Midland M48-S User guide [cs]

PMR radiostanice M48-S

Obj. č.: 121 41 10

Vážený zákazníku,

děkujeme Vám za Vaši d ůvěru a za nákup PMR radiostanic M48-S.

Tento návod k obsluze je sou částí výrobku. Obsahuje d ůležité pokyny k uvedení výrobku do provozu

a k jeho obsluze. Jestliže výrobek p ředáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzd ali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znov u kdykoliv přečíst!

Tento pár p říručních kapesních radiostanic pro pásmo 446 MHz (PMR) s dosahem až 5 km p ředstavuje kompletní soupravu vysílaček pro začáte čníky s rozsáhlým vybavením.

(Private Mobile Radio = soukromé mobilní rádio) v p ásmu 446 MHz. V tomto pásmu PMR lze tyto radiostani ce provozovat na 8 kanálech a na 38 subkanálech neboli bezpečnostních či identifikačních kódech CTCSS (continuous tone controlled squelch system = systém tichého ladění řízený souvislým tónem). Tímto zp ůsobem dešifruje radiostanice při ručním ladění kanál ů příslušný subkanál (identifika ční tón) partnerské radiostanice

a zajistí tak spojení pouze s touto stanicí nebo s jinými stanicemi, které jsou naladěny na stejný hlavní kanál a subkanál CTCSS.

Toto pásmo lze voln ě používat ve v ětšině evropských zemích (ve všech státech Evropské unie) .

Pokud navštívíte cizí zemi, informujte se, zda můžete tyto vysíla čky v tomto pásmu v p říslušné zemi používat.

Základní funkce

Frekvenční pásmo PMR: 446,00625 až 446,09375 MHz.

8 hlavních kanál ů PMR (kanálový rastr neboli kmito čtový odstup kanál ů: 12,5 kHz).

38 subkanál ů (privátních kód ů, identifikačních tónů) CTCSS.

40 předprogramovaných kanál ů (kombinace hlavních kanál ů PMR a subkanál ů CTCSS)

Vysílací výkon: PMR: 500 mW.

Funkce VOX: Ovládání vysílání pomocí hovorové (hla sové) modulace se 2 úrovněmi nastavení citlivosti. Jedná se o obdobnou funkci jako „hands-free“ u mobilních telefonů. Po zapnutí této funkce stačí,

když promluvíte do mikrofonu radiostanice nebo náhl avní soupravy, která je vybavena tla čítkem VOX, respektive posuvným p řepínačem VOX/PTT.

Napájení: P řiložené akumulátory NiMH 4,8 V / 600 mAh nebo 4 sta ndardní baterie velikosti AAA či 4 akumulátory NiMH (NiCd) stejné velikosti.

Životnost baterií až 12 hodin.

LCD displej s podsvícením.

Přípojky (zdířky): Pro externí nabíječku a například pro externí náhlavní soupravu či sluchátka, zdvojená zdí řka MIC/CHG.

Provozní teplota: - 20 až + 55 °C

Hmotnost radiostanice: 95 g (bez baterií).

Rozměry radiostanice: 58 x 260 x 28 mm.

Rozsah dodávky

2 radiostanice

2 klipsy k jejich připnutí k opasku

2 akumulátory

Nabíječka

Dosah mezi stanicemi

Tyto radiostanice disponují vysokým vysílacím výkon em k zajištění maximálního možného dosahu rádiového přenosu zvukových signál ů. Aby nedocházelo k rušení mezi ob ěma stanicemi (zpětná vazba mezi nimi, pískání v reproduktorech), musejí být stanice p ři vysílání od sebe vzdáleny minimáln ě 15 m.

Dosah a kvalita rádiového p řenosu závisí na místních a okolních podmínkách. Dos ah rádiového p řenosu ovlivňují betonové budovy, husté lesy nebo porosty a v některých p řípadech i motorová vozidla. Dosah rádiového p řenosu se značně sníží i v p řípadě, budete-li radiostanice používat v uzav řeném automobilu.

Optimální dosah (až 5 km) rádiového p řenosu mezi oběma radiostanicemi docílíte ve volném prostoru, pokud se nebudou mezi radiostanicemi nacházet žádné velké p řekážky. Budovy nebo stromy již znatelným zp ůsobem sníží dosah rádiového p řenosu. Husté lesy, kopce (hory) a železobetonové konstrukce sníží dosah rádiového p řenosu mezi radiostanicemi na minimum. V otevřené krajině, například mezi rozhlednami, vrcholky hor nebo mezi mosty můžete s t ěmito radiostanicemi komunikovat až na vzdálenost 10 km.

2

Midland M48-S User guide

Uvedení do provozu

Vložení a vým ěna akumulátoru (baterií)

Otevřete kryt bateriového pouzdra na zadní straně radiostanice a vložte do otev řeného bateriového pouzdra správnou polaritou

k radiostanici přiložený akumulátor nebo 4 akumulátory NiIMH (NiCd) velikosti AAA či 4 alkalické baterie stejné velikosti (AAA).

Uzavřete opět kryt bateriového pouzdra a zajistěte jej.

Grafická signalizace stavu nabití akumulátorové baterie (akumulátorů, baterií): Na displeji radiostanice je zobrazován stav nabití akumulátoru nebo baterií (akumulátor ů) grafickým symbolem baterie . Jakmile začne tento symbol blikat, proveďte co nejdříve nabití do radiostanice vložené akumulátory nebo pro veďte vým ěnu baterií v radiostanici.

Nabíječka a nabíjení do radiostanice vložené akumulátorové baterie

Důležité upozornění: Před prvním použitím nového akumulátoru proveďte jeho nabití po dobu minimáln ě 10 hodin (například přes noc). Poté bude stačit, budete-li akumulátor nabíjet 8 až 10 hodin.

Přenesete-li tuto radiostanici s vloženou akumulátoro vou baterií

z chladného prostředí do prostředí teplého (nebo naopak), počkejte před provád ěním nabíjení akumulátoru minimáln ě 20 minut, dokud se teplota radiostanice nevyrovná s teplotou okolí.

K přiložené sí ťové nabíječce se 2 konektory můžete p řipojit buď jednu radiostanici nebo obě radiostanice současně. Zapojte konektor kabelu této nabíječky do kombinované zdířky MIC/CHG na boční straně radiostanice. Po zapnutí

radiostanice a po zapojení nabíječky do síťové zásuvky (230 V) za čne na displeji radiostanice blikat symbol

.

Tento symbol znamená, že je akumulátorová baterie n abíjena. Po úplném nabití akumulátorové baterie ten to

 

symbol z displeje radiostanice nezmizí.

 

Funkce automatického přepínání radiostanice do úsporného režimu

Tato automatická funkce vypínání šet ří do radiostanice vloženou akumulátorovou baterii n ebo vložené akumulátory či baterie, a tím prodlužuje dobu provozu nebo život nost baterií až o 50 %. Pokud p řestanete po uplynutí 10 sekund vysílat, nestisknete-li během této doby žádné ovládací tla čítko nebo nebudete-li přijímat žádné vysílání (hovor), přepne se radiostanice automaticky po uplynutí této doby (po 10 sekundách) do úsporného režimu provozu.

Jakmile začne někdo vysílat (začnete-li přijímat vysílání), jestliže stisknete tla čítko vysílání PTT či jiné ovládací tlačítko na radiostanici, pak se radiostanice opět přepne do režimu normálního provozu.

Obsluha

Zapnutí a vypnutí radiostanice

Radiostanici zapnete nebo vypnete dlouhým stisknutí m tlačítka (asi 3 sekundy).

Nezapínejte radiostanici nikdy okamžité poté, co jste ji přenesli z chladného prostředí do prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se p řitom objeví, by mohla Vaši radiostanici za určitých okolností zničit. Nechte radiostanici vypnutou tak dlouho, dokud se její teplota nevyrovná s teplotou okolí (místnosti). Nevystavujte radiostanici působení přílišné vlhkosti (dešti) a prachu. Neskladujte tyto radiostanice nikdy na místech s vysokou teplotou (například v létě v uzavřeném automobilu) a na místech s dopadem přímého slunečního zá ření.

Volba hlavního kanálu (jehočísla)

Tyto radiostanice používají 8 hlavních kanál ů PMR. Budete-li chtít s někým navzájem komunikovat, musejí být obě radiostanice naladěny na stejný kanál.

Stiskněte krátce tla čítko menu. Na displeji radiostanice se zobrazí číslo dříve zvoleného kanálu.

Pomocí tlačítka nebo (jeho postupným tisknutím) m ůžete nyní číslo dříve zvoleného hlavního kanálu zm ěnit (P1 P8, případně některý ze 40 přednastavených kanálů s vyšším číslem než 9). Nově zvolený hlavní kanál, který budete chtít použít, potvr ďte krátkým stisknutím tla čítka PTT.

Vysílání a příjem (všeobecn ě)

Maximální čistotu zvuku (srozumitelnost hlasu) docílíte, budete-li mluvit do mikrofonu radiostanice ze vzdálenost i 4 až 10 cm od svých úst.

Stiskněte a podržte stisknuté tla čítko vysílání PTT (Push-To-Talk = stiskni a mluv) a začněte mluvit do mikrofonu radiostanice. Při vysílání se zobrazí na displeji radiostanice (ze které vysíláte) symbol TX (mezinárodní zkratka pro transmitter = vysílač). Budete-li si chtít poslechnout odpověď svého partnera (své partnerky), uvolněte na své radiostanici stisknutí tlačítka vysílání PTT. Tímto způsobem přepnete svoji radiostanici do režimu p říjmu. Na displeji radiostanice, která bude p řijímat hovor (vysílání z jiné radiostanice), se zob razí symbol RX (mezinárodní zkratka pro receiver = přijímač).

Radiostanice vyzařuje elektromagnetickou energii ve vysokofrekvenčním pásmu. Aby m ěla radiostanice optimální výkon a snížila se absorpce vyza řované energie lidským tělem na nejnižší možnou míru (úrove ň), dodržujte prosím následující pokyny: Držte radiostanici stanici b ěhem vysílání v ruce takovým zp ůsobem, aby její anténa byla vzdálena od Vašeho t ěla minimáln ě 5 cm.

Upozornění: Vaše rádiové vysílání mohou zachytit a odposloucháv at i jiné osoby.

Vyslání vyzváněcího tónu

Vyvolávací (vyzván ěcí) tón slouží jako Váš identifika ční tón, podle kterého pozná Váš partner, že ho volá te nebo že s ním chcete mluvit. Tento vyzván ěcí tón vyšlete dvojím (2 x) krátkým stisknutím tla čítka PTT.

3

4

Loading...
+ 2 hidden pages