Lexmark C920 Color quality guide [sv]

Guide för färgkvalitet
Sidan 1 av 7
Guide för färgkvalitet
I den här guiden får du hjälp att använda funktionerna på skrivaren till att anpassa färgen på utskrifterna.
Kvalitetsmeny
Med hjälp av alternativen på menyn Färg kan du justera skrivarens färgegenskaper. Värden markerade med en asterisk (*) är originalinställningar. De inställningar du gör i PostScript- eller PCL-
drivrutinen för skrivaren åsidosätter inställningarna på skrivaren.
Utskriftsläge Att ange om bilder ska skrivas ut i
svartvitt eller färg.
Färgkorrigering Att anpassa den utskrivna färgen så att
den bättre motsvarar färgerna i andra utmatningsenheter eller standardfärgsystem.
På grund av skillnaden mellan additiva och subtraktiva färger går det inte att skriva ut alla färger som visas på bildskärmen.
Tonersvärta Gör utskriften mörkare eller ljusare, eller
spara toner.
Färg* Endast svart Auto* Olika färgkonverteringstabeller
används för de olika objekten på de utskrivna sidorna, beroende på objekttyp och hur du har angett
färgerna för de olika objekten. Av Ingen färgkorrigering används. Manuell Du kan anpassa de
färgkonverteringstabeller som
används för objekten på den
utskrivna sidan beroende på
objekttyp och hur du har angett
färgerna för de olika objekten.
Du anpassar med de inställningar
som finns under menyalternativet
Manuell färg. 4*, 5 Mörkast möjliga utskrifter, ingen
minskning av tonerförbrukning 3 Minskar tonerförbrukningen. 2 Minskar tonerförbrukningen
ytterligare.
Färgsparläge Spara toner i grafik och bilder utan att
förlora text av hög kvalitet. Den mängd toner som används för utskrift av grafik och bilder minskas, text skrivs ut med den vanliga tonerförb rukningen. Det här alternativet har företräde framför inställningarna för tonersvärta. Det går inte att använda färgsparläget med PPDS, och det finns endast vissa funktioner för det i PCL­emuleringsdrivrutinen.
1 Minskar tonerförbrukningen
maximalt. På* Av
Guide för färgkvalitet
Sidan 2 av 7
RGB-ljusstyrka Används till att göra ljusstyrke-, kontrast-
och mättnadsjusteringar av färgutskrifter.
De här funktionerna på verka r inte filer
RGB-kontrast 0*, 1, 2, 3, 4, 5 Standardinställningen är 0
RGB-mättnad 0*, 1, 2, 3, 4, 5 Standardinställningen är 0
Färgbalans Ge användarna möjlighet att göra små
Färgexempel Hjälper användarna välja de färger som
där CMYK-färgspecifikationer används. Om du vill ha mer information om färgspecifikationer läser du i "Vanliga frågor om färgutskrifter" på sidan 4.
färgjusteringar av utskriften genom att individuellt öka eller minska mängden toner som används för varje färgplan.
ska skrivas ut. Användarna kan skriva ut sidor med färgexempel för alla RGB- och CMYK-färgkonverteringstabeller som används i skrivaren.
Sidorna med färgexempel består av en uppsättning färglagda rutor tillsammans med den RGB- eller CMYK-kombination som skapar den färg som visas i respektive ruta. Dessa sidor kan vara användbara när man ska avgöra vilka RGB- eller CMYK-kombinationer som ska användas för att erhålla önskat resultat.
Obs! Med hjälp av den inbäddade webbskrivarservern (endast tillgängligt för nätverksmodeller) kan du få åtk om st till fler funktioner. Med hjälp av det kan du skriva ut detaljerade färgpro v. Om du vill ha mer information om den inbäddade webbskrivarservern läser du i användarhandboken på CD-skivan Dokumentation.
-6, -5, -4, -3, -2, -1, 0*, 1, 2, 3, 4, 5, 6
Cyan -5, -4, -3, -2, -1, 0*, 1, 2, 3, 4, 5 Magenta Gult Svart Återställ
standardvärden sRGB – Bildskärm Skriv ut RGB-exempel med
sRGB – Skarp Skriv ut RGB-exempel med
Visa - True Black Skriv ut RGB-prov med
Skarp* Skriver ut RGB-exempel med
Av — RGB Färgkonvertering används. US CMYK Skriver ut CMYK-exempel med
Euro CMYK Skriver ut CMYK-exempel med
Skarp CMYK Skriver ut CMYK-exempel med
-6 är maximal minskning
6 är maximal ökning
Standardinställningen är 0
5 är maximal ökning
5 är maximal ökning
-5 är maximal minskning
5 är maximal ökning
Ange 0 (noll) som värde för Cyan,
Magenta, Gult och Svart.
konverteringstabeller för sRGB-
visningsfärger.
konverteringstabeller för skarpa
sRGB-färger.
färgkonverteringstabellerna
Visa - True Black.
konverteringstabeller för skarpa
färger.
konverteringstabeller för
amerikanska CMYK-färger (US).
konverteringstabeller för
europeiska CMYK-färger (Euro).
konverteringstabeller för skarpa
CMYK-färger. Av — CMYK Ingen färgkonvertering används.
Guide för färgkvalitet
Sidan 3 av 7
Manuell färg Låter användarna anpassa de
konverteringstabeller för RGB- eller CMYK-färger som används för de enskilda objekten på utskriften. Du kan anpassa färgkonverteringen av den information som anges med RGB­kombinationer beroende på objekttyp (text, grafik eller bild) med hjälp av manöverpanelen på skrivaren.
RGB-bild sRGB - Bildskärm*: Använder en
färgkonverteringstabell som
efterliknar färgerna som visas på
en datorbildskärm.
sRGB - Skarp: Ökar färgmättnad
för färgkonverteringstabellen
sRGB-bildskärm. Lämpligt för
affärsgrafik och text.
Visa True Black: En
färgkonverteringstabell används
till att skapa utskrifter som
efterliknar de färger som visas på
skärmen, endast den svarta
tonern används för neutrala gråa
färger.
Skarp: Använd en
färgkonverteringstabell som gör
färgerna klarare och mer mättade.
Av: Ingen färgkonvertering
används. RGB-text sRGB-bildskärm RGB-grafik
sRGB-skarp*
Visa - True Black
Skarp*
Av
Förb. tunna linjer
Används för utskrifter av filer som innehåller smala linjer, som ritningar, kartor, kretsscheman eller flödesdiagram.
Den här inställningen är endast tillgänglig med PCL-emulerings- och PostScript-drivrutinen samt i den inbäddade webbskrivarservern.
CMYK-bild CMYK-text CMYK-grafik
Markera kryssrutan i drivrutinen. Av* Avmarkera kryssrutan i
US CMYK* (land-/
områdesspecifika originalvärden):
Använder en
färgkonverteringstabell som
efterliknar SWOP-färger på
utskriften.
Euro CMYK* (land-/
områdesspecifika originalvärden):
Använder en
färgkonverteringstabell som
efterliknar färgutskriften
EuroScale.
Skarp CMYK: Ökar färgmättnad
för färgkonverteringstabellen US
CMYK.
Av: Ingen färgkon vertering
används.
drivrutinen.
Guide för färgkvalitet
Sidan 4 av 7
Lösa problem med färgkvaliteten
I det här avsnittet besvar as en del vanliga färgrelaterade frågor samt hur du kan använda vissa av funktionerna på kvalitetsmenyn till att lösa vanliga färgproblem.
Obs! Du bör också läsa snabbref erenssidan Problem med utskriftskvaliteten, som innehåller lösningar för
vanliga problem med utskriftskvaliteten som i sin tur kan påverka utskriftens färgkvalitet.
Vanliga frågor om färgutskrifter
Vad är RGB-färg?
Rött, grönt och blått ljus kan läggas samman i olika mängder för att skapa många färger som kan ses i verkligheten. Ett exempel: rött och grönt ljus kan kombineras till gult ljus. Det är så här som TV-apparater och datorbildskärmar skapar färger. RGB-färg är e n metod att beskriv a färger utifrån d en mängd rött, g rönt och b lått ljus som krävs för att återge en viss färg.
Vad är CMYK-färg?
Cyan, magenta, gult och sv art bläck eller toner kan skrivas ut i olika mängd för att ge ett brett utbu d av färger som kan ses i verkligheten. Ett exempel: cyan och gult kan kombineras för att skapa grönt. Det är så tryckpressar, bläckstråleskrivare och färglaserskrivare skapar färger. CMYK-färg är en metod att beskriva färger utifrån mängden cyan, magenta, gult och svart som krävs för att återge en viss färg.
Hur anges färgen i ett dokument som ska skrivas ut?
I program anges dokumentfärgen v anligen med RGB- eller CMYK-färgkombinationer . Dessutom kan användarna ofta ändra färg på alla objekt i ett dokument. Eftersom de metoderna som används till att ändra färg beror på vilket program du använder bör du läsa i hjälpen för programmet.
Hur vet skrivaren vilken färg som ska skrivas ut?
När en användare skriver ut ett dokument skickas inf ormation som beskriver varje typ av och färg på alla objekt i dokumentet till skrivaren. Färginformationen skickas genom färgkonv erteringstabeller som översätter färger till den mängd cyan, magenta, gul och svart toner som krävs för att ge önskad färg. Objekttypsinformationen gör att olika färgkonverteringstabeller kan användas för olika typer av objekt. Exempel: det går att använda en typ av färgkonverteringstabell för text samtidigt som en annan tabell används för fotografier.
Ger PostScript- eller PCL-emuleringsdrivrutinen bäst färger? Vilka drivrutinsinställningar ska jag använda för att få bäst färger?
PostScript-drivrutinen rekommenderas för bäst färgkvalitet. Standardinställningarna i PostScript-drivrutinen ger god färgkvalitet för de flesta utskrifter.
Varför motsvarar inte de utskrivna
Med de färgkonv erteringstabeller som används i läget för automatisk färgkorrigering matchar de utskrivna färgerna vanligtvis färgerna på standardbildskärmar. Däremot innebär skillnaderna i teknik mellan skrivare och bildskärmar att många av de färger som kan återges på en bildskärm inte kan återges fysiskt på en färglaserskrivare. Färgmatchningen kan också påv erkas av variationer i bildskärmarna och ljusförhållanden. Läs svaret på frågan "Hur kan jag matcha en viss färg (till exempel färgen i företagets logotyp)?" på sidan 5, som innehåller rekommendationer om hur du kan använda provsidorna för skrivaren till att lösa vissa färgmatchningsproblem.
färgerna de färger som visas på bildskärmen?
Guide för färgkvalitet
Sidan 5 av 7
Den utskrivna sidan verkar tonad. Kan jag justera färgen något?
Ibland kan utskrivna sidor vara dra gna mot en viss n yans (till exempel kan allt ha ett rödstic k). Detta kan bero på omgivningsförhållanden, papperstyp, ljusförhållande n eller helt enk elt an vändarens inställningar. I så f all kan du använda färgbalansen till att få utskrifter med bättre matchande färger. Med hjälp av färgbalansen kan du justera hur mycket toner som ska användas för de olika färgplanen. Genom att välja positiva (eller negativa) värden för cyan, magenta, gult och sv art på menyn Färgbalans kan du får en liten ökning (eller minskning) a v den mängd toner som används för den valda färgen. Ett exempel: om en användare tror att den utskrivna sidan kommer att bli för röd, går det att förbättra utseendet genom att minska mängderna magenta och gult.
Mina OH-filmer ser mörka ut när jag projicerar dem. Kan jag göra något för att förbättra färgerna?
Det här problemet uppstår oftast när man projicerar OH-filmer med reflekterande OH-projektore r. För att erhålla högsta kvalitet på projicerade färger rekommenderas transmissiva OH-projektorer. Om du måste använda en reflekterande projektor kan du minska genomskinligheten genom att ändra inställningen fö r to nersvärta till 1, 2 eller 3. Använd de rekommenderade OH-filmerna. Om du vill ha mer information läser du i "Information om riktlinjerna för papper och specialmaterial” i användarhandboken på CD-skivan Dokumentation.
Om du vill justera tonersvärtan måste du avaktivera färgsparläget.
Vad är manuell färgkorrigering?
De färgkonverteringstabeller som används för objekten i utskriften när du använder standardinställningen för automatisk färgkorrigering ger färger som ganska nära matchar för de flesta dokument. Men, om du vill kan du använda en annan färgtabellsmatchning. Denna anpassning sker med hjälp av menyn Manuell färg och inställningen Manuell färgkorrigering.
Den manuella färgkorrigeringen gäller både RGB- och CMYK-färgkonverteringstabellernas anpassning som de definierats på menyn Manuell färg. Du kan välja mellan f em olika färgkonv erteringstabeller för RGB-objekt (sRGB
- Bildskärm, Visa - True Black, sRGB - Skarp, Av eller Skarp) och fyra olika färgk onverteringstabeller för CMYK­objekt (US CMYK, Euro CMYK, Skarp CMYK och Av).
Obs! Inställningen för manuell färgkorrigering är inte användbar om programmet inte definierar färger
som RGB- eller CMYK-kombinationer, eller i vissa situationer där programmet eller datorns operativsystem justerar de färger som anges i programmet via färghantering.
Hur kan jag matcha en viss färg (till exempel färgen i företagets logotyp)?
Ibland kan du behöva anpassa den utskrivna färgen för ett visst objekt till en viss färg. Ett typiskt exempel på denna situation är när en användare ska matcha färgen på f öretagets logotyp. Trots att det kan uppstå situationer när skrivaren inte kan återge den önskade färgen exakt, bör användarna kunna identifiera en tillräckligt bra färg för de flesta situationer. Me d hjälp av alternativen på fä rgprovsmenyn kan du få an vändbar inf ormation som du kan använda till att lösa den här typen av färgmatchningsproblem.
De nio värdena för färgprov motsvarar de fä rgkonverteringstabeller som finns för skrivaren. Genom att välja något av alternativen skapar du en flersidig utskrift som består av hundratals färgrutor. Beroende på vilken tabell du väljer har varje färgruta en motsvarande CMYK- eller RGB-kombination. Färgen för varje ruta är resultatet av motsvarande CMYK- eller RGB-kombination för den valda färgkonverteringstabellen.
Du kan använda färgprovssidorna till att välja den färgruta som bäst matchar den färg du vill använda. Om det finns en ruta som nästan matchar den önskade färgen men du vill göra en mer detaljerad kontroll a v närliggande färger kan du få åtkomst till de detaljerade färgproven med hjälp av den inbäddade skrivarservern (endast tillgängligt på nätverksmodeller).
Guide för färgkvalitet
Sidan 6 av 7
Rutans färgkombination kan sedan användas för att modifiera objektets färg i programmet. I hjälpen för programmet finns det mer information om hur du ändrar färg på objekt. Du kan behöva använda manuell färgkorrigering till att använda den valda färgkonverteringstabellen för ett visst objekt.
Vilka färgprovssidor du bör använda för ett visst färgmatchningsproblem beror på inställningarna för färgkorrigering (Auto, Av eller Manuell), vilken typ av objekt du vill skriva ut (text, grafik eller bilder) samt hur du anger färgen på objektet i programmet (RGB- eller CMYK-kombinationer). Om du avaktiverar färgkorrigeringsinställni ngen för skrivaren kommer färgen att baseras på informationen i utskriftsjobbet och ingen färgkorrigering kommer att användas. I följande tabell visas vilka sidor med färgexempel som ska användas:
Färgspecifikation
för
det objekt som
skrivs ut
RGB Text Auto sRGB – Skarp
CMYK Text Auto US CMYK eller EURO CMYK
Klassificering av
det objekt som
skrivs ut
Inställning för
skrivarens
färgkorrigering
Sida med färgexempel som
ska
skrivas ut och användas för
färgmatchning
Manuell Manuell färg RGB-text
Grafik Auto sRGB – Skarp
Manuell Manuell färg RGB-grafik
Bild Auto sRGB – Bildskärm
Manuell Manuell färg RGB-bild
Manuell Manuell färg CMYK-text
Grafik Auto US CMYK
Manuell Manuell färg CMYK-graf
Bild Auto US CMYK
Manuell Manuell färg CMYK-bild
Obs! Sidorna med exempelfärger är inte användbara om programmet inte definierar färger som RGB-
eller CMYK-kombinationer. Dessutom finns det vissa situationer där de RGB- eller CMYK­kombinationer du har angett i programmet justeras med hjälp av färghantering i programmet eller operativsystemet. Den resulterande utskrivna färgen bl ir kanske inte den ex akta motsvarigheten på färgexempelsidorna.
Vad är detaljerade färgprov och hur kan jag få åtkomst till dem?
Den här informationen gäller endast för nätverksmodeller. Detaljerade färgprov är sidor som liknar de standardsidor med färgprov som du kan få åtkomst till på
kvalitetsmenyn på manöverpanelen på skrivaren eller med hjälp av konfigurationsmenyn i den inbäddade webbskrivarservern. De standardfärgprov som du kan få åtkomst till med hjälp av de här metoderna har ökningsvärdet 10 % för rött (R), grönt (G) och blått (B). De här värdena kallas för RGB-färger. Om det finns ett värde på den utskrivna sidan som nästan matchar, men om du vill kontrollera fler närliggande färger, kan du använda de detaljerade färgprov en till att ange det önskade färgvärdet och ett mer e xakt eller lägre ökningsvärde. Med hjälp av dem kan du skriva ut flera sidor med färgrutor som ligger nära en viss färg.
Guide för färgkvalitet
Sidan 7 av 7
Om du vill få åtkomst till de detaljerade färgproven använder du den inbäddade webbskrivarservern. Välj alternativet Färgexempel på konfigurationsmenyn. På alternativskärmen visas nio olika alternativ för färgkonvertering och de tre knapparna Skriv ut, Detaljerad och Återställ.
Om du väljer en färgkon verteringstabell och sedan klickar på Skriv ut skrivs standardfärgpro vsidorna ut. Om du väljer en färgkonverteringstabell och sedan klickar på Detaljerad visas inställningarna för detaljerade färgprov. Där kan du ange den färg du vill skriva ut genom att ange värden för rött, gult och blått. Du kan också ange ett ökningsvärde som anger hur stor skillnaden ska vara mellan de utskrivna färgrutorna. Om du klickar på Skriv ut skapas en utskrift som består av den angivna färgen och de närliggande färgerna, baserat på ökningsvärdet.
Det går också att göra det för CMYK-färgkonverteringstabeller. Standardökningen är 10 % för svart och 20 för cyan, magenta och gult. Det ökningsvärde du anger för de detaljerade färgproven används för cyan, magenta, gult och svart.
Guide för anslutning
Sidan 1 av 2
Guide för anslutning
Obs! Om du vill använda skrivaren som en lokal skrivare måste du installera skrivarprogramvaran
(drivrutinerna) innan du ansluter USB-kabeln.
Installera skrivaren och programvaran för lokal utskrift i Windows
1 Sätt in CD-skivan med drivrutiner som levererades tillsammans med skrivaren.
2 Klicka på Installera skrivare och programvara.
Obs! I vissa Windows-operativsystem måste du ha administratörsbehörighet för att få installera
skrivardrivrutiner på datorn. 3 Klicka på Godkänns om du accepterar licensvillkoren. 4Välj Förslag och klicka på Nästa.
Alternativet Förslag är standardinställningen för lokala installationer. Om du vill installera några hjälpprogram, ändra inställningar eller om du vill anpassa enhetsdrivrutinerna klickar du på Anpassad. Följ instruktionerna på datorskärmen.
5Välj Lokalt ansluten och klicka sedan på Slutför.
Obs! Det kan ta ett tag att läsa in drivrutinerna. 6 Avsluta installationsprogrammet för CD-skivan med drivrutiner. 7 Anslut USB-kabeln. Se till att USB-symbolen på kabeln stämmer överens med USB-symbolen på skrivaren.
Obs! Det finns endast funktioner för USB-anslutningar i Windows 98 (andra utgåvan), Windows Me,
Windows 2000, Windows XP och Windows Server 2003. Vissa UNIX-, Linux- och Macintosh­datorer har också funktioner för USB-anslutningar . Om du vill ha information om det går att använ da
USB läser du i dokumentationen för operativsystemet för datorn. 8 Anslut ena änden av nätkabeln till kontakten på skrivarens baksida och den andra till ett jordat vägguttag. 9 Slå på skrivaren.
När du sätter in USB-kabeln och sätter på skrivaren visas de Plug-an d-play-skärmar som du använder till att installera skrivaren som en ny maskinvaruenhet. Den skrivarprogramva r a (drivrutiner) du installerade i steg 1 används för Plug-and-play-installationen. Efter Plug-and-play-installationen visas skrivaren i mappen Skrivare.
Obs! När skrivaren är färdig med de interna testen visas Klar som tecken på att skrivaren är redo för
utskrift. Om något annat meddelande än Klar visas på skärmen stänger du meddelandet genom
att följa anvisningarna i publikations-CD.
10 Skriv ut en testsida.
Använda en parallell eller seriell kabel
Om du vill ha mer information läser du i användarhandboken som finns på publikations-CD som levererades tillsammans med skrivaren.
Lokal utskrift i Mac OS, UNIX eller Linux
Om du vill ha mer information läser du i användarhandboken som finns på CD-skivan Dokumentation som levererades tillsammans med skrivaren.
Guide för anslutning
Sidan 2 av 2
Installera skrivaren och programvaran för nätverksutskrift i Windows
1 Kontrollera att skrivaren är avstängd och frånkopplad.
2 Anslut skrivaren till en nätverksanslutning eller en nätverkshubb med den typ av kabel som används i det
aktuella nätverket. 3 Anslut ena änden av nätkabeln till kontakten på skrivarens baksida och den andra till ett jordat vägguttag. 4 Slå på skrivaren.
Obs! När skrivaren är färdig med de interna testen visas Klar som tecken på att skrivaren är redo för
utskrifter. Om något annat medde lande än Klar visas på skärmen stänger du meddelandet genom att följa anvisningarna i publikations-CD.
5 Gå till en dator i nätverket och sätt in den CD-skiva med drivrutiner som levererades tillsammans med
skrivaren. 6 Klicka på Installera skrivare och programvara. 7 Klicka på Jag accepterar om du accepterar licensvillkoren. 8Välj Förslag och klicka på Nästa. 9Välj Nätverksansluten och klicka sedan på Nästa.
10 Välj skrivaren i listan och klicka sedan på Nästa. 11 Välj skrivarpor ten i listan och slutför sedan installationen genom att klicka på Slutför. Skrivaren visas i
mappen Skrivare på datorn.
Om skrivarporten inte visas klickar du på Lägg till port. Skapa en ny skrivarport genom att ange den
information som krävs. Ange att du vill skapa en förbättrad TCP/IP-nätverksport. Om du använder något
annat portalternativ kommer du inte att få tillgång till alla funktioner.
12 Skriv ut en testsida.
Andra nätverksalternativ
Följande alternativ kan eventuellt oc kså vara tillgängliga som nätv erksalternativ för skrivaren. Om du vill ha mer information läser du i användarhandboken som finns på publikations-CD som levererades tillsammans med skrivaren.
Skrivarservrar med intern fiberoptik
Interna Ethernet-skrivarservrar
Interna trådlösa skrivarservrar
Externa Ethernet-skrivarservrar
Externa trådlösa skrivarservrar
Om du vill ha mer information läser du i de installationsanvisningar som le verer ades tillsammans med produkten.
Nätverksutskrift i Mac OS, UNIX, Linux eller NetWare
Om du vill ha mer information läser du i användarhandboken som finns på publikations-CD som levererades tillsammans med skrivaren.
Om du vill ha mer information läser du på CD-skiv an med drivrutiner som leverer ades tillsammans med skrivaren. Sätt in CD-skivan med drivrutiner och klicka sedan på Visa dokumentation.
Informationsguide
Sidan 1 av 1
Informationsguide
Det finns ett antal dokument som kan hjälpa dig med att förstå hur skrivaren och tillvalen fungerar.
Sidor på hjälpmenyn
Det finns hjälpmenysidor på skrivaren. Du kan välja dem på hjälpmenyn. Du kan skriva ut sidorna. Om du vill skriva ut alla sidor väljer du Skriv ut alla.
Välj följande menyalternativ på hjälpmenyn:
Skriv ut alla Alla guider Färgkvalitet Färgkvalitetsguide -
Utskriftskvalitet Guide för utskriftskvalitet och
Guide för utskrift Guide för utskrift - information
Guide för förbrukningsmater ial
Guide för utskriftsmedia
Guide för återkommande fel
Menyöversikt Menyöversikt - information om
Guide
(den här sidan)
Guide för anslutning
... om du vill skriva ut (... information om):
information om hur du justerar och ändrar färgutdata
felsökning - information om hur du felsöker problem
om hur du fyller på utskriftsmedier
Guide för förbrukningsmaterial
- information om hur du beställer förbrukningsmaterial
Guide för utskriftsmedia ­information om vilka storlekar du kan använda beroende på vilket utskriftsmedium du använder
Guide för återkommande fel ­information om hur du kontrollerar vilken del som orsakar ett återkommande fel
tillgängliga menyer och menyalternativ
På den här sidan finns information om hur du hittar ytterligare information
Guide för anslutning ­information om hur du ansl uter skrivaren som en lokal skrivare eller nätverksskrivare
Konfigurationsark
I Konfigurationsark som levereras tillsammans med skrivaren finns information om hur du konfigurerar skrivaren och tillvalen.
CD-skivan Dokumentation
På publikations-CD finns Användarhandbok och Guiden för menyer och meddelanden.
I Användarhandbok finns information om hur du fyller på utskriftsmedier, beställer förbrukningsmaterial, felsöker, åtgärdar papperstrassel och tar bort tillval. Den innehåller också supportinformation.
I Guiden för menyer och meddelanden finns information om hur du ändrar skriv arinställningarna för de olika menyalternativen. Den innehåller information om alternativen och alla tillgängliga värden.
CD-skivan med drivrutiner
CD-skivan med drivrutiner innehåller alla skrivardrivrutiner som behövs för förbereda skrivaren för utskrift. Den kan även innehålla skrivarverktyg, bildskärmsteckensnitt och ytterligare dokumentation.
Andra språk
Användarhandbok, Konfigurationsarket, guiden med menyer och meddelanden och hjälpmen ysidorna finns
tillgängliga på andra språk på publikations-CD.
Guide för att flytta skrivaren
Guide för att flytta skrivaren ­information om hur du kan flytta skrivaren på ett säkert sätt
Guide för återkommande fel
Guide för återkommande fel
Sidan 1 av 2
Byta ut fotoframkallaren (endast svart eller färg) 94 mm
Byta ut fixeringsenheten 140 mm
Byta ut kassetten 60 mm
Para ihop en uppsättning återkommande fel på en utskrift med märkena på en av de vågräta raderna. Den rad som bäst motsvarar felen på utskriften anger vad som orsakar felet.
Byta ut överföringsbandet 27 mm
Byta ut fotoframkallaren (endast svart eller färg) 31,5 mm
Byta ut kassetten 45,1 mm
Exempel: Avståndet mellan de två märken som motsvarar ett återkommande fel är 45,1 mm från varandra. Det innebär att du måste byta ut kassetten.
Guide för återkommande fel
Sidan 2 av 2
Felsökning av utskriftskvalitet
Om du vill ha mer hjälp skriver du ut testsidorna för utskriftskvalitet.
1 Stäng av skrivaren.
2 Tryck på och . Håll ned dem och sätt på skrivaren och vänta tills meddelandet Utför sj älvtest
visas.
Konf. meny visas.
3 Tryck på tills Utskr.kval.sidor visas och tryck sedan på .
Sidorna formateras. Meddelandet Skriver ut testsidor visas och sidorna skrivs ut. Meddelandet visas
på manöverpanelen tills alla sidor skrivits ut.
Så här avslutar du konfigurationsmenyn efter att du har skrivit ut testsidorna för utskriftskvalitet:
4 Tryck på tills Stäng konf.meny visas och tryck sedan på .
Efter att du har skrivit ut sidorna använder du guiden för återkommande fel till att hitta den komponent som orsakar felet.
Om det finns något annat utskriftsproblem läser du i kapitlet Felsö kning i Användarhandbok på publikations-CD.
Guide för utskriftsmedier
Sidan 1 av 3
Guide för utskriftsmedier
Det går att använda utskriftsmedier med följande standardformat i skrivaren. Du kan välja anpassade storlekar upp till det största angivna antalet för inställningen Universal.
Förklaring: - kan användas - kan inte användas
Material­storlek
Mått Magasin
för 550 ark
Universal­arkmatare
Arkmatare med hög kapacitet
Duplexenhet (tillval)
Efterbe­handlare (tillval)
(tillval)
A3 297 x 420 mm ✓✓ ✘ ✓ ✓
A4 210 x 297 mm ✓✓✓✓✓
A5* 148 x 210 mm ✓✓ ✘ ✓ ✓
JIS B4 257 x 364 mm ✓✓ ✘ ✓ ✓
JIS B5* 182 x 257 mm ✓✓ ✘ ✓✓
US Letter 215,9 x 279,4 mm ✓✓✓✓✓
US Legal 215,9 x 355,6 mm ✓✓✘ ✓ ✓
Executive 184 x 267 mm ✓✓ ✘ ✓ ✓
Folio 216 x 330 mm ✓✓ ✘ ✓ ✘
Statement 139,7 x 215,9 mm ✓✓✘✘✘
Tabloid 279 x 432 mm ✓✓ ✘ ✓ ✓
Universal** 98,4 x 89 till
297 x 1 219,2 mm
Banderoll 297 x 914 mm ✘✓ ✘ ✘ ✓
Banderoll 297 x 1 219,2 mm ✘✓ ✘ ✘ ✓
7¾ Envelope (Monarch)
Com 10­kuvert
* Den här storleken visas inte på pappersstorleksmenyn om du inte ändrar inställningen för automatisk
storleksavkänning. Om du vill ha mer information läser du i användarhandboken.
** Om du använder den här inställningen formateras sidorna för storleken 297,0 x 355,6 mm, om du inte har angett
något annat i programmet.
98 x 190,5 mm ✘✓✘✘✘
104,8 x 241,3 mm ✘✓✘✘✘
✓✓ ✘ ✘ ✓
Förklaring: - kan användas - kan inte användas
Guide för utskriftsmedier
Sidan 2 av 3
Material­storlek
Mått Magasin
för 550 ark
Universal­arkmatare
Arkmatare med hög kapacitet
Duplexenhet (tillval)
Efterbe­handlare (tillval)
(tillval)
DL-kuvert 110 x 220 mm ✘✓✘✘✘
C5-kuvert 162 x 229 mm ✘✓✘✘✘
Annat kuvert 98,4 x 89 till
297 x 431,8 mm
* Den här storleken visas inte på pappersstorleksmenyn om du inte ändrar inställningen för automatisk
storleksavkänning. Om du vill ha mer information läser du i användarhandboken.
** Om du använder den här inställningen formateras sidorna för storleken 297,0 x 355,6 mm, om du inte har angett
något annat i programmet.
✘✓✘✘✘
Förvara utskriftsmedier
Iaktta följande riktlinjer för lämplig förvaring av material. På följande sätt undviker du materialmatningsproblem och ojämn utskriftskvalitet:
Bäst resultat får du om du förvarar papper i en miljö där temperaturen är cirka 21 °C och den relativa fuktigheten är 40 %.
Förvara kar tongerna med utskriftsmaterial på en pall eller hylla, inte direkt på golvet.
Om du förvarar enskilda paket utanför originalkartongen bör de ligga plant så att de inte böjer sig.
Placera inte något ovanpå paketen.
Undvik papperskvadd
Du kan undvika papperstrassel genom att följa följande tips:
Använd endast rekommenderade papper eller specialmaterial (som kallas för material).
Fyll inte på för mycket material. Se till att bundhöjden inte överstiger den maximala höjd som är utmärkt med linjer.
Fyll aldrig på med skrynkligt, vikt, fuktigt eller buckligt material.
Böj, lufta och släta ut materialet innan du fyller på det.
Använd inte utskriftsmedier som du har skurit eller klippt till för hand.
Blanda inte material av olika storlek, vikt eller typ i samma källa.
Om du använder magasin för 550 ark placerar du utskriftssidan nedåt, om du använder universalarkmataren eller högkapacitetsarkmataren och vill skriva ut på en sida placerar du utskriftssidan uppåt.
Förvara alltid utskriftsmaterial i en lämplig miljö. Se Förvara utskriftsmedier.
Ta inte bort ett magasin medan utskrift pågår.
Guide för utskriftsmedier
Sidan 3 av 3
Se till att magasinen är ordentligt inskjutna när du har fyllt på dem.
Se till att pappersstöden i magasinen är i rätt position för den v alda materialstorleken. Se till att st öden inte ligger an för hårt mot materialbunten.
Se till att alla kablar till skrivaren är ordentligt anslutna. Om du vill ha mer information läser du på konfigurationsarket.
Om ett papper fastnar måste du rensa hela pappersbanan. Om du vill ha mer information om pappersbanan läser du i användarhandboken.
Menyöversikt
Sidan 1 av 2
Menyöversikt
Det finns ett antal menyer som du kan an vända till att ändra skrivarinställningarna. I den här menyöv ersikten finns information de tillgängliga menyerna och menyalternativen. Beroende på skrivaren och tillvalen är vissa menyalternativ inte tillgängliga. Om du vill ha mer inf ormation om meny alternativen läser du i guiden f ör men y er och meddelanden på publikations-CD.
Förbrukningsmeny
Cyantonerkassett Gul tonerkassett Magentatonerkassett Svart tonerkassett Oljebestrykningsrulle Färgfotoframkallare Svart fotoframkallare Fixeringsenhet Överföringsbälte Häftklamrar Hålslag
Nätverk/portar
TCP/IP IPv6 Standardnätverk Nätverk [x] Standard-USB USB [x] Parallell Parallell [x] Seriell Seriell [x] NetWare AppleTalk LexLink
Pappersmeny
Standardkälla Pappersstorlek/typ Konf.univ.matare Ersättn.storlek Pappersmatning Andra typer Univ inställning Fackk onfiguration
Säkerhet
Max ogiltig PIN Utgångsdatum för jobb
Rapporter
Sida med menyinst. Enhetsstatistik Nätverksinställningar Nätverksinställningar för [x] Profillista Skriv ut snabbref Sidan Netware-inställningar Skriv ut teckensnitt Skriv ut katalog Testutskrift
Hjälp
Skriv ut alla Färgkvalitet Utskriftskvalitet Guide för utskrift Guide för utskriftsmedia Guide för återkommande fel Menyöversikt Guide Guide för anslutning Guide för att flytta skrivaren
Originalvärden
Inställningsmenyn Efterbehandlings­meny Kvalitetsmeny Verktygsmeny PDF-meny PostScript-menyn PCL-emuleringsmeny PPDS-meny HTML-meny Bildmeny
Menyöversikt
Sidan 2 av 2
Skrivarens manöverpanel
Du kan använda manöverpanelen till att ändra skrivarinställningar, avbryta utskriftsjobb, skriva ut r apporter samt kontrollera förbrukningsmaterialstatus. På manöverpanelen visas också felsökningsinformation.
Displaypanel
Bakåt
Meny
Stopp
Indikatorlampa
Navigeringsknappar
Välj
Numeriska knappar
USB-gränssnitt
Om du vill ha mer information om manöverpanelen läser du i användarhandboken på CD-skivan Dokumentation.
Flytta skrivaren
Sidan 1 av 1
Flytta skriv aren
Om du vill flytta skrivaren till en annan plats följer du anvisningarna nedan.
VAR FÖRSIKTIG!: Skrivaren väger mellan 77 och 107 kg. Det krävs minst fyra personer för att lyfta den. An vänd
skrivarhandtagen till att lyfta den. Lyft inte i framsidan och skrivaren och se till att ingen har fingrarna under den när ni sätter ned den.
VAR FÖRSIKTIG!: Genom att följa anvisningarna undviker du personskador och skador på skrivaren:
Var alltid minst fyra personer som lyfter skrivaren.
Stäng alltid av skrivaren med strömbrytaren innan ni flyttar den.
Koppla bort alla sladdar och kablar från skrivaren innan ni flyttar den.
Ta bort alla skrivartillval innan ni flyttar den. Placera tillvalen i originalförpackningarna. Obs!: Skador på skrivaren som uppkommit i samband med felaktig flyttning täcks inte av skrivarens
garanti.
Flytta skrivaren och tillvalen till en annan plats
Ni kan flytta skrivaren på ett säkert sätt till en annan plats genom att följa följande försiktighetsåtgärder:
Skrivaren måste alltid vara upprätt.
Om ni transporterar skrivaren på en kärra måste den vara så stor att skrivaren får plats på den och tillräckligt kraftig för skrivaren. Om ni transp orterar tillvalen på en kärra måste den vara så stor att respektiv e tillval får plats på den och tillräckligt kraftig.
Om skrivaren eller tillvalen stöter emot något under transporten kan det skada den/dem.
Guide för utskrift
Sidan 1 av 3
Guide för utskrift
Få ut det mesta av skrivaren genom att fylla på papper på rätt sätt och ställa in typer och storlekar. Blanda aldrig olika papperstyper i samma magasin.
Obs! Om du aktiverar automatisk avkänning
av storlek behöver du inte ändra pappersstorleken. Automatisk a vkänning av storlek är aktiverad som standard för skrivarfack, men är inte tillgängligt för universalarkmataren.
Fylla på papper
Det går att använda en mängd olika papperstyper,
-vikter och -storlekar. Båda standard- och tillvalsmagasin är markerade med bunthöjderna A, B och C.
I följande tabell visas vilka bunthöjder du använder när du fyller på pappersmagasinen.
Bunthöjd Papperstyp
Fylla på ett magasin för 550 ark
1 Dra ut pappersmagasinet tills det tar stopp.
2 Kläm ihop det
vänstra sidostödet och för det till rätt plats för det papper du vill fylla på.
Det bakre pappersstödets plats anger vilket pappersformat som finns i magasinet.
3 Släpp pappersstödet. 4 Böj pappersbunten fram och tillbaka och lufta
den sedan.
5 Fyll på papper i
magasinet med utskriftssidan nedåt.
A OH-film B glättat papper, tjockt papper,
pappersetiketter
C normalt papper
Så här kan du förhindra papperskvadd:
Böj alltid bunten med utskrifts­material fram och tillbaka och lufta den sedan innan du placerar den i magasinet. Undvik att vika eller skrynkla utskriftsmaterialet. Rätta till buntens kanter mot ett plant underlag.
Överskrid inte den maximala bunthöjden. Överfyllning kan orsaka papperskvadd.
6 Kläm ihop
spärren på det främre pappersstödet och flytta det tills det ligger an mot pappersbunten.
7 Vrid på ratten
för pappersstorlek tills rätt pappersstorlek visas i fönstret.
8Tryck in
magasinet helt och hållet.
Guide för utskrift
Sidan 2 av 3
Fylla på universalarkmataren
Varning! Om du sätter i flera glättade papper kan
det medföra att fixeringsenheten skad as.
Du kan fylla på högst 100 ark med normalt papper, 10 kuvert eller 1 banderoll eller glättat papper i universalarkmataren. Om du vill ha mer information om kapacitet för andra utskriftsmedier läser du i publikations-CD.
1 Öppna och dra
ut universalarkma taren.
2 För sidostöden
till rätt lägen för det pappersformat du vill fylla på.
3 Tryck på
pappersmatnin gsplåten så att den låses.
4Böj
pappersbunten fram och tillbaka och lufta den sedan.
5 Fyll på papper mellan papperstöden med
utskriftssidan uppåt.
6 Lås upp
magasinet genom att föra knappen SET åt vänster.
Fylla på andra inmatningsalter nativ
Om du vill ha mer information om hur du fyller på andra typer av utskriftsmedier läser du i publikations-CD som levererades tillsammans med skrivaren.
Ställa in papperstyp och pappersstorlek
Om du har ställt in rätt papperstyp och pappersstorlek kopplas alla magasin som innehåller samma typ och storlek av papper samman av skrivaren.
Obs! Om det utskriftsmedium du fyller på med
är av samma typ som de medier som tidigare använts, behöver du inte ändra inställningen för pappersstorlek.
Så här ändrar du inställningen för papperstyp eller pappersstorlek:
1 Tryck på Meny tills Pappersmenyn visas och
tryck sedan på Välj.
2 Tryck på Meny tills Papperstyp (eller
Pappersstorlek) visas och tryck sedan på
Välj.
Magasin 1 Typ (eller Magasin 1 Storlek) visas på fönstrets andra rad.
3 Tryck på Välj om du vill ändra inställningen
Magasin 1 Typ (eller Magasin 1 Storlek) eller tryck på Meny om du vill bläddra till en annan källa.
4 Tryck på Meny om du vill bläddr a genom en lista
med möjliga papperstyper (eller storlekar).
5 När rätt papperstyp (eller storlek) visas trycker
du en gång till på knappen Välj för att spara inställningen som standard.
6 Tryck på Starta för att återgå till Klar.
Skriva ut på specialmaterial (OH-film, etiketter osv.)
Följ de här anvisningarna om du vill skriva ut på material som OH-film, tjockt papper, glättat papper, etiketter eller kuvert.
1 Fyll på utskriftsmaterial enligt anvisningarna för
det magasin du använder . Se “Fylla på papper” på sidan 1 om du behöver hjälp.
2 Ställ in rätt medietyp och -storlek för
utskriftsmaterialet på manöverpanelen. Se Ställa in papperstyp och pappersstorlek om du behöver hjälp.
Guide för utskrift
Sidan 3 av 3
3 Ställ in rätt papperstyp, pappersstorlek och källa i det program du tänker skriva ut från.
a I det program där du arbetar väljer du Arkiv Skriv ut.
1 Visa skrivarens drivrutinsinställningar genom att klicka på Egenskaper (eller Alternativ, Skrivare eller
Skrivarinställning beroende på vad du använder för program).
2 Välj det magasin som har specialmaterial i listrutan för källa. 3 Välj materialtyp (kuvert, OH-film osv.) i listrutan för materialtyp. 4 Välj storlek på materialet i listrutan för typ. 5 Klicka på OK och skicka sedan utskriftsjobbet som vanligt.
Om du vill ha mer information om pappersstorlekar läser du i utskriftsmedieguiden.
Guide för utskriftskvalitet
Sidan 1 av 7
Guide för utskriftskvalitet
Du kan lösa många problem med utskriftskvaliteten genom att byta ut förbruknings- eller underhållsobjekt som tagit slut eller är utslitna. K ontrollera om meddela nde om förbrukningsenheter visas på manöv erpanelen. Om du vill ha information om andra sätt att ta reda på vilka förbrukningsenheter som behöv er bytas ut läser du i "A vgöra förbrukningsenheternas status" i användarhandboken.
I följande tabell hittar du lösningar på problem med utskriftskvaliteten.
Symptom Orsak Åtgärd Återkommande fel
Färgmisspassning
ABCDEABCDE ABCDE
ABCDE
En tonerkassett, en fotoframkallare, överföringsbandet eller fixeringsenheten är skadad/skadat.
Färgen blöder utanför r ätt område eller har runnit över ett annat fär gområde.
Märken uppträder upprepade gånger i endast en färg och flera gånger på en sida:
Byt ut tonerkassetten om felet
uppträder var –45,1mm
–60mm
Byt ut fotoframkallaren (antingen svart eller för alla färger) om felet uppträder var
–31,5mm –94 mm
Märken uppträder längs sidan upprepade gånger i alla färg er:
Byt ut överföringsbandet om felet
uppträder var 27 mm
Byt ut fixeringsenheten om felet uppträdet var 140 mm
Uppifrån och nedåt eller från vänster till höger:
1 Kassetterna behöver kanske
justeras. Ta bort kassetterna och sätt tillbaka dem.
2 Åtgärda färgjusteringen. Använd
justeringssidan på verktygsmenyn.
Mörka linjer
ABCDE ABCDE
ABCDE
En tonerkassett, en fotoframkallare eller överföringsbandet är skadad/ skadat.
Om problemet uppstår på framsidan (utskriftsidan) av sidorna:
1 Byt ut den färgkassett som orsakar
linjen.
2 Om det fortfarande finns fel byter du
ut fotoframkallaren (antingen svart eller för alla färger).
Om problemet uppstår på baksidan av sidorna byter du ut överföringsb andet.
Guide för utskriftskvalitet
Sidan 2 av 7
Symptom Orsak Åtgärd Ljusa färgade
linjer, vita linjer eller linjer med fel färg
Vågräta streck
Lodräta streck
ABCDE ABCDE
ABCDE ABCDE
ABCDE
ABCDE ABCDE
Lysdioderna är smutsiga. Se "Rengöra lysdioderna" på sidan 6.
En tonerkassett, en fotoframkallare, överföringsbandet eller fixeringsenheten är skadad/skadat, tom/tomt eller sliten/slitet.
Tonern smetas ut innan den fixeras på papperet.
Tonerkassetten är defekt.
Byt ut kassetten, fotoframkallaren (antingen svart eller för alla färger), överföringsbandet eller fixeringsenheten.
Är papperet styvt, försöker du mata in det från ett annat magasin.
Byt ut den färgkassett som orsakar linjerna.
ABCDE
Oregelbunden utskrift
ABCDE ABCDE
ABCDE
Papperet har abso rberat fukt på grund av hög luftfuktighet.
Du använder papper som inte uppfyller skrivarspecifikationerna.
En fotoframkallare, överföringsbandet eller fixeringsenheten är sliten/slitet eller skadad/skadat.
Ladda papper från ett nytt paket i pappersmagasinet.
Undvik strukturerat papper med g rov yta.
Kontrollera att skrivarens inställningar för papperstyp, pappersstruktur och pappersvikt stämmer med den typ av papper som du använder.
Byt ut fotoframkallaren (antingen svart eller för alla färger), överföringsbandet eller fixeringsenheten.
Guide för utskriftskvalitet
Sidan 3 av 7
Symptom Orsak Åtgärd Utskriften är för ljus
Utskriften är för mörk
Inställningen för tonersvärta är för
ljus, inställningen för RGB-ljusstyrka är för ljus eller inställningen för RGB­kontrast är för hög.
Du använder papper som inte uppfyller skrivarspecifikationerna.
Du har aktiverat färgsparläget.
Tonern är nästan slut.
Tonerkassetten är skadad eller har
varit installerad i flera skrivare.
Inställningen för tonersvärta är för mörk, inställningen för RGB­ljusstyrka är för mörk eller inställningen för RGB-kontrast är för hög.
Det finns en skadad tonerkassett.
Ange en annan inställning för
tonersvärta, RGB-ljusstyrka eller RGB-kontrast för skrivardrivrutinen innan du skickar jobbet för utskrift.
Justera färgen med hjälp av kvalitetsmenyn.
Ladda papper från ett nytt paket.
Undvik strukturerat papper med g rov
yta.
Se till att papperet inte är fuktigt.
Kontrollera att skrivarens
inställningar för papperstyp, pappersstruktur och pappersvikt stämmer med den typ av papper som du använder.
Avaktivera färgsparläget.
Byt ut tonerkassetten.
Ange en annan inställning för
tonersvärta, RGB-ljusstyrka eller RGB-kontrast för skrivardrivrutinen innan du skickar jobbet för utskrift.
Byt ut tonerkassetten.
Dålig utskriftskvalitet på OH-film
(Utskriften har oönskade ljusa eller mörka fläckar , tonern är utsmetad e ller lodräta eller vågräta ljusa band visas, eller färgen projiceras inte.)
Det finns toner- eller bakgrundsskuggor på sidorna.
Tonern suddas lätt bort när du hanterar arken.
Du använder OH-film som inte
uppfyller skrivarspecifikationerna.
Inställningen för papperstyp för det använda magasinet är inställt på annat material än OH-film.
Det finns en tonerkassett som är skadad eller installerad på fel sätt.
Överföringsbandet är slitet eller skadat.
Det finns sliten eller skadad fotoframkallare.
Fixeringsenheten är sliten eller defekt.
Det finns toner på pappersbanan.
Typinställningen är felaktig för den
papperstyp eller det specialmaterial du använder.
Strukturinställningen är felaktig för den papperstyp eller det specialmaterial som du använder.
Viktinställningen är felaktig för den papperstyp eller det specialmaterial du använder.
Fixeringsenheten är sliten eller defekt.
Använd bara OH-film som rekommenderas av skrivarens tillverkare.
Kontrollera att inställningen för papperstyp är inställd på OH-film.
Installera om eller ersätt kassetten.
Byt ut överföringsbandet.
Byt ut fotoframkallaren (antingen
svart eller för alla färger).
Byt ut fixeringsenheten.
Ring efter service.
Ändra papperstyp så att den
stämmer med det papper eller specialmaterial som di använder.
Ändra inställningen för pappersstruktur från Normal till Fin eller Grov.
Ändra inställningen för pappersvikt från Vanligt till Tjockt papper (eller annan lämplig vikt).
Byt ut fixeringsenheten.
Guide för utskriftskvalitet
Sidan 4 av 7
Symptom Orsak Åtgärd Grå bakgrund
ABCDE ABCDE
ABCDE
Ojämn täthet på utskriften
ABCDE ABCDE
ABCDE
Tecknen har ojämna kanter
Textskuggor
ABCDE
ABCDE
ABCDE
Tonersvärtan är inställd på för mörkt läge.
Det finns en skadad tonerkassett.
Det finns en skadad tonerkassett.
Det finns sliten eller skadad
fotoframkallare.
Överföringsbandet är slitet eller skadat.
Det finns ett överfört teckensnitt som det inte går att använda.
Tonern är nästan slut. Se till att papperstypsinställningen är
Ändra inställningen Tonersvärta från skrivardrivrutinen innan du skickar jobbet för utskrift.
Byt ut tonerkassetten.
Byt ut tonerkassetten.
Byt ut fotoframkallaren (antingen
svart eller för alla färger).
Byt ut överföringsbandet.
Om du överför teckensnitt måste du kontrollera att de går att använda med skrivaren, värddatorn och programmet.
korrekt för papperet eller specialmaterialet som du använder.
Byt ut tonerkassetten.
ABCDE
Texten hamnar delvis utanför papperet
(En del av utskriften beskärs längs papperets överkant, underkant eller sidor.)
Fel marginaler
Pappersstöden i det valda magasinet är inställda för ett annat pappersf ormat än det som är laddat i magasinet.
Pappersstöden i det v alda magasinet är inställda för ett annat pappersformat än det som är laddat i magasinet.
Aut. pappersavk är Av och du har laddat ett annat pappersformat i ett magasin. Du laddade med A4-papper i det valda magasinet, men ställde inte in pappersformatet på A4.
Flytta pappersstöden i magasinet till lämpligt läge för det pappersformat som är laddat.
Flytta pappersstöden i magasinet till lämpligt läge för det pappersformat som är laddat.
Ställ in pappersstorleken så att den stämmer med materialet i facket.
Guide för utskriftskvalitet
Sidan 5 av 7
Symptom Orsak Åtgärd Skev utskrift
(Utskriften är felaktigt lutad.)
Tomma sidor
Sidor med heltäckande färg
Papperet böjs fult när det matas ut i ett fack
Pappersstöden i det v alda magasinet
är inte i rätt läge för det pappersformat som är laddat i magasinet.
Du använder papper som inte uppfyller skrivarspecifikationerna.
Du har inte tagit bort förpackningsmaterialet från en eller flera tonerkassetter.
Tonern är nästan slut.
En eller flera tonerkassetter är
skadade eller tomma.
Det finns en skadad tonerkassett.
Skrivare n be höver ser vice.
Inställningarna för typ, struktur och
vikt är inte lämpliga för den typ av papper eller specialmaterial du använder.
Papperet har förvarats i en miljö med mycket hög luftfuktighet.
Flytta pappersstöden i magasinet till lämpligt läge för det pappersformat som är laddat.
Om du vill ha mer information läser du i "Information om riktlinjerna för papper och specialmaterial” i användarhandboken på CD-skivan Dokumentation.
Ta bort förpackningsmaterialet från respektive tonerkassett.
Byt ut tonerkassetten genom att ta tag i handtagen med båda h änderna. Skaka på kassetten och sätt sedan tillbaka den.
Byt ut de skadade tonerkassetterna.
Byt ut tonerkassetten.
Ring efter service.
Ändra papperstyp, pappersstruktur
och pappersvikt så att de stämmer med det papper eller specialmaterial som är påfyllt i skrivaren.
Fyll på med papper från ett nytt paket.
Låt papperet ligga kvar i sin originalförpackning tills du behöver använda det.
Om du vill ha mer information läser du i "Förvara papper" i användarhandboken på CD-skivan Dokumentation.
Guide för utskriftskvalitet
Sidan 6 av 7
Rengöra lysdioderna
Om det uppstår avbrott i utskriften, ljusa streck eller ljusa utskrifter behöver du eventuellt rengöra de lysdioder som finns under den övre luckan.
1 Öppna den övre luckan.
2 Ta bort alla fotoframkallare och tonerkassetter.
Varning! Om fotoframkallaren utsätts för ljus under en läng re tid kan den skadas. Utsätt inte f otoframkallaren
för ljus under mer än tio minuter. Fingeravtryck kan påverka prestanda för fotoframkallaren. Ta endast i handtagen på fotoframkallaren.
Varning! Det finns risk att du får toner på kläderna. Tvätta inte kläder som blivit nedsmutsade av toner i varmt
vatten. Då fastnar tonern för alltid på kläderna. Använd kallvatten för att få bort toner.
3 Rengör glasen på de fyra lysdioderna med en torr trasa eller med hushållspapper.
4 Sätt tillbaka tonerkassetterna och fotoframkallarna.
VAR FÖRSIKTIG! Innan du stänger den övre luckan måste du kontrollera att det inte sitter något i vägen.
5 Stäng den övre och den främre luckan.
Guide för utskriftskvalitet
Sidan 7 av 7
Felsökning av utskriftskvalitet
Genom att skriva ut testsidor kan det blir enklare att lokalisera problem med utskriftskvaliteten.
1 Stäng av skrivaren.
2 Tryck på och . Håll ned dem och sätt på skrivaren och vänta tills meddelandet Utfö r självtest
visas. Konf. meny visas.
3 Tryck på tills Utskr.kval.sidor visas och tryck sedan på .
Sidorna formateras. Meddelandet Skriver ut testsidor visas och sidorna skrivs ut. Meddelandet visas på manöverpanelen tills alla sidor skrivits ut.
Så här avslutar du konfigurationsmenyn efter att du har skrivit ut testsidorna för utskriftskvalitet:
4 Tryck på tills Stäng konf.meny visas och tryck sedan på .
Efter att du har skrivit ut sidorna använder du guiden för återkommande fel till att hitta den komponent som orsakar felet.
Om det finns något annat utskriftsproblem läser du i kapitlet Felsökning i Användarhandbok på CD-skivan Dokumentation.
Guide för förbrukningsmaterial
I följande tabell visas artikelnumren för beställning av förbrukningsmaterial:
Artikelnamn Artikelnummer
Cyantonerkassett C9202CH Magentatonerkassett C9202MH Gul tonerkassett C9202YH Svart tonerkassett C9202KH Cyan, magenta och gul fotoframkallarpaket 12N0772 Svart fotoframkallare 12N0773 Oljebestrykningsrulle C92075X Fixeringsenhet (110 V/50–60 Hz) 40X1249 Fixeringsenhet (220–240 V/50–60 Hz) [högspänning] 40X1250
Guide för förbrukningsmaterial
Sidan 1 av 1
Överföringsbälte 40X1251
Information om hur du sparar förbrukningsenheter finns i användarhandboken på CD-skivan Dokumentation.
Loading...