Nokia 6681 User Manual [hu]

MEGFELELÕSÉGI NYILATKOZAT A NOKIA CORPORATION kizárólagos felelõsségére kijelenti, hogy az RM-57 termék megfelel az alábbi tanácsi irányelv rendelkezéseinek: 1999/5/EC. A Megfelelõségi nyilatkozat egy példánya megtalálható a http:// www.nokia.com/phones/declaration_of_conformity/ webhelyen.
Az áthúzott, kerekes szemétgyûjtõ-tartály azt jelenti, hogy az Európai Unión belül a készüléket élettartama végén szelektív gyûjtõhe lyre kell juttatni. Ez nemcsak a készülékre, hanem az említett ábrával jelzett összes tartozékra vonatkozik. A terméktõl ne háztartási hulladékként szabaduljunk meg.
Copyright © 2005 Nokia. Minden jog fenntartva. A dokumentum vagy bármely része nem másolható, nem továbbítható, nem
terjeszthetõ és nem tárolható a Nokia elõzetes írásbeli engedélye nélkül. A Nokia, a Nokia Connecting People és a Pop-Port a Nokia Corporation védjegye,
illetve bejegyzett védjegye. Az említett egyéb termékek és cégek neve tulajdonosuk védjegye lehet. A Nokia tune a Nokia Corporation hang védjegye.
This product includes software licensed from Symbian Software Ltd © 1998­200(5). Symbian and Symbian OS are trademarks of Symbian Ltd.
Java and all Java-based marks are trademarks or registered trademarks of Sun Microsystems, Inc. Bluetooth is a registered trademark of Bluetooth SIG, Inc.
Stac ®, LZS ®, ©1996, Stac, Inc., ©1994-1996 Microsoft Corporation. Includes one or more U.S. Patents: No. 4701745, 5016009, 5126739, 5146221, and 5414425. Other patents pending.
Hi/fn ®, LZS ®,©1988-98, Hi/fn. Includes one or more U.S. Patents: No. 4701745, 5016009, 5126739, 5146221, and 5414425. Other patents pending. Part of the software in this product is © Copyright ANT Ltd. 1998. All rights reserved. US Patent No 5818437 and other pending patents. T9 text input software Copyright © 1997-2005. Tegic Communications, Inc. All rights reserved.
USE OF THIS PRODUCT IN ANY MANNER THAT COMPLIES WITH THE MPEG-4 VISUAL STANDARD IS PROHIBITED, EXCEPT FOR USE DIRECTLY RELATED TO (A) DATA OR INFORMATION (i) GENERATED BY AND OBTAINED WITHOUT CHARGE FROM A CONSUMER NOT THEREBY ENGAGED IN A BUSINESS ENTERPRISE, AND (ii) FOR PERSONAL USE ONLY; AND (B) OTHER USES SPECIFICALLY AND SEPARATELY LICENSED BY MPEG LA, L.L.C.
A TERMÉK MPEG-4 KÉPI SZABVÁNYBAN FOGLALTAKNAK MEGFELELÕ HASZNÁLATA TILOS, KIVÉVE HA AZ KÖZVETLENÜL(A) OLYAN ADATOK VAGY INFORMÁCIÓ FELHASZNÁLÁSA SORÁN TÖRTÉNIK, (i) MELYEKET A VEVÕ NEM MINT CÉG ALKALMAZOTTJA KÉSZÍTETT ÉS TÉRÍTÉSMENTESEN ADOTT ÁT, ÉS (ii) HA A FELHASZNÁLÁS KIZÁRÓLAG MAGÁNCÉLRA TÖRTÉNIK; (B) AZ MPEG LA, L.L.C. ÁLTAL KÜLÖN ÉS KIFEJEZETTEN ENGEDÉLYEZETT EGYÉB MÁS CÉLRA TÖRTÉNIK.
A Nokia folyamatosan fejleszti termékeit. Emiatt fenntartja magának a jogot, hogy a jelen dokumentumban ismertetett termékek jellemzõit elõzetes bejelentés nélkül módosítsa vagy továbbfejlessze. A Nokia semmilyen körülmények között nem felelõs adatok elvesztéséért, anyagi veszteségért vagy bármely más véletlen, következmény vagy közvetett kárért, akárhogyan is történt.
A jelen dokumentum tartalmát ebben a formában kell elfogadni. Az érvényes jogszabályok által meghatározottakon kívül a Nokia semmiféle kifejezett vagy vélelmezett garanciát nem vállal a dokumentum pontosságával, megbízhatóságával vagy tartalmával kapcsolatban, beleértve, de nem kizárólagosan, az értékesíthetõségre vagy egy adott célra való alkalmasságra vonatkozó garanciát. A Nokia fenntartja a jogot, hogy bármikor, elõzetes értesítés nélkül átdolgozza vagy visszavonja a jelen dokumentumot.
A termékek választéka országonként eltérhet. Kérjük, tájékozódjon a legközelebbi Nokia kereskedõnél.
Exportszabályok Ez az eszköz olyan alkatrészt, technológiát vagy szoftvert tartalmazhat, amelyre az
Egyesült Államok vagy más ország exportjogszabályai vonatkozhatnak. A jogszabályok megsértése tilos.
AZ INDUSTRY CANADA FCC-NYILATKOZATA A készülék interferenciát okozhat TV- vagy rádiókészülékekkel (ha például a telefont a vevõkészülék közelében használjuk). Az FCC vagy az Industry Canada dönthet a telefonkészülék használatának megszüntetésérõl, amennyiben az
interferencia nem küszöbölhetõ ki. Ha segítségre van szüksége, forduljon a helyi szervizhez. A készülék megfelel az FCC-szabály 15. részében szereplõ elõírásoknak. A készülék csak azzal a feltétellel üzemeltethetõ, hogy nem okoz káros interferenciát.
A NOKIA 6681-ES KÉSZÜLÉK KIEGÉSZÍTÕ ALKALMAZÁSAI Az értékesítési csomag tartalmaz egy kisméretû, kétfeszültségû multimédia kártyát (RS-MMC), amelyen a Nokiától vagy harmadik féltõl származó kiegészítõ alkalmazások találhatóak. Az RS-MMC-kártya tartalma és az alkalmazások
elérhetõsége országonként, kereskedõnként és/vagy szolgáltatónként eltérõ lehet. Az alkalmazások és azok www.nokia.com/support oldalon található leírásai csak bizonyos nyelveken érhetõk el. Egyes funkciók függhetnek a SIM-kártyától és/vagy a hálózattól, az MMS funkciótól vagy a készülékek kompatibilitásától, illetve a támogatott tartalomformátumoktól. A szolgáltatások elérhetõsége országonként és régióként eltérõ lehet. Egyes szolgáltatások külön díj ellenében vehetõk igénybe.
JÓTÁLLÁS KIZÁRÁSA A kisméretû multimédia kártyákon (RS-MMC) rendelkezésre álló, harmadik féltõl származó alkalmazásokat olyan természetes vagy jogi személyek hozták létre és
birtokolják, akik nem állnak kapcsolatban a Nokiával. A Nokia nem re ndelkezik ezen harmadik féltõl származó alkalmazások szerzõi jogával és/vagy szellemi tulajdonjogával. Éppen ezért a Nokia nem vállal felelõsséget a harmadik féltõl származó alkalmazások végfelhasználói támogatásáért vagy mûködõképességéért, sem az alkalmazásokban bemutatott információkért. A Nokia semmiféle garanciát sem vállal ezekre az alkalmazásokra.
ÖN TUDOMÁSUL VESZI, HOGY A SZOFTVER ÉS/VAGY AZ ALKALMAZÁSOK (EGYÜTTESEN A „SZOFTVER”) „JELEN ÁLLAPOTBAN” MINDENNEMÛ KIFEJEZETT VAGY VÉLELMEZETT GARANCIA NÉLKÜL KERÜL ÁTADÁSRA AZ ALKALMAZANDÓ JOGSZABÁLYOK KERETEI KÖZÖTT. SEM A NOKIA, SEM KAPCSOLÓDÓ VÁLLALKOZÁSAI NEM VÁLLALNAK SEMMIFÉLE KIFEJEZETT VAGY VÉLELMEZETT GARANCIÁT NEM KIZÁRÓLAGOSAN BELEÉRTVE A CÍMRE VONATKOZÓ GARANCIÁKAT, A FORGALOMKÉPESSÉGET ÉS AZ ADOTT CÉLNAK VALÓ MEGFELELÉST, ILLETVE HOGY A SZOFTVER NEM SÉRTI BÁRMELY HARMADIK FÉL
SZABADALMI, SZERZÕI, VÉDJEGYRE VONATKOZÓ VAGY EGYÉB JOGAIT. SEM A NOKIA, SEM KAPCSOLÓDÓ VÁLLALKOZÁSAI NEM VÁLLALNAK GARANCIÁT A SZOFTVER KÍVÁNT CÉLRA VALÓ FELHASZNÁLHATÓSÁGÁVAL VAGY A SZOFTVER FOLYAMATOS ÉS HIBAMENTES MÛKÖDÉSÉVEL KAPCSOLATBAN. A KÍVÁNT CÉL ELÉRÉSE ÉRDEKÉBEN TÖRTÉNÕ SZOFTVERKIVÁLASZTÁSÉRT ÉS A TELEPÍTÉSSEL, A HASZNÁLATTAL KAPCSOLATOS, VALAMINT A HASZNÁLATBÓL EREDÕ EREDMÉNYEKÉRT A FELELÕSSÉG ÉS A KOCKÁZAT A FELHASZNÁLÓT TERHELI. A NOKIA, A NOKIA ALKALMAZOTTAI ÉS A KAPCSOLÓDÓ VÁLLALKOZÁSOK AZ ALKALMAZANDÓ JOGSZABÁLYOK ÁLTAL MEGENGEDETT LEGNAGYOBB MÉRTÉKBEN SEMMILYEN KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT SEM TEHETÕK FELELÕSSÉ ANYAGI HASZONBAN, BEVÉTELBEN, ÉRTÉKESÍTÉSBEN, ADATOKBAN, INFORMÁCIÓKBAN KELETKEZETT VESZTESÉGÉRT, HELYETTESÍTÕ TERMÉKEK VAGY SZOLGÁLTATÁSOK HASZNÁLATÁBÓL EREDÕ KÖLTSÉ GEKÉRT, TULAJDONBAN ESETT KÁRÉRT, SZEMÉLYI SÉRÜLÉSEKÉRT, ÜZLETVITEL MEGSZAKADÁSÁÉRT VAGY BÁRMILYEN MÁS KÖZVETLEN, KÖZVETETT, VÉLETLEN, GAZDASÁGI, BIZTOSÍTÁSI, BÜNTETÕ, KÜLÖNLEGES VAGY KÖVETKEZMÉNYES KÁRÉRT, MÉG AKKOR SEM, HA AZ SZERZÕDÉSES VISZONYBÓL, SZERZÕDÉSEN KÍVÜL, GONDATLANSÁGBÓL VAGY MÁS FELELÕSSÉGI VISZONYBAN TÖRTÉNT, ÉS A SZOFTVER TELEPÍTÉSÉBÕL VAGY HASZNÁLATÁBÓL, ILLETVE ANNAK HASZNÁLHATATLANSÁGÁBÓL ERED, MÉG AKKOR SEM, HA A LEHETSÉGES KÁROKRÓL A NOKIÁT VAGY KAPCSOLÓDÓ VÁLLALKOZÁSAIT TÁJÉKOZTATTÁK. EGYES ORSZÁGOK/ÁLLAMOK/JOGHATÓSÁGOK NEM TESZIK LEHETÕVÉ A FELELÕSSÉG FENT LEÍRT MÓDON TÖRTÉNÕ KIZÁRÁSÁT VAGY KORLÁTOZÁSÁT. ILYEN ESETEKBEN A NOKIA, A NOKIA ALKALMAZOTTAINAK ÉS A KAPCSOLÓDÓ VÁLLALKOZÁSOK FELELÕSSÉGE 50 EURÓ ÉRTÉKIG TERJED. A FENTI, FELELÕSSÉGET KIZÁRÓ NYILATKOZAT EGYIK RÉSZE SEM KORLÁ TOZHATJA A FOGYASZTÓKÉNT FELLÉPÕ FÉL ALKOTMÁNYOS JOGAIT.
COPYRIGHT © 2005 NOKIA. MINDEN JOG FENNTARTVA. A NOKIA ÉS A NOKIA CONNECTING PEOPLE A NOKIA CORPORATION BEJEGYZETT VÉDJEGYE.
NOKIA CORPORATION NOKIA MULTIMEDIA MARKETING P.O. BOX 100, FIN-00045 NOKIA GROUP, FINNORSZÁG TEL. +358 7180 08000 TELEFAX +358 7180 34016 WWW.NOKIA.COM
2. KIADÁS HU, 9237027
Tartalomjegyzék
Biztonságunk érdekében ...........................9
A telefon testreszabása...........................12
Hangbeállítások...................................................................13
Offline üzemmód.........................................................13
A Másoló alkalmazás tartlommásoláshoz.................... 14
A telefon megjelenésének módosítása.......................... 15
Aktív készenléti állapot.....................................................16
A telefon...................................................17
A csuklópánt felhelyezése ................................................17
Óra...........................................................................................17
Az Óra beállításai........................................................17
Világóra..........................................................................18
A hangerõ és a hangszóró szabályozása......................18
Fájlkezelõ .............................................................................19
Memóriafelhasználás megtekintése ......................19
Kevés a memória – memória felszabadítása ...... 19
Memóriakártya-eszköz......................................................20
Memóriakártyák formázása...................................... 21
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Hívások kezdeményezése.........................22
Hívás.......................................................................................22
Telefonszámok gyorshívása......................................22
Konferenciahívás kezdeményezése ........................23
Hívás fogadása vagy elutasítása.....................................23
Hívásvárakoztatás (hálózati szolgáltatás)............24
Lehetõségek hívás közben.........................................24
Napló ......................................................................................25
Utolsó hívások .............................................................25
Hívás idõtartama.........................................................25
Csomagkapcs................................................................25
Az összes kommunikációs esemény figyelése .....26
Névjegyzék (telefonkönyv) .....................28
Nevek és telefonszámok mentése..................................28
Alapértelmezett számok és címek..........................29
Névjegyek másolása...........................................................29
SIM-tel.könyv és más SIM-szolgáltatások........... 29
Csengõhang hozzárendelése névjegyhez ..................... 30
Hanghívás..............................................................................30
Hangminta hozzárendelése ...................................... 30
Hívás hangmintával....................................................31
Névjegycsoportok létrehozása.........................................31
Tagok törlése csoportból............................................32
Kamera és Galéria................................... 33
Kamera....................................................................................33
Fényképezés...................................................................33
Sorozatképek készítése ..............................................35
Önmagunk fényképezése – önkioldó.....................35
A vaku .............................................................................35
A szín és a megvilágítás beállítása.........................35
A fényképezõgép beállításainak megadása..........36
Videoklip rögzítése ......................................................36
A videofelvevõ beállításainak megadása ..............38
Galéria ....................................................................................38
Képek megtekintése....................................................39
Képkezelõ................................................. 40
Videoszerkesztõ....................................................................40
Videoklip, hang és áttûnések szerkesztése...........40
Képkezelõ...............................................................................41
Képnyomtatás.......................................................................42
Nyomtatóválasztás......................................................42
Nyomtatási kép ............................................................42
Nyomtatási beállítások ..............................................43
RealPlayer...........................................................................43
Videoklipek vagy hangfájlok lejátszása.................43
Folyamatos letöltésû tartalom.................................44
A RealPlayer beállításainak fogadása....................44
Üzenetek...................................................46
Szöveg írása..........................................................................47
Hagyományos szövegbevitel ....................................47
Prediktív szövegbevitel – Szótár ............................48
Szöveg másolása a vágólapra.................................. 50
Üzenetek írása és küldése.................................................50
MMS és e-mail beállítások fogadása ....................52
Bejövõ – üzenetek fogadása...........................................53
Multimédia üzenetek..................................................53
Adatok és beállítások .................................................54
Szolgáltatói hírüzenetek............................................54
Saját mappák ......................................................................55
Postafiók................................................................................55
A postafiók megnyitása.............................................55
E-mail üzenetek letöltése .........................................55
E-mail üzenetek törlése.............................................57
A kapcsolat bontása a postafiókkal .......................57
Kimenõ – elküldésre váró üzenetek..............................58
A SIM-kártyán lévõ üzenetek megtekintése................58
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Üzenetek beállításai...........................................................59
Szöveges üzenetek......................................................59
Multimédia üzenetek .................................................60
E-mail.............................................................................61
Szolgáltatói hírüzenetek ...........................................62
Hálózati hírszolgálat .................................................. 63
Egyebek lehetõség beállításai.................................. 63
Naptár.......................................................64
Naptárbejegyzések létrehozása.......................................64
Naptárnézetek..............................................................65
Naptári hangjelzés beállítása .................................. 65
Naptári bejegyzések eltávolítása ............................ 66
A naptár beállításai ....................................................66
Elemek letöltése és vásárlása..........................................71
A kapcsolat bontása...........................................................72
A cache ürítése ............................................................72
Internetbeállítások..............................................................72
Iroda..........................................................74
Rögzítõ...................................................................................74
Teendõk..................................................................................74
Feladatlista létrehozása.............................................74
Számológép ..........................................................................74
Százalékszámítás.........................................................75
Jegyzetek...............................................................................75
Átváltó....................................................................................75
Alappénznem és árfolyamok beállítása................. 76
Internet.....................................................67
Az internet elérése..............................................................67
A böngészõ beállításainak fogadása...................... 67
A beállítások kézi beírása.......................................... 68
Könyvjelzõk nézet...............................................................68
Új könyvjelzõk kézi létrehozása ..............................68
Könyvjelzõk küldése....................................................69
Kapcsolat létrehozása........................................................69
A kapcsolat biztonsága..............................................69
Böngészés..............................................................................69
Mentett oldalak megtekintése ................................71
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Saját..........................................................77
Kedvencek – hivatkozások felvétele.............................77
Hivatkozás törlése.......................................................77
Mobiltárca ...........................................................................77
Mobiltárcakód létrehozása.......................................78
Személyes kártyaadatok tárolása ...........................78
Személyes jegyzetek létrehozása............................79
Mobiltárcaprofil létrehozása....................................79
Jegyekkel kapcsolatos adatok megtekintése ....... 80
A mobiltárca beállításai.............................................80
A mobiltárca és a mobiltárcakód alaphelyzetbe
állítása ............................................................................80
Csevegés ................................................. 81
A csevegés beállításainak fogadása...............................81
Kapcsolódás csevegõszerverhez ......................................81
A csevegési beállítások módosítása ...............................82
Csevegõcsoportok és felhasználók keresése ................82
Belépés csevegõcsoportba és a csoport elhagyása....82
Csevegés.................................................................................83
Csevegés rögzítése ......................................................83
Beszélgetések megtekintése és indítása.......................83
Csevegõpartnerek................................................................85
Csevegõcsoportok kezelése...............................................85
Csevegõcsoportok felügyelete .........................................86
Új csevegõcsoport létrehozása.................................86
Csoporttagok felvétele és eltávolítása...................86
Csevegõszerver beállításai ................................................87
Kapcsolatok ............................................. 88
Bluetooth-kapcsolat...........................................................88
Bluetooth-beállítások.................................................88
Adatok küldése Bluetooth-kapcsolaton................89
Készülékek párosítása.................................................90
Adatok fogadása Bluetooth-kapcsolaton.............91
A Bluetooth szolgáltatás kikapcsolása ..................91
Számítógépes kapcsolatok................................................91
CD-lemez .......................................................................91
A telefon használata modemként........................... 91
Kapcsolatkezelõ...................................................................92
Kapcsolatra vonatkozó adatok megtekintése...... 92
Távoli szinkronizálás...........................................................93
Új szinkronizáló üzemmód létrehozása.................93
Adatok szinkronizálása ..............................................94
Eszközkezelõ.........................................................................94
Szerverprofil beállításai.............................................95
Eszközök....................................................96
Beállítások.............................................................................96
Telefonbeállítások........................................................96
Hívásbeállítások...........................................................97
Kapcsolat beállításai...................................................99
Dátum és idõ...............................................................101
Biztonság.....................................................................102
Hívásátirányítás.........................................................105
Híváskorlátoz. (hálózati szolgáltatás)..................106
Hálózat.........................................................................106
Tartozékbeállítások...................................................106
Hangutasítások..................................................................107
Hangutasítás hozzárendelése egy
alkalmazáshoz............................................................107
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Alkalmazáskezelõ..............................................................107
Alkalmazás és szoftver telepítése.........................108
Alkalmazás és szoftver eltávolítása .....................109
Alkalmazások beállításai.........................................109
Aktiváló kulcsok – szerzõi joggal védett
fájlok kezelése....................................................................110
Hibakeresés ........................................... 111
Kérdések és válaszok........................................................111
Akkumulátorról szóló információk ..... 114
Töltés és kisütés.................................................................114
Nokia akkumulátor-hitelességi irányelvek.................115
A hologram hitelességének vizsgálata ................115
Mi a teendõ, ha az akkumulátor
nem bizonyul eredetinek?.......................................116
Karbantartás ......................................... 117
További biztonsági tudnivalók............. 118
Tárgymutató.......................................... 122
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Biztonságunk érdekében
Olvassuk el az alábbi egyszerû útmutatót. Az itt leírtak be nem tartása veszélyekkel járhat, sõt törvénysértõ lehet. Bõvebb információt a részletes felhasználói kézikönyv tartalmaz.
BEKAPCSOLÁSKOR ÜGYELJÜNK A BIZTONSÁGRA Ne kapcsoljuk be a telefont
olyan helyen, ahol a rádiótelefonok használata tilos, illetve ahol azok interferenciát vagy veszélyt okozhatnak.
AZ ÚTON ELSÕ A BIZTONSÁG Tartsuk be a helyi törvényeket. Vezetés közben mindig hagyjuk szabadon kezeinket, hogy a jármûvet irányíthassuk. A biztonság legyen vezetés közben a legfontosabb szempont.
INTERFERENCIA A rádiótelefonok interferencia-érzékenyek lehetnek, ami a teljesítmény romlását okozhatja.
KÓRHÁZBAN KAPCSOLJUK KI Tartsuk be az elõírásokat. Orvosi berendezések közelében kapcsoljuk ki a telefont.
REPÜLÕGÉPEN KAPCSOLJUK KI Tartsuk be az elõírásokat. A mobilkészülékek interferenciát okozhatnak a repülõgépen.
TANKOLÁSKOR KAPCSOLJUK KI Ne használjuk a telefont üzemanyagtöltõ állomásokon. Üzemanyag vagy vegyszerek közelében ne használjuk.
ROBBANTÁSI MÛVELETEK HELYSZÍNÉN KAPCSOLJUK KI Tartsuk be az elõírásokat. Ne
használjuk a telefont olyan helyen, ahol robbantási mûveletet készítenek elõ.
MEGFELELÕ HASZNÁLAT A készüléket csak normál helyzetben használjuk, a termék dokumentációjában leírtaknak megfelelõen. Feleslegesen ne érjünk az antennához.
SZAKSZERVIZ A termék üzembe helyezését és javítását csak szakember végezheti.
TARTOZÉKOK ÉS AKKUMULÁTOROK Csak a gyártó által jóváhagyott tartozékokat és akkumulátorokat használjunk. Ne csatlakoztassunk inkompatibilis termékeket.
VÍZÁLLÓSÁG A telefon nem vízálló. Tartsuk szárazon.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
9
BIZTONSÁGI MÁSOLATOK A fontos adatokról ne felejtsünk el biztonsági másolatot vagy írásos feljegyzést készíteni.
CSATLAKOZTATÁS MÁS KÉSZÜLÉKEKHEZ
Más készülékekhez való csatlakoztatás elõtt a biztonsági elõírások megismerése érdekében olvassuk el annak ismertetõjét is. Ne csatlakoztassunk inkompatibilis termékeket.
SEGÉLYKÉRÕ HÍVÁSOK Gyõzõdjünk meg arról, hogy a készülék telefonfunkciója be van kapcsolva és mûködik. A kijelzõ törléséhez és a kezdõképernyõhöz való visszatéréshez nyomjuk meg a gombot, ahányszor csak szükséges. Írjuk be a segélyszolgálat számát, majd nyomjuk meg a gombot. Adjuk meg a tartózkodási helyünket. Ne szakítsuk meg a kapcsolatot, amíg erre engedélyt nem kapunk.
A készülékrõl
Az ebben a kézikönyvben ismertetett vezeték nélküli készülék az GSM 900/1800/1900-as hálózatokon képes üzemelni. A hálózatokról szóló további tájékoztatásért keressük fel a szolgáltatót.
A készülék funkcióinak használatakor tartsuk be a törvényeket, és tartsuk tiszteletben mások személyiségi és egyéb törvényes jogait.
Figyelmeztetés: A készülék funkcióinak
használatához (az ébresztõórát kivéve) a telefonnak bekapcsolt állapotban kell lennie. Ne kapcsoljuk be a készüléket olyan helyen, ahol a vezeték nélküli eszközök használata interferenciát vagy veszélyt okozhat.
Hálózati szolgáltatások
A telefon használatához szükség van egy rádiótelefon­szolgáltatóval kötött szolgáltatási szerzõdésre. A készülék számos funkciója a rádiófrekvenciás hálózat szolgáltatásaitól függõen mûködik. Ezek a hálózati szolgáltatások nem biztos, hogy minden hálózatban elérhetõk, illetve elõfordulhat, hogy azokat külön meg kell rendelni a saját szolgáltatónknál. Szükség esetén a szolgáltatás használatára és díjszabására vonatkozóan további tájékoztatást is kérni kell a szolgáltatótól. Egyes hálózatokban a hálózati szolgáltatások használata esetleg csak korlátozott módon lehetséges. Egyes hálózatok például nem támogatnak minden nyelvtõl függõ karaktert és szolgáltatást.
Lehet, hogy a készüléken a szolgáltató kérésére bizonyos funkciók nem érhetõk el vagy nem aktívak. Az ilyen
10
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
funkciók meg sem jelennek az eszköz menüiben. További tájékoztatásért forduljunk a szolgáltatóhoz.
A készülék megfelel a GPRS szolgáltatást is támogató Release 99 3GPP szabványnak, valamint tervezésénél a Release 97 szabványú GPRS-hálózatok támogatását is figyelembe vették. Ennek ellenére egyes Release 97 szabványú GPRS-hálózatok esetében elõfordulhatnak kompatibilitási problémák. További tájékoztatásért forduljunk a szolgáltatóhoz.
Ez a készülék támogatja a TCP/IP protokollon alapuló WAP
2.0-s protokollokat (a HTTP-t és az SSL-t). A készülék egyes funkciói, például az MMS, a böngészés, az e-mail és a böngészõn keresztüli letöltés számára nélkülözhetetlen ezen szolgáltatások hálózati támogatása.
Tartozékok, akkumulátorok és töltõk
Mielõtt a készülékkel használjuk, ellenõrizzük a töltõ típusszámát. A készülék az ACP-12 és LCH-12 típusjelû akkumulátorokkal mûködik.
Figyelmeztetés: Ehhez a típusú készülékhez
kizárólag a Nokia által jóváhagyott akkumulátorokat, töltõkészülékeket és tartozékokat használjunk. Más típusok alkalmazása érvényteleníti az engedélyeket és garanciákat, s emellett veszélyes is lehet.
A gyártó által engedélyezett tartozékokról a márkakereskedõktõl kaphatunk bõvebb felvilágosítást. A tartozékok hálózati kábelét mindig a csatlakozónál (ne a kábelnél) fogva húzzuk ki a konnektorból.
A készülék és annak tartozékai apró alkatrészeket is tartalmazhatnak. Tartsuk ezeket kisgyermekektõl távol.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
11
A telefon testreszabása
Megjegyzés: Elképzelhetõ, hogy a szolgáltató vagy
a hálózat üzemeltetõje más sorrendet kért a telefon menüjéhez, esetleg más ikonok megjelenítését kérte a menüben. Az útmutatóban ismertetettektõl eltérõ szolgáltatásokkal kapcsolatban forduljunk a hálózat üzemeltetõjéhez, a szolgáltatóhoz vagy a Nokia ügyfélszolgálatához.
• A készenléti állapothoz tartozó háttérkép, illetve a
A telefon testreszabása
12
kijelzõvédõ tartalmának módosításáról lásd: ‘A telefon megjelenésének módosítása’ címû rész (15. oldal).
• A készenléti kijelzõrõl a leggyakrabban használt
alkalmazások gyors elérésérõl lásd: ‘Aktív készenléti állapot’ címû rész (16. oldal).
• A csengõhangok egyéni beállításáról lásd:
‘Hangbeállítások’ címû rész (13. oldal).
• A készenléti állapotban a lapozógomb különbözõ
irányú megnyomásához és a választógombokhoz rendelt funkciók módosításáról lásd: ‘Készenléti állapot’ címû rész (97. oldal).
• A készenléti állapotban látható óra módosításához
válasszuk az Óra > Opciók > Beállítások > Óratípus >
Analóg vagy Digitális beállítást.
• Az ébresztési hang beállításához válasszuk az Óra >
Opciók > Beállítások > Ébresztõóra hangja
menüpontot, majd a kívánt hangot.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
• A naptár jelzõhangjának módosításához válasszuk a
Naptár > Opciók > Naptári jelzõhang menüpontot.
• Az üdvözlõszöveg helyett kép vagy másik szöveg
megjelenítéséhez válasszuk az Eszközök >
Beállítások > Telefon > Általános > Üdvözlõsz. vagy logó menüpontot.
• A névjegyekhez való egyedi csengõhang
hozzárendeléséhez válasszuk a Névjegyz. menüpontot. Lásd: ‘Csengõhang hozzárendelése névjegyhez’ címû rész (30. oldal).
• Egy gyorshívógomb névjegyhez való hozzárendeléséhez készenléti állapotban nyomjuk meg valamelyik számgombot (az a hangpostafiókhoz van fenntartva), majd a gombot. Nyomjuk meg az Igen gombot, majd válasszunk egy névjegyet.
• A fõmenü átrendezéséhez a fõmenüben válasszuk az
Opciók > Áthelyezés, Áthely. mappába vagy Új mappa menüpontot. A ritkábban használt
alkalmazásokat áthelyezhetjük mappákba, míg a gyakrabban használt alkalmazásokat áthelyezhetjük a fõmenüre.
Hangbeállítások
A csengõhangok, az üzenetjelzõ hangok és az egyéb hangok különbözõ eseményeknek, környezeteknek és hívócsoportoknak megfelelõ beállításához és testreszabásához nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az Eszközök > Üzemmód menüpontot. A jelenleg kiválasztott üzemmódot készenléti állapotban a kijelzõ felsõ részén láthatjuk. Ha az Általános üzemmódot használjuk, csak az aktuális dátum látható.
Másik üzemmód választásához készenléti állapotban nyomjuk meg a gombot. Lapozzunk a kívánt üzemmódra, és nyomjuk meg az OK gombot.
Tipp! Egy könyjelzõlista letöltéséhez válasszuk a
Hangletöltések lehetõséget. Ekkor kijelölhetünk egy
könyvjelzõt, és a hangok letöltéséhez elindíthatjuk a weblaphoz csatlakozást.
Üzemmód módosításához válasszuk az Eszközök >
Üzemmód menüpontot. Lapozzunk az üzemmódra, és
válasszuk az Opciók > Testreszabás menüpontot. Lapozzunk a módosítani kívánt beállításra, és a gomb megnyomásával nyissuk meg a választási lehetõségeket. A memóriakártyán tárolt hangokat a ikon jelzi. Végiglapozhatjuk a csengõhangok listáját, és a választás
elõtt bármelyiket meghallgathatjuk. A lejátszás leállításához nyomjuk meg bármelyik gombot.
Új üzemmód létrehozásához válasszuk az Opciók >
Új létrehozása menüpontot.
Offline üzemmód
Az Offline üzemmód segítségével a vezeték nélküli hálózatra csatlakozás nélkül használhatjuk a telefont. Az Offline üzemmód bekapcsolásakor megszûnik a hálózati kapcsolat, ezt a ikon jelzi a térerõjelzõnél. A telefonra ezután nem érkeznek és onnan nem indulnak rádiójelek. Ha ekkor üzenetek küldését kíséreljük meg, ezek késõbbi elküldésre a Kimenõ mappába kerülnek.
Tipp! A naptár vagy az óra figyelmeztetõ
hangjelzéseinek beállításáról lásd: ‘A telefon testreszabása’ címû rész (12. oldal).
Figyelmeztetés: Offline üzemmódban – egyes
segélyhívások kivételével – nem használhatjuk a készüléket telefonhívásokra és egyéb, hálózati lefedettséget igénylõ funkciókra. Hívás kezdeményezéséhez módosítsuk az üzemmódot a telefonfunkció bekapcsolásához. Ha a készülék le van zárva, az üzemmód megváltoztatásához és hívások kezdeményezéséhez meg kell adnunk a kioldó kódot.
A telefon testreszabása
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
13
Figyelmeztetés: Az Offline üzemmód
használatához a telefont be kell kapcsolni. Ne kapcsoljuk be a készüléket olyan helyen, ahol a rádiótelefonok használata tilos, illetve ahol azok interferenciát vagy veszélyt okozhatnak.
Az Offline üzemmód kikapcsolásához válasszunk másik üzemmódot, majd az Opciók > Aktiválás > Igen menüpontot. A telefon újból engedélyezi a vezeték nélküli adatátvitelt (ha a térerõ megfelelõ). Ha az Offline üzemmódba lépés elõtt a Bluetooth funkció be volt kapcsolva, akkor azt kikapcsolja a készülék. Az Offline
A telefon testreszabása
üzemmódból való kilépés után a Bluetooth funkció automatikusan visszakapcsolódik. Lásd: ‘Bluetooth­beállítások’ címû rész (88. oldal).
A Másoló alkalmazás tartlommásoláshoz
Kompatibilis 60-as sorozatú telefonról névjegyeket, naptárt, képeket, video- és hangfájlokat másolhatunk Bluetooth-kapcsolaton keresztül.
Ehhez a Nokia 6681-es készülék esetén SIM-kártya sem szükséges. Ha a telefont SIM-kártya nélkül kapcsoljuk be, automatikusan az Offline üzemmód aktiválódik. Ez lehetõvé teszi, hogy a SIM-kártyát a másik telefonban használjuk.
Az azonos bejegyzések létrehozásának elkerülése érdekében ugyanazok az információk, például a névjegyek csak egyszer vihetõk át a másik telefonról a saját telefonunkra. Ha ismét át akarjuk vinni ugyanazokat az információkat, akkor el kell küldenünk a másik telefonra az
Másoló alkalmazást, és ismét telepítenünk kell azt.
A Nokia 6681-es készülékre való átvitel megkezdése elõtt mindkét telefonon aktiválni kell a Bluetooth-kapcsolatot. Mindkét telefonon nyomjuk meg a gombot, és válasszuk a Csatlakoz. > Bluetooth menüpontot, majd a Bluetooth > Be beállítást. Adjunk nevet mindkét telefonnak.
Tartalom átvitele:
1 A Nokia 6681-es készüléken nyomjuk meg a
gombot, és válasszuk az Eszközök > Másoló menüpontot. Kövessük a kijelzõn megjelenõ utasításokat.
2 A telefon Bluetooth-készülékek keresését hajtja végre.
A mûvelet befejezése után a listán jelöljük ki a másik telefont.
3 Ezután a Nokia 6681-es készüléken egy kódot kell
megadnunk. Írjunk be egy tetszõleges kódot (1-16 számjegy), és nyomjuk meg az OK gombot. Ugyanezt a kódot írjuk be a másik telefonon is, majd nyomjuk meg az OK gombot.
4 A telefon üzenetként elküldi a Másoló alkalmazást
a másik telefonra.
14
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
5 A másik telefonon a Másoló alkalmazás telepítéséhez
nyissuk meg az üzenetet, és kövessük a kijelzõn megjelenõ utasításokat. Az alkalmazás a fõmenübe kerül.
6 A Nokia 6681-es készülékrõl jelöljük ki a másik
telefonról átmásolni kívánt tartalmat.
A másik készülék memóriájában és memóriakártyáján található tartalom átmásolásra kerül a Nokia 6681-es készülékre annak memóriakártyájára. A másolás ideje az átmásolandó adat mennyiségétõl függ. Az adatok nem lesznek eltávolítva a másik telefonról.
A telefon megjelenésének módosítása
A telefon kijelzõjén megjelenõ elemek jellemzõinek, például háttérkép, színpaletta és ikonok, módosításához nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az Eszközök >
Témák menüpontot. Az aktív témát a ikon jelzi. A Témák alkalmazásban különbözõ témák elemeit
csoportosíthatjuk, illetve a Galéria képeit választva egyéni igények szerint alakíthatjuk át a témákat. A memóriakártyán tárolt témákat a ikon jelzi. A memóriakártyán tárolt témák nem érhetõk el, ha eltávolítjuk a kártyát a telefonból. A memóriakártya eltávolítása elõtt mentsük a témákat a telefonmemóriába,
vagy a témák használatához helyezzük vissza a memóriakártyát.
A Témák alapnézetébõl elérhetõ lehetõségek:
Megtekintés/Témaletöltések, Bekapcsolás, Szerkesztés, Súgó és Kilépés.
Valamelyik téma bekapcsolásához lapozzunk a kívánt témára, és válasszuk az Opciók > Bekapcsolás menüpontot.
Valamelyik téma megtekintéséhez lapozzunk a kívánt témára, és válasszuk az Opciók > Megtekintés menüpontot.
Téma szerkesztéséhez lapozzunk a kívánt témára, és válassuk az Opciók > Szerkesztés menüpontot. Ekkor a következõ beállítások módosíthatók:
Háttérkép – a készenléti állapotban háttérképként
megjelenõ kép.
Színpaletta – a kijelzõn használt színek.
Kijelzõvédõ – a kijelzõvédõ típusa: dátum és idõ,
illetve a saját magunk által beírt szöveg. Lásd még a kijelzõvédõ idõzítésének beállítását (97. oldal).
Kép a Kedvencekben – a Kedvencek alkalmazás
háttérképe.
Téma szerkesztésekor a kijelölt téma eredeti beállításainak visszaállításához válasszuk az Opciók > Ered. téma
vissza. lehetõséget.
A telefon testreszabása
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
15
Aktív készenléti állapot
A készenléti kijelzõrõl gyorsan elérhetõk a leggyakrabban használt alkalmazások.
Néhány hivatkozás rögzítve van, így ezek nem módosíthatók.
Az aktív készenléti állapot beállításához nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az Eszközök > Beállítások >
Telefon > Készenléti állapot > Aktív készenlét
lehetõséget, és az aktív készenléti állapot ki- vagy bekapcsolásához nyomjuk meg a gombot.
A telefon testreszabása
Az aktív készenléti kijelzõn felül az alapértelmezett alkalmazások jelennek meg, míg ezek alatt a naptár, a teendõk és a lejátszó eseményei láthatók.
Lapozzunk a kívánt alkalmazásra vagy eseményre, és nyomjuk meg a gombot.
Az aktív készenléti állapot bekapcsolásakor nem használhatók a készenléti állapotban a lapozógombhoz rendelt funkciók.
Az alapértelmezett alkalmazáshivatkozások módosításához:
1 Nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az
Eszközök > Beállítások > Telefon > Készenléti állapot > Aktív készenl. alk.-ai lehetõséget,
majd nyomjuk meg a gombot.
2 Jelöljük ki egy alkalmazás hivatkozását, és válasszuk
az Opciók > Módosítás menüpontot.
3 A listán jelöljünk ki egy másik alkalmazást,
és nyomjuk meg a gombot.
16
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
A telefon
A csuklópánt felhelyezése
Fûzzük be a csuklópántot, és húzzuk meg.
Megjegyzés:
Kizárólag a Nokia által jóváhagyott tartozékokat használjunk.
Óra
Lehetõségek az Óra alkalmazásban: Ébr. beállítása,
Ébr. módosítása, Ébresztés törlése, Beállítások, Súgó
és Kilépés.
Nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az Óra lehetõséget.
Új ébresztés beállításához válasszuk az Opciók > Ébr.
beállítása lehetõséget. Írjuk be az ébresztés idõpontját, és
nyomjuk meg az OK gombot. Ha az ébresztés be van kapcsolva, készenléti módban a ikon látható.
Az ébresztés kikapcsolásához nyomjuk meg a Leállít gombot. Amikor megszólal a hangjelzés, a hangjelzés öt perces kikapcsolásához nyomjuk meg a Szundi gombot. Az öt perc elteltével a hangjelzés újraindul. Ezt legfeljebb ötször tehetjük meg.
Ha a beállított ébresztési idõpontban a készülék ki van kapcsolva, akkor bekapcsol, és megszólaltatja az ébresztési hangot. Ha megnyomjuk a Leállít gombot, a készülék megkérdezi, hogy be akarjuk-e kapcsolni. A készülék kikapcsolásához nyomjuk meg a Nem gombot, illetve a bekapcsolásához az Igen gombot. Ne nyomjuk meg az Igen gombot olyan helyen, ahol a rádiótelefon használata interferenciát vagy veszélyt okozhat.
Beállított ébresztés törléséhez válasszuk az Óra >
Opciók > Ébresztés törlése lehetõséget.
Az Óra beállításai
A beállítások módosításához az Óra alkalmazásban válasszuk az Opciók > Beállítások lehetõséget.
A készenléti állapotban megjelenõ óra típusának megadásához lapozás után válasszuk az Óratípus >
Analóg vagy Digitális beállítást.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
A telefon
17
Az ébresztési hang beállításához lapozás után válasszuk az Ébresztõóra hangja lehetõséget.
Ha engedélyezni kívánjuk, hogy a mobiltelefon-hálózat frissítse az idõt, a dátumot és az idõzóna adatait a
A telefon
telefonon (hálózati szolgáltatás), lapozás után válasszuk az Idõ autom. frissítése beállítást. Az Idõ autom.
frissítése beállítás életbe léptetéséhez a telefon újraindul.
A nyári idõszámításra vonatkozó beállítás állapotának módosításához lapozzunk lefelé, és válasszuk a Nyári
idõszámítás lehetõséget. A Be lehetõség választásával
egy órával növelhetjük a Saját város idejének értékét. Lásd: ‘Világóra’ címû rész (18. oldal). A nyári idõszámítás bekapcsolásakor az Óra alapnézetében a ikon látható.
Világóra
Nyissuk meg az Óra alkalmazást, és a Világóra nézet megnyitásához nyomjuk meg a gombot. Itt különbözõ városokban nézhetjük meg a pontos idõt.
A listát új városokkal bõvíthetjük az Opciók > Város
hozzáadása menüpont választásával. Írjuk be a város
nevének elsõ betûit. A keresõmezõ automatikusan megnyílik, és a talált városok megjelennek. Jelöljük ki a kívánt várost. Legfeljebb 15 várost vehetünk fel a listára.
Tartózkodási helyünk megadásához lapozzunk a megfelelõ városhoz, és válasszuk az Opciók > Saját város lehetõséget. A város megjelenik az Óra alapnézetében, és
a telefonon az idõ kijelzése is ennek megfelelõen változik. Ellenõrizzük, hogy ez helyes-e, és megfelel-e az idõzónának.
A hangerõ és a hangszóró szabályozása
Aktív hívás vagy hangfájl hallgatása közben a vagy a gomb megnyomásával növelhetjük vagy csökkenthetjük a hangerõt.
A beépített hangszóró lehetõvé teszi, hogy a telefonon beszélgessünk anélkül, hogy a készüléket a fülünkhöz kellene tartani, így akár letehetjük egy közelünkben lévõ asztalra is. Az audioalkalmazások alapértelmezés szerint a hangszórót használják.
Fontos: Kihangosításkor ne tegyük a telefont
a fülünkhöz, mert a hangerõ nagyon nagy lehet.
• A hangszóró hívás közbeni használatához indítsuk el a hívást, és nyomjuk meg a gombot.
• Aktív híváskor vagy hangfájl hallgatása közben a hangszóró kikapcsolásához nyomjuk meg a gombot.
18
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Fájlkezelõ
A telefon számos szolgáltatása használja adattárolásra a memóriát. Ilyenek például a névjegyzék, az üzenetek, a képek, a csengõhangok, a naptár és a teendõk listája, a dokumentumok és a letöltött alkalmazások. A rendelkezésre álló szabad memória attól függ, hogy mennyi adatot mentettünk a telefon memóriájába. További tárterületként memóriakártyát használhatunk. A memóriakártyák újraírhatók, így azokon adatokat lehet törölni, és más adatokat lehet menteni.
A telefon memóriájában vagy a memóriakártyán (ha be van helyezve) lévõ fájlok és mappák tallózásához nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az Eszközök > Fájlkezelõ lehetõséget. Ekkor a telefon memóriájának nézete ( ) nyílik meg. A gomb megnyomásával a memóriakártya nézetét ( ) nyithatjuk meg.
Fájlok mappába való áthelyezéséhez vagy másolásához a
és a gomb egyidejû lenyomásával jelöljük ki a fájlt,
és válasszuk az Opciók > Áthely. mappába vagy Másolás
mappába lehetõséget.
A Fájlkezelõ ikonjai:
Mappa Almappát tartalmazó mappa
Fájlok kereséséhez válasszuk az Opciók > Keresés lehetõséget, adjuk meg azt a memóriát, ahol keresni szeretnénk, majd a keresett fájl nevének megfelelõ keresõszöveget.
Tipp! A telefon különbözõ memóriáinak kezeléséhez
a Nokia PC Suite programcsomag megfelelõ alkalmazása is használható. Lásd az értékesítési csomag CD-lemezét.
Memóriafelhasználás megtekintése
Ha látni szeretnénk, hogy milyen típusú adatok vannak a telefonon, és a különbözõ adattípusok mennyi memóriahelyet foglalnak el, válasszuk az Opciók >
Memória adatai lehetõséget. A telefon szabad
memóriájának megtekintéséhez lapozzunk a Szabad
mem. ponthoz.
Ha a telefonba memóriakártyát helyeztünk, az ezen található szabad hely megtekintéséhez a gombbal nyissuk meg a memóriakártya nézetét, és válasszuk az
Opciók > Memória adatai lehetõséget.
Kevés a memória – memória felszabadítása
Ha a telefon memóriája kezd elfogyni, és a böngészõ meg van nyitva, akkor a böngészõ automatikusan bezáródik a
A telefon
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
19
memória felszabadításának érdekében. Ha nincs megnyitva a böngészõ, és kezd elfogyni a memória, a telefon értesít minket, hogy kevés a memória, és fel kell szabadítanunk memóriát.
A telefon
A telefonon memória felszabadításához a Fájlkezelõ alkalmazással helyezzünk át adatokat a memóriakártyára. Jelöljük ki az áthelyezni kívánt fájlokat, válasszuk az
Opciók > Áthely. mappába > Memóriakártya
lehetõséget, és adjuk meg a mappát. Adatok eltávolításához és így memória felszabadításához
használjuk a Fájlkezelõ vagy az adatoknak megfelelõ alkalmazást. Például a következõ adatok távolíthatók el:
•üzenetek a Bejövõ,
Piszkozatok és Elküldött
mappából az Üzenetek alkalmazásban;
• a postafiókból a telefon memóriájába letöltött e­mail üzenetek;
• mentett weblapok;
• mentett képek, video- és hangfájlok;
• névjegykártyák;
• naptárbejegyzések;
• letöltött alkalmazások; (lásd még: ‘Alkalmazáskezelõ’ címû rész, 107. oldal)
• minden egyéb, feleslegessé vált adat.
Memóriakártya-eszköz
Megjegyzés: A készülék csökkentett méretû,
kétfeszültségû (1,8/3 V-os) Multimédia kártyát (MMC) használ. A biztos mûködés érdekében csak kétfeszültségû MMC-kártyákat használjunk. Ellenõrizzük az MMC-kártya kompatibilitását a gyártónál vagy az értékesítõnél.
Nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az Eszközök >
Memória lehetõséget. További tárterületként
memóriakártyát használhatunk. A telefon memóriájában lévõ adatokról biztonsági másolatot készíthetünk a memóriakártyán, amelyet késõbb visszatölthetünk a telefonra.
Nem használható a memóriakártya, ha nyitva van a kártyanyílás fedele.
A memóriakártyákat tartsuk kisgyermekektõl elzárva. Mûveletek végrehajtása közben ne nyissuk ki
a memóriakártya-nyílás fedelét. A kártyanyílás fedelének kinyitása kárt okozhat a kártyában és a készülékben, emellett megsérülhetnek a kártyán tárolt adatok.
Lehetõségek a memóriakártya-eszköznél: Tel.mem.
másolása, Visszaáll. kártyáról, Mem.kártya formáz., A mem.kártya neve, Memória részletei, Súgó és Kilépés.
20
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
A készülékkel csak kompatibilis multimédia kártyát (MMC) használjunk. Más memóriakártyák, mint például a Secure Digital (SD) kártyák nem kompatibilisek a készülékkel, ráadásul bele sem férnek az MMC-kártya tartójába. Nem kompatibilis memóriakártya használata kárt okozhat a memóriakártyában és a készülékben egyaránt, valamint a nem kompatibilis kártyán tárolt adatok is megsérülhetnek.
• A telefon memóriájában lévõ adatokról biztonsági másolatot készíthetünk a memóriakártyán, ehhez válasszuk az Opciók > Tel.mem. másolása lehetõséget.
• A memóriakártyáról az adatok visszatölthetõk a telefon memóriájába, ehhez válasszuk az Opciók > Visszaáll.
kártyáról lehetõséget.
Memóriakártyák formázása
A memóriakártya formázásakor minden adat végérvényesen törlõdik.
Tipp! Memóriakártya átnevezéséhez válasszuk
az Opciók > A mem.kártya neve lehetõséget.
Egyes memóriakártyák elõre formázott állapotban kerülnek forgalomba, másokat formázni kell. Érdeklõdjön az eladótól, hogy használat elõtt formázni kell-e a memóriakártyát.
Memóriakártya formázásához válasszuk az Opciók >
Mem.kártya formáz. lehetõséget. Az Igen választásával
hagyjuk jóvá a mûveletet. A formázás befejezése után adjunk nevet a memóriakártyának, és nyomjuk meg az OK gombot.
A telefon
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
21
Hívások kezdeményezése
Hívás
Tipp! Hívás közben a hangerõ növeléséhez vagy
csökkentéséhez nyomjuk meg a vagy a gombot.
1 Készenléti állapotban írjuk be a telefonszámot a
körzetszámmal együtt. Szám törléséhez nyomjuk meg a gombot.
Hívások kezdeményezése
22
Nemzetközi hívásnál nyomjuk meg kétszer a gombot (a + karakter jelenti a nemzetközi hívókódot), ezután írjuk be az ország hívókódját, a körzetszámot (a vezetõ nulla nélkül), végül a telefonszámot.
2 A telefonszám hívásához nyomjuk meg a gombot. 3 A hívás befejezéséhez (vagy a hívási kísérlet
megszakításához) nyomjuk meg a gombot.
Tipp! A hangpostafiók számának
megváltoztatásához nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az Eszközök > Hangpostafiók >
Opciók > Szám módosítása lehetõséget. Írjuk
be a számot (amelyet a szolgáltatótól kaptunk), és nyomjuk meg az OK gombot.
A gomb megnyomásával mindig befejezzük a hívást, még akkor is, ha egy másik alkalmazás aktív.
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
A Névjegyzék segítségével is kezdeményezhetünk hívást, ehhez nyomjuk meg a gombot, és válasszuk a Névjegyzék menüt. Lapozzunk a kívánt névre, vagy a keresõmezõbe írjuk be a név elsõ betûit. A talált nevek megjelennek egy listán. A híváshoz nyomjuk meg a gombot.
Ha így akarunk hívást kezdeményezni, elõtte át kell másolnunk a névjegyeket a SIM-kártyáról a Névjegyzék mappába. Lásd: ‘Névjegyek másolása’ címû rész (29. oldal).
A hangpostafiók (hálózati szolgáltatás) hívásához készenléti állapotban nyomjuk meg és tartsuk lenyomva az gombot. (lásd még: ‘Hívásátirányítás’ címû rész,
105. oldal) A legutóbb tárcsázott számok hívásához készenléti
állapotban nyomjuk meg a gombot a legutóbb hívott 20 szám megjelenítéséhez. Lapozzunk a kívánt számra, és a szám hívásához nyomjuk meg a gombot.
Telefonszámok gyorshívása
Telefonszám gyorshívógombokhoz ( ) való hozzárendeléséhez nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az Eszközök > Gyorshív. lehetõséget. Az a hangpostafiók számára van fenntartva.
A híváshoz készenléti állapotban nyomjuk meg a megfelelõ gyorshívógombot, majd a gombot.
Tipp! Az egyetlen gomb lenyomva tartásával
megvalósítható gyorshívási funkció bekapcsolásához nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az Eszközök >
Beállítások > Hívás > Gyorshívás > Be lehetõséget.
Konferenciahívás kezdeményezése
1 Hívjuk fel az elsõ résztvevõt. 2 Egy másik résztvevõ felhívásához válasszuk
az Opciók > Új hívás lehetõséget. Az elsõ hívás automatikusan tartásba kerül.
3 Amikor a hívott fél fogadta az új hívást, kapcsoljuk
be az elsõ résztvevõt a konferenciahívásba: válasszuk az Opciók > Konferencia lehetõséget. Ha új résztvevõt szeretnénk bevonni a konferenciahívásba, ismételjük meg a 2. lépést, és válasszuk az Opciók > Konferencia > Konferenciába lehetõséget. A telefon velünk együtt legfeljebb hat résztevõ közötti konferenciahívást tesz lehetõvé. Ha valamelyik résztvevõvel magánbeszélgetést szeretnénk folytatni, válasszuk az Opciók >
Konferencia > Magán lehetõséget. Jelöljük ki a
résztvevõt, és nyomjuk meg a Magán gombot. A konferenciahívás tartásba kerül a telefonon. A többi résztvevõ tovább folytathatja a konferenciabeszélgetést. Miután befejeztük a
magánbeszélgetést, és vissza szeretnénk térni a konferenciahívásba, válasszuk az Opciók >
Konferencia > Konferenciába lehetõséget.
Ha a konferenciahívás egyik résztvevõjének vonalát bontani szeretnénk, válasszuk az Opciók >
Konferencia > Résztvevõ bontása lehetõséget,
lapozzunk a résztvevõre, és nyomjuk meg a Bont gombot.
4 Az aktív konferenciahívás befejezéséhez nyomjuk
meg a gombot.
Hívás fogadása vagy elutasítása
Hívás fogadásához nyomjuk meg a gombot. A bejövõ hívás csengetésének elnémításához nyomjuk
meg a Némít gombot.
Tipp! Ha kompatibilis fülhallgató csatlakozik
a telefonhoz, a hívást a fülhallgató gombjával is fogadhatjuk és befejezhetjük.
Ha nem akarjuk fogadni a hívást, elutasításához nyomjuk meg a gombot. A hívó fél a foglalt hangjelzést hallja. Ha bekapcsoltuk a H.átirányítás-beállítások > Ha foglalt funkciót, a hívás elutasítása egyúttal átirányítást is jelent. Lásd: ‘Hívásátirányítás’ címû rész (105. oldal).
Bejövõ hívás elutasításakor a hívás elutasításának okát tartalmazó SMS-t küldhetünk a hívónak. Válasszuk az
Hívások kezdeményezése
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
23
Opciók > SMS küldése lehetõséget. Elküldése elõtt
szerkeszthetjük a szöveget. A lehetõség beállításához és az üzenet megírásához lásd: ‘Hívásbeállítások’ címû rész (97. oldal).
Hívásvárakoztatás (hálózati szolgáltatás)
Folyamatban lévõ hívás közben is fogadhatunk hívást, ha bekapcsoljuk a Hívásvárakoztatás funkciót (hálózati szolgáltatás) az Eszközök > Beállítások > Hívás >
Hívásvárakoztatás menüpontban.
Hívások kezdeményezése
Tipp! A telefon hangjait beállíthatjuk a különbözõ
eseményeknek és körülményeknek megfelelõen, például úgy, hogy a telefon halkan szólaljon meg. Bõvebben lásd: ‘Hangbeállítások’ címû rész (13. oldal).
A várakozó hívás fogadásához nyomjuk meg a gombot. Az elsõ hívás tartásba kerül.
A két hívás közötti váltáshoz nyomjuk meg a Felcserél gombot. Az Opciók > Átadás menüpont választásával a bejövõ hívást vagy a tartott hívást összekapcsolhatjuk az aktív hívással, és kiléphetünk mindkét hívásból. Az aktív hívás befejezéséhez nyomjuk meg a gombot. Mindkét hívás befejezéséhez válasszuk az Opciók > Minden hívás
vége lehetõséget.
Lehetõségek hívás közben
A hívás közben használható lehetõségek közül számos lehetõség hálózati szolgáltatás. Az alábbi lehetõségek eléréséhez hívás közben nyomjuk meg az Opciók gombot:
Mikrofon ki vagy Bekapcs., Fogadás, Elutasítás, Felcserélés, Tartás vagy Visszavétel, Kézibeszélõ be, Hangszóró be vagy Kihangosító be (ha kompatibilis
Bluetooth fülhallgató csatlakozik a készülékhez), Aktív
hívás vége vagy Minden hívás vége, Új hívás, Konferencia és Átadás. Válasszunk az alábbiak közül:
Felcserélés – az aktív hívás befejezése és a várakozó hívás
fogadása.
DTMF küldése – DTMF-jelsorok, például jelszó küldéséhez.
Írjuk be a DTMF-jelsort, vagy keressük ki azt a Névjegyzékbõl. Várakozáskarakter (w) vagy szünetkarakter (p) beviteléhez ismételten nyomjuk meg a gombot. A jelsor elküldéséhez nyomjuk meg az OK gombot.
Tipp! DTMF-jeleket a névjegykártya Telefonszám
vagy DTMF mezõjébe menthetünk.
24
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Napló
Utolsó hívások
A nem fogadott, a fogadott és a tárcsázott hívások megjelenítéséhez nyomjuk meg a gombot, és válasszuk a Csatlakoz. > Napló > Utolsó hívások lehetõséget. A telefon csak akkor rögzíti a nem fogadott és a fogadott hívásokat, ha a hálózat támogatja ezt a funkciót, a telefon be van kapcsolva és a hálózati szolgáltatás területén belül van.
Tipp! Ha készenléti állapotban a kijelzõn nem
fogadott hívásról szóló üzenetet látunk, a nem fogadott hívások listájának elõhívásához nyomjuk meg a Megjelen. gombot. A visszahíváshoz lapozzunk a kívánt telefonszámhoz vagy névhez, és nyomjuk meg a gombot.
Az utolsó hívások listájának törlése – Az utolsó hívások listájának törléséhez válasszuk az Opciók > Utolsó hívások
törl. lehetõséget a legutóbbi hívások alapnézetében. Ha csak
az egyik híváslistát akarjuk törölni, nyissuk meg a törlendõ listát, és válasszuk az Opciók > Lista törlése lehetõséget. Egyedi esemény törléséhez nyissuk meg a listát, lapozzunk az eseményre, és nyomjuk meg a gombot.
Hívás idõtartama
A bejövõ és kimenõ hívások közelítõ idõtartamának megjelenítéséhez nyomjuk meg a gombot, és válasszuk a Csatlakoz. > Napló > Hívásidõtartam lehetõséget.
A hívásidõtartam hívás közbeni kijelzésének beállításához válasszuk a Csatlakoz. > Napló > Opciók > Beállítások >
Hívás idõtartama lehetõséget. Válasszuk az Igen vagy a Nem lehetõséget.
Megjegyzés: A szolgáltató által ténylegesen
számlázott hívási idõ a hálózat jellemzõitõl, az alkalmazott kerekítésektõl, illetve más tényezõktõl is függhet.
Az összes idõtartam-számláló törléséhez válasszuk az Opciók > Számlálók nullázása lehetõséget. Ehhez meg kell adnunk a kioldó kódot, lásd: ‘Biztonság’, ‘Telefon és SIM’ (102. oldal).
Csomagkapcs.
A csomagkapcsolt adatátvitel során elküldött és fogadott adatok mennyiségének megtekintéséhez nyomjuk meg a gombot, és válasszuk a Csatlakoz. > Napló >
Csomagkapcs. lehetõséget. Elõfordulhat, hogy
a csomagkapcsolt kapcsolatok díjait az elküldött és fogadott adatok mennyisége alapján számítják.
Hívások kezdeményezése
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
25
Az összes kommunikációs esemény figyelése
Ikonok a Napló alkalmazásban:
bejövõ, kimenõ, nem fogadott kommunikációs események.
A telefon által rögzített hívások, szöveges üzenetek vagy adatkapcsolatok megtekintéséhez nyomjuk
Hívások kezdeményezése
meg a gombot, és válasszuk a Csatlakoz. >
Napló lehetõséget, és az
általános napló megnyitásához nyomjuk meg a gombot. Minden kommunikációs eseménynél megnézhetjük a küldõ vagy a címzett nevét, a telefonszámát, a szolgáltató nevét vagy a hozzáférési pontot. A naplót szûrhetjük úgy, hogy csak adott típusú mûveletet lássunk, és a napló adatai alapján új névjegyet is létrehozhatunk.
Tipp! Az elküldött üzenetek listájának
megtekintéséhez nyomjuk meg a gombot, és válasszuk az Üzenetek > Elküldött lehetõséget.
A részeseményeket, például a több részben elküldött SMS-eket, valamint a csomagkapcsolt adatátviteli kapcsolatokat a napló egy eseményként rögzíti. A csatlakozások a távoli postafiókra, multimédia üzenetközpontra vagy a böngészõoldalakra csomagkapcsolt adatátviteli kapcsolatként jelennek meg.
Megjegyzés: Üzenetek küldésekor a telefon
kijelzõjén az Elküldve szó jelenhet meg. Ez azt jelenti, hogy az üzenetet a telefon a telefonba beprogramozott üzenetközpont számára küldte el. Ez nem azt jelenti, hogy az üzenet megérkezett a címzetthez. Az üzenetszolgáltatásról bõvebb tájékoztatásért forduljunk a szolgáltatóhoz.
A napló szûréséhez válasszuk az Opciók > Szûrés lehetõséget, majd a kívánt szûrõt.
A napló tartalmának, a legutóbbi hívások listájának és az üzenetek kézbesítési jelentéseinek végleges törléséhez válasszuk az Opciók > Napló törlése lehetõséget. Az Igen választásával hagyjuk jóvá a mûveletet.
A Napló idõtartama beállításához válasszuk az Opciók >
Beállítások > Napló idõtartama lehetõséget.
A naplóesemények a megadott ideig (napig) maradnak a telefon memóriájában, azután automatikusan törlõdnek, így memóriahely szabadul fel. A Nincs napló lehetõség választásával véglegesen töröljük a napló tartalmát,
26
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
a legutóbbi hívások listáját és az üzenetek kézbesítési jelentéseit.
Csomagkapcsolt adatátvitel számlálója és csatlakozási idõmérõ: Ha meg szeretnénk nézni, hogy kilobájtban
megadva mekkora mennyiségû adatot továbbítottunk, és bizonyos csomag alapú csatlakozások mennyi ideig tartottak, lapozzunk egy Csom. jelzéssel ellátott bejövõ vagy kimenõ eseményhez, és válasszuk az Opciók >
Adatok megjelenít. lehetõséget.
Hívások kezdeményezése
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
27
Névjegyzék (telefonkönyv)
Nyomjuk meg a gombot, és válasszuk a Névjegyz. elemet. A Névjegyz. alkalmazásban egyedi csengõhangokat, hangmintát vagy indexképet rendelhetünk névjegyekhez. Létrehozhatunk névjegykártya-csoportokat is, amellyel lehetõségünk nyílik arra, hogy egyszerre több címzettnek küldjünk SMS-t vagy e-mailt. A kapott névjegykártyákat felvehetjük a névjegyzékbe. Lásd: ‘Adatok és beállítások’ címû rész (54. oldal). Névjegyeket csak kompatibilis készülékre küldhetünk, illetve ilyenrõl fogadhatunk.
Névjegyzék (telefonkönyv)
A Névjegyz. menü lehetõségei: Megnyitás, Hívás,
Üzenet létrehozása, Új névjegy, Csevegés megjelen., Szerkesztés, Törlés, Megkettõzés, Hozzáad. csop.­hoz (akkor jelenik, meg ha létrehoztunk csoportot), Csoportjai (akkor jelenik, meg ha létrehoztunk
csoportot), Kijelölés/elvetés, Másolás, SIM-
névjegyzék, Webcím megnyitása, Küldés, Névjegyzék-infó, Beállítások, Súgó és Kilépés.
Nevek és telefonszámok mentése
1 Válasszuk az Opciók > Új névjegy lehetõséget. 2 Töltsük ki a kívánt mezõket, és nyomjuk meg a Kész
gombot.
28
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Lehetõségek névjegykártya szerkesztésekor:
Új indexkép, Indexkép törlése, Adatok hozzáadása, Adatok törlése, Címke módosítása, Súgó és Kilépés.
A Névjegyz. valamelyik bejegyzésének szerkesztéséhez lapozzunk a kívánt névjegyhez, és válasszuk az
Opciók > Szerkesztés lehetõséget.
A Névjegyz. valamelyik névjegyének törléséhez lapozzunk a kívánt névjegyre, és nyomjuk meg a gombot. Több névjegy egyidejû törléséhez a és a
gombbal jelöljük ki a kívánt névjegyeket, majd a
törléshez nyomjuk meg a gombot.
Tipp! Névjegyek felvételéhez és szerkesztéséhez
használhatjuk a Nokia PC Suite részét képezõ Nokia Contacts Editor programot is. Lásd a telefonhoz mellékelt CD-lemezt.
Ha kisméretû indexképet szeretnénk a névjegykártyához mellékelni, nyissuk meg a névjegykártyát, és válasszuk az Opciók >
Szerkesztés > Opciók > Új indexkép lehetõséget.
Az indexkép megjelenik, amikor a névjegykártyához tartozó telefonszámról érkezik hívás.
Alapértelmezett számok és címek
A névjegykártyákhoz alapértelmezett telefonszámot és címet rendelhetünk. Így a több telefonszámmal vagy címmel rendelkezõ partnereket egyszerûen hívhatjuk adott számon, illetve küldhetünk nekik üzenetet adott címre.
1 A névjegyzékben jelöljünk ki egy névjegyet, és nyomjuk
meg a gombot.
2 Válasszuk az Opciók > Alapbeállítások lehetõséget. 3 Jelöljük ki azt az alapbeállítást, amelyhez
telefonszámot vagy címet szeretnénk rendelni, és nyomjuk meg a Kijelöl gombot.
4 Jelöljük ki az alapértelmezettként használni kívánt
telefonszámot vagy címet.
Az alapértelmezett adat aláhúzva jelenik meg a névjegykártyán.
Névjegyek másolása
Tipp! Névjegykártya-adatok elküldéséhez jelöljük ki
a kívánt kártyát. Válasszuk az Opciók > Küldés > SMS-
ben, MMS-ben vagy Bluetooth-on lehetõséget. Lásd:
‘Üzenetek’ címû rész (46. oldal) és ‘Adatok küldése Bluetooth-kapcsolaton’ címû rész (89. oldal).
• A SIM-kártyáról a telefonra nevek és telefonszámok másolásához nyomjuk meg a gombot, és válasszuk
a Névjegyz. > Opciók > SIM-névjegyzék > SIM-
telefonkönyv lehetõséget. Jelöljük ki a másolni kívánt
neveket, és válasszuk az Opciók > Másolás a Névj.-be lehetõséget.
• Ha telefon-, fax- vagy személyhívószámot szeretnénk a névjegyzékbõl a SIM-kártyára másolni, válasszuk a
Névjegyz. lehetõséget, és nyissunk meg egy névjegyet.
Lapozzunk egy számhoz, majd válasszuk az
Opciók > Másolás SIM-re lehetõséget.
Tipp! A névjegyzék és kompatibilis számítógép
adatait szinkronizálhatjuk a Nokia PC Suite programcsomag segítségével. Lásd a telefonhoz mellékelt CD-lemezt.
SIM-tel.könyv és más SIM­szolgáltatások
Megjegyzés: A SIM-szolgáltatások elérhetõségével,
tarifáival és használatával kapcsolatban forduljunk a SIM-kártya értékesítõjéhez (a hálózat üzemeltetõjéhez, a szolgáltatóhoz vagy egyéb értékesítõhöz).
Nyomjuk meg a gombot, és válasszuk a Névjegyz. >
Opciók > SIM-névjegyzék > SIM-tel.könyv lehetõséget
a SIM-kártyán tárolt nevek és telefonszámok megtekintéséhez. A SIM-telefonkönyvben számokat
Névjegyzék (telefonkönyv)
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
29
vehetünk fel, módosíthatjuk azokat, átmásolhatjuk a névjegyzékbe, és fel is hívhatjuk.
Csengõhang hozzárendelése névjegyhez
Amikor adott névjegykártyához vagy csoporthoz tartozó telefonszámról hívásunk érkezik, a telefon a kiválasztott csengõhangot szólaltatja meg (feltéve, ha a hívó fél elküldi a telefonszámát és a telefonunk azonosítani tudja).
1 Névjegykártya megnyitásához nyomjuk meg a
Névjegyzék (telefonkönyv)
gombot, vagy lépjünk a csoportok listába, és jelöljünk ki egy csoportot.
2 Válasszuk az Opciók > Csengõhang lehetõséget.
A csengõhangok listája jelenik meg.
3 Jelöljük ki a névjegykártyához vagy csoporthoz
használni kívánt csengõhangot.
A csengõhang eltávolításához válasszuk az Alap
csengõhang elemet a csengõhangok listáján.
Hanghívás
Telefonhívást kezdeményezhetünk úgy is, hogy kimondunk egy elõzõleg a névjegykártyához hozzárendelt hangmintát. Hangmintaként tetszõleges szavakat használhatunk.
A hangminták használata elõtt vegyük figyelembe a következõket:
• A hangminták nem függnek a kiválasztott nyelvtõl. A hangminták a beszélõ hangjától függnek.
• A nevet ugyanúgy kell kimondanunk, mint ahogyan azt a rögzítéskor tettük.
• A hangminták érzékenyek a háttérzajra. A hangmintákat csendes környezetben rögzítsük és használjuk.
• A nagyon rövid neveket a készülék nem tudja elfogadni. Használjunk hosszú neveket, és a különbözõ telefonszámokhoz ne használjunk hasonló hangzásúakat.
Megjegyzés: A hangminták használata
nehézségekbe ütközhet, például akkor, ha zajos környezetben vagyunk, vagy vészhelyzet esetén, ezért ne számítsunk minden körülmények között a hanghívásra.
Hangminta hozzárendelése
Példa: Hangmintaként használhatjuk valakinek
a nevét, például “János mobilja”.
Minden névjegyhez csak egy hangminta tartozhat. Akár 50 telefonszámhoz is felvehetünk hangmintát.
30
Copyright © 2005 Nokia. All rights reserved.
Loading...
+ 96 hidden pages