Modelcraft 20 73 00 Operating instructions [cs]

RC souprava 2,4 GHz, 2-kanály
Důležitá informace
Tento přijímač je vhodný pro provozní napětí 4 až 12 V/DC. Přitom je ovšem třeba mít na paměti, že přijímač neredukuje připojené napájení. Napájecí zdířka přijímače
se spojuje přímo s napájecími výstupy (konektory)! To znamená, že k přijímači připojená serva, regulátory a prvky obvodu nebo jiné elektronické součástky
musí být rovněž dimenzovány na toto vyšší provozní napětí.
Příklad:
Pokud je přijímač používán ve vozidle se spalovacím motorem a Vy ho připojíte k napájecímu napětí vyššímu než 6 V/DC (např. ke dvoučlánkovému Li-Po akumulátoru), musíte používat takové servořízení a servo pro plyn a brzdu, které se hodí pro toto vyšší napětí. Pokud toto nebudete respektovat, poškodíte si připojená serva!
Obj. č.: 20 73 00
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup RC soupravy 2,4 GHz. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho
obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
1
Účel použití
Tento 2-kanálový dálkový ovladač je určen výhradně pro soukromé využití při stavbě modelů a je dimenzován pro tyto účely, i pokud jde o dobu provozu. Pro profi využití, např. k ovládání strojů nebo zařízení, tento systém není vhodný.
Popis výrobku
Pořídili jste si 2-kanálový rádiově řízený dálkový ovladač, který se ideálně hodí pro použití u modelů aut a lodí. Díky dvěma proporcionálním řídicím kanálům lze nezávisle na sobě na dálku obsluhovat funkci plynu i řízení. Ergonomicky tvarovaná rukojeť dobře padne do ruky a umožňuje pohodlnou obsluhu vysílače a bezpečřízení
modelu. Pro vysílač je zapotřebí 8 baterií typu AA. Pokud nepoužíváte řídicí jednotku s BEC, budete pro přijímač
potřebovat 4 baterie typu AA.
Rozsah dodávky
Vysílač
Přijímač
Programovací kartička
Návod k obsluze
Vysvětlivky k symbolům
Symbol vykřičníku odkazuje na možná nebezpečí při manipulaci, provozu a obsluze přístroje. Symbol šipky označuje speciální tipy a pokyny k obsluze.
2
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do dálkového ovládání. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří k do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly děti spolknout.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Dálkové ovládání nevyžaduje žádnou údržbu. K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit povrch a pouzdro ovladače.
U elektromodelů zapínejte hnací motor až poté, co jste zcela dokončili zabudování přijímacího zařízení.
Tím předejdete tomu, aby se hnací motor náhle a nechtěně rozeběhl.
Před každým spuštěním překontrolujte, zda je Váš model i dálkový ovladač funkční a bezpečný. Všímejte
si přitom viditelných poškození, jako jsou např. vadné konektory nebo poškozené kabely. Veškeré pohyblivé části na modelu musí fungovat lehce, ale nesmí vykazovat tzv. mrtvý chod.
Pokud ještě nedisponujete dostatečnými znalostmi ohledně zacházení s dálkově řízenými modely, obraťte se na zkušeného sportovního modeláře nebo na modelářský klub.
Při uvedení do provozu vždy zapněte jako první vysílač. Teprve potom smíte zapnout přijímač v modelu. Jinak by mohlo dojít k nepředvídatelné reakci modelu! Umístěte anténu vysílače vůči modelu ze strany, abyste zajistili optimální vyzařování signálů vysílače. Vyhněte se tomu, abyste špičkou antény „mířili“ na model.
Před uvedením do provozu si na stojícím modelu ověřte, zda reaguje na povely tak, jak očekáváte.
Dálkový ovladač nepoužívejte při bouřce, v blízkosti vedení vysokého napětí nebo v blízkosti rádiových sloupů.
Dokud je model v provozu, ponechte dálkový ovladač (vysílač) vždycky zapnutý. Chcete-li model odstavit,
vždy nejprve vypněte motor a následně přijímací zařízení. Teprve potom smíte vypnout dálkový ovladač.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Nabíjení akumulátorů
Akumulátory o velikosti AA jsou v době dodání obvykle prázdné a je třeba je nabít. Předtím, než se akumulátor dostane na svůj maximální výkon, musí projít několika úplnými vybíjecími
a nabíjecími cykly. Akumulátory v pravidelných intervalech vybíjejte, protože při opakovaném nabíjení „poloprázdného“ akumulátoru
může docházet k tzv. memory-efektu (paměťový efekt). To znamená, že akumulátor ztrácí na své kapacitě. Už nevydává veškerou naakumulovanou energii, doba provozu modelu resp. vysílače se zkracuje.
Používáte-li více akupacků nebo akumulátorů, vyplatí se pořízení kvalitní nabíječky. Ta obyčejně nabízí také funkci rychlonabíjení akumulátorů.
Ovládací prvky vysílače
Přední strana
1. Anténa vysílače
2. Volant pro funkci řízení
3. Ovládací páčka pro plyn
4. Spodní část vysílače s integrovanou přihrádkou na baterie
5. Kryt obslužného panelu
Obslužný panel (pod krytem)
Pokud kryt obslužného panelu odklopíte nahoru, získáte přístup k dalším ovládacím prvkům vysílače.
6. Přepínač zpětného chodu pro plyn
7. LED kontrolka podpě
8. Tlačítko „binding“
9. Ovladač Dual Rate pro funkci řízení
10. Přepínač funkcí
11. Regulátor trimování pro plyn
12. Regulátor trimování funkci řízení
13. LED provozní kontrolka
14. Přepínač zpětného chodu pro funkci řízení
Zadní strana
15. Zdířka pro připojení k počítači
16. Nabíjecí zdířka
3
4
Loading...
+ 4 hidden pages