Jbl ON STAGE IIIP User Manual [sv]

User Guide
English ........................ 3
Deutsch .......................9
Français ..................... 16
Español ..................... 23
Italiano ...................... 30
Dutch .........................37
Korean ....................... 44
Norwegian .................51
Danish ........................58
Japanese .................... 65
Simplifi ed Chinese .... 72
Finnish ...................... 79
Swedish ..................... 86
Russian ..................... 93
JBL On Stage™* IIIP portable loudspeaker dock for iPhone and iPod
TM
JBL On Stage
*
IIIP viktiga säkerhetsföreskrifter
Läs nedanstående säkerhetsföreskrifter innan du använder enheten:
• Läs föreskrifterna. Bruksanvisningen och alla säkerhetsföreskrifter bör läsas noggrant innan detta ljudsystem används.
• Spara anvisningarna för framtida bruk.
• Beakta alla varningar. Alla varningar på detta ljudsystem och i bruksanvisningen bör följas.
• Följ instruktionerna. Alla bruksanvisningar bör följas.
• Exponera inte högtalarna för vätska eller lösningsmedel.
• Avlägsna aldrig grillskydden för att utföra underhåll på högtalarsystemet. Högtalarsys­temet har inga delar som kan servas av användaren. All service ska utföras av JBL:s tekniska supportgrupp.
• Exponera inte högtalarsystemet för extrem temperatur eller luftfuktighet, direkt solljus, för mycket damm eller vibrationer.
• Placera högtalarsystemet på en stabil, jämn yta. Tappa inte enheten och var inte alltför hårdhänt med reglagen. Placera inga tunga föremål på enheten.
• Om rengöring krävs, använd en mjuk, torr duk. Vid behov ska du använda en fuktig duk utan lösningsmedel.
• För att skydda högtalarsystemet, undvik mikrofonfeedback, kontinuerliga utsignaler från elektroniska musikinstrument och distorsion från en signalkälla.
• För att vara helt frånkopplad från strömförsörjningen måste huvudkontakten på växel­ströms-/likströmsadaptern vara frånkopplad från huvudströmkällan.
• Huvudkontakten på växelströms-/likströmsadaptern får inte blockeras. Adaptern måste vara lättåtkomlig under användning.
• Märkningsinformationen sitter undertill på enheten.
• Batteriet får inte utsättas för stark värme, t.ex. solsken eld eller liknande.
• Enheten och växelströms-/likströmsadaptern får inte utsättas för droppar eller stänk. Behållare med vätskor i, t.ex. vaser, får inte ställas på enheten och växelströms-/ likströmsadaptern.
• Placera inte högtalarna nära fl uorescerande ljuskällor eller neonljus.
• Även om högtalarna är magnetiskt avskärmade, ska magnetiska lagringsmedier (skivor och band) hållas på minst fyra tums avstånd från högtalarsystemet för att undvika förlust av data.
• VARNING: För att minska risken för elektrisk stöt ska du inte exponera högtalarsyste­met för regn och fukt.
• FÖR ATT UNDVIKA RISK FÖR ELEKTRISK STÖT, AVLÄGSNA INTE HÖLJET. DET FINNS INGA DELAR INUTI SOM KAN SERVAS AV ANVÄNDAREN. KONTAKTA JBL:S KUNDTJÄNST OM DU HAR PROBLEM MED ENHETEN.tt.
8686
FÖRSIKTIGT
RISK FÖR ELEKTRISK
BLIXTEN OCH PILEN INUTI TRIANGELN ÄR EN VARNINGS­SYMBOL SOM VARNAR FÖR FARLIG SPÄNNING INUTI PRODUKTEN.
VARNING: för att undvika risk för brand eller elek-
trisk stöt, utsätt inte produkten för regn eller fukt.
VARNING: apparaten får inte utsättas för stänk
eller droppar, och inga föremål fyllda med vätska, såsom vaser, får placeras på enheten.
OBS! ANVÄND ENDAST KRAFTAGGREGAT GODKÄNDA AV JBL.
Användning av kraftaggregat från tredje part kan skada enheten och ogiltiggöra garantin.
Viktigt meddelande avseende alla elektroniska produkter: Innan du ansluter eller kopplar från ljudkablar från källanordningens hörlurar eller uttag på linjenivå, är det bra att först slå av anordningen. Detta förlänger enhetens livslängd, skyddar den mot statisk elektricitet och förhindrar skada.
VIKTIGT:
Innan din iPod placeras i JBL® -produkten måste lämplig adapter installeras. Säkerställ att iPod kontakt sitter korrekt ihop med kontakten på JBL­produkten när du installerar din iPod. Om så inte är fallet kan kontakten på iPod skadas och göra att den slutar fungera.
STÖT – ÖPPNA INTE
FÖRSIKTIGT: FÖR ATT MINSKA RISKEN FÖR STÖ­TAR, TA INTE BORT HÖLJET. INGA DELAR SOM FÅR REPARERAS AV ANVÄNDA­REN FINNS INUTI. VÄND DIG TILL BEHÖRIG PERSONAL FÖR SERVICE.
UTROPSTECKNET INUTI TRIANGELN ÄR EN VARNINGS­SYMBOL SOM HÄNVISAR TILL ATT VIKTIGA INSTRUKTIONER MEDFÖLJER PRODUKTEN.
FCC-intyg om överensstämmelse
Den här enheten överensstämmer med kraven i artikel 15 i FCC-bestämmelserna. Den får användas endast under förutsättning att följande två villkor är uppfyllda: (1) Denna anordning får inte generera skadliga störnin­gar; och (2) denna anordning måste kunna acceptera störningar, inklusive störningar som kan leda till oönskad drift.
Radio and television interference
Denna anordning har testats och befunnits överensstämma med begränsningarna avseende en digital Klass B-anordning, in enlighet med artikel 15 i FCC:s bestämmelser. Dessa begränsningar har utformats för att ge rimligt skydd mot skadliga störningar i en installation i hemmet. Denna anordning genererar, utnyttjar och kan utstråla radiofrekvent energi och, om den inte installeras i enlighet med anvisningarna, kan den orsaka skadliga störningar för radiokommunikation. Inga garantier utfärdas emellertid att störningar inte skulle uppstå i en viss installation. Om denna utrustning orsakar störningar i samband med radio- och TV-mottagning, vilket kan avgöras genom att man slår anordningen på och av, uppmanas användaren att åtgärda störningarna på ett eller fl era av följande sätt:
• Öka avståndet mellan utrustningen och mottagaren.
• Anslut utrustningen till ett annat uttag så att den och mottagaren utnyttjar olika förgreningskretsar.
• Konsultera återförsäljaren eller en erfaren radio/TV-tekniker för hjälp.
• Ändringar och modifi kationer som inte uttryckligen godkänts av JBL, Inc., kan frånta användaren rätten att använda utrustningen.
8787
Uppackning
Packa varsamt upp JBL On Stage IIIP
Bekanta dig med din JBL On Stage IIIP
1. JBL On Stage IIIP
2. Kraftaggregat med väggadapter
3. IR-fjärrkontroll
MENU
4. iPod-dockningsadapter
5. 3,5 mm Hjälpaudiokabel
Ljud in
12VDC In
Adaptrar till iPod
Detaljerade uppgifter om urval, installation och borttagning a dockningsadaptrar fi nns på, visit www.jbl.com.
Ta bort dockningsadaptern genom att föra in en skruvmejsel med platt blad (säljs sepa­rat) i springan på baksidan av dockningsadaptern och lyft upp.
Se till att din iPod är ordentligt dockad i JBL On Stage IIIP med hjälp av rätt docknings­adapter.
8888
allmän snabbinstallation av JBL On Stage IIIP
MENU
Steg 1. Packa upp JBL On Stage IIIP, adapter, fjärrkontroll, kraft­aggregat och hjälpaudiokabel. Läs instruktionerna!
Steg 2. Rotera locket till batteri­facket till olåst läge för att öppna batterifacket.
Steg 3. Sätt i sex AA batterier i batterifacket.
Steg 4. Sätt i kraftaggregatets sladd i uttaget markerat på baksidan av JBL On Stage IIIP; sätt i väggadapt­ern i ett vägguttag eller grendosa.
or
Steg 5. Anslut rätt dockningsadapter för iPod till JBL On Stage IIIP. Anslut din iPod till dockningsstationen eller sätt i hjälpaudiokabeln på baksidan av din JBL On Stage IIIP. Koppla andra änden av hjälpau­diokabeln till ljudkällan.
Steg 6. Tryck på strömbrytaren på baksidan av JBL On Stage IIIP. En grön lysdiod lyser när JBL On Stage IIIP-systemet är på.
Steg 7. Justera volymen genom att trycka på (+) för att öka och (-) för att minska volymen. Tryck på båda knapparna för att stänga av ljudet. Tryck på endera knapp för att slå på.
Kassering av batterier
Alkaliska batterier klassas som ofarliga och kan därför kasseras tillsammans med vanligt hushållsavfall. Återladdningsbara batterier (dvs. batterier som innehåller nickelkadmium, nickelmetallhydrid, litium och litiumjoner) klassas som farligt hushållsavfall och kan utgöra en hälso- och säkerhetsrisk. Oönskade material bör kasseras på ett miljövänligt sätt.
Kontakta lokal avfallshanteringspersonal som kan ge ytterligare information om miljövänlig insamling, återvinning och kassering av använda batterier. BLANDA INTE IHOP BATTERITYPER
BLANDA INTE IHOP LADDADE OCH DELVIS LADDADE BATTERIER BATTERIER LADDAS INTE I JBL ON STAGE IIIP
8989
allmän snabbinstallation av JBL On Stage IIIP fjärrkontroll
MENU
Navigeringskontrolläge
Slå på iPod: Tryck på valfri knapp på fjärrkontrollen för att väcka iPod Slå av iPod: Håll spela/pausa-knappen nedtryckt i två sekunder
minska volym
iPod spela/pausa
iPod bakåt
öka volym
ljud av/ljud på
iPod framåt
Visa iPod meny: Tryck på menyknappen. Rulla upp : Tryck på knappen Rulla upp. Rulla ned: Tryck på knappen Rulla ned Gå tillbaka till föregående meny: Tryck på menyknappen. Välj meny/spår/funktion: Tryck på knappen Välj.
iPod rulla upp
iPod meny
jbl fjärrkontroll med 10 knappar
Överföring: IR Frekv ens: 38kHz Driftsräckvidd: 6 m Batterityp: CR2025 3V Mått: Bredd: 33 mm Höjd: 86 mm Djup: 6 mm Vik t (inkl usive b atte ri): 34 g
iPod rulla ned
iPod välj
Musikkontrolläge
Spela ett spår: Tryck på Spela/pausa. OBS! Om iPod- enheten är i läge huvudmenyn när du
trycker Spela/pausa leder detta till att iPod spelar all
sin musik. Pausa ett spår: Tryck på knappen Spela/pausa. Hoppa till nästa spår: Tryck på knappen Spola framåt. Hoppa till föregående spår: Tryck på knappen Spola bakåt. Spola framåt i spåret: Håll knappen Spola framåt nedtryckt. Spola bakåt i spåret: Håll knappen Spola bakåt nedtryckt. Öka volymen: Tryck på knappen Öka volym. Minska volym: Tryck på knappen Minska volym Stäng av ljudet: Tryck på knappen Ljud av. Gå till föregående meny: Tryck på menyknappen Välj meny/spår/funktion: Tryck på knappen Välj.
9090
Felsökning av JBL On Stage IIIP
Tekniska specifi kationer Symtom Tänkbart problem Lösning
Frekvensåtergivning: 70Hz – 20kHz
Effektförbrukning: 10W max.
Ineffekt: 12V/1,5 A
JBL On Stage IIIP-transduktor: (4) 1 tums full räckvidd per kanal Mått:
Diameter – 18,4 cm Höjd – 5,1 cm Systemvikt: 0,51 kg
Batteri: Storlek – AA, 6 st Typ – Alkaliskt, NiMh
BLANDA INTE BATTERITYPER. BLANDA INTE LADDADE OCH DELVIS LADDADE BATTERIER. BATTERIER LADDAS INTE I JBL ON STAGE IIIP.
Ljudkvalitet
Inget ljud från JBL On Stage IIIP
-högtalaranläggning.
Ingen ström till systemet Strömadapterpluggen är inte ordentligt införd.
Ingen eller låg ljudvolym.
Ingångskällans ljudvolym är låg. Svaga eller urladdade batterier. iPod är i pausläge.
Se till att strömaggregatet är anslutet till en strömkälla samt till JBL On Stage IIIP. OBS! När JBL On Stage IIIP slås på tänds en grön strömlysdiod på JBL On Stage IIIP.
Vidrör knappen ”Upp” (+) på volymkontrollen för att slå på ljudet och/eller öka systemets ljudnivå. OBS! För att sänka systemets ljud­volym vidrör du knappen ”Ned” (–). Om du trycker samtidigt på knapparna (+) och (–) dämpas systemets ljudvolym.
Öka ljudvolymen på ljudkällan. Byt ut batterierna. Tryck på Spela-knappen på iPod
eller fjärrkontrollen.
Om du har frågor eller behöver ytterligare hjälp kan du besöka www.jbl.com. Dessa specifi kationer kan ändras utan föregående varsel.
9191
Symptom Möjligt problem Lösning
Går inte igång; grön lysdiod lyser inte Väggadaptern är inte rätt isatt i JBL On
Felmeddelande: ”Apparaten är inte kompatibel med iPhone” visas på iPhone efter dockning till enheten.
Stage IIIP.
Väggadaptern får ingen ström.
iPhone har en äldre version av fi rm-iPhone har en äldre version av fi rm- ware.ware.
Kontrollera väggadapterns koppling.Kontrollera väggadapterns koppling.
Sätt i väggadaptern i ett fungerande strömuttag. Testa vägguttaget Sätt i väggadaptern i ett fungerande strömuttag. Testa vägguttaget med en lampa eller annan apparat.med en lampa eller annan apparat.
Uppgradera iPhone fi rmware till den senaste versionen.
Ta bort & docka iPhone till enheten igen.
Ladda
Ingen ström till enheten Ingen ström till enheten. Se till att vägguttaget eller grendosan har strömtillförsel. Se till att
Fel adapter används. Se till att rätt adapter används för din specifi ka iPod-modell.
iPod-enheten har inte fullständign kon­takt med dockningsstationen.
alla brytare för eluttaget/grendosan är på och att alla brytare för enheten är på.
Se till att iPod-enheten är ordentligt införd i dockningsstationen.
Ta bort & docka iPhone till enheten igen.
9292
Doc ume nt N umb er : 95 0- 023 4- 001 Rev . C
JBL is a trade mark of Harman Inte rnational Indus tries, Incor porated, reg istered in the Uni ted States and/or oth er countries. JBL On Stage i s a trademark of Har man Internatio nal Industries , Incorporate d.
*
iPod is a trad emark of Appl e Inc., registe red in the U.S. and o ther countri es. iPhone is a trad emark of Apple I nc. iPod and iPhone not included. “Made for iPod” means that an electronic accessory has been designed to connect specifi cally to iPod and has been certifi ed by the developer to meet Apple performance standards. “Works with iPhone” means that an electronic accessory has been designed to connect specifi cally to iPhone and has been certifi ed by the developer to meet Apple performance standards. Apple is not responsible for the operation of this device or its compliance with safety and regulatory standards.
JBL est une ma rque commercial e de Harman Inter national Indust ries, Incorp orated, dépo sée aux États- Unis et/ou dans d’autre s pays. JBL On Stage e st une marque comm erciale de Harma n International I ndustries, In corporated.
*
iPod est un e marque commerc iale de Apple In c., déposée au x États-Unis e t dans d’autres pays . iPhone est une ma rque commercia le de Apple Inc. iPod et iPho ne non inclu s. « Made for iPod » sign ifi e qu’un ac cessoire élec tronique a été co nçu pour ce conne cter spécifi quement à l’iPod e t que s a con for mi té au x no rme s de perf ormances App le a été certi fi ée pa r son construc teur. « Works with iP hone » signifi e que le dispos itif électr onique a été spéc ialement conçu pour se connecter à l’iPhone e t qu’il est cer tifi é pa r le développe ur comme confor me aux normes de p erforman ce Apple. App le n’est pas respon sable du fonctionnement de ce dispositif ou de sa con for mit é av ec l es n orm es d e sé cur ité ou r égl eme nta ire s.
Harman Consumer Group, Inc.
8500 Balboa Boulevard, Northridge, CA 91329 USA
1.516.255.4525 (USA only)
www.jbl.com
© 2008 Ha rman Internati onal Industri es, Incorpora ted. All right s reserved . Tous dr oits réserv és. Part Number: 950-0234-001 Rev. D
Loading...