Lenovo Aptiva, 2196, 2197, 6344 User Manual [fi]

Personal Computer -tietokone
Tyypit 2196, 2197 ja 6344
Käyttöopas
Vegas.book Page i Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
Ensimmäinen painos (maaliskuu 2000)
Seuraava lausekeei olevoimassa maissa, joissa tällaiset sopimusehdot eivät ole lainvoimaisia: INTERNATIONAL BUSINESS MACHINES TOIMITTAA TÄMÄN JULKAISUN "SELLAISENAAN" ILMANMITÄÄN NIMENOMAISESTI TAI KONKLUDENTTISESTI ILMAISTUA TAKUITA, MUKAANLUETTUINA TALOUDELLISTA HYÖDYNNETTÄVYYTTÄTAI SOPIVUUTTA TIETTYYN TARKOITUKSEENKOSKEVAT KONKLUDENTTISESTIILMAISTUT TAKUUT. Joidenkin maiden lainsäädäntö eisalli nimenomaisesti tai konkludenttisesti ilmaistujen takuiden rajoittamista, joten edellä olevaa rajoitusta ei sovelleta näissämaissa. Viittauksia IBM:n tuotteisiin, ohjelmiintai palveluihin ei pidä tulkita niin, että IBMaikoo markkinoida näitätuotteita kaikissa maissa.
Tämä julkaisu onkäännös englanninkielisestä ohjekirjastaIBM Personal Computer, Types 2196, 2197 and 6344, User Guide,P19K2398, jonka on julkaissut InternationalBusiness Machines Corporation, USA. Julkaisu voi sisältää teknisiä epätarkkuuksiaja painovirheitä.Julkaisun tiedot tarkistetaan säännöllisin väliajoin ja tarpeellisetmuutokset tehdään julkaisun uusiin painoksiin. IBM saattaa tehdä parannuksia taimuutoksia tässä julkaisussa kuvattuihin koneisiin, ohjelmiin tai palveluihinmilloin tahansa.
Tämän julkaisuntilauspyynnöt ja kysymykset, jotka koskevat IBM:n tuotteiden teknisiätietoja, on osoitettava IBM-jälleenmyyjälle tai IBM-myyntineuvottelijalle. Julkaisua koskevat korjausehdotukset jahuomautukset pyydetään lähettämään osoitteella:
Oy International Business Machines Ab Käännöstoimisto PL 265 00101 Helsinki. Voitlähettää julkaisua koskevat huomautukset myös faksina numeroon (09)459 4113.
©
Copyright InternationalBusiness Machines Corporation 2000. Kaikki oikeudet pidätetään.
Huomautus: Ennen tämän julkaisun ja siinä kuvattujen tuotteiden käyttöälue liitteessä D, "Takuutiedot",sivulla D-1 olevat tiedot.
Vegas.book Page ii Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
iii
Sisällysluettelo
Huomioon otettavaa ....................................................................................ix
Tässä julkaisussa käytetyt esitystavat ...........................................................x
Turvaohjeet ...................................................................................................xii
Asennus .................................................................................................xii
Turvallisuus laitteiston käsittelyn yhteydessä .........................................xiii
Litiumparistoon liittyvä huomautus .........................................................xv
CD- ja DVD-aseman turvaohjeet ............................................................xv
Laserturvaohjeet ....................................................................................xvi
Lausuma Euroopan unionin direktiivin 89/336/ETY mukaisuudesta ......xvii
Tavaramerkit ..........................................................................................xvii
Tietoja valmiudesta vuoteen 2000 .................................................................xviii
Ergonomia .....................................................................................................xxi
Osa 1. Käyttöoppaan esittely
Tietoja tästä julkaisusta ..............................................................................1-1
Tämän julkaisun rakenne ..............................................................................1-1
Lisätietojen saanti ..........................................................................................1-4
Osa 2. Tietoja tukipalveluista
HelpWare-asiakastuki ja -palvelut ..............................................................2-1
Esittely ...........................................................................................................2-1
Tietoja IBM HelpWare -palvelusta ..........................................................2-1
Pika-avun saanti .....................................................................................2-1
Ongelmien ratkaisu itse ..........................................................................2-2
Avun saanti sähköisessä muodossa .............................................................2-4
Sähköiset palvelut ..................................................................................2-4
Yhteydenotto IBM HelpWare -tukipalveluun ..................................................2-5
Puhelinpalvelu ........................................................................................2-5
Toimet ennen soittamista .......................................................................2-7
Lisäpalvelujen hankinta .................................................................................2-9
HelpWare-lisäpalvelujen hankinta ..........................................................2-9
Express Maintenance -palvelu ...................................................................3-1
Vegas.book Page iii Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
iv IBM Personal Computer -tietokoneen käyttöopas
Osa 3. Järjestelmäasetusten valvonta
Käytön aloitus .............................................................................................4-1
Näyttölaitteen asetusten muuttaminen ..........................................................4-2
Näyttölaitteen suorituskyvyn parantaminen ...........................................4-2
Virransäästötoiminnot ............................................................................4-3
Näytön asetusten muuttaminen .............................................................4-3
Äänenvoimakkuuden säätö ..........................................................................4-6
Kaiuttimien äänenvoimakkuuden säätö ................................................4-6
Kirjoittimen käyttöönotto ................................................................................4-7
Tietoliikenneyhteyksien määritys ...................................................................4-8
Modeemin liittäminen puhelinverkkoon ..................................................4-8
Tietoliikenneohjelmiston asetusten määritys ..........................................4-9
Tietokoneen määritys Internet-yhteyttä varten ..............................................4-10
IBM Internet Connection Services -palvelu ............................................4-10
Microsoft Network -palvelu .....................................................................4-11
Ohjattu Internet-toimintojen asennus .....................................................4-11
Rapid Access II -näppäimistönkäyttö ....................................................4-11
Virransyötön hallinta ...................................................................................5-1
Ohjelmien lopetus ..........................................................................................5-2
Ohjelmien lopetustoiminnon käyttö ........................................................5-2
Järjestelmän valmiustila ................................................................................5-3
Windows 98:n Käynnistä-valikon käyttö .................................................5-3
Virtakytkimen käyttö ...............................................................................5-3
Windows 98:n virransyötön hallintatoimintojen käyttö ...................................5-5
Näyttölaitteen valmiustila ...............................................................................5-6
Tietokoneen BIOS-kokoonpano .................................................................6-1
Yleiskuva Configuration/Setup-apuohjelmasta ..............................................6-2
Asetusohjelman aloitus ................................................................................6-4
Kun tietokoneeseen on kytketty virta .....................................................6-4
Kun tietokoneeseen ei ole kytketty virtaa ...............................................6-4
Asetusohjelman valikoiden käyttö ................................................................6-5
Configuration/Setup Utility -valikko ........................................................6-5
Järjestelmä- ja tuotetietojen tarkastelu ...................................................6-6
Asetusten muuttaminen .........................................................................6-7
Vegas.book Page iv Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
v
Oletusasetusten palautus .......................................................................6-7
Muutosten peruutus ...............................................................................6-8
Asetusohjelman käytön lopetus ..............................................................6-8
Asetusohjelman vaihtoehdot .........................................................................6-9
Devices and I/O Ports -valikko ...............................................................6-9
Start Options -valikko .............................................................................6-12
Halt On -asetus ......................................................................................6-16
Date and Time -asetus ...........................................................................6-16
Advanced Setup -valikko ........................................................................6-17
Power Management Setup -valikko .......................................................6-17
Clock Generator Configuration -asetus ..................................................6-21
Set Password -asetus ............................................................................6-21
Muiden kokoonpanoapuohjelmien käyttö ......................................................6-22
Osa 4. Laitteiston päivitys ja vaihto
Toimet ennen päivitystä ..............................................................................7-1
Tutustuminen uusiin laitteisiin ........................................................................7-2
Sovitinkorttien käyttämien järjestelmäresurssien väliset ristiriidat ..........7-2
Ristiriidat muiden järjestelmäresurssien kanssa ....................................7-2
Laitteistomuutosten suunnittelu .....................................................................7-3
Laitteistomuutosten kirjoitus muistiin ......................................................7-3
Resurssiristiriitojen ratkaisu ...........................................................................7-4
Setup-ohjelma ........................................................................................7-4
Windows 98:n Laitehallinta .....................................................................7-4
Keskusyksikön avaus ....................................................................................7-5
Turvaohjeita ...........................................................................................7-5
Kannen poisto ........................................................................................7-6
Keskusyksikön tarkastelu sisältä päin ...........................................................7-7
Sovitinkorttien ja asemien asennus ja poisto ...........................................8-1
Asennettujen sovitinkorttien välisten ristiriitojen ratkaiseminen .....................8-2
Modeemikortin asetusten määritys .........................................................8-2
Keskusyksikön laitteiden käsittely .................................................................8-4
Sovitinkorttien asennus ja poisto ...................................................................8-5
Sovitinkorttien asennus ..........................................................................8-5
Sovitinkorttien poisto ..............................................................................8-6
Asemien asennus ja poisto ............................................................................8-7
Liitäntäkaapeleiden vastakkeiden tunnistus ...........................................8-7
Vegas.book Page v Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
vi IBM Personal Computer -tietokoneen käyttöopas
CD-aseman poisto .................................................................................8-11
Kiintolevyaseman poisto ........................................................................8-12
BIOS-asetusohjelman CMOS-asetusten päivitys ..........................................8-13
Sovitinkortit ............................................................................................8-13
Asemat ...................................................................................................8-13
Emolevyn osien asennus ja vaihto ............................................................ 9-1
Emolevyn osien tunnistus (tietokoneen tyyppi 2196) ....................................9-2
Emolevyn hyppyjohtimien ja vastakkeiden paikannus (tietokoneen tyyppi 2196) 9-5
Emolevyn osien tunnistus (tietokoneen tyypit 2197 ja 6344) ........................9-6
Emolevyn hyppyjohtimien ja vastakkeiden paikannus (tyypit 2197 ja 6344) .9-9
Tietoja sovitinkorttien vastakkeista ja hyppyjohtimista .................................. 9-10
Sovitinkorttien vastakkeiden tunnistus ...................................................9-10
Hyppyjohtimen asetus ............................................................................9-10
Järjestelmämuistin päivitys ............................................................................9-11
Muistimoduulien asennus .......................................................................9-11
Muistimoduulien poisto ...........................................................................9-12
Järjestelmämuistin testaus .....................................................................9-12
Pariston vaihto ...............................................................................................9-13
BIOS-asetusohjelman CMOS-asetusten päivitys ..........................................9-15
Osa 5. Vianmääritys
Vianmääritys ja häiriöiden poisto ..............................................................10-1
Vianmäärityksen perusvaiheet ......................................................................10-2
Vianmäärityksen pikaohje .............................................................................10-6
Laitteiston ja ohjelmiston häiriöt ....................................................................10-7
Laitteiston häiriöt ....................................................................................10-7
Ohjelmiston häiriöt .................................................................................10-13
Modeemin häiriöt ....................................................................................10-15
Virhekoodit ja -sanomat ................................................................................. 10-17
IBM-vianmääritysohjelmat ............................................................................10-20
Valmiiksi asennettujen ohjelmien ja tiedostojen elvytys ................................10-23
Osa 6. Tekniset tiedot
Liite A. Järjestelmäresurssit ......................................................................A-1
Vegas.book Page vi Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
vii
Muistimoduulien sijainti ..................................................................................A-1
Muistikartta ....................................................................................................A-3
Järjestelmänsiirräntäosoitteet .......................................................................A-4
Järjestelmän keskeytykset (IRQ) ...................................................................A-6
DMA-kanavien määritykset ............................................................................A-7
Sarjaporttien osoitteet ....................................................................................A-8
Vastakkeiden kuvaus .....................................................................................A-9
Liite B. Tietoja modeemeista ......................................................................B-1
Modeemin toiminnot ......................................................................................B-1
Modeemin käyttö ...........................................................................................B-3
Automaattisen vastaustoiminnon käyttö .................................................B-3
Koputuksen poisto käytöstä ...................................................................B-4
Modeemikomennot ........................................................................................B-5
Komentojen toteutus ..............................................................................B-5
Komentojen muoto .................................................................................B-5
AT-komennot ..........................................................................................B-6
+MS-ohjauskoodit .................................................................................B-9
AT-lisäkomennot ....................................................................................B-10
V.42bis-komennot ..................................................................................B-11
Modeemin paluukoodit ..................................................................................B-12
S-rekisterit .....................................................................................................B-13
Liite C. Näyttimeen liittyviä termejä ...........................................................C-1
Liite D. Takuutiedot .....................................................................................D-1
Takuuehdot ...................................................................................................D-1
IBM Takuuehdot (Osa 1 - Yleiset ehdot) ................................................D-2
Osa 2 - Maakohtaiset ehdot ...................................................................D-6
Hakemisto ....................................................................................................I-1
Palautelomake .............................................................................................
Vegas.book Page vii Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
viii IBM Personal Computer UserGuide
Vegas.book Page viii Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
ix
Huomioon otettavaa
Tässä julkaisussa saatetaan viitata sellaisiin IBM:n laitteisiin, ohjelmiin tai palveluihin, joitaei ole saatavana Suomessa.Tällaisia viittauksia eipidä tulkita niin, että IBM aikoo Suomessa markkinoida näitä tuotteita. Viittaukset IBM:n koneisiin, ohjelmiin tai palveluihin eivät tarkoita sitä,että vain näitä tuotteita voidaan käyttää. Niiden asemesta on mahdollista käyttää mitä tahansa toiminnaltaan vastaavaa konetta, ohjelmaa tai palvelua, joka ei loukkaa IBM:n tekijänoikeutta tai muita lailla suojattuja oikeuksia. Haluttaessa käyttää tämän tuotteen kanssa muita kuinIBM:n nimeämiä koneita, ohjelmia tai palveluja on niiden käytön arviointitai tarkistus käyttäjän omalla vastuulla.
IBM:llä voi olla patentteja tai patenttihakemuksia, jotka koskevat tässä julkaisussa esitettyjä asioita. Tämän julkaisun hankinta ei anna mitäänlisenssiä näihin patentteihin. Kirjallisiatiedusteluja voitehdä seuraavaan osoitteeseen: IBM Director of Licensing, IBM Corporation, North Castle Drive, Armonk, NY 10504-1785, USA.
IBM ei anna mitäänlausuntoa muista kuin IBM:n WWW-sivustoista. Muut kuin IBM:n WWW-sivustot ovat riippumattomia suhteessa IBM:ään, eikä IBM valvo niiden sisältöä.Viittaus muuhunkuin IBM:nWWW-sivustoon eiole osoitussiitä,että IBM vastaa kyseisen WWW-sivuston sisällöstä tai käytöstä. Suojautuminen käytettävään aineistoon mahdollisesti sisältyviltäviruksilta, madoilta, Troijan hevosilta ja muilta vahingollisilta osilta on käyttäjän omalla vastuulla.IBM EI VASTAAMISSÄÄN TAPAUKSESSA MINKÄÄN OSAPUOLEN KÄRSIMISTÄ, WWW-SIVUSTON KÄYTÖSTÄAIHEUTUNEISTA VÄLITTÖMISTÄ, EPÄSUORISTA TAI VÄLILLISISTÄ VAHINGOISTA, KUTEN SAAMATTA JÄÄNEISTÄ TUOTOISTA, LIIKETOIMINNAN KESKEYTYMISESTÄ, OHJELMIEN TAI TIETOJEN KATOAMISESTA ASIAKKAAN TIETOJENKÄSITTELYJÄRJESTELMÄSTÄ TAIKKA MUUSTA TIETOJEN TAI OHJELMIEN KATOAMISESTA, VAIKKA IBM:LLE OLISI NIMENOMAISESTI ILMOITETTU TÄLLAISEN VAHINGON MAHDOLLISUUDESTA.
Vegas.book Page ix Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
x IBM Personal Computer -tietokoneen käyttöopas
Tässä julkaisussa käytetyt esitystavat
Symbolit
Seuraavassa luettelossa on tässä julkaisussa käytettyjen symbolien selitykset.
Korostusmerkinnät
Tässä julkaisussa on käytetty erilaisia tapoja tekstin korostamiseen. Jokaisella merkintätavalla on oma merkityksensä.
Huomautus:
Tämä symboli ilmaisee,että kohdassaon erityisen hyödyllisiä tietoja.Kohdassa saattaa olla myös tietoja mahdollisestiilmenevistä häiriöistä.
Huomautus!
Tämä symboliilmaisee, että kohdassa on tärkeitä tietoja mahdollisestiilmenevistä häiriöistä.Tiedot auttavat välttämään mahdollisen vahingon tietokoneelle taiohjelmille.
Varoitus!
Tämä symboliilmaisee, että kohdassa on tärkeitä tietoja, jotka auttavat välttämään mahdollisen ruumiinvamman.
Vaara!
Tämä symboliilmaisee, että kohdassa on tärkeitä tietoja, jotka auttavat välttämään vakavan ruumiinvamman taimahdollisen hengenvaaran.
Merkintätapa Merkitys
Lihavointi
Lihavoitua tekstiä käytetään ilmaisemaan näppäimistönnäppäimiä tai kuvaruudussa olevaa kohtaa, jotapitää napsauttaa tai kaksoisnapsauttaa. Lihavoituatekstiä käytetään myös otsikoissa,taulukoiden otsikoissa ja numeroiduissa luetteloissa.
Esimerkki
Tämä esitystapa ilmaisee,että teksti ontarkoitettu kirjoitettavaksi näppäimistöllä.
Kursiivi
Kursivoitu tekstiilmaisee ohjelmien tai julkaisujen nimen. Kursivoituatekstiä käytetäänmyös taulukoiden alaviitteissäja sivuhuomautuksissa.
"Lainausmerkit"
Lainausmerkkejä käytetään ilmaisemaan otsikkoa.
Vegas.book Page x Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xi
Alleviivaus
Alleviivauksella painotetaanjotakin tiettyä sanaa tai ohjetta.
Merkintätapa Merkitys
Vegas.book Page xi Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xii IBM Personal Computer -tietokoneen käyttöopas
Turvaohjeet
Asennus
IBM Personal Computer -tietokoneen rakenteessa on kiinnitetty erityistä huomiota käyttäjän suojaamiseen sähköiskuilta. Tietokoneessa on maadoitettu verkkojohto. Asiakkaan vastuulla on kytkeä tietokone maadoitettuun pistorasiaan. Ennen kuin käytät sovitinkappaletta tai jatkojohtoa, pyydä asiantuntija tarkistamaan, että se on asianmukaisesti maadoitettu.
Jos tietokone liitetäänväärin kytkettyynpistorasiaan, seurauksena saattaa olla vakava sähköisku.
SÄHKÖISKUILTA SUOJAUTUMINEN: Voit välttää sähköiskut seuraavasti:
Kytke tietokone vainjännitteeltään oikeanlaiseen pistorasiaan. Jos et ole varma verkkojännitteestä, ota yhteys paikalliseen sähkölaitokseen.
Jos tietokoneessa onmuita kaapeleita kuin verkkojohdot, liitä ne tietokoneeseen, ennen kuin kytket verkkojohdon pistorasiaan. Irrota verkkojohdot pistorasioista, ennen kuin irrotat tietokoneen kaapeleita.
Jos tietokone onkytketty puhelinlinjaan, älä koske puhelinkaapeleihin ukonilman aikana.
•Älä käytä tai säilytä tietokonetta paikassa, jossa se voikastua.
Varmista, että kaikissa varaosissaon samat tai vastaavat ominaisuudet kuin
alkuperäisissä. Muunlaisissa osissa ei ehkä ole samanlaisia turvaominaisuuksia.
Jos ryhdyt muihinkuin tässä kirjassa kuvattuihin toimiin, seurauksena saattaa olla ruumiinvamma tai sähköisku. Tämä tulee ottaahuomioon erityisesti silloin, jos yrität huoltaa tai korjata virtalähdettä,näytintä tai sisäistä modeemia. Jätä huolto- ja korjaustoimet valtuutetulle huoltoedustajalle.
Vegas.book Page xii Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xiii
Turvallisuus laitteiston käsittelyn yhteydessä
Aina kun keskusyksikkö avataan, on noudatettava tiettyjä turvaohjeita, jotta keskusyksikkö ei vahingoitu. Toimikohdassa "Tietokoneen kaapeleiden irrottaminen" (sivu xiv) olevien ohjeiden mukaisesti oman turvallisuutesi vuoksi ja välttääksesi laitteiden vahingoittumisen, ennen kuin irrotat keskusyksikön kotelon (jos se kuuluu hankkimaasi malliin).
Tietokoneen kaapeleiden kytkentä
Kytke kaapelit tietokoneeseen seuraavasti:
1. Katkaise virta tietokoneestaja siihen liitettävistälisälaitteista (esimerkiksi näyt­timestä tai kirjoittimesta), joissa on oma virtakytkimensä.
2. Kytke kaapelit ensinlisälaitteisiin (esimerkiksi näytintai kirjoitin) jakytke sitten kaapelien toinen pää tietokoneeseen.
3. Kytke tietoliikennekaapelit (esimerkiksi modeemikaapelit tai verkkokaapelit) tietokoneeseen. Kytke kaapelien toinen pää sitten maadoitettuun liitäntärasiaan.
4. Kytke verkkojohdot ensin tietokoneeseen ja lisälaitteisiin (kuten näyttimeentai kirjoittimeen) ja sitten maadoitettuun pistorasiaan.
5. Kytke virta tietokoneeseen ja siihenliitettyihin laitteisiin, joissa on oma virtakytkimensä.
Vältä sähköiskut seuraavasti:
Vaara!
•Älä kytketai irrota kaapeleita tai suorita asennus- taihuoltotoimia ukonilman aikana.
Kytke verkkojohto maadoitettuun pistorasiaan.
Kytke tietokoneeseen liitetyt laitteet säännösten mukaanasennettuun pistorasiaan.
Verkko-, puhelin- ja tietoliikennekaapeleissa kulkeva sähkövirtaon vaarallista. Vältä sähköiskut noudattamallatämänjakson ohjeita, kunkiinnität tai irrotat tietokoneen kaapeleita asennuksen tai siirron yhteydessä.
•Älä asennapuhelinlaitteita tai puhelinkaapeleita ukonilman aikana.
Vegas.book Page xiii Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xiv IBM Personal Computer -tietokoneen käyttöopas
Tietokoneen kaapeleiden irrottaminen
Irrota kaapelit tietokoneesta seuraavasti:
1. Katkaise virta tietokoneesta ja siihen liitetyistä laitteista, joissa on oma virtakytkimensä.
2. Irrota kaikki verkkojohdot pistorasioista.
3. Irrota tietoliikennekaapelit (esimerkiksi modeemi- ja verkkokaapelit) liitäntärasioista.
4. Irrota tietokoneesta kaikki kaapelit ja johdot, kuten verkkojohdot, erillisten lait­teiden liitäntäkaapelit sekä tietoliikennekaapelit.
Modeemiin liittyviä turvaohjeita
Seuraavien turvaohjeiden noudattaminen puhelinlaitteita käytettäessä vähentää tulipalon, sähköiskun tai ruumiinvamman vaaraa:
•Älä asenna puhelinlaitteita tai puhelinkaapeleita ukonilman aikana.
•Älä asenna puhelinpistorasioita kosteisiin tiloihin, jos asennettavaa pistorasiaa ei ole erityisesti suunniteltu käytettäväksi kosteissa tiloissa.
•Älä koske eristämättömiin puhelinjohtoihin tai liittimiin, ellei puhelinjohtoa ole irrotettu verkkoliittymästä.
Noudata varovaisuutta asentaessasipuhelinlinjoja tai kytkiessäsi niitä
uudelleen.
Vältä muun kuin langattoman puhelimen käyttöä ukonilman aikana. Salamointi saattaa aiheuttaa sähköiskuvaaran.
•Älä ilmoita kaasuvuodosta puhelimitse vuodon läheisyydessä.
Vaara!
Älä irrota virtalähteen kiinnitysalustaa virtalähteestääläkä irrota mitäänvirtalähteessä olevia ruuveja.
Varoitus!
Katkaise keskusyksiköstä ja näyttimestä virta, ennen kuinpuhdistat niitä.
Vegas.book Page xiv Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xv
Litiumparistoon liittyvä huomautus
Noudata seuraavia turvaohjeita:
•Älä lataa tai kuumenna paristoa. Älä pura paristoa osiin. Älä hävitä sitä polttamalla.
Vaihda paristo vain samanlaiseen tai vastaavaan paristoon.
Estä paristoa joutumastakosketuksiin veden kanssa.
Hävitä paristo ongelmajätteistäsäädettyjen lakienja viranomaistenmääräysten
mukaisesti.
CD- ja DVD-aseman turvaohjeet
Tässä jaksossa on viranomaismääräysten mukaiset turvaohjeet tietokoneen CD- ja DVD-aseman käytöstä. CD- taiDVD-asema on luokan 1 lasertuote.Luokan 1 lasertuotteita ei pidetä vaarallisina. Laserjärjestelmä sekä CD- ja DVD-asema on suunniteltu siten,että normaalin käytönaikanakäyttäjä ei altistulasersäteilylle, joka ylittää luokan 1 lasertuotteille asetetun määrän.
CD- ja DVD-asemaeivätsisällä käyttäjänsäädettäviä tai huollettavia osia. Asemaa saa huoltaa vain koulutuksen saanut huoltohenkilö.
Varoitus!
Tietokoneessa on litiumparisto. Paristonväärä käsittely voiaiheuttaa tulipalo-tai räjähdysvaarantai palovammoja.
Vegas.book Page xv Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xvi IBM Personal Computer -tietokoneen käyttöopas
Laserturvaohjeet
Joissakin IBM Personal Computer -tietokoneissa on toimitushetkellä asennettuna CD- taiDVD-asema. Asemanvoi hankkiamyöslisävarusteena. CD-tai DVD-asema on laserlaite.TietokoneenCD- taiDVD-asema onluokiteltu Yhdysvalloissa luokan 1 laserlaitteeksi, jokatäyttää YhdysvaltainDepartment ofHealth andHuman Services (DHSS) -viranomaisten määräyksen 21 CFR alakohdan J vaatimukset. Asema täyttää myösstandardeissa IEC 825ja CENELEC EN 60 825luokan 1 laserlaitteille asetetut vaatimukset.
Kun tietokoneessa on CD- tai DVD-asema, ota huomioon seuraavatseikat:
CD- taiDVD-aseman kotelonavaus saattaa altistaa vaaralliselle lasersäteilylle.CD­tai DVD-aseman sisällä ei ole huollettavia osia. Älä avaa CD- tai DVD-aseman
koteloa.
Joissakin CD- tai DVD-asemissa on luokan 3A tai 3Blaserlähde. Ota seuraavat seikat huomioon käyttäessäsi laitetta:
Varoitus!
Muiden kuin tässä julkaisussa mainittujensäätöjen tai toimien teko voi altistaa vaaralliselle säteilylle.
Vaara!
Varo! Avatessasi asemaa olet alttiinalasersäteilylle. Älä katsosuoraan säteeseen paljaalla silmällä tai optisella välineellä.Säteeseen katsominen voi vahingoittaa silmiäsi.
Vegas.book Page xvi Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xvii
Lausuma Euroopan unionin direktiivin 89/336/ETY mukaisuudesta
Tämä tuote on yhdenmukainen EU:n direktiivin 89/336/ETY suojausvaatimusten kanssa, jotka vastaavat jäsenmaiden säätämiä lakeja sähkömagneettisesta yhteensopivuudesta.
IBM ei voi ottaa vastuuta suojauksen säilymisestä,mikäli laitteeseen tehdään muutoksia tai lisätään kortteja (osia), joita IBM ei ole suositellut.
Tavaramerkit
Seuraavat nimet ovat IBM Business Machines Corporationin tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä Yhdysvalloissa ja muissa maissa:
HelpCenter
HelpWare
IBM
PS/2
OS/2.
Microsoft ja Windows ovat Microsoft Corporationin tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä Yhdysvalloissa ja muissa maissa.
Muut yritysten, tuotteiden ja palvelujen nimet saattavat olla muiden yritysten tavaramerkkejä.
Vegas.book Page xvii Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xviii IBM Personal Computer-tietokoneen käyttöopas
Tietoja valmiudesta vuoteen 2000
(14.1.1999)
Tietoja IBM-tietokoneen mukana mahdollisesti toimitettujen tiettyjen ohjelmien valmiudesta vuoteen 2000
IBM-tietokoneissa on tiettyjä ohjelmia, jotka ovat itsenäisten ohjelmistovalmistajien tuotteita. Tämän tiedotteen kirjoittamisajankohtana osa
ohjelmistovalmistajista ei ole ilmoittanut joidenkin markkinoilla olevien ohjelmiensa versioiden olevan sellaisinaan valmiita vuoteen 2000. Tämä
tarkoittaa sitä,että (a) ohjelmaon päivitettävä, jotta siitä tulisi valmis vuoteen 2000 tai täysin tai suurelta osin (valmistajan määritelmän mukaan) yhteensopivavuoden 2000 valmiuden sisältävän tuotteen kanssa tai että (b) valmistajaei ole vielä julkistanut tuotteen valmius- tai yhteensopivuustietoja.
Ohjelmistotuotteisiin, joiden niiden valmistajat eivät ole ilmoittaneet olevan sellaisinaan valmiita vuoteen 2000, kuuluvat muun muassa seuraavat tuotteet, niiden tietyt kieliversiot tai Service Release -versiot:
Tuote WWW-sivuston osoite
AOL (America Online)
http://www.aol.com/info/year2000.html
CompuServe (CompuServe Interactive Services)
http://www.compuserve.com/content/cs_y2kfaq.asp
Internet Explorer 3.x, 4.x (Microsoft)
http://www.microsoft.com/technet/topics/year2k/default.htm
Netscape Navigator 3.x, 4.0x (Netscape)
http://www.netscape.com/products/year2000/index.htm
Office Small Business Edition (Microsoft)
http://www.microsoft.com/technet/topics/year2k/default.htm
Prodigy Internet (Prodigy Communications)
http://y2k.prodigy.net/
Windows 95 (Microsoft)
http://www.microsoft.com/technet/topics/year2k/default.htm
Windows 98 (Microsoft)
http://www.microsoft.com/technet/topics/year2k/default.htm
Windows NT Workstation 4.0 (Microsoft)
http://www.microsoft.com/technet/topics/year2k/default.htm
Vegas.book Page xviii Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xix
Edellä mainitut ohjelmistotuotteet saattavat sisältyä moniin eri IBM- tietokonetuotteisiin, mutta niitä ei kaikkia välttämättä toimiteta tietyn IBM­tietokonemallin mukana.
Saat uusimmat tiedot ohjelmistotuotteiden valmiudesta vuoteen 2000 ottamalla yhteyden suoraan niiden valmistajaan. Ohjelmistovalmistajien WWW-
sivustoissa on usein kaikkein tuoreimmat tiedot. Valmistajat lisäävät aika ajoin tietoja ja ohjelmien korjauspaketteja sivustoihinsa. Valmistajaon saattanut lisätä tuotteidensa päivitykset sivustoon, ennen kuin asiakkaat ovat saaneet tämän tiedotteen. Asiakkaan vastuullaon selvittää,tarvitseeko hankittujaohjelmia päivittää sekä hankkia päivitykset valmistajilta ja asentaa ne.
IBM toimittaa nämä tiedot asiakkaalle auttaakseen tätä arvioimaan tietokonejärjestelmänsä valmiuden vuoteen2000. On erittäin tärkeää ryhtyätoimiin asian varmistamiseksi. Jos tietokone, sen oheislaitteet, ohjelmisto ja järjestelmään tallennetut tiedoteivät ole valmiita vuoteen 2000,järjestelmä tai ohjelmateivätehkä pysty erottamaan 1900- ja 2000-luvun päivämäärätietoja toisistaan. Tämä voi aiheuttaa vakavia tietojenkäsittely- ja laskentavirheitä.
Kun arvioit tietokonejärjestelmäsi valmiutta vuoteen 2000, tarkista kaikkien järjestelmään asennettujen ohjelmien valmius, älä pelkästään tietokoneen mukana toimitettujen ohjelmien valmiutta. Ota lisäksi huomioon, että jotkin valmiuksien tarkistamiseen suunnitellut työkalut eivät ehkä havaitse ohjelmien hankkimisen jälkeen ohjelmiin tehtyjä päivityksiä.Vaikeaselkoisuudestaan huolimatta tämän seikan huomioon ottaminen takaa parhaan tuloksen. Jos ohjelmistotuote on määritetty suurelta osin valmiiksi vuoteen 2000 mutta valmiudessa on vähäisiä puutteita, asiakkaan on arvioitava, kuinka nämä puutteet vaikuttavat ohjelmien käyttöön. Saat lisätietoja vuoden 2000 mukanaan tuomista haasteista jaIBM­tietokoneiden valmiudesta vuoteen 2000 WWW-osoitteesta www.ibm.com/pc/ year2000. Sivuston tiedot kannattaa tarkistaa aika ajoin, sillä niitäpäivitetään tarpeen mukaan.
TÄMÄN ASIAKIRJAN SISÄLTÄMÄT TAI SIIHEN LIITTYVÄTTIEDOT TOIMITETAAN "SELLAISINAAN" JA VAIN TIEDOKSI. LISÄKSIIBM NIMENOMAISESTI PIDÄTTÄYTYY ANTAMASTA MITÄÄN TAKUITA, MUKAAN LUETTUINA TALOUDELLISTA HYÖDYNNETTÄVYYTTÄ JA SOPIVUUTTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN KOSKEVAT KONKLUDENTTISESTI ILMAISTUT TAKUUT.
Vegas.book Page xix Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xx IBM Personal Computer -tietokoneen käyttöopas
Tämän tiedotteensisältämät tiedot sekä muut IBM:nmilloin tahansa antamattiedot, jotka koskevat vuotta 2000 sekä IBM:n tuotteita ja palveluja,ovat 19.10.1998 Yhdysvalloissa säädetynYear2000 Information andReadiness Disclosure Act-lain mukaisia vuoden 2000 valmiutta koskevia tiedotteita (Year 2000 Readiness Disclosures). IBM:n Year 2000 -WWW-sivusto onedelleen tärkein tietolähde, josta saa vuoteen 2000 liittyviä tietoja IBM:n tuotteista ja palveluista.Muita kuin IBM:n tuotteita ja palveluja koskevat tiedot ovat edellä mainitun lainmukaan uudelleenjulkaistuja tietoja (Republications), jotka perustuvat tuotteiden ja palvelujen toimittajien antamiin tietoihin. IBM ei ole itse tarkistanutnäiden tietojen sisältöä eikä vastaa niiden tarkkuudesta eikä täydellisyydestä.
Tässä tiedotteessa esiintyvät viittaukset tiettyjen ohjelmistovalmistajien tuotteisiin eivät tarkoitasitä,että muiden ohjelmistovalmistajientuotteet, jotka on esiasennettu IBM-tietokoneeseen tai toimitetaan sen mukana, ovat valmiita vuoteen 2000. Saat selville kunkin ohjelmistovalmistajan tuotteiden valmiuden vuoteen 2000 ottamalla yhteyden suoraan valmistajaan.
Vegas.book Page xx Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xxi
Ergonomia
Miellyttävän ja tehokkaan työympäristönjärjestäminen
Työskentelytila
Sijoita näytin ja näppäimistö suoraan eteesi. Yritä sijoittaa hiiri näppäimistön viereen, niin ettet joudu kurkottamaan käyttäessäsi hiirtä.
Keskusyksikköä pidetään tavallisestilattialla pöydänalla taipöydänvieressä.Sijoita se niin, ettei se ole jalkojesi tiellä.
Järjestä aineisto ja tarvikkeet pöydälle sen mukaan, miten niitäkäytättyössäsi. Asetauseimminkäytettävät laitteet, kuten hiirija puhelin, sellaiseen paikkaan, missä ne ovat käytettävissä mahdollisimman helposti.
Huomautus:
Hankkimasi tietokoneen laitteet saattavaterotatässä mainituista laitteista.
Katseluetäisyys
Risti­selän tuki
Istuimen korkeus
Vegas.book Page xxi Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xxii IBM Personal Computer -tietokoneen käyttöopas
Työtuolin valinta
Käytä tuolia, jokatukee alaselkää ja jossa voit pitää reidet vaakasuuntaisina. Tue jalatlattiaan tai jalkatukea vasten näppäimistönkäytön aikana.
Näyttimen sijoitus
Sijoita näytin miellyttävän katseluetäisyyden päähän. Etäisyyden voi määrittää myös asettamalla näyttimen käsivarren mitan päähän.
Sijoita näytin siten,että kuvaruudun yläreunaonhiemansilmän tason alapuolella.
Pidä kuvaruutu puhtaana.Näyttimen mukana toimitetussa julkaisussa on lisätietoja kuvaruudun puhdistuksesta.
Jos sijoitat näyttimenikkunan lähelle, vähennä auringonvalon aiheuttamia heijastuksia käyttämällä verhoja. Sijoittamalla kuvaruudun samansuuntaisesti ikkunan kanssa voit vähentää heijastusta, kun verhot ovat auki.Yritä välttää näyttimen asettamista suoraan ikkunan eteen.
Pidä huoneen valaistushimmeänä.Jostarvitsetlisää valoa työskennellessäsi, sijoita valonlähde siten, että se valaisee työtilaasi mutta ei näyttimen kuvaruutua.
Säädä näytön kirkkaus ja kontrasti sopiviksi näyttimessä olevien säätimien avulla. Kontrastia ja kirkkautta voi joutua säätämäänaina valaistusolosuhteiden muuttuessa.Näyttimen mukana toimitetussa julkaisussa on lisätietoja näyttimen säätimien käytöstä.
Pitkäaikainen kuvaruudun katseluvoi väsyttää silmiä.Pidä taukoja säännöllisesti ja kohdista katse välillä johonkin kauempana olevaan kohteeseen. Näin voit rentouttaa silmiäsi.
Näppäimistön sijoitus
Varmista, että näppäimistö on sellaisella korkeudella, että kirjoittaminen on miellyttävää.
Sijoita näppäimistö siten,että voit pitää kirjoittaessasi kyynärvarret
Vegas.book Page xxii Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xxiii
vaakatasossa ja hartiasi rentoina.
Yritä kirjoittaakevyesti näppäillen, niin että kätesiovat sormia myötenrentoina. Pidä myös ranteesi suorina.
Hiiren sijoitus
Pidä hiirtäsamalla tasolla kuin näppäimistöä. Varaahiirelle riittävästi tilaa, jotta et joudu hiirtä käyttäessäsi kurottelemaan.
Pidä hiirestä kiinnikevyesti kaikilla sormilla. Napsauta hiiren painikkeita kevyesti. Liikuta hiirtä koko käsivarrella, älä pelkällä ranteella.
Yksityiskohtaisia tietoja tietokoneen käytöstä on tietokoneen opastusohjelmissa ja IBM:n WWW-sivustossa (englanninkielinen) osoitteessa
http://www.pc.ibm.com/ww/healthycomputing/
Vegas.book Page xxiii Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
xxiv IBM Personal Computer-tietokoneen käyttöopas
Vegas.book Page xxiv Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
Osa 1. Käyttöoppaan esittely
Tässä osassaon
Käyttöoppaan
esittely. Senavulla opit käyttämääntätä julkaisuaja
saat tietoja muista tietolähteistä.
Osassa on seuraava luku:
"Tietoja tästä julkaisusta" sivulla 1-1
Tässä luvussa on tietojajulkaisun sisällöstä.Siinä kerrotaan myös, mistä muualta voi löytää tietoja, joita ei ole tässä julkaisussa.
Vegas.book Page 1 Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
Vegas.book Page 2 Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
Tietoja tästä julkaisusta
1-1
Luku 1. Tietoja tästä julkaisusta
Käyttöopas
sisältää kaikille IBM Personal Computer -tietokoneen käyttäjille tarkoitettuja tietoja. Kun olet purkanut tietokoneen pakkauksestaan ja tehnyt sen asennustoimet, voit käyttää tätä julkaisua apuna tietokoneen toimintojen ja laitteiden käytössä sekä vianmäärityksessä.
Julkaisussa käsitellään esimerkiksi tietokoneen laitteiden toimintoja ja uusien laitteiden asennusta. Siinä on myös vianmääritystä käsittelevä jakso, jonkaavulla voit poistaa häiriöitä.
Tässä julkaisussa saattaa olla useita eri tietokonemalleja koskevia tietoja. Jos hankkimasi mallin mukana ei ole kaikkia tässä julkaisussa mainittujalaitteita, et voi käyttää kyseisiin laitteisiin liittyviäohjelmia.
Tämän julkaisun rakenne
Julkaisussa on seuraavat osat:
Osa 1: Käyttöoppaan esittely
Tässä osassa on tietoja
Käyttöoppaan
käytöstä. Osassa on seuraavaluku:
•”Tietoja tästä julkaisustasivulla 1-1 Tässä luvussa esitetään julkaisun sisältö. Luvussa on myös tietoja lähteistä,
joista voit saada lisätietoja.
Osa 2: Tietoja tukipalveluista
Tässä osassa on yleisiä tietoja tuen saannista.
•”HelpWare-asiakastuki ja-palvelutsivulla 2-1 Tämä luku sisältää kuvauksen HelpWare-tukipalveluista ja niiden käytöstä
sekä palvelujen puhelinnumerot.
•”Express Maintenancesivulla 3-1
Vegas.book Page 1 Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
1-2
IBM Personal Computer -tietokoneen käyttöopas
Tämä luku sisältää tietoja Express Maintenance -palvelusta.
Osa 3: Järjestelmän asetusten määritys
Tässä osassa on tietoja tietokoneeseen esiasennettujen laitteiden ja toimintojen kokoonpanon määrityksestä ja kokoonpanomääritysten muutosta. Osassa on seuraavat luvut:
•”Käytön aloitussivulla 4-1 Tässä luvussa on ohjeita tietokoneen näyttöasetusten määrittämisestä ja
äänenvoimakkuuden säädöstä. Luvussa on myös tietoja kirjoittimen liittämisestä tietokoneeseen sekä yhteyden muodostamisesta Internetiin.
•”Virransyötön hallintasivulla 5-1 Tässä luvussa on tietoja tietokoneen ohjelmistojen lopetus- ja
keskeytystilatoiminnoista, joiden avulla voit säästää virtaa. Luvussa on myös tietoja näytön valmiustilatoiminnosta, joka on käytettävissä, jos tietokoneessa on asennettuna Windows 98 -käyttöjärjestelmä.
•”Tietokoneen BIOS-kokoonpanosivulla 6-1 Tässä luvussa on ohjeetBIOS-asetusohjelman käytöstä. Sen avulla voit
tarkastella järjestelmän kokoonpanoa ja muuttaa sitä.
Osa4:Laitteistonpäivitys ja vaihto
Tässä osassa on tietoja, joiden avulla voit vaihtaa tietokoneeseentehtaalla asennettuja laitteita toisiin laitteisiin tai lisätä laitteita. Osa sisältää seuraavat luvut:
•”Toimet ennen päivitystä” sivulla 7-1 Tässä luvussa on tietoja, joiden avulla voit suunnitella laitteistomuutokset ja
valmistautua asentamaan tai vaihtamaan sovitinkortteja, asemia ja emolevyn osia.
•”Sovitinkorttien ja asemien asennus ja poistosivulla 8-1 Tässä luvussa on ohjeetsovitinkorttien ja asemien asennuksesta ja poistosta.
•”Emolevyn osien asennus ja vaihtosivulla 9-1
Vegas.book Page 2 Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
Tietoja tästä julkaisusta
1-3
Tässä luvussa on ohjeet emolevyn osien asentamisesta ja vaihdosta.
Osa 5: Vianmääritys
Tässä osassa on tietoja tietokoneeseen esiasennettujen laitteiden, ohjelmien ja toimintojen vianmäärityksestä. Osassa on seuraava luku:
•”Vianmääritys ja häiriöiden poistosivulla 10-1 Tässä luvussa on tietoja vianmäärityksestä sekä virhekoodien ja-sanomien
selitykset. Siinä on myös tietoja, joiden avulla voit elvyttääesiasennetut ohjelmat ja tiedostot.
Osa 6: Tekniset tiedot
Tässä osassa esitetään tietokoneen tekniset tiedot. Voit tarvita niitä tietokoneen laitteiston päivityksen tai modeemin käytön yhteydessä. Osassa on seuraavat liitteet:
•”Liite A. Järjestelmäresurssitsivulla A-1 Tässä liitteessä on tietoja muistin, osoitteiden, keskeytysten, DMA-kanavien ja
porttien määrityksistä.Siinä on tietoja myös vastakkeista.
•”Liite B. Tietoja modeemeistasivulla B-1 Tässä liitteessäon tietojamodeemeista. Siinä on myös tietojaAT-komennoista,
joiden avulla modeemia voi käyttää Windows 98:n DOS-kehotteesta.
•”Liite C. Näyttimeen liittyviä termejä” sivulla C-1 Tässä liitteessä on joidenkin näyttimen ominaisuuksia kuvaavien termien
määritelmät.
•”Liite D. Takuutiedotsivulla D-1 Tämä liite sisältää tietokoneen takuuehdot.
Julkaisussa on myös hakemisto.
Vegas.book Page 3 Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
1-4
IBM Personal Computer -tietokoneen käyttöopas
Lisätietojen saanti
Seuraavissa julkaisuissa ja näyttökirjoissa on tietokoneeseen liittyviä lisätietoja:
Asennusopas.
Tämä opas sisältää tietoja tietokoneen purkamisesta
pakkauksestaan, asennuksesta ja käytönaloituksesta.
Näyttökirjat.
Opasohjelmat eli näyttökirjat, jotkatoimitetaan tietokoneeseen esiasennettujen ohjelmienmukana, sisältävät opetusohjelmia ja harjoituksia, joiden avulla voit oppia käyttämääntietokonetta. Ohjelmissa on myös ohjetoiminto. Useimmissa ohjelmissa saat ohjeen näkyviin painamalla F1-näppäintä.
Windows 98:ssä voit hakea haluamaasi ohjeaihetta työpöydänavulla. Voitaloittaa Windows 98:n ohjetoiminnon seuraavasti:
1. Napsauta työpöydän Käynnistä-painiketta.
2. Valitse vaihtoehto Ohje.
Vegas.book Page 4 Wednesday, April 12, 2000 2:28 PM
Loading...
+ 170 hidden pages