IKEA MW C00 S User Manual [sv]

MW C00 MW C10
MW C40
1
INSTALLATION
INNAN MIKROVÅGSUGNEN ANSLUTS
Kontrollera att spänningen på typskylten överensstämmer med spänningen i ditt hem.
av ugnsutrymmets vägg. Skyddsplattorna hindrar att fett och matsmulor tränger in i mikrovågskanalerna.
Kontrollera att ugnsutrymmet är tomt före installationen.
Försäkra dig om att mikrovågsugnen inte är skadad. Kontrollera att det går att stänga
luckan ordentligt och att dess kontaktytor mot ugnen är oskadade. Töm ugnen och rengör den invändigt med en mjuk, fuktig trasa.
Använd inte ugnen om elsladden eller stickproppen är skadad, om ugnen inte fungerar som den ska eller om den skadats på något sätt. Doppa aldrig elsladden eller stickproppen i vatten. Se till att elsladden inte ligger mot heta ytor. Elektriska stötar, brand och andra tillbud kan annars bli följden.
EFTER ANSLUTNING
Ugnen fungerar endast när luckan är ordentligt stängd.
Jordning av denna mikrovågsugn är obligatorisk. Tillverkaren åtar sig inget ansvar för personskador eller för skador på djur eller egendom som uppkommer på grund av att ugnen inte jordats på korrekt sätt. För en permanent anslutning skall ugnen installeras av en behörig servicetekniker.
Viktigt! För permanent anslutning skall även en
elektrisk frånskiljare installeras. Frånskiljaren måste ha en omnipolär kontaktöppning på mer än 3 mm. Detta gäller även nivåbrytare, säkerhetsventiler och reläer. Frånskiljaren skall anslutas direkt till kontaktskruvarna.
Tillverkaren ansvarar inte för problem som orsakas av att användaren inte följer dessa anvisningar.
Följ medföljande separata monteringsanvisningar
för att installera ugnen.
2
VIKTIGA SÄKERHETSINSTRUKTIONER
LÄS NOGGRANT OCH SPAR FÖR FRAMTIDA REFERENS
Brandfarligt material får inte värmas eller förvaras i eller nära ugnen. Avgivna gaser och ångor kan medföra brand- eller explosionsrisk.
Frätande kemikalier och ångor får inte användas i denna mikrovågsugn. Ugnar av denna typ är endast avsedda för uppvärmning och tillagning av mat. De är inte avsedda för industri- eller laboratorieändamål.
Använd inte mikrovågsugnen för att torka textilier, papper, kryddor, örter, trä, blommor, frukt eller andra brännbara material. Det kan börja brinna.
Om eld uppstår i eller utanför ugnen, håll ugnsluckan stängd och stäng av ugnen. Dra ut sladden eller stäng av strömmen vid säkringen.
Överhetta inte maten. Det kan börja brinna.
Lämna inte ugnen utan tillsyn, särskilt inte
om maten värms i papper, plast eller andra brännbara material. Papper kan förkolna eller brinna och vissa plaster kan smälta vid uppvärmningen.
VARNING!
Låt inte barn använda mikrovågsugnen utan tillsyn och inte förrän de kan hantera ugnen på ett säkert och korrekt sätt och förstår risken det innebär att använda den på felaktigt sätt. Ugnen är inte avsedd att användas av småbarn utan tillsyn. Se också till att dina barn inte leker med ugnen. Om din ugn har en kombifunktion får barn inte använda ugnen utan tillsyn på grund av de höga temperaturer som genereras.
VARNING!
Använd inte mikrovågsugnen för att värma mat eller vätskor i lufttäta behållare. Om det skapas ett övertryck i behållaren kan den explodera eller skada dig när du öppnar den.
VARNING!
Kontrollera regelbundet att luckans tätningslister och ytorna runt luckan inte är skadade. Använd inte ugnen om du upptäcker någon skada utan se till att den först repareras av en behörig servicetekniker.
ÄGG
Hela ägg, med eller utan skal, ska inte kokas eller värmas i ugnen. De kan explodera, även
efter avslutad tillagning.
3
FÖRSIKTIGHETSÅTGÄRDER
ALLMÄNNA ANVISNINGAR
Denna mikrovågsugn är uteslutande avsedd för hushållsbruk!
Ugnen får inte startas med mikrovågor utan
att det fi nns mat i den. Annars är risken stor att ugnen skadas.
Ställ in ett glas vatten i ugnen när du ska öva inställningar av olika slag. Vattnet absorberar mikrovågsenergin så att ugnen inte tar skada.
Använd inte ugnsutrymmet för förvaring.
av ugnsutrymmets vägg. Skyddsplattorna hindrar att fett och matsmulor tränger in i mikrovågskanalerna.
Metallklämmor och förslutningar som innehåller
metalltrådar måste avlägsnas från plast- och papperspåsar innan påsarna placeras i ugnen.
FRITERING Använd inte ugnen för fritering. Det är omöjligt att kontrollera oljans temperatur.
Använd grytlappar eller grytvantar för att undvika brännskador när du tar ut heta kokkärl och formar ur ugnen.
VÄTS KOR
Vid uppvärmning av t.ex. drycker och vatten i
mikrovågsugnen kan vätskans kokpunkt överskridas utan att det syns några bubblor. Det fi nns då risk att vätskan plötsligt kokar över. Följ anvisningarna nedan för att undvika detta:
1. Använd inte kärl med raka sidor och smala halsar.
2. Rör om vätskan innan du ställer in kärlet i ugnen och låt en tesked stå i kärlet.
3. Låt kärlet stå en kort stund efter uppvärmningen och rör om igen innan du tar ut kärlet ur ugnen.
VAR FÖRSIKTIG För mer information, se en kokbok för mikrovågsugnar (medföljer ej). Detta är speciellt viktigt när du ska laga eller värma mat som innehåller alkohol.
Efter uppvärmning av barnmat i nappfl aska eller barnmatsburk ska alltid temperaturen kontrolleras och maten röras om innan den serveras. Då kan du vara säker på att värmen är jämnt fördelad samtidigt som du undviker risken för skållning eller brännskador. Ta av lock och nappar före uppvärmning!
4
TILLBEHÖR
ALLMÄNNA ANVISNINGAR På marknaden fi nns det många olika sorters tillbehör. Försäkra dig om att de är lämpade för mikrovågsugn innan du gör några inköp.
Kontrollera att de kärl du tänker använda för matlagningen är ugns- och mikrovågssäkra.
Kontrollera att den mat och de tillbehör som ställs in i ugnen inte kommer i direkt kontakt med ugnsutrymmets väggar eller tak. Detta är
speciellt viktigt vad gäller tillbehör i metall eller med metalldelar.
Om tillbehör som innehåller metall kommer
i kontakt med ugnens väggar eller tak när ugnen används kan det bildas gnistor och ugnen kan skadas.
Försäkra dig alltid om att glasplattan kan snurra fritt innan du startar ugnen.
Kontrollera att de kärl du tänker använda för matlagningen är ugns- och mikrovågssäkra.
RULLSTÖD FÖR GLASPLATTA Rullstödet ska sitta under glasplattan. Placera aldrig något annat tillbehör på detta stöd. * Montera rullstödet i ugnen.
BAKPLÅT Använd bakplåten vid tillagning med varmluft eller grillning. Använd den aldrig i kombination med mikrovågor.
NAPPFLASKSTÖD Använd nappfl askstödet vid värmning av barnmat i fl askor som är för höga för att stå upprätta utan stöd i ugnen. Se även avsnittet ”Försiktighetsåtgärder” för mer information om uppvärmning av barnmat.
BAKGALLER Använd bakgallret vid tillagning och bakning med varmluft, grill, varmluft kombi, automatisk varmluft kombi eller turbogrill kombi. Vid grillning utan mikrovågor, placera bakgallret ovanpå bakplåten så att maten förs närmare grillelementet i ugnstaket.
ROTERANDE GLASPLATTA Den roterande glasplattan ska användas vid samtliga tillagningsmetoder. Den samlar upp droppande vätskor och matpartiklar som annars skulle fl äcka och smutsa ned ugnens interiör. * Placera glasplattan på rullstödet.
5
STARTSKYDD / BARNSPÄRR
STARTSKYDD Denna automatiska säkerhetsfunktion träder i kraft en minut efter att ugnen har
återgått till viloläge (standby). För att koppla ur barnspärren måste ugnsluckan öppnas och stängas. Annars visas “door“ i teckenfönstret.
AVBRYTA ELLER STOPPA TILLAGNINGEN
Avbryt tillagningen så här:
Öppna ugnsluckan när du vill avbryta tillagningen för att kontrollera, vända eller röra om i maten. Inställda funktioner bibehålls i 10 minuter.
Om du vill fortsätta tillagningen:
Stäng ugnsluckan och tryck på startknappen EN GÅNG. Tillagningen fortsätter då från den punkt där programmet avbröts. Trycker du på startknappen TVÅ GÅNGER ökas tiden med 30 sekunder.
BARNSPÄRR En mekanisk säkerhetsbrytare är monterad
på ugnens framsida för att förhindra att lekande barn öppnar luckan av misstag.
Om du vill avsluta tillagningen:
Ta ut maten, stäng luckan och tryck in stoppknappen
När tiden gått ut hörs en ljudsignal. Den upprepas en gång i minuten i 10 minuter. Tryck på stoppknappen eller öppna luckan för att stänga av ljudsignalen. Anmärkning: Om luckan öppnas och sedan stängs behålls de aktuella inställningarna endast i 60 sekunder efter avslutad tillagning.
6
KLOCKA
2
6
4
3
1(a)
1(a). Vrid funktionsratten till nolläget. 2(b). Håll valknappen intryckt (3 sekunder) tills
den vänsta siff ran (timmar) börjar blinka.
3. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in timtalet.
4. Tryck på valknappen igen varpå de två siff rorna till höger (minuter) börjar blinka.
5. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in antalet minuter.
6. Tryck på valknappen igen.
Klockan är nu inställd och i funktion.
5
Håll ugnsluckan öppen när du ställer klockan. Du har då 10 minuter på dig att avsluta inställningen av klockan. Annars har du bara 60 sekunder på dig för varje enskilt steg.
Anmärkning: Vid inkoppling av ugnen första gången eller efter strömavbrott visas inga tecken i teckenfönstret. Om klockan inte ställs in förblir teckenfönstret släckt tills en tillagningstid ställs in.
Om du inte längre vill att klockan ska visas, följ steg (a) och (b) och tryck sedan på stoppknappen (c).
För att koppla in klockfunktionen igen följer du anvisningarna ovan.
TIMER
Använd denna funktion när du behöver en timer för att kunna ställa in exakt tid för att koka ägg, tillaga pasta, jäsa degar, osv.
1
1. Vrid funktionsratten till nolläget igen.
2. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in tiden.
Klockan startar nedräkningen automatiskt efter en sekund.
2
Du hör en ljudsignal när nedräkningen är klar.
7
TILLAGNING OCH UPPVÄRMNING MED MIKROVÅGOR
Använd denna funktion för normal tillagning och uppvärmning av t.ex. grönsaker, fi sk, potatis och kött.
1
3
1. Vrid funktionsratten till läget för mikrovågor.
2. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in tillagningstiden.
3. Tryck på valknappen för att välja eff ektnivå.
4. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in tiden.
5. Tryck på startknappen.
2
4
JET START (Snabbstart)
1
1. Vrid funktionsratten till läget för mikrovågor.
2. Tryck på startknappen.
Denna funktion startar automatiskt med full mikrovågseff ekt och tillagningstiden inställd på 30 sekunder. Varje ytterligare tryck på knappen ökar tiden med 30 sekunder. Du kan också minska eller öka tiden genom att vrida på “+/-”-ratten efter det att funktionen startat.
5
Använd inte tillsammans med denna funktion.
När tillagningen har börjat:
Du kan enkelt öka tiden med 30 sekunder genom att trycka på startknappen. Varje tryck ökar tiden med 30 sekunder. Du kan också minska eller öka tiden genom att vrida på “+/­”-ratten. Du kan växla mellan tillagningstid och eff ektnivå genom att trycka på valknappen. Båda dessa inställningar kan ändras under tillagningen genom att vrida på “+/-”-ratten när respektive parameter har valts.
Använd denna funktion för snabb uppvärmning av mat med hög vattenhalt såsom klara soppor, kaff e eller te.
2
Använd inte tillsammans med denna funktion.
8
GRILL
Använd denna funktion för att snabbt ge maten en aptitretande gyllenbrun yta.
1
1. Vrid funktionsratten till grillpositionen.
2. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in tillagningstiden.
3. Tryck på startknappen.
Lämna inte ugnsluckan öppen alltför länge under grillning eftersom detta får ugnstemperaturen att sjunka.
Anmärkning: Om tillagningstiden ställs in på över 90 minuter visar displayen ”CONT”, (kontinuerlig), dvs. ugnen är påslagen utan tidsgräns tills du stänger av den.
2
GRILL KOMBI
3
1
1. Vrid funktionsratten till “Grill kombi”­positionen.
2. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in eff ektnivå.
3. Tryck på valknappen för att välja tillagningstid.
4. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in tillagningstid.
5. Tryck på startknappen.
2
4
3
Använd inte tillsammans med denna funktion.
För sådan mat som ost, smörgåsar, köttskivor
och korvar, placera bakgallret ovanpå bakplåten.
VIKTIGT!
Kontrollera att kärlen som ska användas för grillning är ugnssäkra och tål grillens höga temperatur. Använd inte plastredskap när du grillar. De kommer att smälta. Trä och papper är inte heller lämpliga material.
Använd denna funktion för att tillaga maträtter såsom gratänger och lasagne.
5
Använd inte tillsammans med denna funktion.
Placera maten på bakgallret eller glastallriken
vid tillagning med denna funktion.
När grillen används är mikrovågseff ekten begränsad.
9
TURBOGRILL KOMBI
Använd denna funktion för tillagning av mat såsom fågel och bakad potatis.
3
1
denna funktion.
1. Vrid funktionsratten till “turbogrill”­positionen.
2. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in eff ektnivå.
3. Tryck på valknappen för att välja tillagningstid.
4. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in tillagningstid.
5. Tryck på startknappen.
När “turbogrill kombi” används är mikrovågseff ekten begränsad.
2
4
SNABBVÄRMNING
1
1. Vrid funktionsratten till läget för snabbuppvärmning.
2. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in temperatur.
3. Tryck på startknappen.
Under uppvärmningen blinkar siff rorna och “PRE- HEAT” visas i teckenfönstret med jämna mellanrum tills den inställda temperaturen är uppnådd.
2
5
Använd inte tillsammans med
Placera maten på bakgallret eller glastallriken
när du använder denna funktion.
Använd denna funktion för att värma upp den tomma ugnen. Ställ inte in mat innan eller under uppvärmningen av ugnen. Den intensiva hettan bränner maten.
3
Använd inte tillsammans med denna funktion.
Ugnen bibehåller den förinställda
temperaturen i 10 minuter innan den stängs av. Under denna tid väntar den på att du ställer in maten och väljer en varmluftsfunktion för tillagning.
När uppvärmningen har börjat kan temperaturen enkelt ändras genom att funktionsratten vrids.
10
Vid föruppvärmning skall ugnen alltid vara tom.
VARMLUFT
Använd denna funktion för tillagning av maränger, bakverk, sockerkakor, suffl éer, fågel och stekar.
1
3
1. Vrid funktionsratten till varmluftsläget.
2. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in temperatur.
3. Tryck in valknappen för att välja tillagningstid.
4. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in tillagningstid.
5. Tryck på startknappen.
Förinställd temperatur vid val av varmluftsfunktionen är 175°C
Anmärkning: Om tillagningstiden ställs in på över 90 minuter visar displayen “CONT” (kontinuerlig), dvs. ugnen är påslagen utan tidsgräns tills du stänger av den.
2
4
VARMLUFT KOMBI
3
5
2
6
1
1. Vrid funktionsratten till varmluftspositionen.
2. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in temperaturen.
3. Tryck på valknappen för att välja mikrovågseff ekt.
4. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in eff ektläge.
5. Tryck på valknappen för att välja tillagningstid.
6. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in tillagningstid.
7. Tryck på startknappen.
Ställ maten på bakgallret på sådant sätt att luften kan cirkulera ordentligt runt maten.
4
5
Använd inte tillsammans med denna funktion.
Ställ maten på bakgallret på sådant sätt att
luften kan cirkulera ordentligt runt maten.
Använd bakplåten vid gräddning av små bakverk såsom kakor och småfranskor.
Under uppvärmningen blinkar siff rorna tills den förinställda temperaturen har uppnåtts.
När uppvärmningen har börjat kan temperaturen enkelt ändras genom att funktionsratten vrids.
Använd denna funktion för tillagning av stekar, fågel, bakad potatis, fryst snabbmat, sockerkakor, bakelser, fi sk och puddingar.
7
Använd inte tillsammans med denna funktion.
Under uppvärmningen blinkar siff rorna tills
den förinställda temperaturen har uppnåtts.
När uppvärmningen har börjat kan temperaturen enkelt ändras genom att funktionsratten vrids. Det går även att ändra mikrovågseff ekten. När varmluftsfunktionen används är mikrovågseff ekten begränsad.
11
AUTOMATISKA FUNKTIONER
4
1
1. Vrid funktionsratten till Auto-läget.
2. Tryck på Auto-knappen för att välja önskad automatisk funktion.
3. Vrid på “+/-”-ratten för att välja matklass.
4. Tryck på valknappen (förinställd vikt visas).
5. Vrid på “+/-”-ratten för att ställa in matens vikt.
6. Tryck på startknappen.
2
3
5
För ugnens automatiska funktioner måste du ställa in matens nettovikt. Ugnen beräknar sedan automatiskt den tid som behövs för att slutföra upptiningen eller tillagningen.
6
Om vikten är mindre eller större än den rekommenderade vikten:
Följ anvisningarna i “Tillagning och uppvärmning med mikrovågor” för att tillaga eller tina maten.
Anmärkning: Vid val av “Automatiskt varmluft kombi”-läge kan vikt inte matas in i vissa av programmen.
Frusen mat: Om matens temperatur är högre än djupfryst (-18 °C) ställer du in en
lägre vikt.
Om maten är kallare än djupfryst
(-18 °C) ställer du in en högre vikt.
Individuell inställning När du använder de automatiska funktionerna (utom Jet Defrost-funktionen) kan du också
själv styra slutresultatet med hjälp av funktionen för individuell inställning. Med denna funktion kan du ställa in en högre eller lägre sluttemperatur eller justera tiden.
Genom att trycka på en av Auto-knapparna väljer du standardinställningen för den valda funktionen. Med denna inställning erhåller du normalt det bästa resultatet. Kanske den uppvärmda maten har blivit för varm att äta med en gång. Du kan då enkelt justera detta innan du använder den funktionen nästa gång. Det gör du genom att välja en Hög (Hi) eller Låg (Lo) nivå med “+/-”-ratten. Vrid på “+/-”-ratten för att göra din individuella inställning.
+ ökar sluttemperaturen.
- sänker sluttemperaturen.
Anmärkning:
Den individuella inställningen kan endast göras eller ändras under de 20 första sekunderna av funktionen. Automatisk varmluft kombi: Den individuella inställningen kan endast göras eller ändras under de 20 första sekunderna av funktionen (matkategorier 3, 4 och 5).
12
JET DEFROST (Snabbupptining)
Använd denna funktion för upptining av kött, fågel, fi sk, grönsaker och bröd.
För mat som inte fi nns med på nedanstående lista använder du proceduren för “Tillagning
och uppvärmning med mikrovågor” och väljer 160 W vid upptining.
Halvvägs genom upptiningsprocessen stannar ugnen med uppmaningen “TURN FOOD” (VÄND MATEN). — Öppna luckan. — Vänd maten. — Stäng ugnsluckan och tryck på
startknappen.
Anmärkning: Upptiningen fortsätter automatiskt efter 2 minuter om maten inte har blivit vänd. I detta fall tar upptiningen längre tid.
REKOMMENDERADE VIKTER
1 KÖTT (100 g - 2 kg) Köttfärs, kotletter, köttskivor eller stekar.
Placera alltid maten på glastallriken.
Använd inte tillsammans med denna funktion.
2 FÅGEL (100 g - 3 kg) Kyckling, hel, delar eller fi léer.
3 FISK (100 g - 2 kg) Hel eller fi léer.
4 GRÖNSAKER (100 g - 2 kg) Blandade grönsaker, ärtor, broccoli, etc.
5 BRÖD (100 g - 2 kg) Limpa, bullar eller småfranska.
13
AUTOMATISK UPPVÄRMNING
Använd denna funktion för uppvärmning av färdiglagad mat och mjölk.
Lägg maten på en mikrovågssäker och värmetålig tallrik eller fat.
När du sparar en måltid i kylskåpet eller lägger upp en måltid på tallrik för återuppvärmning, placera då tjocka och täta matingredienser längs tallrikens ytterkanter och tunnare eller lättare ingredienser i mitten. Placera tunna köttskivor ovanpå varandra eller “fl äta” dem. Tjockare matstycken, såsom köttfärslimpor och korvar, ska placeras nära varandra.
Tryckutjämning Täck alltid över maten med täcklocket eller
ett stycke plastfolie. Gör hål i plastfolien med en gaff el eller liknande för att trycket ska kunna utjämnas när ånga bildas i behållaren under tillagningen. Behållaren kan annars explodera.
REKOMMENDERADE VIKTER
Omrörning under uppvärmning Under uppvärmningen kan ugnen stanna
(beroende på program) med uppmaningen “STIR FOOD” (RÖR OM MATEN). — Öppna luckan. — Rör om maten. — Stäng ugnsluckan och tryck på
startknappen. Anmärkning: Ugnen fortsätter automatiskt efter 1 minut om maten inte har rörts om. I detta fall tar uppvärmningen längre tid.
Ståtid
En ståtid på 1-2 minuter förbättrar alltid resultatet, särskilt för fryst mat.
Använd inte tillsammans med denna funktion.
14
1 MATTALLRIK (250 - 600 g)
2 SOPPA (200 - 800 g)
3 FRYSTA MATPORTIONER (250 - 600 g)
4 MJÖLK (100 - 500 g)
5 GRYTRÄTTER (200 - 800 g)
Tillaga maten enligt ovanstående rekommendationer. Värm med lock.
Värm utan lock i separata skålar eller i en stor skål.
Följ anvisningarna på förpackningen om ventilation, hålstickning, etc.
Värm i en mugg eller kopp utan lock och ställ en metallsked i.
Värm med lock. Rör om när ugnen avger en ljudsignal.
AUTOMATISK TILLAGNING
Använd denna funktion ENDAST för tillagning. Automatisk tillagning skall endast användas för mat inom nedanstående kategorier. Använd funktionen ”Tillagning och uppvärmning med mikrovågor” för andra livsmedel eller viktklasser.
Gör hål i plastfolien eller locket med en gaff el eller liknande för att trycket ska kunna utjämnas när ånga bildas i behållaren under tillagningen. Behållaren kan annars explodera.
REKOMMENDERADE VIKTER
1 BAKAD POTATIS (200 - 1000 g)
2 FÄRSKA GRÖNSAKER (200 - 800 g)
Under uppvärmningen kan ugnen stanna (beroende på program) med uppmaningen “TURN” eller “STIR FOOD” (VÄND eller RÖR OM maten). — Öppna luckan. — Rör om maten. — Stäng ugnsluckan och tryck på
startknappen. Anmärkning: Tillagningen fortsätter automatiskt efter 1 minut om maten inte har vänts eller rörts om. I detta fall tar uppvärmningen längre tid.
Använd inte tillsammans med denna funktion.
Stick hål på potatisarna och placera dem på ett mikrovågs- och ugnssäkert fat. Vänd potatisarna när ugnen avger en ljudsignal. Tänk på att ugnen, fatet och maten blir mycket varma.
Skär upp grönsakerna i lika stora bitar. Tillsätt 2-4 matskedar vatten och täck över. Rör om när ugnen avger en ljudsignal
3 FRYSTA GRÖNSAKER (200 - 800 g)
4 KONSERVERADE GRÖNSAKER (150 - 600 g)
5 POPCORN (90 - 100 g)
Tillaga med lock. Rör om när ugnen avger en ljudsignal.
Häll bort det mesta av vätskan och tillaga i en mikrovågssäker behållare med lock.
Tillaga endast en påse åt gången. Om du behöver mer popcorn, tillaga påsarna en i taget.
15
AUTOMATISK VARMLUFT KOMBI
Använd denna funktion för mat listad i tabellen nedan.
För kyckling och lasagne; innan tillagning, se till att de kärl du använder är ugnssäkra och låter mikrovågorna passera igenom. Annars kan resultatet bli misslyckat.
REKOMMENDERADE VIKTER
1 KYCKLING (800 g - 1½ kg)
Använd alltid bakplåten vid gräddning av kakor, småbröd och frysta förgräddade småfranskor. Smörj bakplåten lätt eller täck den med ett bakpapper. Vid val av program för gräddning av kakor, småbröd och frysta förgräddade småfranskor behöver ugnen föruppvärmas innan maten kan ställas in. När vald temperatur har uppnåtts kommer ugnen att uppmana dig att ställa in maten. — Öppna luckan. — Skjut in bakplåten med maten i
skårorna på väggen inuti ugnen.
— Stäng ugnsluckan och tryck på
startknappen.
Använd inte tillsammans med denna funktion.
Krydda och salta kycklingen. Gnid med olja vid behov. Placera på ett ugns- och mikrovågssäkert fat. Placera fatet på bakgallret.
16
2 FRYST LASAGNE (400 g - 1 kg)
3 KAKOR
4 OGRÄDDADE SMÅBRÖD
5 FRYSTA SMÅFRANSKOR
Placera på ett ugns- och mikrovågssäkert fat. Placera fatet på bakgallret.
Lägg 9-12 st på den den lätt smorda bakplåten. Ställ in i ugnen när teckenfönstret visar “Add food”.
För att grädda bröd såsom croissanter och småfranskor. Placera det ogräddade brödet på bakplåten. Ställ in i ugnen när teckenfönstret visar “Add food”.
För tillagning av förbakade frusna småfranskor. Placera småfranskorna på bakplåten. Ställ in i ugnen när teckenfönstret visar “Add food”.
UNDERHÅLL OCH RENGÖRING
Rengöring av ugnen är normalt det enda underhåll som krävs. Dra alltid ut sladden ur eluttaget innan mikrovågsugnen rengörs.
Om inte ugnen hålls ren kan dess yta ta skada, vilket i sin tur kan reducera ugnens livslängd och även orsaka farliga situationer.
Använd aldrig stålull eller liknande för att rengöra ugnsutrymmet. Dessa material repar ytan.
Ta ut glasplattan och rullstödet då och då, speciellt om något kokat över eller spillts ut i ugnen, och rengör ugnsutrymmets botten.
Glasplattan ska alltid vara på plats när denna mikrovågsugn används.
Använd aldrig ugnen när glasplattan tagits ut för rengöring.
Använd ett milt rengöringsmedel, vatten och en mjuk trasa för att rengöra ugnens invändiga ytor, luckans front och baksida samt listerna runt öppningen.
Se till att det inte samlas fett och matpartiklar på luckans kanter.
Svåra fl äckar blir lättare att ta bort om du ställer in en kopp med vatten och låter koka i 2-3 minuter. Ångan mjukar upp fl äckarna.
KAN MASKINDISKAS:
Rullstöd
Glasplatta
Nappfl askstöd
Bakgaller
Bakplåt
Obehaglig lukt i ugnsutrymmet kan motverkas genom att ett glas vatten med citronsaft ställs in i ugnen och får koka i ett par minuter.
Rengöringsmedel med slipmedel, stålull, skurtrasor och liknande kan skada kontrollpanelen och ugnens övriga ytor. Använd en svamp och ett milt rengöringsmedel eller hushållspapper fuktat med fönsterspray. Spraya fönsterputsmedlet på hushållspapperet. Spraya inte direkt på ugnsytorna.
17
FELSÖKNING
Om ugnen inte fungerar, kontrollera nedanstående punkter innan du tillkallar service: * Att glasplattan och rullstödet är på plats. * Att stickproppen sitter ordentligt i eluttaget. * Att luckan är ordentligt stängd. * Att säkringarna är hela och att det inte är
strömavbrott. * Att ugnen har god ventilation. * Vänta tio minuter och prova sedan om ugnen
fungerar. * Öppna och stäng luckan en gång innan du
försöker igen.
Syftet med denna kontroll är att undvika onödiga serviceinsatser som du själv måste bekosta. Uppge ugnens typnummer och serienummer när du tillkallar service (se serviceetiketten). Se garantisedeln för ytterligare information.
Viktigt:
Elsladden får endast bytas ut mot en original elsladd som kan beställas genom vår serviceorganisation. Elsladden får endast bytas ut av en behörig servicetekniker.
VARNING!
Service får endast utföras av behörig servicetekniker. Att utföra service eller
reparation som kräver att kåpor som skyddar mot mikrovågsenergi avlägsnas är farligt för alla som saknar erforderlig utbildning.
Avlägsna aldrig någon kåpa eller något hölje.
18
MILJÖTIPS
Allt förpackningsmaterial kan återvinnas, vilket framgår av återvinningssymbolen. Följ gällande bestämmelser vid kassering. Förvara material såsom plast, polystyren och dylikt utom räckhåll för barn.
Denna produkt är märkt enligt EG-direktiv 2002/96/EEC beträff ande elektriskt och elektroniskt avfall (Waste Electrical and Electronic Equipment, WEEE). Genom att säkerställa en korrekt kassering av denna produkt bidrar du till att förhindra potentiella, negativa konsekvenser för vår miljö och vår hälsa, som annars kan bli följden om produkten inte hanteras på rätt sätt.
Symbolen på produkten, eller i medföljande dokumentation, indikerar att denna produkt inte får behandlas som vanligt hushållsavfall. Den skall i stället lämnas in på en lämplig uppsamlingsplats för återvinning av elektrisk och elektronisk utrustning.
Produkten måste kasseras enligt lokala
miljöbestämmelser för avfallshantering. För mer information om hantering, återvinning
och återanvändning av denna produkt, var god kontakta de lokala myndigheterna, ortens sophanteringstjänst eller butiken där produkten inhandlades.
Gör ugnen obrukbar genom att klippa av el­sladden innan den skrotas.
19
SÄRSKILD ANMÄRKNING
När en funktion har slutförts utför ugnen en avkylningsprocedur. Detta är normalt.
När proceduren är klar stängs ugnen av automatiskt. Avkylningsproceduren kan avbrytas genom att öppna luckan utan att ugnen skadas.
DATA FÖR TEST OCH UPPVÄRMNINGSPRESTANDA
Enligt IEC 60705.
IEC (International Electrotechnical Commission) har utvecklat en standard för jämförande provning av uppvärmningsprestanda hos olika mikrovågsugnar. Vi rekommenderar följande för denna
mikrovågsugn:
Test Mängd Tid (cirka) Eff ektnivå Behållare
12.3.1 1000 g 11 min 750 W Pyrex 3.227
12.3.2 475 g 5 min 750 W Pyrex 3.827
12.3.3 900 g 15 min 750 W Pyrex 3.838
12.3.4 1100 g 28-30 min Varmluft 200 ºC + 350 W Pyrex 3.827
12.3.5 700 g 25 min Varmluft 200 ºC + 90 W Pyrex 3.827
12.3.6 1000 g 30-32 min Varmluft 225 ºC + 350 W Pyrex 3.827 13,3 500 g 2 min 12 sek Jet Defrost (Snabb upptining)
20
4619-694-60391
SE
Whirlpool Sweden AB
Loading...