Nokia 6681 User Manual [pl]

DEKLARACJA ZGODNO¦CI: My, NOKIA CORPORATION, z pe³n± odpowiedzialno¶ci± o¶wiadczamy, ¿e produkt RM-57 spe³nia wszystkie wymogi ujête w klauzulach
„Deklaracji zgodno¶ci” znajdziesz pod adresem http://www.nokia.com/phones/ declaration_of_conformity/.
Copyright © 2005 Nokia. Wszelkie prawa zastrze¿one. Powielanie, przekazywanie, dystrybucja oraz przechowywanie elektronicznej kopii
czê¶ci lub ca³o¶ci tego dokumentu w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej pisemnej zgody firmy Nokia s± zabronione.
Nokia, Nokia Connecting People i Pop-Port s± znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Nokia Corporation. Inne nazwy produktów i firm wymienione w niniejszym dokumencie mog± byæ znakami towarowymi lub nazwami handlowymi ich w³a¶cicieli. Sygna³ d¼wiêkowy o nazwie Nokia tune jest znakiem towarowym Nokia Corporatio n.
Niniejszy produkt zawiera licencjonowane oprogramowanie firmy Symbian Software © 1998-200(5). Symbian i Symbian OS s± znakami towarowymi firmy Symbian Ltd.
Java i wszystkie znaki zwi±zane z technologi± Java s± znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Sun Microsystems, Inc. Bluetooth jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy Bluetooth SIG, Inc. Stac ®, LZS ®, © 1996, Stac, Inc., © 1994-1996 Microsoft Corporation. Zawiera jeden lub wiêcej patentów amerykañskich o numerach: 4701745, 5016009, 5126739, 5146221 i 5414425. Inne patenty s± w trakcie przyznawania.
dokumentu Council Directive: 1999/5/EC. Kopiê
Hi/fn ®, LZS ®, ©1988-98, Hi/fn. Zawiera jeden lub wiêcej patentów amerykañskich o numerach: 4701745, 5016009, 5126739, 5146221 i 5414425. Inne patenty s± w trakcie przyznawania.
Czê¶æ oprogramowania tego produktu jest chroniona prawami autorskimi (© Copyright 1998) przyznanymi firmie ANT Ltd. Wszelkie prawa zastrze¿one. Patent amerykañski nr 5818437 i inne patenty w trakcie przyznawania. Oprogramowanie T9 do wprowadzania tekstu chronione prawami autorskimi (Copyright (C) 1997-2005) przyznanymi firmie Tegic Communications, Inc. Wszelkie prawa zastrze¿one.
USE OF THIS PRODUCT IN ANY MANNER THAT COMPLIES WITH THE MPEG-4 VISUAL STANDARD IS PROHIBITED, EXCEPT FOR USE DIRECTLY RELATED TO (A) DATA OR INFORMATION (i) GENERATED BY AND OBTAINED WITHOUT CHARGE FROM A CONSUMER NOT THEREBY ENGAGED IN A BUSINESS ENTERPRISE, AND (ii) FOR PERSONAL USE ONLY; AND (B) OTHER USES SPECIFICALLY AND SEPARATELY LICENSED BY MPEG LA, L.L.C.
U¯YWANIE TEGO PRODUKTU Z WYKORZYSTANIEM W JAKIKOLWIEK SPOSÓB STANDARDU ZAPISU WIZUALNEGO MPEG-4 JEST ZABRONIONE, ZA WYJ¡TKIEM U¯YWANIA BEZPO¦REDNIO ZWI¡ZANEGO Z (A) DANYMI B¡D¬ INFORMACJAMI (i) WYGENEROWANYMI LUB OTRZYMANYMI BEZP£ATNIE OD INNEGO U¯YTKOWNIKA, NIEPROWADZ¡CEGO W TYM ZAKRESIE DZIA£ALNO¦CI GOSPODARCZEJ ORAZ (ii) KORZYSTANIEM Z TEGO STANDARDU WY£¡CZNIE W RAMACH U¯YTKU PRYWATNEGO; ORAZ (B) KORZYSTANIEM INNEGO RODZAJU, NA PODSTAWIE SPECJALNEJ ODRÊBNEJ LICENCJI UDZIELONEJ PRZEZ MPEG LA, L.L.C.
Firma Nokia promuje politykê nieustannego rozwoju. Firma Nokia zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian i usprawnieñ we wszelkich produktach opisanych w tym dokumencie bez uprzedniego powiadomienia.
W ¿adnych okoliczno¶ciach firma Nokia nie ponosi odpowiedzialno¶ci za jak±kolwiek utratê danych lub zysków czy te¿ za wszelkie szczególne, przypadkowe, wynikowe lub po¶rednie szkody spowodowane w dowolny sposób.
Zawarto¶æ tego dokumentu przedstawiona jest „tak jak jest - as is”. Nie udziela siê jakichkolwiek gwarancji, zarówno wyra¼nych jak i dorozumianych, w³±czaj±c w to, lecz nie ograniczaj±c tego do, jakichkolwiek dorozumianych gwarancji u¿yteczno¶ci handlowej lub przydatno¶ci do okre¶lonego celu, chyba ¿e takowe wymagane s± przez przepisy prawa. Firma Nokia zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w tym dokumencie lub wycofania go w dowolnym czasie bez uprzedniego powiadomienia. Dostêpno¶æ poszczególnych produktów mo¿e siê ró¿niæ w zale¿no¶ci od regionu. Szczegó³y mo¿na uzyskaæ u najbli¿szego sprzedawcy firmy Nokia.
Kontrola eksportowa Produkt ten zawiera w sobie elementy i technologiê, i (lub) oprogramowanie
wyeksportowane z USA zgodnie z obowi±zuj±cymi w tym kraju przepisami. Nieprzestrzeganie tych przepisów podlega przewidzianym w prawie karom.
FCC INDUSTRY CANADA NOTICE Telefon mo¿e powodowaæ zak³ócenia w odbiorze audycji radiowych i programów TV (g³ównie wtedy, gdy telefon jest blisko odbiornika). Je¶li takich zak³óceñ nie da siê wyeliminowaæ, FCC/Industry Canada mo¿e za¿±daæ zaprzestania korzystania z tego
telefonu. Pomocy w eliminacji zak³óceñ udzieli personel lokalnego serwisu. Urz±dzenie to spe³nia warunki ujête w czê¶ci 15 przepisów FCC. Oznacza to, ¿e nie zak³óca ono dzia³ania innych urz±dzeñ radiowych.
O DODATKOWYCH APLIKACJACH DO TELEFONU NOKIA 6681 W pakiecie sprzeda¿nym znajdziesz kartê pamiêci RS-MMC (Reduced-Size Dual
Voltage MultimediaMemory), która zawiera dodatkowe aplikacje opracowane w firmie Nokia i przez innych deweloperów. Zawarto¶æ karty pamiêci RS-MMC oraz dostêpno¶æ aplikacji i us³ug mo¿e zale¿eæ od kraju, od miejsca zakupu i od operatora sieci. Same aplikacje i udostêpniane tylko w wybranych jêzykach informacje o ich u¿ytkowaniu mo¿na znale¼æ pod adresem www.nokia.com/support. Niektóre operacje i funkcje zale¿± od karty SIM i (lub) od sieci komórkowej. Inne mog± zale¿eæ od MMS, od kompatybilno¶ci urz±dzeñ i od obs³ugiwanych formatów. Dostêpno¶æ poszczególnych us³ug mo¿e siê ró¿niæ w zale¿no¶ci od kraju czy regionu. Korzystanie z niektórych us³ug podlega osobnym op³atom.
BEZ GWARANCJI Niektóre aplikacje dostarczone na karcie pamiêci RS-MMC (Reduced-size MultimediaMemoryCard) zosta³y opracowane przez osoby lub firmy niepowi±zane z firm± Nokia. W odniesieniu do tych aplikacji firma Nokia nie ma ¿adnych praw
autorskich ani innych praw w³asno¶ci. W zwi±zku z tym firma Nokia nie ponosi ¿adnej odpowiedzialno¶ci ani za prawid³owo¶æ dzia³ania tych aplikacji, ani za zawarte w nich materia³y. Firma Nokia nie udziela te¿ ¿adnych gwarancji na te aplikacje.
U¯YTKOWNIK KOÑCOWY PRZYJMUJE DO WIADOMO¦CI, ¯E DOSTARCZONE MU OPROGRAMOWANIE I/LUB APLIKACJE, ZWANE £¡CZNIE „OPROGRAMOWANIEM”, JEST „TAKIE JAK JEST – AS IS”, BEZ JAKICHKOLWIEK WYRA¬NYCH LUB DOROZUMIANYCH GWARANCJI. ANI FIRMA NOKIA, ANI ¯ADNE Z AFILIOWANYCH Z NI¡ PRZEDSIÊBIORSTW NIE UDZIELA ¯ADNYCH, WYRA¯NYCH LUB DOROZUMIANYCH GWARANCJI, W£¡CZAJ¡C W TO, LECZ NIE OGRANICZJ¡C TEGO DO, JAKICHKOLWIEK DOROZUMIANYCH GWARANCJI U¯YTECZNO¦CI HANDLOWEJ LUB PRZYDATNO¦CI DO OKRE¦LONEGO CELU, LUB ¯E TO OPROGRAMOWANIE NIE NARUSZA PRAW AUTORSKICH, PATENTÓW I INNYCH PRAW W£ASNO¦CI. ANI FIRMA NOKIA, ANI FIRMY Z NI¡ STOWARZYSZONE NIE GWARANTUJ¡, ¯E WSZYSKIE FUNKCJE OPROGRAMOWANIA SPE£NI¡ WYMAGANIA JEGO
U¯YTKOWNIKÓW, ANI TE¯ ¯E OPROGRAMOWANIE DZIA£AÆ BÊDZIÊ BEZB£ÊDNIE I BEZ ZAK£ÓCEÑ. U¯YTKOWNIK KOÑCOWY PRZYJMUJE NA SIEBIE ODPOWIEDZIALNO¦Æ I RYZYKO ZWI¡ZANE Z WYBOREM OPROGRAMOWANIA DO OKRE¦LONYCH CELÓW, JAK RÓWNIE¯ RYZYKO ZWI¡ZANE Z INSTALACJ¡, U¯YTKOWANIEM I REZULTATAMI TEGO U¯YTKOWANIA. UWZGLÊDNIAJ¡C NAJSZERSZE, PRZEWIDZIANE OBOWI¡ZYJ¡CYM PRAWEM GRANICE, FIRMA NOKIA, JEJ PRACOWNICY I FIRMY STOWARZYSZONE NIE PONOSZ¡ ODPOWIEDZIALNO¦CI ZA STRATY W ZYSKACH, DOCHODACH, WYNAGRODZENIACH, BAZACH DANYCH, ANI ZA PONIESIONE KOSZTY PRZY ZAKUPIE PRODUKTÓW ZASTÊPCZYCH B¡D¬ KORZYSTANIA Z US£UG, ANI ZA USZKODZENIA MIENIA, UTRATÊ ZDROWIA, PRZERWY W DZIA£ALNO¦CI GOSPODARCZEJ, ANI TE¯ ZA ¯ADNE, BEZPO¦REDNIE, PO¦REDNIE, INCYDENTALNE, EKONOMICZNE, KARNE, SPECJALNE LUB NASTÊPCZE SZKODY SPOWODOWANE W DOWOLNY SPOSÓB, NIEZALE¯NIE OD TEGO, CZY PONIESIONE ZOSTA£Y W ZWI¡ZKU Z KONTRAKTEM, POSTÊPOWA NIEM CYWILNYM, ZANIEDBANIEM LUB INN¡ ZASAD¡ ODPOWIEDZIALNO¦CI, A POWSTA£E NA SKUTEK INSTALACJI, U¯YCIA LUB NIEMO¯NO¦CI U¯YCIA OPROGRAMOWANIA, NAWET W ÓWCZAS GDY FIRMA NOKIA LUB FIRMY Z NI¡ STOWARZYSZONE ZOSTAN¡ POWIADOMONE O MO¯LIWO¦CI PONIESIENIA TAKICH STRAT. PONIEWA¯ NIEKTÓRE JURYSDYKCJE NIE POZWALAJ¡ ZRZEC SIÊ ODPOWIEDZIALNO¦CI, ALE DOPUSCZAJ¡ MO¯LIWO¦Æ JEJ OGRANICZENIA, ODPOWIEDZIALNO¦Æ FIRMY NOKIA, JEJ PRACOWNIKÓW LUB FIRM STOWARZYSZONYCH BÊDZIE W TAKICH PRZYPADKACH OGRANICZONA DO KWOTY 50 EURO. POWY¯SZE ZASTRZE¯ENIA W ¯ADNYM SYTOPNIU NIE UMNIEJSZAJ¡ USTAWOWYCH PRAW, JAKIE PRZYS£UGUJ¡ STRONIE WYSTÊPUJ¡CEJ W ROLI KONSUMENTA.
COPYRIGHT © 2005 NOKIA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZE¯ONE. NOKIA I NOKIA CONNECTING PEOPLE S¡ ZASTRZE¯ONYMI ZNAKAMI TOWAROWYMI FIRMY NOKIA CORPORATION.
NOKIA CORPORATION NOKIA MULTIMEDIA MARKETING P.O. BOX 100, FIN-00045 NOKIA GROUP, FINLAND TEL. +358 7180 08000 TELEFAX +358 7180 34016 WWW.NOKIA.COM
9237030, WYDANIE 2. PL
Spis tre¶ci
Dla w³asnego bezpieczeñstwa...................9
Dostosowywanie telefonu.......................12
Ustawienia d¼wiêków........................................................ 13
Profil Offline .................................................................13
Transfer materia³ów z innego telefonu ........................14
Zmiana wygl±du telefonu................................................. 15
Aktywny tryb gotow...........................................................15
Twój telefon .............................................17
Mocowanie paska na rêkê................................................17
Zegar.......................................................................................17
Ustawienia zegara....................................................... 17
Czas w miastach ¶wiata............................................18
Regulacja g³o¶no¶ci i g³o¶nika.........................................18
Mened¿er plików ................................................................18
Sprawdzanie stanu pamiêci .....................................19
Za ma³o pamiêci — zwalnianie miejsca................ 19
Narzêdzie karty pamiêci....................................................20
Formatowanie karty pamiêci ...................................21
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Nawi±zywanie po³±czeñ ..........................22
Po³±czenie .............................................................................22
Proste wybieranie numeru telefonu.......................22
Nawi±zywanie po³±czenia konferencyjnego........ 23
Odbiór i odrzucanie po³±czeñ.......................................... 23
Po³±cz. oczekuj±ce (us³uga sieciowa).................... 24
Opcje dostêpne w czasie trwania po³±czenia......24
Rejestr ....................................................................................25
Ost. po³±czenia ............................................................25
Czas trwania po³±czeñ...............................................25
Pakiety danych.............................................................25
Monitorowanie wszystkich zdarzeñ
komunikacyjnych.........................................................25
Kontakty (spis telefonów) ......................27
Zapisywanie opisów i numerów telefonów................. 27
Domy¶lne numery i adresy........................................28
Kopiowanie kontaktów...................................................... 28
Katalog SIM i inne us³ugi SIM.................................28
Dodawanie d¼wiêków dzwonka do kontaktów...........28
G³osowe wybieranie numerów........................................29
Dodawanie znaków g³osowych ...............................29
Nawi±zywanie po³±czenia
za pomoc± znaku g³osowego....................................30
Tworzenie grup kontaktów...............................................30
Usuwanie cz³onków z grupy.....................................30
Foto-Wideo i Galeria.............................. 31
Foto-Wideo ...........................................................................31
Robienie zdjêæ...............................................................31
Robienie serii zdjêæ .....................................................33
Ty na zdjêciu — Samowyzwalacz............................33
Flesz (lampa b³yskowa) ..............................................33
Ustawianie barw i o¶wietlenia.................................33
Ustawienia kamery......................................................34
Nagrywanie wideo.......................................................34
Ustawienia rejestratora wideo.................................35
Galeria ....................................................................................36
Przegl±danie zdjêæ.......................................................36
Fototeka................................................... 38
Edytor wideo.........................................................................38
Edycja nagrañ wideo,
d¼wiêków i efektów przej¶æ......................................38
Mened¿er zdjêæ....................................................................39
Wydruk zdjêæ........................................................................40
Wybór drukarki.............................................................40
Podgl±d wydruku .........................................................40
Ustawienia wydruku...................................................40
TM
RealPlayer
Odtwarzanie plików wideo i audio.........................41
Strumieniowe pobieranie materia³ów ...................42
Odbiór ustawieñ aplikacji RealPlayer ....................42
..........................................................................41
Wiadomo¶ci..............................................44
Wpisywanie tekstu..............................................................45
Tradycyjna metoda wpisywania tekstu................. 45
S³ownikowa metoda
wpisywania tekstu — S³ownik..................................46
Kopiowanie tekstu do schowka...............................48
Pisanie i wysy³anie wiadomo¶ci......................................48
Odbiór ustawieñ e-mail i MMS...............................50
Skrzynka odbiorcza — odbiór wiadomo¶ci...................51
Wiadomo¶ci multimedialne...................................... 51
Dane i ustawienia........................................................51
Wiadomo¶ci us³ug internetowych.......................... 52
Moje foldery ........................................................................52
Skrzynka pocztowa.............................................................53
Otwieranie skrzynki pocztowej................................53
Pobieranie wiadomo¶ci e-mail ................................53
Usuwanie wiadomo¶ci e-mail..................................54
Roz³±czanie siê ze skrzynk± pocztow±.................. 55
Skrzynka nadawcza —
wiadomo¶ci czekaj±ce na wys³anie................................55
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Przegl±danie wiadomo¶ci na karcie SIM...................... 56
Ustawienia wiadomo¶ci ....................................................56
Wiadomo¶ci tekstowe................................................56
Wiadomo¶ci multimedialne...................................... 57
E-mail.............................................................................58
Wiadomo¶ci us³ug internetowych.......................... 60
Wiadomo¶ci sieciowe................................................. 60
Inne ustawienia ...........................................................61
Kalendarz..................................................62
Tworzenie pozycji kalendarza..........................................62
Widoki kalendarza.......................................................63
Ustawianie alarmu kalendarza................................63
Usuwanie pozycji kalendarza...................................63
Ustawienia kalendarza...............................................63
Web...........................................................64
Dostêp do internetu ...........................................................64
Odbiór ustawieñ przegl±darki..................................64
Rêczne wprowadzanie ustawieñ............................. 64
Widok zak³adek.................................................................... 65
Rêczne dodawanie zak³adek ....................................65
Wysy³anie zak³adek.....................................................65
Nawi±zywanie po³±czeñ....................................................65
Zabezpieczenia po³±czeñ...........................................66
Przegl±danie.........................................................................66
Przegl±danie zapisanych stron................................67
Pobieranie i kupowanie materia³ów.............................. 68
Koñczenie po³±czenia.........................................................68
Usuwanie zawarto¶ci pamiêci cache..................... 68
Ustawienia Web ..................................................................69
Biuro .........................................................71
Dyktafon ................................................................................71
Zadania ..................................................................................71
Tworzenie listy zadañ.................................................71
Kalkulator..............................................................................71
Obliczanie procentów ................................................72
Notatki ...................................................................................72
Konwerter..............................................................................72
Okre¶lanie waluty bazowej i kursów wymiany... 72
Osobiste....................................................74
Id¼ do — dodawanie skrótów........................................... 74
Usuwanie skrótu..........................................................74
Portfel ...................................................................................74
Tworzenie kodu portfela............................................75
Przechowywanie informacji o kartach..................75
Tworzenie notatek osobistych.................................76
Tworzenie profilu portfela ........................................76
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Przegl±danie szczegó³ów biletu...............................77
Ustawienia portfela.....................................................77
Resetowanie portfela i jego kodu ...........................77
Czat .......................................................... 78
Odbiór ustawieñ czatu.......................................................78
£±czenie siê z serwerem czatu.........................................78
Zmiana ustawieñ czatu .....................................................79
Wyszukiwanie grup i u¿ytkowników czatu..................79
Przy³±czanie siê do grupy czatu......................................79
Czat .........................................................................................80
Zapis rozmów czatu....................................................80
Rozpoczynanie i przegl±danie rozmów.........................80
Kontakty czatu.....................................................................81
Zarz±dzanie grupami czatu ..............................................82
Administrowanie grup± czatu..........................................82
Tworzenie nowej grupy czatu ..................................82
Dodawanie i usuwanie cz³onków grupy................83
Ustawienia serwera czatu.................................................83
Komunikacja............................................ 84
Po³±czenie Bluetooth..........................................................84
Ustawienia po³±czeñ Bluetooth...............................84
Wysy³anie danych przez po³±czenie Bluetooth...85
Uwierzytelnianie urz±dzeñ........................................86
Odbiór danych przez po³±czenie Bluetooth .........87
Wy³±czanie komunikacji Bluetooth........................87
£±czno¶æ z komputerem....................................................87
CD-ROM.........................................................................87
Telefon jako modem ...................................................87
Mened¿er po³±czeñ.............................................................87
Przegl±danie szczegó³ów transmisji danych........ 88
Zdalna synchronizacja.......................................................89
Tworzenie nowego profilu synchronizacji............89
Synchronizowanie danych........................................90
Mened¿er urz±dzeñ............................................................90
Ustawienia profilu serwera.......................................91
Narzêdzia ..................................................92
Ustawienia ............................................................................92
Ustawienia telefonu ...................................................92
Ustawienia rozmów....................................................93
Ustawienia po³±czeñ...................................................94
Data i godzina ..............................................................97
Zabezpieczen. ...............................................................97
Przekazywanie po³±czeñ..........................................100
Zakaz po³±cz. (us³uga sieciowa)............................101
Sieæ................................................................................101
Ustawienia akcesoriów............................................101
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Polecenia g³osowe ............................................................102
Dodawanie polecenia g³osowego
do aplikacji..................................................................102
Mened¿er aplikacji............................................................102
Instalowanie aplikacji i oprogramowania ..........103
Usuwanie aplikacji i oprogramowania................104
Ustawienia aplikacji .................................................104
Klucze aktywacji — zarz±dzanie plikami
chronionymi prawami autorskimi ................................105
Rozwi±zywanie problemów .................. 106
Pytania i odpowiedzi........................................................106
Informacje o bateriach......................... 109
£adowanie i roz³adowywanie baterii...........................109
Sprawdzanie oryginalno¶ci baterii firmy Nokia .......110
Hologram identyfikacyjny.......................................110
Co zrobiæ, je¶li bateria nie jest oryginalna?.......111
Eksploatacja i konserwacja.................. 112
Dodatkowe informacje
o bezpieczeñstwie................................. 113
Indeks..................................................... 117
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Dla w³asnego bezpieczeñstwa
Zapoznaj siê uwa¿nie z poni¿szymi skróconymi wskazówkami. Nieprzestrzeganie tych wskazówek mo¿e byæ niebezpieczne lub niezgodne z prawem. Wiêcej informacji uzyskasz, zapoznaj±c siê z pe³n± instrukcj± u¿ytkownika.
NIE RYZYKUJ Nie w³±czaj telefonu w miejscach, w których zabrania siê korzystaæ z telefonów komórkowych lub tam, gdzie mo¿e on spowodowaæ zak³ócenia lub inne zagro¿enia.
NAJWA¯NIEJSZE JEST BEZPIECZEÑSTWO W RUCHU DROGOWYM Stosuj siê do
wszystkich lokalnie obowi±zuj±cych przepisów. Prowadz±c samochód, nie zajmuj r±k niczym innym. W trakcie jazdy miej przede wszystkim na uwadze bezpieczeñstwo na drodze.
ZAK£ÓCENIA RADIOWE Wszystkie telefony komórkowe mog± byæ podatne na zak³ócenia, które z kolei mog± wywieraæ wp³yw na jako¶æ po³±czeñ.
WY£¡CZ TELEFON, GDY ZNAJDZIESZ SIÊ NA TERENIE SZPITALA Przestrzegaj wszystkich
ograniczeñ. Wy³±cz telefon w pobli¿u aparatury medycznej.
WY£¡CZ URZ¡DZENIE, GDY ZNAJDZIESZ SIÊ W SAMOLOCIE Przestrzegaj wszystkich
ograniczeñ. Telefony bezprzewodowe mog± zak³ócaæ dzia³anie systemów pok³adowych.
WY£¡CZ URZ¡DZENIE, GDY TANKUJESZ PALIWO Nie korzystaj z telefonu na stacjach
benzynowych. Nie u¿ywaj go w pobli¿u sk³adów paliw lub chemikaliów.
WY£¡CZ URZ¡DZENIE W REJONIE PRZEPROWADZANIA WYBUCHÓW
Przestrzegaj wszystkich ograniczeñ. Nie u¿ywaj telefonu w rejonie odpalania ³adunków wybuchowych.
U¯YWAJ URZ¡DZENIA Z ROZWAG¡
Urz±dzenia u¿ywaj w normalnej pozycji i zgodnie z jego dokumentacj±. Nie dotykaj anteny bez potrzeby.
PROFESJONALNY SERWIS Instalowaæ i naprawiaæ ten produkt mo¿e wy³±cznie wykwalifikowany personel.
BATERIE I AKCESORIA U¿ywaj jedynie zatwierdzonych do u¿ytku baterii i akcesoriów. Nie pod³±czaj niekompatybilnych produktów.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
9
WODOODPORNO¦Æ Telefon nie jest wodoodporny. Chroñ go przed wilgoci±.
KOPIE ZAPASOWE Pamiêtaj o robieniu zapasowych kopii wa¿nych informacji lub prowad¼ ich pisemny zapis.
POD£¡CZANIE DO INNYCH TELEFONÓW
Zanim do telefonu pod³±czysz inny telefon, zapoznaj siê z instrukcj± jego obs³ugi i przepisami bezpieczeñstwa. Nie pod³±czaj niekompatybilnych produktów.
TELEFONY ALARMOWE Upewnij siê, ¿e telefon jest w³±czony i ma kontakt z sieci± komórkow±. Naci¶nij tyle razy, ile potrzeba, aby usun±æ z wy¶wietlacza wszystkie wprowadzone znaki i powróciæ do ekranu startowego. Wprowad¼ numer alarmowy i naci¶nij . Podaj miejsce pobytu. Nie przerywaj po³±czenia, dopóki nie otrzymasz na to zgody.
Kilka s³ów o urz±dzeniu
Opisane w tej instrukcji urz±dzenie bezprzewodowe zosta³o zatwierdzone do u¿ytku w sieciach GSM 900/1800/1900. Aby uzyskaæ wiêcej informacji o
sieciach komórkowych, skontaktuj siê ze swoim us³ugodawc±.
Korzystaj±c z funkcji tego urz±dzenia, stosuj siê do wszystkich obowi±zuj±cych przepisów i szanuj prywatno¶æ oraz uzasadnione prawa innych osób.
Ostrze¿enie: wszystkie funkcje tego urz±dzenia,
z wyj±tkiem budzika, dzia³aj± dopiero po jego w³±czeniu. Nie w³±czaj telefonu, gdy mo¿e on powodowaæ zak³ócenia lub inne zagro¿enia.
Us³ugi sieciowe
Aby u¿ywaæ telefonu, musisz mieæ dostêp do us³ug dostawcy us³ug bezprzewodowych. Dzia³anie wielu funkcji tego urz±dzenia zale¿y od charakterystyki sieci bezprzewodowej. Niektóre us³ugi sieciowe mog± nie byæ dostêpne we wszystkich sieciach, a w niektórych przypadkach dla umo¿liwienia korzystania z tych us³ug mo¿e zaistnieæ potrzeba zawarcia dodatkowej umowy z us³ugodawc±. Dodatkowe informacje o sposobie korzystania z Us³ug Sieciowych i zwi±zanych z nimi op³atach uzyskasz od us³ugodawcy. W niektórych sieciach mog± obowi±zywaæ ograniczenia, które maj± wp³yw na sposób korzystania z Us³ug Sieciowych. Niektóre sieci mog± na przyk³ad nie udostêpniaæ pewnych us³ug lub specyficznych dla danego jêzyka znaków.
10
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Us³ugodawca mo¿e zablokowaæ pewne funkcje lub uniemo¿liwiæ ich w³±czenie w urz±dzeniu. Takie funkcje nie bêd± wówczas dostêpne w menu urz±dzenia. Aby uzyskaæ wiêcej informacji o szyfrowaniu skontaktuj siê zus³ugodawc±.
To bezprzewodowe urz±dzenie jest terminalem zgodnym ze specyfikacj± 3GPP GSM Release 99 umo¿liwiaj±cym korzystanie z us³ugi GPRS, zosta³o ono zaprojektowane do pracy w sieciach GPRS zgodnych ze specyfikacj± Release
97. Jednak¿e w sieciach GPRS o specyfikacji Release 97 mog± pojawiæ siê problemy z kompatybilno¶ci±. Aby uzyskaæ wiêcej informacji zwróæ siê do us³ugodawcy.
Urz±dzenie to jest zgodne z protoko³ami WAP 2.0 (HTTP i SSL), które bazuj± na protoko³ach TCP/IP. Niektóre funkcje telefonu, takie jak MMS, przegl±danie stron, poczta elektroniczna i pobieranie materia³ów przez przegl±darkê i MMS, dzia³aj± tylko wtedy, gdy sieæ komórkowa udostêpnia odpowiednie technologie.
Akcesoria, baterie i ³adowarki
Zanim u¿yjesz jakiej¶ ³adowarki, sprawd¼ nazwê i numer jej modelu. Ten telefon przeznaczony jest do wspó³pracy z ³adowarkami ACP-12 i LCH-12.
Ostrze¿enie: korzystaj wy³±cznie z baterii,
³adowarek i innych akcesoriów zatwierdzonych przez firmê Nokia do u¿ytku z tym w³a¶nie modelem urz±dzenia. Stosowanie akcesoriów innego typu uniewa¿ni gwarancjê, a mo¿e byæ nawet niebezpieczne.
Informacje o dostêpno¶ci zatwierdzonych akcesoriów uzyskasz u sprzedawców. Od³±czaj±c przewód któregokolwiek z akcesoriów, chwytaj za wtyczkê—nie za przewód.
Telefon i jego akcesoria mog± mieæ czê¶ci o niewielkich rozmiarach. Nale¿y je przechowywaæ w miejscu niedostêpnym dla ma³ych dzieci.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
11
Dostosowywanie telefonu
Uwaga: us³ugodawca lub operator sieci mo¿e
zmieniæ kolejno¶æ pozycji w menu i przypisaæ im inny od fabrycznie wybranego zestaw ikon. Je¶li zauwa¿ysz, ¿e funkcje telefonu ró¿ni± siê od opisanych w niniejszej instrukcji, skontaktuj siê z us³ugodawc± lub operatorem sieci albo skorzystaj z pomocy technicznej firmy Nokia (Nokia Customer Care).
• O tym, jak zmieniæ tapetê lub wygaszacz ekranu,
Dostosowywanie telefonu
12
przeczytasz w punkcie „Zmiana wygl±du telefonu”, str. 15.
• O tym, jak uzyskaæ szybki dostêp do czêsto u¿ywanych
aplikacji, przeczytasz w punkcie „Aktywny tryb gotow.”, str. 15.
• O dostosowywaniu d¼wiêków dzwonka przeczytasz
w punkcie „Ustawienia d¼wiêków”, str. 13.
• O tym, jak zmieniæ skróty przypisane do ró¿nych
naci¶niêæ klawisza przewijania i klawiszy wyboru, przeczytasz w punkcie „Tryb gotowo¶ci”, str. 92.
• Aby zmieniæ zegar pokazywany w trybie gotowo¶ci,
wybierz Zegar > Opcje > Ustawienia > Typ zegara >
Analogowy lub Cyfrowy.
• Aby zmieniæ d¼wiêk alarmu zegara, wybierz Zegar >
Opcje > Ustawienia > Melodia alar. zegara, a
nastêpnie wybierz dzwonek.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
• Aby zmieniæ d¼wiêk alarmu kalendarza, wybierz
Kalendarz > Opcje > Ustawienia > D¼w. alarmu kalend..
• Aby zmieniæ powitanie na zdjêcie lub tekst, wybierz
Narzêdzia > Ustawienia > Telefon > Ogólne > Powitanie lub logo.
• Aby do kontaktu przypisaæ indywidualny d¼wiêk
dzwonka, wybierz Kontakty. Patrz „Dodawanie d¼wiêków dzwonka do kontaktów”, str. 28.
• Aby do kontaktu przypisaæ klawisz prostego wybierania, w trybie gotowo¶ci naci¶nij wybrany klawisz numeryczny (klawisz jest zarezerwowany dla poczty g³osowej) i naci¶nij . Naci¶nij Tak, a nastêpnie wybierz kontakt.
• Aby zmieniæ uk³ad menu g³ównego, w menu tym wybierz Opcje > Przenie¶, Przenie¶ do folderu lub
Nowy folder. Rzadziej u¿ywane aplikacje mo¿esz
przenie¶æ do folderów, a te, z których korzystasz czê¶ciej, umie¶ciæ w menu g³ównym.
Ustawienia d¼wiêków
Aby dostosowaæ do ró¿nych sytuacji i warunków d¼wiêki dzwonka, d¼wiêki sygnalizuj±ce odbiór wiadomo¶ci, d¼wiêki specyficzne dla grup osób i inne sygna³y d¼wiêkowe, naci¶nij i wybierz Narzêdzia > Profile. Aktualnie wybrany profil jest widoczny w trybie gotowo¶ci u góry wy¶wietlacza. W profilu Ogólny wy¶wietlana jest tylko bie¿±ca data.
Aby zmieniæ profil, w trybie gotowo¶ci naci¶nij . Wska¿ profil, który chcesz uaktywniæ i wybierz OK.
Wskazówka: aby otworzyæ listê zak³adek, mo¿esz
wybraæ pozycjê Pobieranie d¼w. Mo¿esz wybraæ zak³adkê i po³±czyæ siê ze stron± internetow±, aby pobraæ z niej d¼wiêki.
Aby zmodyfikowaæ profil, wybierz Narzêdzia > Profile. Przejd¼ do ¿±danego profilu i wybierz Opcje > Przystosuj. Wska¿ ustawienie, które chcesz zmieniæ, i naci¶nij , aby otworzyæ listê mo¿liwo¶ci. D¼wiêki przechowywane na karcie pamiêci s± oznaczone symbolem . Przed dokonaniem wyboru mo¿esz przejrzeæ ca³± listê i ods³uchaæ zapisane na niej d¼wiêki. Aby zatrzymaæ odtwarzanie, naci¶nij dowolny klawisz.
Aby utworzyæ nowy profil, wybierz Opcje > Utwórz nowy.
Profil Offline
Profil Offline umo¿liwia korzystanie z pewnych funkcji telefonu bez ³±czenia siê z sieci± komórkow±. Gdy uaktywnisz profil Offline, po³±czenie telefonu z sieci± zostanie przerwane, co bêdzie mo¿na zobaczyæ na wska¼niku mocy sygna³u sieci . Wymiana sygna³ów miêdzy telefonem a sieci± zostanie zablokowana. Wysy³ane wiadomo¶ci bêd± umieszczane w skrzynce nadawczej, z której bêdzie je mo¿na wys³aæ pó¼niej.
Wskazówka: o zmianie d¼wiêków alarmu kalendarza
i budzika przeczytasz w punkcie „Dostosowywanie telefonu”, str. 12.
Ostrze¿enie: w profilu Offline nie mo¿na
nawi±zywaæ ¿adnych po³±czeñ (z wyj±tkiem po³±czeñ alarmowych) ani te¿ u¿ywaæ innych funkcji, które wymagaj± kontaktu z sieci± komórkow±. Je¶li chcesz zatelefonowaæ, zmieñ profil, aby uaktywniæ funkcje telefonu. Je¶li telefon jest zablokowany, wprowadziæ kod blokady, ¿eby móc zmieniæ profil i zatelefonowaæ.
Ostrze¿enie: aby móc korzystaæ profilu Offline,
telefon musi byæ w³±czony. Nie w³±czaj telefonu w miejscach, w których zabrania siê korzystaæ z telefonów komórkowych ani tam, gdzie mo¿e on spowodowaæ zak³ócenia lub inne zagro¿enia.
Dostosowywanie telefonu
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
13
Aby wy³±czyæ profil Offline, wska¿ inny profil i wybierz
Opcje > Uaktywnij > Tak. Telefon po³±czy siê z sieci±
komórkow±, pod warunkiem ¿e moc jej sygna³u bêdzie wystarczaj±ca. Je¶li po³±czenie Bluetooth jest aktywne, w³±czenie profilu Offline spowoduje zamkniêcie tego po³±czenia. Po³±czenie Bluetooth zostanie automatycznie przywrócone po wyj¶ciu z profilu Offline. Patrz „Ustawienia po³±czeñ Bluetooth”, str. 84.
Transfer materia³ów z innego telefonu
Dostosowywanie telefonu
Przez po³±czenie Bluetooth mo¿na raz skopiowaæ z kompatybilnego telefonu Nokia serii 60 kontakty, kalendarz, zdjêcia, pliki audio i wideo.
Telefon Nokia 6681 mo¿e dzia³aæ bez karty SIM. W³±czenie telefonu bez tej karty automatycznie uaktywnia profil offline. Dziêki temu mo¿esz u¿yæ karty SIM w drugim telefonie.
Transfer tego samego typu informacji, na przyk³ad kontaktów, z drugiego telefonu do w³asnego mo¿na wykonaæ tylko raz. Dziêkim temu unika siê dublowania pozycji. ¯eby móc jeszcze raz transferowaæ informacje tego samego typu, trzeba do drugiego telefonu wys³aæ aplikacjê Transfer i ponownie j± zainstalowaæ.
Zanim rozpoczniesz przesy³anie danych do telefonu Nokia 6681, uaktywnij po³±czenie Bluetooth w obu telefonach. W ka¿dym z telefonów naci¶nij i wybierz £±cza >
Bluetooth. Wybierz Bluetooth > W³±czony. Ka¿dy
z telefonów musi mieæ nadan± nazwê. Aby przenie¶æ materia³y:
1 W telefonie Nokia 6680 naci¶nij i wybierz
Narzêdzia > Transfer. Stosuj siê do pojawiaj±cych siê
na wy¶wietlaczu instrukcji.
2 Telefon wyszuka urz±dzenia Bluetooth. Po zakoñczeniu
wyszukiwania wybierz z listy drugi telefon.
3 Pojawi siê ¿±danie wprowadzenia kodu do telefonu
Nokia 6681. Wprowad¼ swój kod (1-16 cyfr) i wybierz
OK. Wprowad¼ ten sam kod do drugiego telefonu i
wybierz OK.
4 Do drugiego telefonu zostanie wysy³ana aplikacja
Transfer.
5 Otwórz wiadomo¶æ, aby zainstalowaæ w drugim
telefonie aplikacjê Transfer. Postêpuj zgodnie z instrukcjami wy¶wietlanymi na ekranie. Aplikacja ta zostanie dodana do g³ównego menu.
6 Wybierz w telefonie Nokia 6681 dane, które chcesz
skopiowaæ z drugiego telefonu.
Dane s± kopiowane na kartê pamiêci i do telefonu Nokia 6681 z pamiêci oraz karty pamiêci drugiego telefonu. Czas kopiowania zale¿y od ilo¶ci przesy³anych danych. Dane te nie s± usuwane z drugiego telefonu.
14
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Zmiana wygl±du telefonu
Chc±c zmieniæ wygl±d wy¶wietlacza (tapety, palety kolorów, ikony), naci¶nij i wybierz
Narzêdzia > Tematy. Aktywny temat jest oznaczony
symbolem . W menu Tematy mo¿na grupowaæ elementy wziête z innych tematów (lub zdjêcia z menu
Galeria), aby jeszcze lepiej przystosowaæ tematy do
w³asnych potrzeb czy upodobañ. Tematy zapisane na karcie pamiêci s± oznaczone symbolem . Je¶li karta pamiêci zostanie wyjêta z telefonu, zapisane na niej tematy nie bêd± dostêpne. Aby mieæ sta³y dostêp do tych tematów, to przed wyjêciem karty pamiêci nale¿y je zapisaæ w pamiêci telefonu.
Opcje w widoku g³ównym Tematy: Podgl±d/
Pobieranie tematów, Zastosuj, Edytuj, Pomoc i Wyjd¼.
Aby uaktywniæ temat, wska¿ go i wybierz Opcje >
Zastosuj.
Aby podejrzeæ temat, wska¿ go i wybierz Opcje > Podgl±d. Aby edytowaæ temat, wska¿ go i wybierz Opcje > Edytuj.
Mo¿na zmieniæ nastêpuj±ce opcje:
Tapeta — pozwala ustawiæ obraz wy¶wietlany w tle,
gdy telefon jest w trybie gotowo¶ci.
Paleta kolorów — kolory na wy¶wietlaczu.
Wygaszacz — umo¿liwia wybór typu wygaszacza
ekranu: data i godzina lub wpisany przez u¿ytkownika tekst. Przeczytaj te¿ o ustawieniu czasu dla wygaszacza (str. 93).
Zdjêcie w 'Id¼ do' — pozwala ustawiæ obraz t³a
w widoku „Id¼ do”.
Aby przywróciæ oryginalne ustawienia tematu, podczas jego modyfikowania wybierz Opcje > Przywr. oryg.
temat.
Aktywny tryb gotow.
Aby uzyskaæ szybki dostêp do najczê¶ciej u¿ywanych aplikacji, mo¿esz u¿ywaæ wy¶wietlacza w trybie gotowo¶ci.
Niektóre skróty mog± byæ sta³e i nie mo¿na ich zmieniaæ. Aby w³±czyæ tryb gotowo¶ci, , wybierz Narzêdzia >
Ustawienia > Telefon > Tryb gotowo¶ci > Aktywny tryb gotow. Do uaktywniania i wy³±czania trybu gotowo¶ci
s³u¿y .
Dostosowywanie telefonu
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
15
Pojawi siê wy¶wietlacz w aktywnym trybie gotowo¶ci. Domy¶lne aplikacje znajduj± siê u góry ekranu, a kalendarz, lista spraw i odtwarzacz u do³u.
Wska¿ aplikacjê lub zdarzenie i naci¶nij .
Po w³±czeniu aktywnego trybu gotowo¶ci standardowe skróty klawisza przewijania dostêpne w trybie gotowo¶ci nie bêd±
Dostosowywanie telefonu
dostêpne. Aby zmieniæ domy¶lne skróty u¿ywane w aplikacji:
1 Naci¶nij , wybierz Narzêdzia > Ustawienia >
Telefon > Tryb gotowo¶ci > Apl. w aktyw. tr. got.,
a nastêpnie naci¶nij .
2 Pod¶wietl skrót aplikacji, a nastêpnie wybierz Opcje >
Zmieñ.
3 Wybierz z listy now± aplikacjê i naci¶nij .
16
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Twój telefon
Mocowanie paska na rêkê
W³ó¿ pasek w odpowiednie otwory obudowy telefonu, a nastêpnie zaci¶nij go.
Uwaga: u¿ywaj
jedynie akcesoriów zatwierdzonych do u¿ytku przez firmê Nokia.
Zegar
Opcje dostêpne w menu Zegar: Ustaw alarm,
Przestaw alarm, Usuñ alarm, Ustawienia, Pomoc i Wyjd¼.
Naci¶nij i wybierz Zegar. Aby ustawiæ nowy alarm, wybierz Opcje > Ustaw alarm.
Wprowad¼ godzinê alarmu i wybierz OK. O tym, ¿e alarm jest aktywny, informuje wska¼nik wy¶wietlany w trybie gotowo¶ci.
Aby wy³±czyæ alarm, wybierz Stop. Gdy telefon emituje sygna³y alarmu, wybierz Drzemka, aby wstrzymaæ alarm na 5 minut, po up³ywie których odezwie siê ponownie. Mo¿esz tak zrobiæ maksymalnie piêæ razy.
Je¶li w czasie, na który zosta³ ustawiony alarm, urz±dzenie jest wy³±czone, w³±czy siê ono samoczynnie i zacznie emitowaæ sygna³y alarmu. Je¶li wybierzesz Stop, pojawi siê pytanie, czy chcesz korzystaæ z urz±dzenia do po³±czeñ telefonicznych. Wybierz Nie, aby wy³±czyæ urz±dzenie, lub
Tak, aby móc nawi±zywaæ i odbieraæ po³±czenia. Nie
naciskaj Tak, je¶li w³±czony telefon komórkowy mo¿e byæ ¼ród³em zak³óceñ lub innych zagro¿eñ.
Aby anulowaæ alarm, wybierz Zegar > Opcje > Usuñ
alarm.
Ustawienia zegara
Aby zmieniæ ustawienia zegara, wybierz Opcje >
Ustawienia.
Aby zmieniæ zegar pokazywany w trybie gotowo¶ci, wybierz Typ zegara > Analogowy lub Cyfrowy.
Aby zmieniæ d¼wiêk alarmu, wybierz Melodia alar.
zegara.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Twój telefon
17
Aby sieæ komórkowa mog³a uaktualniaæ w telefonie godzinê, datê i strefê czasow± (us³uga sieciowa), wybierz opcjê Autoaktualiz. czasu. Nast±pi restart telefonu, w wyniku czego ustawienie Autoaktualiz. czasu zostanie uaktywnione.
Aby uwzglêdniæ zmianê czasu zimowego na letni, wybierz
Twój telefon
Czas letni. Nastêpnie wybierz Tak, aby przestawiæ o
godzinê do przodu zegar, uwzglêdniaj±c ustawienie Moje
miasto. Patrz „Czas w miastach ¶wiata”, str. 18. O
przej¶ciu na czas letni informuje wska¼nik w g³ównym widoku aplikacji Zegar.
Czas w miastach ¶wiata
Otwórz Zegar i naci¶nij , aby otworzyæ widok czasu w miastach ¶wiata. W tym widoku pokazane s± godziny w ró¿nych miastach na ¶wiecie.
Aby dodaæ miasto do listy, wybierz Opcje > Dodaj miasto. Wprowad¼ pierwsze litery nazwy miasta. Pojawi siê pole wyszukiwania i zostan± wy¶wietlone pasuj±ce do wzorca miasta. Wybierz miasto. Do listy mo¿esz dodaæ maksymalnie 15 miast.
Aby ustawiæ miasto swego pobytu, wska¿ je i wybierz
Opcje > Moje miasto. Miasto to jest pokazane w
g³ównym widoku aplikacji Zegar, a czas w telefonie zmienia siê w zale¿no¶ci od wybranego miasta. Sprawd¼, czy godzina i strefa czasowa s± prawid³owo ustawione.
Regulacja g³o¶no¶ci i g³o¶nika
W trakcie rozmowy telefonicznej lub s³uchania muzyki naci¶nij albo , aby odpowiednio zwiêkszyæ lub zmniejszyæ g³o¶no¶æ d¼wiêku.
Wbudowany g³o¶nik pozwala rozmawiaæ przez telefon, gdy ten le¿y na pobliskim stole czy biurku. Aplikacje d¼wiêkowe domy¶lnie korzystaj± z g³o¶nika.
Uwaga: gdy u¿ywasz g³o¶nika, nie trzymaj telefonu
przy uchu, poniewa¿ d¼wiêki mog± byæ bardzo g³o¶ne.
• Aby w rozmowie telefonicznej korzystaæ z g³o¶nika, nawi±¿ po³±czenie i naci¶nij .
• Aby wy³±czyæ g³o¶nik w trakcie rozmowy telefonicznej lub s³uchania muzyki, naci¶nij .
Mened¿er plików
Wiele funkcji telefonu u¿ywa pamiêci do przechowywania danych. Do takich funkcji nale¿± kontakty, wiadomo¶ci, zdjêcia i d¼wiêki dzwonka, notatki kalendarza i listy zadañ, dokumenty i pobrane aplikacje. Dostêpna ilo¶æ wolnej pamiêci zale¿y od ilo¶ci danych zapisanych ju¿ w pamiêci telefonu. Karty pamiêci mo¿esz u¿yæ jako dodatkowego miejsca do zapisywania danych. Umo¿liwiaj± one
18
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
wielokrotny zapis, a wiêc mo¿esz usuwaæ z nich dane i zapisywaæ kolejne.
Aby przejrzeæ pliki i foldery zapisane w pamiêci telefonu lub na karcie pamiêci (je¶li jest w³o¿ona), naci¶nij i wybierz Narzêdzia > Men. plik. Otworzy siê widok pamiêci telefonu ( ). Naci¶nij , aby otworzyæ widok karty pamiêci ( ).
Chc±c przenie¶æ lub skopiowaæ pliki do folderu, naci¶nij jednocze¶nie i , aby zaznaczyæ plik, po czym wybierz Opcje > Przenie¶ do folderu lub Kopiuj do
folderu.
Ikony w aplikacji Men. plik.:
Folder Folder zawieraj±cy podfoldery
Aby znale¼æ plik, wybierz Opcje > Znajd¼, wybierz pamiêæ, w której chcesz szukaæ, i wprowad¼ kilka pierwszych liter nazwy szukanego pliku.
Wskazówka: do sprawdzenia ró¿nych rodzajów
pamiêci w telefonie mo¿esz u¿yæ programu Nokia Phone Browser w pakiecie Nokia PC Suite. Zajrzyj do materia³ów na dostarczonym w zestawie dysku CD-ROM.
Sprawdzanie stanu pamiêci
Aby sprawdziæ typy danych zapisanych w telefonie i ilo¶ci zajmowanej przez nie pamiêci, wybierz Opcje > Dane o
pamiêci. Przejd¼ do pozycji Pam. wolna, aby sprawdziæ
ilo¶æ wolnej pamiêci w telefonie. Je¶li w telefonie masz kartê pamiêci i chcesz sprawdziæ
ilo¶æ wolnej pamiêci na tej karcie, naci¶nij , aby otworzyæ widok karty pamiêci, po czym wybierz Opcje >
Dane o pamiêci.
Za ma³o pamiêci — zwalnianie miejsca
Gdy zaczyna brakowaæ pamiêci w telefonie, a przegl±darka jest otwarta, wtedy nast±pi automatyczne zamkniêcie przegl±darki, ¿eby zwolniæ pewien obszar pamiêci. Je¶li przegl±darka nie jest otwarta, a w telefonie zaczyna brakowaæ pamiêci, wtedy pojawi siê informuj±cy o tym komunikat i trzeba bêdzie usun±æ zbêdne dane, ¿eby zwiêkszyæ ilo¶æ dostêpnej pamiêci.
Aby zwolniæ pamiêæ telefonu, przenie¶ dane na kartê pamiêci, u¿ywaj±c mened¿era plików. Zaznacz pliki do przeniesienia, wybierz Opcje > Przenie¶ do folderu >
Karta pamiêci i wska¿ folder docelowy.
Chc±c zwolniæ pamiêæ przez usuniêcie danych, u¿yj Men.
plik. lub przejd¼ do odpowiedniej aplikacji. Mo¿esz na
przyk³ad usun±æ nastêpuj±ce dane:
Twój telefon
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
19
• Wiadomo¶ci z folderów
Sk. odbiorcza, Robocze i Wys³ane w menu Wiadom.
• Pobrane wiadomo¶ci
Twój telefon
e-mail (pamiêæ telefonu)
• Zapisane strony sieci Web
• Zapisane zdjêcia, pliki wideo i audio
• Informacje o kontaktach
• Notatki kalendarza
• Pobrane aplikacje. Patrz te¿ „Mened¿er aplikacji”, str.
102.
• Wszystkie zbêdne ju¿ dane
Narzêdzie karty pamiêci
Uwaga: to urz±dzenie jest przystosowane do kart
RS-MMC typu Dual Voltage (1,8/3V). Z tym urz±dzeniem wspó³pracuj± tylko dwunapiêciowe karty MMC. O kompatybilno¶ci danej karty MMC mo¿na siê dowiedzieæ od jej producenta lub sprzedawcy.
Naci¶nij i wybierz Narzêdzia > Pamiêæ. Jako dodatkowego miejsca do zapisywania danych mo¿na u¿yæ karty pamiêci. Mo¿na te¿ na niej tworzyæ kopie zapasowe
danych z pamiêci telefonu i pó¼niej przywracaæ je do tej pamiêci.
Nie mo¿na u¿ywaæ karty pamiêci, je¶li pokrywa z³±cza karty jest otwarta.
Karty pamiêci nale¿y przechowywaæ w miejscu niedostêpnym dla ma³ych dzieci.
Nie otwieraj drzwiczek w czasie wykonywania operacji na karcie pamiêci. Mog³oby to uszkodziæ kartê pamiêci, zapisane na niej dane i nawet samo urz±dzenie.
Opcje narzêdzia Karta pamiêci: Zrób kopiê pam.
tel., Przywróæ z karty, Format. kartê pam., Nazwa karty pam., Przegl±d pamiêci, Pomoc i Wyjd¼.
Z tym urz±dzeniem u¿ywaj tylko kompatybilnych kart multimedialnych (MMC). Inne karty pamiêci, na przyk³ad karty Secure Digital (SD), nie pasuj± do z³±cza kart MMC i nie s± kompatybilne z tym urz±dzeniem. U¿ycie niekompatybilnej karty pamiêci mo¿e spowodowaæ uszkodzenie karty i samego urz±dzenia oraz zniszczenie danych zapisanych na takiej niekompatybilnej karcie.
• Aby na karcie pamiêci utworzyæ kopiê zapasow± danych zapisanych w pamiêci telefonu, wybierz
Opcje > Zrób kopiê pam. tel.
• Aby przywróciæ z karty pamiêci dane do pamiêci telefonu, wybierz Opcje > Przywróæ z karty.
20
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Formatowanie karty pamiêci
W czasie formatowania karty pamiêci usuwane s± z niej wszystkie dane.
Wskazówka: aby zmieniæ nazwê karty pamiêci,
wybierz Opcje > Nazwa karty pam.
Niektóre karty pamiêci s± ju¿ fabrycznie sformatowane, a inne wymagaj± formatowania. Zapytaj sprzedawcê, czy przed u¿yciem karty pamiêci trzeba j± sformatowaæ.
Aby sformatowaæ kartê, wybierz Opcje > Format. kartê
pam. Wybierz Tak, aby potwierdziæ decyzjê. Po
sformatowaniu karty pamiêci wprowad¼ jej nazwê i wybierz OK.
Twój telefon
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
21
Nawi±zywanie po³±czeñ
Po³±czenie
Wskazówka: aby w trakcie rozmowy zmniejszyæ lub
zwiêkszyæ g³o¶no¶æ, naci¶nij lub .
1 W trybie gotowo¶ci wprowad¼ numer telefonu wraz
z numerem kierunkowym. Aby usun±æ numer, naci¶nij .
Nawi±zywanie po³±czeñ
22
Aby nawi±zaæ po³±czenie miêdzynarodowe, naci¶nij dwukrotnie , aby wprowadziæ znak + (miêdzynarodowy kod dostêpu), nastêpnie wprowad¼ kod kraju, numer kierunkowy (bez pocz±tkowego zera) i numer telefonu.
2 Aby po³±czyæ siê z wybranym numerem, naci¶nij . 3 Aby siê roz³±czyæ lub zrezygnowaæ z próby po³±czenia,
naci¶nij .
Wskazówka: aby zmieniæ numer telefonu swojej
skrzynki poczty g³osowej, naci¶nij i wybierz
Narzêdzia > Poczta g³osowa > Opcje > Zmieñ numer. Wprowad¼ numer (otrzymany od
us³ugodawcy) i wybierz OK.
Naci¶niêcie zawsze koñczy po³±czenie, nawet je¶li aktywna jest inna aplikacja.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Aby nawi±zaæ po³±czenie z numerem znajduj±cym siê w menu Kontakty, naci¶nij i wybierz Kontakty. Przejd¼ do wybranego kontaktu lub wpisz w polu wyszukiwania kilka pierwszych liter opisu kontaktu. Pojawi siê lista pasuj±cych kontaktów. Naci¶nij , aby nawi±zaæ po³±czenie.
¯eby w ten sposób nawi±zywaæ po³±czenia, trzeba najpierw skopiowaæ kontakty z karty SIM do menu
Kontakty w pamiêci telefonu. Patrz „Kopiowanie
kontaktów”, str. 28. Aby po³±czyæ siê z poczt± g³osow±, w trybie gotowo¶ci
naci¶nij i przytrzymaj (us³uga sieciowa). Patrz te¿ „Przekazywanie po³±czeñ”, str. 100.
Aby wywo³ywaæ ostatnio wybierane numery, w trybie gotowo¶ci naci¶nij . Otwarta zostanie lista 20 numerów, z którymi ostatnio nawi±zano po³±czenia lub próbowano siê po³±czyæ. Wska¿ ¿±dany numer i naci¶nij , aby siê z nim po³±czyæ.
Proste wybieranie numeru telefonu
Aby przypisaæ numer telefonu do jednego z klawiszy prostego wybierania ( ), naci¶nij i
wybierz Narzêdzia > Pr. wybier. Klawisz jest zarezerwowany dla poczty g³osowej.
Aby nawi±zaæ po³±czenie, w trybie gotowo¶ci naci¶nij klawisz prostego wybierania i .
Wskazówka: aby móc wywo³ywaæ numer metod±
prostego wybierania, naci¶nij i wybierz Narzêdzia >
Ustawienia > Rozmowy > Proste wybieranie > W³±czone.
telefonie zawieszone. Pozostali uczestnicy bêd± mogli w dalszym ci±gu ze sob± rozmawiaæ. Po zakoñczeniu rozmowy poufnej wybierz Opcje > Konferencja > Dod.
do konferencji, ¿eby w ten sposób wróciæ do
po³±czenia konferencyjnego. Aby wykluczyæ z konferencji uczestnika, wybierz
Opcje > Konferencja > Od³±cz uczestnika, wska¿
¿±danego uczestnika i wybierz Od³±cz.
4 Aby zakoñczyæ po³±czenie konferencyjne, naci¶nij .
Nawi±zywanie po³±czenia konferencyjnego
1 Po³±cz siê z pierwszym uczestnikiem. 2 Aby po³±czyæ siê z drugim uczestnikiem, wybierz
Opcje > Nowe po³±czenie. Pierwsze po³±czenie
zostanie zawieszone.
3 Po nawi±zaniu drugiego po³±czenia w³±cz do rozmowy
pierwszego uczestnika, wybierz Opcje > Konferencja. Aby wprowadziæ do konferencji kolejn± osobê, powtórz krok 2, po czym wybierz Opcje > Konferencja > Dod.
do konferencji. Telefon przystosowany jest do
po³±czeñ konferencyjnych, w których uczestniczyæ mo¿e nawet sze¶æ osób. Aby przeprowadziæ poufn± rozmowê z jednym z uczestników, wybierz Opcje > Konferencja >
Rozmowa poufna. Wybierz uczestnika i naci¶nij Poufna. Po³±czenie konferencyjne zostanie w Twoim
Odbiór i odrzucanie po³±czeñ
Aby odebraæ po³±czenie, naci¶nij . Aby wyciszyæ d¼wiêk dzwonka sygnalizuj±cego
przychodz±ce po³±czenie, wybierz Wycisz.
Wskazówka: gdy do telefonu pod³±czony jest
kompatybilny zestaw s³uchawkowy, mo¿esz odbieraæ i koñczyæ po³±czenia, naciskaj±c klawisz tego zestawu.
Je¶li nie chcesz odebraæ po³±czenia, naci¶nij , aby je odrzuciæ. Abonent us³yszy wówczas sygna³ zajêto¶ci linii. Je¶li jest aktywna funkcja Ustawienia przekazu po³. >
Gdy zajêty, odrzucenie po³±czenia spowoduje przekazanie
go na inny numer. Patrz „Przekazywanie po³±czeñ”, str. 100.
Gdy odrzucisz po³±czenie, mo¿esz do osoby, która zadzwoni³a, wys³aæ wiadomo¶æ tekstow± z informacj± o
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Nawi±zywanie po³±czeñ
23
przyczynie odrzucenia po³±czenia. Wybierz Opcje >
Wy¶lij wiadom. SMS. Przed wys³aniem mo¿esz edytowaæ
tekst wiadomo¶ci. O tym, jak ustawiæ tê opcjê i jak napisaæ standardowy tekst wiadomo¶ci, przeczytasz w punkcie „Ustawienia rozmów”, na stronie 93.
Po³±cz. oczekuj±ce (us³uga sieciowa)
Mo¿esz odbieraæ rozmowy w trakcie trwania innego po³±czenia, je¶li uaktywnisz funkcjê Po³±cz. oczekuj±ce w menu Narzêdzia > Ustawienia > Rozmowy > Po³±cz.
oczekuj±ce (us³uga sieciowa).
Nawi±zywanie po³±czeñ
Wskazówka: o przystosowaniu d¼wiêków telefonu do
ró¿nych sytuacji i warunków (na przyk³ad gdy nie chcesz, ¿eby telefon dzwoni³), przeczytasz w punkcie „Ustawienia d¼wiêków”, na stronie 13.
Aby odebraæ po³±czenie oczekuj±ce, naci¶nij . Pierwsze po³±czenie zostanie zawieszone.
Aby prze³±czaæ siê z jednej rozmowy na drug±, naciskaj
Zamieñ. Wybierz Opcje > Przen. po³±czenie, aby zwi±zaæ
po³±czenie aktywne z zawieszonym i wy³±czyæ siê z obu po³±czeñ. Aby zakoñczyæ aktywne po³±czenie, naci¶nij . Aby zakoñczyæ oba po³±czenia, wybierz Opcje > Zakoñcz
wszystkie.
Opcje dostêpne w czasie trwania po³±czenia
Wiele z opcji dostêpnych w trakcie po³±czenia to us³ugi sieciowe. W trakcie po³±czenia wybierz Opcje, aby uzyskaæ dostêp do niektórych z nastêpuj±cych opcji: Wycisz lub
Wy³. wyc., Odbierz, Odrzuæ, Zamieñ, Zawie¶ lub Wznów, Uaktywnij telefon, W³±cz g³o¶nik lub W³. tryb g³o¶nomów. (je¶li pod³±czony jest zestaw g³o¶nomówiacy
Bluetooth), Zakoñcz po³. aktyw. lub Zakoñcz wszystkie,
Nowe po³±czenie, Konferencja i Przen. po³±czenie.
Wybierz nastêpuj±ce opcje:
Zamieñ — aby zakoñczyæ aktywne po³±czenie i odebraæ
oczekuj±ce.
Wy¶lij DTMF — pozwala wys³aæ ³añcuch sygna³ów DTMF
(Dual Tone Multi-frequency) reprezentuj±cy na przyk³ad has³o. Wprowad¼ ³añcuch DTMF lub znajd¼ go w Kontaktach. Aby wprowadziæ znak oczekiwania (w) lub pauzy (p), naciskaj . Wybierz OK, aby wys³aæ sygna³.
Wskazówka: mo¿esz dodawaæ sygna³y DTMF w opcji
Numer telefonu lub do pól DTMF na karcie
kontaktowej.
24
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Rejestr
Ost. po³±czenia
Aby sprawdziæ numery po³±czeñ odebranych, nieodebranych i nawi±zywanych, naci¶nij i wybierz
£±cza. > Rejestr > Ost. po³±czenia. Numery po³±czeñ
nieodebranych i odebranych s± rejestrowane tylko wtedy, gdy us³uga ta jest dostêpna w sieci, a w³±czony telefon znajduje siê w jej zasiêgu.
Wskazówka: gdy w trybie gotowo¶ci widoczny jest
komunikat o nieodebranych po³±czeniach, wybierz
Poka¿, aby otworzyæ listê takich po³±czeñ. Aby
oddzwoniæ, wska¿ ¿±dany numer lub opis i naci¶nij .
Usuwanie listy ostatnich po³±czeñ — aby usun±æ te listy, w widoku ostatnie po³±czenia wybierz Opcje > Usuñ
ostatnie po³. Aby usun±æ jedn± listê po³±czeñ, otwórz j± i
wybierz Opcje > Wyczy¶æ listê. Aby usun±æ pojedynczy zapis, otwórz listê, wska¿ ¿±dany zapis i naci¶nij .
Czas trwania po³±czeñ
Aby sprawdziæ przybli¿ony czas trwania po³±czeñ przychodz±cych i wychodz±cych, naci¶nij i wybierz
£±cza. > Rejestr > Czas po³±czeñ.
Aby w trakcie aktywnego po³±czenia ustawiæ wy¶wietlanie czasu trwania po³±czeñ, wybierz £±cza > Rejestr >
Opcje > Ustawienia > Poka¿ czas po³±czeñ. Wybierz Tak lub Nie.
Uwaga: wykazany w fakturze us³ugodawcy
rzeczywisty czas po³±czeñ telefonicznych mo¿e siê ró¿niæ w zale¿no¶ci od sieci, sposobu zliczania czasu po³±czeñ itp.
Aby wyzerowaæ licznik czasu po³±czeñ, wybierz Opcje >
Zeruj liczniki czasu. Do tego potrzebny bêdzie kod
blokady (patrz „Zabezpieczen.”, „Telefon i karta SIM”, str. 97).
Nawi±zywanie po³±czeñ
Pakiety danych
Aby sprawdziæ ilo¶ci wys³anych i odebranych danych w po³±czeniach pakietowych, naci¶nij i wybierz
£±cza > Rejestr > Pakiety danych. Op³aty za po³±czenia
pakietowe mog± byæ naliczane na podstawie ilo¶ci wys³anych i odebranych danych.
Monitorowanie wszystkich zdarzeñ komunikacyjnych
Ikony w widoku Rejestr:
Przychodz±ce Wychodz±ce Utracone zdarzenia komunikacyjne
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
25
Aby przejrzeæ wszystkie odnotowane przez telefon po³±czenia, wiadomo¶ci tekstowe lub transmisje danych, naci¶nij , wybierz
£±cza > Rejestr i naci¶nij ,
aby otworzyæ rejestr ogólny. W rejestrze tym mo¿esz znale¼æ nazwê nadawcy lub odbiorcy, numer telefonu, nazwê us³ugodawcy i punkt dostêpu — dane przypisane do ka¿dego zdarzenia
Nawi±zywanie po³±czeñ
komunikacyjnego. Rejestr ogólny mo¿esz filtrowaæ, aby wy¶wietliæ tylko jeden typ zdarzeñ. Mo¿esz te¿ tworzyæ nowe karty kontaktowe na podstawie zapisanych w rejestrze danych.
Wskazówka: aby przejrzeæ listê wys³anych
wiadomo¶ci, naci¶nij i wybierz Wiadomo¶ci >
Wys³ane.
Sk³adowe takich zdarzeñ, jak wys³anie wieloczê¶ciowej wiadomo¶ci tekstowej lub transfer pakietów danych, s± rejestrowane jako pojedyncze zdarzenia komunikacyjne. Po³±czenia ze skrzynk± pocztow±, z centrum wiadomo¶ci multimedialnych lub ze stronami Web s± traktowane jako po³±czenia pakietowe.
Uwaga: gdy wysy³asz wiadomo¶æ, na wy¶wietlaczu
mo¿e pojawiæ siê komunikat Wys³ano. Oznacza to, ¿e wiadomo¶æ zosta³a wys³ana z telefonu do centrum wiadomo¶ci, którego numer jest zapisany w telefonie. Nie jest to równoznaczne z potwierdzeniem odbioru wiadomo¶ci przez jej adresata. Wiêcej informacji o wysy³aniu i odbieraniu wiadomo¶ci uzyskasz od us³ugodawcy.
Aby przefiltrowaæ zawarto¶æ rejestru , wybierz Opcje >
Filtr.
Aby wyczy¶ciæ rejestr, usun±æ zawarto¶æ spisu ostatnich po³±czeñ i pozbyæ siê raportów dorêczeñ wiadomo¶ci, wybierz Opcje > Wyczy¶æ rejestr. Wybierz Tak, aby potwierdziæ decyzjê.
Aby ustawiæ opcjê Czas trw. rejestru, wybierz Opcje >
Ustawienia >Czas trw. rejestru. Zdarzenia rejestru
pozostaj± w pamiêci telefonu przez zadan± liczbê dni, po up³ywie których s± automatycznie usuwane, aby zwolniæ zajmowan± przez nie pamiêæ. Je¿eli wybierzesz opcjê Bez
rejestru, ca³a zawarto¶æ rejestru, spis ostatnich po³±czeñ
oraz raporty dorêczeñ wiadomo¶ci s± trwale usuwane. Licznik danych pakietowych i licznik czasu po³±czeñ:
Aby sprawdziæ wyra¿on± w kilobajtach ilo¶æ wys³anych lub odebranych danych oraz czas trwania po³±czenia pakietowego, wska¿ ¿±dane wydarzenie typu Pak. i wybierz Opcje > Poka¿ szczegó³y.
26
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Kontakty (spis telefonów)
Naci¶nij i wybierz Kontakty. W menu Kontakty mo¿na dodaæ osobny d¼wiêk dzwonka, znak g³osowy i miniaturê zdjêcia. Mo¿na równie¿ tworzyæ grupy kontaktów i wysy³aæ wiadomo¶ci tekstowe oraz e-mail do wielu odbiorców jednocze¶nie. W kontaktach mo¿esz zapisywaæ odebrane informacje o kontaktach, czyli wizytówki. Patrz „Dane i ustawienia”, str. 51. Informacje o kontaktach mo¿na wysy³aæ i odbieraæ tylko przy u¿yciu kompatybilnych urz±dzeñ.
Opcje w menu Kontakty to: Otwórz, Po³±cz, Utwórz
wiadomo¶æ, Nowy kontakt, Otwórz rozmowê, Edytuj, Usuñ, Zrób duplikat, Dodaj do grupy (opcja pokazana,
je¶li grupa jest ju¿ utworzona), Nale¿y do grup (opcja pokazana, je¶li grupa jest ju¿ utworzona), Zaznacz/
Usuñ zazn., Kopiuj, Kontakty SIM, Id¼ do adresu Web, Wy¶lij, Dane o kontaktach, Ustawienia, Pomoc i Wyjd¼.
Zapisywanie opisów i numerów telefonów
1 Wybierz Opcje > Nowy kontakt. 2 Wype³nij wybrane przez siebie pola i naci¶nij Gotowe.
Opcje dostêpne w trakcie edycji karty
kontaktowej: Dodaj miniaturê, Usuñ miniaturê,
Dodaj element, Usuñ element, Edytuj etykietê, Pomoc i Wyjd¼.
Aby edytowaæ kartê kontaktow± w menu Kontakty, wska¿ kartê i wybierz Opcje > Edytuj. Aby usun±æ kartê kontaktow± w menu Kontakty, wybierz kartê i naci¶nij . Chc±c usun±æ kilka kart naraz, naci¶nij i , aby zaznaczyæ kontakty, po czym naci¶nij , aby usun±æ ich karty.
Wskazówka: karty kontaktowe mo¿na dodawaæ i
edytowaæ za pomoc± narzêdzia Nokia Contacts Editor dostêpnego w pakiecie Nokia PC Suite. Szczegó³y znajdziesz na dostarczonym z telefonem dysku CD.
Aby do³±czyæ do karty kontaktowej miniaturowe zdjêcie, otwórz kartê kontaktow± i wybierz Opcje >
Edytuj > Opcje > Dodaj miniaturê. W chwili nadej¶cia
po³±czenia na wy¶wietlaczu pojawi siê zdjêcie dzwoni±cej osoby.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Kontakty (spis telefonów)
27
Domy¶lne numery i adresy
Do karty kontaktowej mo¿esz przypisywaæ domy¶lne numery i adresy. Dziêki temu mo¿esz ³atwo wysy³aæ na wybrany numer lub adres wiadomo¶ci do osoby, która posiada kilka numerów telefonów lub adresów.
1 Wybierz kontakt w widoku Kontakty i naci¶nij . 2 Wybierz Opcje > Domy¶lne. 3 Wybierz domy¶lne pole, do którego chcesz dodaæ
numer lub adres, i wybierz Przypisz.
4 Wybierz numer lub adres, który ma byæ u¿ywany jako
domy¶lny.
Kontakty (spis telefonów)
Szczegó³ domy¶lny bêdzie na karcie kontaktowej podkre¶lony.
Kopiowanie kontaktów
Wskazówka: aby wys³aæ dane kontaktu, wska¿
¿±dan± kartê kontaktow±. Wybierz Opcje > Wy¶lij >
Przez SMS, Przez MMS lub Przez Bluetooth. Patrz
„Wiadomo¶ci”, str. 44 i „Wysy³anie danych przez po³±czenie Bluetooth”, str. 85.
• Aby skopiowaæ opisy i numery z karty SIM do telefonu,
naci¶nij i wybierz Kontakty > Opcje > Kontakty
SIM > Katalog SIM. Wska¿ opisy do skopiowania i
wybierz Opcje > Kopiuj do Kontakt.
• Aby skopiowaæ na kartê SIM numer telefonu, faksu lub pagera z Kontaktów, wybierz Kontakty i otwórz kartê kontaktow±. Przejd¼ do numeru i wybierz Opcje >
Kopiuj > Do katalogu SIM.
Wskazówka: mo¿esz synchronizowaæ Kontakty
z kompatybilnym komputerem, korzystaj±c z pakietu Nokia PC Suite. Szczegó³y znajdziesz na dostarczonym z telefonem dysku CD.
Katalog SIM i inne us³ugi SIM
Uwaga: informacji o dostêpno¶ci, op³atach i
sposobach korzystania z us³ug SIM udzieli Ci dostawca karty SIM (operator sieci, us³ugodawca lub inny sprzedawca).
Naci¶nij i wybierz Kontakty > Opcje > Kontakty
SIM > Katalog SIM, aby wy¶wietliæ opisy i numery
zapisane na karcie SIM. W katalogu SIM mo¿esz dodawaæ i edytowaæ numery, kopiowaæ je do kontaktów, a tak¿e nawi±zywaæ po³±czenia.
Dodawanie d¼wiêków dzwonka do kontaktów
Gdy nadejdzie po³±czenie od kontaktu lub cz³onka grupy, us³yszysz wybrany d¼wiêk dzwonka (je¶li numer telefonu
28
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
dzwoni±cego bêdzie ujawniany i rozpoznawany przez Twój telefon).
1 Naci¶nij , aby otworzyæ kartê kontaktow±, lub
przejd¼ do listy grup i wybierz grupê kontaktów.
2 Wybierz Opcje > D¼wiêk dzwonka. Pojawi siê lista
d¼wiêków dzwonka.
3 Wybierz d¼wiêk dzwonka, który chcesz przypisaæ do
indywidualnego kontaktu lub do grupy kontaktów.
Aby usun±æ d¼wiêk dzwonka, z listy d¼wiêków dzwonka wybierz D¼wiêk domy¶lny.
G³osowe wybieranie numerów
Mo¿esz nawi±zywaæ po³±czenia, wypowiadaj±c znaki g³osowe przypisane do kart kontaktowych. Znakiem g³osowym mog± byæ dowolne s³owa.
Przed u¿yciem znaków g³osowych zwróæ uwagê, ¿e:
• Znaki g³osowe nie zale¿± od jêzyka. Zale¿± natomiast od g³osu mówi±cego.
• Znak g³osowy trzeba wymówiæ dok³adnie tak samo, jak przy jego nagrywaniu.
• Znaki g³osowe s± wra¿liwe na szumy t³a. Dlatego nale¿y je nagrywaæ i wypowiadaæ w cichym otoczeniu.
• Bardzo krótkie okre¶lenia nie s± akceptowane. Nale¿y u¿ywaæ d³ugich nazw i unikaæ stosowania okre¶leñ o podobnym brzmieniu dla ró¿nych numerów.
Uwaga: u¿ycie znaku g³osowego mo¿e byæ
utrudnione w ha³a¶liwym otoczeniu lub pilnej potrzebie. Nie nale¿y zatem polegaæ wy³±cznie na g³osowym wybieraniu numerów we wszystkich okoliczno¶ciach.
Dodawanie znaków g³osowych
Przyk³ad: jako znaku g³osowego mo¿esz u¿yæ
wyra¿enia w rodzaju „komórka Adama”.
Ka¿da karta kontaktowa mo¿e zawieraæ tylko jeden znak g³osowy. Znaki g³osowe mo¿na dodaæ maksymalnie do 50 numerów telefonów.
1 Otwórz w menu Kontakty kartê kontaktow±, do której
chcesz dodaæ znak g³osowy.
2 Wska¿ numer, do którego chcesz dodaæ znak g³osowy,
iwybierz Opcje > Dodaj znak g³osowy.
Wskazówka: aby przejrzeæ listê dodanych znaków
g³osowych, wybierz Kontakty > Opcje > Dane o
kontaktach > Znaki g³osowe.
3 Wybierz Start, aby nagraæ znak g³osowy. Po sygnale
wyra¼nie wypowiedz s³owa, które chcesz nagraæ jako znak g³osowy. Zaczekaj, a¿ telefon odtworzy i zapisze nagrany znak g³osowy. Na karcie kontaktowej obok numeru pojawi siê symbol , który oznacza, ¿e znak g³osowy zosta³ dodany.
Kontakty (spis telefonów)
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
29
Nawi±zywanie po³±czenia za pomoc± znaku g³osowego
Znak g³osowy musisz wymówiæ dok³adnie tak samo, jak przy jego nagrywaniu. Przy nawi±zywaniu po³±czeñ za pomoc± znaków g³osowych u¿ywany jest g³o¶nik. Trzymaj±c telefon w niewielkiej odleg³o¶ci, wyra¼nie wypowiedz znak g³osowy.
Naci¶nij i przytrzymaj . Us³yszysz krótki d¼wiêk, a na wy¶wietlaczu zobaczysz komunikat Teraz mów. Telefon odtworzy oryginalny znak g³osowy, wy¶wietli opis i numer, a nastêpnie wywo³a numer z rozpoznanym
Kontakty (spis telefonów)
znakiem g³osowym.
Wskazówka: aby ods³uchaæ, zmieniæ lub usun±æ znak
g³osowy, otwórz kartê kontaktow± i wska¿ numer ze znakiem g³osowym (oznaczony symbolem ). Wybierz Opcje > Znaki g³osowe > Odtwórz, Zmieñ lub
Usuñ.
Tworzenie grup kontaktów
1 W menu Kontakty naci¶nij , aby otworzyæ listê
grup.
2 Wybierz Opcje > Nowa grupa. 3 Wprowad¼ nazwê grupy lub u¿yj nazwy domy¶lnej
Grupa, a nastêpnie wybierz OK.
4 Otwórz grupê i wybierz Opcje > Dodaj cz³onków.
5 Wska¿ kontakt i naci¶nij , aby go zaznaczyæ. Aby od
razu dodaæ kilku cz³onków, powtarzaj tê czynno¶æ dla ka¿dego z ¿±danych kontaktów.
6 Wybierz OK, aby dodaæ wybrane kontakty do grupy.
Aby zmieniæ nazwê grupy, wybierz Opcje > Zmieñ nazwê, wprowad¼ now± nazwê i wybierz OK.
Opcje dostêpne w widoku listy grup: Otwórz, Nowa
grupa, Usuñ, Zmieñ nazwê, D¼wiêk dzwonka, Dane o kontaktach, Ustawienia, Pomoc i Wyjd¼.
Usuwanie cz³onków z grupy
1 Na li¶cie grup otwórz tê, któr± chcesz zmodyfikowaæ. 2 Wska¿ kontakt i wybierz Opcje > Usuñ z grupy. 3 Wybierz Tak, aby usun±æ kontakt z grupy.
Wskazówka: aby sprawdziæ, do jakich grup nale¿y
kontakt, wska¿ go i wybierz Opcje > Nale¿y do
grup.
30
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Loading...
+ 91 hidden pages