Kratki Koza 9 User Manual

4 (1)

Koza K9

Návod k obsluze

Všeobecné informace

Zařízení musí být instalováno podle všeobecnĕ platných předpisů a norem stavebního práva. Kamna musí být umístĕná v bezpečné vzdálenosti od veškerých lehce zápalných látek a produktů. Může se ukázat nezbytné zabezpečení stĕn a materiálů v bezprostření blízkosti kamen. Komín musí být tĕsný, jeho stĕny uhlazené, před připojením nutno komín očistit od sazí a všeho druhu znečištĕní . Spojení mezi komínem a zařízením musí být tĕsné a musí být provedeno z nehořlavých materiálů, musí být zajištĕno proti oxidaci (např. smaltovaná ocelová komínová trubka). Pokud by byl v komínu příliš slabý tah, je třeba uvážit zhotovení nového komínového kanálu. Důležité je i to, aby v komínu nebyl příliš silný tah, v takovém případu nutno do komínu instalovat stabilizátor tahu v komínu.

Alternativním řešením by také v tomto případu byla speciální koncovka na komín k regulaci síly tahu komínu. Zkoumání komínového vedení nutno svĕřit kominickému mistrovi, a případné předĕlávky může provádĕt pouze oprávnĕná firma takovým způsobem, aby byly splnĕné požadavky obsažené v přislušných stavebních normách (PN-89/B-10425).

Samostatnĕ stojící kamna nutno uložit na nehořlavém podloží, které má patřičnou únosnost. Máme-li podloží, které není přizpůsobeno k udržení břemena kamen musíme provést taková opatření, aby se zvýšila únosnost podloží (např. použití desek pro rozložení zatížení na vĕtší plochu).

Volnĕ stojící kamna nutno připojit ke zvláštnímu komínovému kanálu. Volnĕ stojící kamna potřebují ke své práci vzduch, proto v místnosti, kde jsou kamna instalována, musí být zajištĕna řádná ventilace. Mřížky pro vstup vzduchu ve ventilačním systému nutno zajistit proti samočinnému uzavření.

Součásti volnĕ stojících kamen zhotovené z litiny: horní deska, dolní deska, zadní stĕna, přední stĕna, rošt, zárubeň, dvířka, odvod zplodin hoření, kryt, noha, ohradník, zadní kryt, boční kryt, deflektor.

První roznĕcování

Před prvním roznícením je nutno odstranit všechny nálepky a všechny části vybavení, které jsou v popelníku nebo topeništi. Při prvním topení v kamnech je nutno utržovat minimální teplotu a trochu pootevřít dvířka (asi

1-2 cm), aby se tĕsnicí materiál dobře spojil s nátĕrem. Všechny materiály se musí postupnĕ přizpůsobit vysokým teplotám. Bĕhem nĕkolika prvních topení každá kamna uvolňují nepříjemný zápach, který je způsoben vypalo

Kratki Koza 9 User Manual

váním barvy. Tento nepříjemný zápach po kratké dobĕ zmizí. Bĕhem vyvĕrání pachu je nutno vždy řádnĕ provĕtrat místnost, ve které jsou kamna umístĕna.

Důležité upozornĕní: Před roznĕcením velkého ohnĕ je nutno dvakrát nebo třikrát vznítit malý. To dovolí správné usazení konstrukce kamen a řádné vytvrzení nátĕru kamen.

Normální topení a zhašení kamen

Abychom předešli pronikání kouřových plynů při práci topného zařízení, musíme dbát toho, aby dvířka byla po celou dobu uzavřená, s výjimkou doby roznĕcování, plnĕní topivem a odstraňování popelu.

výkr. č. 1 Kamna K9 - popis elementů

Při roznĕcování kamen nutno zajistit pokud možno maximální možný přívod vzduchu. Proto je nutno úplnĕ otevřít regulaci přívodu primárního vzduchu, umístĕnou ve dvířcích pod sklenĕnou tabuli (viz výkr. č. 1).

Je přípustné jemné pootevření dvířek do okamžiku zažehnutí ohnĕ. Ale v takovém případu při pootevřených dvířcích kamen po dobu roznĕcování ohnĕ není dovoleno se vzdálit od kamen.

Není dovoleno používat snadno hořlavé kapaliny, tuky a oleje, nebo jiné nevhodné přípravky pro snadnĕjší roznĕcování.

Po zažehnutí, při normálním provozu kamen, spalovací parametry je možno řídit pomocí regulace primárního vzduchu. Při úplnĕ otevřené regulaci do spalovací komory je pod rošt dodáváno nejvĕtší množství vzduchu, a proto nastává intenzivní spalování topiva. Při úplnĕ uzavřené regulaci primárního vzduchu, spalovací komora odebírá vzduch pouze skrz systém čistého skla (roztĕsnĕní horního okraje sklenĕné tabule). Při této konfiguraci spalovací proces probíhá mírnĕ, a spalování naloženého topiva probíhá pomaleji. Nominální parametry pro kamna získáme otevřením škrticí klapky primárního vzduchu do poloviny.

Není dovoleno zaplnit dřívím úplnĕ celou spalovací komoru, optimální množství topiva je tolik, aby se spalovací komora zaplnila asi do 1/3 jejího obsahu. Před přiložením dříví je nutno počkat , až plameny klesnou, nemĕlo by se přikládat dříví na příliš velký žár.

Dvířka je nutno zavírat pokaždé pomocí madla (kliky). Neroznĕcovat oheň příliš blízko sklenĕné tabule (mezi ohradníkem a dvířky).

Při nepříznivých povĕtrnostních podmínkách a s tím spojených problémech s tahem komínu, kamna musí pracovat při otevřené regulaci primárního vzduchu. Při této konfiguraci se zvĕtšuje rozdíl teplot mezi sopouchem kamen a ústím kouřových plynů z komínu, což polepší parametry tahu.

Vyhasnutí kamen nastává uzavřením přívodu primárního vzduchu, a v takovém případu je třeba počkat na samostatné vyhoření topiva.

Je-li nutné rychlé vyhašení plamenů, je třeba spalovací komoru zasypat suchým pískem anebo popelem. Je nepřípustné zhášení ohnĕ zaléváním ohnĕ vodou - může dojit k poškození elementů kamen.

Topivo

Volnĕ stojící kamna se vytápĕjí dřívím listnatých stromů (dub, habr, jasan,

Loading...
+ 8 hidden pages