Mora KS 641 MX User Manual [cz]

CZ
Návod k použití, instalaci a připojení
Kombinovaný volně stojící sporák
Kombinovaný volně stojící sporák
Vážený zákazníku!
Pokyny pro připojení
Informační štítek
Upřímně vám děkujeme za zakoupení našeho výrobku. Přesvědčte se sám o tom, že se na naše výrobky
můžete spolehnout. Pro jednodušší použití výrobku přikládáme obsáhlý návod, který vám pomůže v tom, abyste se co nejrychleji seznámili s vaším novým spotřebičem.
Návod k použití by vám měl pomoci se rychle seznámit s vašim novým spotřebičem. Přečtěte si jej, prosím, velice pečlivě ještě předtím, než začnete zařízení používat.
Tento návod je platný pouze tehdy, jestliže je na přístroji uveden symbol vaší země. Pokud na přístroji není žádný symbol, měly by se technické specifi kace uvedené v tomto návodu použít tak, aby se přístroj přizpůsobil požadavkům a zákonům ve vaší zemi.
V každém případě se nejprve ujistěte, že je dodaný spotřebič v pořádku a není poškozen. Pokud byste našli jakékoli vady, kontaktujte svého dodavatele. Telefonní číslo je uvedeno v záručním listě nebo na paragonu. Př příjemných zážitků při konzumaci připravených pokrmů.
Připojení zařízení k síti by mělo být provedeno podle pokynů v kapitole „Připojení k síti“ a v souladu s odpovídajícími platnými předpisy a normami. Připojení může provést pouze kvalifi kovaný technik.
Datový štítek se základními informacemi o spotřebiči je umístěn na spodním okraji trouby a je vidět, když se otevřou dvířka trouby.
ejeme vám spoustu
352660
Důležitá upozornění .......................................................3
Popis zařízení..................................................................5
Varné plochy ...................................................................7
Ovládání varné desky...................................................10
Ovládání plynových hořáků......................................... 11
Příprava pokrmů ........................................................... 18
Čištění a údržba ............................................................29
Zvláštní upozornění a chybová hlášení......................36
Návod pro umístění a připojení ................................... 38
Tabulka trysek ............................................................... 44
Technické údaje ............................................................45
2
Důležitá upozorně
• Zařízení smí připojit pouze kvalifi kovaný technik, kterého autorizovala distribuční společnost, nebo autorizovaný servis. Přitom se musejí dodržet všechny právní předpisy a normy související s připojením k plynovým rozvodům a pravidla pro připojení, která vydává plynárenská společnost. Související důležité informace jsou uvedeny v kapitole „Pokyny pro připojení“.
• Neodborné zásahy a opravy zařízení mohou vést k riziku výbuchu, poranění elektrickým proudem nebo ke zkratu s možnými následky na lidské zdraví a poškození okolního prostředí. Všechny opravy a zásahy do zařízení musí provádět odborný pracovník nebo servis.
• Před připojením si ověřte, že místní rozvod plynu a přípojka (typ plynu a tlak) jsou kompatibilní s vaším modelem sporáku.
• Typ plynu, pro který je tento spotřebič určen, je uveden na informačním štítku.
• Tento spotřebič není určen pro připojení na komín nebo ventilační šachtu. Spotřebič musí být nainstalován a připojen podle příslušnách platných zákonů a norem. Během provozu se ze zařízení uvolňuje do místnosti teplo, vlhkost a produkty spalování. Proto musí být kuchyně vybavena adekvátní ventilací, zejména během vaření. Ventilaci lze zajistit otevřením oken, nebo instalací speciálního
řízení (digestoře, ventilátoru apod.).
za
• Při vaření nebo pečení může přehřátý tuk nebo olej vystříknout na plotnu a teplem dojde k jeho vznícení. Může vzniknout nebezpečí popálenin a požáru, proto smažení mějte stále pod dohledem.
• Pro čištění trouby nepoužívejte parní nebo vysokotlaké čističe, protože mohou způsobit elektrický zkrat a hrozí riziko úrazu elektrickým proudem.
• Při pečení v troubě buďte obvzlášť opatrní. Z důvodu vysokých teplot jsou pekáče, rošt a vnitřek trouby velmi horké, proto používejte ochranné rukavice.
• Během používání se dvířka trouby silně zahřejí. Jako speciální ochrana je instalováno třetí sklo, které snižuje povrchovou teplotu dvířek (jen u některých modelů).
• V zásuvce pod sporákem neskladujte žádné předměty, látky nebo materiály, které jsou citlivé na teplo (např. čisticí prostředky, spreje atd.) . Může dojít ke vzniku požáru a k explozi. Skladujte zde pouze varné nádobí, např. pekáče.
• Přívodní elektrické kabely spotřebičů, které jsou v bezprostř mohou být poškozeny třeba přivřením dveřmi trouby a tím způsobit zkrat elektrického napětí. Proto dbejte, aby byly elektrické kabely ostatních spotřebičů dostatečně vzdálené.
• Toto zařízení je určeno výhradně k přípravě jídla tepelnou úpravou. Nepoužívejte je pro jiné účely, např. pro vytápění místnosti.
• Ujistěte se, že části hořáků jsou správně sestaveny.
• Neobalujte povrch trouby alobalem. Nepokládejte pekáče nebo jiné nádoby na dno trouby. Alobal zabraňuje správné cirkulaci vzduchu, takže narušuje celý proces vaření a může také způsobit poškození smaltovaného povrchu.
• Pozor: nebezpečí popálení hrozí především malým dětem a dětem, které si neuvědomují nebezpečí. Mohou se popálit nebo opařit, proto dbejte na to, aby byly malé děti v dostatečné vzdálenosti od spotřebiče. Starší děti mohou spotřebič používat pouze pod dohledem
ělých.
dosp
• Pozor: nebezpečí popálení. Topné součástky, trouba a část příslušenství se během používání silně zahřejí, proto vždy při vytahování nádob z trouby použijte ochranné rukavice nebo utěrky a manipulujte s nádobami opatrně, abyste se vyhnuli popálení.
• Při přetížení se mohou vylomit panty dvířek trouby. Proto na ně nepokládejte těžké hrnce a neopírejte se o ně během čištění trouby. Před čištěním raději dvířka odstraňte (viz „Sundávání a nasazování dvířek“). Nestoupejte a nesedejte na dvířka (to platí především pro děti).
ední blízkosti tohoto spotřebiče,
352660
3
• Toto zařízení je třídy 2/1. Pokud instalujete toto zařízení mezi dva kusy kuchyňského nábytku, může být s nimi v přímém kontaktu. Na jedné straně spotřebiče může být postavena skříňka, která je vyšší než sporák pouze v případě, že není vzdálenost mezi spotřebičem a skříňkou menší než 10 cm. V tomto případě však na druhé straně spotřebiče nesmí být nainstalována skříňka vyšší než spotřebič.
• Vzdálenost mezi varnou deskou a digestoří nesmí být menší než 650 mm nebo menší, než je popsáno v návodu pro instalaci kuchyňské linky.
• Zařízení je určeno pro přímou instalaci na podlahu bez použití jakýchkoli podpěr.
• Zařízení je vyrobeno v souladu s příslušnými platnými normami. Přesto doporučujeme, aby zařízení nebylo provozováno osobami se sníženými fyzickými, motorickými nebo mentálními schopnostmi, nebo osobami bez odpovídajících zkušeností a znalostí bez dohledu kvalifi kovaného člověka. Stejná doporučení platí pro osoby, které ještě nedosáhly dospělého věku.
• Při dlouhodobém užívání litinových desek, může oblast desky a roh varné plochy změnit barvu. Servisní zákrok v takovém případě není předmětem záruky.
Symbol na výrobku nebo jeho balení udává, že tento výrobek nepatří do domácího odpadu. Je nutné odvézt ho do sběrného místa pro recyklaci elektrického a elektronického zařízení. Zajištěním správné likvidace tohoto výrobku pomůžete
zabránit negativním důsledkům pro životní prostředí a lidské zdraví, které by jinak byly způsobeny nevhodnou likvidací tohoto výrobku. Podrobnější informace o recyklaci tohoto výrobku zjistíte u příslušného místního úřadu, služby pro likvidaci domovního odpadu nebo v obchodě, kde jste výrobek zakoupili.
Účel spotřebiče
Pokud zaznamenáte jakoukoli poruchu na plynovém vedení, nebo pokud ucítíte plyn v místnosti
352660
4
Spotřebič je určen pro běžnou přípravu pokrmů v domácnostech a neměl by se používat k jiným účelům. Jednotlivé možnosti jeho použití jsou vyčerpávajícím způsobem popsány v tomto manuálu.
• Okamžitě uzavřete přívod plynu nebo tlakovou láhev.
• Uhaste všechen otevřený oheň, včetně cigaret a dalších tabákových výrobků.
• Nezapínejte žádné elektrické spotřebiče (včetně osvětlení).
• Pořádně vyvětrejte místnost – otevřete okna!
• Okamžitě kontaktujte servis nebo plynárny.
Popis zařízení
Obrázek zachycuje jeden z modelů spotřebiče. Protože skupina spotřebičů, pro které tento návod platí, je vybavena různými prvky, návod k obsluze může popisovat funkce a vybavení, které nemusí být u vašeho spotřebiče k dispozici.
1 Otvor pro únik páry 2 Sací otvor pro produkty hoření a páru 3 Ovládací panel 4 Madlo dvířek trouby 5 Dvířka trouby 6 Zásuvka 7 Nastavitelné nožky; přístupné pouze při
otevření zásuvky sporáku (pouze u některých modelů)
1. Kno ík pro výběr nastavení teploty
2. Kontrolní světlo trouby. Svítí, když je zapnuto
zahřívání, a zhasne, když je dosaženo nastavené teploty.
3. Kno ík nastavení teploty trouby
4. Kno ík varné zóny, levá zadní, elektrická
spirála
5. Vypínač osvětlení trouby
6. Kno ík varné zóny, levá přední, elektrická
spirála
7. Kno ík varné zóny, pravá přední, plynový hořák
8. Kno ík varné zóny, pravá zadní, plynový hořák
352660
5
Elektrický zapalovač
(pouze u některých modelů) Plynové hořáky se mohou zapalovat pomocí elektrického zapalovače, který je umístěn u každého z hořáků. Elektrický zapalovač bude fungovat pouze tehdy, když je napájecí kabel sporáku připojen do elektrické sítě. Pokud není elektrický zapalovač funkční z důvodu výpadku el. proudu nebo byl namočen, můžete k zapálení plynového hořáku použít klasické zápalky nebo zapalovač. Hořák trouby se zapaluje stejným způsobem.
(pouze u některých modelů)
Kryt sporáku
Programovací hodiny (minutka) (pouze u některých modelů)
Před otevřením krytu sporáku zkontrolujte, jestli na něm nejsou žádné nečistoty a zbytky kapaliny. Kryt sporáku je vyroben ze skla a jeho povrch je nalakovaný. Zavírejte jej pouze v tom případě, že jsou všechny varné zóny kompletně vystydlé.
Symbol na výrobku nebo obalu označuje, že skleněné víko může prasknout v případě ohřátí. Vypněte všechny hořáky a počkéjte aby se ochladili, dříve než zavřete víko.
Nastavte přesný denní čas tak, jak je to popsáno ve zvláš přiloženém návodu pro použití programovacích hodin. Nastavení času je nutné pro použití trouby, protože teprve po nastavení tzv. minutky může trouba fungovat.
ť
352660
6
Varné plochy
A) Elektrické varné zóny
Před prvním spuštěním spotřebiče (liší se u různých modelů)
Důležitá upozorně
• Zapněte všechny varné zóny na nejvyšší výkon (varné zóny ponechte prázdné – bez hrnců) a nechte je zapnuté po dobu 5 minut. Během této doby může docházet k odpařování ochranné vrstvy na povrchu varných zón. Tímto způsobem dosáhne ochranná vrstva svých maximálních ochranných vlastností.
• Vyčistěte sklokeramický povrch vlhkým hadříkem a prostředkem na ruční mytí nádobí. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky s obsahem písku, které by mohly poškrábat povrch, ani drátěnku nebo odstraňovače skvrn.
• Nespouštějte varnou zónu, dokud na ni nepoložíte hrnec, a nikdy nepoužívejte varnou desku pro vytápění místnosti.
• Ujistěte se, že povrch varné desky a dno hrnce jsou čisté a suché a že je mezi nimi umožněn dostatečný přenos tepla. Tím předejdete poškození topného povrchu desky.
• Jakýkoli tuk nebo olej na topných zónách může vzplanout. Proto buďte opatrní při používání těchto surovin při přípravě jídla (např. hranolky) a vždy dohlížejte na celý proces vaření.
• Nikdy nepokládejte na varné zóny hrnec s vlhkým dnem nebo poklice se zkondenzovanou parou. Může dojít k poškození varných zón.
• Nikdy nenechávejte na varné zóně vystydnout hrnec, protože se pod ním může začít tvořit vlhkost a ta může zp korozi.
Důležitá upozornění týkající se sklokeramické varné desky
• Varné zóny dosahují nastavené teploty velmi rychle. Přesto zůstává jejich okolí relativně chladné.
• Deska je odolná vůči změnám teploty.
• Deska je také odolná vůči nárazu. Hrnce na ni můžete tvrdě pokládat, aniž byste jí způsobili jakékoli poškození.
• Sklokeramickou desku byste neměli používat jako pracovní desku. Ostré předměty ji mohou poškrábat.
• Není povolena příprava pokrmů v alobalu nebo v plastových nádobách. Nepokládejte na varnou desku alobal nebo plastové dózy.
• Nepoužívejte poškozenou sklokeramickou varnou desku. Pokud na desku dopadne předmět ostrou hranou, může deska prasknout. Poškození se projeví ihned nebo po krátké chvíli. Pokud se objeví viditelné praskliny, okamžitě odpojte sklokeramickou desku od sítě.
• Pokud se na horkou varnou desku vysype cukr nebo jídlo s obsahem cukru, okamžitě desku otřete.
ůsobit jeho
352660
7
Varné nádobí
Tipy pro používání varného nádobí
Používejte vysoce kvalitní nádobí s plochým a stabilním dnem.
• Přenos tepla je nejlepší, když je průměr dna hrnce a varné zóny stejný a hrnec je postaven do jejího středu.
• Pokud používáte nádobí z varného skla (Pyrex) nebo z porcelánu, dodržujte návod jeho výrobce.
• Pokud používáte tlakový hrnec, nikdy jej nenechávejte bez dozoru, dokud není dosaženo potřebného tlaku. Varná zóna by měla být zpočátku nastavena na maximální výkon. S rostoucím tlakem v hrnci upravte výkon varné zóny pomocí příslušného tlačítka.
• Vždy se ujistěte, že je v tlakovém hrnci nebo v jakémkoli jiném varném nádobí dostatek vody, protože při použití prázdného hrnce dojde k přehřátí, což bude mít za následek poškození hrnce a varné zóny.
• Varné sklo (Pyrex) se speciálně upraveným povrchem je vhodné pro použití na varné desce, pokud jeho průměr odpovídá průměru varné zóny. Varné nádobí s větším průměrem může kvůli tepelnému namáhání prasknout.
• Pokud používáte zvláštní nebo nekonvenční nádobí, dodržujte vždy instrukce výrobce.
• Pokud používáte hrnce se dnem z vysoce odrazných materiálů (lesklý kovový povrch) nebo hrnce s tenkým dnem, může se čas potřebný na vaření o několik minut (až 10 minut) prodloužit. Jestliže potřebujete uvařit větší množství jídla, doporučujeme použít hrnec s plochým černým dnem.
• Nepoužívejte hliněné nádobí, mohlo by poškrábat varnou desku.
Šetřete energií
Před prvním použitím
352660
8
• Průmě
• Kdykoli je to možné, používejte při vaření pokličky.
• Velikost hrnce by měla odpovídat množství připravovaných
• Jídla, u nichž se předpokládá dlouhá doba přípravy, by se
• Různá zelenina, brambory atd. by se měly připravovat v
B) Plynové varné zóny - hořáky
Před prvním použitím se nevyžaduje splnění žádných zvláštních požadavků nebo pokynů.
r dna hrnce by měl odpovídat průměru varné zóny. Pokud je poloměr hrnce menší, dochází k tepelným únikům. Navíc může dojít k poškození varné zóny.
pokrmů. Připravováním malého množství pokrmu ve velkém hrnci dochází k energetickým ztrátám.
měla připravovat v tlakovém hrnci.
malém množství vody. Přitom by na hrnci měla být těsně nasazena poklička. Po dosažení varu snižte výkon varné zóny tak, aby její výkon udržoval mírný var.
Důležitá upozorně
• Pro rychlé opečení (zhnědnutí) nastavte hořák na maximální úroveň. Poté pokračujte v pečení s nastavením na minimum.
• U některých modelů jsou plynové hořáky vybaveny termoelektrickým ochranným zařízením. Pokud plamen hořáku náhodou zhasne (rozlití kapaliny, sfouknutí, ...), dojde zároveň k odpojení plynového přívodu, takže je zabráněno úniku plynu do místnosti.
• Pokud zhasne plamen u hořáku, který není vybaven touto ochranou, bude se plyn uvolňovat do okolního prostředí.
• Kryt plynového hořáku musí být vždy pokládán na korunku velice opatrně. Ujistěte se, že v hořáku nejsou žádné překážky, které by mohly stát v cestě procházejícímu plynu.
1 Kryt plynového hořáku 2 Korunka s podpěrou na kryt plynového hořáku 3 Termoprvek (pouze u chráněných hořáků, pouze
u některých modelů)
4 Zapalovací svíčka 5 Tryska
Varné nádobí
• Správně vybrané nádobí zkracuje dobu vaření a snižuje spotřebu plynu. Průměr hrnce je tím nejdůležit parametrem.
• Pokud plameny šlehají kolem dna hrnce po jeho okrajích (hrnec je příliš malý), může dojít k poškození hrnce. Spotřeba plynu je v takovýchto případech také vyšší.
• Aby plamen hořel, je zapotřebí vzduch. Pokud je hrnec příliš veliký, je vzduchu nedostatek a spalování je potom méně účinné, tj. plamen má menší výhřevnost.
Upozornění! Jakékoli nádoby na vaření (hrnce a pánve) musí být skladovány minimálně 15 mm od stěny zařízení, aby nedocházelo k nadměrnému zahřívání přilehlých kuchyňských skříněk. Všechny sousední kuchyňské skříňky nesmí být vyšší než horní deska zařízení.
Mřížka (pouze u některých modelů) Mřížku používejte, pokud ohříváte v hrncích o malém průměru. Položte mřížku nad hořák.
Typ hořáku Průměr hrnce Velký (3,0kW) 220-240 mm Normální (1,9kW) 180-220 mm Pomocný (1,0kW) 120-180 mm Trojitý (3,5kW) 220-240 mm
ějším
352660
9
Ovládání varné desky
• Zapněte varnou zónu pomocí příslušného knofl íku umístěného na ovládacím panelu.
• Symbol umístěný vedle každého z knofl íku označuje varnou zónu, která se tímto knofl íkem ovládá.
• Výkon varné zóny lze nastavit v rozsahu (1–9) buď krokově, nebo spojitě.
• Krokovými knofl íky lze otáčet ve všech směrech. U knofl íků, které se otáčejí spojitě, platí, že otáčením ve směru hodinových ručiček zvyšujete výkon, zatímco proti směru hodinových ručiček naopak.
• Varné zóny můžete vypnout tři až čtyři minuty před koncem vaření a využít tak maxima zbytkového tepla. Tím ušetříte energii (v následující tabulce jsou uvedeny příklady použití jednotlivých stupňů výkonu).
ES 00 Varná zóna vypnutá; využívá se zbytkové teplo.
1-2 1
32 Další vaření.
4-5 3
64 Smažení, příprava jíšky. 7-8 5 Fritování. 96 Uvedení do varu, zhnědnutí, smažení.
Udržování teploty a opakovaný ohřev malých množství jídla (minimální výkon).
Další vaření větších množství, další smažení větších dílů.
Varné zóny typu High­Light
352660
10
Rychlé varné zóny (dostupné pouze u některých modelů) se liší od běžných varných zón především svým maximálním výkonem, který umožňuje jejich rychlý ohřev. Tyto varné zóny jsou označeny červenou tečkou, která se nachází v jejich středu. V důsledku opakovaného používání a
čištění může tato tečka zmizet.
Varné zóny typu High Light se liší od běžných varných zón rychlostí svého ohřevu. Tím je také urychleno vaření.
Indikátor zbytkového tepla
Každá varná zóna je vybavena kontrolkou, která svítí, kdykoli je varná zóna teplá (horká). Po ochlazení varné zóny kontrolka zhasne. Kontrolka zbytkového tepla se může rozsvítit také v případě, kdy nebyla používána, ale na varnou zónu byl postaven horký hrnec.
Ovládání plynových hořáků
Ovládací knofl ík
Plynový ventil uzavřen
Maximální výkon
Minimální výkon
Zapálení a ovládání hořáků (závisí na modelu)
• Hořáky ovládejte pomocí ovládacích knofl íků na varné desce. Úrovně výkonu jsou označeny na knofl ících pomocí symbolů malého a velkého plamene (viz Popis spotřebiče).
• Otočte knofl íkem přes pozici s velkým plamenem ( s plamenem malým ( ) a zpět. Rozmezí pro provoz hořáku je mezi těmito dvěma polohami.
• Plynové hořáky lze zapálit pomocí elektrické svíčky, která je u každého z hořáku (pouze u některých modelů).
Před otočením knofl íku ho musíte nejprve zmáčknout.
Zapálení jednou rukou
• Pro zapálení plynového hořáku stiskněte příslušný ovládací knofl ík a otočte jím na maximální výkon (velký plamen). Automaticky dojde k elektrickému výboji a k zapálení unikajícího plynu.
• Pokud není elektrický zapalovač funkční z důvodu výpadku el. proudu nebo byl namočen, můžete k zapálení plynového hořáku použít klasické zápalky nebo zapalovač. Hořák trouby se zapaluje stejným způsobem.
Zapálení „obouruč“ (dvěma rukama)
• Pro zapálení plynového hořáku stiskněte příslušný ovládací knofl ík a otočte jím na maximální výkon (velký plamen). Poté stiskněte tlačítko zapalovače. Dojde k elektrickému výboji a k zapálení unikajícího plynu.
• Pokud není elektrický zapalovač funkční z důvodu výpadku el. proudu nebo byl namočen, můžete k zapálení plynového hořáku použít klasické zápalky nebo zapalovač. Hořák trouby se zapaluje stejným způsobem. Po zapálení hořáku podržte
) na pozici
352660
11
Trouba
ještě asi 10 sekund tlačítko stisknuté, aby se plamen ustálil.
• Plamen poté můžete nastavit do maximální nebo minimální polohy. Jakékoli jiné nastavení mezi ( se nedoporučuje, protože plamen není v tomto intervalu stabilní a mohl by zhasnout.
Pokud nebude hořák zapálen do patnácti sekund od zamáčknutí tlačítka, uzavřete přívod plynu (hořák) a počkejte asi minutu na další pokus. Poté zkuste znovu provést zapálení plamene.
Pokud plamen zhasne (z jakýchkoli příčin),uzavřete hořák a vyčkejte asi 1 minutu, než ho zkusíte znovu zapálit.
• Upozornění: Během zapalování hořáků (platí pro trojité a dvojité hořáky a Mini Wok) by již měl být na hořáku umístěn hrnec.
• Pro zhasnutí plamene a uzavření přívodu plynu otočte ovládacím knofl íkem úplně doprava do pozice (
) těmito ( ) polohami
).
Před prvním použitím
Důležitá upozorně
352660
12
• Vyndejte z trouby všechno příslušenství a vyčistěte ji horkou vodou a běžným čisticím prostředkem. Nepoužívejte abrazivní přípravky.
• Po prvním zapnutí trouby bude cítit klasický zápach „novoty“; v místnosti proto větrejte.
• Používejte tmavé pekáče s povrchem z tmavého silikonu nebo smaltu, protože tyto nádoby mají mimořádně dobré vlastnosti pro přenos tepla.
• Troubu předehřívejte jen v tom případě, že je to uvedeno v receptu na pokrm, který připravujete, nebo v tabulkách, které jsou součástí tohoto návodu (viz dále).
• Zahřívání prázdné trouby spotřebuje spoustu energie; hodně energie můžete ušetřit, pokud budete např. vánoční pečivo péct ihned za sebou.
• Asi deset minut před předpokládaným ukončením pečení můžete troubu vypnout. Tímto způsobem ušetříte energii a využijete teplo, které se v troubě nahromadilo.
Ovládání trouby
Knofl ík pro vypnutí/zapnutí a výběr režimu činnosti trouby
Pro ovládání trouby jsou určeny knofl íky pro vypnutí/zapnutí a výběr způsobu činnosti trouby a knofl ík pro nastavení teploty.
Knofl ík pro nastavení teploty
Trouba může pracovat v následujících režimech
Osvětlení trouby
Některé modely jsou vybaveny dvěma vnitřními žárovkami: jedna se nachází v horní části zadní stěny a druhá uprostřed pravé stěny. Osvětlení lze zapnout nezávisle na jakékoli další funkci trouby. U ostatních modelů se osvětlení zapne automaticky při spuštění jakéhokoli režimu trouby.
Horní/spodní topné těleso
Topné těleso na horní a spodní straně trouby ohřívá troubu stejnoměrně. Pečení pečiva nebo masa je možné jenom v jedné výšce.
Gril
V tomto režimu přípravy jídel je aktivováno infračervené topné těleso. Teplo je vyzařováno přímo infračerveným topným tělesem nainstalovaným na stropě vnitřního prostoru trouby. Tento režim je vhodný pro grilování menších kusů masa, jako jsou steaky, uzeniny, fi lety, kotlety atd.
352660
13
Gril s ventilátorem
Při tomto režimu jsou spuštěny zároveň infra topné těleso a ventilátor. Je vhodný pro grilování masa a velkých kusů masa nebo drůbeže na jedné výšce. Je také vhodný pro pečení gratinovaných pokrmů.
Horký vzduch a spodní topné těleso
V tomto režimu je současně aktivováno spodní topné těleso a ventilátor horkého vzduchu. Tato kombinace je ideální pro pečení pečiva z vlhkého těsta nebo těžkých pekařských výrobků, ovocných koláčů z kynutého těsta nebo pečiva s křehkou kůrkou a tvarohových koláčů.
»PIZZA SYSTÉM«
Tento režim je ideální pro pečení pizzy. Pizza se peče v předehřáté peci při teplotě 190–210 °C po dobu 15–25 minut podle velikosti, na plochém pekáči vloženém do vedení na druhé úrovni.
352660
Horký vzduch
V tomto režimu jsou v provozu současně kruhové topné těleso a ventilátor. Ventilátor na zadní stěně trouby umožňuje stálé proudění horkého vzduchu okolo pečeně nebo pečiva. Je vhodný pro pečení masa a pečiva ve více výškách najednou. Teplota by měla být nastavena na nižší úroveň než při použití běžných provozních režimů.
Rozmrazování
U tohoto režimu proudí vzduch bez zapnutých topných těles. V provozu je pouze ventilátor. Je vhodný pro pomalé rozmrazování zmražených potravin.
14
Spodní topné těleso a ventilátor
U tohoto režimu je v činnosti současně spodní topné těleso a ventilátor. Je vhodný pro pečení nízkých, kynutých těst a zavařování ovoce a zeleniny. Používejte 1. drážku zespodu a ne příliš vysoké pekáče, aby mohl ohřátý vzduch proudit také po horní straně jídel.
Horní a spodní topné těleso plus ventilátor
V provozu je současně spodní a horní topné těleso a ventilátor. Ventilátor zajišťuje rovnoměrnou cirkulaci horkého vzduchu v troubě. Tento režim je vhodný pro přípravu všech druhů pečiva, pro rozmrazování potravin a sušení ovoce a zeleniny. Předtím než vložíte potraviny do trouby, počkejte, až poprvé zhasne kontrolka (kontrolka provozu topných těles). Pro nejlepší výsledek přípravy pokrmu používejte pouze jednu výšku pečení; při použití dvou výšek současně bude výsledek poněkud horší. Trouba musí být předehřátá. Používejte druhou a čtvrtou drážku zespoda. Teplota by měla být nastavena na nižší úroveň než při použití běžných provozních režimů.
Spodní topné těleso/Aqua clean
Teplotu vydává jenom topné těleso, umístěné na spodní straně trouby. Tento režim zvolte tehdy, jestliže chcete mít pečivo více propečené zespodu (například pečení vlhkého pečiva s ovocnou náplní). Knofl ík pro nastavení teploty otočte na požadovanou teplotu. Spodní topné těleso – Aqua clean – můžete používat také pro čištění trouby. Podrobnosti o čištění si přečtěte v kapitole „Čištění a údržba“.
Horní topné těleso
Na potraviny působí teplota z topného tělesa shora. Tento způsob ohřívání použijte tehdy, jestliže chcete mít jídlo shora více propečené (např. pro gratinování).
Uchovávání jídla v teplém stavu
(Jídlo vložte na nosný rošt zasunutý do vedení na druhé úrovni.) Pomocí této funkce můžete ohřívat hotová jídla. Přepínač teploty nastavte na 70 °C. Doba ohřevu závisí na vaší volbě, ale dbejte na to, aby nebyla příliš krátká, protože v tomto případě se jídlo důkladně neprohřeje.
15
352660
Loading...
+ 33 hidden pages