Mitsubishi TRIUM 110 User Manual

Polski
Instrukcja zawiera opis dwuzakresowych telefonów komórkowych GSM
Mitsubishi Electric przykłada dużą wagę do tego, by zamieszczone tu opisy były dokładne,
zastrzega sobie jednak prawo do wprowadzania, bez powiadomienia, zmian w telefonie opisanym
Wydanie 1, 2002. © Mitsubishi Electric Telecom Europe, 2002
w instrukcji i/lub w samej instrukcji.
Trium 110.
Spis treści
1. Wstęp ................................ 3
Współczynnik absorpcji
promieniowania SAR ......... 3
Zasady bezpieczeństwa ....... 4
Pojazdy samochodowe ........ 4
Połączenia alarmowe ........... 5
Obchodzenie się z telefonem 5
Ładowarki ............................. 6
Bateria .................................. 6
Odpowiedziałność
użytkownika ....................... 6
Kody zabezpieczające ......... 6
Wyrzucanie opakowań ......... 7
Elementy obsługowe
telefonu .............................. 8
Wyświetlacz graficzny .......... 9
Opis ikon .............................. 9
2. Wprowadzenie ................ 10
Przygotowanie do pierwszego
połączenia ........................ 10
Pierwsze połączenie .......... 10
Bateria ................................ 12
Karta SIM ........................... 14
3. Obsługa telefonu ........... 15
Wyświetlacz w trybie
czuwania .......................... 15
Ważne ikony ....................... 15
Wybieranie numerów
z pamięci .......................... 16
Wybrane numery ................ 16
Szybkie wybieranie ............ 16
Sygnał wyciszony
i wibracyjny ...................... 17
Funkcja głośnomówiąca ..... 17
Wyłączenie mikrofonu ........ 17
Regulacja głośności ........... 17
Wysyłanie tonów DTMF ..... 17
Pauza ................................. 18
Zawieszanie i odwieszanie
połączeń .......................... 18
4. Menu ............................... 20
Wejście do menu ............... 20
Mapa menu ........................ 20
Wpisywanie tekstu ............. 20
Usługi sieciowe .................. 22
Książka telefoniczna .......... 22
Wiadomości (SMS) ............ 26
EMS .................................. 29
Połączenia i liczniki ............ 29
Ustawienia - dostosowanie
telefonu ............................ 32
Pomoce biurowe ................ 44
Gry ..................................... 46
Przelicznik walut ................ 47
Internet/Protokół WAP™ .... 47
Kody GSM do współpracy
człowiek - maszyna ......... 50
5. Akcesoria ....................... 51
Używanie zestawu
słuchawkowego ............... 51
6. Dodatek .......................... 52
Słownik terminów i skrótów52 Wykrywanie i usuwanie
usterek ............................. 53
Komunikaty błędów ............ 54
7. Deklaracja zgodności .... 59
Wstęp
Dziękujemy za zakup dwuzakresowego telefonu komórkowego Trium 110. Telefon jest produkowany w wersjach Trium 110, Trium 110 m i Trium 110 p. Prosimy sprawdzić wersję na etykiecie na opakowaniu. Telefon jest przystosowany do pracy we wszystkich sieciach GSM 900/
1800. Dostępne usługi i wiadomości mogą być żne, w zależności od wykupionego abonamentu usług i/lub oferty dostawcy usług. Podobnie jak wszystkie urządzenia nadawczo-odbiorcze aparat emituje fale elektromagnetyczne. Spełnia w tym zakresie wymagania przepisów międzynarodowych, o ile jest używany w
normalnych warunkach i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa podanymi niżej i na stronie 4.
Współczynnik ab sor pcji promieniowania (SAR)
MODELE TRIUM 110, TRIUM 110 m I TRIUM 110 p SPEŁNIAJĄ WYMAGANIA UNII EUROPEJSKIEJ DOTYCZĄCE PROMIENIOWANIA RADIOWEGO. Zanim określony model aparatu znajdzie się na rynku, musi być wykazana jego zgodność zDyrektywą R&TTE (1999/5/ CE) Unii Europejskiej. Jednym z podstawowych wymagań Dyrektywy jest ochrona zdrowia oraz bezpieczeństwo użytkownika i innych osób. Telefon komórkowy jest nadajnikiem i odbiornikiem radiowym. Jego konstrukcja gwarantuje, że graniczne wartości energii napromieniowania o częstotliwości radiowej (RF), jakie zaleca Rada Unii Europejskiej Wartości te stanowią wytyczne oraz wyznaczają dopuszczalne poziomy promieniowania radiowego dla ludzi.
1
,niesą przekraczane.
1. Zalecenie europejskie 1999/519/CE
Wytyczne zostały opracowane przez niezależne instytucje naukowe na podstawie okresowych analiz wyników
Wartości graniczne uwzględniają
badań. odpowiedni margines bezpieczeństwa, tak by gwarantować bezpieczeństwo wszystkich osób, niezależnie od ich wieku i stanu z drowia
. Norma napromieniowania dla telefonów komórkowych (norma europejska CENELEC EN 50360: 2000) operuje jednostką miary zwaną “współczynnikiem absorpcji promieniowania” (Specific Absorption Rate - SAR). Graniczną wartością
2
zalecaną przez Radę Unii jest 2,0 W/kg. Testy na SAR przeprowadzono dla typowych pozycji, jakie zajmuje człowiek korzystający z telefonu (zgodnie z normą CENELEC EN 50361: 2000), gdy aparat promieniuje z największą mocą we wszystkich badanych zakresach częstotliwości
3
.
Chociaż współczynnik SAR wyznacza się dla najwyższego poziomu mocy, to rzeczywista wartość SAR dla danego aparatu możebyć znacznie mniejsza od maksymalnej. Bierze się to stąd, że aparat przystosowany jest do pracy z różnymi poziomami mocy sygnału, którego wielkość ma gwarantować dostępdosieciokreślonego operatora. Ogólnie można powiedzieć, że im bliżej anteny stacji bazowej się znajdujemy, tym moc wyjściowa telefonu będzie mniejsza
. Najwyższe wartości SAR dla modeli Trium 110, Trium 110 m i Trium 110 p podczas
2. Wartość graniczna SAR dla telefonów komórkowych wynosi 2.0 waty/kilogram (W/kg) średnio na dziesięć gramów tkanki ciała. Wartość ta uwzględnia znaczny margines bezpieczeństwa uwzględniający wszelkie odchyłki pomiarów.
3. Zgodnie z normą GSM, maksymalny poziom mocy telefonu wynosi 250mW dla 900 MHz i 125 mW dla 1800 MHz.
Wstęp
badań na zgodność z normą wynosiła
0.746 W/kg. Wprawdzie poziomy SAR mogą być żne dla różnych aparatów iróżnych pozycji pracy, jednak zawsze spełnione są wymagania unijne. Istnieje wiele niezależnych źródeł informacji na ten temat, między innymi: Royal Society of Canada: www.rsc.ca The International Commission on Non­Ionizing Radiation P rotection (ICNIRP): www.icnirp.de The US Food and Drug Administration: www.fda.gov/cdrh/ocd/mobilphone.html The World Health Organization: www.who.int/emf Mitsubishi Electric należy do MMF, międzynarodowego stowarzyszenia producentów sprzętu radiowego. MMF publikujeinformacjenapowyższy temat i udostępnia je niezależnym placówkom badawczym, agencjom rządowym i innym organizacjom
Mobile Manufacturers Forum
Diamant Building, 80 Blvd. A. Reyers
B-1030 Brussels Belgium
www.mmfai.org
Zasady bez pieczeństwa
Zuwaginamożliwe zakłócenia wielkiej częstotliwości (w.cz.) korzystanie z urządzeń radiowych wymaga stosowania się do odpowiednich przepisów. Należy przestrzegać zasad podanych niżej.
W samolocie wyłączaj telefon i wyjmuj baterie. Korzystanie z telefonu może bowiem zakłócić pracę samolotu lub sieci komórkowej i jest niedozwolone. Niezastosowanie się do tego warunku może spowodować zawieszenie abonamentu lub odmowęświadczenia usług, albo odpowiednie sankcje prawne wobec wykraczającego.
Wyłączajtelefonnastacji benzynowej i w pobliżuskładów materiałów łatwopalnych. Wyłączaj telefon w szpitalu lub innych miejscach, gdzie mogą pracować urządzenia medyczne.. Stosuj się do ograniczeń obowiązujących na stacjach paliw, wzakładach chemicznych czy w rejonach, gdzie są prowadzone roboty strzelnicze. Istnieje pewne zagrożenie związane z używaniem telefonu wpobliżuniewłaściwie zabezpieczonych osobistych urządzeń medycznych, takich jak aparaty słuchowe i stymulatory serca. Należyzasięgnąć porady lekarza lub producenta aparatu medycznego; aparat taki powinien być włciwie zabezpieczony. Korzystanie z telefonu w pobliżu innych urządzeń elektronicznych możezakłócać pracę tych urządzeń,oileniesą one właściwie zabezpieczone. Należy przestrzegać zaleceń producentów tych urządzeń.
Pojazdy samochodowe
Przestrzegaj obowiązujących przepisów krajowych dotyczących korzystania z telefonówkomórkowych w pojazdach samochodowych. Bezpieczeństwo na drodze jest zawsze najważniejsze. Poświęcaj całą uwagę prowadzeniu pojazdu.
Nie trzymaj telefonu w ręku podczas
jazdy. Jeśli nie masz zestawu samochodowego, zatrzymaj i zaparkuj samochódprzedużyciem telefonu.
Jeżeli posiadasz prawidłowo
zainstalowany zestaw samochodowy, upewnij się,czydziała on w sposób pewny i bezpieczny. Korzystaj znumerów zaprogramowanych i rozmawiaj możliwie jak najkrócej.
Niewłaśc iwie zainstalowany telefon
możezakłócać prawidłową pracę elektroniki w samochodzie, np. systemu ABS czy poduszek powietrznych. Aby tego uniknąć, instalowanie telefonu należy powierzyć specjaliście. Po zainstalowaniu aparatu powinien on sprawdzić prawidłowe działanie elektroniki. W razie wątpliwości należy zasięgnąć opinii producenta.
Nie kładź telefonu na siedzeniu pasażera ani nigdzie tam, skądmoże spaść podczas nagłego hamowania. Telefon powinien być zawsze umieszczony w uchwycie.
Na drogach publicznych niedozwolone jest używanie urządzeń alarmowych włączających światła s amochodu lub sygnał dźwiękowy.
Połączenia alarmowe
W Europie, w telefonach z usługą GSM, połączenia z numerami interwencyjnymi (alarmowymi) można uzyskać za pomocą standardowego europejskiego numeru 112, nawet wtedy, gdy w telefonie nie ma karty SIM. Połączenia alarmowe są możliwe także w przypadku zablokowania telefonu i blokady połączeń. W niektórych krajach można także korzystać z lokalnych numerów alarmowych, lecz telefon musi posiadać ważną kartę SIM. Dzwoniąc pod numer alarmowy pamiętaj, aby dokładnie podać wszystkie niezbędne informacje. Telefon możebyć wtakiej sytuacji jedynym środkiem łączności, nie rozłączaj więcpołączenia dopóki nie otrzymasz takiego polecenia.
Telefonia ruchoma wykorzystuje sieci radiowe i terenowe, które nie gwarantują łączności w każdych warunkach. Nie można więc traktować telefonu komórkowego jako jedynego środka łączności awaryjnej.
Obchodzenie się z telefonem
Telefon komórkowy jest urządzeniem wykonanym z wykorzystaniem
najnowocześniejszej technologii i wymaga właściwego traktowania. Stosującsię do poniższych wskazówek będziesz mógł korzystać z telefonu przez wiele lat.
Nie narażaj telefonu na działanie wysokich temperatur ani wilgoci.
Nie narażaj telefonu na działanie niskich temperatur. Gdy po włączeniu rozgrzewa się do swojej normalnej temperatury, wewnątrz obudowy może powstać wilgoć i uszkodzić elementy elektryczne
Nie próbuj sam rozbierać telefonu. Nie ma on wewnątrz żadnych elementów regulacyjnych obsługiwanych przez użytkownika.
Nie narażaj telefonu na działanie wody, deszczu ani rozlanych płynów. Konstrukcja aparatu nie jest wodoszczelna.
Nie wolno telefonem rzuca ć,uderzać, ani gwałtownie potrząsać. Obchodź się znimostrożnie, gdyż inaczej możesz go uszkodzić.
Nie używaj do czyszczenia telefon u silnych środków chemicznych i rozpuszczalników. Wystarczy go przetrzeć miękką, lekko zwilżoną szmatką.
Nie kładź telefonu obok dysków komputerowych, kart kredytowych ani żadnych innych nośników magnetycznych. Telefon może zniekształcić zapisane na nich dane.
Nie dołączaj do telefonu żadnych nieatestowanych urządzeń.Używanie wyposażenia lub akcesoriów pochodzącychodinnychproducentów albo nie posiadających atestu Mitsubishi narusza warunki gwarancji i może stanowić zagrożenie.
Nie odklejaj etykiet. Znajdują się na nich numery, które są przeznaczone dla serwisu i do innych celów.
W przypadku ewentualnego uszkodzenia, zwróć się do autoryzowanego serwisu.
.
Wstęp
Ładowarki
Do zasilania telefonu wolno używać jedynie ładowarek przenośnych
FZ14130060, FZ14130050, FZ14130080, FZ14130090 lub FZ14130100). Korzystanie z innych źródeł zasilania spowoduje unieważnienie atestu (homologacji) i może stanowić zagrożenie.
(FZ14130070,
Bateria
Baterię można ładować setki razy, jednak ulega ona stopniowemu zużyciu. Gdy czas pracy (czuwania i rozmowy) staje się znacznie krótszy od nominalnego, oznacza to konieczność zakupu nowej baterii.
Nie zostawiaj baterii dołączonej do ładowarki dłużej niż potrzeba. Przeładowanie skraca żywotność baterii.
Odłącza ładowarkę od sieci, kiedy nie
jest używana.
Nie narażaj baterii na działanie wysokich temperatur i wilgoci.
Nie wyrzucaj zużytej baterii do ognia; może eksplodować.
Nie trzymaj baterii razem z metalowymi przedmiotami (np. klucze, spinacze, monety, łańcuszki, itp.), które mogą zewrzeć jej zaciski.
Nie rzucaj baterią inienarażaj jej na silne wstrząsy.
Nie próbuj rozbierać baterii na części.
Stosuj tylko zalecane ładowarki (zob.
strona 6).
Zabrudzone zaciski oczyść miękką szmatką.
Nagrzewanie się baterii podczas ładowania jest zjawiskiem normalnym.
Wyrzucanie baterii
Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi ochrony środowiska, zużyte baterie trzeba zwracać do punktu sprzedaży, gdzie są przyjmowane bez żadnych opłat. Nie wolno wyrzucać baterii do odpadków domowych.
Odpowiedzialność użytkownika
Za telefon GSM Odpowiada jego użytkownik. Korzystaj z telefonu zgodnie z
obowiązującymiprzepisami. Telefon to nie zabawka - trzymaj go zawsze w bezpiecznym miejscu i chroń przed dziećmi. Zapoznaj się z funkcjami zabezpieczeń iużywaj ich, aby uniemożliwić korzystanie z telefonu w przypadku zgubienia lub kradzieży aparatu i/lub karty SIM. Bezzwłocznie powiadom o tym fakcie swojego operatora. Gdy nie korzystasz z telefonu, zablokuj go, wyłącz i wyjmij baterię.
Kody zabezpieczające
TelefonikartaSIMsprzedawanesą z zaprogramowanymi kodami, które zabezpieczają przed nieuprawnionym korzystaniem z telefonu. Niżej przedstawiono krótki opis kodów. Zmianę kodu PIN i kodów z abezpieczających omówiono na stronie 36.
Kody PIN i PIN2 (4-8 cyfr)
Na każdej karcie SIM znajduje się kod PIN (Personal Identity Number), który chroni kartę przed nieuprawnionym użyciem. Niektóre karty SIM posiadają również kodPIN2, który zabezpiecza określone funkcje, np. numery ustalonego wybierania. Trzykrotne kolejne wpisanie złego kodu PIN blokuje kartę SIM, a na wyświetlaczu pojawia się napis SIM zablok. Wpisz PUK:. Aby odblokować
kartę SIM, musisz znać kod PUK (PIN Unblock Key), który można otrzymać wyłącznie od dostawcy usług.
Kody PUK i PUK2 (8 cyfr)
Kod PUK można otrzymać do dostawcy usług. Służydo odblokowania zablokowanej karty SIM (strona 37). Do odblokowania kodu PIN2 wymagany jest natomiast kod PUK2 (zob. wyżej).
Hasło blokady połączeń (4 cyfry)
Hasłotosłuży do blokowania różnych typówpołączeń, wychodzących lub przychodzących (zob. str. 42).
Kod zabezpieczenia telefonu (4 cyfry)
Kod ten jest fabrycznie wyzerowany iużytkownik możegozmienić.Po zmianie kodu producent nie ma już do niego dostępu. Szczegółowy opis podano na stronie 36.
Kody te trzeba zapamiętać i zapoznać się z ich przeznaczeniem i działaniem.
Wyrzucanie opakowań
Opakowanie telefonu wykonano z materiałównadających do odzysku i należy go usunąć zgodnie z obowiązującymi w danym kraju przepisami o ochronie środowiska naturalnego. Należy oddzielić karton od elementów plastykowych i umieścić je w odpowiednich pojemnikach.
Wstęp
Elementy obsług owe telefonu
Klawisze progra­mowe ( )
Funkcja klawisza jest wyświetlana w postaci graficznej nad klawiszem.
Klawisz kursora
Nawigacja w obszarze pamięci i menu.
na klawiszu kursora: przewijanie wgórę (wtrybie menu). W trybie czuwania dostępdo regulacji głośności.
naklawiszu kursora: przewijanie w dół (w trybie menu). W trybie czuwania dostępdo ustawiania rodzaju dzwonka## (dzwonek, wyciszony, wibrator, itp.)
na klawiszu kursora: wejście do menu głównego lub wybór opcji.
na klawiszu kursora: wejście do książki telefonicznejlubpowrót do poprzedniego ekranu.
Klawisz Połącz/ WYŚLIJ ( ). Naciśnij,
aby wykonać/odebrać połączenie. W trybie czuwania:wyświetlenie ostatnio wybranych numerów.
Słuchawka
Gniazdo słuchawek,
akcesoriówiładowarki
Wyświetlacz
Wyświetlanie
numerów
telefonicznych,
menu,
wiadomości, itp.
Klawisz W łącz/
Wyłącz, KONIEC ( ).
Przytrzymanie:włącz./
wyłączenie telefonu. Naciśnięcie: zakończ. połączenia lub powrót
do trybu czuwania.
Klawisze alfanumery-
czne, -,,
Służą do wpisywania
liczb i znaków.
Naciśnij i przytrzymaj
, aby wybrać numer
poczty głosowej.
Naciśnij i przytrzymaj
klawisze do , aby
wybrać numer
preferowany. Naciśnij
i przytrzymaj , aby
wpisać prefiks +,
symbol 'P' lub znak
zastępczy '_' . Naciśnij
i przytrzymaj , aby
zablokować klawiaturę.
Pokrywa baterii
(z t yłuaparatu).
Zob. str. 10.
Mikrofon
.
Wyświetlacz graficzny
Na wyświetlaczu prezentowane są ikony, litery, cyfry, listy menu oraz polecenia dla użytkownika. Klawisze kursora służą do poruszania się po książce telefonicznej, opcjach menu oraz korzystania z Internetu i usługi WAP™. W dalszej części Instrukcji opisano sposób korzystania z tych funkcji. Wyświetlane ikony opisano na stronie 9.
Opis ikon
Znaczenie ikon pojawiających się na wyświetlaczu:
Telefon korzysta z pamięci SIM Wykorzystywana jest pamięć
.
telefonu
Po wpisaniu nazwiska i adresu możeszwybrać ikonę,zktórą chcesz skojarzyć te dane##.
Roaming. Pojawia się po
zalogowaniu telefonu do sieci innej niż własna.
Krótka wiadomość (SMS).Ikonata
jest widoczna, jeżeli masz do odczytania jedną lub kilka wiadomości. Pulsujący symbol oznacza, żepamięć SMS jest pełna iniemoże przyjąć nowych wiadomości. Należyzwolnić miejsce usuwającjedną lub kilka wiadomości. Dostępność usługi zależy od sieci. Ikonatajestwyświetlana takżeprzy odbiorze wiadomości EMS w telefonie Trium 110 m.
Nieodebrane połączenie. Ikona ta
jest wyświetlana, jeżeli połączenie przychodzące nie zostanie odebrane.
Klawiszestrzałek.Wyświetlane
podczas operacji w menu; sygnalizują, żenaciskając klawisz
lub można wyświetlić kolejne
pozycje menu.
Poczta głosowa. I kona jest wyświetlana, jeżeli masz do odczytania pocztę głosową. Dostępność tej usługi zależyod
.
sieci Wskaźnik naładowania baterii.
Wyświetlany jest ciągle, pokazując aktualnypoziomnaładowania baterii. Rozróżniane są trzy poziomy: niski
, średni , pełny. Jeżeli bateria jest bliska całkowitego rozładowania, pulsuje symbol .
Linia 2. Sygnalizuje korzystanie
z drugiej linii telefonicznej. Dostępność usługi zależy od sieci.
Poziom natężenia sygnału odbieranego. Im więcej kresek, tym silniejszy sygnał. Przy braku dostępu do sieci, ikona jest wygaszona
.
Blokada klawiatury. Wskazuje stan
zablokowania lub odblokowania klawiatury.
Ikona budzika. Ikona wibratora. Dzwonek wyłączony. Wyłączone
są wszystkie s ygnałydźwiękowe Wyłączenie mikrofonu. Tryb wpisywanie tekstu T9. Połączenie WAP'na żywo'. Połączenie WAP'na żywo'
w trybie bezpiecznym
.
Aktywne funkcje auto.
Wstęp
.
Wprowadzenie
Wykonanie poniższych czynności pozwoli użytkownikowi szybko zapoznać się zobsługą telefonu.
Przygotowanie do pierwszego połączenia
Wkładanie karty SIM
Po rozpakowaniu telefonu włóż kartę SIM do gniazda w sposób pokazany niżej, złoconymi stykami do dołu.
Wkładanie baterii
Przyłącz baterię w sposób pokazany na ilustracji.
Zakładanie pokrywy baterii
Załóż pokrywę baterii.
Pierwsze połączenie
Jeśli bateria jest niedostatecznie naładowana, naładuj baterię zgodnie z opisem na stronie 13.
Włączenie telefonu
Naciśnij i przytrzymaj przez
1
dwie sekundy k lawisz . Jeżeli jest to pierwsze włączenie, albo została wymieniona bateria,
10
telefon zapyta o datę i godzinę. W przypadku nieprawidłowego włożenia karty SIM, pojawi się komunikat Sprawdź kartę SIM! W takiej s ytuacji należyzdjąć pokrywę,wyjąć baterię i s prawdzić, czy karta SIM jest prawidłowo włożona (złoconymi stykami do dołu).
Jeżeli telefon jest zablokowany,
2
pojawi się komunikat Kod:. Wpisz 4-cyfrowy kod zabezpieczający i naciśnij OK .Domyślny kod składa się z4zer,0000.
Jeżeli karta jest zabezpieczona
3
przez PIN, pojawi się polecenie Wpisz PIN:. Wpisz kod PIN i naciśnij OK . Pokażesię animowana ikona. a następnie ekran trybu czuwania.
Sposób zmiany kodu PIN i kodów
36
zabezpieczających omówiono na str.
!
Wyświetlacz w trybie czuwania
Funkcje dostępne w trybie czuwania:
Klawisz
wejście do menu telefonu. bezpośredni dostępdo numerówzapisanychw książkach telefonicznych. regulacja głośności. rodzaj dzwonka. lista ostatnio wybranych numerów. przerwanie wybierania lub zakończenie połączenia. wpisywanie numerówna wyświetlaczu (zob. także
-
"Szybkie wybieranie", str.
16).
Ustawianie daty i godziny omówiono na stronie 37.
Trzymanie telefonu
Sposóbtrzymania telefonu
Nie należy zasłaniać górnej tylnej części telefonu; możeto spowodować obniżenie jakości nadawania i odbioru sygnału.
Podczas korzystania z trybu głośnomówiącego nie należy przykładać telefonu do ucha
.
Wykonanie połączenia
Telefon może inicjować iodbierać połączenia tylko wtedy, gdy jest włączony, odblokowany, (str. 15), wyposażony w ważną kartę SIM i znajduje się wzasięgu sieci GSM. Jeżeli telefon nie może znaleźć sieci, wyświetlacz pozostaje pusty.
Wpisz żądany numer (klawisze
1
-).Można wpisać maks. 46
cyfr. Błędy można poprawiać
naciskając Wymaż .
Przytrzymanie klawisza lub
naciśnięcie powoduje
skasowanie całego ekranu.
Wprowadzenie
11
W celu wybrania (wysłania)
2
numeru, naciśnij .
Telefon dzwoni i połączenie jest nawiązywane tak jak w przypadku standardowego aparatu.
Połączenia międzynarodowe mogą wymagać prefiksu 00 lub +. Symbol + przed numerem wprowadza się naciskając i przytrzymując
Jeżeli połączenie nie zostanie nawiązane, albo korzystasz z drugiej linii, mogą pojawić się komunikaty:
Komunikat powód
Numer zajęty
Zabronione
(ustalone
wybieranie)
abonent wywoływany jest zajęty.
wybrany numer nie znajduje się na liście ustalonego wybierania FDN (str. 25).
połączenie z wykorzystaniem drugiej linii (str. 32).
Jeżeli wybrany numer jest zapisany w książce telefonicznej, wyświetlana jest nazwa wywoływanego abonenta.
Odbieranie połączenia
W momencie odebranie połączenia telefon dzwoni (lub wibruje, zob. str.
33). Na stronie 33 omówiono ustawianie sygnału dzwonka, a na stronie 34 ustawianie podświetlenia.
Przyjęcie połączenia
Naciśnij .
Sygnał dźwiękowy nie będzie słyszalny, jeżeli głośność dzwonka jest ustawiona na zero (wyłączony), albo telefon jest ustawiony na tryb ‘Wibrator.
Wyłączenie dzwonka
Naciśnięcie klawisza Nie dzw. powoduje wyłączenie sygnału dzwonienia; możesz wtedy na przykład wyjść z pokoju przed naciśnięciemklawisza .
Wyświetlanie numeru
Jeżeli aktywna jest funkcja
wyświetlania numeru, wyświetlacz pokazuje następujące informacje.
Wyświetlana
informacja
Numer nieznany,apo
połączeniu
Połączenie1
.
numer osoby dzwoniącej
Nr zastrzeżony,apo połączeniu
Połączenie 1
numer
jest:
niedostępny.
dostępny, lecz nie ma go w książkach telef.
zastrzeż.
Jeżeli dysponujesz drugą linią,po odebraniu połączenia na linii 2 na wyświetlaczu pojawi się symbol (szczegóły podano na str. 18).
Odrzucenie połączenia
Aby odrzucić połączenie (wysłanie sygnałuzajętości):
Naciśnij .
Zakończenie połączenia
Naciśnij . Licznik czasu
połączenia zatrzymuje się iznika
symbol .
Po kilku sekundach lub po naciśnięciu klawisza
Wyjdź
, telefon wraca do stanu czuwania.
Numer osoby dzwoniącej (jeżeli jest dostępny) jest zapisywany w rejestrze połączeń odebranych (zob. str. 29).
Wyłączenie telefonu
Naciśnij i przytrzymaj .
Telefon zostaje wyłączony.
Bateria
Ostrzeżenie o rozładowaniu baterii
Jeżeli moc baterii spadnie do poziomu minimalnego, wyświetlany jest komunikat Słaba bateria! iwłącza się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Jeżeli jesteś w trakcie rozmowy, zakończ połączenie i wyłącz telefon naciskając przez chwilę klawisz .
12
Naładuj baterię wsposób przedstawiony niżej, albo włóż inną, naładowaną.
Nie wyłącza telefonu wyjmując baterię; możesz stracić zapisane
dane.
Ładowanie baterii
Aby zapewnić długi czas pracy baterii, należyją ładować tylko wtedy, gdy pojawi się komunikat Słaba bateria! iwłącza się sygnał ostrzegawczy. Podłącz ładowarkę do telefonu w pokazany sposób.
Wkładając wtyk do gniazda telefonu zwróć uwagę, by na górze wtyku widoczne było logo
( ).
Trium
Wetknij ładowarkę do gniazda i włącz napięcie zasilające. Rozpocznie się ładowanie baterii. Podczas ładowania można korzystać z telefonu, lecz wydłuża to czas procesu. Wskaźnikiładowaniaprzy wyłączonym telefonie: Podczas ładowania wyświetlany jest
komunikat Ładowanie... .Po
zakończeniu ładowania pojawia się napis Bateria naładowana. Nagrzewanie się baterii podczas ładowania jest zjawiskiem normalnym.
Wskaźniki ładowania przy włączonym telefonie: Podczas ładowania wyświetlane są kolejno 1-2-3 kreski w ikonie . Po zakończeniu ładowania wskaźnik baterii pokazuje trzy pełne kreski.
Odłączenie ładowarki
Po zakończeniu ładowania należy odłączyć ładowarkę od telefonu
(ilustracjaponiżej),wyłączyć zasilanie i odłączyć ładowarkę od sieci.
Typowe czasy ładowania w przypadku używania zasilaczy (FZ14130070, FZ14130060, FZ14130050, FZ14130080, FZ14130090 lub FZ14130100)
Typ baterii
Bateria standardowa (FZ14240010)
Typowy czas
ładowania
2godzinydo 10 minut
Wyjmowanie baterii
Baterię wyjmuje się w sposób pokazany niżej.
Wprowadzenie
13
Karta SIM
Wkładanie karty SIM
Zob. omówienienastr.10.
Wyjmowanie karty SIM
Kartę SIM należywyjmować wsposób pokazany niżej.
14
Obsługa telefonu
ączanie/wyłączanie telefonu oraz wykonywanie/odbieranie połączeń omówiono na stronach 10 do 12. Prosimy pamiętać, że wszyst kie polecenia podane w instrukcji obsługi należy wykonywać na ekranie stanu spoczynkowego.
Wyświetlacz w trybie czuwania
Blokada klawiatury
Blokada klawiatury zapobiega przypadkowemu uruchomieniu telefonu. Można nadal odbierać połączenia, naciskając klawisz . Po zakończeniu rozmowy klawiatura jest automatycznie ponownie uaktywniana.
Włączenie blokady klawiatury:
Naciśnij i przytrzymaj klawisz . Pojawi si ę symbol .
Wyłączenie blokady klawiatury:
Naciśnij Odblok. i , albo naciśnij i przytrzymaj .
Można takżeskorzystać z menu:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Blokada klawiatury, aby włączyć blokadę.
Aby wyłączyć blokadę,naciśnij
3
Odblok. i , albo naciśnij i przytrzymaj .
Internet/protokół WAP
Naciskając klawisz Internet w trybie czuwania uzyskujesz dostęp do menu głównego Internetu, skąd możesz wejść na swoją stronę główną lub na dowolny portal WAP.Można skonfigurować maks. 5 profili 5 WAP i10 zakładek. Więcej informacji podano na str. 47.
Wiadomości (SMS)
Po naciśnięciu klawisza SMS w trybie czuwania uzyskuje się dostęp do menu krótkich wiadomości. Dostęp jest również możliwy z menu głównego. Więcej informacji podano
W trybie czuwania dostępne są klawisze programowe o zaprogramowanych funkcjach. Może to być na przykład Internet/WAP lub SMS. Programowane funkcje tych klawiszy zależą od dostawcy usług.
Podświetlenie
Podświetlenie jest normalnie wyłączone. Po naciśnięciu jakiegokolwiek klawisza podświetlenie ekranu i klawiatury włącza się na 10 sekund.W chwili odebraniapołączenia przychodzącego podświetlenie włącza się i pozostaje włączone przez 10 sekund po odebraniu połączenia.
Ważne ikony
Ikona jest wyświetlana w sytuacji, gdy istnieje co najmniej jedno nie odebrane połączenie. Naciskając przycisk Pokaż można przejrzeć numery osób dzwoniących (jeżeli są dostępne) oraz datę i godzinę połączen ia. Naciskając klawisz można wybrać dany numer. Numery połączeń nie odebranych są zapisywane w rejestrze połączeń nie odebranych (szczegółowe informacje podano na stronie 29).
Ikona pojawia się po odebraniu jednej lub kilku wiadomości głosowych. Naciskając klawisz Pokaż można przejrzeć wiadomości, a klawiszem można wybrać centrum wiadomości poczty głosowej (więcej informacji podano na str. 9 i 35).
Ikona jest wyświetlana po odebraniu jednej lub kilku wiadomości SMS. Naciskając klawisz Pokaż można przejrzeć wiadomości w skrzynce odbiorczej SMS. Pulsujący symbol oznacza, że skrzynka odbiorcza jest pełna. Trzeba wtedy usunąć stare wiadomości, aby zrobić miejsce na nowe (więcej informacji na stronie 26).
Wyświetlacz pokazuje liczbę irodzaj wiadomości:
Obsługa telefonu
15
Klawiszem Pokaż można wybrać rodzaj wiadomości, które chcemy odczytać. Aby odczytać wiadomości, naciśnij klawisz OK lub .
Jeżeli wyświetlany jest jeden wskaźnik, data jest wygaszana. Gdy wyświetlane są dwa lub trzy wskaźniki, wygaszana jest godzina i data.
Wybieranie numerówzpamięci
Można wybrać dowolny numer zapisany w pamięci SIM lub w pamięci telefonu:
Zksiążki telefonicznejj
Naciśnij , aby otworzyć książkę
1
telefoniczną. Wybierz żądaną nazwę
2
klawiszem lub , albo wpisz pierwszą literą i odszukaj nazwę klawiszem lub .
3
Naciśnij . Jeżeli abonent jest zapisany w
pamięci SIM lub wpamięci telefonu i posiada jeden numer, wybierany jest
odpowiedni numer. W przypadku abonenta zapisanego w pamięci telefonu i posiadającego kilka numerów, wybierzżądany numer klawiszem lub i naciśnij
. Telefondzwoni pod wybrany
numer.
Zob. str. 22.
z rejestru połączeń
Telefon zapamiętuje 10 ostatnich wybranych numerów, 10 numerów połączeń nie odebranych (jeżeli są dostępne) i 10 numerówpołączeń odebranych.
Naciśnij . Wybierz Połącz. i
1
liczniki. Wybierz Rejestr połącz.
2
Wybierz Wybrane numery,
3
Nieodebrane albo Odebrane. Wybierz żądany numer
4
klawiszem lub .
5
Naciśnij , aby wybrać numer.
Zob. str. 29.
Wybrane numery
Szybki dostęp do ostatnich 10 wybranych numerówmożna również uzyskać naciskając klawisz .
1
Naciśnięcie w trybie czuwania powoduje wyświetlenie listy ostatnio wybranych numerów.
Wybierz żądany numer
2
klawiszem lub .
3
Naciśnij , aby wybrać numer.
Wybrany numery są zapisywane w pamięci telefonu, a nie w pamięci SIM.
Szybkie wybieranie
Do każdego numeru zapisanego w pamięci SIM i w pamięci telefonu można przyporządkować klawisz. Aby wybrać taki numer:
16
Naciśnij i przytrzymaj klawisz ( -
). Numer jest wyświetlany i aparat
próbuje się połączyć. Klawisz jest zawsze przyporządkowany do numeru poczty głosowej (zob. str. 38). Przyporządkowanie numerówdo klawiszy szybkiego wybierania omówiono na stronie 35.
Międzynarodowe numery kierunkowe
Telefon umożliwia szybki dostępdo zaprogramowanych kierunkowych numerówmiędzynarodowych
Naciśnij i przytrzymaj klawisz'+',
1
aż pojawi się symbo l '+'. Wybierz Kody,abywyświetlić
2
listę krajów. Wybierz kraj klawiszem lub
3
.Wyświetlany jest symbol '+ ' i kod kraju (np. +31 dla Holandii). Teraz można wpisać numer telefonu i zapisać go w jednej z książek telefonicznych (Książka telefonu / Książka SIM), albo usunąć.
Sygnał wyciszony i wibracyjny
Jeżeli nie chcesz przeszkadzać innym osobom,możesz wyciszyć sygnałdzwonka i powiadamiania.
Włączenie
Naciśnij .
1
Wybierz Wyciszony, Wibruje
2
lub Wibruje, potem dzwoni.
oznacza, że dzwonek jest wyciszony, oznacza, żewłączona jest funkcja Wibruje albo wibruje potem dzwoni.
Wyłączenie
Naciśnij .
1
Wybierz Dzwoni albo Wibruje
2
i dzwoni.
Jeżeli głośność dzwonka jest ustawiona na 0, na wyświetlaczu pojawia się ostrzeżenie.
Funkcja głośnomówiąca
Jeżeli chcesz, aby inne osoby słyszały rozmowę, albo jedziesz samochodem,
włącz funkcję głośnomówiącą.
Włączenie funkcji głośnomówiącej
Przy nawiązywaniu połączenia:
Naciśnij Głoś.wł. ,abywłączyć funkcję głośnomówiącą podczas połączenia.
Przy odbiorze połączenia:
Naciśnij Głoś.wł. , aby odebrać połączenie przychodzące.
Wyłączenie funkcji głośnomówiącej
Naciśnij Głoś.wył. .
Wyłączenie mikrofonu
Możesz wyłączyć mikrofon podczas połączenia, np. wtedy, gdy chcesz porozmawiać zkimś obok i nie chcesz, by słyszała to osoba po drugiej stronie linii.
Wyłączenie mikrofonu
1
Naciśnij Opcje . Wybierz kolejno opcje Wyłącz
2
mikrofon i Tak.Na wyświetlaczu pojawi się ostrzeżenie i symbol .
Włączenie mikrofonu
1
Naciśnij Opcje . wybierz Włącz mikrofon.
2
Pojawi się komunikat ostrzegawczy, znika symbol .
Nowe połączenie powoduje włączenie mikrofonu
Regulacja głośności
Ustawianie głośności:
Ustaw głośność klawiszem
1
lub i naciśnij OK . Naciśnij Wyjdź lub zaczekaj
2
2 sekundy, aby wrócić do poprzedniego ekranu.
Zob. także str. 33.
Wysyłanie tonówDTMF
Pewne usługi zdalne wymagają wysłania tonów DTMF. Tony takie są używane w standardowych telefonach przy wybieraniu numeru i przy udzielaniu odpowiedzi na pytania zadawane przez automatyczne usługi głosowe. Jeżeli jesteś wtrakcie
Obsługa telefonu
17
rozmowy i ręcznie wpisujesz numery, nie jest potrzebna żadna dodatkowa konfiguracja. Jeżeli jednak chcesz wysłać numer zapisany w pamięci, musisz ustawić automatyczne wysyłanie tonów DTMF.
Wysyłanie ręczne
Aby wysłać tony DTMF bezpośrednioz klawiatury podczas rozmowy::
Naciskaj odpowiednie klawisze.
Tony są słyszalne w słuchawce
i natychmiast wysyłane.
Wysyłanie aut omatyczne
Aby wysłać ciąg kolejnych tonów DTMF podczas rozmowy:
1
Naciśnij Opcje . Wybierz Auto DTMF.
2
Wpisz numery z klawiatury, albo
3
wybierz spośród numerów zapisanych w książce telefonicznej (pod klawiszem Książka ).
4
Naciśnij OK . Telefon wysyła tony DTMF i wraca do normalnego ekranu.
Nie można wysyłać tonów DTMF, jeżeli połączenie jest zawieszone.
Pauza
Można wpisywać i zapisywać wpamięci numery telefoniczne razem z sekwencjami tonówDTMF,jeżeli zostaną one oddzielone pauzą.Abyumieścić pauzę między numerami, należynacisnąć i przytrzymać klawisz . Pojawi się litera p. Telefon może zapamiętać kilka pauz, jeżeli nie zostanie przekroczona maksymalna liczba 20-46 znaków(wzależności od pojemności pamięci SIM i pamięci telefonu).
Zawieszanie i odwieszanie połączeń
Aby zawiesić połączenie w trakcie rozmowy:
Naciśnij .
Aby odwiesić połączenie:
Naciśnij .
Nawiązanie nowego połączenia w czasie, gdy inne jest zawieszone:
Wpisz numer na wyświetlaczu.
1
Naciśnij , aby wybrać numer. Po nawiązaniu drugiego
2
połączeniamożna zmieniać połączenia naciskając.
Aby zakończyć połączenie
3
aktualne albo zawieszone, wybierz w menu opcje Zakończ
aktywne poł. albo Zakończ zawieszone. Drugie połączenie
jest automatycznie odwieszane Aby zakończyć drugie
4
połączenie, naciśnij .
Obydwa połączenia można zakończyć jednocześnie, naciskając .
Inny sposób: naciśnij Opcje ,aby wyświetlić menu czynności opisanych wyżej. Wybierz żądaną opcję inaciśnij OK lub (zob. także Połączenia wielostronne lub konferencyjne(usługa zależna od sieci),str.19..Połączenia oczekujące, zamiana połączeń i wielostronne połączenia konferencyjne.
Połączenia oczekujące (usługa zależna od sieci)
Korzystajączusługi sieciowej połączenia oczekujące można w trakcie rozmowy odebrać drugie połączenie przychodzące. W czasie odbierania lub nawiązywania drugiego połączenia aktualne połączenie jest zawieszane. Włączanie i wyłączanie obsługi połączeń oczekujących:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM. Wybierz Poł. oczekujące.
2
Wybierz Uruc hom lub Anuluj.
3
Sieć potwierdza połączenie. Potwierdzenie możezająć kilka sekund.
4
Naciśnij i przytrzymaj Wyjdź lub , aby wrócić do trybu czuwania.
18
Odbieranie drugiego połączenia
W momencie, gdy telefon odbiera drugie połączenie, słychać dwukrotny sygnał dźwiękowy. Pojawia się również animowana ikona telefonu i numer (jeżeli jest dostępny). Odebranie drugiego połączenia
Naciśnij . Drugie połączenie jest odbierane, pierwsze zostaje zawieszone.
Odrzucenie drugiego połączenia:
Naciśnij Odrzuć . Do drugiego dzwoniącego wysyłany jest sygnał zajętości.
Zamiana połączeń:
Naciśnij .
Połączenia wielostronne lub konferencyjne (usługa zależna od sieci)
Za pomocą tej usługi można jednocześnie nawiązać lub odebrać od 2do5połączeń; wszyscy uczestnicy mogą się jednocześnie słyszeć ize sobą rozmawiać.
Wykonaj połączenie w zwykły
1
sposóbinaciśnij . Wpisz na wyświetlaczu drugi
2
numer i naciśnij . Pierwsze połączenie jest zawieszane, drugie staje się aktywne.
3
Naciśnij Opcje ; pojawi się pokazane niżej menu:
Opcja Opis
Auto DTMF
Zamień Zamiana połączenia
Poł. konferen­cyjne
Wyłącz/ Włącz mikrofon
Zakończ zawiesz.
Zakończ aktywne poł.
Zakończ wszystkie
*PrywatnezWybórimożliwość
Zawieś/ Odwieś
*Zakończ wybrane poł.
Wprowadzanie sekwencji DTMF, tylko połączenia aktywnego
aktywnego i zawieszonego
Utworzenie połączenia konferencyjnego zudziałem połączenia aktywnego i zawieszonego
Włączenielub wyłączenie mikrofonu
Zakończenie połącz. zawieszonego
Zakończenie połączenia aktywnegoi uaktywnienie połączenia zawieszonego
Zakończenie wszystkich połączeń
rozmowyz jedną zosób biorących udział w połączeniu konferencyjnym, przy jednoczesnym zawieszeniu wszystkich innych połączeń
Zawieszenie lub odwieszenie połączenia konferencyjnego
Wybór i zakończenie połączenia z jednym zuczestnikówpołączenia konferencyjnego
*TepozycjewmenuOpcje są wyświetlane wtedy, gdy w połączeniu konferencyjnym bierze udział więcej niż 2 osoby. Wczasietrwaniapołączenia konferencyjnego wyświetlacz pokazuje i potwierdza czynności wybrane z menu opcji.
W przypadku usługi ‘linia zastępcza’ (ALS) nie jest możliwe utworzenie połączenia konferencyjnego między liniami 1 i 2.
Obsługa telefonu
19
Menu
Dostęp do menu uzyskuje się za pomocą okrągłego klawisza kursora. Opcje zawarte wmenumogą być różne, niektóre mogą się nie pojawiać.Zależytoodoperatorasieci i rodzaju abonamentu, a takżeodwersji telefonu (sprawdź na opakowaniu).
Wejście do menu
Naciśnij , aby przejrzeć listę wszy stkich zapisanych numerów. Naciśnij , aby wejść do menu głównego. Aby wyjść z menu, przytrzymaj wciśnięty klawisz Wyjdź ,albonaciśnij (jeżeli nie jesteś aktualnie połączony).
Mapa menu
Internet
Serwer
Waluta
Gry
Pomoce biurowe
Ustawienia
Połącz.iliczniki
Menu Podmenu
Strona główna Skrzynka odbiorcza Zakładki
Internet
Serwer sieci
Idź do adresu URL Lista profili Ustawienia Parametry Push
Informacje Usługi
sieci
Książka tel.
Wiadomości
Przywołaj Zapisz
Książka tel.
Wiadomości
Połącz.
i liczniki
Ustawienia
Pomoce biurowe
Gry
Pozostało Numery własne
Ustalone wybieranie
Dzwonki książek tel. SMS*
Skrzynkaodbiorcza Skrzynka nadawcza Wpisz nową Ustawienia Szkice tekstów Sygnał odb. SMS Pamięć
EMS*
Skrzynka odbiorcza* Moje usługi* Ustawienia* Rejestracja usług*
Rejestr połączeń Czas połączeń
Ustawienia telefonu
Poczta głosowa
Usługi GSM
Info sieci
Notes Budzik Funkcje auto Kalkulator
Reshape Push Opcje Exen Games**
Waluta Ustawienia
Opcje wydrukowane kursywą zależą od rodzaju abonamentu i operatora sieci. *Dostępne tylko w telefonie Trium 110 m ** Dostępne tylko w telefonie Trium 110 p.
Wpisywanie tekstu
Aby dodać nazwiska do książek telefonicznych (str. 22) lub zapisać wiadomości tekstowe (str. 26), trzeba najpierwwpisać odpowiedni tekst. Podczas wpisywania symbol oznacza pisanie małymi literami, symbol oznacza tryb pisania dużymi literami. Do wpisywania/ edycji tekstu służy klawiatura.
20
Tekst można wpisywać metodą T9 lub Multitap. Klawiszem można przełączać tryby wpisywania tekstu.
Wpisywanie tekstu w trybie T9:
Naciśnij jeden raz klawisz
1
żądanej litery. Uwaga - żądany znak możenie
pojawić się od razu. Aktywnywyraz zmienia się w
2
trakcie pisania; wpisz litery do końca wyrazu.
Jeżeli wyraz nie zostanie
3
wyświetlony, n aciśnij , aby znaleźć inne zgodne wyrazy.
Jeżeli wyraz nie zostanie
4
rozpoznany, naciśnij , aby przejść do trybu Multitap i dokończyć wyraz.
Klawiszem lub ustaw kursor
5
wtekście, aby wpisać znaki lub wprowadzić poprawki.
1. Funkcja T9 jest niedostępna w języku polskim.
2. Krótkie naciśnięcie klawisza Wymaż podczas wpisywania liczb i nazw powoduje skasowania ostatniego znaku. Długie naciśnięcie kasuje całą treść na ekranie.
Wskazówki i opis klawiszy
Klawisz Działanie
Wymaż
Naciśnięcie i przytrzym.
Przykład: Wpisanie wyrazu Card:
Naciśnij i wybierz Wiadomości.
Wybierz Wpisz nową.
Naciśnij : pojawi się symbol .
Zmiana - du ża/mała
litera. Dłuższe naciśniecie ­zablokowanie zmiany
wielkości liter.
Usunięcie znaku lub
cofnięcie
Liczby Spacja
Przytrzymanie
powoduje wyświetlenie
tabeli znaków specjal.
Inne zgodne słowo
Automat. interpunkcja
PrzełączanietrybuT9i
Multitap
Naciśnij . Wyświetli się A.
Naciśnij . Wyświetli się Ca.
Naciśnij . Wyświetli się Car.
Naciśnij . Wyświetli się Case.
Jeśliwyświetlany wyraz nie jest tym, którychciałeś zobaczyć,naciskaj dotąd, aż pojawi się Card.
Naciśnij , aby wyjść zprzykładu iwrócić do trybu czuwania.
Wpisywanie teksu w trybie Multitap
Naciśnij , aby przejść z trybu T9 do trybu Multitap. Wpisywanie tekstu w trybie Multitap:
Naciśnij klawisz żądanej litery.
1
Jeżeli nie jest to pierwsza litera, naciśnij klawisz kilkakrotnie, aż pojawi się włciwa litera. W następnej tabeli pokazano przyporządkowanie znakówdo klawiszy.
Wpisz następny znak. Jeżeli
2
dwa znaki są na tym klawiszu, zaczekaj, aż zniknie obraz w górnej cz ęści ekranu, albo naciśnij przed powtórnym naciśnięciem tego samego klawisza.
Aby
3
uzyskać dostęp do znaków specjal­nych (23 znaki), przytrzymaj klawisz . Wyświetli się tabela znaków. Naciśnij klawisz odpowiadający żądanemu znakowi.
Jeśli chcesz poprawić jedną
4
literę, naciśnij na krótko Wymaż . Przytrzymanie klawisza powoduje wymazanie całego tekstu.
Naciśnij lub , aby przesunąć
5
kursor w tekście w celu wstawienia znakówlub dokonania poprawek.
W tabeli poniżej pokazano dostępne znaki angielskie. W innych językach mogą być wyświetlane inne zestawy znaków.
Menu
21
Kl. Znak
Małelitery Dużelitery
1., -'@:?
abc2 ABC2
def3 DEF3 ghi4 GHI4
jkl5 JKL5
mno6 MNO6
pqrs7 PQRS7
tuv8 TUV8
wxyz9 WXYZ9
00
Krótkie naciśnięcie powoduje
zmianę wielkościnastępnejlitery
Dłuższe naciśnięciedajedostęp
()%!;"_@§ +#* /&
przesunięcie kursora wtekście o
Przełączanie trybu Multitapi T9.
Wpisanie na wyświetlaczu wyrazu Card:
Naciśnij i wybierz Wiadomości.
Wybierz Wpisz nową.
Naciśnij i przytrzymaj , aż pojawi
się symbol . Naciśnij trzykrotnie klawisz , wyświetli się litera C.
Zaczekaj, aż zwyświetlacza znikną dostępne znaki, naciśnij i przytrzymaj , aż pokażesię
symbol . Naciśnij raz klawisz , wyświetli się litera a.
Naciśnij trzykrotnie , wyświetli sięr.
Naciśnij raz , wyświetli się d.
Wyświetlacz pokażewyrazCard.
Naciśnij , aby wyjść zprzykładu iwrócić do trybu czuwania.
(duża/mała).
Dłuższe naciśnięcie zmienia
wielkość wszystkich liter.
Krótkie naciśnięcie -
wpisanie spacji.
do znaków specjalnych.
=<>Ą $ َż€
Krótkie naciśnięcie powoduje
jedną pozycję.
Usługi sieciowe
Operator sieci oferuje różne usługi dodatkowe i udostępnia numery telefonów kontaktowych. W zależności od funkcji realizowanych przez operatora, wyświetlane mogą być opcje Aplikacje, Usługi,i/lubInformacje.Abywejść do tych menu, naciśnij i wybierz Usługi
sieciowe.
Książka telefoniczna
Książka telefoniczna zawiera dane, zwykle nazwiska i numery telefonów, zapisane w pamięci telefonu lub w pamięci SIM.
Wpamięci telefonu można zapisać maks. 100 kart,które mogą zawierać: nazwisko, imię,ikonę, numer telefonu domowego, telefon do pracy,numer tele­fonu komórkowego i notatki.
Wpamięci SIM można zapisać maks. 255 ‘kart SIM’. Rzeczywista liczba numerów i pojemność pamięci zależyod karty SIM. Karty książki telefonicznej SIM mogą zawierać tylko nazwisko (nazwę)inumer.
Gdy otwierasz książkę telefoniczną, przeszukiwane są obie pamięci, SIM i telefonu.
Zapisywanie nazwisk i num erów telefonów
Nazwiska i numery telefonówmożna zapisywać w książce telefonicznej ręcznie, albo skopiować z wiadomości SMS, notesu, listy numerów wybranych, itp. Z numerami można zapisywać znaki *, +, P (pauza), # i _ . Wpisywanie tekstu omówiono na stronie 20.
Zapisuj numery w formacie międzynarodowym, z prefiksem '+' (lub 00) przed kodem kraju, a następnie numer telefonu. Dzięki temu będziesz mógł także dzwonić zzagranicy.
22
Istnieje kilka sposobów zapisywania numerów w pamięci telefonu lub pamięci SIM: Pamięć telefonu
Bezpośrednio z wyświetlacza
w t rybie czuwania:
Wpisz numer. Naciśnij
1
Zapisz . Wybierz Książka telefonu.
2
Wyświetlana jest lista.
3
Wybierz pozycję odpowiadającą numerowi, który chcesz wpisać: domowy, praca lub komórkowy.
Pokażą się następujące pola:
4
Pole Znaczenie
Nazwisko Nazwisko Imię Imię
Wpisz żądane dane. Potwierdź
5
każdy wpis naciskając OK Wybierz
6
ikonę. Ikony odpo­wiadają klawi­szom
- na klawiaturze. Naciśnij klawisz odpowiadający żądanej ikonie. W przedstawionym przykładzie naciśnięcie powoduje wybranie .
Pokażą się pola:
7
.
Pole Znaczenie
Numer telefonu
(Domowy)
Numer telefonu
(Praca)
Numer telefonu
(Komórkowy)
Notatka
Wpisz żądane dane.
8
Naciśnij OK Pokażesię potwierdzenie i liczba wolnych miejsc.
Numer telefonu
domowego
Numer telefonu
do pracy
Numer telefonu
komórkowego
Notatka lub
komentarze
dotyczące tej
karty książki
.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
9
wrócić do trybu czuwania.
Korzystajączmenu: Naciśnij . Wybierz Książka tel.
1
Wybierz Zapi sz.Wybierz
2
Książka telefonu. Wykonaj czynności z
3
poprzedniej procedury (Bezpośrednio z wyświetlacza w trybie czuwania”), zaczynając
od kroku .
4
Z listy numerów wybranych, poł.
odebranych i nieodebranych:
Wyświetl numer z jednej z
1
wymienionych list i naciśnij Opcje .
Wybierz Zapi sz.Wybierz
2
Książka telefonu. Wykonaj czynności z
3
poprzedniej procedury (Bezpośrednio z wyświetlacza w trybie czuwania”), zaczynając
od kroku .
3
Krótkie naciśnięcie klawisza Wymaż podczas wpisywania numeru i nazwiska powoduje skasowanie ostatniego znaku. Długie naciśnięcie powoduje skasowanie całej treści
Pamięć książki telefonicznej SIM
Do pamięci SIM można wejść zwyświetlacza w trybie czuwania, z menu lub z innych miejsc pamięci.
Bezpośrednio z wyświetlacza: Wpisz numer. Naciśnij
1
Zapisz . Wybierz Książka SIM.Naciśnij
2
OK . Skoryguj lub potwierdź numer i
3
naciśnij OK . Wpisz nazwisko. Naciśnij
4
OK . Pokażesię potwierdzenie i liczba wolnych miejsc.
Naciśnij i przytrzymaj Wyjdź
5
lub , aby wrócić do trybu czuwania.
.
Korzystajączmenu:
Naciśnij . Wybierz Książka
1
tel.. Wybierz Zapi sz.Wybierz
2
Książka SIM.
Menu
23
3
Wpisz numer i naciśnij OK . Wpisz nazwisko i naciśnij OK .Pokażesię potwierdzenie i liczba pozostałych wolnych miejsc.
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby wrócić do trybu czuwania.
Z innych miejsc w pamięci Do książki telefonicznejmożna wpisać numery zapisane na liście numerów wybranych, połączeń odebranych, połączeń nieodebranych, w notesie i wiadomości SMS:
Wyświetl numer z jednego z
1
wymienionych miejsc i naciśnij Opcje . Wykonaj czynności z
2
poprzedniej procedury (Korzystanie z menu),
zaczynając od kroku .
2
Krótkie naciśnięcie klawisza Wymaż podczas wpisywania numeru i nazwiska powoduje skasowanie ostatniego znaku. Długie naciśnięcie powoduje skasowanie całej treści.
Jeżeli wybierzesz książkę telefoniczną w sytuacji, gdy pamięć SIM lub pamięć telefonu jest pełna, wyświetlany jest komunikat ostrzegawczy.
Wolne miejsce w książce telefonicznej
Aby zobaczyć, ile jest wolnego miejsca wpamięci SIM lub pamięci telefonu:
Naciśnij . Wybierz Książka
1
tel.. Wybierz opcję Pozostało
2
i klawiszem lub wybierz pamięć telefonu lub pamięć SIM.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
3
wrócić do trybu czuwania.
Wyświetli się również wolne miejsce na liście FDN, jeżeli lista jest dostępna.
Przeglądanie i wybieranie numerówz książki telefonicznej
Numery zapisa ne w książce telefonu i książce SIM można modyfikować, usuwać, kopiować, przenosić i wybierać.Są dwa sposoby
przeglądania i wybierania numerówz książki telefonicznej:
Bezpośredniow trybie czuwania: Naciśnij , aby wyświetlić listę
numerów w książce telefonicznej.
Korzystajączmenu:
Naciśnij i wybierz Książka tel.
1
Wybierz Przywołaj.
2 3
Naciśnij OK ,albowpisz maks. 3 pierwsze litery nazwiska i naciśnij OK .
Książkę można przeglądać naciskając lub . Aby przejść bezpośrednio do innej pozycji w książce, należynacisnąć odpowiedni klawisz literowy. Jeśli chcesz na przykład przejść do pozycji zaczynających się od litery 'N', naciśnij dwukrotnie klawisz . Jeżeli nie wpiszesz liter początkowych, wyświetli się pierwsza pozycja w książce.
4
Naciśnij aby zadzwonić pod wybrany numer. Jeżeli pozycja w książce telefonicznej zawiera kilka numerów, zostaną one wyświetlone. Wybierz odpowiedni numer i naciśnij .
Po naciśnięciu klawisza Opcje , wyświetlane jest menu:
Opcja Funkcja
Edytuj
Usuń Usunięcie pozycji
Wyślij
SMS
Kopiuj
Przenieś
Połącz
Edycja nazwiska
inumeru
Wysłanie wiadomości
SMS
Kopiowanie pozycji z
książki do pamięci SIM
lub pamięci telefonu, albo odwrotnie. Przed skopiowaniem można
edytować zapis
Przeniesienie pozycji
w inne miejsce. Przed
przeniesieniem można
edytować zapis
Połączenie z
wyświetlanym numerem
24
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Wyświetlanie numerówwłasnych
Na karcie SIM można zapisać swój podstawowynumer 'Linia 1', numer dla Linii 2 (usługa 'Linia zastępcza'), a także numer do transmisji danych i numer faksu. Numery można wpisać ręcznie i nadać im nazwy. (np. Linia 1 'Biuro'. Przeglądanie, nadawanie nazw i edycja numerówwłasnych:
Naciśnij . Wybierz Książka tel.
1
Wybierz Numery własne.
2
Pojawi s ię numer dla Linii 1. Naciskając klawisz lub
3
można wyświetlić numery dla Linii 2, transmisji danych i faksu.
Aby dodać lub dokonać edycji
4
nazwy lub numeru, naciśnij Edytuj .
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Numery ustalonego wybierania (FDN)
Funkcja ustalonego wybierania umożliwia połączenie tylko z pewną grupą numerów. Wszystkie inne numery są odrzucane. Funkcja FDN uniemożliwia także przekazywanie połączeń iwysyłanie wiadomości SMS na numery nie znajdujące się na liście FDN. Przy definiowaniu grup można stosować znaki zastępcze. Ponieważ jest to funkcja zależna od karty SIM, niektóre karty SIM mogą jej nie obsługiwać. Pojemność pamięci SIM określa maksymalną liczbę numerów FDN, które można skonfigurować.Do aktywacji/dezaktywacji funkcji FDN potrzebny jest kod PIN2. Włączenie lub wyłączenie funkcji FDN:
Naciśnij . Wybierz Książka
1
tel.. Wybierz Ustalone w ybier anie.
2
Wybierz Stan. Wybierz Włącz lub Wyłącz.
3
Wpisz numer PIN2.
Naciśnij OK , aby potwierdzić
4
ustawienia.
Aby przejrzeć numery na liście:
Naciśnij . Wybierz Książka tel.
1
Wybierz Ustalone wybieranie.
2
WybierzPrzeglądaj; za pomocą
3
klawiszy i można przeglądać listę.Ponaciśnięciu klawiszaOpcje można edytować,usuwać i kopiować numery do pamięci telefonu lub pamięci SIM.
Wpisywanie, edycja lub usuwanie numerów z listy FDN:
Naciśnij . Wybierz Książka
1
tel.. Wybierz Ustalone wybieranie.
2
Wybierz Dodaj now y.Wpisz
3
kod PIN2, jeśli jest to wymagane. Możesz dodawać, edytować,usuwać lub kopiować nowe numery do pamięci telefonu lub pamięci SIM.
W numerach zapisywanych na liście FDN można używać spacji zastępczych. Na przykład numer +44 1707 278_ _9 umożliwia wybieranie wszystkich numerów zakresu 278009 do
278999.
Dzwonki książek telefonicznych
Użytkownik telefonu ma do dyspozycji 30 zaprogramowanych fabrycznie sygnałów dzwonka, 10 polifonicznych (trzytonowych) i 20 jednotonowych. W pamięci można zapisać maksymalnie 40 dzwonków. Do 30 istniejących dzwonkówmożesz dodać jeden dzwonekskomponowanyprzezsiebiei 9 innych, np. ściągniętych z Internetu. Każdy z tych 30 dzwonkówmożna zmienić na inny, z wyjątkiem firmowego dzwonka Trium. Zaprogramowanie różnych dzwonków dla połączeń przychodzących od osób, których identyfikacje są zapisane wpamięci SIM lub w pamięci telefonu:
Naciśnij . Wybierz Książka tel.
1
Wybierz Dzwonk i książek tel.
2
Menu
25
Wybierz Książka telefonu lub
3
Książka SIM.Naciśnij OK . Wybierz żądany dzwonek i
4
naciśnij OK . Dz wonek zostanie zapisany w pamięci.
Wiadomości (SMS)
Usługa SMS umo żliwia wymianę z innymi posiadaczami telefonówkomórkowych krótkich wiadomości tekstowych o maksymalnej długości 160 znaków. Wiadomości można zapisywać wpamięci, edytować, przekazywać dalej, można również zapisywać numery telefonów zawarte w tych wiadomościach.
Odczyt odebranych wiadomości SMS
Gdy telefon odbiera wiadomość SMS, włącza się sygnał dźwiękowy i pojawia się symbol . Wiadomość jest zapisywana w pamięci SIM. Pulsujący symbol oznacza, żewpamięci SIM brak miejsca na zapisanie nowych wiadomości. Należy wtedy usunąć stare wiadomości, aby zrobić miejsce na nowe.
Naciśnij Odczytaj , aby odczytać wszystkie odebrane wiadomości (w skrzynce odbiorczej).
Odczyt zapisanych wiadomości
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości (i SMS w modelu Trium 110 m).
Wybierz Skrzynka odbiorcza,
2
wyświetli się nagłówek pierwszej wiadomości.
Wybierz wiadomość klawiszami
3
i.
Naciśnij lub wybierz
4
Opcje /Wyświetl tekst,aby odczytać tekst wiadomości.
Możesz teraz odczytać wszystkie zapisane wiadomości. Symbol
oznacza, że wiadomość jest nowa. Symbol oznacza, że przeczytał już tę wiadomość.
Zarządzanie odebranymi i zapisanymi wiadomościami SMS
Po odczyt aniu wiadomości SMS, naciśnij Opcje ;pojawisię menu:
26
Opcja Funkcja
Wyświetl
tekst Usuń
Odpowiedz
Odpowiedz
(+ tekst)
Prześlij
dalej
Prześlij
dalej do n
Numery
Pozycje zawarte w tym menu zleżą od rodzaju odebranej wiadomości.
Wyświetleniepozostałej
Usunięcie wiadomości Wysłanie wiadomości do
nadawcy wiadomości
Wysłanie odpowiedzi do
nadawcy wiadomości
z tekstem wstępnym
Przesłanie wiadomości
do innego abonenta
Przesłanie zestawu
Zapis lub wybranie
tel.
zawartych w nagłówku
lub tekście wiadomości
części tekstu
kilku (maks. 5) wiadomości na 5 różnych adresów
numeru (-ów)
SMS
Włączanie i wyłączanie sygnału odbioru SMS
Przy odbiorze każdej wiadomości włącza się sygnał dźwiękowy odbioru SMS. Aby wyłączyć ten sygnał:
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości. Wybierz Sygnał odb. SMS.
2
Wybierz Włącz lub Wyłącz. Naciśnij Wyjdź lub , aby
3
wrócić do trybu czuwania.
Przygotowanie telefonu do wysłania wiadomości SMS
Telefon umożliwia pisanie i wysyłanie wiadomości tekstowych. Przed wykorzystaniem funkcji SMS należy sprawdzić, cz y skonfigurowany jest numer centrum wiadomości:
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości. Wybierz Ustawienia.
2
Wybierz Centrum wiadomości.
3
Jeśli pokażesię numer centrum, konfiguracja jest prawidłowa. Jeżeli wyświetlacz jest pusty, wpisz numer ręcznie (w formacie międzyna-
rodowym), albo przepisz go z pamięci. Jeżeli nie znasz numeru, zwróć się do dostawcy usług.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania. Jeżeli jest to wymagane, możesz także wybrać okres ważności, format, żądanie odpowiedzi i zamówić raport. Jeśli nie wprowadzisz swoich ustawień, przyjmowane są ustawienia domyślne.
Opcja Opis Domyśl.
Okres
ważności
Format
Odpo-
wiedź do Raport o
stanie do
Czas przechowy­wania w centrum wiadomości: 12 godz., 1 dzień, 2 dni lub maks. (określony przez operatora)
Wybór formatu wiadomości: tekst, głos, faks lub przywołanie
Żądanie odpowiedzi
Raport o dostarczeniu
Maks.
Tekst
Wył. Wył.
Przygotowanie szkicu tekstu
Fragmentywiadomości są często takie same, na przykład powitanie czy pod­pis. Aby zaoszczędzić czas, możesz utworzyć szkic tekstu zawier ający te fragmenty. Później przy pisaniu wiado­mości możesz wykorzystać szkic iwpisać tylko zasadniczą część wiado- mości. Można przygotować maksymal­nie10szkiców wiadomości, które mogą zawierać do 48 znaków. Szkice tekstówsą zapisywane w pamięci tele- fonu.
Przygotowanie szkicu tekstu:
Naciśnij . Wybierz
1
Wybierz Szkice tekstów.
2
Wybierz szkic ([...])inaciśnij
3
Edytuj . Zredaguj tekst i naciśnij OK .
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Wiadomości
Edycja szkicu tekstu
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości. Wybierz Szkice tekstów.
2
Wybierz szkic do modyfikacji
3
inaciśnij Edytuj . Zredaguj tekst i naciśnij OK .
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Wysłanie nowej wiadomości SMS do jednego adresata
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości. Wybierz Wpisz nową.
2
Możesz albo wybrać szkic
3
tekstu (jeśli jest przygotowany), albo wpisz tekst i naciśnij OK .
Wybierz Wyślij.
4
Wybierz model wiadomości
5
(jeśli zapisałeś 2lubwięcej modeli)i wpisz numer docelowy, albo wybierz Książka telefoniczna inumer z książki. Naciśnij , aby potwierdzić wybór. Naciśnij OK . Zostanie wyświetlone potwierdzenie wysłania do każdego adresata.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Wysłanie nowej wiadomości SMS do wielu adresatów
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości. Wybierz Wpisz nową.
2
Możesz albo wybrać szkic
3
tekstu (jeżeli jest przygotowany), albo wpisz tekst inaciśnij OK .
Wybierz Wysył. wielokrotne.
4
.
Menu
27
Wybierz model wiadomości
5
(jeśli zapisałeś więcej niż 2). Wpisz maks. 5 numerów z książki, albo wybierz Książka telefoniczna i5numerówz książki. Naciśnij , aby potwierdzić wybór. Naciśnij OK . Wyświetlane jest potwierdzenie wysłania.
Naciśnij Wróć ,lub ,aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Zapis w pamięci nowej wiadomości SMS
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości. Wybierz Wpisz nową.
2
Możesz wybrać szkic tekstu,
3
albo wpisz tekst wiadomości i naciśnij OK . Wybierz Zapisz.
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Modyfikacja i ponowne wysłanie wiadomości ze skrzynki nadawczej
Skrzynka nadawcza zawiera niewysłane szkice wiadomości, zapisane wiadomości wysłane i wiadomości wysłane, ale niedostarczone. Można modyfikować te wiadomości i wysyłje ponownie jako nowe. Wybór wiadomości ze skrzynki:
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości. Wybierz opcję Skrzynka
2
nadawcza i żądaną wiadomość klawiszem lub . Wiadomości mają status wysłane()albo“do wysłania().
Naciśnij Opcje . Wiadomość
3
możesz odczytać,usunąć, pobrać raport o stanie, wysłać (lub wysłać ponownie) do jednego adresata, zredagować i wysłać (lub wysłać ponownie) do kilku adresatów.
Wykonaj polecenia wyświetlane
4
na ekranie.
Stan wysłanych wiadomo ści
W odpowiedzi na polecenie podania stanu wiadomości dostarczonej wyświetlana jest data i godzina dostarczenia. Na polecenie podania stanu wiadomości wysłanej sieć przesyła raport o stanie (jeżeli ta funkcja jest obsługiwana). Naciśnij OK
, aby potwierdzić raport. Czynności i komunikaty związane z raportem:
Naciśnij Opcje . Pojawi się
1
menu:
Opcja Działanie Usuń
wiado-
mość
Wymaż
Pokaż
wiado-
mość
Wyślij
ponownie
Wybierz żądaną czynność i
2
naciśnij OK .
Usunięcie wysłanej
wiadomości SMS
i raportu o stanie
Potwierdzenie raportu
stanu i skasowanie
wyświetlacza
Wyświetlenie wysłanej
wiadomości SMS
Ponowne wysłanie tej
samej wiadomości
Modele wiadomości
Opcja Modele wiadomości pojawia się w menu Wiadomości ­Ustawienia,jeśli SIM obsługuje tę funkcję. Modele wiadomości stanowią zbiory parametrów zapisanych w
pamięci SIM. Modelom można nadawać nazwy i wybierać je, kiedy będą potrzebne. Utworzenie modelu wiadomości:
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości.Wybierz Ustawienia.
Wybierz Modele wiadomości.
2
Wybierz pusty model ([...]). Wpisz Nazwę wiadomości,
3
numer Centrum wiadomości, Okres ważności i Format.
Opcje Odpowiedź’ i ‘Raport o stanie są domyślnie ustawione na
28
Wyłączone i jest to ustawienie wspólne dla wszystkich modeli wiadomości. Jeżeli przygotujesz tylko jeden model, telefon będzie go używał domyślnie. W innym wypadku należy wybrać model przy wysyłaniu wiadomości.
Zajęta pamięć
Sprawdzenie ilości miejsca w pamięci zajętego przez wiadomości SMS:
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości. Wybierz Pamięć.
2
Posługującsię klawiszem lub
3
możesz przejrzeć wszystkie informacje dotyczące pamięci SMS (Pamięć SMS, Skrzynka
nadawcza i Skrzynka odbiorcza).
Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
1
EMS
EMS oznacza obsługę wiadomości rozszerzonych.Usługa ta umożliwia odbiór wiadomości z tekstem, melodiami, obrazami i animowanymi ikonami. Wiadomości te są przesyłane za pośrednictwem Internetu; mogą zawierać informacje o promocjach lub oferty handlowe. Możliwość korzystania z tej usługi zależy od rejestracji usług; w pewnych rejonach usługa możebyć niedostępna.
Menu EMS
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości
Wybierz EMS.
2
Wybierz pozycję menu, którą
3
chcesz otworzyć. Naciśnij Anuluj lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
Skrzynka odbiorcza
Odczytanie lub usunięcie zapisanych wiadomości
1. Tylko dla modelu Trium 110 m
Moje usługi
Dostęp do listy zarejestrowanych usług
Ustawienia
Zerowanielub usunięcie zawartości EMS
Rejestracja usług
Wprowadzenie adresu strony świadczącej usługi.
Odczyt odebranej wiadomości EMS
W momencie odebrania wiadomości EMS włącza się dźwiękowy sygnał powiadamiania i pojawia się symbol
.Wiadomość jest zapisywana w pamięci telefonu. Pulsujący symbol oznacza,że w pamięci brak miejsca na zapisnowej wiadomości. Nal eżywtedy usunąć stare wiadomości, aby zrobić miejsce na nowe.
Naciśnij Pokaż , aby odczytać wszystkie odebrane wiadomości (w skrzynce odbiorczej).
Odczyt zapisanych wiadomości EMS
Naciśnij . Wybierz
1
Wiadomości. Wybierz EMS.
2
Wybierz Skrzynka odbiorcza.
3
Wybierz wiadomość klawiszami
4
i.
Naciśnij lub wybierz OK,aby
5
odczytać tekst lub usunąć wiadomość.
Możesz teraz odczytać wszystkie zapisane wiadomości. Symbol oznacza nową wiadomość.Symbol oznacza, że wiadomość zostałajuż przeczytana.
Połączenia i liczniki
Po wejściu do menu Połącz. i liczniki można sprawdzić szczegółowe dane pojedynczych połączeń przychodzących i wychodzących, czas trwania ostatniego połączenia lub łączny czas wszystkich wcześniejszych połączeń.
Rejestr połączeń
Rejestr połączeń zawiera identyfikację, godzinę, datę i czas
Menu
29
trwania ostatnich 10 połączeń wychodzących, 10 połączeń nieodebranych i 10 połączeń odebranych. Rejestry połączeń są wspólne dla Linii 1 i Linii 2.
Naciśnij . Wybierz Połącz.
1
iliczniki. Wybierz Rejestr połączeń.
2
Wybierz Ostatnio wybrane,
3
Nieodebrane lub Odebrane. Klawiszem lub można
4
przeglądać listę.
Jeżeli numer osoby dzwoniącej jest niedostępny, wyświetlany jest komunikat Numer nieznany (listy połączeń nieodebranych i odebranych). Naciśnięcie w czasie, gdy numer jest wyświetlany, powoduje wybranie tego numeru. Po naciśnięciu klawisza Opcje uzyskuje się dostępdonastępującego menu:
Opcja Działanie
Zapisz
Usuń Usunięcie pozycji z listy Usuń
wszystk.
Edytuj
Szcze-
góły
Połącz
Wyślij
SMS
Wybierz żądaną opcję klawiszem lub i wykonaj wyświetlane polecenia. Naciśnij Wyjdź lub , aby wrócić do trybu czuwania.
Zapis numeru w książce
telefonicznej
Usunięcie wszystkich
Edycja wyświetlanego
Wyświetlenie
szczegółowych informacji -
nazwiska,numeru, godziny i
czasu trwania połączenia
dla podświetlonegonumeru
Wykonaniepołączenia z
danym numerem
Wysłanie wiadomo ści SMS
Aby uzyskać dostęp do ostatnich 10 wybranych połączeń, naciśnij w trybie czuwania.
30
pozycji
numeru
Liczniki połączeń
W licznikach połączeń zapisywany jest czas trwania ostatniego połączenia,
łączny czas wszystkich połączeń i łączny czas dla Linii 1 i Linii 2.
Podmenu Szczegóły zawiera czasy połączeń wykonanych i odebranych za pośrednictwem sieci abonenta i innych sieci (krajowych i międzynarodowych).
Naciśnij . Wybierz Połącz. i
1
liczniki. Wybierz Liczniki połączeń.
2
Wybierz Pokaż.
3
Za pomocą klawiszy i
4
można przejrzeć informacje ze wszystkich liczników.
Wyświetlany jest rodzaj połączenia i łączne czasy połączeń wychodzących i przychodzących.
Naciśnij Szczegóły , aby
5
wyświetlić szczegółypołączeń z grup Sieć własna, Roaming krajowy i Roaming międzyn..
Naciśnij lub Wyjdź ,aby
6
wrócić do poprzedniego ekranu. Naciśnij Wyjdź lub , aby wrócić do trybu czuwania.
W przypadku korzystania z Linii 2, 'Wszystkie połączenia' są wyświetlane oddzielnie dla Linii 1 i Linii 2.
Informacja o stanie rachunku (tylko dla
usług abonowanych)
Niektóre sieci udostępniają informację o czasie pozostałym do wykorzystania. Aby uzyskać tę informację, trzeba wybrać określony numer (podany przez operatora sieci). Bliższe informacje można uzyskać u dostawcy usług.
Naciśnij . Wybierz Połącz. i
1
liczniki. Wybierz Liczniki połączeń.
2
Wybierz Info o stanie
3
rachunku. WybierzWprowadź numer (jest
4
to konieczne tylko przy pierwszym korzystaniu z tej usługi), aby sprawdzić, czy skonfigurowany jest numer centrum informacji o stanie rachunku. Jeżeli nie jest skonfigurowany, wpisz numer podany przez dostawcę usług i naciśnij OK .
Wybierz Połącz. Telefon łączy
5
się zcentrum.Jeśli chcesz zakończyć połączenie, naciśnij
.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Przypomnienie - Czas trwania
połączenia
Można zaprogramować sygnał przypomnienia o czasie trwania połączenia, uruchamiany co pewien czas będący wielokrotnością pełnej minuty (1 - 59 min.). Sygnał jest włączany w zaprogramowanych odstępach czasu.
Naciśnij . Wybierz Połącz. i
1
liczniki. Wybierz Liczniki połączeń.
2
Wybierz Przypomnienie.
3
Wybierz Włącz (lub Wyłącz).
4
Wybierzokres(od1do59min.).
5
Naciśnij OK .
6
Naciśnij Wyjdź lub , aby
7
wrócić do trybu czuwania.
Licznik połączeń - zer owanie
Aby wyzerować wszystkie licznik, trzeba wpisać czterocyfrowy kod zabezpieczenia telefonu.
Naciśnij . Wybierz Połącz. i
1
liczniki. Wybierz Liczniki połączeń.
2
Wybierz Zeruj.
3
Wybierz Tak lub Nie.
4
Wpisz kod zabezpieczenia
5
telefonu i naciśnij OK . Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Koszty połączeń -(tylkodlausług abonowanych)
Usługa Powiadomienie o opłacie (AoC) umożliwia uzyskanie informacji o koszcie ostatniego nawiązanego połączenia, łącznym koszcie wszystkich połączeń isaldzie rachunku w jednostkach taryfikacyjnych lub walucie dla dowolnego, ustalonego przez użytkownika limitu kosztów.Sprawdź, czy twójdostawcausług oferuje tę funkcję. Wybierz walutę ikoszt jednostki; w innym wy padku wszystkie koszty będą wyświetlane w jednostkach podstawowych. Ustawienie waluty i kosztu jednostki:
Naciśnij . Wybierz Połącz.
1
i liczniki. Wybierz Koszty połączeń.
2
Wybierz Sposóbwyświetlania
3
kosztów. Wybierz Waluta.Wyświetlane
4
jest aktualne ustawienie waluty. Naciśnij Edytuj . Wpisz kod
5
PIN 2 i naciśnij OK . Wpisz skrót literowy waluty.
6
Naciśnij OK . Wpisz kod jednostki w wybranej
7
walucie. Naciśnij OK . Naciśnij Wyjdź lub , aby
8
wrócić do trybu czuwania.
Ustawienie sposobu wyświetlania kosztów na jednostki:
Naciśnij . Wybierz Połącz.
1
i liczniki. Wybierz Koszty połączeń.
2
Wybierz Sposóbwyświetlania
3
kosztów. Wybierz Jednostki.
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Jeżeli ustawisz sposób wyświetlania kosztów na jednostki, wtedy limit kosztów i pozostała suma będą podawane w jednostkach.
Menu
31
Ustawienie limitu kosztów­w jednostkach lub walucie
Limit kosztówmożna określić w jednostkach albo w walucie. Po osiągnięciu limitu telefon uniemożliwia wykonywanie po łączeń i odbiór połączeń płatnych. Można nadal łączyć się z numerami alarmowymi.
Naciśnij . Wybierz Połącz i
1
liczniki. Wybierz Koszty połączeń.
2
Wybierz Limit kosztów.
3
Wyświetlane jest aktualne ustawienie.
Naciśnij Edytuj . Wpisz kod
4
PIN 2 i naciśnij OK . Wpisz wartość limitu kosztów
5
(klawisz służy do wpisywania kropki dziesiętnej). Potwierdź wartość naciskając OK ..
Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Po wprowadzeniu limitu kosztów, menu ‘Limit kosztów’ zawiera dwie opcje: Edytuj i Ustaw nielimitowane.
Wyświetlanie kosztów
Naciśnij . Wybierz Połącz.
1
iliczniki. Wybierz Koszty połączeń.
2
Wybierz Pokaż.
3
Klawiszami i wybierz koszt
4
Ostatniego połączenia, Wszystkich połączeń lub Do wykorzystania.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Ustawienie sposobu wyświetlania kosztów określa, czy pozostała do wykorzystania wartość limitu będzie wyświetlana w jednostkach, czy w walucie.
Koszty połączeń - zerowanie wszystkich kosztów
Do wyzerowania wszystkich kosztów konieczna jest znajomość kodu PIN2.
Naciśnij . Wybierz Połącz.
1
iliczniki. Wybierz Koszty połączeń.
2
Wybierz Zeruj .
3
Wybierz Tak, aby wyzerować
4
koszty, albo Nie,abywyjść. Po wybraniu opcji Tak,wpisz
kodPIN2inaciśnij OK .Na krótko pokażesię komunikat
Wszystkie koszty wyzerowane.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Linia zastępcza - wybórLinii2(usługa
abonowana)
Niektórzy operatorzy GSM 1800 oferują abonentom możliwość korzystania z drugiej linii. Możesz mieć dwa numery telefonu komórkowego, np. służbowy i prywatny. Aby wybrać linię dla połączeń wychodzących:
Naciśnij . Wybierz Połącz.
1
i liczniki. Wybierz Wybór linii.
2
Wyświetlana jest aktualnie wybrana linia.
Wybierz linię klawiszem lub
3
inaciśnij OK lub , aby
potwierdzić wybór. Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
Może nadać nazwę Linii 1 i Linii 2,np. Biuro i Dom. Więcej informacji podano na str. 25. Dla połączeń wychodzących musisz wybrać linię, połączenia przychodzące możesz odbierać na obu liniach.
Ustawienia - dostosowanie telefonu
Ustawienie telefonu
Blokada klawiatury
Więcej informacji podano na str. 15.
Wybórjęzyka
Aby wybrać język:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Język. Klawiszem lub wybierz
3
żądany język z wyświetlanej listy.Naciśnij OK, aby potwierdzić wybór.
Naciśnij Wyjdź , lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
32
Aby ustawić telefon na język karty SIM, wpisz*#0000#. Aby ustawić język angielski, wpisz *#0044#.
Dźwięki - Sygnały powiadamiania
Włączanie i wyłączanie sygnałów dźwiękowych dzwonka, powiadamiania SMS i alarmów:
Korzystając z menu: Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Dźwięki. Wybierz Rodzaj dzwonka.
3
Wybierz Dzwoni, Wibruje,
4
Wibruje i dzwoni lub Wibruje potem dzwoni.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Bezpośrednio z wyświetlacza
w trybie czuwania:
Naciśnij . Wyświetli się
1
Dzwoni, Wyciszony, Wibruje, Wibruje i dzwoni albo Wibruje potem dzwoni.
Wybierz żądane ustawienie. Naciśnij OK, aby potwierdzić
2
ustawienie. (Jeśli zostanie wybrana opcja z wibracją, telefon wibruje przez krótką chwilę). Pojawia si ę symbol .
1. Jeżeli wybierzesz Dzwoni, lecz dzwonek jest wyłączony, pojawi się ikona .
2. Jeżeli wybierzesz Wibruje, Wibruje i dzwoni lub Wibruje potem dzwoni, wyświetli się ikona . Ikona ta ma wyższy priorytet niż .
3. Jeżeli telefon jest podłączony do ładowarki biurkowej, zestawu głośnomówiącego, przys­tawki CLA lub AC, wtedy dzwoni, nie wibruje.
4. Jeżeli wybrana jest opcja ‘Wibruje’ lub ’Wibruje potem dzwoni’, sygnalizacja wibracyjna zastępuje wszystkie sygnały powiadamiania i alarmów.
Wybórdźwięku dzwonka
Wybór dzwonka dla połączeń przychodzących:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Dźwięki. Wybierz Melodie.
3
Aby ułatwić identyfikację połączeń
4
przychodzących, możesz przyporządkować różne dźwięki dzwonkapołączeniom
Linia 1, Książka telefonu, Książka SIM, Linia 2,iAlarm.
Klawiszem lub ustaw żądany rodzaj połączeń inaciśnij .
Klawiszami i możesz
5
wybrać iprzesłuchać różne dźwięki dzwonka. Aby wybrać aktualny dźwięk, naciśnij .
Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Ustawianie głośności
Po naciśnięciu klawisza czuwania można indywidualnie ustawić poziom głośności sygnału dzwonka, dźwięków klawiszy, sygnałów alarmu i rozmowy. Głośność mo żna również ustawić wchodzącdomenuUstawienia
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Dźwięki. Wybierz Głośność.
3
Wybierz Dzwonek, Klawisze ,
4
Rozmowa lub Alarm.
Wyświetlacz potwierdza wybóri podaje nazwę ustawianego parametru.
Ustaw głośność klawiszem
5
lub . Naciśnij OK , aby potwierdzić
6
ustawienie. Naciśnij Wyjdź lub , aby
7
wrócić do trybu czuwania.
W czasie połączenia możesz regulować głność rozmowy klawiszami i .
Standard/
wtrybie
Jeżeli głośność sygnału dzwonka jest ustawiony na 0, wyświetlany jest symbol .
Menu
:
33
Automatyczne pulsowanie
Telefon jest wyposażony w funkcję automatycznego pulsowania. Gdy telefon dzwoni, poziom głośności jest niższy od ustawionego. Poziom rośnieodwartości minimalnej lub pośredniej, do wartości ustawionej. (zob. Ustawianie głośności”, strona 33). Funkcja ta jest uaktywniona fabrycznie i nie można jej wyłączyć. Funkcje Pulsowania i Automatycznego pulsowaniasą kompatybilne i obydwie działają, jeżeli włączone jest Pulsowanie’.
Pulsowanie
Funkcja pulsowania powoduje stopniowe z większanie głności dźwięku dzwonka do poziomu maksymalnego.
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Dźwięki. Wybierz Głośność.
3
Wybierz Pulsowanie.
4
Wybierz Włącz lub Wyłącz.
5
Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Przy włączonej funkcji pulsowania głośność dzwonka dla połączeń przychodzących rośnie od wybranego poziomu (po pulsowaniu automatycznym) i rośnie do poziomu maksymalnego.
Podświetlenie - ustawienie
Masz do wyboru dwie opcje podświetlenia przy naciskaniu klawiszy i podczas dzwonka połączeń przychodzących:
Włączone na 10 s:podświetlenie wyświetlacza i klawiszy pozostaje włączone przez 10 sekund po naciśnięciu klawisza lub połączeniu przychodzącym.
Wyłącz: podświetlenie włącza się tylko przy połączeniach
przychodzących.
Naciśnij OK.Wybierz
1
Ustawienia.
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Wyświetlacz. Wybierz Podświetlenie.
3
Wybierz jedno z dwu ustawień.
4
Naciśnij , aby potwierdzić. Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Kontrast wyświetlacza
Zmiana kontrastu wyświetlacza w przypadku złych warunków oświetlenia:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Wyświetlacz. Wybierz Kontrast.
3
Ustaw kontrast klawiszami
4
i. Naciśnij OK , aby potwierdzić
5
ustawienie. Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Grafika menu telefonu
Obrazy i ikony w menu głównym można konfigurować wybierając odpowiednie elementy graficzne. Użytkownik ma do dyspozycji 3 tematy menu.
Zmiana grafiki menu:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Grafika menu. Klawiszem lub wybierz
3
zestaw grafiki menu i naciśnij OK , aby potwierdzić wybór.
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby wrócić do trybu czuwania.
Odbiórpołączeń dowolnym klawiszem
Uaktywnienie funkcji połączeń przez naciśnięcie dowolnego klawisza (z wyjątkiem Niedzw. ):
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Klawisze. Wybierz Odbier. dowoln. klaw..
3
Wybierz Włącz lub Wyłącz.
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
34
Klawisze programowe ­programowanie klawiszy
Funkcje klawiszy programowych można modyfikować dwoma sposobami:
Bezpośrednio z wyświetlacza w trybie czuwania:
Naciśnij i przytrzymaj klawisz
1
lewy lub prawy . Klawiszem lub wybierz
2
opcje klawisza programowego. Naciśnij OK , aby potwierdzić
3
wybór. Wyświetlacz potwierdza wybóri
4
wraca do ekranu czuwania, pokazującnową funkcję klawisza programowego.
Korzystając z menu:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Klawisze. Wybierz Funk cje klaw iszy
3
prog.
Wybierz Lewy klawisz prog.
4
lub Prawy klawisz prog. Naciśnij OK na wybranej
5
opcji klawisza. Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Symbol
(......)
poprzednia usługa zależna od karty SIM albo
na wyświetlaczu oznacza, że
usługa abonowana przyporządkowana do tego klawisza nie jest już dostępna, na przykład wybór linii 2.
Szybkie wybieranie
Numery z książki telefonicznej można przyporządkować do klawiszy - . Nu mer wybiera się przytrzymującwciśnięty odpowiedni klawisz. Klawisz jest zarezerwowany dla numeru poczty głosowej. Telefon przyporządkowuje ten klawisz automatycznie przy zapisie numeru poczty w pamięci (zob. Poczta głosowa, strona 38). Można wybrać dowolny numer zapisany w pamięci. Przyporządkowanie numerów
z książki do klawiszy szybkiego wybierania:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Klawisze. Wybierz Szybkie wybieranie.
3
Naciskając lub wybierz
4
następny klawisz. Wybierz opcję Książka
5
telefoniczna ,wybierz pozycję z książki i naciśnij OK , aby potwierdzić wybór.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Usunięcie numeru z książki powoduje skasowanie jego przyporządkowania do klawisza.
Automatyczne odbieranie połączeń
Funkcja ta działa tylko wtedy, gdy telefon jest przyłączony do głośnikowego zestawu samochodowego albo słuchawkowego. Telefon automatycznie odbiera połączenia po około 5 sekundach.
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Funkcje automatyczne.
Wybierz Auto-odbieranie.
3
Wybierz Włącz lub Wyłącz.
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Automatyczne powtarzanie
Ustawienie automatycznego powtarzania w przypadku nieskutecznych połączeń (maks. 10 razy):
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Funkcje automatyczne.
Wybierz Auto-powtarzanie.
3
Wybierz Włącz lub Wyłącz.
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Po uaktywnieniu funkcji pojawia się komunikat Auto-powtarzanie
Menu
35
i licznik czasu do następnego łączenia. Przy każdej nowej próbie połączenia włącza się sygnał dźwiękowy. Jeżeli próba jest udana, należy wykonać takie czynności, jak przy zwykłym połączeniu. Aby przerwać auto-powtarzanie i zakończyć proces wybierania, naciśnij Wyjdź lub dowolny inny klawiszpodczas wybieranianumeru.
Zabezpieczenia
Funkcje zabezpieczające opisane w paragrafie zabezpieczają telefon przed użyciem przez osoby nieupoważnione.
Dla wszystkich kodów:
Na polecenie wpisania kodu wpisz odpowiedni kod, który zostanie wyświetlony w postaci znaków gwiazdki (*) i naciśnij OK . W przypadku błędu naciśnij Wymaż , wpisz właściwe cyfry i naciśnij OK .
Unikaj stosowania kodów podobnych do numerów alarmowych, takich jak 999 lub 112, aby zapiec przypadkowemu wybraniu tych numerów.
ZAPISZ SWOJE KODY I PRZECHOWUJ JE W BEZPIECZNYM MIEJSCU. NIEPRZETRZEGANIE TEJ ZASADY MOŻE NARAZIĆ CIĘ NA KŁOPOTY.
Kod zabezpieczenia telefonu
Kod zabezpieczenia telefonu uniemożliwia osobom nieupoważnionym dostępdo aparatu i ustawień WAP.Jego znajomość jest także potrzebna przy zerowaniu liczników czasu. Fabrycznie kod jest ustawiony na
0000.Zmień kod i przechowuj go w bezpiecznym miejscu, poza telefonem. Jeżeli zabezpieczenie jest akt ywne, telefon pyta o kod przy każdym włączeniu. Zmiana kodu zabezpieczenia telefonu:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Zabezpieczenia. Wybierz Zabezpiecz. telefonu.
3
Wybierz Zmień kod i wykonaj
4
wskazane czynności. Naciśnij OK , aby potwierdzić
5
wybór. Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania. Włączanie i wyłączanie kodu zabezpieczenia telefonu:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Zabezpieczenia.
Wybierz Zabezpiecz. telefonu.
3
Wybierz Włącz lub Wyłącz.
4
Telefon pyta o kod
5
zabezpieczenia uprawniający
do wprowadzania zmian.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Blokada telefonu pozwala na wykonywanie połączeń alarmowych.
Kod PIN
Kod PIN, zawierający 4-8 cyfr, zabezpiecza telefon przed użyciem przez osoby nieupoważnione. Jeżeli zabezpieczenie to jest aktywne, telefon pyta o kod PIN przy każdym włączeniu. W przypadku trzykrotnego błędnego wprowadzenia kodu karta SIM jest blokowana i do jej odblokowania będzie potrzebny 8-cyfrowy kod PUK otrzymany od dostawcy usług (zob. str. 37). Włączanie iwyłączanie kodu PIN:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Zabezpieczenia.
Jeżeli kod jest wyłączony,
pokażesię napis Włączenie
kodu PIN.
Jeżeli kod jest włączony,
pojawią się opcje Włączenie
kodu PIN i Zmiana kodu PIN.
Naciśnij OK i wykonaj
3
wyświetlane polecenia.
36
Naciśnij OK . Telefon
4
potwierdzi wykonaną czynność, wyświetlającnakrótko komunikat PIN włączony lub PIN wyłączony.
Naciśnij Wyjdź , lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania. Zmiana kodu PIN (PIN musi być włączony):
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Zabezpieczenia.
Wybierz Zmiana kodu PIN i
3
wykonaj wyśw ietlane polecenia.
Naciśnij OK , aby potwierdzić
4
nowy PIN.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Kod PIN2
KodPIN2uniemożliwia osobom nieupoważnionym wykonywa nie operacji związanych z numerami ustalonego wybierania (FDN), modyfikację książki FDN, zerowanie kosztów, modyfikację funkcji wyświetlania kosztów. Kod PIN2 możnazmienić,niemożnago włączać iwyłączać. Zmiana kodu PIN2:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Zabezpieczenia.
Wybierz Zmiana kodu PIN2 i
3
wykonaj wyśw ietlane polecenia.
Naciśnij OK , aby potwierdzić
4
nowy kod PIN2.
Naciśnij Wyjdź , lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania. Kod PUK
8-cyfroy kod PUK (kod odblokowania PIN) możesz otrzymać jedynie od swojego dostawcy usług. Służyondo odblokowaniakodu PIN, który został trzykrotnie nieprawidłowo wprowadzony.Kodu PUK nie można zmieniać. Wpisz kod PUK i naciśnij OK .
Wpisz nowy kod PIN zgodnie z poleceniami na wyświetlaczu.
Jeżeli wpiszesz kolejno 10 razy nieprawidłowy kod PUK, karta SIM zostanie na stałe zablokowana. Musisz wtedy otrzymać nową kartę od swojego dostawcy usług.
Kod PUK2
8-cyfrowy kod PUK2 (kod odblokowania PIN2) możesz otrzymać jedynie od swojego dostawcy usług. Służyondo odblokowania kodu PIN2, który został trzykrotnie nieprawidłowo wprowadzony. Kodu PUK2 nie można zmienić. Wpisz kod PUK2. Wpisz nowy kod PIN2 zgodnie z poleceniami na wyświetlaczu.
Jeżeli wpiszesz kolejno 10 razy nieprawidłowy kod PUK2,nie będziesz mógł używać funkcji wymagających kodu PIN2. Musisz otrzymać nową kartę od swojego dostawcy usług.
Ustawianie godziny i daty
Aby ustawić godzinę i/lub datę:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Czas i data. Wybierz Ustaw czas lub Ustaw
3
datę. Wpisz godzinę (w formacie 24-
4
godzinnym) lub datę w pokazanym formacie. (W razie potrzeby użyj klawiszy i )
Naciśnij OK , aby potwierdzić
5
wybór. Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
1. Jeśli wpiszesz niepoprawne dane, pojawi się komunikat błędu.
2. Godzina/data jest wyświetlana, gdy telefon jest włączony. Rok nie jest wyświetlany.
3. Jeżeli bateria zostanie wyjęta, może być konieczne ponowne ustawienie zegara.
Ustawienia d omy ślne (fabryczne)
Menu Ustawienia umżliwia powrót do ustawień fabrycznych. Nie ma to wpływu na zapisy w książce telefonicznej, kod odblokowania telefonu i SIM.
Menu
37
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Ustawienia telefonu.
2
Wybierz Ustawienia fabryczne. Wybierz Tak lub Nie.
3
Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania. W tabeli podano ustawienia fabryczne różnych parametrów:
Funkcja
Rodzaj
dzwonka Dzwonki Trium
Głośność dzwonka,
klawiatury,
rozmowy i alarmu .
Podświetlenie
ikontrast
Funkcje
Dowolny
klawisz, Auto-
powtarzanie i
Auto-
odbieranie.
Pulsowanie Wył.
Grafikamenu Trium
Wyczytywanie melodii
Możesz również wczytać (ściągnąć) melodie ze strony internetowej Trium (www.mitsubishi-telecom.com). Melodie są przesyłane do telefonu w postaci wiadomości SMS. Po zakończeniu przesyłania:
Naciśnij Opcje iwybierzGraj, aby odtworzyć melodię. Aby zapisać melodię,naciśnij Opcje
iwybierzInstaluj.
Poczta głosowa
Poczta głosowa działa podobnie jak sekretarka automatyczna. Szczegółowe informacje można uzyskać od dostawcy usług. Zapis w pamięci numeru poczty głosowej
Jeżeli numer centrum poczty głosowej nie jest zapisany na karcie SIM, trzeba wpisać go ręcznie:
38
Ustawienia
fabryczne
Dzwonek
Poziomy średnie
Włącz. na 10 s. ipoziomśredni
Wył.
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Poczta głosowa.
2
Wybierz Numer. Wpisz numer
3
ręcznie, albo wybierz spośród zapisanych w pamięci.
Naciśnij OK , aby potwierdzić
4
wybór. Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Jeżeli korzystasz z usługi 'Linia 2', zapisz oddzelnie numer poczty głosowej dla tej linii. Telefon automatycznie przyporządkowuje numer poczty głosowej do klawisza 1 szybkiego wybierania (zob. Szybkie wybieranie na str. 35).
Włączanieiwyłączanie sygnału poczty głosowej
Aby włączyć lub wyłączyć sygnał poczty głosowej:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Poczta głosowa.
2
Wybierz Sygnał poczty gł.
3
Wybierz Włącz lub Wyłącz. Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
Połączenie z centrum poczty w celu sprawdzenia wiadomości
Można to zrobić dwoma sposobami:
Połączenie z centrum poczty bezpośrednio po odebraniu
wiadomości:
Naciśnij i przytrzymaj .
Z menu:
Wybierz . Wybierz
1
Ustawienia. Wybierz Poczta głosowa.
2
Wybierz Połącz.
3
Wybieranie numeru przebiega tak jak dla zwykłego połączenia
Jeżeli w chwili wybrania funkcji ‘Połącz’ numer poczty głosowej nie jest zapisany w pamięci,
.
telefon prosi o wpisanie numeru. Wykonaj czynności podane w paragrafie Zapis w pamięci numeru poczty głosowej, str. 38.
Usługi GSM
Przedstawiona lista usług GSM nie jest kompletna. Informacje na temat dostępnychusług można uzyskać od operatora/dostawcy usług.
Przekazywaniepołączeń przychodzących (usługa sieciowa)
Funkcja ta powoduje kierowanie na inny numer połączeń przychodzących; głosowych, faksowych i transmisji
.
danych
Włączenie przekazywania połączeń:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz usługi GSM.
2
Wybierz Przekazywanie połączeń;wyśw ietlane jest następujące menu:
Opcje
przekazywania
Zawsze
Gdy poza
zasięgiem
Gdy nie
odpowiada
Gdy zajęty
Wszystkie
opcje
Anuluj wszyst-
kie
Wszystkie
faksy
Transmisje
danych
Działanie
Bezwarunkowe przekazywanie
wszystkich
przychodzących
połączeń głosowych
Przekazywanie
wszystkich połączeń
głosowych,gdy
telefon jest
niedostępny, np.
wyłączony
Przekazywanie
wszystkich połączeń
głosowych,gdy
telefon nie
odpowiada
Przekazywanie
wszystkich połączeń
głosowych,gdy
telefon jest zajęty
Przekazywanie
wszystkich połączeń
głosowych,gdy
telefon jest poza
zasięgiem, nie
odpowiada lub jest
zajęty
Anulowanie
wszystkich opcji
przekazywania Bezwarunkowe
przekazywanie
faksów
Bezwarunkowe przekazywanie
transmisji danych
Wybierz klawiszem lub
3
warunki przekazywania i potwierdź naciskając OK lub .
Wybierz Uruchom.
4
Klawiszem lub wybierz
5
opcję Poczta głosowa,
Książka telefoniczna lub Numer.
Naciśnij OK lub , aby
6
potwierdzić wybór. Wyświetlacz potwierdza polecenie.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
7
wrócić do trybu czuwania.
1. W przypadku wyboru opcji ‘Gdy nie odpowiada’ trzeba również wprowadzić okres opóźnienia, 5, 15 lub 30 sekund.
2. Przekazywanie wywołań dla Linii 1 i Linii 2 musi być ustawiane oddzielnie. Przed wykonaniem powyższej procedury należy wybrać linię wychodzącą. Aby skonfigurować przekazywanie wywołań na drugiej linii, trzeba najpierw wybrać tę linię (menu Połącz. i liczniki ­Wybór linii).
Wyłączenie lub sprawdzenie stanu przekazywania połączeń:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usług i GSM.Wybierz
2
Przekazywanie połączeń. Wybierz opcje przekazywania
3
inaciśnij . Wybierz Anuluj lub Stan.
4
Telefon potwierdza wybór. Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Anulowanie wszystkich (wielokrotnych) przekazań:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usług i GSM.Wybierz
2
Przekazywanie połączeń. Wybierz Anuluj wszystkie.
3
Telefon potwierdza wybór. Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
Czynność ta powoduje anulowanie wszystkich opcji przekazywania (dla połączeń głosowych, faksów i transmisji danych) dla aktualnie używanej linii. Aby anulować przekazywanie połączeń dla drugiej linii, trzeba najpierw wybrać tę linię
i liczniki - Wybór linii).
(menu Połącz.
Menu
39
Identyfikacjanumeru rozmówcy ­wyświetlanie/ukrywanie numeru telefonu
Większość sieci obsługuje funkcję identyfikacji numeru rozmówcy (CLI), tzn. wyświetlania numeru przy odbiorze połączenia. Wybierając opcję Odbiórnrrozmówcy można sprawdzić dostępność tej funkcji w sieci.
Odbiór numeru rozmówcy
Sprawdzenie, czy sieć przesyła numer rozmówcyprzypołączeniach przychodzących:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Odbiórnrrozmówcy. Sieć przesyła odpowiedź
Wyświetlanie dostępne albo Wyświetlanie niedostępne.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
3
wrócić do trybu czuwania.
Aby ukryć swójnumerwczasie określonego połączenia, dodaj #31# przed wybieranym numerem. Możesz również zwrócić się do operatoraozablokowanienastałe przesyłania twojego numeru. W takim wypadku trzeba dodać *31# przed wybieranym numerem, jeśli chcesz ujawnić swój numer. Standardowe ustawienia sieci Przywrócenie standardowych ustawień sieci dla przesyłania numeru:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Wysyłanie własnego nr. Wybierz Moje ustawienia.
3
Wybierz Automatycznie.
4
Telefon przywraca ustawienia sieciowe uzgodnione z dostawcą usług.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Ukrywanie lub wyświetlanie numeru
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Wysyłanie własnego nr.
Wybierz Moje ustawienia.
3
Wybierz Ukryj mój numer lub
4
Wyświetlaj mójnumer. Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Odczyt aktualnego ustawienia
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Wysyłanie własnego nr. Wybierz Stan.
3
Telefon wyświetla aktualne ustawienia, uwzględniające zarówno ustawienia sieciowe, jak i ustawienia telefonu.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
Sieć
Telefonpowłączeniu szuka automatycznie sieci, w której był ostatnio zarejestrowany. Jeżeli sieć ta nie jest dostępna, telefon szuka innej sieci, o ile istnieje taka możliwość.
Edycja listy preferowanych sieci
Możesz zmieniać kolejność i nazwy sieci na liście sieci preferowanych zapisanejw pamięci SIM, wybierając je z listy zapisanej w telefonie. Jest to użyteczne w przypadku roamingu, jeżeli wiesz, że jeden operator sieci oferuje niższe ceny niż inny.
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Sieć. Wybierz Lista preferowanych.
3
Wyświetlana jest lista sieci. Listę można przeglądać za
4
pomocą klawiszy i . Naciśnij Opcje , aby dokonać
5
zmian. Wyświetlane są następujące opcje:
40
Opcja Opis
Z listy
Wybierz
według kodu
Usuń
Naciśnij OK , aby potwierdzić
6
wybór. Naciśnij Wyjdź , aby wrócić
7
do trybu czuwania.
Wpamięci SIM możebyć zapisana lista sieci niedostępnych, z których nie można korzystać.Wyświetlanie listy sieci niedostępnych lub sieci własnej:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Sieć. Wybierz Niedostępne alboSieć
3
własna. Wyświetlana jest lista sieci niedostępnych albo nazwa sieci własnej.
Naciśnij , aby wrócić do trybu
4
czuwania.
Wyświetlenie w
kolejności
alfabetycznej
wszystkich znanych
sieci zapisanych w
telefonie
Edycja lub wpisanie
numeru sieci (MCC
MNC),jeżeli znasz tę
informację.
Usunięcie pozycji
z listy
Ręczne poszukiwanie sieci
Wybór określonej sieci, na przykład takiej, która zapewnia lepszy zasięg w miejscu twojego pobytu:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Sieć. Wybierz Poszukiwanie sieci.
3
Wybierz Ręczne.Pokażesię
4
ekran potwierdzenia i komunikat
Poszukiwanie sieci....
Klawiszem lub wybierz
5
sieć z listy. Naciśnij OK, aby potwierdzić
6
wybór. Wyświetlany jest komunikat Zgłaszam żądanie... inazwa sieci. Telefonwraca następnie do trybu czuwania.
Nie można usunąć sieci z listy sieci niedostępnych. Lista ta jest automatycznie aktualizowana podczas ręcznego wyboru sieci.
Automatyczne poszukiwania sieci (ustawienie domyślne)
Automatyczne poszukiwanie sieci z listy preferowanych:
Naciśnij . Wybierz ustawienia.
1
Wybierz Usług i GSM.Wybierz
2
Sieć. Wybierz Poszukiwanie sieci.
3
Wybierz Automatyczne.
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Menu
41
Blokada połączeń (usługa sieciowa)
Do zablokowania możliwości inicjowania i odbierania za pomocą telefonu różnego rodzaju połączeń konieczna jest znajomość hasła, które można uzyskać jedynie od dostawcy usług.
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Blokada połączeń. Wybierz Połączenia
3
wychodzące lub Połączenia przychodzące. Wybierz:
Wybór Znaczenie
Wychodzące
- Wszystkie wych.
Wychodzące
-Poł.
międzynarod.
Wychodzące
-Międzyn. oprócz kraju
Przychodzące
- Wszystkie przych.
Przychodzące
-Tylkow
roamingu
Klawiszem lub wybierz
4
żądaną opcję.Naciśnij OK . WybierzUruchom. Wpisz hasło
5
i naciśnij OK . Sieć potwierdza wybór.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
6
wrócić do trybu czuwania.
Blokada wszystkichpoł. wychodzących
Blokada
wszystkich
wychodzących
poł.międzyn.
Blokada
wszystkichwych.
poł.międzyn.
zwyjątkiem
połączeń w
ramach sieci
własnej
Blokada wszystkichpoł.
przychodzących
Blokada wszystkichpoł.
przychodzących
poza siecią
własną
Hasłoblokowaniapołączeń
Przy wyborze poziomów blokowania połączeń zawartych w menu Usługi GSM - Blokada połączeń (str. 42), trzeba podać hasło. Pierwsze hasło otrzymuje się od dostawcy usług
Aby z mienić hasło:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Blokadapołączeń. Wybierz Zmień hasło i wykonaj
3
wyświetlane polecenia. Potwierdź hasło naciskając
4
OK . Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Zestawienie kodów/haseł
Liczba
Hasło ugość
Kod odbl.
4 cyfry
tele­fonu
4-8
PIN
cyfr
4-8
PIN2
cyfry
PUK 8 cyfr 10 prób
PUK2 8 cyfr 10 prób Hasło
blok.
4 cyfry
połą- czeń
dozwol.
prób
Nieogra­niczona
3próby
3próby
Określo­na przez sieć
Anulowanie lub sprawdzenie stanu blokowania połączeń:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Blokadapołączeń. Klawiszem lub wybierz
3
opcję anulowania lub sprawdzenie stanu blokowania połączeń inaciśnij . Do anulowania blokady potrzebna jest znajomość hasła.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
Wrazie zablok.
lub zapo-
mnienia
Zwrot do produ­centa
Odbloko­wanie za pom.kodu PUK Odbloko­wanie za pom.kodu PUK2 Kontakt z dostawcą usług Kontakt z dostawcą usług
Kontakt z dostawcą usług
42
Zmiana hasła:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Usługi GSM.Wybierz
2
Blokada połączeń. Wybierz Zmień hasło.
3
Wpisz jeden raz stare hasło, a następnie, na polecenie, dwukrotnie nowe hasło. Telefon potwierdza zmianę hasła.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
Info sieci - wiadomości (usługa sieciowa)
Sieci mogą wysyłać do wszystkich abonentów GSM wiadomości zawierające informacje o numerach kierunkowych, pogodzie, ruchu na drogach, itp. Wybierając odpowiedni numer możesz określić,jakie informacje będziesz otrzymywał. Możesz zaprogramować maksymalnie 5różnych rodzajów informacji. Można wybierać spośród16 standardowych rodzajów wiadomości. Możesz także zaprogramować na liście wyboru nowe rodzaje wiadomości, podając 3-cyfrowy numer informacji. Więcej informacji można uzyskać od dostawcy usług. Warunkiem uaktywnienia tej usługi jest wpisanie na listę c o najmniej jeden rodzaj informacji. Wpisanie rodzaju informacji na listę wyboru
Na liście można umieścić maks. 5 różnych rodzajów informacji.
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Info sieci.
2
Wybierz Rodzaje informacji.
3
Naciśnij Opcje . Wybierz Zlisty(lub Wybierz
4
według kodu,jeżeli znany jest numer informacji).
Ustaw żądany typ informacji.
5
Naciśnij OK , aby potwierdzić wybór. Wyświetlacz potwierdza wybór.
Naciśnij ponownie Opcje ,
6
jeśli chcesz wybrać więcej informacji z listy, wpisać numer. jeżeli jest znany, albo usunąć pewien rodzaj informacji.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
7
wrócić do trybu czuwania. Włączanie i wyłączanie usługi Info sieci
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Info sieci.
2
Wybierz Włącz/Wyłącz.
3
Wybierz Włącz lub Wyłącz.
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Odczyt informacji sieci
Informacje sieci są wyświetlane wyłącznie w trybie czuwania. Telefon blokuje je podczas rozmowy lub czynności z użyciem menu. Wiadomość możemieć długość do 93 znakówiobejmować kilka stron. Strony zmieniają się automatycznie co pięć sekund. Aby zmienić stronę, naciśnij .
Opcje dostępne podczas wyświetlania wiadomości
Naciśnij Wyjdź , aby skasować aktualnie wyświetlaną wiadomość. Naciśnij , aby wybrać numer wyświetlany w wiadomości. Po naciśnięciu klawisza Opcje , wyświetlane jest menu:
Menu
43
Opcja Działanie
Usuń Usunięcie aktualnej
Usuń
wszystkie
Numery Wyświetlenie
Info sieci wył. Wyłączenie usługi
Włączanie i wyłączanie sygnału powiadamiania Info sieci
Aby włączyć lub wyłączyć sygnał powiadamiania w momencie odbioru informacji sieci:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Info sieci.
2
Wybierz Sygnał Info sieci.
3
Wybierz Włącz lub Wyłącz.
4
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Usuwanie lub edycja wiadomości na liście
Aby usunąć lub poddać edycji rodzaj wiadomości:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Info sieci.
2
Wybierz Rodzaje informacji.
3
Naciśnij Opcje . Wybierz Zlistylub Wybierz
4
według kodu. Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Język informacji
Wybórjęzyka informacji:
Naciśnij . Wybierz Ustawienia.
1
Wybierz Info sieci.
2
Wybierz Język.
3
wiadomości
Usunięcie
wszystkich
wiadomości
zapisanych
wkolejce
wszystkichnumerów
telefonów
znalezionych w
tekście wiadomości.
Wyświetlanenumery
można wybierać lub
zapisać wnotesie
Info sieci
Klawiszem lub wybierz
4
językzwyświetlanej listy. Naciśnij , aby potwierdzić wybór.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Pomoce biurowe
W menu Pomoce biurowe znajduje się notes, budzik, funkcje auto oraz kalkulator.
Notes
W notesie można zapisać maksymalnie 5 oddzielnych notatekpo 36 znakówkażda
Naciśnij . Wybierz Pomoce
1
biurowe. Wybierz Notes.
2
Wybierz Odczytaj notatki.
3
Przewijaj notatki klawiszem lub . Aby zapisać nową notatkę, wybierzWp isz notatkę.
Naciśnięcie klawisza Opcje podczas czytania notatek powoduje otwarcie poniższego menu:
Opcja Działanie
Zapisz Edytuj Zmiana treści notatki
Usuń Usunięcie notatki Usuń
wszystkie
Połącz
Budzik
Ustawienie codziennego 'Sygnału przypomnienia':
.
Zapis numeru
w książce
telefonicznej
Usunięcie
wszystkich notatek
Połączenie
z numerem
zapisanymw notatce
Po ustawieniu w stan ‘włączony', budzik będzie się włączał codziennie o tej samej porze.
Naciśnij . Wybierz Pomoce
1
biurowe. Wybierz Budzik.
2
44
Wybierz Włącz i wpisz godzinę
3
budzenia (w formacie 24­godzinnym),albo naciśnij OK , aby to zaakceptować godzinę wyświetlaną.. Wyświetlane jest potwierdzenie.
Naciśnij OK lub , aby wrócić
4
do trybu czuwania.
Pokażesię ikona . Dźwięk budzika włącza się na 1minutę.Nawyświetlaczu pokażesię symbol Budzik i symbol dzwonka, oraz aktualna godzina i klawisze programowe Potw. i Niedzw. . Budzik działarównież podczas rozmowy telefonicznej. Aby wyłączyć budzik:
Naciśnij Potw. .
Aby wykorzystać budzik jako sygnał przypomnienia, albo w przypadku drzemki:
Naciśnij Niedzw. lub dowolny inny klawisz (z wyjątkiem Potw. ) wyłączyć budzik. Ikona budzika pozostanie na ekranie, dzwonek włączy się ponownie po 3 minutach.
Drzemkę można przedłużyć maksymalnie do 15 minut, po czym telefon wraca do poprzedniego stanu, tj. wyłączonylub czuwanie’. Wyłączenie funkcji budzika:
Naciśnij . Wybierz Pomoce
1
biurowe.
Wybierz Budzik.
2
Wybierz Wyłącz.Pokażesię
3
potwierdzenie operacji.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
Uwaga - Prosimy pamiętać o wyłączaniu funkcji budzika podczas podróży samolotem, gdyż korzystanie z telefonu komórkowego na pokładzie samolotu jest zabronione i stanowi naruszenie prawa. Można też wyjąć baterię po uprzednim wyłączeniu telefonu. Zob. paragraf Ogólne zasady bezpieczeństwa na 4.
Funkcje auto
Można zaprogramować automatyczne włączanie i wyłączanie telefonu. W stanie wyłączenia nie następuje rozładowanie baterii. Należypamiętać, że przy automatycznym włączeniu trzeba ponownie wprowadzić kod PIN. Energooszczędny tryb pracy telefonu uaktywnisię dopieropo wpisaniu kodu. Uaktywnienie funkcji auto:
Naciśnij . Wybierz Pomoce
1
biurowe. Wybierz Funkcje auto.
2
Wybierz Auto-włączanie tel.
3
Wybierz Włącz.
4
Wpisz godzinę włączenia
5
telefonu i naciśnij OK . Pokażesię potwierdzenie operacji.
Wybierz Auto-wyłączanie tel.
6
Wybierz Włącz.
7
Wpisz godzinę wyłączenia
8
telefonu i naciśnij OK . Naciśnij Wyjdź lub , aby
9
wrócić do trybu czuwania. Na wyświetlaczu pojawia się ikona
.
Wyłączenie funkcji auto:
Naciśnij . Wybierz Pomoce
1
biurowe. Wybierz Funkcje auto.
2
Wybierz Auto-włączanie tel.
3
Wybierz Wyłącz. Pojawi się
4
napis Zapisa ne. Wybierz Auto-wyłączanie tel.
5
Wybierz Wyłącz.Pojawisię
6
napis Zapisa ne. Naciśnij Wyjdź lub , aby
7
wrócić do trybu czuwania.
Kalkulator
Korzystanie z kalkulatora:
Naciśnij . Wybierz Pomoce
1
biurowe. Wybierz Kalkulator.
2
Wpisz liczbę i naciskając
3
kilkakrotnie wybierzdziałanie +, -, * lub /, albo naciśnij , by wpisać ,.
Menu
45
Wpisz drugą liczbę ipowtórz
4
czynność ,albowybierz= , aby wy konać działanie. Aby wykonać poprawkę,albo skasować wyświetlacz, wybierz Wymaż .
Naciśnij , aby wrócić do trybu
5
czuwania.
3
Gry
Dostępność gier i ich wyglądzależyod operatora sieci i wersji telefonu (Gry Reshape i Push są dostępne tylko w t elefonach Trium 110 i Trium 110 m).
Reshape i Push:
Po wybraniu gry wyświetlane są instrukcje. Efekty dźwiękowe wybiera się wmenu Opcje. Wybórgry:
Naciśnij . Wybierz Gry.
1
Wybierzgrę (Push lub Reshape)
2
i naciśnij OK lub .
Opcje dostępne w trakcie gry,
Opcja Działanie
Graj Wybierz Graj, aby
Pomoc Po wybraniu opcji
Kod Jeżeliznaszjuż grę
WgrachReshape i Push występują poziomyumiejętności.Powygraniugry na jednym poziomie, możesz przejść na następny. Po pomyślnym przejściu 'X' poziomów, gracz otrzymuje kod,
uruchomić grę (od najniższego poziomu).
Pomoc
wyświetlane są instrukcje i elementy sterujące.
iosiągnąłeś pewien poziom umiejętności, możesz wybrać opcję Kod,wpisać kod poziomu izacząć grę od tego poziomu.
który umożliwia rozpoczęcie gry od osiągniętego wcześniej poziomu. Gra może rejestrować imiona i wyniki graczy. W trakcie gry można odbierać połączenia w normalny sposób. Naciskając Wyjdź lub można wyjść zmenugieriwrócić do trybu czuwania.
Odebranie połączenia przychodzącego podczas gry może uniemożliwić wznowienie gry.
Gry w telefonie Trium 110 p
Menu Gry w wersji Trium 110 p umożliwia wczytanie nowych gier do telefonu. W pamięci telefonu można zapisać maksymalnie 2 gry. Fabrycznie w telefonie zainstalowa na jest jedna gra. Nie można je usunąć, ani zmienić na inną. Jeżeli druga gra nie została załadowana do telefonu, można ją wczytać po wybraniu z menu Katalog. Drugą grę mo żna zmieniać dowolnie na inne gry zawarte w katalogu. Katalog obejmuje listę iopisgier,które można wczytać do telefonu. Treść katalogumożna również załadować do telefonu. Wszystkie informacje potrzebne do instalowania gier są zawarte w menu Instrukcje.
Menu gier telefonu Trium 110 p obejmuje, poza nazwami dostępnych gier, następujące podmenu: Katalog, Nowości, Ustawienia i Instrukcje.
W tej wersji telefonu nie są zainstalowane gry Reshape i Push.
46
Opcja Działanie
Menu Katalog umożliwia
Katalog
Nowości
Ustawienia
Instrukcje
Odebranie połączenia przychodzącego podczas gry może uniemożliwić wznowienie gry.
przejrzenie i/lub wczytanie gier dostępnych w sieci.
Menu Nowości daje dostępdo informacji o nowych grach.
Menu Ustawienia zawiera ustawienia dźwięku, podświetlenia,itp., wspólne dla wszystkich gier.
Menu Instrukcje zawiera wszystkie informacje związanez ładowaniem gier.
Przelicznik walut
Aby dokonać przeliczenia, należy wprowadzić waluty i kurs wymiany:
Naciśnij . Wybierz Waluta.
1
Wybierz Ustawienia.
2
Wpisz nazwę pierwszej waluty
3
(np. Dollar). Naciśnij OK .
Wpisz nazwę drugiej waluty (np.
Yen). Naciśnij OK .
Wpisz kurs wymiany, przecinek
4
dziesiętny wstawia s i ę
klawiszem .
Naciśnij OK , aby potwierdzić
dane.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania.
Wykorzystując Przelicznik walut do przeliczania na Euro kursów walut należących do Europejskiej Unii Walutowej (“Waluty Eurolandu”) należy wpisywać pełny kurs wymiany zawierający sześć cyfr znaczących, np. 1 Euro = Ł 0.61871.
Przeliczanie wybranych walut:
Naciśnij . Wybierz Waluta.
1
Wybierz jedną zdwóch
2
pierwszych opcji. W naszym przykładzie albo Dollar->Yen,alboYen->Dollar.
Wpisz przeliczaną kwotę.
3
Przecinek wpisuje się naciskając.Naciśnij OK . Wyświetlana jest przeliczona kwota.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić to trybu czuwania.
Przeliczanie jednej waluty Eurolandu na inną, lub na walutę spoza Eurolandu, odbywa się zwykle na zasadzie "triangulacji" (tzn. przeliczenia lokalnej waluty na Euro, a następnie Euro na inna walutę lokalną). Zainstalowany w telefonie przelicznik nie ma takiej możliwości, wynik jest więc w pewnym stopniu przybliżony.
Internet/Protokół (WAP™)
W telefonie zainstalowano przeglądarkę internetową WAPumożliwiającą dostęp do usług oferowanych przez operatora i/lub dostawcę usług, takich jak zakup akcji na giełdzie, wiadomości, wyniki sportowe, prognozapogody,program TV, itd.
Zakres oferowanych u sług zależyod dostawcy usług i operatora sieci.
Usługi te są dostępne po w ykupieniu abonamentu DANE. Odpowiednie ustawienia albo są już zaprogramowane w telefonie, albo należy je wprowadzić. Sposób wprowadzania opisano niżej. Jeżeli nie możesz otworzyć tych ustawień, oznacza to, żesą zaprogramowane.
Dostęp do parametrów połączenia zależy od tego, czy zostały one zaprogramowane fabrycznie. W pewnych przypadkach, w celu uniknięcia błędów, są one 'zablokowane' i użytkownik nie ma do nich dostępu.
Zapis/edycja parametrówpołączenia (podanych przez operatora)
Można wprowadzić maks. 5 różnych profili. Wprowadzanie i zapis w pamięci danych profili:
Naciśnij . Wybierz Internet.
1
Wybierz Lista profili.
2
Menu
47
Wybierz pusty profil ([...])i
3
naciśnij Opcje . Wybierz Edytuj.
4
Wpisz 4-cyfrowy kod zabezpieczenia (domyślnie
0000) i naciśnij OK . Wpisz wszystkie ustawienia
5
(ustawienia zależą od operatora).
Aby uaktywnićżądany profil,
6
wybierz go z wyświetlanej listy klawiszem lub . Naciśnij Opcje i potwierdź wybór naciskając OK.
Naciśnij Wyjdź lub , aby
7
wrócić do trybu czuwania.
1. Do menu Internetu można również wejść bezpośrednio naciskając klawisz programowy Internet w trybie czuwania (o ile nie zmieniłeś funkcji lewego klawisza programowego).
2. Jeżeli takie parametry jak numer telefonu, nazwa użytkownika, adres strony głównej i adres IP nie są skonfigurowane, należy je uzyskać od operatora sieci i/lub dostawcy usług.
Dostosowanie parametrówpołączenia Działanie telefonu podczas połączenia z Internetem można zoptymalizować za pomocą poniższych ustawień:
Naciśnij . Wybierz Internet.
1
Wybierz Ustawienia.
2
Wybierz wymienione opcje
3
iwłącz je lub wyłącz, wzależności od potrzeb:
Opcja Działanie
Kasowaniepamięci używanejdozapisu
Wyczyść
cache
Wczytuj
obrazki
Użycie
skryptów
Auto-
rozłączanie
Naciśnij Wyjdź lub , aby
4
wrócić do trybu czuwania.
wczytanych
informacji. Aby
skasować tę
pamięć,wybierz
opcję Tak.
Wybierz opcję
Wył.,jeżeli nie
chcesz ładować
grafiki. Skraca to
czas wczytywania
strony.
Zezwolenie lub
zakaz
wykonywania
skryptów w ramach
strony.
Odłączenie
telefonu od
Internetu po
ustalonym okresie
bezczynności.
Wpisz okres (0 - 60
minut) i naciśnij
OK .
0 wyłącza funkcję
auto-rozłączania.
Połączenie w trybie online
Aby wejść w tryb online:
Naciśnij . Wybierz Internet.
1
Wybierz Strona główna.
2
Pojawi się napis Łączę z
3
serwerem i nazwa serwera proxy,a następnie komunikat Trwa ładowanie... (strony głównej).
Po nawiązaniu połączenia pokażą się opcje związane z dostawcą usług. Ikona oznacza połączenie 'na żywo'. Z założenia połączenie nie są zabezpieczone. Chcąc korzystać z bezpiecznego połączenia należy ustawić opcję Zabezpieczenie włączone.Ikona sygnalizuje połączenie bezpieczne 'na żywo'.
48
Korzystaniez funkcji wtrybie online Naciśnięcie w trybie online daje dostępdonastępujących opcji:
Opcja Działanie
Wróć
Wielkość
czcionki +/-
Dodaj
zakładkę
Przejdź do
zakładki
Odśwież
Strona
główna
Idź do adresu
URL
Rozłącz
Koniec sesji
Wyglądpowyższych opcji zależyod operatora i/lub wartości parametrów w menu Ustawienia.
Powrótdo
poprzedniej strony
Zwiększenie lub
zmniejszenie
wielkości tekstu
Dodanie aktualnej
karty do listy
zakładek
Przejście do
zakładki
Przeładowanie
aktualnej strony
Załadowaniestrony
głównej
Wpisanie adresu
innej strony Odłączenie
przeglądarki od
sieci,z
pozostawieniem
aktywnej strony
aktualnej
Odłączenie telefonu od
Internetu
Zakończenie połączenia online
Aby zakończyć połączenie w trybie online:
Naciśnij .
Ten sam efekt dane wybranie opcji Koniec sesji.
Tworzenie zakładek
Do szybkiego znajdowania określonych kart można wykorzystać zakładki, na których zapisane są adresy kart. Funkcja ta zależyod dostawcy usług. Można utworzyć maksymalnie 10 zakładek. Zakładki można tworzyć w trybie czuwania lub podczas przeglądania strony. Bezpośrednio w trybie czuwania:
Naciśnij . Wybierz Internet.
1
Wybierz Zakładki.
2
Naciśnij Opcje ,wybierz
3
Modyfikuj i wpisz poniższe dane:
Opcja Działanie
Alias Nazwa zakładki
Adres Adresstronygłównej
Potwierdź każdy wpis
4
naciskając OK . Naciśnij Wyjdź lub , aby
5
wrócić do trybu czuwania. Wtrakciepołączenia podczas oglądania strony:
Naciśnij , aby wyświetlić
1
menu opcji.
Wybierz Dodaj zakładkę,wpisz
2
Alias i naciśnij OK .
Zakładki można edytować lub usuwać z listy Zakładki w menu Internet w trybie offline.
Korzystanie z zakładek
Zzakładek można korzystać wtrybie czuwania lub podczas przeglądania stron.
Bezpośrednio w trybie czuwania: Naciśnij . Wybierz Internet.
1
Wybierz Zakładki.
2
Wybierz nazwę zakładki.
3
Aby wejść do Internetu bezpośrednio, naciśnij klawisz programowy Internet (o ile jego funkcja nie została zmieniona).
Podczas przeglądania Internetu: Naciśnij , aby wyświetlić
1
menu opcji. Wybierz Przejdź do zakładek.
2
Wybierz nazwężądanej
3
zakładki.
Inna strona internetowa
Adresinnejstronymożna wpisać bezpośrednio, korzystając z opcji Idź do adresu URL wmenuInternet. Adresy nie są zapisywane w pamięci, trzeba jest każdorazowo wpisywać.
Menu
49
Kody GSM do współpracy człowiek-maszyna
Telefon obsługuje standardowe sekwencje klawiszowe GSM wykorzystujące znaki * and #, wysyłane do sieci bezpośrednio z klawiatury. sekwencje te służą do uaktywniania u sług dodatkowych realizowanych przez sieć.Pełną listę usług można uzyskać od dostawcy usług.
50
Akcesoria
Używanie zestawu słuchawkowego
Dołączenie zestawu
Włóż wtyczkę zestawu do gniazdka telefonu, jak pokazano niżej:
Wkładając wtyczkę do gniazdka telefonu sprawdź, czy logo Trium ( ) znajduje się na górze - w przeciwnym wypadku zestaw nie będzie działał prawidłowo.
Używanie zestawu
Włóż słuchawkę do ucha. Mikrofonzestawu znajduje się wt edy na odpowiedniej wysokości. Korzystając z klawiszy i możesz odbierać, odrzucać i kończyć połączenia (zob. str. 11). Głośność słuchawek ustawia się klawiszami lub .
Odłączenie zestawu
Wyjmij wtyczkę odchylającją do dołuwsposób pokazany niżej:
Słuchawka
Mikrofon
Akcesoria
51
Dodatek
Słownik terminów i skrótów
Termin Znaczenie
ALS
AoC CB Informacja sieci
CLI
DES DTC Ładowarkabiurkowa DTMF
EMS
FDN
GSM
http
IN IP Protokół internetowy LCD
Ładowarka
MMI
PIN/PIN2
Połączenie aktywne
Usługa Linia zastępcza (Linia 2) Informacja taryfikacyjna
- usługa abonowana
IdentyfikacjaAb dzwoniącego ­wyświetlanie numeru Standard szyfrowania danych
Sygnalizacja tonowa wieloczęstotliwościowa Obsługa wiadomości rozszerzonych Numery ustalonego wybierania Globalny system łączności ruchomej Protokół przesyłania hipertekstu Numer informacyjny twojego operatora
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny Ładowarka z prostownikiem Interfejs człowiek­maszyna Osobiste numery identyfikacyjne, podawane przez twojego operatora/ dostawcę usług Połączenie w czasie aktualnej rozmowy
Termin Znaczenie
PPP Protokół punkt-punkt
Przekazywanie
PUK/PUK2
Roaming (Rm)
SDN
SIM
SMS SPN Numerdostawcy usług SR
Tryb czuwania
Tryb rozmowy
URL
WAE
WAP™
WSP
WTP
Przenoszenie połączeń przychodzących pod inny numer KododblokowaniaPIN. Służy do odblokowania kodu PIN i PIN2. Podawany przez operatora/dostawcę usług Możliwość korzystania z telefonu w kraju izagranicą. Numer u sługowy operatora lub dostawcy usług Moduł identyfikacji abonenta, dostarczany przez operatora/ dostawcę usług Usługa przesyłania krótkich wiadomości
Raporto stanie -dotyczy wiadomości SMS Telefonjestwłączony i zarejestrowanyw sieci, lecz aktualnie nie nawiązuje i nie odbiera połączenia Telefon zestawia lub odbiera połączenie Jednolity identyfikator zasobów (adres) Środowisko aplikacji bezprzewodowych Protokół aplikacji bezprzewodowych Protokół sesji bezprzewodowych Protokół transmisji bezprzewodowych
52
Wykrywanie i usuwanie usterek
Usterka
Telefon nie włącza się
Nie pulsuje ikona baterii podczas ładowania
Krótki czas pracy w trybie czuwania i podczas rozmowy
Nie można wpisać numeru
Nie można nawiązywać ani odbierać połączeń
Możliwa pr zyczyna i sposób usunięcia
Sprawdź, czy bateria jest naładowana i prawidłowo dołączona do telefonu. Przyczyną możebyć brak napięcia sieci. Spróbuj włączyć ładowarkę do innego gniazdka. Możebyć uszkodzona ładowarka. Skontaktuj się ze sprzedawcą i wypróbuj inną
ładowarkę Mitsubishi. Jeżeli ładowarka okażesię
uszkodzona, złóż reklamację u sprzedawcy. Włączony jest na stałe odbiór Info sieci, powodujący szybsze rozładowanie baterii. Telefon znajduje się wstrefie słabego sygnału, w związku z czym pracuje z pełną mocą. Niewłaściweładowanie irozładowanie baterii. Zawsze należycałkowicie rozładowywać i ładować baterię. Bateria się zużywa. Należy wymienić baterię. Włączona jest blokada klawiatury (symbol ). Naciśnij Odblok. i, aby odblokować klawiaturę. Sprawdź, czy widać co najmniej jedną kreskę ikony natężenia sygnału( ). Spróbuj w strefie silniejszego sygnału. Jeżeli nie jest wyświetlana nazwa sieci, sprawdź rejestrację izasięgsieci twojegooperatora,i czykarta SIM jest prawidłowo zainstalowana. Włączona jest opcja blokady połączeń.Wyłącz blokadę (zob.str.42). Osiągnięty został limit opłat za połączenia (zob. str. 31).
Usterka
Nie można wybrać numerów zapisanych wpamięci telefonu
Telefondziała, lecz ekran jest ciemny
Podczas ładowania baterii nie pulsują kreski
1.2.3 ikony baterii
Pulsuje ikona
klawisz programowy
(......)
Możliwa przyczyna i sposób usunięcia
Włączona jest opcja ustalonego wybierania lub blokowania połączeń. Sprawdź i ewentualnie wyłącz te opcje (zob. str. 25 i42).
Zbyt małykontrast wyświetlacza. Zwiększ kontrast (zob. str. 34).
Możetooznaczać problem z ładowaniemlub baterią. Wyłączładowarkę iodłączją od telefonu. Przyłącz ją ponownie i powtórz próbę. Możetorównież oznaczać, że bateria jest naładowana i nie wymaga ładowania.
Brak pamięci do zapisania nowej wiadomo ści SMS. Musisz skasować jedną lub kilka wiad omości (zob. str.
26). Funkcja ta nie jest już
dostępnanakarcieSIM, albo zależy ona od abonamentu.Przeprogramuj klawisz (zob. str. 35).
Dodatek
53
Komunikaty błędów
Usterka
Dozwolony limit osiągnięty!
Numer zajęty
Połączenie nieudane
Anulowane. Nie wybrano rodzaju Info
Możliwa przyczyna i sposóbusunięcia
Próbujesz wykonać połączeniewychodzące, w sytuacji, gdy wyczerpałeś dozwolony limit. Osiągnięty został dozwolonylimit kosztów podczas połączenia wychodzącego (połączenie jest przerywane).
Próbujesz połączyć się z numerem, który jest aktualnie zajęty.
Abonent jest niedostępny. Połączeniewychodzące było nieudane, gdyż: sieć nie może przyjąć połączenia, ponieważ system jest zajęty; numer jest nieprawidłowy; numer jest niedostępny; sieć nie odpowiada; sieć nie obsługuje funkcji ukrywania numeru twojego telefonu. Sprawdź możliwość ukrywania twojego numeru podczas nawiązywania połączenia (dostępność usługi w sieci).
Uaktywniono opcję Info sieci, ale nie wybrano rodzaju wiadomości.
Usterka
Polecenie niemożliwe do wykonania
Wiadomość nie może zostać wyświetlona
Sprawdź kartę SIM!
Sprawdź hasło
Sprawdź swoje żąda nie
Sprawdź wykupione usługi
Błąd!
Nieudane
Nieprawidłowe dane
Możliwa pr zyczyna
i sposób usunięcia
Wydałeś polecenie, którego w aktualnej sytuacji nie można wykonać.
Nie można wyświetlić wiadomości (nierozpoznane znaki, nieprawidłowy format, itp.)
Brak karty SIM, albo karta jest nieprawidłowo włożona. Opis podano na str. 10.
Zmieniłeś hasło blokady połączeń lubstanusługi blokady. Wpisane hasłojest nieprawidłowe lub zawiera błąd.
Zgłosiłeśżądanie wykonania usługi, której nie można zrealizować.
Próbujesz uaktywnić pewną usługę GSM. System prosi o sprawdzenie abonamentu uprawniającego do korzystania/dostępudo usługi.
System nie może zrealizowaćżądania i generuje błąd.
Błąd przy wysyłaniu SMS (wiadomość nie możebyć wysłana).
Wpisałeś ciąg znaków o nieprawidłowej składni.
54
Usterka
Błędny numer
Klawiatura zablokowana "Odblokuj"
Słaba bateria!
Sieć zajęta
Sieć niedostępna
Zły nowy PIN. Spróbuj ponownie
Zły nowy PIN2. Spróbuj ponownie
Możliwa przyczyna i sposób usunięcia
Próbujesz się połączyć, lecz sieć odrzuca żądanie, ponieważ nie rozpoznaje struktury numeru, albo usiłowałeś zapisać wpamięci numer, który jest za długi, lub przenieść wpis z numerem w nieodpowiednie miejsce (numer jest za długi).
Nacisnąłeśklawiszprzy zablokowanej klawiaturze.
Komunikat ten oznacza, że bateria jest bliska rozładowania i telefon wkrótce wyłączy się automatycznie.
Próbujesz się połączyć, lecz sieć odrzuca połączenie z powodu przeciążenia s ieci.
Poszukującsieci ręcznie wybrałeś sieć, która odrzuca połączenie.
ZmianakoduPIN:nowe wartości PIN są różne (kontrola wartości).
Zmiana kodu PIN2: nowe wartości PIN2 są różne (kontrola wartości).
Usterka
Nie dokonano żadnych zmian
Brak odpowiedzi
Niedostępne
Niedostępne (ustalone wybieranie)
Niedostępne
Numer zmieniony
PIN zablokowany
PIN2 zablokowany
PUK2 zablokowany
Dzwonek wyłączony
Limit kosztów prawie osiągnięty!
Możliwa przyczyna i sposóbusunięcia
Przy kopiowaniu/ przenoszeniu danych w pamięci nie wprowadzonozmian(ta sama pamięć,numer i nazwa).
Połączyłeś się z odległymabonentem, lecz nie odebrano odpowiedzi.
Wpisano niedozwolony numer/znak.
Połączenie zostało odrzucone na skutek aktywnej funkcji ustalonego wybierania (wybierany numer nie jest zgodny z żadnym numerem ustalonego wybierania zapisanym w pamięci).
Brakmiejscaw pamięci SIM.
Numer, z którym chcesz się połączyć, został zmieniony.
3 x wpisano złykod PIN.
3 x wpisano złykod PIN2.
10 x wpisano złykod. Usługi SIM zabezpieczone przez kodPIN2zostałyteraz zablokowane na stałe.
Głośność dzwonka jest ustawiona na 0 (wyłączony)
Zbliżasz się do limitu kosztów. Po osiągnięciu limitu połączenie jest automatycznie przerywane.
Dodatek
55
Usterka
Usługa niedostępna
SIM zablok. Skontaktuj się z operatorem
SIM zablok. Wpisz PUK:
Ustalone SIM­Książka SIM­Książka telefonu- pełna
Pamięć SMS pełna
Zły kod. Spróbuj ponownie
Złynowykod. Spróbuj ponownie
ZłyPIN,spróbuj ponownie ZłyPIN2, spróbuj ponow. Zły PUK, spróbuj ponow. Zły PUK2, spróbuj ponow.
Wiadomość nie została wysłana
Możliwa przyczyna i sposób usunięcia
Próba uaktywnienia usług GSM, których sieć nie oferuje
10razywpisanozłykod PUK. Karta SIM zostałana stałe zablokowana i trzeba ją wymienić na nową.
3-krotnie wpisano zły kod PIN. Aby odblokować kartę SIM,należywpisać kod PUK.
Wskazana pamięć jest zapełniona.
Zapis nowych wiadomości (SMS) nie jest możliwy.
Wpisano złykod zabezpieczenia telefonu.
Niezgodność nowych kodów zabezpieczenie telefonu (kontrola wartości).
Wpisano złykod.
Telefon może znajdować się poza zasięgiem sieci, albo sieć jest chwilowo przeciążona.
Usterka
Błąd wewnętrzny
Nieprawidłowe menu usług
Wymagana rejestracja
Osiągnięty limit menu
Osiągnięty limit serwera
Możliwa przyczyna i sposóbusunięcia
Wystąpił niekorygowalny błąd. Wyłącz telefon i włącz goponownie.Możebyć konieczne zresetowanie systemu EMS. (Menu Ustawienia). Uwaga: wszystkie usługi i wiadomości EMS zostaną skasowane.
Do telefonu zostało przesłane nieprawidłowe menu usług. Nieprawidłowe menu jest ignorowane, nie są potrzebne żadne dodatkowe czynności.
Nie zarejestrowałeś żadnej usługi. Przejdź do menu rejestracji usług.
Odebrano nowy element menu usług, lecz nie można go zapisać z powodu braku miejsca w pamięci.Usuń jedenlub kilka zarejestrowanych elementów menu (menu Moje usługi) i p rzyjmij lub odrzuć nowe menu.
Odebrano nową usługę,leczniemożna jej zapisać z powodu braku miejsca w pamięci.Usuń jedną lub kilka zarejestrowanych usług - menu Ustawienia - i przyjmij lub odrzuć nową usługę.
56
KARTA GWARANCYJNA
W razie konieczności skorzystania z usług serwisu, należy przede wszystkim skontaktować się z Punktem Sprzedaży Operatora Sieci GSM lub w podanych poniżej Centrach Serwisowych producenta:
JKD Electronic Equipment Service Polska Sp.z o.o. RR Serwis Sp. z o.o.
al. Prymasa Tysiąclecia 76 D ul. Nowogrodzka 22, 01-424 Warszawa 02-232 Warszawa tel.(+48) 22 862 0744, 0745 tel./fax. (+48) 22 629 8647 fax. (+48) 22 877 1260 e-mail: biuro@jkd.pl e-mail: rrserwis@rrserwis.pl web: www.jkd.pl web: www.rrserwis.pl
Przed użyciem telefonu zapoznaj się dokładnie z jego instrukcja obsługi (dołączona do zestawu). Używaj telefonu tylko zgodnie z tą instrukcją obsługi. Jakiekolwiek ślady przeróbek na karcie gwarancyjnej, próby zmian w konstrukcji lub oprogramowaniu telefonu, naprawy przez osoby/firmy nie upoważnione, będą podstawą do anulowania gwarancji.
Data zakupu: .............................................................. Numer rachunku: ......................................................
Wyrób/model: ............................................................ Numer IMEI: ...............................................................
Dane klienta
Imię i nazwisko / firma: .............................................
Adres: .........................................................................
Data przyjęcia do naprawy Numar naprawy - uwagi Data naprawy Podpis
Miejsce zakupu
(pieczątka)
Dodatek
57
WARUNKI GWARANCJI
1. Mitsubishi Electric Telecom Europe udziela na okres 12 miesięcy od daty zakupu przez pierwszego klienta, gwarancji na sprawne działanie produktu, zgodnie z warunkami niniejszej gwarancji. Na akumulator udzielana jest gwarancja na okres 6 miesięcy.
2. Wady produktu, ujawnione w okresie trwania gwarancji, będą usunięte na koszt gwaranta w ciągu 14 dni od daty przyjęcia produktu do naprawy.
3. Kupującemu, w okresie trwania gwarancji, przysługuje prawo wymiany produktu na nowy, wolny od wad, w wypad­ku gdy:
a) w okresie gwarancji dokonano 4 napraw odnotowanych na karcie gwarancyjnej, a produkt nadal wykazuje wady; b) Centrum Serwisowe stwierdzi, że wystąpiła wada niemożliwa do usunięcia.
4. Warunkiem przyjęcia produktu do naprawy jest:
a) dostarczenie produktu do Punktu Sprzedaży lub Centrum Serwisowego w oryginalnym opakowaniu producenta
lub w innym opakowaniu, umożliwiającym bezpieczny transport; b) dołączenie prawidłowo wypełnionej karty gwarancyjnej, podpisanej przez kupującego; c) dołączenie dowodu zakupu (rachunku).
5. Niniejsza gwarancja nie obejmuje: a) uszkodzeń anteny; b) użytkowania w sposób niezgodny z przeznaczeniem oraz instrukcja obsługi wyrobu; c) kosztów instalacji głośno mówiącego zestawu samochodowego niezgodnie z instrukcją jego montażu; d) uszkodzeń i defektów mechanicznych oraz spowodowanych przez nie wad, napraw, przeróbek lub jakichkolw-
iek zmian dokonywanych przez osoby nie upoważnione (dot. również rozkręcania, ingerencji w oprogramowanie itp.), użytkowania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (zbyt niska/wysoka temperatura, za wysoka wilgotność, duże zanieczyszczenie powietrza, zalanie cieczą itp.);
e) wadliwego działania telefonu, wynikającego z niewystarczającego poziomu sygnału sieci Operatora, zmian
napięcia sieci zasilającej lub niewłaściwych parametrów karty SIM; f) normalnego zużycia wyrobu, jego części zewnętrznych, akumulatora, obudowy, klawiatury itp.; g) stosowania akcesoriów nie pochodzących od Mitsubishi Electric Telecom Europe.
6. Mitsubishi Electric Telecom Europe nie ponosi odpowiedzialności za straty spowodowane brakiem możliwości ko­rzystania z produktu. Mitsubishi Electric Telecom Europe nie zwraca również nie wykorzystanej – w czasie niemożności korzystania z produktu – opłaty abonamentowej lub jej części, a także nie odpowiada za straty spow­odowane brakiem możliwości korzystania z produktu lub wyposażenia dodatkowego oddanego do odpłatnego ko­rzystania.
7. W okresie gwarancji uszkodzone akcesoria, sprzedawane w jednym pakiecie z telefonem, podlegają wy-mianie na nowe.
8. Jedynymi osobami upoważnionymi do oceny przyczyn wady produktu są pracownicy Centrum Serwisowego produ­centa.
9. W przypadku wymiany wadliwego telefonu na nowy, Mitsubishi Electric Telecom Europe zatrzymuje uszkodzony telefon.
10.W przypadku zaistnienia nieprzewidywalnych okoliczności (ograniczenia importowe, klęski żywiołowe, niepokoje społeczne, strajki itp.) gwarant może przedłużyć termin wykonania naprawy.
11.Gwarancja jest ważna tylko w kraju zakupu.
Akceptuję warunki niniejszej karty gwarancyjnej
.................................................................................
58
Podpis kupującego
DEKLARACJA ZGODNOŚCI
Nazwa : Mitsubishi Electric Telecom Europe S.A. Adres : 25, boulevard des Bouvets
Miasto : Nanterre Cedex Kod pocztowy : 92741
Rodzaj : Telefon komórkowy Typ : Dwuzakresowy GSM 900/DCS 1800 Oznaczenie handlowe : MT-360
Stwierdzamy z całą odpowiedzialnośćią, że wymieniony wyżej product spełania podane
niżej, dotyczące go normy:
- ES 59005: ochrona zdrowia i bezpieczeństwo użytkownika.
- ETS 300 342-1: wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej dla systemu europejskiej cyfrowej komunikacji komórkowej. Część 1.
- EN 301 511 v.7.0.1:właściwe wykorzystanie widma radiowego dla uniknięcia szkodliwych zakłóceń.
-ETSI TS 151 010-1 v.4.3.0: zgodność ze specyfikacją fazy 2+ dlaterminaliprzenośnych, Część 1.
- PN-EN 60950 + Aneks: wymogi bezpieczeństwa urządzeń techniki informatycznej.
- Załączniki nr 37 i nr 48 do Rozporządzenia Ministra Łączności z dn. 04.09.1997r. Deklarujemy ponad to, żedostwierdzeniapowyższego przeprowadzono wszystkie wymagane testy radiowe.onad to, żedostwierdzeniapowyższego przeprowadzono wszystkie wymagane testy radiowe.
RCS Nanterre B 307 593 129
Identyfikacja produktu
Declaration of compliance
9 stycznia 2002
Deklaracja zgodności
Viet Mailam Managing Director
59
A
Automatyczne pulsowanie .......... 3 3
Automatyczne szukanie .............. 41
Auto-
odbieranie ............................ 35
powtarzanie ......................... 35
Auto-rozłączanie ......................... 48
B
Bateria ......................................... 10
bezpieczeństwo ..................... 6
głośność alarmu .................. 33
ładowanie ............................ 12
ostrzeżenie o rozładowaniu . 12
używanie ................................ 6
wyrzucanie ............................. 6
wkładanie ............................. 12
wyjmowanie ......................... 12
Bezpieczeństwo ............................ 4
bateria .................................... 6
kody zabezpieczające ........... 4
obchodzenie się z telefonem . 4 odpowiedzialność
użytkownika ....................... 4
pojazdy samochodowe .......... 4
połączenia aw aryjne .............. 4
Blokada klawiatury ................ 15, 32
Blokada połą czeń ........................ 42
hasło ...................................... 7
Budzik ......................................... 44
C
CLI, usługa .................................. 39
D
Drugie połączenie ....................... 19
DTMF, sygnały tonowe ............... 17
Dzwonek ..................................... 33
Dźwięk dzwonka ......................... 33
Dźwięki - sygnały powiadamiania 32
E
EMS ............................................ 29
F
FDN ............................................. 25
Funkcje auto ............................... 45
Funkcja głośnomówiąca .............. 17
G
Głośność ..................................... 1 7
dzwonek .............................. 33
dźwięki klawiszy .................. 33
regulacja .............................. 17
rozmowa .............................. 33
sygnał powiadamiania ......... 33
Godzina i data ............................. 37
Grafika menu .............................. 34
H
Hasło blokowania
połączeń .............................. 4 2
I
Identyfikacja numeru rozmówcy .. 3 9
Info sieci ...................................... 43
język .................................... 44
rodzajewiadomości ....... 43, 44
sygnał .................................. 44
ączanie/wyłączanie .......... 43
Info sieci, wiadomości
usuwanie ............................. 44
edycja .................................. 44
odczytywanie ....................... 43
Informacja o stanie rachunku ...... 30
Internet .................................. 15, 47
zakładki ............................... 49
połączenie online ................. 48
strona główna ...................... 48
inna strona ........................... 49
dostosowanie ustawień ....... 4 8
lista profili ............................ 48
ustawienia ..................... 47, 48
K
Kalkulator .................................... 45
Karta SIM .................................... 14
Klawisze programowe ................. 34
szybkie wybieranie .............. 1 6
Kody GSM do współpracy
człowiek-maszyna ................... 50
Komunikaty błędów ..................... 54
Kontrastwyświetlacza ................ 34
Koszty połączeń
kasowanie ........................... 32
Książka telefoniczna ................... 22
Książka telefoniczna
wybieranie n umerów ........... 2 4
ustalone wyb ieranie ............. 25
wolne miejsce ...................... 24
numery własne .................... 25
przywoływanie ..................... 24
zapis .............................. 23, 24
przeglądanie numerów ........ 24
L
Licznik połączeń
kasowanie ........................... 31
Limit kosztów .............................. 31
Linia 1 ................. 25, 29, 30, 32, 3 9
Linia 2 ........... 25, 29, 30, 32, 38, 39
M
Mapa menu ................................. 20
Melodie ....................................... 33
Menu, .......................................... 20
wejście ................................. 20
Międzynarodowenumery
kierunkowe## .......................... 16
Modele wiadomości .................... 28
N
Notes .......................................... 44
Numer telefonu
ukrywanie ............................ 39
wyświetlanie ........................ 39
Numer własny ............................. 25
Numery ustalonego wybierania .. 25
O
Obchodzenie się z telefonem ....... 5
Odbiórpołączenia ....................... 12
Odbieranie połączeń dowolnym
klawiszem ................................ 34
Odczyt wiadomości SMS ...... 26, 29
Odpowiedzialność użytkownika .... 6
Odwieszenie połączenia ............. 1 8
P
Pamięć cache
kasowanie ........................... 4 8
Pauza .......................................... 18
PIN, kod ...................................... 36
PIN/PIN2, kody ............................. 6
PIN2, kod .................................... 3 6
Poczta głosowa
sygnał powiadamiania ......... 3 8
połączenie ........................... 38
numer .................................. 38
Poczta głosowa ........................... 38
Podstawowe czynności
SMS ..................................... 15
połączenie nieodebrane ...... 15
poczta głosowa .................... 15
Podświetlenie ........................ 15, 34
Pokrywa baterii
zakładanie ........................... 10
Połączenia alarmowe .................... 5
Połączenia i liczniki ..................... 29
koszty .................................. 31
koszty połączeń ............. 31, 32
liczniki połączeń ............ 30, 31
rejestr połączeń ................... 29
wybór linii ............................. 32
Połączeniaprzychodzące,
przekazywanie ..................... 39
Połączenie
czas trwania ........................ 31
konferencyjne ...................... 19
liczniki .................................. 30
oczekujące .......................... 1 8
odwieszanie ......................... 18
przypomnienie ..................... 31
wielostronne ........................ 19
zawieszenie ......................... 18
Połączenie konferencyjne ........... 19
Połączenie online ........................ 48
zakładki ............................... 49
zakończenie ........................ 49
dostosowanie ustawień ....... 48
Połączenie wielostronne ............. 19
Pomoce biurowe
budzik .................................. 45
notes .................................... 44
Profilpołączenia ......................... 47
Programowanie klawiszy
programowych ......................... 34
Przekazywanie połączeń ............ 39
Przelicznik walut ......................... 47
Przygotwanie szkicu tekstu ......... 27
Przypomnienie -
czas połączenia ....................... 31
PUK, kod ..................................... 37
PUK/PUK2, kody .......................... 7
PUK2, kod ................................... 37
Pulsowanie ................................. 33
R
Rejestr połączeń ......................... 2 9
S
Sieć ............................................. 40
60
SIM, karta ....................................10
Skrzynka nadawcza .................... 28
Słownik terminów i skrótów ......... 52
Szkic tekstu
przygotowanie ......................27
edycja .................................. 27
SMS ...................................... 15, 26
Sygnałpowiadamiania
ączanie/wyłączanie .......... 26
Szybkie wybieranie ............... 16, 35
T
T9 ................................................20
Telefon,
dostosowanie ustawień ........ 32
U
Usługi GSM ................................. 38
blokadapołączeń ........... 42, 43
przekazywanie połączeń ...... 39
sieć ................................ 40, 41
odbiór ID dzwoniącego ........ 40
wysyłanie swojego ID .......... 40
Usługi sieciowe ........................... 22
Ustawienia ................................... 32
funkcje auto .........................35
Info sieci ......................... 43, 44
ustawieniadomyślne ........... 37
wyświetlacz .......................... 34
usługi GSM .. 39, 40, 41, 42, 43
Internet ................................. 47
blokada klawiatury ............... 15
klawisze ......................... 34, 35
język ..................................... 32
grafika menu ........................34
ustawieniatelefonu .. 15, 32, 33
zabezpieczenie .............. 36, 37
godzina i data ...................... 37
dźwięki .....................32, 33, 34
poczta głosowa .................... 38
Ustawienia cza su ........................ 37
Ustawianie d aty ........................... 37
Ustawienia domyślne .................. 37
Ustawienia te lefonu ..................... 32
Usterki ............................. 54, 55, 56
Usuwanie usterek ...... 53, 54, 55, 56
Używanie skryptów ..................... 48
V
Pojazdysamochodowe-
zasady bezpieczeństwa ............. 4
34, 35, 36, 37
W
WAP™ ........................................ 47
Wczytywanie melodii ................... 38
Wejście do menu ......................... 20
Wiadomości ........................... 15, 26
sygnał powiadamiania ......... 26
szkice te kstów ......................27
skrzynka odbiorcza .............. 2 6
modele ................................. 28
skrzynka nadawcza ............. 2 8
odczyt .................................. 29
ustawienia ............................ 26
pamięć ................................. 29
zapis nowej .................... 27, 2 8
WiadomościSMS
zarządzanie ......................... 2 6
przygotowanie telefonu ........ 26
odczyt ............................ 26, 29
wysyłanie .............................27
zapis .................................... 28
Wibrator ....................................... 33
Wibrator i dzwonek ...................... 3 3
Wibrator- sygnał powiadamiania 17
Wibrator, p otem dzwonek ........... 3 3
ączanie telefonu ...................... 10
Wpisywanie tekstu w trybie T9 .... 21
Wprowadzenie ............................ 10
Wybieranienumeru
rejestr połączeń ................... 16
książka telefoniczna ............. 16
Wybieranie numeru z pamięci ..... 16
Wybór języka ...............................32
Wybrane numery ......................... 16
Wyciszenie .................................. 33
Wyciszenie
sygnału powiadamiania ........... 17
Wykonaniepołączenia ................ 11
Wykrywanie usterek .................... 53
Wyłączenie mikrofonu ................. 17
Wyłączanie telefonu .................... 12
Wysyłanie wiadomości SMS ....... 27
Wyświetlacz
w trybie czuwania .................... 11
Wyświetlanie kosztów ................. 32
Z
Zabezpieczenie telefonu ............. 36
kod ................................... 7, 3 6
Zabezpieczenia ........................... 35
kody ....................................... 6
funkcje ................................. 35
Zajętość pamięci ......................... 29
Zakończenie połączenia .............. 12
Zakładki
tworzenie ............................. 4 9
usuwanie .............................. 49
używanie .............................. 4 9
Zapis wiadomości SMS ............... 28
Zapis nazwisk i numerów ............ 22
Zarządzanie
wiadomościami SMS ............... 26
Zasady bezpieczeństwa ................ 4
Zarządzanie kosztami ................. 31
Zawieszenie połączenia .............. 1 8
Zestaw słuchawkowy .................. 51
Skorowidz
61
Austria
0800 292716
Belgium
0800 75733
Denmark
8088 1816
Finland
0800 116975
France
0800 913080
Germany
0800 1808133
Greece
00800 44131247
Ireland
1800 927012
Italy
800 791029
Luxembourg
800 23 552
www.mitsubishi-telecom.com
Netherlands
0800 0223825
Portugal
0800 880264
Spain
9009 34497
Sweden
0200 214715
UK
0800 9120020
FA9M084510-A
Loading...