Kompernass KH 450 User Manual

E
KOMPERNASS GMBH · BURGSTRASSE 21 · D-44867 BOCHUM
www.kompernass.com
ID-Nr.: KH450-02/07-V1
Sokowirówka KH 450
Instrukcja obsługi
Odšťavovač KH 450
Odšťavovač KH 450
Návod na obsluhu
H Gyümölcsprés KH 450
Kezelési utasítás

Spis treści Strona
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem 4
Dane techniczne 4
Elementy obsługi 4
Ważne wskazówki bezpieczeństwa 4
Montaż i obsługa urządzenia 6
Przygotowanie owoców/warzyw 7
Wytłaczanie 7
Opróżnianie pojemnika z miąższem i filtra 8
Czyszczenie 9
KH 450
Utylizacja 9
Gwarancja oraz serwis 9
Importer 9
Przed pierwszym użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi i zachowaj ją w celu późniejszego wykorzystania. W przypadku przekazania urządzenia osobom trzecim należy przekazać im także instrukcję.
- 3 -
KH 450
Sokowirówka KH 450
Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Urządzenie przeznaczone jest do wyciskania soku z dobrze dojrzałych i obranych owoców i warzyw. Przed um­ieszczeniem owoców w wyciskarce nale­ży usunąć z nich pestki, ziarna i szypułki. Rodzynki i rabarbar nie nadają się do pozyskiwania soku. Urządzenie może być użytkowane wy­łącznie z oryginalnymi akcesoriami zgod­nie z zawartym tu opisem. Każde inne użycie urządzenia lub dokonana w nim zmiana uważane są za niezgodne z przeznaczeniem i mogą stanowić źródło poważnych niebezpieczeństwa dla użyt­kownika. Producent nie odpowiada za szkody spowodowane użyciem urządze­nia niezgodnie z jego przeznaczeniem. Urządzenie nie jest przeznaczone do użytku profesjonalnego.
Dane techniczne
Napięcie sieciowe: 230 V ~ 50 Hz Moc znamionowa: 450 W Czas pracy ciągłej: 30 minuty
Elementy obsługi
Popychacz Wlot produktów Pokrywa zamykającaPokrywa obudowy Klamra zabezpieczającaWłącznik ZAŁ./ WYŁ. (2 stopnie pręd-
kości)
Odchylny pojemnik na sokPojemnik (np. na miąższ)Oddzielny pojemnik na sok ze skaląZdejmowana misa na miąższ
owocowy
Filtr/ sitoWałek napędowy
Ważne wskazówki bezpieczeństwa
Podczas użytkowania wszystkich urządzeń elektrycznych należy w każ­dym przypadku przestrzegać poniższych wskazówek bezpieczeństwa: Wskazówki te pomogą Państwu uniknąć ciężkich obrażeń ciała oraz uszkodzeń urządzenia, a także uzyskać lepsze wyni­ki pracy.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowego użytkowania urządzenia prosimy przeczytać uważnie poniższe informacje. Przed przeczytaniem proszę otworzyć stronę z ilustracjami i zapoznać się ze wszystkimi funkcjami urządzenia. Niniejsze wskazówki należy starannie przechowywać i w przypadku powierze­nia / odsprzedaży prasy osobie trzeciej należy dołączyć je do urządzenia.
- 4 -
KH 450
Aby uniknąć niebezpiecznego dla życia porażenia prądem elektrycznym:
• Napięcie źródła prądu musi być zgod­ne z napięciem zapisanym na tablicz­ce identyfikacyjnej urządzenia.
• Urządzenia uszkodzone lub niedziała­jące w sposób prawidłowy należy na­tychmiast przekazać do serwisu w celu ich sprawdzenia i naprawy. Adres dzi­ału serwisowego właściwego dla Pa­ństwa kraju podany jest w karcie gwarancyjnej.
• Aby uniknąć zagrożenia, uszkodzone kable sieciowe lub wtyczki niezwłocz­nie wymień w autoryzowanym punk­cie serwisowym.
• Urządzenia nie narażać na działanie deszczu i nie użytkować go nigdy w wilgotnym lub mokrym otoczeniu. Uważać, aby podczas pracy urządze­nia kabel nie miał styczności z wilgocią.
Aby uniknąć niebezpieczeństwa pożaru i obrażeń:
• Nigdy nie pozostawiać włączonego urządzenia bez nadzoru.
Ostrożnie! Chronić dzieci przed kon- taktem z kablem zasilającym i z ur­ządzeniem. Dzieci często nie docenia­ją niebezpieczeństw grożących ze strony urządzeń elektrycznych.
• Wtyczka kabla zasilającego powinna być w razie niebezpieczeństwa szybko i łatwo dostępna. Kabel powinien być ułożony tak, aby się o niego nie potykać.
• W celu uniknięcia skaleczeń należy zwrócić uwagę, czy filtr / sito oraz mi­sa na owoce zostały prawidłowo zało­żone.
• Przed włączeniem urządzenia upew­nić się, czy pokrywa została popraw­nie zamknięta klamrami. Podczas pra­cy urządzenia nie wolno odbezpieczać klamer.
• Nigdy nie wkładać rąk ani innych przedmiotów do otworu wsypowego przy pracującym urządzeniu. W prze­ciwnym razie może spowodować to ciężkie okaleczenie lub uszkodzenie prasy. Do usuwania z urządzenia przy­wartych owoców używać popychacza (element wyposażenia). Jeśli nie da się ich usunąć przy pomocy popychacza, wyciskarkę należy wyłączyć, wyciąg­nąć wtyczkę i otworzyć urządzenie.
Niebezpieczeństwo skaleczenia! Ostr- za są bardzo ostre. Należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.
• Nie dotykać żadnych wirujących częś­ci.
• Po użyciu urządzenie wyłączyć i wyci­ągnąć wtyczkę z gniazdka. Urządze­nie można rozebrać dopiero po całko­witym zatrzymaniu się silnika.
• Nigdy nie używać urządzenia:
• jeśli uszkodzone są filtr / sito, kabel zasilający lub wtyczka,
• w przypadku jego wadliwego działa­nia, jeśli zostało ono uszkodzone w inny sposób lub jeśli spadło na ziemię. Urządzenie oddać do punktu serwiso­wego celem jego sprawdzenia lub ewentualnej naprawy.
• Stosowanie akcesoriów niezaleconych lub niesprzedawanych przez produ­centa urządzenia może być przyczyną pożaru, porażenia prądem elektrycz­nym lub obrażeń.
- 5 -
KH 450
Zasady bezpieczeństwa:
• W razie niebezpieczeństwa natychmi­ast wyjąć wtyczkę z gniazdka siecio­wego.
• Nigdy nie używać urządzenia do ce­lów niezgodnych z jego przeznacze­niem.
• Zachować stałą uwagę! Uważać zaws­ze na to co robimy i postępować roz­sądnie. W żadnym razie nie używać urządze­nia w stanach dekoncentracji lub złe­go samopoczucia.
• Przed uruchomieniem upewnić się, czy urządzenie zostało kompletnie i poprawnie złożone. Urządzenie może być użyte dopiero po prawidłowym założeniu filtra / sita, zbiornika na sok lub na miąższ owocowy, zamknięciu klamer oraz pokrywy.
• Po każdym użyciu prasy upewnić się, czy włącznik znajduje się na pozycji „Wył.” ("0"). Urządzenie można rozł­ożyć dopiero wówczas, kiedy silnik jest całkowicie nieruchomy.
• W razie nieużywania urządzenia, podczas zdejmowania części i przed czyszczeniem należy wyciągnąć wtycz­kę z gniazdka sieciowego oraz odłąc­zyć od urządzenia przewód zasilający.
• Urządzenia nie używać na wolnym powietrzu.
Montaż i obsługa urządzenia
• Należy wybrać odpowiednie miejsce pod ustawienie sokowirówki. W celu zapewnienia optymalnych warunków obsługi, urządzenie należy ustawić tak, aby kabel wychodził z urządzenia od tyłu i biegł do gniazda sieciowego.
W takim ustawieniu wszystkie ele­menty pozwalają się łatwo obsługi­wać:
- wyłącznik ZAŁ./WYŁ. z przodu ,
- po lewej stronie odchylny pojemnik
ze zintegrowanym zbiornikiem np. na miąższ owocowy
- i po prawej stronie wylot soku do
oddzielnego pojemnika lub szklanki.
Uwaga: Przed złożeniem urządze-
nia należy się koniecznie upewnić, czy jest ono wyłączone i czy wyci­ągnięta jest wtyczka zasilająca.
1. Załóż misę na miąższ owocowy na wałek napędowy . Następnie misę ustawić tak, aby była ona dokładnie osadzona we wgłębieniu w podstawie sokowirówki.
2. Załóż filtr / sito na wałek napędo­wy . Zanim przystąpimy do dalszego montażu, upewnijmy się, czy filtr jest dobrze osadzony.
3. Pokrywę obudowy nakładamy na misę , tak aby dno pojemnika zała­dowczego znajdowało się wewnątrz filtra/ sita .
4. Pamiętajmy, aby pokrywa była dokł­adnie osadzona we wgłębieniu w mi­sie. Podnosimy klamry i zaciskamy je na karbach w pokrywie.
- 6 -
KH 450
5. Następnie wciskamy dolną część kla­mer do momentu ich zazębienia.
6. Zakładamy odchylny pojemnik na sok – najpierw na górny zawias, wtedy dolna część będzie mieć wystarczający luz aby zaskoczyć po lekkim naciśnię­ciu.
7. Załóż pojemnik , do którego będzie mógł wpadać np. miąższ z owoców. Zamknij pojemnik na sok sprawd­zając, czy blokada została prawidłowo zatrzaśnięta.
8. Pod wylot soku ustawiamy oddzielny pojemnik na sok lub szklankę. Po­jemnik na sok jest wypo sażony w oddzielacz piany, dzięki czemu sok będzie klarowny i czysty.
9. Włączamy wtyczkę zasilającą do gni­azda sieciowego.
Przygotowanie owoców/warzyw
Ważne: Używajmy tylko owoców w pełni dojrzałych, aby uniknąć zapy­chania się filtra i w konsekwencji jego częstego czyszczenia.
• Owoce lub warzywa przed ich wytłoc­zeniem należy dokładnie wymyć lub obrać ze skórki.
• Przed wrzuceniem owoców do urząd­zenia należy usunąć duże pestki i na­siona.
• Owoce ziarnkowe jak jabłka, grusze, można przerabiać ze skórką i komorą nasienną. Inne pestki (np. śliwki, brzoskwini), duże ziarna (np. melony) i ogonki należy usuwać, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia.
• Owoce o grubych skórkach (np. cytru sy, melony, kiwi, rzepa) należy zawsze obierać.
• Kiście winogron należy pozbawić głównego ogonka.
• Owoce lub warzywa tniemy na takie kawałki, aby pasowały one do otworu załadowczego.
Uwaga: rodzynki korynckie i rabar-
bar nie nadają się do produkcji soku.
Wytłaczanie
1. Trzymając w jednej ręce popychacz drugą ręką wkładamy kawałki owo­ców lub warzyw do wlotu produktów. Do wciskania owoców/ warzyw do wlotu produktów zawsze należy uży­wać popychacza (patrz także rys. i ). Podczas przerobu pierwszych ka­wałków dokładamy następne, nie wy­łączając urządzenia.
Rada: Pokrywa zamykająca jest
tak skonstruowana, że może rów­nocześnie pełnić rolę praktycznej mi­sy, na którą będziemy odkładać przy­gotowane kawałki produktu. W tym celu pokrywę zamykającą na­leży odpowiednio odwrócić i ustawić na wlocie produktów  (patrz także rys. ).
Uwaga: Podczas pracy urządzenia,
do otworu wlotu produktów nigdy nie wolno wkładać rąk ani innych przedmiotów. Mogłoby to dopro­wadzić do ciężkiego okaleczenia i/ lub uszkodzenia sokowirówki.
- 7 -
KH 450
Wskazówka: Aby uniknąć przykleja-
nia i blokowania się kawałków pro­duktu w otworze załadowczym, pro­dukt należy podawać tylko przy włączonym urządzeniu. Jeżeli chce­my przerobić większe ilości, należy przelewać sok do większego naczy­nia, jeśli pojemnik na sok okaże się za mały. Pojemnik na miąższ  nale- ży opróżnić, kiedy wypełni się on do połowy. Jeśli w otworze załadowczym przy­kleją lub zablokują się kawałki pro­duktu i jeśli nie można ich usunąć popychaczem, należy postąpić nastę­pująco, aby zapobiec uszkodzeniu się urządzenia:
•Natychmiast wyłączyć sokowirówkę i wyciągnąć wtyczkę z gniazdka.
•Zwolnić klamry i wyjąć misę z mi­ąższem .
•Usunąć blokujące kawałki produktu.
•Ponownie zmontować urządzenie i kontynuować wyciskanie soku.
Opróżnianie pojemnika z miąższem i filtra
1. Przerób owoców lub warzyw zawiera­jących dużą ilość soku (np. pomidory, winogrona, melony): w jednym ciągu – tj. zanim opróżnimy pojemnik z miąższem - można prze­robić nie więcej niż 3 kg warzyw/ owoców.
2. Przerób owoców lub warzyw zawiera­jących małą ilość soku (np. marchew, jabłka): opróżniajmy pojemnik z mi­ąższem z chwilą jego wypełnienia.
Jeśli sok staje się nagle o wiele gęstszy lub kiedy słyszymy, że zwalnia się licz­ba obrotów silnika, należy opróżnić filtr . Po usunięciu miąższu można ponownie zmontować urządzenie.
Uwaga: Kiedy urządzenie nie pracu-
je, należy się upewnić, czy wyciągnę­liśmy wtyczkę z gniazdka.
2. Po zakończeniu przerobu natychmiast wyłączamy urządzenie.
3. W przypadku przerobu owoców, któ­re zawierają bardzo dużo soku, np. pomidory, winogrona lub melony, włącznik ZAŁ./ WYŁ. ustawiamy na stopień prędkości 1, dla owoców su­chych (np. marchew, groch i jabłka),należy ustawić poziom pręd­kości 2.
- 8 -
KH 450
Czyszczenie
• Przed każdym montażem lub demon­tażem akcesoriów i przed każdym czyszczeniem urządzenia należy bezwzględnie wyciągnąć wtyczkę za­silającą z gniazdka sieciowego.
• Zanieczyszczenia lub wycieki soku na­leży usuwać natychmiast, ponieważ później plamy po owocach stają się trudno usuwalne.
• Podstawę urządzenia i kabel zasilają­cy czyścimy tylko lekko nawilżoną ściereczką. Popychacz, pojemnik na miąższ, tarkę/ filtr i pojemnik na sok należy myć w ciepłej wodzie z deter­gentem i starannie płukać.
• W celu usunięcia resztek owoców z filtra, należy przytrzymać go pod bie­żącą wodą (dolną stroną do góry) i wyczyścić miękką szczotką nylonową.
Uwaga: Silnika nigdy nie zanurzać w wodzie ani w innej cieczy, ponie­waż grozi to porażeniem prądem elektrycznym.
Przebarwienia:
• Niektóre owoce lub warzywa mogą przebarwiać białe elementy sokowi­rówki. Aby usunąć takie plamy, za­brudzone części zanurzamy na pe­wien czas w roztworze składającym się z 1 filiżanki wybielacza i 1 filiżanki wody. Następnie czyścimy części pły­nem do zmywania i spłukujemy czystą wodą.
Utylizacja
Urządzenia nie wolno wyrzucać do śmieci wraz z pozostałymi odpadkami.
Urządzenie należy oddać do odpowied­niego zakładu usuwania odpadów lub najbliższego miejskiego składowiska odpadów. Należy przestrzegać aktualnie obowią­zujących przepisów. W razie koniecz-no­ści należy skontaktować się z odpowied­nim zakładem usuwania odpadów.
Wskazówka: Do mycia sokowirówki
nie używać agresywnych środków myjących. Urządzenie oraz jego częś­ci nie mogą być myte w zmywarce mechanicznej ani w we wrzącej wodzie.
Gwarancja oraz serwis
Warunki gwarancji oraz adres punktu serwisowego, dostępnego w danym kraju, patrz karta gwarancyjna.
Importer
KOMPERNASS GMBH BURGSTRASSE 21 D-44867 BOCHUM
www.kompernass.com
- 9 -
Loading...
+ 24 hidden pages