LG XB64 User manual [fi]

Page 1
KÄYTTÖOHJE
DVD Micro HI-FI Järjestelmä
Lue nämä käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä ja säilytä niitä tulevaa tarvetta varten.
SUOMI
MALLI
XB64 (XB64-D0U/XBS64V)
P/NO : MFL63266271
Page 2
2
VAROITUS : VOIT VÄHENTÄÄ SÄHKÖISKUN VAARAA SEURAAVASTI : ÄLÄ
IRROTA KANTTA (TAI TAKAOSAA). LAITTEEN SISÄLLÄ EI OLE KÄYTTÄJÄN HUOLLETTAVIA OSIA. PYYDÄ HUOLTOAPUA PÄTEVÄLTÄ HENKILÖSTÖLTÄ.
Tämä salaman ja nuolenpään kuva tasasivuisessa kolmiossa on tarkoitettu varoittamaan käyttäjää eristämättömästä vaarallisesta jännitteestä laitteen kotelon sisällä. Jännite saattaa aiheuttaa sähköiskun.
Huutomerkki tasasivuisessa kolmiossa on tarkoitettu kertomaan käyttäjälle, että laitteen mukana toimitetuissa käyttöoppaissa on tärkeitä käyttöä ja huoltoa koskevia tietoja.
VAROITUS : VOIT VÄLTTÄÄ TULIPALON JA SÄHKÖISKUN VAARAN SEURAAVASTI : ÄLÄ ALTISTA TÄTÄ LAITETTA SATEELLE TAI KOSTEUDELLE.
VAROITUS : Älä asenna tätä laitetta suljettuun tilaan esimerkiksi kirjahyllyssä. VAARA : Kotelon aukot ovat tuuletusta varten ja varmistamaan tuotteen luotettava
toiminta sekä suojaamaan sitä liialta kuumenemiselta. Aukkoja ei saa koskaan tukkia sijoittamalla tuote vuoteelle, sohvalle, matolle tai muulle vastaavalla pinnalle. Tätä tuotetta ei saa uppoasentaa esimerkiksi kirjahyllyyn tai laitetelineeseen, ellei järjestetä riittävää tuuletusta tai asennusta tehdä valmistajan ohjeiden mukaisesti.
VAROITUS : Tämä tuote käyttää laserjärjestelmää. Varmista laitteen oikea käyttö lukemalla tämä omistajan käsikirja huolellisesti ja säilyttämällä se tulevaa käyttöä varten. Mikäli laite vaatii huoltoa, ota yhteys valtuutettuun huoltoliikkeeseen. Muiden kuin tässä ohjeessa määriteltyjen ohjainten, säätöjen tai toimenpiteiden käyttö voi altistaa haitalliselle säteilylle. Voit välttää suoran altistuksen lasersäteelle seuraavasti : älä yritä avata koteloa. Avattaessa lasersäteily näkyy paljain silmin. ÄLÄ KATSO SÄTEESEEN.
VAROITUS : Laitetta ei saa altistaa vedelle (sade- tai roiskevesi) ja mitään vedellä täytettyjä esineitä, kuten maljakoita ei saa asettaa laitteen päälle.
Virtajohtoa koskeva VAROITUS Useimmissa tilanteissa laite on suositeltavaa sijoittaa tähän varattuun piiriin;
Tämä tarkoittaa yksittäistä virtapiiriä, josta tulee virtaa vain kyseiseen laitteeseen, eikä siinä ole muita lähtöjä tai piirejä. Varmista asia tämän omistajan käsikirjan teknisiä tietoja sisältävältä sivulta. Älä kuormita seinäpistokkeita liikaa. Ylikuormitetut seinäpistokkeet, löystyneet tai vaurioituneet seinäpistokkeet, jatkojohdot, haurastuneet virtajohdot tai vaurioituneet tai halkeilleet vaijerieristeet ovat vaarallisia. Mikä tahansa näistä voi aiheuttaa sähköiskun tai tulipalon. Tarkasta laitteen johto säännöllisin väliajoin. Jos sen ulkoasu viittaa vaurioon tai kulumiseen, irrota johto, lopeta laitteen käyttö ja pyydä valtuutettua huoltokeskusta vaihtamaan johto täsmälleen samanlaiseen uuteen osaan. Suojaa virtajohto fyysiseltä tai mekaaniselta vahingoittamiselta, kuten vääntämiseltä, taivuttamiselta, nipistämiseltä, joutumiselta oven väliin ja yli kävelyltä. Kiinnitä erityistä huomiota tulppiin, seinäpistokkeisiin ja kohtaan, jossa johto tulee ulos laitteesta. Voit katkaista virran vetämällä pääjohdon pistokkeen irti. Varmista laitteen asennuksen yhteydessä, että pistokkeeseen on helppo päästä käsiksi. Jos virtapistoketta käytetään virrankatkaisulaitteena, sen tulisi jäädä helposti käytettävään paikkaan.
Tämä laite on varustettu irrotettavalla paristolla tai akulla. Pariston tai akun irrottaminen laitteesta turvallisella tavalla: Poista vanha paristo tai akkupakkaus ja asenna se takaisin noudattamalla näitä vaiheita päinvastaisessa järjestyksessä. Ympäristön saastumisen estämiseksi ja mahdollisten terveydelle haitallisten vaikutusten välttämiseksi, on vanhat paristot tai akut hävitettävä toimittamalla ne keräyspisteisiin tai kierrätyssäiliöihin. Älä hävitä paristoja tai akkuja kotitalousjätteen tai muun sekajätteen kanssa. Suosittelemme, että käytät paikallista ja ilmaista paristojen ja akkujen palautusjärjestelmää. Älä altista akkua liialliselle kuumuudelle kuten suoralle auringonvalolle, tulelle tai vastaavalle.
Vanhan laitteen hävittäminen
1. Kun laitteeseen on kiinnitetty tämä pyörällisen roskasäiliön kuva, jonka päällä on rasti, laite kuuluu eurooppalaisen direktiivin 2002/ 96/ EY piiriin.
2. Kaikki sähköiset ja elektroniset laitteet on hävitettävä erillään kunnallisesta jätehuollosta käyttämällä paikallisten viranomaisten hyväksymiä keräyspisteitä.
3. Vanhan laitteen oikea hävittäminen ehkäisee ympäristön ja ihmisten terveyteen kohdistuvia mahdollisia haittoja.
4. Saat lisätietoja vanhan laitteen hävittämisestä ottamalla yhteyden jätteenkuljetusyritykseen tai laitteen ostopaikkaan.
LG Electronics vakuuttaa vastuullisesti, että tämä tuote / nämä tuotteet noudattavat tärkeitä ja olennaisia määräyksiä sekä muita vastaavia direktiivien 2004/108/EC, 2006/95/EC ja 2009/125/EC vaatimuksia.
Edustaja Euroopassa:
LG Electronics Service Europe B.V. Veluwezoom 15, 1327 AE Almere, The Netherlands (Tel : +31-(0)36-547-8888)
Turvaohjeet
VAROITUS
SÄHKÖISKUN VAARA.
ÄLÄ AVAA
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 2
Page 3
3
Tervetuloa Uuden DVD MICRO Hi-Fi JÄRJESTELMÄN pariin
Sisällysluettelo
Alkutoimet 4 Pääyksikkö 5 Kaukosäädin 6 OSD kielen alkuasetus - valinnainen 7 Aluekoodin asetus - valinnainen 7 Yleiset asetukset 8-9 Kellon asetus 10 Levytietojen tuominen näkyviin 11 Levyn tai tiedoston toistaminen 11-13 Radion kuuntelu 14 Musiikin kuuntelu kannettavalla soittimella 15 USB-laitteen käyttö 15 Tallentaminen USB-laitteelle 16 Kielikoodit 17 Aluekoodit 17 Vianmääritys 18 Toistettavien levyjen tyypit 19 Tekniset tiedot 20
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 3
Page 4
4
Alkutoimet
Laitteen kytkeminen TV:hen ja antenniin.
c Video Out -liitäntä
(A)
Kiinnitä laitteen VIDEO OUTPUT(MONITOR) -kytkentä television vastaaviin tulokytkentöihin käyttämällä videokaapelia.
d Yhdistä kaiutinkaapelit soittimeen
Voit kiinnittää kaapelin laitteeseen painamalla kutakin muovista kielekettä liittimen avaamiseksi. Työnnä johto sisään ja vapauta kieleke. Kytke mustat johdonpäät – (miinus) ­napoihin niiden toiset päät + (plus) ­napoihin.
e SCART-liitäntä
Kiinnitä laitteen TO TV -liitäntä televisioon SCART-johdon avulla.
a Kiinnitä FM-antenni.
Vastaanotto on parhaimmillaan, kun antennin kaksi irrallista päätä ovat suorassa ja vaakasuuntaisessa linjassa.
Kytke laite ja televisio (DVD-soitin tai digitaalinen laite ja niin edelleen) pistokkeisiin kaapeleiden avulla.
Tarkista TV:n liitäntätyyppi ja valitse A-, B- liitäntä. Kuvan laatu paranee järjestyksessä A – B.
b
a
e
c
d
b Komponenttivideoliitäntä (B)
Kiinnitä laitteen COMPONENT VIDEO (PROGRESSIVE SCAN) OUTPUT -liitännät television vastaaviin tuloliitäntöihin käyttämällä Y PB PR -kaapelia.
- Jos TV-vastaanottimessa on lomittelemattoman signaalin tuki, käytä sitä ja aseta [Progressive Scan] -valinta [Display] -asetuksissa arvoksi [On] (katso sivu 8).
FM-antenni
HUOMAA:
• Jos TV-ruudusta häipyvät värit, älä aseta kaiuttimia alle 30 cm etäisyydelle TV:stä.
• Varmista, että kaiuttimen johdot on kytketty oikeisiin liitinkomponentteihin: ”+” kytketty ”+”-liittimeen ja ”-” kytketty ”-”-liittimeen. Mikäli johdot ovat päinvastoin, äänestä tulee vääristynyt ja siitä puuttuu basso.
XB64-D0U-ASWELL-FIN 11/8/10 10:00 AM Page 4
Page 5
5
Pääyksikkö
AVAA
Näyttöikkuna
11/]]
Virta päälle/pois
LEVYKELKKA FUNC.
Valitsee toiminnon.
EQ:
Äänenlaadun säätäminen
Voit valita kiinteän äänen parannuksen.
PORT.IN
Soittimella voidaan toistaa musiikkia erilaisista kannettavista soittimista.
PHONES
Kuulokeliitäntä ( 3,5 mm) Varoitus: Liiallinen äänenvoimakkuus kuulokkeilla kuunneltaessa voi vahingoittaa kuuloa.
CLOCK
Kellon asettaminen ja ajan tarkastaminen.
TIMER
(Katso kohta “Soittimen käyttö herätyskellona”)
6
5
4
3
2
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
SET/RDS (Valinnainen)
Vahvistaa asetukset. RDS (Valinnainen) Näytä radioasemien tiedot.
REC.
Tallenna (Tallennus USB:hen) USB-porttiin.
ZZ
OPEN/CLOSE
Käytä painiketta asettaessasi CD­levyjä soittimeen ja ottaessasi niitä pois soittimesta.
VOL.+/ -
Säädä äänenvoimakkuutta kaikkien toimintojen aikana.
./>
TUN.-/ TUN.+
Valitsee radioaseman Haku taakse- tai eteenpäin Siirry edelliseen/seuraavaan raitaan
BB[[]]
Toisto/Tauko
xx
STOP
9
8
7
6
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 5
Page 6
6
Kaukosäädin
RDS/ PTY: Radiodatajärjestelmä
Hakee radioasemia radiotyypeittäin
Aseta paristot paikalleen kaukosäätimeen
Varmista, että kaukosäätimen paristojen + (plus-) ja – (miinus) -navat tulevat oikeinpäin.
Paristoja ei saa altistaa kuumille lämpötiloille, kuten suoralle auringonpaisteelle, tulelle tai vastaavalle.
FUNCTION: Valitsee toiminnon ja tulolähteen.
SLEEP: Voit valita viiveajan 10 - 180 minuutin väliltä laitteen
sammuttamiseksi. Tarkasta jäljellä oleva aika painamalla
painiketta SLEEP. (Himmennin: Himmentää etupaneelin
LED-valoa (valoa säteilevä diodi) puolella virran ollessa
päällä).
11
POWER: Kytkee laitteen PÄÄLLE tai POIS PÄÄLTÄ.
Z OPEN/CLOSE: Avaa ja sulkee levykelkan.
TITLE: Jos nykyiseen DVD-otsikkoon liittyy valikko, se tulee
näkyviin. Muussa tapauksessa näkyviin voi tulla
levyn valikko.
DISPLAY: Avaa On-Screen-näytön.
MENU: Avaa DVD-levyn valikon.
SETUP: Avaa tai sulkee Setup-valikon.
REPEAT/RANDOM: Aloittaa toiston. (UUDELLEENTOISTO,
SATUNNAISTOISTO)
MUTE: Mykistys
EQ (taajuuskorjainsäätö): Voit valita jonkin esiohjelmoidun
taajuusasetuksen.
CLEAR: Poistaa kappaleen numeron ohjelmaluettelosta.
VOL (+/-): Säätää kaiuttimen äänenvoimakkuutta.
PRESET (
UU uu
): Valitsee radio-ohjelman.
TUN. (-/+): Virittää halutun radioaseman.
II ii UU uu
(vasen/oikea/ylös/alas): Navigoi
kuvaruutunäytöllä.
ENTER: Vahvistaa valikosta valitun vaihtoehdon valinnan. RETURN (OO): Siirtyy taaksepäin valikossa tai lopettaa
asetusvalikon.
REC(z): Tallennus USB- laitteeseen.
STOP (x): Lopettaa toiston tai tallennuksen PLAY (B): Käynnistää toiston. MO./ST.: Parantaa radiosignaalin vastaanottoa. PAUSE/STEP (X): Toiston keskeyttäminen. SKIP (./>): Siirry seuraavaan tai edelliseen
kappaleeseen/ raitaan/ tiedostoon.
SCAN (
bbbb//BBBB
): Etsii taakse- tai eteenpäin.
0 - 9 numeropainikkeet : Valitsee numeroidut vaihtoehdot
valikosta.
SUBTITLE: Voit valita toiston aikana halutun
tekstityskielen.
PROG./MEMO.: Avaa tai sulkee ohjelmavalikon.
Television ohjaaminen.
Voit ohjata myös LG TV:n äänenvoimakkuutta, lähdettä ja virtakytkintä. Pidä POWER (TV) painettuna ja paina PR/CH (+/–) toistuvasti, kunnes televisioon kytkeytyy virta tai siitä katkeaa virta.
Television ohjauspainikkeet : Ohjaa televisiota.
(Vain LG TV)
XB64-D0U-ASWELL-FIN 4/23/10 3:42 PM Page 6
Page 7
OSD kielen alkuasetus ­Valinnainen
7
1 Kytke virta päälle
11
POWER
Kieliluettelo ilmestyy näkyviin.
2 Valitse kieli
II ii UU uu
3 Paina ENTER 4 Vahvista painamalla
II ii
ENTER
Kun laitetta käytetään ensimmäisen kerran, kielen asetusvalikko ilmestyy TV-ruudulle. Kieliasetus on valittava ennen laitteen käytön aloittamista.
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
Aluekoodin asetus ­Valinnainen
1 Tuo Setup-valikko näkyviin SETUP 2 Valitse LOCK-valikko ensimmäisellä tasolla
UU uu
3 Siirry toiselle tasolle
ii
Valittu aluekoodi näkyy toisella tasolla.
4 Siirry kolmannelle tasolle
ii
5 Syötä salasana
Numeeriset painikkeet
(0-9) ja ENTER
6 Tarkista syöttämäsi salasana
Numeeriset painikkeet
(0-9) ja ENTER
7 Valitse maantieteellisen alueen koodi
UU uu II ii
Valinnan jälkeen luokitus ja salasana on aktivoitu.
8 Vahvista painamasi toiminto ENTER
Varmista, että maakoodin asetus on valmis.
Kun laitetta käytetään ensimmäistä kertaa, aluekoodi on valittava alla esitetyllä tavalla.
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 7
Page 8
Yleiset asetukset - enemmän toimintoja
Kieliasetukset
OSD (Menu Language) – Valitse kieli Setup-valikkoa ja näyttöä varten. Disc Audio/ Disc Subtitle/ Disc Menu – Valitse ääniraidan/ tekstityksen/
levyvalikon kieli. [Original] : Viittaa alkuperäiseen kieleen, jolla levy on tallennettu. [Other] : Jos haluat valita toisen kielen, paina numeropainikkeita ja paina
sitten ENTER. Anna tällä tavalla neljän merkin pituinen numero liitteenä olevan kielikoodiluettelon mukaisesti (Sivu 17). Mikäli teet virheen ennen kuin painat ENTER, paina CLEAR.
[Off] (levyn tekstitystä varten) : Poistaa tekstityksen käytöstä.
Näyttöasetusten säätäminen
TV Aspect – Valitse käytettävä kuvasuhde televisioruutusi muodon perusteella.
[4:3] Valitse, kun kytkettynä on vakiomallinen 4 : 3-televisio. [16:9] Valitse, kun kytkettynä on 16 : 9-kokoinen laajakuvatelevisio.
Display Mode – Jos valitsit vaihtoehdon 4 : 3, sinun on määritettävä
laajakuvaohjelmien ja -elokuvien näyttötapa televisioruudulla.
[Letterbox] Laajakuvaohjelmien aikana näytön ylä- ja alareunassa on
mustat kaistaleet.
[Panscan] Kuva täyttää koko 4 : 3-ruudun ja kuvaa rajataan tarpeen
mukaan.
TV Output Select – Valitse vaihtoehto television liitäntätyypin mukaan.
[RGB] : Kun televisio on kytketty SCART-liitännän kautta. [YPbPr] : Kun televisio on kytketty laitteeseen COMPONENT/
PROGRESSIVE SCAN -liitäntöjen kautta.
- Jos valitset asetusvalikosta TV-lähdön asetukseksi “RGB from YPbPr” laitteen ollessa kytketty komponenttivideoliitännän kautta, kuva muuttuu mustaksi. Kytke tässä tapauksessa videokaapeli MONITOR-liitäntään ja valitse sitten uudelleen asetusvalikosta YPbPr.
Progressive Scan (komponenttivideoliitäntää varten) – Valitsee, syötetäänkö COMPONENT/PROGRESSIVE SCAN OUTPUT -liittimiin lomittelematon kuvasignaali. Jos TV-vastaanottimessa on lomittelemattoman signaalin tuki, saat tarkat värit ja laadukkaan kuvan valitsemalla [On]. Jos TV­vastaanottimesi ei tue lomittelematonta signaalia, valitse [Off].
Jos asetat vahingossa Progressive Scan -arvoksi [On], laite on nollattava. Poista ensin levy laitteesta. Paina sitten STOP ja pidä se painettuna viisi sekuntia. Videolähtö palautuu vakioasetukseen ja näet kuvan TV:ssä.
Yleiset asetukset
8
1 Tuo Setup-valikko näkyviin SETUP 2 Valitse haluamasi vaihtoehto en
UU uu
simmäiseltä tasolta
3 Siirry toiselle tasolle
ii
4 Valitse haluamasi vaihtoehto toiselta tasolta
UU uu
5 Siirry kolmannelle tasolle
ii
6 Muuta asetusta
UU uu
, ENTER
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 8
Page 9
9
Ääniasetusten säätäminen
DRC (Dynamic Range Control) – Tekee äänestä kirkkaan, kun
äänenvoimakkuus on säädetty pieneksi (vain Dolby Digital). Ota tämä tehoste käyttöön valitsemalla [On].
Vocal – Sekoita karaokekanavia normaaliin stereoääneen valitsemalla [On]. Tämä toiminto koskee vain usean kanavan karaoke-DVD : tä.
Lukitusasetusten säätäminen
Pääset käsiksi lukitustoimintoihin syöttämällä 4-numeroisen salasanan. Jos et ole syöttänyt salasanaa, laite pyytää sinua tekemään niin.
1 Syötä 4-numeroinen salasana ja paina sitten ENTER. 2 Syötä salasana uudelleen ja vahvista se painamalla ENTER. Jos syötät
väärän numeron, voit poistaa sen CLEAR- näppäimellä.
Area Code – Valitse maantieteellisen alueen koodi toiston luokitustasoa varten.
Tämän mukaan määräytyy, minkä alueen standardien pohjalta DVD : n ikärajoitukset määräytyvät. Katso aluekoodit sivulta 17.
Rating – Valitse tehotaso. Mitä korkeampi taso on, tarkempi teho on on. Valitse
[Unlock] tehon ottamiseksi pois käytöstä.
Password – Asettaa tai muuttaa lukitusasetusten salasanan.
[New] Anna uusi neljän merkin pituinen salasana numeropainikkeilla ja paina
sitten ENTER. Vahvista salasana kirjoittamalla se uudelleen.
[Change] Anna uusi salasana kahdesti nykyisen salasanan jälkeen.
Jos olet unohtanut salasanan, voit nollata sen.
1 Poista laitteessa mahdollisesti oleva levy. 2 Siirry asetusvalikkoon painamalla SETUP-näppäintä. Syötä ‘210499’ ja paina
ENTER. Salasana on nyt nollattu.
Muiden asetusten säätäminen
DivX(R) Registration – Annamme käyttöösi DivX®VOD (Video On Demand)
-rekisteröintikoodin, jonka avulla voit vuokrata ja ostaa videoita DivX®VOD
-palvelun kautta. Lisätietoja on osoitteessa www.divx.com/vod. Paina painiketta ENTER ja voit katsoa laitteen rekisteröintikoodin.
XB64-D0U-ASWELL-FIN 4/23/10 3:42 PM Page 9
Page 10
10
Kellon asetus
1 Kytke laitteeseen virta päälle.
11/]]
2 Paina vähintään 2 sekuntia CLOCK 3 Valitse jompi kumpi
./>
AM 12:00 (AM- ja PM- näytöille) tai 00 (24 tunnin näytölle)
4 Vahvista valinta SET 5 Valitse tunnit ./> 6 Paina SET
7 Valitse minuutit ./> 8 Paina SET
Päälle LAITTEESSA
Esiohjelmoitujen taajuusasetusten käyttö
Laite on varustettu joukolla esiohjelmoituja taajuusasetuksia. Voit valita taajuusasetuksen EQ -näppäimellä. Käytettävissä olevat taajuusasetusvalinnat vaihtelevat riippuen äänilähteestä ja efekteistä.
AUTO EQ Laite käyttää automaattisesti sellaisia taajuusasetuksia,
jotka parhaiten vastaavat musiikkitiedostojen MP3 ID3 ­tagitietoja.
POP Todentuntuinen rock-, pop- tai jazz-konsertti- taikka CLASSIC klassisen musiikin konserttisoundi. ROCK
XDSS ON Tehostetut diskantti-, basso- ja surround-äänet. NORMAL Normaaliasetus ilman taajuussäätöjä.
Soittimen käyttö herätyskellona
1 Kytke laitteeseen virta päälle. 2 Paina painiketta TIMER. Kaikki toiminnot vilkkuvat. 3 Paina painiketta SET kun haluamasi herätystoiminto on näkyvissä. 4 “ON TIME” näkyy näytöllä. Tässä kohdassa asetetaan haluamasi herätyksen
aloitusaika. Käytä painikkeita ./> tuntien ja minuuttien muuttamiseksi ja painiketta SET tallentamiseksi.
5 “OFF TIME” näkyy näytöllä. Tässä kohdassa asetetaan haluamasi toiminnon
lopetusaika.
6 Käytä painikkeita ./> tuntien ja minuuttien muuttamiseksi ja painiketta
SET tallentamiseksi.
7 Voit asettaa herätyksen äänenvoimakkuuden painikkeella (VOL). Käytä
painikkeita ./> äänenvoimakkuuden muuttamiseksi ja painiketta SET tallentamiseksi. Kellon kuvake “ ” ilmaisee asetettua herätysaikaa.
8 Paina ajastinpainiketta TIMER 2 kertaa. Voit tarkastaa asetustilan.
HUOMAA:
- Jos asetat kellonajan, voit tarkastaa ajan painamalla painiketta CLOCK,
vaikka soitin olisi sammutettuna.
- Jos asetat kellonajan sekä hälytyksen, voit tarkastaa hälytysikonin ” ” painamalla painiketta CLOCK, vaikka soitin olisi sammutettuna.
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 10
Page 11
11
Levytietojen tuominen näkyviin - enemmän toimintoja
Voit valita kohteen painamalla
UU uu
ja muuttaa asetusta tai valita sen painamalla
II ii
.
Valittu kappale (tai raita/ tiedosto) Kappaleen (raidan/ tiedoston) numero/ lukumäärä Nykyisen kohtauksen numero/ kohtausten kokonaismäärä
Kulunut toistoaika Valittu audiokieli tai kanava
Valittu tekstitys Valittu kuvakulma/ kulmien kokonaismäärä
Valittu ääni/EQ - tila
Tässä oppaassa käytetty symboli
Kaikki levyt ja tiedostot on lueteltu alla MP3-tiedostot DVD ja lopullinen DVD±R/ RW WMA-tiedostot DivX-tiedostot
Audio-CDt
JPEG-tiedostot
Huomautus:
Aseta levy levykelkkaan niin että levyn reikä sopii siihen ja paina levyä kunnes se lukittuu paikalleen. Mikäli levy ei asetu oikein paikalleen, levyä ei voi lukea.
Levyn tai tiedoston toistaminen - enemmän toimintoja
Sekalainen levy tai USB Flash -asema - DivX, MP3/ WMA ja JPEG
Toistettaessa levyä tai USB Flash- aseman tiedostoja DivX, MP3/ WMA ja JPEG yhdessä, voit valita haluamasi toistotiedostovalikon painamalla painiketta MENU.
Siirtyminen edelliselle/seuraavalle sivulle tiedostoluettelovalikossa.
Paina painiketta
UU uu
ja pidä sitä alas painettuna siirtyäksesi edelliselle tai
seuraavalle sivulle.
Valikon sisältävän DVD-levyn toisto
Useimmissa DVD-levyissä on nykyään valikko, joka latautuu ensin, ennen kuin elokuvan toisto alkaa. 1 Voit liikkua näissä valikoissa painamalla
UU uu II ii
valinnan korostamiseksi.
2 Valitse toiminto painamalla painiketta ENTER.
Siirtyminen seuraavaan tai edelliseen kappaleeseen/ raitaan/ tiedostoon
Siirry seuraavaan kappaleeseen/ raitaan/ tiedostoon painamalla SKIP (>). Siirry nykyisen kappaleen/ raidan/ tiedoston alkuun painamalla SKIP (.). Siirry edelliseen kappaleeseen/ raitaan/ tiedostoon painamalla nopeasti kaksi kertaa SKIP (.).
ACDDivXDVDWMAMP3
DVD
JPGACDDivXWMAMP3
JPG
ACDDivX
WMA
DVD
MP3
ALL
Levytietojen tuominen näkyviin
Levyn tai tiedoston toistaminen
1 Paina
DISPLAY
2 Valitse vaihtoehto
UU uu
3 Säädä Display-valikon asetuksia
II ii
4 Voit poistua seuraavasti
OO
RETURN
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
1 Syötä levy laitteeseen
ZZ
OPEN/CLOSE 2 Valitse DVD/CD FUNCTION 3 Säädä valikkoasetuksia /
II ii UU uu
Valitse valikosta tiedosto
4 Käynnistä levyn toisto
BB
PLAY tai ENTER
5 Pysäytä levyn toisto
xx
STOP
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 11
Page 12
12
Toiston keskeyttäminen
1 Keskeytä toisto painamalla PAUSE/STEP (X). 2 Jatka toistoa painamalla PLAY (B).
Toistaminen kuva kuvalta
Toista kuva kuvalta painamalla PAUSE/STEP (X) toistuvasti.
Uudelleentoisto ja satunnaistoisto
Kun painat REPEAT/RANDOM -näppäintä toistuvasti, laite toistaa valittuja otsakkeita, kappaleita tai raitoja toistuvasti tai satunnaisessa järjestyksessä. Palataksesi normaalitoistoon paina REPEAT/RANDOM uudelleen.
- Satunnaistoisto : vain musiikkitiedostot.
Nopea toisto eteen- tai taaksepäin
Painamalla SCAN (m tai M) voit nopeuttaa toistoa eteen- tai taaksepäin toiston aikana. Voit siirtyä eri toistonopeuksien välillä painamalla SCAN (m tai M) toistuvasti. Voit jatkaa toistoa normaalinopeudella painamalla PLAY (B)- näppäintä.
Toistonopeuden hidastaminen
Paina toiston keskeytyksen jälkeen SCAN (m tai M) hidastettua toistoa tai takaperin toistoa varten. Voit siirtyä eri toistonopeuksien välillä painamalla SCAN (m tai M) toistuvasti. Voit jatkaa toistoa normaalinopeudella painamalla PLAY (B)-näppäintä.
1,5-kertainen toistonopeus
Kun painat PLAY (B) DVD : n toiston ollessa jo käynnissä, voit katsella ja kuunnella DVD : tä 1,5 kertaa nopeammin kuin normaalissa toistossa. “B x1.5” ilmestyy näyttöön. Voit palata normaaliin toistonopeuteen painamalla PLAY (B) uudelleen.
Tekstityskielen valinta
Valitse haluamasi tekstityskieli painamalla toiston aikana toistuvasti SUBTITLE.
Merkistön vaihtaminen DivX®-tekstityksen näyttämiseksi oikein ­Valinnainen
1 Mikäli tekstitys ei näy oikein toiston aikana, paina painiketta SUBTITLE ja
pidä sitä alas painettuna n. 3 sekunnin ajan kielikoodivalikon näyttämiseksi.
2 Paina painiketta SUBTITLE toistuvasti kielikoodin muuttamiseksi kunnes
tekstitys näkyy oikein.
ViewiPäävalikon näyttäminen
Painamalla TITLE saat näkyviin levyn otsikkovalikon, jos sellainen on käytettävissä.
Toiston aloittaminen halutusta toistoajankohdasta
Toiston aloittaminen halutusta toistoajankohdasta
1 Paina DISPLAY (näyttö) ja valitse sitten kellokuvake. 2 Syötä aika ja paina ENTER.
Jos haluat esimerkiksi aloittaa toiston kohtauksesta, jonka toistoajankohta on 1 tunti, 10 minuuttia ja 20 sekuntia, syötä numeropainikkeilla “11020” ja paina sitten ENTER. Jos syötät vahingossa väärän numeron, voit poistaa sen
CLEAR-painikkeella.
Edellisen kohtauksen tallennus
Tämä laite tallentaa viimeisen kohtauksen viimeksi katsotulta levyltä. Viimeinen kohtaus säilyy muistissa, vaikka poistaisit levyn laitteesta tai sammuttaisit (Stand-by-tilaan) laitteen. Jos asetat levyn, jonka viimeksi katsottu kohtaus on tallennettu muistiin, laite noutaa kohtauksen automaattisesti.
Oman soittolistan luominen
Voit toistaa levyn tiedostot haluamassasi järjestyksessä järjestämällä levyllä olevat kappaleet sopivaan järjestykseen. Ohjelma pyyhkiytyy pois kun levy poistetaan. 1 Valitse haluttu musiikki ja tämän jälkeen paina painiketta PROG./MEMO. tai
valitse “ “ ja tämän jälkeen paina painiketta ENTER musiikin lisäämiseksi ohjelmalistaan.
2 Kaikkien musiikkikappaleiden lisäämiseksi levyltä valitse “ ” ja tämän jälkeen
paina painiketta ENTER.
3 Valitse musiikki ohjelmalistasta ja tämän jälkeen paina painiketta ENTER
ohjelmoidun toiston aloittamiseksi.
4 Musiikin poistamiseksi ohjelmalistasta valitse poistettava musiikki ja paina
painiketta CLEAR tai valitse “
kuvake ja tämän jälkeen paina painiketta
ENTER. Kaikkien musiikkikappaleiden poistamiseksi ohjelmalistasta, valitse “ ” ja tämän jälkeen paina painiketta ENTER.
Tiedoston tietojen näyttäminen (ID3-tagi)
Voit tarkastaa MP3- tiedostojen ID3 TAG tiedot ainoastaan levyltä painamalla painiketta DISPLAY toistuvasti.
Valokuvatiedostojen katselu diaesityksenä
1 Paina
UU uu II ii
ja korosta ( ) -kuvake. Käynnistä sitten diaesitys
painamalla ENTER.
2 Voit muuttaa diaesityksen nopeutta painamalla
II ii
kun ( ) icon is
highlighted.
JPG
MP3
WMAMP3ACD
DVD
DivXDVD
DVD
DivX
DivXDVD
DVD
DVD
ACDDivXDVDWMAMP3
ACDDivXDVDWMAMP3
DivXDVD
ALL
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 12
Page 13
13
Siirtyminen seuraavaan/ edelliseen kuvaan
Näytä edellinen/ seuraava kuva SKIP (. tai >) tai
II ii
-näppäimillä.
Kuvan kääntäminen
Katsellessasi kuvia koko näytöllä, voit kiertää niitä
UU uu
-painikkeella myötä- tai
vastapäivään.
Näytönsäästäjä
Näytön säästäjä ilmestyy kun jätät laitteen pysäytystilan n. viiden minuutin ajaksi.
Järjestelmän valinta - Valinnainen
Televisiojärjestelmää varten on valittava sopiva järjestelmätila. Jos näyttöön tulee teksti NO DISC, paina PAUSE/STEP (X) ja pidä sitä painettuna yli viiden sekunnin ajan, jotta voit valita järjestelmän (PAL, NTSC, AUTO).
Toistettavan tiedoston vaatimukset
DivX
• Käytettävissä oleva resoluutio : 800 x 600 (L x K) pikseliä
• DivX-tekstityksen kielikoodi voi sisältää enintään 45 kirjainta.
• Mikäli DivX-tiedoston nimessä on merkki, joka on mahdoton näyttää, se saatetaan näyttää “_” merkkinä näytöllä.
• Jos tallennettujen tiedostojen kuvan ja äänen rakenne ei ole lomitettua, kuvaa tai ääntä ei pystytä toistamaan.
• Toistettavat DivX-tiedostotyypit : “.avi”, “.mpg”, “.mpeg”, “.divx”
• Toistettavat tekstitysformaatit : SubRip (*.srt/ *.txt), SAMI (*.smi), SubStation Alpha (*.ssa/ *.txt), MicroDVD (*.sub/ *.txt), SubViewer 2.0 (*.sub/ *.txt)
• Toistettava Codec-muoto : “DIVX3.xx”, “DIVX4.xx”, “DIVX5.xx”, “MP4V3”, “3IVX”
• Toistettava Audio-muoto : “AC3”, “PCM”, “MP3”, “WMA”
• Tällä laitteella ei voi toistaa Live-tiedostojärjestelmällä tallennettuja levyjä.
• Jos elokuvatiedoston nimi on eri kuin tekstitystiedoston , tekstitys ei ehkä näy DivX-tiedostoa toistettaessa.
• Toistettaessa DivX-tiedostoa, joka ei ole DivX-formaatin mukainen, voi olla, ettei se toimi normaalisti.
JPG
JPG
MP3/ WMA
• Näytteitystaajuus : välillä 32 - 48 kHz (MP3/ WMA)
• Bittinopeus : välillä 32 - 320 kbps (MP3), 40 - 192 kbps (WMA)
• Tiedostolaajennukset: “.mp3”/ “.wma”
• CD-ROM tiedostoformaatti: ISO 9660 LEVEL 1 / JOLIET
• Suosittelemme “Easy-CD Creator”-ohjelman käyttöä, joka luo levylle ISO 9660 tiedostojärjestelmän.
• Tiedostonimissä ei saa olla erikoismerkkejä, kuten / ? * : " < >, ja l.
• Levyn tiedostojen kokonaismäärän on oltava alle 999.
Tämä laite edellyttää levyiltä ja tallenteilta tiettyä teknistä tasoa, jotta toiston laatu olisi ihanteellinen. Ennalta tallennetut DVD:t ovat automaattisesti tarvittavien standardien mukaisia. Tallennuskelpoisia levymuotoja on paljon (esimerkiksi CD-R, joka sisältää MP3- tai WMA­tiedostoja). Niiden yhteensopiva toisto edellyttää tiettyjen ehtojen täyttymistä (katso edellä).
Asiakkaiden on otettava huomioon, että MP3/WMA-tiedostojen ja musiikin lataus Internetistä edellyttää lupaa. Yrityksemme ei voi myöntää tällaista lupaa. Lupaa on aina haettava tekijänoikeuksien omistajalta.
JPG
• Normaali: 5120 x 3840, Progressiivinen jpeg: 2043 x 1536
• Tallennustila: ISO 9660 LEVEL 1/ JOLIET
• Tiedostojen maksimimäärä: vähemmän kuin 999.
• Voi olla, että jotkut levyt eivät toimi johtuen erilaisesta tallennusformaatista tai levyn kunnosta.
• Tiedostotunnisteet : “.jpg”
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 13
Page 14
14
Radion kuuntelu - enemmän toimintoja
Radioasemien automaattihaku
Paina TUN.-/TUN.+ ja pidä se alhaalla yli sekunnin ajan. Viritin hakee kanavia automaattisesti ja pysähtyy löydettyään radioaseman.
Kaikkien tallennettujen asemien poistaminen
1 Paina PROG./MEMO. ja pidä se painettuna kahden sekunnin ajan.
- Poistotoiminto “ERASE ALL” vilkkuu näytön yläpuolella.
2 Paina PROG./MEMO.
Huonon FM-vastaanoton parantaminen
Paina kaukosäätimen PLAY (B) (MO./ST.) painikkeita. Viritin kytkeytyy tällöin stereovastaanotosta monovastaanottoon, mikä yleensä parantaa äänentoistoa.
Radioasematietojen näyttäminen - Valinnainen
FM- viritin toimitetaan Radiodatajärjestelmän (RDS) mukana. Tämä toiminto näyttää RDS kirjaimet näytöllä sekä tiedot kuunneltavasta radioasemasta. Paina kaukosäätimen painiketta RDS useita kertoja tietojen näyttämiseksi.
PTY - Ohjelmatyyppi, kuten Uutiset, Urheilu, Jazz. RT - Radioteksti, radioaseman nimi. CT - Aikaohjaus, radioaseman paikallisaika. PS - Ohjelmapalvelun nimi, kanavan nimi.
Voit hakea radioasemia ohjelmatyypin mukaisesti painamalla painiketta RDS. Näytöllä näkyy viimeisin käytetty ohjelmatyyppi (PTY). Paina painiketta PTY kerran tai useita kertoja haluamasi ohjelmatyypin valitsemiseksi. Paina ja pidä alaspainettuna painiketta
II //ii
. Viritin hakee
asemia automaattisesti. Kun asema löytyy, haku pysähtyy.
Radion kuuntelu
1 Valitse FM FUNCTION 2 Valitse radioasema TUN.- / + 3 Tallenna radioasema PROG./MEMO.
Näyttöön tulee pikavalintanumero.
4 Valitse esivalintanumero PRESET
UU //uu
Voit tallentaa enintään 50 radioasemaa.
5 Vahvista painamalla PROG./MEMO.
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
Varmista, että sekä FM- antennit on suoristettu äärimmilleen.
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 14
Page 15
15
Musiikin kuuntelu kannettavalla soittimella
USB-laitteen käyttö
1 Yhdistä USB-laite tämän laitteen
USB-liitäntään. 2 Valitse toiminto FUNCTION 3 Valitse toistettava tiedosto
UU uu
4 Aloita toisto
BB
PLAY tai ENTER
5 Pysäytä toisto
xx
STOP
6 Sinun on siirryttävä mihin
tahansa toiseen toimintoon FUNCTION
ennen virran katkaisua.
Voit nauttia USB- laitteelle tallennettuja tiedostoja liittämällä USB- laite tämän laitteen USB- liitäntään. Mikäli haluat käyttää toista toimintoa, katso kohdat Levyn toistaminen tai Tiedoston toistaminen.
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
Yhteensopivat USB-laitteet
• MP3-soittimet : Flash-tyyppiset MP3-soittimet
• USB-Flash-laitteet: Laitteet, joilla on USB 2.0- tai USB 1.1 -tuki.
• Tämän laitteen USB- toiminto ei tue kaikkia USB- laitteita.
USB-laitevaatimukset
Laite ei tue USB-laitteita, jotka vaativat lisäohjelmien asentamista niitä asennettaessa.
Huomaa seuraavat seikat.
• Älä irrota USB-laitetta silloin, kun sitä käytetään.
• Suuren kapasiteetin omaavien USB-laitteiden lukeminen voi viedä pitempään kuin vain muutaman minuutin.
• Varmuuskopioi kaikki tiedostosi tietojen häviämisen ehkäisemiseksi.
• Mikäli käytetään USB-jatkokaapelia tai USB-keskitintä, laite ei välttämättä tunnista siihen kytkettyä USB-laitetta.
• Laite ei tue NTFS-tiedostojärjestelmää. (Vain FAT (16/ 32) ­tiedostojärjestelmä tuettu.)
• Ei tukea laitteille, joiden tiedostojen lukumäärä on 1000 tai enemmän.
• Laite ei tue ulkoisia kiintolevyjä, lukittuja USB-laitteita, tai USB-laitteita, jotka vaativat ajuriohjelman.
• Laitetta ei voi yhdistää tietokoneeseen USB-liitännän kautta.
• Laitetta ei voi käyttää tallennuslaitteena.
1 Kytke kannettava soitin
laitteen PORT. IN (kannettava,
tulo) -liitäntään.
2 Kytke virta
11
POWER
3 Valitse toiminto
Kytke virta kannettavaan FUNCTION soittimeen ja käynnistä toisto.
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
PORT.IN
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 15
Page 16
16
Tallentaminen USB-laitteelle - enemmän toimintoja
Musiikin tallentaminen CD-levyltä USB-laitteelle
Yhden kappaleen tallentaminen
Jos tallentaminen USB-laitteelle aloitetaan toistamisen aikana, laite tallentaa vain toistettavan kappaleen/ tiedoston USB-laitteelle.
Kaikkien kappaleiden tallentaminen
Kun tallennuspainiketta painetaan CD-toiston ollessa pysähdyksissä, laite tallentaa kaikki levyn kappaleet/ tiedostot.
Valittujen kappaleiden tallentaminen
Jos haluat tallentaa vain tiettyjä kappaleita, luo niistä ensin soittolista ja aloita sitten USB-tallennus.(vain audio-CD)
Huomattavaa tallennuksesta
• Voit seurata USB-tallennuksen etenemistä näytöltä tallennuksen aikana (vain Audio-, MP3/ WMA-CD-levyt).
• MP3/ WMA-tallennuksen aikana ei kuulu ääntä.
• Jos pysäytät tallennuksen toiston aikana, pysäytyshetkellä toistettava tiedosto tallennetaan.(vain audio-CD)
• Älä irrota USB- laitetta liitännästä sen USB- tallennuksen aikana. Jos näin tapahtuu, voi olla, että syntyy viallinen tiedosto, joka jää PC:hen.
• Jos USB-tallennus ei toimi, näyttöön ilmestyy teksti “NO USB” (ei USB­laitetta), “ERROR” (virhe), “USB FULL” (USB täynnä) tai “NO REC” (ei tallennusta).
• Monipaikkaista kortinlukijaa tai ulkoista kiintolevyä ei voi käyttää USB­tallennukseen.
• Tiedostoa tallennetaan 2 tuntia (n. 128 Mbittiä) kun tallennat pitkäaikaisella toiminnolla.
• Kun lopetat tallennuksen toiston aikana, tiedostoa ei tallenneta.
• CD-G- levytilassa ei USB- tallennus ole toiminnassa.
• Et voi tallentaa enempää kuin 999 tiedostoa.
• Tiedostonumero tallennetaan automaattisesti.
Tallennus tapahtuu seuraavasti.
Luvattomien kopioiden luominen kopiointisuojatusta materiaalista, kuten tietokoneohjelmista, tiedostoista, lähetyksistä ja äänitallenteista, voi rikkoa tekijänoikeuksia ja olla rikollinen teko. Tätä laitetta ei saa käyttää sellaisiin
tarkoituksiin.
Kanna vastuusi ja kunnioita tekijänoikeuksia.
Tallentaminen USB-laitteelle
AUDIO CD MP3/ WMA
Muut ohjelmalähteet
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
1 Liitä USB- laite tämän laitteen
USB- liitäntään.
2 Valitse haluamasi tallennustila
(esim. CD/ VIRITIN/ ...) FUNCTION Soita äänilähde ensin. Mikäli haluat tallentaa levyllä olevan musiikkitiedoston USB- laitteeseen, toista tiedosto ennen tallennuksen aloittamista.
3 Käynnistä tallennus
zz
REC
4 Lopeta, painamalla
xx
STOP
ABC(Tiedoston nimi) DEF(Tiedoston nimi)
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 16
Page 17
17
Kielikoodit
Aluekoodit
Käytä tätä listaa syöttäessäsi halutun kielen seuraaviin alkuasetuksiin : Disc Audio, Disc Subtitle, Disc Menu.
Valitse maakoodi tästä luettelosta.
Kieli Koodi
afari 6565 afrikaans 6570 albania 8381 ameharik 6577 arabia 6582 armenia 7289 assami 6583 aymara 6588 azeri 6590 bashkiiri 6665 baski 6985 bengali, bangla 6678 bhutani 6890 bihari 6672 bretoni 6682 bulgaria 6671 burma 7789 valkovenäjä 6669 kiina 9072
Kieli Koodi
kroatia 7282 tsekki 6783 tanska 6865 hollanti 7876 englanti 6978 esperanto 6979 viro 6984 fääri 7079 Fidzi 7074 suomi 7073 ranska 7082 friisi 7089 galitsia 7176 georgia 7565 saksa 6869 kreikka 6976 eskimokieli 7576 guarani 7178 gujarati 7185
Kieli Koodi
hausa 7265 heprea 7387 hindi 7273 unkari 7285 islanti 7383 indonesia 7378 interlingua 7365 iiri 7165 italia 7384 Japani 7465 kannada 7578 kashmir 7583 kasakki 7575 kirgiisi 7589 korea 7579 kurdi 7585 palaung 7679 latina 7665 latvia 7686
Kieli Koodi
lingala 7678 liettua 7684 makedonia 7775 madagassi 7771 malaiji 7783 malajalam 7776 maori 7773 marati 7782 moldavi 7779 mongoli 7778 nauru 7865 nepali 7869 norja 7879 orija 7982 punjabi 8065 pashto, pushto 8083 persia 7065 puola 8076 portugali 8084
Kieli Koodi
ketsua 8185 reto-romania 8277 romania 8279 venäjä 8285 samoa 8377 sanskriitti 8365 gaeli 7168 serbia 8382 serbokroatia 8372 shona 8378 sindhi 8368 singaleesi 8373 slovakki 8375 sloveeni 8376 espanja 6983 sudan 8385 suaheli 8387 ruotsi 8386 tagalog 8476
Kieli Koodi
tadzik 8471 tamili 8465 telugu 8469 thai 8472 tonga 8479 turkki 8482 turkmeni 8475 tvi 8487 ukraina 8575 urdu 8582 usbekki 8590 vietnam 8673 volapük 8679 wales 6789 wolof 8779 khoisan 8872 jiddish 7473 joruba 8979 zulu 9085
Maa Koodi
Afganistan AF Argentiina AR Australia AU Itävalta AT Belgia BE Bhutan BT Bolivia BO Brasilia BR Kambodza KH Kanada CA Chile CL Kiina CN Kolumbia CO Kongo CG
Maa Koodi
Costa Rica CR Kroatia HR Tsekki CZ Tanska DK Ecuador EC Egypti EG El Salvador SV Etiopia ET Fidzi FJ Suomi FI Ranska FR Saksa DE Iso-Britannia GB Kreikka GR
Maa Koodi
Grönlanti GL Hong Kong HK Unkari HU Intia IN Indonesia ID Israel IL Italia IT Jamaica JM Japani JP Kenia KE Kuwait KW Libya LY Luxemburg LU Malesia MY
Maa Koodi
Malediivit MV Meksiko MX Monaco MC Mongolia MN Marokko MA Nepal NP Alankomaat NL Alankomaiden Antillit AN Uusi-Seelanti NZ Nigeria NG Norja NO Oman OM Pakistan PK Panama PA
Maa Koodi
Paraguay PY Filippiinit PH Puola PL Portugali PT Romania RO Venäjän Federaatio RU Saudi-Arabia SA Senegal SN Singapore SG Slovakia SK Slovenia SI Etelä-Afrikka ZA Etelä-Korea KR Espanja ES
Maa Koodi
Sri Lanka LK Ruotsi SE Sveitsi CH Taiwan TW Thaimaa TH Turkki TR Uganda UG Ukraina UA Yhdysvallat US Uruguay UY Uzbekistan UZ Vietnam VN Zimbabwe ZW
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 17
Page 18
18
Vianmääritys
Ei virtaa. Ei kuvaa.
DVD : n/ CD : n toistaminen ei onnistu
DVD : n tai CD : n toiston aikana kuuluu humiseva ääni.
Radioasemien viritys ei onnistu.
Kaukosäädin ei toimi hyvin/ lainkaan.
Virtajohto on irti. Televisiota ei ole säädetty vastaanottamaan DVD-signaalia.
Videokaapeli ei ole kunnolla kiinni.
Asemassa ei ole levyä. Asemassa on levy, jota ei voi toistaa.
Levy on asetettu asemaan ylösalaisin. Valikko on avoinna näytöllä. Tietyn ikärajoituksen sisältävien DVD-levyjen toistaminen on
estetty. Levy on likainen. Laite on sijoitettu liian lähelle TV:tä joka aiheuttaa takautuman.
Antenni on huonossa asennossa tai huonosti kiinni.
Radioaseman signaali on liian heikko. Asemia ei ole esiasetettu tai esiasetetut kanavat on poistettu.
(when tuning by scanning preset channels). Kaukosäädin on liian kaukana laitteesta. Kaukosäätimen paristossa ei ole virtaa. Kaukosäätimen ja laitteen välissä on este.
Kaukosäädintä ei ole kohdistettu suoraan laitteeseen.
Kiinnitä virtajohto kunnolla seinäpistokkeeseen. Valitse sopiva videon sisääntulotila TV:stä niin että laitteen
kuva näkyy TV- ruudulla. Liitä videokaapelit luotettavasti sekä TV:hen että laitteeseen.
Aseta asemaan levy jonka toistaminen on mahdollista (tarkista levyn tyyppi,
värijärjestelmä ja aluekoodi). Aseta levy levykelkkaan printattu puoli ylöspäin. Sulje valikkonäyttö painamalla SETUP. Anna salasana tai muuta luokitustasoa.
Puhdista levy pyyhkimällä keskeltä ulospäin pehmeällä liinalla. Siirrä laitetta ja audiolaitteita kauemmaksi TV:stä.
Tarkista antennin kiinnitys ja säädä sen asentoa. Kiinnitä tarvittaessa ulkoinen antenni. Viritä asema manuaalisesti. Määritä joillekin radioasemille pikavalintanumerot.
Suuntaa kaukosäädin suoraan laitetta kohti. Käytä kaukosäädintä 7 m (23 jalkaa) etäisyydeltä laitteesta. Poista este.
Vaihda vanhat paristot uusiin.
SYY
ONGELMA
RATKAISU
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 18
Page 19
19
Toistettavien levyjen tyypit
Dolby ja kaksinkertainen D-symboli ovat Dolby Laboratories -yhtiön tavaramerkkejä. Ne valmistetaan Dolby Laboratories -yhtiön myöntämällä lisenssillä.
Tietoja -symbolinäytöstä
Televisioruutuun voi tulla symboli
“ 
käytön aikana. Se tarkoittaa, että tässä
käyttöoppaassa kuvattu toiminto ei ole käytettävissä kyseisellä DVD-videolevyllä.
Aluekoodit
Tämän laitteen takaosaan on painettu aluekoodi. Tämä laite toistaa vain DVD­levyjä, joissa on joko sama koodi kuin laitteen takaosassa tai koodi ALL.
• Useimpien DVD-levyjen kannessa on selvästi esillä maapallon kuva, jossa on vähintään yksi numero. Tämän numeron täytyy vastata laitteen aluekoodia. Muussa tapauksessa levyä ei voi toistaa.
• Jos yrität toistaa DVD : tä, jossa on eri aluekoodi kuin soittimessa, televisioruutuun tulee sanoma “Check Regional Code”.
Tekijänoikeudet
Tekijänoikeudella suojatun materiaalin kopiointi, lähettäminen, esittäminen, lähettäminen kaapelikanavalla, julkinen soittaminen ja vuokraaminen on lailla kiellettyä ilman erillistä lupaa. Tämä tuote sisältää Macrovisionin kehittämän kopiointisuojaustoiminnon. Joillekin levyille on tallennetu kopiointisuojaussignaaleja. Kun näiden levyjen kuvia tallennetaan ja toistetaan, kuuluu ääntä. Tässä tuotteessa käytetään US-patenteilla tai muulla immateriaalioikeussuojalla suojattua kopiosuojaustekniikkaa. Tämän tekijänoikeuksien suojausmenetelmän käyttäminen edellyttää Macrovision Corporationin lupaa. Se on tarkoitettu koti- ja muuhun vähäiseen käyttöön. Muuhun käyttöön tarvitaan Macrovision Corporationin erillinen lupa. Käänteinen ohjelmoiminen tai ohjelman purkaminen on kielletty.
KULUTTAJIEN ON OTETTAVA HUOMIOON; ETTÄ KAIKKI HIGH DEFINITION -TELEVISIOT EIVÄT OLE YHTEENSOPIVIA TÄMÄN TUOTTEEN KANSSA JA VOIVAT AIHEUTTAA KUVAAN HÄIRIÖITÄ. JOS KUVASSA ON 525- TAI 625 PROGRESSIVE SCAN -ONGELMIA, ON SUOSITELTAVAA VAIHTAA LIITÄNNÄKSI STANDARD DEFINITION. JOS HALUAT LISÄTIETOJA TELEVISIOIDEMME YHTEENSOPIVUUDESTA TÄMÄN MALLIN 525p JA 625p KANSSA, OTA YHTEYS ASIAKASPALVELUUMME.
Levyformaatiksi tulee asettaa vaihtoehto [Mastered] (”masteroitu”) levyjen muuntamiseksi yhteensopivaan muotoon LG soittimien kanssa formatoitaessa uudelleenkirjoitettavia levyjä. Jos asetat vaihtoehdon arvoksi Live File System (”paikalla äänitetty” tiedostojärjestelmä), et voi käyttää sitä LG soittimissa. (Mastered/ Live File System (”masteroitu”/ ”paikalla äänitetty” tiedostojärjestelmä) : Windows Vista -käyttöjärjestelmän levyformaatti)
Logo
Tyyppi
DVD-VIDEO : Esimerkiksi elokuvalevyjä, joita on
mahdollista ostaa tai vuokrata.
DVD-R : Videotilassa ja vain viimeisteltyinä
DVD-RW : Videotilassa ja vain viimeisteltyinä.
DVD VR -muotoisia lopullisia levyjä ei voi toistaa tällä laitteella.
DVD+R : Vain videotila. Tukee myös double layer -levyjä.
DVD+RW : Vain videotila.
Audio CD : Myytävät musiikki-CD-levyt ja
musiikki-CD-formaatissa olevat CD-R/ CD-RW-levyt.
Tämä laite toistaa DVD±R/ RW- ja CD-R/ RW-levyjä, jotka sisältävät ääniraitoja tai DivX-, MP3-, WMA- ja/ tai JPEG-tiedostoja. Joitakin DVD±RW/ DVD±R- tai CD-RW/ CD-R -levyjä ei voi toistaa tällä laitteella levyn tallennuslaadun, fyysisen kunnon tai tallennuslaitteen ja ohjelmiston ominaisuuksien vuoksi.
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 19
Page 20
20
Tekniset tiedot
Rakenne ja tekniset tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta.
General
Virtalähde Katso pääetikettiä. Virrankulutus Katso pääetikettiä. Nettopaino 2,8 kg Väylän virransyöttö (USB) 5 V 500 mA USB-versio 1,1 Ulkoiset mitat (170 x 244 x 275) mm
(L x K x S) Käyttölämpötila 5 °C - 35 °C Ilmankosteus 5 % - 85 % Lähtöteho 30 W + 30 W T.H.D 0,50 %
Viritin
FM-viritysalue 87,5 - 108,0 MHz tai 87,50 - 108,00 MHz
DVD/CD
Vastetaajuus 100 Hz - 18 kHz Kohinanvaimennussignaali 60 dB Dynaaminen alue 65 dB
Käytettävissä oleva resoluutio liitännän mukaan [COMPONENT VIDEO OUT] Y:1,0
± 0,2, PB:0,7 ± 0,1, PR:0,7 ± 0,1
[VIDEO OUT] 1,0 ± 0,1 V Kaiuttimet
XBS64V Tyyppi 2-tie, 2 kaiutinta Impedanssi 6 Ω Nimellinen ottoteho 30 W Suurin ottoteho 60 W Nettomitat (L x K x S) (150 x 244 x 182) mm Nettopaino 1,9 kg
XB64-EVENT-FIN 4/21/10 2:09 PM Page 20
Page 21
Page 22
LG Customer Information Center
(Asiakaspalvelu / Kundeservice / Kundtjänst)
Denmark / Danmark
Finland / Sumoi
8088 57 58
0800 0 LG LG
(0800 0 54 54)
Norway / Norge
Sweden / Sverige
800 187 40
0770 LG LG LG
(0770 54 54 54)
LG Website
www.lg.com
ENG.indd 2ENG.indd 2 2010.6.15 2:28:41 PM2010.6.15 2:28:41 PM
Loading...