Lector ZXT-60 User Manual

HI-FI
Wzmacniacze zintegrowane 7000–8000 zł
TEST
Włoska rma Lector należy do grona niewielkich manufaktur audio, wciąż działających w Europie, mających wyraźną specykę i audiolskie zacięcie. W projektach Lektora często są stosowane lampy, ale nie w klasycznych wzmacniaczach... lampowych.
ector stosuje lampy w przedwzmac­niaczach, stopniach wyjściowych odtwarzaczy, a nawet przetworników
L
C/A; jednak w końcówkach mocy
występuje tranzystor.
Hybrydowy ZXT-60 to druga „od góry” integra Lectora, mająca wiele wspólnego zreferencyjnym VFI-700MM. Elegancki, stylo wy wygląd, w którym mocnym akcentem są drewniane boczki, świadczy o pochodzeniu. Podstawowa wersja urządzenia jest dostępna bez bocznych paneli, a jeżeli chcemy mieć wzmacniacz z taką dekoracją, możemy wybrać boki w kolorze naturalnego drewna (cherry) lub w wykończeniu na wysoki połysk; dodatkowe panele można również dokupić później osobno.
Na błyszczącym, czarnym froncie kon trastują cztery srebrne śruby, poza nimi są tutaj jeszcze pokrętło wzmocnienia, wyboru wejść oraz mechaniczny wyłącznik zasilania. Regulator głośności pracuje z wyraźnymi punktami oporowymi, co sugeruje, iż powi nien się za nim kryć tradycyjny potencjometr analogowy.
Małoseryjną produkcję najlepiej widać na tylnym panelu. Nie ma tutaj lakierowa nych napisów, wszystkie gniazda oznaczono naklejkami.
Lector ma wyłącznie wejścia liniowe, możemy podłączyć aż pięć takich źródeł oraz jeden rejestrator. Jest też wyjście z przed wzmacniacza, a więc z sygnałem o regulo­wanym poziomie.
Pojedyncze wyjścia głośnikowe zrealizo wano na popularnych, ale porządnych termi­nalach. Ciekawe są nóżki; zamiast czterech, są trzy (dwie z przodu, jedna z tyłu), każda
Lector ZXT-60
z mimośrodowym elementem absorbującym drgania. W ofercie rmy są także zamiennie podstawy z kolcami.
-
Wzmacniacz hybrydowy oznacza najczę ściej połączenie lamp w przedwzmacniaczu i tranzystorów w końcówce mocy. Ciekawość budzą zwykle te pierwsze, w końcu tranzysto ry to „chleb powszedni” amplikacji. Lector stosuje dwie (po jednej na kanał) triody 6922 produkcji Electro Harmonix (Rosja). To jeden z najbardziej oczywistych wyborów, lampa o znakomitej reputacji, po którą – w takich
-
-
-
-
właśnie konguracjach – sięga wielu produ centów. Dostępne są jej różne odmiany, w tym ceniona wersja Gold.
Na dużej płytce drukowanej zainstalowa no końcówki mocy z parą układów Darling­tona Sanken Lexam SAPM01 w każdym kanale. To wersja tranzystorów Mosfet ze
-
Klasyka – rządek RCA i pojedyncze terminale głośnikowe. Nie jest to szczyt luksusu, ale pasuje do stylu wzmacniacza.
zintegrowaną kompensacją temperaturową – elementy rzadko spotykane i drogie.
Końcówki mocy (ale również sekcję
-
sterującą przedwzmacniaczem – tu przez niezależne odczepy) zasila duży transforma tor toroidalny chroniony metalową puszką.
-
Jest jednak drugi, mniejszy transformator, zarezerwowany dla lampowej sekcji urzą dzenia. Obydwa przykręcono do dolnej płyty i odseparowano od elektroniki audio dużym radiatorem końcówek mocy.
Wzmacniacz nie ma typowego trybu
-
stand-by, główny wyłącznik jest mechaniczny, jednak posłużono się układem opóźnionego startu, który załącza obwody, gdy lampowy
-
przedwzmacniacz będzie gotowy do pracy – co następuje po ok. kilkudziesięciu sekun dach.
-
-
-
34
styczeń 2016
www.audio.com.pl
Pasywna robota
Lector zarezerwował najbardziej nietypowe rozwiązania dla sekcji przed­wzmacniacza. Gniazda wejściowe RCA ulokowano na niewielkiej płytce tuż przy tylnej ściance obudowy, ale sam selektor źródeł jest mechanicznym, obrotowym przełącznikiem, umieszczonym przy przedniej ściance, co wymusiło koniecz ność prowadzenia sygnałów z każdego (z osobna) wejść RCA przez niemal całą obudowę. Mechaniczny przełącznik wyklucza również możliwość zdalnego sterowania wyborem wejść.
Selektor umieszczono na niezależnej płytce drukowanej, a tuż obok niego znajduje się kolejny moduł; tym razem zarezerwowany dla potencjometru regulacji wzmocnienia. Oznacza to konieczność kolejnego przesyłu sygnału (ito w obydwie strony, napięcie po regulacji wraca na płytkę selektora wejść), na szczęście przez bardzo krótkie odcinki przewodów.
Początkowa sekcja przedwzmacniacza (wraz z regulatorem wzmocnienia) okazuje się być całkowicie pasywna, dopiero w dalszej kolejności sygnały traają na główną płytkę drukowaną i do modułów lampowych.
Jeśli jednak zechcemy skorzystać z zewnętrznej końcówki mocy i wyjść pre
-out, to sygnał ponownie wprost z selektora wejść (przy przedniej ściance) musi odbyć drogę w pobliże tylnej ścianki i gniazd RCA.
Wyłącznik zasilania
jest mechaniczny,
wzmacniacz ma jednak
rozbudowany układ
„miękkiego” startu
z kilkudziesięciose
kundowym trybem
stabilizacji obwodów.
-
-
-
DAT, Video, Tape...
przełącznik wejść
Lectora zaprasza do
podróży w czasie.
Wyjścia analogowe
są dwa, o stałym i re
gulowanym poziomie
sygnału. Te ostatnie
obsługuje nietypowy
układ pasywny.
Z tyłu obudowa
opiera się tylko na jed
nej nóżce, ale wszyst-
kie trzy mają specjalną
konstrukcję.
R E K L A M A
-
-
www.audio.com.pl
styczeń 2016
35
Loading...
+ 2 hidden pages