Lector ZXT-60 User Manual

HI-FI
Wzmacniacze zintegrowane 7000–8000 zł
TEST
Włoska rma Lector należy do grona niewielkich manufaktur audio, wciąż działających w Europie, mających wyraźną specykę i audiolskie zacięcie. W projektach Lektora często są stosowane lampy, ale nie w klasycznych wzmacniaczach... lampowych.
ector stosuje lampy w przedwzmac­niaczach, stopniach wyjściowych odtwarzaczy, a nawet przetworników
L
C/A; jednak w końcówkach mocy
występuje tranzystor.
Hybrydowy ZXT-60 to druga „od góry” integra Lectora, mająca wiele wspólnego zreferencyjnym VFI-700MM. Elegancki, stylo wy wygląd, w którym mocnym akcentem są drewniane boczki, świadczy o pochodzeniu. Podstawowa wersja urządzenia jest dostępna bez bocznych paneli, a jeżeli chcemy mieć wzmacniacz z taką dekoracją, możemy wybrać boki w kolorze naturalnego drewna (cherry) lub w wykończeniu na wysoki połysk; dodatkowe panele można również dokupić później osobno.
Na błyszczącym, czarnym froncie kon trastują cztery srebrne śruby, poza nimi są tutaj jeszcze pokrętło wzmocnienia, wyboru wejść oraz mechaniczny wyłącznik zasilania. Regulator głośności pracuje z wyraźnymi punktami oporowymi, co sugeruje, iż powi nien się za nim kryć tradycyjny potencjometr analogowy.
Małoseryjną produkcję najlepiej widać na tylnym panelu. Nie ma tutaj lakierowa nych napisów, wszystkie gniazda oznaczono naklejkami.
Lector ma wyłącznie wejścia liniowe, możemy podłączyć aż pięć takich źródeł oraz jeden rejestrator. Jest też wyjście z przed wzmacniacza, a więc z sygnałem o regulo­wanym poziomie.
Pojedyncze wyjścia głośnikowe zrealizo wano na popularnych, ale porządnych termi­nalach. Ciekawe są nóżki; zamiast czterech, są trzy (dwie z przodu, jedna z tyłu), każda
Lector ZXT-60
z mimośrodowym elementem absorbującym drgania. W ofercie rmy są także zamiennie podstawy z kolcami.
-
Wzmacniacz hybrydowy oznacza najczę ściej połączenie lamp w przedwzmacniaczu i tranzystorów w końcówce mocy. Ciekawość budzą zwykle te pierwsze, w końcu tranzysto ry to „chleb powszedni” amplikacji. Lector stosuje dwie (po jednej na kanał) triody 6922 produkcji Electro Harmonix (Rosja). To jeden z najbardziej oczywistych wyborów, lampa o znakomitej reputacji, po którą – w takich
-
-
-
-
właśnie konguracjach – sięga wielu produ centów. Dostępne są jej różne odmiany, w tym ceniona wersja Gold.
Na dużej płytce drukowanej zainstalowa no końcówki mocy z parą układów Darling­tona Sanken Lexam SAPM01 w każdym kanale. To wersja tranzystorów Mosfet ze
-
Klasyka – rządek RCA i pojedyncze terminale głośnikowe. Nie jest to szczyt luksusu, ale pasuje do stylu wzmacniacza.
zintegrowaną kompensacją temperaturową – elementy rzadko spotykane i drogie.
Końcówki mocy (ale również sekcję
-
sterującą przedwzmacniaczem – tu przez niezależne odczepy) zasila duży transforma tor toroidalny chroniony metalową puszką.
-
Jest jednak drugi, mniejszy transformator, zarezerwowany dla lampowej sekcji urzą dzenia. Obydwa przykręcono do dolnej płyty i odseparowano od elektroniki audio dużym radiatorem końcówek mocy.
Wzmacniacz nie ma typowego trybu
-
stand-by, główny wyłącznik jest mechaniczny, jednak posłużono się układem opóźnionego startu, który załącza obwody, gdy lampowy
-
przedwzmacniacz będzie gotowy do pracy – co następuje po ok. kilkudziesięciu sekun dach.
-
-
-
34
styczeń 2016
www.audio.com.pl
Pasywna robota
Lector zarezerwował najbardziej nietypowe rozwiązania dla sekcji przed­wzmacniacza. Gniazda wejściowe RCA ulokowano na niewielkiej płytce tuż przy tylnej ściance obudowy, ale sam selektor źródeł jest mechanicznym, obrotowym przełącznikiem, umieszczonym przy przedniej ściance, co wymusiło koniecz ność prowadzenia sygnałów z każdego (z osobna) wejść RCA przez niemal całą obudowę. Mechaniczny przełącznik wyklucza również możliwość zdalnego sterowania wyborem wejść.
Selektor umieszczono na niezależnej płytce drukowanej, a tuż obok niego znajduje się kolejny moduł; tym razem zarezerwowany dla potencjometru regulacji wzmocnienia. Oznacza to konieczność kolejnego przesyłu sygnału (ito w obydwie strony, napięcie po regulacji wraca na płytkę selektora wejść), na szczęście przez bardzo krótkie odcinki przewodów.
Początkowa sekcja przedwzmacniacza (wraz z regulatorem wzmocnienia) okazuje się być całkowicie pasywna, dopiero w dalszej kolejności sygnały traają na główną płytkę drukowaną i do modułów lampowych.
Jeśli jednak zechcemy skorzystać z zewnętrznej końcówki mocy i wyjść pre
-out, to sygnał ponownie wprost z selektora wejść (przy przedniej ściance) musi odbyć drogę w pobliże tylnej ścianki i gniazd RCA.
Wyłącznik zasilania
jest mechaniczny,
wzmacniacz ma jednak
rozbudowany układ
„miękkiego” startu
z kilkudziesięciose
kundowym trybem
stabilizacji obwodów.
-
-
-
DAT, Video, Tape...
przełącznik wejść
Lectora zaprasza do
podróży w czasie.
Wyjścia analogowe
są dwa, o stałym i re
gulowanym poziomie
sygnału. Te ostatnie
obsługuje nietypowy
układ pasywny.
Z tyłu obudowa
opiera się tylko na jed
nej nóżce, ale wszyst-
kie trzy mają specjalną
konstrukcję.
R E K L A M A
-
-
www.audio.com.pl
styczeń 2016
35
HI-FI
Wzmacniacze zintegrowane 7000–8000 zł
TEST
Laboratorium Lector ZXT-60
tle konkurentów 60 W przy 8 i 100 W przy 4 , jednak w naszym labora
L AB
torium przy obciążeniu 4-omowym uzyskaliśmy wyraźnie więcej – 119W, czyli niemal podwojenie względem mocy przy 8 . To oznacza dużą wydaj ność prądową; w trybie dwukanałowym spadki są niewielkie (60 W i 116W odpowiednio przy 8 i 4 ), więc zasilacz radzi sobie doskonale, chociaż iwyzwanie przed nim stojące nie jest wielkie.
nie wspina się wysoko (93 dB).
(ok.-0,5 dB), większe obniżenie pojawia się po przekroczeniu 10 kHz – spadek -3 dB można wyznaczyć przy ok. 40 kHz.
niejsza jest druga, która sięga do -49 dB, dalej trzecia (-56 dB), a kolejne nieparzyste – aż do dziewiętnastej – widać wciąż powyżej -70 dB.
wcałym zakresie mocy wyjściowej nie schodzimy poniżej 0,1 %.
Zadeklarowana przez producenta moc wyjściowa to umiarkowane na
-
-
Odstęp od szumów wynosi tylko 75 dB i w związku z tym dynamika też
W pasmie przenoszenia (rys.1) widać niewielki spadek przy 10 Hz
Spektrum zniekształceń z rys. 2. jest bogate w harmoniczne, najsil
Wysoki poziom zniekształceń THD+N odbija się również na rys. 3.,
Moc zna mio no wa (1% THD+N, 1 kHz) [W] [] 1 x 2 x
8 61 60 4 119 116
Czu łość (dla mak symalnej mo cy) [V] 0,19 Sto su nek syg nał/szum
(filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 75
Dy na mi ka [dB] 93 Współ czynnik tłu mie nia (w od nie sie niu do 4 ) 40
-
Rys. 1. Pasmo przenoszenia
Rys. 2. Zniekształcenia harmoniczne
Triody 6922, często stosowane w przedwzmac niaczach, pozwalają na eksperymenty z różnymi wersjami tych elementów.
W końcówce mocy każdego z kanałów pracuje para tranzystorów.
-
Rys. 3. THD+N / moc
36
styczeń 2016
Wykonanie „manufakturowe”, robota ręczna.
www.audio.com.pl
ODSŁUCH
Lector, podobnie jak Audio Analogue, kieruje się w stronę brzmienia „klimatyczne go”, nasyconego, ciepłego i zaokrąglonego, jednak to właśnie ZXT-60 ma najwięcej odwagi i umiejętności, aby kreować własną, swobodną i uwodzącą interpretację. Brzmie nie Lectora zbudowane jest przede wszystkim na miękkich, plastycznych frazach, muzyka płynie spokojnie i kulturalnie; to oczywi ście relatywne, opiera się na porównaniu z brzmieniem innych wzmacniaczy przy
wykorzystaniu tego samego materiału. Gdy włączymy muzykę dynamiczną i moc ny bit, Lector nie zamieni go w łagodne kołysanie, agitarowe przestery nie zabrzmią jak gra na hare. Wkażdym teście opis brzmienia jest ulokowany w konkretnym kontekście, anie w skali absolutnej. ZXT-60, jak każdy wzmac
Pilot przygotowano głównie do sterowania źródłem, pozosta­wiając dla wzmacniacza tylko pojedyncze przyciski.
-
-
-
-
niacz, może zagrać każdą muzykę, oddając jej zasadnicze cechy, tylko inaczej rozkłada jąc akcenty. Podkreślanie różnic jest oczywi­ste, temu przecież służy test, jednak od czasu do czasu warto zapobiec nieporozumieniu – różnice te nie oznaczają, że Lector nadaje się tylko do muzyki „smooth”, a Yamaha tylko do ostrego rocka. Wróćmy jednak do indywidu alnych rysów tej prezentacji – niesie ona ze sobą sporo emocji. W porównaniu z Audio Analogue, Lector jest ciemniejszy, gra półcie niami, bardziej kameralnie, intymnie, mniej otwarcie, jednak potra dotrzeć do słucha cza z wyjątkowym ciepłem i plastycznością.
-
Gęste, skondensowane, ale też dostatecznie selektywne brzmienie na swój sposób od krywa muzykę, niezależnie od tego, jakiego gatunku słuchamy.
Bas sięga nisko i potra zrobić wrażenie potężnego, zdolny jest też zdecydowanie uderzyć, nie ma w nim wyraźnej twardości, ale zasadnicze dźwięki są dobrze separowa ne i nie zlewają się ze sobą. Góra pasma jest powściągliwa, sklejona ze średnicą, odro bina słodyczy zapobiega jednak wrażeniu „obcięcia”, jest raczej gładko „wykończona”.
Szeroka stereofonia i gęsto zagospo-
darowana scena zwiększają wrażenie
-
realizmu.
To dźwięk, który łatwo konsumować
wcałości, bez przyglądania się detalom.
-
CENA: 7000 ZŁ
-
-
-
-
-
DYSTRYBUTOR: 2N-EVERPOL www.everpol.pl
WYKONANIE
Stylowy produkt włoskiej manufaktury. Układ hybrydowy – czyli lampy w przedwzmacniaczu i tranzystory w koń­cówce mocy. Pasywna sekcja przedwzmacniacza.
FUNKCJONALNOŚĆ
Umiarkowana. Dużo wejść liniowych, ale bez wejścia gramofonowego, nie ma też wyjścia słuchawkowego, zdalnie sterujemy jedynie regulacją wzmocnienia.
PARAMETRY
Przyzwoita moc – 2 x 60 W/8 i 2 x 116 W/4 , urodzaj harmonicznych, wprowadzanych prawdopodobnie przez lampy.
BRZMIENIE
Nasycone, barwne, z jednej strony ujawnia sporo romantyzmu, z drugiej – dysponuje bardzo dobrą dynamiką i zdecydowanym basem.
ZXT-60
R E K L A M A
www.audio.com.pl
styczeń 2016
37
Loading...