Mascom MC7471B TF, MC7471S TF, MC7170S, MC 7171S, MC 7470 User Manual

NÁVOD K OBSLUZE
BAREVNÝ TELEVIZOR MASCOM
MC7170S/100, MC7171S/100
Contrast plus
www.mascom.cz
e-mail: info@mascom.cz
PT200Contrast plus_2006_03
TECHNICKÉ ÚDAJE
21
Technické údaje
FORMÁT OBRAZOVKY
Klasická 4:3
Úhlopíka obrazovky
28'' (71 cm) FST 29'' (74 cm) TF
Úhlopíka obrazu (cm)
67 69
Píkon provozní / pohotovostní (W)
130 / 2 150 / 2
Napájení
230 V střídavého napětí, 50 Hz
TV norma
Multistandard PAL / SECAM / NTSC přehrává přes AV vstupy
Kmitotové pásmo
48,25 – 855,25 MHz
Poet pamových pozic (ísel program)
199
Poet pamových pozic pro externí zaízení
3 - 5, podle modelu
Anténní konektor
Koaxiální kabel 75
Efektivní zvukový výkon (W)
2 x 10
Výrobce si vyhrazuje právo na změnu uvedených charakteristik.
POSTUP PŘI ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ
20
Podobně za vadu nelze považovat údajnou odchylku určitého parametru, který není nijak definován v technických normách či v dokumentaci na výrobek - například nedostatečnou "brilantnost" podání výšek u zvukového doprovodu.
Za vadu též nelze považovat případ, kdy dochází k poruchám či rušení v obrazu, zvuku či teletextu vlivem místně zhoršené kvality signálu televizního vysílání či v případech, kdy parametry přijímaného signálu neodpovídají normě.
Jako vadu také nelze vydávat běžné opotřebení, případně vnitřní znečistění přístroje. Úkony vedoucí k nápravě těchto stavů, například vyčištění, je třeba uhradit. Rovněž tak je třeba počítat s úhradou nákladů prodejci či servisu za neoprávněnou reklamaci, zejména ukázalo-li se, že výrobek byl zákazníkem užíván v rozporu s návodem k obsluze. To se týká zejména případů, kdy výrobek byl používán pro jiné účely, než je pro spotřební elektroniku obvyklé, zejména pokud byl používán k profesionální či jiné výdělečné činnosti.
Kde uplatňovat reklamaci - jste-li p
řesvědčeni, že váš výrobek je vadný, musíte se obrátit buď na prodejce, který vám přístroj prodal a nebo přímo na některý Autorizovaný servis. Servis na celém území ČR zajišťuje firma Ludvíček Elektrotechnik. Aktualizované adresy autorizovaných servisů jsou u prodejců, případně je získáte na tel.čísle 257 912 054, a nebo na internetové adrese www.ludvicek.cz
. Žádný prodejce nesmí reklamaci odmítnout převzít. Tam, kde je to místně výhodné, je však lepší obrátit se přímo na autorizovaný servis. Reklamace ­bezplatná oprava je vyřízena rychleji a navíc předmět reklamace může být příslušnému opraváři sdělen přesněji.
Postup při vyřizování reklamací je dán Občanským zákoníkem a Zákonem na ochranu spotřebitele. Nároky vyplývající z těchto dvou zákonů musí uživatel zásadně uplatňovat u prodejny, která mu výrobek, jenž je předmětem reklamce, prodala. Mascom s.r.o. jakožto dovozce je mimo tento vztah a obracet se s jakýmikoliv nároky přímo na Mascom s.r.o. je zbytečné.
Jaké doklady předložit při reklamaci - při reklamaci je třeba předložit jak prodejní doklad, tak záruční list vyplněný ve všech rubrikách. Uživatel se kvůli nedostatečným dokladům vystavuje nebezpečí, že jeho reklamace bude zamítnuta. Proto je nanejvýš vhodné uchovat oba doklady pro pozdější možnou potřebu. Výrobek je do reklamace třeba dát kompletní spolu s příslušenstvím patřícím k výrobku. S ohledem na nutné manipulace a dopravu zboží je vhodné výrobek předat v originálním obalu. Při použití náhradního obalu č
i bez obalu hrozí uživateli nebezpečí poškození, poškrábání apod. zboží při manipulaci a dopravě, na což později nebude brán zřetel.
Vícenásobné reklamace a neodstranitelné vady - zákazník má právo na výměnu vadného výrobku za bezvadný nebo na zrušení kupní smlouvy za předpokladu, že původní výrobek byl již nejméně dvakrát opravován na tu samou vadu a tuto vadu opět vykazuje. Dále je důvodem pro výměnu či zrušení kupní smlouvy větší počet různých vad (více než tři vady), které brání funkčnímu užívání. Jako doklad pro předchozí vady a následné opravy slouží opravní list vystavený Autorizovaným servisem, který jednoznačně uvádí vadu a její odstranění. Doklad servisu konstatující úkony jako vyčistění, funkční kontrola apod. jsou nedostatečné. Za neodstranitelnou vadu se považuje taková vada, kterou nelze z různých důvodů odstranit opravou. Rovněž se za ni považuje oprava překračující zákonnou dobu na vyřízení reklamace 30 dnů.
Prodloužení záruční doby o dobu nutnou na odstranění vady - jestliže se v průběhu záruční doby vyskytne nutnost dát výrobek do opravy, pak se záruční doba automaticky prodlouží o dobu, která byla nutná na odstranění vady. Délka této doby se vypoč
te tak, že jako její počátek se považuje předání výrobku do opravy, jako konec pak okamžik, který byl buď předem určen servisem jako "předpokládané datum dokončení opravy", a nebo okamžik přímého vyzvednutí z opravy a to podle toho, který okamžik je blíže k datu předání do opravy. Není-li v dokladech o provedené opravě údaj o "předpokládaném datu dokončení opravy", pak se za dokončení opravy považuje okamžik, kdy byl výrobek opraven a byl k dispozici pro vyzvednutí, případně datum prokazatelného upozornění zákazníka o tom, že výrobek byl opraven.
Výměna vadného výrobku za bezvadný nebo zrušení kupní smlouvy - k tomuto řešení reklamace dochází v určitých zákonem daných situacích. Především jde o opakované vady, vícenásobné vady, překročení zákonné 30 denní lhůty na opravu a neopravitelnost. Doklad k nastalému stavu dává koncovému uživateli Autorizovaný servis. Na základě tohoto vyjádření autorizovaný prodejce vyhoví nároku zákazníka. Neautorizovaný prodejce nemusí na takovéto vyjádření brát zřetel a řídí se vlastními postupy. Každý prodejce však může nabídnout pro zákazníka výhodnější řešení, i když pro to nenastal zákonný důvod.
Spory v reklamačním řízení - vznikne-li v průběhu reklamačního řízení mezi koncovým uživatelem a prodejcem spor, jde z právního hlediska o spor, ke kterému se Mascom může jen nezávazně vyjad
řovat a doporučovat, vlastní řešení je pouze na účastnících sporu, případně na rozhodnutí soudu. V častých případech může v řešení sporu pomoci posudek nezávislé, k tomu určené osoby, například soudního znalce či příslušné státní zkušebny.
BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ
1
POZOR
PŘÍSTROJ NEOTVÍREJTE. V PŘÍPADĚ NUTNOSTI PŘED OTEVŘENÍM VYJMĚTE
VIDLICI SÍŤOVÉHO PŘÍVODU ZE ZÁSUVKY.
Napájení
Televizor musí být připojen na zdroj střídavého napětí 230 až 240 V, 50 Hz.
Kabeláž
Napájecí kabel i ostatní kabely veďte tak, aby nemohlo dojít k jejich přišlápnutí, resp. přiskřípnutí předměty nacházejícími se v jejich blízkosti. Zvláštní pozornost věnujte koncovým úsekům napájecího kabelu u zástrčky a na vstupu do zařízení.
Ochrana před působením kapalin a vlhka
Nepoužívejte televizor ve vlhkém prostředí. Nestavte do blízkosti přijímače žádné nádoby s kapalinou. V případě rozlití kapaliny by mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem nebo poškození přijímače.
Ochrana před otevřeným ohněm
Neumisťujte do blízkosti zařízení žádné zdroje otevřeného ohně, jakými jsou např. hořící svíce.
Čistě
Před čistěním vždy televizor odpojte od napájení ze
sítě. Skříňku a obrazovku čistě
te měkkým navlhčeným hadříkem. Nepoužívejte tekuté čisticí prostředky ani spreje.
Baterie dálkového ovladače
S vybitými bateriemi naložte v souladu se zásadami ochrany životního prostředí. Dbejte pokynů výrobce baterií.
Větrání
Televizor instalujte na takové místo, kde ventilačními otvory může volně proudit vzduch. Kolem televizoru musí z tohoto důvodu být nejméně 10 cm volného prostoru. Pokud by ventilační otvory byly zakryté, může dojít k přehřátí zařízení.
Servisní úkony
Je-li nutné provést servisní úkony, obracejte se vždy na odborné pracoviště. Nikdy sami nesnímejte kryt přijímače, hrozí riziko úrazu elektrickým proudem.
Ochrana před napěťovými rázy
Při bouřce vytáhněte napájecí kabel ze zásuvky. Totéž učiňte nebude-li zařízení delší dobu používáno.
Další pokyny
Je-li televizor připojen ke zdroji napájení, nemanipulujte s jeho kabeláží. Nevystavujte televizor působení chladu, horka či vlhka. Z baterií dálkového ovladače může unikat elektrolyt. U starších baterií pravidelně kontrolujte jejich stav. Dbejte na to, aby se do přijímač
e ventilačními otvory nedostaly cizí předměty. Pokud dojde ke vniknutí kapaliny či cizího předmětu dovnitř přijímače, jeví-li televizor známky poškození či nesprávné funkce, odpojte jej neprodleně ze zásuvky a nechte jej zkontrolovat v odborném servisu. Zařízení je určeno výhradně pro použití v domácnosti a v obdobných provozních podmínkách. Jeho využívání jiným způsobem může být nebezpečné a může mít za následek zrušení platnosti poskytnuté záruky.
OBSAH
Ovládací prvky a konektory ………………………………………………………………………………………………… 2 Zapojení k venkovní anténě a k externím zařízením …………………………………………………………………… 4 Běžný provoz přijímače …………………………………………………………………………………………………….. 6 Soustava menu a automatické vyhledání programů ..…………………………………………………………………… 8 Soustava menu obraz, zvuk, atd……………………………………………………………………………………………12 Teletext ……………………………………………………………………………………………………………………….17 Postup při řešení problémů a Technické údaje …………………………………………………………………………..19
OVLÁDACÍ PRVKY A KONEKTORY
2
Anténní
vstup
Koaxiální kabel
75 
PŘEDNÍ PANEL ZADNÍ PANEL
1. Tlačítko [¨]: pohotovostní režim.
2. Čidlo dálkového ovládání.
3. Reproduktory.
4. Tlačítka [P+], [P-]: volba čísla programu krokováním
směrem nahoru, resp. dolů. U některých modelů jsou tato tlačítka umístěna na boku.
5. Tlačítka [V+], [V-]: hlasitost. U některých modelů jsou
tato tlačítka umístěna na boku.
8. AV vstupy, konektor pro sluchátka.
Video vstup = žlutý konektor Audio levý kanál = bílý konektor Audio pravý kanál = červený konektor
6. Vstup od antény.
7. SCART konektory pro připojení DVD, videa, atp. Modely MC7170, 7470 mají 2 Scart konektory. Modely MC7171, 7471 mají 3 Scart konektory.
9. Vstup SVHS – pouze modely MC7171 a 7471 Video vstup = konektor Hosiden Audio levý kanál = bílý konektor Audio pravý kanál = červený konektor
10. Audio výstupy levý a pravý kanál (2 x CINCH). Audio levý kanál = bílý konektor Audio pravý kanál = červený konektor
ZAPOJENÍ K VENKOVNÍ ANTÉNĚ
Optimální příjem a reprodukce obrazového signálu jsou zaručeny při použití kvalitní venkovní antény.
Použijte koaxiální kabel 75 a jeho prostřednictvím propojte anténu s anténním vstupem televizoru. Alternativní možností je zapojení antény přes videorekordér, s využitím vstupního a výstupního
vysokofrekvenčního konektoru videorekordéru.
Zadní panel televizoru
Vstup od
antény
SCART konektory
V
y
sokofrekvenč
výstup
Vysokofrekvenční vstup
A
nténa
Zapojení přes videorekordér
POSTUP PŘI ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ
19
Problémy s obrazem a zvukem lze zpravidla řešit některým ze způsobů navržených v následující tabulce. Pokud se doporučeným postupem problém odstranit nepodaří, obraťte se na odborný servis.
Demagnetizace obrazovky
Pokud se stane, že se na obrazovce objevují nežádoucí barevné elementy vyvolané působením magnetického pole vypněte hlavním vypínačem zhruba na 15 minut napájení televizoru. Po opětovném zapnutí zareaguje demagnetizační obvod a eliminuje nežádoucí barevné odstíny. Obdobné problémy mohou nastat i tehdy, je-li televizor umístěn v blízkosti zařízení generujících magnetické pole (např. reproduktory).
Některé vysílače elektromagnetických vln, jako např. telefony systému GSM, mohou mít negativní vliv na provoz přijímače. Pokud se stane, že televizor nereaguje na povely dálkového ovladače, vypněte jej hlavním
vypínačem, vyčkejte asi 10 s a znovu jej zapněte.
Problém Možný způsob řešení
Chybí obraz anebo je nekvalitní.
Zkontrolujte anténu, proveďte nastavení parametrů v menu Obraz. Zkontrolujte vstup obrazového signálu.
Obraz je v pořádku, chybí zvuk.
Pomocí tlačítek na předním panelu anebo na dálkovém ovladači zesilte zvuk. Zkontrolujte zapojení.
Chybějí barvy, resp. jsou nekvalitní. Zkontrolujte nastavení barev. Proveďte jemné doladění programu.
Obraz či zvuk jsou nekvalitní. Proveďte jemné doladění. Zkontrolujte anténu.
Na obrazu jsou patrné přerušované čáry či pruhy.
Může působit vliv zdrojů rušivého signálu (telefony GSM, motorová vozidla, neonové osvětlení, fén, atp.). Nastavte anténu tak, aby se vliv rušení minimalizoval.
Na obrazu jsou patrné stíny (''duchy'').
Může působit vliv okolních kopců či budov. Pokuste se lépe instalovat anténu.
Nekvalitní barvy v rozích obrazovky.
Je-li v okolí televizoru audio souprava, trafo, reproduktor, atp., instalujte takové zařízení do větší vzdálenosti od přijímače.
Reklamační pravidla
Vzhledem k tomu, že není možno zajistit výrobu zcela bezporuchových výrobků, nese společnost Mascom náklady a závazky spojené s poruchami, které se vyskytnou v záruční době vlivem skrytých vad použitých materiálů, nedokonalostí výroby a dalších poškození vzniknlých např. přepravou od výrobce k prodejci. Objeví- li se během provozu výrobků jakékoliv technické problémy či odchylky od stanovených parametrů, měl by se zákazník v zásadě obracet na svého prodejce, případně přímo na některý z našich autorizovaných servisů.
Co reklamovat - reklamovat lze v zásadě dva druhy vad. Jednak vady, pro které nelze přístroj řádně využívat a dále vady, které používání nebrání, nicméně snižují hodnotu výrobku (například poškrábání krytu). Reklamace prvního typu vad se obvykle řeší bezplatnou opravou, za určitých okolností též výměnou za jiný, nový kus bez vady, a nebo zrušením kupní smlouvy u prodejce. Druhý typ vad je obvyklé řešit slevou, zejména pokud by oprava byla nerentabilní. U tohoto typu vady je však nutno poškození reklamovat včas t.j. ihned při převzetí, či v den instalace zboží.
Od obou těchto vad je třeba odlišit vlastnosti, které lze individuálně chápat jako snižující užitnou hodnotu výrobku avšak jsou společné pro všechny obdobné výrobky - nebránící ale používání výrobku v rozsahu, pro nějž byl určen. Za vadu tak nelze vydávat například :
Rů
zné barevné skvrny na obrazovce televizoru, které se objeví při sledování statického (nepohyblivého) obrazu např. teletextu, prohlížení fotografií z externího zdroje, jednobarevné plochy u počítačových her apod. a po přepnutí na běžný program po chvíli zmizí. Tento jev je principiální a je způsoben teplotní roztažností materiálu, z něhož je vyrobena maska obrazovky, která se vlivem vysokého zahřátí v místě kontrastního statického obrazu mírně zdeformuje. Deformace způsobí zhoršení barevné čistoty obrazu – vznik barevných skvrn. Jakmile dojde ke změně obrazu, maska obrazovky se ochladí a skvrny opět zmizí.
Různé barevné skvrny na obrazovce televizoru vyvolané působením magnetického pole – viz. odstavec Demagnetizace obrazovky.
TELETEXT
18
TLAČÍTKA PRO OVLÁDÁNÍ TELETEXTU
Šíří-li aktuální program TV vysílání také signál teletextu, je možné přepnout televizor do režimu teletextu. Při práci s teletextem se využívají následující tlačítka dálkového ovládání:
Tlačítko [
__ __ __
]
Přepíná do režimu teletextu. Postupným tisknutím přepíná do režimu prolnutí obrazu a teletextu a vypíná teletext (Přepíná z režimu teletextu zpět do režimu běžného TV vysílání).
Tlačítko [
__ __ __
?]
Umožňuje zobrazit a následně opět skrýt skrytý text.
Tlačítko [
__ __ __
]
V režimu běžného TV vysílání vyvolává zobrazení aktuálního času přebíraného ze signálu teletextu (v pravém horním rohu obrazovky). V režimu teletextu se využívá pro přímý přístup k podstránkám. Čísla podstránek se zobrazí na spodní liště teletextu. Mezi podstránkami můžete listovat tlačítky [P+] a [P-]. Pro návrat zpět do režimu
listování stránkami stiskněte tlačítko [
__ __ __
]
Tlačítko [
__ __ __
X]
Jeho stisknutím v režimu teletextu se lze vrátit ke sledování běžného TV vysílání. Příjem signálu teletextu nicméně v tomto případě pokračuje: Po zadání čísla stránky teletextu se tato stránka vyhledá a její číslo se zobrazí na obrazovce. Dalším stisknutím tlačítka se na obrazovce zobrazí celá.
Tlačítko [
__ __ __
__
]
Umožňuje volbu formátu stránky teletextu. Kromě standardní velikosti stránky lze zobrazit také pouze horní či spodní polovinu stránky ve dvojnásobné velikosti.
Tlačítko [
__
___
_
] - Funkce PaT, 2PaT
Umožňuje v režimu teletextu současné zobrazení obrazu TV vysílání a teletextu. Dalším stisknutím tlačítka se mění poměr velikosti teletextu k obrazu a dalším stisknutím se lze vrátit k zobrazení pouze teletextu. Funkce 2PaT je plně dostupná pouze u modelů s funkcí PiP tj. MC7171 a MC7471.
Tlačítko [
__ __ __
__
]
Je-li stránka teletextu opatřena podstránkami, probíhá obracení podstránek automaticky v pevných intervalech. Stisknutím tohoto tlačítka lze obracení podstránek zastavit (v levém horním rohu obrazovky se zobrazí odpovídající symbol). Dalším stisknutím tlačítka se opět přechází na automatické obracení.
Tlačítko [
__ __ __
i]
Vyvolává úvodní stránku teletextu.
Červené, zelené, žluté a modré tlačítko
Umožňují přímý přístup k jednotlivým tématickým okruhům teletextu (např. přehled pořadů, sportovní zprávy, předpověď počasí, atd.), v závislosti na konkrétním systému teletextu.
DÁLKOVÝ OVLADAČ
3
DÁLKOVÝ OVLADAČ
1. Tlačítko [¨]: pohotovostní režim.
2. Numerická tlačítka: přímá volba čísla programu.
3. Tlačítko [ ZOOM ]: funkce ZOOM nastavení vlastní velikosti obrazu při formátu „Širokoúhlý“
4. Tlačítko [
]: potlačení zvuku.
5. Tlačítko [MENU]: soustava menu, návrat zpět k předchozí položce menu a ukončení práce v menu.
6. Tlačítko [
]: přepínání mezi aktuálním a předchozím
číslem programu.
7. Tlačítka [P+], [P-]: volba čísla programu krokováním, přepínání mezi stránkami hlavního menu, pohyb kurzoru v menu, přepínání mezi stránkami teletextu.
8. Tlačítka [V+], [V-]: hlasitost, změna hodnoty parametru v menu.
9. Tlačítko [OK]: výběr programu v režimu mozaikového obrazu, výběr a potvrzení v některých částech menu.
10. Tlačítko [PIP]: vyvolání funkce Obraz v obrazu (pouze u modelů vybavených funkcí PIP, u ostatních je tlačítko nefunkční)
11. Tlačítko [PP]: uložení uživatelské konfigurace parametrů ladění obrazu a zvuku a vyvolání uložené uživatelské konfigurace
12. Tlačítko [S/M/D]: volba audio režimu (duální I, duální II, stereo, mono).
13. Tlačítko [AV]: AV režim.
14. Mozaika[
]: aktivace mozaikového obrazu
15. Červené tlačítko: zvětšuje/zmenšuje PIP obraz
16. Zelené tlačítko: přesouvá PIP obraz po obrazovce.
17. Žluté tlačítko: nezapojeno.
18. Modré tlačítko: zmrazení obrazu.
19. Tlačítko [16:9]: přepínání mezi formáty obrazu (4:3, Širokoúhlý, Střed, 16:9, Auto).
20. Tlačítko [
__ __ __
i] (bílé): zobrazení informací na obrazovce.
Poznámka: Další funkce některých tlačítek dálkového ovládání jsou uvedeny dále.Funkce tlačítek dálkového ovládání v režimu teletextu uvádí kapitola Chyba! Nenalezen zdroj odkazů..
Výměna baterií
Použijte 2 baterie 1,5 V typ AAA. Otevřete víčko prostoru pro baterie. Založte baterie, dbejte na jejich polaritu. Zavřete víčko.
Maximální pracovní vzdálenost dálkového ovladače je 7 m. Pracovní úhel je nejvýše 30° vůči kolmici k přední stěně televizoru vedené čidlem.
Zapojení k venkovní anténě
PROPOJENÍ S EXTERNÍMI ZAŘÍZENÍMI
4
Propojení s externími zařízeními
PŘIPOJENÍ EXTERNÍHO ZAŘÍZENÍ (VIDEOREKORDÉRU, SATELITNÍHO NEBO DVB-T PŘIJÍMAČE,…) PROSTŘEDNICTVÍM VYSOKOFREKVENČNÍCH KONEKTORŮ
Externí zařízení vybavené modulátorem můžete s televizorem propojit vysokofrekvenčním propojením. Zapojte koaxiální kabel mezi vysokofrekvenční výstup externího zařízení (videorekordéru,..) a anténní vstup televizoru. Další koaxiální kabel zapojte od televizní antény na vysokofrekvenční vstup externího zařízení.
Spusťte externí zařízení (např. : Do videorekordéru založte kazetu a spusťte přehrávání).
Nalaďte televizor na vysokofrekvenční výstupní kanál externího zařízení a toto naladění uložte pod číslo
programu (1-200) na kterém chcete mít externí zařízení dostupné (další informace: Ruční ladění).
PŘIPOJENÍ EXTERNÍHO ZAŘÍZENÍ (VIDEOREKORDÉRU, DVD PŘEHRÁVAČE, SATELITNÍHO NEBO DVB-T PŘIJÍMAČE, KAMERY…) PROSTŘEDNICTVÍM AV VSTUPŮ
SCART konektor
Externí zařízení lze s využitím odpovídajícího typu kabelu připojit na SCART konektor na zadním panelu. Signál vstupující prostřednictvím SCART konektoru je dostupný po přepnutí do režimu AV.
Propojte SCART kabelem SCART konektor televizoru a vhodný SCART konektor na externím zařízení.
Stisknutím tlačítka [AV] přepněte televizor do AV režimu.
Spusťte externí zařízení (Video, DVD, sat. přijímač,…).
Tento způsob propojení zaručuje maximální možnou kvalitu reprodukce obrazu a přenos stereo zvuku.
Na vf. vstup
Na SCART konektor videorekordéru
Na SCART konektor
televizoru
Na anténní vstup
Anténa
Koaxiální kabel od vf.
výstupu
Na vf. vstup
TELETEXT
17
Váš televizor je vybaven vysoce výkonným teletextovým procesorem s kapacitou paměti až 2000stran a rychlým přístupem k podstránkám.
Teletext
1. Tlačítko [
__ __ __
]: teletext zapíná, vypíná teletext, přepíná do režimu prolnutí obrazu a teletextu.
2. Tlačítko [
__ __ __
?]: zobrazení a opětovné skrytí skrytého textu.
3. Tlačítko [
__ __ __
]: přechod do režimu manuální volby podstránek.
4. Tlačítko [
__ __ __
X]: ukončení zobrazení teletextu s pokračující aktualizací stránek.
5. Tlačítko [
__ __ __
__
]: formát stránky teletextu.
6. Tlačítko [
__
___
_
]: funkce PaT (obraz a teletext).
7. Tlačítko [
__ __ __
__
]: zastavení automatického obracení podstránek teletextu.
8. Tlačítko [
__ __ __
i]: vyvolání úvodní stránky teletextu (strana 100).
9. Barevná tlačítka.
SOUSTAVA MENU
16
Časovač : Pro vstup do submenu Časovač stiskněte v menu Funkce na řádku Časovač tlačítko [V+].
Aktuální čas : Nastavte tlačítky [0-9]. Čas přepnutí : Zadejte tlačítky [0-9], zadání lze zrušit tlačítky [V-] a [V+]. Přepnout na : v tomto řádku můžete vybrat programovou předvolbu nebo externí vstup na nějž se má televizor
přepnout (a nebo zapnout) v „čase přepnutí“. Pro výběr externích vstupů použijte tlačítka [V-] a [V+], pro zadání čísla předvolby (1-200) použijte numerická tlačítka [0-9].
Funkci lze využít také pro zapnutí televizoru z režimu Standby do provozu. Aut.vypnutí : vložte časový údaj v minutách, po uplynutí zadaného času se televizor vypne do Standby stavu.
Dostupný rozsah je 001 až 999 minut. Pro zadání použijte numerická tlačítka [0-9]. Uložení : Po provedení nastavení časovače je nutné uložit zadání do paměti tak, že se tlačítkem [P-] přesunete
na pole OK a tlačítkem [OK] naladění uložíte což je indikováno nápisem „Alarm byl nastaven“. Dalším stisknutím tlačítka [OK] se vrátíte zp
ět do menu [Funkce] .
Pokud nechcete změny uložit přesuňte se tlačítky [P-] a [V+] na pole Storno a tlačítkem [OK] zrušíte zadané údaje což je indikováno nápisem „Zrušeno“, dalším stisknutím tlačítka [OK] se vrátíte zpět do menu [Funkce].
Zámek : Pro vstup do submenu Zámek stiskněte v menu Funkce na řádku Zámek tlačítko [V+].
Pro obsluhu zámku použijte tlačítek [V-] a [V+], pro zadávání hesla použijte numerická tlačítka [0-9]. Věnujte pozornost upozorněním a informacím o postupech, které jsou průběžně zobrazovány na obrazovce televizoru.
Upozorně : je-li zámek zapnut vyžaduje televizor při zapnutí ze Standby do provozu zadání hesla, a proto se vždy před uzamčením televizoru ujistěte, že znáte platné heslo.
Pokud heslo neznáte můžete pro odblokování zámku použít univerzální heslo : 6 5 9 4 0.
PROPOJENÍ S EXTERNÍMI ZAŘÍZENÍMI
5
AV konektory na boku (příklad propojení se sat.přijímačem)
Je-li satelitní přijímač vybaven AV výstupy (Cinch konektory), lze je využít pro alternativní způsob propojení s televizorem:
Třícestným AV kabelem propojte výstupní AV konektory satelitního přijímače (video, audio levý kanál, audio pravý kanál) s odpovídajícími vstupními AV konektory na boku televizoru.
Stisknutím tlačítka [AV] přepněte televizor do AV režimu.
SVHS konektor (příklad propojení se sat.přijímačem)
Je-li satelitní přijímač osazen SVHS výstupem, můžete jej propojit s SVHS vstupním konektorem televizoru
pomocí SVHS kabelu. Ten zajistí přenos obrazu na televizor.
Přenos zvukového signálu řešte dvoucestným AV kabelem, kterým propojíte levý a pravý audio výstup satelitního přijímače s levým a pravým audio vstupem televizoru (vedle vstupu pro signál SVHS).
Stisknutím tlačítka [AV] přepněte televizor do AV režimu.
Propojení SVHS je možné pouze u modelů MC7171, MC7471
AUDIO VÝSTUPY
Audio výstupy umožňují sledovat obraz z televizoru a poslouchat zvuk z televizoru prostřednictvím jiného zařízení.
Propojíte-li levý a pravý audio výstup na zesilovač či audio soustavu, bude možné zvuk z předvoleb (1-200) televizoru poslouchat prostřednictvím externích reproduktorů.
BĚŽNÝ PROVOZ PŘIJÍMAČE
6
Běžný provoz přijímače
Zapínání
Stisknutím hlavního vypínače zapněte přijímač do pohotovostního stavu – svítí červená kontrolka.
Zapínání z pohotovostního režimu
Nachází-li se televizor v pohotovostním režimu, lze jej zapnout do provozního režimu jedním z tlačítek [1] až [9] dálkového ovládání, tlačítky [P+], [P-] dálkového ovládání anebo tlačítky [P+], [P-] na předním panelu.
Vypínání
Televizor vypnete stisknutím hlavního vypínače – červená kontrolka zhasne.
Vypínání do pohotovostního režimu Televizor lze krátkodobě vypnout do pohotovostního režimu stisknutím tlačítka [¨] - svítí červená kontrolka.
Volba čísla programu
Pomocí tlačítek [P+] a [P-] na předním panelu, resp. na dálkovém ovladači lze zvolit požadované číslo programu krokováním směrem nahoru či dolů.Volbu čísla programu lze provést i přímo pomocí tlačítek dálkového ovládání [0] až [9]. Při volbě jednociferného čísla programu je vhodné numerické tlačítko podržet trochu déle. Při volbě dvouciferných a tříciferných čísel programů 10 až 200 je třeba numerická tlačítka stisknout krátce po sobě.
Potlačení zvuku
Postupným stisknutím tlačítka [
] dálkového ovládání docílíte potlačení zvukového výstupu ve dvou stupních.
Prvním stisknutím hlasitost snížíte zhruba na polovinu
. Druhým stisknutím zvuk zcela potlačíte
.
Dalším stisknutím tlačítka zvuk opět zapnete na původní úroveň hlasitosti.
AV režim
Stisknutím tlačítka [AV] dálkového ovládání lze přijímač přepnout do AV režimu. Opakovaným tisknutím tlačítka [AV] lze pořadě přepínat mezi signálem z těchto vstupů:
Identifikace na obrazovce Vstupní konektor Typ video signálu
AV1 SCART 1 Video, RGB
AV2 SCART 2 Video
AV3 (modely MC7171, MC7471) SCART 3 Video
Přední
Konektory na bočním panelu Video = Žlutý Cinch Audio = 2 Cinch audio vstupy
Video
SVHS (modely MC7171, 7471)
Video = SVHS (Hosiden) Audio = 2 Cinch audio vstupy
S-VHS
Zpět do režimu TV vysílání se vracíte volbou čísla programu tlačítky [0] až [9] nebo [P+] a [P-]. V AV režimu není dostupné menu „PROGRAMY“, ostatní menu jsou k dispozici. Poznámka : SCART 2 lze použít též jako výstupní, viz. popis menu „Funkce“.
Automatické vypínání po ukončení příjmu signálu
Nepřijímá-li žádný signál TV vysílání, po 5 minutách se televizor automaticky vypne.
SOUSTAVA MENU
15
Parametry na další stránce menu Zvuk (AVL, Zvuk, 3D efekt) nastavíte výběrem z volitelných hodnot :
AVL : automatický limit hlasitosti Vypnuto / Zapnuto. Zvuk : Mono / Stereo / Dual A / Dual B. Hodnoty Dual 1 a Dual 2 umož ňují volbu jazykové mutace zvukového
doprovodu při tzv. „duálním vysílání“, kdy Dual 1 je český dabing a Dual 2 je originální jazyková verze pořadu. 3D efekt : VYP / Hudba / Film. Vytváří efekt prostorového ozvučení s využitím obvodu Virtual Surround, při
monofonním vysílání vytváří Pseudo stereo efekt. Hodnota VYP znamená, že je 3D efekt vypnut.
Po provedení změn se z aktuálního menu vrátíte vždy o jeden krok zpět stisknutím tlačítka [MENU], postupným tisknutím tlačítka [MENU] opustíte soustavu menu a vrátíte se zpět do režimu sledování televizního vysílání.
Uložení nastavených hodnot obrazu : Tlačítko [PP] dálkového ovladače : Ukládá a vyvolává poslední uživatelem nastavenou konfiguraci parametrů ladění obrazu a zvuku. Dlouhým stisknutím uložíte poslední uživatelem nastavenou konfiguraci parametrů obrazu a zvuku, uložení je signalizováno návěštím „Osob.nast.uloženo“.
FUNKCE
V menu Funkce je možné provést nastavení kopírování signálu do konektoru SCART 2, jazykové verze menu televizoru, časovač a aktivovat zámek. Změny v nastavení „Výstup Scart2“ a „Jazyk“ se automaticky uloží.
Stisknutím tlačítka [MENU] vstoupíte do soustavy menu televizoru. Tisknutím tla čítka [P-] přepínáte postupně na menu zvuku, menu nastavení programů a menu dalších funkcí televizoru. Zpět k předchozím menu se vracíte tisknutím tlačítka [P+]. Do zobrazeného menu vstoupíte tlačítkem [V+].
Výstup Scart 2 : funkce umožňuje zvolit zdroj signálu, který má být kopírován do výstupu Scart2. Funkci lze využít například pro nahrávání na videorekordér připojený na Scart2 konektor televizoru.
Při volbě Tuner bude z konektoru Scart2 vycházet signál poslední aktuálně navolené předvolby (1-200) televizoru. Při volbě AV1 nebo AV3 bude z konektoru Scart2 vycházet signál z externího přístroje připojeného k televizoru pomocí konektorů Scart1 nebo Scart3. Upozornění : Všechny modely nejsou vybaveny konektorem Scart3.
Jazyk : volba jazykové verze menu televizoru. Česká verze = Czech.
SOUSTAVA MENU
14
Ekvalizér : Pro vstup do submenu Ekvalizér stiskněte v menu Zvuk na řádku Ekvalizér tlačítko [V+].
Ekvalizér umožňuje přizpůsobit reprodukci zvuku požadavkům uživatele. Lze to provést volbou některého z přednastavených režimů reprodukce zvuku a nebo samostatně vyladit jednotlivá frekvenční pásma v uživatelském režimu.
V řádku Předvolba volíte tlačítky [V+] a [V-] buď pevně přednastavené režimy Plocha, Hala, Hudba, Film a nebo režim Uživatel. Nastavení intenzity konkrétního pásma je znázorněno na stupnici.
Uživatelské nastavení umožňuje vyladit jednotlivá pásma. Mezi frekvenčními pásmy (řádky v menu) se lze přesouvat pomocí tlačítek [P+], [P-]. Intenzitu jednotlivých pásem lze nastavovat pomocí tlačítek [V+] a [V-].
Upozornění : Nevhodnou kombinací intenzity jednotlivých pásem může dojít k různým rušivým jevům v reprodukci zvuku způsobených vibracemi, přetížením reproduktorů a podobně. Pokud dojde k tomu, že reprodukce zvuku je pro vás rušivá či nepříjemná změňte předvolbu režimu a nebo v režimu Uživatel upravte nastavení intenzity frekvenčních pásem.
Po provedení změ
n se z submenu Ekvalizér vrátíte zpět do menu Zvuk stisknutím tlačítka [MENU].
Sluchátka : Pro vstup do submenu Sluchátka stiskněte v menu Zvuk na řádku Sluchátka tlačítko [V+].
Parametry zvukového výstupu do sluchátek jsou nezávislé na zvukovém výstupu do reproduktorů televizoru, díky tomu tedy můžete nastavit například jinou hlasitost pro sluchátkový výstup a jinou pro reproduktory.
Pro nastavení výstupu na sluchátka jsou k dispozici tyto parametry : hlasitost, vyvážení, basy, výšky a zvuk. Hlasitost, vyvážení, basy a výšky nastavíte na stupnici tlačítky [V+] a [V-]. Parametr Zvuk umožňuje volby Stereo / Dual 1 / Dual 2. Hodnoty Dual 1 a Dual 2 umožňují volbu jazykové mutace zvukového doprovodu při tzv. „duálním vysílání“, kdy
Dual 1 je český dabing a Dual 2 je originální jazyková verze pořadu. Upozornění : Funkce funguje pouze pokud je pořad vysílán v duálním režimu. Po provedení změn se z submenu Sluchátka vrátíte zpět do menu Zvuk stisknutím tlačítka [MENU].
BĚŽNÝ PROVOZ PŘIJÍMAČE
7
Další tlačítka dálkového ovládání
Tlačítko [S/M/D] : Slouží k volbě režimu zvukového doprovodu (stereo, mono, duální). Tlačítko [16:9] : Přepíná mezi formáty obrazu 4:3, 16:9, Auto, Širokoúhlý a Na střed. Tlačítko [OK] : V režimu mozaikového obrazu přepíná na aktivní vzorek vysílání. Výběr, potvrzení či zrušení
v některých operací v menu.
Tlačítko [i] : Umožňuje na obrazovce na 5 s zobrazit informace o aktuálním programu TV vysílání. Tlačítko [PP] : Ukládá a vyvolává poslední uživatelem nastavenou konfiguraci parametrů ladění obrazu a zvuku.
Dlouhým stisknutím ukložíte poslední uživatelem nastavenou konfiguraci parametrů obrazu a zvuku, uložení je signalizováno návěštím „Osob.nast.uloženo“.
Krátkým stisknutím vyvoláte poslední uloženou nastavenou konfiguraci parametrů ladění obrazu a zvuku, vyvolání je signalizováno návěštím „Vlastní předvolba“
Tlačítko [
] Funkce SWAP : Přepíná mezi aktuálním a předchozím číslem programu. Funkce nefunguje je-li na
obrazovce zobrazeno jakékoli menu.
Mozaikový obraz
Mozaikový obraz obsahuje vzorky obrazu vysílání 16 programů. Divák prochází jednotlivými programy a vybírá ten, jehož vysílání chce sledovat.
Po stisknutí tlačítka [
] se obrazovka rozdělí na 16 obrazových polí a v nich se zobrazí vzorky vysílání z prvních 16 programových předvoleb. Po načtení vzorků je jedno pole aktivní, ostatní pole reprodukují stojící vzorek obrazu. Pokud chcete vybrat jiné pole můžete tak učinit tlačítky [P+], [P-], [V+], [V-].
Opětovným stisknutím tlačítka [
] začne načítání a zobrazení vzorků z následujících 16 programových
předvoleb. Stisknutím tlačítka [OK] funkci zrušíte a v daném okamžiku aktivní vzorek programu se zobrazí na celé
ploše obrazovky.
Zastavený obraz
Po stisknutí [MODRÉHO] tlačítka se obraz na obrazovce zastaví. Opětovným stisknutím funkci zrušíte.
PiP (Picture in Picture) obraz v obraze
Stisknutím tlačítka [PiP] se obraz na obrazovce rozdělí na hlavní a doplňkový (pole v rohu obrazovky). Dalším stisknutím tlačítka [PiP] se doplňkový obraz zruší.
V doplňkovém obraze můžete zobrazit signál z jakékoli programové předvolby či AV vstupu, zdroj doplňkového obrazu můžete přepínat tlačítky [P+] a [P-] a [AV].
Programy hlavního obrazu můžete měnit numerickými tlačítky [ 0 - 9]. Záměnu hlavního a doplňkového obrazu provedete tlačítkem [
].
Červeným tlačítkem dálkového ovladače se mění velikost doplňkového obrazu. Zeleným tlačítkem dálkového ovladače se mění pozice doplňkového obrazu na obrazovce.
Funkce PiP je dostupná u modelů MC7171 a MC7471, u modelů MC7170 a MC7470 je tlačítko PiP nezapojeno.
SOUSTAVA MENU
8
Soustava menu
Stisknutím tlačítka [MENU] vstoupíte do soustavy menu televizoru. Jako první se zobrazí menu pro nastavení parametrů obrazu. Tisknutím tlačítka [P-] přepínáte postupně na následující menu zvuku, menu nastavení programů a menu dalších funkcí televizoru. Zpět k předchozím menu se vracíte tisknutím tlačítka [P+]. Do zobrazeného menu vstoupíte tlačítkem [V+].
Mezi parametry (řádky) v menu se lze přesouvat pomocí tlačítek [P+], [P-]. Hodnoty jednotlivých parametrů lze nastavovat pomocí tlačítek [V+] a [V-]. Tlačítko [V+] slouží též ke vstupu do další strany menu a do submenu.
Po provedení změn se z aktuálního menu vrátíte vždy o jeden krok zpět stisknutím tlačítka [MENU], postupným tisknutím tlačítka [MENU] opustíte soustavu menu a vrátíte se zpět do režimu sledování televizního vysílání.
AUTOMATICKÉ VYHLEDÁNÍ PROGRAMŮ TV VYSÍLÁNÍ
Stisknutím tlačítka [MENU] vstupte do soustavy menu televizoru a tiskněte postupně tlačítko [P-] až se zobrazí menu [PROGRAMY]. Stisknutím tlačítka [V+] vstupte do menu [PROGRAMY] a tlačítkem [P-] se přesuňte na řádek Automatické prog.
Tlačítkem [V+] vstupte do Automatického programování
Vvyberte zemi (Czech = Česko). Tlačítkem [P-] se přesuňte na pole OK a tlačítkem [OK] spusťte vyhledávání programů.
V průběhu vyhledávání se zobrazuje postup ladění a vyhledané programy. Vyhledávání můžete kdykoli ukončit přesunem na pole STORNO a stisknutím tlačítka [OK].
Po ukončení vyhledávání se zobrazí informace o dokončení vyhledávání a počtu nalezených programů. Vyhledané programy uložte stisknutím tlačítka [OK].
Pokud jste vyhledávání ukončili tlačítkem STORNO zobrazí se informace o zrušení vyhledávání programů. Stisknutím tlačítka [OK] se vrátíte do menu Programy.
SOUSTAVA MENU
13
Potlačení šumu : Auto / VYP / Min / Stř. / Max Obrazový šum (''sněžení'') má za příčinu zpravidla slabý signál od antény anebo nekvalitní zdroj signálu např. z
videorekordéru. Prostřednictvím funkce Potlačení šumu (technologie DNR – Digital Nosie Reduction) je možné šum omezit a docílit kvalitnějšího obrazu.
Hodnota Auto : automaticky přizpůsobuje účinek funkce v závislosti na vstupním signálu a obsahu obrazu Hodnota VYP : funkce je vypnuta Hodnoty : Min / Stř. / Max postupně zvyšují účinek funkce.
Upozornění : Technologie DNR zprůměruje po sobě následující snímky prostřednictvím rekurzivní filtrovací smyčky, využívající uložení snímku v digitální paměti. Výsledkem je omezení šumu a ''vyčistění'' původního obrazu. Vedlejším produktem funkce je částečné „rozmazání“ obrazu a tvorba barevných map v obraze, a proto neužívejte vyšší hodnoty funkce zbytečně i při kvalitním signálu. Aby se minimalizovalo ''rozmazání'' pohyblivých částí obrazu, je při detekování pohybu filtrování částečně omezeno.
Pro odchod z menu [Obraz] použijte tlačítko[MENU]. Po provedení změn se z aktuálního menu vrátíte vždy o jeden krok zpět stisknutím tla
čítka [MENU], postupným
tisknutím tlačítka [MENU] opustíte soustavu menu a vrátíte se zpět do režimu sledování televizního vysílání. Uložení nastavených hodnot obrazu : Tlačítko [PP] dálkového ovladače : Ukládá a vyvolává poslední
uživatelem nastavenou konfiguraci parametrů ladění obrazu a zvuku. Dlouhým stisknutím uložíte poslední uživatelem nastavenou konfiguraci parametrů obrazu a zvuku, uložení je signalizováno návěštím „Osob.nast.uloženo“.
ZVUK
Podle potřeby je možné provést nastavení zvuku, např. změnou parametrů ekvalizéru, vyvážení atd. Všechny změny, které v nastavení zvuku provedete lze uložit jako osobní nastavení.
Stisknutím tlačítka [MENU] vstoupíte do soustavy menu televizoru. Jako první se zobrazí menu pro nastavení parametrů obrazu. Tisknutím tlačítka [P-] přepínáte postupně na následující menu zvuku, menu nastavení programů a menu dalších funkcí televizoru. Zpět k předchozím menu se vracíte tisknutím tlačítka [P+]. Do zobrazeného menu vstoupíte tlačítkem [V+].
Mezi parametry (řádky) v menu se lze přesouvat pomocí tlačítek [P+], [P-]. Hodnoty jednotlivých parametrů lze nastavovat pomocí tlačítek [V+] a [V-]. Tlačítko [V+] slouží též ke vstupu do další strany menu a do submenu.
Parametry Hlasitost / Vyvážení nastavíte na stupnici.
Hlasitost : Slouží pro nastavení hlasitosti zvukového výstupu. Vyvážení : Nastavení rozdělení síly zvukového výstupu mezi pravý a levý reproduktor.
SOUSTAVA MENU
12
OBRAZ
Podle potřeby je možné provést nastavení obrazu, např. změnou parametrů jasu, kontrastu atd. Všechny změny, které v nastavení obrazu provedete lze uložit jako osobní nastavení.
Stisknutím tlačítka [MENU] vstoupíte do soustavy menu televizoru. Jako první se zobrazí menu pro nastavení parametrů obrazu. Tisknutím tlačítka [P-] přepínáte postupně na následující menu zvuku, menu nastavení programů a menu dalších funkcí televizoru. Zpět k předchozím menu se vracíte tisknutím tlačítka [P+]. Do zobrazeného menu vstoupíte tlačítkem [V+].
Mezi parametry (řádky) v menu se lze přesouvat pomocí tlačítek [P+], [P-]. Hodnoty jednotlivých parametrů lze nastavovat pomocí tlačítek [V+] a [V-]. Tlačítko [V+] slouží též ke vstupu do další strany menu a do submenu.
Parametry Jas / Kontrast / Barva / Ostrost nastavíte na stupnici.
Jas : Nastavení jasu obrazu. Kontrast : Nastavení kontrastu obrazu ovlivní zejména zobrazení jasných a tmavých tónů v obraze. Barva : Nastavení intenzity barev ovlivní celkovou barevnost obrazu. Ostrost : Nastavení zaostření obrazu.
Upozornění : Nastavení příliš vysokých hodnot parametrů Jas/Kontrast/Barva/Ostrost nebo jejich nevhodná kombinace mohou vést k výraznému snížení kvality obrazu, například prolínání barev či nepřirozená barevnost obrazu, zhoršení geometrie – větší reakce na změny jasu při různých scénách (tzv. dýchání obrazu), vysoká ostrost může způsobit tzv.kostičkování nebo vznik barevných map v obraze což je způsobeno při digitálním zpracování signálu horší kvality (s různými šumy, nedostatečnou ostrostí a podobnými poruchami).
Parametry na další stránce menu Obraz (Kontrast +, Potlačení šumu) nastavíte výběrem z volitelných hodnot :
Kontrast + : Auto / VYP / Černá / Bílá / Šedá Parametr Kontrast + umožňuje vylepšení reprodukce obrazu nastavením zvýšené úrovně černé/bílé/šedé.
Nastavení ovlivní reprodukci barev, kontrast a vykreslení detailů obrazu. Hodnota Auto : automaticky přizpůsobuje účinek funkce v závislosti na vstupním signálu a obsahu obrazu
Hodnota VYP : funkce je vypnuta Hodnota Černá / Bílá / Šedá : zvýraznění úrovně uvedené barvy.
SOUSTAVA MENU
9
RUČNÍ VYHLEDÁNÍ PROGRAMŮ TV VYSÍLÁNÍ
Podle potřeby je možné programy ladit i ručně, např. změnou parametrů ladění automaticky naladěného programu. Pro vstup do ručního ladění postupujte takto : V menu [PROGRAMY] se přesuňte řádek „Nastavení programu“.
Tlačítkem [V+] vstupte do menu [NASTAVENÍ PROG.] a vyberte [RUČNÍ LADĚNÍ]
Parametr Program č. : Číslo programu pod kterým chcete mít naladění uloženo. Parametr Frekvence: Hodnoty frekvence vysílacího kanálu. Hodnotu můžete zadat přímo numerickými tlačítky
[0-9] na dálkovém ovladači, a nebo tlačítky [V-] , [V+] spusťte prohledávání. Tlačítkem [V+] spustíte
prohledávání směrem k vyšším hodnotám, tlačítkem [V-] spustíte prohledávání směrem k nižším hodnotám oproti aktuálně zobrazené hodnotě frekvence. Ve chvíli, kdy televizor nalezne vysílání zastaví se prohledávání. Nyní můžete naladění uložit, nebo můžete provést změnu čísla programu, jemné ladění a nebo můžete pokračovat tlačítky [V+] , [V-] v dalším prohledávání.
Parametr Jemné ladění : Jemné ruční doladění frekvence kanálu. Je-li tento parametr nastaven na „0“ aktivuje se funkce Micro Search. Jemné doladění pak probíhá automaticky.
Parametr Modulace : V ČR platí hodnota Negativní. Dostupné hodnoty jsou Pozitivní / Negativní. Uložení : Po provedení změn hodnot parametrů je nutné uložit nové hodnoty do paměti tak, že se tlačítkem [P-]
přesunete na pole OK a tlačítkem [OK] naladění uložíte. Dalším stisknutím tlačítka [OK] se vrátíte zpět do menu [NASTAVENÍ PROG.] . Pokud nechcete změny uložit přesuňte se tlačítky [P-] a [V+] na pole Storno a tlačítkem [OK] se vrátíte zpět do
menu [NASTAVENÍ PROG.] . Postupným tisknutím tlačítka [MENU] ukončíte práci v systému menu.
SOUSTAVA MENU
10
POJMENOVÁNÍ PŘEDVOLEB - NÁZVY STANIC
Chcete-li programu přiřadit jméno nastavte se na řádek [Změnit název.] a stiskněte tlačítko [V+]. Následně se vám zobrazí tabulka (klávesnice) se znaky písmen a čísel. Kurzor se nastaví na první znak jména.
V tabulce se přesouváte pomocí tlačítek [P+], [P-], [V+], [V-]. Aktivní znak se rozsvítí bíle. Zvolený znak vložíte do horního okénka tlačítkem [OK]. Mezeru mezi znaky vložíte volbou prázdné klávesy mezi klávesami „Posun“ a „BS“. Již vložené znaky můžete vymazávat postupně pomocí klávesy „BS“ (Back Space), a nebo všechny najednou
klávesou „Vymazat“. Uložení : Po provedení zápisu je nutné název uložit do paměti, uložení proveďte volbou klávesy „OK“. Na
znamení uložení se zobrazí informace „Program pojmenován“ Dalším stisknutím tlačítka [OK] se vrátíte zpět do menu [NASTAVENÍ PROG.] . Pokud nechcete změny uložit zvolte klávesu „Storno“ – zobrazí se informace „Zrušeno“. Stisknutím tlačítka [OK] se vrátíte zpět do menu [NASTAVENÍ PROG.] . Postupným tisknutím tlačítka [MENU] ukončíte práci v systému menu.
ODSTRANĚNÍ PROGRAMU ZE SEZNAMU (VYMAZÁNÍ PŘEDVOLBY)
Chcete-li program odstranit nastavte se na řádek [Odstranit program] a stiskněte tlačítko [V+]. Následně se vám zobrazí informace „Tento program bude odstraněn!“. Kurzor se nastaví na volbu „Storno“, pokud chcete program skutečně odstranit přesuňte se tlačítkem [V-] na volbu „OK“ a stiskněte tlačítko [OK] na dálkovém ovladači.
Program zmizí ze seznamu, programy umístěné v seznamu za ním se posunou o pozici výše. Následně se zobrazí informace „Program byl odstraněn“.
Stisknutím tlačítka [OK] se vrátíte zpět do menu [NASTAVENÍ PROG.] . Postupným tisknutím tlačítka [MENU] ukončíte práci v systému menu.
SOUSTAVA MENU
11
SEZNAM PROGRAMŮ
Pro vstup do ručního ladění postupujte takto : V menu [PROGRAMY] se přesuňte řádek „Seznam programů“ a stiskněte tlačítko [V+]. Následně se vám zobrazí tabulka s programy.
Kurzor se nastaví na aktuálně přijímaný program. V tabulce se přesouváte pomocí tlačítek [P+], [P-], [V+], [V-]. Aktivní pozice je žlutě podsvícena. Stisknutím tlačítka [MENU] se vrátíte zpět do menu [PROGRAMY] . Postupným tisknutím tlačítka [MENU] ukončíte práci v systému menu.
PŘESUNUTÍ PROGRAMU V SEZNAMU
V menu [PROGRAMY] se přesuňte řádek „Přesunutí programů“ a stiskněte tlačítko [V+]. Následně se vám zobrazí tabulka s programy. Kurzor se nastaví na aktuálně přijímaný program. Aktivní pozice je žlutě podsvícena.
Tlačítky [P+], [P-] se nastavte na program, který chcete přesunout na jinou pozici. Tlačítkem [V+] vyberte nastavený program – program se přesune do pravého sloupce. Tlačítky [P+], [P-] přesuňte program na novou pozici a tlačítkem [V-] jej přesuňte zpět do levého sloupce. Po stisknutí tlačítka [MENU] proběhne uložení přeskupeného seznamu programů a poté se zobrazí informace
„Program byl přesunut“. Po stisknutí tlačítka [OK] se vrátíte zpět do menu [PROGRAMY] . Postupným tisknutím tlačítka [MENU] ukončíte práci v systému menu.
Loading...