Lg XB14 User Manual [fi]

Page 1
Käyttöopas
XB14 (XB14-D0U, XBS14V)
ENERGY STAR® -partnerina LG vakuuttaa, että tämä tuote tai nämä tuotemallit täyttävät ENERGY STAR® ­energiansäästövaatimukset.
ENERGY STAR® on Yhdysvalloissa
P/NO :MFL62759803
rekisteröity tavaramerkki.
SUOMI
P/NO: MFL62886107
Page 2
Turvaohjeet
VAROITUS
SÄHKÖISKUN VAARA.
ÄLÄ AVAA
VAROITUS : VOIT VÄHENTÄÄ SÄHKÖISKUN VAARAA SEURAAVASTI : ÄLÄ
IRROTA KANTTA (TAI TAKAOSAA). LAITTEEN SISÄLLÄ EI OLE KÄYTTÄJÄN HUOLLETTAVIA OSIA. PYYDÄ HUOLTOAPUA PÄTEVÄLTÄ HENKILÖSTÖLTÄ.
Tämä salaman ja nuolenpään kuva tasasivuisessa kolmiossa on tarkoitettu varoittamaan käyttäjää eristämättömästä vaarallisesta jännitteestä laitteen kotelon sisällä. Jännite saattaa aiheuttaa sähköiskun.
Huutomerkki tasasivuisessa kolmiossa on tarkoitettu kertomaan käyttäjälle, että laitteen mukana toimitetuissa käyttöoppaissa on tärkeitä käyttöä ja huoltoa koskevia tietoja.
VAROITUS : VOIT VÄLTTÄÄ TULIPALON JA SÄHKÖISKUN VAARAN SEURAAVASTI : ÄLÄ ALTISTA TÄTÄ LAITETTA SATEELLE TAI KOSTEUDELLE.
VAROITUS : Älä asenna tätä laitetta suljettuun tilaan esimerkiksi kirjahyllyssä.
VAROITUS: Älä tuki tuuletusaukkoja. Asenna laite valmistajan ohjeiden mukaisesti.
Kaapin raot ja aukot on tarkoitettu tuuletukseen sekä laitteen luotettavan toiminnan varmistamiseen ja laitteen suojaamiseen ylikuumenemiselta. Aukkoja ei saa koskaan tukkia asettamalla laite sängylle, sohvalle, matolle tai vastaavalle alustalle. Laitetta ei saa sijoittaa kiinteään rakenteeseen, kuten kirjahyllyyn tai telineeseen, ellei tuuletusta ole järjestetty tai valmistajan ohjeita noudatettu.
VAARA: Tässä tuotteessa käytetään lasertekniikkaa. Tuotteen oikean käytön varmistamiseksi lue käyttöohjekirja huolellisesti ja säilytä se myöhempää tarvetta varten. Jos laite vaatii huoltoa, ota yhteys valtuutettuun huoltopisteeseen. Muiden kuin tässä määritettyjen säätimien tai menettelyjen käyttö tai säätöjen teko voi saada aikaan altistuksen vaaralliselle säteilylle. Välttyäksesi lasersäteen kohdistumiselta suoraan itseesi älä yritä avata koteloa. Jos avaat laitteen, voit altistua lasersäteilylle.ÄLÄ KATSO SÄDETTÄ KOHTI.
VAARA: Tätä laitetta ei saa altistaa vedelle (vuotavalle tai roiskevedelle) eikä sen päälle saa sijoittaa nesteillä täytettyjä esineitä, kuten maljakoita.
VAROITUS koskien virtajohtoa Useimmat laitteet suositellaan liitettäväksi omaan virtapiiriin;
Se tarkoittaa yhtä pistorasiaa, joka syöttää virtaa ainoastaan kyseiseen laitteeseen, ja jossa ei ole muita pistorasioita tai haaraliittymiä. Lue käyttöoppaan teknisten tietojen sivu ja varmistu asiasta. Älä ylikuormita pistorasioita. Pistorasioiden ylikuormitus, löysät tai vaurioituneet pistorasiat, jatkojohdot, kuluneet ja rispaantuneet virtajohdot tai murtunut sähköjohdon eriste ovat vaaraksi. Mikä tahansa näistä saattaa aiheuttaa sähköiskun tai tulipalon. Tarkista säännöllisesti laitteen virtajohto, ja jos se näyttää vaurioituneelta tai heikentyneeltä, vedä pistoke irti pistorasiasta, älä jatka laitteen käyttöä, vaan vaihdata johto uuteen tarkalleen samanlaiseen osaan valtuutetussa huoltopisteessä. Suojaa virtajohto fyysiseltä tai mekaaniselta väärinkäytöltä niin, ettei se kierry tai mene tiukalle mutkalle ja ettei sitä pistetä, jätetä puristuksiin oven väliin tai sen päälle astuta. Kohdista huomio erityisesti pistokkeisiin, pistorasioihin ja kohtaan, jossa virtajohto tulee ulos laitteesta. Päävirta katkaistaan laitteesta vetämällä virtajohdon pistoke irti pistorasiasta. Varmista tuotetta asennettaessa, että virtajohdon pistokkeeseen pääsee helposti käsiksi.
“Tämä laite on varustettu irrotettavalla paristolla tai akulla.
Pariston tai akun irrottaminen laitteesta turvallisella tavalla:
Poista vanha paristo tai akkupakkaus ja asenna se takaisin noudattamalla näitä vaiheita päinvastaisessa järjestyksessä. Ympäristön saastumisen estämiseksi ja mahdollisten terveydelle haitallisten vaikutusten välttämiseksi, on vanhat paristot tai akut hävitettävä toimittamalla ne keräyspisteisiin tai kierrätyssäiliöihin. Älä hävitä paristoja tai akkuja kotitalousjätteen tai muun sekajätteen kanssa. Suosittelemme, että käytät paikallista ja ilmaista paristojen ja akkujen palautusjärjestelmää.” Älä altista akkua liialliselle kuumuudelle kuten suoralle auringonvalolle, tulelle tai vastaavalle.
Vanhojen laitteiden hävittäminen
1. Tämä merkki tuotteessa tarkoittaa, että tuote kuuluu sähkö- ja elektroniik-kalaiteromusta annetun EU-direktiivin 2002/96/EC soveltamisalaan.
2. Kaikki sähkö- ja elektroniikkatuotteet on hävitettävä erillään
yhdyskuntajätteestä valtion tai paikallisten viranomaisten valtuuttamien keräysasemien kautta.
3. Vanhan laitteen asianmukainen hävittäminen ehkäisee mahdollisia ympäristöön ja terveyteen kohdistuvia haittavaikutuksia.
4. Lisätietoa vanhan laitteen hävittämisestä saat ottamalla yhteyden
paikallisiin viranomaisiin, kierrätyskeskukseen tai myymälään, josta ostit laitteen.
Tämä tuote on valmistettu EMC-direktiivin 2004/108/EC ja Pienjännitedirektiivin 2006/95/EC mukaiseksi.
Edustaja Euroopassa:
LG Electronics Service Europe B.V. Veluwezoom 15, 1327 AE Almere, The Netherlands (Tel : +31-036-547-8940)
2
Page 3
Tervetuloa Uuden DVD MICRO Hi-Fi JÄRJESTELMÄN pariin
Sisällysluettelo
Alkutoimet 4 Pääyksikkö 5 Kaukosäätimestä 6 OSD kielen alkuasetus - valinnainen 7 Aluekoodin asetus 7 Yleiset asetukset 8-9 Levytietojen tuominen näkyviin 9 Levyn tai tiedoston toistaminen 10-11 USB-laitteen käyttö 12 Musiikin kuuntelu kannettavalla soittimella 12 Tallentaminen USB-laitteelle 13 Radion kuuntelu 14 Kielikoodit 15 Aluekoodit 15 Vianmääritys 16 Toistettavien levyjen tyypit 17 Tekniset tiedot 18
3
Page 4
Alkutoimet
1
Video Out -liitäntä
Kiinnitä laitteen VIDEO OUTPUT(MONITOR)
-kytkentä television vastaaviin tulokytkentöihin käyttämällä videokaapelia.
FM- lanka-antenni
4
2
1
3
5
2
Liitä johdot yksikköön.
Sovita jokaisen johdon värillinen liitin samanväriseen liitäntään laitteen takapuolella. Voit kiinnittää kaapelin soittimeen painamalla kutakin muovista kielekettä liittimen avaamiseksi. Työnnä johto sisään ja vapauta kieleke.
HUOMAA
• Jos TV-ruudusta häipyvät värit, älä aseta kaiuttimia alle 30 cm etäisyydelle TV:stä.
• Varmista, että kaiuttimen johdot on kytketty oikeisiin liitinkomponentteihin: ”+” kytketty ”+”-liittimeen ja ”-” kytketty ”-”-liittimeen. Mikäli johdot ovat päinvastoin, äänestä tulee vääristynyt ja siitä puuttuu basso.
3
Sovita AM-silmukka-
antenni telineeseensä (valinnainen)
Kytke AM-silmukka-antenni laitteeseen. Tämän jälkeen taita antenni ja asenna se alapuolella kuvatulla tavalla.
5
Kytke laite seinäpistorasiaan.
4
4
Suorista FM-antenni
Vastaanotto on parhaimmillaan, kun antennin pää on suoristettu ja vaakatasossa.
Page 5
Pääyksikkö
Näytönsäästäjä
Näytönsäästäjä tulee näkyviin, kun jätät laitteen Stop-tilaan noin viideksi minuutiksi.
1/]
Virta päälle/pois
FUNCTION
Vaihda toimintoa: DVD/CD, USB, KANNETTAVA, FM, AM (VALINNAINEN) jne.
VOLUME
Säädä äänenvoimakkuutta kaikkien toimintojen aikana.
PROGRAM/MEMORY
• Voit luoda oman soittolistan CD-/USB­tilassa.
• FM-/AM-tilassa voit tallentaa radioasemia.
PORT.IN
Soittimella voidaan toistaa musiikkia erilaisista kannettavista soittimista.
Käytä painiketta asettaessasi CD-
levyjä soittimeen ja ottaessasi niitä pois
soittimesta.
NÄYTTÖRUUTU
EQ.: Äänenlaadun säätäminen
OPEN (AVAA)
Valitse äänitehoste.
x
Pysäytys
BX
Toisto/Tauko
Siirry edelliseen/seuraavaan raitaan
Haku taakse- tai eteenpäin
m/M
TUN. (-)/ (+)
Valitsee radioaseman
PRE. (-)/ (+)
Valitse esivalintanumero
REC.
Tallennus USB:hen
USB-porttiin.
5
Page 6
Kaukosäädin
SLEEP : Voit valita viiveajan 10 - 180 minuutin väliltä soittimen
sammuttamiseksi. Tarkasta jäljellä oleva aika painamalla painiketta
TITLE : Jos nykyiseen DVD-otsikkoon liittyy valikko, se tulee
näkyviin. Muussa tapauksessa näkyviin voi tulla levyn valikko.
REPEAT/RANDOM : Aloittaa toiston. (SATUNNAISTOISTO,
EQ(taajuuskorjainsäätö) : Voit valita jonkin esiohjelmoidun
CLEAR : Poistaa kappaleen numeron ohjelmaluettelosta.
VOL (Volume) (+/-) : Säätää kaiuttimen äänenvoimakkuutta.
Television ohjauspainikkeet : Ohjaa televisiota. (Vain LG TV)
FUNCTION : Valitsee äänilähteen ja toiminnon.
POWER : Kytkee laitteen PÄÄLLE tai POIS PÄÄLTÄ.
1
DISPLAY : Avaa On-Screen-näytön.
SETUP : Avaa tai sulkee Setup-valikon.
* : Painike ei ole käytössä.
MENU : Avaa DVD-levyn valikon.
UUDELLEENTOISTO)
MUTE: Mykistys
taajuusasetuksen.
SLEEP.
Television ohjaaminen.
Voit ohjata myös LG TV:n äänenvoimakkuutta, lähdettä ja
virtakytkintä. Pidä POWER (TV) painettuna ja paina
PR/CH(+/–) toistuvasti, kunnes televisioon kytkeytyy virta
tai siitä katkeaa virta.
RDS/ PTY (valinnainen): Radiodatajärjestelmä
Hakee radioasemia radiotyypeittäin
6
PRESET ( TUN. (-/+) : Virittää halutun radioaseman.
I i U u
ENTER : Vahvistaa valikosta valitun vaihtoehdon valinnan. RETURN (O) : Taaksepäin siirto valikossa tai asetusvalikon lopetus. REC(z) : USB-suoratallennus.
STOP (x) : Lopettaa toiston tai tallennuksen. PLAY (B): Käynnistää toiston. MO./ST. : Parantaa radiosignaalin vastaanottoa. PAUSE/STEP (X) : Toiston keskeyttäminen. SKIP (
kappaleeseen/ raitaan/ tiedostoon.
SCAN (
0 - 9 numeropainikkeet : Valitsee numeroidut vaihtoehdot valikosta. SUBTITLE : Voit valita toiston aikana halutun tekstityskielen. PROG./MEMO. :
Tallentaa radiokanavat FM/AM- tilassa. Luo oman soittolistasi toistoa varten.
U u
) : Valitsee radio-ohjelman.
(vasemmalle/ oikealle/ ylös/ alas) : Navigoi kuvaruutunäytöllä.
./ >
) : Siirry seuraavaan tai edelliseen
) : Etsii taakse- tai eteenpäin.
bb/BB
Aseta paristot kaukosäätimeen.
Varmista, että paristojen navat + (plus) ja - (miinus) vastaavat kaukosäätimen napoja. Paristoja ei saa altistaa kuumille lämpötiloille, kuten suoralle auringonpaisteelle, tulelle tai vastaavalle.
Page 7
OSD kielen alkuasetus - Valinnainen
Aluekoodin asetus
Kun laitetta käytetään ensimmäisen kerran, kielen asetusvalikko ilmestyy TV-ruudulle. Kieliasetus on valittava ennen laitteen käytön aloittamista.
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
1 Kytke virta päälle:
1
POWER
Kieliluettelo ilmestyy näkyviin.
2 Valitse kieli:
I i U u
3 Paina: ENTER 4 Vahvista painamalla:
I i
ENTER
Kun laitetta käytetään ensimmäistä kertaa, aluekoodi on valittava alla esitetyllä tavalla. Katso koodilista sivulta 15.
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
1 Tuo Setup-valikko näkyviin: SETUP
2 Valitse LOCK-valikko ensimmäisellä tasolla:
3 Siirry toiselle tasolle:
U u
i
Valittu aluekoodi näkyy toisella tasolla.
4 Siirry kolmannelle tasolle :
i
5 Syötä salasana: Numeeriset
6 Tarkista syöttämäsi salasana :
painikkeet (0-9)
ja
ENTER
7 SValitse maantieteellisen alueen koodi :
I i U u
Valinnan jälkeen luokitus ja salasana on aktivoitu.
8 Vahvista painamasi toiminto :
ENTER
Varmista, että maakoodin asetus on valmis.
7
Page 8
Yleiset asetukset
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
1 Tuo Setup-valikko näkyviin :
2 Valitse haluamasi vaihtoehto en
simmäiseltä tasolta: 3 Siirry toiselle tasolle: 4 Valitse haluamasi vaihtoehto toiselta tasolta: 5 Siirry kolmannelle tasolle: 6 Muuta asetusta:
SETUP
U u
U u
i
U u
i
, ENTER
Yleiset asetukset - enemmän toimintoja
Kieliasetukset
OSD (Menu Language) – Valitse kieli Setup-valikkoa ja näyttöä varten. Disc Audio/ Disc Subtitle/ Disc Menu – Valitse ääniraidan/ tekstityksen/ levyvalikon
[Original] Viittaa alkuperäiseen kieleen, jolla levy on tallennettu. [Other] Jos haluat valita toisen kielen, paina numeropainikkeita ja
[Off]
(levyn tekstitystä varten)
paina sitten ENTER. Anna tällä tavalla neljän merkin pituinen numero liitteenä olevan kielikoodiluettelon mukaisesti (Sivu 15). Mikäli teet virheen ennen kuin painat ENTER, paina CLEAR.
Poistaa tekstityksen käytöstä.
Näyttöasetusten säätäminen
TV Aspect – Valitse käytettävä kuvasuhde televisioruutusi muodon perusteella.
[4:3] Valitse, kun kytkettynä on vakiomallinen 4 : 3-televisio. [16:9] Valitse, kun kytkettynä on 16 : 9-kokoinen laajakuvatelevisio.
kieli.
Display Mode – Jos valitsit vaihtoehdon 4 : 3, sinun on määritettävä
[Letterbox] Laajakuvaohjelmien aikana näytön ylä- ja alareunassa on mustat
[Panscan] Kuva täyttää koko 4 : 3-ruudun ja kuvaa rajataan tarpeen mukaan.
laajakuvaohjelmien ja -elokuvien näyttötapa televisioruudulla.
kaistaleet.
Ääniasetusten säätäminen DRC (Dynamic Range Control)
äänenvoimakkuus on säädetty pieneksi (vain Dolby Digital). Ota tämä tehoste käyttöön valitsemalla [On].
Voc al – Sekoita karaokekanavia normaaliin stereoääneen valitsemalla [On]. Tämä toiminto koskee vain usean kanavan karaoke-DVD : tä.
– Tekee äänestä kirkkaan, kun
Lukitusasetusten säätäminen
Pääset käsiksi lukitustoimintoihin syöttämällä 4-numeroisen salasanan. Jos et ole syöttänyt salasanaa, laite pyytää sinua tekemään niin.
1 Syötä 4-numeroinen salasana ja paina sitten ENTER. 2 Syötä salasana uudelleen ja vahvista se painamalla ENTER. Jos syötät väärän
numeron, voit poistaa sen CLEAR- näppäimellä.
Rating – Valitse luokitustaso. Mitä alhaisempi taso, sitä tiukempi luokitus. Voit
poistaa luokituksen käytöstä valitsemalla [Unlock].
Password – Asettaa tai muuttaa lukitusasetusten salasanan.
[New] Anna uusi neljän merkin pituinen salasana numeropainikkeilla ja
[Change] Anna uusi salasana kahdesti nykyisen salasanan jälkeen.
If you forget your password you can reset it.
1 Poista laitteessa mahdollisesti oleva levy. 2 Siirry asetusvalikkoon painamalla SETUP-näppäintä. Syötä ‘210499’ ja paina
ENTER. Salasana on nyt nollattu.
Area Code – Valitse maantieteellisen alueen koodi toiston luokitustasoa varten.
Tämän mukaan määräytyy, minkä alueen standardien pohjalta DVD : n ikärajoitukset määräytyvät. Katso aluekoodit sivulta 15.
paina sitten ENTER. Vahvista salasana kirjoittamalla se uudelleen.
8
Page 9
Muiden asetusten säätäminen
DivX(R) Registration – Annamme käyttöösi DivX® VOD (Video On Demand)
-rekisteröintikoodin, jonka avulla voit vuokrata ja ostaa videoita DivX® VOD
-palvelun kautta. Lisätietoja on osoitteessa www.divx.com/vod. Paina painiketta
ENTER ja voit katsoa laitteen rekisteröintikoodin.
Järjestelmän valinta - Valinnainen
Televisiojärjestelmää varten on valittava sopiva järjestelmätila. Jos näyttöön tulee teksti NO DISC, paina PAUSE/STEP (X) ja pidä sitä painettuna yli viiden sekunnin ajan, jotta voit valita järjestelmän. (NTSC/AUTO/PAL)
Esiohjelmoitujen taajuusasetusten käyttö
Laite on varustettu joukolla esiohjelmoituja taajuusasetuksia. Voit valita taajuusasetuksen EQ. -näppäimellä. Käytettävissä olevat taajuusasetusvalinnat vaihtelevat riippuen äänilähteestä ja efekteistä.
AUTO EQ Laite käyttää automaattisesti sellaisia taajuusasetuksia, jotka
ROCK POP CLASSIC
XDSS ON Tehostetut diskantti-, basso- ja surround-äänet.
NORMAL Normaaliasetus ilman taajuussäätöjä.
The screen saver appears when you leave the unit in Stop mode for about five minutes.
parhaiten vastaavat musiikkitiedostojen MP3 ID3 -tagitietoja.
Todentuntuinen rock-, pop- tai jazz-konsertti- taikka klassisen musiikin konserttisoundi.
Levytietojen tuominen näkyviin
KAUKOSÄÄTIMESSÄ 1 Paina: DISPLAY 2 Valitse vaihtoehto: 3 Säädä Display-valikon asetuksia: 4 Voit poistua seuraavasti: O
U u
I i
RETURN
Levytietojen tuominen näkyviin - enemmän toimintoja
Voit valita kohteen painamalla U u ja muuttaa asetusta tai valita sen painamalla I i.
Valittu kappale (tai raita/ tiedosto) Kappaleen (raidan/ tiedoston) numero/ lukumäärä Nykyisen kohtauksen numero/ kohtausten kokonaismäärä
Kulunut toistoaika Valittu audiokieli tai kanava
Valittu tekstitys Valittu kuvakulma/ kulmien kokonaismäärä
Valittu ääni/EQ - tila
Tässä oppaassa käytetty symboli
Kaikki levyt ja tiedostot on lueteltu alla DVD ja lopullinen DVD±R/ RW DivX-tiedostot JPEG-tiedostot
ALL
MP3-tiedostot
DVD
WMA-tiedostot
DivX
Audio-CDt
JPG
MP3
WMA
ACD
9
Page 10
Toiston keskeyttäminen
Levyn tai tiedoston toistaminen
KAUKOSÄÄTIMESSÄ 1 Syötä levy laitteeseen: 2 Valitse DVD/CD: FUNCTION 3 Säädä valikkoasetuksia:
U u I i
/ Valitse valikosta tiedosto:
4 Käynnistä levyn toisto : B PLAY tai
ENTER
5 Pysäytä levyn toisto:
x STOP
HUOMAA:
Aseta levy levykelkkaan sovittamalla levyn reikä kelkan keskelle ja paina sitä alas kunnes kuulet sen lukittuvan paikalleen. Mikäli levy ei ole oikein paikallaan, sitä ei voi lukea.
Levyn tai tiedoston toistaminen - enemmän toimintoja
Valikon sisältävän DVD-levyn toisto
Useimmissa DVD-levyissä on nykyään valikko, joka latautuu ensin, ennen kuin elokuvan toisto alkaa.
1 Voit liikkua näissä valikoissa painamalla 2 Valitse toiminto painamalla painiketta ENTER.
Sekalainen levy tai USB Flash -asema - DivX, MP3/ WMA ja JPEG
Toistettaessa levyä tai USB Flash- aseman tiedostoja DivX, MP3/ WMA ja JPEG yhdessä, voit valita haluamasi toistotiedostovalikon painamalla painiketta MENU.
Siirtyminen seuraavaan tai edelliseen kappaleeseen/ raitaan/ tiedostoon
MP3 DVD WMA DivX ACD
Siirry seuraavaan kappaleeseen/ raitaan/ tiedostoon painamalla SKIP (>). Siirry nykyisen kappaleen/ raidan/ tiedoston alkuun painamalla SKIP (.). Siirry edelliseen kappaleeseen/ raitaan/ tiedostoon painamalla nopeasti kaksi kertaa
SKIP (.).
DVD
U u I i
valinnan korostamiseksi.
1 Keskeytä toisto painamalla PAUSE/STEP (X). 2 Jatka toistoa painamalla PLAY (B).
Toistaminen kuva kuvalta
Toista kuva kuvalta painamalla PAUSE/STEP (X) toistuvasti.
Uudelleentoisto ja satunnaistoisto
Kun painat REPEAT/RANDOM -näppäintä toistuvasti, laite toistaa valittuja otsakkeita, kappaleita tai raitoja toistuvasti tai satunnaisessa järjestyksessä. Palataksesi normaalitoistoon paina REPEAT/RANDOM uudelleen.
- Satunnaistoisto : vain musiikkitiedostot.
m play mode : only music files.
Nopea toisto eteen- tai taaksepäin
Painamalla SCAN (m tai M) voit nopeuttaa toistoa eteen- tai taaksepäin toiston aikana. Voit siirtyä eri toistonopeuksien välillä painamalla SCAN (m tai M) toistuvasti. Voit jatkaa toistoa normaalinopeudella painamalla PLAY (B)-näppäintä.
1,5-kertainen toistonopeus
Kun painat PLAY (B) DVD : n toiston ollessa jo käynnissä, voit katsella ja kuunnella DVD : tä 1,5 kertaa nopeammin kuin normaalissa toistossa. “B x1.5” ilmestyy näyttöön. Voit palata normaaliin toistonopeuteen painamalla PLAY (B) uudelleen.
Toistonopeuden hidastaminen
1 Kun toisto on keskeytetty, paina kaukosäätimen painiketta m tai M . 2 Voit siirtyä eri toistonopeuksien välillä painamalla m tai M toistuvasti. 3 Voit jatkaa toistoa normaalinopeudella painamalla B-näppäintä.
Tekstityskielen valinta
Valitse haluamasi tekstityskieli painamalla toiston aikana toistuvasti SUBTITLE.
Merkistön vaihtaminen DivX® -tekstityksen näyttämiseksi oikein
- laitteelle
1 Mikäli tekstitys ei näy oikein toiston aikana, paina painiketta SUBTITLE ja pidä
sitä alas painettuna n. 3 sekunnin ajan kielikoodivalikon näyttämiseksi.
2 Paina painiketta SUBTITLE toistuvasti kielikoodin muuttamiseksi kunnes tekstitys
näkyy oikein.
ViewiPäävalikon näyttäminen
Painamalla TITLE saat näkyviin levyn otsikkovalikon, jos sellainen on käytettävissä.
DivX
ALL
DVD DivX
do
DVD
DVD
DVD DivX
DVD
MP3 DVD WMA DivX ACD
MP3 DVD WMA DivX ACD
10
Page 11
Toiston aloittaminen halutusta toistoajankohdasta
Toiston aloittaminen halutusta toistoajankohdasta.
1 Paina DISPLAY (näyttö) ja valitse sitten kellokuvake. 2 Syötä aika ja paina ENTER.
Jos haluat esimerkiksi aloittaa toiston kohtauksesta, jonka toistoajankohta on 1 tunti, 10 minuuttia ja 20 sekuntia, syötä numeropainikkeilla “11020” ja paina sitten
ENTER. Jos syötät vahingossa väärän numeron, voit poistaa sen CLEAR-painikkeella.
Edellisen kohtauksen tallennus
Tämä laite tallentaa viimeisen kohtauksen viimeksi katsotulta levyltä. Viimeinen kohtaus säilyy muistissa, vaikka poistaisit levyn laitteesta tai sammuttaisit (Stand­by-tilaan) laitteen. Jos asetat levyn, jonka viimeksi katsottu kohtaus on tallennettu muistiin, laite noutaa kohtauksen automaattisesti.
Oman soittolistan luominen
Voit toistaa levyn tiedostot haluamassasi järjestyksessä järjestämällä levyllä olevat kappaleet sopivaan järjestykseen. Ohjelma pyyhkiytyy pois kun levy poistetaan. 1 Valitse haluttu musiikki ja tämän jälkeen paina painiketta PROG./MEMO. tai
valitse “ ohjelmalistaan.
2 Kaikkien musiikkikappaleiden lisäämiseksi levyltä valitse “
paina painiketta ENTER.
3 Valitse musiikki ohjelmalistasta ja tämän jälkeen paina painiketta ENTER
ohjelmoidun toiston aloittamiseksi.
4 Musiikin poistamiseksi ohjelmalistasta valitse poistettava musiikki ja paina
painiketta CLEAR tai valitse “ ENTER. Kaikkien musiikkikappaleiden poistamiseksi ohjelmalistasta, valitse “ ja tämän jälkeen paina painiketta ENTER.
” ja tämän jälkeen paina painiketta ENTER musiikin lisäämiseksi
Tiedoston tietojen näyttäminen
Voit tarkastaa MP3- tiedostojen ID3 TAG tiedot ainoastaan levyltä painamalla painiketta DISPLAY (NÄYTTÖ) toistuvasti.
Valokuvatiedostojen katselu diaesityksenä
1 Paina U u I i ja korosta ( ) -kuvake. Käynnistä sitten diaesitys painamalla ENTER.
2 Voit muuttaa diaesityksen nopeutta painamalla I i kun (
DVD
MP3 WMA ACD
” kuvake ja tämän jälkeen paina painiketta
MP3
JPG
Siirtyminen seuraavaan/ edelliseen kuvaan
Näytä edellinen/ seuraava kuva SKIP (. tai >) tai I i -näppäimillä.
Kuvan kääntäminen
Katsellessasi kuvia koko näytöllä, voit kiertää niitä U u -painikkeella myötä- tai vastapäivään.
JPG
DVD DivX
” ja tämän jälkeen
) icon is highlighted.
JPG
Toistettavan tiedoston vaatimukset
DivX
• Käytettävissä oleva resoluutio : 800x600 (L x K) pikseliä
• DivX-tekstityksen kielikoodi voi sisältää enintään 45 kirjainta.
• Mikäli DivX-tiedoston nimessä on merkki, joka on mahdoton näyttää, se saatetaan näyttää “_” merkkinä näytöllä.
• Jos tallennettujen tiedostojen kuvan ja äänen rakenne ei ole lomitettua, kuvaa tai ääntä ei pystytä toistamaan.
• Toistettavat DivX-tiedostotyypit : “.avi”, “.mpg”, “.mpeg”, “.divx”
• Toistettavat tekstitysformaatit : SubRip (*.srt/ *.txt), SAMI (*.smi), SubStation Alpha (*.ssa/ *.txt), MicroDVD (*.sub/ *.txt), SubViewer 2.0 (*.sub/ *.txt)
• Toistettava Codec-muoto : “DIVX3.xx”, “DIVX4.xx”, “DIVX5.xx”, “MP4V3”, “3IVX”
• Toistettava Audio-muoto : “AC3”, “PCM”, “MP3”, “WMA”
• Tällä laitteella ei voi toistaa Live-tiedostojärjestelmällä tallennettuja levyjä.
• Jos elokuvatiedoston nimi on eri kuin tekstitystiedoston , tekstitys ei ehkä näy DivX-tiedostoa toistettaessa.
MP3/ WMA
• Näytetaajuus : 32 - 48kHz (MP3/ WMA)
• Bittivirta : 32 - 320 kbps (MP3), 40 - 192 kbps (WMA)
• Tiedostotunnisteet : “.mp3”/ “.wma”
• CD-ROM- tiedostoformaatti: ISO9660 TASO 1 / JOLIET
• Suosittelemme Easy-CD Creator -ohjelmiston käyttöä, joka luo ISO 9660
-tiedostojärjestelmän.
JPG
• Normaali: 5120 x 3840, Progressiivinen jpeg: 2043 x 1536
• Tallennustila: ISO9660 LEVEL 1/ JOLIET
• Tiedostojen maksimimäärä: vähemmän kuin 999.
• Voi olla, että jotkut levyt eivät toimi johtuen erilaisesta tallennusformaatista tai
levyn kunnosta.
• Tiedostotunnisteet : “.jpg”
11
Page 12
USB-laitteen käyttö
Voit nauttia USB- laitteelle tallennettuja tiedostoja liittämällä USB- laite tämän laitteen USB- liitäntään. Lisätietoja muista toiminnoista DISC-toistoa kuvaavassa kappaleessa.
KAUKOSÄÄTIMESSÄ 1 Yhdistä USB-laite tämän laitteen USB-liitäntään. 2 Valitse toiminto: 3 Valitse toistettava tiedosto: 4 Aloita toisto: B PLAY tai
5 Pysäytä toisto: 6 Sinun on siirryttävä mihin tahansa toiseen
toimintoon ennen virran katkaisua. :
Yhteensopivat USB-laitteet
• MP3-soittimet : Flash-tyyppiset MP3-soittimet
• USB-Flash-laitteet: Laitteet, joilla on USB 2.0- tai USB 1.1 -tuki.
• Tämän laitteen USB- toiminto ei tue kaikkia USB- laitteita.
USB-laitevaatimukset
• Laite ei tue USB-laitteita, jotka vaativat lisäohjelmien asentamista niitä asennettaessa.
Huomaa seuraavat seikat.
• Älä irrota USB-laitetta silloin, kun sitä käytetään.
• Suuren kapasiteetin omaavien USB-laitteiden lukeminen voi viedä pitempään kuin vain muutaman minuutin.
• Varmuuskopioi kaikki tiedostosi tietojen häviämisen ehkäisemiseksi.
• Mikäli käytetään USB-jatkokaapelia tai USB-keskitintä, laite ei välttämättä tunnista siihen kytkettyä USB-laitetta.
• Laite ei tue NTFS-tiedostojärjestelmää. (Vain FAT (16/ 32) -tiedostojärjestelmä tuettu.)
• Ei tukea laitteille, joiden tiedostojen lukumäärä on 1000 tai enemmän.
• Laite ei tue ulkoisia kiintolevyjä, lukittuja USB-laitteita, tai USB-laitteita, jotka vaativat ajuriohjelman.
• Laitetta ei voi yhdistää tietokoneeseen USB-liitännän kautta.
• Laitetta ei voi käyttää tallennuslaitteena.
12
FUNCTION
U u
ENTER
x STOP
FUNCTION
Musiikin kuuntelu kannettavalla
soittimella
KAUKOSÄÄTIMESSÄ
1. Kytke kannettava soitin laitteen PORT. IN liittimeen.
PORT IN.
2. Kytke virta päälle.
3 Valitse toiminto PORTABLE. FUNCTION 4 Kytke kannettavan soittimen virta päälle ja aloita
toisto.
POWER
-
Page 13
Tallentaminen USB-laitteelle
Musiikin tallentaminen CD-levyltä USB-laitteelle
Yhden kappaleen tallentaminen
Jos tallentaminen USB-laitteelle aloitetaan toistamisen aikana, laite tallentaa vain toistettavan kappaleen/ tiedoston USB-laitteelle.
Kaikkien kappaleiden tallentaminen
Kun tallennuspainiketta painetaan CD-toiston ollessa pysähdyksissä, laite tallentaa kaikki levyn kappaleet/ tiedostot. Alikansioissa olevia tiedostoja ei tallenneta kaikkien raitojen tallennustoiminnon yhteydessä.
Valittujen kappaleiden tallentaminen
Jos haluat tallentaa vain tiettyjä kappaleita, luo niistä ensin soittolista ja aloita sitten USB-tallennus.(vain audio-CD)
KAUKOSÄÄTIMESSÄ 1 Liitä USB- laite tämän laitteen USB- liitäntään. 2 Valitse haluamasi tallennustila:
FUNCTION
(esim. CD/ VIRITIN/ ...) Soita äänilähde ensin. Mikäli haluat tallentaa levyllä olevan musiikkitiedoston USB- laitteeseen, toista tiedosto ennen tallennuksen aloittamista.
3 Käynnistä tallennus:
z
REC
4 Lopeta, painamalla: x STOP
Recording to USB - more you can do
Musiikin tallentaminen CD-levyltä USB-laitteelle
Yhden kappaleen tallentaminen
Jos tallentaminen USB-laitteelle aloitetaan toistamisen aikana, laite tallentaa vain toistettavan kappaleen/ tiedoston USB-laitteelle.
Kaikkien kappaleiden tallentaminen
Kun tallennuspainiketta painetaan CD-toiston ollessa pysähdyksissä, laite tallentaa kaikki levyn kappaleet/ tiedostot. Alikansioissa olevia tiedostoja ei tallenneta kaikkien raitojen tallennustoiminnon yhteydessä.
Valittujen kappaleiden tallentaminen
Jos haluat tallentaa vain tiettyjä kappaleita, luo niistä ensin soittolista ja aloita sitten USB-tallennus.(vain audio-CD)
Huomattavaa tallennuksesta
Voit seurata USB-tallennuksen etenemistä näytöltä tallennuksen aikana.
• MP3/ WMA-tallennuksen aikana ei kuulu ääntä.
• Jos pysäytät tallennuksen toiston aikana, pysäytyshetkellä toistettava tiedosto tallennetaan.(vain audio-CD)
• Älä irrota USB- laitetta liitännästä sen USB- tallennuksen aikana. Jos näin tapahtuu, voi olla, että syntyy viallinen tiedosto, joka jää PC:hen.
• Jos USB-tallennus ei toimi, näyttöön ilmestyy teksti “NO USB” (ei USB-laitetta), “ERROR” (virhe), “USB FULL” (USB täynnä) tai “NO REC” (ei tallennusta).
• Monipaikkaista kortinlukijaa tai ulkoista kiintolevyä ei voi käyttää USB-tallennukseen.
• Tiedosto tallennetaan 2 tunnin aikana kun tallennus on valittu pitkälle jaksolle.
• CD-G- levytilassa ei USB- tallennus ole toiminnassa.
• Et voi tallentaa enempää kuin 999 tiedostoa.
• Tiedostonumero tallennetaan automaattisesti.
Tallennus tapahtuu seuraavasti.
AUDIO CD MP3/ WMA Muut ohjelmalähteet
CD_REC
TRK-001 TRK-002
-
-
FILE_REC
001_ABC(Tiedoston nimi) 002_DEF(Tiedoston nimi)
-
-
EXT_REC
AUD-001 AUD-002
-
-
Luvattomien kopioiden luominen kopiointisuojatusta materiaalista, kuten tietokoneohjelmista, tiedostoista, lähetyksistä ja äänitallenteista, voi rikkoa tekijänoikeuksia ja olla rikollinen teko. Tätä laitetta ei saa käyttää sellaisiin
tarkoituksiin.
Kanna vastuusi ja kunnioita tekijänoikeuksia.
13
Page 14
Radion kuuntelu
Varmista, että sekä FM- että AM- (valinnainen) antennit on suoristettu äärimmilleen.
Päälle LAITTEESSA KAUKOSÄÄTIMESSÄ 1 Valitse FM tai AM (valinnainen): FUNCTION 2 Valitse radioasema: 3 Tallenna radioasema:
Näyttöön tulee pikavalintanumero.
4 Valitse esivalintanumero:
m / M
PROGRAM/
MEMORY
PRE. (-) / (+) PRESET
FUNCTION
TUN. - / +
PROG./MEMO.
U / u
Voit tallentaa enintään 50 radioasemaa.
5 Vahvista painamalla: PROGRAM/
PROG./MEMO.
MEMORY
Radion kuuntelu - enemmän toimintoja
Radioasemien automaattihaku
Paina TUN.-/TUN.+ ja pidä se alhaalla yli sekunnin ajan. Viritin hakee kanavia automaattisesti ja pysähtyy löydettyään radioaseman.
Kaikkien tallennettujen asemien poistaminen
1 Paina PROG./MEMO. ja pidä se painettuna kahden sekunnin ajan.
- Poistotoiminto “ERASE ALL” vilkkuu näytön yläpuolella.
2 Voit poistaa kaikki tallennetut asemat painamalla PROG./MEMO..
Huonon FM-vastaanoton parantaminen
Paina kaukosäätimen B MO./ST. painikkeita. Viritin kytkeytyy tällöin stereovastaanotosta monovastaanottoon, mikä yleensä parantaa äänentoistoa.
Radioasematietojen näyttäminen - VALINNAINEN
FM- viritin toimitetaan Radiodatajärjestelmän (RDS) mukana. Tämä toiminto näyttää RDS kirjaimet näytöllä sekä tiedot kuunneltavasta radioasemasta. Paina kaukosäätimen painiketta RDS useita kertoja tietojen näyttämiseksi.
PTY - Ohjelmatyyppi, kuten Uutiset, Urheilu, Jazz.
RT - Radioteksti, radioaseman nimi.
CT - Aikaohjaus, radioaseman paikallisaika.
PS - Ohjelmapalvelun nimi, kanavan nimi.
Voit hakea radioasemia ohjelmatyypin mukaisesti painamalla painiketta RDS. Näytöllä näkyy viimeisin käytetty ohjelmatyyppi (PTY). Paina painiketta PTY kerran tai useita kertoja haluamasi ohjelmatyypin valitsemiseksi. Paina ja pidä alaspainettuna painiketta I / i. Viritin hakee asemia automaattisesti. Kun asema löytyy, haku pysähtyy.
14
Page 15
Kielikoodit
Käytä tätä listaa syöttäessäsi halutun kielen seuraaviin alkuasetuksiin : Disc Audio, Disc Subtitle, Disc Menu.
Kieli Koodi
afari 6565 afrikaans 6570 albania 8381 ameharik 6577 arabia 6582 armenia 7289 assami 6583 aymara 6588 azeri 6590 bashkiiri 6665 baski 6985 bengali, bangla 6678 bhutani 6890 bihari 6672 bretoni 6682 bulgaria 6671 burma 7789 valkovenäjä 6669 kiina 9072
Kieli Koodi
kroatia 7282 tsekki 6783 tanska 6865 hollanti 7876 englanti 6978 esperanto 6979 viro 6984 fääri 7079 Fidzi 7074 suomi 7073 ranska 7082 friisi 7089 galitsia 7176 georgia 7565 saksa 6869 kreikka 6976 eskimokieli 7576 guarani 7178 gujarati 7185
Kieli Koodi
hausa 7265 heprea 7387 hindi 7273 unkari 7285 islanti 7383 indonesia 7378 interlingua 7365 iiri 7165 italia 7384 Japani 7465 kannada 7578 kashmir 7583 kasakki 7575 kirgiisi 7589 korea 7579 kurdi 7585 palaung 7679 latina 7665 latvia 7686
Kieli Koodi
lingala 7678 liettua 7684 makedonia 7775 madagassi 7771 malaiji 7783 malajalam 7776 maori 7773 marati 7782 moldavi 7779 mongoli 7778 nauru 7865 nepali 7869 norja 7879 orija 7982 punjabi 8065 pashto, pushto 8083 persia 7065 puola 8076 portugali 8084
Aluekoodit
Valitse maakoodi tästä luettelosta.
Maa Koodi
Afganistan AF Argentiina AR Australia AU Itävalta AT Belgia BE Bhutan BT Bolivia BO Brasilia BR Kambodza KH Kanada CA Chile CL Kiina CN Kolumbia CO Kongo CG
Maa Koodi
Costa Rica CR Kroatia HR Tsekki CZ Tanska DK Ecuador EC Egypti EG El Salvador SV Etiopia ET Fidzi FJ Suomi FI Ranska FR Saksa DE Iso-Britannia GB Kreikka GR
Maa Koodi
Grönlanti GL Hong Kong HK Unkari HU Intia IN Indonesia ID Israel IL Italia IT Jamaica JM Japani JP Kenia KE Kuwait KW Libya LY Luxemburg LU Malesia MY
Maa Koodi
Malediivit MV Meksiko MX Monaco MC Mongolia MN Marokko MA Nepal NP Alankomaat NL Alankomaiden Antillit AN Uusi-Seelanti NZ Nigeria NG Norja NO Oman OM Pakistan PK Panama PA
Kieli Koodi
ketsua 8185 reto-romania 8277 romania 8279 venäjä 8285 samoa 8377 sanskriitti 8365 gaeli 7168 serbia 8382 serbokroatia 8372 shona 8378 sindhi 8368 singaleesi 8373 slovakki 8375 sloveeni 8376 espanja 6983 sudan 8385 suaheli 8387 ruotsi 8386 tagalog 8476
Maa Koodi
Paraguay PY Filippiinit PH Puola PL Portugali PT Romania RO Venäjän Federaatio RU Saudi-Arabia SA Senegal SN Singapore SG Slovakia SK Slovenia SI Etelä-Afrikka ZA Etelä-Korea KR Espanja ES
Kieli Koodi
tadzik 8471 tamili 8465 telugu 8469 thai 8472 tonga 8479 turkki 8482 turkmeni 8475 tvi 8487 ukraina 8575 urdu 8582 usbekki 8590 vietnam 8673 volapük 8679 wales 6789 wolof 8779 khoisan 8872 jiddish 7473 joruba 8979 zulu 9085
Maa Koodi
Sri Lanka LK Ruotsi SE Sveitsi CH Taiwan TW Thaimaa TH Turkki TR Uganda UG Ukraina UA Yhdysvallat US Uruguay UY Uzbekistan UZ Vietnam VN Zimbabwe ZW
15
Page 16
Vianmääritys
ONGELMA SYY RATKAISU
Ei virtaa. Virtajohto on irti. Kiinnitä virtajohto kunnolla seinäpistokkeeseen.
Ei kuvaa. Televisiota ei ole säädetty vastaanottamaan DVD-
A DVD/CD will not play. Asemassa ei ole levyä. Aseta asemaan levy
DVD : n tai CD : n toiston aikana kuuluu humiseva ääni.
Radioasemien viritys ei onnistu.
Kaukosäädin ei toimi hyvin/ lainkaan.
signaalia.
Videokaapeli ei ole kunnolla kiinni. Liitä videokaapelit luotettavasti sekä TV:hen että laitteeseen.
Asemassa on levy, jota ei voi toistaa. jonka toistaminen on mahdollista (tarkista levyn tyyppi,
Levy on asetettu asemaan ylösalaisin. Aseta levy levykelkkaan printattu puoli ylöspäin. Asetusvalikko avautuu näytölle. Sulje valikkonäyttö painamalla SETUP. Tietyn ikärajoituksen sisältävien DVD-levyjen
toistaminen on estetty. Levy on likainen. Puhdista levy pyyhkimällä keskeltä ulospäin pehmeällä liinalla. Laite on sijoitettu liian lähelle TV:tä joka aiheuttaa
takautuman. Antenni on huonossa asennossa tai huonosti kiinni. Kiinnitä tarvittaessa ulkoinen antenni. Radioaseman signaali on liian heikko. Viritä asema manuaalisesti. Asemia ei ole esiasetettu tai esiasetetut kanavat on
poistettu. (when tuning by scanning preset channels).
Kaukosäädin on liian kaukana laitteesta. Suuntaa kaukosäädin suoraan laitetta kohti.
Kaukosäätimen paristossa ei ole virtaa. Käytä kaukosäädintä 7 m (23 jalkaa) etäisyydeltä laitteesta.
Valitse sopiva videon sisääntulotila TV:stä niin että laitteen kuva näkyy TV- ruudulla.
värijärjestelmä ja aluekoodi).
Anna salasana tai muuta luokitustasoa.
Siirrä laitetta ja audiolaitteita kauemmaksi TV:stä.
Määritä joillekin radioasemille pikavalintanumerot.
16
Kaukosäätimen ja laitteen välissä on este. Poista este.
Kaukosäädintä ei ole kohdistettu suoraan laitteeseen. Vaihda vanhat paristot uusiin.
Page 17
Toistettavien levyjen tyypit
Type LOGO
DVD-VIDEO : Esimerkiksi elokuvalevyjä, joita on
mahdollista ostaa tai vuokrata.
DVD-R : Videotilassa ja vain viimeisteltyinä
DVD-RW : Videotilassa ja vain viimeisteltyinä.
DVD VR -muotoisia lopullisia levyjä ei voi toistaa tällä laitteella.
DVD+R : Vain videotila. Tukee myös double layer -levyjä.
DVD+RW : Vain videotila.
Audio CD : Myytävät musiikki-CD-levyt ja
musiikki-CD-formaatissa olevat CD-R/ CD-RW-levyt. Tämä laite toistaa DVD±R/ RW- ja CD-R/ RW-levyjä, jotka sisältävät
ääniraitoja tai DivX-, MP3-, WMA- ja/ tai JPEG-tiedostoja. Joitakin DVD±RW/ DVD±R- tai CD-RW/ CD-R -levyjä ei voi toistaa tällä laitteella levyn tallennuslaadun, fyysisen kunnon tai tallennuslaitteen ja ohjelmiston ominaisuuksien vuoksi.
Dolby ja kaksinkertainen D-symboli ovat Dolby Laboratories -yhtiön tavaramerkkejä. Ne valmistetaan Dolby Laboratories -yhtiön myöntämällä lisenssillä.
Tietoja -symbolinäytöstä
Televisioruutuun voi tulla symboli “  ” käytön aikana. Se tarkoittaa, että tässä käyttöoppaassa kuvattu toiminto ei ole käytettävissä kyseisellä DVD-videolevyllä.
Aluekoodit
Tämän laitteen takaosaan on painettu aluekoodi. Tämä laite toistaa vain DVD­levyjä, joissa on joko sama koodi kuin laitteen takaosassa tai koodi ALL.
• Useimpien DVD-levyjen kannessa on selvästi esillä maapallon kuva, jossa on vähintään yksi numero. Tämän numeron täytyy vastata laitteen aluekoodia. Muussa tapauksessa levyä ei voi toistaa.
• Jos yrität toistaa DVD : tä, jossa on eri aluekoodi kuin soittimessa, televisioruutuun tulee sanoma “Check Regional Code”.
Tekijänoikeudet
Tekijänoikeudella suojatun materiaalin kopiointi, lähettäminen, esittäminen, lähettäminen kaapelikanavalla, julkinen soittaminen ja vuokraaminen on lailla kiellettyä ilman erillistä lupaa. Tämä tuote sisältää Macrovisionin kehittämän kopioint isuojaustoiminnon. Joillekin levyille on tallennetu kopiointisuojaussignaaleja. Kun näiden levyjen kuvia tallennetaan ja toistetaan, kuuluu ääntä. Tässä tuotteessa käytetään US-patenteilla tai muulla immateriaalioikeussuojalla suojattua kopiosuojaustekniikkaa. Tämän tekijänoikeuksien suojausmenetelmän käyttäminen edellyttää Macrovision Corporationin lupaa. Se on tarkoitettu koti- ja muuhun vähäiseen käyttöön. Muuhun käyttöön tarvitaan Macrovision Corporationin erillinen lupa. Käänteinen ohjelmoiminen tai ohjelman purkaminen on kielletty.
KULUTTAJIEN ON OTETTAVA HUOMIOON; ETTÄ KAIKKI HIGH DEFINITION
-TELEVISIOT EIVÄT OLE YHTEENSOPIVIA TÄMÄN TUOTTEEN KANSSA
JA VOIVAT AIHEUTTAA KUVAAN HÄIRIÖITÄ. JOS KUVASSA ON 525- TAI 625 PROGRESSIVE SCAN -ONGELMIA, ON SUOSITELTAVAA VAIHTAA LIITÄNNÄKSI STANDARD DEFINITION. JOS HALUAT LISÄTIETOJA TELEVISIOIDEMME YHTEENSOPIVUUDESTA TÄMÄN MALLIN 525p JA 625p KANSSA, OTA YHTEYS ASIAKASPALVELUUMME.
Levyformaatiksi tulee asettaa vaihtoehto [Mastered] (”masteroitu”) levyjen muuntamiseksi yhteensopivaan muotoon LG soittimien kanssa formatoitaessa uudelleenkirjoitettavia levyjä. Jos asetat vaihtoehdon arvoksi Live File System (”paikalla äänitetty” tiedostojärjestelmä), et voi käyttää sitä LG soittimissa. (Mastered/ Live File System (”masteroitu”/ ”paikalla äänitetty” tiedostojärjestelmä) : Windows Vista -käyttöjärjestelmän levyformaatti)
17
Page 18
Tekniset tiedot
Yleistä
Virtalähde Katso pääetikettiä. Virrankulutus Katso pääetikettiä.
Nettopaino 1.68 kg Ulkomitat (L x K x S)
Väylän virransyöttö Käyttölämpötila 5 °C - 35 °C Käytönaikainen ilmankosteus 5% - 85% Lähtöteho 5 W + 5 W T.H.D 0.5 %
Viritin
FM-viritysalue 87.5 - 108.0 MHz tai 87.50 - 108.00 MHz AM-viritysalue (valinnainen) 522-1620kHz tai 520-1710kHz
DVD/CD
Vastetaajuus 100 Hz - 18 kHz Kohinanvaimennussignaali 60 dB Dynaaminen alue 55 dB
Kaiuttimet (XBS14V)
Tyyppi 1-tie, 1 kaiutin Impedanssi 6 Ω Nimellinen syöttöteho 5 W Suurin syöttöteho 10 W Mitat (L x K x S) 130 x 205 x 156 mm Nettopaino (1 kpl) 0.9 kg
Rakenne ja tekniset tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta.
150 x 205 x 212 mm DC 5V
500mA
18
Loading...