz listê utworów. 2 Wprowad¼ nazwê dla listy odtwarzania i wybierz OK. 3 Wybierz Tak, aby dodaæ utwory teraz lub Nie,
aby dodaæ utwory pó¼niej.
Muzyka
21
4 W przypadku zaznaczenia opcji Tak wybierz
wykonawców, aby wyszukaæ utwory, które maj± siê znale¼æ na li¶cie odtwarzania. Dodawaj kolejne
Muzyka
pozycje, naciskaj±c . Aby wy¶wietliæ listê utworów danego wykonawcy, naci¶nij . Aby ukryæ listê utworów, naci¶nij .
5 Po dokonaniu wyboru wybierz Gotowe.
Aby w pó¼niejszym terminie dodaæ kolejne utwory, podczas wy¶wietlania listy odtwarzania wybierz Opcje > Dodaj
utwory.
Aby do listy odtwarzania dodaæ utwory, albumy, artystów, gatunki i kompozytorów z ró¿nych widoków menu muzyki, wska¿ obiekt i wybierz Opcje > Dodaj do listy odtw. >
Zapisana lista odtw. lub Nowa lista. odtw..
Aby usun±æ utwór z listy odtwarzania, wybierz Opcje >
Usuñ. Nie spowoduje to usuniêcia utworu z urz±dzenia.
Zostanie on usuniêty tylko z listy odtwarzania. Aby zmieniæ kolejno¶æ utworów na li¶cie odtwarzania,
przewiñ do utworu, który chcesz przenie¶æ, i wybierz
Opcje > Porz±dkuj listê. Do zaznaczania utworów
i przenoszenia ich na nowe miejsce s³u¿y klawisz przewijania.
Podcasty
W menu Podcasty widoczne s± wszystkie podcasty dostêpne w urz±dzeniu.
Aby od¶wie¿yæ kolekcjê po zaktualizowaniu utworów poza odtwarzaczem muzycznym, wybierz Opcje >
Od¶wie¿.
Podcasty s± oznaczane na trzy sposoby: nigdy nieodtworzone, czê¶ciowo odtworzone, odtworzone.
Je¶li podcast zosta³ czê¶ciowo odtworzony, odtwarzanie zostanie wznowione od miejsca, w którym je przerwano.
Podcasty nigdy nieodtworzone lub odtworzone s± w³±czane od pocz±tku.
Odtwarzacz muzyki w sieci domowej
Za pomoc± architektury UPnP i bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN) mo¿na po³±czyæ kompatybilne urz±dzenia w sieci domowej. Sieæ domowa umo¿liwia zdalne odtwarzanie na kompatybilnym urz±dzeniu materia³ów zapisanych w urz±dzeniu Nokia N81. Mo¿na te¿ kopiowaæ pliki miêdzy telefonem Nokia N81 i kompatybilnym urz±dzeniem, w którym w³±czono funkcjê UPnP. Aby uzyskaæ wiêcej informacji na ten temat, patrz „Sieæ domowa”, s. 88 i „Sieæ domowa i Galeria”, s. 57.
Zdalne odtwarzanie utworu lub podcastu
1 Naci¶nij i wybierz Muzyka > Odtw. muz.. 2 Zaznacz utwór lub podcast. 3 Aby przej¶æ do ¿±danego utworu lub odcinka podcastu,
wybierz kategorie w nastêpuj±cych menu.
22
4 Zaznacz ¿±dany utwór lub podcast, a nastêpnie wybierz
Opcje > Odtwórz > Odtwórz przez s. dom..
5 Wybierz urz±dzenie, za pomoc± którego zostanie
odtworzony plik.
Bezprzewodowe kopiowanie utworów i podcastów
Aby skopiowaæ lub przes³aæ pliki multimedialne z urz±dzenia do innego kompatybilnego urz±dzenia, takiego jak komputer zgodny z technologi± UPnP, zaznacz plik i wybierz Opcje > Skopiuj do sieci dom. lub Przenie¶ do sieci dom.. Funkcja udostêpniania zawarto¶ci nie musi byæ w³±czona.
Przesy³anie muzyki
Muzykê mo¿na przesy³aæ z kompatybilnego komputera lub innych kompatybilnych urz±dzeñ za po¶rednictwem kompatybilnego kabla USB lub po³±czenia Bluetooth. Aby uzyskaæ szczegó³owe informacje, patrz „Po³±czenie Bluetooth”, s. 81.
Wymagania, jakie musi spe³niaæ komputer, aby mo¿na by³o przesy³aæ muzykê:
System operacyjny Microsoft Windows XP (lub nowszy)
Kompatybilna wersja aplikacji Windows Media Player.
Wiêcej szczegó³owych informacji na temat kompatybilno¶ci aplikacji Windows Media Player
mo¿na znale¼æ w witrynie firmy Nokia w czê¶ci po¶wiêconej urz±dzeniu Nokia N81.
Pakiet Nokia Nseries PC Suite w wersji 6.7 lub nowszej
Przesy³anie muzyki z komputera
Muzykê mo¿na przesy³aæ, korzystaj±c z jednej z trzech metod:
Aby urz±dzenie by³o widoczne na komputerze jako
zewnêtrzna pamiêæ masowa, na któr± mo¿na kopiowaæ dowolne pliki z danymi, nawi±¿ po³±czenie za po¶rednictwem kompatybilnego kabla USB lub bezprzewodowej technologii Bluetooth. W przypadku korzystania z kabla USB wybierz dla trybu po³±czenia ustawienie Transfer danych.
Aby zsynchronizowaæ pliki muzyczne z aplikacj±
Windows Media Player, pod³±cz kompatybilny kabel USB i wybierz dla trybu po³±czenia ustawienie
Odtw. multimedialny.
Aby u¿yæ narzêdzia Nokia Music Manager z pakietu
Nokia Eseries PC Suite, pod³±cz kompatybilny kabel USB i wybierz dla trybu po³±czenia ustawienie
PC Suite.
Trybów Mass storage i Media player mo¿na u¿ywaæ wy³±cznie dla plików zapisanych na karcie pamiêci urz±dzenia.
Aby zmieniæ domy¶lny tryb po³±czenia USB, naci¶nij iwybierz Narzêdzia > £±cza > USB > Tryb USB.
Muzyka
23
W przypadku przesy³ania muzyki za pomoc± funkcji
Transfer danych lub trybu przesy³ania aplikacji PC Suite nale¿y od¶wie¿yæ fonotekê w urz±dzeniu po
zaktualizowaniu utworów. Aby od¶wie¿yæ fonotekê,
Muzyka
w widoku Menu Muzyka wybierz Opcje > Od¶wie¿. Aplikacje Windows Media Player i Nokia Music Manager
z pakietu Nokia Nseries PC Suite zosta³y zoptymalizowane pod k±tem przesy³ania plików muzycznych. Wiêcej informacji na temat przesy³ania muzyki za pomoc± narzêdzia Nokia Music Manager mo¿na znale¼æ w instrukcji obs³ugi pakietu Nokia Nseries PC Suite.
Przesy³anie muzyki za pomoc± aplikacji Windows Media Player
Funkcje synchronizowania plików muzycznych mog± siê zmieniaæ w zale¿no¶ci od wersji aplikacji Windows Media Player. Wiêcej informacji na ten temat mo¿na znale¼æ w odpowiednich instrukcjach obs³ugi i plikach pomocy aplikacji Windows Media Player.
Synchronizowanie rêczne
Po po³±czeniu urz±dzenia z kompatybilnym komputerem aplikacja Windows Media Player wybiera synchronizowanie rêczne, je¶li w urz±dzeniu jest za ma³o wolnej pamiêci. Rêczne synchronizowanie umo¿liwia wybieranie utworów i list odtwarzania, które maj± zostaæ przeniesione, skopiowane lub usuniête.
Po pierwszym pod³±czeniu urz±dzenia musisz wprowadziæ nazwê, która bêdzie u¿ywana jako nazwa urz±dzenia w aplikacji Windows Media Player.
Aby przesy³aæ rêcznie wybrane obiekty:
1 Po po³±czeniu siê urz±dzenia z aplikacj± Windows
Media Player wybierz je w okienku nawigacyjnym, je¶li jest po³±czonych wiêcej urz±dzeñ.
2 Przeci±gnij utwory lub albumy do okienka listy
w celu zsynchronizowania. Aby usun±æ utwory lub albumy, wybierz odpowiedni± pozycjê na li¶cie i kliknij Remove from list.
3 Sprawd¼, czy okienko listy zawiera pliki, które chcesz
zsynchronizowaæ, i czy w urz±dzeniu jest wystarczaj±ca ilo¶æ wolnej pamiêci. Aby rozpocz±æ synchronizowanie, kliknij Start Sync.
Synchronizowanie automatyczne
Aby w aplikacji Windows Media Player zmieniæ domy¶ln± opcjê przesy³ania plików, kliknij strza³kê umieszczon± pod opcj± Sync, wybierz swoje urz±dzenie i kliknij Set up Sync. Zaznacz pole wyboru Sync this device automatically lub usuñ jego zaznaczenie.
Je¶li pole wyboru Sync this device automatically jest zaznaczone, po pod³±czeniu urz±dzenia jego fonoteka zostanie automatycznie zaktualizowana na podstawie list odtwarzania wybranych w aplikacji Windows Media Player.
24
Je¶li nie zosta³y wybrane ¿adne listy odtwarzania, do synchronizowania bêdzie wybrana ca³a fonoteka znajduj±ca siê na komputerze. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e fonoteka na komputerze mo¿e zawieraæ wiêcej plików, ni¿ mie¶ci pamiêæ urz±dzenia. Wiêcej informacji na ten temat mo¿na znale¼æ w pliku pomocy aplikacji Windows Media Player.
Listy odtwarzania zapisane w urz±dzeniu nie s± synchronizowane z listami odtwarzania aplikacji Windows Media Player.
Sklep muzyczny Nokia
W Sklepie muzycznym Nokia (us³uga sieciowa) mo¿na wyszukiwaæ, przegl±daæ lub kupowaæ utwory muzyczne i pobieraæ je do urz±dzenia. Aby móc kupowaæ muzykê, nale¿y zarejestrowaæ siê w us³udze.
Aby sprawdziæ, czy Sklep muzyczny Nokia jest dostêpny w Twoim kraju, przejd¼ na stronê music.nokia.com.
Dostêp do sklepu muzycznego firmy Nokia mo¿na uzyskaæ, wy³±cznie je¶li w urz±dzeniu zosta³ poprawnie skonfigurowany punkt dostêpu do internetu. Aby uzyskaæ wiêcej informacji, patrz „Punkty dostêpu”, s. 137.
Aby przej¶æ do witryny Sklepu muzycznego Nokia, naci¶nij i wybierz Muzyka > Sklep muz..
Aby uzyskaæ dodatkowe instrukcje, na stronie g³ównej wybierz opcjê Help.
Wskazówka: Aby wyszukaæ inne pliki muzyczne
w ró¿nych kategoriach menu muzyki, wybierz Opcje >
Znajd¼ w Sklepie muz. odtwarzacza.
Ustawienia sklepu muzycznego
Mo¿e zostaæ wy¶wietlony monit o wprowadzenie nastêpuj±cych ustawieñ:
Dom. pkt dost. — wybierz punkt dostêpu, który bêdzie
u¿ywany przy ³±czeniu siê ze sklepem muzycznym. W sklepie muzycznym mo¿na edytowaæ te ustawienia,
wybieraj±c Opcje > Ustawienia. Do witryny Sklepu muzycznego Nokia pod adresem
music.nokia.com mo¿na przej¶æ równie¿ za pomoc± kompatybilnego komputera. Aby uzyskaæ wiêcej instrukcji, na stronie g³ównej Sklepu muzycznego Nokia wybierz Help, aby uzyskaæ dodatkowe instrukcje.
Radio
Naci¶nij i wybierz Muzyka > Radio. Po otwarciu us³ugi Visual Radio po raz pierwszy zostanie
wy¶wietlony kreator umo¿liwiaj±cy zapisanie ulubionych stacji radiowych.
Muzyka
25
Aplikacja ta mo¿e s³u¿yæ jako zwyk³e radio FM z funkcj± automatycznego strojenia i zapisywania stacji lub jako radio uzupe³nione o informacje wizualne pojawiaj±ce siê na wy¶wietlaczu. W tym drugim przypadku wymagane
Muzyka
jest, aby dana stacja udostêpnia³a us³ugê Visual Radio. W us³udze Visual Radio wykorzystywana jest pakietowa transmisja danych (us³uga sieciowa). Radia FM mo¿na s³uchaæ podczas korzystania z innych aplikacji.
Aktualn± listê stacji radiowych oferuj±cych us³ugê Visual Radio mo¿na znale¼æ na stronie http://www.visualradio.com.
Brak dostêpu do us³ugi Visual Radio mo¿e wynikaæ z tego, ¿e nie udostêpniaj± jej operatorzy sieci albo stacje radiowe dzia³aj±ce na danym obszarze.
W sprawie dostêpno¶ci, kosztów i warunków subskrypcji us³ugi zwróæ siê do us³ugodawcy.
Podczas s³uchania radia mo¿na normalnie nawi±zywaæ i odbieraæ po³±czenia. W trakcie aktywnego po³±czenia radio zostaje wy³±czone.
S³uchanie radia
Pamiêtaj, ¿e jako¶æ odbioru audycji radiowych zale¿y od si³y sygna³u poszczególnych stacji na danym obszarze.
Radio FM odbiera sygna³y z anteny innej ni¿ antena bezprzewodowego urz±dzenia. Aby mo¿na by³o s³uchaæ
radia FM, do urz±dzenia musi byæ pod³±czony kompatybilny zestaw s³uchawkowy.
Naci¶nij i wybierz Muzyka > Radio. Aby rozpocz±æ wyszukiwanie stacji, wybierz lub albo naci¶nij i przytrzymaj klawisz mediów lub . Aby rêcznie zmieniæ czêstotliwo¶æ, wybierz Opcje > Strojenie rêczne.
Je¶li stacje radiowe zosta³y ju¿ wcze¶niej zapisane, aby przej¶æ do nastêpnej lub poprzedniej zapisanej stacji, wybierz lub albo naci¶nij i przytrzymaj klawisz mediów lub .
Aby wyregulowaæ g³o¶no¶æ, naci¶nij jeden z klawiszy g³o¶no¶ci.
Aby s³uchaæ radia przez g³o¶nik, wybierz Opcje >
W³±cz g³o¶nik.
Ostrze¿enie: S³uchaj muzyki na umiarkowanym
poziomie g³o¶no¶ci. D³u¿sze s³uchanie bardzo g³o¶nej muzyki mo¿e spowodowaæ uszkodzenie s³uchu. Gdy g³o¶nik jest w³±czony, nie trzymaj urz±dzenia przy uchu, poniewa¿ d¼wiêki mog± byæ bardzo g³o¶ne.
Aby przejrzeæ stacje dostêpne w danej okolicy, wybierz
Opcje > Katalog stacji (us³uga sieciowa).
Aby dopisaæ do listy stacji odbieran± aktualnie stacjê, wybierz Opcje > Zapisz stacjê. Aby wy¶wietliæ listê zapisanych stacji, wybierz Opcje > Stacje.
26
Aby powróciæ do trybu gotowo¶ci i pozostawiæ w tle graj±ce radio FM, wybierz Opcje > Odtwarzaj w tle.
Wy¶wietlanie zawarto¶ci wizualnej
Aby wy¶wietliæ materia³y wizualne dostêpne w odbieranej aktualnie stacji, wybierz lub Opcje > W³±cz us³ugê
wizualn±. Je¶li dla danej stacji nie zosta³ zapisany
identyfikator us³ugi wizualnej, wprowad¼ go lub wybierz Przywróæ, aby wyszukaæ go w katalogu stacji (us³uga sieciowa).
Po nawi±zaniu po³±czenia z us³ug± wizualn± na wy¶wietlaczu pojawi± siê materia³y wizualne.
Zapisane stacje
Aby wy¶wietliæ listê zapisanych stacji, wybierz Opcje >
Stacje.
Aby pos³uchaæ zapisanej stacji, wybierz Opcje > Stacja >
S³uchanie audycji. Aby wy¶wietliæ materia³y wizualne
stacji udostêpniaj±cej us³ugê Visual Radio, wybierz
Opcje > Stacja > W³±cz us³ugê wizualn±.
Aby zmodyfikowaæ informacje na temat stacji, wybierz
Opcje > Stacja > Edytuj.
Ustawienia
Wybierz Opcje > Ustawienia i jedn± z nastêpuj±cych opcji:
D¼wiêk w³±czenia — aby okre¶liæ, czy w momencie
uruchomienia aplikacji ma byæ emitowany d¼wiêk.
Autostart us³ugi — wybierz Tak, aby us³uga Visual Radio
by³a uruchamiana automatycznie po wybraniu zapisanej stacji, która udostêpnia tak± us³ugê.
Punkt dostêpu — aby wybraæ punkt dostêpu u¿ywany
do transmisji danych w us³udze Visual Radio. Nie jest wymagane okre¶lenie punktu dostêpu, je¶li aplikacja jest wykorzystywana jako zwyk³e radio FM.
Aktualny region — aby wybraæ region odpowiadaj±cy
aktualnemu miejscu pobytu. To ustawienie jest wy¶wietlane tylko wtedy, gdy w momencie uruchomienia aplikacji urz±dzenie znajdowa³o siê poza zasiêgiem sieci.
Aplikacja Nokia Podcasting
Aplikacja Nokia Podcasting umo¿liwia bezprzewodowe wyszukiwanie, pobieranie i subskrybowanie podcastów, a tak¿e odtwarzanie, organizowanie i udostêpnianie podcastów audio i wideo za pomoc± urz±dzenia.
Aby otworzyæ aplikacjê Nokia Podcasting, naci¶nij iwybierz Muzyka > Podcasting.
Muzyka
27
Ustawienia
Przed rozpoczêciem korzystania z aplikacji Nokia Podcasting skonfiguruj po³±czenie oraz
Muzyka
ustawienia pobierania. Zalecana metoda po³±czenia to bezprzewodowa
sieæ LAN (WLAN). Przed rozpoczêciem korzystania z innych po³±czeñ uzyskaj od us³ugodawcy informacje o warunkach oraz op³atach za przesy³anie danych. Na przyk³ad miesiêczna op³ata rycza³towa umo¿liwia przesy³anie co miesi±c du¿ych ilo¶ci danych za tê sam± kwotê.
Aby wyszukaæ bezprzewodowe sieci lokalne w zasiêgu urz±dzenia, naci¶nij i wybierz Narzêdzia > £±cza >
Mnd¿. po³. > Dost. WLAN-y.
Aby utworzyæ w sieci punkt dostêpu do internetu, wybierz Opcje > Okre¶l pkt dostêpu.
Ustawienia po³±czeñ
Aby edytowaæ ustawienia po³±czenia, naci¶nij iwybierz Muzyka > Podcasting > Opcje > Ustawienia >
Po³±czenie. Skonfiguruj nastêpuj±ce ustawienia: Domy¶lny pkt dostêpu — wybierz punkt dostêpu celem
okre¶lenia sposobu po³±czenia z internetem.
Szukanie us³ugi URL — wybierz us³ugê wyszukiwania
podcastów, której bêdzie u¿ywa³a funkcja Wyszukaj.
Ustawienia pobierania
Aby edytowaæ ustawienia pobierania, naci¶nij iwybierz Muzyka > Podcasting > Opcje > Ustawienia >
Pobieranie. Skonfiguruj nastêpuj±ce ustawienia: Zapisz w — wybierz lokalizacjê, w której bêd± zapisywane
podcasty. W celu optymalnego wykorzystania pamiêci zaleca siê u¿ywanie karty pamiêci.
Czêsto¶æ aktualizacji — okre¶l, jak czêsto maj±
byæ aktualizowane podcasty.
Data nastêpnej aktualiz. — okre¶l datê kolejnej
automatycznej aktualizacji.
Godzina nastêp. aktual. — okre¶l godzinê kolejnej
automatycznej aktualizacji. Przeprowadzanie automatycznych aktualizacji jest
mo¿liwe tylko po wybraniu domy¶lnego punktu dostêpu i uruchomieniu aplikacji Nokia Podcasting. Automatyczne aktualizacje nie zostan± uruchomione, gdy aplikacja Nokia Podcasting bêdzie wy³±czona.
Limit pobierania (%) — okre¶l ilo¶æ pamiêci, która
zostanie przeznaczona do zapisywania pobieranych podcastów.
Po przekroczeniu limitu — wybierz dzia³anie, które bêdzie
wykonywane po przekroczeniu limitu pobierania.
28
Ustawienie aplikacji na automatyczne pobieranie materia³ów wi±¿e siê z ryzykiem transmisji ogromnej ilo¶ci danych przez sieæ us³ugodawcy. Skontaktuj siê z us³ugodawc±, aby dowiedzieæ siê wiêcej o kosztach transmisji danych.
Aby przywróciæ ustawienia domy¶lne, wybierz Opcje >
Przywróæ domy¶lne w widoku Ustawienia.
Wyszukiwanie
Us³uga wyszukiwania umo¿liwia szukanie podcastów wed³ug s³ów kluczowych lub tytu³ów.
Aparat wyszukiwania u¿ywa us³ugi wyszukiwania podcastów ustawionej w Podcasting > Opcje >
Ustawienia > Po³±czenie > Szukanie us³ugi URL.
Aby szukaæ podcastów, naci¶nij , wybierz Muzyka >
Podcasting > Wyszukaj i wprowad¼ ¿±dane s³owa
kluczowe.
Wskazówka: Us³uga wyszukiwania szuka tytu³ów
podcastów i s³ów kluczowych w opisach, a nie w konkretnych odcinkach. W wypadku wyszukiwania hase³ ogólnych, takich jak football lub hip-hop, zazwyczaj wy¶wietlanych jest wiêcej wyników ni¿ po podaniu nazwy konkretnej dru¿yny lub wykonawcy.
Aby zasubskrybowaæ wybrany kana³ i dodaæ go do folderu
Podcasty, wybierz Opcje > Subskrybuj. Podcast mo¿na
te¿ dodaæ do aplikacji Podcasty, zaznaczaj±c go. Aby rozpocz±æ nowe wyszukiwanie, wybierz Opcje >
Nowe wyszukiwanie.
Aby przej¶æ na stronê z podcastem, wybierz Opcje >
Otwórz stronê internet. (us³uga sieciowa).
Aby wy¶wietliæ szczegó³owe informacje dotycz±ce podcastu, wybierz Opcje > Opis.
Aby wys³aæ wybrane podcasty na inne kompatybilne urz±dzenie, wybierz Opcje > Wy¶lij.
Dostêpne opcje mog± siê ró¿niæ.
Katalogi
Za pomoc± Katalogów mo¿na wyszukiwaæ nowe podcasty i subskrybowaæ je.
Aby otworzyæ Katalogi, naci¶nij i wybierz Muzyka >
Podcasting > Katalogi.
Zawarto¶æ Katalogów jest zmieniana. Wybierz folder w katalogu, aby go uaktualniæ (us³uga sieciowa). Gdy kolor folderu zmieni siê, naci¶nij klawisz przewijania, aby go otworzyæ.
Muzyka
29
W katalogach mog± znajdowaæ siê najpopularniejsze podcasty (pogrupowane wed³ug popularno¶ci) lub foldery tematyczne.
Muzyka
Aby otworzyæ dany folder, naci¶nij klawisz przewijania. Zostanie wy¶wietlona lista podcastów.
Aby zasubskrybowaæ podcast, wybierz jego tytu³ i naci¶nij klawisz przewijania. Po zasubskrybowaniu podcastu mo¿na pobieraæ, organizowaæ i odtwarzaæ odcinki za pomoc± aplikacji Podcasts.
Aby dodaæ nowy katalog lub folder, wybierz Opcje >
Nowy > Katalog internetowy lub Folder. Wpisz tytu³,
adres URL pliku w formacie .opml (Outline Processor Markup Language) i wybierz Gotowe.
Aby edytowaæ wybrany folder, ³±cze internetowe lub katalog internetowy, wybierz Opcje > Edytuj.
Aby zaimportowaæ plik w formacie .opml zapisany na komputerze, wybierz Opcje > Importuj plik OPML. Wybierz lokalizacjê pliku i zaimportuj go.
Aby wys³aæ folder katalogu w wiadomo¶ci MMS lub za po¶rednictwem ³±czno¶ci Bluetooth, wybierz ten folder i Opcje > Wy¶lij.
Po odebraniu wiadomo¶ci z plikiem .opml wys³anej za po¶rednictwem ³±czno¶ci Bluetooth otwórz plik, aby zapisaæ go w folderze Odebrane w widoku Katalogi.
Otwórz Odebrane, aby zasubskrybowaæ dowolne ³±cze dodane w widoku Podcasty.
Pobierz
Po zasubskrybowaniu podcastu, wybieraj±c Katalogi,
Wyszukaj lub wprowadzaj±c adres URL, mo¿esz
organizowaæ, pobieraæ i odtwarzaæ odcinki za pomoc± aplikacji Podcasty.
Aby wy¶wietliæ subskrybowane podcasty, wybierz
Podcasting > Podcasty. Zaznacz wybrany odcinek,
aby zobaczyæ jego tytu³ (odcinek to plik multimedialny zpodcastem).
Aby rozpocz±æ pobieranie, zaznacz tytu³ odcinka. Aby pobraæ lub kontynuowaæ pobieranie wybranych lub zaznaczonych odcinków, wybierz Opcje > Pobierz lub Kontynuuj pobieranie. Mo¿na pobieraæ kilka odcinków jednocze¶nie.
Aby odtworzyæ fragment podcastu podczas pobierania lub po czê¶ciowym pobraniu, wybierz Podcasty > Opcje >
Odtwórz próbkê.
Podcasty pobrane w ca³o¶ci s± zapisywane w folderze
Podcasty, jednak stan± siê widoczne dopiero po
od¶wie¿eniu widoku fonoteki. Dostêpne opcje mog± siê ró¿niæ.
30
Loading...
+ 129 hidden pages